2021-01-22 RIB Luchtkwaliteit en geluidmetingen Ridderkerk - 2e kwartaalverslag 2020.pdf
Tekst van het document
Luchtkwaliteit- en geluidmetingen in Ridderkerk Tweede kwartaalverslag 2020
Colofon Raad voor Accreditatie De DCMR Milieudienst Rijnmond is door de Raad voor Accreditatie geaccrediteerd voor de NEN-EN-ISO/IEC 17025:2005 norm (L520) voor een aantal verrichtingen met betrekking tot luchtkwaliteitsmetingen. In deze rapportage zijn geaccrediteerde verrichtingen aangegeven met een Q. In bijlage “Overzicht presentaties, normen en verrichtingen” wordt het overzicht gegeven van prestaties, meetonzekerheden, meetmethoden, geaccrediteerde en uitbestede verrichtingen. Interpretaties in deze rapportage vallen buiten de NENEN-ISO/IEC 17025 accreditatie. Opdrachtgever rapportage Gemeente Ridderkerk Koningsplein 1 Postbus 271 2980 AG Ridderkerk Klachtenprocedure Mochten er naar aanleiding van dit rapport nog vragen zijn, dan kunt u contact opnemen met de opsteller van dit rapport. De afdeling Reguleren en Adviseren heeft een klachtenprocedure (P-04). Indien u van mening bent dat wij bij de uitvoering van het onderzoek in gebreke zijn gebleven, dan kunt u contact opnemen met het bureauhoofd (telefoon 010 – 2468511). Copyright Dit is een uitgave van DCMR Milieudienst Rijnmond, Postbus 843, 3100AV, Schiedam. Deze uitgave, of delen hiervan, mogen worden gepubliceerd zonder toestemming, doch uitsluitend met bronvermelding.
Luchtkwaliteit- en geluidmetingen in Ridderkerk Tweede kwartaalverslag 2020
Kwaliteitstoets Paraaf
Autorisatie
Paraaf
Naam
Naam Functie
Klaas Groot Bureauhoofd lucht
Sef van den Elshout
Auteur Onderzoeksleider Afdeling Bureau Documentnummer LUC nummer Verzonden aan Datum
DCMR Milieudienst Rijnmond Parallelweg 1 Postbus 843 3100 AV Schiedam T
010 - 246 80 00
F
010 - 246 82 83
E
info@dcmr.nl
W www.dcmr.nl
:Emre Özdemir & Richard Spaans :Ed van der Gaag :RENA :LENE :22300320 :20-015 :N.Weterings & M.Verschoor :01-09-2020
Inhoud Samenvatting
5
1
Inleiding
7
2
Resultaten luchtkwaliteit
8
3
Resultaten geluid
11
Bijlage luchtkwaliteit: maand- en kwartaalgemiddelden NO en NOx
14
Bijlage luchtkwaliteit: overzicht prestaties en normen verrichtingen
15
Bijlagen geluid: overzicht gebruikte filters
16
Bijlagen geluid: percentage verkregen data en gefilterde data
17
Luchtkwaliteit en geluidmetingen in Ridderkerk
Blad 4 van 17
Samenvatting Luchtkwaliteit Resultaten en conclusies luchtkwaliteitmetingen De meetresultaten van stikstofdioxide, fijnstof (PM10 en PM2.5) en ozon worden getoetst aan luchtkwaliteitseisen uit de Wet milieubeheer (gebaseerd op de Europese luchtkwaliteit richtlijn 3 2008/50/EG). De kwartaalgemiddelde concentraties (in µg/m ) in het tweede kwartaal van 2020 zijn: Component PM10 NO2 PM2.5 O3
Ridderkerk Hogeweg 22,4 18,8 9,8 58,7
Ridderkerk Nieuw Reijerwaard 18,4 16,9 Geen metingen Geen metingen
Conclusies voor luchtkwaliteit in het tweede kwartaal van 2020 zijn: Aan de Hogeweg zijn hogere concentraties PM10 gemeten dan in Nieuw Reijerwaard. De PM10-concentraties zijn aan de Hogeweg ook hoger dan op de andere locaties, inclusief het andere monitoringstation nabij een snelweg, Rotterdam Overschie. NO2-concentraties zijn zowel bij het station in Hogeweg als bij Nieuw Reijerwaard fors lager dan voorgaande jaren. Dit kan deels verklaard worden door afname van wegverkeer als gevolg van de coronacrisis, maar ook waren de weersomstandigheden gunstig voor lagere NO2-concentraties. De NO2-concentraties bij het meetstation in Hogeweg worden sterk beïnvloed door lokale verkeersemissies van de A15/A16. Op het stadsachtergrond station Schiedam zijn de hoogste NO2-concentraties gemeten Maand- en kwartaalgemiddelde concentraties voor PM2.5 op meetstation Hogeweg zijn hoger dan bij de stations in Overschie en Schiedam. Echter, PM2.5-concentraties op alle stations zijn fors lager dan voorgaande jaren. Maand- en kwartaalgemiddelde concentraties O3 zijn bij het station in Hogeweg hoger dan bij Rotterdam Statenweg en vergelijkbaar met Schiedam. Dit is te verklaren doordat uit de verkeersuitstoot vrijgekomen NO reageert met O3 in de lucht, waarbij de concentratie O3 in de lucht afneemt.
Ook hier is de toename van de O3-concentraties op alle stations te verklaren door afname van de verkeersactiviteiten. Lopend jaargemiddelden, grens- en advieswaarden Het lopend jaargemiddelde voor PM10, PM2.5 en NO2 laat indicatief zien dat grenswaarden bij het meetpunt Hogeweg niet overschreden worden. De concentratie PM10 ligt net boven de 3 3 WHO-advieswaarde (20 µg/m ). De WHO-advieswaarde voor PM2.5 (10 µg/m ) wordt niet overschreden. De metingen bij het meetpunt Ridderkerk Nieuw Reijerwaard zijn in de zomer van 2018 begonnen, waardoor er nog niets te zeggen is over trends. Wel laat het lopend jaargemiddelde voor PM10 en NO2 indicatief zien dat grenswaarden niet overschreden worden. Het lopend jaargemiddelde voor PM10 ligt hierbij net onder de WHO-advieswaarde.
Geluid De geluidmeetapparatuur voldoet aan de specificaties van de IEC 61672-1:2013 Class 1. Resultaten en conclusies geluidmetingen Op de meetlocatie in Ridderkerk Nieuw Reijerwaard zijn op basis van de geluidmetingen de volgende kwartaalgemiddelde geluidniveaus (LAeq) voor de dag, avond, nachtperiode en Lden vastgesteld:
e
2 kwartaal
Dag (07:00-19:00) in dB(A) 54,8
Avond (19:00-23:00) in dB(A) 51,3
Nacht (23:00-07:00) in dB(A) 49,3
Lden in dB
57,0
De belangrijkste conclusies voor geluid zijn: - Voor het 2e kwartaal bedraagt de gemiddelde waarde van het geluidniveau voor de nachtperiode, verder te noemen gemiddelde nachtwaarde, en Lden waarde respectievelijk 49 dB(A) en 57 dB. - Deze waarden zijn ongeveer 1 dB minder dan het 2e kwartaal van 2019 - In het 2e kwartaal was de laagste uurwaarde 39 dB(A) in september in de nachtperiode. De hoogste uurwaarde was in juli in de avondperiode en bedroeg 65 dB(A). - Tijdens de analyse van de meetdata zijn er voor 10 juli tussen 06:00 en 07:00 uur en 8 september tussen 03:00 en 04:00 uur veel hogere niveaus dan normaal gemeten. Deze zijn meegenomen in de berekening voor de gemiddelden. - De meteoset was in de periode van 24 Juli t/m 19 augustus niet operationeel. De hoeveelheid verkregen meetdata voor de maanden juli en augustus betrof respectievelijk 37% en 79%. Het bedrijventerrein Nieuw Reijerwaard is geen industrieterrein met een geluidzone. Er is geen grenswaarde voor de gezamenlijke bedrijven gelegen op dit bedrijventerrein. De WHO heeft in 1 haar laatste rapport geen streefwaarde voor industrielawaai opgegeven. De WHO geeft als reden hiervoor de grote heterogeniteit en specifieke kenmerken van industrieel geluid en het feit dat blootstelling aan industrieel geluid een zeer gelokaliseerd karakter heeft in stedelijke gebieden.
1
http://www.euro.who.int/en/publications/abstracts/environmental-noise-guidelines-for-theeuropean-region-2019
Luchtkwaliteit en geluidmetingen in Ridderkerk
Blad 6 van 17
1
Inleiding luchtkwaliteit
Sinds 2004 voert DCMR in opdracht van de provincie Zuid-Holland luchtkwaliteitmetingen uit in de gemeente Ridderkerk op de Hogeweg. Op het meetstation worden de concentraties fijnstof (PM10 en PM2.5), ozon (O3), stikstofdioxide (NO2), stikstofmonoxide (NO) en stikstofoxiden (NOx) gemeten. Op dit station worden geen geluidsmetingen uitgevoerd. Sinds mei 2018 is er in opdracht van de gemeente Ridderkerk een tweede monitoringslocatie bijgekomen in bedrijvenpark Nieuw Reijerwaard. Op deze locatie worden naast metingen aan de concentraties fijnstof (PM10), stikstofdioxide (NO2), stikstofmonoxide (NO) en stikstofoxiden (NOx) ook geluidsmetingen uitgevoerd. De monitoringslocatie op de Hogeweg beoogt de effecten op de luchtkwaliteit van de snelweg A15/A16 te meten. De monitoringslocatie Nieuw Reijerwaard beoogt met name de effecten op luchtkwaliteit en geluid te monitoren van de ontwikkelingen van dit bedrijventerrein. De monitoringslocatie Nieuw Reijerwaard heeft door ontwikkelingen in de directe omgeving nog geen definitieve kwalificatie als luchtkwaliteitmeetstation gekregen. Voorlopig wordt het als stadsachtergrond beschouwd. Deze rapportage geeft een beeld van de lokale luchtkwaliteit bij de twee stations in Ridderkerk en geluid bij het meetstation in Nieuw Reijerwaard in het tweede kwartaal van 2020.
Luchtkwaliteit De metingen voldoen aan de specificaties van de Regeling Beoordeling Luchtkwaliteit uit 2007 (Rbl2007). De uitgevoerde luchtkwaliteitmetingen van de DCMR zijn geaccrediteerd zoals vastgelegd in NEN-EN-ISO/IEC 17025:2005. De meetresultaten van stikstofdioxide, ozon en fijnstof (PM10; PM2.5) worden getoetst aan luchtkwaliteitseisen uit de Wet milieubeheer (gebaseerd op de Europese luchtkwaliteit richtlijn 2008/50/EG). Tabel 1. Grenswaarden Wet Milieubeheer en WHO-advieswaarden. Component Middelingstijd Grenswaarde / WHO Opmerking advieswaarde 3 PM10 Jaargemiddelde in µg/m 40 20 WHO-advieswaarde PM10 Aantal dagen daggemid35* 3 delde hoger dan 50 µg/m 3 PM2.5 Jaargemiddelde in µg/m 25 10 WHO-advieswaarde 3 NO2 Jaargemiddelde in µg/m 40 3 NO2 Uurgemiddelde in µg/m 200 Maximaal 18 uur per jaar (99.8 percentiel) overschrijding toegestaan O3 Aantal dagen hoogste 25 8-uurgemiddelde > 120 3 µg/m 3
*) Deze norm komt in de praktijk overeen met een jaargemiddelde concentratie van 31,2 μg/m .
2 2.1
Resultaten luchtkwaliteit
Kwartaal-, maand-, dag- en lopend jaargemiddelden
Tabel 2 toont de kwartaal-, maand-, dag- en lopend jaargemiddelde concentraties van PM10 en NO2 van het tweede kwartaal van 2020. Ter vergelijking worden naast de monitoringstations Hogeweg en Nieuw Reijerwaard in Ridderkerk ook de resultaten van straatstation Rotterdam Overschie en de stadsachtergrondstations Schiedam en Dordrecht weergegeven. Station Overschie staat eveneens in de directe nabijheid van een snelweg, en is daarmee vergelijkbaar met de situatie aan de Hogeweg. Meetstations Schiedam en Dordrecht leveren informatie op over de concentraties in een stad, waarbij er in de directe omgeving van het meetstation weinig directe invloed van specifieke bronnen van luchtverontreiniging is te verwachten. Tabel 2. Kwartaal-, maand-, dag- en lopend jaargemiddelde concentraties PM 10 en NO2 voor de meetstations Ridderkerk Hogeweg, Ridderkerk Nieuw Reijerwaard, Rotterdam Overschie, Schiedam en Dordrecht.
Hogeweg Nieuw Overschie Schiedam Dordrecht Reijerwaard straatstation straatstation straatstation achtergrond achtergrond Maand- en kwartaalgemiddelden PM10 April 27,0 21,4 21,9 25,7 20,2 Mei 21,3 14,6 17,0 20,5 16,1 Juni 18,8 19,3 14,9 18,3 14,3 22,4 18,4 17,9 21,5 16,9 Kwartaal Maand- en kwartaalgemiddelden NO2 April 20,3 19,7 19,8 24,4 16,5 Mei 17,0 15,4 15,3 19,2 13,0 Juni 19,1 15,6 17,9 19,3 12,5 18,8 16,9 17,7 21,0 14,0 Kwartaal 3 Aantal dagen PM10 > 50 µg/m April 0 0 0 0 0 Mei 0 0 0 0 0 Juni 0 1 0 0 0 0 1 0 0 0 Kwartaal Lopend jaargemiddelde PM10 Q3-2019 16,7 19,6 17,1 18,7 15,6 Q4-2019 19,4 18,9 16,1 18,0 14,9 Q1-2020 21,8 21,5 19,1 20,7 17,2 Q2-2020 22,4 18,4 17,9 21,5 16,9 20,1 19,6 17,6 19,7 16,2 Lopend jaargem. Lopend jaargemiddelde NO2 Q3-2019 25,0 19,0 24,3 23,2 15,6 Q4-2019 34,6 27,1 34,4 32,4 24,2 Q1-2020 32,2 21,4 28,3 26,7 18,9 Q2-2020 18,8 16,9 17,7 21,0 14,0 27,7 21,1 26,2 25,8 18,2 Lopend jaargem. Tabel 3 en tabel 4 tonen de kwartaal- en maandgemiddelde concentraties van PM2.5 en O3 van het tweede kwartaal van 2020. Er wordt vergeleken, respectievelijk met de meetstations in Hogeweg, Overschie en Schiedam voor PM2.5 en met de meetstations Hogeweg, Rotterdam Statenweg en Schiedam voor ozon. Het station aan de Rotterdam Statenweg is tevens een straatstation en vergelijkbaar met het station in Hogeweg.
Luchtkwaliteit en geluidmetingen in Ridderkerk
Blad 8 van 17
Tabel 3. Kwartaal-, maand- en lopend jaargemiddelde concentraties PM2.5 voor de meetstations Ridderkerk Hogeweg, Rotterdam Overschie en Schiedam. Hogeweg Overschie Schiedam straatstation straatstation achtergrond Maand- en kwartaalgemiddelden April 12,6 11,5 11,3 Mei 9,2 7,6 7,9 Juni 7,5 6,7 6,7 9,8 8,6 8,6 Kwartaal Lopend jaargemiddelde Q3-2019 7,4 10,2 9,5 Q4-2019 10,9 12,1 12,2 Q1-2020 10,7 12,1 11,1 Q2-2020 9,8 8,6 8,6 9,7 10,8 10,4 Lopend jaargem. Tabel 4. Kwartaal- en maandconcentraties O3 voor de meetstations Ridderkerk Hogeweg, Rotterdam Statenweg en Schiedam. Hogeweg Rotterdam Schiedam Statenweg straatstation straatstation achtergrond April 60,3 58,9 59,0 Mei 61,8 59,2 61,0 Juni 54,0 52,3 55,5 58,7 56,8 58,5 Kwartaal
NO2 Maand- en kwartaalgemiddelde NO2-concentraties bij het meetstation in Hogeweg liggen hoger dan bij de meeste andere meetstations. Enkel bij het meetstation in Schiedam zijn er hogere NO2-concentraties gemeten. Bij het meetstation in Nieuw Reijerwaard zijn de concentraties NO2 juist lager dan bij de andere stations. Het lopend jaargemiddelde van NO2 laat indicatief zien dat bij geen van de meetstations de grenswaarde overschreden wordt. Bij het station in Dordrecht zijn de laagste concentraties NO2 gemeten. Hoogste uurgemiddelde concentraties NO2 bij de stations in Hogeweg en Nieuw Reijerwaard 3 waren in het tweede kwartaal van 2020, respectievelijk 88,6 en 104,3 µg/m . Beide concentra3 ties liggen echter ruim onder de uurgemiddelde grenswaarde van 200 µg/m die maximaal 18 maal per jaar overschreden mag worden. PM10 Bij de twee meetstations in Ridderkerk zijn in het tweede kwartaal van 2020 verschillende concentraties PM10 gemeten. In Hogeweg zijn de hoogste PM10-concentraties gemeten. Bij Nieuw Reijerwaard liggen de concentraties PM10 lager dan Hogeweg en Schiedam, maar weer hoger dan Rotterdam Overschie. Enkel bij het station in Nieuw Reijerwaard is er op één dag een daggemiddelde concentratie PM10 van boven de 50 µg/m3. Echter, dit is ruim onder de norm 3 (maximaal 35 dagen per jaar met daggemiddelde PM10 > 50 µg/m ).
Bij het station in Dordrecht zijn de laagste concentraties PM10 gemeten. Het lopende jaargemiddelde is de gemiddelde concentratie van de afgelopen 12 maanden; het huidige kwartaal en de drie voorgaande kwartalen. Dit verschilt met een jaargemiddelde over een volledig kalenderjaar. Het lopend jaargemiddelde kan indicatief vergeleken worden met de normen. Gemiddelde fijnstof- en stikstofdioxide-concentraties zijn in de winter (Q1 en Q4) meestal hoger dan in de zomer (Q2 en Q3). Het lopend jaargemiddelde van PM10 laat indicatief zien dat de jaargemiddelde grenswaarde bij Hogeweg en Nieuw Reijerwaard of bij de andere
locaties niet overschreden wordt. Alleen bij Hogeweg wordt de WHO-advieswaarde net overschreden; bij de andere locaties liggen de concentraties onder de advieswaarde. PM2.5 De maand- en kwartaalgemiddelde voor PM2.5 op meetstation Hogeweg zijn in het eerste kwartaal van 2020 hoger dan bij Overschie en Schiedam. Het lopend jaargemiddelde van PM2.5 laat indicatief zien dat bij geen van de meetstations de grenswaarde overschreden wordt. Ook wordt de WHO-advieswaarde voor PM2.5 aan de Hogeweg niet overschreden. Deze advieswaarde wordt in Rotterdam Overschie en Schiedam net overschreden. O3 De kwartaalgemiddelde concentratie O3 op meetstation Hogeweg is hoger dan bij het straatstation in Rotterdam Statenweg en vergelijkbaar met het stadsachtergrondstation in Schiedam. Dit is te verklaren doordat uit de verkeersuitstoot vrijgekomen NO reageert met O 3 in de lucht. Hierbij wordt NO omgezet in NO2 en neemt de concentratie O3 in de lucht af. In het tweede kwartaal van dit jaar was er een afname van verkeersactiviteiten (zie hieronder).
2.2
Bijzonderheden
NO2-concentraties zijn in het tweede kwartaal van 2020 substantieel lager vergeleken met voorgaande jaren. Een belangrijke oorzaak is de afname van verkeer door de opgelegde sociale beperkingen als gevolg van de coronacrisis, maar ook de weersomstandigheden waren gunstig voor lage NO2-concentraties. Minder goed zichtbaar is de invloed van de sociale beperkingen op de PM10-concentraties. Dit kan verklaard worden omdat lokale bronnen zoals wegverkeer minder invloed hebben op de PM10-concentraties dan bij NO2. Een afname van verkeersactiviteiten is ook terug te zien in hogere O3-concentraties (omgekeerd evenredig met NO2) en lagere PM2.5 (mede door een afname van roetconcentraties). Met lopend jaargemiddelde concentraties voor PM10, PM2.5 en NO2 wordt indicatief aangegeven dat grenswaarden bij monitoringstation Hogeweg en Nieuw Reijerwaard niet overschreden worden. Ook worden de WHO-advieswaarden bij Nieuw Reijerwaard (PM 10) en Hogeweg (PM2.5) niet overschreden.
Luchtkwaliteit en geluidmetingen in Ridderkerk
Blad 10 van 17
3 3.1
Resultaten geluid
Wat wordt er gemeten
Het meetstation is uitgerust met een geluidmeter IEC 61672-1:2013 Class 1 en een weerstation. Iedere seconde worden de geluidniveaus gemeten en iedere minuut de windrichting, windsnelheid en neerslag.
3.2
Verwerking
De waarden van de geluidniveaus per seconde worden omgezet naar minuutwaarden. De minuutwaarden met een te veel aan wind of neerslag worden uitgefilterd met het meteofilter. Met het stoorfilter wordt stoorgeluid zoveel mogelijk uit de meetresultaten gefilterd. Het stoorgeluid wordt veroorzaakt door bijvoorbeeld vogels, vuurwerk (rond de jaarwisseling), activiteiten in de nabijheid van het meetstation zoals een grasmaaier en het overige detecteerbare stoorgeluid. Het doel van beide filters is het creëren van gemiddelde geluidniveaus die gebruikt kunnen worden voor het analyseren en signaleren van trends. De bijlage geluid bevat een nadere toelichting op hoe de filters worden toegepast en welk percentage data is gebruikt voor de uitwerking van de geluidniveaus. De in de volgende paragraaf gepresenteerde geluidmeetresultaten zijn het totaal van het geluid van de bedrijven op de bedrijventerreinen Nieuw Reijerwaard en Veren Ambacht, het lokale wegverkeer, het wegverkeer op de A15, de bouwactiviteiten op het bedrijventerrein Nieuw Reijerwaard en het voortdurend aanwezige achtergrondgeluid (het achtergrondgeluid dat na inzet van beide filters is overgebleven). Met een enkele geluidmeter zoals hier toegepast is het niet mogelijk de geluidniveaus per bronsoort te bepalen, maar kan alleen het totaal van de genoemde bronnen gemeten worden.
3.3
Maandgemiddelden LAeq
De na filtering overgebleven gemiddelde minuutwaarden zijn verdeeld in de dagperiode (07:00 – 19:00 uur), de avondperiode (19:00 – 23:00 uur) en de nachtperiode (23:00 – 07:00 uur). Op basis van deze perioden en een weging wordt de Lden berekend. De Lden kan eventueel gebruikt worden voor een vergelijking met een akoestisch rekenmodel. De gemiddelde geluidniveaus voor de kwartalen zijn, zoals voor geluid gebruikelijk is, logaritmische gemiddelden. e
Tabel 5. 2 kwartaal: maand- en kwartaalgemiddelde LAeq voor meetstation Nieuw Reijerwaard. Gemiddelde geluidniveaus LAeq Dag Avond Nacht Lden (07:00 – 19:00 uur) (19:00-23:00 uur) (23:00-07:00) in dB(A) in dB(A) in dB(A) in dB April 55,0 50,6 49,7 57,2 Mei 54,5 51,5 49,4 57,0 Juni 54,8 51,8 48,7 56,8 2e Kwartaal 54,8 51,3 49,3 57,0
Tussen de maanden april, mei en juni is weinig variatie te ontdekken. De grootste variatie bedraagt 1,2 dB tussen de avondperiode van de maand april en juni. Voor het 2e kwartaal bedragen de gemiddelde nachtwaarde en Lden waarde respectievelijk 49 dB(A) en 57 dB.
3.4
Vergelijking met voorgaande jaren LAeq
In 2019 is gestart met het uitvoeren van geluidmetingen op meetlocatie Nieuw Reijerwaard. In tabel 6 wordt een vergelijking gemaakt tussen het 2e kwartaal van dit jaar en het 2e kwartaal van vorig jaar. e
Tabel 6. 2 kwartaal: vergelijk kwartaalgemiddelde vorige jaren LAeq voor meetstation Nieuw Reijerwaard. Gemiddelde geluidniveaus Laeq Dag Avond Nacht Lden (07:00 – 19:00 uur) (19:00-23:00 uur) (23:00-07:00) in dB(A) in dB(A) in dB(A) in dB 2e Kwartaal 2019 55,6 52,6 49,7 57,7 2e Kwartaal 2020 54,8 51,3 49,3 57,0 Verschil -0,8 -1,3 -0,4 -0,7
Voor het 2e kwartaal 2019 bedroegen de gemiddelde nachtwaarde en Lden waarde respectievelijk 50 dB(A) en 58 dB. Voor het 2e kwartaal in 2020 waren deze waarden ongeveer 1 dB lager.
Luchtkwaliteit en geluidmetingen in Ridderkerk
Blad 12 van 17
3.5
Maand extremen LAeq
Het geluid wordt in de dag- en avondperiode voornamelijk bepaald door wegverkeer (lokaal en/of A15) en/of bouwactiviteiten op het bedrijventerrein Nieuw Reijerwaard. In de nachtperiode is het wegverkeer in mindere mate aanwezig. De andere bronnen van bijvoorbeeld bedrijven kunnen dan beter gemeten worden. In onderstaande tabellen worden de uurgemiddelde extremen weergeven. Tabel 7. 2e kwartaal: maandextremen voor meetstation NIeuw Reijerwaard. Extremen LAeq Uurwaarde Hoogste Uurwaarde uur LAeq April 29 apr 13:00 65,6 30 apr 03:00 Mei 26 mei 10:00 61,5 20 mei 00:00 Juni 18 jun 15:00 69,2 15 jun 02:00
Laagste Uur LAeq 41,5 40,2 36,4
Juni heeft de laagste uurwaarde van 36,4 dB(A) tussen 02:00 en 03:00 uur. Op 18 juni van 15:00 t/m 16:00 uur is de hoogste uurwaarde van 69,2 dB(A) gemeten.
3.6
Bijzonderheden
Tijdens de analyse van de meetdata van het 2e kwartaal 2020 zijn volgende bijzonderheden geconstateerd: Op 25 juni is tussen 10:40 en 11:20 uur een gemiddeld geluidniveau gemeten van 65,6 dB(A). Dit is ongeveer 11 dB meer dan voor een gemiddeld uur in de dagperiode in de maand juni. De periode is geanalyseerd en beluisterd. Het geluid is duidelijk afkomstig van lokale werkzaamheden. De verhoging is handmatig gemarkeerd en niet meegenomen in het bepalen van het gemiddelde voor deze dagperiode. Voor de rest zijn er weinig bijzonderheden voor dit kwartaal te melden. De hoeveelheid verkregen meetdata voor de maanden april t/m juni betrof meer dan 99%.
Bijlage luchtkwaliteit: maand- en kwartaalgemiddelden NO en NOx 2
In deze bijlage staan de NO en NO x maand- en kwartaalgemiddelden voor de meetstations Hogeweg, Nieuw Reijerwaard, Overschie, Schiedam en Dordrecht. Tabel I. Kwartaal- en maandgemiddelde concentraties NO en NOx voor de meetstations Ridderkerk Hogeweg, Ridderkerk Nieuw Reijerwaard, Rotterdam Overschie, Schiedam en Dordrecht. Hogeweg Nieuw Overschie Schiedam Dordrecht Reijerwaard straatstation straatstation straatstation achtergrond achtergrond Maand- en kwartaalgemiddelden NO April 4,5 3,4 5,1 4,8 2,5 Mei 3,3 2,3 3,3 3,6 1,6 Juni 4,0 2,3 4,2 2,8 1,3 2,7 4,2 3,7 1,8 Kwartaal 3,9 Maand- en kwartaalgemiddelden NOx April 27,2 24,9 27,6 31,7 20,3 Mei 22,0 18,9 20,4 24,7 15,4 Juni 25,2 19,1 24,3 23,6 14,6 21,0 24,1 26,7 16,8 Kwartaal 24,8 De kwartaalgemiddelde concentraties NO en NOx waren in het tweede kwartaal van 2020 fors lager dan voorgaande jaren (zie onderdeel bijzonderheden). NO-concentraties aan de Hogeweg zijn vergelijkbaar met de concentraties in Overschie en Schiedam. In Dordrecht zijn de laagste NO-concentraties gemeten. NOx-concentraties op de verschillende stations vertonen een vergelijkbaar patroon als de NO2-concentraties. Ook hier zijn de laagste concentraties bij het station in Dordrecht gemeten.
2
NOx is een verzamelnaam voor het totaal van NO en NO2.
Luchtkwaliteit en geluidmetingen in Ridderkerk
Blad 14 van 17
Bijlage luchtkwaliteit: overzicht prestaties en normen verrichtingen
Detectiegrens
Component in
Juistheid van het uurgemiddelde
buitenlucht
Eisen (1)
NOx
Q
Fijn stof PM10 (ß
(3)
(2)
3
15%
5%
10,1%
2008/50/EG
NEN EN 14211
6 μg/m3
BAM
BAM
16,3%
2008/50/EG
Gelijkwaardig aan
x 1,0
x 1,01
BAM
BAM
x 1,0
x 1,05
15%
5%
1 g/m
6 μg/m3
Q
1 g/m3
10 g/m
Methode
3
Q
Q
Richtlijn
(1)
attenuation) O3
EU
heid Prestaties
attenuation) Fijn stof PM2,5 (ß
meetonzeker-
Eisen
ties (2)
10 g/m
Presta-
Totale
NEN EN 12341 18,2%
2008/50/EG
Gelijkwaardig aan NEN EN 12341
10,5%
2008/50/EG
NEN EN 14625
3
(1) de eisen zijn ontleend aan de EU richtlijnen (2) de prestaties zijn ontleend aan de controlekaarten (3) de totale meetonzekerheid is een berekende schatting
Q = door de RvA geaccrediteerde verrichting U = uitbestede verrichting
Kwaliteit metingen In het tweede kwartaal van 2020 is er geen tot weinig uitval geweest door technische storingen. In dit kwartaal zijn voor het station Ridderkerk Hogeweg voor PM 10, PM2.5, NO2 en O3 in respectievelijk 97%, 97%, 99% en 100% van de tijd correcte uurwaarden verzameld. Voor het station Ridderkerk Nieuw Reijerwaard zijn voor PM 10 en NO2 respectievelijk in 98% en 99% van de tijd correcte uurwaarden verzameld. In deze percentages zijn de onderhoudsmomenten inbegrepen.
Bijlagen geluid: overzicht gebruikte filters
1. meter slaat volgende waarden op LAeq 1s. LAFmax, LAFmin, spectraal Z, statistisch L1L99 per uur, windrichting, windsnelheid en neerslag j/n 2. seconden waarden omzetten naar 1 minuut waarden
Meteofilter 3. verwijderen 1-minuut meetgegevens bij weersomstandigheden die de geluidmeting verstoren meteogegevens van meetstation criterium neerslag: indien regen verwijderen criterium windsnelheid: 5 maal de windsnelheid in m/s + 20 > geluid niveau verwijderen Stoorfilter 4. verwijderen 1-minuut metingen met onvoldoende stabiel geluidniveau hiermee wordt stoorgeluid met korte geluidpieken (vuurwerk, stemmen, autopassage) uit de meetdata gefilterd criterium: LAFmax – LAFmin > 15 dB(A) 5. verwijderen 1-minuut metingen met vogelgeluid criterium: LZeq(4kHz) – LZeq(1kHz) > 15 dB 6. verwijderen uitschieters 1-minuut metingen hiermee wordt stoorgeluid dat enkele minuten duurt uit de meetdata gefilterd te berekenen uit meetdata LAeq(1m): LAeq(1u) en standaarddeviatie criterium: LAeq(1m) > LAeq(1u) + 2*standaarddeviatie berekening en criterium herhaald toepassen, tot er geen uitschieters meer zijn 7.
verwijderen uitschieters LAeq per etmaal-uur per windrichting-sextant per maand: hiermee wordt langdurig stoorgeluid (grasmaaier of andere lokale werkzaamheden) uit de meetdata gefilterd aannames/uitgangspunten: 1) per maand, etmaalperiode en windrichting-sextant vertoont de geluidoverdracht van het bedrijventerrein naar het meetpunt slechts beperkte variatie 2) momenten van ernstige geluidoverlast (bv laad- en losactiviteiten) komen voldoende vaak voor om hier niet uitgefilterd te worden etmaalperioden: dag-, avond- en nachtperiode (index hr) maanden jan – dec. (index md) windrichting van meetstation windrichting-sextanten (index wr): 1) Noord = 340-360 + 10-30 graden 2) Noord-oost = 40-90 graden 3) Zuid-oost = 100-150 graden 4) Zuid = 160-210 graden 5) Zuid-west = 220-270 graden 6) Noord-west = 280-330 graden 3 te berekenen uit meetdata LAeq(1u)hr,md ,wr: LAeq(1jaar)hr,sz,wr en standaarddeviatie criterium: LAeq(1u)hr,sz,wr > LAeq(1jaar)hr,sz,wr + 2*standaarddeviatie berekening en criterium herhaald toepassen, tot er geen uitschieters meer zijn
3
Md = maand, sz = seizoen
Luchtkwaliteit en geluidmetingen in Ridderkerk
Blad 16 van 17
Bijlagen geluid: percentage verkregen data en gefilterde data e
Tabel II. Percentage verkregen en gefilterde data van het 2 kwartaal van 2020. Percentage verkregen en gefilterde data % verkregen data % Na meteofilter % Na stoorfilter April 99,8% 85,4% 53,2% Mei 99,4% 84,8% 42,9% Juni 99,8% 91,6% 61,6%