Veiligheidsbeeld 12 maandsrapportage 2022
Tekst van het document
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland Januari – december 2022
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
Colofon Uitgave Bureau Regionale Veiligheidsstrategie Midden-Nederland Tel: 06-14873690 Email: secretariaat@rvs-mn.nl Website: www.veiligheidscoalitie.nl
Bureau Regionale Veiligheidsstrategie is een bureau van, voor en door de veiligheidspartners: de gemeenten, het Openbaar Ministerie en de politie van MiddenNederland. Bureau RVS versterkt de samenwerking tussen de partners zodat de regio veiliger wordt. Wij verbinden, inspireren en bieden praktische hulp bij actuele veiligheidsvraagstukken.
In samenwerking met De 38 gemeenten van Midden-Nederland Het Openbaar Ministerie, politie Midden-Nederland arrondissementsparket MiddenNederland Januari 2023
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
Inhoud 1. Veiligheid per gemeente
4
Almere Amersfoort Baarn Blaricum Bunnik Bunschoten De Bilt De Ronde Venen Dronten Eemnes Gooise Meren Hilversum Houten Huizen IJsselstein Laren Lelystad Leusden Lopik Montfoort Nieuwegein Noordoostpolder Oudewater Renswoude Rhenen Soest Stichtse Vecht Urk Utrecht Utrechtse Heuvelrug Veenendaal Vijfheerenlanden Wijdemeren Wijk bij Duurstede Woerden Woudenberg Zeewolde Zeist
4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
2. Veiligheid in Midden-Nederland
42
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
Almere In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Almere gestegen met +2% ten opzichte van 2021. Deze toename van de geregistreerde criminaliteit is iets gunstiger dan de gemiddelde stijging in de regio (+3%). ▪ Opvallende daler in Almere is het aantal autokraken (-18% ten opzichte van 2021). Ook het aantal fraude meldingen nam dit jaar af, met -35%. Dit is een sterke daling in vergelijking met de regionale ontwikkeling van -28%. Net als in 2021 werd in 2022 opnieuw minder melding gemaakt van jongerenoverlast (-19%). ▪ Opvallende stijger is het aantal registraties van winkeldiefstal (+80%) en van zakkenrollen (+27%). Dit aantal komt hiermee in beide gevallen op het hoogste niveau sinds 2019. Ook regionaal is een forse stijging te zien (+40% respectievelijk +66%). Het aantal registraties van wapenhandel en/of -bezit nam in 2022 toe met +40%.
2022 tov 2021 ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember 2019
criminaliteit + 3%
Midden gemeent e Nederland
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
10288 10017
8643
8857
+ 2%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
677 410 267 1328 74 100 21 33 439 615 46 338
520 303 217 1349 83 113 33 31 475 579 35 324
373 260 113 1052 81 74 11 27 352 486 21 234
419 271 148 1073 93 59 11 39 288 540 43 242
+ 12% + 4% + 31% + 2% + 15% – 20% 0% + 44% – 18% + 11% + 105% + 3%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
576 700 974 75 256 775
596 641 882 75 174 622
448 579 793 67 102 453
367 567 807 85 124 817
– 18% – 2% + 2% + 27% + 22% + 80%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
1130 1060 80 135
1733 1688 99 134
1584 1540 92 167
1028 1001 129 155
– 35% – 35% + 40% – 7%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
907 939 1962
1533 1097 1839
1166 1235 1722
946 1261 1951
– 19% + 2% + 13%
– 32% + 3% + 9%
+ 2%
10288
10017
8643
8857
2019
2020
2021
2022
daling
daling
woninginbraak
geweld autokraak
(brom)fietsdiefstal vernielingen
zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
gemeente
stijging st ijging
Midden Nederland
Amersfoort In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Amersfoort met +12% gestegen ten opzichte van 2021. Deze afname van de geregistreerde criminaliteit is minder gunstig dan de gemiddelde ontwikkeling in de regio (+3%). ▪ Opvallende daler in Amersfoort is het aantal meldingen van jongerenoverlast (-33%). Met deze daling is het aantal meldingen van jongerenoverlast op het laagste niveau sinds 2019. De daling van het aantal fraudemeldingen (-24%) valt ook op. Ook op regionaal niveau is een vergelijkbare daling zichtbaar (-28%). ▪ Opvallend is de stijging van het aantal registraties van winkeldiefstal (+43%), zakkenrollen (+12%) en van brom-, snor- en fietsendiefstal (+26%). Ook op regionaal is een stijging te zien op deze registraties. De geweldzaken stegen met +10%. Het aantal overvallen is met een toename van 1 naar 10 weer op het niveau van 2019.
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
2022 tov 2021
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
7483
7325
6301
7080
+ 12%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
636 413 223 624 54 7 10 52 163 326 12 127
414 284 130 602 57 30 4 38 171 294 8 128
205 140 65 556 48 12 1 39 169 274 13 102
214 147 67 611 63 4 10 45 154 322 13 97
+ 4% + 5% + 3% + 10% + 31% – 67% + 900% + 15% – 9% + 18% 0% – 5%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
642 705 838 64 170 424
547 1044 765 53 129 391
387 806 686 42 110 329
451 1012 748 47 122 472
+ 17% + 26% + 9% + 12% + 11% + 43%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
886 857 40 58
1196 1176 37 67
1012 988 34 61
767 755 35 75
– 24% – 24% + 3% + 23%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
1492 1064 1140
2621 1195 944
1965 1313 993
1324 1316 1129
– 33% + 0% + 14%
– 32% + 3% + 9%
+ 12%
7483
7325
6301
7080
2019
2020
2021
2022
gemeente
daling woninginbraak geweld autokraak (brom)fietsdiefstal vernielingen zakkenrollen
fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
+ 3%
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
stijging
Midden Nederland
Baarn In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Baarn met +1% gestegen ten opzichte van 2021. Deze daling van de geregistreerde criminaliteit is iets gunstiger dan de gemiddelde ontwikkeling in de regio (+3%). Omdat Baarn een relatief kleine gemeente is, kunnen procentuele stijgingen en dalingen snel groot zijn. ▪ Opvallende daler in Baarn is het aantal woninginbraken (-28%), een forse daling in vergelijking met de regio (+4%). Ook opvallend is de daling van het aantal meldingen van autokraak (-47%), fraude totaal (-26%) en de meldingen van jongerenoverlast (-22%). Deze dalingen zijn ook in de regio zichtbaar. Ten opzichte van de regio is de afname van brom-, snor- en fietsendiefstal opvallend (-20% in Baarn ten opzichte van +19% in de regio). ▪ Opvallende stijgers in Baarn zijn het totaal aantal geweldzaken (+66%) en registraties van huiselijk geweld (+85). De stijging van beide registraties is hoger dan het regionaal gemiddelde. Er is ook een toename zichtbaar in het aantal registraties van vernieling (+64%), winkeldiefstal (+43%) en inbraak/diefstal bedrijf en instelling (+50%).
2022 tov 2021
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
c riminalit eit t ot aal
2019
2020
2021
2022
criminaliteit + 3%
Midden gemeent e Nederland
1096
1049
876
883
+ 1%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
92 55 37 82 7 0 0 6 23 44 2 32
79 54 25 74 9 3 0 2 20 36 4 14
71 48 23 50 7 2 0 1 18 22 0 13
51 41 10 83 6 0 0 11 31 33 2 24
– 28% – 15% – 57% + 66% – 14% – 100%
+ 85%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
148 73 122 9 13 14
76 69 100 2 18 14
116 66 59 1 8 28
61 53 97 1 12 40
– 47% – 20% + 64% 0% + 50% + 43%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
105 100 8 15
179 178 5 6
144 141 4 11
106 105 9 11
– 26% – 26% + 125% 0%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
126 146 187
194 125 193
173 162 195
135 224 243
– 22% + 38% + 25%
– 32% + 3% + 9%
+ 1000% + 72% + 50%
1096
1049
876
883
2019
2020
2021
2022 daling
woninginbraak geweld autokraak (brom)fietsdiefstal vernielingen
zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
+ 1% gemeente
stijging
Midden Nederland
Blaricum In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Blaricum met +9% gestegen ten opzichte van 2021. Deze ontwikkeling van de geregistreerde criminaliteit is iets minder gunstig dan de gemiddelde ontwikkeling in de regio (+3%). Omdat Blaricum een relatief kleine gemeente is, kunnen procentuele stijgingen en dalingen snel groot zijn. ▪ Opvallende daler is het aantal meldingen overlast personen met verward gedrag (-71%). Zeker in vergelijking met de regio (+3%). Daarnaast was er ook een opvallende daling in het aantal meldingen van jongerenoverlast (-37%) en fraude (-19%). Met een daling van -38% komt het aantal meldingen van inbraak/diefstal bedrijf en -instelling op het laagste niveau sinds 2019. ▪ Opvallende stijger in Baarn is het aantal meldingen van vernieling (+61%). In de regio is dit aantal gedaald (-7%). Het aantal ongevallen op de weg nam toe (+22%) en komt daarmee op het hoogste niveau sinds 2019. Ook de toename van diefstal brom-, snor- en fietsendiefstal valt op (+60%).
2022 tov 2021
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
criminaliteit + 9%
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
438
361
335
366
+ 9%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
44 34 10 49 6 2 0 0 16 25 0 8
38 26 12 31 0 3 0 1 10 17 0 7
20 12 8 30 3 0 1 2 10 14 0 8
24 19 5 33 5 0 0 3 8 17 0 5
+ 20% + 58% – 38% + 10% + 67%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
– 100% + 50% – 20% + 21% – 38%
+ 3%
438
361
335
366
2019
2020
2021
2022
daling
woninginbraak geweld autokraak (brom)fietsdiefstal
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
77 23 40 2 7 1
47 18 30 2 6 3
44 10 23 0 8 2
42 16 37 1 5 2
– 5% + 60% + 61%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
43 43 5 0
82 80 1 4
78 72 0 3
63 63 1 1
– 19% – 13% – 67%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
39 37 83
95 80 60
73 127 90
46 37 110
– 37% – 71% + 22%
– 32% + 3% + 9%
– 38% 0%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
gemeente
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
Midden Nederland
stijging
Bunnik In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Bunnik met -8% afgenomen ten opzichte van 2021. Deze daling van de geregistreerde criminaliteit is gunstiger dan de gemiddelde ontwikkeling in de regio (+3%). Omdat Bunnik een relatief kleine gemeente is, kunnen procentuele stijgingen en dalingen snel groot zijn. ▪ Opvallende daler is het aantal meldingen van jongerenoverlast. Met een afname van -68% is dit aantal terug op het niveau van 2019. Ook opvallend is de daling van het aantal vernielingen (-45%) en fraudemeldingen (-36%). De daling van registraties overlast personen met verward gedrag (-35%) is opvallend in vergelijking met de stijging in de rest van de regio (+3%). ▪ Opvallende stijger in Bunnik is het aantal registraties van brom-, snor- en fietsendiefstal van 19 naar 26 (+37%). Het aantal registraties van huiselijk geweld steeg van 4 naar 7, het hoogste aantal sinds 2019. De toename van het aantal winkeldiefstallen (+40%) is gelijk aan de stijging in de rest van de regio.
c riminalit eit t ot aal
criminaliteit
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember 2019
2020
2021
2022
561
550
456
418
2022 tov 2021
Midden gemeent e Nederland – 8%
+ 3%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
26 20 6 36 4 0 1 0 13 18 0 5
41 30 11 11 0 0 0 0 4 7 0 4
21 15 6 25 3 0 0 1 8 12 1 4
21 15 6 29 3 2 0 1 6 16 1 7
0% 0% 0% + 16% 0%
0% – 25% + 33% 0% + 75%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
155 15 25 3 16 2
65 19 49 0 31 7
55 19 40 2 8 5
48 26 22 3 11 7
– 13% + 37% – 45% + 50% + 38% + 40%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
80 76 3 2
109 106 3 1
108 104 1 2
69 68 2 2
– 36% – 35% + 100% 0%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
37 32 147
143 62 110
114 63 137
37 41 131
– 68% – 35% – 4%
– 32% + 3% + 9%
gemeente
561
550
456
418
2019
2020
2021
2022
– 8%
daling woninginbraak geweld
autokraak (brom)fietsdiefstal vernielingen
zakkenrollen fraude
wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast
verward persoon gemeente
Midden Nederland
stijging
Midden Nederland
Bunschoten In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Bunschoten met +2% gestegen ten opzichte van 2021. Deze ontwikkeling is iets gunstiger dan de gemiddelde ontwikkeling in de regio (+3%). Omdat Bunschoten een relatief kleine gemeente is, kunnen procentuele stijgingen en dalingen snel groot zijn. ▪ Opvallende daler is het aantal meldingen van jongerenoverlast (-73%). Hiermee komt het aantal meldingen in Bunschoten op het laagste niveau sinds 2019. Ook opvallend is de halvering van het aantal registraties van wapenhandel en/of -bezit (-50%, van 4 naar 2) en de daling van het aantal vernielingen (-20%). Er is ook een daling te zien in het aantal ongevallen op de weg (-14%), terwijl dit aantal in de regio juist toeneemt (+9%). ▪ Opvallende stijgers zijn de registraties van woninginbraken (+36%) en het aantal meldingen van overlast personen met verward gedrag (+28%). Het aantal overlastmeldingen rondom personen met verward gedrag komt hiermee op het hoogste niveau sinds 2019.
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
criminaliteit
2022 tov 2021
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
622
629
593
604
+ 2%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
23 11 12 52 1 0 0 3 15 31 2 21
30 26 4 60 4 2 0 4 14 34 2 17
14 11 3 54 8 0 0 1 16 29 0 20
19 13 6 60 4 0 0 4 14 37 1 16
+ 36% + 18% + 100% + 11% – 50%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
20 58 92 3 17 13
19 78 64 0 15 10
11 82 66 0 6 6
15 73 53 2 8 8
+ 36% – 11% – 20% + 33% + 33%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
85 82 2 7
119 115 1 4
91 90 4 7
82 81 2 8
– 10% – 10% – 50% + 14%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
63 44 109
128 49 103
141 58 154
38 74 133
– 73% + 28% – 14%
– 32% + 3% + 9%
+ 300% – 13% + 28% – 20%
622
629
593
604
2019
2020
2021
2022
daling woninginbraak geweld
autokraak (brom)fietsdiefstal
vernielingen zakkenrollen fraude
wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast
verward persoon gemeente
Midden Nederland
+ 2%
+ 3%
gemeente
Midden Nederland
stijging
De Bilt In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in De Bilt met +7% gestegen ten opzichte van 2021. Deze ontwikkeling is iets minder gunstig dan de gemiddelde ontwikkeling in de regio (+3%) ▪ Opvallende dalers in De Bilt is fraude (-31% en daarvan gedigitaliseerde criminaliteit (29%). Het aantal registraties van drugshandel, -vervaardiging, -bezit daalde van 12 naar 9 (-25%). Met een daling van -9% zakte het aantal autokraken naar het laagste niveau sinds 2019. ▪ Opvallende stijger is het aantal brom-, snor-, en fietsendiefstallen (+59%). Hiermee komt dit aantal op het hoogste niveau sinds 2019. Ook is er in De Bilt, net als in de regio, een stijging te zien rondom overlast personen met verward gedrag (+17%) en het aantal ongevallen op de weg (+11%). Het aantal registraties van inbraak/diefstal bedrijf en instelling neemt toe van 30 naar 37 (+23%), terwijl het aantal in de regio gemiddeld gelijk is gebleven (+0%).
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
2022 tov 2021
criminaliteit
+ 7%
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
1642
1810
1567
1669
+ 7%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
122 91 31 116 11 5 5 4 33 57 1 21
108 86 22 124 13 3 1 7 43 55 2 17
119 92 27 99 8 0 0 6 33 49 3 22
135 104 31 92 9 3 1 4 25 49 1 21
+ 13% + 13% + 15% – 7% + 13%
– 33% – 24% 0% – 67% – 5%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
183 185 123 6 46 38
151 214 177 3 41 33
153 177 140 2 30 27
139 281 140 4 37 27
– 9% + 59% 0% + 100% + 23% 0%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
210 204 3 9
349 344 8 8
253 244 5 12
175 174 7 9
– 31% – 29% + 40% – 25%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
317 157 289
490 207 272
479 252 308
400 296 343
– 16% + 17% + 11%
– 32% + 3% + 9%
+ 3%
1642
1810
1567
1669
2019
2020
2021
2022 daling
woninginbraak
geweld autokraak
(brom)fietsdiefstal vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
gemeente
stijging
Midden Nederland
De Ronde Venen In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in De Ronde Venen met +1% vrijwel gelijk gebleven ten opzichte van 2021. Deze ontwikkeling is in lijn met de regionale ontwikkeling van +3%. ▪ Opvallende dalers in De Ronde Venen zijn fraude (-26%) en wapenhandel/bezit dat met - 33% is afgenomen ten opzichte van 2021. Dit terwijl in de regio Midden-Nederland een toename te zien is van +13%. ▪ Opvallende stijgers zijn geslaagde woninginbraken, waar een toename te zien is van +51% (van 39 naar 59), inbraak/diefstal bedrijf en instelling +67% en zakkenrollen, van 1 naar 6, terwijl er het jaar ervoor juist een sterke daling te zien was. Het aantal meldingen van personen met verward gedrag blijft sinds 2019 een stijgende lijn vertonen. In 2022 steeg dit aantal met +35% ten opzichte van het jaar ervoor.
2022 tov 2021 ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
criminaliteit
+ 3%
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
1392
1385
1242
1257
+ 1%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
83 50 33 124 6 5 0 6 42 62 3 44
86 65 21 98 12 0 1 3 40 40 2 35
60 39 21 115 8 5 0 7 43 50 2 33
77 59 18 104 4 4 0 6 36 46 8 32
+ 28% + 51% – 14% – 10% – 50% – 20% – 14% – 16% – 8% + 300% – 3%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
53 57 123 4 25 23
94 55 102 7 28 37
79 59 114 1 12 25
83 61 111 6 20 27
+ 5% + 3% – 3% + 500% + 67% + 8%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
214 211 12 22
296 290 11 25
292 283 9 17
216 212 6 12
– 26% – 25% – 33% – 29%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
222 128 414
390 110 345
357 116 337
285 157 387
– 20% + 35% + 15%
– 32% + 3% + 9%
+ 1% 1392
1385
1242
1257
2019
2020
2021
2022
gemeente
daling woninginbraak geweld autokraak (brom)fietsdiefstal
vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
stijging
Midden Nederland
Dronten In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Dronten met +11% gestegen ten opzichte van 2021. Deze stijging is sterker dan de +3% in de regio. De hier gepresenteerde cijfers zijn inclusief de misdrijven die gepleegd zijn op het evenemententerrein. ▪ Opvallende dalers zijn fraude (-32%) en daarvan gedigitaliseerde criminaliteit (-31%) wat vergelijkbaar is met de gemiddelde ontwikkeling in de regio van respectievelijk -28% en 31%. ▪ Opvallend is de stijging van de diverse soorten van ‘traditionele’ criminaliteit in 2022 ten opzichte van 2021, zoals woninginbraken (+100%, van 33 naar 66), brom- snorfietsdiefstal (+39%), zakkenrollen, (van 9 naar 29) en het aantal winkeldiefstallen dat met +98% verdubbeld is. Het aantal meldingen van overlast door personen met verward gedrag is in 2022 gestegen met +35%. Deze stijging is veel sterker dan de +3% in de regio.
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
2022 tov 2021
criminaliteit
+ 11 %
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
1555
1351
1272
1410
+ 11%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
102 73 29 196 15 2 3 12 56 104 4 34
82 51 31 143 15 1 1 4 51 65 6 45
33 25 8 154 14 2 0 8 43 84 3 28
66 49 17 177 17 3 0 6 40 102 9 27
+ 100% + 96% + 113% + 15% + 21% + 50% – 25% – 7% + 21% + 200% – 4%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
61 67 173 127 25 45
35 57 174 4 54 42
43 83 155 9 12 42
39 115 150 29 18 83
– 9% + 39% – 3% + 222% + 50% + 98%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
213 204 13 47
311 307 5 13
322 313 9 14
219 215 7 16
– 32% – 31% – 22% + 14%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
180 216 291
305 196 250
323 159 318
354 215 337
+ 10% + 35% + 6%
– 32% + 3% + 9%
1555
1351
1272
1410
2019
2020
2021
2022 daling
woninginbraak geweld
autokraak (brom)fietsdiefstal vernielingen zakkenrollen
fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast verward persoon
gemeente
Midden Nederland
gemeente
stijging
+ 3% Midden Nederland
Eemnes In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Eemnes met -27% gedaald ten opzichte van 2021. Deze daling is gunstiger dan de gemiddelde regionale ontwikkeling van +3%. Omdat Eemnes een relatief kleine gemeente is, kunnen procentuele stijgingen en dalingen snel groot zijn. ▪ Opvallende dalers zijn het aantal autokraken dat met -72% is gedaald en bedrijfsinbraak (van 15 naar 3). Deze dalingen zijn sterker dan het regionaal gemiddelde van respectievelijk -10% en -0%. Ook het aantal meldingen van jongerenoverlast is met -61% gedaald, terwijl de regio een daling van -32% laat zien. ▪ Een opvallende stijger is het aantal geslaagde woninginbraken. Waar het aantal pogingen juist is gedaald met -80% (van 5 naar 1), steeg het aantal pogingen van 4 naar 10. Het totaal aantal aan woninginbraken is in 2022 gestegen met +22%.
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
2022 tov 2021
criminaliteit
+ 3%
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
234
280
308
224
– 27%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
21 8 13 18 2 0 1 0 6 9 0 5
15 12 3 18 0 1 0 0 4 12 1 5
9 4 5 24 1 1 0 1 4 15 2 5
11 10 1 20 1 0 0 0 5 13 1 5
+ 22% + 150% – 80% – 17% 0% – 100% – 100% + 25% – 13% – 50% 0%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
9 5 24 0 0 3
3 5 20 0 6 5
18 9 31 1 15 6
5 6 22 2 3 6
– 72% – 33% – 29% + 100% – 80% 0%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
43 41 2 3
75 75 2 10
58 56 0 2
41 40 1 2
– 29% – 29% 0%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
19 34 95
90 36 106
100 39 103
39 35 94
– 61% – 10% – 9%
– 32% + 3% + 9%
gemeente
234
280
308
224
2019
2020
2021
2022
daling woninginbraak geweld
autokraak (brom)fietsdiefstal
vernielingen zakkenrollen fraude
wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast
verward persoon gemeente
Midden Nederland
– 27 %
stijging
Midden Nederland
Gooise Meren In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Gooise Meren met -6% gedaald ten opzichte van 2021. Deze daling is gunstiger dan stijging in de regio met +3%. ▪ Opvallende daler is het aantal autokraken met -22%. Hiermee zet de daling die zich sinds 2020 heeft ingezet, door. Huiselijk geweld is in tegenstelling tot de regionale ontwikkeling (+0%) gedaald met -43% (van 28 naar 16) en is daarmee lager dan in 2019. Daarnaast valt de daling van het aantal meldingen jongerenoverlast (-46%) op. ▪ Opvallende stijgers in Gooise Meren zijn woninginbraak (+22%), brom- snor- fietsdiefstal (+16%) en inbraak/diefstal in bedrijven en instellingen (+47%). Het aantal meldingen overlast door personen met verward gedrag steeg met +23% sterker dan regionaal (+3%).
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
c riminalit eit t ot aal
2019
2020
2021
2022
2975
2782
2503
2362
2022 tov 2021
criminaliteit
Midden gemeent e Nederland – 6%
+ 3% gemeente
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
162 103 59 157 16 4 2 5 55 70 5 29
172 103 69 174 15 11 2 4 56 76 10 43
153 98 55 139 11 1 3 10 50 58 6 28
186 132 54 146 13 3 6 8 52 61 3 16
+ 22% + 35% – 2% + 5% + 18% + 200% + 100% – 20% + 4% + 5% – 50% – 43%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
388 294 278 14 63 126
203 298 269 15 54 93
193 210 217 11 32 107
151 243 197 8 47 98
– 22% + 16% – 9% – 27% + 47% – 8%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
258 250 10 8
407 403 13 15
374 370 8 21
308 300 4 25
– 18% – 19% – 50% + 19%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
419 309 601
646 392 550
756 428 523
405 527 594
– 46% + 23% + 14%
– 32% + 3% + 9%
2975
2782
2503
2362
2019
2020
2021
2022 daling
woninginbraak
geweld autokraak
(brom)fietsdiefstal vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
– 6%
stijging
Midden Nederland
Hilversum In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Hilversum met +3% gestegen ten opzichte van 2021. Dit is vergelijkbaar met de gemiddelde regionale ontwikkeling van +3%. ▪ Opvallende dalers in Hilversum zijn brom-, snor- en fietsdiefstallen van -18% terwijl er regionaal juist een stijging van +19% heeft plaatsgevonden. Ook laten het aantal meldingen van jongerenoverlast (-41%), fraude (-27%) en daarvan gedigitaliseerde criminaliteit (-28%) eveneens een daling zien. ▪ Opvallende stijgers zijn het totaal aantal geweldsincidenten (+22%), huiselijk geweld (+30%), het aantal winkeldiefstallen (+45%) en drugshandel – vervaardiging- en bezit (+38%) waar er regionaal juist een daling is te zien.
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
2022 tov 2021
criminaliteit
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
4620
4496
3924
4046
+ 3%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
202 142 60 452 26 14 2 14 161 218 17 84
151 110 41 506 32 17 8 12 189 227 21 86
142 105 37 383 17 3 0 9 171 176 7 63
150 121 29 467 30 5 6 22 146 239 19 82
+ 6% + 15% – 22% + 22% + 76% + 67% + 144% – 15% + 36% + 171% + 30%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
377 629 564 49 92 267
453 471 590 29 48 172
341 460 459 26 45 137
334 376 448 22 52 199
– 2% – 18% – 2% – 15% + 16% + 45%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
481 458 27 47
749 730 23 30
721 712 27 29
527 516 28 40
– 27% – 28% + 4% + 38%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
690 731 849
1089 794 749
765 1126 748
454 1075 914
– 41% – 5% + 22%
– 32% + 3% + 9%
4620
4496
3924
4046
2019
2020
2021
2022 daling
woninginbraak
geweld autokraak
(brom)fietsdiefstal vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
3%
3%
gemeente
Midden Nederland
stijging
Houten In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Houten met -6% gedaald ten opzichte van 2021. Deze ontwikkeling is gunstiger dan de gemiddelde ontwikkeling in Midden-Nederland waar we een stijging zien van +3%. ▪ Meest opvallend zijn de dalingen van het aantal autokraken (-42%), fraude (-34%) en gedigitaliseerde criminaliteit (-35%). Het aantal meldingen van jongerenoverlast daalde met -43% eveneens. Al deze registraties zijn in 2022 op het laagste niveau sinds 2019. ▪ Opvallende stijgers zijn inbraak/diefstal bedrijf en instelling (+27%), wapenhandel en/of bezit (van 2 naar 6) en drugshandel- vervaardiging, -bezit (van 10 naar 16) en is ook op het hoogste niveau sinds 2019.
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
criminaliteit
2022 tov 2021
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
1439
1677
1498
1406
– 6%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
59 35 24 140 8 4 0 7 51 67 3 43
79 51 28 146 12 7 2 5 53 66 1 38
106 54 52 118 10 2 3 1 50 50 2 31
103 67 36 107 10 2 0 4 30 58 3 33
– 3% + 24% – 31% – 9% 0% 0% – 100% + 300% – 40% + 16% + 50% + 6%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
210 109 126 3 44 56
185 132 145 3 31 94
171 130 110 3 22 60
100 113 120 2 28 68
– 42% – 13% + 9% – 33% + 27% + 13%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
227 219 12 15
341 336 6 7
323 319 2 10
212 208 6 16
– 34% – 35% + 200% + 60%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
359 114 301
640 175 314
563 198 314
322 194 359
– 43% – 2% + 14%
– 32% + 3% + 9%
+ 3% gemeente
1439
1677
1498
1406
2019
2020
2021
2022 daling
woninginbraak geweld autokraak (brom)fietsdiefstal
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit jongerenoverlast verward persoon
gemeente
Midden Nederland
– 6%
stijging
Midden Nederland
Huizen In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Huizen met -5% gedaald ten opzichte van 2021. Deze daling van de geregistreerde criminaliteit is gunstiger dan de gemiddelde ontwikkeling in de regio (+3%). ▪ Opvallende dalers zijn huiselijk geweld (-45%), brom- snor- fietsdiefstal (-38%), meldingen jongerenoverlast (-29%) en inbraak/diefstal bedrijf en instelling (-58%) en zijn daarmee allemaal op het laagste niveau sinds 2019. ▪ Opvallende is dat na een jarenlange daling de registraties van woninginbraken (+26%), zakkenrollen (is verdubbeld van 4 naar 8) en winkeldiefstal (+163%: van 19 naar 50) in 2022 juist weer gestegen zijn. Deze stijging is regionaal ook te zien, maar minder sterk.
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
2022 tov 2021
criminaliteit
+ 3%
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
1472
1299
1212
1149
– 5%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
70 45 25 149 17 1 0 6 66 57 2 29
55 34 21 129 11 3 2 1 56 53 3 25
46 36 10 122 17 0 0 4 47 52 2 31
58 45 13 110 7 0 1 3 36 60 3 17
+ 26% + 25% + 30% – 10% – 59%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
gemeente
– 5%
– 25% – 23% + 15% + 50% – 45%
1472
1299
1212
1149
2019
2020
2021
2022
daling woninginbraak
geweld autokraak
(brom)fietsdiefstal
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
174 89 190 5 30 103
115 70 168 4 22 70
78 76 127 4 19 19
71 47 135 8 8 50
– 9% – 38% + 6% + 100% – 58% + 163%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
200 195 8 4
299 295 6 6
306 299 4 4
210 202 4 3
– 31% – 32% 0% – 25%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
304 247 262
371 414 214
307 347 275
217 408 263
– 29% + 18% – 4%
– 32% + 3% + 9%
vernielingen
zakkenrollen fraude
wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast
verward persoon gemeente
Midden Nederland
stijging
Midden Nederland
IJsselstein In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in IJsselstein nagenoeg gelijk gebleven ten opzichte van 2021. Dit is gunsiger dan de gemiddelde regionale ontwikkeling van +3%. ▪ Opvallende daler is het aantal woninginbraken (-44%), terwijl er een regionale stijging van +4% was. Ook is er sprake van een daling van het aantal autokraken (-43%), dit is een grotere daling dat de gemiddelde regionale ontwikkeling (-10). fraude laat ook een sterkere daling zien (-38%) ten opzichte van de regionale ontwikkeling van (-28%). ▪ Opvallende stijger is de toename van het aantal registraties van overlast van personen met verward gedrag (+45%). Het aantal registraties van brom-, snor-, fietsendiefstal laat bijna een verdubbeling zien (+93%). Dit is sterker dan de regionale ontwikkeling van +19%. Het aantal registraties van winkeldiefstal is meer dan verdubbeld in IJsselstein (van 15 naar 38).
2022 tov 2021
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
criminaliteit + 3%
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
1193
1343
1050
1052
+ 0%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
62 37 25 109 10 2 1 8 37 49 2 34
37 20 17 93 6 0 3 4 30 44 6 17
41 30 11 100 7 1 1 16 37 37 1 18
23 19 4 88 13 2 1 9 21 40 2 15
– 44% – 37% – 64% – 12% + 86% + 100% 0% – 44% – 43% + 8% + 100% – 17%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
126 139 145 9 21 39
178 134 124 8 23 74
109 58 102 1 9 15
62 112 105 6 9 38
– 43% + 93% + 3% + 500% 0% + 153%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
129 126 3 11
225 222 6 10
215 213 6 6
133 132 3 3
– 38% – 38% – 50% – 50%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
258 77 254
533 87 229
260 106 255
235 154 240
– 10% + 45% – 6%
– 32% + 3% + 9%
+ 0%
1193
1343
1050
1052
2019
2020
2021
2022
daling
woninginbraak geweld
autokraak (brom)fietsdiefstal vernielingen
zakkenrollen fraude
wv gedigitaliseerde criminaliteit
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast
verward persoon gemeente
Midden Nederland
stijging
gemeente
Midden Nederland
Laren In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Laren met +2% gestegen ten opzichte van 2021. Er was een regionale stijging van +3%. Omdat Laren een relatief kleine gemeente is, kunnen procentuele stijgingen en dalingen snel groot zijn. ▪ Opvallende dalers zijn het aantal meldingen jongerenoverlast -47% en is daarmee op het laagste niveau sinds 2019 en het aantal fraudemeldingen -35%. Zakkenrollen heeft in 2022 helemaal niet plaatsgevonden. ▪ Opvallende stijger is de toename van het aantal registraties van overlast van personen met verward gedrag (+75%). Daarnaast is een forse stijging te zien van het aantal verkeersongevallen (+20), dit is het tweede jaar op rij het geval. Ook het aantal vernielingen neemt wederom toe (+17%) terwijl regionaal sprake is van een daling.
2022 tov 2021
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
criminaliteit + 3%
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
497
456
469
479
+ 2%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
43 27 16 40 2 0 0 0 8 25 5 9
42 31 11 44 5 3 2 1 15 18 0 5
36 29 7 44 2 1 0 2 11 28 0 5
38 26 12 40 4 0 0 1 12 21 2 6
+ 6% – 10% + 71% – 9% + 100% – 100%
+ 20%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
73 34 38 6 16 7
37 30 34 3 9 12
46 21 42 3 4 7
37 27 49 0 3 7
– 20% + 29% + 17% – 100% – 25% 0%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
46 42 2 1
80 74 5 4
77 74 1 5
50 48 1 3
– 35% – 35% 0% – 40%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
67 79 110
85 48 110
105 28 143
56 49 171
– 47% + 75% + 20%
– 32% + 3% + 9%
– 50% + 9% – 25%
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
+ 2%
497
456
469
479
2019
2020
2021
2022
gemeente
daling woninginbraak geweld autokraak
(brom)fietsdiefstal vernielingen
zakkenrollen fraude
wv gedigitaliseerde criminaliteit jongerenoverlast
verward persoon gemeente
Midden Nederland
Midden Nederland
stijging
Lelystad In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Lelystad gestegen met +5% ten opzichte van 2021. Dat is een grotere stijging dan de regio Midden-Nederland laat zien, namelijk +3%. ▪ Opvallende daler is het aantal autokraken (-53%), terwijl dit voor Midden-Nederland maar met -10% daalde. Ook is er wederom een daling in de registraties gedigitaliseerde criminaliteit (-33%). Drugshandel, -vervaardiging en -bezit (-13%) en het aantal meldingen jongerenoverlast (-16%) laten mooie dalingen zien. ▪ Opvallende stijgers zijn woninginbraken (+30%), brom-, snor-, fietsendiefstal (+30%). Beide kennen een sterke stijging dan het regionaal gemiddelde van respectievelijk +4% en +19%. Het aantal verkeersongevallen (+17%) is op het hoogste niveau sinds 2019. Ook het aantal winkeldiestallen is gestegen in Lelystad (+21%), regionaal was hierop nog een sterkere stijging (+40%).
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
2022 tov 2021
criminaliteit
+ 5%
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
4243
4010
3743
3929
+ 5%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
206 125 81 537 32 28 10 25 165 261 16 91
178 116 62 541 30 22 8 19 172 272 18 93
113 76 37 452 34 12 5 12 146 232 11 90
147 115 32 488 43 14 5 18 133 256 19 95
+ 30% + 51% – 14% + 8% + 26% + 17% 0% + 50% – 9% + 10% + 73% + 6%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
330 318 466 23 131 339
152 282 415 30 128 319
189 276 357 19 77 320
88 359 434 18 52 388
– 53% + 30% + 22% – 5% – 32% + 21%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
416 398 40 144
639 628 54 90
568 560 37 101
380 373 49 88
– 33% – 33% + 32% – 13%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
342 487 696
605 668 611
678 573 632
569 566 740
– 16% – 1% + 17%
– 32% + 3% + 9%
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
+ 3%
4243
4010
3743
3929
2019
2020
2021
2022
daling woninginbraak
geweld autokraak (brom)fietsdiefstal vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
gemeente
stijging
Midden Nederland
Leusden In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Leusden gedaald met -11% ten opzichte van 2021. Dit is gunstiger dan de gemiddelde regionale ontwikkeling van +3%. Omdat Leusden een relatief kleine gemeente is, kunnen procentuele stijgingen en dalingen snel groot zijn. ▪ Opvallend is de daling van het aantal brom-, snor- en fietsendiefstallen van -43%, waar er regionaal juist sprake was van een stijging van +19%. Na een stijging in de voorgaande jaren zien we in 2022 juist dalingen op fraude (-34%) en het aantal meldingen van personen met verward gedrag (-26%). ▪ Opvallend is de stijging van +41% bij het aantal autokraken, terwijl er regionaal juist een daling van -10% heeft plaatsgevonden. Ook het aantal woninginbraken (+65%, regionaal +4%) en het aantal vernielingen (+48%, regionaal -7%) zijn gestegen.
januari tm dec ember
2022 tov 2021
criminaliteit
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
+ 3%
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
900
882
793
708
– 11%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
61 46 15 55 8 0 1 2 13 29 2 24
37 23 14 68 6 3 2 4 22 28 3 11
20 12 8 60 8 3 0 3 21 25 0 16
33 22 11 39 2 1 0 7 13 16 0 9
+ 65% + 83% + 38% – 35% – 75% – 67%
– 44%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
141 55 66 3 19 38
82 55 70 5 15 36
63 60 46 2 9 28
89 34 68 2 8 35
+ 41% – 43% + 48% 0% – 11% + 25%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
145 145 3 1
236 231 2 3
208 206 6 5
138 135 3 2
– 34% – 34% – 50% – 60%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
156 123 239
268 170 173
182 199 205
149 148 190
– 18% – 26% – 7%
– 32% + 3% + 9%
+ 133% – 38% – 36%
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
gemeente
– 11%
900
882
793
708
2019
2020
2021
2022
daling woninginbraak
geweld autokraak (brom)fietsdiefstal vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
stijging
Midden Nederland
Lopik In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Lopik gedaald met -8% ten opzichte van 2021. Dit is gunstiger dan de gemiddelde regionale ontwikkeling van +3%. Omdat Lopik een relatief kleine gemeente is, kunnen procentuele stijgingen en dalingen snel groot zijn. ▪ Opvallende dalers zijn het aantal vernielingen van -42% en meldingen van jongerenoverlast -51%. Die laatste is daarmee op het laagste niveau sinds 2019. Ook opvallend is de daling bij het aantal ongevallen op de weg -10%, terwijl er regionaal juist een stijging was van +9%. ▪ Opvallende stijger is het aantal brom-, snor- en fietsdiefstallen, dat is gestegen met +110% (van 10 naar21). Ook zien we een stijging op overlast van personen met verward gedrag van +26%.
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
c riminalit eit t ot aal
2019
2020
2021
2022
291
399
397
366
2022 tov 2021
criminaliteit
Midden gemeent e Nederland – 8%
gemeente
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
14 8 6 25 5 0 0 2 10 8 0 5
27 19 8 42 2 1 0 1 16 22 0 10
25 20 5 30 1 0 0 4 9 15 1 12
19 15 4 31 0 0 0 3 6 21 1 9
– 24% – 25% – 20% + 3% – 100%
– 25% – 33% + 40% 0% – 25%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
7 16 40 1 3 5
17 4 44 2 8 8
8 10 85 1 5 4
11 21 49 0 7 1
+ 38% + 110% – 42% – 100% + 40% – 75%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
61 60 2 5
101 101 1 1
82 82 1 2
75 75 1 6
– 9% – 9% 0% + 200%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
79 56 100
143 29 84
131 50 121
64 63 109
– 51% + 26% – 10%
– 32% + 3% + 9%
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
+ 3%
291
399
397
366
2019
2020
2021
2022
daling woninginbraak
geweld autokraak (brom)fietsdiefstal vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
Midden Nederland
– 8%
stijging
Montfoort In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Montfoort gedaald met -5% ten opzichte van 2021. Dit is gunstiger dan de gemiddelde regionale ontwikkeling van +3%. Omdat Montfoort een relatief kleine gemeente is, kunnen procentuele stijgingen en dalingen snel groot zijn. ▪ Opvallende is de daling van het aantal meldingen van gedigitaliseerde criminaliteit (31%). Deze daling is zichtbaar vanaf 2020. Huiselijk geweld (van 7 naar 4), autokraken (van 24 naar 19) en fraude (-32%) zitten op het laagste niveau sinds 2019. ▪ Opvallend is, vergelijkbaar met de regionale ontwikkeling, een stijging te zien bij brom-, snor- en fietsdiefstallen van +24%. Het aantal overlast meldingen van personen met verward gedrag (+16%) laat een grotere stijging zien dat het regionale gemiddelde (+3%).
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
2022 tov 2021
criminaliteit
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
329
390
316
299
– 5%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
18 11 7 30 2 0 0 1 14 12 1 6
22 16 6 37 3 0 0 4 14 16 0 9
16 7 9 20 0 0 0 0 6 11 3 7
16 11 5 26 3 1 0 3 9 10 0 4
0% + 57% – 44% + 30%
+ 50% – 9% – 100% – 43%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
22 17 32 1 7 8
23 15 27 0 12 9
24 17 27 3 6 1
19 21 23 1 3 4
– 21% + 24% – 15% – 67% – 50% + 300%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
65 64 4 0
92 90 2 4
82 80 1 4
56 55 2 2
– 32% – 31% + 100% – 50%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
29 19 82
90 18 76
52 19 83
45 22 85
– 13% + 16% + 2%
– 32% + 3% + 9%
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
+ 3% gemeente
329
390
316
299
2019
2020
2021
2022
– 5%
daling
woninginbraak geweld autokraak (brom)fietsdiefstal
vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit jongerenoverlast
verward persoon gemeente
Midden Nederland
Midden Nederland
stijging
Nieuwegein In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Nieuwegein gestegen met +2% ten opzichte van 2021. Dit is vergelijkbaar met de regionale ontwikkeling van +3%. ▪ Opvallende daler is dat het aantal meldingen jongerenoverlast -36% (ruim 200 meldingen minder). Ook laat het aantal fraudemeldingen een daling zien van -32% en is het aantal vernielingen afgenomen met -33% en bevindt zich daarmee op het laagste niveau sinds 2019. ▪ Opvallende stijger is het aantal brom-, snor- en fietsdiefstallen +95% (regionaal is dit +19%). Na een jaar van dalingen zijn het aantal winkeldiefstallen gestegen met +23% en is wapenhandel en/of bezit gestegen met +54%.
2022 tov 2021 ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
criminaliteit + 3%
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
3556
3615
3076
3131
+ 2%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
159 114 45 275 25 6 2 16 87 129 10 63
83 51 32 276 19 6 3 16 108 122 2 66
80 51 29 257 23 12 3 12 95 104 8 50
84 65 19 262 24 6 0 8 93 125 6 56
+ 5% + 27% – 34% + 2% + 4% – 50% – 100% – 33% – 2% + 20% – 25% + 12%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
543 223 339 22 101 194
492 205 322 17 90 174
366 155 339 14 39 150
312 302 228 11 47 185
– 15% + 95% – 33% – 21% + 21% + 23%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
355 334 27 80
528 512 25 47
471 456 13 48
321 311 20 42
– 32% – 32% + 54% – 13%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
386 329 637
620 403 572
544 434 619
349 422 654
– 36% – 3% + 6%
– 32% + 3% + 9%
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
+ 2%
3556
3615
3076
3131
2019
2020
2021
2022
gemeente
daling woninginbraak
geweld autokraak (brom)fietsdiefstal vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
stijging
Midden Nederland
Noordoostpolder In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit gelijk gebleven ten opzichte van 2021. De ontwikkeling in Noordoostpolder is daarmee iets gunstiger dan de gemiddelde ontwikkeling in de regio (+3%). ▪ Opvallende dalers zijn het aantal vernielingen (van 237 naar 180, -24%), fraude (van 318 naar 238, -25%) en drugshandel (van 28 naar 23, -18%). De grootste daling is zichtbaar bij het aantal meldingen van jongerenoverlast. Dit is in 2022 met -49% gedaald ten opzichte van 2021 en is daarmee op het laagste niveau sinds 2019. ▪ Opvallend is de stijging van autokraken (van 28 naar 49, +75%) terwijl er regionaal juist sprake was van een daling van -10%. Ook zijn zakkenrollen (van 2 naar 8, +300%), winkeldiefstal (van 33 naar 108, +227%) en wapenhandel (van 6 naar 14, +133%) flink gestegen. Regionaal is er bij deze drie delictsvormen ook sprake van een stijging.
2022 tov 2021 ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
c riminalit eit t ot aal
2019
2020
2021
2022
1685
1754
1518
1519
criminaliteit + 3%
Midden gemeent e Nederland + 0%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
137 98 39 217 10 2 1 5 69 119 11 45
78 55 23 177 28 1 0 3 69 70 6 37
59 46 13 167 14 2 0 5 48 95 3 44
51 41 10 190 13 2 0 8 61 99 7 44
+ 60% + 27% + 4% + 133% 0%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
53 102 197 11 40 74
47 87 274 5 84 70
28 63 237 2 31 33
49 63 180 8 32 108
+ 75% 0% – 24% + 300% + 3% + 227%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
– 14% – 11% – 23% + 14% – 7% 0%
+ 0% 1685
1754
1518
1519
2019
2020
2021
2022
daling woninginbraak
geweld autokraak (brom)fietsdiefstal
vernielingen zakkenrollen
fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
205 201 16 21
316 312 12 30
318 309 6 28
238 230 14 23
– 25% – 26% + 133% – 18%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
310 218 481
395 282 424
366 289 424
186 343 451
– 49% + 19% + 6%
– 32% + 3% + 9%
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
jongerenoverlast
verward persoon gemeente
Midden Nederland
gemeente
stijging
Midden Nederland
Oudewater In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Oudewater met -12% gedaald ten opzichte van 2021. Oudewater kent daarmee een gunstigere ontwikkeling dan gemiddeld in de regio (+3%). Omdat Oudewater een relatief kleine gemeente is, kunnen procentuele stijgingen en dalingen snel groot zijn. ▪ Opvallende dalers zijn autokraken (-53%), fietsendiefstal (-17%), fraude (-40%) en meldingen van jongerenoverlast (-55%). Bij al deze vormen van criminaliteit of overlast is de daling veel groter dan regionaal. Bij fietsendiefstal zien we regionaal juist een stijging. ▪ Opvallendste stijgers zijn huiselijk geweld (van 3 naar 6) en het aantal ongevallen op de weg (+34%). Hiermee is dit laatste weer terug op het niveau van 2019.
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
2022 tov 2021
criminaliteit
+ 3%
Midden gemeent e Nederland
2019
2020
2021
2022
c riminalit eit t ot aal
258
283
272
240
– 12%
+ 3%
Misdrijven m et grot e im pact woninginbraken totaal ...waarv an geslaagd ...waarv an pogingen geweld: totaal ...waarv an zeden ...waarv an straatroof ...waarv an ov erv al ...waarv an openlijk geweld ...waarv an bedreiging ...waarv an mishandeling …waarv an ov erig huiselijk geweld
21 14 7 25 1 0 0 1 6 17 0 5
38 27 11 15 1 0 0 0 4 10 0 3
19 14 5 23 3 0 0 2 6 12 0 3
17 12 5 22 0 0 0 2 4 15 1 6
– 11% – 14% 0% – 4% – 100%
+ 4% + 6% – 2% + 4% + 5% – 12% + 28% + 23% – 11% + 13% + 27% + 0%
Veel voorkom ende crim inalit eit autokraken brom-,snor-,fietsdiefstal v ernielingen zakkenrollen inbraak/diefstal bedrijf en instelling winkeldiefstal
10 30 36 1 5 1
9 21 14 1 3 3
15 12 16 0 3 1
7 10 18 1 4 1
– 53% – 17% + 13% + 33% 0%
– 10% + 19% – 7% + 66% – 0% + 40%
Overig fraude totaal …wv : gedigitaliseerde c riminaliteit wapenhandel en/of bezit drugshandel,-v erv aardiging,-bezit
35 33 1 2
53 53 1 1
70 70 1 2
42 41 0 4
– 40% – 41% – 100% + 100%
– 28% – 28% + 13% – 3%
meldingen jongerenov erlast ov erlast pers. met v erward gedrag ongev allen op de weg
29 16 85
47 35 62
33 27 58
15 29 78
– 55% + 7% + 34%
– 32% + 3% + 9%
0% – 33% + 25% + 100%
Veiligheidsbeeld Midden-Nederland - januari – december 2022
gemeente
Midden Nederland
– 12%
258
283
272
240
2019
2020
2021
2022
daling woninginbraak geweld
autokraak (brom)fietsdiefstal vernielingen zakkenrollen fraude wv gedigitaliseerde criminaliteit jongerenoverlast verward persoon gemeente
Midden Nederland
stijging
Renswoude In 2022 is de totale geregistreerde criminaliteit in Renswoude met +24% gestegen ten opzichte van 2021. Renswoude heeft daarmee een ongunstigere ontwikkeling dan die in de regio (+3%). Omdat Renswoude een relatief kleine gemeente is, kunnen procentuele stijgingen en dalingen snel groot zijn. ▪ Opvallende dalers in Renswoude zijn geweld (van 11 naar 8, -27%), fraude (van 25 naar 17, -32%) en overlast van personen met verward gedrag (van 55 naar 31, -44%). Bij het aantal meldingen van jongerenoverlast is de daling het grootst, van 20 in 2021 naar nog slechts 5 in 2022, een daling van 75%. ▪ Opvallende stijgers zijn woninginbraak (van 6 in 2021 naar 10 in 2022, waarbij aangetekend moet worden dat het aantal in 2021 sinds jaren niet zo laag is geweest) en autokraken (van 2 in 2021 naar 11 in 2022).
ontwikkeling 2022 t.o.v . 2021
januari tm dec ember
c riminalit eit t ot aal
2019
2020
2021
2022
105
129
96
119
2022 tov 2021