CConstaterende datRhenen
Koppel je AI →
Document · PDF

Regenboogmonitor Publicatie

Raadsvergadering 20 september 2022, gemeente RhenenBij agendapunt: Motie PvdA ChristenUnie Progressief Rhenen Groen Links over Kleurrijk Rhenen5.017 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

REGENBOOG MONITOR 2021

Publicatie: 20 april 2022

Voortgangsrapportage naar aanleiding van Regenboog Stembusakkoorden 2018 COC MIDDEN-NEDERLAND

0

DISCLAIMER De Regenboogmonitor 2021 van COC Midden-Nederland is met zorg samengesteld. Aangezien wij enkel gebruik kunnen maken van openbare bronnen en/of informatie die ons is toegezonden, kan het voorkomen dat informatie onvolledig, onjuist of niet meer actueel wordt weergegeven. Aan de inhoud van dit document kunnen geen rechten ontleend worden. Het gebruiken van de informatie uit de Regenboogmonitor 2021 is enkel toegestaan met bronvermelding.

1

VOORWOORD Met trots presenteert het bestuur van COC Midden-Nederland u vandaag de eindevaluatie van de Regenboogmonitor 2018-2021. Het is de eerste editie waarin we volledig terugblikken naar de afgelopen vier jaren, waarbij wij álle gemeenten in ons werkgebied hebben onderzocht. Dit betreft dus zowel gemeenten waarin het Regenboog Stembusakkoord in 2018 is ondertekend als gemeenten waarin dit niet is gebeurd. We hebben ons best gedaan een zo compleet mogelijk beeld te schetsen van de huidige situatie per gemeente voor wat betreft de uitrol en de acties naar aanleiding van de akkoorden uit 2018.

Hebben de ondertekenaars zich gehouden aan de afspraken uit het akkoord en zijn zij ermee aan de slag gegaan? Waar zullen gemeente de komende vier jaar een tandje bij moeten zetten? Was de tussentijdse beoordeling uit 2019 een reden voor meer actie of juist niet? Wat heeft het Regenboog Stembusakkoord 2018 opgeleverd? Met een enorm enthousiasme kijken wij uit naar de inzet in de komende vier jaren, want in 2022 is een record aan Regenboog Stembusakkoorden in ons werkgebied gesloten én hebben wij bijzonder veel nieuwe ondertekenaars mogen ontmoeten! In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2022 heeft het bestuur van COC Midden-Nederland in anderhalve maand alle 35 gemeenten in ons werkgebied benaderd en bezocht voor de ondertekening van het vernieuwde Regenboog Stembusakkoord 2022. Deze zijn dan ook met veel liefde en passie door de deelnemende politieke partijen ondertekend. Alleen in gemeente Bunschoten is geen akkoord gesloten. Geen van de deelnemende partijen wilde het akkoord ondertekenen. Onze dank gaat uit naar alle ondertekenaars van het akkoord in 2018 en het vernieuwde akkoord in 2022. We zien de Regenboog Monitor als een aanmoediging en een herinnering aan de handtekening die is gezet in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen in 2022.

Inmiddels zijn we in een aantal gemeenten al uitgenodigd en actief om te adviseren en ondersteunen bij de uitrol van de akkoorden en/of onderdelen daarvan. Ook in de andere gemeenten zouden we dit graag doen, staan wij klaar om u verder te helpen en samen met u te werken aan een divers en inclusief beleid in een gemeente waarin iedereen telt! NB: Deze helpende hand geldt natuurlijk ook voor partijen/gemeenten die niet getekend hebben. U kunt ons per e-mail bereiken via bestuur@cocmiddennederland.nl en/of via onze website (www.cocmiddennederland.nl). We wensen u veel leesplezier! Met vriendelijke groet namens het bestuur,

Laura van Nieuwenhuijze Voorzitter COC Midden-Nederland

2

WERKWIJ

E

COC Midden-Nederland heeft net als voorgaande jaren een beoordeling per gemeente uitgevoerd om te komen tot de Regenboog Monitor 2021. In deze monitor wordt beoordeeld in welke mate gemeenten tot en met 2021 bijdragen aan de acceptatie, emancipatie en kansengelijkheid van LBHTIQ+ mensen. In tegenstelling tot de eerder uitgebrachte monitors zijn de verschillende onderdelen waarop gemeenten beoordeeld worden afzonderlijk in kaart gebracht. Dit betreft de volgende onderdelen:  de in het coalitie-/collegeprogramma beschreven plannen voor de LBHTIQ+;  de doeltreffendheid van ambtelijke uitvoering in het belang van de LHBTIQ+;  de wijze waarop verantwoording hieromtrent wordt afgelegd en uitvoer wordt gemonitord;  de mate waarin het belang van de LHBTIQ+ actueel is/geagendeerd staat; en  de mate waarin het belang van de LHBTIQ+ blijkt uit uitingen/via verschillende media. Deze vijf onderdelen worden afzonderlijk beoordeeld. De totaalscore per gemeente wordt gebaseerd op de score per onderdeel. Hierbij wegen de onderdelen ambtelijke uitvoer, actualiteit en uitingen zwaarder dan de andere twee onderdelen, omdat dit verder gaat dan uitgesproken intenties dan wel jaarlijkse monitoring en daadwerkelijke acties/(be)handelingen betreft.

Daarnaast wordt bij de beoordeling rekening gehouden met de uitgesproken intenties door en afgesproken samenwerking tussen politieke partijen voor het belang van de LHBTIQ+ bij de ondertekening van de Regenboog Stembusakkoorden. In deze monitor betreft het nog het in 2018 al dan niet getekende akkoord. Logischerwijs wordt van gemeenten met een relatief groot aantal raadsleden dat getekend heeft meer verwacht en van gemeenten waar het aantal raadsleden dat getekend heeft relatief klein is minder. Overigens is in Bijlage 03 onder de Bijlagen ook het resultaat van de Regenboog Stembusakkoorden 2022 opgenomen. In Bijlage 01 onder de Bijlagen is een nadere toelichting op de verschillende beoordeelde onderdelen gegeven en zijn de verschillende mogelijke scores uiteengezet. En in Bijlage 02 onder de Bijlagen is een totaaloverzicht van de uitgevoerde beoordeling opgenomen. Voor de beoordeling zijn gemeentelijke websites, vergaderstukken en agenda , (regionale en) sociale media, tips en aanwijzingen van inwoners en kennis en ervaringen van COC Midden-Nederland met de verschillende gemeenten gebruikt. NB: Het werkgebied van COC Midden-Nederland is in de afgelopen jaren aan verandering onderhevig geweest.

Zo is gemeente Barneveld sinds 2022 toegevoegd aan het werkgebied en zijn de gemeenten Weesp (als gevolg van herindeling) in 2021 en Culemborg in 2020 overgegaan naar het werkgebied van een andere lid-vereniging onder COC Nederland.

3

R E S U LTATE N Regenboogmonitor 2021 Het totale werkgebied van COC Midden-Nederland wordt in de Regenboogmonitor 2021 beoordeeld met een voldoende. Deze totaalscore is gelijk aan die in de Regenboogmonitor 2019 (waarin de gemeenten over de jaren 2018 tot en met 2019 werden beoordeeld).

Zoals onder Werkwijze aangegeven staat, is de beoordelingssystematiek om te komen tot deze score gewijzigd ten opzichte van die in vorige monitors. Dit maakt dat de score in deze monitor niet zuiver vergelijkbaar is met de score van de vorige monitor. Hieronder is op het niveau van het totale werkgebied de totaalscore per beschreven onderdeel conform de nieuwe systematiek weergegeven. WERKGEBIED COC

COALITIE-/COLLEGE

AMBTELIJKE

MIDDEN-NEDERLAND

PROGRAMMA

UITVOERING

Totaal werkgebied

beperkt

gemiddeld

VERANTWOORDING

ACTUALITEIT

UITINGEN

beperkt

uitvoerig

neutraal/enkele uiting

BEOORDELING

TOTAALSCORE

TOTAALSCORE

VORIGE MONITOR

voldoende

voldoende

De 35 beoordeelde gemeenten verschillen in veel opzichten van elkaar. Daarom is niet altijd de ene gemeente met de andere gemeente te vergelijken. In deze monitor zijn de gemeenten op basis van inwoneraantallen wel in drie categorieën verdeeld, te weten gemeenten met meer dan 100.000 inwoners (grote gemeenten), gemeenten met een inwoneraantal tussen de 50.000 en 100.000 (middelgrote gemeenten) en gemeenten met minder dan 50.000 inwoners (kleine gemeenten). Hieronder zijn de scores per onderkende categorie weergegeven. INWONERAANTAL

COALITIE-/COLLEGE

AMBTELIJKE

GEMEENTE

PROGRAMMA

UITVOERING

Meer dan 100.000

ambitieus

50.000 tot 100.000

beperkt niet

beperkt

Tot 50.000

VERANTWOORDING

ACTUALITEIT

UITINGEN

BEOORDELING

VORIGE BEOORDELING

intensief

uitvoerig

zeer uitvoerig

inclusief/meer uitingen

goed

goed

gemiddeld

beperkt

uitvoerig

neutraal/enkele uiting

voldoende

matig

niet

beperkt

neutraal/enkele uiting

matig

matig

De totaalscores per categorie blijven ongeveer gelijk, behoudens de verbeterde score voor de middelgrote gemeenten van matig naar voldoende. Zaken die desondanks opvallen:  In een vijftal gemeenten heeft een grote meerderheid binnen de coalitie het Regenboog Stembusakkoord 2018 getekend, maar heeft dit zich niet vertaald in ambities in de coalitie-/college og amma . In twee gemeenten, Stichtse Vecht en De Ronde Venen, heeft zelfs 100% van de coalitie het akkoord ondertekend, maar is niets hiervan in het programma opgenomen. Daarentegen heeft gemeente Huizen uitgebreid aandacht hieraan besteed in het collegeprogramma, terwijl de ondertekenaars binnen de coalitie ruim in de minderheid zijn;  De ambtelijke uitvoer was in sommige gemeenten minder dan verwacht op basis van de in het college-/ coalitieprogramma opgenomen ambities, zoals de gemeenten Gooise Meren en Houten, of op basis van het aantal ondertekenaars in de coalitie, zoals de gemeenten Houten en De Ronde Venen. In andere gemeenten was dit juist verrassend positief te noemen, zoals in de gemeenten Veenendaal, Woerden en Leusden;  Zeker bij de kleine en middelgrote gemeenten wordt geen/weinig energie gestopt in de verantwoording ten aan ien an he geen onde nomen in he belang an de LHBTIQ+. Geen enkele gemeen e heef KPI of ie dergelijks gedefinieerd om de doeltreffendheid van hun beleid/acties te monitoren.

Het feit dat in een groeiend aantal gemeenten diversiteit/inclusie/de belangen van LHBTIQ+ wel een onderdeel zijn van de jaarlijkse verantwoording is een mooi gegeven;  De belangen van de LHBTIQ+ hebben in bijna het gehele werkgebied van COC Midden-Nederland vaker en/of überhaupt op de agenda gestaan en zijn inhoudelijker/uitgebreider/inclusiever behandeld. Slechts nog in een paar gemeenten wordt er niet in openbare vergaderingen inhoudelijk over dit thema gesproken. Voor bepaalde gemeenten, gezien de ondertekening van het stembusakkoord, valt dit tegen, zoals de gemeenten Rhenen, Stichtse Vecht en De Ronde Venen;

4

 Slechts in een drietal gemeenten wordt op geen enkele manier steun of blijk van acceptatie van de LHBTIQ+ vanuit de gemeente geuit: Bunschoten, Lopik en Scherpenzeel. Voor een aantal gemeenten benoemen we de aandacht voor diversiteit en inclusiviteit via de gemeentelijke website, gehanteerde formulieren, nieuwjaarspeeches etc., zoals bij de gemeenten Utrecht, Amersfoort en Hilversum. De gedetailleerde beoordeling per gemeente op de verschillende onderdelen is opgenomen onder de Bijlagen, Bijlage 02. Zoals eerder aangegeven is de wijze van beoordelen gewijzigd ten opzichte van voorgaande jaren. Hiermee is getracht de kwaliteit van de beoordeling en het eerlijke vergelijk tussen gemeenten te vergroten. Deze rapportage voorziet dus niet in een goed vergelijk met voorgaand jaar, maar wel met de gemeenten onderling. Daarnaast geldt deze monitor als een goede nulmeting voor de nieuwe raadsperiode die eind maart 2022 is gestart. Regenboog stembusakkoorden 2022 Zowel het aantal partijen dat het Regenboog Stembusakkoord heeft getekend als het aantal zetels van de tekenende partijen in de gemeenteraad is in 2022 toegenomen ten opzichte van 2018! Dit geldt ook als de gemeenten waar COC Midden-Nederland niet is langsgegaan in 2018 buiten beschouwing gelaten worden.

Hieronder zijn de totalen voor de grote gemeenten, middelgrote gemeenten en kleine gemeenten en het totaal van het werkgebied van COC Midden-Nederland op een rij gezet. INWONERAANTAL

JAAR

AANTAL

ZETELS

Meer dan 100.000

2018

17

83,3%

Amersfoort

2022

21

84,5%

50.000 tot 100.000

2018

50

54,3%

Baarn

2022

67

67,5%

Tot 50.000

2018

45

24,5%

Barneveld

2022

87

57,2%

Totalen

2018

112

40,7%

2022

175

63,8%

Bovenstaande resultaten zijn een prachtige ontwikkeling. In meerderheid wordt de intentie uitgesproken en ondertekend om zich in te spannen voor de belangen van de LHBTIQ+ in de omgeving. De verwachting is dan ook dat in de komende vier jaar veel mooie ontwikkelingen binnen gemeenteland te zien zullen zijn. Onder de Bijlagen zijn de resultaten per gemeente van de Regenboog Stembusakkoorden 2022, afgezet tegen de resultaten van 2018, opgenomen (Bijlage 03). De volgende zaken vallen op:  In de gemeenten Bunnik en Wijdemeren heeft de voltallige gemeenteraad (100%) het Stembusakkoord ondertekent. In de gemeenten Baarn, Gooise Meren, Hilversum, Houten, Leusden en Montfoort is het aantal tekenende partijen met (meer dan) 100% toegenomen, in gemeente Huizen is dit zelfs 200%;  Het totale aantal ondertekenaars is gestegen van 112 in 2018 naar 175 in 2022. Van deze stijging van 63 betreffen er 42 op gemeenteniveau actieve landelijke partijen en dus 21 lokale partijen.

De stijging van het aantal tekenende lokale afdelingen van landelijke partijen per partij is de volgende:  CDA tekende in 2018 in 10 gemeenten en in 2022 in 25 gemeenten, wat een stijging van 15 is;  Het aantal lokale VVD afdelingen dat tekende steeg van 12 in 2018 met 14 naar 26 in 2022;  ChristenUnie tekende in 2022 mee in 6 gemeenten, wat een stijging van 5 is ten opzichte van 2018 (1);  Ten opzichte van 20 gemeenten in 2018 tekende D66 in 4 gemeenten meer mee in 2022 (24); en  De volgende partijen hebben aandeel in het overige deel van de stijging: Partij voor de Dieren +2; Partij van de Arbeid/GroenLinks/lijstverbinding PvdA-GL +1; BIJ1 +1; VOLT +1 en PVV -1. BIJ1 en VOLT tekenen voor het eerst mee en de PVV tekende in 2018 wel maar in 2022 niet mee;  In gemeente Laren nam het aantal tekenende partijen af, maar steeg het aantal zetels van de tekende partijen;

5

 In gemeente Bunschoten werd zowel in 2018 als in 2022 door geen enkele partij meegetekend; en  In de gemeenten Stichtse Vecht, Vijfheerenlanden en Zeist nam zowel het aantal partijen dat het stembusakkoord tekende als het aantal zetels in de Raad van de tekenende partijen af. Wanneer de gemeenten die nieuw in of niet langer in het werkgebied van COC Midden-Nederland zijn en de gemeenten waar COC Midden-Nederland in 2018 niet langs geweest is voor de ondertekening van het Regenboog Stembusakkoord gefilterd worden, ontstaat het volgende beeld: INWONERAANTAL

JAAR

AANTAL

ZETELS

Meer dan 100.000

2018

17

83,3%

Amersfoort

2022

21

84,5%

50.000 tot 100.000

2018

50

54,3%

Baarn

2022

65

73,0%

Tot 50.000

2018

45

33,3%

2022

71

61,4%

2018

112

47,7%

2022

157

68,8%

Totalen

Hieruit blijkt dat het akkoord niet alleen door meer partijen wordt ondertekend, maar dat de ondertekenaars op totaalniveau in zetelaantal gestegen zijn. Al in 2022 (en nog voor coalities formeel gevormd zijn) wordt initiatief genomen vanuit partijen in gemeenten richting COC Midden-Nederland in voorbereiding op de coalitie-onderhandelingen, maar ook in voorbereiding op de komende raadsperiode. Daarnaast zijn begin 2022 afspraken tussen de gemeenten Utrecht en Amersfoort en provincie Utrecht ondertekend, welke zich verenigd zullen gaan richten op (de jongeren in) het onderwijs. En, gezien de resultaten van de stembusakkoorden in 2022, zal dit nog maar het begin zijn van een veel grotere ontwikkeling in het belang van de LHBTIQ+! Provincie Utrecht In deze monitor wordt ook provincie Utrecht als overheidsorgaan beoordeeld. Na de verkiezingen in 2019 hadden de ondertekenaars 45% van de zetels. In de coalitie heeft 65% het stembusakkoord getekend. Hieronder is ook voor provincie Utrecht de beoordeling op onderdelen over de periode tot en met 2021 weergegeven. NAAM PROVINCIE Utrecht

COALITIE-

AMBTELIJKE

PROGRAMMA

UITVOERING

niet

niet

VERANTWOORDING

ACTUALITEIT

UITINGEN

BEOORDELING

VORIGE BEOORDELING

niet

enkele keer

neutraal/enkele uiting

slecht

voldoende

De (uitslag van de) verkiezingen in 2023 zullen van invloed zijn op de resultaten in de volgende monitor. Daarnaast wordt vanuit de provincie (ook zichtbaar) meer aandacht besteed aan de belangen van de LHBTIQ+. De hiervoor genoemde afspraken met de gemeenten Utrecht en Amersfoort in 2022 zijn hiervan een mooi voorbeeld.

6

AAN B E V E L I N G E N Voor de nieuwe raadsperiode die gestart is kunnen de uitkomsten van deze Regenboogmonitor 2021 als een vertrekpunt gebruikt worden. In aanvulling daarop wordt sterk aanbevolen kennis te nemen van bijvoorbeeld de resultaten van de jaarlijkse enquête PinkPanel van Art.1 Midden-Nederland (PinkPanel 2021) en het onderzoeksrapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau over et welzijn, de sociale relaties en de leefstijl van lesbische, homoseksuele en biseksuele jongeren (Wat maakt het verschil?). Het gestegen aantal ondertekenaars van het Regenboog Stembusakkoord 2022 en de stijging van het aantal raadszetels van de ondertekenaars beloven mooie ontwikkelingen in het belang van de LHBTIQ+ binnen de gemeenten. In deze periode van formeren zullen de ondertekende intenties vertaald worden in concrete ambities in de coalitie-/college og amma , aa mee de amb ena ij de komende ie jaa onde aan oe ing an de collegeleden en onder toeziend oog van de Raad met de bijbehorende budgetten aan de slag gaat. Voorafgaand aan het tekenmoment met het stembusakkoord voor 2022 zijn concrete suggesties voor de uitvoering meegestuurd.

Daarnaast raden wij aan om de belangen van de LHBTIQ+ blijvend belangrijk te houden door  ambities/plannen/doelen in het belang van de LHBTIQ+ op te nemen in het coalitie-/collegeprogramma;  deze concreet te maken en/of te actualiseren in een Regenboogagenda/Actieplan LHBTIQ+;  op alle verschillende beleidsterreinen de belangen van de LHBTIQ+ mee te wegen en te beschrijven;  onderzoek te doen en gesprekken met inwoners te hebben hieromtrent om zo goed mogelijk in te spelen op de lokale behoefte en situatie;  de belangen van de LHBTIQ+ en het realiseren van doelstellingen vast onderdeel van de jaarlijkse verantwoording te maken en (door bijvoorbeeld KPI s te definiëren) de Raad zo goed mogelijk van stuurinformatie te voorzien;  frequent deze thematiek en/of onderliggende onderwerpen te agenderen en inhoudelijk te bespreken;  in uitingen van de gemeente (website, formulieren, sociale media, speeches, maar ook bijvoorbeeld het hijsen van de regenboogvlag) zo divers en inclusief mogelijk te zijn, specifieke informatie te bieden, het belang te onderkennen en/of ontmoeting en evenementen te faciliteren/ondersteunen;  partners van de gemeenten, zoals zorg- en welzijnsorganisaties, sport- en cultuurverenigingen, scholen en het bedrijfsleven hierin te betrekken en te stimuleren specifiek aandacht te hebben voor de belangen van de LHBTIQ+; en  lokale initiatieven vanuit de

samenleving hieromtrent te stimuleren, te ondersteunen en te promoten. COC Midden-Nederland denkt graag mee in de totstandkoming en uitvoer van beleid. Van harte deelt COC Midden-Nederland kennis, netwerk en ervaring hierin. Als vrijwilligersorganisatie kan COC Midden-Nederland daarnaast bijvoorbeeld voorlichting, (safe spaces/activiteiten binnen) op de specifieke doelgroepen gerichte werkgroepen en in samenwerking met Art.1 Midden-Nederland een meldplatform voor, informatie over en nazorg bij gevallen van discriminatie-incidenten. bieden.

7

B I J LAG E N 01 Toelichting en scores per beoordeeld onderdeel

niet

SCORES

beperkt

TOELICHTING

uitgebreid

ONDERDEEL

ambitieus

niet

Hoe ambitieuzer de plannen in het collegeprogramma en/of in hoe meer beleidsterreinen plannen in

beperkt

beleidsnotities op onderdelen, en/of concrete acties zijn uitgevoerd, hoe hoger de score op dit

Hoe meer de belangen van de LHBTIQ+ in beleid zijn opgetekend, separaat en/of in verschillende

dat deel uitmaakt van de coalitie.

onderdeel. Hierbij is rekening gehouden met het aantal ondertekenaars van het stembusakkoord

Ambtelijke

de coalitie.

rekening gehouden met het aantal ondertekenaars van het stembusakkoord dat deel uitmaakt van

het belang van de LHBTIQ+ opgenomen zijn, hoe hoger de score op dit onderdeel. Hierbij is

gemiddeld

niet

Collegeprogramma

intensief

beperkt

gevend

aanstoot-

uitvoerig

neutraal/

zeer uitvoerig

Hoe uitvoeriger verantwoording wordt afgelegd op het gebied van de LHBTIQ+ belangen en hoe beter de Raad in staat is te sturen op basis van die informatie (bijvoorbeeld door KPI's), hoe hoger de score op dit onderdeel. Hierbij is rekening gehouden met zowel het aantal ondertekenaars van het stembusakkoord in de Raad als dat deel uitmaakt van de coalitie.

geen uiting

niet

neutraal/

enkele keer

enkele uiting

< 20%

jaarlijks

inclusief/

20% tot 50%

slecht

jaarlijks

meer uitingen

50% tot 80%

matig

meer dan

80%

voldoende

Hoe vaker en/of inhoudelijker belangen van LHBTIQ+ op de agenda staan/besproken worden, hoe van het stembusakkoord in de Raad als dat deel uitmaakt van de coalitie. Hoe neutraler of inclusiever de website, gemeentelijke formulieren, speeches etc. en hoe meer bewuste uitingen van steun (zoals een regenboogvlag), hoe hoger de score op dit onderdeel. Hierbij is rekening gehouden met de omvang van de gemeente en het aantal ondertekenaars van het stembusakkoord dat deel uitmaakt van de coalitie. Hoe meer raadsleden verhoudinggewijs het Regenboog Stembusakkoord getekend hebben, hoe meer het belang van LHBTIQ+ onderkend wordt en dus hoe meer verwacht wordt en mag worden in de opvolging van het stembusakkoord.

Afhankelijk en op basis van de scores op de bovenstaande vijf onderdelen, al dan niet vermeerderd

goed

hoger de score op dit onderdeel. Hierbij is rekening gehouden met zowel het aantal ondertekenaars

uitvoering

Verantwoording

Actualiteit

Uitingen

Verwachting

Totaalscore

of verminderd met een factor op basis van de verwachting, wordt de totaalscore voor een gemeente bepaald.

8

02 Beoordeling per onderdeel per gemeente

88,9%

76,9% 86,7%

91,7%

81,0%

ambitieus

ambitieus

uitgebreid

PROGRAMMA

COALITIE-/COLLEGE

intensief

gemiddeld

intensief

UITVOERING

AMBTELIJKE

uitvoerig

uitvoerig

uitvoerig

VERANTWOORDING

zeer uitvoerig

meer dan jaarlijks

meer dan jaarlijks

ACTUALITEIT

inclusief/meer uitingen

inclusief/meer uitingen

inclusief/meer uitingen

UITINGEN

goed

goed

goed

BEOORDELING

goed

goed

goed

VORIGE BEOORDELING

STEMBUSAKKOORD

9,4% 83,3%

Houten

Hilversum

Gooise Meren

63.462

50.146

90.831

58.055

3,9%

3,8%

3,0%

5,5%

3,5%

36,4%

78,8%

42,4%

58,1%

43,2%

48,4%

23,8%

100,0%

61,1%

86,7%

50,0%

60,0%

niet

niet

beperkt

beperkt

beperkt

uitgebreid

gemiddeld

gemiddeld

gemiddeld

niet

gemiddeld

beperkt

niet

niet

niet

beperkt

uitvoerig

beperkt

meer dan jaarlijks

enkele keer

enkele keer

enkele keer

jaarlijks

enkele keer

neutraal/enkele uiting

neutraal/enkele uiting

neutraal/enkele uiting

neutraal/enkele uiting

inclusief/meer uitingen

neutraal/enkele uiting

voldoende

matig

matig

matig

voldoende

matig

voldoende

matig

slecht

voldoende

matig

goed

slecht

COALITIE

21,5%

Nieuwegein 64.931 4,0%

voldoende

RAAD

157.276 30,9%

AANTAL

357.597

NAAM GEMEENTE Amersfoort 514.873

Stichtse Vecht 66.493

matig

INWONERS

Utrecht

Veenendaal

voldoende

matig

neutraal/enkele uiting

matig

geen

matig

neutraal/enkele uiting

matig

geen

jaarlijks

neutraal/enkele uiting

matig

voldoende

meer dan jaarlijks

neutraal/enkele uiting

slecht

beperkt

niet

neutraal/enkele uiting

matig

geen

voldoende

beperkt

enkele keer

neutraal/geen uiting

matig

beperkt

niet

niet

neutraal/enkele uiting

matig

gemiddeld

niet

niet

neutraal/enkele uiting

matig

voldoende

niet

niet

niet

enkele keer

neutraal/enkele uiting

voldoende

matig

niet

niet

niet

neutraal/enkele uiting

matig

matig

80,0%

niet

niet

niet

enkele keer

neutraal/enkele uiting

matig

matig

15,8%

beperkt

niet

enkele keer

neutraal/enkele uiting

matig

matig

54,8%

27,3%

niet

gemiddeld

niet

enkele keer

neutraal/enkele uiting

slecht

matig

38,7%

12,5%

niet

niet

niet

neutraal/geen uiting

matig

voldoende

geen

matig

3,4%

31,6% 0,0%

niet

beperkt

beperkt

niet

neutraal/enkele uiting

matig

3,1%

20,0% 0,0%

beperkt

niet

enkele keer

neutraal/enkele uiting

matig

geen

matig

56.811

1,5% 0,0% 50,0%

gemiddeld

niet

enkele keer

neutraal/enkele uiting

slecht

matig

52.299

0,7% 0,0%

niet

niet

niet

niet

jaarlijks

neutraal/enkele uiting

slecht

Vijfheerenlanden

24.868 0,9% 48,1%

niet

niet

niet

niet

neutraal/enkele uiting

matig

Woerden

11.540 1,3%

0,0%

100,0%

uitgebreid

gemiddeld

niet

beperkt

niet

neutraal/geen uiting

geen

voldoende

matig

Baarn 15.191 2,6% 0,0%

81,5% 18,8%

niet

niet

niet

niet

neutraal/enkele uiting

matig

geen

voldoende

Blaricum 21.866 2,7% 22,2% 0,0%

niet

niet

gemiddeld

niet

niet

matig

voldoende

Bunnik 43.137 0,6% 26,1% 0,0%

niet

niet

niet

niet

neutraal/enkele uiting

voldoende

voldoende

Bunschoten

2,5% 13,3% 30,8%

niet

niet

niet

neutraal/enkele uiting

inclusief/meer uitingen

De Bilt 9.247

44.456

2,0% 26,1%

0,0%

niet

beperkt

niet

niet

jaarlijks

neutraal/enkele uiting

neutraal/enkele uiting

De Ronde Venen 41.273 0,7% 13,3%

0,0%

37,5%

niet

beperkt

niet

niet

jaarlijks

enkele keer

jaarlijks

Eemnes 34.109 1,8% 26,7%

niet

niet

niet

uitvoerig

Huizen 11.280 0,9% 14,8%

0,0%

25,0%

niet

beperkt

niet

beperkt

IJsselstein 30.401 0,8%

50,0%

niet

niet

uitvoerig

Laren 14.467 2,6%

0,0%

13,3%

0,0%

beperkt

gemiddeld

gemiddeld

Leusden 13.917 0,6%

35,3%

18,8%

niet

gemiddeld

Lopik 43.171 0,3%

0,0%

68,4%

niet

geen

matig

niet

Montfoort

1,2%

20,7%

0,0%

matig

beperkt

Nijkerk 5.444

10.230

0,6%

62,1%

0,0%

neutraal/enkele uiting

matig

89,5%

Oudewater 20.119 2,8%

0,0%

jaarlijks

matig

61,3%

Renswoude 9.880

3,0%

0,0%

niet

neutraal/enkele uiting

87,9%

Rhenen 46.606

1,2%

beperkt

neutraal/enkele uiting

54,3%

Scherpenzeel 49.580

1,5%

niet

beperkt

enkele keer

3,9%

Soest 19.738

70,0%

niet

34,1%

Utrechtse Heuvelrug

24.358

42,1%

niet

64.905

Weesp

1,4%

niet

567.933

Wijdemeren

23.914

beperkt

Zeist

Wijk bij Duurstede

niet

matig

niet

voldoende

0,0%

voldoende

25,9%

neutraal/enkele uiting

0,0%

uitvoerig

24,5%

beperkt

0,8%

gemiddeld

35,0%

beperkt

13.362

44,1%

582.154

40,7%

Woudenberg

1.664.960 100,0%

9

03 Ondertekening stembusakkoorden per gemeente 2018 en 2022 PARTIJEN ZETELS

NAAM GEMEENTE

JAAR

Amersfoort

2018

7

76,9%

GETEKEND DOOR PARTIJEN: A14

CDA

D66

GL

Amersfoort

2022

8

76,9%

A14

CDA

D66

GL

Baarn

2018

3

31,6%

Baarn

2022

6

89,5%

Barneveld**

2018

0

0,0%

Barneveld

2022

2

Blaricum

2018

Blaricum

2022

Bunnik*

2018

0

0,0%

Bunnik

2022

4

100,0%

Bunschoten*

2018

0

0,0%

Bunschoten

2022

0

0,0%

De Bilt

2018

5

48,1%

De Bilt

2022

6

70,4%

De Ronde Venen

2018

6

81,5%

CDA

D66

De Ronde Venen

2022

7

96,3%

CDA

D66

Eemnes*

2018

0

0,0%

Eemnes

2022

1

7,7%

Gooise Meren

2018

3

48,4%

Gooise Meren

2022

8

96,8%

Hilversum

2018

4

43,2%

Hilversum

2022

8

75,7%

CDA

Houten

2018

5

58,1%

CDA

Houten

2022

9

93,5%

CDA

CU

Huizen

2018

2

22,2%

Huizen

2022

6

70,4%

CDA

D66

GL

LH

IJsselstein

2018

3

26,1%

D66

GL

PvdA

IJsselstein

2022

5

56,5%

CDA

D66

GL

PvdA

Laren

2018

3

13,3%

CDA

D66

GL

Laren

2022

1

26,7%

Leusden

2018

2

26,1%

Leusden

2022

5

52,2%

CDA

Lopik

2018

1

13,3%

PvdA

Lopik

2022

1

6,7%

PvdA

Montfoort

2018

2

26,7%

Montfoort

2022

5

73,3%

CDA

Nieuwegein

2018

5

42,4%

Nieuwegein

2022

9

93,9%

Nijkerk

2018

1

14,8%

Nijkerk

2022

3

59,3%

Oudewater

2018

1

13,3%

Oudewater

2022

3

73,3%

Renswoude*

2018

0

0,0%

Renswoude

2022

1

18,2%

Rhenen

2018

3

35,3%

Rhenen

2022

5

47,1%

Scherpenzeel*

2018

0

0,0%

Scherpenzeel

2022

1

7,7%

Soest

2018

4

20,7%

Soest

2022

5

55,2%

CDA

D66

Stichtse Vecht

2018

9

78,8%

CDA

GL

Stichtse Vecht

2022

7

69,7%

CDA

GL

Utrecht

2018

10

88,9%

Utrecht

2022

13

91,1%

PvdA LNS

PvdA

VB

VVD

D66

GL

PvdA

CDA

D66

GL

PvdA

18,2%

PRO98

VVD

2

20,0%

CDA

D66

2

20,0%

DBP

PAGL

P21

VVD

D66

GL

D66

GL

LDB

L8K

PAGL

CDA

D66

BDB CDA

IC

SP PvdD

PvdA

SP

PvdA

SP

VVD VVD

SrP

VVD

SrP

VVD

PvdA

VVD

PvdA

VVD

PAGL

RVB

GL

HvBNM

GL

HvH

GL

HvH

HLB

PvdA

VVD

HA!

IIH

NH

PvdA

VVD

SP

VSP

VVD

PvdA

SSV

SB PVV

D66 D66 CDA

CU

D66

GDP

D66

DH

D66

GL

D66

GL

CU CU

GL

SP SP

PvdA PvdA

VVD

VVD

VVD PAGL

SP

D66

PAGL

SP

VVD

D66

PAK

D66

PAK

LM

VVD

CDA

D66

GL

CDA

D66

GL

IB

PRO21

VVD

LVN

PvdA

LVN

PvdA

PCR

PvdA

DLPN CDA DO CDA

DO

VVD

VVD D66 CDA

CU

D66

D66

DSN

PRGL

PvdA

PROS

HVV

CDA

GL

LL

LP

LTR VVD M2000

LL

CDA BIJ1

GL GGS

CU

PvdA

SVB

D66

GL

PvdD

PP

PvdA

D66

GL

PvdD

PP

PvdA

VVD VVD

SU

SP

S&S

SP

S&S

VVD VOLT

VVD

10

03 Ondertekening stembusakkoorden per gemeente 2018 en 2022 (vervolg) PARTIJEN ZETELS

NAAM GEMEENTE

JAAR

GETEKEND DOOR PARTIJEN:

Utrechtse Heuvelrug

2018

3

62,1%

Utrechtse Heuvelrug

2022

5

69,0%

Veenendaal

2018

6

36,4%

Veenendaal

2022

7

39,4%

CDA

Vijfheerenlanden

2018

5

54,8%

Vijfheerenlanden

2022

4

38,7%

Wijdemeren*

2018

0

0,0%

Wijdemeren

2022

7

100,0%

Wijk bij Duurstede

2018

4

42,1%

Wijk bij Duurstede

2022

5

73,7%

Woerden

2018

5

38,7%

Woerden

2022

8

74,2%

Woudenberg*

2018

0

0,0%

Woudenberg

2022

3

Zeist

2018

Zeist

2022

D66

OPEN

D66

OPEN

PvdD

VVD

D66

GL

LVD

PvdA

SP

VVD

D66

GL

LVD

PvdA

SP

VVD

CDA

D66

GL

PvdA

VVD

CDA

D66

GL

PvdA

CDA

CU

D66

DB

PAGL

VVD

D66

GL

VVD

WNU

BB

CDA

CDA

VVD

DLPW

D66

D66

SWW PW

CDA

D66

IBW

46,7%

GBW

PAGL

VVD

8

87,9%

CDA

D66

GL

5

75,8%

CDA

D66

GL

SP

PW

NDZ

VVD

PvdA

SW

VVD

SPL

SW

VVD

SNU

SP

VVD

SNU

W&D

VVD

* Betreffen gemeenten waar COC Midden-Nederland in 2018 niet langsgeweest voor ondertekening van het Regenboog Stembusakkoord 2018. ** Betreft een gemeente die sinds 2022 nieuw is in het werkgebied van COC Midden-Nederland.

Partijnaam bij gehanteerde afkorting: A14

Amersfoort 2014

LVN

Lokale Vernieuwing

BB

BurgerBelangen

M2000

Maarssen2000

BDB

Beter De Bilt

NDZ

Nieuw Democratisch Zeist

BIJ1

BIJ1

NH

Natuurlijk Houten

CDA

Christen Democratisch Appèl

OPEN

Progressief Heuvelrug/GroenLinks/PvdA

CU

ChristenUnie

P21

Perspectief 21

D66

Democraten 1966

PAGL

PvdA/GroenLinks

DB

DorpsBelangen

PAK

Progressief Akkoord

DBP

De Blaricumse Partij

PCR

Progressieve Combinatie Rhenen

DH

Democraten Hilversum

PP

PiratenPartij

DLPN

De Lokale Partij Nijkerk

PRGL

Progressief Rhenen/GroenLinks

DLPW

De Lokale Partij Wijdemeren

PRO21

Progressief21

DO

De Onafhankelijken

PRO98

PRO Barneveld/PvdA/D66

DSN

Democraten Soest Natuurlijk

PROS

Progressief Scherpenzeel

GBW

Gemeente Belangen Woudenberg

PvdA

Partij van de Arbeid

GDP

Goois Democratisch Platform

PvdD

Partij voor de Dieren

GGS

Gemeentebelangen Groen Soest

PVV

Partij Voor de Vrijheid

GL

GroenLinks

PW

Progressief Woerden

HA!

Houten Anders!

RVB

Ronde Venen Belang

HLB

Hilversums Lokaal Belang

S&S

Student & Starter

HvBNM Hart voor Bussum, Naarden, Muiden en Muiderberg

SB

Streekbelangen

HvH

Hart voor Hilversum

SNU

Seyst.Nu

HVV

Het Vechtse Verbond

SP

Socialistische Partij

IB

Ieders Belang

SPL

Splinter

IBW

InwonersBelangen Woerden

SrP

Seniorenpartij

IC

Inwonerscollectief

SSV

Samen Stichtse Vecht

IIH

Inwonerspartij Inwoners Houten

SU

Socialisten Utrecht

L8K

Lijst 8 Kernen

SVB

Stichtse Vecht Beweegt

LDB

Lokaal De Bilt

SW

Sterk Woerden

LH

Leefbaar Huizen

SWW

SamenWerkt Wijk bij Duurstede

LL

Lokaal Liberaal

VB

Voor Baarn

LM

Lokaal Montfoort

VOLT

VOLT

LNS

Lijst Noëlle Sanders

VSP

Verenigde Senioren Partij

LP

Libertaire Partij

VVD

Volkspartij voor Vrijheid en Democratie

LTR

Lijst Tjerk Reijinga

W&D

Woerden & Democratie

LVD

Lokaal Veenendaal

WNU

WijkNU

11

COC Midden-Nederland Postbus 117 3500 AC Utrecht info@cocmiddennederland.nl www.cocmiddennederland.nl KvK Utrecht: 30166655 IBAN: NL38INGB0000578523 COC Midden-Nederland is lid van de Federatie COC Nederland.

12

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11658193/1