Bijlage 3c Trendsheet Wonen en leven
Tekst van het document
Wonen & Leven
Demografische ontwikkelingen
Leefbaarheid Rhenen scoorde in 2020 hoog op onderwijs en kinderopvang, aanbod van zorg, natuurlijke omgeving en weinig overlast. Op ‘veiligheid’ (zowel feitelijke delicten als veiligheidsgevoel) scoorde Rhenen laag; verkeersveiligheid behoort hier ook toe.
Meer inwoners, meer diversiteit
De totale bevolking in de gemeente Rhenen is in de afgelopen 15 jaar toegenomen van een kleine 18.000 naar 20.000 inwoners. Dit is een stijging van 21000 ruim 11%; de gemiddelde stijging in Nederland in diezelfde periode was 6,0%.
Totale bevolking gemeente Rhenen 21000
19000
20000
De toename aan inwoners komt 18000 deels door het hoge migratiesaldo in de periode 2013-2018. In deze periode vestigden zich 17000 elk jaar meer mensen in de gemeente dan dat er vertrokken.
19000 18000 17000 16000
16000
2005 2010 2015 2019
Meer 50-plussers De bevolking van Rhenen is tussen 2005 en 2019 gemiddeld ook ouder geworden; Er waren meer inwoners van 50 jaar en ouder, terwijl de groep 30-40 jaar is afgenomen. De verwachting is dat deze ontwikkeling doorzet. 0-19 jaar 20-64 jaar 0-19 jaar
65-79 jaar
20-64 jaar
80+
2005
Wonen
Meeste woningen zijn koop- en eengezinswoningen 2010
Zien we aan de ene kant een verdunning van huishoudens, aan de ander kant is juist 80% van de woningen in Rhenen nog altijd een eengezinswoning. De woningvoorraad is relatief jong; 20% van het totale aantal woningen is na 2000 gebouwd. 2019
2015
Woningen
Prognose leeftijdsgroepen 100
80
80
2015
2020
20
2025
2020 -2030 0
20
2030
2015
2020
2025
2030
Opleidingsniveau inwoners (15 - 75 jaar)
Hoog opleidingsniveau Hoog opleidingsniveau
In 2019 was 26,5%
2015 van2020 2025 in2030 de bevolking
Rhenen hoogopgeleid. Dit is flink lager dan in de provincie Utrecht, Middelbaar opleidingsniveau Middelbaar opleidingsniveau 42%. En ook lager dan het gemiddelde in Nederland, 33,8%. Laag opleidingsniveau Laag opleidingsniveau
Het aantal personen per huishouden neemt af. Er komen meer eenpersoonshuishoudens. Bij de meerpersoonshuishoudens zien we vooral een toename bij die van twee personen; het aantal huishoudens van drie, vier, vijf of meer personen is de laatste tien jaar nauwelijks veranderd. Deze trend van verdunning van huishoudens betekent dat er steeds meer woningen nodig zijn om het stijgende aantal huishoudens een woning te kunnen bieden.
Samenstelling huishoudens
2020 2025 WoningPlantekort behoefte
Woningbehoefte
Capaciteit
Barneveld
4010
3.525
485
Ede
11.155
5.580
Nijkerk
3.270
Renswoude
2030 - 2040 2030 Capaciteit
Plantekort
695-1.815
0
695-1.815
5.575
3.700-4.985
15
3.685-4.960
2.525
745
840-1.595
110
730-1.485
730
255
475
170-300
0
170-300
Rhenen
870
455
415
100-245
0
100-245
Scherpenzeel
520
90
430
140-165
0
140-165
Veenendaal
7.510
2.175
5.335
2.340-3.210
0
2.340-3.210
Wageningen
4.555
1.320
3.175
1.045-1.175
60
985-1.115
Totaal Foodvalley
32620
15925
16635
9.030-13.490
185
8.845-13.305
5000
3000 2000
500
4000
400
3000
300
2015
2020
meerpersoons
0
2015
2016
2017
2018
2019
Rhenen
0
2000
2005
2010
2015
150 100 50 0
2020
2030
2040
2020
50 0 Rhenen
Zie voor volledige analyses het rapport: Trends en Ontwikkelingen gemeente Rhenen. Augustus 2021.
Rhenen
2017
2021 Nederland
600
500
400
2015 2016 2017 2018 2019 2020
Ontspannen en recreëren
200
100
2020
Geregistreerde misdrijven in Rhenen
Het aantal geregistreerde misdrijven in de gemeente Rhenen in de periode 2015-2020 is redelijk stabiel. In Nederland werden er in 2020 per 1000 inwoners 47 misdrijven gemeld; in Rhenen was dat aantal 28, beduidend lager dus dan het landelijk gemiddelde.
150
Veenendaal Veenendaal
Veenendaal
Veiligheid
200
100
1000 2010
Rhenen Rhenen
250
200
2000
1000
0
300
5000
4000
eenpersoons
300
€ per inwoner
6000
2005
400
Gemeentelijke 300 uitgaven sport, cultuur en recreatie 250
(inclusief plekken voor 24-uurszorg)
6000
2000
500
100
Verwacht tekort geschikte woningen voor ouderen
Rhenen 2000 - 2020
0
Het aantal meldingen van 700 jeugdoverlast is zowel in Rhenen als in Veenendaal het afgelopen jaar 600 600 flink gestegen. Dat wil overigens niet dat jongeren ineens meer 500 zeggen 500 overlast veroorzaakten; 400 Een 400 mogelijke verklaring hiervoor is dat mensen meer thuis waren, meer 300 zagen 300 en sneller overlast meldden. Een gevolg van het tekort aan 200 ontmoetingsplekken 200 is dat jongeren hun heil zoeken in 100 100 naburige gemeenten als Veenendaal, 0 waar 0 de jeugdproblematiek en overlast verder toenemen. 2015 2015 2016 2016 2017 2017 2018 2018 2019 2019 2020 2020
600
2015
800
700
200
0
0
800
Geregistreerde meldingen overlast jeugd 700
Uit onderzoek over de woningbehoefte in de regio Foodvalley blijkt dat er tot 2030 40 in Rhenen 870 extra woningen nodig zijn. Op basis van deze prognose gaat de Woonvisie uit van 85-90 woningen per jaar tot 2030 en 10-25 woningen per jaar tussen 2030 en 2040. 20
80 20
Uit de interviews kwam naar voren dat er relatief weinig ruimte is voor de jeugd van 15 tot 25 jaar, zowel op het gebied van locaties waar zij (binnen) kunnen samenkomen, als qua tolerantie onder de Rhenenaren. Vanwege het tekort aan woningen, blijven veel jongeren steeds langer in hun ouderlijk huis wonen, wat ook tot problematiek kan leiden. In Rhenen speelt daarnaast de problematiek van de (derde generatie) jongeren met een migratieachtergrond, waar extra ondersteuning nodig blijft om inclusiviteit te borgen.
800
Stijgende vraag naar woningen
80+
60
80%
60
65-79 jaar
100 40
Meergezins 20%
8%
20-64 jaar
60
60 0
2030
Verdunning huishoudens
100
0-19 jaar
100
Opleiding
30,8% 30,8%
27%
20%
Eengezins 80%
80
40
26,5% 26,5%
65%
40
80+
42,7% 42,7%
Type woning
Totaal 8.287 Koop 65% Huur woningcorporatie 27% Huur overig 8%
Rhenen 2015 - 2030
65-79 jaar
2025
Weinig ruimte voor de jeugd
20000
2017
Leefbaarheid wordt niet alleen bepaald door veiligheid en zo min mogelijk overlast, maar ook 300 de mogelijkheden om in de eigen gemeente door te kunnen ontspannen en recreëren. Rhenen 250 diverse faciliteiten die in deze behoefte kent voorzien; in 2021 werd door de gemeente €183 500 200 inwoner aan deze per voorzieningen uitgegeven, dat is bijna €45 per inwoner méér dan 400 300vier 150 jaar eerder, maar een stuk minder dan het 300 gemiddelde van Nederlandse gemeenten 250 van 100 €292 per inwoner.200 200 502021 Nederland 0 2017 Rhenen
30
25
20
15
10
100
0 2021 2020 Nederland
5
150
2030
2040
100 50 0
2017