Bijlage 2 Jaarverslag- en rekening 2024
Tekst van het document
VALLEIHOPPER JAARVERSLAG- EN REKENING 2024 TOELICHTING KOSTEN EN VOLUMES
Beheerbureau, februari 2025
Inhoud 1. JAARVERSLAG: INLEIDING
4
2. BELEID EN ONTWIKKELINGEN 2.1 Inleiding 2.1.1. Voortzetting compensatie 2.1.2. Besluit tot aanbesteden 2.1.3. Resultaat aanbesteding 2.1.4. Chauffeurstekort 2.1.5. Inrichting Beheerbureau en regio gemeenten 2.1.6. Wijziging Wgr/Instellingsbesluit 2.1.7. Financiële verordening en Normenkader 2.1.8. Duurzaamheid 2.1.9. Samenwerking (overeenkomst) Provincie Utrecht 2.1.10.Nieuwe tarieven voor 2025
5 5 5 5 5 6 6 6 6 6 6 7
3. KOSTEN EN VOLUMES 3.1. Inleiding 3.2. Kosten 8 3.3. Toelichting kosten 3.3.1. Kosten callcenter (Kosten regie vraagafhankelijk vervoer) 3.3.2. Kosten vervoer (Vraagafhankelijk vervoer) 3.3.3. Kosten beheerbureau 3.4. Provinciale bijdrage 3.5. Specificatie Realisatie Valleihopper 2024
8 8 8 8 9 12 13 14
4. VOLUMES EN KWALITEIT REGIE EN VERVOER 4.1. Inleiding 4.2. Regie 15 4.2.1. Telefonie 4.3. Klachten 4.4. Vervoer 4.4.1. Stiptheid 4.4.2. Omrijden
15 15
5. Risicobeheersing en weerstandsvermogen 5.1. Inleiding 5.1.1. Financiële kengetallen 5.1.2. Rente 5.1.3. Risico’s 5.1.4. Reserves 5.2. Financiering 5.2.1. Algemeen 5.2.2. Kasgeldlimiet 5.2.3. Rente-risiconorm 5.3. Bedrijfsvoering 5.3.1. Inleiding 5.3.2. Financiën 5.4. Dienstverleningsovereenkomst
18 18 18 18 18 19 19 19 19 19 19 19 19 20
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
15 15 16 16 17
Pagina 2 van 28
5.5. Mogelijk geconstateerde onrechtmatigheden, oorzaken en de in gang gezette verbeteracties. 20 5.5.1. Inkoop en aanbesteding 20 5.5.2. Softwaresystemen 20 5.5.3. M&O Beleid 20 5.6. Verbonden partijen 20 6. BELEIDSINDICATOREN 6.1. Formatie 6.2. Bezetting 6.3. Apparaatslasten 6.4. Externe inhuur 6.5. Overhead
21 21 21 21 21 21
7. JAARREKENING 22 7.1. Algemene grondslagen 22 7.1.1. Algemene grondslagen voor waardering en resultaatbepaling 22 7.1.2. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening 22 7.2. Vaste Activa 22 7.2.1. Algemeen 22 7.2.2. Uitzettingen met een rentetypische looptijd korten dan één jaar 22 7.2.3. Liquide middelen 22 7.2.4. Overlopende activa 22 7.2.5. Overig 22 7.3. Balans per 31 december 2024 23 7.4. Toelichting op de balans 24 7.4.1. Overlopende activa 24 7.4.2. Netto-vlottende schulden, met een rentetypische looptijd korter dan één jaar 24 7.5. Niet in de balans opgenomen rechten/ verplichtingen 24 7.6. Overzicht baten en lasten 25 7.7. Lasten en baten - Toelichting 25 7.7.1. Lasten - Toelichting 25 7.7.2. Baten - Toelichting 25 7.8. Overzicht incidentele baten en lasten 26 7.8.1. Begrotingsrechtmatigheid 26 7.9. Informatie in het kader van de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT) 26 7.9.1. Gebeurtenissen na balansdatum 27 7.10. Rechtmatigheidsverantwoording 27 7.10.1.Verantwoordelijkheid bestuur 27 7.11. Conclusie 27 8. CONTROLEVERKLARING ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
28
Pagina 3 van 28
1.
JAARVERSLAG: INLEIDING
In deze jaarrapportage wordt ingegaan op de belangrijkste ontwikkelingen met betrekking tot het vraagafhankelijke vervoer van Valleihopper in 2024. In grote lijnen wordt daarbij “ingezoomd” op de ontwikkeling van: • beleidsmatige aspecten; • volumeontwikkelingen; • kosten uitgevoerd vervoer, kosten ritaanname en kosten beheer inclusief nadere toelichtingen; • kwaliteit dienstverlening. Het tweede deel van dit verslag bevat de jaarrekening. Dit jaarverslag wordt afgesloten met de controleverklaring van de accountant.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 4 van 28
2.
BELEID EN ONTWIKKELINGEN
2.1
Inleiding
In dit hoofdstuk vindt u de aandachtspunten van wat er in 2024 op beleidsmatig gebied heeft plaatsgevonden bij Valleihopper. 2.1.1. Voortzetting compensatie Eerder gemaakte afspraken met de contractpartners hebben geleid tot behoud van compensatie bij ritvolumes onder de 80% tot einde contract 31 december 2024. Doordat de vervoerders zelf ook maatregelen hebben genomen om kosten te verlagen, heeft dit geleid tot een reductie van de totale vaste kosten van 20% naar 30%. Het zesde addendum van april 2022 tot en met december 2024 is hierop aangepast en de financiële gevolgen zijn in dit jaarverslag verwerkt. 2.1.2. Besluit tot aanbesteden De contracten met de vervoerders en het callcenter zijn per 31 december 2024 beëindigd. Er is door het beheerbureau, in samenwerking met een aantal leden van de ambtelijke werkgroep Basismobiliteit BVO Valleihopper, in 2024 een Europese aanbesteding gehouden. Er is geen gebruik gemaakt van inhuur van expertise, omdat zowel bij het beheerbureau als bij leden van de regionale ambtelijke werkgroep voldoende kennis aanwezig was om het proces goed te doorlopen. 2.1.3. Resultaat aanbesteding In 2024 heeft een Europese aanbesteding plaatsgevonden. Deze is met succes afgerond. Perceel 2 (Ede-Wageningen) is gegund aan een nieuwe vervoerder: Willemsen-de Koning (WdK). WdK komt in de plaats van vervoerder Van Driel.
De vervoerder voor de percelen 1 en 3 is Munckhof gebleven. Ook het callcenter (Connexxion, voorheen PZN) blijft in dezelfde handen. In totaal zijn 4 percelen aanbesteed en zijn er met 3 partijen contracten afgesloten. Perceel 1: Vervoer Renswoude, Rhenen en Veenendaal. Munckhof Taxi B.V. Perceel 2: Vervoer Ede en Wageningen. Willemsen-de Koning Groep B.V. Perceel 3: Vervoer Barneveld, Nijkerk en Scherpenzeel. Munckhof Taxi B.V. Perceel 4: Callcenter. Connexxion Taxi Services B.V. (CTS) De regionale beheersmaatregelen die in beeld waren, zijn in de beoordeling van de ontvangen offertes meegewogen als kwaliteit verbetermaatregelen. De drie beheersmaatregelen zijn opgesteld in de Nota van Uitgangspunten (NvU). Zie onderstaand: a. Beheersmaatregel 1: Aanpassing openingstijden dienstverlening b. Beheersmaatregel 2: Vroegboeken en Vroegboekkorting c. Beheersmaatregel 3: Spitstarief voor Wmo-vervoer en Spitsspreiding (maximeren aantal reizigers en ritten tijdens de spits) Beheersmaatregel 1 en een gedeelte van beheersmaatregel 2 (Vroegboeken) worden met ingang van de nieuwe contracten per 1 januari 2025 toegepast. Beheersmaatregel 3 en de Vroegboekkorting worden mogelijk gedurende de contractperiode ingevoerd. Vanaf september is het beheerbureau bezig geweest met de implementatie om de start per 1 januari 2025 succesvol te laten verlopen.
Twee van de drie contractpartners zijn hetzelfde gebleven, mede waardoor de implementatie soepel is verlopen, aangezien deze contractpartners al bekend zijn met het contractbeheer van BVO Valleihopper omdat zij in voorgaande jaren met elkaar hebben gewerkt.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 5 van 28
2.1.4. Chauffeurstekort Mede als gevolg van COVID-19 en de terugval in het zorgvervoer, zijn veel chauffeurs noodgedwongen vertrokken en uitgeweken naar andere sectoren. Sindsdien ondervinden veel vervoerders problemen met het aantrekken en behouden van voldoende gekwalificeerde chauffeurs. Door beëindiging van het contract met vervoerder Van Driel eind 2024, zijn de chauffeurstekorten in november en december bij perceel 2 nog groter gebleken dan bij de andere percelen. Positief is dat de eerder verwachtte problemen bij Van Driel tijdens de feestdagen zijn uitgebleven. Het chauffeurstekort in de vervoersbranche blijft een probleem en kan serieuzere vormen aannemen wanneer het vervoersvolume verder aantrekt. Dit blijft een structureel onderwerp van gesprek met onze vervoerders tijdens de contractbesprekingen en daarbuiten als dit nodig blijkt. 2.1.5. Inrichting Beheerbureau en regio gemeenten Sinds januari 2024 zijn er vaste medewerkers werkzaam binnen het Beheerbureau. Er zijn 3 personen (parttime) werkzaam. Daarmee zijn in 2024 alle vaste medewerkers van het beheerbureau in dienst van de gemeente Barneveld. Vanwege uitval van één van de medewerkers vanaf september tot eind 2024, moest er voor een aantal financiële werkzaamheden externe expertise worden ingehuurd. Dit is gedaan via Trafficon.
De laatste 2,5 jaar zijn er veel wisselingen van beleidsmedewerkers geweest bij de regio gemeenten. We kunnen eind 2024 afsluiten met het gegeven dat vanuit alle RFV gemeenten vaste medewerkers deelnemen in de regionale ambtelijke werkgroep BVO Valleihopper. 2.1.6. Wijziging Wgr/Instellingsbesluit Per 1 juli 2024 trad een wijziging van de Wet gemeenschappelijke regelingen (Wgr) in werking. Het Instellingsbesluit, dat een afgeleide is van de Wgr. Verordening is daarop aangepast. Dit omdat een aantal artikelen niet meer van toepassing was. De gemeenteraden moesten het nieuwe Instellingsbesluit vaststellen. Er is enige vertraging opgelopen bij de definitieve vaststelling, waarop het niet is gelukt om tijdig de definitieve versie van het Instellingsbesluit in alle RFV gemeenten te kunnen vaststellen. Dit heeft geen verdere gevolgen. 2.1.7. Financiële verordening en Normenkader In 2024 zijn de, voor de Wgr geldende, financiële verordening en het Normenkader vastgesteld. Deze zijn inmiddels gepubliceerd in het GR-blad en te vinden op de website van Valleihopper. Ieder jaar moet het Normenkader opnieuw worden vastgesteld, ook als er geen wijzigingen zijn. 2.1.8. Duurzaamheid In de aanbesteding is als voorwaarde gesteld dat met ingang van de nieuwe contracten op 1 januari 2025 de vervoerders 100% zero emissie voertuigen inzetten. Uitzondering hierop zijn de rolstoelbussen.
De reden hiervan is dat de actieradius van een rolstoelbus lager is dan aangegeven door de fabrikant en de oplaadtijd aanzienlijk langer duurt dan verwacht. Dit betekent dat de voertuigen minder vaak kunnen worden ingezet. Ook hebben een aantal rolstoelbussen een te hoge instap (door de accu onder de bus) en geen handgreep voor de reizigers op de gewenste plek. Dit geeft een onveilig gevoel bij een aantal reizigers en daarmee ook klachten. Als voorwaarde in de aanbesteding is gesteld dat uiterlijk1 januari 2026 alle vervoerders moeten rijden met elektrische rolstoelbussen. Het beheerbureau volgt de ontwikkelingen hiervan op de voet. 2.1.9. Samenwerking (overeenkomst) Provincie Utrecht Sinds 3 april 2022 verzorgt de provincie Gelderland zelf het Aanvullend Openbaar Vervoer via HaltetaxiRRReis. De drie Utrechtse gemeenten kunnen gebruik maken van het OVvangnet door een samenwerkingsovereenkomst met de provincie Utrecht. Het beheerbureau Valleihopper blijft voor dit onderdeel uitvoeringsverantwoordelijk.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 6 van 28
2.1.10. Nieuwe tarieven voor 2025 In 2024 heeft geen verhoging van de reizigerstarieven plaatsgevonden voor de RFV reizigers. Begin december 2024 heeft het bestuur van BVO Valleihopper besloten om het tarief voor de Pashouders Wmo voor 2025 gelijk te houden aan de OV-tarieven. Dit betekent een verhoging van de reizigersbijdrage vanaf 1 januari 2025. Categorie
Huidige tarief
Tarief 2025
Wmo
€ 1,08 opstap
€ 1,12 opstap
€ 0,19 per km
€ 0,20 per km
€ 2,92 opstap
€ 3,02 opstap
€ 0,45 per km
€ 0,47 per km
€ 3,60 opstap
€ 3,55 opstap
€ 0,60 per km
€ 0,65 per km
€ 6,00 opstap
€ 6,20 opstap
€ 1,50 per km
€ 1,55 per km
65+ pashouders (Wageningen)
OV (alleen beschikbaar in: Renswoude, Rhenen en Veenendaal) Meereizende (in Gelderse gemeenten)
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 7 van 28
3.
KOSTEN EN VOLUMES
3.1.
Inleiding
In dit hoofdstuk is het overzicht opgenomen van de kosten van Valleihopper in 2024. Daarbij is vervolgens ook een korte toelichting op de verschillende posten weergegeven en zijn de belangrijkste aspecten wat uitgebreider beschreven. De in de volgende hoofdstukken/paragrafen en in de tabellen opgenomen bedragen zijn exclusief BTW.
3.2.
Kosten
In onderstaande tabel zijn de kosten van Valleihopper over 2024 weergegeven. Daarin zijn, naast de kosten van het vervoer en de ritaanname, ook de kosten van het beheerbureau verwerkt. Een toelichting op de vervoerskosten, de kosten van het callcenter en de kosten van het beheerbureau zijn in de volgende paragrafen opgenomen. TABEL 1: KOSTEN EN OPBRENGSTEN VALLEIHOPPER REALISATIE 2024 Omschrijving REALISATIE BEGROTING REALISATIE LASTEN
2023
2024
2024
Kosten callcenter: • vraagafhankelijk
€
€
€
Kosten vervoer: • vraagafhankelijk
€ 3.559.234
€ 3.621.089
€ 3.712.838
Kosten beheerbureau
€
€
€
Totaal lasten
€ 4.156.008
€ 4.264.228
€ 4.319.912
€ 3.262.550 € 893.458
€ 3.744.009 € 520.219
€ 4.156.008
€ 4.264.228
€ 3.625.239 € 502.120 € 192.553 € 4.319.912
€0
€0
€0
Valleihopper
239.965
356.809
216.912
426.227
232.333
374.741
BATEN Bijdrage gemeenten Bijdrage gebruikers Provincie Utrecht Totaal baten Saldo baten en lasten
3.3.
Toelichting kosten
In onderstaande toelichting wordt kort ingegaan op de: • Kosten callcenter • Vervoerskosten • Kosten beheerbureau Per onderdeel wordt ook een uitsplitsing van de kosten per gemeente weergegeven. 3.3.1. Kosten callcenter (Kosten regie vraagafhankelijk vervoer) Bij de aanbesteding en het contracteren van het vraagafhankelijk vervoer in 2019 is uitgegaan van het callcenter model. Als gevolg van de uitbraak van het Coronavirus in maart 2020 en de daling van het volume zijn vanaf juli 2020 met het callcenter maatwerk afspraken gemaakt. Daarbij is overeengekomen dat het tarief per declarabele kilometer/rit middels een opslag wordt verhoogd. Deze opslag dient ter dekking van de (vaste) kosten, die vanwege de volumedalingen door minder declarabele kilometers/ritten opgebracht moeten worden. De opslag is afhankelijk van de volumedaling. Deze daling wordt berekend aan de hand van de gerealiseerde volumes en de volumes die bij de aanbesteding zijn meegeleverd.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 8 van 28
Deze afspraken zijn vastgelegd in een Addenda en zijn van toepassing tot en met 31 december 2024. Dezelfde termijnen en afspraken zijn van toepassing op de vervoerders. Op basis van de bonus/malus regeling die in de contracten is vastgelegd, heeft het callcenter een malus van € 6.309,36 ontvangen. In tabel 2 is het aantal declarabele ritten 2024 per gemeente en provincie uitgesplitst. TABEL 2: VOLUMES CALLCENTER 2024 Omschrijving BEGROTING BASISGEGEVENS Valleihopper Barneveld Ede Nijkerk Renswoude Rhenen Scherpenzeel Veenendaal Wageningen Provincie Utrecht Totaal
2024 Aantal declarabele ritten 15.590 67.469 16.112 1.028 8.301 2.860 35.148 13.434 8.013 167.954
REALISATIE 2024 Aantal declarabele ritten 13.906 71.212 14.468 971 8.442 3.178 36.919 13.312 11.402 173.810
Met de Provincie Utrecht zijn afspraken gemaakt voor het aanvullende openbaar vervoer in de Utrechtse gemeenten Rhenen, Renswoude en Veenendaal. De provincie Utrecht vergoedde in 2024 € 1,27 per rit voor de ritaanname. Dat betekent voor 2024 een bedrag van € 14.480,54. Aan de hand van de totale kosten in 2024 en het aantal declarabele ritten komen de kosten voor de deelnemende gemeenten per rit uit op € 1,33. In tabel 3 is de verdeling van de callcenterkosten voor het vraagafhankelijke vervoer weergegeven. De vergoeding wordt berekend conform de declarabele ritten uit tabel 2 en de kosten per declarabele rit à € 1,33. TABEL 3: VERDELING TOTAAL KOSTEN CALLCENTER VRAAGAFHANKELIJK VERVOER 2024 Omschrijving REALISATIE BEGROTING REALISATIE LASTEN
2023
2024
2024
€ 19.466 € 95.239 € 20.570 € 1.539 € 12.046 € 5.023 € 54.109 € 17.461 € 14.511 € 239.965
€ 20.135 € 87.136 € 20.809 € 1.327 € 10.720 € 3.694 € 45.393 € 17.350 € 10.349 € 216.912
€ 18.484 € 94.654 € 19.231 € 1.291 € 11.221 € 4.224 € 49.072 € 17.694 € 16.462 € 232.333
Valleihopper Barneveld Ede Nijkerk Renswoude Rhenen Scherpenzeel Veenendaal Wageningen Provincie Utrecht Totaal
Naast een vergoeding per declarabele rit ontvangt het callcenter ook nog een vergoeding voor de afgegeven OV-adviezen. Over 2024 was dit bedrag € 1.981,- ex BTW. Deze kosten komen geheel voor rekening van de Provincie Utrecht. De kosten voor het callcenter vallen hoger uit dan begroot, omdat bij het opstellen van de begroting is uitgegaan van de volumes uit 2022. Deze waren lager in verband met de Corona uitbraak. Kosten vervoer (Vraagafhankelijk vervoer) Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 9 van 28
De kosten van het vraagafhankelijke vervoer worden in eerste instantie bepaald door het aantal uit te voeren ritten en de declarabele kilometers. In tabel 4 is het totaal aantal declarabele kilometers in 2024 per gemeente en provincie uitgesplitst. TABEL4: AANTAL DECLARABELE KILOMETERS 2024 Omschrijving BEGROTING REALISATIE BASISGEGEVENS Valleihopper
Barneveld Ede Nijkerk Renswoude Rhenen Scherpenzeel Veenendaal Wageningen Provincie Utrecht Totaal
2024
2024
Totaal Aantal declarabele kilometers 232.964 748.305 233.681 14.995 103.183 47.828 390.632 158.821 86.349 2.016.758
Totaal Aantal declarabele kilometers 201.146 765.585 202.857 14.557 103.072 54.224 394.541 153.451 128.296 2.017.729
Met de Provincie Utrecht zijn afspraken gemaakt voor het OV vangnet vervoer in de drie Utrechtse gemeenten. De provincie Utrecht vergoedde in 2024 € 1,78 per declarabele kilometer. Dat betekent voor 2024 een bedrag van € 228.367,-. Voor het berekenen van de kosten van het vraagafhankelijk vervoer per gemeente zijn allereerst de in rekening gebrachte kosten bij de Provincie Utrecht in mindering gebracht. Daarna is, op basis van de geoffreerde tarieven in de laatste aanbesteding per vervoerder, per perceel plus de opslagen, een gewogen gemiddeld declarabel kilometertarief bepaald. Dat gemiddelde declarabel kilometertarief bedraagt in 2024 € 1,92 (afgerond) per declarabele kilometer. In tabel 5 is de verdeling van vervoerkosten voor het vraagafhankelijke vervoer weergegeven. De vergoeding voor de verreden declarabele kilometer bedraagt de vergoedingen conform de declarabele kilometers uit tabel 4 en de kosten per declarabele kilometer € 1,92. TABEL 5: VERDELING KOSTEN VRAAGAFHANKELIJK VERVOER 2024 Omschrijving DECL. KM REALISATIE LASTEN
2024
2024
Valleihopper Barneveld Ede Nijkerk Renswoude Rhenen Scherpenzeel Veenendaal Wageningen Provincie Utrecht Totaal
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
201.146 765.585 202.857 14.557 103.072 54.224 394.541 153.451 128.296
€ 385.724 €1.468.112 € 389.005 € 27.915 € 197.654 € 103.982 € 756.585 € 294.263 € 228.367
2.017.729
€ 3.851.608
Pagina 10 van 28
Vanaf het tweede kwartaal 2022 is de Bonus/Malusregeling voor het vervoer weer geactiveerd (zie 2.1.1). Dit heeft in 2024 geleid tot de volgende malussen per perceel: • Perceel Renswoude/Rhenen/Veenendaal € 41.524 • Perceel Ede/Wageningen € 68.458 • Perceel Barneveld/Nijkerk/Scherpenzeel € 28.788 Conform bestuurlijke afspraak worden de malussen naar evenredigheid van de declarabele kilometers verdeeld over de gemeenten uit dat perceel. In tabel 6 zijn deze malussen per gemeente uitgesplitst. TABEL 6: VERDELING MALUS VRAAGAFHANKELIJK VERVOER (WMO) 2024 Omschrijving REALISATIE LASTEN Valleihopper
Barneveld Ede Nijkerk Renswoude Rhenen Scherpenzeel Veenendaal Wageningen
2024 Aantal declarabele Km. 201.146 765.585 202.857 14.557 103.072 54.224 394.541 153.451
Totaal
2024
€ -12.637 € -57.028 € -12.745 € -1.180 € -8.356 € -3.407 €-31.987 € -11.430 € -138.770
In tabel 7 zijn de totaal kosten voor de verreden ritten na aftrek van de malus weergegeven. TABEL 7: VERDELING TOTAAL KOSTEN VRAAGAFHANKELIJK VERVOER 2024 Omschrijving REALISATIE BEGROTING REALISATIE MALUS EX MALUS LASTEN 2023 2024 2024 2024
REALISATIE 2024
Valleihopper Barneveld Ede Nijkerk Renswoude Rhenen Scherpenzeel Veenendaal Wageningen Provincie Utrecht Totaal
€ 340.182 € 1.235.958 € 355.773 € 24.511 € 173.495 € 98.738 € 679.100 € 247.356 € 197.917 € 3.559.234
€ 418.286 € 1.343.582 € 419.525 € 26.924 € 185.265 € 85.874 € 701.380 € 285.162 € 155.039 € 3.621.089
€ 385.724 €1.468.112 € 389.005 € 27.915 € 197.654 € 103.982 € 756.585 € 294.263 € 228.367 € 3.851.608
€ -12.637 € -57.028 € -12.745 € -1.180 € -8.356 € -3.407 €-31.987 € -11.430 € -138.770
€ 373.087 € 1.411.084 € 376.261 € 26.735 € 189.298 € 100.575 € 724.598 € 282.832 € 228.367 € 3.712.838
De kosten voor het vraagafhankelijk vervoer vallen iets hoger uit dan begroot, omdat bij het opstellen van de begroting nog is uitgegaan van de ritvolumes uit 2022. Deze waren lager in verband met de Corona uitbraak. Het aantal declarabele ritten is 5856 (3,3%) meer dan begroot in 2024 en het aantal declarabele kilometers 971 (0,05%) meer. In tabel 8 is een overzicht weergegeven van de gerealiseerde reizigersbijdrage voor het vraagafhankelijke vervoer. De reizigersbijdrage bestaat in 2024 uit een opstaptarief van € 1,08 en een kilometertarief van € 0,19. De bedragen zijn exclusief BTW. (NB: De Reizigersbijdrage wordt als volgt berekend: Het aantal ritten * opstaptarief plus de reiskm’s * km-tarief (reiskm’s is het aantal declarabele km minus 4 x aantal ritten).
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 11 van 28
TABEL 8: VERDELING REIZIGERSBIJDRAGE VRAAGAFHANKELIJK VERVOER REALISATIE 2024 Omschrijving REALISATIE BEGROTING REALISATIE BATEN
2023
2024
2024
Valleihopper Barneveld Ede Nijkerk Renswoude Rhenen Scherpenzeel Veenendaal Wageningen Provincie Utrecht
€ 42.251 € 152.965 € 46.139 € 2.875 € 21.678 € 12.049 € 86.028 € 37.326 € 85.301
€ 52.177 € 201.234 € 57.832 € 3.705 € 26.735 € 11.394 € 104.975 € 41.815 € 15.353
€ 42.976 € 160.926 € 43.860 € 2.942 € 21.829 € 10.881 € 83.952 € 42.470 € 92.284
Totaal
€ 486.611
€ 542.224
€ 502.120
De opbrengst vanuit de reizigersbijdrage is lager dan begroot vanwege een toename van het aantal declarabele ritten en kilometers. 3.3.2. Kosten beheerbureau In onderstaande tabel zijn de kosten van het beheerbureau in 2024 weergegeven. TABEL 9: KOSTEN BEHEERBUREAU REALISATIE 2024 Omschrijving REALISATIE LASTEN
2023
BEGROTING
REALISATIE
2024
2024
Valleihopper Personeel Inhuur derden Huisvesting en overhead Applicaties data, registratie en klachtafhandeling Klachtaanname + klachtencommissie Drukwerk Mybility Communicatie + abo Website Vergoeding derden Totaal: Website + Communicatie (druk + abo) KTO Accountantskosten Kosten RC / Bankkosten Renteopbrengsten Totaal kosten •
€ 54.069 € 171.997 € 71.600
€ 55.125 € 181.913 € 78.939
€ 191.808 € 47.895 € 71.600
€ 41.344
€ 33.206
€ 16.538
€ 12.370
€ 6.566
€ 19.294
€ 10.034 € 4.835 € 594 € 5.943 € 2.091 € 23.252
€ 9.500 € 2.870 € 114
€ 11.025 € 16.538 € 5.513
€ 9.375 € 97 € -15.107
€ 327.978
€ 426.227
€ 374.741
€ 11.262
Totaal aanbesteding: € 9.918 (€ 9.240 inhuur onafhankelijk voorzitter en € 678 zaalhuur)
De totale kosten zijn lager dan begroot. Dit komt mede door de renteopbrengst, het KTO en het beëindigen van de inhuur van derden binnen het beheerbureau. Per 1 februari 2024 zijn alle drie de medewerkers van het beheerbureau in vaste dienst van de gemeente Barneveld. De kosten van inhuur derden betreft de inhuur voor met name inwerkwerkzaamheden en overdracht van de nieuwe vaste medewerker van het Beheerbureau.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 12 van 28
De kosten voor klachtaanname zijn de gemaakte kosten om de telefonische klachten te registreren en daarmee de telefonische bereikbaarheid van Valleihopper te waarborgen. Na de uitbraak van Corona in 2020 is besloten om deze taak uit te besteden. De huisvestingskosten en overhead bestaan uit de huur van het kantoor en de daarbij behorende servicekosten conform de dienstverleningsovereenkomst tussen BVO Valleihopper en de gemeente Barneveld. Deze zijn lager dan begroot, omdat door de gemeente Barneveld geen indexatie in rekening is gebracht. Dit is opgenomen met de gemeente Barneveld en wordt in 2025 gecorrigeerd. De kosten voor het drukwerk zijn hoger in verband met de nieuwsbrief die eind december naar alle pashouders is gestuurd. Hierin stonden de wijzigingen benoemd die betrekking hebben op het reizen met Valleihopper en met ingang van 1 januari 2025 plaatsvinden in verband met start van de nieuwe contracten. De accountantskosten voor 2024 zijn lager dan begroot. Dat komt voor een groot deel omdat de accountant de jaarcontrole van 2024 in 2025 uitvoert. Deze kosten mogen volgens het Besluit Begroting en Verantwoording gemeenten (BBV) niet meer als te betalen opgenomen worden. Deze kosten zullen op het volgende boekjaar drukken. In tabel 10 is de verdeling van de kosten van het beheerbureau over de gemeenten weergegeven.
Conform afspraak worden deze kosten, na aftrek van de provinciale bijdrage, verdeeld op basis van het aantal inwoners op peildatum 1 januari 2021. In het bestuurlijk overleg van 27 maart 2024 is besloten om de peildatum van aantal inwoners elke 5 jaar te verversen. Dit houdt in dat in 2026 wordt gerekend met de inwoneraantallen per 1-1-2025. TABEL 10: VERDELING KOSTEN BEHEERBUREAU TOTAAL 2024 Omschrijving REALISATIE LASTEN Valleihopper Barneveld Ede Nijkerk Renswoude Rhenen Scherpenzeel Veenendaal Wageningen Provincie Utrecht Totaal
3.4.
2023
BEGROTING
REALISATIE
2024
2024
Aantal inwoners 59.992 118.530 43.600 5.556 20.203 10.128 66.912 39.635 364.556
€ 46.619 € 92.108 € 33.881 € 4.318 € 15.700 € 7.870 € 51.997 € 30.800 € 38.693 € 356.809
€ 64.428 € 127.295 € 46.824 € 5.967 € 21.697 € 10.877 € 71.860 € 42.566 € 34.712 € 426.227
€ 55.084 € 108.834 € 40.033 € 5.101 € 18.550 € 9.299 € 61.438 € 36.393 € 40.008 € 374.741
Provinciale bijdrage
Met de Provincie Utrecht zijn afspraken gemaakt met betrekking tot de in te dienen bedragen. Deze zijn vastgelegd in de samenwerkingsovereenkomst van 26 september 2023. De bedragen mogen jaarlijks worden geïndiceerd met de NEA-index. Dit houdt in dat zij in 2024 op jaarbasis € 38.693 + 3.4% (bedrag 2023 + NEA-index 2024) € 40.008 voor het contractbeheer.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 13 van 28
3.5.
Specificatie Realisatie Valleihopper 2024
TABEL 11: SPECIFICATIE REALISATIE 2024 REALISATIE 2024
CALL CENTER
VERVOER
REIZIGERS -BIJDRAGE
BEHEERKOSTEN
TOTAAL
BEGROOT 2024
€ 373.087 € 1.411.084 € 376.261 € 26.735 € 189.298 € 100.575 € 724.598 € 282.832 € 228.367
€ - 42.976 € - 160.926 € - 43.860 € - 2.942 € - 21.829 € - 10.881 € - 83.952 € - 42.470 € - 92.284
€ 55.084 € 108.834 € 40.033 € 5.101 € 18.550 € 9.299 € 61.438 € 36.393 € 40.008
€ 403.680 € 1.453.646 € 391.665 € 30.185 € 197.240 € 103.218 € 751.157 € 294.449 € 192.553
€ 445.673 € 1.356.779 € 492.379 € 30.513 € 190.948 € 89.051 € 713.658 € 303.263 € 184.747
€ -41.993 € 96.867 € -37.711 € -328 € 6.292 € 14.167 € 37.499 € -8.814 € 7.806
€3.712.838
€ -502.120
€ 374.741
€3.817.792
€3.744.009
€ 73.784
VERSCHIL
Valleihopper Barneveld Ede Nijkerk Renswoude Rhenen Scherpenzeel Veenendaal Wageningen Prov Utrecht Totaal
€ 18.484 € 94.654 € 19.231 € 1.291 € 11.221 € 4.224 € 49.072 € 17.694 € 16.462 € 232.333
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 14 van 28
4.
VOLUMES EN KWALITEIT REGIE EN VERVOER
4.1.
Inleiding
In dit hoofdstuk wordt kort ingegaan op de kwaliteit van de dienstverlening van zowel het callcenter als ook het vervoer. De kwaliteit van de dienstverlening van Valleihopper wordt op een aantal punten gemeten, te weten: • Regie: o Telefonie • Klachten • Vervoer: o Stiptheid o Omrijden (vraagafhankelijk vervoer) In onderstaande tabel is het totaaloverzicht voor 2024 weergegeven. In de volgende paragrafen wordt dieper ingegaan op deze punten. TABEL 13: TOTAALOVERZICHT KWALITEIT 2024
Kwaliteit Criteria
Norm
Wachttijd telefonie (sec) Stiptheid Omrijden Klachten 4.2.
20-25 90-95% 90-95% 0,30%
Resultaat 102 88,4% 90,3% 0,33%
Regie
4.2.1. Telefonie Ten aanzien van de telefonie is als kwaliteitscriterium gesteld dat de gemiddelde wachttijd van alle binnenkomende “calls” op de reserveringslijn vanaf 1 januari 2020 maximaal 25 seconden mag bedragen. In totaal zijn er in 2024 100.427 telefonische ritreserveringen binnengekomen. De gemiddelde wachttijd over 2024 bedroeg 102 seconden. In september jl. heeft het bestuur van Connexxion besloten om de uitvoering van het callcenter te verplaatsen naar IJsselmuiden, in verband met aflopende contracten in de regio Brabant. De overdracht verliep moeizaam, omdat de werkdruk in IJsselmuiden hoog lag, mede vanwege andere nieuwe contracten. Personeel in Tilburg meldde zich ziek of nam verlof op, waardoor de capaciteit ver beneden niveau was. Dit resulteerde in lange wachttijden. In december is formeel alles overgegaan naar de vestiging in IJsselmuiden en daarmee is ook de kwaliteit verbeterd.
4.3.
Klachten
In totaal zijn er in 2024 -met betrekking tot het vraagafhankelijk vervoer- 791 klachten ingediend. Daarvan zijn er 593 gegrond bevonden (75%). In 2024 bedroeg het aantal uitgevoerde ritten 171.516 Rekening houdend met het aantal uitgevoerde ritten, bedraagt het percentage gegronde klachten 0,35% over 2024. De meest voorkomende gegronde klachten hadden betrekking op het te laat ophalen, duur van de rit of het niet ophalen van de klant (loosmeldingen). Andere klachten betroffen vooral het gedrag van de chauffeur. De meeste klachten (421) zijn telefonisch ingediend, daarna volgen de e-mail (180) en het webformulier (176). De rest is ingediend via een klantreactiekaart of brief.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 15 van 28
Het aantal (gegronde) klachten alsook het percentage gegronde klachten ten opzichte van het aantal uitgevoerde ritten is iets toegenomen ten opzichte van 2023 (0,02%). Dit komt met name door de slechte kwaliteit in perceel 2. In tabel 17 is het aantal gegronde klachten per gemeente opgenomen. TABEL 14: AANTAL GEGRONDE KLACHTEN VRAAGAFHANKELIJK VERVOER REALISATIE 2024 Omschrijving REALISATIE REALISATIE BASISGEGEVENS
2023
2024
Valleihopper
Aantal gegronde klachten
Aantal gegronde klachten
Barneveld Ede Nijkerk Renswoude Rhenen Scherpenzeel Veenendaal Wageningen OV
69 188 72 7 36 16 106 41 18
42 282 56 1 22 5 73 97 15
Totaal
553
593
In tabel 18 is het percentage gegronde klachten per uitgevoerde rit en per perceel opgenomen. Opvallend hierbij is de stijging in het perceel Ede-Wageningen. In de andere 2 percelen is sprake van een lichte daling en vallen daarmee (net) binnen de gestelde norm van 0,3%. TABEL 15: % GEGRONDE KLACHTEN PER PERCEEL 2024 Omschrijving REALISATIE BASISGEGEVENS Valleihopper
Perceel Barneveld/Nijkerk/Scherpenzeel Perceel Ede/Wageningen Perceel Renswoude/Rhenen/Veenendaal
4.4.
REALISATIE
2023
2024
% gegronde klachten
% gegronde klachten
0,50% 0,29% 0.29%
0,33% 0,45% 0,21%
Vervoer
De kwaliteit van de dienstverlening van het vraagafhankelijk vervoer wordt gemonitord op twee elementen: • Stiptheid • Omrijden 4.4.1. Stiptheid Met betrekking tot het op tijd rijden is bepaald dat reguliere ritten vraagafhankelijk vervoer binnen de afgesproken tijdmarges (15 minuten vóór of 15 minuten na het afgesproken ophaaltijdstip) moeten worden uitgevoerd. Voor prioriteitsritten/ritten met een gegarandeerde aankomsttijd geldt dat de aankomst maximaal 30 minuten vóór en 0 minuten na het afgesproken aankomsttijdstip mag liggen. Op basis van de aangeleverde ritinformatie is in het volgende overzicht procentueel aangegeven hoeveel ritten vraagafhankelijk vervoer in 2023 en 2024 tijdig zijn uitgevoerd.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 16 van 28
TABEL 16: STIPTHEID REALISATIE 2024 Omschrijving REALISATIE BASISGEGEVENS Valleihopper
REALISATIE
2023
2024
% stiptheid
% stiptheid
89,7 89,0 89,2 87,9 86,4 86,9 88,8 86,6 87,0 89,6 87,0 87,9 88,0
89,4 90,3 90,3 91,5 90,7 86,8 88,3 85,6 80,4 88,3 87,4 92,0 88,4
Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September Oktober November December Totaal
De stiptheid en daarmee de kwaliteit van de ritten staan nog steeds onder druk van chauffeurstekorten. Het gemiddelde is lager dan de gestelde normen. Dat is ook terug te zien in het aantal klachten en de opgelegde malussen. 4.4.2. Omrijden Met betrekking tot het omrijden van het vraagafhankelijk vervoer is in de aanbesteding in het Programma van Eisen gesteld dat voor de kortere ritten (tot 10 kilometer) een maximale omrijdtijd van 15 minuten geldt en voor de ritten langer dan 10 kilometer de maximale omrijdtijd van 30 minuten mag bedragen. In onderstaande tabel is aangegeven hoeveel procent van de uitgevoerde ritten vraagafhankelijk vervoer binnen de toegestane omrijdtijd is uitgevoerd. TABEL 17: OMRIJDEN REALISATIE 2024 Omschrijving REALISATIE BASISGEGEVENS Valleihopper
REALISATIE
2023
2024
% omrijden
% omrijden
Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September Oktober November December Totaal
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
89,8 89,0 88,7 89,0 88,2 88,2 91,2 90,8 89,2 89,8 89,0 88,4 89,2
89,4 90,2 89,0 90,2 91,1 90,6 91,3 93,2 88,3 89,8 89,0 92,2 90,3
Pagina 17 van 28
5.
Risicobeheersing en weerstandsvermogen
5.1.
Inleiding
Op grond van artikel 11 van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) moet de BVO Valleihopper in de paragraaf weerstandsvermogen inzicht verschaffen in de robuustheid van de rekening. Het weerstandsvermogen van de BVO Valleihopper is het vermogen om niet structurele financiële tegenvallers te kunnen opvangen zodat de taken kunnen worden voortgezet. Het weerstandsvermogen bestaat uit de relatie tussen de weerstandscapaciteit (zijnde de middelen waarover de BVO Valleihopper beschikt of kan beschikken om nietbegrote kosten te dekken) en de risico’s waarvoor geen voorzieningen zijn getroffen of verzekeringen zijn afgesloten. Het weerstandsvermogen is van belang voor het bepalen van de gezondheid van de financiële positie van de regio. Conform het instellingsbesluit van BVO Valleihopper zal het weerstandsvermogen een bedrag gelijk aan 3% van de jaarlijkse exploitatielast niet te boven gaan. 5.1.1. Financiële kengetallen De berekeningsmethode voor de financiële kengetallen is via een ministeriële regeling voorgeschreven. Hiermee wordt de (onderlinge) vergelijkbaarheid (van gemeenschappelijke regelingen) bevorderd. Omdat Valleihopper geen eigen vermogen en geen schulden heeft is zowel de netto schuldquote, de solvabiliteitsratio als de structurele exploitatieruimte 0%. Rekening 2024 Netto schuldquote Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte
0% 0% 0%
De netto schuldquote geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen en geeft een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. De solvabiliteitsratio daarentegen geeft het eigen vermogen weer als percentage van het totale balanstotaal. 5.1.2. Rente In 2024 is € 15.107 aan rente ontvangen. 5.1.3. Risico’s 1. Risico’s voortvloeiend uit het eigen beleid; 2. Risico’s voortvloeiend uit het beleid van een hogere overheid; 3. Risico’s voortvloeiend uit de samenwerking met andere gemeenten en instanties; 4. Risico’s voortvloeiend uit het doen / nalaten van derden; 5. Risico’s voortvloeiend uit voor de regio niet te beïnvloeden autonome ontwikkelingen. Ad.1 Risico’s voortvloeiend uit het eigen beleid Er zijn geen risico’s voortvloeiend uit eigen beleid. Eventuele tekorten op de exploitatie worden evenredig opgevangen door de deelnemende gemeenten conform het instellingsbesluit van de BVO Valleihopper. Ad.2 Risico’s voortvloeiend uit het beleid van een hogere overheid Geen. Ad.3 Risico’s voortvloeiend uit de samenwerking met andere gemeenten en instanties Geen. Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 18 van 28
Ad.4 Risico’s voortvloeiend uit het doen / nalaten van derden Valleihopper heeft geen eigen kantoorinboedel, maar maakt gebruik van de faciliteiten van de gemeente Barneveld. Risico’s voortvloeiend uit het doen / nalaten van derden zijn afgedekt door de verzekering van de gemeente Barneveld. Ad. 5 Risico’s voortvloeiend uit voor de regio niet te beïnvloeden autonome ontwikkelingen. Inflatieontwikkeling loon- en prijsstijging. Deze ontwikkeling wordt meegenomen in de gemeentelijke bijdragen. 5.1.4. Reserves Omdat jaarlijks het resultaat wordt verrekend onder de deelnemers, heeft BVO Valleihopper geen eigen reserves. In het instellingsbesluit van Valleihopper is het uitgangspunt opgenomen dat de deelnemers er steeds voor zorgen dat de BVO over voldoende middelen beschikt om aan al zijn verplichtingen jegens derden te kunnen voldoen.
5.2.
Financiering
5.2.1. Algemeen Het financieringsvraagstuk van BVO Valleihopper is van een beperkte omvang. Dit heeft vooral te maken met het feit dat de bedrijfsvoering onderdelen worden afgenomen van de gemeente Barneveld en het grootste deel van de bestedingen bestaat uit kosten voor inhuur of daaraan gerelateerde kosten. De financieringsrisico’s zijn om die reden slechts beperkt. 5.2.2. Kasgeldlimiet Met de kasgeldlimiet is in de wet FIDO een norm gesteld voor het maximumbedrag waarop de organisatie haar financiële bedrijfsvoering met kortlopende middelen (looptijd < 1 jaar) mag financieren. Deze norm bedraagt in 2024 8,5% van het begrotingstotaal aan lasten voor bestemming. In de begroting van 2024 is dit een bedrag van € 4.156.008. De kasgeldlimiet bedraagt dan € 353.261. 5.2.3. Rente-risiconorm Om het herfinancieringsrisico voor de samenwerkingsverbanden te beperken is een norm ingesteld waaraan de samenwerkingsverbanden worden getoetst: De rente-risiconorm. Om de risico's van hogere renten bij noodzakelijke herfinancieringen en/of renteherzieningen te beperken, mag het totaal van de leningen die moeten worden geherfinancierd of waarvan de rente moet worden herzien, jaarlijks niet meer dan 20% van de totale vaste schuld per 1 januari bedragen. Dit is in 2024 niet van toepassing op Valleihopper.
5.3.
Bedrijfsvoering
5.3.1. Inleiding Artikel 14 van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) verplicht BVO Valleihopper om in elk geval de stand van zaken en de voornemens ten aanzien van de bedrijfsvoering te geven. 5.3.2. Financiën De cijfers van de begroting zijn het referentiekader voor deze jaarrekening. De hoofdindeling van het jaarverslag in een algemeen en een financieel deel van voorgaande jaren is gehandhaafd. Er is rekening gehouden met de BBV-voorschriften.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 19 van 28
5.4.
Dienstverleningsovereenkomst
Tot 1 januari 2026 is met de gemeente Barneveld een dienstverleningsovereenkomst gesloten. De gemeente Barneveld zorgt voor: • Het verschaffen van werkplekken en werkplekondersteuning voor het personeel van de bedrijfsvoeringsorganisatie. • Expertise op het gebied van HRM, financiële dienstverlening, juridische advisering en inkoop, ICT, communicatie en facilitair advies. De inzet zal in hoofdzaak op afroepbasis geschieden. • De afhandeling en betaling van betaalbaar gestelde facturen van de contractpartijen waarmee de bedrijfsvoeringsorganisatie contracten heeft afgesloten of subsidie aan heeft verleend. Het beheerbureau zorgt voor tijdige besluitvorming en ondertekening van de nieuwe DVO (uiterlijk voor 1 september 2025).
5.5.
Mogelijk geconstateerde onrechtmatigheden, oorzaken en de in gang gezette verbeteracties.
5.5.1. Inkoop en aanbesteding Ten aanzien van inkoop zijn voor het jaar 2024 onrechtmatige inkopen geïdentificeerd voor een bedrag van € 38.655,- in verband met niet naleven van de (Europese) aanbestedingsrichtlijnen. In het 4e kwartaal van 2023 is met de ingehuurde projectleider overeenstemming bereikt over een vast dienstverband per 1 januari 2024. De positie van de contractbeheerder is per 1 januari 2024 via een DAS procedure ingevuld. Met ingang van 1 februari 2024 is de functie van contractbeheerder ingevuld met een vaste medewerker. De inhuur van derden hebben betrekking op de inhuur bij Traffic Consultancy. Een deel hiervan was voor de inhuur van een onafhankelijk voorzitter voor de beoordeling van de inschrijvingen in het kader van een Europese Aanbesteding. Een ander deel betreft de inhuur van een contractbeheerder (via de DAS; zie hierboven) in verband met inwerkwerkzaamheden en overdracht aan de vaste medewerkers. 5.5.2. Softwaresystemen Voor de klachtenregistratie en datagegevens wordt al jaren gebruik gemaakt van het programma Smile en PTRM. De kosten hiervoor bedragen respectievelijk € 15.825,- en € 17.378,- per jaar. Deze systemen zijn noodzakelijk om alle data goed te kunnen registreren en monitoren. Aan de hand van deze systemen vindt de afrekening plaats naar contractpartijen. 5.5.3.
M&O Beleid Het bestuur heeft geconcludeerd dat er momenteel geen M&O beleid bestaat. In het bestuurlijk overleg van 4 december 2024 is besloten dat er vooralsnog geen M&O beleid wordt opgesteld. Conclusie vanuit de afdeling Concerncontrol: Er is op totaalniveau geen sprake van een lastenoverschrijding en de onderschrijdingen van de lasten en baten zijn toegelicht. Het onderdeel begrotingsrechtmatigheid is hiermee afgerond voor de rechtmatigheidsverantwoording.
5.6.
Verbonden partijen
BVO Valleihopper heeft geen verbonden partijen, zoals bedoeld in de BBV-voorschriften.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 20 van 28
6.
BELEIDSINDICATOREN
6.1.
Formatie
De toegestane formatie voor 2024 is 0 fte*. In 2024 heeft zich hierop geen mutatie voorgedaan.
6.2.
Bezetting
De werkelijke bezetting op 1-1-2024 en 31-12-2024 was 0 fte*. In heel 2024 is er geen bezetting geweest.
6.3.
Apparaatslasten
De totale apparaatslasten voor 2024 zijn: 0*. Er is geen personeel in dienst. *Het personeel voor het beheerbureau wordt ingehuurd vanuit de gemeente Barneveld (3 x 24 uur). Conform de Dienstverleningsovereenkomst worden hiervoor door de gemeente Barneveld de salariskosten gefactureerd aan BVO Valleihopper.
6.4.
Externe inhuur
6.5.
Overhead
De indicator externe inhuur (personeel via Barneveld) wordt uitgedrukt in het percentage van de kosten van de externe inhuur ten opzichte van de kosten van de totale loonsom + totale kosten van de inhuur externen. Deze indicator is 100%.
De indicator Overhead wordt uitgedrukt in het percentage van de kosten van de overhead ten opzichte van de totale realisatie. De overhead bedraagt € 0.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 21 van 28
7.
JAARREKENING
7.1.
Algemene grondslagen
7.1.1. Algemene grondslagen voor waardering en resultaatbepaling De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) daarvoor geeft. 7.1.2. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Verliezen en risico’s, die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen als zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd.
7.2.
Vaste Activa
7.2.1. Algemeen Hieronder is bij de diverse onderdelen van de vaste activa een toelichting gegeven. 7.2.2. Uitzettingen met een rente typische looptijd korten dan één jaar Deze uitzettingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid wordt een voorziening in mindering gebracht. De voorziening wordt statisch bepaald op basis van geschatte inningskansen. 7.2.3. Liquide middelen De liquide middelen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. 7.2.4. Overlopende activa De vlottende activa worden gewaardeerd tegen nominale waarde. 7.2.5. Overig • Immateriële vaste activa: Niet van toepassing • Materiële vaste activa: Niet van toepassing • Financiële vaste activa: Niet van toepassing • Voorraden: Niet van toepassing • Eigen vermogen: Niet van toepassing • Voorzieningen: Niet van toepassing
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 22 van 28
7.3.
Balans per 31 december 2024
In onderstaande tabel is de balans (activa en passiva) weergegeven. Bedragen x € 1
Activa Omschrijving
Boekwaarde 31-12-2024
Boekwaarde 31-12-2023
87.500
174.456
Uitzettingen met een looptijd < 1 jaar 87.500 BTW te vorderen
174.456
Liquide middelen Bankrekeningen
259.548 259.548
Overlopende activa Nog te ontvangen voorschotbedragen Vooruitbetaalde bedragen
175.413 10.137
1.884 1.884
185.550
846.725 837.085 9.640
Totaal vlottende activa
532.598
1 023.065
Totaal Activa
532.598
1.023.065
Passiva Omschrijving
Boekwaarde 31-12-2024
Boekwaarde 31-12-2023
Eigen vermogen
-
-
Voorzieningen
-
-
Totaal vaste passiva
-
-
Vlottende schulden met een looptijd < 1 jaar
-
-
Overlopende passiva Nog te betalen bedragen (verplichtingen) Voorschotbedragen overheidslichamen
532.598 532.598
1.023.065 285.346 737.720
Totaal vlottende passiva
532.598
1.023.065
Totaal Passiva
532.598
1.023.065
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 23 van 28
7.4.
Toelichting op de balans
•
Vaste schulden, met een rente typische looptijd langer dan één jaar N.v.t.
•
Netto-vlottende schulden, met een rente typische looptijd korter dan één jaar Deze schulden worden gewaardeerd tegen nominale waarde.
•
Uitzettingen met een rente typische looptijd korten dan één jaar Deze post betreft BTW te vorderen: € 87.500.
•
Liquide middelen Deze post betreft het saldo van de bankrekening bij de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) is € 259.548.
•
Schatkistbankieren Met ingang van 2014 zijn gemeenschappelijke regelingen verplicht liquiditeitsoverschotten af te storten bij het Rijk. Bestuurlijk is op 4 december 2024 besloten voorlopig geen gebruik te maken van Schatkistbankieren omdat de overschotten minimaal zijn.
7.4.1. Overlopende activa De post overlopende activa wordt onderscheiden in: • Nog te ontvangen voorschotbedragen: deze post bedraagt € 175.413. Het gaat om nog te ontvangen gemeentelijke bijdragen (€ 175.413). • Vooruitbetaalde bedragen: deze post bedraagt € 10.137. Het gaat hier om een vooruitbetaalde jaarfactuur. 7.4.2. Netto-vlottende schulden, met een rente typische looptijd korter dan één jaar Deze post betreft nog te betalen bedragen (verplichtingen): € 545.178. Dit heeft betrekking op nog te betalen na-declaraties van de vervoerders (€ 314.826) en Coronacompensatie (€ 230.352)
7.5.
Niet in de balans opgenomen rechten/ verplichtingen
N.v.t
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 24 van 28
7.6.
Overzicht baten en lasten
Omschrijving
BEGROTING
REALISATIE
LASTEN
2024
2024
Kosten callcenter: • vraagafhankelijk
€
216.912
€
232.333
Kosten vervoer: • vraagafhankelijk
€
3.621.089
€
3.712.838
Projectkosten Kosten beheerbureau
€
426.227
€
374.741
Totaal lasten
€ 4.264.228
€ 4.319.912
Bijdrage gemeenten Bijdrage gebruikers/ provincie Utrecht Provincie Utrecht Totaal baten
€ €
€ €
€ 4.264.228
€ 192.553 € 4.319.912
Saldo baten en lasten
€0
€0
Valleihopper
BATEN
7.7.
3.744.009 520.219
3.625.239 502.120
Lasten en baten - Toelichting
7.7.1. Lasten - Toelichting Kosten callcenter: Dit betreffen de kosten voor het callcenter voor de ritaanname en klantenservice. Zij ontvangen daarvoor een vergoeding per declarabele rit. Daarbovenop is tot en met einde contract (31-12-2024) een opslag afgesproken vanwege de volumedalingen als gevolg van de Coronacrisis. Kosten vervoer: Dit betreffen de kosten voor het uitvoeren van het vervoer voor Valleihopper. Vervoerders ontvangen daarvoor een vergoeding per declarabele kilometer. Daarbovenop is tot en met einde contract (31-12-2024) een opslag afgesproken vanwege de volumedalingen als gevolg van de Coronacrisis. Projectkosten: Dit betreffen de kosten om Valleihopper op een correcte manier uit te laten voeren. Hieronder vallen o.a. de personeelslasten en huisvesting. 7.7.2. Baten - Toelichting Bijdrage Provincie: De provincie Utrecht draagt bij door de kosten voor de uitvoering van het OV vangnet te betalen. Bijdrage Gebruikers: Voor het gebruik van Valleihopper betalen de gebruikers een reizigersbijdrage. Deze bijdrage bestaat uit een opstaptarief en een bijdrage per reizigerskilometer. Deze bijdrage wordt verrekend met de bijdragen van de gemeenten.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 25 van 28
7.8.
Overzicht incidentele baten en lasten
In 2024 zijn geen incidentele kosten gemaakt.
7.8.1. Begrotingsrechtmatigheid Op het totaalniveau is geen sprake van overschrijding. Alle kosten worden gedekt uit de bijdragen van provincie en gemeenten.
7.9.
Informatie in het kader van de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT)
Sinds 1 januari 2013 bestaat de Wet normering topinkomens (WNT). De WNT is van toepassing op Valleihopper. Het voor Valleihopper toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2024 € 223.000, inclusief belaste kostenvergoedingen en pensioenbijdrage werkgever. De leden van het bestuur van Valleihopper vallen onder het begrip topfunctionaris als bedoeld in de WNT, maar ontvangen van Valleihopper geen bezoldiging. Er is geen sprake van een ambtelijk eindverantwoordelijke van BVO Valleihopper die aangemerkt zou moeten worden als topfunctionaris zoals bedoeld in de WNT. Van elke topfunctionaris en van elke andere functionaris, die in het betreffende jaar een totale bezoldiging heeft ontvangen hoger dan de maximale bezoldigingsnorm, moet Valleihopper op grond van de WNT en het gewijzigde artikel 28 BBV in de toelichting op het “overzicht van baten en lasten in de jaarrekening” het volgende opnemen: Gegevens 2024 Bedragen x € 1
n.v.t. 5
n.v.t.
Aanvang6 en einde functievervulling in 2024 Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)7 Dienstbetrekking?8
n.v.t.
Functiegegevens
n.v.t. n.v.t.
Bezoldiging9 Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn
n.v.t. n.v.t.
Subtotaal
n.v.t.
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum10
n.v.t.
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag 11 Bezoldiging Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan12 Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling 13
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
n.v.t. n.v.t.
n.v.t. n.v.t.
Pagina 26 van 28
Onderstaand overzicht betreft de topfunctionarissen met een bezoldiging van € 1.700 of minder. Overzicht leden bestuur BVO Valleihopper 2024 J.M. de Heer
Wethouder gemeente Barneveld
P. de Pater
Wethouder gemeente Ede
R. Windhouwer
Wethouder gemeente Nijkerk
K. Eskes
Wethouder gemeente Renswoude
C. Folmer
Wethouder gemeente Rhenen
H. Vlastuin
Wethouder gemeente Scherpenzeel
M.R. Beek
Wethouder gemeente Veenendaal
E. Bijleveld
Wethouder gemeente Wageningen
7.9.1. Gebeurtenissen na balansdatum N.v.t.
7.10. Rechtmatigheidsverantwoording 7.10.1. Verantwoordelijkheid bestuur De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden opgenomen. Uit het getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijken een drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium. In deze rechtmatigheidsverantwoording licht het bestuur BVO Valleihopper toe in hoeverre de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit houdt in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door het bestuur vastgestelde kaders zoals de begroting, verordeningen en met bepalingen in de relevante wet- en regelgeving. Bij de waarderingsgrondslagen in de jaarrekening is het door het bestuur op 27 maart 2024 vastgestelde normenkader van de relevante wet- en regelgeving verder toegelicht. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken. Deze grens is door het bestuur bepaald en bedraagt 3% van de totale lasten en is daarmee vastgesteld op € 129.538.
7.11. Conclusie
Het bestuur is van mening dat de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de daarvoor gestelde grens.
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 27 van 28
8.
CONTROLEVERKLARING ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT
Concept Jaarverslag- en rekening Valleihopper 2024
Pagina 28 van 28