CConstaterende datRhenen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2 Impactmeting Gemeente Rhenen

Raadsvergadering 4 juli 2023, gemeente RhenenBij agendapunt: Raadsvoorstel Subsidieverordening 'Eenmalige tegemoetkoming prijsstijgingen vrijwilligersorganisaties 2023'5.367 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Gemeente Rhenen

IMPACTMETING KOSTENSTIJGING VERENIGINGEN 2023

Inhoudsopgave 1.

Inleiding ....................................................................................................................................................................................................................................... 3

2.

Resultaten .................................................................................................................................................................................................................................... 4 2.1. Respondent-type .......................................................................................................................................................................................................................................... 4 2.1.a. Tabelweergave..................................................................................................................................................................................................................................... 4 2.1.b. Visuele weergave ................................................................................................................................................................................................................................. 4 2.1.c. Toelichting ........................................................................................................................................................................................................................................... 4 2.2.

Aantal Leden & Vrijwilligers......................................................................................................................................................................................................................... 5 2.2.a. Tabelweergave..................................................................................................................................................................................................................................... 5 2.2.b. Toelichting ........................................................................................................................................................................................................................................... 5 2.2.c. Visuele weergave ................................................................................................................................................................................................................................. 6 2.3. Toekomstperspectief ................................................................................................................................................................................................................................... 7 2.3.a.

Tabelweergave..................................................................................................................................................................................................................................... 7 2.3.b. Visuele weergave ................................................................................................................................................................................................................................. 7 2.3.c. Toelichting ........................................................................................................................................................................................................................................... 8 2.4. Veerkracht ................................................................................................................................................................................................................................................... 8 2.4.a. Tabelweergave..................................................................................................................................................................................................................................... 8 2.4.b.

Visuele weergave ................................................................................................................................................................................................................................. 8 2.4.c. Toelichting ........................................................................................................................................................................................................................................... 9 2.5. Kernproblematiek ........................................................................................................................................................................................................................................ 9 2.5.a. Totaal ................................................................................................................................................................................................................................................... 9 2.5.b. Welzijn & Zorg ...................................................................................................................................................................................................................................10 2.5.c.

Cultuur ...............................................................................................................................................................................................................................................10 2.5.d. Sport ..................................................................................................................................................................................................................................................11 2.5.e. Anders ................................................................................................................................................................................................................................................11 2.5.f. Financiële situatie ..............................................................................................................................................................................................................................12 2.6. Accommodatiebeheer & Energielasten .....................................................................................................................................................................................................13 2.6.a.

Tabelweergave...................................................................................................................................................................................................................................13 2.6.b. Visuele weergave ...............................................................................................................................................................................................................................14 ...........................................................................................................................................................................................................................................................................14 1

2.6.c.

Toelichting .........................................................................................................................................................................................................................................15

2.7. Overige kosten(stijging) .............................................................................................................................................................................................................................16 2.7.a. Tabelweergave...................................................................................................................................................................................................................................16 2.7.b. Visuele weergave ...............................................................................................................................................................................................................................16 2.7.c. Toelichting .........................................................................................................................................................................................................................................16 2.8. Aanpak m.b.t. opvangen gestegen kosten ................................................................................................................................................................................................17 2.8.a.

Tabelweergave...................................................................................................................................................................................................................................17 2.8.b. Toelichting .........................................................................................................................................................................................................................................17 2.8.c. Visuele weergave ...............................................................................................................................................................................................................................18 2.9. Huidige subsidieregelingen ........................................................................................................................................................................................................................19 2.9.a. Tabelweergave...................................................................................................................................................................................................................................19 2.9.b.

Visuele weergave ...............................................................................................................................................................................................................................19 2.9.c. Toelichting .........................................................................................................................................................................................................................................20 3.

Conclusie .................................................................................................................................................................................................................................... 21 3.1.

Algemene stemming ..................................................................................................................................................................................................................................21

3.2. Impact lastenstijging .................................................................................................................................................................................................................................21 3.2.a. Energie-impact...................................................................................................................................................................................................................................21 3.2.b. Overige kostenstijging .......................................................................................................................................................................................................................21 3.3.

Proactieve beleidsvoering ..........................................................................................................................................................................................................................22

3.4.

Advies .........................................................................................................................................................................................................................................................22

2

1. Inleiding Deze impactmeting-rapportage dient als kapstok voor de gemeente Rhenen om de gevolgen van diverse kostenstijgingen (waaronder energielasten) in kaart te brengen bij haar vrijwilligersorganisaties in de domeinen Welzijn & Zorg, Cultuur, Sport en de categorie overige vrijwilligersorganisaties. De aanleiding van de impactmeting richt zich op de gestegen (energie)lasten, en de verschillende signalen die de gemeente heeft ontvangen dat vrijwilligersorganisaties in financiële problemen kunnen komen door deze gestegen lasten. Deze rapportage geeft een beeld van de lokale impact van deze trend van stijgende kosten. Het onderzoek geeft inzicht in diverse thema’s, waaronder leden- en vrijwilligersaantallen, toekomstperspectief en energielasten. Op basis van het inzicht dat met deze impactmeting is gecreëerd, kan de gemeente Rhenen besluiten of er een mogelijke steunmaatregel voor vrijwilligersorganisaties gemaakt moet worden en op basis van welke criteria organisaties hiervoor in aanmerking komen. Het onderzoek is uitgevoerd middels de online data-analysetool SurveyMonkey, wat maakt dat het een kwantitatief onderzoek betreft. Het onderzoek is uitgezet en geanalyseerd door Sportservice de Vallei, om vervolgens in samenspraak met een projectgroep vanuit de gemeente Rhenen de resultaten en aanpak af te stemmen.

Uiteindelijk hebben 39 vrijwilligersorganisaties de vragenlijst ingevuld, met de verhouding Welzijn & Zorg 9 (23%), Cultuur 12 (31%), Sport 12 (31%) en Anders 6 (15%). De enquête is uitgezet onder 150 vrijwilligersorganisaties. De respons betreft 39 organisaties, wat maakt dat het 26% van het totaal betreft. Hierover geeft SurveyMonkey aan “Voor online enquêtes waarbij u geen relatie hebt met de ontvangers, wordt een reactiepercentage van 20-30% als zeer succesvol beschouwd”. Daarmee mogen we aannemen dat er op totaalniveau een redelijk betrouwbaar beeld bestaat over de populatie. Omdat een heel diverse populatie is bevraagd: vrijwilligersorganisaties uit de sectoren Welzijn & Zorg, Cultuur, Sport en Anders, zijn de uitkomsten per sector lastiger te duiden. Daarom worden bij de duiding van de cijfers ook meer absolute aantallen benoemd, in plaats van alleen percentages.

3

2. Resultaten 2.1.

Respondent-type

2.1.a. Tabelweergave V1: Binnen welke categorie plaats u uw vereniging? Categorie Welzijn & Zorg Cultuur Aantal 9 12 Percentage 23% 31%

2.1.b.

Sport 12 31%

Anders 6 15%

Totaal 39 100%

Visuele weergave Anders 15%

Welzijn & Zorg 23%

Sport 31% Cultuur 31%

2.1.c. Toelichting De impactmeting kent 39 respondenten, bestaande uit vrijwilligersorganisaties in de domeinen Welzijn & Zorg, Cultuur, Sport en Anders. Cultuur en Sport zijn als groep het meest vertegenwoordigd, met elk 12 respondenten. In totaal zijn er 150 organisaties aangeschreven. Hiermee komt het responspercentage uit op 26%. 4

2.2.

Aantal Leden & Vrijwilligers

2.2.a. Tabelweergave V3: Hoeveel jeugdleden (0-18) had uw vereniging in 2018-2022? V4: Hoeveel volwassen leden (>18) had uw vereniging in 2018-2022? V5: Hoeveel vrijwilligers zijn er actief in uw vereniging? V6: Zijn er betaalde krachten actief in uw vereniging? Jaar 2018 2019 2020 Type Jeugd Senioren Jeugd Senioren Jeugd Senioren Totaal 706 1462 765 1416 877 1434 Welzijn & Zorg 0 155 0 160 0 114 Cultuur 70 284 76 289 80 281 Sport 636 964 689 892 797 964 Anders 0 78 0 75 0 75

Vrijwilligers Totaal 831 Welzijn & Zorg 171 Cultuur 197 Sport 289 Anders 174

2021 Jeugd Senioren 868 1414 0 100 84 269 784 950 0 75

2022 Jeugd Senioren 865 1483 0 155 99 268 766 950 0 110

Betaalde Krachten Totaal 12 Welzijn & Zorg 3 Cultuur 4 Sport 4 Anders 1

2.2.b. Toelichting Het ledenaantal van de vrijwilligersorganisaties in Rhenen is tussen 2018-2023 gestegen met 8.3%, kijkend naar de 39 respondenten. Met name bij de senioren kent het ledenaantal de grootste ontwikkeling in 2022. We zien een dip in de ledenaantallen gedurende de coronaperiode. Kijkend naar het aantal vrijwilligers en betaalde krachten, dan scoren de domeinen Sport en Cultuur het hoogst. Kijkend naar de tabel, is het van belang dat dit absolute aantallen betreft van de 39 respondenten, en dus niet van het totale verenigingsleven van Rhenen. Het beeld dient als een indicatie voor de procentuele verschuivingen in aantallen tussen 2018 en 2022. Wat betreft het aantal vrijwilligers, komt het totaal aantal vrijwilligers uit op 831, kijkend naar de respondenten van dit onderzoek. Het domein Sport scoort hierin het hoogst met 289. Binnen hetzelfde kader telt dit onderzoek 12 betaalde krachten, wat dus absolute aantallen betreft voor de desbetreffende respondenten.

5

2.2.c.

Visuele weergave

Ledenaantal - Junioren 797

784

Ledenaantal - Senioren 766

689

636

W&Z

Cultuur

99 0 2022

84 0 2021

80 0 2020

76 0 2019

70 0 2018

Sport

Anders

964

892

964

950

950

284 155 78

289 160 75

281

269

114 75

100 75

268 155 110

2018

2019

2020

2021

2022

W&Z

Cultuur

Sport

Anders

Betaalde Krachten

Vrijwilligers

8% 21%

25%

20% 33% 24%

35%

W&Z (171)

Cultuur (197)

34%

Sport (289)

Anders (174)

W&Z (3)

Cultuur (4)

Sport (4)

Anders (1)

6

2.3.

Toekomstperspectief

2.3.a.

Tabelweergave

V8: Hoe ziet u de toekomst van de vereniging? Antwoordkeuze Zeer zonnig Zonnig Totaal Welzijn & Zorg Cultuur Sport Anders

2.3.b.

3% (1) 0% (0) 8% (1) 0% (0) 0% (0)

Niet zonnig, niet somber 36% (14) 33% (3) 42% (5) 25% (3) 50% (3)

26% (10) 33% (3) 33% (4) 8% (1) 33% (2)

Somber

Zeer somber

23% (9) 0% (0) 17% (2) 50% (6) 17% (1)

13% (5) 33% (3) 0% (0) 17% (2) 0% (0)

Visuele weergave

TOEKOMSTPERSPECTIEF (%) Totaal 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0

W&Z

Cultuur

50 36 33

33 23

17

13

0

0

Zeer somber

17

17

Sport

50

42 25

26

33 33

33 8

0 Somber

Anders

Niet zonnig/niet somber

Zonnig

3 0

8

0 0

Zeer zonnig

7

2.3.c. Toelichting Kijkend naar de perceptie omtrent het toekomstperspectief vanuit de respondenten, dan kan gesteld worden dat men veelal (35%) rondom twijfel scoort, met nog een stevig aantal (26%) wat een zonnig perspectief kent. 23% leunt naar somber, en 13% naar zeer somber. Categorieën Cultuur en Anders scoren hier niet hoog. M.n. Sport en Welzijn/Zorg scoren op dit categorie wel hoog (het merendeel).

2.4.

Veerkracht

2.4.a. Tabelweergave V19: Onze vereniging is voldoende veerkrachtig om de gevolgen van de gestegen energielasten op te vangen Helemaal niet Grotendeels niet Enigszins Grotendeels wel Totaal 8% (3) 5% (2) 27% (10) 8% (3) Zorg & Welzijn 11% (1) 0% (0) 22% (2) 11% (1) Cultuur 9% (1) 0% (0) 18% (2) 9% (1) Sport 0% (0) 18% (2) 36% (4) 9% (1) Anders 17% (1) 0% (0) 33% (2) 0% (0) 2.4.b.

Helemaal wel 11% (4) 11% (1) 18% (2) 0% (0) 17% (1)

Niet van toepassing 40% (15) 44% (4) 45% (5) 36% (4) 33% (2)

Visuele weergave

Veerkrachtig (%) 100 80 60 40 20

27 8 11 9

18

17 0

5

0 0

40 44

36 33 22 18

8 11 9 9

0

11 11 0

18

45 36 33

17 0

0 Helemaal niet

Grotendeels niet Totaal

Enigszins W&Z

Grotendeels wel Cultuur

Sport

Helemaal wel

Niet van toepassing

Anders

8

2.4.c. Toelichting Het is opvallend dat een groot deel van de respondenten de vraag ‘veerkracht om de gevolgen van gestegen energielasten op te kunnen vangen’ als ‘niet van toepassing’ beoordeelt, namelijk 40%. Voor de rest van de respondenten zien we een spreiding. Een klein deel geeft aan dat er weinig veerkracht is, maar het nog wel kunnen opvangen. Van de 39 respondenten zijn er drie (8%) die de helemaal geen veerkracht meer ziet binnen de organisatie om de gevolgen van de gestegen lasten op te vangen. Kijkend naar de subgroepen geeft 1 respondent (17%) van de subgroep ‘Anders” aan helemaal niet veerkrachtig genoeg te zijn, en binnen het domein Sport geven 2 respondenten (18%) aan grotendeels niet voldoende veerkrachtig te zijn om de gestegen energielasten op te vangen. Cultuur kent met 2 respondenten (18%) het hoogste percentage dat aangeeft volledig in staat te zijn om de gestegen energielasten op te vangen. Een belangrijk gegeven is de grote percentages voor de antwoordoptie ‘Enigszins’, wat aangeeft dat men twijfels over haar veerkrachtigheid. 27% van het totaal aantal respondenten geeft aan enigszins in staat te zijn om de gestegen energielasten op te vangen.

Met name binnen de sport heerst er grote twijfel, waarbij momenteel 18% (2 respondenten) directe zorgen aangeeft, maar 36% (4 respondenten) aangeeft enigszins voldoende veerkrachtig te zijn, wat maakt dat er mogelijk 54% (6) van de respondenten binnen de sector ‘Sport’ op termijn (bij het wegvloeien van reserves) in de problemen kan komen met betrekking tot haar bestaansrecht. Dit maakt dat mogelijk 41% (16) van het totaal aantal respondenten op termijn onvoldoende veerkrachtig is om haar bestaan te kunnen garanderen, als de antwoordopties ‘helemaal niet’, ‘grotendeels niet’ en ‘enigszins’ zouden worden samengevoegd om inzicht te geven in een mogelijke negatieve tendens.

2.5. Kernproblematiek V9: Hoe zwaar wegen de volgende problemen op dit moment in uw vereniging? (a) Ontwikkeling aantal leden, b) ontwikkeling aantal vrijwilligers, c) ontwikkeling aantal trainers/instructeurs/lesgevers, d) financiële situatie van de vereniging, e) ontwikkeling energielasten)

2.5.a.

Totaal

Problematiek Ontwikkeling aantal leden Ontwikkeling aantal vrijwilligers Ontwikkeling aantal trainers/instructeurs/lesgevers Financiële situatie van vereniging Ontwikkeling energielasten

Geen probleem 35% (12) 18% (7) 67% (15)

Klein probleem 9% (3) 29% (11) 13% (4)

Totaal Matig probleem 24% (8) 24% (9) 6% (2)

Groot probleem 26% (9) 24% (9) 25% (8)

Zeer groot probleem 9% (2) 5% (2) 9% (3)

36% (14) 39% (14)

26% (10) 11% (4)

21% (8) 17% (6)

13% (5) 19% (7)

5% (2) 14% (5)

2.5.a.1. Toelichting Kijkend naar de gemiddelde waardes van het totaalbeeld van de respondenten, dan valt op dat 35% van de respondenten aangeeft geen problemen te ervaren omtrent de ontwikkeling van het ledenaantal. Echter geeft tegelijkertijd een aanzienlijk grote groep (26%) dit aspect als een groot probleem te ervaren, wat het thema ‘ontwikkeling aantal leden’ het grootste actuele probleem maakt uit bovenstaande tabel. Daaropvolgend geeft 25% aan de ontwikkeling van het aantal trainers/instructeurs/lesgevers als een groot probleem te ervaren, maar ook dit beeld wordt gebalanceerd met een groep van 67% dat aangeeft dit als geen probleem te ervaren. Dit maakt het interessant om deze verschillen inzichtelijk te krijgen middels de overige tabellen, waarbij dezelfde problematiek per subgroep belicht wordt. 9

2.5.b.

Welzijn & Zorg

Problematiek Ontwikkeling aantal leden Ontwikkeling aantal vrijwilligers Ontwikkeling aantal trainers/instructeurs/lesgevers Financiële situatie van vereniging Ontwikkeling energielasten

Geen probleem 38% (3) 33% (3) 63% (5)

Klein probleem 0% (0) 33% (3) 0% (0)

Welzijn & Zorg Matig probleem Groot probleem 25% (2) 25% (2) 0% (0) 22% (2) 13% (1) 13% (1)

Zeer groot probleem 13% (1) 11% (1) 13% (1)

44% (4) 63% (5)

0% (0) 0% (0)

33% (3) 13% (1)

0% (0) 13% (1)

22% (2) 13% (1)

2.5.b.1. Toelichting Binnen het domein Welzijn & Zorg worden de ontwikkelingen van het aantal leden (2 respondenten; 25%), het aantal vrijwilligers (2 respondenten; 22%) en de financiële situatie van de vereniging (2 respondenten; 22%) als een groot probleem beschouwd. Echter wordt dit beeld gebalanceerd door een hoger percentage van de respondenten dat aangeeft deze thema’s als geen probleem te ervaren. Wel geven 2 respondenten (25%) aan het ledenaantal als een matig probleem te beschouwen, en zien 3 respondenten (33%) de financiële situatie als een matig probleem. 2.5.c.

Cultuur

Problematiek Ontwikkeling aantal leden Ontwikkeling aantal vrijwilligers Ontwikkeling aantal trainers/instructeurs/lesgevers Financiële situatie van vereniging Ontwikkeling energielasten

Geen probleem 33% (3) 27% (3) 44% (4)

Klein probleem 33% (3) 36% (4) 11% (1)

Cultuur Matig probleem 22% (2) 27% (3) 0% (0)

Groot probleem 0% (0) 9% (1) 33% (3)

Zeer groot probleem 11% (1) 0% (0) 11% (1)

33% (4) 42% (5)

25% (3) 25% (3)

33% (4) 17% (2)

8% (1) 8% (1)

0% (0) 8% (1)

2.5.c.1. Toelichting Binnen het domein Cultuur wordt de ontwikkeling van het aantal trainers/instructeurs/lesgevers als een groot probleem ervaren door 3 respondenten (33%). Daarbij geven 3 respondenten (33%) de financiële situatie van de vereniging als een matig probleem te beschouwen. Opvallend zijn de hoge percentages (5 respondenten; 42%) binnen het domein Cultuur dat geen directe problemen ervaart met betrekking tot de gestegen energielasten.

10

2.5.d.

Sport

Problematiek Ontwikkeling aantal leden Ontwikkeling aantal vrijwilligers Ontwikkeling aantal trainers/instructeurs/lesgevers Financiële situatie van vereniging Ontwikkeling energielasten

Geen probleem

Klein probleem

Sport Matig probleem

Groot probleem

Zeer groot probleem

17% (2)

0% (0)

25% (3)

58% (7)

0% (0)

8% (1)

33% (4)

25% (3)

25% (3)

8% (1)

33% (4)

17% (2)

8% (1)

33% (4)

8% (1)

33% (4)

33% (4)

0% (0)

17% (2)

17% (2)

18% (2)

0% (0)

18% (2)

45% (5)

18% (2)

2.5.d.1. Toelichting Binnen het domein Sport wordt de ontwikkeling van het ledenaantal als een groot probleem ervaren door 7 (58%) van de respondenten. Daaropvolgend geven 5 respondenten (45%) aan de ontwikkeling van de energielasten als een groot probleem te ervaren, en 4 respondenten (33%) de ontwikkeling van het aantal trainers/instructeurs/lesgevers als een groot probleem te ervaren. Ook geven 3 respondenten (25%) aan de ontwikkeling van het ledenaantal en vrijwilligers te beschouwen tot een matig probleem. Daarbij geven 4 respondenten (33%) aan momenteel geen directe problemen te ervaren met betrekking tot de financiële situatie van de vereniging.

2.5.e.

Anders

Problematiek Ontwikkeling aantal leden Ontwikkeling aantal vrijwilligers Ontwikkeling aantal trainers/instructeurs/lesgevers Financiële situatie van vereniging Ontwikkeling energielasten

Geen probleem

Klein probleem

Anders Matig probleem

Groot probleem

Zeer groot probleem

80% (4)

0% (0)

20% (1)

0% (0)

0% (0)

0% (0)

0% (0)

50% (3)

50% (3)

0% (0)

67% (2)

33% (1)

0% (0)

0% (0)

0% (0)

33% (2)

50% (3)

17% (1)

0% (0)

0% (0)

40% (2)

20% (1)

20% (1)

0% (0)

20% (1)

2.5.e.1. Toelichting Kijkend naar de overige partijen, vernoemd als ‘Anders’, dan vormt de ontwikkeling van het aantal vrijwilligers het grootste probleem met 3 respondenten (50%). Wat verder opvalt is dat 4 respondenten (80%) aangeven geen problemen te ervaren met betrekking tot de ontwikkeling van het aantal leden, en 2 respondenten (67%) geen problemen te ervaren omtrent het aantal trainers/instructeurs/lesgevers.

11

2.5.f.

Financiële situatie

V12: In hoeverre zijn onderstaande stelling van toepassing voor uw vereniging? Stelling 1: Het afgelopen jaar kon de vereniging aan al haar financiële verplichtingen voldoen Stelling 2: Onze vereniging staat op het punt van omvallen Helemaal niet Grotendeels niet Enigszins Grotendeels wel Stelling 1 (kunnen voldoen aan financiële verplichtingen) Totaal 0% (0) 3% (1) 13% (5) 5% (2) W&Z 0% (0) 11% (1) 11% (1) 0% (0) Cultuur 0% (0) 0% (0) 8% (1) 0% (0) Sport 0% (0) 0% (0) 27% (3) 18% (2) Anders 0% (0) 0% (0) 0% (0) 0% (0) Stelling 2 (op punt van omvallen) Totaal 55% (21) 16% (6) 13% (5) 3% (1) W&Z 22% (2) 11% (1) 22% (2) 0% (0) Cultuur 83% (10) 0% (0) 0% (0) 8% (1) Sport 45% (5) 27% (3) 27% (3) 0% (0) Anders 67% (4) 33% (2) 0% (0) 0% (0)

S1: kunnen voldoen aan financiële verplichtingen (%) 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0

71 55

27 3 11 0 0 0

Helemaal niet Grotendeels niet Totaal

13 11 8

0

Enigszins W&Z

22

5 0 0 18 0

8

Grotendeels wel Helemaal wel

Niet van toepassing

Cultuur

Sport

Anders

71% (27) 56% (5) 83% (10) 55% (6) 100% (6)

8% (3) 22% (2) 8% (1) 0% (0) 0% (0)

3% (1) 11% (1) 0% (0) 0% (0) 0% (0)

11% (4) 33% (3) 8% (1) 0% (0) 0% (0)

Totaal

83

0 0 0 0 0

Niet van toepassing

S2: OP PUNT VAN OMVALLEN (%)

100

56

Helemaal wel

8 0 0

100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0

W&Z

Cultuur

Sport

Anders

83 67 55 45 22

27 16

33

33

27

22

13

11 0

Helemaal niet Grotendeels niet

0 Enigszins

0

3 0

11

8 0 0

3

11

8

0 0 0

0 0

Grotendeels wel Helemaal wel

Niet van toepassing

12

2.5.f.1. Toelichting financiële problematiek Kijkend naar het vermogen om te kunnen voldoen aan de financiële verplichtingen, geeft slechts 1 respondent (3%) aan hier op dit moment niet toe in staat te zijn. Van de huidige groep respondenten geeft dan ook slechts één respondent aan zeker op omvallen te staan. Wel geeft 13% van het totaal aan enigszins op omvallen te staan, waarbij het domein Sport met 27% de grootste groep vormt. 55% van de respondenten geeft echter aan ‘helemaal niet’ op het punt van omvallen te staan.

2.6.

Accommodatiebeheer & Energielasten

2.6.a.

Tabelweergave

V13: Huurt de vereniging (een of meer) accommodaties voor de reguliere activiteiten? V14: Hoe heeft het huurtarief zich afgelopen jaar ontwikkeld? V15: Worden de energiekosten die uw vereniging maakt doorbelast in de huur van de accommodatie en/of voorzieningen? V16: Van welke onderdelen van de accommodatie die uw vereniging gebruikt, betaalt uw vereniging zelf de energiekosten (gas en/of elektriciteit)? Meer antwoorden mogelijk. V17: Heeft de vereniging een vast of variabel energiecontract? V18: Hoe hebben de energiekosten van de accommodatie(s) zich de afgelopen zes maanden ontwikkeld? Thema’s Gebruikt geen Huurt Gestegen Gestegen Betaalt eigen Doorbelasting Kantine/clubgebouw Voorzieningen accommodatie accommodatie huurtarief energielasten energierekening energiekosten (zelf energie (zelf energie accommodatie (6 mnd) in accom-huur betalen) betalen) Totaal 11% (4) 74% (28) 78% (21) 33% (12) 11% (3) 32% (9) 19% (7) 19% (7) 56% (20) weet het niet Welzijn & Zorg 22% (2) 78% (7) 71% (5) 13% (1) 0% (0) 14% (1) 11% (1) 11% (1) 88% (7) weet het niet Cultuur 0% (0) 83% (10) 67% (6) 18% (2) 10% (1) 40% (4) 9% (1) 0% (0) 55% (6) weet het niet Sport 0% (0) 73% (8) 100% (8) 64% (7) 25% (2) 50% (4) 45% (5) 45% (5) 36% (4) weet het niet Anders 33% (2) 50% (3) 67% (2) 33% (2) 0% (0) 0% (0) 0% (0) 17% (1) 50% (3) weet het niet

Kleedkamers (zelf energie betalen) 14% (5)

Vast energiecontract

Variabel energiecontract

17% (6)

11% (4)

0% (0)

0% (0)

11% (1)

0% (0)

18% (2)

0% (0)

45% (5)

20% (2)

30% (3)

0% (0)

33% (2)

0% (0)

13

2.6.b.

Visuele weergave

HUURT ACCOMMODATIE (%) Totaal

W&Z

Cultuur

Sport

ENERGIELASTEN (%) Totaal 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0

Anders

100 80

83

74 78

73

60

50

50

40

26 22

20

27 17

100 80 60 40 20 0

33

33 13

18

11

11

Totaal

0

11 W&Z

19

14

10

19 11 9

45

17

11

0

0

0

Betaald eigen energie

Doorbelasting energie in huurtarief

Clubgebouw energiekosten

14

0

0 0

0

Voorzieningen energiekosten

Kleedkamers energiekosten

ACCOMMODATIELASTEN (%)

Variabel contract

20

30

0 Cultuur

45

32

25 0

Nee

18

Anders

45

40

Totaal

17

Sport

50

Gestegen energielasten

Vast contract

Cultuur

64

0 Ja

W&Z

Sport

W&Z

Cultuur

100

33 0

50

Anders

0

Sport 78

11

71

Anders 100 67

67

33

22 0

0

Geen accommodatie

Gestegen huurtarief

14

2.6.c. Toelichting 4 respondenten (11%) geven aan geen accommodatie in gebruik te hebben voor haar activiteiten. 28 respondenten (74%) geeft aan een accommodatie te huren voor haar aanbod, waarvan 21 respondenten (78%) te maken heeft met gestegen huurlasten. Het domein Cultuur is de grootste respondenten-groep die gebruik maakt van een gehuurde accommodatie, met 10 respondenten (83%). 6 (17%) van de respondenten geeft aan een vast contract te hanteren, en 4 (11%) een variabel contract. Kijkend naar energielasten, dan geven 12 respondenten (33%) aan hier een directe stijging te ervaring, en 20 respondenten (56%) geeft aan niet zeker te zijn van de impact van de gestegen energielasten op haar kostenpost. 9 respondenten (32%) geeft hierbij aan te maken te hebben met een doorbelasting van de gestegen energiekosten in haar accommodatiehuurtarief. Met name Sport kent hierbij de grootste problematiek, waarbij alle respondenten (8) te kennen geeft een stijging van het huurtarief te ervaren, en tevens de grootste groep (2 respondenten; 25%) is die haar eigen energierekening betaald. Dit uit zich ook in de cijfers met betrekking tot de betaling van de kosten omtrent het clubgebouw, voorzieningen en kleedkamers, waarbij Sport veelal 2 tot 3x meer lasten ervaart dan de overige subgroepen.

15

2.7.

Overige kosten(stijging)

2.7.a. Tabelweergave V10: Heeft uw vereniging te maken met andere kostenstijgingen, anders dan huur/energie lasten? V11: Heeft uw vereniging maatregelen genomen om deze kostenstijgingen op te kunnen vangen? Thema’s Gestegen lasten (excl. energie) Type lasten (top 3) Totaal 72% (28) Welzijn & Zorg 78% (7) Inflatiecorrectie, bankkosten, cursusleider Cultuur 75% (9) Verzekeringen, papierprijs, CAO-personeel, materiaal Sport 67% (8) Materiaal, OZB-belastingen, trainersvergoedingen Anders 67% (4) Verzekeringen, onderhoud, materiaal 2.7.b.

Maatregelen genomen 56% (15) 29% (2) 44% (4) 71% (5) 100% (4)

Visuele weergave

ALGEMENE KOSTENSTIJGING(%) Totaal

W&Z

Cultuur

Sport

Anders

100 100 80

72

78

75 67

71

67 56

60

44

40

29

20 0 Stijging overige kosten

Maatregelen genomen

2.7.c. Toelichting Kijkend naar de overige kostenstijgingen, geeft 72% aan hiermee te maken te hebben. Het type kosten varieert, hierom is een top 3 gepresenteerd in bovenstaande tabel per domein. 56% van de vrijwilligersorganisaties geeft tevens aan zelf al maatregelen te hebben getroffen om de gestegen lasten (deels) op te kunnen vangen. Bij 2.8 zal worden weergegeven voor welke aanpak de respondenten hebben gekozen. 16

2.8.

Aanpak m.b.t. opvangen gestegen kosten

2.8.a. Tabelweergave V20: Hoe is de verhoging van de (energie)kosten in uw vereniging opgevangen? Meerdere antwoorden mogelijk. Thema’s Contributie Consumptieprijs Reserves Extra inkomsten Kostenbesparing verhogen verhogen aanspreken genereren Totaal 12% (4) 6% (2) 27% (9) 15% (5) 9% (3) Welzijn & 0% (0) 0% (0) 0% (0) 17% (1) 0% (0) Zorg Cultuur 18% (2) 0% (0) 27% (3) 27% (3) 9% (1) Sport 20% (2) 20% (2) 60% (6) 0% (0) 20% (2) Anders 0% (0) 0% (0) 0% (0) 17% (1) 0% (0)

Duurzaamheidsinvesteringen

Anders

12% (4) 0% (0)

Geen maatregelen 12% (4) 17% (1)

9% (1) 30% (3) 0% (0)

9% (1) 10% (1) 17% (1)

36% (4) 20% (2) 67% (4)

42% (14) 67% (4)

2.8.b. Toelichting Kijkend naar de aanpak m.b.t. het opvangen van de gestegen (energie)lasten, geeft 27% aan haar reserves aan te spreken. 15% geeft te kennen initiatieven op te tuigen om extra inkomsten te kunnen genereren, en methodes zoals het verhogen van de contributie of duurzaamheidsinvesteringen wordt toegepast door 12% van de respondenten. 42% geeft tevens aan ook tot andere methodes te komen die niet binnen de antwoordkeuze mogelijkheden behoorde. Opgegeven voorbeelden hiervan zijn: a) zuiniger zijn met koelkasten en overige apparatuur indien mogelijk, b) huurprijs voor derden verhoogd, c) extra sponsoring, d) CV uitschakelen, en e) zonnepanelen. Wat verder opvalt is dat er nauwelijks een gerichte aanpak wordt toegepast binnen het domein Welzijn binnen het kader van de antwoordmogelijkheden, en dat het domein Sport het meest gericht beleid voert om de kosten op te vangen, waarbij het aanspreken van reserves (6 respondenten; 60%) en duurzaamheidsinvesteringen (3 respondenten; 30%) primair zijn.

17

2.8.c.

Visuele weergave

Aanpak opvangen kostenstijging (%) Anders

20

0 Duurzaamheidsinvesteringen

67

17

9 10

Geen maatregelen

17

9

30

0 0

Kostenbesparing

9

20

0 17 Extra inkomsten genereren

67

36

0

27

17

0

27

Reserves aanspreken

60

0 0 0

Stijging consumptieprijzen

20

0 0

18 20

Contributieverhoging 0 0

10

20

30 W&Z

40 Cultuur

50 Sport

60

70

80

90

100

Anders

18

2.9.

Huidige subsidieregelingen

2.9.a. Tabelweergave V7: Ontvangt uw vereniging subsidie van de gemeente Rhenen? Antwoordkeuze Ja Nee Totaal 31% (12) 69% (27) Welzijn 0% (0) 100% (9) Cultuur 58% (7) 42% (5) Sport 8% (1) 92% (11) Anders 67% (4) 33% (2)

2.9.b.

V21: Is uw vereniging van plan om gebruik te maken van landelijke steunmaatregelen in het kader van de stijgende energielasten, zoals de TEK-regeling? Antwoordkeuze Ja Nee Weet ik niet Niet op de hoogte Totaal 3% (1) 43% (15) 14% (5) 40% (14) Welzijn 0% (0) 57% (4) 0% (0) 43% (3) Cultuur 0% (0) 45% (5) 18% (2) 36% (4) Sport 9% (1) 18% (2) 9% (1) 63% (7) Anders 0% (0) 67% (4) 33% (2) 0% (0)

Visuele weergave

GEBRUIK SUBSIDIEREGELINGEN (%) Totaal 100 80 60 40 20 0

W&Z

Cultuur

Sport

Anders

67

58 31 0

8

Maakt momenteel gebruik van subsidieregeling

19

2.9.c. Toelichting 31% geeft aan momenteel gebruik te maken van een subsidieregeling, waarbij Cultuur (58%) met afstand het meest gebruikt maakt van bestaande regelingen in relatie tot de overige subgroepen. Kijkend naar de TEK-regeling, geeft slechts 3% (ofwel: 1 respondent) aan hiervan gebruik te maken, en 40% geeft aan niet op de hoogte te zijn van de regeling. De TEK-regeling omvat de Tegemoetkoming Energiekosten energie-intensief mkb, en bestaat uit een tijdelijke tegemoetkoming voor mkb-ondernemingen waarvan de energiekosten minimaal 7% uitmaken van de totale omzet. TEK is open van 21 maart 09:00 tot en met 2 oktober 17:00, waarbij met terugwerkende kracht een aanvraag kan worden ingediend voor de periode van 1 november 20222 tot en met 31 december 2023. Voor meer informatie wordt de lezer doorverwezen naar onderstaande link: https://www.rvo.nl/subsidies-financiering/tek?gclid=CjwKCAjw04yjBhApEiwAJcvNoYAjv9W7IhrEor2tKlx07T7iN6tw2RJHAoZvjPgCTizIcnJhYP9TohoCWJ4QAvD_BwE.

20

3. Conclusie 3.1.

Algemene stemming

Kijkend naar de perceptie omtrent het toekomstperspectief vanuit de respondenten, dan kan gesteld worden dat men veelal (14 respondenten; 36%) rondom twijfel scoort, met nog een stevig aantal (10 respondenten; 26%) wat een zonnig perspectief kent. 9 respondenten (23%) leunen naar somber, en 5 respondenten (13%) naar zeer somber. Hierdoor is er een grote spreiding in de behaalde scores, afhankelijk van het type vereniging. Uit de cijfers komt sterk naar voren dat de respondenten nu reserves aan het aanspreken zijn, als primaire aanpak omtrent de gestegen (energie)lasten. Dit maakt dat het waarschijnlijk is dat het percentage van 23% voor somber en 13% zeer somber, op korte termijn aanzienlijk kan stijgen als men door hun reserves heen zijn. Wat opvalt is dat de ontwikkeling van ledenaantallen bij m.n. de categorie ‘sport’ als groot zorgpunt wordt benoemd, terwijl die niet blijkt uit de ontwikkeling van de ledenaantallen over de afgelopen jaren. Over alle sectoren zien we onder de respondenten een heel wisselend beeld over de zorgen over de ontwikkeling van hun vrijwilligersbestand. Er zijn 4 respondenten die de financiële situatie van hun organisatie zeer zorgelijk vinden. Dit komt overeen met de antwoorden in de categorie ‘veerkracht organisatie’. Over alle sectoren zien we een groeiende zorg over de ontwikkeling van de energielasten.

3.2.

Impact lastenstijging

3.2.a. Energie-impact 28 respondenten (74%) van de vrijwilligersorganisaties geven aan een accommodatie te huren, waarvan 21 respondenten (78%) te maken hebben met gestegen huurtarieven. 22 respondenten (61%) geven aan dat de gestegen energielasten een (klein tot zeer groot) probleem vormen, waarvan 14% (5 respondenten) het momenteel beschouwt als een zeer groot probleem. Daarbij geven 20 respondenten (56%) aan niet zeker te weten wat precies de impact van de gestegen energielasten zijn, wat eenduidigheid lastig maakt. De bedragen hiervan maken tevens geen onderdeel uit van deze impactmeting, en kunnen mogelijk worden uitgevraagd als er een mogelijkheid wordt geboden voor financiële compensatie. 3.2.b. Overige kostenstijging 28 respondenten (72%) geven aan te maken te hebben met overige kostenstijgingen. Kijkend naar de data is hier echter geen eenduidige lijn in te herkennen, wat maakt dat het type kosten varieert per respondents-domein, en zelfs per respondent. Veelal genoemde kostenposten zijn verzekeringen, gestegen papierprijzen, gestegen CAObedragen, onderhoud en materiaal. Daarbij zijn de bedragen hiervan niet uitgevraagd in de impactmeting, waardoor de context van het genoemde percentage (72%) niet eenvoudig te duiden is. Echter, dat de overige kostenstijgingen, buiten de gestegen energielasten, een aanzienlijke bedreiging vormen voor de respondenten, is helder.

Momenteel geeft 1 respondent (3%) aan op het punt van omvallen (helemaal wel) te staan en 1 respondent (3%) hier dicht tegenaan te zitten (grotendeels wel). 5 respondenten (13%) geven aan hierover te twijfelen, waardoor het percentage zich mogelijk gestaag kan ontwikkelen naar 19%.

21

3.3.

Proactieve beleidsvoering

Kijkend naar de aanpak m.b.t. het opvangen van de gestegen (energie)lasten, geven 25 respondenten (58%) aan zelf al maatregelen te hebben getroffen. 9 respondenten (27%) geven aan haar reserves aan te spreken, 5 respondenten (15%) geven te kennen initiatieven op te tuigen om extra inkomsten te kunnen genereren, en methodes zoals het verhogen van de contributie of duurzaamheidsinvesteringen wordt toegepast door 4 respondenten (12%) . 14 respondenten (42%) geven tevens aan ook tot andere methodes te komen die niet binnen de antwoordkeuze mogelijkheden behoorde. Wat verder opvalt is dat er nauwelijks een gerichte aanpak wordt toegepast binnen het domein Welzijn, en dat het domein Sport het meest gericht proactief beleid voert om de kosten op te vangen, waarbij het aanspreken van reserves (6 respondenten; 60%), duurzaamheidsinvesteringen (3 respondenten; 30%) en kostenbesparingen (2 respondenten; 20%) primair zijn. Ter beeldvorming; enkele concrete voorbeelden die men heeft ingezet om haar kosten te besparen zijn: a) het uitzetten van de CV, b) extra sponsoring regelen, c) jeugd niet meer laten douchen na een training, d) of het installeren van zonnepanelen.

3.4.

Advies

Deze impactmeting geeft een algemeen beeld van de invloed van de gestegen lasten voor de respondenten in Rhenen. Door de gestegen kosten spreken de respondenten veelal (9 respondenten; 27%) hun reserves aan, maar worden er ook al methodes ingezet die de sportleden zelf raakt, kijkend naar contributieverhogingen (4 respondenten; 12%) en een stijging van de consumptieprijzen (2 respondenten; 6%). Deze percentages zullen naar waarschijnlijk dan ook spoedig stijgen naarmate men een beroep blijft doen op haar reserves. Door gestegen (energie)lasten te compenseren door middel van een subsidieregeling, kan de gemeente Rhenen ervoor zorgen dat de gestegen lasten voor respondenten zo min mogelijk verhaald worden bij de leden. Geadviseerd wordt om zoveel mogelijk maatwerk te leveren, bijvoorbeeld op basis van opgevraagde jaarrekeningen van de respondenten voor de periode 2021-2023. Kijkend naar de TEK-regeling, hiervan blijkt 40% (14 respondenten) hiervan niet volledig op de hoogte te zijn. Dit biedt tevens perspectief voor het versterken van het inzicht bij de respondenten omtrent subsidies waarvoor ze mogelijk in aanmerking komen, door hiervoor gericht beleid te voeren als gemeente Rhenen in de communicatie richting haar respondenten.

22

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12809554/1