Jaarstukken 2021 gemeente Renswoude (def)
Tekst van het document
Vreemd vermogen verbonden partij
Begin 2021: € 22,3 Mln. Eind 2021: € 20,8 Mln.
Resultaat 2021 Ontwikkelingen
2021: € 0,1 Mln. Belangrijk is de deelname van de AVU in CirkelWaarde. In deze samenwerking wordt samen met Circulus-Berkel en ROVA middels een Expertisecentrum kennis vergaard over diverse afvalstromen, in de breedste zin des woords. Er worden hiertoe onderzoek en marktverkenningen verricht, in eigen beheer of met behulp van derden. In het Handelshuis worden aanbestedingen gedaan en diverse contracten beheerd. In 2021 zijn de nieuwe verwerkingscontracten voor huishoudelijk restafval, grof huishoudelijk restafval en gft-afval ingegaan en heeft dit tot verhoging van de lage AVU tarieven geleid. Daarnaast is de marktprijs van oud papier in 2021 ten opzichte van de marktprijs in 2020 fors gestegen, maar zijn de glasopbrengsten daarentegen weer iets gedaald. De risico’s bestaan uit de normale bedrijfsrisico’s. Door het ontbreken van reserves en voorzieningen heeft de AVU geen weerstandsvermogen. Alle in enig jaar gemaakte kosten worden aan de deelnemers doorberekend. Ook wetswijzigingen kunnen effect hebben op de hoogte van de aan de deelnemers door te belasten kosten. Als gevolg hiervan kunnen schommelingen optreden in de jaarlijks te betalen bedragen.
Deelnemende partijen Bestuurder(s) Renswoude Bijdrage Renswoude
Risico’s
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
59
Naam
Regio Foodvalley, gevestigd te Ede
Doel en openbaar belang dat wordt behartigd
Eigen vermogen verbonden partij
De gemeenschappelijke regeling wordt getroffen om de Foodvalley regio een Europese topregio te maken op het gebied van kennis, ontwikkeling en innovatie in de agro-foodsector door versterking van het vestigingsklimaat en de kwaliteit van de leefomgeving. De GR werkt daartoe samen met ondernemers en onderwijs/onderzoek. Regio Foodvalley concentreert zich op de terreinen economie, werkgelegenheid, ruimtelijke ontwikkeling, wonen en mobiliteit. De gemeenten Ede, Veenendaal, Wageningen, Rhenen, Nijkerk, Barneveld, Scherpenzeel en Renswoude. Mevrouw P. Doornenbal-Van der Vlist De gemeente draagt d€ 17.467 (op basis van een bedrag per inwoner) bij aan deze gemeenschappelijke regeling. Naast cofinanciering voor de uitvoering van projecten. Begin 2021: € 2,6 Mln. Eind 2021: € 3,1 Mln.
Vreemd vermogen verbonden partij
Begin 2021: € 3,0 Mln. Eind 2021: € 2,2 Mln.
Resultaat 2021 Ontwikkelingen
2021: € 0,2 Mln. In 2020 is de Strategische Agenda door alle partners (waaronder de gemeenteraden) vastgesteld: iedereen schaart zich daarmee achter de gezamenlijke doelstellingen en zegt ook toe zich in te spannen hier een bijdrage aan te leveren. Voor een groot deel doen gemeenten dat door in hun eigen beleid keuzes te maken die de ambities van de Strategische Agenda versterken. En voor een klein deel doen gemeenten dat door in programma’s bij te dragen aan gezamenlijke projecten die heel sterk bijdragen aan de realisatie van de doelen Kenmerkend voor het risicoprofiel van Regio Foodvalley is dat de regio m.b.t. de strategische samenwerking nauwelijks ontvankelijk is voor risico’s. Bovendien is een Algemene Reserve gevormd voor het opvangen van deze risico’s.
Deelnemende partijen Bestuurder Renswoude Bijdrage Renswoude
Risico’s
Naam
Vitens N.V., gevestigd te Zwolle
Doel en openbaar belang dat wordt behartigd
Het dragen van medeverantwoordelijkheid voor de gezondheid door het duurzaam leveren van veilig en betrouwbaar drinkwater met zorg voor de bescherming van natuur en milieu. De gemeenten in de Provincies Flevoland, Friesland, Gelderland, Utrecht, Overijssel en een aantal gemeenten in de Provincies Drenthe en NoordHolland. De aandeelhouders hebben zeggenschap via het stemrecht op de aandelen die zij bezitten. Wij bezitten 4.389 aandelen (0,076% van het totaal aantal aandelen) met een nominale waarde van € 1,00 per stuk. Deze staan op de balans voor een bedrag van € 60.359. Jaarlijks ontvangen wij van Vitens dividend. Het dividend wordt gerelateerd aan het nettoresultaat. Het bedrag aan dividend dat wordt uitgekeerd bedraagt maximaal 50% van het nettoresultaat. Randvoorwaardelijk hierbij is de continuïteitsdoelstelling. Bij een solvabiliteit < 30% wordt in beginsel geen dividend uitgekeerd. De directie van Vitens N.V. stelt voor om geen dividend over het boekjaar 2021 aan haar aandeelhouders uit te keren. Redenen hiervoor zijn o.a. het feit dat de overwinst aan de klant dient te worden teruggegeven door een verlaging van de drinkwatertarieven in 2022. De solvabiliteit voor 2021 komt hiermee onder de 30%.
Deelnemende partijen
Bestuurder(s) Renswoude Bijdrage Renswoude/ opbrengst dividend
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
60
Eigen vermogen verbonden partij
Begin 2021: € 557 Mln. Eind 2021: € 600 Mln.
Vreemd vermogen verbonden partij
Begin 2021: € 1.3 Mln. Eind 2021: € 1.4 Mln.
Resultaat 2021 Ontwikkelingen
2021: € 41,3 Mln. Voor de komende jaren is de verwachting dat Vitens geen dividend zal uitkeren als gevolg van de lage WACC en het hoge investeringsniveau voor de komende jaren. Hierdoor kan Vitens niet voldoen aan de continuïteitsdoelstelling zoals opgenomen in het Financieel beleid. WACC staat voor de ‘Weighted average cost of capital’ het maximaal te behalen rendement. Vitens beheerst de risico’s door kennis van de wetgeving te borgen in de organisatie en indien noodzakelijk adequate beheersmaatregelen te nemen.
Risico’s
Naam
Afvalcombinatie De Vallei NV (ACV, gevestigd te Ede)
Doel en openbaar belang dat wordt behartigd Deelnemende partijen Bestuurder(s) Renswoude
ACV richt zich met name op het herwinnen van grondstoffen uit afvalstromen en het beheer van de openbare ruimte. Ede, Wageningen, Renkum, Veenendaal en Renswoude Gemeente is aandeelhouder (lid van AVA). De aandeelhouders hebben zeggenschap via het stemrecht op de aandelen die zij bezitten. Wethouder M. Teunissen vertegenwoordigt Renswoude bij de vergadering van aandeelhouders In de gemeenterekening 2021 is het volgende bedrag opgenomen: € 294.919. Opbrengst dividend: is nog niet beschikbaar De jaarstukken ACV waren bij opstellen van deze stukken nog niet bekend. Hierdoor kunnen actuele cijfers niet ingevuld worden.
Bijdrage Renswoude Eigen vermogen verbonden partij Vreemd vermogen verbonden partij Resultaat 2021 Ontwikkelingen
Risico’s
Per 1 januari 2020 is de gemeente Renswoude aandeelhouder van de ACV. Voor een bedrag van € 185.394 heeft de gemeente een belang van 1,6%, wat neerkomt op 90.920 aandelen. De risico voor de gemeente bestaat uit het ingebrachte aandelenkapitaal. Daarnaast heeft de gemeente de verplichting op een eventueel negatief bedrijfsresultaat aan te vullen. Beëindiging contract met ACV kan alleen met toestemming van alle aandeelhouders.
3.7. Paragraaf grondbeleid Inleiding Het jaar 2021 stond voor een belangrijk deel – net als 2020 – in het teken van de wereldwijde coronapandemie. Dit heeft slechts beperkte gevolgen gehad voor de gemeentelijke grondexploitaties. De coronapandemie lijkt (voor nu enigszins) achter ons te liggen. Daarnaast zorgt de oorlog in Oekraïne voor een onrustig economisch vooruitzicht. De prijzen van veel producten stijgen sterk. Dit heeft zowel effect op de kosten van bouw- en woonrijpmaken als op de stichtingskosten van woningen en bedrijfspanden wat effect op de gemeentelijke grondexploitaties geeft. In het risicomanagement is hier rekening mee gehouden. De rente op de kapitaalmarkt stijgt en in het eerste kwartaal van 2022 is de hypotheekrente flink opgelopen. Gevolg hiervan is dat de betaalbaarheid van woningen (verder) onder druk komt te staan. Gecombineerd met stijgende kosten worden de opbrengsten onzekerder. Daartegenover staat dat de woningbehoefte onverminderd groot blijft. De woningbouwproductie op
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
61
landelijk niveau blijft daarbij flink achter en de schaarste wordt alleen maar groter. Ook de prijsstijging zet vooralsnog door, zij het dat stabilisatie in het verschiet lijkt te liggen. Voor de grondexploitaties wordt een indexatie van de grondopbrengsten aangehouden van 2 %. Het is de vraag of deze prijsstijging op de (middel)lange termijn daadwerkelijk gehaald wordt. De markt is grillig en lastig te voorspellen. Om het risico op lagere prijzen in de toekomst in te perken is hier in het risicomanagement aandacht aan besteed. Verder is de wereld van de gebiedsontwikkeling nog altijd flink in beweging. Na de onzekerheid omtrent PFAS en de nog steeds actuele problematiek omtrent het beperken van de stikstofuitstoot blijven er voortdurend nieuwe uitdagingen ontstaan, zoals de al genoemde kostenstijgingen, het Didam-arrest en de invoering van de Omgevingswet. Beleid Onder grondbeleid wordt verstaan het gehele instrumentarium dat de gemeente Renswoude ter beschikking staat om de vastgestelde ruimtelijke, en deels ook economische, doelstellingen te realiseren. Binnen de gemeente Renswoude is er ultimo 2021 nog geen vastgesteld beleid, maar hier wordt de laatste hand aan gelegd. De Nota grondbeleid is eind 2021 aan de raad ter behandeling aangeboden, en wordt naar verwachting in het eerste kwartaal 2022 vastgesteld.
Bestaand beleid Daar waar Renswoude gronden in eigendom heeft, voert de gemeente een actief grondbeleid . De gemeente maakt de gronden bouwrijp en verkoopt deze aan marktpartijen en/of particulieren. Om sturing te kunnen geven aan de gewenste invulling van projecten en waar mogelijk te kunnen delen in de winsten van ontwikkelingen, blijven eigen grondposities voor de gemeente van belang. Bij ontwikkelingen waarbij de gronden niet in eigendom zijn van de gemeente wordt doorgaans faciliterend grondbeleid gevoerd. De gemeente Renswoude faciliteert waar mogelijk deze ontwikkelingen van derden en zal de daarbij behorende kosten binnen de wettelijke kaders verhalen op de initiatiefnemer. Voorwaarde hierbij is dat deze ontwikkelingen wel passen binnen de (ruimtelijke) kaders. In de ultimo 2022 nog vast te stellen Nota grondbeleid is voorgesteld om situationeel grondbeleid te hanteren, waarbij actief grondbeleid wordt toegepast als dit een meerwaarde heeft. In het geval van faciliterend grondbeleid kiest de gemeente voor een stimulerend faciliterend grondbeleid, tenzij sprake is van een zeer beperkt gemeentelijk belang. In de Nota grondbeleid wordt een aantal criteria geformuleerd op basis waarvan het college per project/locatie een onderbouwde keuze kan maken voor het toe te passen grondbeleid.
Onderstaand is een overzicht gegeven van de projecten waarbij de gemeente een actief grondbeleid voert, waarbij ook is aangegeven wat in 2021 is gerealiseerd. Dorpshart In 2022 wordt het project Dorpshart afgerond. In 2021 is het laatste woonblok opgeleverd. Wat nog rest is de herinrichting van het Dorpsplein. Hiervoor is vanuit de GREX nog een klein bedrag beschikbaar. Het eventuele extra budget komt vanuit de reserve van het Woningbedrijf. Beekweide In 2021 is het openbare gebied, inclusief de aanleg van de speeltuin, van de Leeuwerikweide en Graspieperweide opgeleverd. Aan de doorgaande weg Beekweide is de laatste vrije kavel verkocht en geleverd. De bouw is daarna gestart. Een klein gedeelte van de rijbaan van de Beekweide moet nog definitief worden gemaakt. Dit zal na afronding van de bouw van deze woning wordt uitgevoerd. Het beleidsvoornemen om Beekweide I binnen het financiële kader en binnen de looptijd af te ronden is niet geheel behaald. De grondexploitatie wordt binnen de gestelde looptijd afgerond, waarbij het financiële resultaat t.o.v. het kader (de vastgestelde grex 2020) licht zal verslechteren. De totale winstneming van Beekweide I wordt geprognosticeerd op € 6.647.000, waarvan het grootste gedeelte reeds in de voorgaande jaren als winstneming is opgenomen in de betreffende jaarrekeningen.
Beekweide II In 2021 is het stedenbouwkundige plan geoptimaliseerd en afgerond. Door deze optimalisatie is het aantal woningen toegenomen tot 193 excl. 3 standplaatsen voor woonwagens. Parallel hieraan heeft het voorontwerp bestemmingsplan en
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
62
ontwerpbestemmingsplan ter inzage gelegen. Tegen het ontwerpbestemmingsplan is een zienswijze ingediend, die vervolgens is voorzien van een antwoord. Het definitieve bestemmingsplan is incl. beantwoording van de zienswijze in de raadscommissie behandeld zodat deze in februari 2022 kon worden vastgesteld. De civiele planvorming (bestekken, aanbesteding etc.) is in 2021 gestart, zodat de werkzaamheden in de tweede helft van 2022 kunnen worden opgestart. De verwachte verkoop van de eerste woningen wordt eind 2022 voorzien. In 2021 zijn er veel gesprekken gevoerd met de aangrenzende grondeigenaren, waarbij duidelijk is dat niet alle gronden kunnen worden verworven. Wel zullen de aangrenzende grondeigenaren participeren in deze ontwikkeling en ook zullen zij bijdragen in de kosten van het plan. Dit is vastgelegd in anterieure overeenkomsten die inmiddels met 4 partijen zijn gesloten. Eén grondeigenaar wil vooralsnog niet in de ontwikkeling betrokken worden. Deze locatie is wel in het stedenbouwkundige plan opgenomen maar in het bestemmingsplan met een “nader uit te werken woonbestemming” opgenomen omdat niet alle noodzakelijke onderzoeken op deze locatie konden worden uitgevoerd. Met één andere grondeigenaar worden nog gesprekken gevoerd over de wijze waarop deze kavel in het plangebied kan worden betrokken.
Plan Beekweide II zal voor het gedeelte dat de gemeente in eigendom heeft als grondexploitatie worden geëxploiteerd; Groot Overeem (bedrijventerrein) In 2021 is de laatste kavel bebouwd, waarna het project is afgerond. Groot Overeem II (bedrijventerrein) Het jaar 2021 heeft met name in het teken gestaan van de planvorming: het ontwerp bestemmingsplan heeft ter visie gelegen, de benodigde (aanvullende) onderzoeken zijn uitgevoerd. Op dit ontwerp bestemmingsplan zijn een aantal zienswijzen ontvangen, die vervolgens zijn voorzien van een antwoord en zijn behandeld in de raadscommissie. Parallel aan deze planvorming zijn er gesprekken met de huidige pachter van de grond m.b.t. de ontpachting. De gesprekken verkeren eind 2021 in een vergevorderd stadium. De grondexploitatie voor Groot Overeem II is opgestart en kent een behoorlijk positief resultaat, zij het dat het project nog een aanzienlijke looptijd kent en het resultaat derhalve nog enigszins ongewis is. Het bouwrijp maken van de kavels is nog niet opgestart omdat de ruimtelijke procedure meer tijd vraagt dan was voorzien. Wel zijn de ontwerpwerkzaamheden voor zowel de inrichting van de openbare ruimte als de beekzone opgestart en is het de verwachting dat bij het onherroepelijk worden van het bestemmingsplan de aanbesteding spoedig kan worden opgestart.
Met betrekking tot de uitgifte van de kavels is er een uitgiftebeleid opgesteld, inclusief de daarbij behorende model reserverings- en koopovereenkomst. Dit beleid is tot stand gekomen in een samenwerking met de ondernemersvereniging. Gelet op de hoge duurzaamheidsambitie van de gemeente is ook voor deze ontwikkeling een duurzaamheidskader opgesteld. In het duurzaamheidskader is aangegeven wat de ambitie is van de gemeente voor deze ontwikkeling en worden aanvullend op de vigerende regelgeving randvoorwaarden gesteld aan de ontwikkeling als geheel, maar ook op kavelniveau. Zowel het duurzaamheidskader als het uitgiftebeleid zijn eind 2021 afgerond en worden z.s.m. ter behandeling aan de raad aangeboden. Herontwikkeling Taets van Amerongenweg fase 1 De woningen van de Taets van Amerongenweg fase 1 zijn inmiddels een geruime tijd opgeleverd. Begin 2021 is de openbare ruimte afgerond. De grondexploitatie van de Taets van Amerongenweg wordt in tegenstelling tot wat eerder is gecommuniceerd pas eind 2021 afgesloten. De toegezegde subsidie is in 2021 verantwoord, zodat de grondexploitatie worden afgesloten. Financiën Een financieel uitgangspunt bij grondexploitaties is het realiseren van een minimaal sluitende exploitatie, waarin alle kosten voor het realiseren van het plan worden verhaald middels de grondopbrengst.
In 2021 zijn de grondexploitaties van Beekweide, Beekweide II, Taets van Amerongenweg (fase 1) herzien, de grondexploitatie Groot Overeem II is geopend en de grondexploitatie Dorpshart afgesloten. Op 13 juli 2021 heeft de gemeenteraad de grondexploitaties vastgesteld, geopend dan wel gesloten. In het onderstaande overzicht zijn de verwachte lasten, baten en resultaten weergegeven.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
63
Complexen Bouwgrond In Exploitatie (BIE) Complex (x € 1.000)
Boekwaarde 31- Boekwaarde 31- Nog te maken 12-2020 12-2021 kosten
Nog te realiseren opbrengsten
Beekweide I
-119
-146
84
0
Verwacht resultaat (eindwaarde) -6.647
Beekweide II
1.239
1.273
2.952
5.936
-1.711
0
0
-92 0
-23 1.636
0 2.296
0 8.521
-23 -4.589
0 0
23 0
Taets van Amerongen Groot Overheem II
Reeds Resterende genomen winst (2021) winst 6.585 62
Alle grondexploitaties van de gemeente Renswoude hebben een resterende looptijd die korter is dan 10 jaar. Bij de ontwikkelingen waarbij de gemeente Renswoude een faciliterend grondbeleid voert, en dus vooral publiekrechtelijk betrokken is (o.a. een gedeelte van de ontwikkeling Beekweide II), worden de kosten door middel van het kostenverhaal (Wro) verhaald op de initiatiefnemer. Hierbij is het van belang dat vroegtijdig in het traject afspraken worden gemaakt en vastgelegd in een anterieure overeenkomst. Strategische gronden De gemeente heeft op dit moment geen strategische gronden in bezit om toekomstige ontwikkelingen te kunnen realiseren. Risico’s De gemeente Renswoude heeft op dit moment geen vastgesteld grondbeleid, waarin aandacht wordt besteed aan het beheersen van de risico’s die de verschillende ontwikkelingen (actief en passief grondbeleid) met zich meebrengen. In het vast te stellen grondbeleid wordt hier wel op ingegaan. Gelet op het financiële resultaat van de huidige grondexploitaties kan worden gesteld dat het treffen van een verliesvoorziening of het vormen van een reserve op dit moment niet nodig wordt geacht. Doordat voor Groot Overeem II nu ook een grondexploitatie is geopend waaruit een positief resultaat blijkt kan de getroffen risicoreservering komen te vervallen.
3.8. Paragraaf verplichte beleidsindicatoren Beleidsindicatoren programma 1 Dienstverlenend domein Programma 1 Dienstverlenend domein Indicator Veilgheid Verwijzingen Halt
Winkeldiefstallen Gewelds-en seksuele misdrijven Diefstallen uit woningen Vernielingen en beschadigingen tegen de openbare orde
Eenheid
Aantal per 10.000 inwoners van 1217 jaar Aantal per 1.000 inwoners Aantal per 1.000 inwoners Aantal per 1.000 inwoners Aantal per 1.000 inwoners
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
Renswoude 2019 Renswoude 2020 Renswoude 2021 Provincie Utrecht Grootte klasse tot 2021 25.000 inwoners 105
68
40
geen data
geen data
0,0
0,7
0,0
geen data
geen data
2,5
1,3
2,4
geen data
geen data
2,2
3,6
1,1
geen data
geen data
1,3
0,7
1,5
geen data
geen data
64
Beleidsindicatoren programma 2 Sociaal domein Programma 2 Sociaal domein Indicator Onderwijs Absloluut verzuim Relatief verzuim Vroegtijdige schoolverlaters zonder startkwalificatie
Eenheid
Renswoude 2019 Renswoude 2020 Renswoude 2021 Provincie Utrecht Grootte klasse tot 2021 25.000 inwoners
Aantal per 1.000 leerlingen
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Aantal per 1.000 leerlingen % deelnemers aan het VO en MBO onderwijs
25,0
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
0,7
0,8
Geen data
Geen data
Geen data
%
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Aantal per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15 t/m 74 jaar % 12 t/m 21 jarigen
848
821
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
2
1
Geen data
Geen data
Geen data
74,4
75,1
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Sport Cultuur en Recreatie Niet-sporters Sociaal Domein Banen
Jongeren met een delict voor de rechter Kinderen in % kinderen tot 18 uitkeringsgezin jaar Netto arbeidsparticipatie % van de werkzame beroepsbevolking ten opzichte van de (potentiële) beroepsbevolking Werkloze jongeren % van 16 t/m 22 jarigen Personen met een Aantal per 1.000 bijstandsuitkering inwoners 18 jaar en ouder Aantal reAantal per 1.000 integratievoorzieningen inwoners van 15 75 jaar Jongeren met jeugdhulp % van alle jongeren tot 18 jaar Jongeren met jeugdbescherming
% van alle jongeren tot 18 jaar
Jongeren met jeugdreclassering
% van alle jongeren van 12 tot 23 jaar
Clienten met een maatwerk arrangement WMO
Aantal per 1.000 inwoners
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
7,7
10,8
7,3
6,5
Geen data
Geen data
Geen data
1,1
1,1
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
Geen data
29
32
65
Beleidsindicatoren programma 3 Fysiek domein Programma 3 Fysiek domein Indicator Energie en klimaat Omvang huishoudelijk restafval Hernieuwbare elektriciteit
Eenheid
Renswoude 2019 Renswoude 2020 Renswoude 2021 Provincie Utrecht Grootte klasse tot 2021 25.000 inwoners
Kg / inwoner
200
73
64
168
geen data
%
5,9
geen data
geen data
geen data
geen data
304
328
353
geen data
geen data
18
117
20
geen data
geen data
Volkshuisvesting, RO en stedelijke vernieuwing Gemiddelde WOZ waarde Nieuwgebouwde woningen Demografische druk
Duizend euro
%
79
76
75
geen data
geen data
Gemeentelijke woonlasten eenpersoonshuishouden
In Euro's
709
785
797
geen data
geen data
Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden
In Euro's
773
862
872
geen data
geen data
Beleidsindicatoren programma 5 Overhead Programma 5 Overhead Indicator Overhead Formatie (inclusief woningbedrijf) Bezetting Externe inhuur
Overhead
Eenheid
FTE per 1.000 inwoners FTE per 1.000 inwoners % van de loonsom en kosten inhuur externen % van de totale lasten
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
Renswoude 2019 Renswoude 2020 Renswoude 2021 Provincie Utrecht Grootte klasse tot 2021 25.000 inwoners 4,6
6,3
6,4
geen data
geen data
5,3
5,8
5,7
geen data
geen data
41
35
42
geen data
geen data
13
10
16
geen data
geen data
66
4
Jaarrekening
4.1. Programmarekening Overzicht van baten en lasten over begrotingsjaar Rekening 2020 Totaal lasten programma's
16.467 1.599 4.386 10.482 11.421 161 953 10.307 -5.046 7.960 -1.858 -42 1.014
- Programma 1. Dienstverlenend domein - Programma 2. Sociaal domein - Programma 3. Fysiek domein
Totaal baten programma's - Programma 1. Dienstverlenend domein - Programma 2. Sociaal domein - Programma 3. Fysiek domein
Saldo baten / lasten programma's - Algemene dekkingsmiddelen - Overhead - Vennootschapsbelasting Saldo baten / lasten programma's voor mutaties reserves Totaal toevoegingen reserves Totaal onttrekkingen reserves Saldo reserves Resultaat voor bestemming Af: Incidentele posten Totaal excl. Incidentele posten
-947 67 67
Begroting 2021 primair na wijziging 12.324 13.291 1.782 1.874 4.138 4.689 6.404 6.728 5.687 5.765 187 163 528 683 4.972 4.920 -6.637 -7.526 7.620 8.252 -1.264 -1.427 -25 -25 -306 -726 436 436 566 1.122 130 686 -176 -40 0 106 -176 -146
Rekening 2021 12.441 1.676 4.563 6.201 6.754 88 640 6.026 -5.687 9.074 -2.285 -132 971 4.773 4.410 -363 608 -56 664
voordeel nadeel 850 v v 197 v 125 v 527 989 v n -74 n -43 v 1.106 1.839 v 822 v -858 n -107 n 1.696 v -4.337 n 3.289 v -1.048 n 648 v -162 n 810 v
Verschil
4.2. Toelichting op het overzicht baten en lasten Programma 1 Totaal programma 1 Dienstverlenend domein
primair
Totaal lasten
Begroting 2021 na wijziging 1.782
Rekening 2021
1.874
1.676
voordeel nadeel v 197
Verschil
187
163
88
-74
n
-1.595
-1.711
-1.588
123
v
Toevoeging reserves
0
0
0
0
n
Onttrekking reserves
13
105
0
-105
n
Totaal baten Saldo voor bestemming
Saldo reserves Saldo na bestemming
13
105
0
-105
n
-1.582
-1.606
-1.588
18
v
Programma 2 Totaal programma 2 Sociaal domein
primair
Begroting 2021 na wijziging
Rekening 2021
voordeel nadeel v 125
Verschil
Totaal lasten
4.138
4.689
4.563
Totaal baten
528
683
640
-43
n
-3.610
-4.006
-3.924
82
v
Toevoeging reserves
6
6
6
0
n
Onttrekking reserves
103
191
103
-87
n
Saldo reserves
97
185
97
-87
n
-3.513
-3.821
-3.826
-5
n
Saldo voor bestemming
Saldo na bestemming
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
67
Programma 3 Totaal programma 3 Fysiek domein
primair
Begroting 2021 na wijziging
Rekening 2021
voordeel nadeel v 527
Verschil
Totaal lasten
6.404
6.728
6.201
Totaal baten
4.972
4.920
6.026
1.106
v
Saldo voor bestemming
-1.432
-1.809
-175
1.633
v
Toevoeging reserves
76
76
4.767
-4.691
n
Onttrekking reserves
346
721
307
-414
n
Saldo reserves
270
645
-4.460
-5.105
n
-1.162
-1.164
-4.635
-3.472
n
Saldo na bestemming
Programma 4 Totaal programma 4 Algemene dekkingsmiddelen Totaal lasten Totaal baten
primair
Begroting 2021 na wijziging
Rekening 2021
voordeel nadeel v 157
Verschil
172
148
-9
7.767
8.375
8.933
559
v
7.595
8.227
8.942
715
v
Toevoeging reserves
354
354
0
354
v
Onttrekking reserves
0
0
4.000
4.000
v
Saldo reserves
-354
-354
4.000
4.354
v
Saldo na bestemming
7.241
7.873
12.942
5.069
v
Saldo voor bestemming
Programma 5 Totaal programma 5 Overhead
primair
Begroting 2021 na wijziging
Rekening 2021
voordeel nadeel n -492
Verschil
Totaal lasten
1.662
1.825
2.317
Totaal baten
398
398
32
-366
n
-1.264
-1.427
-2.285
-858
n
Toevoeging reserves
0
0
0
0
n
Onttrekking reserves
104
104
0
-104
n
Saldo reserves
104
104
0
-104
n
-1.160
-1.323
-2.285
-962
n
Saldo voor bestemming
Saldo na bestemming
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
68
4.3. Overzicht incidentele baten en lasten Programma Taakveld
Omschrijving incidentele posten
Begroting 2021
Werkelijk 2021
Saldo
13.000 5.000 10.000 28.000
14.501 1.235 747 16.483
-1.501 3.765 9.253 11.517
30.000 1.400 3.200 34.600
14.907 0 0 14.907
15.093 1.400 3.200 19.693
10.000 15.000 10.000 5.000 10.000 68.000 118.000
29.950 8.550 7.330 0 15.320 6.500 67.650
-19.950 6.450 2.670 5.000 -5.320 61.500 50.350
10.000 94.000 104.000
8.403 64.387 72.790
1.597 29.613 31.210
284.600
171.830
112.770
30.000 28.400 32.100 90.500
30.000 22.944 3.504 56.448
0 5.456 28.596 34.052
240.000 59.600 299.600
0 59.600 59.600
240.000 0 240.000
Subtotaal incidentele baten
390.100
116.048
274.052
Totaal saldo incidentele baten en lasten
105.500
-55.782
161.282
Incidentele lasten 1 1 1
3.1 5.6 3.4
Programma 1 dienstverlenend domein Regiodeal Foodvalley Bijdrage bezoekerscentrum Grebbelinie Kosten feestverlichting
2 2 2
6.7 6.7 6.7
Programma 2 sociaal domein Preventiemaatregelen Jeugdzorg Uitvoeringskosten SVB PGB trekkingsrechten Jeugdzorg Uitvoeringskosten SVB PGB trekkingsrechten Wmo
3 3 3 3 3 3
8.2 8.1 2.1 2.1 7.2 7.2
Programma 3 fysiek domein Implementatie omgevingswet Actualiseren bestemmingsplan buitengebied Professionaliseren organisatie beheer openbare ruimte Opstellen handboek inrichting openbare ruimte Operatie steenbreek Inhuur medewerker duurzaamheid
5 5
0.4 0.4
Programma 5 overhead Inlopen achterstanden archief en voldoen aan IBT Lasten generatiepakket Subtotaal incidentele lasten
Incidentele baten 2 2 2
0.10 6.3 6.6
Programma 2 sociaal domein Onttrekking uit reserve sociaal domein Bijstelling BUIG budget Brede aanpak dak- en thuisloosheid
4 4
0.10 0.7
Programma 4 algemene dekkingsmiddelen Onttrekking uit de algemene reserve (niet geblokkeerd) Corona steunpakket
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
69
4.4. Balans ACTIVA
31-12-2020
31-12-2021
Vaste activa Immateriele vaste activa
Kosten van onderzoek en ontwikkeling
114.454
Totaal immateriele vaste activa Materiële vaste activa Investeringen met economisch nut Woningbedrijf Investeringen met een economisch nut Investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut
0
27.075.178 7.281.017
26.433.715 6.780.691
1.249.560
1.161.194
1.182.541
Totaal materiële vaste activa Financiële vaste activa Kapitaalverstrekkingen Overige langlopende leningen Overige uitzettingen met een rentetypische looptijd van een jaar of langer Totaal financiële vaste activa TOTAAL VASTE ACTIVA
0 114.454
1.150.616 36.788.296
245.753 1.312.638 50.000
35.526.216
245.753 1.312.638 0 1.608.391 38.511.142
1.558.391 37.084.607
Vlottende activa Voorraden Onderhanden werk, waaronder gronden in exploitatie Onderhanden werk, waaronder gronden in exploitatie Woningbedrijf Gereed product en handelsgoederen Totaal voorraden Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Overige vorderingen Huurvorderingen Woningbedrijf Overige vorderingen Woningbedrijf Totaal uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Liquide middelen Kassaldi Banksaldi Totaal liquide middelen Overlopende activa Overlopende activa Woningbedrijf Nog te ontvangen voorschotbedagen van Europese en Ned. overheidslichamen Overige nog te ontvangen en vooruitbetaalde bedragen Totaal overlopende activa TOTAAL VLOTTENDE ACTIVA TOTAAL ACTIVA
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
1.027.132 -34.999 2.250
2.822.525 -15.843 720 994.383
2.807.402
1.137.251
1.032.590
389.283
2.640.164
327.371 7.851 144.129
588.267 -3.560 143.592 2.005.885
6.218 262.051
4.401.053
6.677 4.677 268.269
11.355
575
24.172
57.500
0
1.121.883
1.137.306 1.179.958 4.448.496
0
42.959.641
1.161.478 8.381.288 0
45.465.895
70
PASSIVA
31-12-2020
31-12-2021
Vaste passiva Eigen vermogen Algemene reserve Algemene reserve - niet geblokkeerd Algemene bedrijfsreserve Woningbedrijf Reserves egalisatie van tarieven Overige bestemmingsreserves Onderhoudsreserves Nog te bestemmen resultaat Totaal eigen vermogen
4.100.000 6.487.273 4.857.929 15.746 1.232.237 861.541 66.788
Voorzieningen Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico’s Egalisatievoorzieningen Van derden verkregen middelen die specifiek besteed moeten worden Totaal voorzieningen
753.209 345.215 1.255.509
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer Onderhandse leningen van: - Binnenlandse pensioenfondsen en verzekeringsinstellingen - Binnenlandse banken en overige financiële instellingen Waarborgsommen Totaal vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer TOTAAL VASTE PASSIVA
0 16.108.332 34.908
4.100.000 2.554.060 5.192.691 4.015.746 1.241.182 880.541 608.473 17.621.514
18.592.693
714.381 376.715 1.402.498 2.353.933
2.493.594
0 19.499.999 33.556 16.143.240 36.118.686
19.533.555 40.619.842
Vlottende passiva Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Kasgeldleningen bij openbare lichamen Schulden aan leveranciers Woningbedrijf Banksaldi Overige schulden Totaal netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd < 1 jaar Overlopende passiva Nog te betalen bedragen Vooruitontvangen bedragen van overheidslichamen Overige vooruit ontvangen bedragen Woningbedrijf Totaal overlopende passiva TOTAAL VLOTTENDE PASSIVA TOTAAL PASSIVA
1.500.000 59.593
1.115 114.755 648.460 1.399.782
1.610.045 3.169.638
1.718.886 1.719.880 67.159 165.393
2.164.112
1.555.103 856.975 216.332 53.531 3.671.318 6.840.955
2.681.941 4.846.053
42.959.641
45.465.895
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Inleiding De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten daarvoor geeft. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vinden plaats op basis van de verkrijgingsprijs of de vervaardigingsprijs. De bijkomende kosten worden opgenomen tegen de verkrijgingsprijs. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. Bijdragen van derden, die in directe relatie staan tot het actief, worden in mindering gebracht op de investering. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Dividendopbrengsten van deelnemingen worden als baten genomen op het moment waarop het dividend betaalbaar gesteld wordt. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q.
schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt. Hierbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden en verlofaanspraken en dergelijke. Voor arbeidskosten gerelateerde
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
71
verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De algemene uitkering wordt opgenomen conform de laatste betaalspecificatie van het verantwoordingsjaar De balans en de baten en lasten van de gemeente en het woningbedrijf zijn samengevoegd/geconsolideerd.
Balans Vaste activa Immateriële vaste activa In de balans worden onder de immateriële vaste activa afzonderlijk opgenomen: • kosten verbonden aan het sluiten van geldleningen; • het saldo van agio en disagio; • kosten van onderzoek en ontwikkeling voor een bepaald actief; • bijdragen aan activa in eigendom van derden. In Renswoude zijn er onder de immateriële vaste activa in 2020 alleen onderzoekskosten voor grondexploitaties opgenomen. Hier wordt niet op afgeschreven.
Materiële vaste activa met economisch nut Investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven Wanneer investeringen grotendeels of volledig worden gedaan voor riolering, het inzamelen van huishoudelijk afval alsook voor rechten die op grond van art. 229 lid 1 a en b Gemeentewet worden geheven, dan worden deze investeringen op de balans opgenomen in een aparte categorie: de investeringen met economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven.
Overige investeringen met economisch nut Deze materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigings-prijs. Specifieke investeringsbijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht; in die gevallen wordt op het saldo afgeschreven. Slijtende investeringen worden vanaf het moment van ingebruikneming lineair afgeschreven in de verwachte gebruiksduur, waarbij rekening wordt gehouden met een eventuele restwaarde. Op grondbezit met economisch nut (buiten de openbare ruimte) wordt niet afgeschreven. Bij de waardering wordt in voorkomende gevallen rekening gehouden met een bijzondere vermindering van de waarde, indien deze naar verwachting duurzaam is. In het begrotingsjaar heeft een dergelijke vermindering overigens niet plaatsgevonden. Dergelijke afwaarderingen worden teruggenomen als ze niet langer noodzakelijk blijken. Volledigheidshalve vermelden wij dat op investeringen die vóór 2004 gedaan zijn soms extra is afgeschreven zonder economische noodzaak (ter verlichting van toekomstige lasten). Ook zijn in voorkomende gevallen reserves op dergelijke investeringen afgeboekt. De gehanteerde afschrijvingstermijnen komen overeen met de termijnen zoals die door de gemeenteraad zijn vastgesteld in de “Nota Activabeleid 2012”.
Onroerende zaken in exploitatie bij het Woningbedrijf De woningen met bijbehorende installaties, garages en aanpassingen die worden geëxploiteerd door het Woningbedrijf zijn gewaardeerd tegen historische kostprijs dan wel de duurzaam lagere bedrijfswaarde, verminderd met de daarop toegepaste lineaire afschrijvingen bepaald op basis van de verwachte economische levensduur. In voorkomende gevallen wordt op complexniveau afgeboekt naar de duurzaam lagere bedrijfswaarde.
Investeringen in de openbare ruimte met uitsluitend maatschappelijk nut Overeenkomstig de door de gemeenteraad vastgestelde Nota Activabeleid 2012 worden infrastructurele werken in de openbare ruimte, zoals b.v. wegen, pleinen, bruggen, viaducten en parken geactiveerd en afgeschreven in 20 jaar. Hierbij wordt de lineaire afschrijvingsmethode gebruikt. De ondergrond van deze werken wordt daarbij als integraal onderdeel van het werk beschouwd (en dus ook afgeschreven). Voor zover in voorkomende gevallen een snellere budgettaire dekking mogelijk is, wordt op dergelijke activa overigens (resultaatafhankelijk) extra afgeschreven. De boekwaarden moeten dus nadrukkelijk alsnog te dekken investeringsrestanten worden gezien.
Financiële vaste activa Kapitaalverstrekkingen aan gemeenschappelijke regelingen en leningen u/g zijn opgenomen tegen nominale waarde. Zo nodig is een voorziening voor verwachte oninbaarheid in mindering gebracht. Participaties in het aandelenkapitaal van NV’s en BV’s (“kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen” in de zin van het BBV) zijn gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs van de aandelen. Indien de waarde van de aandelen onverhoopt structureel mocht dalen tot onder de verkrijgingsprijs zal
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
72
afwaardering plaatsvinden. Tot dusver is een dergelijke afwaardering gelukkig niet noodzakelijk gebleken. De actuele waarde ligt ruim boven de verkrijgingsprijs. Bijdragen aan activa van derden zijn gewaardeerd op het bedrag van de verstrekte bijdragen, verminderd met afschrijvingen. De verleende bijdragen worden afgeschreven in de periode waarin het betrokken actief van de derde op basis van de door de gemeente gestelde voorwaarden moet bijdragen aan de publieke taak.
Vlottende activa Voorraden De nog niet in exploitatie genomen bouwgronden zijn gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs, dan wel lagere marktwaarde. Er wordt rente bijgeschreven op de boekwaarde van deze voorraden. De overige grond- en hulpstoffen (magazijnvoorraden) worden gewaardeerd tegen standaard verrekenprijzen die zijn gebaseerd op de gemiddelde betaalde inkoopprijs. Verschillen tussen de standaard verrekenprijs en betaalde inkoopprijs worden als resultaat verantwoord. Incourante voorraden worden afgewaardeerd naar marktwaarde. De als “onderhanden werken” opgenomen bouwgronden in exploitatie zijn gewaardeerd tegen de vervaardigingsprijs, dan wel de lagere marktwaarde. De vervaardigingsprijs omvat de kosten die rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend (zoals grondaankopen en kosten van 95 bouw- en woonrijp maken), alsmede een redelijk te achten aandeel in de rentekosten en de administratie- en beheerskosten. In geval van verliesgevende complexen wordt in het jaar waarin duidelijk wordt dat het complex verliesgevend zal zijn, het voorzienbare verlies genomen middels de vorming van een voorziening. In geval van winstgevende complexen wordt de winst genomen overeenkomstig de regels van de Notitie grondexploitaties 2016 van de commissie BBV.
De winst die tussentijds wordt genomen wordt in principe toegevoegd aan de Reserve Grondexploitatie, tenzij de raad hierover iets anders besluit dan wel reeds eerder heeft besloten. Gerede producten worden gewaardeerd tegen de kostprijs of tegen de marktwaarde indien de marktwaarde lager is dan de kostprijs. Dat laatste doet zich met name voor indien voorraden incourant worden. De kostprijs bestaat uit de verrekenprijzen van grond- en hulpstoffen en de loonen machinekosten die aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend.
Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of vervaardigingsprijs. Voor verwachte oninbaarheid is een voorziening in mindering gebracht. De voorziening wordt statisch bepaald op basis van de geschatte inningskansen.
Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen.
PASSIVA Voor zover niet anders vermeld, zijn passiva gewaardeerd tegen nominale waarde.
Eigen vermogen Het eigen vermogen bestaat uit de reserves en het resultaat na bestemming volgend uit de programmarekening.
Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting c.q. het voorzienbare verlies. De pensioenverplichting ten behoeve van de wethouders is echter op de contante waarde van de (reeds opgebouwde) toekomstige uitkeringsverplichtingen gewaardeerd. Voor de berekening van de pensioenvoorziening is gebaseerd op de periodetafel “20134-2019”. gehanteerd. Er is gerekend met een rentepercentage van 0,528%.
Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rente typische looptijd van één jaar of langer.
Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.
Borg- en Garantstellingen Voor zover leningen door de gemeente gewaarborgd zijn, is buiten telling het totaalbedrag van de geborgde schuldrestanten per einde boekjaar opgenomen. Overigens is in de toelichting op de balans nadere informatie opgenomen.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
73
4.5. Toelichtingen Toelichting op de balans ACTIVA Vaste activa Immateriële vaste activa Boekwaarde 31-12-2020 114.455 114.455
Kosten van onderzoek en ontwikkeling Totaal
Boekwaarde 31-12-2021 0 0
Het onderstaande overzicht geeft het verloop weer van de kosten van onderzoek en ontwikkeling. Boekwaarde DesinvesAfschrijBoekwaarde Balans correctie Inves-teringen 31-12-2020 teringen vingen 31-12-2021 Locatie Beekweide II 0 0 0 0 0 0 Groot Overeem II 114.455 0 0 114.455 0 0 Totaal 114.455 0 0 114.455 0 0 Materiële vaste activa
Investeringen met een economisch nut Woningbedrijf Overige investeringen met een economisch nut Investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut Totaal Verloop van de boekwaarde van de investeringen met een economisch nut Woningbedrijf Boekwaarde 31-12-2020 Woningen en woongebouwen 26.688.026 Overige onroerende goederen 378.670 Activa ten dienste van expl. 8.481 Totaal 27.075.178
Investeringen 60.109 0 0 60.109
Boekwaarde 31-12-2020 27.075.178 7.281.017
Boekwaarde 31-12-2021 26.433.715 6.780.691
1.249.560
1.161.194
1.182.541 36.788.296
1.150.616 35.526.216
Desinvesteringen 14.919 0 0 14.919
Afwaarderingen
Afschrijvingen 0 0 0 0
De overige investeringen met economisch nut kunnen als volgt worden onderverdeeld: Verloop van de boekwaarde van de overige investeringen met economisch nut Boekwaarde 31-12-2020 Gronden en terreinen 1.851.407 Woonruimten 276.283 Brdijfsgebouwen 4.909.195 Vervoersmiddelen 128.202 Machines, apparaten en installaties 115.930 Totaal 7.281.017
668.290 13.711 3.463 685.464
Boekwaarde 31-12-2021 26.064.926 364.959 5.018 26.433.715
Boekwaarde 31-12-2021 372.109 270.487 5.941.193 94.143 102.758 6.780.690
Het onderstaande overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de overige investeringen met economisch nut weer: Verloop van de boekwaarde van de overige investeringen met economisch nut Boekwaarde Gronden en terreinen Woonruimten Bedrijfsgebouwen Vervoersmiddelen Machine, apparaten en installaties Totaal
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
31-12-2020 1.851.407 276.283 4.909.195 128.202 115.930 7.281.017
Investeringen 0 0 1.157.415 0 21.077 1.178.492
Desinvesteringen 1.406.064 0 0 0 0 1.406.064
Afwaarderingen
Afschrijvingen 0 0 0 0 0 0
73.234 5.796 125.418 34.059 34.248 272.755
Boekwaarde 31-12-2021 372.109 270.487 5.941.193 94.143 102.758 6.780.690
74
Verloop van de boekwaarde van de investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven Boekwaarde Investeringen in riolering Investeringen begraafplaats Totaal
Desinvesteringen
Investeringen
31-12-2020 1.161.447 88.113 1.249.560
0 0 0
Afwaarderingen 0 0 0
Boekwaarde
Afschrijvingen 0 0 0
81.637 6.729 88.366
31-12-2021 1.079.810 81.384 1.161.194
Verloop van de boekwaarde van de investeringen met een maatschappelijk nut Boekwaarde Grond-, weg- en waterbouwkundige werken Overige materiele vaste activa Totaal
31-12-2020 1.182.541 0 1.182.541
Desinvesteringen
Investeringen 57.351 0 57.351
Afwaarderingen 0 0 0
Boekwaarde
Afschrijvingen 0 0 0
89.275 0 89.275
31-12-2021 1.150.617 0 1.150.617
Financiële vaste activa Het verloop van de financiële vaste activa gedurende het jaar 2021 wordt in onderstaand overzicht weergegeven: Financiële vaste activa
Kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen Overige langlopende leningen
Boekwaarde 31-12-2020 245.753 1.312.638
Overige uitzettingen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Totaal
Desinvesteringen
Investeringen
Afwaarderingen
Aflossingen
Boekwaarde 31-12-2021 245.753 1.312.638
0 0
0 0
0 0
0 0
50.000
0
0
0
50.000
0
1.608.391
0
0
0
0
1.558.391
De balansen van de Algemene Dienst en het Woningbedrijf zijn geïntegreerd. Vandaar dat de kapitaalverstrekking aan het Woningbedrijf niet op de balans is opgenomen onder financiële vaste activa. De post deelnemingen betreft aandelen Vitens en ACV. De aandelen zijn gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs, of wanneer deze lager is, tegen de marktwaarde. Positieve koersverschillen op aandelen worden derhalve niet in aanmerking genomen.
Voorraden De in de balans opgenomen voorraden worden uitgesplitst naar de volgende categorieën: Voorraden Boekwaarde 31-12-2020 Onderhanden werk, waaronder gronden in expl. 1.027.132 Onderhanden werk, waaronder gronden in expl. Woningbedrijf -34.999 Gereed product en handelsgoederen 2.250 Totaal 994.383
Boekwaarde 31-12-2021 2.822.525 -15.843 720 2.807.402
Hieronder het verloopoverzicht van gronden in exploitatie: Onderhanden werk, waaronder gronden in exploitatie Beekweide I Beekweide II Taets van Amerongen Groot Overeem II Dorpshart Totaal
Boekwaarde 31-12-2020 -119.429 1.238.802 -92.241 0 -34.999 992.133
Investeringen 213.648 34.114 18.285 1.633.608 0 1.899.655
Desinvesteringen 239.669 0 51.000 0 19.156 309.825
Afwaarderingen
Winstneming 0 0 0 0 0 0
61.451 0 22.956 0 0 84.407
Boekwaarde 31-12-2021 -83.999 1.272.916 0 1.633.608 -15.843 2.806.682
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Soort vordering Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met looptijd < 1 jaar Overige vorderingen Huurvorderingen Woningbedrijf Overige vorderingen Woningbedrijf Totaal
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
Boekwaarde 31-12-2020 1.137.251 389.283 327.371 144.129 7.851 2.005.885
Boekwaarde 31-12-2021 1.032.590 2.640.164 588.267 -3.560 143.592 4.401.053
75
Liquide middelen
Kassaldi Banksaldi Totaal
Boekwaarde 31-12-2020 6.218 262.051 268.269
Boekwaarde 31-12-2021 6.677 4.677 11.355
Boekwaarde 31-12-2020
Boekwaarde 31-12-2021
Overlopende activa
Overlopende activa algemene dienst Vooruitbetaalde bedragen Loonheffing sociale zaken BNG sociale zaken Veenendaal Nog te ontvangen bedragen Reserveringen salarissen PGB
209.618 32.279 195.068 684.918
214.725 48.185 0 864.073 10.323
57.500
0
1.179.383 575 1.179.958
1.137.306 24.172 1.161.478
Boekwaarde 31-12-2020 4.100.000 6.487.273 4.857.929
Boekwaarde 31-12-2021 4.100.000 2.554.061 5.192.689
352.349
4.531.874
* overige bestemmingsreserves
879.888
959.308
* onderhoudsreserves Nog te bestemmen resultaat Totaal
877.287 66.788 17.621.514
646.287 608.473 18.592.691
A. De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorchotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel Subtotaal Overlopende activa Woningbedrijf Totaal
Passiva Eigen Vermogen
Algemene risicoreserve Algemene reserve - niet geblokkeerd Algemene bedrijfsreserve Woningbedrijf Bestemmingsreserves: * voor egalisatie van tarieven
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
76
Verloop van de boekwaarde van reserves Boekwaarde 31-12-2020 Algemene risicoreserve Algemene reserve - niet geblokkeerd Totaal algemene reserve Algemene bedrijfsreserve Woningbedrijf
Toevoegingen
Onttrekkingen
Bestemming resultaat vorig jaar
0 4.000.000 4.000.000 0
0 66.788 66.788 0
4.100.000 6.487.273 10.587.273 4.857.929
0 0 0 334.760
Overige bestemmingsreserves Reserve riolering Reserve egalisatie exploitatie st. sporthal Hokhorst Reserve sociaal domein Reserve huisvesting onderwijs Reserve monumenten Reserve cultuur - promotiefonds
148.605 24.730 303.913 300.000 36.280 66.360
106.420
Reserves ter dekking van kapitaallasten Reserve kapitaallasten gemeentehuis Ged. Res. Herinrichting sportpark
0 352.349
4.250.000
Onderhoudsreserves Reserve onderhoud openbare gebouwen Reserve onderhoud wegen en wegmeubilair Reserve onderhoud vervoermiddelen omg.beh. Reserve onderhoud speeltoestellen
503.681 140.354 105.794 127.458
40.000 21.000 15.000
275.000 10.000 5.000 17.000
Totaal bestemmingsreserves
2.109.524
4.438.420
410.475
0
Totaal
17.554.726
4.773.179
4.410.475
66.788
Boekwaarde 31-12-2021 4.100.000 2.554.061 6.654.061 5.192.689
Bestemmingsreserves
3.000
255.025 24.730 273.913 300.000 36.280 69.360
70.475
4.250.000 281.874
30.000
6.000
0 268.681 130.354 121.794 125.458 0 6.137.469 0 17.984.218
Reserves Algemene reserves € 11.846.750 De algemene reserve is gesplitst in twee afzonderlijke algemene reserves. Een algemene risicoreserve waarvan de minimumgrens 1,4 maal het bedrag aan risico’s (€ 1.062.602) is. Dit is inclusief de risico’s van de grondexploitaties. Dit is feitelijk de structurele buffer die de gemeente permanent apart houdt. Jaarlijks wordt bij de begroting beoordeeld of de hoogte van de algemene risicoreserve moet worden aangepast. En een algemene reserve – niet geblokkeerd, die vrij besteedbaar is voor andere doelen of voor het vormen van bestemmingsreserves.
Algemene reserve – niet geblokkeerd € 2.554.061 De toevoeging aan deze reserve betreft het resultaat van 2021 voor een bedrag van € 66.788. De onttrekking betreft de overboeking naar de reserve kapitaallasten gemeentehuis ter dekking van de afschrijvingslasten van het nieuwe gemeentehuis.
Algemene bedrijfsreserve Woningbedrijf € 5.192.689 De toevoeging aan deze reserve betreft het resultaat van het woningbedrijf in 2021.
Reserve riolering € 255.025 Het jaarlijkse exploitatieresultaat op het product rioleringen wordt aan deze reserve toegevoegd of onttrokken. In 2021 is er een bedrag van € 106.420 toegevoegd aan deze reserve.
Reserve egalisatie Stg. Sporthal ‘De Hokhorst’ € 24.730 Deze reserve is er om te voorkomen dat het jaarresultaat wordt beïnvloed door het exploitatieresultaat van Stg. Sporthal ‘De Hokhorst’. De reserve is onderdeel van de gebruikersovereenkomst met de Stg. Sporthal ‘De Hokhorst’.
Reserve kapitaallasten gemeentehuis € 4.250.000 Op basis van een raadsbesluit uit 2019 is er een toevoeging gedaan aan de bestemmingsreserve ter dekking van de kapitaallasten van het nieuwe gemeentehuis. Het nieuwe gemeentehuis wordt in 2022 afgerond en vanaf 2023 wordt deze naar verwachting afgeschreven. Vanaf dat moment zal de jaarlijkse afschrijving en rente (kapitaallast) aan deze bestemmingsreserve onttrokken worden. Daarnaast is er een toevoeging van € 250.000 aan de reserve gedaan vanuit onderhoud gebouwen, ter dekking van de kapitaallasten (van het gemeentehuis).
Reserve Sociaal Domein € 273.913 De reserve egalisatie Wmo en Jeugd zijn samengevoegd tot de reserve Sociaal Domein. Aan deze reserve is wel een maximale omgang gesteld van € 800.000. Structurele lasten ook op het gebied van het Sociaal Domein moeten worden gedekt door
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
77
structurele baten en niet door reserves. De lasten voor het Sociaal Domein worden nu ook realistisch in de begroting geraamd, vandaar een instelling van een maximumomvang. In 2021 is er € 30.000 aan deze reserve onttrokken conform de begroting.
Reserve huisvesting onderwijs € 300.000 De nieuwe school de Borgwal is sinds 2019 in de begroting opgenomen, hiervoor hoeft er geen reservering meer plaats te vinden. Het niveau van deze reserve dient voldoende te zijn om de kapitaallasten van toekomstige investeringen in scholen te kunnen dekken. Met ingang van 2019 drukken de jaarlijkse kapitaallasten van de nieuwe school de Borgwal volledig op de begroting en hoeft hier niet meer voor gereserveerd te worden. Omdat de gemeente wel verantwoordelijk blijft voor bijvoorbeeld de fundering van de schoolgebouwen en eerste inrichting van toekomstige uitbreidingen blijft deze reserve bestaan met een bovengrens van € 300.000.
Reserve monumenten € 36.280 Jaarlijks worden toegekende monumenten subsidies ten laste van deze reserve gebracht. Voor 2020 zijn de verstrekte monumentensubsidies van € 9.127 ten laste van het rekeningresultaat gebracht.
Reserve cultuur- en promotiefonds € 69.360 Deze reserve is ingesteld om uitgaven met een culturele strekking ten laste van deze reserve te kunnen doen. De reserve is gemuteerd conform de begroting.
Reserve herinrichting sportpark € 281.874 In 2010 is het sportpark opnieuw ingericht ten laste van het positieve exploitatieresultaat van de Hooge Hoek. Jaarlijks wordt er een bedrag van € 70.475 aan deze reserve onttrokken ter dekking van de kapitaallasten van de tennisbanen.
Reserve onderhoud openbare gebouwen € 518.681 Doel van deze reserve is het dekken van toekomstig groot onderhoud aan openbare gebouwen. Jaarlijks wordt er een bedrag van € 40.000 aan deze reserve toegevoegd. In 2021 is er € 25.000 onttrokken aan deze reserve.
Reserve onderhoud wegen en wegmeubilair € 130.354 Doel van deze reserve is het dekken van toekomstig groot onderhoud aan wegen en wegmeubilair. In 2021 is er 10.000 onttrokken.
Reserve onderhoud vervoermiddelen omgevingsbeheer € 121.794 Doel van deze reserve is het dekken van toekomstig groot onderhoud en de kosten van vervanging van machines en voertuigen van de afdeling omgevingsbeheer. Er is in 2021 € 21.000 toegevoegd aan de reserve en € 5.000 onttrokken.
Reserve onderhoud speeltoestellen € 125.458 Doel van deze reserve is het dekken van toekomstig groot onderhoud en vervanging van speeltoestellen. Jaarlijks wordt er een bedrag van € 15.000 aan deze reserve toegevoegd en € 17.000 onttrokken.
Voorzieningen Voorzieningen
Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico’s Egalisatievoorzieningen Van derden verkregen middelen die specifiek besteed moeten worden Totaal
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
Boekwaarde 31-12-2020 753.209 345.215 1.255.509 2.353.933
Boekwaarde 31-12-2021 714.381 376.715 1.402.498 2.493.594
78
Verloop van de boekwaarde van voorzieningen Boekwaarde 31-12-2020 Voorziening voor verplichtingen, verliezen en risico's Pensioenen voormalige bestuurders Totaal voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico’s Voorziening v. derden verkr. midd. die spec. besteed moeten worden Riolering Milieu Totaal v. derden verkr. midd. die spec. besteed moeten worden Onderhouds egalisatievoorzieningen Voorziening vervanging toplaag kunstgras Voorziening vervanging toplaag tennis Totaal onderhouds egalisatievoorzieningen Totaal Voorzieningen
Toevoegingen
Aanwendingen
Boekwaarde 31-12-2021
Vrijval
753.209 753.209
0 0
0 0
38.828 38.828
714.381 714.381
1.255.509 0 1.255.509
0 162.358 162.358
15.369 0 15.369
0 0 0
1.240.140 162.358 1.402.498
288.000 57.215 345.215 2.353.933
24.500 7.000 31.500 193.858
0 0 0 15.369
0 0 0 38.828
312.500 64.215 376.715 2.493.594
Voorziening pensioenverplichting wethouders € 714.381 Gemeenten zijn verplicht in de jaarrekening een voorziening te treffen ten behoeve van verplichtingen betreffende wethouderspensioenen. De hoogte van deze verplichting is bepaald aan de hand van jaarlijkse actuariële berekeningen en voldoende om aan de aanspraken van de zittende en voormalige wethouders te kunnen voldoen. Op basis van actuariële berekeningen van de benodigde hoogte van deze voorziening is een bedrag van € 38.828 vrijgevallen.
Voorziening riolering € 1.240.140 In november 2014 is er een notitie riolering van het BBV verschenen. In deze notitie is aangegeven dat de wetgever beter wil borgen, dat de via rioolheffingen ontvangen gelden beschikbaar blijven voor het doel, waarvoor ze geheven zijn. De voorziening wordt gevormd voor de toekomstige investeringen die uit het GRP voortvloeien. De jaarlijkse toevoeging en onttrekking wordt bepaald op basis van hetgeen voor vervanging in het GRP is opgenomen. Voor 2021 is dit een bedrag van € 15.369.
Voorziening milieu € 162.358 Via de voorziening milieu kan de egalisatie van de tarieven van de afvalstoffenheffing worden geregeld. In 2021 is een bedrag van € 162.358 aan deze voorziening toegevoegd.
Voorziening vervanging toplaag kunstgrasvelden € 312.500 Het doel van deze voorziening is de vervanging van kunstgrasvelden. In de gebruikersovereenkomst met de voetbalvereniging is opgenomen dat de gemeente verantwoordelijk is voor het groot onderhoud ofwel het vervangen van de toplaag. Jaarlijks wordt er hiervoor een bedrag van € 24.500 aan de voorziening toegevoegd. In 2022 zullen er 2 kunstgrasvelden vervangen worden en zal deze voorziening aangewend worden.
Voorziening vervanging toplaag tennis € 64.215 Het doel van deze voorziening is de vervanging van tennisvelden. De gemeente betaalt mee aan de vervanging van de toplaag tennisbaan voor de tennisvereniging. De gemeente is verantwoordelijk voor 70% van de kosten van vervanging. Er wordt daarom jaarlijks € 7.000 aan deze voorziening toegevoegd. Februari 2022 zijn de tennisvelden vervangen en zal deze voorziening dus aangewend worden. Langlopende schulden Boekwaarde 31-12-2020 Onderhandse leningen van binnenlandse banken/overige financiële instellingen Onderhandse leningen van overige binnenlandse sectoren Waarborgsommen Totaal
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
Boekwaarde 31-12-2021
16.108.332
19.499.999
0 34.908 16.143.240
0 33.556 19.533.555
79
Verloopoverzicht: Omschrijving
Saldo 31-12-2020
Vermeerderingen
Aflossingen
Saldo 31-12-2021
Onderhandse leningen van binnenlandse banken/overige financiële instellingen
16.108.332
5.500.000
2.108.333
19.499.999
Onderhandse leningen van overige binnenlandse sectoren Waarborgsommen Totaal generaal
0 34.908 16.143.240
0 0 5.500.000
0 1.352 2.109.685
0 33.556 19.533.555
De rentelast voor het jaar 2021 met betrekking tot de vaste schulden met een looptijd langer dan een jaar bedraagt € 96.720. Vlottende passiva
Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd <1 jaar Overlopende passiva Totaal
Boekwaarde 31-12-2020 3.169.638 3.671.316 6.840.954
Boekwaarde 31-12-2021 2.164.112 2.681.941 4.846.053
Boekwaarde 31-12-2020 1.500.000 59.593 0 1.610.045 3.169.638
Boekwaarde 31-12-2021 1.115 114.755 648.460 1.399.782 2.164.112
Boekwaarde 31-12-2020 1.507.644 71.497 44.206 9.814 -11.376 0 7.099 0 1.809.880 67.159 165.393 3.671.316
Boekwaarde 31-12-2021 1.494.634 0 0 52.343 0 8.126 0 0 856.975 216.332 53.531 2.681.941
Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar
Kasgeldleningen bij openbare lichamen Schulden aan leveranciers Woningbedrijf Banksaldi Overige schulden Totaal
Overlopende passiva
Nog te betalen bedragen Nog te betalen / nog te ontvangen bedragen Nog te betalen WMO Nog te betalen personele kosten BTW Loonheffing personeel Uitbetaalde voorschotten Sociale Zaken BNG sociale zaken Veenendaal Vooruit ontvangen bedragen van overheidslichamen Overige vooruit ontvangen bedragen Woningbedrijf Totaal overlopende passiva
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
80
Van overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen met uitkeringen voor een specifiek bestedingsdoel Omschrijving Saldo Ontvangen Vrijval en 31-12-2020 bedragen terugbetalingen ontvangen van overige Nederlandse overheidslichamen Subsidie sanering verkeerslawaai 319.600 0 151.077 Subsidie binnenstedelijke ontwikkeling provincie Utrecht 174.000 0 174.000 Subsidie erfgoedparels provincie Utrecht 2020-2023 0 151.646 0 Subsidie energie 90.000 Subtotaal van ontvangen van overige Nederlandse overheidslichamen 583.600 151.646 325.077
Saldo 31-12-2021 168.523 0 151.646 90.000 410.169
ontvangen van het Rijk DUO OAB 2019 DUO OAB 2020 DUO OAB 2021 Sportakkoord 2021 Stimulering sport 2021 Lokale preventieakkoorden of aanpakken Middelen inhalen COVID-19 gerelateerde onderwijsvertragingen Tijdelijke Overbruggingsregeling Zelfstandige Ondernemers (ToZo)
46.173 26.279 0 0 0 0 0 1.153.827 1.226.279 1.809.879
Totaal generaal
0 0 62.707 42.571 3.562 10.000 10.005 460.705 589.550 741.196
46.173 26.279 15.101 15.187 0 9.839 0 1.256.444 1.369.023 1.694.100
0 0 47.606 27.384 3.562 161 10.005 358.088 446.806 856.975
WNT-verantwoording 2021 Gemeente Renswoude De WNT is van toepassing op gemeente Renswoude. Het voor gemeenten toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2021 € 209.000 (Algemeen bezoldigingsmaximum) 1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt Gegevens 2021 bedragen x € 1
M.H.T. Jansen *
E. Jansonius
I.Lissenberg
Functiegegevens
Griffier/Senior beleidsmedewerker fysiek domein