Jaarstukken 2021 gemeente Renswoude (def)
Tekst van het document
2 2
Sociaal domein Sociaal domein
Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
Begroting na Realisatie Afwijking wijz. Lasten Lasten Lasten 143 142 2 230 243 -13 43 47 -4 190 212 -22 202 154 48 110 158 -47 716 787 -71 260 237 22 44 46 -2 174 128 46 508 511 -3 1.560 1.378 183 139 215 -76 89 46 43 281 262 20 4.689 Begroting na wijz. baten
4.563 Realisatie Baten
125 Afwijking Baten
0 106 23 14 28 0 467 0 0 26 13 0 0 0 6
0 88 35 14 0 0 483 0 0 15 0 0 0 0 5
0 -17 12 1 -28 0 15 0 0 -11 -13 0 0 0 -1
683
640
-43
-4.006 6 191 185 -3.821
-3.924 6 103 97 -3.826
82 0 -87 -87 -5
Afwijkingen: Sportaccommodaties (lasten -€ 22.000) De geraamde lasten op dit taakveld zijn overschreden vanwege hogere onderhoudslasten aan de sporthal en het sportveld. Samenkracht en burgerparticipatie (baten -€ 28.000 en lasten +€ 48.000) Voor de inburgering van nieuwkomers is er € 28.000 minder baten en € 31.000 minder lasten gerealiseerd. Daarnaast is er € 16.000 minder uitgegeven aan de regiotaxi, door minder vervoersbewegingen tijdens corona. Wijkteams (lasten -€ 47.000) De inhuur van een jeugdconsulent heeft geleid tot € 132.000 lasten die niet geraamd waren. Daar tegenover staat het feit dat er € 83.000 minder is uitgegeven aan overige lasten en subsidies in het kader van de wijkteams. De inhuur was nodig om aan de extra vraag te kunnen voldoen.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
19
Inkomensregelingen (baten +€ 15.000 en lasten -€ 71.000) De Rijksbijdrage ToZo van € 103.000 en de uitkeringen in het kader van de ToZo van € 92.000 was niet geraamd. Dit betreft de tegemoetkoming zelfstandigen om de coronapandemie te overleven. Begeleide participatie (lasten +€ 22.000) De Wsw-bijdrage aan IW4 is € 22.000 lager uitgevallen dan geraamd. De gemeente levert een bijdrage in het subsidietekort van IW4. De Rijkssubsidie van Wsw-subsidie over 2021 is hoger dan begroot, waardoor de gemeentelijke bijdrage lager is uitgevallen. Maatwerkvoorzieningen (WMO) (lasten +€ 46.000) In 2021 zijn € 28.000 minder lasten gerealiseerd op woonvoorzieningen en -aanpassingen in het kader van de Wmo. Daarnaast hebben de Wmo hulpmiddelen geleid tot € 12.000 minder lasten dan geraamd. Maatwerkdienstverlening 18- (lasten +€ 183.000) In het kader van de Jeugdzorg is er € 93.000 minder PGB’s verstrekt en is er € 32.000 minder uitgegeven aan ZINvoorzieningen. Tot slot is er € 60.000 minder vervoers- en overige lasten gerealiseerd dan geraamd. Dit zijn corona gerelateerde effecten. Door corona zijn er minder vervoersbewegingen geweest. Geëscaleerde zorg 18+ (lasten -€ 76.000) De inhuur van een beleidsmedewerker in het kader van het sociaal domein heeft geleid tot € 76.000 lasten die niet geraamd waren. Hierdoor konden wij voldoen aan onze wettelijke taken.
Geëscaleerde zorg 18- (lasten +€ 43.000) De lasten in het kader van de jeugdbescherming en -reclassering zijn € 43.000 lager uitgevallen ten opzichte van de raming. Volksgezondheid (lasten +€ 20.000) Er is in 2021 € 6.000 minder uitgegeven aan openbare gezondheidszorg en € 19.000 minder aan jeugdgezondheidszorg. Reserveonttrekkingen (baten -€ 87.000) Er is een onttrekking uit de reserve sociaal domein geraamd van € 87.000 voor de afrekening van Jeugdzorg voorgaande jaren (2015-2020). Deze is niet gerealiseerd.
2.3. Programma 3. Fysiek domein Portefeuillehouder(s): P. Doornenbal-van der Vlist, M.C. Teunissen, A. Wijs Dit programma bevat de volgende taakvelden: I. Verkeer en vervoer (verkeer en vervoer) II. Beheer openbare ruimte (onderhoud wegen, parkeerplaatsen en civiele kunstwerken, openbaar groen en (openlucht) recreatie, riolering, openbare verlichting, afval, milieubeheer) III. Begraafplaats (begraafplaatsen en crematoria) IV. Ruimtelijke ordening (ruimtelijke ordening) V. Grondbeleid VI. Grondexploitatie (grondexploitatie woningbouw, grondexploitatie bedrijventerreinen) VII. Wonen en bouwen (vergunningverlening, toezicht en handhaving (VTH) VIII. Duurzaamheid (duurzaamheid)
Ambities Renswoude is een plattelandsgemeente, gelegen in de Regio Foodvalley, en daar zijn we trots op! We vinden het belangrijk dat het agrarisch karakter zoveel mogelijk behouden blijft en de ruimte krijgt voor ontwikkeling, zoals beschreven in de Omgevingsvisie 2018-2030. De landbouw verandert en deze transitie zal de komende jaren gevolgen hebben voor het landelijk gebied. Klimaatveranderingen dwingen ons ook om goed na te denken over de mogelijke gevolgen voor het openbare gebied en particuliere gebied. Extreme weersomstandigheden (droogte, maar ook wateroverlast) zullen we het hoofd moeten bieden. Wij zetten ons in voor een goede bereikbaarheid van ons dorp en voor veilige wegen, fiets- en voetpaden. Het verbeteren van de veiligheid van de Dorpsstraat is een belangrijke doelstelling. Met de beschikbare middelen willen we ons openbare gebied in stand houden en waar mogelijk optimaliseren.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
20
De gemeente Renswoude is als één van de weinige gemeenten in Nederland eigenaar van een woningbedrijf. Dit biedt ons unieke mogelijkheden. Wij willen hier op een actieve manier mee omgaan. Eind 2020 begin 2021 wordt het onderzoek naar betere integratie van het woningbedrijf en de gemeente gepresenteerd. We willen behoren tot de meest ambitieuze gemeenten op het gebied van duurzaamheid. We zoeken daarbij naar een gezonde balans tussen ecologische, sociale en economische belangen. Waar mogelijk ondersteunen en coördineren we initiatieven vanuit de samenleving. In 2035 willen wij als gemeente energieneutraal zijn, op een economisch verantwoorde manier. Bij de ontwikkeling van nieuwe woonwijken en bedrijventerreinen stellen we eisen aan de duurzaamheidsprestatie van het openbare gebied en van de te ontwikkelen gebouwen. We verduurzamen de huurwoningen binnen ons woningbedrijf. Voor zonne-energie richten wij ons primair op het gebruik van de beschikbare ruimte op daken van woningen, agrarische bebouwing en bedrijven. We onderzoeken de mogelijkheden om (een) eigen collectieve, onafhankelijke energiebron(nen) te realiseren voor alle inwoners.
Kaderstellende beleidsnota’s • • • • • • • • • • •
Algemene Plaatselijke Verordening (2015) Gemeentelijke Rioleringsplan (GRP) 2020 Nota parkeernormen 2016 IBOR Integraal beheerplan openbare ruimte Omgevingsvisie Renswoude 2018-2030 Woningmarktonderzoek juni 2019 Nota grondbeleid Bestemmingsplannen Portefeuillestrategie Woningbedrijf (2019) Huisvestingsverordening Renswoude (2019) Beleidsplan VTH (2020)
Verbonden partijen • • • •
Afvalverwijdering Utrecht (AVU) Omgevingsdienst regio Utrecht (ODRU) Afvalcombinatie De Vallei (ACV) Regio Foodvalley
Programmaonderdeel 2.3.1: Wat wilden we bereiken?
verkeer en vervoer
1. Verbeteren verkeersveiligheid, waarbij de onveiligheid die op de Dorpsstraat wordt ervaren prioriteit heeft. 2. Behoud van de intercitystatus van station Veenendaal-De Klomp. 3. Behoud van de busverbinding (vooral de aansluiting op het treinverkeer bij station Veenendaal-De Klomp) en verbetering van de bereikbaarheid van Renswoude. 4. Verbeteren verkeersveiligheid buitengebied. 5. Zorgen voor een toereikend aantal parkeerplaatsen.
Wat hebben we bereikt? 1. Met de provincie Utrecht is afgesproken dat in de loop van 2022 een onderzoek wordt gestart m.b.t. de veiligheid van de N224/Dorpsstraat. In 2020 is er groot onderhoud uitgevoerd aan de N224 van gemeentegrens tot gemeentegrens. Bij dit onderhoud is samen met de provincie invulling gegeven aan het realiseren van de ‘quick wins’ op het gebied van veiligheid. Eén van de aspecten die nog gerealiseerd moet worden is de realisatie van het dubbelzijdige fietspad aan de noordzijde van de N224, tussen de Ubbeschoterweg en de Veenweg. In 2021 heeft de provincie overeenstemming bereikt over de benodigde grondaankoop ter plaatse van het Domineesbosje. De ruimtelijke procedure die al gedeeltelijk was doorlopen is weer opgestart. De vaststelling van het bestemmingsplan staat gepland in het eerste kwartaal van 2022, waarna ook dit onderdeel uiteindelijk kan worden gerealiseerd. Verder zijn in de dorpskern snelheidsmetingen gedaan, een aantal verkeersdrempels opgehoogd, is er bij de Spikhorstschool een schoolzone aangebracht en is er met inwoners gesproken over de situatie op de Van Reedeweg. 2. In Regio Foodvalley verband is de functie van intercity-station Veenendaal-De Klomp veelvuldig aan de orde geweest. Vooralsnog blijft de intercity-status ongewijzigd.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
21
3. Als gevolg van de nasleep van de coronacrisis hebben vervoersmaatschappijen besloten om de vervoerscapaciteit te verlagen. Voor Renswoude zijn de gevolgen beperkt gebleven. Verder vindt in Regio Foodvalley verband een discussie plaats of deze regio een eigen concessie af moet gaan sluiten. Dat kan onder andere voor de gemeente Renswoude een gunstige ontwikkeling inhouden, omdat er serieus wordt gesproken over het instellen van een busverbinding tussen station Veenendaal-de Klomp via Renswoude en Scherpenzeel richting Barneveld en Apeldoorn. 4. In de tweede helft van 2021 zijn, ten behoeve van de evaluatie van de aangebrachte snelheidsbeperkende verkeersmaatregelen in het buitengebied, snelheidsmetingen uitgevoerd. De bedoeling was om dat eerder te doen, dit kreeg geen doorgang omdat de verkeersintensiteit in 2021 lange tijd niet representatief, door de coronacrisis. Verder zijn in het plan IBOR en de meerjarenplanning onderhoudsprojecten aan het wegennet opgenomen tot instandhouding en verbetering van de verkeersveiligheid. 5. Het aantal parkeerplaatsen in Renswoude voldoet aan de parkeernorm, bij specifieke vragen anticiperen wij daarop.
Wat hebben we daar voor gedaan? 1. Er zijn afspraken gemaakt met de Provincie Utrecht; Hoewel de verwerving van de gronden in dit project een verantwoordelijkheid is van de provincie, is de gemeente betrokken bij de gesprekken met de grondeigenaar. Door deze ‘mediatorrol’ is deze verwerving tot stand gekomen. Ruimtelijk zijn voorbereidingen getroffen om begin 2022 het bestemmingsplan in de raad goed te laten keuren. Verder zijn er diverse concrete acties in het dorp uitgevoerd om de verkeersveiligheid te verbeteren. 2. In Regio Foodvalley verband is actief meegepraat over nut en noodzaak voor Renswoude van de intercitystatus van station Veenendaal de Klomp. 3. In Regio Foodvalley verband is actief meegepraat over nut en noodzaak voor Renswoude m.b.t. een goede bereikbaarheid met het openbaar vervoer voor zowel werknemers als schoolgaande jeugd. 4. De snelheidsmetingen in het buitengebied waar snelheidsbeperkende maatregelen zijn gerealiseerd zijn uitgevoerd. 5. Bij de planvorming van Groot Overeem 2 en Beekweide 2 wordt rekening gehouden met voldoende parkeerruimte, ook met de vraag naar laadplekken voor elektrische auto’s.
Programmaonderdeel 2.3.2: Wat wilden we bereiken?
beheer openbare ruimte
1. De onderhoudstoestand van onze wegen en kunstwerken blijft op een acceptabel niveau. 2. De afvoer van water in het buitengebied blijft gewaarborgd. 3. Een goed functionerend rioolstelsel waarbij wateroverlast zoveel mogelijk beperkt blijft. 4. Afval: Blijven voldoen aan de ambitie van het Ministerie van Infrastructuur & Waterstaat, namelijk het behalen van de doelstelling: maximaal 100 kilo restafval per inwoner per jaar inzamelen. 5. Milieubeheer: Het creëren van een duidelijk beeld van het reilen en zeilen van milieu gerelateerde activiteiten waarbij we kunnen bijdragen aan de bescherming van inwoners en omgeving. 6. Het verder reduceren van de hoeveelheid fijnstof. 7. Speelvoorzieningen: Kwalitatief goede speelvoorzieningen die veelvuldig gebruikt worden en hoog gewaardeerd worden door de gebruiker. 8. Openbare verlichting is op orde.
Wat hebben we bereikt? 1. In oktober 2021 zijn het Integraal plan beheer openbare ruimte gemeente Renswoude (plan IBOR) en de bijbehorende meerjarenplanning 2021-2025 door de raad vastgesteld. Vooruitlopend op deze documenten is regulier onderhoud (zoals het onderhoud van de Groeperweg, de aanpak van de fietspaden langs de Barneveldsestraat en divers straatwerk in de dorpskern) uitgevoerd en is de duikerbrug in de Oude Holleweg over de Munnikebeek vervangen. 2. De afvoer van water in het buitengebied is zeker gesteld door onderhoud van de sloten. 3. Het rioleringsstelsel is onderhouden conform het actuele GRP. Waarbij het stelsel op bedrijventerrein Hooge Hoek een punt van aandacht is. 4. Er is ruimschoots voldaan aan de doelstelling. Er is meer gescheiden ingezameld en dit heeft geresulteerd in een verdere daling van het restafval ten opzichte van de 73 kilo per inwoner in 2020 naar 69 kilo per inwoner in 2021. De doelen oftewel 100 kilo restafval per inwoner en 75% afvalscheiding in 2020 zijn vanaf de invoering van het nieuwe beleid wederom behaald. De inwoners zijn hun afval beter gaan scheiden dan voorheen, dit komt doordat er voldoende mogelijkheden zijn om het afval gescheiden in te zamelen en de goede voorlichting. In 2021 heeft de raad besloten dat vanaf 1 januari 2022 alle inwoners gebruik kunnen maken van het afvalbrengstation in Ede.
Inwoners kunnen dan meer afvalstromen kwijt, waardoor de kans bestaat dat er nog beter gescheiden wordt.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
22
5. Er is in samenwerking met de Omgevingsdienst regio Utrecht een duidelijk beeld gegeven, waarbij inzicht is gegeven in diverse werkzaamheden, zelfs op gedetailleerd niveau. Op grond van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (Wabo) zijn gemeenten als bevoegd gezag wettelijk verplicht de basistaken te beleggen bij een omgevingsdienst. Er is uitgebreid toegelicht wat de wettelijke basistaken op het gebied van vergunningverlening, toezicht en handhaving zijn. Op het gebied van programmatisch toezicht is er duidelijkheid gecreëerd over de bedrijvigheid en het naleefpercentage binnen Renswoude. Door middel van het toepassen van programmatisch toezicht is het naleefpercentage gestegen. 6. De uitvoering van het interim beleid heeft in de afgelopen drie jaar in de Regio Foodvalley geleid tot aanzienlijk meer reductie van fijnstofemissie dan volgens de vigerende regelgeving verplicht is. De behaalde reductie is de afgelopen drie jaar gemiddeld 43 procent in nieuwe stallen en 33 procent in bestaande stallen. 7. Het onderhoud van de speelvoorzieningen is conform de richtlijnen uitgevoerd. De speelplaats aan de Leeuwerikweide is gerealiseerd. Hoogwaardige speelvoorzieningen zijn in de planvorming van Beekweide 2 meegenomen. 8. De betrouwbaarheid van de openbare verlichting is in 2021 onvoldoende gebleken. Er zijn te veel storingen geweest.
Inmiddels (2022) is de oorzaak bekend en zijn de problemen opgelost.
Wat hebben we daar voor gedaan? 1. Plan IBOR is opgesteld met bijbehorende meerjarenplanning 2021-2025; uitvoering divers onderhoudswerk, hetzij door onze eigen buitendienst hetzij door externen; aanbesteding vervanging duikerbrug Oude Holleweg en onderhoud Groeperweg. 2. Het slootonderhoud wordt door een derde partij uitgevoerd. 3. Het onderhoud wordt uitgevoerd na intern overleg en met het waterschap. Onderzoek van de riolering wordt uitgevoerd. 4. Inwoners blijven stimuleren en voldoende mogelijkheden bieden om het afval gescheiden in te zamelen, daarbij was goede voorlichting van essentieel belang. 5. In samenwerking met de Omgevingsdienst regio Utrecht is door middel van een presentatie in januari 2021 een duidelijk beeld gegeven van wat de Omgevingsdienst regio Utrecht voor onze gemeente doet op het gebied van beleidstaken, vergunningverlening, toezicht, handhaving en specifieke opdrachten. Daarnaast heeft de Omgevingsdienst de stand van zaken over 2021 in het kader van programmatisch toezicht en handhaving milieu in beeld gebracht. 6. In Regio Foodvalley werken de gemeenten en de Omgevingsdiensten samen aan het reduceren van de emissies uit de pluimveesector. Het interim beleid is uitgewerkt in het Manifest gezonde leefomgeving veehouderij Regio Foodvalley. Het interim beleid streeft een reductie na van de emissies van fijnstof uit nieuwe en uit bestaande stallen.
Door Regio Foodvalley is in 2021 een Specifieke Uitkering Schone Lucht Akkoord (SpUk SLA) aangevraagd en deze is goedgekeurd. Dit biedt financiële steun voor pilotprojecten binnen de regio. Het pilotproject is primair gericht op de (verdere) reductie van fijnstof emissie uit de pluimveehouderij met als doel gezondheidswinst. 7. Regulier onderhoud door buitendienstmedewerkers en meepraten over planvorming Beekweide 2 zorgt voor goede speelvoorzieningen. 8. Door overleg met betrokken partijen, zijn de storingen afgehandeld en is er een structurele oplossing voor de vele storingen.
Programmaonderdeel 2.3.3: Wat wilden we bereiken?
begraafplaats
1. Iedereen uit, of met een sterke verbondenheid met, Renswoude moet een laatste rustplaats kunnen vinden op de begraafplaats van Renswoude.
Wat hebben we bereikt? 1. De uitbreiding van de begraafplaats is afgerond (aanleg wandelpaden).
Wat hebben we daar voor gedaan? 1. Opdracht gegeven aan lokale aannemer om wandelpaden te realiseren.
Programmaonderdeel 2.3.4: Wat wilden we bereiken?
ruimtelijke ordening
1. Het karakter van het landelijk gebied van de gemeente moet zoveel mogelijk behouden blijven en de agrariërs moeten voldoende ruimte krijgen voor ontwikkeling zoals beschreven in de Omgevingsvisie 2018-2030. Daarnaast willen we meedenken bij functieverandering. 2. De Omgevingsvisie 2018-2030 spreekt ook over ontwikkeling van de kern Renswoude binnen de beken (Fliertsebeek en Lunterse Beek aan de noordzijde en de Munnikenbeek aan de zuidzijde). Naar behoefte wordt woningbouw gerealiseerd en vindt uitbreiding van bedrijventerrein plaats.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
23
Wat hebben we bereikt? 1. De bestemmingsplannen Beekweide II en Groot Overeem II worden in februari 2022 vastgesteld. 2. In het kader van de op komst zijnde inwerkingtreding van de Omgevingswet op 1 januari 2023 is inzichtelijk gemaakt wat er in Renswoude moet gebeuren om de implementatie soepel te laten verlopen. 3. In Regio Foodvalley-verband zijn in het kader van de Verstedelijkingsstrategie uitgangspunten vastgesteld, om in de nabije toekomst als regio een verstedelijkingsakkoord met het rijk vast te kunnen stellen. 4. Het college heeft een beleidsdocument ‘Particuliere initiatieven’ vastgesteld 5. In het kader van Vrijkomende Agrarische Bebouwing (VAB) is in de Regio Foodvalley en Amersfoort een projectplan opgesteld voor verruiming van de mogelijkheden van functieverandering binnen de agrarische sector.
Wat hebben we daar voor gedaan? 1. Planvorming voor uitbreiding van Renswoude ‘binnen de beken’ is vormgegeven door de opstelling van bestemmingsplannen voor woonwijk Beekweide II en bedrijventerrein Groot Overeem II. Beide plannen zijn door middel van een zorgvuldige ruimtelijke procedure tot stand gekomen. 2. Een externe adviseur is ingeschakeld om een plan van aanpak te maken voor de implementatie van de Omgevingswet. 3. Zowel ambtelijk als bestuurlijk is geparticipeerd in de overleggen om te komen tot de uitgangspunten voor een verstedelijkingsstrategie. Renswoude maakt officieel onderdeel uit van het gebied Foodvalley Zuid, vanwege de verstedelijkingsopgave rondom Veenendaal De Klomp. Deze grote verstedelijking zal ook effect hebben op de bereikbaarheid van Renswoude. Daarnaast worden de ontwikkelingen in Foodvalley Noord gevolgd, vanwege de opstelling van uitgangspunten voor de ontwikkelingen in het landelijk gebied, gerelateerd aan ontwikkelingen in de landbouw. 4. Met het beleidsdocument particuliere initiatieven zijn richtlijnen vastgesteld hoe om te gaan met particuliere ruimtelijke initiatieven op inbreidingslocaties. Hiermee is zowel voor initiatiefnemers als voor de gemeente duidelijk hoe het proces plaatsvindt m.b.t. voor de behandeling van particuliere initiatieven op inbreidingslocaties. 5.
In de provincie Gelderland is het functieveranderingsbeleid voor de agrarische sector geëvalueerd dat door de Gelderse gemeenten in Regio Foodvalley in 2016 is vastgesteld. Deze evaluatie heeft er mede toe geleid dat ook in de provincie Utrecht (Utrechtse gemeenten in Regio Foodvalley en de gemeenten in de regio Amersfoort) het beleid van functieverandering tegen het licht is gehouden. Er is een projectplan opgesteld om tot gezamenlijk functieveranderingsbeleid te komen.
Programmaonderdeel 2.3.5: Wat wilden we bereiken?
grondexploitatie
1. Voldoende vestigingsmogelijkheden voor ondernemers binnen het project uitbreiding bedrijventerrein Groot Overeem II’. 2. Het project Beekweide I binnen het financiële kader afronden binnen de verwachte looptijd van dit project. 3. Een passend aanbod van woningen in Beekweide II, dat vanaf 2021 beschikbaar komt.
Wat hebben we bereikt? 1. Groot Overeem II: Planvorming: in 2021 zijn de plannen voor het bedrijventerrein verder uitgewerkt, wat uiteindelijk heeft geresulteerd in het aanbieden van het definitieve bestemmingsplan aan de gemeenteraad. Ontpachting van de grond: de gesprekken met de huidige pachter om te komen tot overeenstemming m.b.t. de ontpachting zijn in een vergevorderd stadium. Financieel: de grondexploitatie voor Groot Overeem II is geopend, dit laat een positief resultaat zien. 2. Beekweide: Realisatie: in 2021 is het laatste deel van fase 8 en 9 woonrijp gemaakt, incl. de daarbij behorende speeltuin. Verlichting: de contractvorming m.b.t. de realisatie van de verlichting van het pad langs de sportvelden is grotendeels afgerond. Levering: het laatste bouwkavel is geleverd; de bouw van deze kavel vordert gestaag. Financieel: de grondexploitatie Beekweide wordt per 31-12-2021 afgesloten. 3. Beekweide II: Planvorming: het stedenbouwkundige plan is afgerond, zowel het voorontwerp- als het ontwerpbestemmingsplan hebben ter visie gelegen en inspraaknota als zienswijzenota zijn opgesteld. Uiteindelijk is aan het einde van het jaar het definitieve bestemmingsplan aan de gemeenteraad aangeboden. Contractvorming: met 4 grondeigenaren binnen dit plangebied is een anterieure overeenkomst afgesloten waardoor de te maken kosten op deze grondeigenaren kunnen worden verhaald.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
24
Wat hebben we daar voor gedaan? 1. Groot Overeem II: Planvorming: voor de afronding van het bestemmingsplan zijn verschillende onderzoeks- en adviesbureaus ingeschakeld. De beantwoording van de ingediende zienswijzen heeft voornamelijk intern plaatsgevonden. Op 16-122021 hebben de indieners van de zienswijzen de mogelijkheid gehad hun zienswijze toe te lichten aan de raadscommissie. Ontpachting: de gesprekken met de huidige pachter zijn opgepakt door onze grondzakenadviseur. Communicatie: verschillende gesprekken met de belanghebbenden hebben plaatsgevonden. Uitwerking: de verdere uitwerking van de plannen zijn opgestart, om de uitvoering aansluitend aan het onherroepelijk worden van het bestemmingsplan op te kunnen starten. 2. Beekweide: Realisatie: de werkzaamheden zijn op basis van de lopende opdrachten uitgevoerd, m.u.v. de speeltuin. Hiervoor is een separaat prijsvormingstraject doorlopen. Verlichting: planvorming en offertetraject zijn doorlopen met onze stakeholder. Levering: voor de verkoop is een openbare verkoop opgestart, vervolgens is een koopovereenkomst gesloten. 3. Beekweide II: Planvorming: voor de afronding van het stedenbouwkundige- en bestemmingsplan en de verschillende onderzoeken zijn onderzoeks- en adviesbureaus ingeschakeld. De beantwoording van de ingediende inspraakreacties en zienswijzen heeft voornamelijk intern plaatsgevonden.
Op basis van deze informatie is het plan geoptimaliseerd. Op 16-12-2021 heeft de indiener van de zienswijzen de mogelijkheid gehad deze toe te lichten aan de raadscommissie. Contractvorming: op basis van de (definitieve) plannen heeft de planeconoom i.s.m. de grondzakenadviseur de exploitatiebijdragen bepaald, en zijn de anterieure overeenkomsten opgesteld en in samenspraak met de grondeigenaren geoptimaliseerd.
Programmaonderdeel 2.3.6: Wat wilden we bereiken?
wonen en bouwen
1. Eenduidige benadering vergunningverlening, toezicht en handhaving waarbij gelijke gevallen gelijk behandeld worden. 2. Wij streven ernaar om 20% van de totale woningvoorraad in Renswoude sociaal te houden. 3. Beter kunnen inspelen op de vraag naar vrije sector huurwoningen. 4. Het woningbezit van het woningbedrijf sluit aan bij de (toekomstige) woonwensen, passend bij de sociale en
duurzaamheiddoelstelling.
Wat hebben we bereikt? 1. Er is een handhavingsbeleidsplan waaruit wordt gewerkt om zo een eenduidige benadering / werkwijze te hanteren. De aanvragen waarbij een ontheffing van de regelgeving moet worden verleend worden altijd gezamenlijk ambtelijk besproken en vervolgens voorgelegd aan de portefeuillehouder, waarna het college er een besluit over neemt. Hierbij wordt gekeken naar wat in het verleden is vergund en naar evt. precedentwerking. 2. Per 31 december 2021 heeft het Woningbedrijf 362 huurwoningen. Dit is exclusief de 26 woningen Taets van Amerongenweg 2e fase die per 31 december 2021 uit exploitatie zijn genomen. Per 31 december 2021 zijn er in totaal 2216 woningen waardoor het percentage sociale huur 16% bedraagt. Wanneer de ±30 sociale huurwoningen in particulier bezit worden meegenomen, komt het percentage uit op 17,7 %. 3. Op grond van de verkregen woningmarktinformatie uit 2017 bleek er behoefte aan 15 woningen in de vrije sector. Deze zijn in de jaren 2018 en 2020 gerealiseerd in Taets van Amerongenweg fase 1 (9x) en in Beekweide fase 8 (6x). 4. De vraag naar aantal en type woningen werd periodiek onderzocht. Daar waar nodig is het woningbouwprogramma hierop aangepast.
Wat hebben we daar voor gedaan? 1. Door een gezamenlijke benadering van de aanvragen voor een omgevingsvergunning wordt er eenduidig gehandeld. Periodiek wordt het handhavingsbeleidsplan herzien. (De laatste keer in 2020) Daarmee wordt voor een eenduidige benadering/werkwijze m.b.t. handhaving en toezicht gezorgd. 2. De 26 te slopen woningen Taets van Amerongenweg fase 2 worden (vooralsnog) vervangen voor 37 sociale huurwoningen. Als deze woningen worden meegerekend komt het percentage op 19,1%. In Beekweide 2 worden 33 van de 193 woningen uitgevoerd als sociale huurwoning (=17,1%). 3. In het 4e kwartaal van 2021 heeft opnieuw een regulier woningmarktonderzoek plaatsgevonden. Hieruit is naar voren gekomen dat er, tot 2040, behoefte is aan nog 20 vrije sector huurwoningen. Er wordt nader onderzocht of een aantal van de 37 sociale huurwoningen in Taets van Amerongenweg fase 2 kan worden omgezet naar de vrije sector. Besluitvorming
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
25
hieromtrent vindt in 2022 plaats. Ook worden er een aantal vrije sector huurwoningen opgenomen in de uitbreidingslocatie Beekweide 2. 4. Het woningbouwprogramma wordt aangepast aan de uitkomst van het woningmarktonderzoek.
Programmaonderdeel 2.3.7: Wat wilden we bereiken?
duurzaamheid
1. In 2035 willen wij als gemeente energieneutraal zijn, op een economisch verantwoorde manier. 2. We verduurzamen de huurwoningen binnen ons woningbedrijf. In 2035 is 50% van de woningen ‘nul-op-de-meter’(NOM) en
bij nieuwbouw hanteren we ‘nul-op-de-meter’ als randvoorwaarde. 3. Vergroening particuliere achtertuinen. 4. Implementatie Actieplan Duurzaamheid.
Wat hebben we bereikt? 1. De Transitievisie Warmte is opgesteld door Royal Haskoning DHV. Hierin staat beschreven op welke manier we de komende jaren aan de slag gaan om gebouwen in de gemeente aardgasvrij te maken. De Transitievisie Warmte is vastgesteld door de raad op 15 februari 2022. 2. Op basis van de huidig gerealiseerde en te realiseren projecten is in 2035 30,75% van de huurwoningen nul-op-de-meter. Het overige deel dient gerealiseerd te worden door het naar NOM renoveren van woningen uit de bestaande voorraad. 3. Helaas is vanwege de coronamaatregelen de vergroening van particuliere achtertuinen niet doorgegaan. 4. Vanuit de implementatie van het Actieplan Duurzaamheid is het opstellen van de Routekaart Duurzaamheid Renswoude gerealiseerd. In de Routekaart staat beschreven wat we de komende jaren op korte en lange termijn (kunnen) ondernemen op het gebied van duurzaamheid in Renswoude. De Routekaart is gepresenteerd en besproken in de raadscommissievergadering van 22 februari 2022.
Wat hebben we daar voor gedaan? 1. Het document Transitievisie Warmte is opgesteld, waarna deze is gepresenteerd voor de raad en hierna is vastgesteld. 2. Alle nieuw te bouwen woningen voor het Woningbedrijf worden als NOM-woning uitgevoerd. 3. Vanwege de coronacrisis is er niets gedaan aan de vergroening van particulieren achtertuinen. 4. Het document Routekaart Duurzaamheid is opgesteld, waarna deze is gepresenteerd en besproken in de raadscommissie.
Financieel overzicht Totaal programma 3 Fysiek domein
primair
Begroting 2021 na wijziging
Rekening 2021
voordeel nadeel v 527
Verschil
Totaal lasten
6.404
6.728
6.201
Totaal baten
4.972
4.920
6.026
1.106
v
Saldo voor bestemming
-1.432
-1.809
-175
1.633
v
Toevoeging reserves
76
76
4.767
-4.691
n
Onttrekking reserves
346
721
307
-414
n
Saldo reserves
270
645
-4.460
-5.105
n
-1.162
-1.164
-4.635
-3.472
n
Saldo na bestemming
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
26
Toelichting verschillen Programma 3 Fysiek domein
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein
Lasten Verkeer en vervoer Parkeren Fysieke bedrijfsinfrastructuur Openbaar groen en (openlucht) recreatie Riolering Afval Milieubeheer Begraafplaatsen en crematoria Ruimtelijke ordening Grondexploitatie (niet bedrijventerreinen) Wonen en bouwen Subtotaal lasten:
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
3 3
Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein Fysiek domein
Fysiek domein Fysiek domein
Baten Verkeer en vervoer Parkeren Fysieke bedrijfsinfrastructuur Openbaar groen en (openlucht) recreatie Riolering Afval Milieubeheer Begraafplaatsen en crematoria Ruimtelijke ordening Grondexploitatie (niet bedrijventerreinen) Wonen en bouwen
Begroting na Realisatie Afwijking wijz. Lasten Lasten Lasten 572 398 174 0 0 0 0 -24 24 479 381 98 443 318 125 479 562 -83 776 587 189 105 94 11 95 90 5 6 696 -690 3.773 3.099 674 6.728 Begroting na wijz. baten
6.201 Realisatie Baten
527 Afwijking Baten
0 14 0 2 612 650 0 63 16 0 3.564
0 10 0 1 648 550 151 49 24 767 3.825
0 -4 0 0 36 -99 151 -14 8 767 261
Subtotaal baten:
4.920
6.026
1.106
Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
-1.809 76 721 645 -1.164
-175 4.767 307 -4.460 -4.635
1.633 -4.691 -414 -5.105 -3.472
Afwijkingen: Verkeer en vervoer (lasten +€ 174.000) Er is in 2021 € 170.000 minder uitgegeven aan wegenonderhoud dan geraamd. Openbaar groen en (openlucht) recreatie (lasten +€ 98.000) Er is in 2021 € 59.000 minder uitgegeven aan groenonderhoud en € 54.000 minder uitgegeven aan slootonderhoud dan geraamd. Door een andere aanbesteding zijn de kosten omlaag gegaan en was er voor groenonderhoud ook minder geld nodig. Riolering (baten +€ 36.000 en lasten +€ 125.000) Er is in 2021 € € 78.000 minder uitgegeven aan rioolonderhoud dan geraamd. Door renovatie van de drukriolering is er minder onderhoudsgeld nodig. Op dit taakveld was verder een dotatie aan de voorziening riolering geraamd van € 66.000. Deze is niet gerealiseerd. Daar tegenover heeft de rioolheffing € 36.000 meer opgebracht dan geraamd. Afval (lasten -€ 83.000) Op dit taakveld heeft een dotatie aan de voorziening milieu plaatsgevonden van € 162.000. Deze was niet geraamd. Daar tegenover staan € 75.000 minder lasten aan afvalverzameling en -verwerking dan geraamd. Er is meer afval gescheiden waardoor er minder restafval was, hierdoor waren de verwerkingskosten lager dan begroot.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
27
Milieubeheer (baten + € 151.000 en lasten +€ 189.000) De geraamde baten op dit taakveld zijn € 151.000 hoger uitgevallen ten opzichte van de raming. Dit komt door de nietgeraamde Rijksbijdrage sanering verkeerslawaai. Daarnaast was er € 190.000 geraamd voor laste inzake milieuplannen, maar deze zijn niet gerealiseerd. Grondexploitatie (niet bedrijventerreinen) (baten +€ 767.000 en lasten -€ 690.000) De mutaties op de grondexploitaties zijn niet geraamd. Deze mutaties worden verrekening met de balanspositie van deze grondexploitaties. Wonen en bouwen (baten +€ 261.000 en lasten +€ 674.000) De lasten van het woningbedrijf zijn € 618.000 lager uitgevallen en de baten zijn € 196.000 hoger uitgevallen dan geraamd. De onderschrijding van de lasten dient in samenhang te worden beschouwd met de onderschrijding van de baten in programma 5. Van de geraamde baten in dat programma is de doorbelasting van overhead aan het woningbedrijf van € 384.000 namelijk niet gerealiseerd. Ook zijn er € 51.000 meer leges omgevingsvergunningen gegenereerd, terwijl er € 33.000 minder uitgegeven is op het gebied van het afgeven van de omgevingsvergunningen. Reservetoevoegingen (lasten -€ 4.691.000) Dit betreft de niet-geraamde toevoeging van het resultaat van het woningbedrijf aan de algemene bedrijfsreserve Woningbedrijf van € 334.000.
Daarnaast is er een toevoeging van € 106.000 gedaan aan de reserve riolering en een toevoeging van € 250.000 aan de reserve ter dekking van de kapitaallasten (van het gemeentehuis). Daarnaast is er op basis van een raadsbesluit uit 2019 een toevoeging gedaan aan de bestemmingsreserve ter dekking van de kapitaallasten van het nieuwe gemeentehuis. Het nieuwe gemeentehuis wordt in 2022 afgerond en vanaf 2023 wordt deze naar verwachting afgeschreven. Vanaf dat moment zal de jaarlijkse afschrijving en rente (kapitaallast) aan deze bestemmingsreserve onttrokken worden. Reserveonttrekkingen (baten -€ 414.000) Er zijn minder lasten gerealiseerd dan geraamd, daarom heeft er geen reserveonttrekking plaatsgevonden.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
28
2.4. Programma 4. Algemene dekkingsmiddelen Portefeuillehouder(s): M.C. Teunissen Dit programma bevat de volgende taakvelden: I. Algemene dekkingsmiddelen (OZB-woningen, OZB-niet woningen, belastingen overig, algemene uitkering, treasury, onvoorzien, overige baten en lasten, vennootschapsbelasting)
Ambitie Een goede financiële huishouding is essentieel. Wij willen een financieel gezonde gemeente zijn en daar is ons financieel beleid ook op gericht. Wij communiceren helder en begrijpelijk over de gemeentelijke financiën. In de begrotingen vanaf 2019 worden de financiële effecten van het coalitieakkoord 2018-2022 verwerkt. Daarbij blijft de randvoorwaarde dat we jaarlijks blijven zorgen voor een structureel sluitende begroting.
Kaderstellende beleidsnota’s • • • •
Treasurystatuut gemeente Renswoude (2015) Gemeentelijke belastingverordeningen Financiële verordening gemeente Renswoude 2021 Nota reserves en voorzieningen 2019
Verbonden partijen • n.v.t.
Programmaonderdeel 2.4.1: Wat wilden we bereiken? 1. 2. 3. 4.
algemene dekkingsmiddelen
We zijn een financieel gezonde gemeente. Het weerstandsvermogen is voldoende om de geïnventariseerde en gekwantificeerde risico’s af te dekken. We laten de Onroerende Zaakbelasting (OZB) geen sluitstuk zijn van de begroting. We versterken de controlerende van de gemeenteraad taak op het gebied van financiën.
Wat hebben we bereikt? 1. 2. 3. 4.
Structurele uitgaven worden gedekt met structurele middelen. Het weerstandsvermogen voor 2021 is € 5 Mln. en het weerstandsratio voor 2021 is 4,7 De autonome verhoging OZB voor 2021 was 1,7%, conform de kadernota. De begroting, voorjaarsrapportage, kadernota, najaarsrapportage en de jaarstukken zijn in 2021 uitgebracht. Bij de najaarsrapportage en de jaarstukken zijn de eerste stappen gezet m.b.t. de doorontwikkeling van de producten. Dit heeft geleid tot een hogere informatiewaarde.
Wat hebben we daar voor gedaan? 1. 2. 3. 4.
Een structureel sluitende begroting. Versterking van het weerstandsvermogen. Er is geen additionele OZB verhoging doorgevoerd. Continue doorontwikkeling van de financiële producten van de Planning & Control cyclus.
Financieel overzicht Totaal programma 4 Algemene dekkingsmiddelen Totaal lasten
primair
Begroting 2021 na wijziging
Rekening 2021
voordeel nadeel v 157
Verschil
172
148
-9
Totaal baten
7.767
8.375
8.933
559
v
Saldo voor bestemming
7.595
8.227
8.942
715
v
Toevoeging reserves
354
354
0
354
v
Onttrekking reserves
0
0
4.000
4.000
v
Saldo reserves
-354
-354
4.000
4.354
v
Saldo na bestemming
7.241
7.873
12.942
5.069
v
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
29
Toelichting verschillen Programma 4 Algemene dekkingsmiddelen
4 4 4 4 4 4 4 4
Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen
Begroting na Realisatie Afwijking Lasten wijz. Lasten Lasten Lasten Treasury -91 -169 78 OZB woningen 88 12 75 OZB niet-woningen 0 0 0 Belastingen overig 0 0 0 Algemene uitkering en overige uitkeringen gemeentefonds 0 0 0 Overige baten en lasten 126 16 110 Vennootschapsbelasting (VpB) 25 132 -107 Resultaat van de rekening baten en lasten 0 0 0 Subtotaal lasten:
4 4 4 4 4 4 4 4
4 4
Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen
Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen
148
-9
157
Begroting na Realisatie Afwijking Baten wijz. baten Baten Baten Treasury 13 0 -13 OZB woningen 576 604 28 OZB niet-woningen 497 507 10 Belastingen overig 354 489 135 Algemene uitkering en overige uitkeringen gemeentefonds 6.935 7.318 383 Overige baten en lasten 0 15 15 Vennootschapsbelasting (VpB) 0 0 0 Resultaat van de rekening baten en lasten 0 0 0 Subtotaal baten:
8.375
8.933
559
Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
8.227 354 0 -354 7.873
8.942 0 4.000 4.000 12.942
715 354 4.000 4.354 5.069
Afwijkingen: Treasury (lasten +€ 78.000) De Treasury-functie heeft het saldo € 128.000 meer opgebracht ten opzichte van de raming. Er is € 75.000 minder uitgegeven aan rente en de toegerekende rentebaten zijn € 57.000 hoger uitgevallen. OZB woningen (baten +€ 28.000 en lasten +€ 75.000) Het heffen en invorderen van OZB heeft € 75.000 minder gekost dan geraamd, terwijl er € 28.000 meer OZB is gegenereerd. Overige baten en lasten (lasten +€ 110.000) De raming voor onvoorziene lasten van € 150.000 is niet benut in 2021. Vennootschapsbelasting (VpB) (lasten -€ 107.000) De Vpb is € 107.000 hoger uitgevallen ten opzichte van de raming van € 25.000. Deze uitkomst is sterk afhankelijk van de grondexploitaties. Belastingen overig (baten 135.000) In de begroting 2022 is rekening gehouden met de wettelijke afschaffing van het kunnen opleggen van precariobelasting door de gemeente. Voor 2021 was er nog wel een baat begroot van € 354.000. Uiteindelijk is er € 489.384 gerealiseerd. Dit komt doordat er achteraf het werkelijk aantal meters van het netwerk (elektriciteit en gas) door Stedin wordt doorgegeven. Het werkelijk aantal meters netwerk ligt hoger dan waar we rekening mee hadden gehouden. Hierdoor zijn er € 135.384 hogere baten gerealiseerd.
Algemene uitkering en overige uitkeringen gemeentefonds (baten +€ 383.000) In de najaarsrapportage is de raad op de hoogte gebracht van de ontwikkelingen binnen de rijkscirculaires. De financiële gevolgen zijn toen ook verwerkt. Na de najaarsrapportage is de decembercirculaire nog verschenen en is de doorrekening van de circulaires 2021 opnieuw beoordeeld. Uiteindelijk heeft dit t.o.v. de najaarsrapportage geleidt in 2021 tot een voordeel van
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
30
de baten van € 383.000. Deze mutatie kon niet eerder verwerkt worden. Een aantal taakmutaties waar gemeente Renswoude in 2021 via de rijkscirculaires middelen voor heeft ontvangen zijn niet begroot. Deze zullen nog wel tot besteding komen en er wordt daarom voorgesteld aan de raad om € 232.000 over te hevelen naar 2022. Zie voor een specificatie de resultaatbestemming. Reserveonttrekkingen (+€ 4.000.000) Dit is de mutatie van € 4.000.000 die samenhangt met de mutatie in de reserve op programma 3. Is namelijk de verschuiving van de algemene reserve naar de reserve ter dekking van de kapitaallasten gemeentehuis. Onder uitputting diverse stelposten (+ € 84.929) In een begroting wordt rekening gehouden met een aantal stelposten voor diverse kosten. Bijvoorbeeld prijs- en loonstijgingen. Wanneer deze stelposten niet volledig worden benut omdat dit niet noodzakelijk is, dan leidt dit tot een voordeel t.o.v. de begroting. Voor 2021 is dit een voordeel van € 84.929.
2.5. Programma 5. Overhead Portefeuillehouder(s): P. Doornenbal-van der Vlist Dit programma bevat de volgende taakvelden: I. Ondersteunende diensten (Overhead)
Doel Het doel van het overzicht overhead is om de overhead bij de gemeente beter zichtbaar te maken. Daarnaast ontstaat een beter inzicht in de directe kosten die de gemeente maakt voor het leveren van haar producten en het halen van haar doelstellingen binnen de beleidsprogramma’s. Ook kan door het hanteren van een eenduidige systematiek een betere vergelijking met andere gemeenten worden gemaakt. De beoogde effecten zijn: • Een transparant inzicht in de omvang en samenstelling van de overhead; • Een efficiënte en effectieve ondersteuning van het primair proces. Voor de definitie van Overhead wordt aangesloten bij het BBV: Overhead is het geheel van functies gericht op de sturing en ondersteuning van het primaire proces. Overhead bestaat uit: • • • • • • • • • • •
Leidinggevenden primair proces (exclusief projectleiding) Financiën, toezicht en controle gericht op de (eigen) gemeentelijke organisatie Personeel en organisatie Inkoop (inclusief aanbesteding en contractmanagement) Communicatie (interne en externe communicatie, uitgezonderd klantcommunicatie) Juridische zaken (uitgezonderd bezwaar en beroep en primaire taken als vergunningverlening) Informatievoorziening en automatisering (ICT) Facilitaire zaken en huisvesting (inclusief beveiliging) Documentaire informatievoorziening (DIV) Bestuur ondersteuning Managementondersteuning primair proces
Kaderstellende beleidsnota’s • • • •
Treasurystatuut gemeente Renswoude (2015) Gemeentelijke belastingverordeningen Financiële verordening gemeente Renswoude 2021 Nota reserves en voorzieningen 2019
Verbonden partijen • n.v.t.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
31
Financieel overzicht Totaal programma 5 Overhead
primair
Begroting 2021 na wijziging
Totaal lasten
1.662
Rekening 2021
1.825
2.317
voordeel nadeel n -492
Verschil
398
398
32
-366
n
-1.264
-1.427
-2.285
-858
n
Toevoeging reserves
0
0
0
0
n
Onttrekking reserves
104
104
0
-104
n
Saldo reserves
104
104
0
-104
n
-1.160
-1.323
-2.285
-962
n
Totaal baten Saldo voor bestemming
Saldo na bestemming
Toelichting verschillen Programma 5 Overhead
5
Overhead
Lasten Overhead Subtotaal lasten:
5
Overhead
Baten Overhead Subtotaal baten:
5 5
Overhead Overhead
Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
Begroting na Realisatie Afwijking wijz. Lasten Lasten Lasten 1.825 2.317 -492 1.825
2.317
Begroting na Realisatie wijz. baten Baten 398
-492
Afwijking Baten 32 -366
398
32
-366
-1.427 0 104 104 -1.323
-2.285 0 0 0 -2.285
-858 0 -104 -104 -962
Afwijkingen: Overhead (lasten -€ 492.000 en baten -€ 366.000) Van de salarislasten is € 93.000 minder doorbelast naar de programma’s. Verder is er € 292.000 meer lasten gerealiseerd vanwege het inhuren van extern personeel. Van de geraamde baten is de doorbelasting van overhead aan het woningbedrijf van € 384.000 niet gerealiseerd op programma 5. Deze onderschrijding van de baten dient in samenhang te worden beschouwd met de onderschrijding van de lasten in programma 3 (taakveld ‘Wonen en bouwen’). Op dat taakveld zijn de lasten van het woningbedrijf namelijk € 618.000 lager uitgevallen. Reserveonttrekkingen (baten -€ 104.000) Voor het inlopen van archiefachterstanden, voldoen aan IBT en lasten generatiepact is een onttrekking uit de algemene reserve geraamd. Deze is niet gerealiseerd, omdat er reeds voldoende middelen beschikbaar zijn om deze lasten mee op te vangen.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
32
3
Paragrafen
3.1. Paragraaf lokale heffingen Algemeen De lokale heffingen vormen jaarlijks een belangrijk onderdeel van onze inkomsten en zijn onderdeel van de gemeentelijke beleidsvrijheid. De nota lokale heffingen is het beleidskader voor het heffen van belastingen en rechten. In de paragraaf lokale heffingen bij de jaarrekening legt gemeente Renswoude verantwoording af over het gevoerde beleid 2021 en de realisatie daarvan. Er wordt onderscheid gemaakt in heffingen waarvan de besteding van de opbrengst vrij is (zogenaamd belastingen) en heffingen waarvan de besteding van de opbrengst gebonden is (zogenaamd rechten). De gemeente Renswoude maakt onderscheid tussen de volgende heffingen:
Belastingen: • •
Onroerende zaakbelastingen Toeristenbelasting
Rechtens: • • • • •
Afvalstoffenheffing en reinigingsrecht Rioolrecht Begrafenisrechten Precariorechten Diverse leges, zoals bouwleges en leges burgerlijke stand, reisdocumenten en rijbewijzen.
Opbrengsten lokale belasting Tarief Toeristenbelasting (overnachtingen, forfaitair) Totaal toeristenbel. Onroerende- zaakbelastingen (OZB) Eigenarenheffing woningen - Code 1 Eigenarenheffing niet-woningen - Code 3 Gebruikersheffing niet- woningen - Code 4 Totaal OZB Totaal opbrengst belastingen
2020 werkelijk Opbrengst
Tarief
2021 geraamd Opbrengst
2021 werkelijk Opbrengst
€ 0,75
€ 47.625 € 47.625
€ 0,75
€ 42.875 € 42.875
59.023 € 59.023
0,0830% 0,1628% 0,1463%
€ 565.202 € 270.337 € 196.372 € 1.031.911
0,0830% 0,1628% 0,1463%
€ 571.208 € 291.327 € 209.968 € 1.072.503
€ 604.077 € 294.263 € 212.882 € 1.111.222
€ 1.115.378
€ 1.170.245
€ 1.079.536
Toeristenbelasting In 2021 zijn de tarieven van de toeristenbelasting ongewijzigd omdat de afgesproken tarieven tot en met 2021 geldig zijn. De toeristenbelasting bedraagt € 0,75 per persoon per nacht.
Precariorechten Onder precariorechten kan de gemeente Renswoude een belasting heffen voor de netlengtes van de elektriciteits- en gasnetten.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
33
Opbrengsten afvalstoffen- en rioolheffing Tarief Afvalstoffenheffing Vast recht - Code 1 Vast recht medisch - Code 2 Variabel tarief Totaal
2020 werkelijk Opbrengst
€ 245,00 € 294,00
Rioolheffing Bedrijven > 10 personen - Code 4 Bedrijven < 10 personen - Code 3 Meerpersoonshuishoudens - Code 2 Eenpersoonshuishoudens - Code 1 Totaal
€ 677,00 € 473,75 € 264,50 € 227,15
Tarief
2021 geraamd Opbrengst
€ 509.050 € 2.954 € 79.882 € 591.886
€ 245,00 € 294,00
€ 20.835 € 88.550 € 312.530 € 98.968 € 520.883
€ 677,00 € 473,75 € 264,50 € 227,15
Tarief
€ 516.543
2021 werkelijk Opbrengst
€ 245,00 € 294,00
€ 113.464 € 630.007
€ 38.399 € 102.819 € 386.274 € 84.572 € 612.064
€ 677,00 € 473,75 € 264,50 € 227,15
€ 509.335 € 1.885 € 73.572 € 584.792
€ 520.215 € 520.215
Voor de rechten hanteren wij in beginsel het uitgangspunt van 100% kostendekkende tarieven. Dit is de maximale benutting van de wettelijke mogelijkheden. Deze opbrengsten zijn bedoeld als tegemoetkoming in de kosten voor een specifieke dienst.
Afvalstoffenheffing en reinigingsrecht Door alle wet- en regelgeving zien we dat de kosten van het verwerken van afval stijgen. De ingezamelde hoeveelheden PMD afval is groter dan verwacht, de sorteer- en transport kosten van PMD afval stijgen, terwijl de opbrengsten van oud papier dalen. Naast deze zaken heeft de gemeenteraad besloten per 1 januari 2020 over te gaan op een andere manier van afval inzameling en ook op een andere manier van het doorberekenen van de kosten hiervan. Hierbij hebben de bewoners van alle percelen een basistarief betaald en is een variabel tarief doorberekend per keer dat een afvalcontainer is aangeboden. Er wordt geen onderscheid meer gemaakt tussen éénpersoonshuishoudens en meerpersoonshuishoudens.
Rioolrecht In het Gemeentelijk Riolering Plan (GRP) wordt berekend wat de lasten van het huidige rioolstelsel zijn, welke vervangings- en uitbreidingsinvesteringen de komende jaren moeten worden gedaan om aan de klimaatveranderingen het hoofd te kunnen bieden. Ook staat in het GRP welke opbrengsten aan rioolrechten we moeten realiseren om dit allemaal mogelijk te maken. Op grond van de geactualiseerde berekening is vastgesteld dat de tarieven 2020 van het rioolrecht gelijk aan 2019 konden blijven.
Kwijtscheldingsbeleid Wanneer inwoners onoverkomelijke problemen hebben met het voldoen van gemeentelijke belastingen bestaat de mogelijkheid tot kwijtschelding hiervan. Kwijtschelding is onder bepaalde voorwaarden mogelijk voor de onroerende zaakbelasting, de afvalstoffenheffing en het rioolafvoerrecht. In overleg met de afdeling sociale zaken wordt bekeken of en in hoeverre cliënten hiervoor in aanmerking komen. Lasten ontwikkeling Belastingdruk 2020 2021 Gem. Gebruiker Eigenaar/ Gem. Gebruiker Eigenaar/ waarde (huurder) gebruiker waarde (huurder) gebruiker woning woning * Eenpers.huish. OZB € 337.900 € 280,46 € 371.000 € 301,99 € 301,99 Afvalst.heffing - Code 1 € 245,00 € 245,00 € 245,00 € 245,00 Rioolheffing - Code 1 € 227,15 € 227,15 € 227,15 € 227,15 Totaal € 472,15 € 752,61 € 774,14 € 774,14 Meerpers.huish. OZB Afvalst.heffing - Code 1 Rioolrecht - Code 2 Totaal AFVB 01 – vastrecht AFVB 02 – vastrecht medisch
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
€ 337.900 € 245,00 € 264,50 € 509,50
€ 280,46 € 245,00 € 264,50 € 789,96
€ 371.000
€ 301,99 € 245,00 € 264,50 € 811,49
€ 301,99 € 245,00 € 264,50 € 811,49
34
In bovenstaande tabel geven wij inzicht in de stijging van de lastendruk voor gebruikers en eigenaren van woningen op basis van éénpersoonshuishoudens en meerpersoonshuishoudens met een gemiddelde WOZ-waarde van € 371.000 op 1 januari 2021, de waarde waarop de Coelo haar berekeningen baseert in de Atlas van de Lokale Lasten).
Onderbouwing lasten per taakveld en dekkingspercentage De kosten van sommige taakvelden hebben gedeeltelijk betrekking op een bepaalde dienst die door de gemeente wordt verricht. In deze gevallen worden de kosten van deze taakvelden voor een evenredig deel aan de betreffende dienst toegerekend. Afvalstoffenheffing/ reinigingsrecht Lasten per taakveld 7.3 Afval 2.1 Verkeer en vervoer 6.3 Inkomensregelingen Subtotaal 0.4 Overheadkosten 10% van subtotaal Compensabele BTW Totaal lasten
€ € € € € € €
407.827 6.721 13.000 427.549 42.755 76.391 546.694
7.3 Inkomsten afval Door te berekenen via heffingen
€ €
49.927 496.767
Opbrengst afvalstoffenheffing Gerealiseerde opbrengsten Exploitatieresultaat Afrekening AVU en ACV Minder compensabele btw Te storten in milieuvoorziening Dekkingspercentage
€ € € € € €
584.792 584.792 88.025 94.093 -19.759 162.358 118%
2021
De lasten die op het ‘taakveld 7.3 Afval’ worden gepresenteerd, hebben volledig betrekking op de inzameling- afvoer en verwerking van afval. Vanaf 2020 zamelt de gemeente geen afval meer in bij bedrijven. De lasten die staan vermeld op ‘taakveld 2.1 Verkeer en vervoer’, worden gedeeltelijk toegerekend aan de kosten van afvalinzameling – reinigingsrecht en rioolrecht. Een exacte verdeling is moeilijk te bepalen, maar omdat Renswoude een landelijke gemeente is, is het aandeel bladafval relatief groter dan het zwerfvuil. We rekenen daarom 50% van de kosten van straatwegen en onkruidbestrijding toe aan de rioolheffing, 30% aan verkeersveiligheid en 20% aan de afvalstoffenheffing/ reinigingsrecht. Op ‘taakveld 6.3 Inkomensregelingen’, staat o.a. geraamd hoeveel de kwijtschelding afvalstoffenheffing bedraagt. Dit bedrag heeft volledig betrekking op afvalstoffenheffing en niet op reinigingsrecht. De overheadkosten worden toegerekend op de wijze zoals hierboven is toegelicht. De dotatie aan de milieuvoorziening is € 162.358. Ultimo 2020 was de voorziening € 0. Ultimo 2021 dus € 162.358.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
35
Rioolrecht Lasten per taakveld 7.2 Riolering 2.1 Verkeer en vervoer 5.7 Openbaar groen en recreatieve voorz. 6.3 Inkomensregelingen Subtotaal 0.4 Overheadkosten 10% van subtotaal Compensabele BTW Totaal lasten onttrekking van voorziening riolering conform GRP Te dekken via rioolrecht
€ € € € € € € € € €
2021 324.995 16.804 9.429 15.000 366.228 36.623 26.314 429.165 -15.369 413.796
Opbrengst rioolrecht
€
520.215
Exploitatieresultaat storten aan reserve Dekkingspercentage
€
106.419 126%
Op ‘taakveld 6.3 Inkomensregelingen’, staat gespecificeerd aangegeven hoeveel wordt geraamd aan kwijtschelding van rioolrecht, dit bedrag wordt ook meegenomen bij de onderbouwing van het rioolrecht. Begraafplaatsen Lasten per taakveld 7.5 Begraafplaatsen 0.4 Overheadkosten 10% Totaal lasten Werkelijke opbrengst Dekkingspercentage
2021 € 97.766 € 9.777 € 107.543 € 49.299 46%
De lasten op ‘taakveld 7.5 Begraafplaatsen’, hebben betrekking op de kosten van begraven met uitzondering van de kosten van het rouwcentrum. Op grond van de beraadslagingen in de commissie RF van 4 juni 2015 heeft de gemeenteraad vastgesteld dat de lasten van de begraafplaats voor minimaal 50% moeten worden gedekt door de opbrengsten van de begraafrechten. De overheadkosten worden toegerekend op de wijze zoals hierboven is toegelicht.
Onderbouwing legestarieven legesverordening De tarieven genoemd in de legesverordening en de bijbehorende tarieventabel hebben betrekking op verschillende en uiteenlopende zaken. Het is ondoenlijk om elk legestarief afzonderlijk te onderbouwen. De in de legesverordening genoemde leges kunnen in 3 groepen worden onderscheiden. 1. Algemene dienstverlening. 2. Dienstverlening vallend onder fysieke leefomgeving/omgevingsvergunning. 3. Dienstverlening vallend onder Europese dienstenrichtlijn. Per groep zal een onderbouwing van de leges worden gegeven.
Algemene dienstverlening Binnen de leges die vallen onder het hoofdstuk algemene dienstverlening vindt kruissubsidiëring plaats. Medewerk(st)ers van de afdeling burgerzaken werken aan verschillende diensten en het is niet efficiënt om zo gedetailleerd tijd vast te leggen. Voor een aantal kosten die op de afdeling burgerzaken drukken, is onmogelijk gebleken vast te stellen voor hoeveel procent ze aan één bepaalde dienst zijn toe te rekenen. Geprobeerd is de diverse leges in dit hoofdstuk zodanig vast te stellen, dat ze in een redelijke verhouding staan tot de lasten.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
36
Algemene dienstverlening Lasten per taakveld 0.2 Burgerzaken (bevolkingsaangelegenheden 15%) 0.2 Burgerzaken (burgerlijke stand) Subtotaal 0.4 Overheadkosten 10% Totaal lasten
2021 € 16.907 € 33.307 € 50.214 € 5.021 € 55.236
Gerealiseerde opbrengst Dekkingspercentage
€ 71.597 130%
De gemeente Renswoude heeft maar één balie, dus voor alle diensten van de gemeente melden de burgers zich bij deze balie. Uit geschiedenis is gebleken dat 15% van de uren wordt besteden aan algemene dienstverlening, 35% wordt besteed aan dienstverlening vallend onder fysieke leefomgeving/omgevingsvergunning en 50% wordt besteed aan dienstverlening vallend onder Europese dienstenrichtlijn. Voor een aantal documenten, dat onder dit hoofdstuk valt zijn door het Rijk maximum legesbedragen bepaald. De lasten op ‘taakveld 0.2 Burgerzaken burgerlijke stand’, hebben volledig betrekking op algemene dienstverlening. De baten van dit taakveld hebben betrekking op leges burgerlijke stand, reisdocumenten, rijbewijzen en algemene dienstverlening.
Leges dienstverlening vallend onder fysieke leefomgeving/omgevingsvergunning Fysieke leefomgeving/omgevingsvergunning Lasten per taakveld 0.2 Burgerzaken ( bevolkingsaangelegenheden 35% ) 1.1 Crisisbeheersing ( 10%) 8.3 Wonen en bouwen Subtotaal 0.4 Overhead 10% Totaal lasten Gerealiseerde opbrengst Dekkingspercentage
2021 € 39.449 € 35.293 € 144.432 € 219.174 € 21.917 € 241.092 € 262.533 109%
De VRU adviseert bij de afgifte van omgevingsvergunningen ten aanzien van eisen die uit oogpunt van brandpreventie aan de betreffende bouwwerken moeten worden gesteld. Deze lasten worden op ‘taakveld 1.1 Crisisbeheersing’, opgenomen. De lasten op ‘taakveld 8.3 Wonen en bouwen’, hebben betrekking op de volgende diensten: • Bouw- en woningtoezicht • Sloopvergunningen • Gedeeltelijk handhaving bouwzaken De post handhaving bouwzaken bevat drie activiteiten: • Activiteiten naar aanleiding van meldingen en klachten • Algemeen toezicht • Handhaving en toezicht op de vergunningverlening Uit het verleden is gebleken dat de medewerk(st)ers circa 15% van de tijd aan meldingen en klachten besteden en 5% aan algemeen toezicht. Het merendeel van de tijd op dit taakveld wordt besteed aan toezicht op de vergunningverlening. De eerste twee onderdelen worden niet meegenomen bij de kostenonderbouwing van dit hoofdstuk, het laatste onderdeel wel. Ook ten aanzien van de tarieven binnen dit hoofdstuk vindt kruissubsidiëring plaats. Aanvragen omgevingsvergunningen hebben betrekking op veel verschillende zaken en vereisen sommige aanvragen meer tijd dan anderen. Het is daarom
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
37
ondoenlijk om voor al die verschillende aanvragen afzonderlijke legesbedragen te bepalen. We hebben getracht de diverse leges voor in dit hoofdstuk genoemde diensten zodanig vast te stellen, dat ze in redelijke verhouding staan tot de dienstverlening die is verricht. In onze verordening is opgenomen dat de leges van aanvragen omgevingsvergunning in situaties waar al met de bouw is begonnen zonder dat eerst de aanvraag is gedaan, worden verhoogd met 10% met een minimum van € 105,00 en een maximum van € 1.050,00. Deze hogere leges zijn niet gebaseerd op hogere kosten, maar op rechtvaardigingsgrond waarin goed gedrag wordt beloond en ongewenst gedrag niet.
Leges dienstverlening vallend onder Europese diensten richtlijn Europese dienstenrichtlijn Lasten per taakveld 0.2 Burgerzaken (bevolkingsaangelegenheden 50%) 0.2 Burgerzaken (burgerlijke zaken) 1.2. Openbare orde en veiligheid Subtotaal 0.4 Overhead 10% Totaal lasten Gerealiseerde opbrengst Dekkingspercentage
2021 € 56.356 € 10.279 € 550 € 67.186 € 6.719 € 73.904 € 12.315 17%
De kostenverdeling in dit hoofdstuk zijn gelijk aan de verdeling beschreven onder punt 1 Algemene dienstverdeling. Aan de ‘taakveld 1.2 Openbare orde en veiligheid’, wordt 15% van de kosten aan inzet BOA’s toegerekend. De baten op dit hoofdstuk hebben betrekking op leges overige documenten burgerzaken. Ook op dit hoofdstuk is niet mogelijk alle kosten die worden gemaakt voor een bepaald product exact te kwantificeren. We hebben daarom getracht voor zover mogelijk de tarieven zodanig vast te stellen, dat er een redelijke verhouding bestaat tussen de leges die voor een bepaalde dienst of levering wordt gevraagd en de kosten die gemaakt worden. Uit het overzicht blijkt dat de tarieven niet helemaal kostendekkend zijn. Recapitulatie onderbouwing kostendekking legesverordening Hoofdstuk leges verordening 1.Alg.dienstverlening 2.Fysieke leefomgeving/ omg.vergunning 3.Europese diensten Totaal
Lasten € 55.236 € 219.174 € 73.904 € 348.314
Baten 71.597 262.533 12.315 € 346.444
Dekkingspercentage 130% 120% 17% 99%
Aan de hand van deze recapitulatie wordt inzichtelijk gemaakt, hoe de totale baten zich verhouden tot de totale lasten in 2021. Hieruit blijkt dat de gerealiseerde baten lager zijn dan de gerealiseerde lasten. Bij de begroting wordt geprobeerd de lasten en baten en de daarbij behorende tarieven zo goed mogelijk te berekenen.
3.2. Paragraaf weerstandvermogen en risicobeheersing Algemeen Het weerstandsvermogen geeft inzicht in hoeverre de gemeente in staat is om de financiële gevolgen van risico’s op te vangen. Dit komt tot uitdrukking in de verhouding tussen de aanwezige weerstandscapaciteit en de inschatting van de risico’s. De gemeente Renswoude loopt, net als andere gemeenten, bij de uitvoering van haar taken financiële risico's. Een eigen financiële buffer ofwel weerstandsvermogen is nodig om te voorkomen dat financiële tegenvallers dwingen tot bezuinigingen of drastische beleidsbijstelling.
Jaarstukken gemeente Renswoude 2021
38
Ambitie De gemeente Renswoude kiest voor een solide financieel beleid en streeft het behoud van een structureel gezonde financiële positie na. Dit uitgangspunt bepaalt de relevantie van ons weerstandsvermogen in relatie tot ons risicomanagement. Immers, een gezonde financiële positie is nodig voor het in stand houden van het niveau van voorzieningen binnen onze gemeente.