Erratum jaarrekening 2023
Tekst van het document
Erratum bij de jaarrekening 2023 n.a.v. accountantscontrole
Pagina 6: Voorstel Resultaatbestemming Was Resultaatbestemming 2023 beslispunt 1 Resultaat jaarrekening 2023 beslispunt 2 Totaal over te hevelen budget naar volgend jaar Toevoeging aan bestemmingsreserve opvang Oekraine
1.202.505 -1.195.405 1.195.405
beslispunt 3 Restant te doteren aan de algemene reserve (vrij besteedbaar)
7.100
Wordt Resultaatbestemming 2023 beslispunt 1
Resultaat jaarrekening 2023
beslispunt 2
Totaal over te hevelen budget naar volgend jaar Toevoeging aan bestemmingsreserve opvang Oekraine
beslispunt 3 Restant te doteren aan de algemene reserve (vrij besteedbaar)
1.250.544 -1.569.403 1.569.403 -318.859
Toelichting financiële ontwikkeling Het resultaat boekjaar 2023 is met € 48.039 toegenomen. Deze toename is het saldo van meerdere correcties en wijzigingen, welke verderop in dit erratum nader toegelicht worden. Eén van de wijzigingen betreft de specifieke uitkering voor de opvang van Oekraïense vluchtelingen. Deze uitkering bestaat uit verschillende componenten, waaronder een component dat wordt berekend op basis van het aantal opvangplekken op gemeentelijke opvanglocaties. In de conceptversie van de jaarrekening 2023 was deze uitkering berekend op basis van het aantal bezette opvangplekken. Uit de accountantscontrole is gebleken dat deze uitkering berekend mag worden op basis van het aantal beschikbare opvangplekken. Dit heeft geleid tot een toename van de specifieke uitkering van € 373.998.
1
Pagina’s 7, 75, 88 en 89: Ontwikkeling resultaat op hoofdlijnen Was Rekening 2022 Totaal lasten programma's - Programma 1 wonen - Programma 2 ruimtelijke ontwikkeling & agrarische sector - Programma 3 sociaal domein - Programma 4 economische ontwikkeling en toerisme - Programma 5 inwoners, openbare orde en veiligheid, bestuur en organisatie
Totaal baten programma's - Programma 1 wonen - Programma 2 ruimtelijke ontwikkeling & agrarische sector - Programma 3 sociaal domein - Programma 4 economische ontwikkeling en toerisme - Programma 5 inwoners, openbare orde en veiligheid, bestuur en organisatie
Saldo baten / lasten programma's - Algemene dekkingsmiddelen - Overhead - Vennootschapsbelasting Saldo baten / lasten programma's voor mutaties reserves Totaal toevoegingen reserves Totaal onttrekkingen reserves Saldo reserves Resultaat voor bestemming Af: Incidentele posten Totaal excl. Incidentele posten
14.230 4.018 3.686 5.532 67 928 9.099 4.453 3.180 1.012 91 363 -5.131 9.450 -2.958 -262 1.099 1.973 1.371 -602 497 774 -278
Begroting 2023 primair na wijziging 11.442 13.621 2.873 3.886 2.974 3.425 4.608 5.360 78 64 910 885 6.166 9.342 3.471 6.190 1.479 1.968 950 917 54 54 212 213 -5.276 -4.279 9.045 8.824 -2.996 -3.349 -25 -25 747 1.171 847 1.980 822 1.804 -25 -176 723 996 164 1.690 558 -694
Rekening 2023 14.875 4.200 3.776 5.820 103 977 8.527 5.088 2.110 957 70 303 -6.348 9.678 -4.379 67 -983 1.961 4.146 2.185 1.203 1.074 129
Begroting 2023 primair na wijziging 11.442 13.621 2.873 3.886 2.974 3.425 4.608 5.360 78 64 910 885 6.166 9.342 3.471 6.190 1.479 1.968 950 917 54 54 212 213 -5.276 -4.279 9.045 8.824 -2.996 -3.349 -25 -25 747 1.171 847 1.980 822 1.804 -25 -176 723 996 99 1.665 624 -669
Rekening 2023 14.753 4.200 3.701 5.772 103 977 8.967 5.462 2.171 962 70 303 -5.785 9.809 -4.386 236 -126 1.994 3.370 1.377 1.251 1.720 -469
voordeel nadeel -1.255 n -314 n -350 n -460 n -39 n -92 n -814 n -1.102 n 142 v 40 v 16 v 90 v -2.069 n 853 v -1.030 n 92 v -2.154 n 19 v 2.342 v 2.361 v 207 v -616 n 823 v
Verschil
Wordt Rekening 2022 Totaal lasten programma's - Programma 1 wonen - Programma 2 ruimtelijke ontwikkeling & agrarische sector - Programma 3 sociaal domein - Programma 4 economische ontwikkeling en toerisme - Programma 5 inwoners, openbare orde en veiligheid, bestuur en organisatie
Totaal baten programma's - Programma 1 wonen - Programma 2 ruimtelijke ontwikkeling & agrarische sector - Programma 3 sociaal domein - Programma 4 economische ontwikkeling en toerisme - Programma 5 inwoners, openbare orde en veiligheid, bestuur en organisatie
Saldo baten / lasten programma's - Algemene dekkingsmiddelen - Overhead - Vennootschapsbelasting Saldo baten / lasten programma's voor mutaties reserves Totaal toevoegingen reserves Totaal onttrekkingen reserves Saldo reserves Resultaat voor bestemming Af: Incidentele posten Totaal excl. Incidentele posten
14.230 4.018 3.686 5.532 67 928 9.099 4.453 3.180 1.012 91 363 -5.131 9.450 -2.958 -262 1.099 1.973 1.371 -602 497 774 -278
voordeel nadeel -1.132 n -314 n -275 n -412 n -39 n -92 n -374 n -728 n 203 v 45 v 16 v 90 v -1.507 n 985 v -1.037 n 261 v -1.297 n -14 n 1.566 v 1.552 v 255 v 55 v 200 v
Verschil
Toelichting financiële ontwikkeling Het resultaat boekjaar 2023 is met € 48.039 toegenomen. Deze toename is het saldo van meerdere correcties en wijzigingen, welke zijn opgenomen in de onderstaande tabel.
2
Programma Omschrijving programma 1 Programma Wonen 1 Programma Wonen Programma Ruimtelijke Ontwikkeling en 2 Beheer Programma Ruimtelijke Ontwikkeling en 2 Beheer Programma Ruimtelijke Ontwikkeling en 2 Beheer Programma Sociaal Domein (Sociale 3 Leefbaarheid) Programma Sociaal Domein (Sociale 3 Leefbaarheid) Programma Sociaal Domein (Sociale 3 Leefbaarheid) Programma Sociaal Domein (Sociale 3 Leefbaarheid) Algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en 6 onvoorzien Algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en 6 onvoorzien Algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en 6 onvoorzien
Doelstelling Omschrijving doelstelling Opvang statushouders en vluchtelingen 3.1.1.7
I
U
€ 373.998
Mutaties reserves
€ -787.019 € €
3.1.2.6
Ontwikkeling dorp en infrastructuur Onderhoud openbare ruimte (begraafplaatsen) en afval Thema duurzaamheid (gas, stikstof, windmolens, RES)
3.1.3.4
Wmo
€
3.1.3.5
Jeugd
€ -60.212
3.1.3.6
Participatie
€
5.103
Mutaties reserves
€
11.447
3.1.6.1c
Dividend
€ 131.592
3.1.6.2
Overhead
3.1.6.3
Vennootschapsbelasting
3.1.2.2 3.1.2.5
32.981
49
€
36.569 € -74.918
€
24.365
€
12.645
6.938
€ -169.368 € -203.896 € -251.935
Programma 1 De toename van de baten van dit programma is reeds toegelicht op pagina 1. De wijzigingen in de reservemutaties in dit programma hebben beide betrekking op het resultaat boekjaar 2023 van het woningbedrijf. Het resultaat boekjaar van het woningbedrijf wordt in het betreffende boekjaar verrekend met de algemene bedrijfsreserve van het woningbedrijf. Het resultaat boekjaar 2023 van het woningbedrijf is € 787.019 negatief. Echter, middels de resultaatbestemming 2022 was er een onderhoudsbudget van € 820.000 overgeheveld naar 2023. Bij het bepalen van het resultaat boekjaar 2023 dat verrekend dient te worden met de algemene bedrijfsreserve van het woningbedrijf dient rekening gehouden te worden met dit overgeheveld onderhoudsbudget. In de conceptversie van de jaarrekening 2023 was er ten onrechte € 787.019 negatief verrekend, terwijl dit € 32.981 positief dient te zijn. Dit is gecorrigeerd in de definitieve versie van de jaarrekening 2023. Programma 2 De grondexploitatie Dorpshart is in een eerder boekjaar afgesloten. Het zeer beperkte balanssaldo van € 49 is afgeboekt. Daarnaast bevatte de conceptversie van de jaarrekening 2023 een foutieve berekening van de mutatie voorziening milieu (dotatie van € 74.918). Dit is gecorrigeerd in de definitieve versie van de jaarrekening 2023 (onttrekking van € 36.569).
Tot slot is er uit de controle op de SiSabijlage gebleken dat er aanvullend nog € 24.365 bestedingen ten laste konden worden gebracht van de specifieke uitkering Capaciteit decentrale overheden voor klimaat- en energiebeleid. Dit is in de definitieve versie van de jaarrekening 2023 dan ook gebeurd. Dit heeft geleid tot een toename van deze specifieke uitkering van € 24.365. Programma 3 In de loop van 2024 zijn er nagekomen facturen ontvangen die betrekking hebben op het boekjaar 2023. Deze Wmo-lasten van € 12.645 zijn alsnog verwerkt in de definitieve versie van de jaarrekening 2023. Daarnaast is er in de loop van 2024 duidelijkheid ontvangen over de afrekening van de Jeugdzorg-lasten 2023. Dit heeft geleid tot een positieve bijstelling van de eerder ingeschatte afrekening. De werkelijke afrekening viel namelijk € 60.212 lager uit. Verder heeft een correctie in de verantwoorde bestedingen in de SiSa-bijlage geleid tot een toename van de specifieke uitkering van € 5.103. Tot slot zijn de monumentensubsidies en -bijdragen 2023 van € 11.447 alsnog ten laste gebracht van de bestemmingsreserve Monumenten. Programma 6 Uit de controle op de jaarrekening 2023 is gebleken dat de rentebaten op het Schatkistbankieren van € 131.592 niet waren verwerkt. Dit is in de definitieve versie van de jaarrekening 2023 alsnog gebeurd.
Uit deze controle is ook gebleken dat de investering in de afsprakenmodule van het nieuwe gemeentehuis van € 6.938 lager is dan de ondergrens van € 10.000 voor het activeren van investeringen. Deze ondergrens is vastgelegd in de Nota waardering en afschrijving vaste activa Renswoude 2023. Dit heeft ertoe geleid dat deze investering in de definitieve versie van de jaarrekening 2023 ten laste is gebracht van de exploitatie. Tot slot zijn er in de loop van 2024 voorlopige en definitieve aanslagen Vennootschapsbelasting met betrekking tot het belastingjaar 2023 en eerdere belastingjaren ontvangen voor in totaal € 169.368 (terug te ontvangen). Deze zijn verwerkt in de definitieve versie van de jaarrekening 2023.
3
Pagina 7: Ontwikkeling begrotingssaldo Was Omschrijving A Saldo primitieve begroting 2023 Mutatie tussenrapportages B Overige wijzigingen C D (A t/m C) Begrotingssaldo na wijzigingen E Positieve afwijkingen jaarrekening F (D+E) Jaarrekening resultaat 2023
Bedrag 723 697 -423 997 207 1.203
Wordt Omschrijving A Saldo primitieve begroting 2023 B Mutatie tussenrapportages C Overige wijzigingen D (A t/m C) Begrotingssaldo na wijzigingen E Positieve afwijkingen jaarrekening F (D+E) Jaarrekening resultaat 2023
Bedrag 723 697 -423 997 255 1.251
Toelichting financiële ontwikkeling In de bovenstaande tabellen zijn de ‘Positieve afwijkingen jaarrekening’ weergegeven. Deze worden nader gespecificeerd in de tabellen op pagina 6.
4
Pagina 7: Onderbouwing financiële afwijkingen Was Omschrijving Programma SPUK Opvang Oekraïners lager dan geraamd 1 Onttrekking uit algemene bedrijfsreserve woningbedrijf (resultaatbestemming 2022) 1 Toevoeging voorziening milieu hoger dan geraamd 2 Toevoeging voorziening riolering lager dan geraamd 2 Energietoeslag onjuist geraamd 3 Lasten Jeugdzorg en Participatiewet hoger dan geraamd 3 Toevoegingen aan bestemmingsreserves (resultaatbestemming 2022) 3 Meer leges burgerzaken en omgevingsvergunningen dan geraamd 5 Vermindering vennootschapsbelasting niet geraamd 6 Naheffingen btw en bcf niet geraamd 6 Onttrekking uit algemene reserve (resultaatbestemming 2022) 6 Salarislasten lager dan geraamd div. Totaal saldo afwijkingen
Verschil in € -371.000 820.000 -144.500 70.000 -210.000 -150.100 -468.715 90.000 92.000 -143.000 260.500 360.000 205.185
Nadeel= - / Voordeel= +
Wordt Omschrijving Onttrekking voorziening milieu lager dan geraamd Toevoeging voorziening riolering lager dan geraamd Energietoeslag onjuist geraamd Lasten Jeugdzorg hoger dan geraamd Meer leges burgerzaken en omgevingsvergunningen dan geraamd Verminderingen vennootschapsbelasting niet geraamd Naheffingen btw en bcf niet geraamd Salarislasten lager dan geraamd Totaal saldo afwijkingen
Programma 2 2 3 3 5 6 6 div.
Verschil in € -33.000 70.000 -210.000 -90.000 90.000 261.000 -143.000 360.000 305.000
Nadeel= - / Voordeel= +
Toelichting financiële ontwikkeling In de bovenstaande tabellen worden de afwijkingen tussen de begroting na wijzigingen enerzijds en de realisatie anderzijds gespecificeerd. Deze specificatie wijzigt als gevolg van de correcties en wijzigingen die toegelicht zijn op de pagina’s 3 en 4.
5
Pagina 14: Toelichting verschillen programma 1 wonen Was Programma 1 wonen
1 1
Doelstelling 3.1.1.5 3.1.1.7
Lasten Portefeuillestrategie Woningbedrijf actualiseren Opvang statushouders en vluchtelingen Subtotaal lasten:
1 1
Doelstelling 3.1.1.5 3.1.1.7
1 1
Begroting na Realisatie Afwijking wijz. Lasten Lasten Lasten 3.349.202 3.752.955 -403.753 537.000 446.778 90.222 3.886.202
Baten Portefeuillestrategie Woningbedrijf actualiseren Opvang statushouders en vluchtelingen
4.199.733
-313.531
Begroting na Realisatie Afwijking wijz. baten Baten Baten 4.177.600 3.446.413 -731.187 2.012.000 1.641.113 -370.887
Subtotaal baten:
6.189.600
5.087.526 -1.102.074
Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
2.303.398 487.700 0 -487.700 1.815.698
887.793 -1.415.605 0 487.700 1.607.019 1.607.019 1.607.019 2.094.719 2.494.812 679.114
Wordt Programma 1 wonen
1 1
Doelstelling 3.1.1.5 3.1.1.7
Lasten Portefeuillestrategie Woningbedrijf actualiseren Opvang statushouders en vluchtelingen Subtotaal lasten:
1 1
1 1
Doelstelling 3.1.1.5 3.1.1.7
Baten Portefeuillestrategie Woningbedrijf actualiseren Opvang statushouders en vluchtelingen
Begroting na Realisatie Afwijking wijz. Lasten Lasten Lasten 3.349.202 3.752.955 -403.753 537.000 446.778 90.222 3.886.202
4.199.733
-313.531
Begroting na Realisatie Afwijking wijz. baten Baten Baten 4.177.600 3.446.413 -731.187 2.012.000 2.015.111 3.111
Subtotaal baten:
6.189.600
5.461.524
-728.076
Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
2.303.398 487.700 0 -487.700 1.815.698
1.261.791 32.981 820.000 787.019 2.048.810
-1.041.607 454.719 820.000 1.274.719 233.112
Toelichting financiële ontwikkeling In de bovenstaande tabellen zijn de doelstellingen weergegeven die onderdeel uitmaken van dit betreffende programma. De realisatiecijfers zijn in de definitieve versie van de jaarrekening 2023 aangepast ten opzichte van de conceptversie, als gevolg van de correcties en wijzigingen die toegelicht zijn op de pagina’s 3 en 4.
6
Pagina 19: Toelichting verschillen programma 2 ruimtelijke ontwikkeling & agrarische sector Was
2 2 2 2 2
Doelstelling 3.1.2.1 3.1.2.2 3.1.2.3 3.1.2.5 3.1.2.6
Programma 2 ruimtelijke ontwikkeling & agrarische sector Begroting na Realisatie Afwijking Lasten wijz. Lasten Lasten Lasten Ontwikkeling buitengebied & agrarische sector 76.998 102.568 -25.570 Ontwikkeling dorp en infrastructuur 866.725 1.380.786 -514.061 Verkeersveiligheid 298.850 398.623 -99.773 Onderhoud openbare ruimte (begraafplaatsen) en afval 1.856.922 1.740.494 116.428 Thema duurzaamheid (gas, stikstof, windmolens, RES) 325.850 153.161 172.689 Subtotaal lasten:
2 2 2 2 2
Doelstelling 3.1.2.1 3.1.2.2 3.1.2.3 3.1.2.5 3.1.2.6
2 2
3.425.345
3.775.630
-350.285
Begroting na Realisatie Afwijking Baten wijz. baten Baten Baten Ontwikkeling buitengebied & agrarische sector 0 0 0 Ontwikkeling dorp en infrastructuur 16.639 415.937 399.298 Verkeersveiligheid 0 39.843 39.843 Onderhoud openbare ruimte (begraafplaatsen) en afval 1.670.024 1.563.043 -106.981 Thema duurzaamheid (gas, stikstof, windmolens, RES) 280.850 90.785 -190.065 Subtotaal baten:
1.967.513
2.109.607
142.094
Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
-1.457.832 350.000 170.475 -179.525 -1.637.357
-1.666.023 350.000 170.475 -179.525 -1.845.548
-208.191 0 0 0 -208.191
Wordt Programma 2 ruimtelijke ontwikkeling & agrarische sector
2 2 2 2 2
Doelstelling 3.1.2.1 3.1.2.2 3.1.2.3 3.1.2.5 3.1.2.6
Begroting na Realisatie Afwijking Lasten wijz. Lasten Lasten Lasten Ontwikkeling buitengebied & agrarische sector 76.998 102.568 -25.570 Ontwikkeling dorp en infrastructuur 866.725 1.380.786 -514.061 Verkeersveiligheid 298.850 398.623 -99.773 Onderhoud openbare ruimte (begraafplaatsen) en afval 1.856.922 1.665.576 191.346 Thema duurzaamheid (gas, stikstof, windmolens, RES) 325.850 153.161 172.689 Subtotaal lasten:
2 2 2 2 2
2 2
Doelstelling 3.1.2.1 3.1.2.2 3.1.2.3 3.1.2.5 3.1.2.6
3.425.345 Begroting na wijz. baten
3.700.712 Realisatie Baten
-275.367 Afwijking Baten
Baten Ontwikkeling buitengebied & agrarische sector Ontwikkeling dorp en infrastructuur Verkeersveiligheid Onderhoud openbare ruimte (begraafplaatsen) en afval Thema duurzaamheid (gas, stikstof, windmolens, RES)
0 16.639 0 1.670.024 280.850
0 415.986 39.843 1.599.612 115.150
0 399.347 39.843 -70.412 -165.700
Subtotaal baten:
1.967.513
2.170.591
203.078
Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
-1.457.832 350.000 170.475 -179.525 -1.637.357
-1.530.122 350.000 170.475 -179.525 -1.709.647
-72.290 0 0 0 -72.290
Toelichting financiële ontwikkeling In de bovenstaande tabellen zijn de doelstellingen weergegeven die onderdeel uitmaken van dit betreffende programma. De realisatiecijfers zijn in de definitieve versie van de jaarrekening 2023 aangepast ten opzichte van de conceptversie, als gevolg van de correcties en wijzigingen die toegelicht zijn op de pagina’s 3 en 4.
7
Pagina 27: Toelichting verschillen programma 3 sociaal domein Was Programma 3 sociaal domein
3 3 3 3 3
Doelstelling 3.1.3.2 3.1.3.3 3.1.3.4 3.1.3.5 3.1.3.6
Begroting na Realisatie Afwijking Lasten wijz. Lasten Lasten Lasten Welzijn (w.o. bieb en monumenten), gezondheid, sport 971.650 831.187 140.463 Kunst en cultuur 23.067 14.925 8.142 Wmo 1.105.006 1.283.238 -178.232 Jeugd 1.873.622 2.071.088 -197.466 Participatie 1.386.181 1.619.138 -232.957 Subtotaal lasten:
3 3 3 3 3
Doelstelling 3.1.3.2 3.1.3.3 3.1.3.4 3.1.3.5 3.1.3.6
5.819.575
-460.049
Begroting na Realisatie Afwijking Baten wijz. baten Baten Baten Welzijn (w.o. bieb en monumenten), gezondheid, sport 352.985 239.223 -113.762 Kunst en cultuur 0 587 587 Wmo 20.000 23.023 3.023 Jeugd 3.193 3.179 -14 Participatie 541.215 691.236 150.021 Subtotaal baten: Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
3 3
5.359.526
917.393
957.249
39.856
-4.442.133 142.000 457.114 315.114 -4.127.019
-4.862.327 610.715 457.114 -153.601 -5.015.928
-420.194 -468.715 0 -468.715 -888.909
Wordt Programma 3 sociaal domein
3 3 3 3 3
Doelstelling 3.1.3.2 3.1.3.3 3.1.3.4 3.1.3.5 3.1.3.6
Begroting na Realisatie Afwijking Lasten wijz. Lasten Lasten Lasten Welzijn (w.o. bieb en monumenten), gezondheid, sport 971.650 831.187 140.463 Kunst en cultuur 23.067 14.925 8.142 Wmo 1.105.006 1.295.883 -190.877 Jeugd 1.873.622 2.010.876 -137.254 Participatie 1.386.181 1.619.138 -232.957 Subtotaal lasten:
3 3 3 3 3
Doelstelling 3.1.3.2 3.1.3.3 3.1.3.4 3.1.3.5 3.1.3.6
5.772.008
-412.482
Begroting na Realisatie Afwijking Baten wijz. baten Baten Baten Welzijn (w.o. bieb en monumenten), gezondheid, sport 352.985 239.223 -113.762 Kunst en cultuur 0 587 587 Wmo 20.000 23.023 3.023 Jeugd 3.193 3.179 -14 Participatie 541.215 696.339 155.124 Subtotaal baten:
3 3
5.359.526
Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
917.393
962.352
44.959
-4.442.133 142.000 457.114 315.114 -4.127.019
-4.809.656 610.715 468.561 -142.154 -4.951.810
-367.523 -468.715 11.447 -457.268 -824.791
Toelichting financiële ontwikkeling In de bovenstaande tabellen zijn de doelstellingen weergegeven die onderdeel uitmaken van dit betreffende programma. De realisatiecijfers zijn in de definitieve versie van de jaarrekening 2023 aangepast ten opzichte van de conceptversie, als gevolg van de correcties en wijzigingen die toegelicht zijn op de pagina’s 3 en 4.
8
Pagina 35: Toelichting verschillen algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en onvoorzien Was
6 6 6 6
Doelstelling 3.1.6.1 3.1.6.2 3.1.6.3 3.1.6.4
Algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en onvoorzien Begroting na Realisatie Afwijking Lasten wijz. Lasten Lasten Lasten Dividend 416.424 602.244 -185.820 Overhead 3.793.478 4.458.823 -665.345 Vennootschapsbelasting 25.000 -66.755 91.755 Onvoorzien 734.428 4.962 729.466 Subtotaal lasten:
6 6 6 6
Doelstelling 3.1.6.1 3.1.6.2 3.1.6.3 3.1.6.4
6 6
Baten Dividend Overhead Vennootschapsbelasting Onvoorzien
4.969.330
4.999.274
-29.944
Begroting na Realisatie Afwijking wijz. baten Baten Baten 9.975.126 10.284.931 309.805 444.580 79.731 -364.849 0 0 0 0 0 0
Subtotaal baten:
10.419.706
10.364.662
-55.044
Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
5.450.376 0 1.176.375 1.176.375 6.626.751
5.365.388 0 1.911.277 1.911.277 7.276.665
-84.988 0 734.902 734.902 649.914
Wordt Algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en onvoorzien
6 6 6 6 6 6 6
Doelstelling 3.1.6.1a 3.1.6.1b 3.1.6.1c 3.1.6.1d 3.1.6.2 3.1.6.3 3.1.6.4
Lasten Algemene uitkering Lokale heffingen (niet-gebonden besteding) Dividend Overige algemene dekkingsmiddelen Overhead Vennootschapsbelasting Onvoorzien Subtotaal lasten:
6 6 6 6 6 6 6
6 6
Doelstelling 3.1.6.1a 3.1.6.1b 3.1.6.1c 3.1.6.1d 3.1.6.2 3.1.6.3 3.1.6.4
Baten Algemene uitkering Lokale heffingen (niet-gebonden besteding) Dividend Overige algemene dekkingsmiddelen Overhead Vennootschapsbelasting Onvoorzien
Begroting na wijz. Lasten
Realisatie Lasten
Afwijking Lasten
0 80.130 336.294 0 3.793.478 25.000 734.428
0 83.595 375.654 142.995 4.465.761 -236.123 4.962
0 -3.465 -39.360 -142.995 -672.283 261.123 729.466
4.969.330
4.836.843
132.487
Begroting na Realisatie Afwijking wijz. baten Baten Baten 8.785.000 9.017.488 232.488 1.170.000 1.155.160 -14.840 20.126 202.824 182.698 0 41.051 41.051 444.580 79.731 -364.849 0 0 0 0 0 0
Subtotaal baten:
10.419.706
10.496.254
76.548
Saldo voor bestemming Toevoegingen reserves Onttrekkingen reserve Subtotaal reserves: Saldo na bestemming
5.450.376 0 1.176.375 1.176.375 6.626.751
5.659.410 0 1.911.277 1.911.277 7.570.687
209.034 0 734.902 734.902 943.936
Toelichting financiële ontwikkeling In de bovenstaande tabellen zijn de doelstellingen weergegeven die onderdeel uitmaken van dit betreffende programma. De realisatiecijfers zijn in de definitieve versie van de jaarrekening 2023 aangepast ten opzichte van de conceptversie, als gevolg van de correcties en wijzigingen die toegelicht zijn op de pagina’s 3 en 4.
9
Pagina 38: Onderbouwing lasten per taakveld en dekkingspercentage Was Afvalstoffenheffing/ reinigingsrecht Lasten per taakveld 7.3 Afval 2.1 Verkeer en vervoer 6.3 Inkomensregelingen Subtotaal 0.4 Overheadkosten 15% van subtotaal Compensabele BTW Totaal lasten
€ € € € € € €
€ € € € € € €
2023 403.333 9.972 8.152 421.458 63.219 64.589 549.265
7.3 Inkomsten afval Door te berekenen via heffingen
€ 108.993 € € 628.558 €
549.265
Opbrengst afvalstoffenheffing Gerealiseerde opbrengsten Exploitatieresultaat Afrekening AVU en ACV Minder compensabele btw Te storten in voorziening milieu Dekkingspercentage
€ 707.570 € € 707.570 € € 79.012 € € € € 79.012 € 113%
624.183 624.183 74.918 74.918 114%
2022 533.178 9.782 8.962 551.922 82.788 102.841 737.551
Wordt Afvalstoffenheffing/ reinigingsrecht Lasten per taakveld 7.3 Afval 2.1 Verkeer en vervoer 6.3 Inkomensregelingen Subtotaal 0.4 Overheadkosten 15% van subtotaal Compensabele BTW Totaal lasten
€ € € € € € €
2022 533.178 9.782 8.962 551.922 82.788 102.841 737.551
€ € € € € € €
2023 580.841 9.972 8.152 598.965 89.845 101.809 790.618
7.3 Inkomsten afval Door te berekenen via heffingen
€ €
108.993 € 628.558 €
129.867 660.752
Opbrengst afvalstoffenheffing Gerealiseerde opbrengsten Exploitatieresultaat Afrekening AVU en ACV Minder compensabele btw Te storten in / te onttrekken aan vrz milieu Dekkingspercentage
€ € €
707.570 € 707.570 € 79.012 € € € 79.012 € 113%
624.183 624.183 -36.569 -36.569 94%
€
Toelichting financiële ontwikkeling De conceptversie van de jaarrekening 2023 bevat een foutieve berekening van de mutatie voorziening milieu (dotatie van € 74.918). Enerzijds waren niet alle lasten op het taakveld 7.3 meegenomen in de berekening, waardoor ook de overhead en de compensabele btw niet volledig waren meegenomen. Anderzijds waren de inkomsten op dit taakveld niet meegenomen in de berekening. De volledige berekening leidt tot een onttrekking uit de voorziening milieu van € 36.569. Dit is gecorrigeerd in de definitieve versie van de jaarrekening 2023.
10
Pagina’s 73 en 74: Balans Toelichting financiële ontwikkeling Diverse balansposten zijn aangepast in de definitieve versie van de jaarrekening 2023 ten opzichte van de conceptversie, als gevolg van de correcties en wijzigingen die toegelicht zijn op de pagina’s 3 en 4 en reclassificaties van saldi van de ene naar de andere balanspost. De betreffende aanpassingen zijn hieronder opgesomd. Jaarrekeningpost
Correcties en wijzigingen
In programma
Toelichting
Reclassificatie vanuit de overlopende activa
Materiële vaste activa € Materiële vaste activa €
90.276 -6.938
6
Uitzettingen < 1 jaar
€
60.464
6
Overlopende activa
€
-90.276
Overlopende activa
€
373.998
1
Overlopende activa
€
240.496
6
Voorraden
€
49
2
Eigen vermogen
€
-11.447
3
Eigen vermogen
€
820.000
1
Eigen vermogen
€
48.039
Voorzieningen
€
-111.487
2
Overlopende passiva
€
-47.567
3
Overlopende passiva
€
-24.365
2
Overlopende passiva
€
-5.103
3
Reclassificatie naar de materiële vaste activa
Betreft verandering resultaat boekjaar 2023 als gevolg van alle correcties en wijzigingen
11
Pagina 81: Reserves Was Verloop van de boekwaarde van reserves Boekwaarde 31-12-2022 Algemene risicoreserve Algemene reserve - niet geblokkeerd Totaal algemene reserve Algemene bedrijfsreserve Woningbedrijf
Toevoegingen
4.100.000 3.864.004 7.964.004 5.481.331
0 0
Onttrekkingen
Bestemming resultaat vorig jaar
1.154.062 1.154.062 787.019
-260.313 -260.313 -820.000
Boekwaarde 31-12-2023 4.100.000 2.449.629 6.549.629 3.874.312
Bestemmingsreserves Overige bestemmingsreserves Reserve egalisatie exploitatie st. sporthal Hokhorst Reserve sociaal domein Reserve huisvesting onderwijs Reserve monumenten Reserve cultuur - promotiefonds Reserve landschapselementen Reserve omgevingswet Reserve dorpshuisfunctie Reserve arbeidsmarkt
24.730 223.913 300.000 14.220 66.360 0 0 0 0
Reserves ter dekking van kapitaallasten Reserve kapitaallasten gemeentehuis Reserve kapitaallasten herinrichting sportpark Reserve kapitaallasten vervanging toplagen voetbal Reserve kapitaallasten vervanging toplagen tennis
4.250.000 211.399 0 0
Onderhoudsreserves Reserve onderhoud openbare gebouwen Reserve onderhoud wegen en wegmeubilair Reserve onderhoud vervoermiddelen omg.beh. Reserve onderhoud speeltoestellen
24.730 173.913 0 64.220 66.360 50.000 0 200.000 1.000.000
50.000 300.000 50.000 50.000 100.000 200.000 1.000.000
100.000
70.475 20.833 4.281
312.500 64.215
4.250.000 140.924 291.667 59.934
258.681 120.354 153.794 125.698
40.000 37.000 15.000
50.000 10.000 5.000 17.000
Totaal bestemmingsreserves
5.749.149
1.492.000
627.589
468.715
7.082.275
Totaal
19.194.484
1.492.000
2.568.670
-611.598
17.506.216
Onttrekkingen
Bestemming resultaat vorig jaar
0 32.981
1.154.062 1.154.062 0
-260.313 -260.313 -820.000
50.000
50.000 300.000 11.447
92.000
248.681 202.354 185.794 123.698
Wordt Verloop van de boekwaarde van reserves Boekwaarde 31-12-2022 Algemene risicoreserve Algemene reserve - niet geblokkeerd Totaal algemene reserve Algemene bedrijfsreserve Woningbedrijf
4.100.000 3.864.004 7.964.004 5.481.331
Toevoegingen
Boekwaarde 31-12-2023 4.100.000 2.449.629 6.549.629 4.694.312
Bestemmingsreserves Overige bestemmingsreserves Reserve egalisatie exploitatie st. sporthal Hokhorst Reserve sociaal domein Reserve huisvesting onderwijs Reserve monumenten Reserve cultuur - promotiefonds Reserve landschapselementen Reserve omgevingswet Reserve dorpshuisfunctie Reserve arbeidsmarkt
24.730 223.913 300.000 14.220 66.360 0 0 0 0
Reserves ter dekking van kapitaallasten Reserve kapitaallasten gemeentehuis Reserve kapitaallasten herinrichting sportpark Reserve kapitaallasten vervanging toplagen voetbal Reserve kapitaallasten vervanging toplagen tennis
4.250.000 211.399 0 0
Onderhoudsreserves Reserve onderhoud openbare gebouwen Reserve onderhoud wegen en wegmeubilair Reserve onderhoud vervoermiddelen omg.beh. Reserve onderhoud speeltoestellen
50.000 100.000 200.000 1.000.000
24.730 173.913 0 52.773 66.360 50.000 0 200.000 1.000.000
100.000
70.475 20.833 4.281
312.500 64.215
4.250.000 140.924 291.667 59.934
258.681 120.354 153.794 125.698
40.000 37.000 15.000
50.000 10.000 5.000 17.000
Totaal bestemmingsreserves
5.749.149
1.492.000
639.036
468.715
7.070.828
Totaal
19.194.484
1.524.981
1.793.098
-611.598
18.314.769
92.000
248.681 202.354 185.794 123.698
Toelichting financiële ontwikkeling Op pagina 13 is een opsomming opgenomen van alle aanpassingen in balansposten, waaronder een drietal aanpassingen in de reserves. Deze zijn het gevolg van de correcties en wijzigingen die toegelicht zijn op de pagina’s 3 en 4. De betreffende aanpassingen zijn hieronder nogmaals opgesomd, met vermelding van de reserves waarop de aanpassingen betrekking hebben.
12
Reserve
Correcties en wijzigingen
BR Monumenten
€
-11.447
3
ABR Woningbedrijf
€
820.000
1
Algemene reserve
€
48.039
In programma
Toelichting
Betreft verandering resultaat boekjaar 2023 als gevolg van alle correcties en wijzigingen
Pagina 90: Overzicht incidentele baten en lasten Toelichting financiële ontwikkeling In het overzicht van de incidentele baten en lasten in de definitieve versie van de jaarrekening 2023 zijn de volgende posten aanvullend opgenomen ten opzichte van het overzicht in de conceptversie van de jaarrekening 2023. De meeste posten zijn het gevolg van de correcties en wijzigingen die toegelicht zijn op de pagina’s 3 en 4. Voor de posten waarvoor dit niet geldt, is hieronder een aanvullende toelichting gegeven. Doelstelling Omschrijving post
Bate/last Bedrag
3.1.1.7
Bate
Opvang Oekraïense vluchtelingen
€
In programma Toelichting
373.998
1
3.1.6.1
Specifieke uitkering Wet inburgering
Last
€
48.300
SPUK was onterecht niet opgenomen in het overzicht van 3 incidentele baten en lasten.
3.1.2.5
Capaciteit klimaat- en energiebeleid (CDOKE)
Bate
€
24.365
2
3.1.6.1
Specifieke uitkering Wet inburgering
Bate
€
48.300
3.1.6.1
Verminderingen Vpb 2021-2023
Bate
€
236.123
SPUK was onterecht niet opgenomen in het overzicht van 3 incidentele baten en lasten. Verminderingen waren onterecht niet opgenomen in het overzicht van incidentele baten en lasten. De verminderingen ontvangen in 2023 waren initieel € 66.755 en in de loop van 2024 zijn er aanvullend verminderingen van € 169.368 ontvangen en verwerkt op 6 het boekjaar 2023.
Onttrekking uit de reserve Monumenten
Bate
€
11.447
6
Pagina 115: Realisatie versus begroting 2023 (Woningbedrijf) Toelichting financiële ontwikkeling De aanpassingen die zijn gedaan in de jaarrekening 2023 van het woningbedrijf zijn terug te voeren op de correctie die is toegelicht op pagina 3 onder het kopje ‘Programma 1’. Het resultaat boekjaar 2023 van het woningbedrijf was in de conceptversie € 787.019 negatief en is in de definitieve versie van de jaarrekening 2023 aangepast naar € 32.981 positief.
13