E3. Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tekst van het document
Bijlagen WBO regio Foodvalley Stec Groep aan regio Foodvalley 12 november 2024
1
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Inhoudsopgave Bijlage A: Woningbehoefte per gemeente in periode 2025 t/m 2035 2 A.1 Gemeente Barneveld A.2 Gemeente Ede A.3 Gemeente Nijkerk A.4 Gemeente Renswoude A.5 Gemeente Rhenen A.6 Gemeente Scherpenzeel A.7 Gemeente Veenendaal A.8 Gemeente Wageningen
2 6 10 14 18 22 26 30
Bijlage B: Woningbehoefte per gemeente in periode 2025 t/m 2030 35 B.1 Regio Foodvalley B.2 Gemeente Barneveld B.3 Gemeente Ede B.4 Gemeente Nijkerk B.5 Gemeente Renswoude B.6 Gemeente Rhenen B.7 Gemeente Scherpenzeel B.8 Gemeente Veenendaal B.9 Gemeente Wageningen
35 38 41 44 47 50 53 56 59
Bijlage C: Woningbehoefte per gemeente in periode 2025 tot 2040 63 C.1 Regio Foodvalley C.2 Gemeente Barneveld C.3 Gemeente Ede C.4 Gemeente Nijkerk C.5 Gemeente Renswoude C.6 Gemeente Rhenen C.7 Gemeente Scherpenzeel C.8 Gemeente Veenendaal C.9 Gemeente Wageningen
63 67 70 74 77 81 84 88 91
2
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Bijlage A: Woningbehoefte per gemeente in periode 2025 t/m 2035 In deze bijlage werken we per gemeente de woningbehoefte uit voor de periode 2025 t/m 2035. We doen dit op vergelijkbare wijze als dat we op regioniveau in het hoofdrapport hebben gedaan. Dit betekent dat we eerst de verwachte huishoudensontwikkeling per gemeente naar doelgroepen benoemen met onderscheid naar de drie scenario’s. Vervolgens geven we de woningbehoefte op hoofdlijnen met onderscheid naar woonwensen en verhuisgedrag. Daarna maken we onderscheid naar woningtypen en prijssegmenten waarin we de gemiddelde behoefte uit woonwensen en verhuisgedrag gebruiken om de drie scenario’s met elkaar te kunnen vergelijken. We eindigen per gemeente met een confrontatie tussen de bruto woningbouwambities en de netto woningbehoefte volgens het scenario ‘verstedelijkingsstrategie naar rato’. Dit scenario sluit wat betreft aantallen namelijk het beste aan op de regionale woningbouwambities (rekening houdend met sloop).
A.1 Gemeente Barneveld Tabel A1: Verwachte huishoudensontwikkeling Barneveld naar doelgroepen en scenario’s, 2025 t/m 2035 Verstedelijkingsstrategie naar rato*
Primos2023 + inlopen woningtekort* *
Aanvullende wens provincie
+100
+235
+400
+1.535
+1.730
+1.960
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+660
+745
+845
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+770
+870
+990
+1.625
+1.655
+1.685
Overig
-10
+10
-10
Totaal
+4.680
+5.235
+5.870
Doelgroepen
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar Gezinnen
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
Bron: Stec Groep (2024). *Op dit moment zijn enkel afspraken op regioniveau gemaakt, hiervoor hebben wij zelf een indicatieve verdeling naar rato toegepast. **Inlopen woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
3
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A1: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Barneveld, verstedelijkingsstrategie naar rato (niet-gearceerd) en invloed prognose (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift Grondgebonden
-500
0
500
1.000
1.500
2.000
2.500
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (verstedelijking)
Invloed prognose
Verhuisgedrag (verstedelijking)
Invloed prognose
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
Figuur A2: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Barneveld, prognose (niet-gearceerd) en invloed wens provincie (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift
Grondgebonden
-500
0
500
1.000
1.500
2.000
2.500
3.000
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (prognose)
Invloed ambitie
Verhuisgedrag (prognose)
Invloed ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
4
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A2: Woningbehoefte 2025 t/m 2035 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag en drie scenario’s in de gemeente Barneveld Verstedelijkingsstrategie naar rato Prijssegment
Type
Primos2023 + inlopen woningtekort
Aanvullende wens provincie
Sociale huur
1.560 (33%)
1.695 (32%)
1.855 (32%)
Middenhuur
475 (10%)
510 (10%)
550 (9%)
Dure huur
360 (8%)
360 (7%)
400 (7%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
1.255 (27%)
1.450 (28%)
1.675 (29%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
1.040 (22%)
1.205 (23%)
1.395 (24%)
Grondgebonden
2.430 (52%)
2.840 (54%)
3.320 (57%)
415 (9%)
470 (9%)
535 (9%)
1.845 (39%)
1.930 (37%)
2.025 (34%)
Appartement zonder lift Nultreden
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur A3: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Barneveld o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH GGB
SH GGB
0 tot aftop.grens aftop. tot lib.grens
100
200
300
180
220
KOOP GGB
700
800
310 330 355 210 220 235 400 390
€ 290-390K 205
255
485 470
585 565
310 535
€ 490K+ Verstedelijking
600
195 215 245
tot € 290K
€ 390-490K
500
265
lib.grens tot € 1.123 € 1.123+
400
Prognose
640
760
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
5
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A4: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Barneveld o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH APP z. lift SH APP z. lift
0
100
150 135
tot aftop.grens
130 140
aftop. tot lib.grens
200 155
180
155
25 30 35
lib.grens tot € 1.123
25 25 30
€ 1.123+ tot € 290K
KOOP APP z. lift
50
5
10
20 45 50 50
€ 290-390K € 390-490K
10 10 10 45 45 50
€ 490K+ Verstedelijking
Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
Figuur A5: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Barneveld o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
KOOP NULT.
VSH NULT.
SH NULT.
0
100
200
300
400
500
tot aftop.grens
455 480 505
aftop. tot lib.grens
465 480 500 140 150 160
lib.grens tot € 1.123
125 135 140
€ 1.123+ tot € 290K
210 225 235
€ 290-390K
200 210 220
€ 390-490K € 490K+ Verstedelijking
600
80 85 90 165 170 175 Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
6
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A3: Confrontatie bruto woningbouwambitie Barneveld met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2035 Prijssegment
Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Netto woningbehoefte verstedelijkingsstrategie naar rato
Sociale huur
1.390 (25%)
1.560 (33%)
Middenhuur
205 (4%)
475 (10%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
1.975 (35%)
1.255 (27%)
Duur (huur en koop)
2.110 (27%)
1.400 (30%)
5.680
4.680
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
A.2 Gemeente Ede Tabel A4: Verwachte huishoudensontwikkeling Ede naar doelgroepen en scenario’s, 2025 t/m 2035 Doelgroepen
Verstedelijkingsstrategie naar rato*
Primos2023 + inlopen woningtekort* *
Aanvullende wens provincie
-685
-235
+315
+2.210
+2.635
+3.130
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+745
+970
+1.220
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+505
+750
+1.030
+3.610
+3.685
+3.755
Overig
+10
+10
+10
Totaal
+6.390
+7.815
+9.455
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar Gezinnen
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
Bron: Stec Groep (2024). *Op dit moment zijn enkel afspraken op regioniveau gemaakt, hiervoor hebben wij zelf een indicatieve verdeling naar rato toegepast. **Inlopen woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
7
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A6: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Ede, verstedelijkingsstrategie naar rato (niet-gearceerd) en invloed prognose (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift Grondgebonden
-500
0
500
1.000
1.500
2.000
2.500
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (verstedelijking)
Invloed prognose
Verhuisgedrag (verstedelijking)
Invloed prognose
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
Figuur A7: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Ede, prognose (niet-gearceerd) en invloed wens provincie (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift Grondgebonden
-500
0
500
1.000
1.500
2.000
2.500
3.000
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT
Woonvoorkeur (prognose)
Invloed ambitie
Verhuisgedrag (prognose)
Invloed ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
8
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A5: Woningbehoefte 2025 t/m 2035 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag en drie scenario’s in de gemeente Ede Verstedelijkingsstrategie naar rato Prijssegment
Type
Primos2023 + inlopen woningtekort
Aanvullende wens provincie
Sociale huur
2.145 (34%)
2.540 (33%)
3.000 (32%)
Middenhuur
845 (13%)
945 (12%)
1.060 (11%)
Dure huur
600 (9%)
655 (8%)
715 (8%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
1.455 (23%)
1.970 (25%)
2.535 (27%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
1.335 (21%)
1.700 (22%)
2.140 (23%)
Grondgebonden
2.320 (36%)
3.230 (41%)
4.280 (45%)
350 (5%)
570 (7%)
825 (9%)
3.715 (58%)
4.010 (51%)
4.345 (46%)
Appartement zonder lift Nultreden
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur A8: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Ede o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH GGB
SH GGB
0
200 190
tot aftop.grens
265
1.000
1.200
410
250 275 300
€ 1.123+
245
445
245
€ 290-390K 115
225
680
435
655
345 565
€ 490K+ Verstedelijking
800
415 460 515
lib.grens tot € 1.123
€ 390-490K
600
350
300 350
aftop. tot lib.grens
tot € 290K KOOP GGB
400
Prognose
775
1.025 Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
9
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A9: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Ede o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH APP z. lift SH APP z. lift
-50 tot aftop.grens
0
100
-20
150
65 105 35
lib.grens tot € 1.123
200
250
170
aftop. tot lib.grens 60
145
190
85
40 50 60
€ 1.123+ 25
tot € 290K KOOP APP z. lift
50
60
110
60 70 80
€ 290-390K 20 25 30
€ 390-490K
85 95 105
€ 490K+ Verstedelijking
Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
Figuur A10: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Ede o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
KOOP NULT.
VSH NULT.
SH NULT.
0
200
400
600
800 740
tot aftop.grens
830 830
aftop. tot lib.grens
930 885
950
395 425 465
lib.grens tot € 1.123
315 335 355
€ 1.123+ tot € 290K
440 480 515
€ 290-390K
445 475 490
€ 390-490K
1.000
215 225 235
€ 490K+
340 360
Verstedelijking
Prognose
410 Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
10
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A6: Confrontatie bruto woningbouwambitie Ede met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2035 Prijssegment
Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Netto woningbehoefte verstedelijkingsstrategi e naar rato
Sociale huur
3.490 (41%)
2.145 (34%)
Middenhuur
850 (10%)
845 (13%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
1.600 (19%)
1.455 (23%)
Duur (huur en koop)
2.575 (30%)
1.940 (30%)
8.515
6.390
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
A.3 Gemeente Nijkerk Tabel A7: Verwachte huishoudensontwikkeling Nijkerk naar doelgroepen en scenario’s, 2025 t/m 2035 Doelgroepen
Verstedelijkingsstrategie naar rato*
Primos2023 + inlopen woningtekort* *
Aanvullende wens provincie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
-290
-125
+75
Gezinnen
+755
+1.035
+1.355
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+360
+460
+575
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+505
+615
+740
+1.170
+1.200
+1.225
Overig
-5
-5
-5
Totaal
+2.500
+3.180
+3.960
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
Bron: Stec Groep (2024). *Op dit moment zijn enkel afspraken op regioniveau gemaakt, hiervoor hebben wij zelf een indicatieve verdeling naar rato toegepast. **Inlopen woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
11
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A11: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Nijkerk, verstedelijkingsstrategie naar rato (niet-gearceerd) en invloed prognose (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift Grondgebonden
-200
0
200
400
600
800
1.000
1.200
1.400
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (verstedelijking)
Invloed prognose
Verhuisgedrag (verstedelijking)
Invloed prognose
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
Figuur A12: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Nijkerk, prognose (niet-gearceerd) en invloed wens provincie (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift
Grondgebonden
-500
0
500
1.000
1.500
2.000
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (prognose)
Invloed ambitie
Verhuisgedrag (prognose)
Invloed ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
12
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A8: Woningbehoefte 2025 t/m 2035 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag en drie scenario’s in de gemeente Nijkerk Verstedelijkingsstrategie Prijssegment
Type
Primos2023 + inlopen woningtekort
Aanvullende wens provincie
Sociale huur
890 (35%)
1.050 (33%)
1.240 (31%)
Middenhuur
290 (12%)
330 (10%)
370 (9%)
Dure huur
170 (7%)
190 (6%)
210 (5%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
585 (23%)
840 (26%)
1.130 (29%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
570 (23%)
775 (24%)
1.015 (26%)
Grondgebonden
940 (38%)
1.470 (46%)
2.085 (53%)
Appartement zonder lift
200 (8%)
260 (8%)
330 (8%)
1.365 (54%)
1.450 (46%)
1.545 (39%)
Nultreden
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur A13: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Nijkerk o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH GGB
SH GGB
0 tot aftop.grens aftop. tot lib.grens
100
200
85
125 105 130
KOOP GGB
600
190 165
120
tot € 290K
200 150
€ 290-390K
Verstedelijking
500
110 120 135
€ 1.123+
€ 490K+
400
165 180 205
lib.grens tot € 1.123
€ 390-490K
300
90
140
325 235
360
210 250
Prognose
345
495 Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
13
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A14: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Nijkerk o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH APP z. lift SH APP z. lift
0
20
60 40
tot aftop.grens
15
lib.grens tot € 1.123 € 1.123+
10
20
85
50
65
15 15 20
30
40 35 35
10 10
100
25
€ 290-390K € 390-490K
80
55 45
aftop. tot lib.grens
tot € 290K KOOP APP z. lift
40
40
15 40
€ 490K+ Verstedelijking
45 45
Prognose
Ambitie
Bron:
Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
Figuur A15: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Nijkerk o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH NULT.
SH NULT.
0
100
300
400
tot aftop.grens
335 355
aftop. tot lib.grens
315 330 350
€ 1.123+
€ 490K+ Verstedelijking
385
50 55 60 150 160 170 175 185 190
€ 290-390K € 390-490K
500
125 130 140
lib.grens tot € 1.123
tot € 290K KOOP NULT.
200
75 80 85 155 160 165 Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
14
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A9: Confrontatie bruto woningbouwambitie Nijkerk met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2035 Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Netto woningbehoefte verstedelijkingsstrategi e naar rato
Sociale huur
1.185 (39%)
890 (35%)
Middenhuur
270 (9%)
290 (12%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
480 (16%)
585 (23%)
Duur (huur en koop)
1.095 (36%)
740 (29%)
3.025
2.500
Prijssegment
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
A.4 Gemeente Renswoude Tabel A10: Verwachte huishoudensontwikkeling Renswoude naar doelgroepen en scenario’s, 2025 t/m 2035 Verstedelijkingsstrategie naar rato*
Primos2023 + inlopen woningtekort* *
Aanvullende wens provincie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
+80
+100
+120
Gezinnen
+225
+250
+275
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+140
+150
+160
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+50
+60
+70
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
+125
+125
+125
Overig
+5
+5
+5
Totaal
+625
+690
+760
Doelgroepen
Bron: Stec Groep (2024). *Op dit moment zijn enkel afspraken op regioniveau gemaakt, hiervoor hebben wij zelf een indicatieve verdeling naar rato toegepast. **Inlopen woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
15
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A16: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Renswoude, verstedelijkingsstrategie naar rato (niet-gearceerd) en invloed prognose (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift Grondgebonden
0
50
100
150
200
250
300
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (verstedelijking)
Invloed prognose
Verhuisgedrag (verstedelijking)
Invloed prognose
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
Figuur A17: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Renswoude, prognose (niet-gearceerd) en invloed wens provincie (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift
Grondgebonden
0
50
100
150
200
250
300
350
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (prognose)
Invloed ambitie
Verhuisgedrag (prognose)
Invloed ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
16
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A11: Woningbehoefte 2025 t/m 2035 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag en drie scenario’s in de gemeente Renswoude Verstedelijkingsstrategie Prijssegment
Type
Primos2023 + inlopen woningtekort
Aanvullende wens provincie
Sociale huur
165 (26%)
175 (25%)
185 (25%)
Middenhuur
75 (12%)
80 (12%)
85 (11%)
Dure huur
50 (8%)
55 (8%)
55 (7%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
180 (29%)
205 (30%)
235 (31%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
150 (24%)
170 (25%)
195 (26%)
Grondgebonden
320 (51%)
370 (54%)
425 (56%)
Appartement zonder lift
75 (12%)
80 (12%)
85 (12%)
Nultreden
225 (36%)
235 (34%)
240 (32%)
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur A18: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Renswoude o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH GGB
SH GGB
0 tot aftop.grens aftop. tot lib.grens
20
40 20 20 20
KOOP GGB
140
25 25 55 55
€ 290-390K 35
40
65 65
75 75
45 90
€ 490K+ Verstedelijking
120
40
tot € 290K
€ 390-490K
100
25 25 35 35
20
80
25
lib.grens tot € 1.123 € 1.123+
60
Prognose
100
115
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
17
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A19: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Renswoude o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH APP z. lift SH APP z. lift
0
5
10
15
25 20 20
tot aftop.grens
30 25
10 10 10
aftop. tot lib.grens
15 15
lib.grens tot € 1.123
20
10 10 10
€ 1.123+
15 15 15
tot € 290K KOOP APP z. lift
20
5 5 5
€ 290-390K € 390-490K
5 5
0
5 5 5
€ 490K+ Verstedelijking
Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
Figuur A20: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Renswoude o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH NULT.
SH NULT.
0
10
20
30
50 55 55
45 45 45
aftop. tot lib.grens 25 25
lib.grens tot € 1.123
30
20 20 20
€ 1.123+
30
35 35
25 25 25
€ 290-390K € 390-490K
60 50
tot aftop.grens
tot € 290K KOOP NULT.
40
10 10 10
€ 490K+
20 20 20
Verstedelijking
Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
18
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A12: Confrontatie bruto woningbouwambitie Renswoude met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2035 Prijssegment
Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Netto woningbehoefte verstedelijkingsstrategie naar rato
Sociale huur
190 (26%)
165 (26%)
Middenhuur
10 (1%)
75 (12%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
285 (38%)
180 (29%)
Duur (huur en koop)
260 (35%)
205 (33%)
745
625
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
A.5 Gemeente Rhenen Tabel A13: Verwachte huishoudensontwikkeling Rhenen naar doelgroepen en scenario’s, 2025 t/m 2035 Doelgroepen
Verstedelijkingsstrategie naar rato*
Primos2023 + inlopen woningtekort* *
Aanvullende wens provincie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
+140
+205
+285
Gezinnen
+50
+145
+250
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+50
+95
+145
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+25
+85
+145
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
+285
+300
+310
Overig
-4
-5
-5
Totaal
+550
+820
+1.135
Bron: Stec Groep (2024). *Op dit moment zijn enkel afspraken op regioniveau gemaakt, hiervoor hebben wij zelf een indicatieve verdeling naar rato toegepast. **Inlopen woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
19
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A21: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Rhenen, verstedelijkingsstrategie naar rato (niet-gearceerd) en invloed prognose (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift Grondgebonden
-400
-300
-200
-100
0
100
200
300
400
500
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (verstedelijking)
Invloed prognose
Verhuisgedrag (verstedelijking)
Invloed prognose
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
Figuur A22: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Rhenen, prognose (niet-gearceerd) en invloed wens provincie (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift
Grondgebonden
-200
-100
0
100
200
300
400
500
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (prognose)
Invloed ambitie
Verhuisgedrag (prognose)
Invloed ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
20
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A14: Woningbehoefte 2025 t/m 2035 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag en drie scenario’s in de gemeente Rhenen Verstedelijkingsstrategie Prijssegment
Type
Primos2023 + inlopen woningtekort
Aanvullende wens provincie
Sociale huur
350 (63%)
435 (53%)
530 (47%)
Middenhuur
155 (28%)
170 (21%)
185 (16%)
Dure huur
70 (12%)
75 (9%)
80 (7%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
-5 (-1%)
90 (11%)
200 (18%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
-15 (-3%)
55 (6%)
140 (12%)
Grondgebonden
-170 (-31%)
30 (3%)
255 (23%)
Appartement zonder lift
135 (24%)
165 (20%)
195 (17%)
Nultreden
590 (107%)
635 (77%)
685 (60%)
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur A23: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Rhenen o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH GGB
SH GGB
-80
-60
-40 -45
tot aftop.grens
0
20
-25
40
15
25
45 50
-30 -55
-50
5
-25 -40
€ 390-490K
Verstedelijking
60
30 30 35
€ 1.123+
€ 490K+
80
45
lib.grens tot € 1.123
€ 290-390K
60
10
aftop. tot lib.grens
tot € 290K KOOP GGB
-20
50 20
-20 -20 Prognose
5 35 Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
21
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A24: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Rhenen o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH APP z. lift SH APP z. lift
-20
20
40
60 50
tot aftop.grens 20
aftop. tot lib.grens
25
80 60
75
30 40
lib.grens tot € 1.123
45 45
20 20 20
€ 1.123+ tot € 290K
KOOP APP z. lift
0
-15
-10
-5 10 10
€ 290-390K 0 0
€ 390-490K
15
5 10 10 10
€ 490K+ Verstedelijking
Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
Figuur A25: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Rhenen o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH NULT.
SH NULT.
0
50
150
200 175 185
tot aftop.grens 155 160
aftop. tot lib.grens
€ 1.123+
€ 490K+ Verstedelijking
205
175
20 20 25 40 45 50 60 65 70
€ 290-390K € 390-490K
250
70 75 80
lib.grens tot € 1.123
tot € 290K KOOP NULT.
100
25 25 25 50 55 55 Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
22
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A15: Confrontatie bruto woningbouwambitie Rhenen met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2035 Prijssegment
Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Netto woningbehoefte verstedelijkingsstrategi e naar rato
Sociale huur
435 (36%)
350 (63%)
Middenhuur
90 (8%)
155 (28%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
285 (24%)
-5 (-1%)
Duur (huur en koop)
395 (33%)
55 (10%)
1.200
550
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
A.6 Gemeente Scherpenzeel Tabel A16: Verwachte huishoudensontwikkeling Scherpenzeel naar doelgroepen en scenario’s, 2025 t/m 2035 Doelgroepen
Verstedelijkingsstrategie naar rato*
Primos2023 + inlopen woningtekort* *
Aanvullende wens provincie
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
+10
+45
+95
Gezinnen
+115
+160
+200
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+220
+240
+260
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+35
+60
+85
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
+175
+175
+180
Overig
+5
+5
+5
Totaal
+555
+685
+825
Bron: Stec Groep (2024). *Op dit moment zijn enkel afspraken op regioniveau gemaakt, hiervoor hebben wij zelf een indicatieve verdeling naar rato toegepast.
23
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A26: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Scherpenzeel, verstedelijkingsstrategie naar rato (niet-gearceerd) en invloed prognose (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift Grondgebonden
-50
0
50
100
150
200
250
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (verstedelijking)
Invloed prognose
Verhuisgedrag (verstedelijking)
Invloed prognose
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
Figuur A27: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Scherpenzeel, prognose (niet-gearceerd) en invloed wens provincie (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift
Grondgebonden
0
50
100
150
200
250
300
350
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (prognose)
Invloed ambitie
Verhuisgedrag (prognose)
Invloed ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
24
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A17: Woningbehoefte 2025 t/m 2035 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag en drie scenario’s in de gemeente Scherpenzeel Verstedelijkingsstrategie Prijssegment
Type
Primos2023 + inlopen woningtekort
Aanvullende wens provincie
Sociale huur
185 (34%)
215 (32%)
250 (31%)
Middenhuur
90 (16%)
95 (14%)
105 (13%)
Dure huur
50 (9%)
55 (8%)
55 (7%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
130 (23%)
175 (26%)
230 (28%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
100 (18%)
135 (20%)
175 (22%)
Grondgebonden
170 (31%)
270 (40%)
380 (47%)
Appartement zonder lift
80 (14%)
90 (13%)
100 (12%)
Nultreden
305 (55%)
320 (47%)
340 (41%)
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur A28: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Scherpenzeel o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH GGB
SH GGB
0 tot aftop.grens
20 0
aftop. tot lib.grens
5
40
15
20
20 20
KOOP GGB
40
45
25 40
tot € 290K 25
€ 290-390K
Verstedelijking
100
30 35
€ 1.123+
€ 490K+
80
20
lib.grens tot € 1.123
€ 390-490K
60
15
25
55
40
80 60
40 45
Prognose
65
90 Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
25
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A29: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Scherpenzeel o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
KOOP APP z. lift
VSH APP z. lift SH APP z. lift
0
5
10
15
20
25 20
tot aftop.grens aftop. tot lib.grens
15 15 15
lib.grens tot € 1.123
15 15 15
€ 1.123+
10 10 10
tot € 290K
10 10 10 5 5
€ 290-390K € 390-490K
30 25 25
10
0 0 0 5 5 5
€ 490K+ Verstedelijking
Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
Figuur A30: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Scherpenzeel o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH NULT.
SH NULT.
0
20
40
40 40
lib.grens tot € 1.123
100
75 75
aftop. tot lib.grens
80
85
45
25 25 25
€ 1.123+
35 35
40
30 30 30
€ 290-390K € 390-490K
80 70 70
tot aftop.grens
tot € 290K KOOP NULT.
60
10 10 10
€ 490K+
30 30 30
Verstedelijking
Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
26
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A18: Confrontatie bruto woningbouwambitie Scherpenzeel met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2035 Prijssegment
Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Netto woningbehoefte verstedelijkingsstrategi e naar rato
Sociale huur
250 (22%)
185 (34%)
Middenhuur
100 (9%)
90 (16%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
345 (31%)
130 (23%)
Duur (huur en koop)
415 (37%)
150 (27%)
1.105
555
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
A.7 Gemeente Veenendaal Tabel A19: Verwachte huishoudensontwikkeling Veenendaal naar doelgroepen en scenario’s, 2025 t/m 2035 Doelgroepen
Verstedelijkingsstrategie naar rato*
Primos2023 + inlopen woningtekort* *
Aanvullende wens provincie
+305
+535
+810
Gezinnen
+2.035
+2.260
+2.525
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+1.410
+1.515
+1.635
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+795
+905
+1.030
+1.760
+1.785
+1.810
Overig
+20
+20
+20
Totaal
+6.320
+7.025
+7.835
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
Bron: Stec Groep (2024). *Op dit moment zijn enkel afspraken op regioniveau gemaakt, hiervoor hebben wij zelf een indicatieve verdeling naar rato toegepast. **Inlopen woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
27
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A31: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Veenendaal, verstedelijkingsstrategie naar rato (niet-gearceerd) en invloed prognose (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift Grondgebonden
0
500
1.000
1.500
2.000
2.500
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (verstedelijking)
Invloed prognose
Verhuisgedrag (verstedelijking)
Invloed prognose
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
Figuur A32: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Veenendaal, prognose (niet-gearceerd) en invloed wens provincie (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift Grondgebonden
0
500
1.000
1.500
2.000
2.500
3.000
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (prognose)
Invloed ambitie
Verhuisgedrag (prognose)
Invloed ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
28
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A20: Woningbehoefte 2025 t/m 2035 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag en drie scenario’s in de gemeente Veenendaal Verstedelijkingsstrategie Prijssegment
Type
Primos2023 + inlopen woningtekort
Aanvullende wens provincie
Sociale huur
2.215 (35%)
2.445 (35%)
2.705 (35%)
Middenhuur
760 (12%)
805 (11%)
860 (11%)
Dure huur
395 (6%)
420 (6%)
445 (6%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
1.695 (27%)
1.930 (28%)
2.200 (28%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
1.240 (20%)
1.410 (20%)
1.605 (21%)
Grondgebonden
2.400 (38%)
2.790 (40%)
3.245 (41%)
855 (14%)
1.000 (14%)
1.170 (15%)
3.045 (48%)
3.215 (46%)
3.405 (44%)
Appartement zonder lift Nultreden
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur A33: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Veenendaal o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH GGB
SH GGB
0
200
400
tot aftop.grens
230 255 295
aftop. tot lib.grens
230 250 275
lib.grens tot € 1.123
245 255 275
€ 1.123+
410
195 230
1.000
565 550
650
285 585
€ 490K+ Verstedelijking
470 485
€ 290-390K € 390-490K
800
115 120 130
tot € 290K KOOP GGB
600
Prognose
660
775 Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
29
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A34: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Veenendaal o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH APP z. lift SH APP z. lift
0
50
100
150
250 220
tot aftop.grens 140 155
aftop. tot lib.grens
300 260
350 325
185
165 175
lib.grens tot € 1.123
195
85 90 100
€ 1.123+
125
tot € 290K KOOP APP z. lift
200
145
170
70 75 80
€ 290-390K 25 30 30
€ 390-490K
70 75 80
€ 490K+ Verstedelijking
Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
Figuur A35: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Veenendaal o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
KOOP NULT.
VSH NULT.
SH NULT.
0
200
400
880
360 370 390
lib.grens tot € 1.123 200 205 215
€ 1.123+ tot € 290K
330 345 370
€ 290-390K
340 350 365
Verstedelijking
1.000
680 705 745
aftop. tot lib.grens
€ 490K+
800 775 820
tot aftop.grens
€ 390-490K
600
135 140 145 270 280 290 Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
30
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A21: Confrontatie bruto woningbouwambitie Veenendaal met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2035 Prijssegment
Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Netto woningbehoefte verstedelijkingsstrategi e naar rato
Sociale huur
1.825 (32%)
2.215 (35%)
Middenhuur
745 (13%)
760 (12%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
1.425 (25%)
1.695 (27%)
Duur (huur en koop)
1.780 (31%)
1.630 (26%)
5.775
6.320
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
A.8 Gemeente Wageningen Tabel A22: Verwachte huishoudensontwikkeling Wageningen naar doelgroepen en scenario’s, 2025 t/m 2035 Doelgroepen
Verstedelijkingsstrategie naar rato*
Primos2023 + inlopen woningtekort* *
Aanvullende wens provincie
-180
+60
+345
+1.075
+1.210
+1.370
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+505
+580
+660
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+465
+535
+605
+1.335
+1.355
+1.370
Overig
0
0
0
Totaal
+3.205
+3.740
+4.355
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar Gezinnen
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
Bron: Stec Groep (2024). *Op dit moment zijn enkel afspraken op regioniveau gemaakt, hiervoor hebben wij zelf een indicatieve verdeling naar rato toegepast. **Inlopen woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
31
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A36: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Wageningen, verstedelijkingsstrategie naar rato (niet-gearceerd) en invloed prognose (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift Grondgebonden
-600
-400
-200
0
200
400
600
800
1.000
1.200
1.400
1.600
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (verstedelijking)
Invloed prognose
Verhuisgedrag (verstedelijking)
Invloed prognose
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
Figuur A37: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Wageningen, prognose (niet-gearceerd) en invloed wens provincie (gearceerd)
Nultreden
Appartement zonder lift
Grondgebonden
-400
-200
0
200
400
600
800
1.000
1.200
1.400
1.600
1.800
SH GGB VSH GGB KOOP GGB SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT VSH NULT KOOP NULT Woonvoorkeur (prognose)
Invloed ambitie
Verhuisgedrag (prognose)
Invloed ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato en prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort.
32
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A23: Woningbehoefte 2025 t/m 2035 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag en drie scenario’s in de gemeente Wageningen Verstedelijkingsstrategie Prijssegment
Type
Primos2023 + inlopen woningtekort
Aanvullende wens provincie
Sociale huur
1.205 (38%)
1.460 (39%)
1.750 (40%)
Middenhuur
465 (15%)
505 (14%)
550 (13%)
Dure huur
245 (8%)
260 (7%)
285 (7%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
550 (17%)
680 (18%)
825 (19%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
740 (23%)
835 (22%)
940 (22%)
Grondgebonden
1.630 (51%)
1.910 (51%)
2.235 (51%)
150 (5%)
270 (7%)
1.425 (42%)
1.555 (42%)
Appartement zonder lift
410 (9%)
Nultreden
1.710 (39%)
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur A38: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Wageningen o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH GGB
SH GGB
0
200
300 235
tot aftop.grens
210
aftop. tot lib.grens
240
85
130
600
340
280
185 175
€ 290-390K 120 145
220
275
175 400
€ 490K+ Verstedelijking
500
150 160 170
€ 1.123+
€ 390-490K
285
400
255 270 295
lib.grens tot € 1.123
tot € 290K KOOP GGB
100
Prognose
455
520
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
33
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur A39: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Wageningen o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH APP z. lift SH APP z. lift
-50
50
100
20
tot aftop.grens
150
80 55
aftop. tot lib.grens
55
lib.grens tot € 1.123
155
75 65
200
105
80
15 15 20
€ 1.123+ -25
tot € 290K KOOP APP z. lift
0
-10
5 10 15 20
€ 290-390K 5 5 5
€ 390-490K
20 20 25
€ 490K+ Verstedelijking
Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
Figuur A40: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2035 in de gemeente Wageningen o.b.v. drie scenario’s en gemiddelde woonwensen/verhuisgedrag
VSH NULT.
SH NULT.
0
100
Verstedelijking
380 390
450 425
80 85 95 135 150 165 165 170 180
€ 290-390K
€ 490K+
500
155 165 180
lib.grens tot € 1.123
€ 390-490K
400
360
aftop. tot lib.grens
€ 1.123+
300 325
tot aftop.grens
tot € 290K KOOP NULT.
200
70 70 75 130 135 145 Prognose
Ambitie
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Verstedelijking = verstedelijkingsstrategie naar rato, prognose = Primos2023 + inlopen woningtekort en ambitie = aanvullende wens provincie.
34
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel A24: Confrontatie bruto woningbouwambitie Wageningen met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2035 Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Netto woningbehoefte verstedelijkingsstrategi e naar rato
Sociale huur
835 (30%)
1.205 (38%)
Middenhuur
470 (17%)
465 (15%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
560 (20%)
550 (17%)
Duur (huur en koop)
925 (33%)
985 (31%)
2.790
3.205
Prijssegment
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
35
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Bijlage B: Woningbehoefte per gemeente in periode 2025 t/m 2030 In deze bijlage werken we de woningbehoefte voor de regio Foodvalley en per gemeente uit voor de periode 2025 t/m 2030. Deze periode sluit aan op de periode van de huidige Woondeal. Deze uitkomsten bieden daarmee de basis voor de herijking van de Woondeal tot en met 2030. Voor deze periode geldt dat we in ons onderzoek werken met één scenario, namelijk op basis van de landelijke methodiek. Dit is de Primos2023huishoudensprognose plus het inlopen van het woningtekort. De andere scenario’s wijken hier pas vanaf na 2030. Om deze reden wijken de getoonde figuren ook licht af van de figuren in bijlage A en C. Wel maken we een confrontatie tussen de regionale en gemeentelijke bruto woningbouwambities en de netto woningbehoefte vanuit de verstedelijkingsstrategie naar rato. De gemeenten in de regio hebben namelijk door middel van een uitsplitsing naar jaren niet enkel hun woningbouwambitie tot en met 2035 opgegeven, maar ook tot en met 2030.
B.1 Regio Foodvalley Tabel B1: Verwachte huishoudensontwikkeling regio Foodvalley naar doelgroepen, 2025 t/m 2030 Doelgroepen
Primos2023 + inlopen woningtekort
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
+1.840
Gezinnen
+4.055
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+2.105
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+3.155
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
+5.330
Overig
-10
Totaal
+16.475
Bron: Stec Groep (2024).
36
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel B2: Woningbehoefte 2025 t/m 2030 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag in de regio Foodvalley Primos2023 + inlopen woningtekort Prijssegment
Type
Sociale huur
+5.730 (35%)
Middenhuur
+2.260 (14%)
Dure huur
+1.320 (8%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
+3.860 (24%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
+3.010 (19%)
Grondgebonden
+6.835 (42%)
Appartement zonder lift
+1.865 (12%)
Nultreden
+7.475 (46%)
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur B1: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2030 in de regio Foodvalley o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH GGB
SH GGB
0 tot aftop.grens
500 260
aftop. tot lib.grens
1.000 845
555 495
955
725
940
lib.grens tot € 1.123 € 1.123+
325
930
KOOP GGB
1.300
1.145 1.040
1.020 860 940
€ 290-390K 335
475
615
€ 490K+ Woonvoorkeur
1.120
1.010
670
tot € 290K
€ 390-490K
1.500
1.140 Verhuisgedrag
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
1.320
1.500
Gemiddelde
2.000
37
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur B2: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2030 in de regio Foodvalley o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH APP z. lift SH APP z. lift
-200
0
200
600
-70
tot aftop.grens
800
1.000
1.200
985
455 415 515 465
aftop. tot lib.grens 335 325 330
lib.grens tot € 1.123 50
€ 1.123+ tot € 290K -115
KOOP APP z. lift
400
340
115
€ 290-390K
50
€ 390-490K
0
€ 490K+
235
140
155
260
95 50
-10
330
160
Woonvoorkeur
Verhuisgedrag
Gemiddelde
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur B3: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2030 in de regio Foodvalley o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH NULT.
SH NULT.
0
500
1.000
1.720 1.785 1.755
aftop. tot lib.grens 705 925 815
lib.grens tot € 1.123 € 1.123+
80
940
510
850 755 800
€ 290-390K
635
€ 390-490K
215
€ 490K+
210
Woonvoorkeur
2.000 1.645 1.915 1.780
tot aftop.grens
tot € 290K KOOP NULT.
1.500
345
810
985
475
660
1.115
Verhuisgedrag
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Gemiddelde
2.500
38
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel B3: Confrontatie bruto woningbouwambitie Foodvalley met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2030 Prijssegment
Regionale bruto woningbouwambitie
Primos2023 + inlopen woningtekort
Sociale huur
6.380 (33%)
5.730 (35%)
Middenhuur
1.775 (9%)
2.260 (14%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
4.645 (24%)
Duur (huur en koop)
6.660 (34%)
Totaal
3.860 (24%) 4.330 (27%)
19.460
16.475
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
B.2 Gemeente Barneveld Tabel B4: Verwachte huishoudensontwikkeling gemeente Barneveld naar doelgroepen, 2025 t/m 2030 Doelgroepen
Primos2023 + inlopen woningtekort*
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
+320
Gezinnen
+840
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+315
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+690
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
+760
Overig
-15
Totaal
+2.910 Bron: Stec Groep (2024). *Inlopen
woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
Tabel B5: Woningbehoefte 2025 t/m 2030 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag in de gemeente Barneveld Primos2023 + inlopen woningtekort Prijssegment
Sociale huur
+940 (32%)
Middenhuur
+305 (10%)
Dure huur
+225 (8%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
+825 (28%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
+630 (22%)
39
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Type
Grondgebonden
+1.570 (54%)
Appartement zonder lift
+295 (10%)
Nultreden
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024).
+1.055 (36%)
Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur B4: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Barneveld o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH GGB
SH GGB
0
50
75
tot aftop.grens
90
150
200
105
lib.grens tot € 1.123 30
400
240
135
240
370
305
250 260 255 100
140
185
€ 490K+ Woonvoorkeur
350
310
210
€ 290-390K € 390-490K
300
110
tot € 290K KOOP GGB
250
120 110 115
aftop. tot lib.grens
€ 1.123+
100
295 Verhuisgedrag
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
320
340
Gemiddelde
40
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur B5: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Barneveld o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH APP z. lift SH APP z. lift
-100
-50
50
100
tot aftop.grens
70
aftop. tot lib.grens -5
lib.grens tot € 1.123
€ 290-390K
10
€ 390-490K
10 0 5 0
Woonvoorkeur
170
105
60
5
€ 490K+
125
35
15
-55
200
35
15
-5
€ 1.123+
150
95
45
tot € 290K KOOP APP z. lift
0
30
25
50
50
Verhuisgedrag
Gemiddelde
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur B6: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Barneveld o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH NULT.
SH NULT.
0
50
100
150
tot aftop.grens aftop. tot lib.grens 55
80
5
270
105 140
75
135 115 125
€ 290-390K
60
€ 390-490K
20
€ 490K+
20
Woonvoorkeur
300 265
230
lib.grens tot € 1.123 € 1.123+
250 215
tot € 290K KOOP NULT.
200
45
115
165
70
95
170
Verhuisgedrag
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Gemiddelde
350 310 305
41
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel B6: Confrontatie bruto woningbouwambitie gemeente Barneveld met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2030 Prijssegment
Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Primos2023 + inlopen woningtekort
Sociale huur
1.030 (23%)
940 (32%)
Middenhuur
185 (4%)
305 (10%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
1.550 (35%)
825 (28%)
Duur (huur en koop)
1.725 (38%)
855 (29%)
4.485
2.910
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
B.3 Gemeente Ede Tabel B7: Verwachte huishoudensontwikkeling gemeente Ede naar doelgroepen, 2025 t/m 2030 Doelgroepen
Primos2023 + inlopen woningtekort* +330
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
+1.040
Gezinnen Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+415
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+760 +1.915
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder Overig
-5
Totaal
+4.455 Bron: Stec Groep (2024). *Inlopen
woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
Tabel B8: Woningbehoefte 2025 t/m 2030 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag in de gemeente Ede Primos2023 + inlopen woningtekort Prijssegment
Sociale huur
+1.435 (33%)
Middenhuur
+630 (14%)
Dure huur
+410 (9%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
+1.115 (25%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
+820 (19%)
42
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Grondgebonden
Type
+1.775 (40%)
Appartement zonder lift
+365 (8%)
Nultreden
+2.275 (52%)
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur B7: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Ede o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH GGB
SH GGB
-200 tot aftop.grens aftop. tot lib.grens
-100
0
100
-110
200
300
60
260
245
KOOP GGB
€ 290-390K
120
€ 390-490K
80 120 100
200
€ 490K+
230 Verhuisgedrag
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
325
385
295
190
tot € 290K
Woonvoorkeur
360
210
85
500
365
125
lib.grens tot € 1.123 € 1.123+
400
295
345
280
330 Gemiddelde
425
43
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur B8: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Ede o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH APP z. lift SH APP z. lift
-100 tot aftop.grens
-50
0
50
-70
150 130
30
105 120 110
aftop. tot lib.grens -15
lib.grens tot € 1.123
-25
€ 1.123+
80
30 25
€ 290-390K
40
30
€ 390-490K
20 10 15
€ 490K+
15
Woonvoorkeur
110
50
tot € 290K KOOP APP z. lift
100
50 55
40
90
50
Verhuisgedrag
Gemiddelde
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur B9: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Ede o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH NULT.
SH NULT.
-100
0
100
200
300
500 465 430 445
tot aftop.grens
500 525 510
aftop. tot lib.grens 135
lib.grens tot € 1.123 € 1.123+
-10
395
190 235
€ 290-390K
215
€ 390-490K
80
€ 490K+
75
Woonvoorkeur
380
260
tot € 290K KOOP NULT.
400
125
280
260
325
305
165
205
Verhuisgedrag
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
330
Gemiddelde
600
44
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel B9: Confrontatie bruto woningbouwambitie gemeente Ede met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2030 Prijssegment
Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Primos2023 + inlopen woningtekort
Sociale huur
1.910 (44%)
1.435 (33%)
Middenhuur
375 (9%)
630 (14%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
760 (17%)
1.115 (25%)
Duur (huur en koop)
1.305 (30%)
1.230 (28%)
4.345
4.455
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
B.4 Gemeente Nijkerk Tabel B10: Verwachte huishoudensontwikkeling gemeente Nijkerk naar doelgroepen, 2025 t/m 2030 Doelgroepen
Primos2023 + inlopen woningtekort* -35
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar Gezinnen
+475
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+135
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+495
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
+645
Overig
-10
Totaal
+1.705 Bron: Stec Groep (2024). *Inlopen
woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
Tabel B11: Woningbehoefte 2025 t/m 2030 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag in de gemeente Nijkerk Primos2023 + inlopen woningtekort Prijssegment
Sociale huur
+550 (32%)
Middenhuur
+195 (11%)
Dure huur
+110 (6%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
+460 (27%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
+400 (23%)
45
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Type
Grondgebonden
+780 (45%)
Appartement zonder lift
+130 (8%)
Nultreden
+805 (47%)
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur B10: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Nijkerk o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH GGB
SH GGB
0 tot aftop.grens
50 0 25
KOOP GGB
70
120
200 175
125 125
€ 490K+ Woonvoorkeur
130
115 65
15
165
75 30
€ 290-390K
200
110
110
15
tot € 290K
€ 390-490K
70 60
lib.grens tot € 1.123
150 115
60
aftop. tot lib.grens
€ 1.123+
100
Verhuisgedrag
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
165
200
Gemiddelde
250
46
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur B11: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Nijkerk o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH APP z. lift SH APP z. lift
-40 tot aftop.grens
-20
20
-30
40
60
80 65
15
aftop. tot lib.grens
-5 10 10 0
€ 1.123+
15
15
5
-10
35
15
€ 290-390K
10
€ 390-490K
0
€ 490K+
0
Woonvoorkeur
60
25
lib.grens tot € 1.123
tot € 290K KOOP APP z. lift
0
5
35
20 15
50
25
Verhuisgedrag
Gemiddelde
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur B12: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Nijkerk o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
KOOP NULT.
VSH NULT.
SH NULT.
0
50
100
150
tot aftop.grens
105
aftop. tot lib.grens
105
lib.grens tot € 1.123 € 1.123+
60 70 10
30
€ 290-390K
75
€ 490K+
25
Woonvoorkeur
45
90
265
185
110
105
135
60
90
155
Verhuisgedrag
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
300 280
190
50 70
30
250
85
tot € 290K
€ 390-490K
200
Gemiddelde
47
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel B12: Confrontatie bruto woningbouwambitie gemeente Nijkerk met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2030 Prijssegment
Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Primos2023 + inlopen woningtekort
Sociale huur
1.035 (40%)
550 (32%)
Middenhuur
230 (9%)
195 (11%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
415 (16%)
460 (27%)
Duur (huur en koop)
925 (35%)
510 (30%)
2.605
1.705
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
B.5 Gemeente Renswoude Tabel B13: Verwachte huishoudensontwikkeling gemeente Renswoude naar doelgroepen, 2025 t/m 2030 Doelgroepen
Primos2023 + inlopen woningtekort*
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
+75
Gezinnen
+155
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+75
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+45
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
+55
Overig
+5
Totaal
+415 Bron: Stec Groep (2024). *Inlopen
woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
Tabel B14: Woningbehoefte 2025 t/m 2030 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag in de gemeente Renswoude Primos2023 + inlopen woningtekort Prijssegment
Sociale huur
+100 (24%)
Middenhuur
+45 (12%)
Dure huur
+30 (7%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
+130 (31%)
Dure koop (vanaf € 390.000)
+105 (26%)
48
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Type
Grondgebonden
+230 (56%)
Appartement zonder lift
+50 (12%)
Nultreden
+130 (32%)
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur B13: Woningbehoefte naar grondgebonden woningen in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Renswoude o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH GGB
SH GGB
0
20 5
tot aftop.grens
lib.grens tot € 1.123 € 1.123+
40
20 30
15
40
KOOP GGB
tot € 290K € 290-390K € 390-490K
40 40 20
25
45 45 45
30
€ 490K+ Woonvoorkeur
80
15 15
0 0
60
20
10 10
aftop. tot lib.grens
40
50 Verhuisgedrag
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
60 Gemiddelde
70
49
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Figuur B14: Woningbehoefte naar appartementen zonder lift in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Renswoude o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
KOOP APP z. lift
VSH APP z. lift SH APP z. lift
0
5
10
15
20
10 10 10
tot aftop.grens aftop. tot lib.grens
5 5 5
lib.grens tot € 1.123
5
€ 1.123+
5 5 5
tot € 290K
5
€ 290-390K
0
€ 390-490K
0 0 0
€ 490K+
0 0
15
10
10 10
5 5
5
Woonvoorkeur
Verhuisgedrag
Gemiddelde
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Figuur B15: Woningbehoefte naar nultredenwoningen in periode 2025 t/m 2030 in de gemeente Renswoude o.b.v. woonwensen, verhuisgedrag en het gemiddelde
VSH NULT.
SH NULT.
0
10
20
tot aftop.grens
20
aftop. tot lib.grens
15 10
lib.grens tot € 1.123 € 1.123+
5
15
KOOP NULT.
40 40
30 25
50
35
20 20
10
20 20 20
tot € 290K € 290-390K
10
€ 390-490K
5 5 5
€ 490K+
5
Woonvoorkeur
30
10
15 15
20
Verhuisgedrag
Bron: Primos2023. WoON (2021). CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).
Gemiddelde
50
Bijlagen WBO regio Foodvalley
Tabel B15: Confrontatie bruto woningbouwambitie gemeente Renswoude met netto woningbehoefte in periode 2025 t/m 2030 Prijssegment
Gemeentelijke bruto woningbouwambitie
Primos2023 + inlopen woningtekort
Sociale huur
125 (30%)
+100 (24%)
Middenhuur
5 (1%)
+45 (12%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)
155 (36%)
+130 (31%)
Duur (huur en koop)
140 (33%)
135 (33%)
430
415
Totaal
Bron: Regionale woningbouwambitie Foodvalley (2024). Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen.
B.6 Gemeente Rhenen Tabel B16: Verwachte huishoudensontwikkeling gemeente Rhenen naar doelgroepen, 2025 t/m 2030 Doelgroepen
Primos2023 + inlopen woningtekort*
Alleenstaanden en stellen tot 35 jaar
+170
Gezinnen
+10
Alleenstaanden en stellen 35 tot 55 jaar
+30
Alleenstaanden en stellen 55 tot 75 jaar
+110
Alleenstaanden en stellen 75 jaar en ouder
+150
Overig
0
Totaal
+470 Bron: Stec Groep (2024). *Inlopen
woningtekort is naar rato opgenomen, maar dit betreft een regionaal vraagstuk.
Tabel B17: Woningbehoefte 2025 t/m 2030 naar prijssegment en woningtype o.b.v. gemiddelde woonvoorkeur/verhuisgedrag in de gemeente Rhenen Primos2023 + inlopen woningtekort Prijssegment
Sociale huur
+315 (55%)
Middenhuur
+135 (23%)
Dure huur
+55 (10%)
Betaalbare koop (tot € 390.000)