Bijlage 3 Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV
Tekst van het document
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV
Opdrachtgever: Opgesteld door: Datum:
Raad van Commissarissen Leonard Steetsel 26 maart 2025
Inhoudsopgave Inhoudsopgave
2
Voorwoord
3
Personalia RvC, Bestuur GR, Directie en Management
4
Verslag Raad van Commissarissen (RvC)
5
1.
6
2.
2
Bestuursverslag 1.1 Over IW4
6
1.2 Financiële resultaten
9
1.3 Risicoparagraaf
10
1.4 Governance en Frauderisico
11
1.5 Financiering
11
1.6 Verbonden partijen
12
Jaarrekening
13
2.1
Balans per 31 december 2024
13
2.2
Winst- en verliesrekening 2024
14
2.3
Kasstroomoverzicht over 2024
15
2.4
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling
16
2.5
Toelichting op de balans
19
2.6
Toelichting op de winst- en verliesrekening
24
Ondertekening
28
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
29
Bijlage
30
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Voorwoord Het jaar 2024 markeerde een belangrijke mijlpaal voor IW4. Na een succesvolle transitie in de afgelopen jaren naar een modern en duurzaam bedrijf, werkten we dit jaar voor het eerst een volledig jaar in ons nieuwe, eigentijdse pand. Zowel onze medewerkers als bezoekers profiteren dagelijks van de duurzame en comfortabele huisvesting. Dat onze nieuwe huisvesting, naast de prettige werksfeer, bijdraagt aan het welzijn van onze collega’s, lijken we ook terug te zien in het ziekteverzuim. Dit is ten opzichte van voorgaande jaren nog verder gedaald naar gemiddeld 7,8% in 2024. Dit jaar vierden we bovendien ons 65-jarig jubileum, een bijzonder moment om stil te staan bij onze geschiedenis én vooruit te kijken. Op 15 mei genoten 250 collega’s van een feestelijke dag in de Efteling, afgesloten met een heerlijk buffet. Onze klanten en relaties trakteerden we op taart, gecombineerd met een social media actie die leuke reacties opleverde. Voor de inwoners van onze gemeenten organiseren we begin 2025 nog een speciale lunch als afsluiting van ons jubileumjaar. We zijn trots op de certificeringen en erkenningen die we in 2024 hebben behaald. Ons duurzame pand kreeg het hoogst haalbare energielabel (A+++++), en we ontvingen de PSO-certificering, een belangrijk kwaliteitskeurmerk voor sociaal ondernemerschap.
Daarnaast werden we bekroond met de Ondernemersprijs voor hét MVO-bedrijf van Veenendaal, een prachtige waardering voor onze inzet. Een ander hoogtepunt was de succesvolle aanbesteding voor de gemeente Wageningen. Vanaf 2025 bieden wij voor ruim 40 mensen (SW en Nieuw Beschut) een werkplek, waarmee we onze missie om iedereen een kans op de arbeidsmarkt te geven verder uitbreiden. Financieel gezien hebben we wederom een stabiel resultaat behaald. Ondanks de uitdagingen van gestegen kosten en cao-aanpassingen hebben we dit zonder financiële bijdrage vanuit de gemeente weten te realiseren. Dit toont de veerkracht van onze organisatie en de kracht van onze mensen. Met trots kijk ik terug op een jaar waarin we veel hebben bereikt. Ons 65-jarig jubileum, de certificeringen, nieuwe samenwerkingen en successen laten zien dat IW4 stevig op de kaart staat. Dat we dit allemaal hebben weten te realiseren terwijl ons werk voor klanten en opdrachtgevers onverminderd doorging, is een groot compliment aan iedereen binnen onze organisatie. Met vertrouwen kijk ik uit naar de toekomst van IW4. Leonard Steetsel Algemeen directeur / Bestuurder
3
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Personalia RvC, Bestuur GR, Directie en Management Raad van Commissarissen (RvC) Samenstelling: • mw. I.T.J. Grimm-Ruiterkamp • dhr. R.G. Snouckaert van Schauburg • mw. J.S.D. Scheidsbach • dhr. G. van Ginkel
voorzitter lid (vicevoorzitter) lid lid
Directie en managementteam Statutair directeur: • dhr. L.A. Steetsel
algemeen directeur / bestuurder
Managementteam: • dhr. L.A. Steetsel • dhr. J.W.N. Bouhuys • dhr. G. van der Kaaden • dhr. G. van Aalst
algemeen directeur / bestuurder manager Werkbedrijf manager Arbeidsontwikkeling controller
Bestuur GR Leden dagelijks bestuur GR: • Namens gemeente Veenendaal • Namens gemeente Rhenen • Namens gemeente Renswoude
dhr. C.M. Verloop dhr. D. Poortinga dhr. C.E. Eskes
Leden algemeen bestuur GR: • Namens gemeente Veenendaal
4
•
Namens gemeente Rhenen
•
Namens de gemeente Renswoude
•
ambtelijk secretaris
voorzitter plv. voorzitter secretaris
dhr. C.M. Verloop voorzitter dhr. E. Stroobosscher lid dhr. M.R. Beek lid dhr. D. Poortinga plv. voorzitter dhr. H. Boerkamp lid (tot juli 2024) dhr. C.E. Eskes secretaris dhr. H.H. van der Schoor lid mw. R. Rense
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Verslag Raad van Commissarissen (RvC) In 2024 werd volop gewerkt aan de verdere doorontwikkeling van IW4 want ‘IW4 is een mooi en vitaal bedrijf!’. Deze doorontwikkeling is nodig omdat het aantal Wsw’ers verder afneemt en de bestaande infrastructuur van onze organisatie goed kan worden ingezet voor andere vormen. Ons mooie en duurzame pand, welke wij nu ruim een jaar bewonen samen met Wijkservice van de Gemeente Veenendaal, sluit aan bij onze doelstelling om op eigentijdse manier te zorgen voor iedereen die extra hulp bij werk en ontwikkeling nodig heeft. De Raad van Commissarissen kwam in 2024 vele malen bijeen voor reguliere vergaderingen en verschillende commissies zoals de financiële commissie en de remuneratiecommissie. Tevens sprak zij met de OR en sloot een deel van de raad aan bij een tweetal OR-vergaderingen. Dit jaar werd onder externe begeleiding de zelfevaluatie uitgevoerd. Dit onder meer ter voorbereiding op twee nieuw te werven commissarissen in verband met het bereiken van de volledige termijn per juli 2025 van twee leden. In onze vergaderingen kwamen vele onderwerpen aan de orde, waaronder; onze medewerkers, de strategie en doelgroepen voor de langere termijn, de commercie, de huidige nieuwe huisvesting en financiën. Ook over het onderwerp Beschut Werk is veelvuldig gesproken.
Zowel binnen de RvC maar ook in een aparte sessie tezamen met de wethouders, een aantal ambtenaren en externe experts. Ook tijdens de aandeelhoudersvergadering in het voorjaar kwam het onderwerp Beschut Werk en de financiële vertaling hiervan uitvoerig aan de orde. In mei tijdens de tweede aandeelhoudersvergadering verleenden de aandeelhouders de bestuurder en de Raad van Commissarissen decharge voor het gevoerde beleid en het daarop gehouden toezicht. Voor de (middel-)lange termijn ligt er – zoals eerder genoemd door de Raad van Commissarissen – zorg inzake de financiële positie. Hierover is het afgelopen jaar uitvoerig gesproken, zoals hierboven al genoemd. Het is goed om hierbij aan te geven dat per 2022 onze gemeenten, ofwel Veenendaal, Renswoude en Rhenen, geen gemeentelijke bijdrage meer bijdragen. Dit is bijzonder te noemen ten opzichte van andere situaties in ons land. Dit betekent echter wel, dat met het teruglopen van de Wswmedewerkers, de andere activiteiten voldoende resultaat moeten opleveren om de huidige werkwijze van IW4 succesvol voort te zetten. Wij als commissarissen blijven ons hiervoor nadrukkelijk inzetten om de goede, bewezen succesvolle infrastructuur van IW4 nog meer te laten benutten voor nu en de nabije toekomst.
In dit kader zijn wij dan ook trots om voor 2025 maar liefst ruim 40 gedetacheerde collega’s vanuit de gemeente Wageningen te mogen verwelkomen. Dit traject zullen wij volgen en evalueren, maar het feit dat men bij IW4 uitkomt is een groot compliment. Kortom zoals ik dit verslag begon met ‘IW4 is een mooi en vitaal bedrijf’, wil ik graag eindigen door mede namens mijn collega-commissarissen af te sluiten met de complimenten voor alle medewerkers inclusief het managementteam en de bestuurder voor het vele verrichte goede werk! Veenendaal, 3 januari 2025 Namens de Raad van Commissarissen, Drs. Inge T.J. Grimm-Ruiterkamp MBA, voorzitter
5
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
1. Bestuursverslag Op 15 mei 1959, 65 jaar geleden, werd IW4 opgericht. Door de jaren heen veranderde er veel maar de belangrijkste drijfveer van het bedrijf bleef ongewijzigd: zoveel mogelijk mensen naar werk helpen. Dat wás en ís de missie van IW4. IW4 is dé organisatie waar iedereen terecht kan die hulp nodig heeft bij het vinden en behouden van werk. Met ons mooie toekomstbestendige pand beschikken we over de randvoorwaarden voor een optimaal werk- en ontwikkelklimaat. Een omgeving die aansluit bij onze opdracht om talent te benutten en te zorgen dat niemand langs de kant komt te staan maar met waardevol en volwaardig werk meedoet in de samenleving. De afgelopen jaren is hier volop naar toegewerkt. De komende jaren ligt onze focus op het borgen wat is gerealiseerd en vooruit te kijken en door te bouwen om onze missie te realiseren. Want onze omgeving staat niet stil. En daar passen we onze organisatie en dienstverlening voortdurend op aan. Zo zorgen we er voor dat we iedereen die ondersteuning kan gebruiken om aan het werk te gaan of aan het werk te zijn, optimaal helpen. 1.1 Over IW4 Met ons Werkbedrijf zorgen we voor passend en duurzaam werk. We bieden beschutte werkplekken en werkleertrajecten voor mensen die werkervaring willen opdoen, en ondersteunen hen in hun ontwikkeling.
Alle activiteiten gericht op arbeidsontwikkeling zijn gebundeld in HetWerktNu, een onderdeel van IW4. Via HetWerktNu bieden we ontwikkelmogelijkheden aan kandidaat-werknemers en verzorgen we de detachering en bemiddeling van medewerkers en werkzoekenden. Samen met ons uitgebreide netwerk van werkgevers en maatschappelijke partners vergroten we de kansen op werk en dragen we bij aan een inclusieve arbeidsmarkt. De staf en ondersteunende diensten spelen een belangrijke rol in het creëren van een prettig werken ontwikkelklimaat. Zij ondersteunen bijvoorbeeld bij het begeleiden van ziekteverzuim, het bevorderen van een gezonde en veilige werkomgeving, en het faciliteren van de primaire processen ‘werk’ en ‘arbeidsontwikkeling’. Dankzij efficiënte (automatiserings-)systemen en administratieve ondersteuning verlopen deze processen soepel. Een overzicht van de structuur van onze organisatie is opgenomen in het organogram in de bijlage. IW4 in 2024 We vierden het afgelopen jaar ons 65-jarig bestaan. Onze jarenlange kennis en ervaring op ons vakgebied, maakt ons een betrouwbare partner voor klanten en opdrachtgevers. We organiseerden feestelijke activiteiten voor medewerkers, maar ook voor klanten, opdrachtgevers en inwoners om ons jubileum te vieren. Het jaar 2024 was ook het eerste volledige jaar in ons nieuwe pand. De nieuwe huisvesting biedt meer mogelijkheden en flexibiliteit.
Met de meerdere, kleinere productieruimtes, zijn we in staat
6
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
makkelijker te schakelen en in te spelen op vragen van de klant. Daarnaast konden we onze dienstverlening uitbreiden. Met ons moderne vergadercentrum bieden we vergaderfaciliteiten aan ondernemers en maatschappelijke organisaties. Dit zorgt inmiddels voor een structurele omzet en zien we mogelijkheden om dit naar de toekomst nog verder uit te breiden. Er lopen gesprekken over een structurele toename van werk voor een van onze Food-klanten. We zagen het afgelopen jaar al een flinke toename in de opbrengst van deze werksoort. Een mooie ontwikkeling. Onze multifunctionele ruimte in onze nieuwe huisvesting maakt dat we makkelijk kunnen schakelen als het werkaanbod (food of non-food) varieert. Binnen de Schoonmaak is regelmatig externe inhuur nodig om de bemensing van de diverse projecten rond te krijgen. Ondanks deze extra kosten, hebben zij echter de begroting gehaald. Binnen het bedrijfsonderdeel Arbeidsontwikkeling zien we een toename van het aantal trajecten, waaronder jobcoachtrajecten, vanuit gemeente en UWV. Om aan de vraag te kunnen voldoen hebben we een nieuwe jobcoach aangetrokken. We krijgen wel te maken met een steeds moeilijker te plaatsen doelgroep. We zien een belangrijke toename van kandidaten met psychische problematiek wat de (her)start op de arbeidsmarkt bemoeilijkt. Hierdoor zijn er meer diagnose- en ontwikkeltrajecten dan plaatsingstrajecten.
Eind 2024 werd een contract gesloten met gemeente Wageningen. Vanaf 1 januari 2025 komen zo’n 40 medewerkers uit die gemeente bij IW4 te werken. De afspraak is in eerste instantie voor een jaar en wordt in de loop van het jaar geëvalueerd. ICT In 2024 lag de focus op het efficiënter inrichten van processen. Zo werd Topdesk ingericht voor alle meldingen en aanvragen voor ICT en het Vergadercentrum. Dit programma zal komend jaar ook voor de Technische Dienst ingezet gaan worden. Daarnaast ging de aandacht uit naar een goed beveiligde ICT-omgeving, zowel wat apparatuur, netwerk als gebruikersaccounts betreft. Belangrijk onderdeel hierbij is bewustwording en veilig gebruik van de ICT bij gebruikers. Dit werd op diverse manieren getest en zal ook in 2025 de aandacht houden. Onderzoek en ontwikkelingen in branche Branchevereniging Cedris doet jaarlijks onderzoek naar ontwikkelingen in de sector. Aan de hand van een aantal indicatoren vergelijken zij gegevens van IW4 met landelijke kengetallen. Dit resulteert in de benchmark 2023. Wat opvalt is dat bij IW4 meer medewerkers uit de Wsw doelgroep intern werkzaam zijn (52%) ten opzichte van het landelijke cijfer (39%). Het aantal individuele detacheringen bij IW4 ligt daarentegen weer hoger dan landelijk (IW4 33% t.o.v. landelijk 17%).
Wat verder opvalt is het lage verzuimpercentage van de Wsw-doelgroep bij IW4 (10,3%) ten opzichte van het landelijke cijfer (16,3%). Verder hebben we de eerste aanzet gedaan voor een vernieuwd visie-document (2025 – 2030). We hebben hierbij gebruik gemaakt van diverse onderzoeksrapporten uit het werkveld, gesprekken met deskundigen en verschillende interne en externe stakeholders. Deze visie bepaalt onze richting voor de komende jaren.
7
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Cultuur Naast de transitie zijn we de afgelopen jaren vooral ook bezig geweest met een cultuurverandering. Een verandering van een traditioneel SW bedrijf naar een professioneel Sociaal Ontwikkelbedrijf met een open en transparante cultuur. Deze openheid en transparantie is terug te vinden in de manier waarop we met elkaar (samen)werken en je mee kan praten en meedenken over verbeteringen binnen je werk. Regels en afspraken rondom samenwerking en de wijze waarop we met elkaar omgaan zijn vastgelegd in het boekje ‘Met plezier werken bij IW4’. Ook de missie, visie en kernwaarden van IW4 zijn hierin opgenomen. Tezamen vormt dit de basis voor onze bedrijfscultuur. De afspraken in dit boekje worden gehanteerd als zich een situatie voordoet. Op deze wijze borgen we onze bedrijfscultuur. In situaties waarin er een probleem is waarmee de medewerker niet terecht kan bij de eigen leidinggevende of P&O, kan één van de twee externe vertrouwenspersonen – welke IW4 goed kennen en al een aantal jaren deze rol invullen - geraadpleegd worden. Verder hebben we een klokkenluidersregeling waarin de rechtspositie van medewerkers die een misstand melden wordt gewaarborgd. Daarnaast vinden we zelfredzaamheid belangrijk. Het beheersen van de Nederlandse taal is van groot belang om mee te kunnen doen in de maatschappij.
We zijn dit jaar met meerdere initiatieven gestart om de taalvaardigheid en digitale vaardigheden van medewerkers, en anderen die bij IW4 een traject volgen, te verbeteren. Financiën Financieel gezien hebben we een goed jaar achter de rug. We hebben meer werk tegen betere prijzen. Dit komt onze omzet ten goede. In oktober 2023 werden de cao’s Wsw en Aan de Slag opengebroken, wat voor IW4 resulteerde in extra loonkosten á € 900.000 per jaar. Ook was er in het algemeen sprake van hogere kosten. De gestegen loonkosten werden deels gecompenseerd met subsidie. Maar voor een groot deel hebben we de extra kosten ook via extra omzet op weten te vangen waardoor we dit jaar nagenoeg op begroting afsluiten. Een goed resultaat. In de volgende paragraaf wordt het financiële resultaat van 2024 op hoofdlijnen uiteengezet en toegelicht. Vervolgens wordt ook ingegaan op het meerjarenperspectief. In dit hoofdstuk zijn verder de risicoparagraaf en verbonden partijen opgenomen. In hoofdstuk 2, de Jaarrekening, wordt het financiële resultaat nader gespecificeerd.
8
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
1.2 Financiële resultaten Resultaat op hoofdlijnen In € 1.000
Resultaat 2024 6.010
Begroting 2024 5.767
Resultaat 2023 5.270
Subsidie Wsw
8.939
8.228
8.493
Totaal Opbrengsten
14.949
13.995
13.763
Totaal kosten
14.985
13.987
14.117
Resultaat uit bedrijfsvoering
-36
8
-354
Resultaat deelneming
56
0
0
Resultaat verkoop activa
0
0
-141
Resultaat voor bestemming
20
8
-495
Bedrijfsopbrengsten
Toelichting op de cijfers Opbrengsten De omzet in 2024 was ruim 4% hoger dan begroot en 14% hoger dan vorig jaar. De productieafdelingen plukken de vruchten van de efficiencyverbeteringen en prijsindexaties en hebben de omzet met bijna 16% zien stijgen t.o.v. vorig jaar. De afdeling Arbeidsontwikkeling heeft dit jaar ook de (ambitieuze) begrote omzet behaald, waarbij vooral de omzetstijging van de afdelingen re-integratie en jobcoaching in het oog springen. We zien bij detacheringen dat de stijging van de gemiddelde leeftijd gevolgen begint te krijgen waardoor mensen uitstromen of uitvallen en er geen vervanging meer is. Desondanks is de omzet op begroting uitgekomen en 3% hoger dan vorig jaar. Kosten De kosten waren in 2024 hoger dan begroot. Dit heeft meerdere oorzaken, de belangrijkste reden is de hogere personeelskosten i.v.m. nieuwe cao’s en een stijging van het minimum loon. Ook was het noodzakelijk om meer personeel in te huren door een aantal langdurig zieken. Wsw-subsidie De Wsw-subsidie over 2024 is fors hoger (+ € 712.000) dan begroot door een hoger subsidiebedrag per AJ. Helaas wordt deze stijging volledig tenietgedaan door de loonstijging voor de Wsw (+ € 738.000). Dit betekent dat de stijging van de overige kosten niet gedekt wordt door de hogere subsidie, terwijl deze ook daar voor bedoeld is.
Resultaat voor bestemming Het voorgaande resulteert in een winst van afgerond € 20.000 over 2024 (2023: € 495.000 verlies), waarvan € 56.000 wordt veroorzaakt door de positieve correctie op de waardering van de deelneming in “Zon op Bedrijfsdaken”. Het uiteindelijke resultaat is dus ongeveer op begroting uitgekomen. Een zeer goed resultaat, gezien alle kostenstijgingen. Voorgesteld wordt om het resultaat over 2024 ten gunste van het eigen vermogen van de NV te boeken. Voor een meer gedetailleerde weergave van de financiële resultaten wordt verwezen naar de jaarrekening 2024 van IW4 Beheer NV zoals opgenomen in hoofdstuk 2.
9
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Toekomstverwachting We streven continu naar verbetering van onze bedrijfsprocessen, waarbij het doel is te komen tot lagere kosten, een meer efficiënte organisatie en een betere dienstverlening. We zien dit terug in onze verwachting voor de komende jaren waarbij we er van uit gaan dat dit zal leiden tot een structureel positief resultaat. Door de afronding van de bouw van ons bedrijfspand zijn de komende jaren geen grote investeringen nodig. Dit betekent ook dat huidige financiering ongewijzigd zal blijven. In het afgelopen jaar is het totaal aantal medewerkers uit de Wsw en Participatiewet iets toegenomen. De verwachting is echter dat in de komende jaren de uitstroom van Wsw-medewerkers niet volledig gecompenseerd zal worden door instroom van medewerkers uit andere doelgroepen. De bezetting van staf- en leiding wordt hier op aangepast, hier is dan ook rekening mee gehouden in onze meerjarenbegroting. Naast het voorgaande zijn er altijd politieke- en bestuurlijke onzekerheden, hiervoor verwijzen we naar de Risicoparagraaf hieronder.
1.3 Risicoparagraaf Risico’s zijn de effecten van onzekerheden op het behalen van de doelstellingen. Aan de hand van onderstaande categorieën worden de voornaamste risico’s en de wijze waarop deze worden beheerst toegelicht. 1. Cao ‘Aan de Slag’ voor nieuw beschut / Participatiewet Sinds 1 juli 2021 is er een cao voor medewerkers uit de Participatiewet. Voor deze datum had deze groep arbeidsvoorwaarden die geheel gebaseerd waren op het wettelijk minimum (o.a. geen pensioen, geen reiskostenvergoeding, Wettelijk Minimum Loon etc). In de nieuwe cao wordt gewerkt met loonschalen en -treden , deelname aan een pensioenregeling via PWRI, reiskostenvergoeding woon-werk etc. Per 1 oktober 2023 zijn de kosten van deze cao nog verder gestegen. Er is echter nog steeds geen duidelijkheid over de financiering van de hogere kosten die deze cao met zich meebrengt. 2. Medewerkers Een aantal SW-medewerkers vervullen reguliere functies. Vertrek van één of meerdere van deze medewerkers betekent dat dit door een reguliere kracht moet worden ingevuld, hetgeen leidt tot een stijging van de loonkosten. 3. Eigen risico WW IW4 is eigen risicodrager voor de WW. Dit houdt in dat er een voorziening opgenomen moet worden voor de te betalen uitkeringsrechten bij onvrijwillig vertrek van een medewerker. Dit is meestal niet te voorspellen. 4.
Rijkssubsidie Wsw De bedragen voor de Rijkssubsidie worden jaarlijks geïndexeerd en bekendgemaakt in de meicirculaire gemeentefonds. De kans wordt reëel geacht dat hier in de toekomst een bezuiniging op toegepast zal worden. 5. Liquiditeitspositie Door de verliezen van de afgelopen jaren is de liquiditeit afgenomen. Toekomstige verliezen kunnen leiden tot een verdere afname van de liquiditeit.
10
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
1.4 Governance en Frauderisico Als gevolg van maatschappelijke ontwikkelingen, waaronder de nadruk die vanuit corporate governance wordt gelegd op de preventie van fraude, wordt de organisatie steeds meer en steeds kritischer aangesproken op deze verantwoordelijkheden. Ook de Rijksoverheid heeft in toenemende mate aandacht voor fraude (met publieke gelden). Bovendien kan de druk op medewerkers voor het plegen van of meewerken aan fraude toenemen als gevolg van een economische crisis. IW4 Beheer N.V. is zich bewust van frauderisico’s. De directie streeft naar een cultuur van eerlijk en ethisch gedrag en heeft beheersingsmaatregelen getroffen om de kans op fraude zoveel mogelijk te beperken. IW4 Beheer N.V. hecht grote waarde aan het vermijden en ontdekken van fraude. Daarom heeft de directie in 2017 een gerichte frauderisicoanalyse opgesteld. Deze frauderisicoanalyse wordt periodiek geactualiseerd. De Raad van Commissarissen stimuleert de implementatie van een degelijk systematisch beleid en fraude-risicobestrijding is dan ook een vast punt op de agenda van de vergaderingen van de RvC van IW4 Beheer NV. Overeenkomstig de eisen die de Governance Code stelt, is de Raad van Commissarissen van IW4 Beheer N.V.
verantwoordelijk voor het toezicht op het geheel aan interne beheersingsmaatregelen die de directie heeft geïmplementeerd om fraude te voorkomen of tijdig te ontdekken en corrigeren. De Raad van Commissarissen laat zich omtrent dit systeem van interne beheersing informeren door de directie en de externe accountant. Waar zij dat nodig vindt, geeft de Raad van Commissarissen adviezen aan de directie om bepaalde maatregelen van interne beheersing te veranderen of te ontwerpen. Door de Governance en Fraude risicobestrijding als vast agendapunt op te nemen dwingt de RvC zichzelf en de bestuurder om dit onderwerp onder de aandacht te houden. Er zijn in het boekjaar geen fraudegevallen geconstateerd.
1.5 Financiering De financiering van loonkosten en activiteiten met betrekking tot de Wsw is geregeld in het Sociaal Economisch Contract tussen de GR IW4 en de NV en de daarop gebaseerde jaarovereenkomst 2022. Daarnaast is in 2000 is door het algemeen bestuur van de GR een treasury-statuut vastgesteld, dat is opgemaakt volgens de voorschriften van de provincie Utrecht en de door het Ministerie opgestelde ‘Handreiking Treasury’, rekening houdend met de wettelijke kaders. Om de bouw van het nieuwe bedrijfspand te financieren, heeft onze aandeelhouder ‘Gemeenschappelijke Regeling Instituut voor Werkvoorziening Zuid-Oost Utrecht in juli 2022 een tweetal leningen afgesloten. Via de rekening-courant verhouding is door IW4 Beheer NV € 1.837k hiervan opgenomen per 31-12-2022. In 2023 heeft IW4 de volledige bedragen van deze leningen van de GR geleend en is het langlopende rekening-courant deel opgegaan in de lening. IW4 betaalt hierover een rente gelijk aan de door de GR betaalde rente op deze leningen, zijnde gemiddeld 2,41%. De solvabiliteit- en liquiditeitsratio’s: Ratio's 2024 Solvabiliteit (EV/TV) 32% Liquiditeit (quick-ratio) 1,1
11
2023 32% 1,2
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
1.6 Verbonden partijen Verbonden partijen zijn rechtspersonen waarmee IW4 Beheer NV een bestuurlijke en financiële band heeft. Onder bestuurlijk belang wordt verstaan een zetel in het bestuur van een participatie of het hebben van stemrecht. Van financieel belang is sprake wanneer de NV middelen ter beschikking heeft gesteld en die kwijt is in geval van faillissement van de verbonden partij en/of als schulden van de verbonden partij verhaald kunnen worden op de NV. IW4 Beheer NV heeft twee verbonden partijen: - De Gemeenschappelijke Regeling Instituut voor Werkvoorziening Zuid-Oost Utrecht - GR IW4 te Veenendaal, gevestigd te Veenendaal aan de Transformatorstraat 1. De Gemeenschappelijke Regeling Instituut voor Werkvoorziening Zuid-Oost Utrecht - GR IW4 geeft een eigen jaarrekening uit. De Gemeenschappelijke Regeling van IW4 heeft een deelneming van € 5.342.000 in IW4 Beheer NV. GR IW4 heeft over 2024 een resultaat behaald van € 0. - Stichting Aan de Slag, gevestigd te Veenendaal aan de Transformatorstraat 1. IW4 Beheer NV heeft een bestuurlijke verbinding omdat de directeur van IW4 Beheer NV penningmeester van deze stichting is.
12
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
2.
Jaarrekening
In dit hoofdstuk komen de balans, de winst- en verliesrekening en het kasstroomoverzicht van 2024 aan de orde. Daarnaast gaan we in op de grondslagen voor waardebepaling en resultaatbepaling. *
2.1 Balans per 31 december 2024 Activa
(bedragen x € 1.000) 31-12-2024
31-12-2023
Materiële vaste activa (1) Financiële vaste activa (2) Totaal vaste activa
13.222 56 13.278
13.229 2 13.231
Voorraden (3) Vorderingen en overlopende activa (4) Liquide middelen (5) Totaal vlottende activa
45 2.003
38 2.186
69 2.117
44 2.268
15.395
15.499
31-12-2024
31-12-2023
4.538 804 -372 20 4.990
4.538 804 123 -495 4.970
220
167
Langlopende lening GR
8.269
8.494
Kortlopende schulden en overlopende passiva (12)
1.916
1.868
Totaal passiva
15.395
15.499
Vaste activa
Vlottende activa
Totaal activa Passiva
Eigen Vermogen Gestort en opgevraagd kapitaal (6) Agio (7) Overige reserves (8) Resultaat boekjaar (9)
Voorzieningen (10)
*De nummering in de balans (2.1) en de winst- en verliesrekening (2.2) verwijst naar de toelichting in paragraaf 2.5 (Toelichting op de balans) en 2.6 (Toelichting op de winst- en verliesrekening) vanaf pagina 17 en verder.
13
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
2.2 Winst- en verliesrekening 2024
(bedragen x € 1.000)
14
Realisatie 2024
Begroot 2024
Realisatie 2023
Netto omzet Wijziging in voorraden
5.844 6
5.673 0
5.285 4
Kosten grond- en hulpstoffen
-307
-310
-330
Totaal Bruto Marge Overige bedrijfsopbrengsten
5.543 467
5.363 404
4.959 311
(A) Totaal Bedrijfsopbrengsten (13)
6.010
5.767
5.270
Kosten Wsw-personeel
8.713
7.955
8.447
Salaris- en personeelskosten Regulier
4.240
4.150
3.953
Salaris- en personeelskosten P-Wet
515
376
375
Afschrijvingen op materiële vaste activa
475
480
375
Overige bedrijfskosten
886
821
946
(B) Totaal Bedrijfslasten (14)
14.829
13.782
14.096
Subsidiebijdrage Wsw
8.939
8.228
8.493
(C) Totaal subsidie en bijdrage gemeenten
8.939
8.228
8.493
Rentelasten en -baten
156
205
21
(D) Financiële kosten
156
205
21
(E) Resultaat uit bedrijfsvoering (A-B+C+D)
-36
8
-354
(F) Resultaat verkoop/sloop activa
0
0
-141
Resultaat voor belastingen (E+F)
-36
8
-495
Vennootschapsbelasting
0
0
0
Resultaat deelneming
56
0
0
Resultaat na belastingen
20
8
-495
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
2.3 Kasstroomoverzicht over 2024 Volgens de indirecte methode
2024
2023
Bedrijfsresultaat
176
-474
450
320
Boekresultaat verkoop vaste activa
0
152
Mutaties in voorzieningen
53
-1
Mutatie in vorderingen
183
157
Mutatie in kortlopende schulden
49
859
Mutatie in voorraden
-7
-1
Ontvangen (betaalde) interest
-156
-21
Kasstroom uit operationele activiteiten
748
991
Investeringen materiële vaste activa
-454
-8.735
Investeringen financiële vaste activa
-54
0
Desinvesteringen
85
4.524
Afschrijvingen desinvesteringen
-75
-3.726
Aflossing overige financiële vaste activa
0
45
Kasstroom uit investeringsactiviteiten
-498
-7.892
Mutatie rekening-courantschuld GR
0
-1.837
Ontvangsten uit langlopende schulden
0
8.944
Aflossing langlopende schulden
-225
-225
Kasstroom uit financieringsactiviteiten
-225
6.882
Netto kasstroom
25
-19
Geldmiddelen op 31 december voorgaand jaar
44
63
Balansmutatie geldmiddelen
25
-19
Geldmiddelen op 31 december verslagjaar
69
44
Aanpassing voor: Afschrijvingen
Mutaties in werkkapitaal:
15
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
2.4 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Algemeen De aandelen van IW4 Beheer N.V. zijn in bezit van de Gemeenschappelijke Regeling Instituut voor Werkvoorziening Zuid-Oost Utrecht (groepshoofd), gevestigd op Transformatorstraat 1, 3903 LT Veenendaal. De activiteiten van IW4 Beheer NV, statutair gevestigd op Transformatorstraat 1, 3903 LT Veenendaal KvK nummer 30147646, bestaan voornamelijk uit het voeren van ondernemingen door de vennootschap met het oog op de ontwikkeling van mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, waaronder personen die geïndiceerd zijn voor de (voormalige) Wet sociale werkvoorziening. Daardoor zijn zij beter in staat een al dan niet aangepaste functie op de arbeidsmarkt te vervullen. IW4 draagt zorg voor de plaatsing van deze personen in een functie in een beschutte of reguliere omgeving. Binnen haar doel kan de vennootschap al datgene verrichten wat met dit doel in de ruimste zin verband houdt, zowel voor eigen rekening als voor rekening van derden. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De jaarrekening is opgesteld volgens de wettelijke bepalingen van Titel 9, Boek 2 Burgerlijk Wetboek. De waardering van activa en passiva en de bepaling van het resultaat vinden plaats op basis van historische kosten.
Tenzij bij de desbetreffende grondslag voor de specifieke balanspost anders wordt vermeld, worden de activa en passiva gewaardeerd op basis van historische kosten. Baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop ze betrekking hebben. Winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verplichtingen en mogelijke verliezen die hun oorsprong vinden voor het einde van het verslagjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. De opstelling van de jaarrekening vereist dat het management schattingen en veronderstellingen maakt die van invloed zijn op de toepassing van grondslagen en de gerapporteerde waarde van activa en verplichtingen, en van baten en lasten. De daadwerkelijke uitkomsten kunnen afwijken van deze schattingen. De schattingen en onderliggende veronderstellingen worden voortdurend beoordeeld. Grondslagen voor de waardering van activa en passiva Materiële vaste activa Deze worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs, verminderd met een lineaire afschrijving (op basis van de verwachte economische levensduur) en eventuele bijzondere waardeverminderingen. Op terreinen en gronden vindt geen afschrijving plaats. De afschrijvingen geschieden tijdsevenredig op basis van de verwachte economische levensduur. Op aanschaffingen in het verslagjaar wordt naar tijdsgelang afgeschreven.
Groot onderhoud wordt geactiveerd, als dit de economische levensduur verlengt. Periodiek groot onderhoud wordt volgens de componentenbenadering geactiveerd. Hierbij worden de totale uitgaven toegewezen aan de samenstellende delen. Financiële vaste activa Deelnemingen Niet-geconsolideerde deelnemingen, waarop geen invloed van betekenis wordt uitgeoefend, worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs, onder aftrek van noodzakelijke waardeverminderingen. Nietgeconsolideerde deelnemingen waar invloed van betekenis kan worden uitgeoefend, worden
16
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
gewaardeerd volgens de vermogensmutatiemethode (netto-vermogenswaarde). Wanneer 20% of meer van de stemrechten uitgebracht kan worden, wordt ervan uitgegaan dat er invloed van betekenis is. Indien de waardering van een deelneming volgens de nettovermogenswaarde negatief is, wordt deze op nihil gewaardeerd. Indien en voor zover IW4 Beheer N.V. in deze situatie geheel of gedeeltelijk instaat voor de schulden van de deelneming, dan wel het stellige voornemen heeft de deelneming tot betaling van haar schulden in staat te stellen, wordt hiervoor een voorziening getroffen. Vlottende activa Voorraden Voorraden grond- en hulpstoffen en handelsgoederen worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of lagere netto-opbrengstwaarde. Deze lagere netto-opbrengstwaarde wordt bepaald door individuele beoordeling van de voorraden. Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. De reële waarde en geamortiseerde kostprijs zijn gelijk aan de nominale waarde. Noodzakelijk geachte voorzieningen voor het risico van oninbaarheid worden in mindering gebracht. Deze voorzieningen worden bepaald op basis van individuele beoordeling van de vorderingen. Liquide middelen De liquide middelen zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde.
Indien middelen niet ter vrije beschikking staan, dan wordt hiermee bij de waardering rekening gehouden en dit wordt toegelicht. Langlopende en kortlopende schulden Opgenomen leningen en schulden worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs. Voorzieningen Algemeen Een voorziening wordt gevormd voor verplichtingen waarvan het waarschijnlijk is dat zij zullen moeten worden afgewikkeld en waarvan de omvang redelijkerwijs is te schatten. De omvang van de voorziening wordt bepaald door middel van de beste schatting van de bedragen die noodzakelijk zijn om de verplichtingen per balansdatum af te wikkelen. De voorzieningen worden tegen nominale waarde opgenomen. Voorziening herinrichting terreinen Dit betreft een voorziening voor het in oorspronkelijke staat terugbrengen van het in erfpacht verkregen terrein aan de Middelbuurtseweg te Rhenen. Pensioenen De pensioenen van de (niet SW-)werknemers van IW4 zijn ondergebracht bij het ABP. De aan de pensioenuitvoerder te betalen premie wordt als last in de winst- en verliesrekening verantwoord en,
17
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
voor zover de aan de pensioenuitvoerder te betalen premie nog niet is voldaan, wordt deze als verplichting op de balans opgenomen. De dekkingsgraad van het ABP (de verhouding tussen bezittingen en verplichtingen) per 31 december 2024 bedraagt 111,9% (ultimo 2023: 110,5%). De gemiddelde dekkingsgraad over het jaar 2024 bedroeg 113,1%. Grondslagen voor de bepaling van het resultaat Netto-omzet Onder netto-omzet wordt verstaan de opbrengst van de in het verslagjaar geleverde goederen en verleende diensten onder aftrek van kortingen en de over de omzet geheven belastingen. Opbrengsten van diensten worden opgenomen naar rato van de mate waarin de diensten zijn verricht, gebaseerd op de tot balansdatum in het kader van de dienstverlening gemaakte kosten in verhouding tot de geschatte kosten van de totaal te verrichten dienstverlening. De kostprijs van deze diensten wordt aan dezelfde periode toegerekend. Belastingen Op de vennootschap is artikel 5 onderdeel c sub 3 van de Wet op de vennootschapsbelasting 1969 artikel 4 Uitvoeringsbesluit Vennootschapsbelasting 1971 van toepassing verklaard, waardoor de vennootschap subjectief vrijgesteld is van vennootschapsbelasting.
Verbonden partijen Als verbonden partijen worden geïdentificeerd: - de aandeelhouder Gemeenschappelijke Regeling Instituut voor Werkvoorziening Zuid-OostUtrecht - Stichting Aan de Slag Transacties met deze partijen zijn toegelicht in de toelichting op de balans en winst- en verliesrekening. Grondslagen voor de opstelling van het kasstroomoverzicht Het kasstroomoverzicht wordt opgesteld volgens de indirecte methode. De geldmiddelen in het kasstroomoverzicht bestaan uit liquide middelen.
18
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
2.5 Toelichting op de balans * De nummering bij de diverse posten correspondeert met de tabel in paragraaf 2.1.
Materiële vaste activa Overige bedrijfsmiddelen
Totaal 2024
Totaal 2023
1.083 -735 348
1.201 -471 730
15.083 -1.854 13.229
10.871 -5.107 5.764
0 0 0 0 0 0
43 -3 0 -51 3 -8
68 -82 0 -127 72 -69
454 -85 0 -450 75 -6
8.736 -4.524 0 -320 3.574 7.466
694 0 694
1.122 -783 339
1.186 -526 660
15.450 -2.228 13.222
15.083 -1.854 13.229
Vastgoed- Machines beleggingen Installaties
Terreinen
Gebouwen
615 0 615
11.490 -648 10.842
694 0 694
0 0 0 0 0 0
343 0 0 -272 0 71
615 0 615
11.833 -919 10.914
Stand per 1 januari Aanschaffingswaarden Cumulatieve afschrijvingen Boekwaarde Mutaties Investeringen Desinvesteringen Herclassificatie Afschrijvingen Afschrijvingen desinvesteringen Totaal mutaties Stand per 31 december Aanschaffingswaarden Cumulatieve afschrijvingen Boekwaarde
Materiële vaste activa (1) De materiële vaste activa worden lineair afgeschreven, als volgt: • 40 jaar: nieuwbouw en bedrijfsgebouwen • 25/30 jaar: verbouwing en restauratie bedrijfsgebouwen • 20/15 jaar: technische installaties bedrijfsgebouwen • 10 jaar: telefoon- en beveiligingsinstallaties, kantoormeubilair • 5 jaar: vervoer- en transportmiddelen e.d. • 3 jaar: computer hardware, servers, printers en overige IT-apparatuur • niet afgeschreven: grond en terreinen Vastgoedbeleggingen Er heeft een her-classificatie van activa plaatsgevonden waarbij een deel van onze terreinen nu wordt gepresenteerd als “Vastgoedbelegging”. Dit betreft de door ons aan derden verhuurde terreinen, welke nu als vastgoedbelegging gepresenteerd dienen te worden. Deze worden net als de terreinen tegen verkrijgingsprijs gewaardeerd. De geschatte marktwaarde lag eind 2023 op 3.442 k€. Financiële vaste activa (2) Boekwaarde 01-01-2024
19
Investeringen
Desinvestering
Aflossingen
Boekwaarde 31-12-2024
Inleggeld Federatie SW
2
0
2
0
0
Zon op Bedrijfsdaken Veenendaal I
0
56
0
0
56
Totale financiële vaste activa
2
56
2
0
56
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
IW4 heeft een belang van 80% in Zon op Bedrijfsdaken Veenendaal I, gevestigd te Veenendaal. De verkrijgingsprijs bedraagt € 80k. Deze deelneming was vorig jaar nog op nihil gewaardeerd. Op basis van de meest recente beschikbare balans van ‘Zon op Bedrijfsdaken I’ is de waarde van deze deelneming nu op € 56k gewaardeerd. De Federatie SW is opgeheven, het resterende inleggeld is teruggestort. Voorraden (3) (bedragen x € 1.000) Handelsgoederen
31-12-2024
31-12-2023
45
38
45
38
(bedragen x € 1.000) Handelsdebiteuren
31-12-2024
31-12-2023
645
723
Rekening courant GR
1.004
1.228
Vooruitbetaalde kosten
56
19
Te vorderen LIV
12
13
Kortlopend deel Financiële vaste activa
0
45
286
159
2.003
2.186
Vorderingen en overlopende activa (4)
Overige
Op de handelsdebiteuren is een voorziening dubieuze debiteuren van € 7.295 in mindering gebracht (in 2023: € 5.209). De vorderingen hebben allemaal een looptijd van < 1 jaar. In de rekening-courant NV/GR zijn vanaf 2008 de inleenvergoeding Wsw en de doorgesluisde subsidie Wsw opgenomen. Voorts zijn in het saldo de kasstromen van bankieren via de door de GR gebruikte bank verwerkt. Over de rekening-courant is conform afspraak 5% rente in rekening gebracht. Bij deze renteberekening zijn de banksaldi buiten beschouwing gelaten, daar over de saldi door de bank reeds rente vergoed wordt. Liquide middelen (5) (bedragen x € 1.000)
31-12-2024
31-12-2023
Schatkistbankieren
0
0
ING Bank
5
4
BNG, G-rekening
62
35
Kas
2
5
69
44
Het saldo van de G-rekening is in eerste onderpand gegeven aan het uitvoeringsinstituut en de ontvanger voor hetgeen zij gezamenlijk te vorderen hebben ter zake van de verschuldigde premie, conform artikel 16b, vijfde lid van de coördinatiewet Sociale Verzekering en verschuldigde belasting, conform artikel 35 Invorderingswet 1990.
20
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Passiva Eigen vermogen (bedragen x € 1.000)
31-12-2024
31-12-2023
4.538
4.538
804
804
Stand per 1 januari
123
-517
Resultaat vorig boekjaar
-495
640
Stand per 31 december
-372
123
Resultaat boekjaar (9)
-495
640
Overboeking naar overige reserves
495
-640
Resultaat boekjaar
20
-495
Stand per 31 december
20
-495
Totaal eigen vermogen
4.990
4.970
Geplaatst en gestort aandelenkapitaal (6) Agioreserve (7) Overige reserves (8)
Het maatschappelijk kapitaal bedraagt € 10.000.000 bestaande uit 10.000.000 aandelen van nominaal € 1,00 per stuk. Van het maatschappelijk kapitaal is € 6.806.704 geplaatst en hiervan is € 4.537.803 volgestort. De agioreserve is het verschil tussen inbrengwaarde per 1-1-1997 en het nominaal geplaatste aandelenkapitaal. Winstbestemming 2023; bestemming van het resultaat over 2023 De jaarrekening 2023 is vastgesteld in de algemene vergadering gehouden op 22 mei 2024. De algemene vergadering heeft de bestemming van het resultaat vastgesteld conform het daartoe gedane voorstel. Winstbestemming 2024 Aan de Algemene Vergadering wordt voorgesteld om het resultaat ad € 19.813 toe te voegen aan de overige reserves van de NV. Dit voorstel is in de jaarrekening 2024 nog niet verwerkt. Voorzieningen (10) (bedragen x € 1.000) Jubileumuitkeringen Personele verplichtingen Herinrichting terreinen
21
Saldo Bij: 2024 Af: 2024 01-01-2024 Dotatie Onttrekking 21 1 0 0 37 0 146 15 0 167 53 0
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Af:2024 Vrijval 0 0 0 0
Saldo 31-12-2024 22 37 161 220
De voorziening voor herinrichting terreinen betreft een verplichting tot opruimen en herstel van het terrein op de locatie Middelbuurtseweg in Achterberg. In verband met het niet verlengen van een tijdelijk arbeidscontract is het noodzakelijk geweest om een voorziening te vormen voor de Ww-aanspraken van de betreffende medewerker. Looptijd van de voorzieningen Herinrichting terreinen Personele verplichtingen Jubileumuitkering
< 1 jaar 0 37 0 37
>1 jaar < 5 jaar 161 0 0 161
> 5 jaar 0 0 22 22
Langlopende lening GR (11) Om de bouw van het nieuwe bedrijfspand te financieren, zijn in juli 2022 een tweetal leningen afgesloten door onze aandeelhouder “Gemeenschappelijke Regeling Instituut voor Werkvoorziening Zuid-Oost Utrecht”. Via de rekening-courant verhouding is door IW4 Beheer NV € 1.837k hiervan opgenomen per 31-12-2022. In 2023 heeft IW4 de volledige bedragen van deze leningen van de GR geleend en is het langlopende rekening-courant deel opgegaan in de lening. IW4 betaalt hierover een rente gelijk aan de door de GR betaalde rente op deze leningen, zijnde gemiddeld 2,41%. Mutatieoverzicht langlopende lening (in € 1.000) Stand per 01-01 8.719 Aflossing -225 Stand per 31-12 8.494 Aflossingsverplichting komend boekjaar -225 Langlopend deel per 31-12
8.269
Van deze lening heeft € 7.369k een looptijd langer dan 5 jaar.
Kortlopende schulden (12) (bedragen x € 1.000)
Handelscrediteuren Kortlopend deel lening Vakantiegeld juni–december Verlofuren Te betalen Loonheffing Te betalen BTW Overlopende posten
31-12-2024 608 225 43 308 266 152 314 1.916
Deze schulden hebben allemaal een looptijd < 1 jaar.
22
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
31-12-2023 115 225 26 279 230 96 897 1.868
Niet uit de balans blijkende regelingen - Onderhoudscontracten afgesloten voor de bedrijfsauto’s in eigendom bij PSA Financial Services Nederland B.V.. De waarde van de toekomstige verplichting bedraagt € 22.594. Het deel korter dan 1 jaar hiervan bedraagt € 11.488. Er is hier geen sprake van verplichtingen langer dan 5 jaar. - Leasecontracten auto’s. De waarde van de toekomstige verplichting bedraagt € 78.580. Het deel korter dan 1 jaar hiervan bedraagt € 55.212. Er is hier geen sprake van verplichtingen langer dan 5 jaar. - De in 2020 geplaatste zonnepanelen worden geleased voor een periode van 15 jaar. De waarde van de toekomstige verplichting bedraagt € 440.782. Het deel korter dan 1 jaar hiervan bedraagt € 42.656. De verplichting langer dan 5 jaar bedraagt € 227.500. - Verplichting erfpacht voor een totaal bedrag van € 65.372, het kortlopende deel hiervan bedraagt € 16.343. Deze erfpacht loopt tot 2028. - IW4 verhuurt een aantal gebouwen en terreinen. Het totale jaarbedrag bedraagt circa € 349.000. Een deel hiervan heeft een looptijd tot medio 2040, de overige verhuurverplichtingen hebben een looptijd variërend van 31 december 2027 t/m 31 december 2028. Gebeurtenissen na balansdatum Er is geen sprake van gebeurtenissen na balansdatum met materiële impact op de jaarrekening 2024.
23
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
2.6 Toelichting op de winst- en verliesrekening * De nummering bij de diverse posten correspondeert met de tabel in paragraaf 2.2.
Bedrijfsopbrengsten (13) (bedragen x € 1.000)
Realisatie
Begroting
Realisatie
2024
2024
2023
Netto-omzet
5.844
5.673
5.285
Verbruik grondstoffen, materiaal, uitbesteed werk
-307
-310
-330
5.537
5.363
4.955
6
0
4
5.543
5.363
4.959
Opbrengst verhuur panden en terreinen
467
404
311
Totaal Bedrijfsopbrengsten Opbrengst verhuur panden en terreinen
6.010
5.767
5.270
Realisatie 2024
Begroting 2024
Realisatie 2023
8.273 155 285 8.713
7.535 160 260 7.955
8.012 150 285 8.447
814 -26 788
575 0 575
546 -29 517
153 73 -12 215
103 46 -12 137
99 54 -13 140
8 -496 -488
12 -344 -332
32 -314 -282
515
376
375
Mutatie voorraad en onderhanden werk Brutomarge
Bedrijfslasten (14) (bedragen x € 1.000) Kosten Wsw-personeel Inleenvergoeding Wsw-personeel Kosten Begeleid werken Overige Wsw-kosten Salaris- en personeelskosten Participatiewet Loonkosten: Brutoloon Ontvangen ziekengelden Sociale lasten en pensioenen: Sociale lasten Pensioenpremies Lage inkomensvoordeel Overige personeelskosten: Overige personeelskosten Ontvangen loonkostensubsidie
Totaal salaris- en personeelskosten PW
24
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Salaris- en personeelskosten Regulier
Realisatie
Begroting
Realisatie
2024
2024
2023
3.127
3.108
2.842
0
0
-2
3.127
3.108
2.842
Sociale lasten
469
403
413
Pensioenpremies
394
385
356
0
0
0
862
788
769
Inhuur personeel
438
330
348
Begeleidingsvergoeding Beschut werk
-394
-206
-208
Studiekosten
49
35
39
Overige personeelskosten
158
95
164
251
254
343
4.240
4.150
3.952
Loonkosten: Brutoloon Ontvangen ziekengelden Sociale lasten en pensioenen:
Lage inkomensvoordeel Overige personeelskosten:
Totaal salaris- en personeelskosten regulier
Gedurende het boekjaar 2024 had de vennootschap gemiddeld 315,7 fte in dienst (2023: 316,3). Per regeling zag de opbouw van het personeel er gemiddeld over 2024 als volgt uit: Regeling Regulier staf en leidinggevend Regulier productiepersoneel Beschut (Gemeente en UWV) Overig Participatiewet Wsw Totaal
2024 fte’s 30,2 22,1 27,9 5,2 230,3 315,7
2023 fte’s 30,4 18,7 20,9 2,3 243,0 316,3
In bovenstaand overzicht zien we een lichte toename van regulier productiepersoneel. Deze wordt veroorzaakt door het in dienst nemen van ingehuurd personeel en vervanging van vertrekkende Wswmedewerkers door regulier personeel. Naast de bovengenoemde 22,1 fte regulier productiepersoneel waren er in 2024 nog 3 medewerkers in dienst. Deze zijn niet opgenomen in bovenstaand overzicht omdat deze medewerkers gedetacheerd zijn en de kosten ook volledig doorbelast worden.
25
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Afschrijvingen
Realisatie
Begroting
Realisatie
2024
2024
2023
4
0
1
Afschrijving gebouwen
268
260
155
Afschrijving installaties
28
35
30
Afschrijving inventarissen
53
51
28
Afschrijving machines
22
18
20
Afschrijving vervoermiddelen
52
61
70
Afschrijving computers
22
10
16
Afschrijving overgedragen bedrijfsmiddelen Groen
45
45
45
Resultaat verkoop materiële vaste activa
-20
0
11
475
480
376
Realisatie
Begroting
Realisatie
(bedragen x € 1.000)
2024
2024
2023
Indirecte productie- en verkoopkosten
175
160
195
Kosten automatisering
228
180
227
Huisvestingskosten
181
261
260
Overige algemene bedrijfskosten
302
220
264
886
821
946
Realisatie
Begroting
Realisatie
(bedragen x € 1.000)
2024
2024
2023
Renswoude
278
256
257
Rhenen
1.397
1.383
1.436
Veenendaal
7.252
6.577
6.785
12
12
15
8.939
8.228
8.493
(bedragen x € 1.000) Afschrijving voorziening aan terreinen
Overige bedrijfskosten
Wsw-subsidie per gemeente
Bijdrage Utrechtse Heuvelrug Totaal Wsw-subsidie
De subsidiebedragen zijn conform de septembercirculaire gemeentefonds 2024. Rentelasten en -baten
26
Realisatie
Begroting
Realisatie
(bedragen x € 1.000)
2024
2024
2023
Rente lening gebouw
207
205
101
Ontvangen rente bank
-20
0
-35
Ontvangen rente rekening-courant GR
-31
0
-45
156
205
21
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Gemeentelijke bijdrage Wsw Met ingang van 2019 was de gemeentelijke bijdrage niet langer een vast bedrag, maar werd berekend o.b.v. het subsidie-tekort en een bedrag per AJ wat hierop in mindering wordt gebracht. Deze methodiek resulteerde in het jaar 2022 al in een gemeentelijke bijdrage van nul. Vanaf 2023 is besloten om de gemeentelijke bijdrage voor de Wsw volledig te laten vervallen. Resultaat deelneming IW4 heeft een belang van 80% in Zon op Bedrijfsdaken Veenendaal I, gevestigd te Veenendaal. Deze deelneming was vorig jaar nog op nihil gewaardeerd. Op basis van de meest recente beschikbare balans van ‘Zon op Bedrijfsdaken I’ is de waarde van deze deelneming nu op € 56k gewaardeerd. Overige gegevens Bezoldiging bestuurders en commissarissen IW4 valt niet onder de WNT. Op grond van art. 2: 383 lid 1 BW blijft vermelding van de bezoldiging van de bestuurders achterwege. Bij de vennootschap is één bestuurder in loondienst, te weten de algemeen directeur. Aan de Raad van Commissarissen werd in totaal € 23.200 (bruto) uitbetaald (2023: € 23.200). Er is geen sprake van leningen aan de bestuurder of leden van de Raad van Commissarissen. Statutaire regeling winstbestemming De winstbestemming vindt plaats overeenkomstig artikel 14 van de statuten. Daarin is bepaald dat: 1.
De winst ter beschikking staat van de Algemene Vergadering, die deze geheel of gedeeltelijk kan bestemmen tot vorming van of storting in één of meer algemene of bijzondere reservefondsen. 2. De vennootschap aan de aandeelhouders en andere gerechtigden tot de voor uitkering vatbare winst slechts uitkeringen kunnen doen voor zover het eigen vermogen groter is dan het gestorte en opgevraagde deel van het kapitaal vermeerderd met de reserves die krachtens de wet moeten worden aangehouden.
27
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Ondertekening Ondertekening algemeen directeur/bestuurder, 1 april 2025
dhr. L.A. Steetsel, algemeen directeur/bestuurder
Ondertekening leden Raad van Commissarissen, 1 april 2025
mw. I.T.J. Grimm-Ruiterkamp, voorzitter
dhr. R.G. Snouckaert van Schauburg, lid (tevens vicevoorzitter)
mw. J.S.D. Scheidsbach, lid
dhr. G. van Ginkel, lid
28
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Controleverklaring van de onafhankelijke accountant
29
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025
Bijlage
30
Jaarrekening 2024 IW4 Beheer NV – versie 1.2 26032025