CConstaterende datRenswoude
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 11. Onderzoek milieuzonering

Gemeenteraad 20 juni 2023, gemeente RenswoudeBij agendapunt: Raadsvoorstel tot vaststelling van het Bestemmingsplan herstelbesluit Beekweide II2.472 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Rapport 21900158.R02 Woningbouw Beekweide in Renswoude Onderzoek milieuzonering

www.SPAWNP.nl

BOUW - MILIEU - RUIMTE

Rapport 21900158.R02 Woningbouw Beekweide in Renswoude Onderzoek milieuzonering

Datum: 7 mei 2019

Gemeente Renswoude De heer ing. F. van Drie Postbus 8 3927 ZL RENSWOUDE f.van.drie@renswoude.nl

Auteur: De heer ing. D.J. Hobert

Goedgekeurd: De heer ing. L.F.A. Theuws

Klinkenbergerweg 30a | 6711 MK EDE | 0318 614 383 Vrijlandstraat 33-c | 4337 EA MIDDELBURG | 0118 227 466 Hoenderkamp 20 | 7812 VZ EMMEN | 0591 238 110

info@SPAWNP.nl | SPAWNP.nl Lid NLINGENIEURS | kvk 0909.2661 ISO 9001:2015 | btw NL8053.02.530.B01

DENKKRACHT

IN

Opdrachtgever:

SPA WNP ingenieurs

INHOUD

21900158.R02

PAGINA

1.

INLEIDING

3

2.

SITUATIE EN UITGANGSPUNTEN 2.1 Plangebied 2.2 Bestemmingsplan 2.3 Het voorgestelde plan

3 3 4 4

3.

ONDERZOEKSMETHODE 3.1 Uitgangspunten

5 6

4.

RESULTATEN 4.1 Milieuzonering 4.2 Lichthinder

7 7 8

5.

CONCLUSIES

10

Bijlage 1:

Lichthindermeting

Dit document is eigendom van de opdrachtgever en mag door hem/haar worden gebruikt voor het doel waarvoor het is opgesteld. Niets uit dit document mag worden vermenigvuldigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de opdrachtgever en/of van SPA WNP ingenieurs. Kwaliteit en verbetering van product en proces zijn bij SPA WNP ingenieurs gewaarborgd middels een kwaliteitsmanagementsysteem dat is gecertificeerd volgens NEN-EN-ISO 9001:2015.

Pagina 2

SPA WNP ingenieurs

1.

21900158.R02

INLEIDING In opdracht van gemeente Renswoude is een onderzoek milieuzonering uitgevoerd. Aanleiding is de beoogde ontwikkeling van het woningbouwplan Beekweide in Renswoude. Het gebied is gelegen naast een sportcomplex. Dit onderzoek heeft als doel de invulling van het gebied te bepalen. Deze rapportage gaat uit van de systematiek uit de VNG-handreiking “Bedrijven en Milieuzonering”, editie 2009. De handreiking geeft afstanden voor de milieuthema’s geur, stof, geluid en veiligheid naar omgevingstype.

2.

SITUATIE EN UITGANGSPUNTEN

2.1

Plangebied Het onderzoek richt zich op het woningbouwplan Beekweide, gelegen in Renswoude. In afbeelding 1 is de ligging van het plangebied en het sportcomplex weergegeven. Afbeelding 1: Ligging plangebied (bron: gemeente Renswoude)

Plangebied

Sportcomplex

Pagina 3

SPA WNP ingenieurs

2.2

21900158.R02

Bestemmingsplan Voor het plangebied geldt bestemmingsplan het bestemmingsplan Buitengebied 2010. Afbeelding 2 bevat een uitsnede van de verbeelding. Afbeelding 2: Uitsnede vigerende verbeelding bestemmingsplan

Plangebied

2.3

Het voorgestelde plan Het plan voorziet in de realisatie van woningen en daarmee in milieugevoelige functies. Ten tijde van dit onderzoek is de gemeente bezig met het onderzoeken van de haalbaarheid van het beoogde plan. De exacte invulling van het plangebied ligt daarom nog niet vast. Op de volgende pagina is in afbeelding 3 het voorgestelde plan weergegeven.

Pagina 4

SPA WNP ingenieurs

21900158.R02

Afbeelding 3: Het voorgestelde plan (bron: gemeente Renswoude)

3.

ONDERZOEKSMETHODE Het onderzoek hanteert de richtafstanden uit de VNG-handreiking “Bedrijven en milieuzonering”, editie 2009. Deze handreiking geeft afstanden voor de milieuthema’s geur, stof, geluid en veiligheid naar omgevingstype. De hierin opgenomen richtafstanden gelden als handreiking voor een goede ruimtelijke ordening. Afwijking hiervan is mogelijk, mits nader onderzocht en gemotiveerd.

Pagina 5

SPA WNP ingenieurs

21900158.R02

De richtafstanden worden gemeten vanaf de inrichtingsgrens van de milieubelastende bestemmingen tot de gevels van de milieugevoelige bestemmingen. De handreiking maakt gebruik van verschillende milieuzoneringsmethoden: inwaartse en uitwaartse milieuzonering. De milieuzoneringsmethode kan niet worden toegepast voor geurhinder vanuit veehouderij bedrijven. Dit dient in het kader van de wet geurhinder en veehouderij te worden bepaald. 3.1

Uitgangspunten Voor het onderzoek hebben wij gebruik gemaakt van de volgende stukken: • VNG handreiking “Bedrijven en milieuzonering” editie 2009 • bestemmingsplan ‘Buitengebied 2009 ‘, vastgesteld d.d. 5 oktober 2010 • Tekeningen Beekweide II, d.d. 17 april 2019 Uit de informatie blijkt dat het voorgestelde plan voorziet in woningen en daarmee milieugevoelige bestemmingen. Voor het sportcomplex gelden de richtafstand uit tabel 1. Tabel 1: Uitgangspunten van de voorgestelde voorzieningen SBI-2008 code

Omschrijving

Milieucategorie

VNG richtafstand in meters

931

Veldsportcomplex (met verlichting)

3.1

Geur: 0 Stof: 0 Geluid: 50 Gevaar: 0

Voor het beoordelen van de milieuhinder vanuit het sportcomplex gaan wij ervan uit, dat er sprake is van een zogenaamd “gemengd gebied”. Dit omdat op basis van het huidige bestemmingsplan blijkt, dat zich in de omgeving van het plangebied diverse bestemmingen bevinden, te weten ‘sport’, ‘bedrijf’ en ‘agrarisch’. Het bedrijventerrein van Renswoude bevindt zich in de nabijheid, ten westen van het plangebied. In de VNG handreiking “Bedrijven en milieuzonering” editie 2009 staat dit omschreven als een gebied met een matige tot sterke functiemenging: “Direct naast woningen komen andere functies voor zoals winkels, horeca en kleine bedrijven. Ook lintbebouwing in het buitengebied met overwegend agrarische en andere bedrijvigheid kan als gemengd gebied worden beschouwd, eveneens als gebieden die direct langs de hoofdinfrastructuur liggen”. De richtafstanden zijn daarom met een afstandstap verlaagd ten opzichte van de in bijlage 1 van de VNG handreiking opgenomen richtafstanden. In tabel 2 zijn de richtafstanden per gebiedstype weergegeven. Tabel 2: Richtafstanden VNG-handreiking “Bedrijven en milieuzonering”, editie 2009 Milieucategorie

Richtafstand ‘rustige woonwijk’ en ‘rustig buitengebied’

Richtafstand ‘gemengd gebied’

1

10 meter

0 meter

2

30 meter

10 meter

3.1

50 meter

30 meter

3.2

100 meter

50 meter

4.1

200 meter

100 meter

Pagina 6

SPA WNP ingenieurs

21900158.R02

Milieucategorie

Richtafstand ‘rustige woonwijk’ en ‘rustig buitengebied’

Richtafstand ‘gemengd gebied’

4.2

300 meter

200 meter

5.1

500 meter

300 meter

5.2

700 meter

500 meter

5.3

1.000 meter

700 meter

6

1.500 meter

1.000 meter

Zoals in tabel 1 weergegeven, geldt voor een veldsportcomplex op basis van de VNG handreiking “Bedrijven en milieuzonering” editie 2009 een richtafstand van 50 meter ten aanzien van het aspect geluid. Bij een gemengd gebied bedraagt de aan te houden afstand 30 meter. Niet in de VNG-lijst opgenomen, maar eveneens relevant bij een sportcomplex is het aspect verlichting. Omdat het naastgelegen sportcomplex beschikt over verlichting is een lichthindermeting uitgevoerd (zie bijlage 1). De resultaten van deze meting zijn verwerkt in dit onderzoek. 4.

RESULTATEN Voorgaand is genoemd welke richtafstand aangehouden dient te worden. Voor het bepalen van de invulling van het terrein is op basis van het verkavelingsplan de milieucontour voor geluid weergegeven.

4.1

Milieuzonering Uit afbeelding 4 blijkt dat bij een richtafstand van 30 meter de milieucontour niet over de inrichtingsgrens van het sportveld reikt. De contour reikt deels over de groenstrook. Afbeelding 4: Contour (geel) milieuzonering woningen noordzijde

Pagina 7

SPA WNP ingenieurs

21900158.R02

Uit afbeelding 5 en 6 blijkt dat bij een richtafstand van 30 meter de milieucontour niet over de inrichtingsgrens van de sportvelden reikt. Afbeelding 5: Contour (geel) milieuzonering woningen zuidzijde 1

1

Afbeelding 6: Contour (geel) milieuzonering woningen zuidzijde 2

2

4.2

Lichthinder Omdat het sportcomplex met verlichting grenst aan het plangebied is een lichthindermeting uitgevoerd (zie bijlage 1). De meting is uitgevoerd op basis van de Richtlijn Lichthinder van de NSVV. Op basis van de NSVV gelden grenswaarden voor de gebieden; natuur, landelijk, stedelijk en stadscentrum/industriegebied. De hoogste verticale verlichtingssterkte in lux voor het omgevingstype van het plangebied (stedelijk gebied) mag in de dag- en avond 10 lux bedragen en in de nacht 2 lux. De hoogste lichtintensiteit in candela (cd) mag voor het stedelijk gebied in de dag- en avond 10.000 cd bedragen en in de nacht 1.000 cd.

Pagina 8

SPA WNP ingenieurs

21900158.R02

Afbeelding 7 geeft de relevante posities van de metingen weer in relatie tot de beoogde ontwikkeling. Afbeelding 7: Posities lichthindermeting

Uit de resultaten blijkt dat de gemeten waarden beneden de 10 lux (verticale verlichtingssterkte) en de 10.000 cd (lichtintensiteit) liggen. De maximale gemeten verticale verlichtingssterkte bij de voor het plan relevante posities is 1,7 lux. De maximale gemeten lichtintensiteit bedraagt 8.193 cd. Op basis van de resultaten is er geen sprake van lichthinder binnen het plangebied.

Pagina 9

SPA WNP ingenieurs

5.

21900158.R02

CONCLUSIES Op basis van de beoogde stedenbouwkundige opzet voor de beoogde woningbouw aan de Beekweide in Renswoude is de relevante milieuzonering in beeld gebracht. Uit het onderzoek blijkt dat de relevante richtafstand voor het naastgelegen sportcomplex 30 meter bedraagt voor het aspect geluid. De woningen binnen het plangebied zijn op voldoende afstand gesitueerd. Uit de resultaten van de uitgevoerde lichthindermeting blijkt eveneens dat het er geen lichthinder te verwachten is binnen het plangebied. Binnen het plangebied kan een goed woon- en leefklimaat worden realiseert.

SPA WNP ingenieurs

Pagina 10

BIJLAGEN

SPA WNP ingenieurs

21900158.R02 Bijlage 1

Postbus 1104

tel +31 (078) 610 51 00

3330 CC Zwijndrecht

fax +31 (078) 610 40 62

Fruiteniersstraat 1

E-mail info@oostendorpbv.nl

3334 KA Zwijndrecht

K. v. K. 24324776

Gemeente Renswoude Postbus 8 3927 ZL RENSWOUDE t.a.v. de heer F. Van Drie

Betreft: Rapport en meetresultaten lichthindermeting omgeving v.v. Renswoude/t.v. Dick Rijst Onze ref.: 251002.rens

Zwijndrecht, 01-12-2018

Geachte heer Van Drie, Naar aanleiding van uw opdracht, hebben wij het genoegen u de meetresultaten van het onderzoek, gepresenteerd en getoetst aan de geldende voorschriften, aan te bieden. Deze meting heeft plaatsgevonden op 24-10-2018. Uitgangspunt voor dit onderzoek is een ontwerp met 24 BVP 525 OptiVisionLED armaturen gemonteerd op 14 masten met een lichtpunthoogte van 15 meter. In November 1999 en juni 2003 publiceerde de commissie lichthinder van de NSVV twee algemene richtlijnen aangaande grenswaarden voor lichthinder. Deze documenten zijn in november 2016 samengevoegd en vervangen door de Richtlijn Lichthinder van de KNVB. Lichtsterkte I De lichtsterktemeting werd uitgevoerd conform Richtlijn LIchthinder van de NSVV met een op 06 februari 2018 gekalibreerde luminantiemeter van het fabrikaat LMT type L 1003 - Nr. 01A045, die speciaal voor het gebruik als luxmeter voor de kijkhoeken van 20', 1° en 3° bij de KEMA werd geijkt op 6 februari 2018. Verticale verlichtingssterkte Ev In de bovenstaande richtlijn van de NSVV zijn niet alleen grenswaarden van lichtsterkte I maar ook van de verticale verlichtingssterkte Ev terug te vinden. De verticale verlichtingssterkte werd eveneens conform de genoemde bijlagen gemeten met een 16-02-2018 gekalibreerde luxmeter type Pocket-Lux 2 - Nr. 2731 incl. omgevingslicht.

I1/6

SPA WNP ingenieurs

21900158.R02 Bijlage 1

Metingen en resultaten:

G

H

I

Pos.

mast/ lichtpunt

meethoe k ° - '

L cd/m²

E lux

r m.

I* cd

Ev ** lux

Woning A

10a

20'

700

0,02

177

533

1,6

Woning A

5a+B

1°

1.100

0,26

180

8.518

1,6

Woning B

9

1°

600

0,13

105

1.435

1,5

Woning B

10a

1°

1.200

0,29

136

5.305

1,5

Woning C

13a

1°

1.000

0,24

97

2.249

1,8

Woning C

4a + b

1°

600

0,14

182

4.750

1,8

I2/6

SPA WNP ingenieurs

21900158.R02 Bijlage 1

Woning D

1a+b

1°

800

0,19

204

7.957

1,7

Woning D

4a+b

1°

500

0,12

198

4.685

1,7

Woning E

2a+b

1°

1.100

0,26

142

5.301

1,0

Woning E

3a+b

1°

800

0,19

155

4.594

1,0

Woning F

2a + b

1°

1.600

0,38

85

2.763

1,8

Woning F

4a + b

1°

1.900

0,45

135

8.276

1,8

Woning G

9

1°

1.450

0,35

115

4.583

1,6

Woning G

11

1°

1.700

0,41

100

4.063

1,6

Woning H

10 a + b

1°

1.550

0,37

100

3.705

1,7

Woning H

11

1°

1.900

0,45

120

6.539

1,7

Woning I

11

1°

1.500

0,36

145

7.537

1,6

Woning I

12

1°

1.800

0,43

138

8.193

1,6

* Lichtintensiteit in candela ** Verticale verlichtingssterkte in lux formules Aan de berekeningen in bovenstaande tabel liggen de volgende formules ten grondslag: E = 0,0000243 x L (20') E = 0,000239 x L (1°) E = 0,002 x L (3°) I = E x r² algemene meetinformatie: meetpunten datum tijd gemeten door

: 12 : 24-10-2018 : 19:30 uur : J.W. de Boer

omgevingstemperatuur: buiten fabr. tolerantie weersomstandigheid: buiten meet tolerantie buiten meet tolerantie

luminantiemeter fabr. LMT: L1003 - Nr 0A045, kalibratiedatum

luxmeter fabr. LMT: 1-Pocket-lux 2 nr. 2550 : ( )

() (x)

0 °C +0t/m + 50 °C

() () () () (x) ()

mistig heiig/dauw regen sneeuw normaal helder zeer helder

kalibratiedatum 02.11.2017

I3/6

SPA WNP ingenieurs 06-02-2018 speciaal geijkt voor het gebruik 2-Pocket-lux nr. 2121 : als luxmeter bij de KEMA op 3-Pocket-lux 2 nr. 2731 : 06.02.2018 4-Pocket-lux 2 nr. 3190 : 5-Pocket-lux nr. 3468 : 6-Pocket-lux 2 nr. 3664 : 7-Pocket-lux 2 nr. 3802 :

21900158.R02 Bijlage 1 () (x) () () () ()

buiten gebruik 16.02.2018 27.06.2018 26.03.2018 04.12.2017 06.01.2017

I4/6

SPA WNP ingenieurs

21900158.R02 Bijlage 1

Grenswaarden voor de lichtemissie van een verlichtingsinstallatie voor sport-accommodaties ter voorkoming van lichthinder voor omwonenden* Grenswaarden voor de lichtemissie van een verlichtingsinstallatie voor terreinen ter voorkoming van lichthinder voor omwonenden*

Omgevingszone Te hanteren parameter

Toepassingscondities

E1 natuurgebied

E2 landelijkgebied

E3 stedelijkgebied

E4 stadscentrum/ industriegebied

Ev (lux) op de gevel

dag en avond 07:00-23:00

2 lux

5 lux

10 lux

25 lux

nacht * 23:00-07:00

1 lux

1 lux

2 lux

4 lux

dag en avond 07:00-23:00

2.500 cd

7.500 cd

10.000 cd

25.000 cd

nacht * 23:00-07:00

0 cd

500 cd

1.000 cd

2.500 cd

I (cd) van elk armatuur

*in het Besluit Horeca-, Sport- en Recreatie-inrichtingen staat dat na 23:00 de verlichting uit moet

Grenswaarden voor de gemiddelde luminantie van het aangestraalde deel van gevels en objecten

Omgevingszone Lichttechnische parameter

Toepassingscondities

gemiddelde luminantie gevel / object (L gem)

product van de gemiddelde ontwerpverlichtingssterkte en de reflectie-factor gedeeld door

E1

E2

E3

E4

0 cd/m2

5 cd/m2

10 cd/m2

25cd/m2

p L= ( E x - )

Conclusie: Interpretatie van de resultaten volgens de algemene richtlijn betreffende lichthinder deel 1 en 2 van de NSVV : De 6 gemeten Ev lichtwaarden liggen beneden de uitgangspunten van 10 lux van tabel I kolom E3. Alle gemeten lichtintensiteiten liggen beneden de uitgangspunten van 10.000 cd van tabel I kolom E3. Er is geen sprake van lichthinder in de zin van de opgestelde grenswaarden door de NSVV.

I5/6

SPA WNP ingenieurs

21900158.R02 Bijlage 1

Wij vertrouwen u hiermede van dienst te zijn geweest en staan gaarne ter beschikking voor alle nader gewenste informatie. Hoogachtend, OOSTENDORP NEDERLAND B.V., Ing. J.W. de Boer Behandeld door: A.J. Veldhuizen

I6/6

Klinkenbergerweg 30a | 6711 MK EDE | 0318 614 383 Vrijlandstraat 33-c | 4337 EA MIDDELBURG | 0118 227 466 Hoenderkamp 20 | 7812 VZ EMMEN | 0591 238 110

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12844568/1