CConstaterende datRenswoude
Koppel je AI →
Document · PDF

Beantw. TV Jaarrekening 2025

Gemeenteraad 7 juli 2026, gemeente RenswoudeBij agendapunt: Raadsvoorstel tot vaststelling van de Jaarrekening 20258.056 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie

Onderdeel

Onderwerp

Blz. Vraag

Antwoord

1 CU

2.1. Hoofdlijnen financieel resultaat

Hogere algemene uitkering

Het positieve resultaat wordt voor ruim € 1 miljoen veroorzaakt door een hogere algemene uitkering uit het gemeentefonds vanwege de maatstaf "huishoudens met een laag inkomen met drempel". 6 - Hoe structureel is deze meevaller? - Is het college van mening dat deze inkomsten ook in toekomstige jaren verwacht mogen worden of betreft dit een incidenteel voordeel?

2 CU

2.1. Hoofdlijnen financieel resultaat

Hogere algemene uitkering

Bij de begroting is bewust een voorzichtige inschatting gemaakt van de maatstaf 'huishoudens met een laag inkomen met drempel'. 6 - Hoe groot was het verschil tussen de begrote en de werkelijke aantallen? - Is het aantal toegenomen ten opzichte van voorgaande jaren? Zo ja hoeveel procent in de afgelopen jaren?

Hoewel de algemene uitkering in zijn aard structureel is, kan het voordeel op de maatstaf huishoudens met laag inkomen niet als structureel worden beschouwd. De maatstaf is sinds 2023 onderdeel van de berekening en leidt sindsdien tot veel onrust bij gemeenten door de enorme schommelingen in de CBS-cijfers die worden gebruikt voor de berekening. Het kabinet is voornemens dit aan te passen. De voorgestelde aanpassing zou (opnieuw) leiden tot forse herverdelingseffecten tussen gemeenten en wordt momenteel herzien. In de kadernota (en begroting 2027) maken we gebruik van de meest actuele informatie om te komen tot een goede raming. Het CBS rond de getallen voor de maatstaf Huishoudens met een laag inkomen met drempel af op hondertallen. Verschil tussen begroting 500 (op basis van 2022 en 2023) en decembercirculaire 2025 van de Algemene Uitkering 600 (op basis van 2024) is 100. Verschil zit in de afronden rond 550. Er zit een kleine toename in, maar hoeveel is bij ons niet bekend (betreft gegevens die de Belastingdienst levert aan CBS).

De maatstaf wordt bepaald op basis van meerdere verschillende inkomensgegevens. Deze worden door het CBS verzameld en berekend. Als gemeente kunnen we die berekening niet Kan er uitgelegd worden hoe de maatstaf ‘huishoudens met een laag zelf maken. 6 en inkomen met drempel’ precies werkt en waarom er bij de begroting een (te) In de begroting maken we gebruik van de informatie die het rijk gebruikt voor de circulaires 42 voorzichtige inschatting gehanteerd is? Was dit bij de najaarsrapportage over de algemene uitkering. Voor de begroting 2025 is gebruik gemaakt van de verwachtingen ook nog niet bekend? Zijn deze extra inkomsten structureel? over 2022 en 2023; de cijfers in de jaarrekening betreffen de realisatie van eerdere jaren. Over 2025 zijn de gegevens bij publicatie in de decembercirculaire nog niet bekend.

3 CDA

Hoofdlijnen financieel Algemene uitkering resultaat

4

8. Algemene dekkingsmiddelen, overhead, etc.

Algemene uitkering.

De baten uit de algemene uitkering vallen ruim € 1M hoger uit dan begroot, veroorzaakt door de maatstaf ‘huishoudens met een laag inkomen met In de kadernota (en begroting 2027) maken we gebruik van de meest actuele informatie om te 42 drempel’. Dit is een belangrijk deel van het positieve jaar resultaat. Is dat komen tot een goede raming. Voor het huidige jaar (2026) wordt de meicirculaire verwerkt in de voor het lopende boekjaar net zo voorzichtig ingeschat? En hoe wordt dat najaarsrapportage. begroot vanaf 2027?

5 CU

2.1. Hoofdlijnen financieel resultaat

Hogere algemene uitkering

Er is sprake van een enorme meevaller in de algemene uitkering van ruim € In de jaarrekening wordt de informatie uit de decembercirculaire verwerkt. Deze was niet 6 1 miljoen. Echter in de slotwijziging is deze meevaller niet meegenomen. beschikbaar op het moment van opstellen van de najaarsrapportage/slotwijziging. Is dit pas bekend geworden in de decembercirculaire?

6 CU

2.1. Typfoutje 318 vs 138 Resultaatbestemming

7 OPR

2.1 Hoofdlijnen financieel resultaat

Tussentijdse winstneming grondexploitatie Beekwijde II

In de tabel staat bij resultaat € 2.101.318 7 In de 3e alinea eronder staat: Na verwerking van het jaarrekeningresultaat 2025 van € 2.101.138

Dat klopt. Dit is een typefout. Het moet € 2.101.318 zijn.

Winstneming grondexploitatie is een incidentele bate die genomen wordt bij vaststellen van deze grondexploitatie over 2025. Omdat het resultaat positief is kan een winstneming Met welke reden is er een onbegrote winstneming genomen op Beekweide 7 genomen worden. Bij de begroting kan het een keuze zijn om alvast een prognose van deze II, aangezien het resultaat al heel positief is? incidentele bate op te nemen, in het kader van voorzichtig ramen is dit de afgelopen jaren niet gedaan.

1

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie

Onderdeel

8 CU

2.1. Hoofdlijnen financieel resultaat

9 CU

2.2 en 9.2

Onderwerp

Blz. Vraag

Antwoord

De reserve sociaal domein was bij de jaarrekening 2020 al beschikbaar. De oorspronkelijke aanleiding lag in het beschikbaar houden van de geoormerkte gelden voor het sociaal domein. De reserve sociaal domein bedraagt eind 2025 € 1.041.913 en wordt Dit oormerk is in de loop der jaren komen te vervallen. Het instellen van een plafond is teruggebracht naar het plafond van € 800.000. ingegeven vanuit de gedachte dat structurele lasten met structurele baten gedekt moeten - Op basis waarvan is het plafond van € 800.000 vastgesteld? worden. Er is geen expliciete becijfering gemaakt als onderbouwing van het plafond. Het is Resultaat bestemming 7 - Welke risicoanalyse ligt ten grondslag aan het oordeel dat € 800.000 indertijd vastgesteld op basis van een risico-inschatting, die niet jaarlijks wordt voldoende reserve is? geactualiseerd. De reserve sociaal domein dient in samenhang met de algemene reserve - Sluit dit bedrag nog aan bij de huidige risico's binnen Wmo en Jeugd? gezien te worden. In het kader van het bepalen van de weerstandscapaciteit hanteren we voor het risico op toename zorgvraag een bedrag van € 200.000. Vooralsnog hechten we daarmee de risico's voldoende af. De beschikbare weerstandscapaciteit van € 26.165.000 bestaat uit de algemene risicoreserve (€ 4.100.000) en de stille reserve woningen (€ 22.065.000) (pagina 52-53).

Inclusief woningen is de ratio 23,4; exclusief woningen circa 3,7. Beide liggen boven de norm van 1,4. De gegevens zijn aanwezig, dus toevoegen zou in de De stille reserves van de woningen zijn in 2025 voor de eerste keer toekomst kunnen. meegeteld in de weerstandscapaciteit. Dit leidt tot een enorme verbetering De reeks in vergelijking met voorgaande jaren is 4,5 (2023), 3,8 (2024) en 3,7 (2025 excl. stille van het weerstandsvermogen. Echter realisatie van deze stille reserve is reserve). 7 en onwaarschijnlijk. De BBV-notitie Weerstandsvermogen staat realiseerbare stille reserves toe (pagina 52). De 50/ - Dit pleit ervoor om de weerstandsratio voortaan te presenteren inclusief eerder opgenomen objecten voldeden daar niet aan. Weerstandsratio 51 en exclusief deze stille reserves. Kan dit worden toegevoegd? De huurwoningen zijn in beginsel verkoopbaar en eind 2024 zijn een aantal onafhankelijk en - Want: Hoe verhoudt deze wijziging zich tot de vergelijkbaarheid met getaxeerd. Op deze basis is in de loop van 2025 de berekening gemaakt voor alle complexen: 53 eerdere jaren? marktwaarde in verhuurde staat € 63,9 miljone, boekwaarde € 41,9 miljoen geeft een stille - Waarom zijn de gemeentelijke huurwoningen nu meegenomen in de reserve € 22 miljoen. weerstandscapaciteit? Ter vergelijking; de totale WOZ-waarde van deze woningen is ruim € 100 miljoen.

Dit is een - Wanneer is besloten dit beleid te voeren? indicatie van de vrije verkoopwaarde (leeg en onverhuurd). Bij het opstellen van de jaarrekening 2025 waren deze gegevens omtrent de martktwaarde in verhuurde staat bekend, daarom is dit conform de BBV-regels nu opgenomen.

10 DBR

2. Hoofdlijnen financiele positie

Dashboard financien

11 OPR

3.2 Passende Woningtoewijzing

Resultaat I

12 OPR

3.2 Passende Woningtoewijzing

Resultaat II

De norm van 1,4, vastgesteld door de raad in de Nota reserves en voorzieningen 2023, hoeft hierop niet te worden aangepast. De norm is een ondergrens: de verhouding tussen de beschikbare en de benodigde weerstandscapaciteit moet minimaal 1,4 zijn. Die ondergrens drukt uit hoeveel buffer de raad minimaal verantwoord acht ten opzichte van de risico's. Een hogere ratio betekent dat ruimer aan die norm wordt voldaan; het is opzichzelf geen reden om de norm zelf te verhogen. In 2025 zijn er 15 bestaande huurwoningen van het gemeentelijk woningbedrijf opnieuw Hoeveel bestaande huurwoningen zijn er afgelopen jaar aan nieuwe verhuurd. In totaal hebben we hierop 2.885 reacties ontvangen, een gemiddelde van 192 per 10 huurders aangeboden. En hoeveel huurwoningen zijn voor het eerst op de woning. Van deze woningen zijn er 10 voor verhuur aan een huishouden met binding aan markt gekomen? Renswoude aangeboden. Het klopt dat dit in 2025 niet heeft plaats gevonden. Belangrijkste reden hiervoor is de vraag Indicator geeft aan dat de doelstelling was om elk kwartaal een artikel in de wat de relevantie van die informatie is in deze gespannen woningmarkt (zie antwoord 10 Heraut te plaatsen betreffende toewijzing van huurwoningen. Dit is niet hiervoor). De te verstrekken informatie biedt woningzoekenden geen houvast en ook geen behaald.

Wat is de reden hiervan? zicht op hun kansen op korte termijn. Doordat de gemeentelijke woningen onderdeel zijn van de weerstandscapaciteit, is de weerstandsratio gestegen van 3,8 (2024) naar 7 23,4 (2025). De door de raad vastgestelde norm is 1,4; Moet deze niet worden aangepast aan de nieuwe situatie?

2

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie 13 CDA

14 OPR

Onderdeel

Onderwerp

3.2 Passende woningtoewijzing: Resultaat II

Voorrangsregeling

10

Resultaat III

Woningen die geschikt zijn voor ouderen vanaf 55+ en ook als zodanig zijn gelabeld, worden Voor verhuur beschikbaar gekomen woningen zijn voor 100% aan ouderen voor deze doelgroep aangeboden. In Huiswaarts staat dan deze leeftijd vermeld. Het blijkt dat verhuurd. Echter worden deze met enige regelmaat niet geaccepteerd. woningen die voor deze doelgroep worden aangeboden gemiddeld minder reacties opleveren Betekend dit dat de vraag naar senioren woningen hoger is, aangezien de dan de woningen die voor andere doelgroepen worden geadverteerd. 11 beschikbare woningen allemaal naar ouderen zijn gegaan, en er daarnaast De belangrijkste redenen die ouderen aangeven om een woning te weigeren is dat ze opzien ook een groep is die de beschikbare woningen afwijzen? tegen het werk wat er moet worden gedaan in de woning. En welke redenen zijn er voor ouderen om de beschikbare woningen niet te Woningen die we voor jongeren adverteren leveren gemiddeld de meeste reacties op. Dat accepteren? komt ook omdat we weinig woningen specifiek voor die doelgroep aanbieden. In 2025 zijn er 2 woningen meerdere keren geweigerd waardoor 2 bezichtigingsrondes nodig waren.

De belangrijkste redenen die aangegeven wordt om een woning te weigeren is het werk wat er De voor verhuur beschikbaar gekomen woningen voor ouderen zijn voor moet worden gedaan in de woning en de grootte van de woning (vooral als de potentiële 100% aan ouderen verhuurd. Wel blijkt dat mensen met enige regelmaat de kandidaten uit een koopwonign komen). Dit wordt niet specifiek bijgehouden maar kan woning niet accepteren. zichtbaar zijn in Huiswaarts als dit vermeld is of telefonisch als een potentiële kandidaat belt. - Hoe vaak is in 2025 een woning geweigerd? In huiswaarts kunnen kandidaten kiezen uit een lijst met redenen waarom ze de woning - Waren er bepaalde woningen die meer geweigerd werd dan andere weigeren. woningen? -Persoonlijke omstandigheden (meest voorkomende) - Is bijgehouden om welke redenen ouderen woningen weigeren die -Woning bevalt niet specifiek voor hen beschikbaar komen? En zoja, welke redenen zijn dat? -Woningkwaliteit bevalt niet -Andere woning geaccepteerd -Woning voldoet niet aan eisen/wensen (meest voorkomende) Deze wordt vaak gebruikt door ouderen die vanuit een koopwoning komen.

3.2 Passende Woningtoewijzing

Blz. Vraag

10 en 11

Antwoord

Hoe komt het dat dat niet is gerealiseerd? Gaat het nieuwe college wel regelmatig over de voorrangsregeling gaan communiceren in de Heraut?

15 CU

3.2 Passende woningtoewijzing

Resultaat III

16 OPR

4.3 Ontwikkeling dorp

Resultaat I

16

Resultaat II

Er staat dat er nog geen duidelijke voorkeur is voor welk type te realiseren variant de nog te benoemen architect uit kan/mag werken. Wat is de 16 financiële consequentie van het uitwerken van 2 ipv 1 varianten, en waarom heeft het college geen voorkeursvariant aangegeven?

17 OPR

4.3 Ontwikkeling dorp

18 OPR

4.3 Ontwikkeling Dorp Resultaat III

19 OPR

4.3 Ontwikkeling dorp

20 OPR

4.4 Verkeersveiligheid Resultaat III en bereikbaarheid

Resultaat VIII

Activiteit start realisatie kunstwerken (bruggen) Wat voor kunstwerken betreft dit?

Op het moment dat we voor de woningzoekenden relevante informatie kunnen verstrekken, zullen we dat heroverwegen

Bruggen (= civiele kunstwerken) Het college heeft geen keuze gemaakt voor één van de varianten omdat beide voldoen aan het Programma van Eisen en ook uit de participatie geen duidelijke voorkeur kwam. Er worden geen twee varianten uitgewerkt dus dit heeft geen financiële consequenties, maar de architect gaat op basis van de uitgangspunten een plan uitwerken. Of dit dan plat, of met een kap of een hybride variant wordt is aan de architect en zal volgen uit het planproces.

Zijn de gewenste afspraken met grondeigenaren gemaakt, en zo ja wat voor Afspraken met grondeigenaren worden in de komende tijd verder uitgewerkt. soort zaken zijn beschreven? Op welk termijn verwacht het college de aanbesteding voor MFC de In de presentatie aan de Raad van december 2025 is reeds rekening gehouden met deze extra Hokhorst op te kunnen starten? Is al bekend hoe de subsidie ingevuld 17/ subsidie bovenop het bestaande budget. In de voorjaarsrapportage wordt extra budget worden gaat worden? Wordt het toegevoegd aan het bestaande budget 18 gevraagd voor uitbreiding met ruimtes voor eerstelijns gezondheids voorzieningen (GGD en anders gezegd gaan we 7 ton extra investeren? Of blijft het te investeringen consultatiebureau) bedrag hetzelfde? School de Spikhorst wordt benoemd. Naar alle waarschijnlijkheid wordt In de begroting 2025 staat per abuis school De Spikhorst genoemd. Hier wordt basisschool De 18 hier school de Stifthorst mee bedoeld. School de Spikhorst bestaat Stifthorst bedoeld. (momenteel?) niet. 16

3

x

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie

21 OPR

22 CDA

23 CU

24 OPR

25 OPR

26 CDA

27 OPR

Onderdeel

Onderwerp

Blz. Vraag

Antwoord

Stoorstoffen en afkeur vrachten PMD is onveranderd gebleven, ondanks extra inzet en uitdelen gele kaarten. Hierover heeft OPR een nog openstaande schriftelijke vraag staan, waar het wachten was op metingen. 4.6 Onderhoud Onlangs zijn er kwaliteitsmetingen gedaan. Deze informatie wordt momenteel verwerkt en Zijn deze metingen geweest en kan uitgebreider aangegeven worden wat de openbare ruimte en Resultaat III 20 daarna via een raadsinformatiebrief gedeeld met de raad. De resultaten bepalen of en hoe de uitslag van die metingen waren? Zitten er bijvoorbeeld verschillen in wijken afval kwaliteit verbeterd kan worden van Renswoude met betrekking van stoorstoffen, en zijn er ook vervolgacties gepland? Wat zijn nu de vervolgstappen om percentage stoorstoffen te verlagen? Kan aangegeven worden hoeveel PMD vrachten afgekeurd worden en 4.6 Onderhoud Afgekeurde PMD hoeveel dat kost? Is inzichtelijk te brengen waar de stoorstoffen vandaan Onlangs zijn er kwaliteitsmetingen gedaan. Deze informatie wordt momenteel verwerkt en openbare ruimte en vrachten en de schone 20 komen? Wat zijn andere taken van de schone buurt coach en hoeveel kost daarna via een raadsinformatiebrief gedeeld met de raad.

De resultaten bepalen of en hoe de afval: Resultaat III en IV buurt coach de schone buurt coach? Bovendien is bij Resultaat IV een stukje van kwaliteit verbeterd kan worden Resultaat III gekopieerd. Een vastgesteld opwekcijfer over 2025 is er nog niet; de Klimaatmonitor kent een naijl-effect en heeft als meest recente jaar 2022. Een concreet GWh-realisatiecijfer over 2025 is nog niet bekend. 20 Kan het college aangeven hoeveel GWh duurzame opwek in 2025 4.7 Duurzame Afgezet tegen het bod van 20 GWh in 2030 blijft de realisatie momenteel achter op het RES en gerealiseerd is en hoe dit zich verhoudt tot het pad dat nodig is om ons ontwikkeling benodigde pad, mede door netcongestie. Wel ijn er momenteel plannen voor een zonnepark 21 toegezegde bod te behalen in 2030? aan de Schalm en worden de mogelijkheden van (kleine) windmolens en een solarcarport in combinatie met een dc-netwerk onderzocht. Deze geven de verwachting dat rond 2030 het toegezegde bod behaald wordt. Vanuit het Rijk is uitstel gegeven tot eind 2027. Dat heeft te maken met nieuwe wetgeving omtrent warmte en het krijgen van tools hiervoor bij gemeenten. De wetgeving en tools zijn er Indicator geeft aan dat het warmteplan en bodemenergieplan zijn pas na 1 juli 2026. Daarnaast vraagt netcongestie en ACM-prioriteringsregels om warmte en 4.7 Duurzame Resultaat III 21 vastgesteld. Dit is niet gehaald.

Welke reden is hiervoor, afgezien van het elektrificering integraal te bekijken. Renswoude neemt zo veel als mogelijk tijd om de laatste ontwikkeling jaar uitstel? inzichten en regelgeving te verwerken om te komen tot een zo rubuust als mogelijk programma. Bodemenergieplan kan niet los gezien worden van het warmteplan en wordt in regionaal verband opgepakt. Er zijn nog geen afspraken gemaakt met de grondeigenaren. Zijn er al wel Met de grondeigenaar is overleg over aankoop van de grond voor uitbreiding van de 4.8 Begraafplaats Resultaat I 21 gesprekken gaande? begraafplaats. De lasten op 4.3 Ontwikkeling dorp zijn meer dan €200.000 lager dan Het BBV vereist dat de mutatie van de balanspositie van de grondexploitaties zowel als bate Financieel overzicht begroot. Kan het college deze afwijkingen iets verder specificeren? Zijn er als als last wordt verwerkt in de exploitatie. De balanspositie van de grondexploitatie programma 2: 4.3 Ontwikkeling dorp 22 zaken blijven liggen bij bijvoorbeeld de beheeractiviteiten in de openbare Beekweide II is met € 226.000 gedaald en heeft hiermee geleid tot een niet-begrote ontwikkeling dorp ruimte? vermindering op de lasten van doelstelling 4.3. 4. Programma Tabel Financiële ruimtelijke overzichten baten en ontwikkeling & beheer lasten

Onder Biodiversiteit zien een substantiële lastenverhoging van ruim 100% De hogere lasten worden vrijwel volledig veroorzaakt door het soortenmanagementplan. De dan begroot. (ook substantiële verhoging van Baten) Onder hoofdstuk 4.5 22 toename van de lasten worden gecompenseerd door het hogere opbrengst uit een provinciale Biodiversiteit, of onder de uitleg van de tabel is niet te lezen waardoor deze subsidie. stijging van lasten is veroorzaakt. Kunt u dit aangeven?

4

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie

Onderdeel

Onderwerp

28 OPR

5.4 Jeugd

Resultaat I

29 CDA

5.4 Jeugd: Resultaat I

VVE

30 OPR

5.4 Jeugd

Resultaat IV

31 CDA

5.5 Participatie: Resultaat I

Bijstand

Blz. Vraag

Antwoord

Onder behaald lezen we wat de gemeente heeft kunnen betekenen voor voornamelijk peuters en leerlingen met taalachterstanden op 29 basisscholen. Is er ook soortgelijke ondersteuning voor leerlingen in het vervolgonderwijs?

Nee, de verlengde schooldag is een samenwerking tussen Stichting Kinderopvang Driebergen Doorn en beide basisscholen in Renswoude. Jongeren (12-18 jaar) die net in Nederland zijn komen wonen en de Nederlandse taal nog niet goed beheersen kunnen voor maximaal twee jaar terecht in de Internationale Schakelklas. De focus ligt op Nederlands leren en de leerlingen klaarstomen voor regulier voortgezet onderwijs.

Er wordt aangegeven dat er afspraken zijn gemaakt met de VVE-aanbieder 29 in Ederveen. Zijn deze afspraken er ook met de VVE-aanbieder in Renswoude? Onder activiteiten lezen we dat er dat men gesprekken wil voeren over 29/ alcohol en drugsgebruik, bij de indicatoren lezen we alleen over 30 alcoholgebruik? Is het gebruik van drug ook meegenomen?

Er is geen VVE-aanbieder in Renswoude. KC Het Borghonk bood dit in het verleden aan. Sindsdien kunnen peuters uit Renswoude in Ederveen terecht. Sinds 1 januari 2026 kunnen peuters uit Renswoude ook terecht in Scherpenzeel voor voorschoolse educatie. Ja, het gebruik van drugs wordt ook meegenomen. Uit de GGD Monitor Jeugd (2023) blijkt dat alcohol in Renswoude een groter probleem is. Daarom zijn de indicatoren in eerste instantie op alcohol gericht. Het bij deze indicator benoemde doel (de groei afvlakken ten opzichte van de 30 huishoudens die we in 2023 hadden) gold voor de komende jaren. Er is voor het jaar 2025 daarom geen Bij de indicatoren staat het aantal bijstandsuitkeringen van 2023. In de nieuw doel benoemd. In 2025 is vastgehouden aan het doel van afvlakking ten opzichte van die jaarrekening van 2025 was 2024 bekend (23). Waarom wordt dat aantal niet 30. Wel had het getal 23 toegevoegd kunnen worden aan de tekst bij het kopje Behaald, 30 genoemd? En is 2025 nog niet bekend? Zijn alle indicatoren, niet alleen hier bijvoorbeeld: ‘De groei van het aantal inwoners met een bijstandsuitkering is afgevlakt naar 23 maar ook in de rest van de jaarrekening, actueel? Er zijn veel indicatoren in 2025.’ Als er in de jaarrekening nog indicatoren genoemd worden met data van bijvoorbeeld met data van 2022/23.

2023, dan is dat omdat dat op het moment van het maken van de begroting de meest recente cijfers waren.

Afwijkingen Economische ontwikkeling en toerisme

Ik ben enigszins verward door de toelichtingen die hier worden gegeven op de afwijkingen. 6.1 Ontwikkeling lokale bedrijsleven: Er staat de de kleine wijziging in de baten door de toeristenbelasting veroorzaakt is. Waarom valt Voor de toeristenbelasting is doelstelling 6.2 passender dan doelstelling 6.1. De de toeristenbelasting onder 6.1 en niet onder 6.2 (toerisme)? 6.2 Recreatie decentralisatie-uitkering 'Openbare bibliotheken' is een niet-geoormerkte uitkering (onderdeel en toerisme: Waarom zijn de lasten lager door een decentralisatievan de algemene uitkering). Dit betekent dat de gemeente deze uitkering vrij mag besteden. 34/ uitkering? Dan zouden de baten toch juist hoger moeten worden in plaats Ons college heeft besloten om deze uitkering breder in te zetten voor cultureel35 van de lasten lager? Bovendien zou de uitkering betrekking hebben op de maatschappelijke doeleinden (B&W-besluit d.d. 01-04-2025). Om deze reden is deze uitkering bibliotheek. Bij de afwijkingen op 5.1 Sociale infrastructuur (p. 31) wordt opgenomen in doelstelling 6.2. De bibliotheek is opgenomen in doelstelling 5.1. Als deze ook over de bibliotheek gesproken. Dat lijkt mij een logischere plek dan 6.1 uitkering sec aan de bibliotheek zou worden besteed, was deze doelstelling passender Recreatie en toerisme, niet waar? Kan uitgelegd worden onder welk geweest.

programma de bibliotheek valt en waarom deze uitkering onder het programma 6.1 Recreatie en Toerisme valt?

33 CDA

Financieel overzicht programma 5

Huisvesting

Op doelstelling 7.4 waren geen lasten en/of baten begroot. Binnen deze doelstellingen hebben 40/ De doelstelling 7.4 Huisvesting ontbreekt in het financieel overzicht. Is er wij resultaten die betrekking hebben op de gemeentewerf (een investering) en het 41 geen onderhoud aan niet-woningen uitgevoerd? Of andere baten of lasten? meerjarenonderhoudsplan van niet-woningen (lasten verantwoord op de doelstelling waarop de specifieke niet-woning betrekking heeft).

34 CDA

Financieel overzicht programma 5

Oekraïense vluchtelingen

32 CDA

Financieel overzicht programma 4

In het financieel overzicht is te zien dat er een overschot is van ruim een miljoen euro op de opvang van Oekraïeners. Waarom is er niet voor 41 gekozen het overschot aan de Reserve opvang Oekraïeners toe te voegen, zoals dat in 2023 en 2024 gedaan werd? Bij de reserves (p. 96/97) is te zien dat er in ieder geval niets aan deze reserve wordt gedoteerd.

5

Bij de jaarrekening 2022 is door de gemeenteraad van Renswoude besloten om het positieve resultaat van de jaren 2022 tot en met 2024 te doteren aan een bestemmingsreserve. Het jaar 2025 valt niet in dit tijdvak en mag niet gedoteerd worden zonder dat hiervoor een raadsbesluit is. Er is momenteel geen aanleiding om deze verder te verhogen.

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie

35 CDA

Onderdeel

Financieel overzicht Algemene dekkingsmiddelen, Overhead, Vpb en onvoorzien

Onderwerp

Overhead

Blz. Vraag

Antwoord

De lasten voor overhead zijn wederom hoog. Kan grofweg aangegeven 42 worden hoe deze bijna 6,4 miljoen euro is opgebouwd? Worden de salariskosten zo veel mogelijk aan de verschillende taken toegerekend?

Met de definitieve cijfers sluit de opbouw exact aan op de € 6.388.395 overhead (pagina 42). Grofweg (realisatie 2025): '- Salariskosten eigen personeel: € 3,54 miljoen, waarvan € 0,73 miljoen wordt doorbelast naar taken en programma's (netto € 2,80 miljoen) '- Inhuur en personeel van derden: € 1,10 miljoen '- ICT en software: € 0,64 miljoen '- Bestuurlijke samenwerking (gemeenschappelijke regelingen): € 0,41 miljoen '- Kapitaallasten (afschrijving en rente): € 0,32 miljoen '- Voorzieningen (pensioen wethouders € 0,19 miljoen en verlofstuwmeer € 0,12 miljoen): € 0,32 miljoen '- Overige (advies, verzekeringen, communicatie, facilitair, huisvesting, opleiding): € 0,81 miljoen Dat de overhead hoog is, hangt vooral samen met de integratie van het woningbedrijf in de administratie sinds 2024; daardoor liggen de apparaatskosten en de overhead structureel hoger en zijn ze niet vergelijkbaar met eerdere jaren (pagina 71). Op de tweede vraag: Ja zoveel mogelijk. De systematiek is dat salariskosten van medewerkers met primaire taken via doorbelasting worden toegerekend aan de betreffende taken en programma's, conform de Verordening financieel beleid (pagina 47). In de begroting 2027 (en indien nodig de najaarsrapportage 2026) geven we hier verdere invulling aan.

36 DBR

9. Paragraaf lokale heffingen

Begraafplaatsen

37 CDA

Algemene dienstverlening

Burgerzaken

38 CDA

Europese dienstenrichtlijn

Europese dienstenrichtlijn

Het effect van de hogere verlengingstarieven is vanaf 2026 deels zichtbaar, omdat de eerstvolgende verlengingen dan onder de nieuwe tarieven vallen. Het werkt echter geleidelijk door: de nieuwe tarieven gelden alleen voor verlengingen die ná invoering tot stand komen, zodat het effect zich over meerdere jaren opbouwt. Omdat het percentage van jaar tot jaar schommelt met het aantal begrafenissen, is het structurele effect pas over een meerjarig beeld (circa drie tot vijf jaar) betrouwbaar zichtbaar. Het college monitort dit jaarlijks in de paragraaf lokale heffingen. In de begroting zijn niet alle salarislasten doorbelast aan de programma's. Om De lasten op 0.2 burgerzaken in de tabel Algemene dienstverlening (p. 48) begrotingsoverschrijdingen te voorkomen, is deze doorbelasting ook niet verwerkt in de 48 zijn veel hoger dan de lasten op burgerzaken in programma 5.2 Burgerzaken realisatie. Voor de berekening van de kostendekkendheid in de paragraaf Lokale heffingen zijn (p. 41). Kan het verschil tussen deze posten toeglicht worden? wél alle relevante salarislasten meegenomen.

Het dekkingspercentage is lager dan de door de gemeenteraad vastgestelde 50%. Dat percentage is afhankelijk van het aantal 47 begrafenissen. Nieuwe contracten bevatten een veel hoger tarief voor verlengen van grafrechten. Wanneer kunnen we het effect van deze opbrengsten terugzien in het dekkingspercentage?

Kan er, aan de hand van voorbeelden, aangegeven wat er onder de Europese dienstenrichtlijn valt, wat de tarieven zijn en wat de kosten zijn? 49 Hoe kan het dat de opbrengsten zoveel te laag zijn? En waardoor zijn de opbrengsten gedaalt ten opzichte van 2024?

6

Voorbeelden van leges die onder de Europese dienstenrichtlijn vallen zijn: evenementenvergunningen (€ 150 tot 500 bezoekers), horeca-exploitatievergunningen (€ 180) en ontheffingen Alcoholwet (€ 45). De kosten van het in behandeling nemen van deze aanvragen staat niet in verhouding tot de legesopbrengsten, dit komt met name doordat wij in 2025 de vergunningverlener hebben moeten inhuren. De opbrengsten 2025 zijn fors lager dan de opbrengsten 2024, omdat er in 2024 ten onrechte legesopbrengsten toegerekend waren aan de Europese dienstenrichtlijn die behoorden tot de algemene dienstenrichtlijn.

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie

Onderdeel

39 DBR

9.2 paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing

40 CDA

Risicobeheersing

41 CDA

42 CDA

Beschikbare weerstandscapaciteit

Beschikbare weerstandscapaciteit

Onderwerp

Blz. Vraag

Antwoord

Er zijn slechts een 3-tal risico’s opgenomen in de jaarrekening. Waarom 50 worden er in deze onzekere tijden geen risico’s opgenomen zoals renterisico en energiekosten en ….?

Het klopt dat risico's als het renterisico en de energiekosten in beginsel ook kunnen worden opgenomen, en daar is in deze onzekere tijden wat voor te zeggen. Nu komen deze elders terug: het renterisico via de paragraaf financiering en de renterisiconorm, waarbinnen we in 2025 blijven (pagina 64-65), en energie- en prijsstijgingen via de reguliere budgetten en stelposten voor loon- en prijscompensatie. Het lastige is de afbakening: vrijwel elke post kent onzekerheid, en niet elke onzekerheid leent zich voor een betrouwbare kwantificering. We willen voorkomen dat de risicoparagraaf verwordt tot een uitdijende, modelmatige exercitie die niet past bij de schaal van Renswoude. We kiezen bewust voor een overzichtelijke en uitlegbare aanpak. De jaarstukken kondigen aan dat de risico's in 2026 opnieuw worden beoordeeld, mede op advies van de accountant (pagina 53). Bij die herbeoordeling verwachten we een vollediger beeld te kunnen geven en kunnen (indien nodig/wenselijk) het renterisico, de energiekosten en andere onzekerheden worden betrokken.

Risico’s

51 Waarom is er geen risico voor de grondexploitaties opgenomen?

De risico's van de grondexploitatie worden binnen de grondexploitatie (paragraaf grondbeleid) opgenomen. Als dat hier nogmaals gedaan wordt dan wordt deze dubbel meegenomen.

Stille reserves

Er staat dat stille reserves uit kunnen maken van de weerstandscapaciteit. Bij dit niet realistische scenario (in geval we dus ook geen financiering kunnen afsluiten) dan is Waarom is hier voor gekozen? Stel, we zouden geen buffer in de algemene er de mogelijkheid om (een deel van de) huurwoningen te verkopen in verhuurde staat aan een reserve meer aanhouden en plotseling is er een tekort door verschillende vastgoedbelegger of woningcorporatie (dit is de waarde waarmee gerekend is). 52 risico’s die samenvallen (oké, dit is niet een heel realistisch scenario, zeker Als een dergelijke (theoretische) situatie zou dreigen te ontstaan, dan is logischer om op dat niet op korte termijn), zou er dan een sociale huurwoning verkocht moeten moment beleid te maken (een deel van) de woningen die leeg komen te verkopen (vrije worden? Wat zou er gebeuren met de huurders? verkoopwaarde is hoger dan de marktwaarde in verhuurde staat).

Stille reserves

Graag een toelichting waarom nu met een zo substantieel bedrag van een bestendige gedragslijn (niet meetellen eigen woningbezit als 52 weerstandscapaciteit) wordt afgeweken. Het kan immers niet alleen gaan om compensatie door het wegvallen van laatst vermelde twee posten?

Bij het opstellen van de jaarrekening 2025 is de samenstelling van de stille reserves opnieuw beoordeeld. Daarbij is geconstateerd dat de eerder meegenomen grond onder carports en de Hokhorst minder geschikt zijn als weerstandscapaciteit, omdat deze activa in de praktijk beperkt verhandelbaar zijn en daardoor minder snel liquide gemaakt kunnen worden indien zich risico’s voordoen. Om die reden zijn deze posten niet langer als stille reserve meegenomen. Tegelijkertijd is van het gemeentelijk woningbezit wel een reële en onderbouwde marktwaarde in verhuurde staat vastgesteld. Door het opnemen van de waarde van de gemeentelijke huurwoningen sluit de berekening van de weerstandscapaciteit beter aan bij de feitelijke vermogenspositie van de gemeente. De wijziging vloeit voort uit een herbeoordeling van welke activa daadwerkelijk als inzetbare stille reserve kunnen worden aangemerkt. Het doel hiervan is om de weerstandscapaciteit op een meer realistische en verdedigbare wijze weer te geven.

7

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie

43 CDA

Onderdeel

Beschikbare weerstandscapaciteit

Onderwerp

Stille reserves

44 CU

9.2

Kerngetallen BBV

45 CDA

Kengetallen

Belastingcapaciteit

46 CDA

Kengetallen

Belastingcapaciteit

Blz. Vraag

Antwoord

Is het juist dat de extreem drastische verhoging van het weerstandvermogen zoals hiervoor geformuleerd feitelijk in samenhang moet worden gezien met de verlaging van de vaste buffer van de algemene 53 reserve tot 0 euro. En dat dit betekent dat een niet geblokkeerd bedrag van 2.980.000 euro voor vrijval ten behoeve van specifieke uitgaven beschikbaar komt? Zo nee graag aangeven en zo ja graag een toelichting voor welke uitgaven dit geldt.

De algemene reserve kent nog steeds een vaste buffer van € 4,1 mln in de jaarrekening 2025. Zie daarvoor bladzijde 54 en 96. Het bedrag van € 2,98 miljoen is het verschil tussen de vaste buffer en de benodigde weerstandscapaciteit (uitgaande van de door de Raad vastgestelde factor van 1,4 (minimum conform BBV is 1)). Het vrj besteedbare deel van de algemene Reserve is per 31-12-2025 € 2,7 miljoen (+ resultaatbestemming 2025 van € 2,1 miljoen is € 4,8 miljoen per 1-1-2026

De gemeente werkt met totaalfinanciering en niet met leningen die aan een specifiek doel zijn gekoppeld. Daardoor is lastig te achterhalen welk deel van de leningen aan de woningen is toe Eenzelfde opmerking over de schuldquote als bij de weerstandsratio. Deze te schrijven en welk deel niet. Vanaf de begroting 2027 kan een benadering met aannames op wordt enorm beïnvloed door de schulden voor de woningen. 54 basis van de boekwaarde van het woningbezit in de toelichting bij dit kengetal vermeld Daarom de vraag: Voortaan ook een gecorrigeerde schuldquote exclusief worden. woningbezit op te nemen. Het college wil onderzoeken of een verantwoorde en uitlegbare benadering van de schuldquote exclusief woningbezit (< 5%) mogelijk is. Een stille reserve mag conform de BBV alleen meetellen als weerstandcapaciteit als deze snel en zonder bezwaar kan worden verzilverd. Voor een woningbedrijf is dat een probleem omdat de woningen een maatschappelijke doel dienen, verhuurd zijn, mogelijk deels bezwaard met hypotheek en dus niet snel verkoopbaar zijn (zonder politieke en Onze financiële positie wordt in afwijking van ander gemeenten in belangrijke mate beïnvloedt maatschappelijk consequenties). Verkoop zou de publieke door het woningbedrijf. Om dit tot uitdrukking te brengen zullen we met ingang van de 54 volkshuisvestingstaak kunnen schaden.

Het betreft nu gelet op de begroting 2027 de relevante kengetallen zowel inclusief als exclusief het woningbezit financiële positie van de gemeente nog een louter theoretische situatie presenteren. maar het betreft wel een fundamentele en principiële keuze (verkoop van het "tafelzilver") die in de toekomst wel ooit zou kunnen opspelen. En we moeten volgende coalities niet met een probleem opzadelen. Hoe kijkt het college hier tegen aan? Het is niet duidelijk wat hier met vraag 1 (over huishoudens met laag inkomen) en 2 (passende woningtoewijzing) bedoeld wordt, we nemen aan dat dit de bovenstaande vragen over de berekening van het kengetal weerstandsvermogen gaat. Het meetellen van een stille reserve in de weerstandscapaciteit is een presentatie in de jaarrekening, in lijn met de Notitie Weerstandsvermogen en risicobeheersing van de Afwijken van een bestendige gedragslijn zoals onder de vragen 1 en 2 Commissie BBV (pagina 52). In de jaarstukken is dit expliciet toegelicht (pagina 52-53) en is geformuleerd is een politiek-bestuurlijk besluit dat door de gemeenteraad mede op advies van de accountant tot stand gekomen. De samenhang met repressief toezicht moet worden genomen. Afwijken van het eigen beleid zonder raadsbesluit is beperkt, een hogere weerstandratio werkt juist positief door in het toezichtskader van de is onrechtmatig.

Kortom, als de raad dit niet expliciet toestaat, is het provincie en is daarom ook van belang om zichtbaar te maken. 54 zonder transparant raadsbesluit niet toegestaan. Risico bestaat dan dat de provincie een en ander aanmerkt als een onrechtmatige besteding met Het lijkt alsof hier veronderstelt wordt dat de bepaling van de vermogenspositie leidt tot de risico van repressief toezicht. Vraag waarom heeft het college voor zo'n mogelijkheid van het verkopen van deze activa. Hiervan is geen sprake. verstrekkend en principieel onderwerp geen voorstel aan de raad gedaan Van een onrechtmatige besteding, principieel en verstrekkend onderwerp kan daarom geen zodat dit onderwerp van debat kan zijn? sprake zijn. In de nieuwe portefeuillestrategie van het Woningbedrijf zou indien dit door de Raad gewenst wordt een nieuwe lijst met te verkopen woningen gemaakt worden indien u wilt afwijken van de huidige (11) te verkopen woningen conform de huidige portefeuillestrategie die in 2019 is vastgesteld door de Raad. Een eventuele verkoop van woningen betekent ook een daling van de te verwachten (netto) huuropbrengst.

8

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie

47 CDA

48 OPR

Onderdeel

Kengetallen

9.5 Paragraaf bedrijfsvoering

Onderwerp

Blz. Vraag

Antwoord

Belastingcapaciteit

Kan het college uiteenzetten waardoor de belastingcapaciteit bij ons laag 55/ is? In welke belastingen zit dat? Heeft het ook nog te maken met het type 56 woningaanbod? Wordt de daling veroorzaakt door stijgende lasten in de andere gemeenten en een beperkte stijging bij ons?

Formatie, bezetting en externe inhuur

- MFC de Hokhorst: 1 projectleider - Beekweide 2: 1 projectleider - Binnen de Beken ZZW (stedelijk plangebied): 1 projectleider “In 2025 zien we een lichte daling in de bezetting (FTE per 1.000 inwoners), - Groot Overeem: 1 projectleider 71/ van 8,1 in 2024 naar 7,9 in 2025….” In het vervolg van deze zin lezen we dat - Ombouw Borgwal: 1 projectleider 72 externe inhuur in projecten e.d. niet wordt meegenomen in deze cijfers. Zijn - Energieadviseur (deels landend op CDOKE): 1 projectleider hier wel overzichten van de procentuele stijgingen of dalingen? - Civieltechnische woningbouw- en renovatieprojecten: 1 civieltechnisch projectleider - Civieltechnische ondersteuning: 1 calculator Eventueel nog bij GREX mannen en verkeerskundige

Belastingcapaciteit betreft de woonlasten van OZB+afvalstoffenheffing+rioolheffing ten opzicht van het landelijk gemiddelde. In de afgelopen jaren zijn de heffingen en belastingen jaarlijks verhoogd met 1,4% per jaar. Dit is lager dan de inflatie en ruim lager dan de meeste andere gemeenten. Door een lagere stijging dan gemiddeld daalt het percentage ten opzicht van de gemiddelde woonlasten in Nederland. Dit staat los van het type woningaanbod. Ja, deze zijn er: De externe inhuur projectinzet is als volgt:

Deze inzet wordt meegenomen in de projectramingen en capaciteitsplanning, zodat zowel de inzet als de financiële effecten per project inzichtelijk en beheersbaar blijven. 49 CDA

Kengetallen organisatie

Bezetting

50 CDA

Risico’s

Grondexploitatie

51 OPR

9.8 Paragraaf Wet open WOO overheid

Kan toegelicht worden waardoor de bezetting achterbleef ten opzichte van Het gaat om 0,62 FTE. Deze stand is een momentopname, tijdens het einde van het jaar zijn er 2024? Voor 2026 werd een bezetting begroot van 9,2. Hoe staat het namelijk wisselingen geweest. We hebben openstaande vacatures en proberen deze te daarmee? Welke zaken blijven liggen door het achterblijven van de vervullen met vast personeel. In de tussentijd om de continuÏteit te waarborgen huren we in. bezetting op de formatie? Hier (p. 84) staat dat de tussentijdse winst op de grondexploitatie aan de bestemmingsreserve toegevoegd wordt. Er wordt €237.000 aan de reserve De winstneming over 2024 van € 237.000 is hier opgenomen na vaststelling van de toegevoegd (p. 96), terwijl de opgenomen winst €298.066 bedraagt. jaarrekening 2024. op bladzijde 5 wordt gevraagd om het resultaat van de grondexploitatie over Volgens mij is die €237.000 de reserve die bij vaststelling van de 84 2025 (298.000 minus vennootschapsbelasting is € 234.000) toe te voegen aan de jaarrekening 2024 bestemd is en wordt er dit jaar helemaal geen extra bestemmingsreserve. Dit kan verwerkt worden nadat het besluit door de Raad genomen is bij dotatie gedaan. Klopt dat? Is er een specifieke reden waarom vorig jaar het de vaststelling van de jaarrekening 2025.

resultaat wel aan de reserve gedoteerd werd en dit jaar niet? Is dat vanwege het beperkte risico op deze grondexploitatie? Kan aangegeven worden wat de aantallen Woo verzoeken zijn in 2025 en Het aantal verzoeken lag in 2025 met 96 veel hoger dan de 37 in 2024; 259%. Op dit moment hoeveel procentuele stijging er is ten opzichte van 2024? Kan ook 85 hebben we in 2026 al 31 verzoeken ontvangen. In 2025 zijn 13 verzoeken (13%) toegekend; dit aangegeven worden wat het percentage gehonoreerde Woo verzoeken is, was in 2024 9 (24%). en hoeveel er afgewezen zijn? 71

9

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie

Onderdeel

Onderwerp

Paragraaf Wet open overheid

Woo

53 CU

10.1

Balans, Materiële vaste activa

54 CU

10.1

Balans, Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar

52 CDA

Blz. Vraag

Antwoord

Waardoor is het aantal Woo-verzoeken toegenomen? Hoeveel verzoeken 85 zijn er per jaar en op wat voor thema’s? Hoeveel kost de verwerking daarvan?

De toelichting op de materiële vaste activa in de balans is er summier. Zou u inzicht willen geven waaruit de investeringen (toename) bestaan? 86 Opmerking: mogelijk staat dit wel ergens anders in de jaarrekening. Dan zou een verwijzing op zijn plaats zijn. De uitzettingen in de Rijks schatkist nemen toe van circa € 0,9 miljoen in 2024 naar ruim € 5,1 miljoen in 2025. Kan het college toelichten waardoor 86 deze sterke stijging wordt veroorzaakt? En hoe verhoudt zich dit tot de financieringsbehoefte van de gemeente?

55 CDA

Reserves

Reserve sociaal domein

96/ Waarvoor is €318.000 ontvangen vanuit Ede in verband met Beschermd 97 Wonen? Hoefden hier geen kosten mee gedekt te worden?

56 CDA

Reserves

Reserve arbeidsmarkt

96/ De reserve arbeidsmarkt bedraagt ruim 1,5 miljoen euro. Kan kort 97 toegelicht worden waartoe deze reserve dient? Is 1,5 miljoen nodig?

Voorziening stuwmeer verlofsaldi

Er ontbreekt hier een toelichting op de voorziening stuwmeer verlofsaldi. 98/ Op p. 127 staat dat de instelling daarvan verplicht is. Kan daar een korte 99 toelichting op gegeven worden en uitgelegd worden, waarvoor deze voorziening bedoeld is?

57 CDA

Voorzieningen

10

De toename van het aantal verzoeken doet zich bij vrijwel alle gemeenten voor. Het blijft speculeren wat hieraan ten grondslag ligt; mogelijk is het afgenomen vertrouwen in de overheid een verklaring. Voor de aantallen verwijzen wij naar de beantwoording van de vraag door OPR. Voor enkele thema's worden alle gemeenten benaderd. In Renswoude is Beekweide een thema dat vaker wordt bevraagd. De verwerkingstijd verschilt van verzoek tot verzoek en is afhankelijk van de wijze waarop het afgehandeld kan worden. Indicatief zijn we een dagdeel kwijt met de specifieke verwerking van een verzoek. Dit staat los van de overige tijd die wordt besteed in samenhang met de WOO (afstemming, training, e.d.) We kunnen inderdaad voor de duidelijkheid een verwijzing opnemenaar hoofdstuk 11.6 Investeringskredieten. Voor nu hopen we met de verwijzing naar deze paragraaf en kolom: 'Investering 2025' te kunnen volstaan. In december 2025 is een lening aangetrokken tbv van investeringen eind 2025 en begin 2026. Stand per 31-12-2025 geeft daardoor een positief saldo op de bankrekening. De € 318.000 is het aandeel van Renswoude in de regionale bestemmingsreserve Beschermd Wonen, opgebouwd uit de jaarlijkse overschotten op de regionale begroting die Ede als centrumgemeente beheerde. Het bedrag bestaat uit € 176.000 (periode 2015-2022) en € 142.000 (periode 2023-2025).

Het bestuurlijk overleg heeft opgeroepen de middelen in te zetten binnen de doelen van het sociaal domein: voor het lokale uitvoeringsprogramma Beschermd Wonen en Beschermd Thuis, de voorbereiding op de mogelijke decentralisatie, en als buffer voor onverwachte uitgaven. Het bedrag is geen vergoeding van gemaakte kosten, maar de verdeling van opgebouwde overschotten. Er staat geen verplichting tot kostendekking of verantwoording richting Ede tegenover. De middelen kennen wel een bestemming: inzet binnen de doelen van het sociaal domein. Hoe Renswoude het bedrag verwerkt en bestemt, is een keuze van de raad. De bestemmingsreserve arbeidsmarkt is ingesteld om schommelingen in de personeelslasten op te vangen. De oorzaken van deze schommelingen zijn divers. Denk aan nieuwe caoafspraken, krapte op de arbeidsmarkt, personeelsverloop, e.d. Onder een bestemmingsreserve ligt geen plan, zoals dit vereist is bij een voorziening. Bij iedere toevoeging is ook de bijbehorende inzet (onttrekkingen) vastgesteld. Het BBV vereist dat, indien er sprake is van niet-gelijkblijvend verlofsaldi, een voorziening gevormd dient te worden. Omdat per ultimo 2025 bij Renswoude sprake is van een nietgelijkblijvend verlofsaldo, hebben wij in 2025 een voorziening gevormd voor de verlofsaldi van onze medewerkers.

De verwachting is dat het BBV wordt aangepast en dat ook bij gelijkblijvende arbeidsverplichtingen een dergelijke voorziening ingesteld zal moeten worden.

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie

58 CDA

59 CDA

Onderdeel

Onderwerp

Toelichting op het overzicht van baten en Overhead lasten

Rechtmatigheidsverant Begrotingscriterium woording

Blz. Vraag

Antwoord

Er wordt aangegeven dat de overhead op p. 105 gesplitst is in bestuur en 101 overhead. Kan toegelicht worden hoe deze splitsing gemaakt wordt? Kan deze splitsing ook in de programmabegroting doorgevoerd worden?

De taakveldenstructuur is landelijk voorgeschreven, terwijl de programmastructuur door de gemeente zelf mag worden ingevuld. In onze programmastructuur behoren lasten en baten die betrekking hebben op de raad, -commissies, -ondersteuning en het college tot 'Overhead'. In de taakveldenstructuur behoren deze baten en lasten tot het taakveld 'Bestuur'. Bij de kadernota komt een voorstel voor aanpassingen in de programmastructuur om deze logischer op elkaar aan te laten sluiten.

Op grond van artikel 189, lid 3 van de Gemeentewet zijn alle begrotingsoverschrijdingen op de lasten formeel onrechtmatig. Of een overschrijding acceptabel is, wordt beoordeeld aan de hand van de regels in artikel 12, lid 4 van de Verordening financieel beleid, beheer en organisatie Renswoude 2025. Deze verordening is door de raad vastgesteld. De € 244.000 is opgebouwd uit de volgende vier overschrijdingen: - Programma 1 Wonen — € 141.000. Het onderhoud aan de gemeentelijke woningen is hoger uitgevallen dan begroot. Deze uitgaven passen binnen het bestaande beleid en hangen samen met de reguliere instandhouding van het woningbezit (art.12.4 lid e). - Programma 3 Samenleving — € 42.000. De lasten voor jeugdzorg vallen hoger uit dan begroot, onder meer op basis van de productieverantwoordingen van zorgaanbieders. Jeugdzorg is een open-einde-regeling (art. 12.4 lid b). - Programma 5 Inwoners, openbare orde en veiligheid, bestuur en organisatie — € 2.000. De 106 Volgens het college is €244.000 niet rechtmatig, maar wel acceptabel op overschrijding hangt samen met hogere inkoopkosten voor reisdocumenten, waar direct /10 basis van afspraken met de gemeenteraad. Kan het college deze €244.000 gerelateerde inkomsten tegenover staan. Per saldo is sprake van een budgettair neutraal 7 toelichten? effect (art. 12.4 lid a).

- Algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en onvoorzien — € 60.000. Er is een voorziening gevormd voor de opgebouwde verlofsaldi (€ 120.104). Uit de accountantscontrole is gebleken dat deze voorziening op grond van het BBV verplicht is. Het betreft een onvoorziene last die zich na de laatste begrotingswijziging voordeed (art. 12.4 lid d). Elk van deze vier overschrijdingen valt onder een van de spelregels van artikel 12, lid 4. De overschrijdingen zijn daarmee formeel onrechtmatig op grond van de Gemeentewet, maar worden op basis van de door de raad vastgestelde verordening als acceptabel aangemerkt. Een nadere toelichting per programma is opgenomen in paragraaf 11.5 Begrotingsrechtmatigheid.

11

Technische vragen jaarrekening 2025 Nr. Fractie

Onderdeel

Onderwerp

Blz. Vraag

Antwoord Aan de bestemmingsreserve Sociaal Domein is een maximum gesteld omdat het een egalisatiereserve betreft: zij vangt de jaarlijkse schommelingen in het productresultaat van Wmo en Jeugd op en is niet bedoeld om structurele uitgaven te bekostigen. Het uitgangspunt is dat structurele lasten uit structurele baten worden gedekt en niet uit reserves (pagina 96). Een gemaximeerde buffer volstaat daarvoor; het maximum voorkomt dat de reserve verder groeit dan nodig, waardoor het meerdere vrijvalt (in 2025 € 241.913).

60 SGP

Inleiding

Voorstel raad

5

Waarom is er een maximum gesteld aan de bestemmingsreserve Sociaal Domein?

Het maximum van € 800.000 is vastgelegd in de Begroting 2025, met een ingroeipad van € 100.000 per jaar tot 2029. Wel kan de hoogte ter discussie worden gesteld. Het bedrag is ooit zo ingesteld en kent geen degelijke, cijfermatige onderbouwing; het is niet afgeleid uit een actuele risicoanalyse van Wmo en Jeugd. Het ligt daarom voor de hand de hoogte te heroverwegen bij de herijking van de risico's, zodat de raad kan bepalen of € 800.000 nog passend is.

61 SGP

Hoofdlijnen financiële Onderbouwing positie financiële afwijking

Het verschil zit in twee dingen: de tabel licht alleen de grootste posten toe, en er zit een afrondingseffect in. De drie genoemde bedragen zijn de significante, afzonderlijk toegelichte afwijkingen (pagina 6) — niet álle afwijkingen. Samen zijn ze € 1.540.832. Is de eerste tabel op pagina 6 staat een afwijking op de jaarrekening ad EUR De totale afwijking (regel E) is afgerond € 1.475.000, exact € 1.475.318 (resultaat € 2.101.318 1.475k. in de onderbouwing hiervan staan 3 bedragen genoemd: EUR minus begrotingssaldo na wijziging van afgerond € 626.000). 6 1.060.766, EUR 182.000 en EUR 298.066. Deze 3 samen is EUR 1.540.832,- Het verschil van € 1.540.832 –/– € 1.475.318 = € 65.514 is het saldo van alle overige, niet en geen EUR 1.475k. Waar zit het verschil? afzonderlijk toegelichte afwijkingen. De drie grote posten zijn alle positief en samen groter dan de totale afwijking; daartegenover staat dus per saldo circa € 65.000 aan kleinere, nadelige afwijkingen. Daarnaast speelt afronding op duizendtallen een kleine rol (€ 1.475.000 versus € 1.475.318).

62 SGP

Jaarrekening

Balans

De rekenregel "EV begin + resultaat = EV eind" gaat bij een gemeente alleen niet op. Bij een gemeente (BBV) lopen de toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves via de exploitatie. Het resultaat vóór bestemming (€ 2.101.318) is daar al voor gecorrigeerd. De per EV ultimo 2024 is EUR 21.354.336. Tel daarbij het resultaat van 2025 bij op saldo toevoeging aan de reserves in 2025 — toevoegingen € 1.423.000 minus onttrekkingen € 87 ad EUR 2.101.318,- dan zou dat het EV 2025 moeten zijn. Maar dat is niet 857.817 = € 565.183 — zit dus niet in dat resultaatcijfer, maar wél in het eigen vermogen zo. Waarom is er geen vermogensaansluiting? ultimo 2025. Tel je die toevoeging erbij, dan sluit het exact aan: € 21.354.336 + € 2.101.318 + € 565.183 = € 24.020.838.

12

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/17168778/2