TOELICHTING_Bijlage 5 Stikstofdepositie-onderzoek
Tekst van het document
Stikstofdepositie-onderzoek Halvinkhuizen fase 1 12 juni 2023
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Verantwoording Titel
Stikstofdepositie-onderzoek Halvinkhuizen fase 1
Opdrachtgever
Gemeente Putten
Projectleider
Rutger van Weerd
Auteur(s)
Luc Verhees
Tweede lezer
Berend Hoekstra
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Aantal pagina’s
15 (exclusief bijlagen)
Datum
12 juni 2023
Handtekening
Ontbreekt in verband met digitale verwerking. Dit rapport is aantoonbaar vrijgegeven.
Colofon TAUW bv Handelskade 37 Postbus 133 7400 AC Deventer T +31 57 06 99 91 1 E info.deventer@tauw.com
2/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Inhoud 1
Inleiding ..................................................................................................................................... 4
2
Stikstofeffecten en wettelijk kader ............................................................................................. 5
3
Opzet onderzoek ....................................................................................................................... 5
4
Uitgangspunten aanlegfase ....................................................................................................... 6
5
4.1
(mobiele) werktuigen .......................................................................................................... 6
4.2
Vrachtverkeer en personenvervoer .................................................................................... 7
Uitgangspunten gebruiksfase .................................................................................................... 8 5.1
Woningen ........................................................................................................................... 8
5.2
Verkeersgeneratie .............................................................................................................. 9
6
Uitgangspunten referentiesituatie ............................................................................................ 11
7
Resultaten en conclusie .......................................................................................................... 14 7.1
Aanlegfase ....................................................................................................................... 14
7.2
Gebruiksfase .................................................................................................................... 14
7.3
Maatgevend jaar (combinatie van aanleg en gebruik) ..................................................... 15
7.4
Conclusie ......................................................................................................................... 15
Bijlage 1
Methodiek kentallen woningbouw
Bijlage 2
Programma en woningtypologiëen Halvinkhuizen fase 1
Bijlage 3
AERIUS uitvoer aanlegfase inclusief interne saldering
Bijlage 4
AERIUS uitvoer gebruiksfase inclusief interne saldering
Bijlage 5
AERIUS uitvoer ‘maatgevend jaar’ (aanleg + gebruik) inclusief interne saldering
3/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
1 Inleiding De gemeente Putten is voornemens aan de zuidkant van Putten de nieuwe woonwijk Halvinkhuizen te realiseren, met circa 1.200 woningen Deze woningbouwontwikkeling bevindt zich nog in een vroege planfase. Voorliggend onderzoek betreft het deelonderzoek voor fase 1 van de in totaal vier fases. In fase 1 worden in de noordoostkant van het plangebied 310 woningen gerealiseerd. In opdracht van de gemeente Putten heeft adviesbureau TAUW bv begin 2022 een stikstofdepositie-onderzoek voor fase 1 uitgevoerd met kenmerk R001-1287243VLU-V01-los-NL (27 juni 2022). Voorliggend onderzoek betreft een actualisatie van dit onderzoek. Figuur 1.1 toont de ligging van plangebied en de Natura 2000-gebieden in de omgeving. De meest nabije stikstofgevoelige habitats of leefgebieden van soorten zijn gelegen op circa twee kilometer van het hart van het plangebied in Natura 2000-gebied Veluwe.
Figuur 1.1 Planlocatie en Natura 2000-gebied Veluwe met stikstofgevoelige habitats en leefgebieden (paars)
Hoofdstukken 2 en 3 beschrijven kort het wettelijk kader en de onderzoeksopzet. In hoofdstukken 4, 5 en 6 worden alle emissieberekeningen en uitgangspunten voor de modellering gegeven, voor de aanlegfase, gebruiksfase en de referentiesituatie. Hoofdstuk 7 geeft de resultaten en de conclusie.
4/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
2 Stikstofeffecten en wettelijk kader Na realisatie van activiteiten of projecten, en/of tijdens de bouwwerkzaamheden, kunnen er bronnen zijn die stikstofoxiden (NOX) en/of ammoniak (NH3) emitteren. De stikstofoxiden en ammoniak in de lucht komen uiteindelijk weer op de grond terecht. Dit heet stikstofdepositie. Vooral in natuurgebieden kan stikstofdepositie een probleem zijn, omdat hierdoor de bodem rijk wordt aan voedingsstoffen waardoor de biodiversiteit afneemt. In Nederland zijn ruim 160 Natura 2000-gebieden aangewezen, dit zijn gebieden met een Europese beschermingsstatus. Een bestuursorgaan stelt een plan dat significante gevolgen kan hebben voor een Natura 2000-gebied uitsluitend vast indien de zekerheid is verkregen dat het plan de natuurlijke kenmerken van het gebied niet zal aantasten. Daarom dient voor nieuwe of gewijzigde plannen onderzocht te worden of er sprake kan zijn van een significante depositie van stikstof op relevante Natura 2000-gebieden. Wanneer blijkt dat een plan meer dan 0,00 mol/ha/jaar bijdraagt aan de stikstofdepositie op een of meerdere voor stikstofdepositie gevoelige hexagonen1 in een (naderend) overbelaste situatie2, dan is er sprake van een in potentie significant effect en kan het plan niet zondermeer worden vastgesteld.
In een ecologische voortoets of passende beoordeling kan dan onderzocht worden of effecten daadwerkelijk op gaan treden als gevolg van het plan en of deze de natuurlijke kenmerken van het gebied aantasten. Bij (wijziging van) plannen wordt het planeffect bepaald ten opzichte van de referentiesituatie. De referentiesituatie bij plannen is de feitelijke bestaande planologisch legale situatie ten tijde van vaststelling van het plan. Wanneer bijvoorbeeld het verdwijnen van agrarische gronden in het plangebied het rechtstreekse, onlosmakelijke (positieve) gevolg is van de realisatie van een bedrijventerrein, dan mag hier in de berekeningen rekening worden gehouden (interne saldering).
3 Opzet onderzoek Voor het berekenen van de stikstofdepositie is gebruik gemaakt van de vigerende versie van het rekenmodel AERIUS Calculator, versie 2022.1. In de berekeningen zijn de emissies van NOx en NH3 van de relevante bronnen meegenomen. Het gaat hierbij om: Mobiele werktuigen tijdens de aanlegfase Verkeersgeneratie van en naar het plangebied tijdens de aanlegfase in de beoogde situatie
(gebruiksfase) Bemesting van landbouwgrond in de huidige situatie (referentiesituatie)
1
AERIUS berekent de depositiebijdrage op een hexagoon (een zeshoek met een oppervlak van 1 hectare) Indien de achtergronddepositie hoger is dan de kritische depositiewaarde (KDW) dan bevindt de natuur (habitats of leefgebieden van soorten) zich in een overbelaste situatie 2
5/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Er zijn in dit onderzoek drie berekeningen uitgevoerd om de stikstofdepositiebijdrage van het plan op de Natura 2000-gebieden in kaart te brengen: 1. Berekening stikstofdepositiebijdrage in de aanlegfase ten opzichte van de referentiesituatie (bemeste landbouwgrond) 2. 3.
Berekening stikstofdepositiebijdrage in de beoogde situatie (gebruiksfase) ten opzichte van de referentiesituatie (bemeste landbouwgrond) Berekening stikstofdepositiebijdrage in voor het maatgevende 3e jaar van de bouwwerkzaamheden waarin 2/3e van de woningen al bewoond worden, ten opzichte van de referentiesituatie (bemeste landbouwgrond)
Voor fase 1 is het aantal en de verdeling van te realiseren woningen bekend. In totaal zullen tijdens deze fase 310 woningen en appartementen gerealiseerd worden (zie bijlage 2). De totale bruto oppervlakte van het ontwikkelingsgebied (fase 1) beslaat circa 8 hectare. De woningen worden gerealiseerd in de periode 2024 - 2027.
4 Uitgangspunten aanlegfase De periode waarin de werkzaamheden worden uitgevoerd loopt van 2024 tot 2027; de duur van de aanlegfase is ongeveer drie jaar. Ten behoeve van stikstofdepositie dient de maatgevende periode van 12 maanden te worden beschouwd; dit zijn de 12 maanden waarin de meeste emissies plaatsvinden. Uitgaande van een gelijkmatige verdeling van de werkzaamheden, en daarmee de emissies, is de totale emissie die vrijkomt tijdens de aanlegwerkzaamheden van fase 1 gedeeld door drie gedeeld om zo tot een maatgevende periode van 12 maanden de komen. Als rekenjaar in de AERIUS berekening is 2024 aangehouden. Al het in te zetten materieel met een verbrandingsmotor (diesel-, benzine- of LPG aangedreven) zorgt voor de emissie van stikstofoxiden (NOx) en daarmee voor een bepaalde bijdrage aan de stikstofdepositie op omliggende Natura 2000-gebieden. Naast de inzet van mobiele werktuigen worden vrachtwagens ingezet voor de aan- en afvoer van materiaal en personenauto’s en busjes voor de arbeiders / personeel.
4.1
(mobiele) werktuigen
Aangezien de ontwikkeling zich nog in de planfase bevindt en nog geen aannemer(s) bekend is/zijn, is nog niet bekend welke diesel-, benzine of lpg aangedreven (mobiele) werktuigen in de aanlegfase ingezet zullen worden. Daarmee is ook over dieselverbruik, bedrijfstijden, bouwjaar en vermogen van de werktuigen geen specifieke informatie beschikbaar. De hoeveelheid NOX en NH3 emissies die vrijkomen bij de bouwwerkzaamheden zijn bepaald gebruik makend van kentallen opgesteld door adviesbureaus TAUW bv en De Roever. De kentallen zijn gebaseerd op de werkelijke inzet van mobiele werktuigen en vrachtverkeer bij een groot aantal woningbouwprojecten.
6/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Voor de omrekening van inzet van mobiele werktuigen naar emissies is de AUB rekenmethode (AdBlue3, Uren, Brandstof) van TNO aangehouden. Dit is sinds AERIUS versie 2021 de voorgeschreven rekenmethode voor de berekening van emissies van mobiele werktuigen. Bijlage 1 geeft meer informatie over de gehanteerde kentallen en methodiek. Voor de bouw van grondgebonden woningen en appartementen zijn de volgende kentallen beschikbaar:
2,60 kg NOX en 0,11 kg NH3 per woning 1,72 kg NOX en 0,07 kg NH3 per appartement
Dit geeft een totale hoeveelheid emissie die vrijkomt bij de realisatie van Halvinkhuizen fase 1 met 219 woningen en 91 appartementen van 725,6 kg NOx en 29,9 kg NH3 voor de gehele aanlegfase. Uitgaande van een gelijkblijvend bouwtempo gedurende drie jaar, betekent dit een emissie van 241,9 kg NOx en 10,0 kg NH3 per jaar. Modellering mobiele werktuigen De mobiele werktuigen zullen actief zijn op de bouwlocatie en daar rondrijden. Daarom zijn de emissies gemodelleerd als vlakbron gelijk aan de planlocatie. De vlakbron is in AERIUS gemodelleerd als bron van de sectorgroep ‘Anders’. Voor de uittreehoogte en de spreiding is vier meter ingevuld en voor de warmte-inhoud 0 MW. De temporele variatie is ‘standaard profiel industrie’. Dit zijn de waarden voor mobiele werktuigen voor de bouw en industrie4.
4.2
Vrachtverkeer en personenvervoer
De emissies afkomstig van verkeer worden door AERIUS berekend en zijn afhankelijk van het voertuigtype5 (personenauto’s, middelzwaar vrachtverkeer, zwaar vrachtverkeer of bussen), het aantal bewegingen per etmaal, het wegtype, de rijafstand en de mate van stagnatie. Het aantal ritten van vrachtwagens en personenauto’s/bestelbusjes is een inschatting door specialisten van TAUW bv, op basis van informatie van soortgelijke stikstofdepositie-onderzoeken. Tabel 4.1 geeft het aantal voertuigen en voertuigbewegingen. Vervoer van personeel van en naar de locatie vindt plaats met bestelbusjes en/of personenauto’s. Deze bewegingen zijn in AERIUS gemodelleerd als ‘licht verkeer’. Voor het wegtype is in de modellering aanhouden: ‘binnen bebouwde kom’. Er is voor zowel het licht verkeer als het vrachtverkeer een stagnatiepercentage van 10 % aangehouden.
3
In vrijwel alle moderne (mobiele) werktuigen is tegenwoordig een SCR katalysator ingebouwd. AdBlue is een oplossing van ureum in gedemineraliseerd water. Door AdBlue in te spuiten vlak voor de uitlaat richting de SCR katalysator wordt de hoeveelheid NOx emissie fors gereduceerd 4 Zie Handboek ‘Werken met AERIUS Calculator 2022’ 5 In AERIUS zijn steeds de meest recente emissiekentallen voor wegverkeer geïmplementeerd, voor de zichtjaren 2020 tot en met 2040
7/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Tabel 4.1 Aantal voertuigbewegingen gedurende de aanlegfase Type voertuig
Totaal aantal ritten
totaal aantal vervoersbewegingen6
per te realiseren appartement Personenauto’s en bestelbussen
55
110
Zwaar vrachtverkeer
20
40
Personenauto’s en bestelbussen
65
130
Zwaar vrachtverkeer
25
50
Personenauto’s en bestelbussen
19.240
38.480
Zwaar vrachtverkeer
7.295
14.590
Personenauto’s en bestelbussen
6.413
12.827
Zwaar vrachtverkeer
2.432
4.863
per te realiseren woning
voor totale woningbouwplan fase 1
voor woningbouwplan fase 1 per jaar
Voor het bouwverkeer geldt dat 50 % is gemodelleerd tot aan de kruising van de Van Geenstraat met de Nijkerkerstraat (N798) en 50 % tot aan de kruising van de Van Geenstraat met de Voorthuizerstraat (N303), zie figuur 5.1. De N798 en de N303 hebben een verkeersintensiteit van respectievelijk ongeveer 9.000 en 11.000 motorvoertuigen per etmaal (bron: www.nsl-monitoring.nl/viewer/#).
5 Uitgangspunten gebruiksfase Fase 1 van de nieuwe woonwijk Halvinkhuizen zal volgens planning in 2027 gereed zijn. De depositiebijdrage van het plan wordt doorgerekend met de emissiefactoren voor wegverkeer voor zichtjaar 2028; het eerste kalenderjaar na realisatie van fase 1.
5.1
Woningen
De te realiseren nieuwbouw wordt niet op het gasnet aangesloten. Er is daarom geen sprake van NOx emissies door gasstook voor verwarming en warmwater voorziening. De woningen worden opgeleverd zonder rookkanalen voor sfeerverwarming. Het is onlogisch dat nieuwe bewoners in goed geïsoleerde duurzame nieuwbouwwoningen, die niet op het gasnet zijn aangesloten, rookkanalen voor sfeerverwarming gaan aanleggen. Er is dan ook niet gerekend met emissies door houtstook / sfeerverwarming. Emissies ten gevolge van houtstook in tuinen een BBQ-en zijn verwaarloosbaar (bron: Emissie registratie).
6
Het aantal voertuigbewegingen is het aantal ritten maal twee; een voertuig rijdt heen en terug naar de locatie
8/15
Kenmerk
5.2
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Verkeersgeneratie
De emissies ten gevolge van wegverkeer worden door AERIUS berekend en zijn afhankelijk van het voertuigtype7 (personenauto’s, middelzwaar vrachtverkeer, zwaar vrachtverkeer of bussen), het aantal voertuigbewegingen per etmaal, het wegtype, het rekenjaar, de rijafstand en de mate van stagnatie. De bijbehorende verkeersgeneratie is op basis van publicatie 381 van het CROW (‘Kencijfers parkeren en verkeersgeneratie’, 2018) bepaald. Hiervoor is woonmilieutype, de mate van stedelijkheid en type woning van belang; waarvoor de volgende keuzes zijn gemaakt: Woonmilieutype: rest bebouwde kom
Mate van stedelijkheid: matig stedelijk
In tabel 5.1 zijn de aantallen per type woning opgegeven. Voor de beneden-boven-woningen (bebo’s) is de verkeersgeneratie van de appartementen aangehouden. Voor de bepaling van de verkeersgeneratie is per type woning de minimumwaarde aangehouden die door het CROW wordt gegeven. Het door de gemeente Putten opgegeven parkeercijfer van 1,5 per woning sluit namelijk aan bij het minimum van de gegeven bandbreedte voor de parkeerkencijfers en de verkeersgeneratie. De totale verkeersgeneratie voor Halvinkhuizen fase 1 komt uit op 1.705 voertuigbewegingen van lichte voertuigen per dag. Ten behoeve van de AERIUS berekeningen is een iets hoger aantal aangehouden van 1.800 voertuigbewegingen van lichte voertuigen per dag. Tabel 5.1 Verkeersgeneratie per type woning van Halvinkhuizen fase 1 Type woning
Aantal
Verkeersgeneratie
Totale
woningen
per woning (CROW)
verkeersgeneratie
Koop, vrijstaand
8
7.8
62
Koop, twee-onder-1-kap
46
7.4
340
Koop, tussen-hoek
72
6.7
482
Koop, etage goedkope segment
57
4.5
257
Koop, etage middensegment
18
5.2
94
Koop, etage dure segment
0
6.7
0
Huurhuis sociale huur
93
4.5
419
Huur, etage goedkope/midden segment
16
3.2
TOTAAL
310
51 1.705
Vrachtverkeer CROW-publicatie 381 geeft daarnaast 0,02 vrachtwagenbewegingen per woning of appartement per gemiddeld etmaal. Dit geeft voor de gebruiksfase in totaal 310 x 0,02 = zes vrachtwagenbewegingen per gemiddeld etmaal, wat ten behoeve van de AERIUS berekening naar boven is bijgesteld naar 10 vrachtwagenbewegingen per gemiddeld etmaal. 7
In AERIUS zijn steeds de meest recente emissiekentallen voor wegverkeer geïmplementeerd, voor de zichtjaren 2018 tot en met 2030
9/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Modellering wegverkeer De instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator (BIJ12, januari 2023) geeft aan dat voor projecten8 de verkeersgeneratie meegenomen dient te worden totdat het verkeer is opgenomen in het heersend verkeersbeeld. Dit is het geval op het moment dat het aan- en afvoerende verkeer zich door zijn snelheid en rij- en stopgedrag niet meer onderscheidt van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt. In de regel wordt de verkeersgeneratie meegenomen tot aan het doorgaande wegennet. Met het doorgaande wegennet worden stadsontsluitingswegen, gebiedsontsluitingswegen, autowegen en autosnelwegen bedoeld. Op de langere termijn wordt een nieuwe gebiedsontsluitingsweg ten zuiden van Halvinkhuizen aangelegd, zie figuur 5.1. Deze nieuwe gebiedsontsluitingsweg is nog niet gerealiseerd als fase 1 is voltooid. De ontsluiting voor Halvinkhuizen fase 1 vindt dan ook plaats op de bestaande infrastructuur. De verkeersgeneratie is meegenomen over de Roosendaalseweg en de Van Geenstraat tot aan de rode stippen in figuur 5.1. Dit is een ruime interpretatie van ‘opgaan in heersend verkeersbeeld’. Op deze wijze is robuust realistisch gerekend. De rode stippen liggen op de volgende locaties:
De kruising van de Van Geenstraat met de Nijkerkerstraat (N798). De N798 heeft een verkeersintensiteit van respectievelijk ongeveer 9.000 motorvoertuigen per etmaal (bron: www.nsl-monitoring.nl/viewer/#)
De kruising van de Van Geenstraat met de Voorthuizerstraat (N303). De N303 heeft een verkeersintensiteit van 11.000 motorvoertuigen per etmaal (bron: www.nsl-monitoring.nl/viewer/#)
De vrachtwagenbewegingen in de gebruiksfase zijn in AERIUS gemodelleerd als ‘middelzwaar vrachtverkeer’. Voor het wegtype is in de modellering aanhouden: ‘binnen bebouwde kom’. Er is een stagnatiepercentage van 10 % aangehouden.
8
De werkwijze voor het meenemen van verkeersgeneratie wordt in de praktijk ook voor plannen aangehouden
10/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Figuur 5.1 Variant 3 (combinatie) uit de ‘Studie ontsluitingsmogelijkheden Putten Zuid’ van Goudappel9
6 Uitgangspunten referentiesituatie Door de realisatie van de woningbouwlocatie Halvinkhuizen wordt 30 hectare landbouwgrond op zand uit productie genomen (zie figuur 6.1). De gronden hebben een agrarische bestemming en worden bemest. Door de ontwikkeling van fase 1 wordt 7,9 hectare uit productie genomen waarop de volgende gewassen worden geteeld10:
9
3,8 hectare snijmaïs 4,1 hectare grasland
kenmerk 006916.20210128.R1.03, 28 januari 2021 Bron: boerenbunder.nl, geraadpleegd op 04 mei 2023
10
11/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Figuur 6.1 Ligging van de gronden die voor fase 1 uit agrarisch gebruik worden genomen
Om de hoeveelheid NH3 emissie afkomstig van bemesting te berekenen is een algemeen geaccepteerde methode toegepast die volgt uit onderzoek van de WUR (Wageningen University & Research). Voor het bepalen van de NH3 emissie door bemesting is de stikstofgebruiksnorm, de stikstofgebruiksruimte, het TAN-gehalte en het vervluchtigingspercentage relevant. Tabel 6.1 geeft een samenvatting van de gebruikte rekenfactoren. Onder de tabel wordt per parameter een onderbouwing gegeven.
12/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Tabel 6.1 Berekening NH3-emissie ten gevolge van bemesting Eenheid
Grasland
Snijmais
A
Kg N/ha uit dierlijke mest
170
140
B
% ammoniakale N uit te
56 %
56 %
Formule
rijden mest (TAN) C
Kg NH3/ha/jr door bemesting
115,6
95,2
D
Vervluchtigingspercentage
17 %
2%
E
Totaal kg NH3/ha/jr door
19,65
1,904
150
0
A * B * (17/14) C*D
dierlijke mest F
Kg N/ha uit kunstmest
G
Emissiefactor NH3 uit
0,025
0,025
3,75
0
F*G
23,40
1,904
E+H
kunstmest kg/N/jaar H
Totaal kg NH3/ha/jr door kunstmest
I
Totaal kg NH3/ha/jr door bemesting
Ten aanzien van de gebruikte parameters: A. De stikstofgebruiksnorm uit dierlijke mest is 170 kilogram per hectare landbouwgrond (dit is exclusief eventuele derogatievergunningen waarmee meer dierlijke mest gebruikt zou mogen worden). De stikstofgebruiksnormen voor de diverse gewassen volgen uit Bijlage A bij de Uitvoeringsregeling Meststoffenwet. Aangezien de stikstofgebruiksnorm voor grasland op zandgronden hoger is (namelijk 320 kg N/ha/jaar), kan voor de resterende 150 kg stikstof kunstmest (factor F) worden toegepast B. Slechts een deel van de hoeveelheid stikstof in de toegediende mest wordt omgezet in NH3. Dit wordt het totaal ammoniakaal stikstof genoemd (TAN). Het TAN-percentage verschilt per type mest. In de berekeningen wordt uitgegaan van het behoudende uitgangspunt van 56 %. Dit is de factor voor melk- en kalfkoeien. Voor vrijwel alle andere diersoorten ligt dit percentage hoger (zie WUR-rapport 22411, bijlage 3, tabellen B3.2 en B3.4) C. Om de massa N om te rekenen naar de massa NH3 wordt de factor 17/14 toegepast (moleculaire massa NH3 / N) D. Bij bemesting bepaalt de toedieningstechniek hoeveel stikstof wordt geëmitteerd naar de lucht. WUR-rapport 224 tabel B17.3 geeft voor mesttoediening op grasland in de grond een emissiefactor van 17 % van de ammoniakale stikstof (TAN).
Bovengrondse mesttoediening op grasland heeft een hogere emissiefactor maar komt in Nederland vrijwel niet meer voor. Voor bouwland geldt dat voornamelijk mestinjectie als bemestingstechniek wordt ingezet. Hiervoor wordt een vervluchtigingspercentage van 10 % aangehouden12 E. Het product van C en D geeft de totale emissie van NH3 naar de lucht vanwege bemesting met dierlijke mest F. De maximaal toegestane hoeveelheid kunstmest die opgebracht mag worden. Dit is alle stikstof die opgebracht wordt boven de 170 kg N/ha/jaar van dierlijke mest
11
Van Bruggen et al. ‘Emissies naar lucht uit de landbouw berekend met NEMA voor 1990-2020, WOt-technical report 224, juni 2022 (WUR-rapport 224); https://www.wur.nl/nl/show/emissies-naar-lucht-uit-de-landbouw-berekend-met-nema-voor-1990-2020.htm 12 Emissiearm bemesten geëvalueerd, PBL-publicatienummer 500155001
13/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Hiervan is alleen sprake als de stikstofgebruiksnorm (zie onder A) van het gewas hoger is dan 170 kg N/ha/jaar. G. Emissiefactor voor NH3-N voor kunstmest (% van toegediende N). Deze factor geldt voor NPK-kunstmest, een veelgebruikte variant. Andere typen kunstmest kennen doorgaans hogere NH3-emissies. Dit volgt uit tabel 3.1 uit WUR-rapport 224 Dit geeft de volgende totale emissies voor bemesting van landbouwgrond voor fase 1:
Grasland met volledig maaien: Dierlijke mest 4,09 hectare x 19,65 = 80,37 kg NH3/jaar Kunstmest 4,09 hectare x 3,75 = 15,34 kg NH3/jaar
Snijmais: 3,82 hectare x 1,904 = 7,27 kg NH3/jaar Totaal: 102,98 kg NH3/jaar
De percelen zijn in AERIUS ingevoerd als vlakbonnen van de sector landbouwgrond, type mestaanwending.
7 Resultaten en conclusie De bijdrage aan de stikstofdepositie van het plan Halvinkhuizen is berekend met de vigerende versie van het rekeninstrument AERIUS Calculator (versie 2022.1). In de bijlage worden de AERIUS pdf uitvoerbestanden gegeven. Deze pdf uitvoerbestanden zijn tevens als losse bestanden bij de rapportage bijgeleverd.
7.1
Aanlegfase
Met het rekenmodel AERIUS is voor de aanlegfase een maximum stikstofdepositiebijdrage op (naderend) overbelaste habitats of leefgebieden van soorten berekend van 0,06 mol/ha op Natura 2000-gebied Veluwe voor de maatgevende periode van 12 maanden. Dit geeft een totale maximale stikstofdepositiebijdrage voor de hele aanlegfase van 0,18 mol/ha. Er is geen sprake van een depositiebijdrage op andere Natura 2000-gebieden dan de Veluwe. De landbouwgrond die nu in het plangebied van fase 1 aanwezig is zal uit productie worden genomen voor de realisatie van het plan. Aangenomen wordt dat op deze gronden in de huidige situatie bemesting plaatsvindt (zie verder hoofdstuk 6). Wanneer het wegvallen van ammoniakemissies door bemesting in de berekening als interne saldering wordt meegenomen, dan geldt dat netto nergens een toename in stikstofdepositie wordt berekend (aanlegfase ten opzichte van de referentiesituatie), zie bijlage 3. Het aspect stikstofdepositie vormt voor de aanlegfase daarmee geen belemmering voor het vaststellen van het plan.
7.2
Gebruiksfase
Met het rekenmodel AERIUS is voor de gebruiksfase een maximum stikstofdepositiebijdrage op (naderend) overbelaste habitats of leefgebieden van soorten berekend van 0,05 mol/ha/jaar voor Natura 2000-gebied Veluwe.
14/15
Kenmerk
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Dit is zonder rekening te houden met interne saldering met bemeste landbouwgrond (8 ha). Wanneer het wegvallen van ammoniakemissies door bemesting in de berekening als interne saldering wordt meegenomen (zie hoofdstuk 6), dan geldt dat netto nergens een toename in stikstofdepositie wordt berekend (beoogde situatie ten opzichte van de referentiesituatie), zie bijlage 4. Het aspect stikstofdepositie vormt voor de gebruiksfase daarmee geen belemmering voor het vaststellen van het plan.
7.3
Maatgevend jaar (combinatie van aanleg en gebruik)
Wanneer reeds gebouwde woningen bewoond worden, terwijl een ander deel van Halvinkhuizen fase 1 nog wordt gebouwd, zal de hoeveelheid emissie door de combinatie van bouwwerkzaamheden en verkeersgeneratie door bewoning hoger zijn dan van alleen de bouwwerkzaamheden (aanlegfase) of alleen de gebruiksfase. Het maatgevende jaar met de hoogste emissies is het 3e en laatste jaar van de realisatiefase waarin: 2/3e deel van de woningen al gerealiseerd zijn en ook bewoond worden, met de daarbij
behorende verkeersgeneratie in de gebruiksfase Het laatste 1/3e deel van de woningen wordt gebouwd met de daarbij behorende emissie per jaar in de aanlegfase, welke gelijk zijn aan de emissie in het 1e en 2e jaar
Ook in deze berekening van het maatgevende jaar met maximale emissies wordt nergens een toename in stikstofdepositie berekend ten opzichte van de referentiesituatie (bemeste landbouwgrond), zie bijlage 5.
7.4
Conclusie
De resultaten van de aanleg- en gebruiksfase (en de combinatie daarvan) laten zien dat stikstofdepositie geen knelpunt is voor de realisatie van Halvinkhuizen fase 1 en externe saldering niet nodig is. Overigens zijn er in en buiten het plangebied bedrijven aanwezig waarmee de gemeentegesprekken voert om zo nodig de emissies over te nemen (salderen) ten behoeve van de volgende planfases.
15/15
Kenmerk
Bijlage 1
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Methodiek kentallen woningbouw
De in dit onderzoek gehanteerde emissiekentallen voor de bouwwerkzaamheden van woningen en appartementen (zie hoofdstuk 4) zijn afgeleid van gedetailleerde gegevens van de werkelijke inzet van mobiele werktuigen en vrachtverkeer bij enkele tientallen woningbouwprojecten. Zowel de realisatie van grondgebonden woningen als van appartementen zijn ruim vertegenwoordigd in deze dataset. Bij sommige projecten werden ook panden gesloopt, daarvoor is een apart emissiekental beschikbaar. Inbegrepen bij de kentallen is het bouwrijp maken van het terrein, de aanleg van kabels en leidingen, het bouwen van de woningen en de aanleg van het openbaar gebied (bestrating, groen, etc.). De beschouwde woningbouwprojecten zijn projecten die in het westen van Nederland zijn gerealiseerd. Daarom maken heiwerkzaamheden vaak onderdeel uit van de aanlegfase. Dit maakt de kentallen ‘robuust realistisch’, aangezien heien op hogere (zand)gronden meestal niet nodig is. Uit het type werktuigen, het dieselverbruik en het aantal draaiuren volgen de NOx en NH3 emissies die vrijkomen bij de bouwwerkzaamheden. Hierbij is de AUB rekenmethode (AdBlue, Uren, Brandstof) van TNO aangehouden13. Dit is sinds AERIUS versie 2021 de voorgeschreven rekenmethode voor de berekening van emissies van mobiele werktuigen. De in tabel B1 gegeven kentallen gelden voor woningbouwprojecten van 10 tot 100 woningen.
Voor grotere projecten zal de emissie per woning lager liggen, maar kunnen deze kentallen worst-case wel worden aangehouden. Voor kleine projecten kunnen de kentallen een onderschatting zijn. Veiligheidshalve kan dan een opslagfactor van een factor 2 worden aangehouden. Tabel B 1 Kentallen aanlegfase voor woningen en appartementen Kg NOx per
Kg NH3 per
woning/appartement
woning/appartement
Bouwwerkzaamheden grondgebonden woning
2,60
0,11
Bouwwerkzaamheden appartement
1,72
0,07
Sloopwerkzaamheden nodig voor realisatie van
0,83
0,03
een nieuwbouwwoning / -appartement
Voor het bepalen van de emissiekentallen is uitgegaan van de inzet van diesel aangedreven STAGE IV klasse werktuigen met als bouwjaar 2014. Ook dit is een robuust realistische aanname. In de huidige praktijk zijn de in te zetten werktuigen al regelmatig nieuwer en schoner. Ook worden soms al elektrische werktuigen ingezet welke emissieloos zijn. Conform de AUB rekenmethode is 6 % AdBlue van het dieselverbruik aangehouden, wat standaard is voor STAGE IV en V-klasse werktuigen met een vermogen tussen 56 en 560 kW. 13
TNO-rapport TNO 2021 R12305 AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen, 10 december 2021
Kenmerk
Bijlage 2
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
Programma en woningtypologiëen Halvinkhuizen fase 1
Kenmerk
Bijlage 3
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
AERIUS uitvoer aanlegfase inclusief interne saldering
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
gemeente Putten -, - Putten Halvinkhuizen fase 1 aanlegfase
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
RwH7abahbJfR 09 juni 2023, 16:50 Wnb-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
referentie - Referentie aanlegfase - Beoogd referentie - Referentie aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
RwH7abahbJfR (09 juni 2023)
2023 2024
0,21 mol/ha/j 0,06 mol/ha/j 0,00 ha 8.052,31 ha 0,00 mol/ha/j 0,15 mol/ha/j
103,0 kg/j 10,5 kg/j 5064947 5066476
262,6 kg/j Veluwe Veluwe
2/9
Projectberekening
referentie (Referentie), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1
Landbouw | Landbouwgrond | Landbouwgrond fase 1
RwH7abahbJfR (09 juni 2023)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
103,0 kg/j
-
3/9
Projectberekening
aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 3
Anders... | Anders... | mobiele werktuigen Halvinkhuizen fase 1 Verkeersnetwerk
RwH7abahbJfR (09 juni 2023)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
10,0 kg/j 0,5 kg/j
241,9 kg/j 20,7 kg/j
4/9
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RwH7abahbJfR (09 juni 2023)
5/9
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
8.052,31
Per gebied
Berekend (ha gekarteerd)
Veluwe (57)
8.052,31
RwH7abahbJfR (09 juni 2023)
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)
3.458,46
3.458,46
0,00
0,00
0,00
0,00
8.052,31
8.052,31
0,15
0,15
6/9
Projectberekening
referentie, Rekenjaar 2023 1
Landbouw | Landbouwgrond
Naam Landbouwgrond Uittreedhoogte fase 1 Warmteinhoud Locatie X:168827,64 Spreiding Y:473916,23 Oppervlakte 7,70 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen
RwH7abahbJfR (09 juni 2023)
Type
Mestaanwending (dierlijke mest) Mestaanwending (kunstmest)
0,5 m 0,000 MW 0m
NH₃
103,0 kg/j
Stof
NOₓ NH₃ NOₓ NH₃
Emissie
0,0 kg/j 87,6 kg/j 0,0 kg/j 15,3 kg/j
7/9
Projectberekening
aanlegfase, Rekenjaar 2024 1
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
Verkeersgeneratie 50% X:169396,46 Y:473764,47 1.324,03 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2
Verkeersgeneratie 50% X:168714 Y:474112,97 591,15 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer Naam
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
3
Max. snelheid
Anders... | Anders...
Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
mobiele Uittreedhoogte werktuigen Warmteinhoud Halvinkhuizen fase Spreiding 1 Locatie X:168826,53 Y:473908,3 Oppervlakte 7,97 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Standaard Profiel Industrie
4,0 m 0,000 MW 4m
Links Rechts NOₓ 14,3 kg/j Type scherm - NO₂ 4,4 kg/j Hoogte - NH₃ 0,4 kg/j Afstand tot de weg - -
Voertuigbewegingen
6.413,0 p/jaar 0,0 p/jaar 2.432,0 p/jaar 0,0 p/jaar
In file
10,0 % 0,0 % 10,0 % 0,0 %
Links Rechts NOₓ 6,4 kg/j Type scherm - NO₂ 1,9 kg/j Hoogte - NH₃ 0,2 kg/j Afstand tot de weg - -
Voertuigbewegingen
In file
6.413,0 p/jaar 0,0 p/jaar 2.432,0 p/jaar 0,0 p/jaar
10,0 % 0,0 % 10,0 % 0,0 %
NOₓ NH₃
241,9 kg/j 10,0 kg/j
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden.
RwH7abahbJfR (09 juni 2023)
8/9
Projectberekening
Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230606_5e1adbf5a8 Database versie 2022.1_5e1adbf5a8 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
RwH7abahbJfR (09 juni 2023)
9/9
Kenmerk
Bijlage 4
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
AERIUS uitvoer gebruiksfase inclusief interne saldering
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
gemeente Putten -, - Putten Halvinkhuizen fase 1 Halvinkhuizen fase 1 gebruiksfase
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
RcN11yMNGNsK 09 juni 2023, 17:34 Wnb-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
referentie - Referentie gebruiksfase - Beoogd referentie - Referentie gebruiksfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
RcN11yMNGNsK (09 juni 2023)
2028 2028
0,21 mol/ha/j 0,05 mol/ha/j 0,00 ha 12.799,53 ha 0,00 mol/ha/j 0,18 mol/ha/j
103,0 kg/j 8,8 kg/j 5064947 5025192
144,9 kg/j Veluwe Veluwe
2/9
Projectberekening
referentie (Referentie), rekenjaar 2028 Emissiebronnen 1
Landbouw | Landbouwgrond | Landbouwgrond fase 1
RcN11yMNGNsK (09 juni 2023)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
103,0 kg/j
-
3/9
Projectberekening
gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2028 Emissiebronnen
Verkeersnetwerk
RcN11yMNGNsK (09 juni 2023)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
8,8 kg/j
144,9 kg/j
4/9
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RcN11yMNGNsK (09 juni 2023)
5/9
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
12.799,53
Per gebied
Berekend (ha gekarteerd)
Veluwe (57)
12.799,53
RcN11yMNGNsK (09 juni 2023)
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)
4.091,21
4.091,21
0,00
0,00
0,00
0,00
12.799,53
12.799,53
0,18
0,18
6/9
Projectberekening
referentie, Rekenjaar 2028 1
Landbouw | Landbouwgrond
Naam Landbouwgrond Uittreedhoogte fase 1 Warmteinhoud Locatie X:168827,64 Spreiding Y:473916,23 Oppervlakte 7,70 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen
RcN11yMNGNsK (09 juni 2023)
Type
Mestaanwending (dierlijke mest) Mestaanwending (kunstmest)
0,5 m 0,000 MW 0m
NH₃
103,0 kg/j
Stof
NOₓ NH₃ NOₓ NH₃
Emissie
0,0 kg/j 87,6 kg/j 0,0 kg/j 15,3 kg/j
7/9
Projectberekening
gebruiksfase, Rekenjaar 2028 1
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
fase 1: verkeer in de wijk X:168890 Y:473865,61 272,16 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
fase 1 - N798 (50%) X:168891,19 Y:474026,38 615,78 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3
Max. snelheid
Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
fase 1 - N303 (50%) X:169469,39 Y:473717,81 1.154,99 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Links Rechts NOₓ 34,1 kg/j Type scherm - NO₂ 7,7 kg/j Hoogte - NH₃ 2,1 kg/j Afstand tot de weg - -
Voertuigbewegingen
1.800,0 p/etmaal 10,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal
In file
10,0 % 10,0 % 0,0 % 0,0 %
Links Rechts NOₓ 38,5 kg/j Type scherm - NO₂ 8,7 kg/j Hoogte - NH₃ 2,3 kg/j Afstand tot de weg - -
Voertuigbewegingen
900,0 p/etmaal 5,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal
In file
10,0 % 10,0 % 0,0 % 0,0 %
Links Rechts NOₓ 72,3 kg/j Type scherm - NO₂ 16,3 kg/j Hoogte - NH₃ 4,4 kg/j Afstand tot de weg - -
Voertuigbewegingen
900,0 p/etmaal 5,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal
In file
10,0 % 10,0 % 0,0 % 0,0 %
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. RcN11yMNGNsK (09 juni 2023)
8/9
Projectberekening
Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230606_5e1adbf5a8 Database versie 2022.1_5e1adbf5a8 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
RcN11yMNGNsK (09 juni 2023)
9/9
Kenmerk
Bijlage 5
R001-1291356VLU-V01-prr-NL
AERIUS uitvoer ‘maatgevend jaar’ (aanleg + gebruik) inclusief interne saldering
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Omschrijving Toelichting
Berekening
gemeente Putten -, - Putten Halvinkhuizen fase 1 Halvinkhuizen fase 1 Het maatgevende 3e jaar (met de hoogste emissies). Dit is het laatste jaar van de realisatiefase waarin: • 2/3e deel van de woningen al gerealiseerd zijn en ook worden bewoond, met de daarbij behorende verkeersgeneratie in de gebruiksfase • Het laatste 3e deel van de woningen wordt gebouwd met de daarbij behorende emissie per jaar in de aanlegfase, welke gelijk zijn aan de emissie in het 1e en 2e jaar
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
Rgf1aWqmBsxJ 12 juni 2023, 10:31 Wnb-rekengrid
Totale emissie
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Resultaten
Hoogste bijdrage
Hexagon
Gebied
referentie - Referentie aanlegfase - Beoogd referentie - Referentie aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname
Rgf1aWqmBsxJ (12 juni 2023)
2027 2027
0,21 mol/ha/j 0,09 mol/ha/j 0,00 ha 5.224,33 ha 0,00 mol/ha/j 0,13 mol/ha/j
103,0 kg/j 16,9 kg/j 5064947 5025192
368,8 kg/j Veluwe Veluwe
2/9
Projectberekening
aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2027 Emissiebronnen 3
Anders... | Anders... | mobiele werktuigen Halvinkhuizen fase 1 Verkeersnetwerk
Rgf1aWqmBsxJ (12 juni 2023)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
10,0 kg/j 6,9 kg/j
241,9 kg/j 126,9 kg/j
3/9
Projectberekening
referentie (Referentie), rekenjaar 2027 Emissiebronnen 1
Landbouw | Landbouwgrond | Landbouwgrond fase 1
Rgf1aWqmBsxJ (12 juni 2023)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
103,0 kg/j
-
4/9
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)
De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). Rgf1aWqmBsxJ (12 juni 2023)
5/9
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
5.224,33
Per gebied
Berekend (ha gekarteerd)
Veluwe (57)
5.224,33
Rgf1aWqmBsxJ (12 juni 2023)
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)
Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)
3.458,46
3.458,46
0,00
0,00
0,00
0,00
5.224,33
5.224,33
0,13
0,13
6/9
Projectberekening
aanlegfase, Rekenjaar 2027 1
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
Bouwverkeer (in jaar 3 van de 3) 50% oostelijk X:169396,46 Y:473764,47 Type scherm 1.324,03 m Hoogte Binnen bebouwde kom (doorstromend) Afstand tot de weg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2
Anders... | Anders...
Max. snelheid
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
mobiele Uittreedhoogte werktuigen Warmteinhoud Halvinkhuizen fase Spreiding 1 Locatie X:168826,53 Y:473908,3 Oppervlakte 7,97 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Standaard Profiel Industrie
Rgf1aWqmBsxJ (12 juni 2023)
4,0 m 0,000 MW 4m
-
-
Voertuigbewegingen
In file
6.413,0 p/jaar 0,0 p/jaar 2.432,0 p/jaar 0,0 p/jaar
Bouwverkeer (in jaar 3 van de 3) 50% westelijk X:168714 Y:474112,97 Type scherm 591,15 m Hoogte Binnen bebouwde kom (doorstromend) Afstand tot de weg Beide richtingen 1 Normaal 0m
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer Naam
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
Wegverkeer | Weg
Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer
3
Max. snelheid
Links Rechts NOₓ 13,3 kg/j - NO₂ 4,5 kg/j - NH₃ 0,3 kg/j
10,0 % 0,0 % 10,0 % 0,0 %
Links Rechts NOₓ 5,9 kg/j - NO₂ 2,0 kg/j - NH₃ 0,2 kg/j
-
Voertuigbewegingen
-
In file
6.413,0 p/jaar 0,0 p/jaar 2.432,0 p/jaar 0,0 p/jaar
10,0 % 0,0 % 10,0 % 0,0 %
NOₓ NH₃
241,9 kg/j 10,0 kg/j
7/9
Projectberekening
4
Wegverkeer | Weg
Naam verkeersgeneratie fase 1: verkeer in de wijk (2/3e van totaal) Links Rechts NOₓ 25,3 kg/j Locatie X:168890 Y:473865,61 Type scherm - - NO₂ 5,8 kg/j Lengte 272,16 m Hoogte - - NH₃ 1,5 kg/j Wegtype Binnen bebouwde kom (doorstromend) Afstand tot de weg - Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte 0m Verkeer Max. snelheid Voertuigbewegingen In file
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 5
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
1.200,0 p/etmaal 10,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal
10,0 % 10,0 % 0,0 % 0,0 %
Wegverkeer | Weg
Naam verkeersgeneratie fase 1: N798 50% westelijk, (2/3e van totaal) Links Rechts NOₓ 28,7 kg/j Locatie X:168891,19 Y:474026,38 Type scherm - - NO₂ 6,5 kg/j Lengte 615,78 m Hoogte - - NH₃ 1,7 kg/j Wegtype Binnen bebouwde kom (doorstromend) Afstand tot de weg - Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte 0m Verkeer Max. snelheid Voertuigbewegingen In file
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 6
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
600,0 p/etmaal 5,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal
10,0 % 10,0 % 0,0 % 0,0 %
Wegverkeer | Weg
Naam verkeersgeneratie fase 1: N798 50% oostelijk, (2/3e van totaal) Links Rechts NOₓ 53,8 kg/j Locatie X:169469,39 Y:473717,81 Type scherm - - NO₂ 12,2 kg/j Lengte 1.154,99 m Hoogte - - NH₃ 3,2 kg/j Wegtype Binnen bebouwde kom (doorstromend) Afstand tot de weg - Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte 0m Verkeer Max. snelheid Voertuigbewegingen In file
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
Rgf1aWqmBsxJ (12 juni 2023)
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
600,0 p/etmaal 5,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal
10,0 % 10,0 % 0,0 % 0,0 %
8/9
Projectberekening
referentie, Rekenjaar 2027 1
Landbouw | Landbouwgrond
Naam Landbouwgrond Uittreedhoogte fase 1 Warmteinhoud Locatie X:168827,64 Spreiding Y:473916,23 Oppervlakte 7,70 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen
Type
Mestaanwending (dierlijke mest) Mestaanwending (kunstmest)
0,5 m 0,000 MW 0m
NH₃
103,0 kg/j
Stof
NOₓ NH₃ NOₓ NH₃
Emissie
0,0 kg/j 87,6 kg/j 0,0 kg/j 15,3 kg/j
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230606_5e1adbf5a8 Database versie 2022.1_5e1adbf5a8 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
Rgf1aWqmBsxJ (12 juni 2023)
9/9