CConstaterende datPutten
Koppel je AI →
Document · PDF

Notitie kostendekking omgevingsvergunningen 2017-2022

Gemeenteraad 23 september 2021, gemeente PuttenBij agendapunt: Notitie kostendekking Omgevingsvergunningen1.480 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Zaaknummer: 1293928 Documentnummer: 1293930

Notitie kostendekking omgevingsvergunningen 2017-2022 1. Aanleiding De kostendekking van de producten waarvoor leges, rechten of heffingen in rekening worden gebracht, wordt periodiek geactualiseerd. In de afgelopen maanden is de kostendekking van de omgevingsvergunningen geanalyseerd. 2. Leges Omgevingsvergunningen De leges voor omgevingsvergunningen zijn opgenomen in de Legesverordening onder Titel 2 hoofdstuk 3. Deze leges zijn betrokken bij voorliggende analyse kostendekking omgevingsvergunningen. De leges voor bestemmingsplanwijzigingen (Legesverordening Titel 2 hoofdstuk 7) zijn niet bij de analyse betrokken. De leges voor bestemmingsplanwijzigingen zijn in de legesverordening 2021 geactualiseerd en kostendekkend vastgesteld. 2.1 Aantal omgevingsvergunningen In tabel 1 is het aantal omgevingsvergunningen per soort vergunning opgenomen. Het totaal aantal aanvragen is niet gelijk aan de optelsom van de vergunningen. Dit komt doordat een aanvraag meerdere vergunningen kan bevatten. Aantal Omgevingsvergunningen

W 2017

W 2018

W 2019

W 2020

B 2021

B 2022

Bouwen (2.3.1)

271

290

277

326

332

320

Aanleg (2.3.2)

9

7

13

11

22

15

208

202

204

261

240

240

Brandveiligheid (2.3.4)

-

1

2

1

4

2

Uitweg / inrit (2.3.5)

26

29

29

47

40

45

Kappen (2.3.6)

84

109

103

96

102

100

Monument (2.3.12)

4

1

2

7

6

7

Milieu (wettelijk legesvrij)

12

11

11

15

6

11

Totaal aantal omgevingsvergunningen

614

650

641

764

752

740

Totaal aantal aanvragen

444

475

464

541

526

520

Afwijken bestemmingsplan (2.3.3)

Tabel 1. Aantal Omgevingsvergunningen 2017 - 2022

In de periode 2017 – 2020 is het aantal aanvragen gestegen van 444 naar 541 aanvragen. De prognose voor 2021 en 2022 is dat het aantal aanvragen circa 520 zal zijn. Een stijging of daling van het aantal aanvragen heeft een direct effect op de opbrengsten. Echter niet direct op de lasten als de uitvoering binnen de bestaande formatie wordt uitgevoerd. In tabel 2 is een sterk vereenvoudigd voorbeeld weergegeven van het effect van mutaties in het aantal aanvragen op de kostendekking en de totale lasten.

Verhaalbare lasten

Omgevingsvergunningen

FTE

€

Niet - verhaalbare

Totale lasten

lasten FTE

€

FTE

€

Begroot Aanvragen

200

Leges

200.000

Medewerker A (1fte)

80.000

1,00

80.000

-

-

1,00

80.000

Medewerker B (1fte)

80.000

0,75

60.000

0,25

20.000

1,00

80.000

Medewerker C (1fte)

80.000

0,75

60.000

0,25

20.000

1,00

80.000

2,50

200.000

0,50

40.000

3,00

240.000

Totaal begroot Kostendekking begroot

100%

Werkelijk - stijging Aanvragen

250

Leges

250.000

Medewerker A (1fte)

80.000

1,00

80.000

-

-

1,00

80.000

Medewerker B (1fte)

80.000

0,80

64.000

0,20

16.000

1,00

80.000

Medewerker C (1fte)

80.000

0,80

64.000

0,20

16.000

1,00

80.000

2,60

208.000

0,40

32.000

3,00

240.000

Totaal werkelijk - stijging Kostendekking werkelijk - stijging

120%

Werkelijk - daling Aanvragen

150

Leges

150.000

Medewerker A (1fte)

80.000

1,00

80.000

-

-

1,00

80.000

Medewerker B (1fte)

80.000

0,70

56.000

0,30

24.000

1,00

80.000

Medewerker C (1fte)

80.000

0,70

56.000

0,30

24.000

1,00

80.000

2,40

192.000

0,60

48.000

3,00

240.000

Totaal werkelijk - daling Kostendekking werkelijk - daling

78%

Tabel 2. Voorbeeld effect mutaties in het aantal aanvragen omgevingsvergunningen

Toelichting: In tabel 2 wordt ervan uitgegaan dat de uitvoering binnen de bestaande formatie plaatsvindt, dit is namelijk tot heden de situatie in Putten. Het effect van een stijging van het aantal aanvragen is dan: -

een stijging van de opbrengsten (€ 50.000);

-

een stijging van de kostendekking (120%);

-

een verschuiving van niet-verhaalbare uren naar verhaalbare uren (€ 8.000), en;

-

gelijkblijvende totale personeelslasten (€ 240.000).

Een stijging van het aantal aanvragen heeft zodoende een positief effect op het jaarresultaat. De opbrengsten stijgen, maar de lasten stijgen niet evenredig mee. 2 van 5

Het effect van een daling van het aantal aanvragen is dan: -

een daling van de opbrengsten (-/- € 50.000);

-

een daling van de kostendekking (78%);

-

een verschuiving van verhaalbare uren naar niet-verhaalbare uren (-/- € 8.000), en;

-

gelijkblijvende totale personeelslasten (€ 240.000).

Een daling van het aantal aanvragen heeft zodoende een nadelig effect op het jaarresultaat. De opbrengsten dalen, maar de lasten dalen niet evenredig mee. 2.2 Kostendekking leges omgevingsvergunningen De kostendekking van de leges omgevingsvergunningen in de periode 2017 – 2022 is in tabel 3 weergegeven. Kostendekking omgevingsver-

W 2017

W 2018

W 2019

W 2020

B 2021

B 2022

Personeelskosten excl. Overhead

338.505

370.540

420.918

405.367

442.243

563.873

Overige kosten

69.385

49.589

50.139

68.714

50.000

50.000

Netto kosten taakveld

407.891

420.128

471.057

474.081

492.243

613.873

Overhead

203.482

215.140

241.428

251.256

264.905

359.560

Totale lasten

611.373

635.268

712.485

725.337

757.148

973.433

Leges omgevingsvergunningen

546.791

805.490

807.767

1.126.052

668.135

668.135

Totaal opbrengsten

546.791

805.490

807.767

1.126.052

668.135

668.135

Resultaat

-64.582

170.221

95.282

400.715

-89.013

-305.298

126,8%

113,4%

155,2%

88,2%

68,6%

gunningen Kosten taakveld

Toe te rekenen kosten

Opbrengsten

Percentage kostendekking

89,4%

Tabel 3. Kostendekking omgevingsvergunningen 2017 - 2022

Toelichting: -

De kostendekking van de leges omgevingsvergunningen is in zijn totaliteit beoordeeld en niet voor elke soort vergunning afzonderlijk.

-

De kostendekking van de leges omgevingsvergunningen is in de afgelopen jaren fors gestegen. Bij de herziening van de legesverordening in 2017 zijn de tarieven/percentages van de leges voor bouwactiviteiten verhoogd, om zodoende 100% kostendekkend te zijn. In werkelijkheid was de kostendekking in de periode 2018 tot en met 2020 meer dan 100% door hogere bouwsommen en aantallen dan in 2017 geschat. De lasten (voor het overgrote deel personeelslasten) stegen niet evenredig mee.

-

Het besluit van de raad is maximaal 100% kostendekking (per titel/cluster). De tarieven/percentages van de leges voor bouwactiviteiten zijn om die reden in de Legesverordening 2021 verlaagd, om te voorkomen dat de baten de lasten blijven overstijgen.

3 van 5

-

De afhandeling van het toenemende aantal aanvragen is niet meer mogelijk binnen de bestaande formatie (zie hiervoor 1274270 Organisatieontwikkeling afdeling Ruimte). In de prognose voor 2021 en 2022 is nu rekening gehouden met uitbreiding van formatie voor omgevingsvergunningen.

3. Wijziging leges Om ook na de uitbreiding van de formatie voor omgevingsvergunningen weer 100% kostendekkend te zijn is er een extra opbrengst nodig van € 305.000. Voorstel is om de tarieven voor bouwactiviteiten weer te laten stijgen. In tabel 4 zijn de percentages van 2020 en 2021 opgenomen en de voorgestelde percentages voor 2022. Leges omgevingsvergunningen - bouwactiviteiten

2020

2021

2022

In geval van geraamde bouwkosten minder dan € 50.000,00

2,80%

1,73%

2,77%

met een minimum van

100,00

100,00

100,00

plus over het gedeelte van de bouwsom van € 50.000 tot € 250.000

2,59%

1,60%

2,57%

plus over het gedeelte van de bouwsom van € 250.000 tot € 1.000.000

2,39%

1,47%

2,37%

plus over het gedeelte van de bouwsom van € 1.000.000 of meer

2,08%

1,28%

2,06%

2.3.1

Bouwactiviteiten

2.3.1.1

Indien de aanvraag om een omgevingsvergunning betrekking heeft op een bouwactiviteit als bedoeld in artikel 2.1, eerste lid, onder a, van de Wabo, bedraagt het tarief, onverminderd het bepaalde in de andere onderdelen van dit hoofdstuk indien tevens sprake is van de in die onderdelen bedoelde activiteiten:

2.3.1.1.1

2.3.1.1.2

Voor de op grond van dit artikel in rekening gebrachte leges, geldt een maximum van € 100.000,00 per object, voor zover de aanvraag geen betrekking heeft op bouwwerken voor woondoeleinden.

Tabel 4. Leges bouwactiviteiten

De voorgestelde percentages voor 2022 benaderen de vastgestelde percentages in 2020. Met deze verhoging is de verwachting dat de kostendekking van de leges omgevingsvergunningen weer 100% zal zijn. 4. Conclusie De kostendekkendheid van de omgevingsvergunningen was in de jaren 2018 tot en met 2020 meer dan 100% door een toename in het aantal aanvragen omgevingsvergunningen. Doordat de afhandeling van de aanvragen binnen de bestaande formatie werd uitgevoerd, stegen de lasten niet evenredig mee. Om niet meer dan 100% kostendekkend te zijn, zijn de leges voor bouwactiviteiten in 2021 verlaagd. Door een toenemende werkvoorraad is de afhandeling van de aanvragen omgevingsvergunningen niet meer mogelijk binnen de bestaande formatie. Door uitbreiding van de formatie stijgen de lasten en is de kostendekkendheid van de leges omgevingsvergunningen lager dan 100%.

4 van 5

Door de leges voor bouwactiviteiten met ingang van 2022 weer te verhogen is de verwachting dat de kostendekkendheid van de leges omgevingsvergunningen weer 100% zal zijn.

5 van 5

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10555659/1