CConstaterende datPurmerend
Koppel je AI →
Document · PDF

e.-bijlage-3-onderzoeksrapport-beleving-kunst-en-cultuur

Gemeenteraad 30 januari 2025, gemeente PurmerendBij agendapunt: Nieuwe cultuurvisie11.802 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Enquête onder het internetpanel ten behoeve van de nieuwe cultuurvisie

De beleving van kunst en cultuur

2024 Rapport

De beleving van kunst en cultuur Enquête onder het internetpanel ten behoeve van de nieuwe cultuurvisie

Colofon In opdracht van:

Maatschappelijk domein

Uitgave van:

Team Beleidsonderzoek en informatiemanagement gemeente Purmerend beleidsonderzoek@purmerend.nl

Digitale rapportage: www.purmerend.nl/stadsgegevens Datum:

januari 2024

2

Inhoud Samenvatting

5

Inleiding

10

1.

2.

3.

4.

5.

Aanleiding

10

De aanpak en respons

10

Weging

11

Leeswijzer

11

Cultuurbezoek algemeen

12

Cultuurbezoek algemeen

12

Plaats van cultuurbezoek

13

Cultuurbezoek in de gemeente: culturele instellingen

16

Bezoek theater, muziek, film, bibliotheek, cultuurcentra

16

Bezoek musea

18

Bezoek culturele evenementen en overig cultuur

19

Cultuurbezoek in de gemeente: frequentie en reden(en)

21

Wens om vaker cultuur te bezoeken in de gemeente

21

Reden(en) niet vaker cultuurbezoek in de gemeente

22

Reden(en) geen interesse in cultuurbezoek in de gemeente

23

Missend cultureel aanbod in de gemeente

24

Het zelf beoefenen van culturele activiteiten

26

Beoefenen van culturele activiteiten in de gemeente of elders

26

Wens om wél of vaker cultuur te beoefenen in de gemeente

27

Reden(en) niet of niet vaker cultuurbeoefening in de gemeente

27

Reden(en) geen of niet vaker cultuur willen beoefenen in de gemeente

28

Missend aanbod om zelf cultuur beoefenen in de gemeente

30

Uitspraken over aanbod, bezoek en zelf beoefenen van cultuur 31 3

6.

7.

Reactie op uitspraken over aanbod, bezoek en zelf beoefenen van cultuur

31

Uitspraken over belang van cultuur in de gemeente

36

Reactie op uitspraken over het belang van cultuur in de gemeente

36

Vrijwilligerswerk in het culturele veld

38

Vrijwilligerswerk in het culturele veld

38

4

Samenvatting Het laatste gemeentelijke cultuurbeleid stamt uit 2011 en betreft een beknopte paragraaf over kunst en cultuur, als onderdeel van het brede maatschappelijke beleidskader. Gezien de maatschappelijke waarde van kunst en cultuur en de veranderingen die het culturele veld heeft doorgemaakt door de coronaperiode, is een cultuurvisie gewenst. Om deze visie op te stellen, is het van belang te weten waar Purmerend momenteel staat op het gebied van kunst en cultuur. In deze rapportage willen we de volgende vraag beantwoorden: Hoe beleven inwoners van gemeente Purmerend kunst en cultuur, en wat is hun mening over het gemeentelijk cultuurbeleid? Aanpak en respons Om deze vraag te beantwoorden is er gekozen voor een digitale enquête. Deze enquête is uitgezet onder het internetpanel voor het verkrijgen van representatieve resultaten van inwoners van de Beemster en Purmerend. Op 8 juni 2023 is de enquête verstuurd aan het internetpanel. 1.910 leden hebben de vragenlijst ingevuld, hetgeen een respons is van 58%. Dit is een gebruikelijke respons voor het internetpanel.

Cultuurbezoek algemeen 97% van de inwoners heeft wel eens cultuur bezocht. Men is vooral naar een film of bioscoop, toneel/ theater/ musical, en een muziekvoorstelling of concert geweest. 50-plussers hebben vaker dan de jongere leeftijdsgroepen nog nooit een culturele voorstelling bezocht. De overgrote meerderheid (93%) van de groep inwoners die ooit wel eens cultuur heeft gezocht, deed dit (onder andere) in Purmerend-stad, 14% heeft (ook) cultuur bezocht in de Beemster. Bijna vier op de vijf (79%) bezocht (ook) cultuur in Amsterdam. Hoe jonger men is, hoe vaker men (ook) ooit wel eens cultuur heeft bezocht in Amsterdam en/of Zaanstad. 65-plussers hebben juist vaker dan de jongere leeftijdsgroepen (ook) cultuur in de Beemster bezocht.

Cultuurbezoek in de gemeente Bezoek theater, muziek, film, bibliotheek, cultuurcentra Theater de Purmaryn is door ruim de helft van de inwoners (52%) de afgelopen vijf jaar herhaaldelijk bezocht. Ook Bibliotheek Waterland wordt vaak herhaaldelijk bezocht: 45%. Voor concert en cultuurpodium P3 is dit 23%. Filmhuis Purmerend, Cultuurhuis Wherelant, Theater De Verbeelding, Cultureel Centrum Onder de Linden, Muziekschool Waterland, en NKT theaterschool worden minder vaak herhaaldelijk bezocht (variërend van 4% tot 11%). Van Cultureel Centrum Onder de Linden heeft ruim de helft van de inwoners nog nooit gehoord (52%). Bij Theater de Purmaryn, Bibliotheek Waterland, en de P3 is dit slechts 1%. Bezoek musea Van de voorgelegde musea is het Purmerends Museum de afgelopen 5 jaar het vaakst bezocht: door 10% herhaaldelijk en door 19% 1 keer. Naar het museum van Betje Wolff is 13% de afgelopen 5 jaar minstens 1 keer geweest; naar het Agrarisch Museum Westerhem 8%.

5

Bezoek culturele evenementen en overig cultuur Het Reuring Festival is veruit het meest bezochte evenement: driekwart (77%) van de inwoners heeft dit ooit bezocht. Ruim de helft (52%) heeft dit festival in de afgelopen 5 jaar herhaaldelijk bezocht. De harddraverijen in Purmerend-stad en/of Beemster zijn door de helft van de inwoners (52%) ooit bezocht; 22% kwam daar de afgelopen 5 jaar herhaaldelijk. Een aantal culturele evenementen/ instellingen wordt door maar een klein aandeel van de inwoners bezocht: met name Kunsthuis Waterland en De Keyserklim (kerktoren Middenbeemster). Van Muziek aan de Middenweg, De Keyserklim, en Kunsthuis Waterland heeft meer dan de helft van de inwoners nog nooit gehoord.

Cultuurbezoek in de gemeente: frequentie en reden(en) Cultuurbezoek en wens om vaker cultuur te bezoeken in de gemeente De meerderheid van de inwoners (62%) geeft aan al cultuur te bezoeken in de gemeente, 38% doet dit nog niet. Bekijken we deze cijfers nader dan bezoekt 29% al cultuur, maar zou dit wel vaker willen. Een derde (33%) doet dit al, en dit hoeft voor hen niet vaker. Ruim een vijfde (22%) doet dit nog niet, maar zou dit wel willen, en 15% doet dit nog niet en dit hoeft voor hen ook niet. 18-49 jarigen geven het vaakst aan nog geen cultuur te bezoeken in de gemeente, maar dit wel te willen. 35-49 jarigen geven vaker dan de andere leeftijdsgroepen aan al cultuur te bezoeken in de gemeente, en dit wel vaker te willen. 65-plussers geven vaker aan al cultuur te bezoeken in de gemeente, en dat dit voor hen niet vaker hoeft. Reden(en) niet vaker cultuurbezoek in de gemeente voor inwoners die vaker zouden willen Inwoners die al cultuur bezoeken in de gemeente en wel vaker willen, of dit nog niet doen, maar wel willen (tezamen 51% van de respondenten), is gevraagd waarom ze niet vaker cultuur bezoeken in de gemeente. Geen tijd en aanbod dat niet aanspreekt zijn de meest genoemde redenen, gevolgd door ‘ik vind het te duur’. 18-64 jarigen geven vaker dan 65-plussers aan er geen tijd voor te hebben.

Voor 65-plussers is een fysieke beperking/ de gezondheid vaker een reden dan voor jongere leeftijdsgroepen. Een groter aandeel van de 75-plussers geeft aan dat het voor hen lastig te bereiken is dan bij de jongere leeftijdsgroepen. Reden(en) geen interesse in cultuurbezoek in de gemeente Inwoners die nog geen cultuur bezoeken in de gemeente en dit ook niet willen (15% van de respondenten), is gevraagd waarom ze geen cultuur willen bezoeken in de gemeente. Geen interesse in cultuurbezoek is de meest genoemde reden, gevolgd door aanbod dat niet aanspreekt, en ‘ik heb er geen tijd voor’. Missend cultureel aanbod in de gemeente Aan alle respondenten is gevraagd of ze iets missen op het gebied van cultureel aanbod in de gemeente. Ruim de helft geeft aan niets te missen, ruim een tiende geeft aan wel iets te missen. Inwoners die iets missen, geven onder andere aan de volgende zaken te missen: cultuur voor specifieke doelgroepen/ leeftijdsgroepen, variatie in aanbod muziek/ alternatieve of klassieke muziek, musea, grotere/ andere bioscoop, festivals/ evenementen, dans, exposities, theater, toneel/ musicals, stand-up comedy/ cabaret, en goedkoper of gratis aanbod. 18-49 jarigen geven vaker dan de oudere leeftijdsgroepen aan iets te missen op het gebied van cultureel aanbod.

6

Het zelf beoefenen van culturele activiteiten Beoefenen van culturele activiteiten in de gemeente of elders 14% van de inwoners beoefent culturele activiteiten in de gemeente, 3% zowel in de gemeente als ergens anders, 5% alleen ergens anders. De overgrote meerderheid (80%) van de inwoners beoefent geen culturele activiteiten. Met afnemende leeftijd neemt het aandeel dat alleen in de gemeente culturele activiteiten beoefent af. Wens om wél of vaker cultuur te beoefenen in de gemeente Ruim de helft (56%) van de inwoners geeft aan niet of niet vaker culturele activiteiten te willen beoefenen in de gemeente dan dat ze nu doen, 17% wil dit wél of vaker. Ruim een kwart van de respondenten geeft aan dit niet te weten. Een kwart van de 18-34 jarigen wil wél of vaker culturele activiteiten in de gemeente beoefenen. Bij de andere leeftijdsgroepen is dit aandeel kleiner. Reden(en) niet of niet vaker cultuurbeoefening in de gemeente Respondenten die hebben aangegeven wél of vaker culturele activiteiten in de gemeente te willen beoefenen of dit niet weten (tezamen 44% van de respondenten) is gevraagd waarom ze niet of niet vaker cultuur beoefenen in de gemeente. ‘Geen tijd’ is de meest genoemde reden (46%), gevolgd door aanbod dat niet aanspreekt (23%) en ‘ik vind het te duur’(18%). 18-64 jarigen geven vaker aan dat ze er geen tijd voor hebben dan 65-plussers.

Een fysieke beperking/ de gezondheid en ‘lastig te bereiken’ is voor 75-plussers vaker een reden dan voor de jongere leeftijdsgroepen. Reden(en) geen of niet vaker cultuur willen beoefenen in de gemeente Respondenten die hebben aangegeven geen of niet vaker culturele activiteiten in de gemeente te willen beoefenen (56% van de respondenten) is gevraagd waarom ze dit niet willen. Geen interesse in cultuurbeoefening is de meest genoemde reden (44%), gevolgd door ‘geen tijd’ (38%), en aanbod dat niet aanspreekt (10%). 18-34 jarigen geven het vaakst aan dit niet (vaker) te willen door geen interesse in culturele activiteiten, 75-plussers geven dit het minst vaak aan. 18-64 jarigen geven vaker aan dat ze er geen tijd voor hebben dan 65-plussers. Een fysieke beperking/ de gezondheid en ‘lastig te bereiken’ is door 75-plussers vaker als reden gegeven dan door de jongere leeftijdsgroepen. Missend aanbod om zelf cultuur te beoefenen in de gemeente Aan alle respondenten is gevraagd of ze iets missen in het aanbod om zelf cultuur te beoefenen in de gemeente. Meer dan de helft (60%) van de inwoners geeft aan niets te missen, 5% mist wel iets. De inwoners die iets missen, geven onder andere aan de volgende zaken te missen: danslessen voor verschillende leeftijdsgroepen, koor, en activiteiten in de avond of in het weekend.

75-plussers geven het vaakst aan niets te missen, 18-49 jarigen het minst vaak.

Reactie op uitspraken over aanbod, bezoek en zelf beoefenen van cultuur De inwoners is een vijftal uitspraken voorgelegd over aanbod, bezoek en zelf beoefenen van culturele activiteiten in de gemeente. Ik ben voldoende op de hoogte van wat er op cultureel gebied te bezoeken of te doen is in Purmerend en/of Beemster. Bijna de helft van de inwoners is het hier (helemaal) mee eens (49%). 19% is het hier 7

(helemaal) mee oneens. Oudere leeftijdsgroepen zijn het hier vaker (helemaal) mee eens dan de jongere leeftijdsgroepen. Informatie over wat er op cultureel gebied te bezoeken of te doen is in Purmerend en/of Beemster, is makkelijk te vinden. Ook met deze uitspraak is de helft het (helemaal) eens (49%). 14% is het hier (helemaal) mee oneens. Hoe ouder men is, hoe vaker men het hier (helemaal) mee eens is. Ik heb behoefte aan meer cultureel aanbod in Purmerend en/of Beemster, zoals voorstellingen, cursussen, tentoonstellingen, enzovoort. Hier wordt vaak een neutraal antwoord gegeven: 40% is het niet eens en niet oneens met deze uitspraak. 19% is het er (helemaal) mee eens, en 31% is het er (helemaal) mee oneens. De jongere leeftijdsgroepen zijn het hier wat vaker (helemaal) mee eens dan de oudere leeftijdsgroepen. In mijn wijk is er op cultureel gebied voldoende te bezoeken of te doen. Ruim een derde (35%) is het hier (helemaal) mee oneens, 17% is het hier (helemaal) mee eens. In de wijken Centrum en de Beemster is men het hier vaker (helemaal) mee eens dan (helemaal) mee oneens. In de andere wijken is men het hier juist vaker (helemaal) mee oneens dan (helemaal) mee eens. Voor jongeren (tot en met 27 jaar) is er op cultureel gebied voldoende te bezoeken of te doen in Purmerend en/of Beemster. Bijna de helft (48%) geeft aan het niet te weten.

16% is het hier (helemaal) mee eens, en 16% is het (helemaal) mee oneens. Hoe ouder men is, hoe vaker men aangeeft het niet te weten: jongere leeftijdsgroepen hebben een meer uitgesproken mening over deze uitspraak.

Reactie op uitspraken over het belang van cultuur in de gemeente De inwoners is een vijftal uitspraken voorgelegd over het belang van cultuur in de gemeente. In het algemeen kan worden gezegd dat de reactie op de uitspraken ongeveer gelijk is. Alleen de verhouding tussen de antwoorden helemaal eens en eens verschilt soms. Ieder kind in Purmerend en Beemster moet via school in aanraking komen met het cultureel aanbod in de gemeente. Hier is de overgrote meerderheid het (helemaal) mee eens: 86%, 3% is het hier (helemaal) mee oneens. Het is belangrijk dat de gemeente Purmerend bijdraagt aan cultuur in Purmerend en Beemster. 85% is het hier (helemaal) mee eens, 3% is het hier (helemaal) mee oneens. Alle inwoners van Purmerend en Beemster moeten culturele activiteiten kunnen bezoeken in de gemeente. 86% is het hier (helemaal) mee eens, 3% is het hier (helemaal) mee oneens. Het is belangrijk dat er in Purmerend en Beemster een bloeiend cultureel leven is. 81% is het hier (helemaal) mee eens, 3% is het hier (helemaal) mee oneens. Alle inwoners van Purmerend en Beemster moeten de mogelijkheid hebben om zelf actief cultuur te kunnen beoefenen in de gemeente. 82% is het hier (helemaal) mee eens, 2% is het hier (helemaal) mee oneens.

Vrijwilligerswerk in het culturele veld Een tiende (10%) geeft aan als vrijwilliger actief te zijn in het culturele veld, een vijfde (20%) geeft aan ‘nee, maar ik zou (misschien) wel willen’, 70% is niet actief en wil dit ook niet. 65-74 jarigen zijn het vaakst actief als vrijwilliger, 18-49 jarigen het minst vaak. 18-34 jarigen geven het vaakst aan dat ze niet actief zijn als vrijwilliger, maar dat ze dit (misschien) wel zouden willen, gevolgd door 50-64 jarigen en 35-49 jarigen.

8

Belangrijkste conclusies •

•

•

•

•

• •

Bijna alle inwoners hebben ooit wel eens cultuur bezocht (97%). Van de cultuurbezoekers heeft bijna iedereen (ooit) cultuur bezocht in Purmerend-stad (93%), 14% deed dit (ook) in de Beemster. Het belang van cultuur in de gemeente wordt door de overgrote meerderheid (81% en meer) van de inwoners onderstreept. Zo vinden inwoners het bijvoorbeeld belangrijk dat de gemeente bijdraagt aan cultuur in Purmerend en Beemster, dat er een bloeiend cultureel leven is in de gemeente, en dat ieder kind in de gemeente via school in aanraking zou moeten komen met het cultureel aanbod in de gemeente. Theater de Purmaryn, Bibliotheek Waterland, concert en cultuurpodium P3, het Purmerends Museum, Reuring Festival, en harddraverijen zijn door meer dan de helft van de inwoners wel eens bezocht. Meer dan de helft van de inwoners heeft van het volgende cultureel aanbod nog nooit gehoord: Muziek aan de Middenweg, Cultureel Centrum Onder de Linden, Kunsthuis Waterland, De Keyserklim, Agrarisch Museum Westerhem. Mogelijk ligt daar potentieel in het vergroten van bekendheid. Voor zowel aanbod in cultuur om te bezoeken als om zelf te beoefenen in de gemeente, is er een potentieel aan inwoners die dit wel of vaker zouden willen doen. Ruim een vijfde (22%) van de inwoners bezoekt nog geen cultuur in de gemeente, maar zou dit wel willen. 29% doet dit al, maar zou vaker willen.

17% van de inwoners zou wél of vaker cultuur willen beoefenen in de gemeente (dan dat ze nu doen). Wat hen belemmert om dit wel of vaker te doen is overwegend dat ze er geen tijd voor hebben of dat het aanbod niet aanspreekt. De prijs/te duur staat op een derde plaats. Ongeveer de helft van de inwoners is voldoende op de hoogte van het cultureel aanbod in de gemeente, ook kan ongeveer de helft informatie over cultureel aanbod makkelijk vinden. De andere helft van de inwoners is hier niet voldoende van op de hoogte of kan dit niet vinden, of staat hier neutraal in of weet dit niet. Inwoners uit Centrum en Beemster vinden vaker dan inwoners uit de andere wijken dat er op cultureel gebied voldoende te bezoeken of doen is in hun wijk. Er is een potentieel aan vrijwilligers die zich in willen zetten voor het culturele veld, maar dit nu nog niet doen.

9

Inleiding ‘Hoe beleven inwoners van gemeente Purmerend kunst en cultuur, en wat is hun mening over het gemeentelijk cultuurbeleid?’ Dat is de vraag die we willen beantwoorden in deze rapportage, ten behoeve van de nieuw op te stellen cultuurvisie.

Aanleiding Het laatste gemeentelijke cultuurbeleid stamt uit 2011 en betreft een beknopte paragraaf over kunst en cultuur, als onderdeel van het brede maatschappelijke beleidskader. Hoog tijd dus voor een herijking. Door de coronaperiode heeft het culturele veld vele veranderingen doorgemaakt. Daarnaast heeft deze periode ook het belang van kunst en cultuur voor de inwoners weer extra benadrukt. Gezien deze maatschappelijke waarde van kunst en cultuur en de veranderingen in het culturele veld, is een cultuurvisie gewenst. Om deze visie op te stellen, is het van belang te weten waar Purmerend momenteel staat op het gebied van kunst en cultuur. Dit geeft richting voor de cultuurvisie, en laat zien waar verbeterpunten liggen op het vlak van kunst en cultuur.

De aanpak en respons Internetpanel Er is gekozen voor een digitale enquête. Deze enquête is uitgezet onder het internetpanel voor het verkrijgen van representatieve resultaten van inwoners van de Beemster en Purmerend. Vraagstelling Hoe beleven inwoners van gemeente Purmerend kunst en cultuur, en wat is hun mening over het gemeentelijk cultuurbeleid? Deelvragen: • • • • • •

Is men bekend met de culturele voorzieningen in de gemeente Purmerend? Bezoekt men gesubsidieerde instellingen in Purmerend en/of Beemster? Als men geen gebruik maakt van culturele voorzieningen, waarom niet? Hoe is de algemene houding tegenover kunst en cultuur in de gemeente Purmerend? Wat ziet men als de taken van de gemeente op het gebied van kunst en cultuur? Mist men zaken op het gebied van cultuur?

Respons internetpanel 58% Op 8 juni 2023 is de enquête verstuurd aan het internetpanel. 1.910 van de 3.285 panelleden hebben de vragenlijst ingevuld, hetgeen een respons is van 58%. Dit is een gebruikelijke respons voor het internetpanel.

10

Weging De antwoorden van de panelleden zijn gewogen naar leeftijd, wijk en geslacht. Dit is gedaan om de verdeling over de leeftijdsgroepen en de spreiding over de wijken/gebieden zoveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de werkelijke verhoudingen in gemeente Purmerend.

Leeswijzer •

•

•

•

•

In het rapport zijn percentages afgerond. Wanneer we percentages met cijfers achter de komma presenteren, suggereren we een nauwkeurigheid die er in werkelijkheid niet is. Soms komt daardoor de optelsom niet precies uit op 100%, maar op 99% of 101%. Bij een aantal vragen kon de respondent meer dan één antwoord aankruisen. Als dit het geval is, staat dit vermeld in de figuurkop. De optelsom van de percentages is dan doorgaans hoger dan 100%. Dit komt doordat de antwoorden zijn gepercenteerd op het aantal respondenten en niet op het aantal gegeven antwoorden. Het onderzoek is gebaseerd op 1.910 respondenten. Als we rapporteren over een gedeelte van de respondenten (bijvoorbeeld omdat de vraag niet voor iedereen van toepassing is) noemen we dat in de figuur en/of tekst. Door de omvang van het internetpanel en de weging geeft het onderzoek een representatief beeld van de inwoners van Purmerend. In de rapportage spreken we dan ook over ‘de inwoners’. Dit komt tevens de leesbaarheid ten goede. In enkele gevallen wordt gesproken over ‘de respondent’, bijvoorbeeld in de zin ‘de respondent is een aantal uitspraken voorgelegd’. In de rapportage wordt in enkele gevallen onderscheid gemaakt naar de gebieden Beemster en Purmerend. Deze komen overeen met de voormalige gemeenten. Gaat het over de gehele gemeente, dan staat dat aangegeven met ‘gemeente Purmerend’ of ‘de gemeente’.

Als we spreken over Purmerend-stad, dan bedoelen we de voormalige gemeente Purmerend, dus exclusief Beemster.

11

1. Cultuurbezoek algemeen In dit hoofdstuk komt aan de orde: • •

of men wel eens cultuur heeft bezocht in welke plaats men wel eens cultuur heeft bezocht

Cultuurbezoek algemeen Welke culturele voorstellingen, musea, festivals of evenementen heeft u wel eens bezocht? Dit kan zijn binnen of buiten de gemeente Purmerend. Men kon meerdere antwoorden geven. 97% van de inwoners heeft wel eens cultuur bezocht Men is vooral naar een film of bioscoop geweest: ruim vier op de vijf (82%) inwoners heeft dit wel eens gedaan. Op de tweede plaats staat ‘toneel/ theater/ musical’ (73%), gevolgd door ‘muziekvoorstelling/concert’ (69%). Bijna alle inwoners (97%) geven aan ooit wel eens een culturele voorstelling, museum, festival, bioscoop, of evenement te hebben bezocht, slechts 3% heeft dit nog nooit gedaan. Figuur 1.1. Welke culturele voorstellingen, musea, festivals of evenementen heeft u wel eens bezocht?, % meer dan één antwoord mogelijk lm/bioscoop

8

toneel/theater/musical

73

muziekvoorstelling/concert

69

museum/tentoonstelling/e positie

57

cabaret/stand up comedy

50

dance event/dansfestival

dansvoorstelling

1

anders

5

ik heb iets dergelijks nooit bezocht

3 0

5

50

75

100 %

Leeftijd Wanneer we bekijken hoe de verschillende leeftijdsgroepen hebben gereageerd op deze eerste vraag, zijn er een aantal verschillen te zien, zie hiervoor ook figuur 1.2. • • •

voor ‘film/ bioscoop’ en ‘dance-event/ dansfestival’ geldt dat hoe jonger de respondent is, hoe vaker men dit ooit wel eens heeft bezocht voor ‘cabaret/ stand-up comedy’ en ‘muziekvoorstelling/concert’ geldt dat 75-plussers dit minder vaak ooit wel eens hebben bezocht dan de jongere leeftijdsgroepen door 50-plussers wordt vaker aangegeven dat ze nog nooit een culturele voorstelling hebben bezocht dan door de jongere leeftijdsgroepen

12

Figuur 1.2. Welke culturele voorstellingen, musea, festivals of evenementen heeft u wel eens bezocht?, naar leeftijd, % meer dan één antwoord mogelijk

5 68

lm/bioscoop

8 91 96 74 76 75

toneel/theater/musical

68

7

57 66

muziekvoorstelling/concert

71 7 71

museum/tentoonstelling/e positie

53

57 58 58 63

31 4

cabaret/stand up comedy

48 6

50 3 dance event/dansfestival

15 36 4 17

dansvoorstelling

0 1 1 4 3 5

anders

4

9

7 5 5 1 0

ik heb iets dergelijks nooit bezocht

0

5

50

75

100 %

Plaats van cultuurbezoek In welke plaats(en) heeft u dit bezocht? Men kon meerdere antwoorden geven. Deze vraag is alleen gesteld aan inwoners die hebben aangegeven ooit wel eens cultuur te hebben bezocht (97% van de respondenten, zie figuur 1.1).

13

93% van de inwoners bezocht ooit cultuur in Purmerend-stad, 14% (ook) in de Beemster De overgrote meerderheid (93%) van deze groep inwoners heeft ooit wel eens cultuur bezocht in Purmerend-stad, 14% heeft (ook) cultuur bezocht in de Beemster. Bijna vier op de vijf (79%) bezocht (ook) cultuur in Amsterdam. Wanneer we kijken welk aandeel van de inwoners cultuur bezocht in Purmerend-stad en/of de Beemster, zien we dat in totaal 94% wel eens cultuur in de gemeente heeft bezocht. Figuur 1.3. Plaatsen waar cultuurbezoek heeft plaatsgevonden, % meer dan één antwoord mogelijk; betreft 97% van de respondenten (enkel degenen die ooit cultuur hebben bezocht) Purmerend stad

93

msterdam

79

Hoorn

36

aanstad

36

eemster

14

ergens anders weet ik niet (meer)

38 1 0

5

50

75

100 %

Leeftijd Tussen de leeftijdsgroepen zien we een paar kleine verschillen, voornamelijk tussen 65-plussers en de jongere leeftijdsgroepen. Zie hiervoor ook figuur 1.4. • • • •

voor cultuurbezoek in Amsterdam geldt dat hoe jonger men is, hoe vaker men hier wel eens cultuur heeft bezocht de jongere leeftijdsgroepen geven vaker aan (ook) wel eens cultuur te hebben bezocht in Zaanstad of ‘ergens anders’ dan 65-plussers 65-plussers hebben juist iets vaker (ook) cultuur in de Beemster bezocht dan de jongere leeftijdsgroepen alle leeftijdsgroepen hebben vaak ooit cultuur bezocht in Purmerend-stad (variërend van 89% tot 94%)

14

Figuur 1.4. Plaatsen waar cultuurbezoek heeft plaatsgevonden, naar leeftijd, % meer dan één antwoord mogelijk

89 93 94 94 94

Purmerend stad

60 73

msterdam

77 84 88 33 33 35

Hoorn

41

34 4 aanstad

36 38

43

17 16 14 14

eemster 8

4 9

ergens anders

40 40

44

1 0 1 1

weet ik niet (meer)

0

5

50

15

75

100 %

2. Cultuurbezoek in de gemeente: culturele instellingen In dit hoofdstuk komt aan de orde: • •

frequentie bezoek specifieke culturele instellingen in de gemeente bij geen bezoek: of men van de culturele instellingen heeft gehoord

Bezoek theater, muziek, film, bibliotheek, cultuurcentra Hoe vaak heeft u onderstaande culturele instellingen de afgelopen 5 jaar bezocht? Theater de Purmaryn wordt door ruim de helft (52%) herhaaldelijk bezocht, Bibliotheek Waterland door 45% Zoals te zien is in de volgende figuur, is Theater de Purmaryn door ruim de helft van de inwoners (52%) de afgelopen vijf jaar herhaaldelijk bezocht. Ook bibliotheek Waterland wordt vaak herhaaldelijk bezocht: 45%. Voor concert en cultuurpodium P3 is dit 23%. De andere culturele instellingen worden minder vaak herhaaldelijk bezocht. Het aandeel dat herhaaldelijk heeft bezocht loopt daar uiteen van 4% voor NKT theaterschool en Muziekschool Waterland, tot 11% voor Filmhuis Purmerend. Van Cultureel Centrum Onder de Linden heeft ruim de helft van de inwoners nog nooit gehoord (52%). Bij Theater de Purmaryn, Bibliotheek Waterland, en concert en cultuurpodium P3 is dit slechts 1%. Figuur 2.1. Hoe vaak heeft u onderstaande culturele instellingen de afgelopen 5 jaar bezocht?, % aflopend gesorteerd op ‘2 keer of vaker’ heater de Purmaryn

5

ibliotheek aterland

45 3

oncert en cultuurpodium P3 ilmhuis Purmerend

11 7

ultuurhuis herelant heater De erbeelding

5

ultureel entrum Onder de inden

5

uziekschool aterland theaterschool

1 keer

5

8

7

8

4

4

13 1

30

17 1

3

36 1

14

54 53

5

31

34

5

0 16 5

langer dan 5 jaar geleden bezocht

16

1 6

49

4 3

0

keer of vaker

5

0

7

17

7

14

50

75

nooit bezocht, wel van gehoord

6

11

66

10 100 %

nooit van gehoord

Leeftijd Tussen de leeftijdsgroepen zijn er verschillen. In de volgende twee figuren staat per leeftijdsgroep het aandeel weergegeven dat de afgelopen 5 jaar herhaaldelijk de culturele instellingen bezocht (figuur 2.2) en het aandeel dat de instellingen nog nooit heeft bezocht (figuur 2.3). Wat betreft inwoners die de culturele instellingen in de afgelopen 5 jaar herhaaldelijk hebben bezocht, zijn bijvoorbeeld de volgende verschillen te zien: • • •

18-34 jarigen gaan flink minder vaak naar Theater de Purmaryn (28%) dan de oudere leeftijdsgroepen (52% of meer) naar de P3 gaan relatief veel 35-64 jarigen (28%) het Filmhuis is vooral in trek bij 65-plussers (circa 20%)

Figuur 2.2. Frequente bezoekers van culturele instellingen, bezoekfrequentie 2 keer of vaker, naar leeftijd, % gesorteerd op totaal culturele instelling

18-34

35-49

50-64

65-74

75+

totaal

Theater de Purmaryn

28

52

57

64

60

52

Bibliotheek Waterland

38

55

38

44

48

45

Concert en cultuurpodium P3

18

28

28

18

8

23

Filmhuis Purmerend

5

6

13

20

21

11

Cultuurhuis Wherelant

4

7

7

11

10

7

Theater De Verbeelding

1

4

6

8

8

5

Cultureel Centrum Onder de Linden

2

3

4

8

11

5

Muziekschool Waterland

2

7

4

4

4

4

NKT theaterschool

2

5

4

4

4

4

In de volgende figuur staat per leeftijdsgroep het aandeel weergegeven dat de culturele instellingen nog nooit heeft bezocht. Voor de culturele organisaties zitten hier kansen om gerichter deze doelgroepen te benaderen als potentieel publiek. Het gaat hier om zowel de inwoners die hebben aangegeven de culturele instelling nooit te hebben bezocht, maar er wel van hebben gehoord, als de inwoners die er nooit van hebben gehoord. Tussen de leeftijdsgroepen zijn er verschillen, bijvoorbeeld: • • • • •

65-plussers zijn het vaakst (51% of meer) nog nooit naar de P3 geweest 18-34 jarigen hebben het vaakst (20%) de Purmaryn nog nooit bezocht naar het Filmhuis zijn 35-49 jarigen het vaakst nog nooit geweest (74%) 50-plussers hebben het vaakst Bibliotheek Waterland nog nooit bezocht (24% of meer) voor Cultureel Centrum Onder de Linden, Theater de Verbeelding, en Cultuurhuis Wherelant geldt dat het aandeel dat nooit heeft bezocht toeneemt met afnemende leeftijd

17

Figuur 2.3. Inwoners die de culturele instellingen nog nooit bezocht hebben, naar leeftijd, % culturele instelling

18-34

35-49

50-64

65-74

75+

totaal

Theater de Purmaryn

20

14

13

9

11

14

Bibliotheek Waterland

11

10

24

25

26

18

Concert en cultuurpodium P3

27

30

35

51

64

37

Filmhuis Purmerend

68

74

65

61

56

67

Cultuurhuis Wherelant

85

79

80

76

75

79

Theater De Verbeelding

88

81

78

75

77

80

Cultureel Centrum Onder de Linden

92

89

84

80

77

85

Muziekschool Waterland

71

68

76

72

81

73

NKT theaterschool

69

76

78

79

81

76

Bezoek musea Hoe vaak heeft u onderstaande musea de afgelopen 5 jaar bezocht? Purmerends Museum door 29% van de inwoners minstens 1 keer bezocht in afgelopen 5 jaar Van de voorgelegde musea is het Purmerends Museum de afgelopen 5 jaar het vaakst bezocht: door 10% herhaaldelijk en door 19% 1 keer. Bijna een kwart (23%) is hier langer dan 5 jaar geleden geweest. Een klein aandeel inwoners (5%) heeft nog nooit van dit museum gehoord. Naar het museum van Betje Wolff is 13% de afgelopen 5 jaar minstens 1 keer geweest; naar het Agrarisch Museum Westerhem 8%. Van dit laatste museum heeft de meerderheid (62%) nog nooit gehoord. Figuur 2.4. Hoe vaak heeft u onderstaande musea de afgelopen 5 jaar bezocht?, % aflopend gesorteerd op ‘2 keer of vaker’ Purmerends

useum

10

useum etje ol grarisch

useum

4

esterhem

19

9 6

1 keer

43

1

47

5

0

keer of vaker

3

8

5 5

6 50

langer dan 5 jaar geleden bezocht

5

75

100 %

nooit bezocht, wel van gehoord

nooit van gehoord

Leeftijd Tussen de leeftijdsgroepen zijn er verschillen. In de volgende twee figuren staat per leeftijdsgroep het aandeel weergegeven dat de afgelopen 5 jaar herhaaldelijk de musea bezocht (figuur 2.5) en het aandeel dat de musea nog nooit heeft bezocht (figuur 2.6). Het herhaaldelijk bezoek aan de musea neemt toe met toenemende leeftijd: 75-plussers zijn het vaakst 2 of meer keer naar de musea geweest, 18-34 jarigen het minst vaak. Figuur 2.5. Frequente bezoekers van musea, bezoekfrequentie 2 keer of vaker, naar leeftijd, % aflopend gesorteerd op totaal museum

18-34

35-49

50-64

65-74

75+

totaal

Purmerends Museum

1

4

6

21

35

10

Museum Betje Wolff

0

1

3

8

11

4

Agrarisch Museum Westerhem

0

1

2

5

5

2

18

In de volgende figuur staat per leeftijdsgroep het aandeel weergegeven dat de musea nog nooit heeft bezocht. Voor de musea zitten hier kansen om gerichter deze doelgroepen te benaderen als potentieel publiek. 18-49 jarigen hebben de musea het vaakst nog nooit bezocht, hierna neemt het aandeel dat de musea nog nooit heeft bezocht, af met toenemende leeftijd. Figuur 2.6. Inwoners die de musea nog nooit bezocht hebben, naar leeftijd, % museum

18-34

35-49

50-64

65-74

75+

totaal

Purmerends Museum

46

57

53

39

21

48

Museum Betje Wolff

83

83

76

63

53

75

Agrarisch Museum Westerhem

90

92

87

78

77

87

Bezoek culturele evenementen en overig cultuur Hoe vaak heeft u onderstaande (culturele evenementen) de afgelopen 5 jaar bezocht? Reuring Festival wordt door ruim de helft van de inwoners (52%) herhaaldelijk bezocht Het Reuring Festival is veruit het meest bezochte evenement: driekwart (77%) van de inwoners heeft dit ooit bezocht. Ruim de helft (52%) heeft dit festival in de afgelopen 5 jaar herhaaldelijk bezocht. Slechts 2% heeft nog nooit van Reuring gehoord. De harddraverij in Purmerend-stad en/of Beemster is door de helft van de inwoners (52%) ooit bezocht; 22% kwam daar de afgelopen 5 jaar herhaaldelijk. Een aantal culturele evenementen/ instellingen wordt door maar een klein aandeel van de inwoners bezocht. Zo is Kunsthuis Waterland door slechts 1% 2 keer of vaker bezocht, en door 3% 1 keer. De Keyserklim (kerktoren Middenbeemster) is door 1% 2 keer of vaker bezocht, en door 4% 1 keer. Van Muziek aan de Middenweg, De Keyserklim, en Kunsthuis Waterland heeft meer dan de helft (64%, 56% en 54%) nog nooit gehoord. Figuur 2.7. Hoe vaak heeft u onderstaande de afgelopen 5 jaar bezocht?, % aflopend gesorteerd op ‘2 keer of vaker’ euring estival

5 13

Harddraverij 9

unstroute

iddenweg

7

ultuurhistorische/erfgoed activiteiten

6

uziek aan de

ezoekerscentrum eemster

3

De eyserklim

1 4

unsthuis aterland

1 keer

13

17

38

6

50

10 5

4

64 11

5

56

8 4

41

44

36

13 3 0

keer of vaker

10

1

56 40

5

langer dan 5 jaar geleden bezocht

54 50

75

100 %

nooit bezocht, wel van gehoord

nooit van gehoord

Leeftijd Tussen de leeftijdsgroepen zijn er verschillen. In de volgende twee figuren staat per leeftijdsgroep het aandeel weergegeven dat de afgelopen 5 jaar herhaaldelijk de culturele evenementen/

19

instellingen bezocht (figuur 2.8) en het aandeel dat de culturele evenementen/ instellingen nog nooit heeft bezocht (figuur 2.9). Zoals te zien in de volgende figuur, neemt het herhaaldelijk bezoek over het algemeen toe met toenemende leeftijd: 75-plussers zijn het vaakst 2 of meer keer naar de culturele evenementen/ instellingen geweest, 18-34 jarigen het minst vaak. Alleen voor het Reuring Festival is een ander patroon te zien: 35-49 jarigen bezoeken dit het vaakst 2 of meer keer, gevolgd door 18-34 jarigen. Daarna neemt het herhaaldelijk bezoek af met afnemende leeftijd: 75-plussers bezoeken dit festival het minst vaak. Figuur 2.8. Frequente bezoekers van de culturele evenementen/ instellingen, bezoekfrequentie 2 keer of vaker, naar leeftijd, % aflopend gesorteerd op totaal cultureel evenement/ overig cultuur

18-34

35-49

50-64

65-74

75+

totaal

Reuring Festival

53

63

52

43

32

52

Harddraverij

18

21

22

26

29

22

Kunstroute

2

4

10

18

21

9

Muziek aan de Middenweg

2

3

7

14

17

7

Cultuurhistorische/erfgoed activiteiten

1

4

6

12

15

6

Bezoekerscentrum Beemster

1

2

4

7

4

3

De Keyserklim

0

1

1

2

2

1

Kunsthuis Waterland

0

0

1

3

2

1

In de volgende figuur staat per leeftijdsgroep het aandeel weergegeven dat de culturele evenementen/ instellingen nog nooit heeft bezocht. Voor de culturele organisaties zitten hier kansen om gerichter deze doelgroepen te benaderen als potentieel publiek. Het aandeel dat de culturele evenementen/ instellingen nog nooit bezocht neemt over het algemeen af met toenemende leeftijd: 18-49 jarigen hebben deze het vaakst nog nooit bezocht, 75plussers het minst vaak. Alleen voor het Reuring Festival is een ander patroon te zien: 75-plussers hebben dit het vaakst nog nooit bezocht, 18-49 jarigen het minst vaak. Figuur 2.9. Inwoners die de culturele evenementen/ instellingen nog nooit bezocht hebben, naar leeftijd, % cultureel evenement/ overig cultuur Reuring Festival

18-34

35-49

50-64

65-74

75+

totaal

19

14

23

33

42

23

Harddraverij

57

53

45

43

38

48

Kunstroute

92

82

73

58

56

75

Muziek aan de Middenweg

94

92

86

80

74

87

Cultuurhistorische/erfgoed activiteiten

82

85

78

69

62

78

Bezoekerscentrum Beemster

89

89

84

78

82

85

De Keyserklim

94

94

92

92

88

93

Kunsthuis Waterland

94

95

94

91

87

93

20

3. Cultuurbezoek in de gemeente: frequentie en reden(en) In dit hoofdstuk komt aan de orde: • • • • •

of men momenteel cultuur bezoekt in de gemeente of men vaker cultuur zou willen bezoeken in de gemeente dan dat men nu doet waarom inwoners die vaker willen, momenteel niet vaker cultuur bezoeken waarom inwoners die geen cultuur bezoeken en ook niet vaker willen, dit niet willen of men iets mist op het gebied van cultureel aanbod in de gemeente

Wens om vaker cultuur te bezoeken in de gemeente Zou u vaker cultuur (voorstellingen, evenementen, musea, enzovoort) willen bezoeken in Purmerend en/of Beemster dan dat u nu doet? 62% bezoekt al cultuur in de gemeente, 22% doet dit nog niet maar zou dit wel willen De meerderheid van de inwoners (62%) geeft aan al cultuur te bezoeken in de gemeente, 38% doet dit nog niet. Bekijken we deze cijfers nader dan bezoekt 29% al cultuur, maar zou dit wel vaker willen. Een derde (33%) doet dit al, en dit hoeft voor hen niet vaker. Ruim een vijfde (22%) doet dit nog niet, maar zou dit wel willen, en 15% doet dit nog niet en dit hoeft voor hen ook niet. Figuur 3.1. Zou u vaker cultuur (voorstellingen, evenementen, musea, enzovoort) willen bezoeken in Purmerend en/of Beemster dan dat u nu doet?, naar leeftijd, % 9

totaal 75

33

18

65 74

46 4 31

doe dit al, zou vaker willen

doe dit al, hoeft niet vaker

50

doe dit nog niet, zou wel willen

18 7

5 5

16

19

7

6

18 14

3 35

35 49

0

18 46

50 64

18 34

15

3 75

11 17 100 %

doe dit nog niet, hoeft ook niet

Leeftijd Tussen de leeftijdsgroepen zijn er wat verschillen (zie ook figuur 3.1): • •

35-49 jarigen geven het vaakst aan al cultuur te bezoeken in de gemeente, en dit wel vaker te willen (35%) 65-74 jarigen en 75-plussers geven vaker (beide 46%) dan de andere leeftijdsgroepen aan al cultuur te bezoeken in de gemeente, en dat dit voor hen niet vaker hoeft 21

•

18-34 jarigen en 35-49 jarigen geven het vaakst aan nog geen cultuur te bezoeken in de gemeente, maar dit wel te willen (32% en 27%)

Reden(en) niet vaker cultuurbezoek in de gemeente Om welke reden(en) bezoekt u niet vaker cultuur in Purmerend of Beemster dan u nu doet? Er konden meerdere antwoorden gegeven worden. Deze vraag is alleen gesteld aan inwoners die vaker cultuur willen bezoeken in de gemeente (51% van de respondenten, zie figuur 3.1). Dit zijn inwoners die bij de vorige vraag hebben aangegeven al cultuur te bezoeken in de gemeente en wel vaker te willen (29% van de respondenten, zie figuur 3.1), of dit nog niet te doen, maar dit wel te willen (22% van de respondenten, zie figuur 3.1). Geen tijd (42%) en aanbod dat niet aanspreekt (40%) meest genoemde redenen om niet vaker cultuur te bezoeken in de gemeente voor inwoners die vaker zouden willen Zoals te zien in figuur 3.2, is de meest genoemde reden om niet vaker cultuur te bezoeken in de gemeente ‘ik heb er geen tijd voor’: 4 %. Op de tweede plaats staat ‘het aanbod spreekt me niet aan’ (40%), gevolgd door ‘ik vind het te duur’ ( 5%). 17% geeft aan om overige reden(en) niet vaker te gaan. Hier komen onder andere de volgende redenen naar voren: • • • • •

men is niet bekend met het aanbod (“Het aanbod bereikt mij te weinig”), men maakt er geen tijd voor of het is moeilijk te combineren met de thuissituatie (“Ik maak er geen tijd voor”, “Oppas voor mijn kinderen”), het komt er niet van/ men vergeet het (“Denk er niet zo gauw aan”), men zelf of een ander heeft een (fysieke) beperking (“Fysieke beperking partner”), door andere interesses/ geen interesse in cultuurbezoek (“Andere hobby’s”).

Wanneer we de antwoorden bekijken op basis van of men momenteel al cultuur bezoekt in de gemeente of niet, is te zien dat er weinig verschillen zijn tussen deze twee groepen. Zie figuur 3.2.

22

Figuur 3.2. ‘Om welke reden(en) bezoekt u niet vaker cultuur in Purmerend of Beemster dan u nu doet?’, naar huidig cultuurbezoek in de gemeente, % meer dan één antwoord mogelijk; betreft 51% van de respondenten (enkel degenen die vaker cultuur willen bezoeken)

heb er geen tijd voor

4 43 41

aanbod spreekt me niet aan

40 4 38 5

vind het te duur

7

9 8 1

weet niemand om met mij mee te gaan

is voor mij lastig te bereiken

doe dit al, zou vaker willen

8 6 11

bezoek (liever) cultuur in een andere gemeente

vanwege een fysieke beperking of mijn gezondheid

totaal

doe dit nog niet, zou wel willen

6 3 9 1 3

17 19 15

overige reden

0

5

50

75

100 %

Leeftijd Tussen de leeftijdsgroepen zijn een paar verschillen te zien: • • • •

18-34 jarigen, 35-49 jarigen, en 50-64 jarigen geven vaker aan er geen tijd voor te hebben (respectievelijk 43%, 51% en 47%), dan 65-74 jarigen en 75-plussers (20% en 10%) 18-34 jarigen geven wat vaker aan dat ze niemand weten om met hen mee te gaan (17%) dan de andere leeftijdsgroepen (variërend van 6% tot 9%) 65-74 jarigen en 75-plussers geven vaker als reden ‘vanwege een fysieke beperking of mijn gezondheid’ (1 % en 3%) dan de jongere leeftijdsgroepen (variërend van 1% tot 4%) Ruim een tiende (12%) van de 75-plussers geeft aan dat het voor hen lastig te bereiken is, tegenover 0% tot 3% bij de jongere leeftijdsgroepen

Reden(en) geen interesse in cultuurbezoek in de gemeente Om welke reden(en) heeft u geen interesse in cultuurbezoek in Purmerend of Beemster? Er konden meerdere antwoorden gegeven worden. Deze vraag is alleen gesteld aan inwoners die nog geen cultuur bezoeken in de gemeente en dit ook niet willen (15% van de respondenten, zie figuur 3.1).

23

Van de inwoners die geen cultuur bezoeken in de gemeente en dit ook niet willen, is dit voor bijna de helft (onder andere) door geen interesse in cultuurbezoek De meest genoemde reden waarom men geen interesse heeft is ‘ik heb in het algemeen geen interesse in cultuurbezoek’: bijna de helft van deze groep inwoners gaf dit als reden aan (49%). Op de tweede plaats staat ‘het aanbod spreekt me niet aan’ (31%), gevolgd door ‘ik heb er geen tijd voor’ (18%). 8% geeft aan om overige reden(en) geen interesse te hebben in cultuurbezoek in de gemeente. Hier wordt met name aangegeven dat men andere interesses of hobby’s heeft, of geen behoefte te hebben aan cultuurbezoek. Figuur 3.3. ‘Om welke reden(en) heeft u geen interesse in cultuurbezoek in Purmerend of Beemster?’, % meer dan één antwoord mogelijk; betreft 15% van de respondenten (enkel degenen die nog geen cultuur bezoeken en dit ook niet willen) heb in het algemeen geen interesse in cultuurbezoek

49

aanbod spreekt me niet aan

31

heb er geen tijd voor

18

bezoek (liever) cultuur in een andere gemeente

13

vind het te duur

1

vanwege een fysieke beperking of mijn gezondheid

10

weet niemand om met mij mee te gaan

7

is voor mij lastig te bereiken

overige reden

8 0

5

50

75

100 %

Leeftijd Tussen de leeftijdsgroepen zijn een paar verschillen te zien: De cijfers voor de leeftijdsgroepen zijn indicatief vanwege het kleine aantal respondenten voor deze vraag. • • •

18-34 jarigen en 35-49 jarigen geven vaker aan dat ze er geen tijd voor hebben (28% en 28%) dan de oudere leeftijdsgroepen (variërend van 2% tot 17%) 18-34 jarigen en 35-49 jarigen geven vaker aan dat het aanbod ze niet aanspreekt (51% en 45%) dan de oudere leeftijdsgroepen (variërend van 13% tot 23%) 65-74 jarigen en 75-plussers geven vaker ‘vanwege een fysieke beperking of mijn gezondheid’ als reden (19% en 32%) dan de jongere leeftijdsgroepen (variërend van 0% tot 9%)

Missend cultureel aanbod in de gemeente Mist u iets op het gebied van cultureel aanbod in Purmerend of Beemster (voorstellingen, evenementen, musea, enzovoort)? Zo ja, wat? 12% mist iets op het gebied van cultureel aanbod in de gemeente, ruim de helft (51%) mist niets Aan alle respondenten is gevraagd of ze iets missen op het gebied van cultureel aanbod in de gemeente (voorstellingen, evenementen, musea, enzovoort). Ruim de helft (51%) geeft aan niets te missen, 12% geeft aan wel iets te missen. Een relatief groot aandeel (37%) geeft aan het niet te weten. De inwoners die hebben aangegeven iets te missen (12%), is gevraagd wat ze missen. Hier komen onder andere de volgende zaken naar voren:

24

• •

• •

cultuur voor specifieke doelgroepen of leeftijdsgroepen (“Voorstellingen voor peuters en kleuters.”, “Ik denk dat er voor jongeren en jong volwassenen meer aanbod zou moeten komen.”), meer variatie in muziek/ alternatieve muziek (“Bluesfestival”, “Ik ga graag naar metal en rock optredens. Liever doe ik dit in Purmerend, helaas is er weinig tot geen aanbod de laatste jaren.”, “Meer gelegenheden met variërende muziekstijlen. Bijv. een metal, house, soul. e.d.”), klassieke muziek of opera (“Uitvoeringen van klassieke muziek (symfonieorkest of kleine bezetting etc.)”), en verder is genoemd musea, grotere/ andere bioscoop of filmhuis, festivals of evenementen, dans, exposities, theater, toneel, of musicals, openlucht aanbod (bijvoorbeeld openlucht theater), stand-up comedy of cabaret, en goedkoper of gratis aanbod.

Figuur 3.4. ‘Mist u iets op het gebied van cultureel aanbod in Purmerend of Beemster?, naar leeftijd, % totaal

1

51

37

75

8

57

34

65 74

9

57

34

50 64

11

55

34

35 49

16

44

40

18 34

16

44

40

0

5

ja

nee

50

weet niet

75

100 %

Leeftijd Tussen de leeftijdsgroepen zijn een paar verschillen te zien: • •

18-34 jarigen en 35-49 jarigen geven het vaakst aan iets te missen (beide 16% ), bij de andere leeftijdsgroepen varieert dit van 8% tot 11% 18-34 jarigen en 35-49 jarigen geven minder vaak (beide 44%) dan de andere leeftijdsgroepen (variërend van 55% tot 57%) aan niets te missen

25

4. Het zelf beoefenen van culturele activiteiten In dit hoofdstuk komt aan de orde: • • • • •

of men zelf cultuur beoefent, in de gemeente of elders of men vaker cultuur zou willen beoefenen in de gemeente dan dat men nu doet waarom inwoners die vaker willen, momenteel niet vaker cultuur beoefenen in de gemeente waarom inwoners die niet vaker willen, dit niet willen of men iets mist op het gebied van culturele activiteiten in de gemeente

Beoefenen van culturele activiteiten in de gemeente of elders Beoefent u zelf 1 of meer culturele activiteiten? Zo ja, waar? 14% van de inwoners beoefent culturele activiteiten in de gemeente, 80% beoefent geen culturele activiteiten Naast het bezoeken van cultuur kan men ook zelf cultuur beoefenen. Bijvoorbeeld het bespelen van een instrument, zangles, in een koor zingen, schilderen, cursus fotograferen, toneel spelen, beeldhouwen, enzovoort. De meerderheid (80%) van de inwoners geeft aan geen culturele activiteiten te beoefenen. Ruim een tiende (11%) beoefent culturele activiteiten in de gemeente, 3% doet dit zowel in de gemeente als ergens anders, en 5% doet dit alleen buiten de gemeente. Figuur 4.1. ‘Beoefent u zelf 1 of meer culturele activiteiten? Zo ja, waar?’, naar leeftijd, % totaal

11 3

5

80

75

18

4

65 74

15 3

4

50 64

11 3

35 49

9 1 5

18 34

8

4

74 78

5

5

0

ja, in Purmerend/ eemster

81 85

8

79 5

50

ja, in Purmerend/ eemster en ergens anders

75

ja, alleen ergens anders

100 % nee

Leeftijd Wat betreft leeftijd zijn er enkel kleine verschillen, zie figuur 4.1. Het aandeel dat aangeeft alleen in de gemeente culturele activiteiten te beoefenen neemt af met afnemende leeftijd: 18% van de 75plussers doet dit, voor 18-34 jarigen is dit 8%. In alle groepen geeft de ruime meerderheid aan geen culturele activiteiten te beoefenen (variërend van 74% van de 75-plussers tot 85% van de 35-49 jarigen).

26

Wens om wél of vaker cultuur te beoefenen in de gemeente Aan degenen die bij de voorgaande vraag hebben aangegeven dat ze culturele activiteiten beoefenen in de gemeente of zowel in de gemeente als ergens anders is gevraagd Zou u vaker culturele activiteiten willen beoefenen in Purmerend en/of Beemster dan dat u nu doet? Aan degenen die alleen ergens anders culturele activiteiten beoefenen of geen culturele activiteiten beoefenen is gevraagd Zou u wél culturele activiteiten willen beoefenen in Purmerend en/of Beemster? 17% wil wél of vaker culturele activiteiten beoefenen in de gemeente, 56% wil dit niet (vaker) Ruim de helft (56%) van de inwoners geeft aan niet of niet vaker culturele activiteiten te willen beoefenen in de gemeente dan dat ze nu doen, 17% geeft aan dit wél of vaker te willen. Ruim een kwart van de respondenten (26%) geeft aan dit niet te weten. Figuur 4.2. ‘Zou u wél of vaker culturele activiteiten in Purmerend en/of Beemster willen beoefenen (dan dat u nu doet)?’, naar leeftijd, % totaal

17

75

9

65 74

15

50 64

15

35 49

56

6

63

8 63

59 18

6

50

18 34

5 0

5

ja

3

51

4

75

100 %

50

nee

weet niet

Leeftijd Van de 18-34 jarigen geeft een kwart (25%) aan wél of vaker culturele activiteiten in de gemeente te willen beoefenen. Bij de andere leeftijdsgroepen is dit lager en varieert dit van 9% (75-plussers) tot 18% (35-49 jarigen). Van de 35-49 jarigen geeft bijna een derde (32%) aan het niet te weten, bij de andere leeftijdsgroepen varieert dit van 22% tot 28%.

Reden(en) niet of niet vaker cultuurbeoefening in de gemeente Om welke reden(en) beoefent u niet vaker culturele activiteiten in Purmerend of Beemster? Deze vraag is alleen gesteld aan de respondenten die bij de voorgaande vraag aan hebben gegeven wél of vaker culturele activiteiten in de gemeente te willen beoefenen (17% van de respondenten, zie figuur 4.2), of dit niet weten (26% van de respondenten, zie figuur 4.2). In totaal is deze vraag aan 44% van de respondenten gesteld. Er konden meerdere antwoorden gegeven worden. ‘Geen tijd’ meest genoemde reden om niet vaker cultuur te beoefenen in de gemeente voor inwoners die wel of vaker willen of dit niet weten De meest genoemde reden om niet vaker aan cultuurbeoefening te doen in de gemeente is ‘ik heb er geen tijd voor’: bijna de helft van deze groep inwoners gaf dit als reden aan (46%). Op de tweede plaats staat ‘het aanbod spreekt me niet aan’ ( 3%), gevolgd door ‘ik vind het te duur’(18%). Zie figuur 4.3. 18% geeft aan om een overige reden niet vaker cultuur te beoefenen. Hier komen onder andere de volgende redenen naar voren: •

men is niet bekend met het aanbod (“Geen idee wat het aanbod is.”), 27

• • • • •

de tijd waarop de culturele activiteit wordt aangeboden komt niet uit (“de culturele activiteiten vinden vaak overdag plaats, met werk lastig te combineren.”), andere interesses (“Ik vind een sport beoefenen leuker.”), het komt er niet van/ denk er niet aan (“Kom er niet aan toe.”, “Nooit over nagedacht.”), door een gebrek aan ‘cultureel talent’ (“Ik heb zelf geen culturele of kunstzinnige talenten.”), door een gebrek aan goede oefenruimtes.

Figuur 4.3. ‘Om welke reden(en) beoefent u niet vaker culturele activiteiten in Purmerend of Beemster?’, % meer dan één antwoord mogelijk; betreft 44% van de respondenten (enkel degenen die wel of vaker willen, of dit niet weten)

heb er geen tijd voor

46

aanbod spreekt me niet aan

3

vind het te duur

18

wat ik wil wordt hier niet aangeboden

13

weet niemand om met mij mee te gaan

9

vanwege een fysieke beperking of mijn gezondheid

7

is voor mij lastig te bereiken

3

beoefen (liever) culturele activiteiten in een andere gemeente overige reden

18 0

5

50

75

100 %

Leeftijd Tussen de leeftijdsgroepen zijn een paar verschillen te zien: • •

18-34 jarigen, 35-49 jarigen en 50-64 jarigen geven vaker ‘ik heb er geen tijd voor’ als reden (54%, 59% en 48%) dan de oudere leeftijdsgroepen (65-74 jarigen: 23%, 75-plussers: 11%) 75-plussers geven vaker ‘vanwege een fysieke beperking of mijn gezondheid’ of ‘het is voor mij lastig te bereiken’ als reden ( 9% en 10%) dan de jongere leeftijdsgroepen (variërend van 1% tot 12% en van 1% tot 4%)

Reden(en) geen of niet vaker cultuur willen beoefenen in de gemeente Om welke reden(en) wilt u niet, of niet vaker culturele activiteiten beoefenen in Purmerend of Beemster? Deze vraag is alleen gesteld aan de respondenten die aan hebben gegeven geen of niet vaker culturele activiteiten in de gemeente te willen beoefenen (56% van de respondenten, zie figuur 4.2). Er konden meerdere antwoorden gegeven worden. Voor de inwoners die geen of niet vaker cultuur willen beoefenen in de gemeente, is dit voor 44% (onder andere) door geen interesse in cultuurbeoefening, ‘geen tijd’ op tweede plaats De meest genoemde reden om geen of niet vaker culturele activiteiten te willen beoefenen in de gemeente is ‘ik heb geen interesse in culturele activiteiten’: 44% van deze groep inwoners gaf dit als reden aan. Op de tweede plaats staat ‘ik heb er geen tijd voor’ (38%), gevolgd door ‘het aanbod spreekt me niet aan’ (10%). Zie figuur 4.4.

28

12% geeft aan om overige reden(en) niet vaker cultuur te willen beoefenen. Hier komen onder andere de volgende redenen naar voren: • • • • •

door andere interesses (“Andere hobby’s”, “Ik doe liever iets op sport gebied.”), men is al tevreden met de huidige mate van cultuurbeoefening (“Ik heb 1x per week pianoles en dat vind ik voldoende.”), men heeft een voorkeur voor cultuurbezoek in plaats van zelf cultuur beoefenen (“Ik heb wel Interesse in culturele activiteiten, maar niet om ze zelf te doen!”), een gebrek aan ‘cultureel talent’ (“Ik heb geen creatieve aanleg.”), in verband met (oudere) leeftijd (“Ben 86 jaar en hoef niet meer zonodig.”).

Figuur 4.4. ‘Om welke reden(en) wilt u niet, of niet vaker culturele activiteiten beoefenen in Purmerend of Beemster?’, % meer dan één antwoord mogelijk; betreft 56% van de respondenten (enkel degenen die niet of niet vaker willen) heb geen interesse in culturele activiteiten

44

heb er geen tijd voor

38

aanbod spreekt me niet aan

10

vanwege een fysieke beperking of mijn gezondheid

7

vind het te duur

5

weet niemand om met mij mee te gaan

wat ik wil wordt hier niet aangeboden beoefen (liever) culturele activiteiten in een andere gemeente is voor mij lastig te bereiken

1

overige reden

1 0

5

50

75

100 %

1 deze antwoordoptie is enkel getoond aan respondenten die momenteel geen culturele activiteiten beoefenen en dit ook niet

willen

Leeftijd Tussen de leeftijdsgroepen zijn een paar verschillen te zien: •

•

•

•

18-34 jarigen geven het vaakst aan dit niet (vaker) te willen door geen interesse in culturele activiteiten (59%), 75-plussers geven dit het minst vaak aan (25%), bij de andere groepen varieert dit van 42% tot 45% 18-34 jarigen, 35-49 jarigen en 50-64 jarigen geven vaker ‘ik heb er geen tijd voor’ als reden aan (50%, 49% en 41%, respectievelijk) dan de oudere leeftijdsgroepen (65-74 jarigen: 24%, 75plussers: 14%) ‘vanwege een fysieke beperking of mijn gezondheid’ wordt vaker aangegeven in de oudere leeftijdsgroepen (50-64 jarigen: 6%, 65-74 jarigen: 12% en 75-plussers: 27%) dan door 18-34 jarigen en 35-49 jarigen (0% en 1%) 75-plussers geven vaker aan dat het voor hen lastig te bereiken is (7%) dan de jongere leeftijdsgroepen (variërend van 0% tot 1%)

29

Missend aanbod om zelf cultuur beoefenen in de gemeente Mist u iets in het aanbod om zelf culturele activiteiten te beoefenen in Purmerend en/of Beemster? Zo ja, wat? 5% mist iets in het aanbod om zelf cultuur te beoefenen in de gemeente, meer dan de helft (60%) mist niets Meer dan de helft (60%) van de inwoners geeft aan niets te missen in het aanbod in de gemeente, 5% mist wel iets. Een relatief groot aandeel (34%) geeft aan het niet te weten. De inwoners die hebben aangegeven iets te missen, is gevraagd wat ze missen. Hier komen onder andere de volgende zaken naar voren: •

• • •

danslessen, ook voor jongeren en volwassenen (“Dansles voor jongeren tussen de 18-24, misschien in combinatie met een discotheek om de aantrek te vergroten.”, “Danslessen voor volwassenen (streetdance, dancehall, afro dance).”), koor (“Een goed klassiek koor voor mensen van middelbare leeftijd.”), activiteiten in de avond of in het weekend (“Meer activiteiten voor in de avond i.p.v. overdag.”), daarnaast wordt ook genoemd: muziekles, workshops, textiel of keramiek en geschikte plekken om cultuur te beoefenen (bijvoorbeeld atelier, oefenruimte muziek, café).

Figuur 4.5. ‘Mist u iets in het aanbod om zelf culturele activiteiten te beoefenen in Purmerend en/of Beemster?’, naar leeftijd, %

totaal

5

75

4

65 74

5

50 64

5

60

34 73

66

3

9

63

33

35 49

7

53

40

18 34

6

54

40

0

5

ja

50

nee

weet niet

75

100 %

Leeftijd In alle leeftijdsgroepen geeft maar een klein aandeel (variërend van 4% tot 7%) aan iets te missen. 75-plussers geven het vaakst aan niets te missen (73%), gevolgd door 65-74 jarigen met 66%. 18-34 jarigen en 35-49 jarigen geven het minst vaak aan niets te missen (54% en 53%). Hoewel in alle leeftijdsgroepen het aandeel dat aangeeft het niet te weten relatief groot is, is dit bij 18-34 jarigen en 35-49 jarigen het groots (beide 40% ).

30

5. Uitspraken over aanbod, bezoek en zelf beoefenen van cultuur In dit hoofdstuk komt aan de orde: •

reactie op uitspraken over aanbod, bezoek, en het zelf beoefenen van cultuur in de gemeente

Reactie op uitspraken over aanbod, bezoek en zelf beoefenen van cultuur De inwoners is een vijftal uitspraken voorgelegd over aanbod, bezoek en zelf beoefenen van culturele activiteiten in de gemeente. Deze worden hierna afzonderlijk beschreven. Gevraagd is of ze het (helemaal) eens, niet eens/niet oneens, of (helemaal) oneens zijn met de uitspraken. Bijna de helft (49%) van de inwoners is voldoende op de hoogte van cultureel aanbod in de gemeente, ouderen beter op de hoogte dan jongeren ‘Ik ben voldoende op de hoogte van wat er op cultureel gebied te bezoeken of te doen is in Purmerend en/of Beemster.’ Met deze uitspraak is bijna de helft het (helemaal) eens: 49%. Ongeveer een vijfde (19%) is het (helemaal) oneens met de uitspraak. 28% is neutraal in het antwoord: niet eens en niet oneens. Een klein percentage (4%) geeft aan het niet te weten. Figuur 5.1. Reactie op uitspraak ‘Ik ben voldoende op de hoogte van wat er op cultureel gebied te bezoeken of te doen is in Purmerend en/of Beemster.’ , naar leeftijd, %

totaal

8

41

75

8

1

65 74

5

13

50 64 4

18 34

3 0

helemaal mee eens

4

51

9

35 49

14

4

mee eens

10 19

35

5

9 1 4

8 9

50

niet eens/ niet oneens oneens

4

5 3 3

3

46 37

5

3 75

helemaal mee oneens

4 4 7

4

10

4 100 %

weet niet

Leeftijd Oudere leeftijdsgroepen vinden vaker dat ze voldoende op de hoogte zijn van wat er op cultureel gebied te bezoeken of te doen is in de gemeente dan de jongere leeftijdsgroepen. Oudere leeftijdsgroepen zijn het daarnaast vaker (helemaal) eens dan (helemaal) oneens met de uitspraak. 18-34 jarigen zijn het vaker (helemaal) oneens dan (helemaal) eens met de uitspraak.

31

Bijna de helft (49%) van de inwoners kan informatie over cultureel aanbod makkelijk vinden, ouderen meer dan jongeren ‘Informatie over wat er op cultureel gebied te bezoeken of te doen is in Purmerend en/of Beemster, is makkelijk te vinden.’ Ook met deze uitspraak is de helft het (helemaal) eens: 49%. 14% is het (helemaal) oneens met de uitspraak. Ruim een vierde (26%) antwoord neutraal: niet eens en niet oneens. Ruim een tiende (11%) weet het niet. Figuur 5.2. Reactie op uitspraak ‘Informatie over wat er op cultureel gebied te bezoeken of te doen is in Purmerend en/of Beemster, is makkelijk te vinden.’, naar leeftijd, %

totaal

7

75

43

6

9

65 74

53

1

50 64 3

18 34

3 0

helemaal mee eens

3

44

9

40

6

31

5

5

50

mee eens

niet eens/ niet oneens

11

4

50

8

35 49

1

16 0

7

5

8 1

6

8

9

3

1

3

19

75

oneens

helemaal mee oneens

100 %

weet niet

Leeftijd Oudere leeftijdsgroepen vinden vaker dat informatie over wat er op cultureel gebied in de gemeente te bezoeken of te doen is makkelijk te vinden is dan de jongere leeftijdsgroepen. Voor deze uitspraak geldt dat hoe ouder men is, hoe vaker men het (helemaal) eens is met deze uitspraak. Andersom geldt hetzelfde; hoe jonger men is, hoe vaker men het (helemaal) oneens is met de uitspraak. Vooral 18-34 jarigen geven bij deze uitspraak relatief vaak aan het niet te weten (19%). Bijna een vijfde heeft behoefte aan meer cultureel aanbod in de gemeente, jongeren meer dan ouderen ‘Ik heb behoefte aan meer cultureel aanbod in Purmerend en/of Beemster, zoals voorstellingen, cursussen, tentoonstellingen, enzovoort.’ Van de vijf uitspraken geeft men hier het vaakst een neutraal antwoord: 40% is het niet eens en niet oneens met deze uitspraak. Daarnaast geeft een tiende (10%) aan het niet te weten. 19% is het (helemaal) eens, en bijna een derde (31%) is het (helemaal) oneens.

32

Figuur 5.3. Reactie op uitspraak ‘Ik heb behoefte aan meer cultureel aanbod in Purmerend en/of Beemster, zoals voorstellingen, cursussen, tentoonstellingen, enzovoort.’, naar leeftijd, %

totaal

16

75

1

65 74

3

14

50 64

3

13

7

4

47

35 49 18 34

40 6

3

4

0

5

50

mee eens

niet eens/ niet oneens

helemaal mee eens

15

3

41

6

39

3 34

10

4

44

18

8

1

7

9

9

8

7

11 9

9

75

oneens

100 %

helemaal mee oneens

weet niet

Leeftijd De jongere leeftijdsgroepen geven wat vaker aan behoefte te hebben aan meer cultureel aanbod in de gemeente dan de oudere leeftijdsgroepen. Met name de oudere leeftijdsgroepen zijn het vaker (helemaal) oneens met deze uitspraak dan dat ze het (helemaal) eens zijn. Slechts 17% vindt dat er in de wijk voldoende cultureel aanbod is, inwoners uit Centrum en Beemster meer dan de andere wijken ‘In mijn wijk is er op cultureel gebied voldoende te bezoeken of te doen.’ Een relatief groot deel (25%) van de inwoners geeft aan geen antwoord te weten, en bijna een kwart (23%) geeft een neutraal antwoord: niet eens en niet oneens. Ruim een derde (35%) is het (helemaal) oneens met deze uitspraak. 17% is het (helemaal) eens. Figuur 5.4. Reactie op uitspraak ‘In mijn wijk is er op cultureel gebied voldoende te bezoeken of te doen.’, naar leeftijd, %

totaal

15

75

16

65 74

16

50 64

3 9

18

4

1

35 49

3

4

4

0

helemaal mee eens

14

5

9

5

7 5

16

18 34

1

1 5

50

mee eens

niet eens/ niet oneens

9 1

3 6

0

15

4

1

15

5 75

oneens

helemaal mee oneens

100 %

weet niet

Leeftijd Op deze uitspraak reageren de leeftijdsgroepen ongeveer gelijk. Bij alle leeftijdsgroepen geeft een groter aandeel aan het (helemaal) oneens te zijn met deze uitspraak dan (helemaal) eens. Daarnaast geeft ongeveer de helft een neutraal antwoord of geeft aan het niet te weten. Wijk/gebied Bij deze uitspraak verschillen vooral de antwoorden van inwoners van Centrum en de Beemster van de andere wijken in de gemeente. In de wijken Centrum en de Beemster is men het vaker (helemaal) 33

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14978987/1