CConstaterende datPurmerend
Koppel je AI →
Document · PDF

D-jaarstukken-Purmerend-2021-oud

Gemeenteraad 30 juni 2022, gemeente PurmerendBij agendapunt: Jaarstukken 2021 Purmerend33.757 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

45

stadspromotie Met de stichting P2000+ is de afspraak gemaakt dat zij een budget van € 38.000 ontvangen voor de uitvoering van de economische visie. Door bestuurswisselingen bij P2000+ is dit nog niet nader uitgevoerd en blijft dit budget over.

38

Werkzaamheden binnenstad Hogere lasten met betrekking tot ondersteuning (externe inhuur) vanuit het economische uitvoeringsprogramma binnenstad. In de begroting was wel budget beschikbaar gesteld voor de programmamanager maar gedurende het jaar bleek ook ondersteuning (inzet ambtelijke capaciteit) vanuit team economie benodigd.

-55

Totaal

28

80

Baten

Reserves Reserve Regionaal samenwerkingsverband Zaanstreek-Waterland Het restant van de SRA middelen dient nog beschikbaar te zijn voor bekostiging van de regionale projecten op basis van de visie en samenwerkingsagenda Zaanstreek -Waterland. In 2021 is besloten € 276.323 toe te voegen aan de reserve. Er is in € 105.846 onttrokken ter dekking van de gemaakte kosten vanuit de reserve.

Voorzieningen Dit programma heeft geen voorzieningen.

Investeringen Er zijn geen afwijkingen te melden op de investeringen van dit programma.

Structurele effecten Voor dit programma zijn er geen structurele effecten.

Incidentele lasten en baten Onderwerp (bedragen x € 1.000)

Lasten

Baten

Purmerend 2040-stimulering economie

55

-

Stadspromotie

31

-

Totaal

86

-

81

Programma 10

Bestuur en concern Portefeuillehouder: D. Bijl

Inleiding In dit programma staan de doelen en middelen van de raad en het college. Dit programma hangt samen met de paragraaf Bedrijfsvoering. De onderdelen directie, de ondernemingsraad, control en frictieuitgaven maken onderdeel uit van het overzicht Overhead. Het afgelopen jaar stond in het teken van de fusie met de gemeente Beemster per 1 januari 2022. Natuurlijk was het fusietraject al eerder ingestoken, maar de werkzaamheden zijn steeds verder geïntensiveerd en vonden hun hoogtepunt in het jaar 2021. In november 2021 vonden de gemeenteraadsverkiezingen plaats, zodat in het jaar 2022 de nieuwe gemeenteraad van de nieuwe gemeente Purmerend van start kon gaan. Er is hard gewerkt aan extra activiteiten om de bekendheid van de verkiezingen zo groot mogelijk te maken. Zo is er een verkiezingskrant uitgebracht, een lijsttrekkersdebat georganiseerd, ging de gele bus met kandidaten door de gemeente en was er een stemhulp.

Wat willen we bereiken Beoogd maatschappelijk effect beleidsveld Bestuur en concern Het Purmerendse gemeentebestuur is betrokken, voorspelbaar, transparant en efficiënt als het gaat om het te voeren beleid en de daarbij horende prestaties. Bovendien wil de gemeente de toets van verantwoording doorstaan.

Wat hebben we daarvoor gedaan • In 2021 hebben de voorbereidingen voor de bestuurlijke fusie met de gemeente Beemster per 1 januari 2022 veel aandacht gevraagd. De projectorganisatie heeft de werkzaamheden gecoördineerd en heeft gewaarborgd dat deze top tijd waren afgerond. De gemeente Beemster en de gemeente Purmerend hebben gezamenlijke commissievergaderingen gehouden over onderwerpen die beide gemeenten aangingen. • We hebben vorm gegeven aan participatie en zorgvuldige communicatie met bewoners, bedrijven en instellingen. • De gemeente Purmerend heeft in 2021 stappen gezet op het gebied van de Omgevingswet. Het uitgangspunt van de aanpak van de gemeente Purmerend is om te voldoen aan de minimale acties en vereisten uit de wet en tegelijkertijd op zoek te gaan naar de ruimte die de Omgevingswet biedt om het nog beter te doen voor onze stad en onze manier van werken te versterken. Intern is er met het programma implementatie Omgevingswet gewerkt aan de verschillende onderdelen en acties die benodigd zijn.

82

• Daarnaast is er gewerkt aan een startnotitie voor de Omgevingsvisie en zijn er twee bijeenkomsten met de raad geweest over onderdelen waar zij mee te maken krijgt of bevoegd voor is. • De implementatie van de Omgevingswet stopt niet na inwerkingtreding maar zal ook de komende jaren veel aandacht vragen. Ook na de beoogde invoeringsdatum wordt er verder gewerkt aan o.a. de omgevingsvisie en het omgevingsplan. Dat zijn trajecten die een aantal jaar in beslag zullen nemen. • We hebben samengewerkt in de regio en regiogemeenten op verschillende gebieden. • Als gevolg van de coronacrisis zijn veel vergaderingen en bijeenkomsten online georganiseerd. Wat we hiervan hebben geleerd, nemen we mee. We zullen blijven inzetten op het kunnen volgen van de vergaderingen en bijeenkomsten op afstand, om zo de transparantie te vergroten. • De griffie is uitgebreid met 1 fte. • De verordeningen van de raad zijn geactualiseerd. Bestuurlijk product

Jaartal

Programmarekening met accountantsverslag

Jaarlijks

Kadernota

Jaarlijks

Tussenrapportage/begrotingsbijstelling

Jaarlijks

Verantwoording over informatiebeveiliging (ENSIA)

Jaarlijks

Sociaal jaarverslag

Jaarlijks

Kwartaal

Wat heeft het gekost PGR10

Realisatie Begroting 2020 2021 primitief

Begroting 2021 bijgesteld

Realisatie 2021

Afwijking

Lasten

-10.288

-10.720

-11.847

-12.083

-236

Baten

5.354

5.340

5.500

5.934

435

Saldo

-4.933

-5.380

-6.347

-6.148

199

Het programma Bestuur en concern heeft per saldo een voordelige afwijking van € 199.000. Dit komt door € 236.000 hogere lasten en € 435.000 hogere baten. De belangrijkste verschillen worden hieronder toegelicht.

83

Afwijkingen beleidsveld Bestuur en concern BV101 Bestuur & concern

Lasten

Baten

Diverse samenwerkingen In 2021 waren de bijdragen aan landelijke en regionale samenwerkingen € 48.000 hoger dan begroot.

-48

DVO Beemster In de dienstverleningsovereenkomst (DVO) met Beemster is afgesproken dat bovenop de in de overeenkomst genoemde bedragen een extra opslag wordt vergoed voor personeel dat op het maximum van de schaal is ingeschaald aangezien dit niet in de basisberekening zit. Deze extra baat komt tevens terug als hogere last. In de dienstverleningsovereenkomst (DVO) met Beemster is afgesproken dat bovenop de in de overeenkomst genoemde bedragen een extra opslag wordt vergoed voor personeel dat op het maximum van de schaal is ingeschaald aangezien dit niet in de basisberekening zit. Deze extra last komt tevens terug als hogere baten.

70

-70

Fusiebudget Op het fusiebudget is dit jaar afgerond € 280.000 overgehouden. Het budget voor de projectleiding, de ICT transformatie, de harmonisatie en de verkiezingen is volledig benut. Het deel dat betrekking had op verbindingsactiviteiten laat een onderuitputting zien. Veel is door Covid maatregelen niet doorgegaan. Het restant budget is in 2022 nodig om een aantal van deze activiteiten alsnog te laten plaatsvinden en voor de afronding van een aantal onderdelen die doorlopen in 2022 zoals het huisstijlproject en de migratie van ICT Burgerzaken. Voorgesteld wordt middels resultaatbestemming dit budget van € 280.000 in 2022 in te zetten.

280

Werken voor Beemster Betreft de aan investeringen en projecten (ontwikkelingsplannen / omgevingsplannen) van Beemster bestede uren

-323

Betreft de doorbelasting van uren die besteed zijn aan investeringen, projecten en ontwikkelingsplannen / omgevingsplannen van Beemster. Totaal

323 -161

393

Reserves Dit programma heeft geen reserves.

Voorzieningen Voorziening wachtgeldverplichtingen bestuurders In 2021 is een bedrag van € 71.000 uit de voorziening onttrokken. Purmerend heeft per 31 december 2021 geen wachtgelders en het saldo van de voorziening is ultimo 2021 nihil. In afwachting van de vorming van een nieuwe coalitie kan er in het jaar 2021 nog geen te verwachten verplichting opgevoerd worden.

Investeringen Er zijn geen afwijkingen te melden op de investeringen van dit programma.

84

Structurele effecten Voor dit programma zijn er geen structurele effecten.

Incidentele lasten en baten Onderwerp (bedragen x € 1.000)

Lasten

Baten

Bezwaar en beroepsschriften

50

-

Wachtgeld en pensioen

73

-

Fusie Beemster, projectbudget

860

-

Regionale samenwerking Zaanstreek-Waterland

170

-

1.153

-

Totaal

85

Financiële overzichten

86

1 Algemene dekkingsmiddelen Algemeen De algemene middelen van de gemeente dekken de kosten van de programma's. Dit betreft middelen waar geen voorafgaand specifiek bestedingsdoel aan ten grondslag ligt. De algemene uitkering uit het gemeentefonds is de belangrijkste vrij besteedbare inkomstenbron voor de gemeente. Het Rijk bepaalt de hoogte van deze algemene uitkering. De gemeente kan ook zelf inkomsten genereren door het heffen van belastingen, waarvan de onroerendezaakbelasting de belangrijkste is. De opbrengst van belastingen kent, in tegenstelling tot heffingen als het rioolrecht en afvalstoffenheffing, geen vooraf bepaald bestedingsdoel en behoort tot de algemene dekkingsmiddelen. Overige vrij besteedbare middelen zijn de dividenden van deelnemingen en het renteresultaat verbonden aan de financieringsfunctie. Tot de algemene dekkingsmiddelen behoren de baten en lasten van: • lokale belastingen en heffingen; • de algemene uitkering uit het gemeentefonds; • het gemeentelijk financieringsbeleid, het saldo van de externe vaste geldleningen en de intern toegerekende rente aan activa en grondexploitaties; • de baten en lasten die verbonden zijn aan financiële deelnemingen; • incidentele baten en lasten over voorgaande jaren; • algemene baten en lasten waaronder onvoorziene inkomsten en nog te bestemmen middelen (stelposten).

Gemeentefonds De uitkering uit het gemeentefonds is gebaseerd op de decembercirculaire 2021. De uitgavenontwikkelingen binnen de verschillende ministeries hebben direct gevolgen voor de groei en/of krimp (het accres) van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. In het najaar 2020 was het definitief accres voor 2021 al vastgesteld op een (nominale) groei van 3,71%. Dit in verband met de afspraak van de VNG met het kabinet om de accressen te bevriezen voor de jaren 2020 en 2021. Dat geeft in coronatijd rust en stabiliteit, zowel voor de gemeenten als de Rijksoverheid. Naar analogie van het accres is tevens het BCF plafond bevroren in die jaren. In 2021 zijn drie circulaires verschenen (mei, september en december) over het financieel perspectief voor gemeenten. De belangrijkste ontwikkelingen uit deze circulaires stonden in het teken van: • Aanpak problematiek jeugdzorg. Naar aanleiding van de uitspraak van de Commissie van Wijzen is het kabinet in mei 2021 in gesprek gegaan met gemeenten waarna is besloten extra (incidentele) middelen beschikbaar te stellen voor 2021 en 2022 aan gemeenten voor de tekorten vanwege de jeugdzorg. Voor het jaar 2021 heeft het kabinet € 793 miljoen aan extra middelen 87

beschikbaar gesteld voor wachttijden specialistische zorg, verdringing lichte jeugdproblematiek en praktijkondersteuner jeugd ggz. • De financiële vertaling van de compensatiepakketten corona. • Het uitstellen van de invoering van de nieuwe Inburgeringswet met een half jaar naar 1 januari 2022. • Definitieve uitname Wet Langdurige Zorg (Wlz). Mensen met een psychische stoornis krijgen toegang tot de Wlz. Er is sprake van een hogere definitieve uitname van € 149 miljoen uit de integratie uitkering beschermd wonen, omdat er meer cliënten dan geraamd zijn overgegaan van de Wmo beschermd wonen naar de Wlz. Verder heeft er ook een nacalculatie plaatsgevonden op de uitname van middelen uit het gemeentefonds naar de Wlz voor bewoners van Wlz-instellingen met en zonder behandeling inzake (nieuwe) mobiliteitshulpmiddelen (hierdoor vinden er geen verstrekkingen meer plaats uit de Wmo 2015 zoals een rolstoel en een scootmobiel). • Het besluit van het kabinet om de oploop in de opschalingskorting voor gemeenten in de jaren 2020 en 2021 incidenteel te schrappen. Dit leidt tot een verhoging van de algemene uitkering van het gemeentefonds van € 160 miljoen in 2021. De opschalingskorting is overigens nog niet structureel van tafel.

• Het mogelijk toch willen invoeren van de herverdeling van het gemeentefonds per 1 januari 2023 door het Ministerie van Binnenlandse Zaken (BZK), ondanks dat er voorbij wordt gegaan aan het advies van de Raad van het Openbaar Bestuur (ROB) dat stelt dat het nieuwe model nog niet aan alle eisen uit het beoordelingskader voldoet, met name op het punt van uitlegbaarheid en de twijfels over de kostengeoriënteerdheid in het sociaal domein. De VNG volgt hierin het advies van de ROB, waarbij begin januari 2022 een resolutie 'naar een uitlegbaar en stabiel beter verdeelmodel gemeentefonds' is aangenomen door de gemeenten.

Deelnemingen Alliander N.V. In 2021 heeft Alliander een reverse converteerbare hybride aandeelhouderslening van € 600 miljoen uitgegeven. Hiermee is Alliander erin geslaagd om in het licht van de steeds groter wordende investeringsopgave haar financiële positie te versterken. Door deelname aan de aandeelhouderslening leveren de aandeelhouders (provincies en gemeenten) een belangrijke bijdrage aan de energietransitie en het energienet van de toekomst. Pumerend neemt deel aan deze lening met een bedrag van € 1.337.838. Deze lening wordt geclassificeerd als financiële vaste activa en is gebaseerd op het aantal aandelen waarover Purmerend beschikt volgens het aandeelhoudersregister in Alliander N.V. (302.719 aandelen, dit is 0,221%) vermeerderd tot 100,8% van het pro rata aandeel in Alliander. Alliander zal de lening (onder nauwkeurig omschreven voorwaarden) tezijndertijd geheel of gedeeltelijk converteren naar aandelen, waarmee het mogelijk blijft om de komende jaren én de energietransitie te financieren én een goede rating te behouden. Zolang de lening niet (geheel) is geconverteerd ontvangen de aandeelhouders een marktconforme rente van 1,975%. De huidige verwachting daarbij is dat er in 2025 € 400 miljoen wordt geconverteerd en in 2028 de resterende € 200 miljoen.

Op het moment dat de lening wordt geconverteerd naar aandelen, gaan deze aandelen meedelen in het uit te keren dividend van Alliander.

88

ROM InWest In 2021 heeft de oprichting transitiefonds Regionale Ontwikkelingsmaatschappij (ROM) InWest plaatsgevonden. Purmerend heeft hierin een deelname, waarbij alle aandeelhouders worden gevormd door alle partijen die kapitaal beschikbaar stellen. Het stemrecht in de Algemene Aandeelhoudersvergadering (AVA) spiegelt de kapitaalinbreng. Daarmee krijgt Purmerend als aandeelhouder stemrecht naar rato van onze kapitaalinbreng. De doelstelling van ROM InWest is om, indien de markt hier onvoldoende in voorziet, bij te dragen aan het versterken van regionale economie en aan het realiseren van de transitieopgaven op energie en aan circulariteit en innovatief mkb. Daarnaast kan de ROM InWest bijdragen aan duurzaam herstel van de regionale economie. Purmerend is conform de akte van oprichting aandeelhouder met 2.399 aandelen elk € 1 groot. Hierbij zal Purmerend voor een totaal kapitaal van € 2.399.000 aan deelnemen. De totale investering is gebaseerd op 1% van het begrotingstotaal 2019. Het overige deel van de toegezegde inleg zal worden opgevraagd middels zogenaamde "Capital Calls". Dit houdt in dat niet eerder dan noodzakelijk op basis van investeringsvragen uit het bedrijfsleven aan Purmerend zal worden gevraagd dit bedrag over te maken. Dit zal dan geboekt worden als agiostorting in InWest Regio BV.

Deze deelneming wordt geclassificeerd als financiële vaste activa en gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs van de aandelen. Over deze deelneming wordt niet afgeschreven, maar alleen belast met een rentelast. Dit betekent dat de gemeente Purmerend als rechtspersoon deelneemt aan een nieuwe verbonden partij. Deze vindt u terug in de paragraaf verbonden partijen. Stadsverwarming Purmerend (SVP) De aandelen in Stadsverwarming Purmerend (SVP) zijn voor 100% in handen van gemeente Purmerend. Sinds 2012 is de deelneming gewaardeerd op € 38,27 miljoen (oorspronkelijk € 42,6 miljoen). In 2021 zien we de volgende ontwikkelingen: • Het project leidingrenovatie ligt op schema. Van de bijna 7.600 woningen in PurmerNoord, Purmer-Zuid en Gors Noord zijn sinds de start in 2019 bij 5.190 woningen de huisaansluitingen vervangen. • De productie van de BWC is voor 2020 uitgekomen op 902.815 GJ. Dat is 1,4% meer dan 2020 en het hoogste sinds de inbedrijfstelling van de BWC. De inzet van de gascentrales is gestegen (34%) vanwege de koudepiek en het feit dat de BWC al maximaal draaide. Per saldo is 66% van de totale warmtevraag duurzaam geproduceerd. Dit is lager dan vorig jaar. Dit komt dus niet door het minder draaien van de BWC, maar voor de koudepieken is extra gasstook nodig geweest.

• SVP heeft ultimo 2019 27.033 klanten (27.943 aansluitingen), een toename ten opzichte van 2019 van 436 klanten (602 aansluitingen). Het aantal wegens wanbetaling afgesloten klanten is in 2020 bijzonder laag gebleven. Ultimo 2021 waren er 16 wegens wanbetaling afgesloten klanten (ultimo 2020: 12). Dit is 0,046 van alle klanten van SVP en dit percentage ligt ruim onder het gemiddelde van 0,3% van de energiesector. • De klanttevredenheid is vorig jaar van een 7,2 naar een 7,4 gegaan. Dit wordt twee jaarlijks opgevraagd. • Overige ontwikkelingen zijn de voorbereiding van BWC2, de samenwerking met HVC voor Geothermie, de samenwerking met het Waterschap voor warmte uit rioolwater, de plaatsing

89

van slimme meters en de bijbehorende ICT transitie, de leidingrenovatie en de voorbereiding vervolg Proeftuin Gasvrij. • Voor het aantal leveringsonderbrekingen werd in 2021 in 1 geval compensatie uitbetaald. Het aantal ongeplande onderbrekingen bedroeg in 2021 40 (2020: 65). Het aantal geplande onderbrekingen was in 2021: 515. Dat is 31 meer dan in 2020. Deze toename is het gevolg van de grootschalige leidingrenovatie. Ontwikkeling resultaat 2021 De netto omzet van SVP is in 2021 uitgekomen op € 37,4 miljoen, dit is 14,1% hoger (€ 4,6 miljoen) dan in 2020. Dit komt door € 1,7 miljoen meer afzet als gevolg van het koudere weer en € 2,7 miljoen meer inkomsten vastrecht door meer aansluitingen, meer afleversets in eigendom en met name een hoger vastrechttarief. Het resultaat na belastingen over 2021 is € 7,5 miljoen positief. Dit bestaat uit: • Een resultaat uit normale bedrijfsvoering van € 3,9 miljoen; • Een vrijval van een balanspost na te betalen bedrag over 2016 aan EB/ODE van € 3,3 miljoen; • Een belastingresultaat van € 0,3 miljoen. Dit is € 4,8 miljoen beter dan de prognose uit november 2021.

Dit komt door de niet begrote vrijval EB/ODE (€ 3,3 miljoen), er in het laatste kwartaal sprake was van een 13,4% hogere afzet als gevolg van een kouder jaareinde (€ 0,5 miljoen, komt doordat Q4 voorzichtig begroot wordt), beter BWC resultaat (€ 0,2 miljoen), door lagere kosten en diversen (€ 0,8 miljoen). Het geplande onderhoud aan de productiefaciliteiten is wel uitgevoerd, maar er is minder onderhoud gepleegd aan het netwerk. Daarnaast is er efficiency geboekt door te combineren met ander werk. Er is geen budget voor onderhoud extra in 2022 nodig. Van het resultaat 2021 gaat dan ook € 0,7 miljoen naar de gemeente (cf begroting en afspraken met de gemeente). De rest (€ 6,8 miljoen) wordt conform afspraken met de aandeelhouder toegevoegd aan het eigen vermogen van SVP. PGR11

Realisatie Begroting 2020 2021 primitief

Begroting 2021 bijgesteld

Realisatie 2021

Afwijking

Lasten

951

-3.359

-297

-443

-146

Baten

161.718

160.642

171.266

173.946

2.680

Saldo

162.669

157.284

170.969

173.503

2.534

Financiële toelichting De algemene dekkingsmiddelen laten per saldo een voordelige afwijking zien van € 2.534.000. Dit komt door € 2.680.000 hogere baten en € 146.000 hogere lasten. De afwijkingen worden hierna per onderdeel toegelicht .

90

Realisatie Begroting 2020 2021 primitief

Begroting 2021 bijgesteld

Realisatie 2021

Afwijking

1 Lokale heffingen Lasten

-43

-41

-41

-46

-4

Baten

14.313

15.045

14.820

14.627

-193

14.271

15.004

14.779

14.581

-198

Lasten

-

-2.640

-

-

-

Baten

-

-

-

-

-

-

-2.640

-

-

-

Lasten

-13

-

-

-

-

Baten

144.539

142.850

153.711

156.458

2.747

144.526

142.850

153.711

156.458

2.747

Lasten

2.092

39

461

479

18

Baten

819

684

639

682

43

2.911

723

1.100

1.161

61

Lasten

-993

-716

-716

-694

22

Baten

2.110

2.063

2.095

2.129

34

1.117

1.347

1.379

1.435

56

Lasten

-93

-

-

-183

-183

Baten

-64

-

-

50

50

-156

-

-

-133

-133

2 Nog te bestemmen middelen

3 Gemeentefonds

4 Eigen financieringsmiddelen

5 Deelnemingen

6 Incidentele baten en lasten

Toelichting per product 1. Lokale heffingen De baten zijn € 193.000 lager dan begroot. Ook dit jaar heeft het college als gevolg van de coronacrisis gedurende 2021 verschillende stimuleringsmaatregelen genomen om de crisis draaglijker te maken. De lagere baten die hier worden gepresenteerd zijn inclusief de effecten van corona. In 2021 is gekozen om geen precario te heffen bij de ondernemers in de horeca en retail en is het budget voor de toeristenbelasting verminderd als gevolg van inkomstenderving. Voor deze effecten wordt verwezen naar de coronabijlage. 3. Gemeentefonds De uitkering uit het gemeentefonds is in 2021 verantwoord voor bijna € 156,5 miljoen. Dit is incidenteel ruim € 2,7 miljoen meer baten dan begroot. 91

Bijgestelde Begroting

Uitkeringsjaar

Realisatie

Afwijking

2019

-

118.482

118.482

2020

-

172.942

172.942

2021

153.239.345

155.694.728

2.455.383

Totaal gemeentefonds

153.239.345

155.986.152

2.746.806

Uitkeringsjaar 2021 Het resultaat van de algemene uitkering 2021 is op basis van de laatste specificatie Binnenlandse Zaken (2021-12 nr. 9) en bedraagt € 156.694.728. Dit is € 2.455.383 hoger dan geraamd in de tweede tussenrapportage 2021. De hogere uitkering is veroorzaakt door een voordeel van € 1.673.157 uitdeling 6e tranche coronacompensatie, een voordeel van € 628.853 op bestaande en nieuwe taakmutaties (o.a. aanpak jeugdzorg, wet kwaliteitsborging en versterking gemeentelijke dienstverlening i.v.m. stelselvernieuwing voor de burgers) en een voordeel van € 153.373 op integratie/decentralisatie uitkeringen en de uitkeringsfactor (+1 punt) door bijstellingen in de landelijke maatstaven. Nabetalingen over vorige jaren (2019 en 2020) • De nabetaling over 2018 is € 118.482 hoger dan begroot door de vaststelling van de inkomstenmaatstaf OZB. • De hogere nabetaling van € 172.942 over 2020 betreft nadere vaststellingen van de maatstaven jongeren, leerlingen, huishoudens, medicijngebruik en een verlaging van de uitkeringsfactor (-1 punt).Dit geeft per saldo een voordeel voor 2020. Alle afwijkingen zijn incidenteel van aard. Compensatie gevolgen coronacrisis Het kabinet heeft na de tweede tussenrapportage 2021 een zesde tranche van ruim € 300 miljoen in het gemeentefonds voor compensatie van de gevolgen van de coronacrisis beschikbaar gesteld.

Deze compensatie is deels nog voor 2020 en 2021. Hieronder is de financiële vertaling en verdeling van de Rijkscompensatie 2021 voor Purmerend uiteengezet.

92

Onderwerp/uitdeling via

Circulaire

Periode

Bedrag

Extra kosten 2e kamerverkiezingen 2021 Covid-19 (via DU)

Maart 2021

2021

106.771

Herindelingsverkiezingen Covid-19 (via DU)

December 2021

2021

167.762

Subtotaal 01 Publiekdiensten

274.533

Aanvullend pakket re-integratie (via AU)

December 2020

2021

283.307

Impuls re-integratie (via AU)

December 2020

2021

151.283

Gemeentelijk schuldenbeleid (via AU)

December 2020

2021

139.346

Bijzondere bijstand (via AU)

December 2020

2021

48.403

Cultuurmiddelen (via DU)

December 2020

Jan-Juni

695.395

Extra begeleiding kwetsbare groep (via AU)

Maart 2021

2021

194.397

Bestrijden eenzaamheid ouderen (via AU)

Maart 2021

2021

175.904

Perspectief jeugd en jongeren (via AU)

Maart 2021

2021

92.935

Jongerenwerk Jeugd (via AU)

Maart 2021

2021

66.117

Mentale ondersteuning Jeugd (via AU)

Maart 2021

2021

55.396

Activiteiten en ontmoetingen Jeugd (via AU)

Maart 2021

2021

38.628

Tijdelijke ondersteuning noodzakelijke kosten (TONK) (via AU)

Maart 2021

Jan-Mrt

295.614

Maatschappelijke opvang en Oggz: begeleiding kwetsbare groepen (via DU)

Maart 2021

2021

41.965

Meerkosten/inhaalzorg sociaal domein (via AU)

December 2021

2021

248.296

Maatschappelijke opvang en Oggz: meerkosten/inhaalzorg sociaal domein (via DU)

December 2021

2021

349.376

Beschermd wonen: meerkosten/inhaalzorg sociaal domein (via IU)

December 2021

2021

27.272

SW-bedrijven (via IU)

December 2021

Jan-Okt

142.662

Voorschoolse voorziening peuters: gemeentelijke regelingen (via DU)

Maart 2021

Dec-Febr

20.071

Herorientatie zelfstandigen (via DU)

Mei 2021

2021

23.738

Tijdelijke ondersteuning noodzakelijke kosten (TONK) (via AU), 2e tranche

September 2021

2021

878.939

Lokale cultuur (via AU)

September 2021

2021

226.283

Lokale cultuur (via AU)

December 2021

2021

189.789

Buurt- en dorpshuizen (via AU)

September 2021

2021

48.508

Subtotaal 02 Samenleving

4.433.625

Afvalinzameling (via AU)

Maart 2021

2020

Subtotaal 04 Milieu

128.753 128.753

Vervallen opschalingskorting (via AU)

September 2020

2021

732.982

Inkomstenderving 2020 (via DU)

December 2021

2020

548.000

Subtotaal algemene dekkingsmiddelen

1.280.982

Totaal aan compensatie vanuit gemeentefonds ontvangen in 2021

6.117.892

Wv. Compensatie voor 2020

676.753

Wv. Compensatie voor 2021

5.441.140

93

Uit bovenstaande tabel blijkt dat in de decembercirculaire 2021 extra compensatie is verstrekt van € 1.673.1567 ten opzichte van de tweede tussenrapportage (stand t/m 5e tranche € 4.444.735). Hierbij volgen we de algemene lijn: coronamaatregelen dekken uit algemene reserve en bij compensatie weer terug laten vloeien. Voor een aantal compensatiemaatregelen is de exacte verdeling en daarmee het bedrag per gemeente nog niet bekend c.q. opgenomen, omdat bijvoorbeeld voor het bepalen van de definitieve compensatie van de inkomstenderving over 2021 de afspraak geldt dat dit in 2022 gebeurt op basis van de vastgestelde jaarrekeningcijfers 2021. Het gaat om de volgende compensatiemaatregelen: • meerkosten jeugdwet en Wmo 2015; • compensatie inkomstenderving 2021; • lokale en culturele sector; • zwembaden en ijsbanen en steun sportverenigingen; • extra toezicht handhaving voor invoering van de CTB op de naleving (via Veiligheidsregio). De financiële compensatie voor bovengenoemde maatregelen voor 2021 uit het nieuwe aanvullende pakket zal worden verwerkt in 2022, nadat het ministerie BZK de bedragen per gemeente heeft bepaald en beschikt. Inmiddels is er voor 2022 al voor ruim € 390.000 aan corona 2022 bevoorschot voor de onderdelen re-integratie (impuls en aanvullend pakket), gemeentelijk schuldenbeleid en bijzondere bijstand. 4.

Eigen financieringsmiddelen Het renteresultaat geeft een batig saldo van € 61.000. Dit structurele rentevoordeel wordt grotendeels veroorzaakt door: • leningen die tegen een lager rentepercentage zijn aangetrokken; • het tijdspad waarover wordt gerekend: in de raming is gerekend vanaf november, terwijl de leningen zijn aangetrokken half december. Dit geeft een voordeel op de transitorische rente; • een lagere herfinanciering van bijna € 19,6 miljoen t.o.v. de bijgestelde begroting 2021 (verwachting € 69,9 miljoen). Het structurele rentevoordeel zal worden verwerkt in de Kadernota 2023. 5. Deelnemingen Het voordeel bij de deelnemingen wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door het aantrekken van een tweetal leningen in 2021 door de Stadsverwarming van € 20 miljoen binnen de afgesproken ruimte van het afgesproken leningplafond. Voor de borgstelling ontvangt de gemeente 1% risicoprovisie over de openstaande hoofdsom van de geborgde leningen. 6. Incidentele baten en lasten Het saldo van incidentele baten en lasten geeft per saldo een nadeel van € 133.000. Dit nadeel wordt grotendeels veroorzaakt door: • Een extra dotatie oninbaarheid van € 183.000 om de toereikendheid van de voorzieningen dubieuze debiteuren (algemeen en belastingen) op het gewenste niveau te brengen.

• Sinds 2004 liep er een civiele procedure wegens het vermeend onterecht weigeren van detailhandel in 2004 met ITD Real Estate BV. Hiervoor was een eigen risico van € 50.000, waarvoor destijds een voorziening is getroffen. Eventuele verdere vermogensschade voor de gemeente was afgedekt door middel van een verzekering. Het Hof heeft op 17 november 2020 94

arrest gewezen in deze zaak en de eis van ITD Real Estate verworpen. Daarna is ITD Real Estate niet in cassatie gegaan tegen het arrest. De voorziening kan nu worden opgeheven worden door de dotatie van € 50.000 vrij te laten vallen.

Reserves Algemene dekkingsmiddelen heeft naast de Algemene reserve (separaat toegelicht bij Financieel resultaat) geen reserves.

Voorzieningen Algemene dekkingsmiddelen heeft geen voorzieningen.

Structurele effecten Onderwerp (-/- is lagere baten / lasten x € 1.000)

Lasten

Baten

Hoger rentevoordeel op aangetrokken langlopende leningen

-

38

Totaal

-

38

Incidentele lasten en baten Onderwerp (-/- is lagere baten/lasten x € 1.000)

Lasten

Frictiebudget fusie Beemster-Purmerend

Baten 105

1.047

Coronacompensatie Rijk

-

1.673

Afwikkeling civiele procedure Real Estate

-

50

105

2.770

Totaal

95

2 Het financieel resultaat 2021 Algemeen In het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) is bepaald dat alle toevoegingen en onttrekkingen aan reserves plaatsvinden via het overzicht reservemutaties. Het resultaat vóór bestemming bestaat uit de resultante van het totaal van baten en lasten. Dit volgens de diverse programma’s, de overhead en de algemene dekkingsmiddelen. We verwerken hierop via het overzicht reservemutaties de toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves. Dit is wat de raad te zien krijgt als het rekeningsresultaat. Tot slot wordt aan de raad voorgelegd dit resultaat een bestemming te geven. De resultaatbestemming is een bevoegdheid van de raad. Alle stortingen in en onttrekkingen aan de reserves vereisen dus goedkeuring van de raad. Dit kan expliciet bij de resultaatbestemming van de rekening of vooraf bij de vaststelling van de begroting en/of tussentijds door vaststelling van de tussenrapportages of afzonderlijke raadsbesluiten.

Resultaat vóór bestemming Het resultaat vóór bestemming vloeit voort uit de afzonderlijke programma's (1 t/m 10) en de onderdelen overhead en algemene dekkingsmiddelen (inkomsten van de gemeente zonder een vooraf bepaald bestedingsdoel). Daarbij bestaat een verband tussen de mutaties op de reserves en de uitgaven en ontvangsten in de programma's. Voor sommige uitgaven is immers in het verleden een bestemmingsreserve gevormd. Het resultaat vóór bestemming vindt u toegelicht in de hoofdstukken per programma en bij de algemene dekkingsmiddelen. In deze jaarrekening is het resultaat vóór bestemming € 11,07 miljoen. Na reservemutaties is dit resultaat opgelopen naar € 12,59 miljoen. Dat is het rekeningsresultaat. U treft dit aan in de onderstaande tabel. Tabel: Totaaloverzicht lasten en baten per programma (bedragen x € 1.000) Bedragen (x € 1.000) 01 Publieksdiensten 02 Samenleving

Primitieve begroting 2021 Lasten

Baten

Begroot primitief bijgesteld 2021 Saldo

Lasten

Baten

Saldo

Resultaat 2021 Lasten

Baten

Saldo

-6.372

3.092

-3.281

-6.751

3.187

-3.564

-6.663

3.302

-3.360

-134.462

32.423

-102.039

-148.143

38.345

-109.798

-147.028

39.300

-107.728

03 Wonen

-114

95

-19

-212

95

-117

-366

52

-314

04 Milieu

-12.973

14.314

1.341

-14.930

14.981

51

-14.736

15.279

543

05 Bereikbaarheid

-3.987

3.863

-123

-4.115

2.867

-1.248

-3.777

2.866

-911

06 Beheer openbare ruimte

-24.020

9.074

-14.945

-25.320

9.654

-15.666

-24.791

9.868

-14.923

07 Ruimtelijke ordening

-17.548

14.902

-2.646

-32.841

30.556

-2.285

-21.748

24.680

2.932

08 Veiligheid

-8.072

1

-8.071

-8.284

97

-8.187

-8.149

87

-8.062

96

09 Economie

-1.282

10 Bestuur en Concern

-10.720

Overzicht algemene dekkingsmiddelen

-3.359

Overzichten overhead en onvoorzien

-692

-1.333

5.340

-5.380

-11.847

160.642

157.284

-297

-22.034 -

224

-21.810

-23.122

-

-

0

-244.941

244.561

-381

- Egalisatiereserves

-82

161

- Bestemmingsreserves

-743

- Algemene reserve (incidenteel)

-714 -246.481

Overzicht Vennootschapsbelasting Gerealiseerde/geraamde baten en lasten programma's/overzichten voor resultaatbepaling/bestemming

590

375

-958

-1.216

391

-825

5.500

-6.347

-12.083

5.934

-6.148

171.266

170.969

-443

173.946

173.503

224

-22.898

-22.808

760

-22.048

-

-

-1.589

-

-1.589

-277.194

277.147

-47

-265.396

276.466

11.070

78

-82

161

78

1.120

161

1.281

1.367

624

-1.902

4.845

2.942

-4.190

4.408

218

426

-288

-1.094

2.457

1.363

-2.762

2.779

17

246.515

34

-280.272

284.610

4.337

-271.229

283.814

12.585

Resultaatbepaling/bestemming: (onttrekking/ toevoegingen reserves)

Gerealiseerd/geraamd resultaat 2021

Resultaat ná bestemming Toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves veroorzaken het verschil tussen het resultaat vóór bestemming en het resultaat ná bestemming. In de tabellen is weergegeven hoe het rekeningresultaat 2021 na bestemming tot stand kwam. In tabel 1 staat een overzicht van de mutaties op de bestemmings-, egalisatie- en algemene reserve(s). Tabel 1: Bestemmings-, egalisatie- en algemene reserve(s) (bedragen x € 1.000) (-/- = nadeel exploitatie en +/+ = voordeel exploitatie)

Programmanummer en omschrijving

Begroting bijgesteld 2021

Rekening 2021

Resultaat programma's 1 t/m 10 (saldo van de baten en lasten)

-148.118

-138.795

Overzicht algemene dekkingsmiddelen (saldo van de baten en lasten)

170.969

173.503

Overzicht Overhead (saldo van de baten en lasten)

-22.848

-22.048

Heffing Vennootschapsbelasting

-

-1.589

Onvoorzien

-50

-

Gerealiseerde/geraamde baten en lasten programma's/overzichten voor resultaatbepaling/bestemming

-47

11.070

78

1.281

78

1.281

Resultaatbepaling/bestemming 2021 via egalisatiereserves: Reserve Begraafrechten

06. Beheer openbare ruimte

Subtotaal mutaties egalisatiereserves Resultaatbepaling/bestemming 2021 via bestemmingsreserves: Reserve Woningbouwprogrammering

03. Wonen

833

500

Reserve Woonvisie

03. Wonen

-14

-46

Reserve Duurzaamheid

04. Milieu

1.268

1.469

Reserve Parkeren

05. Bereikbaarheid

-271

-271

Reserve Gronden

07. Ruimtelijke ordening

1.282

-1.264

Reserve Regionale Samenwerkingsverband Zaanstreek/Waterland

09. Economie

-156

-170

Subtotaal mutaties bestemmingsreserves

2.942

218

Resultaat na mutaties egalisatie- en bestemmingsreserves

2.974

12.568

Resultaatbepaling/bestemming 2021 via algemene reserve: Invoeringskosten Wet inburgering

besluit 1547719

159

159

Sloopkosten obs de Wheermolen

besluit 1491534

270

233

97

Vrouwenopvang, gelden Duvo

besluit 1547719

66

12

Amendement begeleiding proeftuin

besluit 1542424

-380

-380

Onderzoekskosten milieubeheer

besluit 1547719

34

-

Projecten beheer groen, kunstwerken en wegen

besluit 1547719

534

368

Beheerbudget Overwhere Zuid en Wheermolen Oost

besluit 1532421

342

342

Stadspromotie

besluit 1547719

38

31

Fusie Purmerend en Beemster

besluit 1480149

860

860

Budget centrale hal

besluit 1532421

50

-

Waardenproces Beemster uit herindelingsbijdrage

besluit 1544983

105

105

Aanslag Vennootschapsbelasting 2019-2020, voorlopig 2021

fiscaal advies

-

670

Tussentijdse winstneming grondexploitaties

conform MPG

-

-1.668

Versterking algemene reserve (rente, cf. begroting 2016)

besluit 1222898

-714

-714

Subtotaal mutaties algemene reserve

1.363

17

Gerealiseerd/geraamd resultaat 2021

4.337

12.585

De afzonderlijke reserves en mutaties zijn toegelicht in de toelichting per programma en in de bijlage overzicht reserves. In het programma worden bestedingen toegelicht en in de bijlage het doel en de voeding van de reserve. Voor een aantal onderwerpen is het nodig dat het budget van 2021 naar 2022 gaat voor de afronding van werkzaamheden. Dit wordt ter besluitvorming aan de raad voorgelegd. Dit staat in de onderstaande tabel. Tabel: Voorstel resultaatbestemming (bedragen x € 1.000) Voorgestelde bestemming resultaat:

Programmanummer en omschrijving

Gerealiseerd/geraamd resultaat 2021

Begroting Rekening 2021 bijgesteld 2021 4.337

12.585

Invoering omgevingswet

01. Publiekdiensten/07. RO

-

262

Opstellen Plan van aanpak Kerkenvisie

02. Samenleving/Kunst en cultuur

-

50

Hybride lesgeven cultuur

02. Samenleving/Kunst en cultuur

-

74

Vrouwenopvang (gelden Duvo)

02. Samenleving/MO

-

131

Pilot mantelzorgregeling

02. Samenleving/MO

-

50

Brede aanpak dak en thuisloosheid

02. Samenleving/MO

-

430

Huur tijdelijke huisvesting Loirestraat 7

02. Samenleving/Onderwijs

-

72

Doorschuiven projecten schoon, heel en veilig

06. Beheer openbare ruimte

-

1.663

Parkenplan ontwerp Leeghwaterpark

07. Ruimtelijke ordening

-

70

Fusiebudget Purmerend en Beemster

10. Bestuur en concern

-

280

-

3.082

4.337

9.503

Saldo voorgestelde resultaatbestemming rekening 2021 Toevoeging aan de algemene reserve na resultaat bestemming

98

Voorgesteld bestemmingsresultaat Invoeringskosten Omgevingswet (programma 1 Publiekdiensten en 7 Ruimtelijke Ordening) De invoering van de omgevingswet is wederom uitgesteld en staat nu gepland voor januari 2023. Een gedeelte van de werkzaamheden kunnen nu niet voor de invoering worden uitgevoerd. Deze werkzaamheden worden daarmee doorgeschoven naar 2022. Hierbij valt te denken aan de aanpassing van de website, aanpassingen in diverse systemen en digitalisering bodemdossiers. De kern van de Omgevingswet bestaat uit verschillende instrumenten die dwars door verschillende programma's heen lopen (o.a. Publiekdiensten, Ruimtelijke Ordening en Overhead). Voorgesteld wordt om deze middelen van € 262.000 toe te voegen aan de exploitatiebudgetten voor dit doel. Kerkenvisie (programma 2 Samenleving) In 2021 is voor de gemeente Beemster en voor de gemeente Purmerend subsidie van het Rijk ontvangen voor het opstellen van een kerkenvisie voor beide gemeenten. Er is een aanvang gemaakt met het opestellen van een plan van aanpak. Begin 2022 zal opdracht gegeven worden aan een extern adviesbureau om een kerkenvisie voor Beemster en Purmerend verder uit te werken en aan de raad voor te leggen.

Voorgesteld wordt om € 50.000 (inclusief budget met Beemster) beschikbaar te houden voor het opstellen van een plan van aanpak Kerkenvisie en dit toe voegen aan het exploitatiebudget kunst en cultuur (monumenten) in 2022. Hybdride lesgeven cultuur (programma 2 Samenleving) In juli 2021 is besloten tot een tweede steunpakket COVID-19 voor het lokale culturele veld in Purmerend. Binnen dit steunpakket is geld beschikbaar gesteld voor het investeren in hybride lesgeven (combinatie tussen fysieke en digitale cultuurlessen en cursussen) en voor het ondersteunen van livestreams. Hierbij ging het om in totaal € 74.000. In 2021 is het niet gelukt om dit, in coronatijd, nader uit te werken met de betrokken partijen. Gezien de actualiteit voor de ondersteuning in hybride lesgeven en het realiseren van livestreams is het gewenst dit in 2022 voortvarend op te pakken middels een eenduidige aanpak. Daarvoor is het noodzakelijk om het beschikbare budget van € 74.000 door te schuiven naar 2022 en toe te voegen aan het exploitatiebudget kunst en cultuur (plaatselijke culturele activiteiten). Vrouwenopvang (programma 2 Samenleving) In 2021 zijn gelden ontvangen vanuit de gemeente Zaanstad m.b.t. de decentralisatie uitkering vrouwenopvang (zgn. DUVO gelden). Gemeente Zaanstad is hierin een centrumgemeente om gelden zelf of met omliggende regiogemeenten te besteden.

De gelden die in 2021 zijn ontvangen en de nog onbestede gelden uit 202o, worden in 2022 uitgevoerd. Voorgesteld wordt om € 131.000 beschikbaar te houden voor de uitvoering in 2021 en toe te voegen aan het exploitatiebudget maatschappelijke ondersteuning voorliggende voorzieningen. Pilot mantelzorgondersteuning (programma 2 Samenleving) Vanuit het programma Langer Thuis werkt het ministerie van VWS samen met partijen in het veld aan betere zorg en ondersteuning voor ouderen thuis. Mantelzorgers spelen daar een cruciale rol bij. In Nederland zijn 5 miljoen mantelzorgers die het vanzelfsprekend vinden om voor hun naaste te zorgen en het is belangrijk dat zij de zorg voor hun naasten kunnen volhouden. Voor het aanvragen van zorg en ondersteuning ervaren mantelzorgers problemen in de toegang ervan: er is grote onbekendheid bij hen over bestaande regelingen en zij ervaren 99

administratieve rompslomp bij aanvragen. Vaak wordt door instanties die verantwoordelijk zijn voor een regeling (zoals de gemeente of de woningcorporatie) gevraagd om een bewijs van mantelzorg (“mantelzorgverklaring”). Om de toegang tot lokale regelingen voor mantelzorgers te vereenvoudigen en de regellast voor mantelzorgers bij de aanvraag van deze voorzieningen te verminderen heeft Purmerend in 2021 € 50.000 (via een decentralisatie uitkering uit het gemeentefonds) ontvangen als 1e tranche. De 2e tranche volgt nog. Om aan deze pilot invulling te geven wordt voorgesteld deze gelden hiervoor in 2022 te reserveren en toe te voegen aan het exploitatiebudget maatschappelijke ondersteuning (mantelzorgcompliment). Brede aanpak dak- en thuisloosheid (programma 2 Samenleving) Het kabinet wil voor 2022 10 duizend extra (tijdelijke) woonplekken met begeleiding voor daken thuisloze mensen. Deze brede aanpak van dak- en thuisloosheid van het kabinet richt zich op het voorkomen van dak- en thuisloosheid, het vernieuwen van de maatschappelijke opvang en het organiseren van een zo snel mogelijke doorstroom naar een zelfstandig woonplek met begeleiding. In 2021 is er aan Purmerend € 1.040.000 aan budget beschikbaar gesteld voor de begeleiding van dak- en thuisloze mensen via het gemeentefonds (decentralisatie uitkering). Een gedeelte van dit budget is inmiddels uitgegeven (€ 610.000).

Voor 2022 staan nog een aantal diverse projecten op stapel. Voorgesteld wordt om invulling te geven aan deze projecten in 2022 door het restant van € 430.000 over te hevelen naar het exploitatiebudget maatschappelijke ondersteuning (maatschappelijke opvang). Huur tijdelijke huisvesting Loirestraat 7 (programma 2 Samenleving) Het budget voor de huur van tijdelijke huisvesting Loirestraat 7 is niet volledig gebruikt in 2021. Met de achterliggende gedachte dat deze tijdelijke noodlokalen ook nog gebruikt worden in 2022 en 2023 en de huidige budgetten niet toereikend zijn, wordt voorgesteld dit budget over te hevelen naar 2022 voor een bedrag van € 72.000. Dit bedrag zal worden toegevoegd aan het exploitatiebudget huisvesting basisonderwijs. Doorschuiven projecten schoon, heel en veilig (pogramma 6 Beheer openbare ruimte) In 2021 zijn de middelen voor schoon, heel en veilig voor planmatige onderhoudswerkzaamheden niet geheel tot besteding gekomen (€ 1.662.927). Dit betreft nog uit te voeren: • Openbare verlichting € 44.779; • Bewonersinitiatieven € 50.396; • Wegen, dit betreft o.a. herbestratingen (o.a. Tureluurhof, ML. Kingweg, Bovenlandsestraat en A. Frederikshof, klein asfaltonderhoud en het doorschuiven van budget t.b.v. uitgestelde rioleringswerkzaamheden Wheermolen-Oost voor respectievelijk € 584.486; • Straatreiniging € 135.

498; • Kunstwerken, uitgestelde werken, met name renovatie Beemsterbrug € 476.439; • Groen, vertragingen in de aanbestedingen inzake vervangen van bomen € 371.329. Voorgesteld wordt om deze bedragen in 2022 toe te voegen aan het exploitatiebudget openbare ruimte (schoon, heel en veilig). Parkenplan ontwerp Leeghwaterpark (programma 7 Ruimtelijke ordening) In 2021 is het ontwerp niet uitgevoerd, omdat het onderzoek met betrekking tot de uitbreiding van het zwembad nog niet geheel is afgerond. Het zwembad ligt in het Leeghwaterpark en 100

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11555862/1