Presentatie Toekomstbestendige gemeentefinancien P-N - 5 maart 2024
Tekst van het document
Toekomstbestendige gemeentefinanciën Pijnacker-Nootdorp Resultaat fase 1 Januari-maart 2024
Bestuurlijke opdracht Doel: “om een zorgvuldig en gedragen proces uit te werken waarmee de kaders (inhoudelijk en procesmatig) worden bepaald om te komen tot een sluitende meerjarenbegroting”
Beoogde uitkomst fase 1: inzicht uitgaven en mogelijke maatregelen (eerste set noodzakelijke maatregelen + aanvullende maatregelen)
Aanleiding project TBG PN • • • •
normeringssystematiek Rijk (ravijn): begrotingstekort 2026 e.v. oplopende kosten sociaal domein onzekerheden ruimtelijk domein aanvullende ombuiging vanuit het Rijk
Fase 1 inzicht opgave en mogelijke maatregelen • • •
Eerste inventarisatie (incl autonome ontwikkelingen) Eerste set maatregelen (voorstel college: € 2,8mio, in afwachting meicirculaire) Aanvullende maatregelen
Hiervoor is deze presentatie, en een vervolg in april, gepland
Procesplanning • • • • •
05/03:
presentatie raad – opgave (besloten ‘technische briefing’) eerste inventarisatie 04/04: presentatie raad – richting (besloten ‘technische briefing’) eerste set maatregelen Vanaf april ’24: Kadernota (besluitvorming begin juli) Juni ‘24: update meicirculaire, Daarna: - (eventuele) aanvullende maatregelen - Doorvoeren besluiten en meenemen (her)overwegingen in P&C cyclus.
Gesprekken VNG-Rijk + BBV •
Opschalingskorting – Duidelijkheid bij Voorjaarsnota Rijk – Inzet VNG: afschaffen, maar minimaal bevriezen • Handreiking VNG hoe om te gaan met ‘ravijnjaar’ volgt dit voorjaar • Indexering accres; eerst meer inzicht verkrijgen in implicaties t.a.v. BBP (ipv trapop-trap-af) • Vanuit VNG het inzetten van reserves als structurele dekking. Voor P-N (intern): vooralsnog dit dekkingsmiddel niet inzetten.
Inzicht exploitatie(begroting) Saldo meerjaren (x € 1.000,-) Exploitatie 1 Saldo Programmabegroting (na KN2023 meicirculaire) 1a Mutaties gedurende 2023 Septembercirculaire AU Septembercirculaire Reserveringen NN2023 Subtotaal 2 Begrotingssaldo NJN '23/ 01-01-2024
2023 4.993
2024 1.954
2025 3.642
2026 -3.225
2027 -5.508
502 -7 944
1.126 -82 -
884 -20 -
578 -19 -
2.200 -12 -
1.439
1.044
864
559
2.188
6.432
2.998
4.506
-2.666
-3.320
Inzicht exploitatie Saldo meerjaren (x € 1.000,-) Exploitatie 2a Mutaties vanuit besluitvorming Stanislas kosten bouwrijpmaken Omgevingspr. Vitale glastuinbouw WMO woning aanpassingen WMO pgb NPO Locatie SWOP Nootdorp Geluidsscherm Spui Meerkosten GR Haaglanden Integraaal huisvestingsplan kindcentra Effect decembercirculaire Decembercirculaire '23 reeds bestemd Subtotaal
2023
1.696 -1.696 -
2024
2025
2026
2027
-135 -126 -15 -31 -91 -49 -62
-15 -31 -91 -70 -4 -
-15 -31 -91 -70 -27 -
-15 -31 -115 -70 -42 -
-509
-211
-234
-273
Inzicht exploitatie Saldo meerjaren (x € 1.000,-) Exploitatie
2a Mutaties vanuit besluitvorming Tm medio januari Nieuw sinds medio januari: MFA het Nest Dekking Wijziging omvang Griffie Indexering 2024 normering onderwijshuisvesting Beheerplan Sportvelden Beheerplan Baggeren Omgevingsprogramma Ruimtelijke kwaliteit Subtotaal
2023
2024
2025
2026
2027
-
-509
-211
-234
-273
-34 -4 -279 -69
-34 -28 -291 -69
-34 -42 -325 -69
-596
-655
-742
-280 -34 -237 -69 -75 -
-1.202
Inzicht exploitatie Saldo meerjaren (x € 1.000,-) Exploitatie 2b Claims (nog niet formeel besloten) waarvan onvermijdelijk: Katwijkerlaan (8 mio investering, P.M.) overige claims: Sociaal Cultureel Centrum (SCC) (18 mio) Hofweg Kerkweg / Veenweg (1,4mio) Subtotaal
2023
-
De ‘claims’ bevatten voorlopige ramingen en/ of schattingen. Dit zijn dus nog geen (formeel) vastgestelde bedragen. De werkelijke kosten kunnen hier, zowel positief als negatief, van afwijken
2024
2025
2026
2027
-320
-320
-445
-
-526 -42
-526 -42
-445
-
-888
-888
Inzicht exploitatie Saldo meerjaren (x € 1.000,-) Exploitatie 2 Begrotingssaldo NJN '23/ 01-01-2024
2023 6.432
2024 2.998
2025 4.506
2026 -2.666
2027 -3.320
2a Mutaties vanuit besluitvorming
-
-1.202
-596
-655
-742
2b Claims (nog niet formeel besloten)
-
-445
-
-888
-888
-2.500
-2.500
-2.500
-2.500
-
-2.500
-2.500
-2.500
-2.500
6.432
-1.149
1.410
-6.709
-7.450
2c Nog niet (exact) gekwantificeerde risico's (P.M.) Actualisatie beheerplannen Oplopende kosten sociaal domein (voorlopig minimaal) Ombuigingsmaatregelen Rijksbegroting Uitvoeringsagenda MATIS-lijst Programmabegroting Overige lopende zaken Subtotaal 3 Effect saldo na mutaties/ claims
Inzicht exploitatie Saldo meerjaren (x € 1.000,-) Exploitatie 3 Effect saldo na mutaties/ claims
2023 6.432
2024 -1.149
2025 1.410
2026 -6.709
2027 -7.450
615 426 650
615 548 650 105
615 1.005 650 56
615 1.233 650 161
-
1.691
1.918
2.326
2.659
6.432
542
3.328
-4.383
-4.791
3a Dekkingsvoorstellen (direct) Afboeken stelpost prijsindex 2022 Financiële baten Onderuitnutting begroting tm '23 Diverse mutaties belastingen en heffingen Subtotaal 4 Effect saldo na dekkingsvoorstellen
Inventarisatie (incl autonome ontwikkelingen): quick wins. Ruimte in de (bestaande) begroting.
Inzicht Algemene reserve Toelichting 3a: dit betreft het (exploitatie)saldo van de vorige sheet afgezet tegen de laatst vastgestelde begroting (NJN ’23). Dus: het (extra) effect van het hiervoor genoemde exploitatieresultaat op de algemene reserve. Ter illustratie (2027): begrote resultaat NJN = resultaat vorige sheet = Het (aanvullende) effect =
-/- € 3.320 -/- € 4.791 -/- € 1.471
Inzicht Algemene reserve Saldo meerjaren (x € 1.000,-) Algemene reserve 4 Effect saldo na dekkingsvoorstellen Weerstandsvermogen Weestandsratio
2024 49.662
2025 36.673
2026 31.799
2027 25.644
10.688 4,65
10.688 3,43
10.688 2,98
10.688 2,40
Ten tijde van opstellen van de programmabegroting 2024 was de weerstandsratio ruim 5
Herverdeeleffect gemeentefonds
* Passage uit de risicoparagraaf bij de jaarrekening 2022 (p.147).
Inzicht Eneco stelpost Saldo meerjaren (x € 1.000,-) Stelpost Eneco 1 Beginstand 1-1-2023
2023 1.667
2024 1.714
2025 1.674
2026 1.674
2027 1.674
Participatiebeleid Handhavings UP BOA 2023 Verbreden sport- en cultuurfonds Project Emissieloze kas Startnotitie visie op SD
-250 -498 -20 -33 -75
-250 -498 -42 -50 -
-250 -498 -67 -50 -
-250 -498 -67 -50 -
-250 -498 -67 -50 -
Integraal Veiligheidsplan '23-'26 Isolatiefonds Kinderburgemeester Oude Polder
-95 -500 -22 -34
-190 -500 -22 -96
-190 -22 -
-190 -22 -
-190 -22 -
-1.527
-1.648
-1.077
-1.077
-1.077
140
66
597
597
597
Subtotaal 2 Saldo na correcties expl 2a Mutaties vanuit besluitvorming Doorstroommakelaar (3 jaar, daarna evaluatie)
-60
-60
-60
-60
-
-60
-60
-60
-60
-537
-537
Subtotaal
-
-
-
-537
-537
4 Effect saldo
140
537
-
-
Subtotaal 2b Claims (nog niet formeel besloten) Sociaal Cultureel Centrum (SCC) (18 mio)
6
Constateringen •
• •
De uitgevoerde inventarisatie/ verkregen inzicht heeft (met het oog op 2026/ 2027) geleid tot: – Een exploitatietekort van ca. € 5 mio, – Een uitname van de algemene reserves van ca. € 30 mio (50%) – Een volledige uitnutting van de Eneco stelpost, Een omvangrijke lijst met resterende (ongekwantificeerde of onkwantificeerbare) risico’s, Een beperkt deel van de (bestaande) begroting waar een bezuiniging te overwegen is (ca. 38%).
Conclusie: Er is interventie nodig!, - zowel op de korte als lange termijn - omvang en fasering (mede) afhankelijk van (externe) ontwikkelingen in voorjaar 2024
Heroverwegingsvraagstukken 2024 Keuze opties voor de college/ raad • Sluitende Grexen • Actualiseren beheerplannen • Inventariseer personele gevolgen van genomen maatregelen, • Heroverwegen ‘dienstverleningsniveau’ • Tariefstelling/ leges • Omgevingsprogramma’s • On-hold zetten grote/ nieuwe investeringen • Kaders stellen aan participatie (opties, financieel) • ……………….
Momenteel wordt een inventarisatie gemaakt van mogelijke maatregelen die ter overweging meegenomen kunnen worden
Vervolg … • • • •
Inventarisatie mogelijke maatregelen, In afwachting van externe ontwikkelingen, Voorsorteren op toekomstige ontwikkelingen, Optimaliseren P&C-cyclus.