Bijlage 1.b. 2026-04-24 Bijlage 2 -Ontwerpbegroting Avalex 2027 en meerjarenbegroting 2028-2030
Tekst van het document
MVI is niet alleen duurzaamheid, maar ook social return en circulair inkopen. Wij moeten daarbij wel voorkomen dat leveranciers op basis van goed auteurschap ten onrechte een opdracht verkrijgen. Als na een gunning blijkt dat de invulling van de beloftes tekortschieten moet die leverancier daarop worden aangesproken. Als wij criteria opstellen moeten wij die ook verifiëren. Bij een product- marktanalyse inventariseren wij welke oplossingen marktpartijen bieden op het gebied van duurzaamheid om relevante en realistische eisen mee te nemen. Overige ethische uitgangpunten en uitgangspunten vanuit MVI zijn: -
Behouden van onze goede naam teneinde ook als werkgever aantrekkelijk en betrouwbaar te zijn; MKB-vriendelijk en waar mogelijk regionaal inkopen; Veiligheid voor medewerkers en gasten; Bieden van gelijke kansen aan leveranciers, groot én klein; Onze leveranciers hebben duurzaamheid en integriteit hoog in hun vaandel staan, evenals specifieke aandacht voor de ecologische footprint, circulair inkopen, reductie van energieconsumptie en mate waarin zij meegaat met de energietransitie; Focus op goed werkgeverschap, waarbij leverancier aandacht heeft voor multi-etniciteit, opleidingen, social return, veiligheid, inclusieve maatschappij, continuïteit van teamsamenstelling en een passende beloning.
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
21
3. Financieel overzicht Baten en lasten De ontwerpbegroting is een financiële vertaling van het programma Avalex, zoals dit in hoofdstuk 2 verwoord is. In onderstaande tabel wordt de ontwerpbegroting van 2027 getoond ten opzichte van de begroting 2026. De toelichting op de verschillen is beschreven in paragraaf 1.4. Taakveld
Omschrijving
7.3 Afval
Bijdrage gemeente Bijdrage Projecten Opbrengst grondstoffen Overige opbrengsten Totaal opbrengsten
7.3 Afval
Realisatie 2025
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2027 versus 2026
% verschil
47.285 626 2.470 629 51.009
47.537 442 2.473 663 51.515
50.314 253 2.849 803 54.218
53.276 307 2.501 833 56.918
2.962 55 -348 30 2.700
6% 22% -12% 0 5%
11.374 2.470 -11.791 -2.053
11.206 2.473 -11.627 -2.052
11.670 2.849 -12.242 -2.277
13.640 2.501 -13.796 -2.344
1.970 -348 -1.554 -68
17% -12% 13% 3%
-
-
-
-
-
-
Totaal bemiddeling afval en grondstoffen gemeenten Door te berekenen aan gemeenten Aan gemeenten af te dragen opbrengst grondstoffen Verwerkingskosten Afvalstoffenbelasting Totaal opbrengsten en kosten afval & grondstoffen
7.3 Afval
Inzamelvoorziening Directe personeelskosten Milieustraten Overlaad Mobiliteit Verwerking en Belastingen Totaal directe kosten
6.532 15.553 269 323 5.322 13.844 41.842
6.427 15.847 364 537 4.986 13.679 41.840
7.121 17.239 263 575 5.333 14.519 45.049
7.407 17.901 160 498 5.890 16.141 47.997
287 662 -103 -77 557 1.622 2.948
4% 4% -39% -13% 10% 11% 7%
0.4 Overhead
Bedrijfsvoering Totaal overhead kosten
7.867 7.867
8.675 8.675
8.350 8.350
8.099 8099
-251 -251
-3% -3%
7.3 Afval
Projecten
866
1.000
794
812
17
2%
Totale kosten Resultaat voor belasting
50.575 434
51.515 -
54.193 25
56.908 10
2.715 -15
5% -60%
Vennootschapsbelasting
-
25
10
-15
-60%
Resultaat na belasting
434
Onttrekking vanuit reserves Toevoeging aan reserves Gerealiseerd resultaat
214 193 455
0.9 VPB
-
-
-
-
-
-
-
84 207 -123
84 207 -123
-
Tabel 3.1: Baten en lasten (x € 1.000)
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
22
Financiële positie Aan de hand van de ontwerpbegroting van 2027 zijn de gevolgen op de financiële positie verwerkt. Dit resulteert in onderstaande geprognotiseerde begin- en eindbalans. Activa Vaste activa Materiële vaste activa Financiële vaste activa
31-12-2026 31-12-2027 47.702 38
64.173 38
Totaal vaste activa
47.740
64.211
Vlottende activa Rentetypische looptijd kort Vorderingen openbare lichamen Overige vorderingen Liquide middelen Overlopende activa Totaal vlottende activa
-886 1.117 237 1.000 67 1.536
-678 1.216 208 1.000 69 1.816
49.276
66.027
Totaal activa
Passiva Vaste passiva Eigen vermogen Resultaat lopend boekjaar Bestemmingsreserve Voorzieningen Rentetypische looptijd lang Totaal vaste passiva
31-12-2026 31-12-2027 5.172 668 1.729 27.058 34.627
5.172 545 1.727 43.792 51.236
Overige kasgeldleningen
2.765 6.886 5.000
2.961 11.830 -
Totaal vlottende passiva
14.650
14.791
Totaal passiva
49.276
66.027
Vlottende passiva Overige schulden Overlopende passiva
Tabel 3.2: Verkorte balans (x € 1.000)
De vaste activa bestaan voor het overgrote deel uit materiele vaste activa die zaken betreffen als grond en terreinen, gebouwen, inzamelvoorzieningen, voertuigen, machines en installaties. De vlottende activa bestaan uit de rijksschatkist, vorderingen op openbare lichamen en overige vorderingen (debiteuren). De vaste passiva betreft het eigen vermogen, verschillende bestemmingsreserves, de voorziening van het meerjarenonderhoudsplan en voor verlofsparen en de langlopende leningen. De vlottende passiva betreft kort vreemd vermogen, schulden aan openbare lichamen en overige schulden (crediteuren).
Basis voor de dekkingsmiddelen De inkomsten van Avalex worden gevormd door DVO-bijdragen van de gemeenten, opbrengsten van grondstoffen en de pinopbrengsten bij de milieustraten. Avalex ontvangt geen lokale heffingen, algemene uitkeringen, dividend of andere derde stromen. Begroting 2027
MJB 2028
MJB 2029
MJB 2030
Bijdrage gemeente
53.276
58.058
61.854
65.580
Bijdrage projecten
307
359
161
122
Opbrengst grondstoffen
2.501
2.531
2.560
2.592
Overige opbrengsten
833
854
875
897
Totaal opbrengsten
56.918
61.803
65.451
69.191
Taakveld
Om schrijving
7.3 Afval
Tabel 3.3: Totale opbrengsten (x € 1.000)
De bijdrage van de gemeenten vertoont een stijging voor de komende jaren. Dit wordt voornamelijk verklaard door reguliere kostenindexaties en een verwachting van de mutatie in verwerkingskosten (met name als gevolg van de CO2-heffing) en opbrengsten grondstoffen. De overige opbrengststromen blijven naar verwachting redelijk constant.
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
23
Bijdrage per gemeente Begroting Avalex De begroting is opgesteld door Avalex op basis van de uitgangspunten zoals in de kaderbrief staan toegelicht (zie bijlage 1). Deze begroting bevat alle kosten en opbrengsten en dienen als uitgangspunt voor het berekenen van de tarieven per dienst. Deze tarieven worden gebruikt voor het bepalen van de hoogte van de DVO.
Opbouw kostprijsmodel In onderstaande tabel wordt per proces aangegeven uit welke middelen het is opgebouwd en welke onderliggende kostencomponenten en rekeneenheden er zijn. Processen
Middelen
Kostencomponenten
Rekeneenheid
Directe personeelskosten Mobiliteitskosten Kosten inzamelvoorziening
Route Route Aantal containers
Inzamelen afval en grondstoffen
Personeel Voertuigen Inzamelvoorziening
Inname afval en grondstoffen
Milieustraat
Ondersteunende kosten
Aantal bezoekers
Overslag afval en grondstoffen
Overlaadstation
Ondersteunende kosten
Tonnen restafval
Verwerken afval en grondstoffen
Tonnen inzameling en inname
Ondersteunende kosten
Tonnen algemeen
Ondersteuning/overhead
Personeel Huisvesting ICT
Opslag bedrijfsvoering
Opslagpercentage
Tabel 3.4: Opbouw kostprijsmodel
Bijdrage per gemeente Aangezien de keuze per gemeente voor 2027 nog niet is gemaakt, wordt de bijdrage per gemeente in deze begroting verdeeld naar rato op basis van de getekende DVO’s 2026. De daadwerkelijke vaststelling van de DVO 2027 vindt in de loop van 2026 plaats. Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Begroting 2030
Delft
15.378
16.758
17.854
18.929
Leidschendam-Voorburg
12.616
13.749
14.648
15.530
Rijsw ijk
9.986
10.882
11.593
12.292
Pijnacker-Nootdorp
8.063
8.787
9.362
9.926
Wassenaar
4.891
5.330
5.679
6.021
Gem eenten
Midden-Delfland
2.342
2.552
2.719
2.882
Totaal
53.276
58.058
61.854
65.580
Tabel 3.5: Bijdrage gemeenten (x € 1.000)
In onderstaande tabel is de bijdrage per gemeente gesplitst weergegeven naar opbrengsten en kosten. Hierbij is zoveel mogelijk direct toegewezen aan de gemeentes. Het blijft echter een grove indicatie. De nog te alloceren kosten en opbrengsten zijn voor dit overzicht naar rato van de getekende DVO’s 2026 verdeeld naar de gemeenten. Opbrengsten Gem eenten
Bijdrage gem eenten
pinopbrengst grondstoffen MS
Kosten
nog te alloceren Opbrengsten opbrengsten totaal
verw erkings kosten
overlaad station
milieu straten
nog te alloceren kosten
Kosten Totaal
Delft
15.378
639
145
146
931
4.593
149
37
11.529
16.309
Leidschendam-Voorburg
12.616
564
106
118
787
3.948
120
27
9.308
13.404
Rijsw ijk
9.986
427
113
94
634
3.066
103
29
7.422
10.619
Pijnacker-Nootdorp
8.063
426
131
78
635
2.460
73
33
6.132
8.699
Wassenaar
4.891
228
93
48
368
1.428
40
24
3.769
5.260
Midden-Delfland
2.342
217
44
25
286
646
12
11
1.958
2.628
Totaal
53.276
2.501
632
508
3.641
16.141
498
160
40.119
56.918
Tabel 3.6: Bijdrage gemeenten gedetailleerd (x € 1.000)
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
24
Investeringen Deze begroting bevat alle investeringen die gepland staan voor 2027 en meerjarig. De feitelijke ten uitvoering brenging van investeringen wordt, daar waar het geen reguliere vervangingen betreft, voorgelegd aan het bestuur. In 2027 worden naar verwachting de volgende typen investeringen uitgevoerd: De nieuwbouw van de locatie in Delft De investering in de elektrificering van het wagenpark infrastructuur; deze is onderdeel van de machines en installaties Investeringen in ondergrondse containers als gevolg van einde levensduur.
Meerjarig investeringsprogramma Type investering Grond en terreinen Gebouwen Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Inzamelmiddelen Overige materiële vaste activa Totaal
Realisatie Begroting MJB 2028 MJB 2029 2025 2027 60 6.051 51 52 114 290 297 305 1 5.180 205 241 3.971 6.975 5.939 6.087 84 4.230
1.850 20.346
76 6.568
78 6.763
MJB 2030 54 312 771 6.239 80 7.456
Tabel 3.7: Investeringen meerjarig (bedragen x € 1.000)
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
25
4. Verwerkingskosten Avalex verzorgt de inzameling en inname van diverse afval- en grondstofstromen voor de inwoners van haar gemeenten. Vervolgens worden de tonnen afgegeven bij de verwerkers. De kosten of opbrengsten per afval- en grondstofstroom zijn afhankelijk van de wereldprijzen van grondstoffen. In onderstaande tabel staan de huidige prognoses van de tarieven van de verwerkingskosten. Stroom Asbest Autobanden personen Bouw en Sloop Dakafval Drukhouders Snoei afval Gips Kunststof Hout A/B Hout C Kadavers KCA Veegzand Schoon puin GFT Restafval Grof Huishoudelijk Afval Vlakglas Matrassen nat Matrassen droog Piepschuim Tapijt Frituurvet Wit-en bruingoed Metalen Textiel Glas Wit Glas Bont Papier Plastic / Metaal / Drankkarton
Begroting 2026 175 0 128 304 3.700 42 136 37 35 81 370 328 77 9 96 110 218 15 247 0 0 149
Begroting 2027 175 0 169 316 2.600 18 142 133 37 73 370 360 43 9 93 114 222 0 253 0 0 169
Begroting 2028 179 0 173 324 2.665 18 146 136 38 75 379 369 44 9 95 117 227 0 259 0 0 173
Begroting 2029 183 0 177 332 2.732 18 150 139 39 77 388 378 45 9 97 120 232 0 265 0 0 177
Begroting 2030 188 0 181 340 2.800 18 154 142 40 79 398 387 46 9 99 123 238 0 271 0 0 181
0 -110 -150 0 -30 -14 -55 -270
-678 -119 -150 100 -20 -3 -60 -195
-695 -122 -150 100 -20 -3 -60 -195
-712 -125 -150 100 -20 -3 -60 -195
-730 -128 -150 100 -20 -3 -60 -195
Tabel 4.1: Tarieven afvalstromen (bedragen in € per ton)
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
26
5. Meerjarenraming 2027-2030 Taakveld
Om schrijving
7.3 Afval
Bijdrage gemeente Taakstelling Avalex Bijdrage Projecten Opbrengst grondstoffen Overige opbrengsten Totaal opbrengsten
7.3 Afval
Totaal bem iddeling afval en grondstoffen gem eenten Door te berekenen aan gemeenten Aan gemeenten af te dragen opbrengst grondstoffen Verw erkingskosten Afvalstoffenbelasting Totaal opbrengsten en kosten afval & grondstoffen
7.3 Afval
Inzamelvoorziening Directe personeelskosten Milieustraten Overlaad Mobiliteit Verw erking en Belastingen Totaal directe kosten
0.4 Overhead Bedrijfsvoering Totaal overhead kosten 7.3 Afval
Projecten
Begroting 2025 47.537 400 442 2.473 663 51.515
11.374
11.206
11.670
13.640
15.301
17.064
18.920
2.470 -11.791 -2.053
2.473 -11.627 -2.052
2.849 -12.242 -2.277
2.501 -13.796 -2.344
2.531 -15.440 -2.393
2.560 -17.178 -2.446
2.592 -19.015 -2.497
-
-
-
-
-
-
-
6.532 15.553 269 323 5.322 13.844 41.842
6.427 15.847 364 537 4.986 13.679 41.840
7.121 17.239 263 575 5.333 14.519 45.049
7.407 17.901 160 498 5.890 16.141 47.997
8.507 18.443 186 796 6.077 17.833 51.842
9.412 19.094 180 803 6.248 19.624 55.362
10.137 19.769 188 813 6.427 21.512 58.845
7.867 7.867
8.675 8.675
8.350 8.350
8.099 8.099
9.037 9.037
9.314 9.314
9.582 9.582
Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2030 2026 2027 2028 2029 50.314 53.276 58.058 61.854 65.580 0 253 307 359 161 122 2.849 2.501 2.531 2.560 2.592 803 833 854 875 897 54.218 56.918 61.803 65.451 69.191
866
1.000
794
812
913
765
754
50.575
51.515
54.193
56.908
61.793
65.441
69.181
Resultaat voor belasting
434
-
25
10
10
10
10
Vennootschapsbelasting
-
25
10
10
10
10
Resultaat na belasting
434
Onttrekking vanuit reserves Toevoeging vanuit reserves Gerealiseerd resultaat
214 193 455
Totale kosten
0.9 VPB
Realisatie 2025 47.285 626 2.470 629 51.009
-
-
-
-
-
84 207
152 212
157 217
163 223
Tabel 5.1: Meerjarenraming 2027 – 2030 (bedragen x € 1.000)
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
27
ACTIVA
31-12-2025
31-12-2026
31-12-2027
31-12-2028
31-12-2029
31-12-2030
43.041
47.702
64.173
65.890
67.445
69.517
Vas te activa Mate rië le vas te activa ‐
Investeringen met een economisch nut
Financië le vas te activa ‐
Kapitaalverstrekkingen aan: Deelnemingen
Totaal vas te activa Vlotte nde activa Uitze ttinge n m e t e e n re nte typis che looptijd k orte r dan é é n jaar ‐ Vorderingen op openbare lichamen ‐ Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar ‐ Overige vorderingen
38
38
38
38
38
38
43.079
47.740
64.211
65.928
67.483
69.555
12
1.117
1.216
1.291
1.367
1.367
3.863
-886
-678
-1.078
-1.275
-1.607
204
237
208
211
213
216
1.004
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000
Ove rlope nde activa ‐ Overige nog te ontvangen bedragen, en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
1.759
67
69
71
73
75
Totaal vlotte nde activa
6.842
1.536
1.816
1.495
1.378
1.050
49.921
49.276
66.027
67.423
68.861
70.605
Liquide m idde le n ‐
Banksaldi
Totaal activa
PASSIVA
31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 31-12-2028 31-12-2029 31-12-2030
Vaste passiva Eigen verm ogen ‐
Algemene reserve
4.717
5.172
5.172
5.172
5.172
5.172
‐
Bestemmingsreserves
2.331
668
545
485
425
365
‐
Gerealiseerde resultaat
455
-
-
-
-
-
Voorzieningen ‐
Voorzieningen verlofsparen
‐
Voorzieningen ter egalisering van kosten
228
228
228
228
228
228
1.501
1.499
1.461
1.561
1.448
Vaste schulden m et een rentetypische looptijd van één jaar of langer ‐ Onderhandse leningen van: a.) Binnenlandse banken en overige financiële instellingen
27.308
27.058
43.792
45.125
46.058
47.992
Totaal vaste passiva
35.039
34.627
51.236
52.472
53.445
55.205
5.000
5.000
-
-
-
-
Vlottende passiva Netto-vlottende schulden m et een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar ‐ Kasgeldleningen aangegaan bij openbare lichamen ‐ Banksaldi
-
-
-
-
-
-
2.904
2.765
2.961
3.237
3.452
3.689
6.978
6.885
11.830
11.714
11.963
11.712
Totaal vlottende passiva
14.882
14.649
14.791
14.952
15.416
15.400
Totaal passiva
49.921
49.276
66.027
67.423
68.861
70.605
‐
Overige schulden
Overlopende passiva ‐ Overige vooruitontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren komen
Tabel 5.2: Meerjarige balans 2025 – 2028 (bedragen x € 1.000)
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
28
Bijlage 1: Interne kaderbrief Avalex 2027 Inleiding Voor de ontwerpbegroting 2027 is een interne kaderbrief vanuit Avalex opgesteld waarin de uitgangspunten voor de begroting zijn opgesteld. Deze interne kaderbrief is gebaseerd op de Kaderbrief begroting 2027 gemeenschappelijke regelingen van de gemeenten in de regio Haaglanden. De uitwerking van deze uitgangspunten is in dit document opgenomen. Deze uitgangspunten zijn ook onderdeel van onze meerjarenbegroting 2028-2030. De uitgangspunten zijn verdeeld naar de onderdelen: algemeen, directie, bedrijfsvoering en uitvoering. Per bedrijfsonderdeel is een tabel opgenomen met de uitgangspunten en deze bevat de volgende elementen: • Naam : korte beschrijving; • Omschrijving : uitgebreidere beschrijving van het betreffende onderdeel; • Indicatoren : financiële- en niet financiële kengetallen/indicatoren die in de begroting zijn opgenomen.
Uitgangspunten algemeen Nr
Naam
Omschrijving
Indicatoren
1.
Kaderbrief 2027 gemeenschappelijke regelingen
In de kaderbrief 2027 gemeenschappelijke regelingen is voor 2027 een inflatiecorrectie van 3,8% opgenomen voor loonkosten en 2,5% voor materiaal. Weerstandsvermogen maximaal 1,0.
2.
Afvalstoffenbelasting
2024 € 39.23 2025 € 39,70 2026 € 40,85 2027 € 41,87 (tarief 2026 met indexatie van 2,5%)
• Kaderbrief begroting GR 2027 • Loonkosten (3,8%) o.b.v. begroting 2026 • Materiaal: realisatie 2025 + bekende mutaties en indexaties 2026 + 2,5% voor 2027 • Weerstandvermogen max.1,0 • Kaderbrief begroting GR 2027 • Site Belastingdienst tarief 2026 • Materiaal: realisatie 2025 + bekende mutaties en indexaties 2026 + 2,5% voor 2027
3.
4. 5.
CO2-heffing
pmd-ketenovereenkomst Investeringen
NB: het tarief voor de afvalstoffenbelasting kan hoger uitvallen vanuit overheidsoverwegingen. 2026: € 5,79 2027: € 17,50 Sinds 2026 geldt een CO2-heffing. Deze heffing verloopt via de voorschotnota van HVC en bedraagt voor 2027 naar verwachting € 17,50 per ton restafval. Avalex is voor het Inzameltarief ingedeeld in de Kwaliteitsstaffel 3B (€195,- per ton). Dit betreft vooral investeringen in diverse typen inzamelmiddelen. Voor de aantallen te investeren inzamelmiddelen is eind 2025 een inventarisatie gedaan op wijk en gemeenteniveau omtrent beoogde locaties en te investeren containers voor de jaren 2026 en 2027. Daarnaast zijn in 2027 investeringen nodig in verband met de overstap naar een elektrische laadinfrastructuur, volgend uit betreffende bestuursbesluit. Tevens is voor de nieuwbouw Delft een bedrag van € 12 mio opgenomen. De oorspronkelijke investering van € 7 mio betrof peildatum 2021. Met de indexering in de daaropvolgende jaren is bedrag voor 2027 aangepast. Dit sluit tevens aan bij de meest recente inschatting voor scenario 2 van de verbouwing Delft zoals besproken in de bestuursvergadering van 14/2/25.
• Tarievenblad 2026 aandeelhouders HVC
• Verpact overeenkomst • Kaderbrief begroting GR 2027 • Materiaal: realisatie 2025 + bekende mutaties en indexaties 2026 + 2,5% voor 2027 • Aantal = inschatting Q4 2025 op gemeenteniveau • Investeringsbegroting • Bestuursbesluit 24/11/2023 m.b.t. elektrificatie laadinfrastructuur • Notulen bestuursvergadering 14/2/25
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
29
Nr 6.
Naam
Omschrijving
Opbrengsten en kosten verwerking
Voor de investeringen wordt uitgegaan van een prijsindex van 2,5% afkomstig uit de kaderbrief 2027. De afname volumes in de DVO 2026 (6x) omtrent de routes zijn de basis voor de PB 2027. De realisatie van de bezoekersaantallen van de milieustraten van 2025 is het vertrekpunt voor de PB 2027. Tevens worden de geprognosticeerde aantallen meegenomen vanuit eventuele beleidswijzigingen voor de desbetreffende gemeenten.
7.
Aantal inwoners/ huishoudens
8.
Fte’s
9.
Ziekteverzuim
10.
Opleidingen
11.
Meerjarenbegroting
12.
Meerjarenonderhoudsplan (MJOP) Samenwerking Voorschoten
13. 14. 15. 16.
Samenwerking Maassluis Aantal containers/inzamelmiddelen Projectbudget Innovatie Avalex breed
Voor de tonnen van 2027 is rekening gehouden met de opgaves van de gemeenten zelf, gebaseerd op realisatie 2025 en wijzigingen in afvalbeleid en aantal huisaansluitingen, als zijnde reductie restafval voor het bepalen van de verwerkingskosten/opbrengst grondstoffen. In PB 2027 wordt er van uit gegaan dat het aantal inwoners en/of huishoudens in het werkgebied van Avalex gaat stijgen. De procentuele stijging van het CBS is toegepast op de realisatiecijfers van 2025. Voor de fte’s zijn voor directie, bedrijfsvoering en uitvoering eigen de fte’s conform het organisatie- en formatieplan 2027 opgenomen. De kaderbrief 2027 wordt gehanteerd voor het verhogen van de salarissen van 2027 en meerjarig 2028 t/m 2030. De vervanging voor het ziekteverzuim is voor de bedrijfsonderdelen afzonderlijk bepaald en is bij de betreffende bedrijfsonderdelen verder toegelicht. Gemiddeld wordt per medewerker € 1.104 opgenomen als opleidingsbudget. Onderdeel van de PB is het opstellen van een meerjarenbegroting 2028 t/m 2030. Voor deze begroting worden dezelfde uitgangspunten gehanteerd. De verwerkingstarieven zijn reeds meerjarig geprognosticeerd en waar nodig aangepast. De financiële impact wordt in een aparte paragraaf nader uitgewerkt.
Indicatoren • DVO 2026 (6x) • Aantal bezoeken milieu-straten 2025 + verwachting beleidswijzigingen betalen voor halen • Tonnen restafval cf. opgaaf gemeenten • Targets is reductie van het restafval en stijging opbrengststromen huis aan huis
• Cijfers CBS • Groeiprognoses gemeenten
• O&F plan 2027 • Kaderbrief begroting GR 2027 • Loon: o.b.v. werkelijke loonschalen cf huidige CAO
• Percentage per bedrijfsonderdeel
• Opleidingsplan
• Kaderbrief begroting GR 2027 • Loon en materiaal zoals beschreven bij de betreffende separate onderdelen • Tonnen restafval cf. opgaaf gemeenten • Inschatting tarieven Het huidige meerjarenplan 2025-2044 wordt gebruikt voor • Meerjarenplan 2025-2044 het bepalen van de opbouw en samenstelling van de voorziening groot onderhoud van PB 2027. De tonnen en de bezoekersaantallen worden ingeschat • DVO Voorschoten en gewaardeerd conform PDC/DVO inzake de zes gemeenten. Er vindt achteraf een afrekening plaats. De tonnen en de bezoekersaantallen worden ingeschat • DVO gebruik milieustraat en gewaardeerd conform de afgesloten DVO. Maassluis Aantal containers peildatum 1/1/26 inclusief de aantallen • Realisatie containers peildacontainers conform inschatting wijkplannen van de getum 1/1/26 meenten. In de PB 2027 is een projectbudget opgenomen voor • Innovatiebudget maximaal 1% Avalex brede innovaties. Het is van belang dat er geïnvan de omzet van Avalex vesteerd blijft worden in de vele innovaties die in de branche spelen. De interne projecten zijn vooral gericht op het (verder) optimaliseren van de bedrijfsvoering van Avalex. De externe projecten zijn primair op verzoek van de gemeenten en komen voort uit aanvullende wensen uit de PDC/DVO besprekingen.
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
30
Uitgangspunten Directie & Bedrijfsvoering Nr
Naam
Omschrijving
Indicatoren
1.
Fte’s
Voor de fte’s voor Directie en Bedrijfsvoering is het uitgangspunt dat eventuele groei geen financiële effecten heeft op de overheadkosten.
2.
Ziekteverzuim
3.
Rente leningen
Bij Directie en Bedrijfsvoering wordt niet gewerkt met een budget voor vervanging ziekteverzuim omdat het ziekteverzuim laag is. Het uitgangspunt is dat kort ziekteverzuim wordt opgevangen op de betreffende afdeling. Bij langdurige ziekte wordt per geval bekeken of tijdelijke vervanging noodzakelijk is. Voor mogelijk aan te trekken langlopende leningen hanteren we de gemiddelde rente van een 15-jarige lening afgestemd met de treasurer van Delft).
• O&F plan 2027 • Kaderbrief begroting GR 2027 • Loon o.b.v. werkelijke loonschalen cf huidige CAO. • Budget voor opvanging ziekteverzuim is 0
• Verwachte leningenportefeuille
Uitgangspunten Uitvoering Nr
Naam
Omschrijving
Indicatoren
1.
Fte’s
Voor Uitvoering wordt de totale personeelsplanning vooral bepaald door de Productie Uren Begroting. In het O&F plan 2027 is de beoogde vaste formatie voor uitvoering opgenomen. Om de totale productie uit te voeren wordt gebruik gemaakt van een flexibele schil (maximaal 30% vanuit inzameling en 20% vanuit de milieustraten).
2
Ziekteverzuim
3.
Productie/routes begroting
Omdat het ziekteverzuim bij de Uitvoering hoger ligt, veelal niet werk gerelateerd is en ook moeilijk beïnvloedbaar is, wordt in de begroting 2027 gewerkt met een ziektevervangingspercentage en niet inzetbare uren, wat direct invloed heeft op planning en bijbehorende kosten van de flexibele schil. In verband met ziekteverzuim is er een vervangingspercentage opgenomen in de begroting van 9%. De Productie/routes begroting voor PB 2027 bevat de meest recente inzichten in routes, manuren en mobiliteit. Met het opstellen van de DVO 2027 zal een update volgen inzake de verwachte productie urenplanning.
• O&F plan 2027 • Maximaal 30% flexibele schil • Kaderbrief begroting GR 2027 • Loon o.b.v. werkelijke loonschalen cf huidige CAO. • Budget voor ziektevervanging is 9%
• Productie/routes begroting van de PB 2027 is gebaseerd op de meest recente inzichten.
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
31
Bijlage 2: Scenario’s kostenbesparing In deze bijlage is inzichtelijk gemaakt wat de impact is van de daling restafval. De besparing is berekend op basis van de huidige cijfers en situatie; de ontwikkelingen naar de toekomst van bijvoorbeeld verwerkingskosten en opbrengsten kunnen hier uiteraard nog sterk op van invloed zijn. Het is ook mogelijk dat er (vanuit de gemeenten) eerst investeringen noodzakelijk zijn om de verdere reductie te bewerkstelligen, bijvoorbeeld op het gebied van communicatie of inzamelmiddelen. Ook deze zijn niet in de berekeningen meegenomen. A. Reductie restafval op 100 kg per inwoner
In onderstaande tabel is het aantal kg restafval per inwoner van de gemeenten dat is opgenomen in de begroting. Daaronder staat wat de kosten per gemeenten zouden zijn als we op de VANG-norm van 100 kg per inwoner zouden zitten. Op totaalniveau zou dit een besparing opleveren van € 4.000.000. Het is daarom van belang om de komende jaren te blijven investeren in het structureel terugbrengen van het restafval. Gem eenten Delft
Leidschendam Voorburg
Rijsw ijk
PijnackerNootdorp
Wassenaar
MiddenDelfland
Totaal
(1) % reductie f ijn restaf val
0%
-0,6%
-2,8%
-0,8%
14,0%
41,4%
2,0%
kg f ijn restaf val per inw
180
203
217
164
186
83
184
(2) kg restaf val per inw (vang-norm)
208
244
247
182
207
100
213
€ 2.610.000
€ 2.010.000
€ 1.190.000
€ 430.000
€ 13.500.000
47%
Ontw erpbegroting 2027
€ verw erking (af gerond naar 10.000)
€
3.910.000
€
3.350.000
Scenario 100kg fijn restafval (1) % reductie f ijn restaf val
44%
50%
53%
39%
54%
41%
kg f ijn restaf val per inw
100
100
100
100
100
83
99
(2) kg restaf val per inw (vang-norm)
128
141
131
118
121
100
128
€ verw erking (af gerond naar 10.000)
€
2.700.000
€
2.350.000
€ 1.550.000
€ 1.500.000
€
970.000
€ 430.000
€
9.500.000
€
1.210.000
€
1.000.000
€ 1.060.000
€
€
220.000
€
€
4.000.000
Scenario t.o.v. ontw erpbegroting 2027 € verw erking (af gerond naar 1.000) (1)
% reductie fijn restafval ten opzichte van de realisatie van 2025
(2)
vang-norm is fijn restafval + grof huishoudelijk afval + bouw en sloop
510.000
-
B. Reductie 25% minder restafval De komende jaren al op de VANG-norm komen, is waarschijnlijk niet haalbaar. Echter als we uitgaan van een besparing van 25% ten opzichte van de realisatie 2025, zien we al dat de besparing per gemeente groot is. Zie hieronder. Gem eenten Delft
Leidschendam Voorburg
Rijsw ijk
PijnackerNootdorp
Wassenaar
MiddenDelfland
Totaal
(1) % reductie f ijn restaf val
0%
-0,6%
-2,8%
-0,8%
14,0%
41,4%
2,0%
kg f ijn restaf val per inw
180
203
217
164
186
83
184
(2) kg restaf val per inw (vang-norm)
208
244
247
182
207
100
213
€ verw erking (af gerond naar 10.000)
€ 3.910.000
€ 2.610.000
€ 2.010.000
€ 1.190.000
€ 430.000
€ 13.500.000
Ontw erpbegroting 2027
€
3.350.000
Scenario reductie 25% m inder restafval (1) % reductie f ijn restaf val
25%
25%
25%
25%
25%
41%
26%
kg f ijn restaf val per inw
135
151
158
122
163
83
140
(2) kg restaf val per inw (vang-norm)
163
192
189
140
183
100
168
€ verw erking (af gerond naar 10.000)
€ 3.220.000
€
2.850.000
€ 2.080.000
€ 1.680.000
€ 1.130.000
€ 430.000
€ 11.390.000
€
€
500.000
€
€
€
€
€
Scenario t.o.v. ontw erpbegroting 2027 € verw erking (af gerond naar 1.000)
690.000
(1)
% reductie fijn restafval ten opzichte van de realisatie van 2025
(2)
vang-norm is fijn restafval + grof huishoudelijk afval + bouw en sloop
530.000
330.000
60.000
-
2.110.000
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
32
Bijlage 3: Tarievenblad Tarievenlijst
Tarief 2027
Tarief 2026
Tarief 2025
Route minicontainer
2.630
2.521
2.361
Route onderlossende container
1.375
1.290
1.233
Route verzamelcontainer
2.630
2.521
2.361
Route zijbelading
2.090
1.984
1.881
Route overige diensten
1.291
1.025
960
4,6
4,5
4,4
17,6
16,7
16,5
1.615
1.547
1.412
3.219
3.077
2.795
Verzamelcontainer Cocon
554,2
499,8
0,0
Toegangscontrole container
157
137
136
Intake milieustraat
25,8
25,9
20,4
Ton restafval overlaad
19,4
20,7
24,5
Mobiele milieustraat
1.431
Inzamelvoorziening: Minicontainer Inzamelvoorziening: Verzamelcontainer Inzamelvoorziening: Onderlossende container Inzamelvoorziening: Pers ondergrondse container Inzamelvoorziening:
Desinvesteringskosten bij teruggave inzamelvoorziening2 Minicontainer
16
16
16
Verzamelcontainer
79
77
75
1.220
1.190
1.166
Bovengronds onderlossende container
2
Desinvesteringskosten van overige inzamelvoorzieningen zijn maatwerk en verlopen via een offerte
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
33
Bijlage 4: EMU-saldo Binnen de EMU (Economische en Monetaire Unie) coördineren lidstaten hun begrotingsbeleid. Dat moet ervoor zorgen dat schulden houdbaar blijven en dat lidstaten in goede tijden buffers opbouwen die ze kunnen inzetten in slechte tijden. Realisatie OB 2026 2025
Omschrijving 1
OB 2027 MJB 2028 MJB 2029 MJB 2030
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q.
onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) 2
Afschrijvingen ten laste van de exploitatie
3
Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie minus de vrijval van de voorzieningen ten bate van de exploitatie
4
Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd
5
Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4
6
Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord
7
Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan)
8
Baten bouwgrondexploitatie: Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord
9
Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover deze transacties met derden betreffen
3.663
4.067
4.241
5.226
5.593
5.777
68
198
0
0
0
0
4.229
8.728
20.712
6.943
7.148
7.849
-498
-4.463
-16.471
-1.717
-1.555
-2.072
Lasten ivm transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves 10 (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten 11 Verkoop van effecten: a
Gaat u effecten verkopen? (ja/nee)
b
Zo ja wat is bij verkoop de verwachte boekwinst op de exploitatie?
Berekend EMU-saldo
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
34
Bijlage 5: IV-3 tabel IV-3 (Informatie voor derden) is een informatiesysteem. Hierin staat welke financiële informatie verstrekt moet worden aan het CBS en op welke manier. Realisatie Begroting
Taakvelden
2025
Volksgezondheid en Milieu
2025
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2026
2027
2028
2029
2030
Saldo
Saldo
Saldo
Saldo
Saldo
Saldo
Saldo
3.6
Huren
7.3
Afval
89
85
90
95
97
100
102
3.8
Overige goederen en diensten
7.3
Afval
2.844
3.051
3.561
3.239
3.288
3.336
3.387
20
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
3.8
Overige goederen en diensten
7.3
Afval
2.864
3.051
3.561
3.239
3.288
3.336
3.387
4.3.2
Inkomensoverdrachten gemeenten
7.3
Afval
48.056
47.979
50.567
53.584
58.417
62.015
65.702
51.009
51.115
54.218
56.918
61.803
65.451
69.191
Totaal opbrengsten
1.1
Salarissen en sociale lasten
0.4
Overhead
-2.370
-2.878
-3.227
-3.081
-3.187
-3.306
-3.430
1.1
Salarissen en sociale lasten
7.3
Afval
-11.811
-13.198
-14.248
-14.785
-15.257
-15.837
-16.438
2.1
Belastingen
0.4
VpB
-
-
-25
-10
-10
-10
-10
3.5.1
Ingeleend personeel
0.4
Overhead
-778
-300
-305
-398
-407
-418
-428
3.5.1
Ingeleend personeel
7.3
Afval
-4.132
-2.888
-3.251
-3.368
-3.452
-3.538
-3.626
3.8
Overige goederen & diensten
0.4
Overhead
-2.553
-3.676
-3.060
-3.014
-3.087
-3.164
-3.243
3.8
Overige goederen & diensten
7.3
Afval
-25.078
-23.694
-25.269
-27.773
-30.168
-32.437
-34.962
5.1
Rente
0.5
Treasury
-159
-535
-568
-250
-1.008
-1.149
-1.274
7.1
Mutatie reserve
0.10 Mutatie reserve
-
-
-
-
-
-
-
7.2
Mutatie voorzieningen
0.4
Overhead
-
-
-
-
-
-
7.2
Mutatie voorzieningen
7.3
Afval
-0
-193
-198
-
7.3
Afschrijven
0.4
Overhead
-197
-241
-207
-210
7.3
Afschrijven
7.3
Afval
Totaal kosten
-
0
0
0
-401
-415
-417
-3.497
-3.513
-3.860
-4.030
-4.825
-5.177
-5.361
-50.575
-51.115
-54.218
-56.918
-61.803
-65.451
-69.191
3.5.1
Ingeleend personeel
7.3
Afval
-
-
-
-
-
-
-
3.8
Overige goederen en diensten
0.4
Overhead
-
-
-
-
-
-
-
3.8
Overige goederen en diensten
7.3
Afval
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Totaal incidentele kosten
3.8
Overige goederen en diensten
7.3
Afval
Totaal incidentele opbrengsten 7.2
Onttrekking vanuit reserves
7.3
Afval
214
84
152
157
163
7.2
Toevoeging vanuit reserves
7.3
Afval
193
207
212
217
223
Totaal Resultaat
455
-
-
Ontwerpbegroting Avalex 2027 (Besluit Bestuur Avalex d.d. 24 april 2026)
35