Huisvesting VO-scholen.pdf
Tekst van het document
17 oktober 2024
Huisvesting VOscholen
Beeldvormend
VO-scholen
1. Wat kunt u verwachten bij besluitvorming 2. Structuurontwerp VO-scholen
Inhoud
3. Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied 4. Multifunctionele Accommodatie advies rapport Synarchis 5. Inzicht investeringen - second opinion Deloitte 6. Vervolgproces 7. Vragen
01.
Wat kunt u verwachten bij besluitvorming
VO-scholen
Bij besluitvorming leggen wij het volgende aan u voor • Investeringskrediet nieuwbouw VO-scholen • Structuurontwerpen • Incl. bewegingsonderwijs • Aanvullende wensen • Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied • Multifunctionele Accommodatie • Haalbaarheidsstudie • Bandbreedte investeringen
02.
Structuurontwerpen VO-scholen
CSGDe Lage Waa,d Papend,echt presentatie gemeenteraad
I 17-10-2024
DelageWaard Christelij1ke Scholengemeenschap voor v mbo, mavo. havo en vwo
C?:a c!l Ci]
bdg architecten
3 PIJLERS VOORONZEVISIE 1 vertaling onderwijsvisie 2 vertaling stedenbouwkundige inpassing 3 optimale fasering, onderwijs kan doorgaan
VISIE “De vwo-afdeling voelt als thuisbasis, daar volg ik de meeste lessen en heb ik vrienden gemaakt” “Via de ‘inspiratieroute’ weet ik de weg naar het BWI lokaal te vinden, waar ik niveaudoorbrekend werk met leerlingen van het VMBO”
“Na de basisschool kregen mijn vrienden en ik verschillende schooladviezen; iedereen volgt nu op een ander niveau onderwijs. Toch spelen we nog steeds 1x per week spelen samen in een band op school”
LOCATIE kansrijke plek waar het landschap met de wijk verbonden wordt
CSG De Lage Waard
STEDENBOUWKUNDIGE INPASSING
INZETTEN OP KLEINSCHALIG KARAKTER
FASERING
08.05 START VANVISIEDE SCHOOLDAG STEDENBOUWKUNDIGE EXTERNELOGISTIEK →
gescheiden logistiek voor auto’s, fietsers en voetgangers
→
duidelijke entree’s verbonden met het plein
→
parkeren half-verdiept onder sport
INZETTEN OP KLEINSCHALIG KARAKTER
INSPIRERENDE ONDERWIJS OMGEVING OMTROTS OPTEZIJN ‘De groene omgeving verbinden met de wijk’
‘Geleding van het volume zorgt voor kleinschaligheid’
VISIE OP ONDERWIJS havo/vwo
gedeeld
vmbo/mav o
rust
gemeenschappelijk plint
rumoer
havo / vwo
vakclusters / beroepsgericht staf
→ gemeenschappelijke plint met drie kleinschalige gebouwen erboven → plint is de etalage van het onderwijs naar buiten → interne inspiratieroute verbindt de onderwijsdelen aan elkaar én is etalage naar binnen → eigen herkenbare uitstraling van de leeromgevingen → logische opbouw van rumoer naar ruis naar rust
ruis ruis
rust rumoer
vmbo / mavo
SFEERIMPRESSIE
IN DESITUATIE
BEGANE GROND
De inspiratieroute
ENTREE HAVO/VWO
AULA’S ZIJN DIRECT VERBONDEN MET DE GROENE BUITENRUIMTE
ENTREE BEZOEKERS
ENTREE VMBO/MAVO
‘Diverse (praktijk)vakken zitten beneden en etaleren zich naar binnen en buiten’
ONTMOETINGEN VERBINDING
‘als je binnenstapt zie je leerlingen samenwerken in een prettige sfeervolle omgeving’
ONTMOETINGEN VERBINDING ‘Het diverse onderwijs is zichtbaar langs de inspiratieroute’
‘Verbinding met buiten’
‘De aula kenmerkt zich door diverse hoekjes en plekken’
DOORZICHTEN ZORGEN VOOR VERBINDING
LASSUS CAMPUS - ZWOLLE
INSPIRATIEROUTE
EERSTEVERDIEPING
Mijn werkplek is dichtbij de leerlingen
ONTMOETINGEN VERBINDING
TWEEDEVERDIEPING ‘eenvoudige doorstapeling van lokalen’
De Mediatheek is een fijne plek om rustig te werken
DERDEVERDIEPING
‘Tijdens het eindexamen kan het gehele bovenverdieping gebruik worden’
PLEINEN AAN DEGROENEZIJDE een plek om buiten les te geven en waar leerlingen rustig kunnen pauzeren
TALENT ZICHTBAAR MAKEN Door het onderwijs te etaleren aan de Vijzellaan
Leerlingaantal CSG De Lage Waard Jaar
Vmbo/ mavo
Havo/ vwo
Totaal
Normatieve ruimtebehoefte
Sport
2023
800
1350
2150
16.146 m2
6
Basis ruimtebehoefte PvE
2024
939
1237
2176
16.586 m2
6,09
Verschuiving naar vmbo/mavo vraagt andere ruimtebehoefte
2024
2058
Prognoses PVG juni 2024
2025-2042
2086-1940
Idem.
Investeringskostenoverzicht CSG De Lage Waard prijspeil 1-1-2024 Onderdeel
Totalen incl. BTW
Toelichting
Stichtingskosten
€ 70.756.037,-
Bouwkosten (onderwijs/sport/terrein), grondkosten, bijkomende kosten, onvoorzien
Locatie specifieke kosten
€ 4.070.270,-
Sloop- en bouwrijp maken terrein, faseringskosten, parkeren
€ 74.826.307,-
Investeringskosten, met inbegrip van de aanvullende wensen!
Totaal Aanvullende wensen:
Keuze nog te maken BENG naar ENG
1.804.079,-
Circulair en klimaat adaptief bouwen
4.123.035,-
Totaal
€ 5.927.114,-
Leerlingaantal Willem de Zwijger College Jaar
Vmbo/ mavo
Havo/ vwo
Totaal
Normatieve ruimtebehoefte
Sport
2023
432
818
1250
9.000 m2
3
Basis ruimtebehoefte PvE
2024
365
885
1250
9.150 m2
3,3
Marginale verschuiving leerstromen
2024
1267
Prognoses PVG juni 2024
2025-2042
1300-1210
Idem.
Investeringskostenoverzicht Willem de Zwijger College prijspeil 1-1-2024 Onderdeel
Totalen incl. BTW
Toelichting
Stichtingskosten
€ 39.323.925,-
Bouwkosten (onderwijs/sport/terrein), grondkosten, bijkomende kosten, onvoorzien
Locatie specifieke kosten
€ 4.294.630,-
Sloop- en bouwrijp maken terrein, faseringskosten, parkeren
€ 43.618.555,-
Investeringskosten, met inbegrip van de aanvullende wensen!
Totaal Aanvullende wensen:
Keuze nog te maken BENG naar ENG
1.068.530,-
Circulair en klimaat adaptief bouwen
2.301.756,-
Totaal
€ 3.370.286,-
VO-scholen
Gehanteerde kwaliteitseisen duurzaamheid en klimaat Basis voor Programma van Eisen voor de nieuwbouw VO-scholen en in overeenstemming met het gevraagde krediet: → Besluit Bouwwerken Leefomgeving (voorheen: Bouwbesluit) → Frisse Scholen klasse B Energie → minimaal “Bijna Energie Neutraal” (BENG) → aansluiten op warmtenet HVC Hoogwaardige materialen → levensduur minimaal 40 jaar → minimale onderhoudskosten (planmatig, preventief, dagelijks en schoonmaak) Circulariteit → materialen en installaties: zoveel mogelijk herbruikbaar en remontabel → minimaal 10% van de toegepaste materialen moet na gebruik hergebruikt kunnen worden in een nieuw product of moet een voedende functie hebben (afval = voedsel) Klimaatbestendigheid → beperken van hittestress → zorgen voor voldoende waterberging → realiseren van minimaal 40% groen (streefnorm)
VO-scholen
Aanvullende ambities duurzaamheid en klimaat Uitgangspunten → gemeente voldoet aan Besluit Bouwwerken Leefomgeving → aanvullende ambities, als er sprake is van invulling dan ook afspraken met VO-scholen over financiering Energie → van “Bijna Energie Neutraal” (BENG) naar “Energie Neutraal (ENG) Hoogwaardige materialen → levensduur minimaal 60 jaar Circulariteit → minimaal 20% van de toegepaste materialen moet na gebruik hergebruikt kunnen worden in een nieuw product of moet een voedende functie hebben (afval = voedsel) Klimaatbestendigheid → minimaal 50% van de regen die valt op het gehele plangebied wordt via de bodem en/of groen verwerkt Vergt nog nadere uitwerking en overeenstemming met VO-scholen
03.
Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied Projectleider – Rene Eldering
Huidige situatie
Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied
Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied
West 8 (raad januari 2023)
Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied
West 8 (raad januari 2023)
Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied
Uitwerking West 8 in ruimtelijke puzzel Uitgangspunten Vergroening en natuur
Bijdrage leveren aan het groen-blauwe netwerk Versterken groen langs het water Vergroening rond cultuurcluster voor gebruik, klimaat en gezondheid Behoud van de kwaliteit van de Mozartlaan Duurzame gebouwen
Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied
Uitwerking West 8 in ruimtelijke puzzel Uitgangspunten Heroriëntatie
Entree vanuit het centrum Oost-west as een cultuurplein openbaar Betere zichtbaarheid vanuit verschillende hoeken
Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied
Uitwerking West 8 in ruimtelijke puzzel Uitgangspunten Mobiliteit
Voetgangers en fietsers centraal: autovrije oostwest-as Parkeren voor auto’s direct ontsloten vanaf Vondellaan en Mozartlaan Scheiding van auto- en fietsverkeer Voldoende parkeerplaatsen voor auto’s en stallingsplaatsen voor fietsen
Stedenbouwkundige opzet
Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied
Impressie stedenbouwkundige opzet
Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied
Impressie stedenbouwkundige opzet
Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied
VO-scholen
Investeringen- opbrengsten van der Palmgebied Investeringen
Bedrag (excl. BTW)
Opmerking
Herinrichtingen openbare ruimte
€ 4.450.000,-
O.b.v. stedenbouwkundige opzet
Parkeervoorziening
€ 7.100.000,-
O.b.v. stedenbouwkundige opzet
Verwervingen
€ PM
Opbrengsten
Bedrag (excl. BTW)
Opbrengsten van der€Palmgebied Woningbouw 1.000.000,Herontwikkeling vrijkomende locaties
Pm
Opmerking Programma n.t.b. Eindrapport vastgoed & accommodatie beleid en IHP – juli 2023
04.
Multifunctionele Accommodatie Advies rapport Synarchis - Laura Sandwijk
Gemeente Papendrecht
Haalbaarheidsonderzoek MFA’s Van der Palmgebied Beeldvormende bijeenkomst Raad | 17 oktober 2024
70
Haalbaarheidsonderzoek Verkennen van de mogelijkheden en de ruimtelijke en financiële haalbaarheid van de samenwerking tussen cultureel/ maatschappelijke- en sportorganisaties alsmede mogelijk meervoudig en multifunctioneel ruimtegebruik. Uitwerken in scenario’s voor de multifunctionele accommodatie cultuur (MFA) en het sportgebouw (sporthal) en de inpassing in het Van der Palmgebied.
Beeldvormende bijeenkomst Raad | 17 oktober 2024
71
Haalbaarheidsonderzoek Aanpak: Inventariseren Uitwerken Rapporteren
Participatie gebruikers: Werksessie multifunctioneel gebruik Werksessie beheer en exploitatie Plenaire terugkoppeling resultaten Beeldvormende bijeenkomst Raad | 17 oktober 2024
72
Haalbaarheidsonderzoek Vertrekpunt: Vastgoed- en accommodatiebeleid (Hospitality Group): Accommodaties die samenhang en samenwerking stimuleren Multifunctionele huisvesting Stimuleren van ontmoeting
Te onderzoeken Clusters: Cultuurcluster (ruggengraat + opties) ter vervanging van verouderde accommodaties (1.830 m² bvo / 6,85 M€*) Extra sporthal met 3 zaaldelen (2.500 m² bvo / 6,65M€*) Aanvullend: standalone maken Theater De Willem *Prijspeil investeringskosten jan. 2023 Beeldvormende bijeenkomst Raad | 17 oktober 2024
73
Ruimteprogramma per cluster Basisprogramma: Cultuurcluster 1.850 m2 Theater 930 m2 Sportcluster 3.110 m2 Totaal 5.890 m2
Beeldvormende bijeenkomst Raad | 17 oktober 2024
Aanvullende wensen: Turnhal 2.560 m² Dojo 330 m² Danszaal 140 m² Totaal 3.030 m²
74
Combinatiekansen Gebouw: Clustering is belangrijke stap in combinatiekansen en multifunctionaliteit Cultuurcluster en sportcluster vervangen verouderde accommodaties Gebruik: Delen entree, horeca en activiteitenruimte: ontmoeting en kruisbestuiving Gezamenlijke facilitaire en technische ruimten Beheer: Gezamenlijke programmering en roostering en verhuursysteem Facilitaire organisatie: receptie, horeca, schoonmaak, inkoop Onderhoud en dagelijks beheer Beeldvormende bijeenkomst Raad | 17 oktober 2024
75
Beheer en exploitatie Draagvlak bij gebruikers voor rol Recreatie en Cultuur BV: Gezamenlijk invulling geven aan beheer horeca/ ontmoetingsruimte Schoonmaak, dagelijks beheer en sleutelbeheer
Betaalbaarheid en tarieven: Kostendekkende huur i.c.m. subsidie door gemeente Harmonisatie tarieven sport en cultuur Horeca: onderscheid tussen marktconforme en de maatschappelijke tarieven
Nadere uitwerking financiën per beoogde gebruiker Beeldvormende bijeenkomst Raad | 17 oktober 2024
76
Scenario’s Programma en omvang 1. Afzonderlijke gebouwen
5.890 m2 bvo
2. MFA Cultuur en Sportcluster
5.640 m2 bvo
3. Integrale MFA Cultuur en sport
5.515 m2 bvo
Bij alle scenario’s kunnen de aanvullende wensen worden toegevoegd. Beeldvormende bijeenkomst Raad | 17 oktober 2024
77
Scenario’s - Investeringskosten Scenario 1
Scenario 2
Scenario 3
Cultuurcluster
€ 7.690.000*
Theater De Willem
€ 4.030.000
Sportcluster**
€ 11.870.000
€ 11.870.000
Investering excl. btw
€ 23.590.000
€ 21.950.000
€ 20.170.000
Investering incl. btw
€ 28.540.000
€ 26.550.000
€ 24.410.000
€ 10.080.000
€ 20.170.000
Prijspeil sept. 2024, inclusief losse inrichting
* In rapport Hospitality Group is uitgegaan van € 6.850.000 prijspeil jan.2023 en exclusief inrichting ** In project VO-scholen is rekening gehouden met investeringskosten van € 7.600.000 voor basissportvoorziening van 2.220 m² bvo voor het Willem de Zwijgercollege (prijspeil jan. 2024 excl. voorzieningen medegebruik sportverenigingen en inrichting)
Beeldvormende bijeenkomst Raad | 17 oktober 2024
78
Scenario’s – Gebouwgebonden jaarlast Cultuurcluster
Scenario 0
Scenario 1
€ 371.000*
€ 400.000**
Scenario 2 € 529.000
Scenario 3 € 1.067.000
Theater De Willem
€ 208.000
Sportcluster***
€ 621.000
€ 621.000
€ 1.229.000
€ 1.150.000
€ 1.067.000
m² bvo
5.890
5.640
5.515
Kostendekkend tarief / m²
€ 209
€ 204
€ 193
Totaal jaarlasten incl. btw
* In stand houden huidige gebouwen incl. levensduurverlenging 15-20 jaar (307K€ excl. btw = 371K€ incl. btw) ** In rapport Hospitality Group is rekening gehouden met 345K€ prijspeil jan. 2023 en excl. inrichting en excl. Btw (= 417K€ incl. btw) *** In project VO-scholen is rekening gehouden met de kapitaallast voor een basissportvoorziening voor het Willem de Zwijgercollege (excl. voorzieningen medegebruik sportverenigingen en inrichting) Beeldvormende bijeenkomst Raad | 17 oktober 2024
79
Advies Scenario 2: een MFA Cultuur en een Sportcluster Koppeling Cultuurcluster en theater biedt kansen in multifunctioneel en gezamenlijk gebruik Combinatie van functies draagt bij aan ontmoeting en kruisbestuiving Gebouwen kunnen meer aansluiten bij identiteit van het gebruik Gelijkwaardige inpassing gebouwen in gebied met aandacht voor gewenste relaties Efficiency in m2 van één MFA weegt niet op tegen kanttekeningen van de gebruikers bij dit programma Beeldvormende bijeenkomst Raad | 17 oktober 2024
80
Meer waarde creëren met maatschappelijke voorzieningen
81
05.
Second Opinion investeringen Deloitte - Ronald Demmers
Gemeente Papendrecht
Impact investeringen in nieuwbouw VO-scholen c.a. op ontwikkeling financiële beleidskengetallen periode 2025 tot en met 2034
Raadsinformatie-bijeenkomst, 17 oktober 2024
Vraagstelling en uitwerking Doorrekenen van de impact investeringen in nieuwbouw VO-scholen c.a. op ontwikkeling financiële beleidskengetallen periode 2025 tot en met 2034. Deze investeringen zijn niet opgenomen in de meerjarenbegroting 2025-2028. Aantal uitgangspunten en veronderstellingen gehanteerd. Deloitte voert geen assurancewzh uit. Deloitte verstrekt derhalve geen zekerheid omtrent de getrouwheid van de gebruikte en verwerkte (financiële) informatie.
Met welke hoofdscenario’s is gerekend? Scenario A: realiseren van alle investeringen in zowel de nieuwbouw van de VO-scholen als in de projecten genoemd in de Perspectiefnota 2024-2029 (pagina 11/12), fin.rente 3%. Scenario B: alleen realiseren van de investeringen in de nieuwbouw van de VO-scholen sec, fin.rente 3%. Scenario C: realiseren van de investeringen in de nieuwbouw van de VO-scholen i.c.m. de investeringen in het van der Palm-gebied, fin.rente 3%. Aantal subvarianten m.b.t. nieuwbouw VO-scholen (financieringsrente 3%/4% en ENG, circulair, groene daken wel/niet).
Met welke scenario’s is gerekend? Nr scenario
Investering VOscholen
Investeringen overig
Rentepercentage projectfinanciering
A1 A2 A3 A4 B1 B2 B3 B4 C
128,5 mln 128,5 mln 117,6 mln 117,6 mln 128,5 mln 128,5 mln 117,6 mln 117,6 mln 128,5 mln
104,3 mln 104,3 mln 104,3 mln 104,3 mln 0 mln 0 mln 0 mln 0 mln 35,8 mln
3% 4% 3% 4% 3% 4% 3% 4% 3%
Met welke investeringen is gerekend in de hoofdscenario’s? Scenario A Post (bedragen x 1 mln) Nieuwbouw VO-scholen
Scenario C
Scenario B Totaal 128,5
Investeringen WRP Vervanging pompen riolering Investeringen Mob.plan 2035 Investeringen BENG IHP PO Beheerplan Openbare Ruimte Vastgoed- en accommodatiebeleid Investeringen plangebied Willem de Zwijger (verwervingen 1.2 mln, inrichting openbaar gebied 4.5 mln en parkeergebouw 7.0 mln) Sporthal ("meerkosten") MFA Flexwoningen Totaal additionele investeringen
25,0 0,6 18,0 18,0 5,6 -
12,7 9,7 12,2 2,5 104,3
Totaal investeringen
232,8
Post (bedragen x 1 mln) Nieuwbouw VO-scholen
Totaal 128,5
Post (bedragen x 1 mln) Nieuwbouw VO-scholen
Totaal 128,5
Investeringen plangebied Willem de Zwijger (verwervingen 2.4 mln, inrichting openbaar gebied 4.5 mln en parkeergebouw 7.0 mln) Sporthal ("meerkosten") MFA Totaal additionele investeringen
13,9 9,7 12,2 35,8
Totaal investeringen
164,3
Belangrijkste uitgangspunten en veronderstellingen Huidig prijspeil (VO-scholen wel een indexering in stiko-calculatie) VO-scholen: rente 3% en afschrijving lineair in 60 jaar Overige investeringen: rente 3% en afschrijving lineair in 40 jaar Investeringen volledig met externe financiering te realiseren. Looptijd leningen 40 jaar VO-scholen en 30 jaar overige investeringen Evt. Investeringen vastgoed- en accommodatiebeleid PM (dus niet ingerekend) Geen rekening gehouden met opbrengsten uit bijvoorbeeld gebiedsontwikkeling vrijkomende locaties (levert m.n. incidentele inkomende kasstroom op, met een mogelijk gunstig structureel effect op omvang rentelasten) Ontwikkeling resultaat: in resultaatcijfers zelf nog geen rekening gehouden met effect ombuigingen, in prognose EV dit wel verondersteld
Indicatie ontwikkeling resultaat begroting 2025-2034 (zonder effect lastenbesparingen/ombuigingen) Resultaatsontwikkeling scenario A1 (bedragen x € 1.000) 2025 1.387
2026 -1.433
2027 -1.965
2028 -1.109
2029 -1.366
2030 -2.302
2031 -2.603
2032 -2.632
2033 -4.106
2034 -4.531
2030 -3.168
2031 -3.697
2032 -3.832
2033 -5.391
2034 -5.794
2030 -2.082
2031 -2.326
2032 -2.327
2033 -3.599
2034 -4.029
2030 -2.875
2031 -3.327
2032 -3.426
2033 -4.775
2034 -5.186
2030 -720
2031 -741
2032 -385
2033 -1.519
2034 -745
2030 -1.586
2031 -1.835
2032 -1.585
2033 -2.804
2034 -2.008
2030 -500
2031 -464
2032 -80
2033 -1.012
2034 -243
2030 -1.293
2031 -1.465
2032 -1.179
2033 -2.188
2034 -1.400
2030 -757
2031 -778
2032 -527
2033 -1.901
2034 -2.226
Resultaatsontwikkeling scenario A2 (bedragen x € 1.000) 2025 1.387
2026 -1.433
2027 -1.965
2028 -1.134
2029 -1.824
Resultaatsontwikkeling scenario A3 (bedragen x € 1.000) 2025 2.103
2026 -719
2027 -1.488
2028 -916
2029 -1.251
Resultaatsontwikkeling scenario A4 (bedragen x € 1.000) 2025 1.387
2026 -1.433
2027 -1.965
2028 -1.109
2029 -1.669
Resultaatsontwikkeling scenario B1 (bedragen x € 1.000) 2025 1.387
2026 -1.433
2027 -1.965
2028 -1.109
2029 -686
Resultaatsontwikkeling scenario B2 (bedragen x € 1.000) 2025 1.387
2026 -1.433
2027 -1.965
2028 -1.109
2029 -686
Resultaatsontwikkeling scenario B3 (bedragen x € 1.000) 2025 1.387
2026 -1.433
2027 -1.965
2028 -1.109
2029 -686
Resultaatsontwikkeling scenario B4 (bedragen x € 1.000) 2025 1.387
2026 -1.433
2027 -1.965
2028 -1.109
2029 -686
Resultaatsontwikkeling scenario C (bedragen x € 1.000) 2025 1.387
2026 -1.433
2027 -1.965
2028 -1.109
2029 -686
Financiele beleidskengetallen > Welke kengetallen voorgeschreven in BBV? - netto schuldquote (FVA) > indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie; - solvabiliteitsratio > verhouding tussen het EV en VV en geeft daarmee een indicatie of hoe “financieel gezond” de gemeente is; - grondexploitatie > hoeveel geld reeds geïnvesteerd in grondposities ; - structurele exploitatieruimte > in hoeverre structurele lasten gedekt met structurele baten; - belastingcapaciteit > verhouding woonlasten gemeente t.o.v. het landelijke gemiddelde. > Welke signaalwaarden door toezichthouder (Provincie ZH)? Waarderingscijfer Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Grondexploitatie Structurele exploitatieruimte Belastingcapaciteit
Minst risicovol < 90% < 90% > 50% < 20% 0,00% < 95%
Neutraal 90% - 130% 90% - 130% 20% - 50% 20% - 35% 0,00% 95% - 105%
Meest Risicovol > 130% > 130% < 20% > 35% 0,00% > 105%
Uitkomsten scenario A1 Rekening 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren raming 2026 raming 2027 raming 2028 raming 2029 raming 2030 raming 2031 raming 2032 raming 2033 raming 2034 51% 80% 76% 94% 107% 136% 176% 196% 207% 226% 228% 222% 32% 63% 50% 69% 84% 115% 157% 179% 192% 213% 217% 212% 51% 44% 45% 41% 38% 32% 26% 24% 22% 20% 19% 19% 1% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 1,47% 1,97% 1,54% -1,05% -1,82% -1,00% -1,34% -2,01% -2,21% -2,18% -3,30% -3,54% 96,44% 100,00%
Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Grondexploitatie Structurele exploitatieruimte Belastingcapaciteit
Resultaatsontwikkeling scenario A1 (bedragen x € 1.000) 2025 1.387
2026 -1.433
2027 -1.965
2028 -1.109
2029 -1.366
2030 -2.302
2031 -2.603
2032 -2.632
2033 -4.106
2034 -4.531
Uitkomsten scenario B1 Rekening 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren raming 2026 raming 2027 raming 2028 raming 2029 raming 2030 raming 2031 raming 2032 raming 2033 raming 2034 51% 80% 72% 84% 92% 117% 153% 169% 174% 177% 172% 167% 32% 63% 46% 59% 69% 96% 134% 152% 160% 164% 161% 157% 51% 44% 47% 43% 41% 35% 29% 26% 25% 24% 24% 24% 1% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 1,47% 1,97% 1,54% -1,05% -1,82% -1,00% -0,73% -0,63% -0,63% -0,32% -1,22% -0,58% 96,44% 100%
Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Grondexploitatie Structurele exploitatieruimte Belastingcapaciteit
Resultaatsontwikkeling scenario B1 (bedragen x € 1.000) 2025 1.387
2026 -1.433
2027 -1.965
2028 -1.109
2029 -686
2030 -720
2031 -741
2032 -385
2033 -1.519
2034 -745
Uitkomsten scenario C Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Meerjaren Rekening 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 raming 2026 raming 2027 raming 2028 raming 2029 raming 2030 raming 2031 raming 2032 raming 2033 raming 2034 51% 80% 74% 86% 95% 119% 155% 171% 179% 197% 200% 193% 32% 63% 48% 61% 71% 98% 136% 154% 164% 185% 189% 183% 51% 44% 46% 43% 40% 35% 29% 26% 25% 22% 21% 21% 1% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 1,47% 1,97% 1,54% -1,05% -1,82% -1,00% -0,73% -0,66% -0,66% -0,44% -1,53% -1,74% 96,44% 100%
Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Grondexploitatie Structurele exploitatieruimte Belastingcapaciteit
Resultaatsontwikkeling scenario C (bedragen x € 1.000) 2025 1.387
2026 -1.433
2027 -1.965
2028 -1.109
2029 -686
2030 -757
2031 -778
2032 -527
2033 -1.901
2034 -2.226
Belangrijkste observaties De netto schuldquote ontwikkelt zich tot en met 2033 in alle scenario’s tot ruim boven als risicovol bestempelde signaalwaarde van 130%. In scenario A zelfs tot zeer ruim daarboven. De solvabiliteit ontwikkelt zich in alle scenario’s tot en met 2034 tot ongeveer de als risicovol bestempelde signaalwaarde van 20%. In scenario A zelfs nog tot iets daaronder. De structurele exploitatieruimte ontwikkelt zich tot en met 2034 in alle scenario’s negatief. Zonder het treffen van structurele lastenbesparingen/ombuigingen die ervoor zorgen dat het jaarlijkse structurele begrotingsresultaat minimaal 0 bedraagt kunnen de geprognosticeerde kapitaallasten van de voorgenomen investeringen (zowel in de nieuwbouw VO-scholen als ook in de overige projecten) dus niet volledig worden gedekt. Belastingcapaciteit > structureel door blijven voeren van een boveninflatoire stijging van de OZB-opbrengst met jaarlijks 1,5%. Belastingcapaciteit kan mogelijk doorstijgen naar boven de 100%. Verwacht mag worden dat de Provincie Zuid-Holland als financieel toezichthouder ook een oordeel zal hebben over de ontwikkeling van de kengetallen. Raadzaam om tijdig, transparant en pro-actief met de Provincie Zuid-Holland af te gaan stemmen.
Belangrijkste observaties Realiseren van een structureel (op zijn minst) sluitende realistische meerjarenbegroting “key” en vanuit politiekbestuurlijk (gemeenteraad en college) als ook vanuit het financieel toezicht door de Provincie Zuid-Holland noodzakelijk. Investeringsagenda te realiseren? (denk aan: voldoende personele capaciteit, procedureel, procesmatig, financieel, planningstechnisch etc.). Een reële(re) (her)prioritering met bijvoorbeeld het over een langere termijn en meer “achter elkaar” plannen en uitvoeren van investeringsprojecten c.a. lijkt wenselijk/noodzakelijk. Gezien de verwachte (vooralsnog) nadelige begrotingsresultaten en de forse toename van het leningenvolume (met aanzienlijk meer rente- en aflossingsverplichtingen) is het van groot belang om de ontwikkeling van de operationele kasstromen adequaat te bewaken. De jaarlijkse rente-en aflossingsverplichtingen zullen hieruit immers betaald moeten kunnen worden. Een stringente treasuryprognose- en bewaking is derhalve belangrijk > “cash is key”.
06.
Vervolg proces
VO-scholen
Vervolgproces op hoofdlijnen
Vergadering
Vergadering
Oordeels-
17 oktober
28 november
en besluitvormend
(beeldvormend)
(beeldvormend)
Q1 van 2025
Tussen 17/10 en 28/11: • Inloop • Werkbezoek MFA
Bij besluitvorming: • Investeringskrediet nieuwbouw VO-scholen • Ruimtelijke verkaveling Van der Palmgebied • Multifunctionele Accommodatie (vervolg)
07.
Vragen?
17 oktober 2024
Dank voor uw aandacht