20210329 Presentatie Financiële kaart Papendrecht.pdf
Tekst van het document
Financieel beeld Gemeente Papendrecht 16 maart 2021 Rein-Aart van Vugt Deloitte
© 2016 Deloitte The 1 Netherlands
Agenda -
Vooraf Agendapunt 1: Het eerste beeld (BBV-kengetallen) Agendapunt 2: Financiële positie in vergelijking tot andere gemeenten Agendapunt 3: Financiële ontwikkeling (trend verleden en begroot) Agendapunt 4: Beeld baten en lasten van taakvelden Sociaal Domein Agendapunt 5: Beeld baten en lasten van taakvelden (2019 en 2021 ten opzichte van vergelijkbare gemeenten) - Agendapunt 6: Conclusies Bijlagen
© 2016 Deloitte The 2 Netherlands
Inleiding: waar letten we op? 3 blokken financiële positie
A
Bezittingen van de Gemeente (grond, gebouwen, wegen, straten, groen, auto’s) En hoe gefinancierd: - Eigen geld (reserves) - Leningen van de bank
B
Structurele lasten worden in de begroting en jaarrekening duurzaam opgevangen door structurele baten
C
Risico’s en buffers om risico’s op te vangen (= weerstandscapaciteit)
Belang Geen wettelijke normen Vanaf 2015 belang toegenomen. Om te monitoren en eventueel op te sturen (streef- en ambitiewaarden. Heel groot: Huishoudboekje op orde Hier houdt de provincie toezicht op met mogelijk preventief toezicht
Kengetallen 1. Schuldquote 2. Gecorrigeerde schuldquote 3. Solvabiliteit 4. Grondexploitatiequote 1. Structurele exploitatieruimte 2.Belastingcapaciteit
Geen wettelijke normen Monitoren en op te sturen (streef- en ambitiewaarden).
Weerstandsratio
- Agendapunt 1: Het eerste beeld (BBV-kengetallen)
© 2016 Deloitte The 4 Netherlands
Het eerste beeld van de wettelijke kengetallen 2019 en 2021 Kengetal
2019
Begroting 2021
Begroting 2024
Landelijk gemiddelde 2019
Gemiddelde 2019 20.000 – 50.000 inwoners
A
113%
81%
93%
54%
Schuldquote (excl. Fokker) (1) A
78%
58%
Solvabiliteit
A
25%
Solvabiliteit (excl. Fokker) (1) A
31%
Grondexploitatiequote
A
11%
Structurele exploitatieruimte B Belastingcapaciteit Weerstandsvermogen
Schuldquote
2019 volgens VNGstreefwaarde
2024 volgens VNGstreefwaarde
53%
> 90% < 130%
> 90% < 130%
54%
53%
< 90%
< 90%
40%
34%
34%
> 20% < 50%
> 20% < 50%
51%
34%
34%
> 20% < 50%
> 50%
-/- 5%
-/- 4%
11%
12%
< 20 %
< 20 %
0,5%
0,8%
-/- 5,7%
n.v.t.
n.v.t.
> -/- 0,5 % < 0,5 %
< -/- 0,5 %
B
92%
92%
92%
100%
--
< 95 %
< 95 %
C
1,8
2,9
n.v.t.
2,8
2,8
41%
2019 t.o.v. gemiddelde 20.000 – 50.000 inwoners
onbekend
N.v.t.
= beter dan gemiddeld / goed = gemiddeld / voldoende (1) Erfpacht Fokker leidt tot hoger schuldquote, beperkt lagere solvabiliteit en jaarlijks ruim € 500.000 extra opbrengsten in de begroting (positief effect op de structurele exploitatieruimte)
= slechter dan gemiddeld = onvoldoende
Het eerste beeld van de wettelijke kengetallen 2019 en 2021 Belang
3 blokken financiële positie Bezittingen van de Gemeente A (grond, gebouwen, wegen, straten, groen, auto’s) En hoe gefinancierd: - Eigen geld (reserves) - Leningen van de bank Structurele lasten worden in de begroting en jaarrekening duurzaam opgevangen door structurele baten
Geen wettelijke normen Vanaf 2015 belang toegenomen. Om te monitoren en eventueel op te sturen (streef- en ambitiewaarden.
Kengetallen
Zorgpunt?
1. Schuldquote 2. Gecorrigeerde schuldquote 3. Solvabiliteit 4. Grondexploitatiequote
VNGstreefwaarden voldoende
B
Heel groot: Huishoudboekje op orde Hier houdt de provincie toezicht op met mogelijk preventief toezicht
1. Structurele exploitatieruimte 2.Belastingcapaciteit
Zeer zorgelijk. Structurele exploitatieruimte zwaar onvoldoende
C
Geen wettelijke normen Belangrijk om risico’s in beeld te hebben. Monitoren en sturen op (streef- en ambitiewaarden)
Weerstandsratio
Vooralsnog voldoende
Risico’s en buffers om risico’s op te vangen (= werstandscapaciteit)
- Agendapunt 2: Financiële positie in vergelijking tot andere gemeenten
© 2016 Deloitte The 7 Netherlands
Samenvatting financiële positie gemeente Papendrecht Lokale lasten voor de burger
Reserves van de gemeente
Lokale lasten 2021 (meerpersoonshuishouden) Gemeente Papendrecht 2021: Gemeente Papendrecht 2020: 4 Landelijk gemiddelde 2021: Plaats op de Coelo-lijst 2021 Plaats op de Coelo-lijst 2020
€ 759 € 705 € 811 nr. 92 Nr. 58
Voorraad gronden (per inwoner) Gemeente Papendrecht 2019: Gemeente Papendrecht 2018: Landelijk gemiddelde 2019*: Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2019:
nr. 240 € 292 € 328 € 304 € 305
Lasten voor de toekomst van de gemeente Lasten van investeringen nog te dekken in de toekomst (per inwoner) Gemeente Papendrecht 2019: Gemeente Papendrecht 2018: Landelijk gemiddelde 2019*: Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2019:
Percentage investeringen gefinancierd met Schulden Gemeente Papendrecht 2019: Gemeente Papendrecht 2018: Landelijk gemiddelde 2019*: Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2019:
3
3
nr. 305 € 2.410 € 2.292 € 1.376 € 1.240
nr. 245 55% 54% 35% 34%
Reserves (per inwoner) Gemeente Papendrecht 2019: Gemeente Papendrecht 2018: Landelijk gemiddelde 2019*:
Schulden van de gemeente nr. 142 € 1.291 €1.235 € 1.322
Ontwikkeling netto schulden (per inwoner) Gemeente Papendrecht 2015-2019: Gemeente Papendrecht 2015-2018: Landelijk gemiddelde 2015-2019*:
Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2019:
€ 1.203
Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2015-2019:
Reserves en voorzieningen per inwoner Gemeente Papendrecht 2019: Gemeente Papendrecht 2018: Landelijk gemiddelde 2019*: Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2019:
nr. 140 € 1.717 € 1.613 € 1.674 € 1.547
Bruto schulden (per inwoner) Gemeente Papendrecht 2019: Gemeente Papendrecht 2018: Landelijk gemiddelde 2019*: Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2019:
nr. 291 € 3.508 € 3.348 € 2.343 € 2.086
nr. 221 € 18.493.000 € 33.878.000 1,8
Debt ratio Gemeente Papendrecht 2019: Gemeente Papendrecht 2018: Landelijk gemiddelde 2019*: Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2019:
nr. 244 67% 67% 56% 56%
Netto schulden (per inwoner) Gemeente Papendrecht 2019: Gemeente Papendrecht 2018: Landelijk gemiddelde 2019*: Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2019:
nr. 285 € 2.476 € 2.409 € 1.471 € 1.330
1
Weerstandsvermogen 2019 Risicoprofiel: Weerstandscapaciteit: Weerstandsratio: Risicoprofiel per inwoner Gemeente Papendrecht 2019: Gemeente Papendrecht 2018: Landelijk gemiddelde 2019: Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2019:
5
nr. 343 € 575 € 588 € 203 € 202
Weerstandscapaciteit per inwoner Gemeente Papendrecht 2019: Gemeente Papendrecht 2018: Landelijke gemiddelde 2019: Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2019:
nr. 35 € 1.054 € 1.029 € 575 € 565
Ontwikkeling reserves (per inwoner) Gemeente Papendrecht 2015-2019: 1 Gemeente Papendrecht 2015-2018: Landelijk gemiddelde 2015-2019*: Gemiddelde 20K-50K gemeenten 2015-2019:
nr. 31 € 456 € 401 € -7 € -4
2
nr. 251 € 385 € 317 € 37 € -6
2
Colofon: Slechter dan landelijk gemiddelde Gemiddeld Beter dan landelijk gemiddelde *Landelijk gemiddelde 2019 is exclusief de G4.
Laagste: Tilburg Hoogste: Bloemendaal Zuid-Holland: Papendrecht op 11 van de 53
- Agendapunt 3: Financiële ontwikkeling (trend verleden en begroot)
© 2016 Deloitte The 10 Netherlands
Financiële ontwikkeling (verleden en begroot) gemeente Papendrecht Kengetal * 1.000 Euro
2014
Saldo van Baten en Lasten Saldo van Baten en Lasten begroot
1
2015
2016
2017
2018
Begroting 2019
2019
Verloop 2014-2019
+ 1.332
+ 4.329
+ 6.239
+ 6.403
+ 339
n.v.t.
+ 1.592
+ 18.000
+ 2.072
-/- 2.738
+ 307
+ 1.918
+ 1.594
-/- 177
N.v.t.
+ 900
Saldo van Baten en lasten 2 B’21
Reserves
Begroting 2020
Begroting 2021
Begroting 2024
Verloop 2019 -2024
4 -/- 205
-/- 521
-/- 5.027
-/- 12.142
23.000
27.000
33.000
40.000
40.000
40.000
41.000
+ 18.000
61.000
60.000
58.000
+ 17.000
Materiële vaste activa
97.000
98.000
105.000
108.000
114.000
112.000
119.000
+ 22.000
124.000
131.000
135.000
+ 16.000
Financiële vaste activa
4.000
5.000
12.000
23.000
25.000
25.000
25.000
+ 21.000
23.000
23.000
20.000
-/- 5.000
Voorraad grond
6.000
11.000
14.000
16.000
11.000
11.000
9.000
+ 3.000
-/- 3.000
-/- 7.000
0
-/- 9.000
Voorzieningen
16.000
17.000
14.000
12.000
12.000
12.025
14.000
-/- 2.000
10.000
13.000
12.000
-/-2.000
78.000
90.000
96.000
111.000
108.000
104.000
113.000
+ 35.000
99.000
77.000
87.000
-/- 26.000
Totaal schulden
1. 2. 3. 4. 5. 6.
3
6
5
Begrote saldo van baten en lasten: per saldo over 2014 tot en met 2019 + € 900.000. Realisatie saldo van baten en lasten € 19 miljoen. Dit ontstaat door resulaten op de grondexploitaties en incidentele meevallers. Het begrote saldo van baten en lasten voor 2020 tot en met 2024 is -/- 12,1 miljoen. Dat is een duidelijke trendbreuk vanaf 2022. Reserves zijn vanaf 2014 met € 18 miljoen toegenomen. Deze nemen door de verkoop van Eneco met circa € 17 miljoen toe per ultimo 2024. Hier is het negatieve saldo van baten en lasten tot en met 2024 voor een bedrag van € 12,1 miljoen nog niet in verwerkt. Papendrecht heeft fors geïnvesteerd vanaf 2014 en blijft ook investeren voor € 16 miljoen over de periode 2020 - 2024 De Schulden zijn € 35 miljoen toegenomen en en nemen met € 26 miljoen af door de verkoopopbrengst Eneco die worden ingezet om schulden af te lossen. Indien het begrote negatieve saldo van baten en lasten € 12, 1 miljoen niet wordt opgelost moet de Gemeente Papendrecht dit tekort nog financieren door het aangaan van nieuwe schulden.
Financiële ontwikkeling en trend in kengetallen Kengetal
2014
2018
2019
Begroting 2020
Begroting 2021
Begroting 2024
Landelijk gemiddelde 2019
Gemiddelde 2019 20.000 – 50.000 inwoners
A
86%
113%
113%
100%
81%
93%
54%
Schuldquote (excl. Fokker) (1)
A
60%
58%
Solvabiliteit
A
19%
Solvabiliteit (excl. Fokker) (1)
A
25%
Grondexploitatiequote
A
13%
11%
11%
-/- 3%
Belastingcapaciteit
B
104% 89%
92%
Structurele exploitatie3 ruimte
B
------- 0,33%
Weerstandsvermogen
C
2,7
Schuldquote
1
2
2019 volgens VNGstreefwaarde
2024 volgens VNG-streefwaarde
53%
> 90% < 130%
> 90% < 130%
54%
53%
< 90%
< 90%
40%
34%
34%
> 20% < 50%
> 20% < 50%
51%
34%
34%
> 20% < 50%
> 50%
-/- 5%
-/- 4%
11%
12%
< 20 %
< 20 %
92%
92%
92%
100%
--
< 95 %
< 95 %
0,5%
1,7%
0,8%
-/- 5,7%
n.v.t.
n.v.t.
> -/- 0,5 % < 0,5 %
< -/- 0,5 %
1,8
1,8
2,9
n.v.t.
2,8
2,8
78% 25%
25%
26%
41%
31%
1,7
2019 t.o.v. gemiddelde 20.000 – 50.000 inwoners
onbekend
N.v.t. = beter dan gemiddeld / goed = gemiddeld / voldoende
(1) Erfpacht Fokker leidt tot hoger schuldquote, beperkt lagere solvabiliteit en jaarlijks ruim € 500.000 extra opbrengsten in de begroting (positief effect op de structurele exploitatieruimte)
=slechter dan gemiddeld = onvoldoende
Fokker effect op blok 1: bezittingen en vermogen Fokker * € 1.000 Activa 1 2
2014
2019
Materiële vaste activa
+ 22.000
+ 22.000
+ 22.000
Financiële vaste activa
+ 2.000
+ 14.000
+ 11.000
* € 1.000 Euro (inclusief Fokker)
Fokker * € 1.000 Passiva
2024
3
Schulden
2014
2019
+ 22.000
2014
2019
+ 33.000
2024
+ 29.000
2024
Materiële vaste activa
97.000
119.000
135.000
Financiële vaste activa
4.000
25.000
20.000
Totaal schulden
78.000
113.000
87.000
Netto Schuldquote
86%
113%
93%
Solvabiliteit
19%
25%
40%
* € 1.000 Euro (exclusief Fokker)
2014
2019
2024
Materiële vaste activa
75.000
97.000
113.000
Financiële vaste activa
2.000
11.000
9.000
Totaal schulden
56.000
80.000
58.000
Netto Schuldquote
60%
78%
58%
Solvabiliteit
25%
31%
51%
Fokker effect op blok 2: begroting Exploitatie * 1.000 Euro
2014
2019
2024
Lasten
834
963
892
Baten
1.383
1.619
1.487
Effect op saldo van baten en lasten
+ 549
+ 656
+ 595
18
20
18
Per inwoner
* 1.000 Euro
2014
2019
Begroting 2020
Begroting 2021
Begroting 2024
Verschil 2019 -2024
Saldo van Baten en Lasten
+ 1.332
+ 1.592
-/- 205
-/- 521
-/- 5.027
-/- 12.142
Gecorrigeerd voor Fokker
+ 783
+ 936
-/- 505
-/- 1.214
-/- 5.622
-/- 14.956
Saldo van Baten en lasten B’21
+ 549
+ 656
+ 300
+ 691
+ 595
+ 2.814
Zonder Fokker: tekort 20202024 in totaal € 2,8 miljoen groter
- Agendapunt 4:Beeld baten en lasten van taakvelden Sociaal Domein
© 2016 Deloitte The 15 Netherlands
Kern baten en lasten van sociaal domein ten opzichte van IFLO gemeenten
lasten en baten van taakvelden sociaal domein 2021 ten opzichte van IFLO gemeenten
lasten en baten van taakvelden sociaal domein 2019 ten opzichte van IFLO gemeenten
Lasten taakveld (Euro per inwoner) Sociaal Domein
Baten taakveld (Euro per inwoner) Sociaal Domein
Papendrecht 975
Gemiddelde vergelijkende gemeenten Verschil 985
Gemiddelde vergelijkende Papendrecht gemeenten 275
Lasten taakveld (Euro per inwoner) -10
Baten taakveld (Euro per inwoner)
Verschil 228
Sociaal Domein
47
Sociaal Domein
Gemiddelde vergelijkende Papendrecht gemeenten 1.031
997
Gemiddelde vergelijkende Papendrecht gemeenten 266
Verschil
221
34
Verschil 45
Ontwikkeling begrote en werkelijke lasten van sociaal domein 2017 - 2019
Ontwikkeling lasten van sociaal domein 2017 – 2024 in relatie tot indicatieve budget in de algemene uitkering en specifieke uitkeringen
Kern:
Kern baten en lasten van taakvelden sociaal domein 2019 en 2021 ten opzichte van IFLO gemeenten
Sociaal Domein: 1. Ten opzichte van vergelijkbare gemeenten komt Papendrecht er relatief voordelig uit. Papendrecht heeft over 2019 in totaal € 10 per inwoner minder uitgegeven en had € 47 meer opbrengsten dan vergelijkbare gemeenten (voordeel € 57 per inwoner). Voor 2021 begroot Papendrecht in totaal € 34 meer uitgaven en € 45 meer opbrengsten dan vergelijkbare gemeenten (voordeel € 11 per inwoner). Afwijking ten opzichte van 2019 in totaal € 46 nadelig. Er zitten binnen het Sociaal Domein wel belangrijke verschuivingen. Papendrecht geeft meer uit aan wijkteams, bijstand, arbeidsparticipatie en maatwerkdienstverlening 18 +. Papendrecht geeft minder uit aan samenkracht en burgerparticipatie, begeleide arbeidsparticipatie, maatwerkvoorzieningen en maatwerkdienstverlening 18 –.
2. De realisatie van de lasten ligt dicht bij de begrote lasten in 2017, 2018 en 2019. 3. De lasten Sociaal Domein stijgen vanaf 2017 tot en met 2024 gemiddeld 5% per jaar. Het budget betreft grotendeels een indicatief budget in de algemene uitkering en is gebaseerd op de verdeelmaatstaven. Het is aan de gemeenteraad om te bepalen waar de algemene uitkering aan wordt besteed. Het indicatieve bedrag geeft aan waar het Rijk mee rekent in het budget van de algemene uitkering. Het indicatieve budget groeit gemiddeld 2,8% per jaar. Het indicatieve budget is vanaf de start in 2017 hoger dan de lasten bij de gemeente Papendrecht. Doordat de lasten harder stijgen dan de algemene uitkering (en de OZB-opbrengsten) van de gemeente Papendrecht is het indicatieve budget vanaf 2023 niet meer toereikend voor de begrote lasten.
- Agendapunt 5:Beeld baten en lasten van taakvelden (2019 en 2021 ten opzichte van vergelijkbare gemeenten)
© 2016 Deloitte The 20 Netherlands
Beeld baten en lasten van taakvelden (2019 en 2021 ten opzichte van vergelijkbare gemeenten)
Barendrecht Berg en Dal Best Boxmeer Dalfsen Dronten Duiven Elburg Gemert-Bakel Heemskerk Heemstede Heiloo Horst aan de Maas
Houten IJsselstein Langedijk Maassluis Nunspeet Oude IJsselstreek Putten Raalte Rheden RijssenHolten Veldhoven Wijk bij Duurstede Zaltbommel Zeewolde
Samenvatting baten en lasten van taakvelden 2019 ten opzichte van IFLO gemeenten Gemeente (bedragen * 1 Euro per inwoner)
1 2 3 5 4
Papendrecht Gemiddelde
Verschil
Gemeente (bedragen * 1 Euro per inwoner)
Totale lasten 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 0.10 Mutaties reserves
2.727 18 228 62
2.823 48 131 244
- 96 - 30 97 - 182
Subtotaal
2.419
2.400
19
Opvallende taken 0.1 Bestuur 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.5 Treasury 2.1 Verkeer en vervoer 2.2 Parkeren 3.1 Economische ontwikkeling 4.2 Onderwijshuisvesting 5.2 Sportaccommodaties 5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproduct.. 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recr.. 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 187.2 Riolering 7.3 Afval 8.1 Ruimtelijke ordening 8.3 Wonen en bouwen
128 0 -16 107 28 39 32 77 38 101 75 56 298 73 44 16 192 178 45 111 12 88
80 23 16 122 5 11 63 60 22 85 97 46 258 99 30 38 166 213 80 94 30 47
48 -23 -32 -15 23 28 -31 17 16 16 -22 10 40 -26 14 -22 26 -35 -35 17 -18 41
6
7 9
8
Papendrecht Gemiddelde
Verschil
Totale baten 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 0.10 Mutaties reserves
2.722 27 231 58
2.820 58 143 286
- 98 - 31 88 - 228
Subtotaal
2.406
2.332
71
Opvallende taken 0.1 Bestuur 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.5 Treasury 0.61 OZB woningen 0.62 OZB niet-woningen 0.63 Parkeerbelasting 0.64 Belastingen overig 0.7 Algemene uitkeringen en overige ui.. 2.1 Verkeer en vervoer 2.2 Parkeren 3.1 Economische ontwikkeling 3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen 3.4 Economische promotie 5.2 Sportaccommodaties 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.3 Inkomensregelingen 6.81 Geescaleerde zorg 18+ 7.1 Volksgezondheid 7.2 Riolering 7.3 Afval 8.1 Ruimtelijke ordening 8.3 Wonen en bouwen
23 0 34 117 64 1 30 1.409 1 18 31 10 1 25 24 220 30 10 69 132 0 93
4 12 45 133 68 8 18 1.368 12 0 2 3 17 18 14 196 2 0 100 110 10 40
19 -12 -11 -16 -4 -7 12 41 -11 18 29 7 -16 7 10 24 28 10 -31 22 -10 53
Samenvatting baten en lasten van taakvelden 2021 ten opzichte van IFLO gemeenten Gemeente (bedragen * 1 Euro per inwoner)
1
2 4 3
Papendrecht Gemiddelde
Verschil
Totale lasten 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 0.10 Mutaties reserves 0.8 Overige baten en lasten
2.860 1 341 1 48
2.620 33 97 70 28
240 -32 244 -69 20
Subtotaal
2.517
2.420
97
Opvallende taken 0.1 Bestuur 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.4 Overhead 0.5 Treasury 2.2 Parkeren 3.1 Economische ontwikkeling 4.2 Onderwijshuisvesting 5.2 Sportaccommodaties 5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproduct.. 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geescaleerde zorg 18+ 7.2 Riolering 7.3 Afval 8.1 Ruimtelijke ordening 8.3 Wonen en bouwen
Gemeente (bedragen * 1 Euro per inwoner)
5 73 0 352 -37 29 37 35 73 44 85 57 313 66 53 16 223 171 12 59 112 10 96
60 13 342 14 5 13 59 57 22 93 48 273 94 31 39 174 208 5 78 97 37 46
13 -13 10 -51 24 24 -24 16 22 -8 9 40 -28 22 -23 49 -37 7 -19 15 -27 50
6 7 9 8
Papendrecht Gemiddelde
Verschil
Totale baten 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 0.10 Mutaties reserves 0.8 Overige baten en lasten
2.865 0 335 35 9
2.619 37 101 90 13
246 -37 -234 -55 -4
Subtotaal
2.495
2.392
103
Opvallende taken 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.4 Overhead 0.5 Treasury 0.61 OZB woningen 0.62 OZB niet-woningen 0.63 Parkeerbelasting 0.64 Belastingen overig 0.7 Algemene uitkeringen en overige ui.. 2.2 Parkeren 3.1 Economische ontwikkeling 3.4 Economische promotie 5.2 Sportaccommodaties 6.3 Inkomensregelingen 6.81 Geescaleerde zorg 18+ 7.1 Volksgezondheid 7.2 Riolering 7.3 Afval 8.1 Ruimtelijke ordening 8.3 Wonen en bouwen
0 12 8 122 69 1 31 1.518 18 30 1 23 237 16 10 86 149 2 69
9 40 37 141 77 4 21 1.454 0 1 18 15 205 0 0 101 123 13 29
-9 -28 -29 -19 -8 -3 10 64 18 29 -17 8 32 16 10 -15 26 -11 40
Kern baten en lasten van taakvelden 2019 en 2021 ten opzichte van IFLO gemeenten Kern: Nadelige afwijkingen Geeft relatief veel uit aan: Heeft relatief weinig opbrengsten uit:
Parkeren, Sportaccommodaties, cultuur en wonen en bouwen Onroerend zaak belasting, economische promotie en rioolheffing
Voordelige afwijkingen Geeft relatief weining uit aan: Heeft relatief veel opbrengsten uit:
Onderwijs huisvesting en riolering Algemene uitkering
- Agendapunt 6: Conclusies
© 2016 Deloitte The 25 Netherlands
Financiële positie (nog) wel voldoende, maar kwetsbaar in de begroting. Er moeten keuzes worden gemaakt.
Conclusies Financieel beeld Gemeente Papendrecht
BLOK A: - Reservepositie (nog) op orde en afgelopen 10 jaar gegroeid door incidentele meevallers en verkoopwinst Eneco-aandelen. - Reservepositie onder druk door duidelijke trendbreuk in de meerjarenbegroting 2022 (fors oplopende tekorten die bij niets doen ten laste van de reserves gaan (circa € 12,1 miljoen). - Schulden zijn relatief hoog en toegenomen door hoge investeringen afgelopen 10 jaar in het voorzieningenniveau voor de burger en bedrijven.Naast toename eigen financieringsmiddelen in de vorm van reserves moest ook worden geleend bij de bank. BLOK B: - Hoog voorzieningenniveau voor de burgers (met bijhorende lasten). - Laag niveau aan lokale lasten voor de burger (met name OZB). - Verschil afgelopen jaren opgevangen met incidentele meevallers en incidentele winsten verkoop gronden. - Dit kan naar de toekomst niet worden volgehouden, daarom nu keuzes maken om lasten voorzieningenniveau duurzaam in evenwicht te brengen met structurele opbrengsten.
-
Conclusies Financieel beeld Gemeente Papendrecht
Aandachtspunten hierbij: - huisvesting onderwijs: ambitie en investeringen noodzakelijk - herverdeling algemene uitkering (relatief nadeel door lage OZB en relatieve ontwikkeling aantal inwoners en woningen) - weinig ruimte om duurzaam te bouwen (groeien), overigens zijn dit vooral incidentele meevallers (of tegenvallers) - vergrijzing met bijhorende stijging van de zorgkosten - mogelijk hogere vergoeding Rijk voor met name de lokale jeugdzorg.
Deze aandachtspunten versterken de noodzaak om het voorzieningenniveau en bijhorende lasten duurzaam in evenwicht te brengen met de opbrengsten van de gemeente. - bezuinigen op voorzieningenniveau (keuzes maken) - hogere lasten voor de burger voor het in stand houden van voorzieningen - een mix van deze twee BLOK C: - Weerstandsvermogen vooralsnog voldoende
Overig:
Conclusies Financieel beeld Gemeente Papendrecht
-
Papendrecht voert een grondig proces en traject uit, waarbij naar alle aspecten is gekeken en niets onbesproken bleef. Dat is een stevige basis om keuzes te maken, die wel gemaakt moeten worden.
-
Verwacht niet te veel van het Rijk. Rekent u dus niet rijk. Coronavoordelen in de jaarrekening 2020 zijn incidenteel en Papendrecht heft een fors structureel op te lossen vraagstuk. Het Rijk zal na Corona ook weer moeten remmen, uw lage Onroerendzaakbelasting werkt nadelig door in de Algemene Uitkering, er gaat naar verwachting behoorlijk wat veranderen in de jeugdzorg, waarbij er uitdagingen liggen bij de gemeenten en het Rijk
-
Afspraken Fokker leidt tot hoger schuldquote, beperkt lagere solvabiliteit en jaarlijks ruim € 500.000 extra opbrengsten in de begroting (positief effect op de structurele exploitatieruimte)
Bijlagen
© 2016 Deloitte The 29 Netherlands
Financiële ontwikkeling gemeente Papendrecht vanaf 2010 Kengetal * 1.000 Euro
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
Verloop 2010-2019
Saldo van Baten en Lasten1
-+ 1.113
-/- 758
+ 1.770
+ 130
-+ 1.332
+ 4.329
+ 6.239
+ 6.403
+ 339
+ 1.592
+ 22.000
Saldo van Baten en Lasten begroot
-/- 1.939
-/- 1.377
+ 336
-/- 359
+ 2.072
-/- 2.738
+ 307
+ 1.918
+ 1.594
-/- 177
-/- 353
2
20.000
19.000
21.000
21.000
23.000
27.000
33.000
40.000
40.000
41.000
+ 21.000
Materiële vaste activa
64.000
85.000
81.000
90.000
97.000
98.000
105.000
108.000
114.000
119.000
+ 55.000
Financiële vaste activa
3.000
6.000
5.000
5.000
4.000
5.000
12.000
23.000
25.000
25.000
+ 22.000
Voorraad grond
11.000
4.000
15.000
12.000
6.000
11.000
14.000
16.000
11.000
9.000
-/- 8.000
Voorzieningen
13.000
16.000
18.000
12.000
16.000
17.000
14.000
12.000
12.000
14.000
+ 1.000
65.000
73.000
82.000
89.000
78.000
90.000
96.000
111.000
108.000
113.000
+ 48.000
Reserves
3
Totaal schulden
4
Kern: 1. Begrote saldo van baten en lasten: per saldo -/- € 353.000. Realisatie saldo van baten en lasten € 22 miljoen. Dit is hoger dan landelijk gemiddelde en ontstaat door resulaten op de grondexploitaties en incidentele meevallers. 2. Reserves zijn € 21 miljoen toegenomen. Dat is hoger dan landelijk gemiddelde 3. Schulden zijn met € 48 miljoen toegenomen. Dat is hoger dan landelijk gemiddelde. 4. Papendrecht heeft fors geïnvesteerd in bezittingen (vaste activa) voor € 77 miljoen en dat gefinancieerd met leningen (schulden) en eigen middelen (reserves).
Ontwikkeling BBV kengetallen gemeente Papendrecht Kengetal
2014
2015
2016
2017
2018
Begroting 2019
2019
Begroting 2020
Begroting 2021
Begroting 2024
Landelijk gemiddelde 2019
Landelijk gemiddelde 2019 20.000 -50.000 inwoners
1
Norm Goed
Norm Onvoldoende
Netto Schuldquote
86%
90%
83%
118%
113%
112%
113%
100%
81%
93%
54%
53%
< 90%
> 130%
Solvabiliteits 2 -risico
19%
20%
23%
24%
25%
26%
25%
26%
41%
40%
34%
34%
> 50%
< 20%
229.000
0,8%
0,7%
0,33%
0,08%
0,5%
1,7%
0,8%
-/- 5,7%
N.b.
N.b. > 0,5%
<0%
Structurele exploitatie3 ruimte Grondexploitatie
13%
18%
14%
20%
12%
12%
11%
-/- 3%
-/- 5%
-/-4%
11%
12%
< 20%
> 35%
Belasting- 4 capaciteit
104%
104%
104%
86%
89%
89%
92%
92%
92%
92%
100%
N.b.
< 95%
> 105%
Kern: 1. Schuldquote is met 113% hoog en is ook fors toegenomen. De Schuldquote daalt door de verkoopopbrengst van Eneco te
gebruiken om leningen af te lossen. De Schuldquote blijft echter wel relatief hoog (maar blijft voldoende). 2. Solvabiliteitsratio is verbeterd (er is gespaard met incidentele gelden), is nog wel lager dan gemiddeld en wordt hoger door de verkoopopbrengst van Eneco. In deze kengetallen is het begrote saldo van baten en lasten over de jaren tot en met 2024 € 12,1 miljoen nadelig niet verwerkt. Indien dit niet wordt opgelost daalt de solvabiliteit en wordt de schuldquote hoger. 3. De ontwikkeling van de structurele exploitatieruimte is sterk negatief. Dit is dan ook het kernprobleem 4. In samenhang met een lage opbrengstenniveau van lokale heffingen.
Ontwikkeling BBV kengetal weerstandsratio gemeente Papendrecht
Kengetal
2014
2015
2016
2017
2018
Begroting 2019
2019
Begroting 2021
Euro oer inwoner 2019
Euro per inwoner landelijk 2019
Euro per inwoner 20.000 – 50.000 inwoners
Norm Goed
Norm Onvoldoende
Risico’s
8.100
14.500
13.800
12.800
19.000
10.400
18.500
19.000
575
203
202
N.v.t.
N.v.t.
Weerstandscapaciteit
21.600
19.300
25.600
30.000
33.200
32.500
33.900
55.000
1.054
575
565
N.v.t.
N.v.t.
Weerstandsratio
2,7
1,3
1,9
2,3
1,7
3,1
1,8
2,9
1,8
2,8
2,8
>2
<1
Samenvatting baten en lasten van taakvelden 2019 ten opzichte van IFLO gemeenten Gemeente (bedragen * 1 Euro per inwoner)
1 2 3 5 4
Papendrecht Gemiddelde
Verschil
Gemeente (bedragen * 1 Euro per inwoner)
Totale lasten 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 0.10 Mutaties reserves
2.727 18 228 62
2.823 48 131 244
- 96 - 30 97 - 182
Subtotaal
2.419
2.400
19
Opvallende taken 0.1 Bestuur 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.5 Treasury 2.1 Verkeer en vervoer 2.2 Parkeren 3.1 Economische ontwikkeling 4.2 Onderwijshuisvesting 5.2 Sportaccommodaties 5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproduct.. 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recr.. 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 187.2 Riolering 7.3 Afval 8.1 Ruimtelijke ordening 8.3 Wonen en bouwen
128 0 -16 107 28 39 32 77 38 101 75 56 298 73 44 16 192 178 45 111 12 88
80 23 16 122 5 11 63 60 22 85 97 46 258 99 30 38 166 213 80 94 30 47
48 -23 -32 -15 23 28 -31 17 16 16 -22 10 40 -26 14 -22 26 -35 -35 17 -18 41
6
7 9
8
Papendrecht Gemiddelde
Verschil
Totale baten 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 0.10 Mutaties reserves
2.722 27 231 58
2.820 58 143 286
- 98 - 31 88 - 228
Subtotaal
2.406
2.332
71
Opvallende taken 0.1 Bestuur 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.5 Treasury 0.61 OZB woningen 0.62 OZB niet-woningen 0.63 Parkeerbelasting 0.64 Belastingen overig 0.7 Algemene uitkeringen en overige ui.. 2.1 Verkeer en vervoer 2.2 Parkeren 3.1 Economische ontwikkeling 3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen 3.4 Economische promotie 5.2 Sportaccommodaties 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.3 Inkomensregelingen 6.81 Geescaleerde zorg 18+ 7.1 Volksgezondheid 7.2 Riolering 7.3 Afval 8.1 Ruimtelijke ordening 8.3 Wonen en bouwen
23 0 34 117 64 1 30 1.409 1 18 31 10 1 25 24 220 30 10 69 132 0 93
4 12 45 133 68 8 18 1.368 12 0 2 3 17 18 14 196 2 0 100 110 10 40
19 -12 -11 -16 -4 -7 12 41 -11 18 29 7 -16 7 10 24 28 10 -31 22 -10 53
Totaaloverzicht lasten van taakvelden 2019 ten opzichte van IFLO gemeenten Taakveld (Euro per inwoner) 0.1 Bestuur 0.2 Burgerzaken 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.4 Overhead 0.5 Treasury 0.61 OZB woningen 0.62 OZB niet-woningen 0.63 Parkeerbelasting 0.64 Belastingen overig 0.7 Algemene uitkeringen en overige ui.. 0.8 Overige baten en lasten 0.9 Vennootschapsbelasting 0.10 Mutaties reserves 0.11 Resultaat van de rekening van bat.. Bestuur en ondersteuning
Gemiddelde vergelijkende Papendrecht gemeenten Verschil 128 80 48 30 32 -2 0 23 -23 324 317 7 -16 16 -32 3 9 -6 6 3 3 0 0 0 0 2 -2 0 0 0 1 9 -8 0 1 -1 62 244 -182 45 35 10 583 771 -188
1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.2 Openbare orde en veiligheid Veiligheid
58 18 76
58 22 80
0 -4 -4
2.1 Verkeer en vervoer 2.2 Parkeren 2.3 Recreatieve havens 2.4 Economische havens en waterwegen 2.5 Openbaar vervoer Verkeer, vervoer en waterstaat
107 28 0 7 5 147
122 5 1 4 5 136
-15 23 -1 3 0 11
3.1 Economische ontwikkeling 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen 3.4 Economische promotie Economie
39 18 9 2 68
11 48 3 8 70
28 -30 6 -6 -2
Taakveld (Euro per inwoner) 4.1 Openbaar basisonderwijs 4.2 Onderwijshuisvesting 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken Onderwijs
Gemiddelde vergelijkende Papendrecht gemeenten Verschil 6 3 3 32 63 -31 34 41 -7 72 107 -35
5.1 Sportbeleid en activering 5.2 Sportaccommodaties 5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproduct.. 5.4 Musea 5.5 Cultureel erfgoed 5.6 Media 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recr.. Sport, Cultuur en recreatie
7 77 38 1 0 19 101 243
13 60 22 4 5 22 85 212
-6 17 16 -3 -5 -3 16 31
6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geescaleerde zorg 18+ 6.82 Geescaleerde zorg 18Sociaal Domein
75 56 298 73 44 16 192 178 8 35 975
97 46 258 99 30 38 166 213 4 33 985
-22 10 40 -26 14 -22 26 -35 4 2 -10
7.1 Volksgezondheid 7.2 Riolering 7.3 Afval 7.4 Milieubeheer 7.5 Begraafplaatsen en crematoria Volksgezondheid en Milieu
43 45 111 28 8 235
39 80 94 30 10 254
4 -35 17 -2 -2 -19
8.1 Ruimtelijke ordening 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 8.3 Wonen en bouwen Volkshuisvesting RO en Stedelijke vernieuwing
12 228 88
30 131 47
-18 97 41
328
274
119
Totaaloverzicht baten van taakvelden 2019 ten opzichte van IFLO gemeenten Taakveld (Euro per inwoner) 0.1 Bestuur 0.2 Burgerzaken 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.4 Overhead 0.5 Treasury 0.61 OZB woningen 0.62 OZB niet-woningen 0.63 Parkeerbelasting 0.64 Belastingen overig 0.7 Algemene uitkeringen en overige ui.. 0.8 Overige baten en lasten 0.9 Vennootschapsbelasting 0.10 Mutaties reserves 0.11 Resultaat van de rekening van bat.. Bestuur en ondersteuning
Gemiddelde vergelijkende Papendrecht gemeenten Verschil 23 4 19 13 14 -1 0 12 -12 13 23 -10 34 45 -11 117 133 -16 64 68 -4 1 8 -7 30 18 12 1.409 1.368 41 0 13 -13 0 0 0 58 286 -228 0 32 -32 1.762 2.025 -263
1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.2 Openbare orde en veiligheid Veiligheid
6 0 6
2 1
4 -1 3
2.1 Verkeer en vervoer 2.2 Parkeren 2.3 Recreatieve havens 2.4 Economische havens en waterwegen 2.5 Openbaar vervoer Verkeer, vervoer en waterstaat
1 18 0 4 0 23
12 0 1 0 2 16
-11 18 -1 4 -2 7
3.1 Economische ontwikkeling 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen 3.4 Economische promotie Economie
31 27 10 1 69
2 58 3 17 81
29 -31 7 -16 -12
Taakveld (Euro per inwoner) 4.1 Openbaar basisonderwijs 4.2 Onderwijshuisvesting 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken Onderwijs
Gemiddelde vergelijkende Verschil Papendrecht gemeenten 0 0 0 2 7 -5 6 13 -7 8 21 -13
5.1 Sportbeleid en activering 5.2 Sportaccommodaties 5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproduct.. 5.4 Musea 5.5 Cultureel erfgoed 5.6 Media 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recr.. Sport, Cultuur en recreatie
0 25 3 0 0 0 4 32
3 18 3 0 1 1 8 34
-3 7 0 0 -1 -1 -4 -2
6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geescaleerde zorg 18+ 6.82 Geescaleerde zorg 18Sociaal Domein
24 0 220 1 0 0 0 0 30 0 275
14 0 196 3 1 3 8 2 2 0 228
10 0 24 -2 -1 -3 -8 -2 28 0 47
7.1 Volksgezondheid 7.2 Riolering 7.3 Afval 7.4 Milieubeheer 7.5 Begraafplaatsen en crematoria Volksgezondheid en Milieu
10 69 132 1 11 223
0 100 110 2 10 222
10 -31 22 -1 1 1
8.1 Ruimtelijke ordening 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 8.3 Wonen en bouwen Volkshuisvesting RO en Stedelijke vernieuwing
0 231 93
10 143 40
-10 88 53
324
193
131
Samenvatting baten en lasten van taakvelden 2021 ten opzichte van IFLO gemeenten Gemeente (bedragen * 1 Euro per inwoner)
1
2 4 3
Papendrecht Gemiddelde
Verschil
Totale lasten 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 0.10 Mutaties reserves 0.8 Overige baten en lasten
2.860 1 341 1 48
2.620 33 97 70 28
240 -32 244 -69 20
Subtotaal
2.517
2.420
97
Opvallende taken 0.1 Bestuur 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.4 Overhead 0.5 Treasury 2.2 Parkeren 3.1 Economische ontwikkeling 4.2 Onderwijshuisvesting 5.2 Sportaccommodaties 5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproduct.. 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geescaleerde zorg 18+ 7.2 Riolering 7.3 Afval 8.1 Ruimtelijke ordening 8.3 Wonen en bouwen
Gemeente (bedragen * 1 Euro per inwoner)
5 73 0 352 -37 29 37 35 73 44 85 57 313 66 53 16 223 171 12 59 112 10 96
60 13 342 14 5 13 59 57 22 93 48 273 94 31 39 174 208 5 78 97 37 46
13 -13 10 -51 24 24 -24 16 22 -8 9 40 -28 22 -23 49 -37 7 -19 15 -27 50
6 7 9 8
Papendrecht Gemiddelde
Verschil
Totale baten 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 0.10 Mutaties reserves 0.8 Overige baten en lasten
2.865 0 335 35 9
2.619 37 101 90 13
246 -37 -234 -55 -4
Subtotaal
2.495
2.392
103
Opvallende taken 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.4 Overhead 0.5 Treasury 0.61 OZB woningen 0.62 OZB niet-woningen 0.63 Parkeerbelasting 0.64 Belastingen overig 0.7 Algemene uitkeringen en overige ui.. 2.2 Parkeren 3.1 Economische ontwikkeling 3.4 Economische promotie 5.2 Sportaccommodaties 6.3 Inkomensregelingen 6.81 Geescaleerde zorg 18+ 7.1 Volksgezondheid 7.2 Riolering 7.3 Afval 8.1 Ruimtelijke ordening 8.3 Wonen en bouwen
0 12 8 122 69 1 31 1.518 18 30 1 23 237 16 10 86 149 2 69
9 40 37 141 77 4 21 1.454 0 1 18 15 205 0 0 101 123 13 29
-9 -28 -29 -19 -8 -3 10 64 18 29 -17 8 32 16 10 -15 26 -11 40
Totaaloverzicht lasten van taakvelden 2021 ten opzichte van IFLO gemeenten Taakveld (Euro per inwoner) 0.1 Bestuur 0.2 Burgerzaken 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.4 Overhead 0.5 Treasury 0.61 OZB woningen 0.62 OZB niet-woningen 0.63 Parkeerbelasting 0.64 Belastingen overig 0.7 Algemene uitkeringen en overige ui.. 0.8 Overige baten en lasten 0.9 Vennootschapsbelasting 0.10 Mutaties reserves 0.11 Resultaat van de rekening van bat.. Bestuur en ondersteuning
Gemiddelde vergelijkende Papendrecht gemeenten Verschil 73 60 32 31 0 13 352 342 -37 14 2 8 6 3 0 0 0 3 0 2 48 28 0 1 1 70 18 -5 495 569
13 1 -13 10 -51 -6 3 0 -3 -2 20 -1 -69 23 -74
1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.2 Openbare orde en veiligheid Veiligheid
73 6 79
62 25 87
11 -19 -8
2.1 Verkeer en vervoer 2.2 Parkeren 2.3 Recreatieve havens 2.4 Economische havens en waterwegen 2.5 Openbaar vervoer Verkeer, vervoer en waterstaat
136 29 0 3 5 173
132 5 1 4 3 145
4 24 -1 -1 2 28
3.1 Economische ontwikkeling 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen 3.4 Economische promotie Economie
37 1 9 0 47
13 33 3 8 57
24 -32 6 -8 -10
Taakveld (Euro per inwoner) 4.1 Openbaar basisonderwijs 4.2 Onderwijshuisvesting 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken Onderwijs
Gemiddelde vergelijkende Verschil Papendrecht gemeenten 6 3 35 59 50 45 91 108
3 -24 5 -17
5.1 Sportbeleid en activering 5.2 Sportaccommodaties 5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproduct.. 5.4 Musea 5.5 Cultureel erfgoed 5.6 Media 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recr.. Sport, Cultuur en recreatie
10 73 44 1 0 20 90 238
14 57 22 5 5 22 91 215
-4 16 22 -4 -5 -2 -1 23
6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geescaleerde zorg 18+ 6.82 Geescaleerde zorg 18Sociaal Domein
85 57 313 66 53 16 223 171 12 35 1.031
93 48 273 94 31 39 174 208 5 33 997
-8 9 40 -28 22 -23 49 -37 7 2 34
7.1 Volksgezondheid 7.2 Riolering 7.3 Afval 7.4 Milieubeheer 7.5 Begraafplaatsen en crematoria Volksgezondheid en Milieu
47 59 112 33 8 259
43 78 97 34 10 261
4 -19 15 -1 -2 -2
8.1 Ruimtelijke ordening 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 8.3 Wonen en bouwen Volkshuisvesting RO en Stedelijke vernieuwing
10 341 96 447
37 97 46 180
-27 244 50 267
Totaaloverzicht baten van taakvelden 2021 ten opzichte van IFLO gemeenten Taakveld (Euro per inwoner) 0.1 Bestuur 0.2 Burgerzaken 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.4 Overhead 0.5 Treasury 0.61 OZB woningen 0.62 OZB niet-woningen 0.63 Parkeerbelasting 0.64 Belastingen overig 0.7 Algemene uitkeringen en overige ui.. 0.8 Overige baten en lasten 0.9 Vennootschapsbelasting 0.10 Mutaties reserves 0.11 Resultaat van de rekening van bat.. Bestuur en ondersteuning
Gemiddelde vergelijkende Verschil Papendrecht gemeenten 0 2 -2 13 -2 11 9 -9 0 40 -28 12 37 -29 8 141 -19 122 77 -8 69 4 -3 1 21 10 31 1.454 64 1.518 13 -4 9 0 0 0 90 -55 35 9 -9 0 1.908 -92 1.816
1.1 Crisisbeheersing en brandweer 1.2 Openbare orde en veiligheid Veiligheid
4 0 4
1 2 3
3 -2 1
2.1 Verkeer en vervoer 2.2 Parkeren 2.3 Recreatieve havens 2.4 Economische havens en waterwegen 2.5 Openbaar vervoer Verkeer, vervoer en waterstaat
0 18 0 4 0 22
7 0 0 0 1 9
-7 18 0 4 -1 13
3.1 Economische ontwikkeling 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen 3.4 Economische promotie Economie
30 0 10 1 41
1 37 3 18 59
29 -37 7 -17 -18
Taakveld (Euro per inwoner) 4.1 Openbaar basisonderwijs 4.2 Onderwijshuisvesting 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken Onderwijs
Gemiddelde vergelijkende Verschil Papendrecht gemeenten 0 0 1 4 21 13 22 18
0 -3 8 4
5.1 Sportbeleid en activering 5.2 Sportaccommodaties 5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproduct.. 5.4 Musea 5.5 Cultureel erfgoed 5.6 Media 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recr.. Sport, Cultuur en recreatie
0 23 3 0 0 0 4 30
2 15 2 0 1 1 3 25
-2 8 1 0 -1 -1 1 5
6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geescaleerde zorg 18+ 6.82 Geescaleerde zorg 18Sociaal Domein
12 0 237 1 0 0 0 0 16 0 266
7 0 205 1 0 2 5 0 0 0 221
5 0 32 0 0 -2 -5 0 16 0 45
7.1 Volksgezondheid 7.2 Riolering 7.3 Afval 7.4 Milieubeheer 7.5 Begraafplaatsen en crematoria Volksgezondheid en Milieu
10 86 149 0 13 258
0 101 123 1 9 234
10 -15 26 -1 4 24
8.1 Ruimtelijke ordening 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijvente.. 8.3 Wonen en bouwen Volkshuisvesting RO en Stedelijke vernieuwing
2 335 69
13 101 29
-11 234 40
406
143
263
lasten en baten van taakvelden sociaal domein 2019 ten opzichte van IFLO gemeenten Lasten taakveld (Euro per inwoner)
Papendrecht
Gemiddelde vergelijkende gemeenten Verschil
6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geescaleerde zorg 18+ 6.82 Geescaleerde zorg 18Sociaal Domein
75 56 298 73 44 16 192 178 8 35 975
Baten taakveld (Euro per inwoner)
Gemiddelde vergelijkende Papendrecht gemeenten
6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geescaleerde zorg 18+ 6.82 Geescaleerde zorg 18Sociaal Domein
24 0 220 1 0 0 0 0 30 0 275
lasten en baten van taakvelden sociaal domein 2021 ten opzichte van IFLO gemeenten
97 46 258 99 30 38 166 213 4 33 985
Lasten taakveld (Euro per inwoner) -22 10 40 -26 14 -22 26 -35 4 2 -10
Verschil 14 0 196 3 1 3 8 2 2 0 228
6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geescaleerde zorg 18+ 6.82 Geescaleerde zorg 18Sociaal Domein
Baten taakveld (Euro per inwoner) 10 0 24 -2 -1 -3 -8 -2 28 0 47
6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams 6.3 Inkomensregelingen 6.4 Begeleide participatie 6.5 Arbeidsparticipatie 6.6 Maatwerkvoorziening (WMO) 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 186.81 Geescaleerde zorg 18+ 6.82 Geescaleerde zorg 18Sociaal Domein
Gemiddelde vergelijkende Papendrecht gemeenten 85 57 313 66 53 16 223 171 12 35 1.031
93 48 273 94 31 39 174 208 5 33 997
Gemiddelde vergelijkende Papendrecht gemeenten 12 0 237 1 0 0 0 0 16 0 266
Verschil
7 0 205 1 0 2 5 0 0 0 221
-8 9 40 -28 22 -23 49 -37 7 2 34
Verschil 5 0 32 0 0 -2 -5 0 16 0 45