CConstaterende datOudewater
Koppel je AI →
Document · PDF

bijlage 1 Verkeer en parkeren.pdf

Gemeenteraad 22 februari 2022, gemeente OudewaterBij agendapunt: 11: Ontwerpbestemmingsplan Westerwal7.514 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Herontwikkeling Westerwalterrein Parkeer- en verkeerskundige onderbouwing

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

1

Opdrachtgever

Westerwal Wonen BV

Titel rapport

Herontwikkeling Westerwalterrein

Kenmerk

009327.20210317.R1.04

Datum publicatie

20 september 2021

Projectleider Goudappel

Kevin Jansen

Status

Concept © Copyright Goudappel BV 20-9-21

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

2

Inhoudsopgave 1. Inleiding

4

2. Parkeren

5

2.1

Uitgangspunten

5

2.2

Resultaat parkeerbalans

8

3. Verkeergeneratie

9

3.1

Verkeersgeneratie

9

3.2

Scenario’s verkeersontsluiting

11

3.3

Verkeersintensiteiten per ontsluiting

12

4. Verkeerskundige aspecten

13

4.1

Ontsluiting Westerwal

13

4.2

Ontsluiting Zwier Regelinkstraat

14

5. Variabelen bouwprogramma

18

5.1

Planologisch maximale invulling

18

5.2

Vervangen van één rijwoning door een tandartspraktijk

19

5.3

Vervangen twee rijwoningen voor opslag en botenverhuur

19

5.4

Schrappen één goedkoop appartement

20

5.5

Inzetten van deelauto’s

20

Toets parkeerkencijfers

24

Berekening verkeer Westerwal

26

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

3

1. Inleiding Gelegen aan de Hollandse IJssel en aan de rand van het historische centrum van Oudewater ligt het Westerwalterrein. Momenteel is het terrein gedeeltelijk in gebruik als industriefunctie, maar er zijn plannen voor een toekomstbestendige invulling van het gebied met onder meer woonfuncties. Westerwal Wonen BV werkt in een integraal team aan de ontwikkeling van het terrein rondom de Westerwal. Samen Thuis Vastgoed heeft Goudappel B.V. gevraagd een parkeer- en verkeerskundige onderbouwing op te stellen voor deze herontwikkeling. In deze rapportage is de verkeers- en parkeerkundige onderbouwing van de ontwikkeling uiteengezet.

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

4

2. Parkeren De parkeerbehoefte van de ontwikkeling is onderzocht aan de hand van landelijke parkeerkencijfers van het CROW, zoals vermeld in publicatie 381 ‘Toekomstbestendig Parkeren’. In deze publicatie staat hoeveel parkeerplaatsen benodigd zijn per type functie (het parkeerkencijfer). Deze kencijfers verschillen per gebied. Het benodigd parkeeraanbod is berekend door de omvang van de functies (aantal woningen) te vermenigvuldigen met het bijbehorende parkeerkencijfer. Niet alle parkeerders kennen op alle momenten van de week een even grote parkeervraag. Zo kennen bewoners de hoogste parkeervraag gedurende de nacht, terwijl commerciële voorzieningen voornamelijk overdag een hoge parkeervraag kennen. Door toepassing van aanwezigheidspercentages wordt rekening gehouden met dit effect. In figuur 2.1 is de

Functiegegevens

Parkeernorm

(aantal woningen)

(pp per woning en m2 bvo)

Parkeervraag

parkeervraag

berekening van de parkeervraag geschematiseerd.

tijd

Figuur 2.1: Berekening parkeervraag

2.1

Uitgangspunten

Overgangsregeling Gedurende de ontwikkeling en het opstellen van de parkeer- en verkeerskundige onderbouwing is binnen de gemeenten Oudewater in juli 2021 nieuw parkeerbeleid vastgesteld. Een van de elementen in het nieuwe parkeerbeleid betreft het overgangsrecht. Hierin is vastgelegd dat voor bestaande bouwinitiatieven en eerder gemaakte afspraken een overgangsregeling van toepassing is. Hiermee is voor deze ontwikkelingen de nieuwe nota parkeernormen niet van toepassing. Conform afspraken met de gemeente kan ook voor deze ontwikkeling gebruik worden gemaakt van het overgangsrecht. In de voorliggende parkeer- en verkeerskundige onderbouwing is derhalve het gemeentelijk beleid rondom parkeren toegepast zoals dat bij aanvang, en grotendeels ook in de uitvoer, van deze studie vigerend beleid betrof. Functieprogramma Het functieprogramma van de ontwikkeling omvat een gemend functieprogramma van wonen en werken. Het woningaanbod omvat een gemend aanbod van appartementen en grondgebonden woningen. Alle woningen worden gerealiseerd binnen het koopsegment. Een deel van de werkfuncties omvat kantoorruimte; welke ook in de huidige situatie op het

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

5

ontwikkelkavel aanwezig is. In tabel 2.1 is het functieprogramma van de ontwikkeling weergegeven. functie

type

wonen

werken

omvang

eenheid

vrijstaande woning

2

woning

rijwoning

73

woning

dure appartement

6

woning

goedkoop appartement

17

woning

bedrijfsverzamelgebouw

100

m2 bvo

kantoor (bestaand)

200

m2 bvo

Tabel 2.1: functieprogramma ontwikkeling Westerwalterrein (bron: opdrachtgever)

Parkeerkencijfers De gemeente Oudewater heeft geen eigen kencijfers. Passende parkeerkencijfers voor deze ontwikkeling zijn bepaald aan de hand van parkeerkencijfers van het CROW en een analyse van het gemiddelde autobezit in de kern Oudewater. Parkeerkencijfers van CROW geven een minimale en een maximale parkeervraag per functie; gebaseerd op de stedelijkheidsgraad van de gemeente en de ligging van de ontwikkellocatie. De stedelijkheidsgraad van Oudewater is ‘weinig stedelijk’ en de ontwikkellocatie is gelegen in de zone ‘schil centrum’. Conform stedenbouwkundige visie1 wordt voor de parkeerkencijfers uitgegaan van het gemiddelde kencijfer binnen de bandbreedte. In tabel 2.2 zijn de te hanteren parkeerkencijfers voor deze ontwikkeling weergegeven. Hierbij is onderscheid gemaakt naar bewoners- en bezoekersdeel van de kencijfers. De parkeerkencijfers voor de woningen zijn aan de hand van niet-openbare microdata van CBS getoetst aan het autobezit in Oudewater (zie bijlage 1). Hieruit volgt dat de gehanteerde kencijfers passend zijn bij het autobezit in Oudewater.

functie

kencijfer

waarvan bezoekersdeel

eenheid

koop, huis, vrijstaand

2,1

0,3

per woning

rijwoning

koop, huis, tussen/hoek

1,8

0,3

per woning

dure appartement

koop, appartement, duur

1,9

0,3

per woning

type vrijstaande woning

goedkoop appartement

koop, appartement, goedkoop

1,4

0,3

per woning

bedrijfsverzamelgebouw

bedrijfsverzamelgebouw

1,75

-

per 100 m2 bvo

Kantoor (zonder baliefunctie)

2,35

5%

per 100 m2 bvo

kantoor (bestaand)

Tabel 2.2: Te hanteren parkeerkencijfers

Parkeeraanbod Binnen de ontwikkeling wordt voorzien in parkeercapaciteit ten behoeve van parkeren voor de ontwikkeling. In is conform opgave opdrachtgever ruimte om binnen de ontwikkeling 178 parkeerplaatsen te realiseren. Een deel van deze parkeerplaatsen worden meeverkocht met de woningen (parkeren op eigen terrein). Deze parkeerplaatsen zijn hiermee uitsluitend te gebruiken voor de bewoner van de betreffende woningen. In totaal zijn 34 parkeerplaatsen

1

Stedenbouwkundige Visie Westerwal Oudewater, West 8, d.d. 18 februari 2020

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

6

gekoppeld aan 29 woningen. De overige parkeerplaatsen binnen de ontwikkeling zijn openbaar toegankelijk voor de verschillende doelgroepen. In tabel 2.3 is inzichtelijk gemaakt welke woningen parkeren op eigen terrein hebben.

woning

functie

aantal woningen

parkeerplaatsen op eigen terrein per woning

rijwoning

koop, huis, tussen/hoek

18

1

rijwoning

koop, huis, tussen/hoek

5

2

dure appartement

koop, appartement, duur

6

1

29

34

totaal Tabel 2.3: Overzicht woningen met parkeren op eigen terrein

Om tegemoet te komen aan wensen van omwonenden worden binnen deze ontwikkeling 15 parkeerplaatsen gerealiseerd voor onder andere parkeren van de bestaande woningen aan de Westerwal. Hoewel deze parkeerplaatsen openbaar zijn, is in deze studie uitgegaan dat de parkeerplaatsen volledig worden benut door parkeren van bewoners aan de Westerwal. In totaal heeft de ontwikkeling 178 parkeerplaatsen; waarvan 34 private en 144 openbare parkeerplaatsen (geschikt voor dubbelgebruik).

Aanwezigheidspercentages Binnen de ontwikkeling worden verschillende functies gerealiseerd waarmee de parkeerbehoefte ook bestaat uit verschillende doelgroepen. Een deel van de parkeerplaatsen betreffen openbare parkeerplaatsen welke door de verschillende doelgroepen kunnen worden gebruikt. Derhalve worden binnen deze ontwikkeling aanwezigheidspercentages toegepast. Hiermee wordt rekening gehouden dat eenzelfde parkeerplaats door verschillende doelgroepen gebruikt kan worden. Voorwaarde voor het gebruik maken van aanwezigheidspercentages is dat de verschillende doelgroepen in de praktijk ook van elkaars parkeerplaatsen gebruik kunnen maken. In dit specifieke geval gaat dat niet op voor de 34 parkeerplaatsen op eigen terrein. Hiermee is rekening gehouden door de aanwezigheidspercentages van de betreffende woningen altijd op 100% te zetten. Het gemeentelijk parkeerbeleid heeft geen eigen aanwezigheidspercentages. Voor de te hanteren aanwezigheidspercentages wordt gebruik gemaakt van de kencijfers als opgenomen in CROW publicatie 381. Deze percentages zijn ook opgenomen in het meeste recent gemeentelijke parkeerbeleid (juli 2021). De te hanteren aanwezigheidspercentages zijn weergegeven in tabel 2.4. werkdag ochtend

werkdag middag

werkdag avond

koop avond

werkdag nacht

zaterdag middag

zaterdag avond

zondag middag

woning bewoners (POET)*

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

woning bewoners

50%

50%

90%

80%

100%

60%

80%

70%

functie

woning bezoekers

10%

20%

80%

70%

0%

60%

100%

70%

bedrijfsverzamelgebouw

100%

100%

5%

5%

0%

0%

0%

0%

kantoor (zonder baliefunctie)

100%

100%

5%

5%

0%

0%

0%

0%

* POET = parkeren op eigen terrein Tabel 2.4: Te hanteren aanwezigheidspercentages

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

7

2.2

Resultaat parkeerbalans

In tabel 2.4 is de parkeerbalansberekening van de ontwikkeling opgenomen. Uit de berekening blijkt dat rekening houdend met dubbelgebruik op het parkeerkundig maatgevend moment, de werkdagavond, afgerond 172 parkeerplaatsen benodigd zijn. Binnen de ontwikkeling worden 178 parkeerplaatsen gerealiseerd. Hiermee heeft de ontwikkeling een overschot van 178 - 172 = 6 parkeerplaatsen. De ontwikkeling heeft voldoende parkeercapaciteit om op alle momenten in de week te voorzien in de eigen parkeervraag; inclusief de extra parkeerplaatsen ten behoeve van de buitenplanse parkeervraag van 15 parkeerplaatsen van de bewoners van de Westerwal.

vrijstaande woning (bewoners) rijwoningen zonder POET (bewoners) rijwoningen 1 pp POET (bewoners)

rijwoningen 2 pp POET (bewoners) appartementen 1 pp POET

goedkoop appartement (bewoners) woningen (bezoekers) bedrijfsverzamelgebouw kantoor parkeervraag ontwikkeling parkeervraag woningen Westerwal parkeervraag totaal parkeeraanbod

functie

werkdag ochtend

werkdag middag

werkdag avond

koop avond

werkdag nacht

zaterdag middag

zaterdag avond

zondag middag

koop, huis, vrijstaand

1,8

1,8

3,2

2,9

3,6

2,2

2,9

2,5

koop, huis, tussen/hoek

37,5

37,5

67,5

60,0

75,0

45,0

60,0

52,5

18,0

18,0

18,0

18,0

18,0

18,0

18,0

18,0

4,5

4,5

8,1

7,2

9,0

5,4

7,2

6,3

10,0

10,0

10,0

10,0

10,0

10,0

10,0

10,0

6,0

6,0

6,0

6,0

6,0

6,0

6,0

6,0

1,8

1,8

3,2

2,9

3,6

2,2

2,9

2,5

9,4

9,4

16,8

15,0

18,7

11,2

15,0

13,1

bezoek woningen

2,9

5,9

23,5

20,6

0,0

17,6

29,4

20,6

bedrijfsverzamelgebouw

1,8

1,8

0,1

0,1

0,0

0,0

0,0

0,0

kantoor zonder baliefunctie

4,7

4,7

0,2

0,2

0,0

0,0

0,0

0,0

98,3

101,3

156,8

142,8

143,9

117,6

151,3

131,5

15

15

15

15

15

15

15

15

113,3

116,3

171,8

157,8

158,9

132,6

166,3

146,5

178

178

178

178

178

178

178

178

koop, huis, tussen/hoek (eigen terrein) koop, huis, tussen/hoek (restvraag openbaar gebied) koop, huis, tussen/hoek (eigen terrein ) koop, appartement, duur (eigen terrein) koop, appartement, duur (restvraag openbaar gebied) koop, appartement, goedkoop

saldo (overschot/tekort) Tabel 2.4: Parkeerbalans ontwikkeling Westerwal

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

8

3. Verkeergeneratie Door de ontwikkeling vindt naar verwachting een verandering plaats van de verkeerssituatie in de omgeving. In dit hoofdstuk is het verkeerseffect van de ontwikkeling inzichtelijk gemaakt. Hierbij is eerst de verkeersgeneratie van de ontwikkeling bepaald. Vervolgens wordt kort ingegaan op een aantal relevante verkeersaspecten in de directe omgeving van de ontwikkeling.

3.1

Verkeersgeneratie

3.1.1

Uitgangspunten

Kencijfers verkeersgeneratie Het gemeentelijk beleid heeft geen eigen normen voor verkeersgeneratie. Voor het bepalen van de verkeersgeneratie van de ontwikkeling wordt gebruik gemaakt van kencijfers uit CROW publicatie 381. Evenals bij parkeren wordt ook hier uitgegaan van het gemiddelde kencijfer in ‘weinig stedelijk’ gebied en ‘schil centrum’. In tabel 3.1 zijn de gehanteerde kencijfers voor verkeersgeneratie van de verschillende functies per etmaal weergegeven. De kencijfers voor verkeersgeneratie in CROW betreffen intensiteiten voor een gemiddeld weekdagetmaal. Voor deze ontwikkeling is vanwege het functieprogramma echter niet de weekdag maar de werkdag maatgevend. Voor de omrekening van week- naar werkdag wordt gebruik gemaakt van omrekenfactoren conform CROW publicatie 381. De bestaande kantoorfunctie in het plangebied is niet meegenomen in de berekening van de extra verkeersgeneratie als gevolg van de ontwikkeling. De kantoorfunctie is in de huidige situatie reeds gevestigd en blijft gehandhaafd waardoor deze niet tot extra verkeersgeneratie leidt. De verkeersgeneratie van de 17 parkeerplaatsen is bepaald aan de hand van de turn-over (het aantal keer dat een parkeerplaats per dag wordt gebruikt). De woningen aan de Westerwal betreffen rijwoningen in het koopsegment. Het parkeerkencijfer voor deze woningen bedraagt 1,8 parkeerplaats per woningen.

Het kencijfer verkeersgeneratie bedraagt voor een werkdagetmaal 7,3 x 1,11 =8,1 motorvoertuigbewegingen per woning. De turnover van de parkeerplaatsen bedraagt hiermee 8,1 / 1,8 = 4,5 per parkeerplaats. In totaal worden 17 parkeerplaatsen gerealiseerd voor deze doelgroep. De verkeersgeneratie van deze parkeerplaatsen bedraagt hiermee 17 x 4,5 = 76,5 motorvoertuigbewegingen per werkdagetmaal. In de huidige situatie wordt ook door bewoners van de Westerwal gebruik gemaakt van de (tijdelijke) parkeercapaciteit ter hoogte van het kantoor. Hiervan is geen inzicht in de omvang van dit gebruik. In deze notitie is derhalve verondersteld dat dit parkeren niet plaats vindt. Hiermee wordt voor het planeffect van de verkeersgeneratie worst-case gerekend.

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

9

omvang

verkeersgeneratie weekdagetmaal

omreken factor

verkeersgeneratie werkdagetmaal

eenheid

koop, huis, vrijstaand

2

8,1

1,11

9,0

woning

koop, huis, tussen/hoek

73

7,3

1,11

8,1

woning

koop, appartement, duur

6

7,3

1,11

8,1

woning

koop, appartement, goedkoop

17

5,4

1,11

6,0

woning

bedrijfsverzamelgebouw

100

7,0

1,33

9,3

100 m2 bvo

parkeerplaatsen Westerwal

17

4,5

parkeerplaats

functie

Tabel 3.1: Te hanteren kencijfers verkeersgeneratie in motorvoertuigbewegingen per etmaal

Spitspercentages en rijrichtingen Bij het bepalen van de verkeersgeneratie wordt een verder onderscheid gemaakt naar de verkeersgeneratie tijdens de verkeerskundig maatgevende momenten (ochtend- en avondspits). Hierbinnen wordt een verdeling tussen in- en uitgaande verkeersbewegingen gemaakt. Voor het bepalen van de spitspercentages en verdeling van de verkeersstromen is gebruik gemaakt van kencijfers van CROW2. Voor bedrijfsverzamelgebouwen zijn geen specifieke kencijfers met betrekking tot verdeling van spitsperioden en onderverdeling naar in- en uitgaande bewegingen. Voor het bedrijfsverzamelgebouw is aangesloten bij de kencijfers voor alle typen kantoorlocaties. In tabel 3.2 zijn de gehanteerde omrekenfactoren weergegeven. aandeel ochtendspits

aandeel avondspits

functie totaal

inkomend

uitgaand

totaal

inkomend

uitgaand

woonfuncties

8,0%

11%

89%

9,0%

80%

20%

bedrijfsverzamelgebouw

10,0%

91%

9%

9,0%

10%

90%

Tabel 3.2: Te hanteren percentages spitsintensiteiten

3.1.2

Resultaat berekening planeffect verkeersgeneratie

In tabel 3.3 is de extra verkeersgeneratie als gevolg van de ontwikkeling berekend. Uit de tabel blijkt dat het planeffect van de ontwikkellocatie in de toekomstige situatie circa 870 motorvoertuigbewegingen per werkdagetmaal bedraagt. De berekende extra verkeersgeneratie van 870 komt neer op 435 voertuigen die een in- en uitgaande verkeersbeweging maken per etmaal. De ontwikkellocatie genereert in de toekomstige situatie in de ochtendspits circa 70 motorvoertuigbewegingen in het drukste uur. Het betreft hierbij zowel inkomende als vertrekkende verkeersbewegingen. In de avondspits bedraagt de verkeersgeneratie in het drukste uur circa 76 motorvoertuigbewegingen. Gemiddeld genereert de locatie hiermee ongeveer 1,25 motorvoertuig per minuut in het drukste uur.

2

CROW publicatie 256: Verkeersgeneratie woon- en werkgebieden

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

10

verkeersgeneratie functie

werkdag etmaal

ochtend spits

ochtendspits ochtendspits avondspits avondspits avondspits inkomend uitgaand inkomend uitgaand

koop, huis, vrijstaand

18

1,4

0,2

1,3

1,6

1,3

0,3

koop, huis, tussen/hoek

592

47,3

5,2

42,1

53,2

42,6

10,6

koop, appartement, duur

49

3,9

0,4

3,5

4,4

3,5

0,9

koop, appartement, goedkoop

102

8,2

0,9

7,3

9,2

7,3

1,8

bedrijfsverzamelgebouw

9

0,9

0,8

0,1

0,8

0,1

0,8

parkeerplaatsen Westerwal

76,5

6,1

0,7

5,4

6,9

5,5

1,4

totaal

846,5

67,8

8,2

59,7

76,1

60,3

15,8

Tabel 3.3: Planeffect verkeersgeneratie herontwikkeling Westerwal (in afgeronde aantallen)

3.2

Scenario’s verkeersontsluiting

Het ontwikkelgebied kent twee ontsluitingen: aan westelijke zijde ontsluit het gebied via de Zwier Regelinkstraat en aan de oostzijde via de Westerwal/IJsselvere. Voor de bouw- en de gebruiksfase zijn in totaal vier scenario’s voor verkeersontsluiting van het gebied opgesteld. Voor de verkeersontsluiting van het gebied na de realisatie zijn twee scenario’s opgesteld: scenario’s 3 en 4. De beide scenario’s onderscheiden zich van elkaar door één- of tweerichtingsverkeer voor de bewoners aan de Westerwal. Verkeerskundig leidt dit tot een verschil in intensiteiten op de beide ontsluitingen van het gebied tussen de beide scenario’s. In overleg tussen de omwonenden, gemeente en de ontwikkelende partijen is overeengekomen dat scenario 3 het uitgangspunt vormt voor de toekomstige situatie. Om een goede verkeerssituatie rondom de beide aansluitingen te borgen, wordt in overleg tussen bovenstaande partijen een plan voor monitoring opgezet. Aan de hand van deze monitoring wordt jaarlijks verkend in hoeverre scenario 3 nog wenselijk is en welke additionele maatregelen nodig zijn om de verkeerssituatie op en rond de aansluitingen te borgen. Onderstaand kort een overzicht van de beide scenario’s. Scenario 3: verkeer in twee richtingen Bewoners van deelontwikkeling Brinkers en het bestaande kantoor van de machinefabriek rijden via de Westerwal in en via de Zwier Regelinkstraat er uit.

Alle overige bewoners en medewerkers binnen de ontwikkellocatie rijden het gebied in en uit via de Zwier Regelinkstraat. De huidige bewoners van de Westerwal rijden via de Westerwal van en naar de 17 parkeerplaatsen die binnen het ontwikkelgebied worden gerealiseerd. De bewoners zijn hiermee de enige doelgroep die via de Westerwal in én uit rijden. Scenario 4: eenrichtingsverkeer Westerwal In scenario 4 wordt op de Westerwal een eenrichtingsregime ingesteld. Hierbij rijden de bewoners van deelontwikkeling Brinkers, kantoor van de machinefabriek en de bewoners Westerwal via de Westerwal het gebied in. De overige doelgroepen rijden, evenals in variant 3, het gebied via de aansluiting Zwier Regelinkstraat het gebied in. Alle doelgroepen rijden in deze variant het gebied uit via de aansluiting Zwier Regelinkstraat.

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

11

3.3

Verkeersintensiteiten per ontsluiting

In paragraaf 3.1 is de extra verkeersgeneratie als gevolg van de ontwikkeling berekend. Hierbij is nog geen rekening gehouden met de verkeersgeneratie van de bestaande kantoorfunctie. In tabel 3.8 is de toekomstige verkeersgeneratie van het gehele gebied berekend; inclusief de (huidige) kantoorfunctie. verkeersgeneratie werkdag etmaal

ochtend ochtendspits ochtendspits avondspits spits inkomend uitgaand

avondspits inkomend

avondspits uitgaand

verkeersgeneratie ontwikkeling

846,5

67,8

8,2

59,7

76,1

60,3

15,8

kantoor

22,0

2,2

2,0

0,2

2,0

0,2

1,8

totaal

868,5

70,0

10,2

59,9

78,1

60,5

17,6

Tabel 3.8: Totale verkeersgeneratie toekomstige situatie

Aan de hand van de berekende toekomstige verkeersgeneratie van het ontwikkelgebied en de specifieke maatwerkberekening voor de verkeerssituatie aan de Westerwal (zie bijlage 2) is in tabel 3.9 de verkeersintensiteiten op de aansluitingen voor de beide ontsluitingsvarianten berekend. Uit de berekening blijkt dat de ontwikkeling op de ontsluiting Zwier Regelinkstraat in de toekomstige situatie in totaal 650 (scenario 3) tot 690 (scenario 4) motorvoertuigbewegingen genereert. Op de Westerwal rijden in de toekomstige situatie 180 (scenario 4) tot 220 (scenario 3) motorvoertuigbewegingen per etmaal.

locatie

scenario 3

scenario 4

etmaal

drukste ochtendspitsuur

drukste avondspitsuur

etmaal

drukste ochtendspitsuur

drukste avondspitsuur

ontwikkeling totaal

868,5

70,0

78,1

868,5

70,0

70,0

ontsluiting Westerwal

218,8

10,4

26,0

180,5

5,0

24,6

ontsluiting Zwier Regelinkstraat

649,8

59,6

52,1

688,0

65,0

45,4

Tabel 3.8: Berekening verkeersintensiteiten op de beide aansluitingen

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

12

4. Verkeerskundige aspecten Het ontwikkelgebied kent zoals in hoofdstuk 3 omschreven twee ontsluitingen. Het ontwikkelgebied wordt in westelijke richting ontsloten op de Zwier Regelinkstraat en een oostelijke richting op de Westerwal. Onderstaand is een korte schouw uitgevoerd over de beoogde aansluitingen en omliggende verkeerssituatie in relatie tot de verkeerseffecten van de ontwikkeling.

4.1

Ontsluiting Westerwal

Situatie De Westerwal is in de huidige situatie een doodlopende erftoegangsweg binnen de bebouwde kom met bijhorend snelheidsregime van 30km/h. In de planvorming vormt de weg een doorgaande verbinding door het ontwikkelgebied tussen de beide ontsluitingen. Op de IJsselvere zijn gemotoriseerd verkeer en langzaam verkeer gemengd. De verhardingsbreedte op de oostelijke ontsluitingsweg (zie figuur 4.1) verspringt en bedraagt op het smalle stuk circa 4,0 meter. Ook zijn direct aan de weg voordeuren en poorten ontsloten. De beoogde ontsluiting is hiermee in de huidige situatie te smal voor verkeer in twee richtingen.

Figuur 4.1: Huidige situatie Westerwal smalle deel (sept 2020, bron: CycloMedia)

Verkeerskundige beoordeling Vanuit oogpunt van veiligheid en doorstroming wordt aanbevolen om de intensiteiten op dit wegvak zo veel als mogelijk te reduceren en dit wegvak in één richting uit te voeren. Vanwege de zichtvelden en veiligheid ter hoogte van de aansluiting op de IJsselvere wordt aanbevolen het eenrichtingsverkeer van oostelijke richting (IJsselvere) in westelijke richting (ontwikkelgebied) in te stellen. Met het instellen van het eenrichtingsregime heeft het ontwikkelgebied twee aansluitingen op het omliggend wegennet en is hiermee, ook voor

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

13

vuilnisophaal en nood- of hulpdiensten, bereikbaar. Ook zorgt dit ervoor dat bewoners en bezoekers verderop in het ontwikkelgebied in westelijke richting een parkeerplaats kunnen vinden in het geval dat de plaatsen in het oostelijke deel bezet zijn. De geprognosticeerde intensiteiten op de Westerwal zijn verkeerskundig laag. De intensiteiten op de Westerwal als berekend voor scenario 3 zijn hoger dan in scenario 4. Met 220 motorvoertuigbewegingen, waarvan 10 in het drukste ochtendspitsuur en 26 in het drukste avondspitsuur, verkeerskundig beperkt. Hoewel niet ideaal, lijken de intensiteiten voor deze situatie nog passend. Ook de ontmoetingskans tussen tegemoetkomende voertuigen is vanwege de lage aantallen klein. Desalniettemin heeft vanuit verkeerskundig oogpunt scenario 4, met eenrichtingsverkeer, de voorkeur. Verkeersafwikkeling Voor de omliggende wegen zijn geen gegevens als telcijfers of andere verkeersdata beschikbaar. De toename van verkeersintensiteiten is met maximaal 220 motorvoertuigbeweging per werkdagetmaal verkeerskundig beperkt. Verwacht wordt dan ook niet het extra verkeer als gevolg van de ontwikkeling leidt tot knelpunten op gebied van doorstroming of veiligheid op de omliggende wegen; zoals de IJsselvere, Molenwal, en N228.

Om hier ook objectief inzicht in te krijgen, wordt in samenwerking tussen omwonenden, gemeente en ontwikkelende partijen een monitoringsplan opgesteld voor frequente monitoring van de verkeerssituatie tot voorbij de realisatiefase. Sluipverkeer Ook ligt niet voor de hand dat de Westerwal en doorgaande route door het plangebied als sluiproute wordt gebruikt voor verkeer tussen de Molenwal/IJsselvere en de Zwier Regelinkstraat. De route over de N228/Zwier Regelinkstraat betreft een route over gebiedsontsluitingswegen. Deze wegen hebben de functie, en zijn hiermee ook als zodanig ingericht, om verkeer door te laten stromen. Het snelheidsregime op deze wegen is hoger en er zijn minder punten met verkeersuitwisseling. Daarnaast heeft verkeer op de Zwier Regelinkstraat voorrang op uitgaand verkeer uit het ontwikkelgebied. De route over de N228/Zwier Regelinkstraat is hiermee meer geschikt en aantrekkelijker dan een mogelijke sluiproute door het ontwikkelgebied. Hierdoor wordt niet verwacht dat het ontwikkelgebied wordt gebruikt door sluipverkeer.

4.2

Ontsluiting Zwier Regelinkstraat

Het verkeer op de westelijke ontsluiting komt en gaat via de Zwier Regelinkstraat. De Zwier Regelinkstraat is een gebiedsontsluitingsweg met bijhorend snelheidsregime van 50 km/h. De weg is uitgevoerd in 2x1 met aan beide zijden van de weg een vrijliggend fietspad. Het fietspad langs de oostzijde van de Zwier Regelinkstraat (zijde ontwikkelgebied) is in de huidige situatie uitgevoerd als fietspad in twee richtingen.

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

14

4.2.1

Rijcurvesimulaties

Samen Thuis Vastgoedontwikkeling heeft rijcurvesimulaties beschikbaar gesteld om te beoordelen of de westelijke ontsluiting zoals beoogd geschikt is voor de ontsluiting van de functies in het plangebied. Onderdeel van de planeffecten van deze ontwikkeling zijn reguliere voertuigtypen zoals verhuiswagens, bestelbusjes en personenauto’s. Alle voertuigtypen die als gevolg van deze ontwikkeling verwacht worden, kunnen vanuit alle richtingen zonder schade het ontwikkelgebied in- en uitrijden. In de huidige situatie wordt de ontsluiting incidenteel door een groot voertuigtype (circa 24 meter) betreden. Deze voertuigen maken ook in de toekomstige situatie gebruik van deze ontsluiting. De entree is smal vormgegeven waardoor de beschikbare ruimte voor het maken van de benodigde manoeuvres krap is. Hierdoor bestaat de kans in geval van zéér grote voertuigen (24-meter opleggers) op schaderijden aan bijvoorbeeld straatmeubilair. Bij andere voertuigtypen is voldoende ruimte om de benodigde manoeuvres uit te kunnen voeren.

4.2.2

Lichthinder

Verder is gekeken naar mogelijke lichthinder nabij de westelijke ontsluiting van het ontwikkelgebied. Er zijn geen richtlijnen die voorschrijven hoe om moet worden gegaan met lichthinder. Daarom is op een kwalitatieve wijze omschreven welk effect te verwachten is en hoe lichthinder mogelijk beperkt kan worden. Eventuele lichthinder kan in deze situatie worden tegengegaan met afschermende maatregelen (bijvoorbeeld groenvoorzieningen). De woonkamerramen lijken in de huidige situatie goed afgeschermd door groenvoorzieningen in de voortuinen. Het plaatselijk ophogen van het groen tussen de Zwier Regelinkstraat en de westelijke parallelweg vermindert het zicht voor verkeer op deze kruising. Vanuit het oogpunt van verkeersveiligheid is het daarom ongewenst de groenvoorzieningen hier te verhogen. Ten opzichte van de huidige situatie blijft de oriëntatie van de uitrit gelijk en zullen lichtbundels van in- en uitrijdende voertuigen inderdaad langs de woningen op de kruising met de Helena Rietbergstraat draaien. Ten opzichte van de huidige situatie neemt het aantal uitrijdende personenauto’s toe. De koplampen van personenauto’s zorgen voor minder lichthinder dan een gemiddeld voertuigtype voor de huidige industriefunctie, aangezien de kopenlampen van personenauto’s lager zitten.

Daarbij zorgt het hoogteverschil van circa 0,5 meter tussen de ontsluiting en de Zwier Regelinkstraat ervoor dat de koplampen van uitrijdend verkeer minder direct op de woningen schijnen (ze schijnen naar beneden). Naar verwachting is de lichthinder voor deze bewoners daarom beperkt.

4.2.3

Fietspad oostelijke zijde Zwier Regelinkstraat

Binnen deze studie is gekeken naar de mogelijkheden om dit fietspad ter hoogte van de aansluiting van het ontwikkelgebied op te heffen. Aanbevolen wordt om het fietspad in de toekomstige situatie vanuit overwegingen op basis van robuustheid van het fietsnetwerk, verkeersveiligheid en doorstroming te handhaven. Met het verwijderen of knippen van het fietspad worden de fietsers verplaats naar het fietspad in westelijke richting. De verhardingsbreedte van dit fietspad is met circa 3,0 meter

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

15

relatief smal voor grotere fietsstromen in twee richtingen. Ook zijn fietsers op delen gemengd met voetgangers en auto’s. Het toevoegen van extra fietsers op deze plekken door het knippen van het fietspad is niet wenselijk en weegt niet op tegen de veiligheidseffecten van het verwijderen van het oostelijke fietspad. Daarnaast zouden fietsers bij knippen van het oostelijke fietspad de Zwier Regelinkstraat moeten oversteken om in noordelijke richting te rijden. Het creëren van een extra oversteek voor langzaam verkeer op de Zwier Regelinkstraat is vanuit oogpunt van doorstroming en veiligheid niet wenselijk. Het plaatsen van extra oversteekbewegingen op de noordelijke tak van de rotonde bij het tankstation heeft een negatief effect op de doorstroming van het autoverkeer daar fietsers op deze tak in de voorrang zijn gepositioneerd. Het in stand houden van het fietspad draagt hiermee bij aan een borging van de verkeersafwikkeling en doorstroming op de nabijgelegen rotonde, het beperken van het aantal oversteekbewegingen en potentiële conflictsituaties met overig verkeer en robuustheid van het fietsnetwerk.

4.2.4

Verkeersafwikkeling via Zwier Regelinkstraat

De verkeersgeneratie van de ontwikkeling bedraagt circa 870 motorvoertuigbewegingen op een werkdagetmaal. Uit de berekeningen in hoofdstuk 3 blijkt dat in de toekomstige situatie maximaal 690 motorvoertuigbewegingen via de westelijke ontsluiting gaan plaatsvinden. Om een indicatie van de toekomstige verkeersafwikkeling te krijgen, is gebruik gemaakt van door de gemeente beschikbaar gestelde verkeerstellingen3. De verkeerstellingen laten zien dat op een gemiddelde werkdag op het wegvak tussen de N228 en de westelijke ontsluiting van het plangebied 8.755 motorvoertuigbewegingen per etmaal zijn geteld in 2012. De telcijfers zijn voor de vertaling naar de huidige situatie gecorrigeerd met een autonome groei van 1% per jaar. Rekening houdend met deze autonome groei, bedragen de verkeersintensiteiten op het zuidelijk deel van de Zwier Regelinkstraat in de huidige situatie circa 9.575 motorvoertuigbewegingen per etmaal op een gemiddelde werkdag. Voor zover bekend zijn geen andere grote ontwikkelingen in de directe omgeving gerealiseerd die invloed hebben op dit verkeersbeeld. Op basis van de telcijfers is het lokale maatgevende moment voor de ochtend- en avondspits afgeleid. Het drukste en maatgevende ochtendspitsuur is tussen 8:00 uur en 9:00 uur. In dit uur rijdt gemiddeld 7,6% van het totale aantal motorvoertuigbewegingen per etmaal op een werkdag.

Het maatgevend moment in de avondspits is tussen 17:00 uur en 18:00 uur. In dit uur rijdt gemiddeld circa 10,0% van de totale intensiteiten per etmaal. Aan de hand van dit inzicht is een inschatting gemaakt van het verkeerseffect van de ontwikkeling op de Zwier Regelinkstraat in de verkeerskundig maatgevende spitsperioden. Tijdens de ochtendspits neemt het verkeer tijdens het drukste uur op de Zwier Regelinkstraat toe met maximaal 65 extra motorvoertuigbewegingen. In de avondspits neemt het verkeer toe met maximaal 55 extra motorvoertuigbewegingen. De extra verkeerstoename lijkt verkeerskundig beperkt met gemiddeld maximaal circa één motorvoertuigbeweging per minuut. 3

Verkeerstelling door gemeente Oudewater op vrijdag 21 september t/m maandag 8 oktober 2012

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

16

aantal motorvoertuigbewegingen per meetmoment in 2012 spitsuur

do 27 sept

vr 28 sept

ma 1 okt

di 2 okt

wo 3 okt

do 4 okt

aandeel van gemiddeld gemiddelde per vr 5 per werkdag werkdagetmaal okt

603

568

512

637

596

598

637

525

615

6,9%

627

569

679

586

652

645

630

913

662

671

7,6%

762

750

828

771

765

793

771

789

771

792

779

8,9%

910

925

858

919

785

873

859

883

838

825

883

10,0%

vr 21 ma 24 sept sept

di 25 wo 26 sept sept

07:00 - 08:00

553

634

644

08:00 - 09:00

597

650

16:00 - 17:00

761

17:00 - 18:00

828

Tabel 3.3: Maatgevende moment tijdens ochtend- en avondspits tijdens metingen in 2012

De planontwikkeling leidt in totaal tot een toename rondom de aansluiting Zwier Regelinkstraat van maximaal 690 extra motorvoertuigbewegingen per werkdagetmaal. Dit is een toename van 7% ten opzichte van het berekende aantal motorvoertuigbewegingen per werkdagetmaal ten opzichte van de huidige situatie. Voor de nieuwe situatie kan worden uitgegaan van in totaal 10.265 motorvoertuigbewegingen per werkdagetmaal op dit wegvak. Deze intensiteiten passen bij de weginrichting, categorie en functie van een gebiedsontsluitingsweg als de Zwier Regelinkstraat. Samen Thuis Vastgoedontwikkeling heeft aangegeven dat de Hoenkoopsebrug op de Zwier Regelinkstraat ten noorden van de ontwikkeling in het vaarseizoen zeer regelmatig openstaat, met verkeersopstopping op de Zwier Regelinkstraat als gevolg. Om de bereikbaarheid van het ontwikkelgebied en de doorstroming rondom deze aansluiting te borgen, kan worden overwogen om de Zwier Regelinkstraat ter hoogte van de Westerwal met markering af te kruisen waardoor de aansluiting vrij blijft en geen wachtende voertuigen op de Zwier Regelinkstraat de aansluiting blokkeren. Conform opgave opdrachtgever heeft de Hoenkoopsebrug in de toekomstige situatie geen openingstijden meer gedurende de spitsperioden van verkeer.

De Hoenkoopsebrug heeft hiermee geen invloed meer op opstoppingen of knelpunten op gebied van doorstroming en verkeersafwikkeling ter hoogte van de aansluiting van de ontwikkellocatie op de Zwier Regelinkstraat.

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

17

5. Variabelen bouwprogramma Binnen de ontwikkeling wordt op dit moment voor het bouwprogramma een vijftal ‘variabelen’ verkend. Op verzoek van de opdrachtgever is onderstaand kort het parkeer- en verkeerskundig effect van deze variabelen op de parkeerbalans inzichtelijk gemaakt. Voor de ontwikkeling worden de volgende vijf variabelen overwogen: -

planologisch maximale invulling;

-

vervangen van één rijwoning door een tandartspraktijk;

-

vervangen van twee rijwoningen voor opslag en botenverhuur;

-

schrappen één goedkoop appartement;

-

inzetten van deelauto’s.

Onderstaand wordt kort ingegaan op de parkeerkundige effecten van de variabelen.

5.1

Planologisch maximale invulling

In het bouwprogramma is uitgegaan van de realisatie van 17 goedkope appartementen. Planologisch zouden deze woningen ook gerealiseerd kunnen worden als dure appartementen. Het parkeerkencijfers voor dure appartementen bedraagt 1,9 parkeerplaats per woning; inclusief 0,3 bezoekersparkeren. In tabel 4.1 is op basis van de uitgangspunten in paragraaf 2.1 het parkeerkundig effect van deze planologisch maximale invulling berekend. Uit de tabel blijkt dat wanneer in plaats van de goedkope appartementen dure appartementen worden gerealiseerd in de parkeerbalans voor de hele ontwikkeling een tekort aan parkeercapaciteit ontstaat. Op het parkeerkundig maatgevend moment, de werkdagavond, bedraagt het tekort afgerond één parkeerplaats. Mocht gekozen worden voor dure in plaats van goedkope appartementen dan dient binnen de ontwikkeling dus ruimte gevonden te worden voor de realisatie van één extra parkeerplaats. werkdag ochtend

werkdag middag

werkdag avond

koop avond

werkdag nacht

zaterdag middag

zaterdag avond

zondag middag

-9,4

-9,4

-16,8

-15,0

-18,7

-11,2

-15,0

-13,1

13,6

13,6

24,5

21,8

27,2

16,3

21,8

19,0

effect planologisch maximale invulling

+4,3

+4,3

+7,7

+6,8

+8,5

+5,1

+6,8

+6,0

parkeerbalans ontwikkeling

64,7

61,7

6,2

20,2

19,1

45,4

11,7

31,5

saldo

60,4

57,5

-1,4

13,4

10,6

40,3

4,9

25,5

reductie parkeervraag bewoners goedkope koopappartementen parkeervraag bewoners dure koopappartementen

Tabel 5.1: Parkeerkundig effect planologisch maximale invulling (afgerond)

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

18

5.2

Vervangen van één rijwoning door een tandartspraktijk

In deze variabele wordt één rijwoning vervangen door een kleinschalige tandartsenpraktijk. Conform opgave opdrachtgever heeft de praktijk in deze variabele een omvang van drie behandelkamers. Het bijhorend parkeerkencijfer voor de tandartspraktijk bedraagt conform CROW 2,15 parkeerplaats per behandelkamer. Conform opgave opdrachtgever wordt voor de mogelijke tandartsenpraktijk uitgegaan van drie behandelkamers. Voor de aanwezigheidspercentages voor de tandartspraktijk is uitgegaan van CROW kencijfers voor sociaal medische functies (arts/therapeut/consultatiebureau). In tabel 4.3 is het parkeerkundig effect van de vervanging van één rijwoning door een tandartsenpraktijk berekend. Uit de tabel blijkt dat met deze variabele een sluitende parkeerbalans voor de gehele ontwikkeling van Westerwal ontstaat. De ontwikkeling heeft met deze variabelen een overschot van afgerond 7 parkeerplaatsen. werkdag ochtend

werkdag middag

werkdag avond

koop avond

werkdag nacht

zaterdag middag

zaterdag avond

zondag middag

reductie parkeervraag rijwoning

-0,8

-0,8

-1,6

-1,4

-1,5

-1,1

-1,5

-1,3

parkeervraag tandarts

6,5

4,8

0,6

0,6

0,0

0,6

0,6

0,6

verschil

5,7

4,0

-0,9

-0,8

-1,5

-0,4

-0,9

-0,6

parkeerbalans

64,7

61,7

6,2

20,2

19,1

45,4

11,7

31,5

saldo

59,0

57,7

7,2

20,9

20,6

45,9

12,5

32,1

Tabel 4.3: Parkeerkundig effect vervangen één rijwoning door een tandartsenpraktijk (afgerond)

5.3

Vervangen twee rijwoningen voor opslag en botenverhuur

In deze variabele worden twee rijwoningen vervangen door botenverhuur en -opslag. Conform opgave opdrachtgever heeft deze functie in deze variabele een omvang van 200 m2 bvo. Botenopslag/verhuur heeft geen eigen kencijfers binnen CROW. De categorie binnen CROW van ‘bedrijf arbeidsextensief/bezoekersextensief’ is voor deze functie het best passend. Het bijhorende kencijfer bedraagt 0,85 parkeerplaats per 100 m2 bvo. Voor de aanwezigheidspercentages is uitgegaan van CROW kencijfers voor commerciële dienstverlening. In tabel 4.5 is het parkeerkundig effect van de vervanging van twee rijwoningen door een tandartsenpraktijk berekend. Uit de tabel blijkt dat met deze variabele een sluitende parkeerbalans voor de gehele ontwikkeling van Westerwal ontstaat.

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

19

werkdag ochtend

werkdag middag

werkdag avond

koop avond

werkdag nacht

zaterdag middag

zaterdag avond

zondag middag

reductie parkeervraag rijwoningen

-1,6

-1,6

-3,2

-2,8

-3,0

-2,2

-3,0

-2,5

parkeervraag botenverhuur/-opslag

1,7

1,7

1,7

0,1

0,1

0,0

0,0

0,0

verschil

0,1

0,1

-1,5

-2,7

-2,9

-2,2

-3,0

-2,5

parkeerbalans

64,7

61,7

6,2

20,2

19,1

45,4

11,7

31,5

saldo

64,5

61,6

7,7

22,9

22,0

47,6

14,7

34,0

Tabel 4.5: Parkeerkundig effect vervangen twee rijwoningen door een botenopslag/-verhuur (afgerond)

5.4

Schrappen één goedkoop appartement

In deze variabele is verkend wat het parkeerkundig effect is van het schrappen van één goedkoop appartement. In tabel 4.7 is op basis van de uitgangspunten in paragraaf 2.1 het parkeerkundig effect van het schrappen van één goedkoop appartement berekend. Het schrap[pen van één goedkoop appartement heeft een positief effect op de parkeerbalans voor de gehele ontwikkeling en leidt tot een overschot van (afgerond) vijf parkeerplaatsen op het parkeerkundig maatgevend moment.

werkdag ochtend

werkdag middag

werkdag avond

koop avond

werkdag nacht

zaterdag middag

zaterdag avond

zondag middag

reductie parkeervraag appartement

-0,6

-0,6

-1,2

-1,1

-1,1

-0,8

-1,2

-1,0

parkeerbalans

64,7

61,7

6,2

20,2

19,1

45,4

11,7

31,5

saldo

65,2

62,3

7,5

21,3

20,2

46,3

12,9

32,5

Tabel 4.7: Parkeerkundig effect schrappen één goedkoop appartement (afgerond)

5.5

Inzetten van deelauto’s

Uit gesprekken tussen de opdrachtgever en een aanbieder van deelautosystemen blijkt dat het inzetten van één tot twee deelauto’s binnen deze ontwikkeling mogelijk lijkt. In deze variabele wordt derhalve kort het effect van het aanbieden van deelauto’s binnen de ontwikkeling verkend. Autodelen is het principe dat meerdere mensen gebruik maken van dezelfde auto. Het voordeel van autodelen is dat bewoners wel gebruik kunnen maken van een auto, maar deze niet hoeven te bezitten. De gemeente Oudewater heeft geen eigen beleid rondom deelauto’s. Goudappel hanteert naar aanleiding van een benchmark onder zowel gebruikers als aanbieders van deelautosystemen veelal het uitgangspunt dat elke deelauto vijf reguliere auto’s vervangt. Het parkeerkundig effect van een deelauto binnen de ontwikkeling bedraagt hiermee een reductie van vier parkeerplaatsen. De deelauto zelf heeft immers ook een parkeerplaats nodig. Ook in het naastgelegen Woerden zijn deze uitgangspunten eerder in projecten gehanteerd. Deelauto’s is een ontwikkeling die de laatste jaren een groei doormaakt. Hierdoor ontbreekt het nog aan goede openbare evaluatie-data en effecten over langere termijn. Door

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

20

verschillende aanbieders wordt van andere aantallen uitgegaan. Wat wij in onze adviespraktijk tegenkomen zijn: -

een deelauto vervangt 8 tot 13 auto’s (CROW);

-

een deelauto vervangt 4 en 8 personenauto’s (MOMO-Carsharing);

-

een deelauto vervangt 10 personenauto’s (gemeente Eindhoven);

-

een deelauto vervangt 13 personenauto’s (aanbieder Hely);

-

een deelauto vervangt 4 tot 8 privéauto’s (aanbieder Mobeazy);

-

een deelauto vervangt 5 personenauto’s (aanbieder WeDriveSolar);

-

een deelauto vervangt 7 personenauto’s (evaluatie door Samen Slim Reizen Zeist).

Aan de hand van bovenstaande aannames blijkt dat het gehanteerde uitgangspunt dat 1 deelauto 5 privéauto’s vervangt aan de onderkant van de bandbreedte ligt; en hiermee ook het parkeerkundig effect. Dit betekent dat we conservatief rekenen, en hiermee ook een geschikt uitgangspunt voor deze ontwikkeling.

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

21

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

22

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

23

Toets parkeerkencijfers Toets parkeerkencijfers De gepresenteerde kencijfers van CROW in tabel 2.1 zijn gebaseerd op landelijke gemiddelden. de hand van (niet-openbare) microdata van het CBS is het gemiddelde autobezit per woningtype, inclusief leaseauto's, op buurtniveau van de kern Oudewater opgesteld. Hiermee is getoetst in hoeverre de gehanteerde CROW kencijfers passend zijn voor de ontwikkeling. In tabel B1.1 is het gemiddelde autobezit weergegeven. Het gemiddelde autobezit in Oudewater ligt lager dan het gemiddelde kencijfer binnen de bandbreedte CROW. Het gemiddeld autobezit per bewoonde woning voor eengezinswoningen bedraagt 1,45 in de praktijk. Het gehanteerde kencijfer voor de grondgebonden woningen binnen deze ontwikkeling ligt tussen de 1,5 en 1,8 parkeerplaatsen per woning (exclusief bewonersdeel). Ook de gehanteerde kencijfers liggen in lijn met het gemiddelde autobezit van appartementen in Oudewater.

functie

gemiddeld aantal auto’s per bewoonde woning

eengezinswoningen

1,45

appartementen

1,14

totaal alle type woningen (inclusief sociale huurwoningen)

1,3

Tabel B1.1: Gemiddeld autobezit per woningtype (inclusief leaseauto’s) in Oudewater (buurtniveau)

In de CROW kencijfers is naast het algemene autobezit ook rekening gehouden met de parkeervraag van bedrijfsvoertuigen (circa 10%) en de algehele ontwikkeling van autobezit. Het autobezit per huishouden in Nederland is de afgelopen 10 jaar met circa 0,5% per jaar gestegen. In figuur B1.2 is het gemiddelde autobezit in Nederland specifiek voor weinig stedelijke gebieden voor de afgelopen 10 jaar weergegeven. Uit de figuur blijkt dat het autobezit per huishouden zich in gebieden met een weinig stedelijke stedelijkheidsgraad vergelijkbaar heeft ontwikkeld ten opzichte van het gemiddelde aantal auto’s per huishouden in heel Nederland. In de gehanteerde kencijfers is rekening gehouden met deze ontwikkeling van het toenemende gemiddelde autobezit. Uit bovenstaande blijkt dat de gehanteerde kencijfers van CROW geschikt zijn voor toepassen voor de beoogde ontwikkeling.

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

24

Gemiddeld aantal auto's per huishouden 1,30 1,20 1,10 1,00 2010

2011

2012

2013

2014

2015

Weinig stedelijk

2016

2017

2018

2019

Nederland

Figuur B1.2: Gemiddeld aantal auto’s per huishouden in Nederland en in gebieden met de stedelijkheidsgraad ‘weinig stedelijk’ in de afgelopen 10 jaar

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

25

Berekening verkeer Westerwal

Het verschil tussen de beide scenario’s betreft de omvang van het verkeer dat door de Westerwal rijdt; en daarmee ook het verkeer op de aansluiting Zwier Regelinkstraat. De Westerwal wordt in beide scenario’s uitsluitend gebruikt door de volgende functies: -

woningen deelontwikkeling Brinkers;

-

kantoor machinefabriek;

-

woningen Westerwal ten behoeve van parkeren op de 17 parkeerplaatsen.

Aan de hand van de verkeersgeneratie van deze functies, worden de verkeersintensiteiten op de Westerwal inzichtelijk gemaakt. Voor de kencijfers voor verkeersgeneratie wordt gebruik gemaakt van de CROW kencijfers. In tabel B2.1 is de verkeersgeneratie van de functies die gebruik maken van de Westerwal inzichtelijk gemaakt. Uit de berekening blijkt dat de functies aan de Westerwal in totaal circa 360 motorvoertuigbewegingen per werkdagetmaal genereren. Dit is inclusief verkeer ten behoeve van de kantoorfunctie dat ook in de huidige situatie via de Westerwal rijdt.

deelontwikkeling Brinkers

aantal

eenheid

kencijfer werkdag

eenheid

verkeersgeneratie (mvt/werkdagetmaal)

19

rijwoningen

8,1

woning

153,9

10

goedkope appartementen

6

woning

60

6

dure appartementen

8,1

woning

48,6

kantoor machinefabriek

200

m2 bvo

11

100 m2 bvo

22

parkeerplaatsen Westerwal

17

parkeerplaatsen

4,5

parkeerplaats

76,5

totaal

361

Tabel B2.1: Berekening verkeersgeneratie functies Westerwal (afgerond)

In tabel B2.2 is de verkeersgeneratie van de functies conform de uitgangspunten in paragraaf 3.1 uitgesplitst naar de drukste uurperioden en rijrichtingen per spitsperiode.

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

26

verkeersgeneratie fucntie

type

werkdag etmaal

ochtend spits

rijwoningen

153,9

12,3

1,4

11,0

13,9

11,1

2,8

goedkope appartementen

60

4,8

0,5

4,3

5,4

4,3

1,1

dure appartementen

48,6

3,9

0,4

3,5

4,4

3,5

0,9

kantoor

22

2,2

2,0

0,2

2,0

0,2

1,8

parkeerplaatsen

76,5

6,1

0,7

5,4

6,9

5,5

1,4

totaal

361

29,3

5,0

24,3

32,5

24,6

7,9

deelontwikkeling Brinkers

kantoor parkeerplaatsen Westerwal

ochtendspits ochtendspits avondspits avondspits avondspits inkomend uitgaand inkomend uitgaand

Tabel B2.2: Verkeersgeneratie in de drukste spitsuren uitgesplitst naar rijrichting (afgerond)

In variant 3 rijden alle functies uit tabel B2.3 het gebied in via de Westerwal. De bewoners die gebruik maken van de parkeerplaatsen aan de Westerwal rijden ook het gebied uit via de Westerwal. De overige functies rijden het gebied uit via de aansluiting bij de Zwier Regelinkstraat. In tabel 3.6 is berekend hoeveel verkeer in scenario 3 gebruik maakt van de aansluiting Westerwal. Werknemers en bezoekers van het kantoor rijden ook in de huidige situatie in en uit via de Westerwal. Voor de verkeersgeneratie van deelgebied Brinkers en het kantoor zijn de generatiecijfers uit tabel B2.2 voor een werkdag gedeeld door twee; aangezien verkeersgeneratie bestaat uit een aankomende en een vertrekkende beweging. Deze functies genereren alleen aankomend verkeer via de Westerwal.

verkeersgeneratie fucntie

type

werkdag etmaal

ochtend spits

rijwoningen

77,0

1,4

1,4

-

11,1

11,1

-

goedkope appartementen

30,0

0,5

0,5

-

4,3

4,3

-

dure appartementen

24,3

0,4

0,4

-

3,5

3,5

-

kantoor

11,0

2,0

2,0

-

0,2

0,2

-

parkeerplaatsen

76,5

6,1

0,7

5,4

6,9

5,5

1,4

totaal

218,8

10,4

5,0

5,4

26,0

24,6

1,4

deelontwikkeling Brinkers

kantoor parkeerplaatsen Westerwal

ochtendspits ochtendspits avondspits avondspits avondspits inkomend uitgaand inkomend uitgaand

Tabel B2.3: Berekening verkeer Westerwal in scenario 3

In tabel B2.4 is berekend hoeveel verkeer in scenario 4 gebruik maakt van de aansluiting Westerwal.

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

27

verkeersgeneratie fucntie

type

deelontwikkeling Brinkers

kantoor parkeerplaatsen Westerwal

werkdag etmaal

ochtend spits

ochtendspits ochtendspits avondspits avondspits avondspits inkomend uitgaand inkomend uitgaand

rijwoningen

77,0

1,4

1,4

-

11,1

11,1

-

goedkope appartementen

30,0

0,5

0,5

-

4,3

4,3

-

dure appartementen

24,3

0,4

0,4

-

3,5

3,5

-

kantoor

11,0

2,0

2,0

-

0,2

0,2

-

parkeerplaatsen

38,3

0,7

0,7

-

5,5

5,5

-

totaal

180,5

5,5

5,0

-

24,6

24,6

-

Tabel B2.4.: Berekening verkeer Westerwal in scenario 4

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

28

Herontwikkeling Westerwalterrein - 20 september 2021

29

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://gemeenteraad.oudewater.nl/api/v1/meetings/439/documents/14039