B10. bijlage Tussenrapportage 2022 1e halfjaar 2022.pdf
Tekst van het document
Rapportage Fermwerk Q2 Datum: juli 2022
Voorwoord Voor u ligt de tussenrapportage over het eerste half jaar van de uitvoeringsorganisatie Ferm Werk. In deze rapportage worden de ontwikkelingen bij Ferm Werk over de periode van januari tot en met juni 2022 weergegeven. Het eerste half jaar van 2022 is voor Ferm Werk een zeer onrustige periode geweest. Naar aanleiding van The Voice en Ajax is ook Ferm Werk op een negatieve manier in het nieuws terecht gekomen. Er verschenen diverse berichten over (on)veilige werkomgeving bij Ferm Werk in het verleden (en wellicht het heden). Hoewel concrete situaties in het heden niet bekend zijn, was dit reden voor het bestuur en de directie om hier onderzoek naar te doen. Dit onderzoek is uitgevoerd in het tweede kwartaal 2022. De resultaten worden in september aan het Dagelijks bestuur voorgelegd. Daarnaast zijn er door diverse media WOO verzoeken (Wet Open Overheid) ingediend. Er zijn meer dan duizend documenten opgevraagd en getoetst aan de WOO. In september zal het bestuur beslissen op basis van de juridische adviezen over openbaarmaking van de documenten. Naast de mediastorm zijn ook de energietoeslag, de Oekraïne-oorlog en de vastgelopen asielketen van invloed geweest op de hoeveelheid werk die Ferm Werk moest verzetten. Er is een veel groter aantal aanvragen voor de energietoeslag ontvangen dan vooraf ingeschat. Dit is een landelijke trend.
Hierdoor hebben we meer inwoners in beeld gekregen die leven van een minimum inkomen. Dit biedt kansen om hen actief te benaderen en ook van de andere inkomensregelingen gebruik te laten maken. Daarnaast is meegewerkt aan het begeleiden van Oekraïners naar werk. Ook is er een groter aantal statushouders gehuisvest en dat verklaart een grote stijging van de uitgaven aan bijzondere bijstand. In het eerste half jaar is het jaarbudget inmiddels uitgegeven. De krapte op de arbeidsmarkt heeft het totale aantal bijstandsgerechtigden helaas nog niet substantieel verminderd. We zijn intern druk doende om het proces te evalueren en waar mogelijk bij te sturen om de uitstroom verder te versterken.
Tevens merken wij op het personele vlak binnen de organisatie dat de krapte op de arbeidsmarkt voor ons ook voelbaar is. Vacatures blijven langer open staan en bij nood moet worden ingehuurd, terwijl ervaren inhuurkrachten schaars zijn. Ook de naweeën van Corona in de vorm van een iets hoger dan gemiddeld ziekteverzuim treft onze organisatie. Namens het bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling, Guido Eggermont directeur a.i.
2
Inhoud Voorwoord .....................................................................................................................................2 Inhoud ...........................................................................................................................................3 Inleiding .........................................................................................................................................4 Leeswijzer..................................................................................................................................4 Opdracht en doelstellingen en realisatie....................................................................................4 Programma Inkomen..............................................................................................................4 Energietoeslag .......................................................................................................................4 Programma Participatie..........................................................................................................4 Programma SW Bedrijf en Nieuw Beschut (Begeleide participatie).......................................5 Nieuw Beschut .......................................................................................................................6 Nieuwe taken
.............................................................................................................................7 Nieuwe Wet Inburgering.........................................................................................................7 Fermwerk totaal .........................................................................................................................8 Ontwikkeling klantenbestand..................................................................................................8 In- en uitstroom aantal uitkeringen LO ...................................................................................8 Financiën..............................................................................................................................10 Risico........................................................................................................................................
Begrotingswijziging op basis effect kwartaalrapportage.......................................................12 Gemeente Montfoort................................................................................................................13 Ontwikkeling klantenbestand................................................................................................13 In- en uitstroom aantal uitkeringen LO .................................................................................13 Financiën..............................................................................................................................14 Gemeente Woerden ................................................................................................................16 Ontwikkeling klantenbestand................................................................................................16 In- en uitstroom uitkeringen LO ...............................................................................................16 Financiën..............................................................................................................................17 Gemeente Oudewater .............................................................................................................19 Ontwikkeling
klantenbestand................................................................................................19 .................................................................................................................................................19 In- en uitstroom uitkeringen LO ............................................................................................19 Financiën..............................................................................................................................20 Gemeente Bodegraven Reeuwijk ............................................................................................22 Ontwikkeling klantenbestand................................................................................................22 Financiën..............................................................................................................................23 3
Inleiding Leeswijzer De eerste hoofstukken beschrijven op hoofdlijnen de activiteiten en voortgang, inclusief het financieel resultaat. Vanaf pagina 12 vindt u de situatie per gemeente. Opmerking: alleen afwijkingen > € 50.000 bij de financiële tabellen worden toegelicht. (M.u.v. Gemeente Montfoort en Oudewater en eventuele algemene verklaringen.)
Opdracht en doelstellingen en realisatie Programma Inkomen In het tweede kwartaal zien we ten opzichte van het eerste kwartaal 2022 een lichte toename van het aantal inwoners dat zich meldt voor het aanvragen van een bijstandsuitkering. Daarnaast is het aantal statushouders dat in Q2 gehuisvest is in de Ferm Werk gemeenten en een uitkering toegekend heeft gekregen, verdubbeld ten opzichte van Q1. Vanaf juli 2022 is daarnaast sprake van een versnelde huisvesting van statushouders, waardoor de instroom van deze doelgroep in de uitkering de komende maanden verder zal toenemen. Het is nog onduidelijk of ook de taakstelling voor het tweede half jaar opgehoogd zal worden, vanwege de problematiek rondom de doorstroom in de AZC’s. Voor inburgeraars die onder de Nieuwe Wet Inburgering 2021 vallen, zijn we gestart met ontzorgingstrajecten. Het is wederom gelukt alle ingediende aanvragen voor een uitkering snel en dus tijdig te verwerken. De inwoners die momenteel instromen in de uitkering, hebben over het algemeen een langere afstand tot de arbeidsmarkt, bijvoorbeeld door problemen van medische aard of op meerdere leefgebieden. Dit beeld past bij de aantrekkende economie en het grote aantal openstaande vacatures. Wie kan werken, is aan het werk.
Energietoeslag In Q2 hebben we in zeer korte tijd de energietoeslag verder uitgerold. Dit heeft geresulteerd in het ambtshalve uitbetalen van de energietoeslag aan het totale uitkeringsbestand eind april. Daarnaast is op onze website de snelbalie geopend voor het digitaal indienen van aanvragen energietoeslag voor huishoudens tot 120% van de bijstandsnorm. Dit heeft direct geleid tot een enorme hausse aan aanvragen (500 in een week tijd), wat een enorme impact heeft gehad op de uitvoering. Naast de aanvragen kregen we ook een grote bulk aan telefoontjes, e-mails en poststukken te verwerken. Nog elke dag worden er aanvragen energietoeslag ingediend, maar het lijkt erop dat we over de piek heen zijn (inmiddels meer dan 1.700 aanvragen). Daarnaast is de € 500,00 extra op 29 augustus jl. ook uitbetaald aan iedereen met een toekenning. Door de energietoeslag hebben we meer inwoners in beeld gekregen, die leven van een minimum inkomen. Dit biedt kansen om hen actief te benaderen en ook van de andere inkomensregelingen gebruik te laten maken. Dit is uiteraard een onderwerp dat zeer binnenkort op de ambtelijke overlegtafel terug zal komen, aangezien dit een politieke keuze is.
Programma Participatie Inwoners met een korte afstand tot de arbeidsmarkt kunnen momenteel over het algemeen makkelijk aan het werk komen. Voor het grootste deel van onze cliënten, die een uitkering ontvangen, vergt het realiseren van uitstroom intensieve begeleiding vanuit Ferm Werk. Daarnaast vraagt het van de client zelf durf en lef om aan zichzelf te werken, te denken vanuit mogelijkheden in plaats van belemmeringen en de 4
stap te zetten om de uitkering (zekerheid) op te zeggen. Ook van werkgevers vraagt dit om een andere mindset, namelijk de bereidheid en het lef om deze inwoners een kans te bieden. Ruim 65% van de uitstroom uit de uitkering is in Q2 gerealiseerd via het vinden van betaald werk of het starten van een opleiding. In Q2 is aan onze accountmanagers werkgeversdienstverlening gevraagd om Oekraïners die tijdelijk in de Ferm Werk gemeenten gehuisvest zijn, te helpen bij het zoeken naar een baan. Dit heeft geleid tot een intensieve samenwerking met de crisisopvangteams van de gemeenten en werkgevers, waardoor rond de 50 succesvolle matches gerealiseerd zijn. Dit heeft wel impact gehad op de plaatsingen van inwoners met uitkering. Op het moment dat de accountmanagers met de Oekraïners bezig waren konden ze geen tijd besteden aan onze reguliere doelgroep. Een deel van de uitstroom wordt gerealiseerd door middel van garantiebanen. We zien dat de stijgende lijn in aantallen van Q1 zich doorzet in Q2. Daardoor is er een overschrijding van de aantallen in de begroting. Het gegeven dat de aantallen worden overschreden, betekent niet per definitie veel impact op de financiën. Uitgangspunt is zoveel mogelijk garantiebanen te realiseren, zonder de begroting te overschrijden.
Een opvallende trend is dat, ondanks de stijging in aantallen, onder invloed van de krapte op de arbeidsmarkt, werkgevers ook steeds vaker medewerkers regulier in dienst nemen zonder het label van de garantiebaan en diens voorzieningen. Aan de ene kant mooi dat zo bijvoorbeeld scholieren van het praktijkonderwijs van stageplek, regulier in dienst komen. Wel ontstaat hierbij de zorg voor de duurzaamheid van de arbeidsplaats wanneer er dan dus geen ondersteuning is vanuit de regelingen die een garantiebaan biedt zoals no-risk polis, loonkostensubsidie en eventuele begeleidingskosten. We zullen dit blijven volgen en middels ons contact met het netwerk bespreekbaar maken. Ten aanzien van de werkgeversbenadering wordt nauw samen opgetrokken met gemeenten en het UWV in beide arbeidsmarktregio’s. In de arbeidsmarktregio Midden-Holland (Gouda) is dit jaar het regionaal WSP daadwerkelijk operationeel. Voor de arbeidsmarktregio Utrecht wordt opvolging gegeven aan de bestuurlijke opdracht die door alle partners van de regio wordt gesteund. Het onderliggende uitgangspunt is in beide regio’s dat we een herkenbare en sterke gesprekpartner zijn voor ondernemers. Dit vanuit een uniforme dienstverlening om op die manier de brug te kunnen slaan naar de arbeidsmarkt in het belang van onze doelgroep.
Programma SW Bedrijf en Nieuw Beschut (Begeleide participatie) Binnen het SW-bedrijf is de belangrijkste waarde het potentieel van de SW-medewerkers optimaal te benutten. Dit doen we hen uitdagend en betekenisvol werk te bieden met adequate begeleiding daarbij. De inschatting is dat, op basis van de cijfers van het eerste half jaar, het gehele productiebedrijf dit jaar conform de begroting zal presteren. Toch zijn er voor het productiebedrijf nog enkele onzekerheden. • Verschillende opdrachtgevers van het interne productie bedrijf hebben het eerste half jaar te maken gehad met de wereldwijde schaarste aan uitgangsmateriaal en stagnatie van bouwprojecten. Dit heeft tot gevolg gehad dat voornamelijk bij de assemblage, orders plotseling niet of niet geheel uitgevoerd konden en kunnen worden. Het is ons wel gelukt deze verstoringen van de orderplanning op te vangen met vervangende verpakkingsopdrachten. • Aan het einde van Q2 wordt ook zichtbaar dat ‘luxe’ eindproducten fors duurder zijn geworden. Deze worden daardoor minder verkocht binnen de Nederlandse en de Europese markt. Een oorzaak hiervan ligt bij de huidige energiecrisis. De kosten van huishoudens zijn sterk gestegen wat grote invloed heeft op het besteedbaar inkomen. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg dat enkele opdrachtgevers leveringen uitstellen en/of kleinere of minder productieorders geplaatst worden. 5
•
•
De inschatting is dat deze beweging het tweede half jaar verder door zal zetten. Hierdoor zullen opnieuw gaten ontstaan in de productieplanning. Het commerciële team zal deze zo goed mogelijk invullen. We verwachten dat door deze extra inspanning de negatieve financiële effecten minimaal zullen zijn. In de groenvoorziening kennen wij seizoenpieken. Het is gebruikelijk gedurende het groeiseizoen extra capaciteit in te huren om het onderhoud bij te kunnen houden. Door de combinatie van de steeds hogere temperaturen en afnemende capaciteit in de WSW, neemt de mate van inhuur toe. Vooralsnog wordt ondanks deze stijging van inhuur nog steeds onze NTW gehaald. We verwachten dat dit in de nabije toekomst steeds lastiger wordt. Hierin speelt de afnemende capaciteit in de WSW de voornaamste rol. Het fysieke werk is niet voor iedereen nog even makkelijk te doen en eventuele vervanging bij langdurige ziekte, pensioen en overlijden blijft uit. Door, naast de inhuur, flexibel te schuiven met de huidige groep lukt het ons tot op heden nog om de huidige opdrachtgevers te bedienen. Richting de toekomst moet zorgvuldig worden onderzocht hoe in te spelen op deze ontwikkeling.
Nieuw Beschut De instroom bij Nieuw Beschut is beperkter dan vooraf verwacht. Dat zien we terugkomen in de realisatie van de aantallen. We hebben inmiddels ons eigen intakeproces aangepast, omdat we er tegen aan liepen dat bij plaatsing op een beschutte werkplek bleek dat de inwoner niet belastbaar was. Alle inwoners die aangewezen zijn op extra ondersteuning bij het werken, worden daarom eerst in een onderzoekstraject geplaatst. Daar wordt bepaald welke werkomgeving het meest passend is. Uit dit onderzoekstraject komt een advies van de consulent waarin staat of de inwoner aangemeld wordt voor het doelgroepenregister, Nieuw Beschut of dagbesteding. Daarnaast zien we een positieve ontwikkeling, namelijk een toename van het aantal plaatsingen/ werkplekken beschut werk bij reguliere werkgevers. De verwachting is dat eind 2022 30 Fte Nieuw Beschutters werkzaam zijn bij Ferm Werk.
6
Nieuwe taken Nieuwe Wet Inburgering Ferm Werk heeft van de gemeenten de opdracht gekregen de Wet Inburgering 2021 te implementeren en uit te voeren. De WI2021 is van kracht sinds 1 januari 2022. De Wet legt (in vergelijking met de WI2013) een grotere verantwoordelijkheid bij de gemeenten voor het organiseren van trajecten voor inburgeringsplichtigen (asielstatushouders en gezinsmigranten). Naar aanleiding van de opdracht heeft Ferm Werk de samenwerking met lokale ketenpartners gezocht. Dat heeft geleid tot afspraken over de betrokkenheid van die ketenpartners en de onderlinge verdeling van taken en verantwoordelijkheden. Dat de WI2021 sinds 1 januari 2022 van kracht is, wil niet zeggen dat we al grote aantallen inburgeraars overeenkomstig de nieuwe Wet begeleiden. De aantallen zijn vooralsnog zeer beperkt. Dat heeft als belangrijkste oorzaak dat de statushouders die nu worden gehuisvest vrijwel allemaal langere tijd in een AZC hebben verbleven. Zij zijn inburgeringsplichtig geworden vóór 1 januari 2022 en vallen daarom onder de oude wet. Zij zijn grotendeels zelf verantwoordelijk voor hun inburgering. Daarnaast is van belang dat landelijk, regionaal en ook lokaal nog niet alles soepel verloopt. Dat leidt er toe dat er soms discussie is of een persoon inburgeringsplichtig is, en zo ja, of hij/zij valt in de WI2013 of de WI2021.
Dit leidt ertoe dat er (ook landelijk) achterstand is ontstaan. Dit is voor het Rijk aanleiding geweest verplichte termijnen (binnen10 weken opstellen persoonlijke inburgeringsplan (PIP)) op te schorten. Dat neemt niet weg dat Ferm Werk er alles aan doet om die termijnen te halen. In de gemeenten die participeren in Ferm Werk zijn sinds 1 januari 2021 26 volwassen asielstatushouders gehuisvest die vallen onder de WI2021. Daarnaast zijn er nog 14 gezinsmigranten die inburgeringsplichtig zijn op basis van de nieuwe Wet. Het traject start met een leerbaarheidstoets en een zogenaamde brede intake. Bij 20 personen lopen die activiteiten inmiddels. Na de brede intake worden zij zo snel mogelijk aangemeld voor het taalonderwijs dat regionaal is ingekocht. Wij verwachten dat de achterstand snel kan worden ingelopen en iedere inburgeringsplichtige over een PIP beschikt. In een volgende rapportage kunnen we hiervan een meer gedetailleerd overzicht geven.
7
Ferm Werk totaal Ontwikkeling klantenbestand
Ferm Werk
t/m Q2 begroting prognose 2022
2022
2022
gemiddeld gemiddeld gemiddeld Uitkeringen LO
1.123
1.128
1.127
Garantiebanen
134
125
137
Nieuw beschut
24
33
30
Fte Wsw
242
242
241
1.523
1.528
1.535
Totale doelgroep
In- en uitstroom aantal uitkeringen LO
8
Financiën Bedragen x 1.000
Ferm Werk Activiteit
Programma Inkomensregelingen
Totaal Subtotaal
Lasten Inkomensregelingen IOAW, IOAZ Loonkostensubsidie Bbz levensonderhoud en bedrijfskredieten Bijzondere bijstand Inkomensregelingen uitvoeringskosten Baten
Subtotaal Inkomensregelingen gemeentelijke bijdrage Inkomensregelingen debiteuren ontvangsten
Arbeidsparticipatie
Totaal Subtotaal
Lasten Trajectkosten Inburgeringstrajectkosten Arbeidsparticipatie uitvoeringskosten Inburgering uitvoeringskosten Baten
Subtotaal Arbeidsparticipatie gemeentelijke bijdrage Arbeidsparticipatie debiteuren ontvangsten
SW-bedrijf en Nieuw Beschut Lasten
Baten
Aanvullende dienstverlening Lasten
Baten Bedrijfsvoering Lasten
Baten
Totaal Subtotaal Loonkosten SW-bedrijf Loonkosten Nieuw Beschut Overige goederen en diensten Uitvoeringskosten SW-bedrijf en Nieuw Beschut Subtotaal Netto toegevoegde waarde SW-bedrijf en Nieuw Beschut gemeentelijke bijdrage Totaal Subtotaal Regeling TMZ Declaratieregeling Ondersteuningsfonds uitvoeringskosten JIP uitvoeringskosten Huisvesting statushouders uitvoeringskosten WIW Aanvullende dienstverlening uitvoeringskosten Subtotaal Aanvullende dienstverlening gemeentelijke bijdrage Totaal Subtotaal Bedrijfsvoering uitvoeringskosten Onvoorzien Overige goederen en diensten Subtotaal Bedrijfsvoering gemeentelijke bijdrage
Totaal lasten Debiteuren ontvangsten Gemeentelijke bijdrage Totaal
2022 Begroting 0 20.954 16.166 982 276 1.385 2.146 -20.954 -20.431 -523 0 2.362 336
2022 Q2 Realisatie 75 6.606 4.645 252 45 1.663 0 -6.530 -6.373 -157 -516 32 32
2022 Resultaat 473 -4.062 -408 -13 -262 -3.169 -210 4.062 3.962 99 -0 -438 7 -138 0 -307 438 438 0 0 -89 -272 187
1.529 -9.525 -2.881 -6.644 0 1.079 119 555 37 62 29 20 259 -1.079 -1.079 0 4.769 4.719 50 0 -4.769 -4.769 0
-548 -548 0 378 2.009 1.928 78 2 0 -1.630 720 -2.351 -85 185 26 159 0 0 0 0 0 -270 -270 -1.188 4 0 2 2 -1.192 -1.192 -1.335
2022 Prognose 0 25.016 16.574 995 537 4.554 2.356 -25.016 -24.394 -622 0 2.800 329 138 2.026 307 -2.800 -2.800 0 0 9.614 7.734 347 4 1.529 -9.614 -2.881 -6.733 0 1.104 102 596 37 62 29 20 259 -1.104 -1.104 0 5.403 5.353 50 0 -5.403 -5.403 0
2.026
0
-2.362 -2.362 0 0 9.525 7.462 534
38.689 -3.404 -35.285 0
8.836 563 -10.733 -1.335
43.937 -3.503 -40.434 0
-5.248 99 5.149 0
0 89 0 89 -0 -25 17 -42 0 0 0 0 -0 25 25 0 -634 -634 0 0 634 634 0
Opmerking : in de tabel totaal realisatie per programma staat een voorlopig resultaat vermeld. Dit heeft geen waarde omdat heel veel activiteiten zoals uitvoeringkosten en baten bijdrage gemeente nog niet volledig zijn verwerkt, maar wel een grote invloed hebben op de realisatie tot nu toe. Geadviseerd wordt dan ook om in principe alleen te kijken naar de prognose bij de uitvoeringkosten en de bijdrage gemeente.
9
Bedrag
Toelichting
Programma Inkomensregelingen -/- 408
-/- 262
-/- 3.169
-210
De kosten van de uitkeringen stijgen in de prognose. Dit effect wordt verklaard doordat de gemiddelde uitkeringsprijs hoger is dan in de begroting is opgenomen. Dit wordt o.a. veroorzaakt door afwijking van leefvorm welke beïnvloed wordt door bijvoorbeeld de gezinsherenigingen van statushouders. Tevens stijgen in Q2 bij elke gemeente het aantal uitkeringen t.o.v. Q1. Na stopzetting van de TOZO is de BBZ in versimpelde vorm in het leven geroepen. Deze was echter niet opgenomen in de begroting. De kosten zijn ten laste van BBZ gerapporteerd. Per april is BBZ Light gestopt. Hierdoor kunnen de BBZ levensonderhoudskosten hoger uitvallen dan begroot. De totale overschrijding betreft BBZ Light van 262K. De overschrijding op de bijzondere bijstand wordt grotendeels veroorzaakt door de energietoeslag. Het is lastig om te voorspellen hoeveel klanten hier gebruik van gaan maken. De gemeenten worden door het Rijk volledig gecompenseerd (€ 2,7 miljoen nadeel). Verder zien we al langere tijd een stijgende lijn in de uitgaven bijzondere bijstand. Hoofdoorzaak hiervan is de stijging van het aantal statushouders die een beroep doet op de vergoeding inrichtingskosten. Ook zien we dat er een groter beroep gedaan wordt op de vergoedingen van de kinderopvang voor sociaal medisch geïndiceerden en tenslotte is er een grotere groep die gebruik maakt van de bijzondere bijstand (€420.000 nadeel ).
Uitvoeringskosten energietoeslag €155.000 en uitvoering TOZO € 55.000
Programma Arbeidsparticipatie -/- 307
Na het opstellen van de begroting 2022 hebben de gemeenten besloten om de uitvoering van de nieuwe Wet Inburgering aan Ferm Werk op te dragen. De uitvoeringsbudgetten die hierbij horen waren op dat moment nog niet in de begroting 2022 verwerkt. Ferm Werk heeft berekend welke uitvoeringsbudgetten nodig zijn in 2024. In 2024 is namelijk de situatie bereikt dat er drie cohorten statushouders zijn (één in het eerste jaar inburgering, één in het tweede jaar en één in het derde jaar). Met de gemeenten is afgesproken dat het in 2024 benodigde budget ook al wordt ingezet in 2022 en 2023 en dat dat wordt besteed aan een intensievere begeleiding van reeds gehuisveste statushouders (de zogenaamde ondertussengroep). -/- 138 Trajectkosten ten gunste van inburgering maakte geen deel uit van de begroting. De verwachting is dat niet alle middelen ingezet worden. We voeren nu wel het volledige budget op. Programma SW bedrijf en nieuw beschut -/- 272
Hogere Loonkosten SW-bedrijf door hogere loonindexatie vanuit CAO en hogere sociale- en pensioenlasten.
187
Het aantal FTE Nieuw Beschut is nog niet op het gewenste niveau. Tevens zijn de loonkosten in totaal 3K per FTE hoger begroot dan ze in werkelijkheid kosten. Dit samen resulteert in dit voordeel t.o.v. de begroting. Programma Aanvullende dienstverlening -/- 42
Declaratieregeling
PM
De gemeentelijke bijdrage is een sluitpost. Het betekent dat als de lasten lager worden, de bijdrage ook lager wordt en andersom. Dit geldt ook voor de baten derden; als deze toenemen, dan nemen de bijdragen af. We zullen deze post dan ook niet verder toelichten. Programma Bedrijfsvoering -/-634
Uitvoeringkosten bedrijfsvoering Ferm Werk heeft te maken met een onrustige periode. Er zijn diverse wijzigingen in het MT waardoor er sprake is van incidentele kosten en baten. In 2022 verwachten we een incidenteel nadeel van € 100.000,- op management kosten. Daarnaast heeft de media-aandacht het bestuur en de directie genoodzaakt tot inhuur van juridische kennis voor het bijstaan bij verschillende WOO-verzoeken (incidenteel nadeel van € 80.000,-) en overige juridische bijstand (incidenteel nadeel € 70.000). Tot slot is er een extra onderzoek uitgevoerd naar de veiligheid van de werkomgeving (incidenteel nadeel van € 50.000). Daarbij moet worden opgemerkt dat er zeker in het najaar nog behoefte zal zijn aan juridische ondersteuning, maar de omvang hiervan is moeilijk in te schatten. Binnen de CAO zijn er steeds meer regelingen waar medewerkers gebruik van kunnen maken die passen bij de levensfase waarin ze zitten. In de nieuwe CAO is hier verlofsparen bij gekomen. Medewerkers kunnen vanaf 1 januari 2022 bovenwettelijke vakantie-uren sparen. Volgens de CAO mogen medewerkers eenmalig de bovenwettelijke uren die zijn opgebouwd uit voorgaande jaren, toevoegen aan deze spaarverlofregeling. Volgens BBV wetgeving zijn we verplicht hiervoor een voorziening te vormen. De verwachting is dat iedereen hiervan gebruik gaat maken.
(nadeel €100.000) Daarnaast heeft ook Ferm Werk te maken met stijging van de energielasten. We gaan nu uit van een stijging van in totaal € 234.000.
10
Effecten per gemeente voor de uitvoeringskosten
Wat sleutel uitvoeringskosten begroting 2022 * Inburgering verhouding budgetten uitvoeringskosten Energietoeslag verhouding besluiten *
• •
Woerden Bo-Re Montfoort Oudewater 60,0% 23,9% 8,4% 7,6% 46,9% 55,4%
31,2% 28,2%
12,5% 9,0%
9,4% 7,4%
zal nog wijzigen omdat er nog aanvragen voor energietoeslag binnen komen. Bij de jaarrekening 2022 zullen we de toegekende besluiten hanteren. Vanuit praktisch oogpunt hanteren we voor de Tozo de algemene sleutel voor de verdeling van de kosten
Wat Woerden Bo-Re Montfoort Oudewater Totaal Uitvoeringkosten overhead 381 152 53 48 634 Inburgering uitvoeringkosten 144 96 38 29 307 Inkomensregelingen uitvoeringskosten energietoeslag 86 44 14 11 155 Inkomensregelingen Tozo (algemene sleutel uitvoeringkosten) 33 13 5 4 55 Subtotaal 644 305 110 93 1.152
Risico Binnen de CAO zijn er steeds meer regelingen waarbij medewerkers gebruik van kunnen maken die passen bij de levensfase waarin ze zitten. In de nieuwe CAO is hier verlofsparen bij gekomen. Medewerkers kunnen vanaf 1 januari 2022 bovenwettelijke vakantie-uren sparen. Bovenwettelijke vakantie-uren zijn uren die bovenop het wettelijke minimum komen. Hiermee kunnen medewerkers passend bij hun levensfase hun bovenwettelijke vakantie inzetten op een manier die aansluit bij hun persoonlijke levens- en carrièreplanning en het gemeentelijke vitaliteitsbeleid. Wanneer de medewerker het spaarverlof gebruikt, is dat met behoud van 100 procent loon en 100 procent opbouw van pensioen. Het resultaat van deze regeling is dat het bedrag dat gespaard wordt in het kader van deze regeling gereserveerd wordt in een voorziening zodat aan toekomstige verplichtingen voldaan kan worden. Medewerkers binnen Ferm Werk hebben het recht om hier gebruik van te maken. Het bovenwettelijke verlofsaldo vertegenwoordigt een waarde van € 160.000 wat tot een extra nadeel kan leiden. Omdat het een risico is verwerken we het niet in de financiële cijfers eind 20222 weten we in hoeverre medewerkers hiervan gebruik maken.
Begrotingswijziging op basis effect kwartaalrapportage De financiële afwijkingen van de budgetten zullen in een begrotingswijziging verwerkt worden
11
Gemeente Montfoort Ontwikkeling klantenbestand
Montfoort
t/m Q2 begroting prognose 2022
2022
2022
gemiddeld gemiddeld gemiddeld Uitkeringen LO
102
103
103
Garantiebanen
19
11
22
Nieuw beschut
2
3
2
Fte Wsw
14
15
14
Totale doelgroep
136
132
141
In- en uitstroom aantal uitkeringen LO
12
Financiën Bedragen x 1.000
Gemeente Montfoort
Programma Inkomensregelingen
Activiteit Totaal Subtotaal
Lasten Inkomensregelingen IOAW, IOAZ Loonkostensubsidie Bbz levensonderhoud en bedrijfskredieten Bijzondere bijstand Inkomensregelingen uitvoeringskosten Baten
Subtotaal Inkomensregelingen gemeentelijke bijdrage Inkomensregelingen debiteuren ontvangsten
Arbeidsparticipatie
Totaal Subtotaal
Lasten Trajectkosten Inburgeringstrajectkosten Arbeidsparticipatie uitvoeringskosten Inburgering uitvoeringskosten Baten
Subtotaal Arbeidsparticipatie gemeentelijke bijdrage
SW-bedrijf en Nieuw Beschut Lasten
Totaal Subtotaal
Loonkosten SW-bedrijf Loonkosten Nieuw Beschut Uitvoeringskosten SW-bedrijf en Nieuw Beschut Baten Subtotaal Netto toegevoegde waarde SW-bedrijf en Nieuw Beschut gemeentelijke bijdrage Aanvullende dienstverlening Totaal Lasten Subtotaal Regeling TMZ Declaratieregeling JIP uitvoeringskosten Huisvesting statushouders uitvoeringskosten Aanvullende dienstverlening uitvoeringskosten Baten Subtotaal Aanvullende dienstverlening gemeentelijke bijdrage Bedrijfsvoering Totaal Lasten Subtotaal Bedrijfsvoering uitvoeringskosten Onvoorzien Overige goederen en diensten Baten Subtotaal Bedrijfsvoering gemeentelijke bijdrage
Totaal lasten Debiteuren ontvangsten Gemeentelijke bijdrage Totaal
13
2022 2022 Q2 2022 2022 Begroting Resultaat Prognose Resultaat 0 9 0 0 1.996 621 2.354 -359 1.489 427 1.524 -35 132 34 147 -15 48 0 84 -36 146 160 399 -253 181 0 200 -19 -1.996 -612 -2.354 359 -1.961 -606 -2.329 368 -34 -6 -25 -9 0 -11 0 0 231 4 284 -54 59 4 59 0 0 16 -16 171 0 171 0 0 38 -38 -231 -15 -284 54 -231 -15 -284 54 0 9 0 0 669 128 605 64 492 118 449 43 48 9 27 21 129 0 129 0 -669 -119 -605 -64 -193 48 -193 0 -476 -167 -412 -64 0 -15 0 0 130 17 121 10 13 1 8 5 72 16 67 5 10 0 10 0 3 0 3 0 33 0 33 0 -130 -33 -121 -10 -130 -33 -121 -10 0 -100 0 0 403 1 456 -53 398 0 452 -53 4 0 4 0 0 1 0 0 -403 -101 -456 53 -403 -101 -456 53 0 -108 0 -0 3.429 -228 -3.201 0
771 43 -922 -108
3.821 -218 -3.602 0
-392 -9 401 0
Toelichting afwijkingen op hoofdlijnen, bedragen * €1000 Bedrag
Toelichting
-/- 35
De kosten van de uitkeringen stijgen in de prognose. De gemiddelde uitkeringsprijs is hoger dan in de begroting is opgenomen. Dit wordt o.a. veroorzaakt door afwijking van leefvorm. Tevens lichte stijging aantallen uitkeringen t.o.v. eind Q1. Na stopzetting van de TOZO is de BBZ in versimpelde vorm in het leven geroepen. Deze was echter niet opgenomen in de begroting. De kosten zijn ten laste van BBZ gerapporteerd. Per april is BBZ Light gestopt. Hierdoor kunnen de BBZ levensonderhoud kosten hoger uitvallen dan begroot. De totale overschrijding betreft BBZ Light van 36K. 248K Energietoeslag is bepalend voor dit verschil.
-/- 36
-/- 253 -/- 16
43
Inburgeringskosten maakten geen deel uit van de begroting zie ook tabel hooflijnen Ferm Werk totaal pagina 10. Uitvoeringskosten Inburgering maakten geen deel uit van de begroting zie ook tabel hooflijnen Ferm Werk totaal pagina 10. Realisatie aantal FTE vanaf Q2 op begroting, hierdoor licht voordeel t.o.v. begroting.
21
Begroot was 3 FTE Nieuw Beschut. Huidig aantal op 1,8 FTE.
PM
De gemeentelijke bijdrage is een sluitpost. Het betekent dat als de lasten lager worden, de bijdrage ook lager wordt en andersom. Dit geldt ook voor de baten derden; als deze toenemen, dan nemen de bijdragen af. We zullen deze post dan ook niet verder toelichten.
-/- 38
14
Gemeente Woerden Ontwikkeling klantenbestand
Woerden
t/m Q2 begroting prognose 2022
2022
2022
gemiddeld gemiddeld gemiddeld Uitkeringen LO
634
618
634
Garantiebanen
54
69
54
Nieuw beschut
15
19
19
Fte Wsw
177
174
176
Totale doelgroep
881
880
883
In- en uitstroom uitkeringen LO
15
Financiën Bedragen x 1.000 Programma Inkomensregelingen Lasten
Gemeente Woerden Activiteit Totaal Subtotaal Inkomensregelingen IOAW, IOAZ Loonkostensubsidie Bbz levensonderhoud en bedrijfskredieten Bijzondere bijstand Inkomensregelingen uitvoeringskosten
Baten
Subtotaal Inkomensregelingen gemeentelijke bijdrage Inkomensregelingen debiteuren ontvangsten
Arbeidsparticipatie
Totaal Subtotaal
Lasten Trajectkosten Inburgeringstrajectkosten Arbeidsparticipatie uitvoeringskosten Inburgering uitvoeringskosten Baten
Subtotaal Arbeidsparticipatie gemeentelijke bijdrage Arbeidsparticipatie debiteuren ontvangsten
SW-bedrijf en Nieuw Beschut Lasten
Baten
Aanvullende dienstverlening Lasten
Baten Bedrijfsvoering Lasten
Baten
Totaal Subtotaal Loonkosten SW-bedrijf Loonkosten Nieuw Beschut Overige goederen en diensten Uitvoeringskosten SW-bedrijf en Nieuw Beschut Subtotaal Netto toegevoegde waarde SW-bedrijf en Nieuw Beschut gemeentelijke bijdrage Totaal Subtotaal Regeling TMZ Declaratieregeling JIP uitvoeringskosten Huisvesting statushouders uitvoeringskosten WIW Aanvullende dienstverlening uitvoeringskosten Subtotaal Aanvullende dienstverlening gemeentelijke bijdrage Totaal Subtotaal Bedrijfsvoering uitvoeringskosten Onvoorzien Overige goederen en diensten Subtotaal Bedrijfsvoering gemeentelijke bijdrage
Totaal lasten Debiteuren ontvangsten Gemeentelijke bijdrage Totaal
16
2022 2022 Q2 2022 2022 Begroting Resultaat Prognose Resultaat 0 137 0 0 11.212 3.655 13.698 -2.486 8.590 2.564 9.098 -507 457 119 446 11 123 15 235 -112 754 957 2.513 -1.759 1.288 0 1.407 -119 -11.212 -3.518 -13.698 2.486 -10.885 -3.427 -13.325 2.441 -328 -90 -373 45 0 -321 0 0 1.391 27 1.562 -171 175 27 142 33 60 -60 1.216 0 1.216 0 144 -144 -1.391 -348 -1.562 171 -1.391 -348 -1.562 171 0 0 0 0 0 329 0 0 6.514 1.456 6.797 -283 5.290 1.389 5.650 -359 306 66 226 80 0 2 4 -4 918 0 918 0 -6.514 -1.127 -6.797 283 -2.005 501 -2.005 0 -4.508 -1.628 -4.792 283 0 -47 0 -0 792 151 822 -30 89 21 80 9 423 130 461 -38 48 0 48 0 16 0 16 0 20 0 20 0 197 0 197 0 -792 -198 -822 30 -792 -198 -822 30 0 -715 0 -0 2.863 1 3.244 -381 2.833 0 3.214 -381 30 0 30 0 0 0 0 0 -2.863 -716 -3.244 381 -2.863 -716 -3.244 381 0 -616 0 -0 22.772 -2.333 -20.439 0
5.291 411 -6.317 -616
26.123 -2.378 -23.745 0
-3.351 45 3.306 0
Toelichting afwijkingen op hoofdlijnen, bedragen * €1000 Bedrag
Toelichting
-/- 507
-/- 60
De kosten van de uitkeringen stijgen in de prognose. De gemiddelde uitkeringsprijs is hoger dan in de begroting is opgenomen. Dit wordt o.a. veroorzaakt door afwijking van leefvorm welke beïnvloed wordt door bijvoorbeeld de gezinsherenigingen van statushouders. Tevens is er in Q2 een duidelijke stijging van het aantal uitkeringen. Na stopzetting van de TOZO is de BBZ in versimpelde vorm in het leven geroepen. Deze was echter niet opgenomen in de begroting. De kosten zijn ten laste van BBZ gerapporteerd. Per april is BBZ Light gestopt. Hierdoor kunnen de BBZ levensonderhoud kosten hoger uitvallen dan begroot. De totale overschrijding betreft BBZ Light van 112K. De energietoeslag is voor 1.476,8K het grootste deel bepalend voor dit negatieve resultaat. Verder zien we al drie jaar een stijgende lijn in de uitgaven bijzondere bijstand. Hoofdoorzaak hiervan is de stijging van het aantal statushouders dat een beroep doet op de inrichtingskostenvergoedingen. Ook zien we dat er een groter beroep gedaan wordt op de vergoedingen van de kinderopvang voor sociaal medisch geïndiceerde. Tenslotte is er een grotere groep die gebruik maakt van de bijzondere bijstand. Inburgeringskosten maakten geen deel uit van de begroting. Zie voor toelichting pagina 10
-/- 144
Uitvoeringskosten Inburgering maakte geen deel uit van de begroting. Zie voor toelichting pagina 10.
-/- 359
Aantal FTE WSW begroot is 174. Gerealiseerd zijn er op dit moment 177. Daarnaast zijn de loonkosten hoger door CAO-ontwikkeling waarbij de indexering 3% hoger uitvalt. Tevens zijn de pensioenlasten en sociale lasten hoger dan begroot. Dit resulteert in hogere kosten.
80
Het aantal FTE Nieuw Beschut is nog niet op het gewenste aantal. Begroot 19 FTE, realisatie 15 FTE. Tevens zijn de loonkosten in totaal 3K per FTE hoger begroot dan ze in werkelijkheid kosten. Dit samen resulteert in dit voordeel t.o.v. de begroting. De gemeentelijke bijdrage is een sluitpost. Het betekent dat als de lasten lager worden, de bijdrage ook lager wordt en andersom. Dit geldt ook voor de baten derden; als deze toenemen, dan nemen de bijdragen af. We zullen deze post dan ook niet verder toelichten.
-/- 112
-/- 1.759
PM
17
Gemeente Oudewater Ontwikkeling klantenbestand
Oudewater
t/m Q2 begroting prognose 2022
2022
2022
gemiddeld gemiddeld gemiddeld Uitkeringen LO
86
90
86
Garantiebanen
10
11
10
Nieuw beschut
1
1
1
Fte Wsw
16
16
16
Totale doelgroep
113
118
113
In- en uitstroom uitkeringen LO
18
Financiën Bedragen x 1.000
Gemeente Oudewater
Programma Inkomensregelingen
Activiteit Totaal Subtotaal
Lasten Inkomensregelingen IOAW, IOAZ Loonkostensubsidie Bbz levensonderhoud en bedrijfskredieten Bijzondere bijstand Inkomensregelingen uitvoeringskosten Baten
Subtotaal Inkomensregelingen gemeentelijke bijdrage Inkomensregelingen debiteuren ontvangsten
Arbeidsparticipatie
Totaal Subtotaal
Lasten Trajectkosten Inburgeringstrajectkosten Arbeidsparticipatie uitvoeringskosten Inburgering uitvoeringskosten Baten
Subtotaal Arbeidsparticipatie gemeentelijke bijdrage
SW-bedrijf en Nieuw Beschut Lasten
Baten
Aanvullende dienstverlening Lasten
Baten Bedrijfsvoering Lasten
Baten
Totaal Subtotaal Loonkosten SW-bedrijf Loonkosten Nieuw Beschut Uitvoeringskosten SW-bedrijf en Nieuw Beschut Subtotaal Netto toegevoegde waarde SW-bedrijf en Nieuw Beschut gemeentelijke bijdrage Totaal Subtotaal Regeling TMZ Declaratieregeling JIP uitvoeringskosten Huisvesting statushouders uitvoeringskosten Aanvullende dienstverlening uitvoeringskosten Subtotaal Aanvullende dienstverlening gemeentelijke bijdrage Totaal Subtotaal Bedrijfsvoering uitvoeringskosten Onvoorzien Overige goederen en diensten Subtotaal Bedrijfsvoering gemeentelijke bijdrage
Totaal lasten Debiteuren ontvangsten Gemeentelijke bijdrage Totaal
19
2022 2022 Q2 Begroting Resultaat 0 -34 1.702 488 1.332 361 56 16 20 1 130 111 164 0 -1.702 -522 -1.676 -517 -26 -5 0 -40 201 10 47 10
2022 Prognose
155
0
-201 -201 0 642 506 19 117 -642 -213 -428 0 115 17 60 4 5 30 -115 -115 0 364 360 4 0 -364 -364 0
-50 -50 12 120 117 2 0 -107 53 -160 -12 17 4 13 0 0 0 -29 -29 -91 0 0 0 0 -91 -91 -164
0 1.957 1.314 61 32 371 180 -1.957 -1.933 -24 0 240 45 12 155 29 -240 -240 0 596 472 7 117 -596 -213 -383 0 120 14 68 4 5 30 -120 -120 0 413 409 4 0 -413 -413 0
3.024 -240 -2.784 0
635 48 -847 -164
3.326 -237 -3.089 0
2022 Resultaat 0 -255 18 -5 -12 -240 -16 255 258 -2 0 -39 2 -12 0 -29 39 39 -0 46 34 12 0 -46 -0 -46 -0 -6 3 -8 0 0 -0 6 6 0 -48 -48 -0 0 48 48 0 -303 -2 305 0
Toelichting afwijkingen op hoofdlijnen, bedragen * €1000 Bedrag
Toelichting
18
-/- 12
We zien een stabiele verlaging in het aantal uitkeringen tijdens Q1 en Q2. Dit resulteert vooralsnog in een prognose die iets lager uitvalt dan in de begroting is opgenomen, ondanks een verhoging van de uitkeringsprijs t.o.v. de begroting. Een lichte stijging van het aantal uitkeringen vanaf eind Q1 maakt dat dit voordeel kleiner wordt t.o.v. de begroting. Na stopzetting van de TOZO is de BBZ in versimpelde vorm in het leven geroepen. Deze was echter niet opgenomen in de begroting. De kosten zijn ten laste van BBZ gerapporteerd. Per april is BBZ Light gestopt. Hierdoor kunnen de BBZ levensonderhoud kosten hoger uitvallen dan begroot. De totale overschrijding betreft BBZ Light van 12K. De energietoeslag is voor 227.5 K het meest bepalend voor het resultaat. Verder zien we al geruime tijd een stijging van de kosten voor bijzondere bijstand. Inburgeringskosten maakten geen deel uit van de begroting. Zie voor toelichting pagina 10.
-/- 29
Uitvoeringskosten Inburgering maakte geen deel uit van de begroting. Zie voor toelichting pagina 10.
34
Aantal FTE WSW is gelijk aan begroting. Kosten blijven iets achter op begroting.
PM
De gemeentelijke bijdrage is een sluitpost. Het betekent dat als de lasten lager worden, de bijdrage ook lager wordt en andersom. Dit geldt ook voor de baten derden; als deze toenemen, dan nemen de bijdragen af. We zullen deze post dan ook niet verder toelichten.
-/- 12
-/- 240
20
Gemeente Bodegraven Reeuwijk Ontwikkeling klantenbestand
Bodegraven-Reeuwijk
t/m Q2 begroting prognose 2022
2022
2022
gemiddeld gemiddeld gemiddeld Uitkeringen LO
301
317
304
Garantiebanen
51
34
51
Nieuw beschut
6
10
8
Fte Wsw
35
37
35
Totale doelgroep
393
398
398
In- en uitstroom uitkeringen LO
21
Financiën Bedragen x 1.000
Gemeente Bodegraven Reeuwijk Activiteit
Programma Inkomensregelingen
Totaal Subtotaal
Lasten Inkomensregelingen IOAW, IOAZ Loonkostensubsidie Bbz levensonderhoud en bedrijfskredieten Bijzondere bijstand Inkomensregelingen uitvoeringskosten Baten
Subtotaal Inkomensregelingen gemeentelijke bijdrage Inkomensregelingen debiteuren ontvangsten
Arbeidsparticipatie
Totaal Subtotaal
Lasten Trajectkosten Inburgeringstrajectkosten Arbeidsparticipatie uitvoeringskosten Inburgering uitvoeringskosten Baten
Subtotaal Arbeidsparticipatie gemeentelijke bijdrage
SW-bedrijf en Nieuw Beschut Lasten
Baten
Aanvullende dienstverlening Lasten
Baten Bedrijfsvoering Lasten
Baten
Totaal Subtotaal Loonkosten SW-bedrijf Loonkosten Nieuw Beschut Uitvoeringskosten SW-bedrijf en Nieuw Beschut Subtotaal Netto toegevoegde waarde SW-bedrijf en Nieuw Beschut gemeentelijke bijdrage Totaal Subtotaal Ondersteuningsfonds uitvoeringskosten Huisvesting statushouders uitvoeringskosten Aanvullende dienstverlening uitvoeringskosten Subtotaal Aanvullende dienstverlening gemeentelijke bijdrage Totaal Subtotaal Bedrijfsvoering uitvoeringskosten Onvoorzien / Ingeleend personeel Overige goederen en diensten Subtotaal Bedrijfsvoering gemeentelijke bijdrage
Totaal lasten Debiteuren ontvangsten Gemeentelijke bijdrage Totaal
22
2022 2022 Q2 2022 2022 Begroting Resultaat Prognose Resultaat 0 248 0 -0 6.044 2.126 7.006 -962 4.755 1.293 4.638 117 338 83 341 -4 84 29 186 -102 355 436 1.271 -916 513 285 570 -57 -6.044 -1.878 -7.006 962 -5.910 -1.822 -6.806 896 -134 -56 -200 66 0 -144 0 -0 539 -9 713 -174 55 -9 83 -28 50 -50 484 0 484 0 96 -96 -539 -135 -713 174 -539 -135 -713 174 0 28 0 0 1.700 305 1.615 85 1.174 304 1.163 11 161 1 87 74 365 0 365 0 -1.700 -277 -1.615 -85 -469 117 -469 0 -1.232 -394 -1.147 -85 0 -10 0 0 42 0 42 0 37 0 37 0 5 0 5 0 0 0 0 0 -42 -10 -42 0 -42 -10 -42 0 0 -284 0 -0 1.139 0 1.291 -152 1.127 0 1.279 -152 12 2 12 0 0 0 0 0 -1.139 -285 -1.291 152 -1.139 -285 -1.291 152 0 -163 0 0 9.464 -603 -8.861 0
2.422 61 -2.647 -163
10.667 -669 -9.998 0
-1.203 66 1.137 0
Toelichting afwijkingen op hoofdlijnen, bedragen * €1000 Bedrag
Toelichting
117
-/- 50
We zagen een lichte daling in het aantal uitkeringen tijdens Q1. In Q2 is die daling even doorgezet, maar is weer aan het stijgen. Aangezien het aantal uitkeringen ruim onder de begroting blijft, zien we inmiddels een positief resultaat t.o.v. de begroting. Na stopzetting van de TOZO is de BBZ in versimpelde vorm in het leven geroepen. Deze was echter niet opgenomen in de begroting. De kosten zijn ten laste van BBZ gerapporteerd. Per april is BBZ Light gestopt. Hierdoor kunnen de BBZ levensonderhoud kosten hoger uitvallen dan begroot. De totale overschrijding betreft BBZ Light van 102K. Voor 794.3K is de Energietoeslag hier de grootste reden van. Daarnaast wordt er de laatste tijd meer gebruik gemaakt van de Bijzonder Bijstandsregelingen. Inburgeringskosten maakten geen deel uit van de begroting. Zie voor toelichting pagina 10.
-/- 96
Uitvoeringskosten Inburgering maakte geen deel uit van de begroting. Zie voor toelichting pagina 10.
74
Het aantal FTE Nieuw Beschut is nog niet op het gewenste aantal. Tevens zijn de loonkosten in totaal 3K per FTE hoger begroot dan ze in werkelijkheid kosten. Dit samen resulteert in dit voordeel t.o.v. de begroting. De gemeentelijke bijdrage is een sluitpost. Het betekent dat als de lasten lager worden, de bijdrage ook lager wordt en andersom. Dit geldt ook voor de baten derden; als deze toenemen, dan nemen de bijdragen af. We zullen deze post dan ook niet verder toelichten.
-/- 102
-/- 916
PM
23