CConstaterende datOude IJsselstreek
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 12 Stikstofonderzoek.pdf

Raadsvergadering 24 oktober 2024, gemeente Oude IJsselstreekBij agendapunt: 2: Bestemmingsplan "Hoofdstraat 3 Varsselder-Veldhunten en Westelijke Oude Aaltenseweg 5 Varsseveld"5.601 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Onderzoek stikstofdepositie

Varsselder-Veldhunten, Hoofdstraat 3; Varsseveld, Westelijke Oude Aaltenseweg 5 Gemeente Oude IJsselstreek

Datum: 14 april 2023 Projectnummer: 200284.01 Versie: 1.0

INHOUD

1

Inleiding

3

1.1 1.2

Situering en huidige situatie Toekomstige situatie

3 5

2

Wettelijk kader en berekeningsmethodiek

6

2.1 2.2

Natura 2000-gebieden Berekeningsmethodiek

6 7

3

Onderzoeksgegevens

10

3.1 3.2 3.3

Huidige situatie Aanlegfase Toekomstige situatie, gebruiksfase

10 10 11

4

Onderzoeksresultaten

13

4.1 4.2

Aanlegfase Gebruiksfase

13 14

5

Conclusie

15

5.1 5.2 5.3

Aanlegfase Gebruiksfase Eindadvies

15 15 15

Bijlage 1: Aerius pdf-bestand aanlegfase Bijlage 2: Aerius pdf-bestand gebruiksfase

1

Inleiding In gemeente Oude IJsselstreek bestaat het voornemen om op twee locaties, waarvan een aan de Westelijke Oude Aaltenseweg in Varsseveld en een aan de Hoofdstraat in Varsselder-Veldhunten, in totaal 7 woningen te realiseren. In het kader van de Wet natuurbescherming is het noodzakelijk de mogelijke stikstofuitstoot door de beoogde ontwikkeling inzichtelijk te maken. Het voorliggende rapport voorziet in dit onderzoek.

1.1

Situering en huidige situatie Het voorliggende plan voorziet in de realisatie van woningbouw in het buitengebied van de gemeente Oude IJsselstreek in de provincie Gelderland. Het betreft de locatie Westelijke Oude Aaltenseweg 5 te Varsseveld en de locatie Hoofdstraat 3 te Varsselder-Veldhunten. De locaties liggen respectievelijk ten zuiden van de kern van Varsseveld en in de kern van Varsselder-Veldhunten. De directe omgeving wordt gekenmerkt door onder andere woningbouw, land- en tuinbouw en natuur. Navolgende figuren geven de ligging van de ontwikkellocaties ten opzichte van de nabije omgeving en luchtfoto’s van de ontwikkellocaties weer (op navolgende pagina).

Ligging ontwikkellocaties (rode stippen)

Topografische kaart met globale aanduiding ontwikkellocatie in Varsselder-Veldhunten (in rood)

3

Luchtfoto van de ontwikkellocatie Hoofdstraat 3 in Varsselder-Veldhunten (in rood)

Topografische kaart met globale aanduiding ontwikkellocatie in Varsseveld (in rood)

Luchtfoto van de ontwikkellocatie Westelijke Oude Aaltenseweg 5 in Varsseveld (in rood)

4

1.2

Toekomstige situatie Rijnlandhaven Makelaardij B.V. is voornemens om de bestaande horecalocatie aan de Hoofdstraat 3 te Varsselder-Veldhunten om te zetten naar een woonbestemming. De bestaande bebouwing wordt omgezet naar een woning en de parkeergelegenheid zal vervangen worden door 4 rijwoningen. Tevens zal aan de Westelijke Oude Aaltenseweg 5 te Varsselveld een bedrijfsbestemming omgezet worden, de bestaande bebouwing wordt gesloopt en er zullen 3 vrijstaande woningen gebouwd worden. Onderstaande figuren geven de inrichtingstekeningen voor de twee locaties weer.

Inrichtingstekening voor de beoogde situatie in Varsselder-Veldhunten (bron: ERS Architecten)

Inrichtingstekening voor de beoogde situatie in Varsseveld (bron: ERS Architecten)

5

2 2.1

Wettelijk kader en berekeningsmethodiek Natura 2000-gebieden Ingevolge artikel 2.1 van de Wet natuurbescherming zijn er Natura 2000-gebieden aangewezen ter uitvoering van Vogelrichtlijn en/of Habitatrichtlijn. Dit impliceert dat eenieder voldoende zorg in acht moet nemen voor deze gebieden en dat negatieve gevolgen zo veel mogelijk beperkt dienen te worden. Voor de habitattypen en leefgebieden waarvoor instandhoudingsdoelstellingen gelden in Natura 2000-gebieden zijn kritische depositiewaarden (KDW) voor stikstofdepositie vastgesteld. Met de KDW wordt bedoeld: de grens waarboven het risico bestaat dat de kwaliteit van het habitat significant wordt aangetast als gevolg van de verzurende en/of vermestende invloed van atmosferische stikstofdepositie. Plannen zoals het in dit rapport genoemde project kunnen door stikstofemissie effect hebben op habitattypen binnen omliggende Natura 2000-gebieden en gelet op de instandhoudingsdoelstelling van een Natura 2000-gebied de kwaliteit van de natuurlijke habitats en de habitats van soort verslechteren. Gezien het gegeven dat stikstofemissie, in de vorm van stikstofoxiden (NOx) of ammoniak (NH3), kan plaatsvinden bij onder andere landbouw, gemotoriseerd verkeer, industrie en ook bij de verwarming van huizen, is het wettelijk vereist deze emissie in beeld te brengen. Het voorliggende rapport voldoet aan deze vereiste.

Onderstaande figuur geeft de locaties van de dichtstbijzijnde Natura 2000-gebieden weer.

Situering ontwikkellocatie ten opzichte van Natura 2000-gebieden

Het betreft de volgende dichtstbijzijnde Natura 2000-gebieden met de bijbehorende afstanden tot de ontwikkellocatie in Varsseveld: - Korenburgerveen circa 13 kilometer; - Bekendelle circa 16 kilometer.

6

Alsmede de volgende dichtstbijzijnde Natura 2000-gebieden met de bijbehorende afstanden tot de ontwikkellocatie in Varsselder-Veldhunten: - Rijntakken circa 14 kilometer; - Korenburgerveen circa 23 kilometer. Er liggen ook Duitse natuurgebieden die deel uitmaken van Natura 2000 binnen een straal van 25 kilometer van de ontwikkellocaties. De volgende natuurgebieden liggen het meest nabij de ontwikkellocaties: - Hetter-Millinger Bruch circa 4 kilometer; - Bienener Altrhein circa 7 kilometer; - Grietherorter Altrhein circa 8 kilometer. Overige Natura 2000-gebieden zijn op grotere afstand van het plangebied gelegen. De opgesomde en grafisch weergegeven Natura 2000-gebieden zijn niet per definitie gelijk aan de Natura 2000-gebieden met stikstofgevoelige habitattypen maar geven slechts een overzicht van de ligging van het plan ten opzichte van nabijgelegen Natura 2000-gebieden. In voorgaande figuur wordt de locatie van het plan inzichtelijk gemaakt en tevens worden de mogelijk aanwezige stikstofgevoelige habitattypen weergegeven, van zeer gevoelig (donker paars), gevoelig (licht paars) tot minder/niet gevoelig (licht groen). De meest actuele kaart van alle Natura 2000-gebieden is via de website van de provincie te raadplegen en niet per definitie opgenomen in het programma Aerius Calculator 20221.

2.2

Berekeningsmethodiek De berekeningen naar de stikstofdepositiebijdrage vanwege de aanlegfase en gebruiksfase van het plan/project worden uitgevoerd met het programma Aerius Calculator 2022. De gehanteerde ‘grenswaarde’ voor de stikstofdepositie bedraagt 0,00 mol/hal/j. In het kader van een stikstofonderzoek kunnen significant negatieve effecten met deze waarde worden uitgesloten, waardoor het uitvoeren van vervolgonderzoeken niet aan de orde is en het aspect stikstofdepositie geen belemmering vormt voor de realisatie van een plan of project 2. Een hogere waarde wordt beschouwd als overschrijding zodat er op verzoek van het bevoegd gezag een nadere beschouwing conform wettelijke kaders dient plaats te vinden. Blijkens jurisprudentie kan daarbij nader onderzoek achterwege blijven wanneer stikstofdepositie plaatsvindt op hexagonen die niet overbelast of naderend overbelast zijn3. Immers, op deze hexagonen leidt een stikstofdepositie niet tot een overschrijding of naderende overschrijding van de kritische depositiewaarde 4. Dit betekent per

1

Aerius Calculator 2022.1, release op 26 januari 2023, versie 6 april 2023.

2

Met deze versie van de Aerius Calculator 2022 kan tot maximaal 25 kilometer rondom de emissiebronnen gerekend worden. In Nederland zijn over het algemeen binnen 25 kilometer Natura 2000-gebieden aanwezig. In gebieden waar mogelijk op meer dan 25 kilometer afstand van emissiebronnen overschrijdingen mogelijk zijn, zijn in de relevante windrichtingen rekenpunten gelegd om overschrijdingen uit te sluiten.

3

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2012:BY7360

4

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2016:497 7

definitie dat stikstofdepositie daar geen probleem vormt voor de gunstige staat van instandhouding van de aanwezige habitats en dat significante gevolgen in zoverre zijn uitgesloten5. In geval de depositie de grens van de KDW overschrijdt noemen we dit overbelast. In de praktijk wordt een veiligheidsmarge van 70 mol/ha/jaar aangehouden voor het gebruik van berekeningen voor toestemmingsverlening van initiatieven. Hexagonen noemen we naderend overbelast als de depositie hoger is dan de KDW minus deze veiligheidsmarge. Hexagonen met een depositie lager dan deze waarde zijn gedefinieerd als niet overbelast. Uit het navolgende hoofdstuk zal moeten blijken of op basis van de rekenresultaten een overschrijding op overbelaste hexagonen wordt geconstateerd. Bij de berekening van stikstofemissies door mobiele werktuigen, bijvoorbeeld in de aanlegfase, maakt het programma Aerius Calculator 2022 gebruik van een nadere specificatie van Stage klasse, brandstofverbruik, draaiuren en – indien van toepassing – AdBlue verbruik. Daarmee geeft het programma Aerius Calculator 2022 een range waarbinnen invoer en berekening van gegevens en brandstofverbruik voor materieel mogelijk is. Hierbij worden nieuwere machines geclassificeerd als schoner en hebben derhalve ook een lager brandstofverbruik.

Voor stikstofemissie is niet voor elk materieel bedrijfsspecifieke informatie beschikbaar, vandaar dat als controlemechanisme de berekeningsmethodiek uit onderzoek van TNO6 ‘Onderbouwing AERIUS emissiefactoren voor wegverkeer, mobiele werktuigen, binnenvaart en zeevaart’ (d.d. 8 oktober 2020) kan worden gehanteerd. Daarbij wordt de berekening in twee stappen uitgevoerd. Stap 1: brandstofverbruik (liters) bij draaiuren 0,245 x arbeid [kWh] Stap 2: aanvullend brandstofverbruik (liters) bij stationair draaien + (0,52 + 0,0034 x maximaal vermogen [kW]) x draaiuren [h] In combinatie met de door TNO7,8 vastgestelde gemiddelde motorlast van 60% (bij uitsluiting stationair gebruik) en een gemiddelde belasting van circa 65% (bij uitsluiting stationair gebruik) betreft de totale gemiddelde motorlast (inclusief stationair) ongeveer 39%. Uitgaande van deze berekening en vergelijkbare projecten hanteert SAB, tenzij anders door de opdrachtgever c.q. aannemer vermeld, het gemiddelde vermogen van materieel. Op basis van de TNO-formule zou het brandstofverbruik derhalve gemiddeld conform de kenmerken in onderstaande tabel moeten zijn, de door SAB gehanteerde ervaringscijfers sluiten hierbij aan.

5

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2021:1969

6

TNO rapport 2020 R11528

7

TNO rapport 2020 R11528

8

TNO emissiefactoren 2020 voor AERIUS 2020 8

Gemiddeld brandstofverbruik

Aerius indeling vermogen 18 <= kW < 37 37 <= kW < 56 56 <= kW < 75 75 <= kW < 130 130 <= kW < 300 300 <= kW < 560 560 <= kW < 1000

Gemiddeld brandstofverbruik 3 liter/uur 5 liter/uur 7 liter/uur 11 liter/uur 22 liter/uur 43 liter/uur 78 liter/uur

9

3 3.1

Onderzoeksgegevens Huidige situatie De ontwikkellocatie Hoofdstraat 3 te Varsselder-Veldhunten betreft een momenteel bebouwd perceel met een horecagelegenheid en bijbehorend parkeerterrein. De ontwikkellocatie Westelijke Oude Aaltenseweg 5 te Varsseveld betreft een perceel dat momenteel in gebruik is voor buitenopslag. In het kader van een worst-case scenario wordt in het navolgende onderzoek aangenomen dat er in de huidige situatie geen relevante stikstofemissie naar de lucht plaatsvindt. Om nieuwbouw mogelijk te maken zullen beperkte sloopactiviteiten plaatsvinden, deze worden als onderdeel van de aanlegfase inzichtelijk gemaakt.

3.2

Aanlegfase De aanlegfase kent een onderverdeling van sloop, bouwrijp maken, ruwbouw en afbouw. In dit geval is voor de sloop is verwijdering van de horecaruimtes, bestrating van de parkeerplaats en de opslag benodigd. Het gebouw op de buitenopslag is een zeer kleine schuur, hier is bij het afbreken geen sloopkraan benodigd. Verder vinden alle onderdelen van de aanlegfase regulier plaats. Aangenomen wordt dat de twee locaties in hetzelfde jaar worden gebouwd. Het plan voorziet in de realisatie van 4 rijwoningen in Varsselder-Veldhunten en maximaal 3 vrijstaande grondgebonden woningen in Varsseveld. De start van de aanlegfase zal in 2023 plaatsvinden. Daarom is in dit onderzoek uitgegaan van rekenjaar 2023. Ten behoeve van de aanlegfase voor het plangebied vinden een aantal relevante stikstofemissies naar de lucht plaats. Deze stikstofemissies worden veroorzaakt door mobiele werktuigen en bouwverkeer ten behoeve van het project en worden in onderstaande paragraven beschreven. In bijlage 1 is de Aerius export van de aanlegfase bijgevoegd.

3.2.1

Mobiele werktuigen Voor de aanleg zal gebruik worden gemaakt van mobiele werktuigen. In overleg met de opdrachtgever is een inschatting gemaakt van het gebruik van mobiele werktuigen op basis van cijfers uit vergelijkbare projecten. De effectieve sloop- en bouwtijd duurt in totaal 1 jaar. Onderstaande tabellen geven een overzicht van het groot materieel en het te verwachten dieselverbruik in deze periode. Overzicht inzet groot materieel Varsselder-Veldhunten Vermogen in Bedrijfsduur Voertuig kW Leeftijd (uren/jaar) Shovel 75 - 130 stage IIIB ca. 30 Sloopkraan 130 - 300 stage IIIB ca. 20 stage IIIB Graafmachine 75 - 130 ca. 70 stage IIIB Boor-/Heistelling 300 - 560 ca. 20 stage IIIB Mobiele kraan 130 - 300 ca. 120 stage IIIB Betonpomp 130 - 300 ca. 15

10

Brandstofverbruik (liters/jaar) ca. 300 ca. 400 ca. 700 ca. 800 ca. 2.400 ca. 300

Overzicht inzet groot materieel Varsseveld Vermogen in Voertuig kW Leeftijd stage IIIB Shovel 75 - 130 stage IIIB Graafmachine 75 - 130 stage IIIB Boor-/Heistelling 300 - 560 stage IIIB Mobiele kraan 130 - 300 stage IIIB Betonpomp 130 - 300

3.2.2

Bedrijfsduur (uren/jaar) ca. 20 ca. 50 ca. 15 ca. 90 ca. 10

Brandstofverbruik (liters/jaar) ca. 200 ca. 500 ca. 600 ca. 1.800 ca. 200

Bouwverkeer Ten behoeve van de aan- en afvoer van bouwmaterialen en het personeel ter plaatse vindt van en naar de ontwikkellocatie werkverkeer plaats. Gemiddeld per jaar komen er 3 busjes (lichtverkeer) en 1 vrachtwagen per dag naar beide plangebieden, dat zijn respectievelijk circa 6 en 2 bewegingen per locatie (12 en 4 bewegingen in totaal). Het bouwverkeer is gemodelleerd vanuit de ontwikkellocatie in Varsselder-Veldhunten tot aan het kruispunt Hesterweg/Berghseweg en vanuit de ontwikkellocatie in Varsseveld tot aan het kruispunt Sinderenseweg/Aaltenseweg. Hierna is het aan- en afrijdende verkeer door zijn snelheid en rij- en stopgedrag nog niet dan wel niet meer te onderscheiden van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt en derhalve opgenomen in het heersende verkeersbeeld. 9

3.3

Toekomstige situatie, gebruiksfase Het plan voorziet in de realisatie van 4 rijwoningen en het omzetten van een horecalocatie naar woonlocatie in Varsselder-Veldhunten en maximaal 3 grondgebonden vrijstaande woningen in Varsseveld. De voor stikstofdepositie relevante bronnen voor dit plan in de gebruiksfase betreffen de stookinstallaties van de te realiseren nieuwbouw en de aantrekkende verkeersbewegingen ten gevolge van het plan. Deze worden in onderstaande paragraven beschreven. In bijlage 2 is de Aerius export van de gebruiksfase bijgevoegd. De nieuwbouw is op zijn vroegst in 2024 gereed. Daarom is in dit onderzoek uitgegaan van rekenjaar 2024 voor de gebruiksfase.

3.3.1

Stookinstallaties De nieuwbouw krijgt geen aansluiting op het gastransportnet (Wet voortgang energietransitie, 01-07-2018) en is haardloos verwarmd. De horecalocatie heeft echter een bestaande gasaansluiting. Aangezien zich hier reeds in de huidige situatie een (bedrijfs)woning bevindt en de horecaonderdelen niet meer gebruikt zullen worden, kan aangenomen worden dat het gasverbruik voor verwarming gelijk blijft of afneemt. In het kader van een worst-case scenario wordt aangenomen dat het gasverbruik gelijk blijft. Er vindt derhalve geen verandering in stikstofdepositie naar de lucht plaats ten gevolge van stikstof emitterende stookinstallaties. De stikstofdepositie voor de gebruiksfase betreft voor dit plan enkel de stikstofdepositie door de verkeersgeneratie.

3.3.2

Verkeer Aan de hand van CROW, ASVV 2021, d.d. oktober 2021, is de verkeersgeneratie bepaald. Op basis van de omgevingsadressendichtheid (CBS, 2022) wordt de 9

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2001:AB2320 11

stedelijkheidsgraad van een gemeente vastgesteld. De gemeente Oude IJsselstreek wordt geclassificeerd als ‘weinig stedelijk’. Onderhavige locaties worden beschouwd als ‘buitengebied’. Onderstaande tabel geeft de verkeersgeneratie weer van de beoogde nieuwbouw waarbij het getal naar boven is afgerond. Zo wordt de worst-case situatie berekend. Berekening verkeersgeneratie per etmaal Kenmerk Huis (koop, tussen/hoek) (Varsselder-Veldhunten) Huis (koop, vrijstaand) (Varsseveld) totaal afgerond

aantal 4 3 7

kencijfer per verkeersgeneratie gemiddeld 7,4 woning 30 8,2 woning 25 55

Voor de horecalocatie die omgezet wordt naar woonlocatie is het aannemelijk dat de verkeersgeneratie door de functieverandering afneemt. Vanuit een worst-case scenario wordt er in dit onderzoek van uitgegaan dat de verkeersgeneratie gelijk blijft. Deze wordt dus niet meegenomen in de Aerius-berekening. Bovenop de hierboven beschreven verkeersgeneratie wordt gerekend met een aantrekkende werking voor middelzwaar vrachtverkeer van 1% van de totale verkeersgeneratie. In dit geval betreft dit voor beide locaties, naar boven afgerond, gemiddeld per jaar 2 middelzware vrachtverkeerbewegingen per etmaal. Het verkeer is gemodelleerd vanaf de nieuwbouw in Varsselder-Veldhunten tot aan het kruispunt Hesterweg/Berghseweg en vanaf de nieuwbouw in Varsseveld tot aan het kruispunt Sinderenseweg/Aaltenseweg. Hierna is het aan- en afrijdende verkeer door zijn snelheid en rij- en stopgedrag nog niet dan wel niet meer te onderscheiden van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt en derhalve opgenomen in het heersende verkeersbeeld.10

10

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2001:AB2320 12

4 4.1

Onderzoeksresultaten Aanlegfase Onderstaande figuren geven een uitsnede van de Aerius-berekening van de aanlegfase weer.

Resultaatblad Aerius aanlegfase Wnb registratieset

Resultaatblad Aerius aanlegfase rekenpunten Duitse natuurgebieden

Met de gehanteerde parameters blijkt dat uit de uitgevoerde berekeningen van de aanlegfase er geen resultaten zijn voor de projectberekening en situatieberekening onder het Wnb registratieset of op de rekenpunten van Duitse natuurgebieden. Daarmee kunnen significant negatieve effecten op Natura 2000-gebieden worden uitgesloten.

13

4.2

Gebruiksfase Onderstaande figuren geven een uitsnede van de Aerius-berekening van de gebruiksfase weer.

Resultaatblad Aerius gebruiksfase Wnb registratieset

Resultaatblad Aerius gebruiksfase rekenpunten Duitse natuurgebieden

Uit de uitgevoerde berekeningen van de gebruiksfase blijkt dat er geen resultaten zijn voor de projectberekening en situatieberekening onder het Wnb registratieset of op de rekenpunten van Duitse natuurgebieden. Daarmee kunnen significant negatieve effecten op Natura 2000-gebieden worden uitgesloten.

14

5

Conclusie Rijnlandhaven Makelaardij B.V. is voornemens om de bestaande horecalocatie aan de Hoofdstraat 3 te Varsselder-Veldhunten om te zetten naar een woonbestemming. De bestaande bebouwing wordt omgezet naar een woning en de parkeergelegenheid zal vervangen worden door 4 rijwoningen. Tevens zal aan de Westelijke Oude Aaltenseweg 5 te Varsselveld een bedrijfsbestemming omgezet worden, de bestaande bebouwing wordt gesloopt en er zullen maximaal 3 vrijstaande woningen gebouwd worden. In het kader van de Wet natuurbescherming is de stikstofuitstoot door de beoogde ontwikkeling inzichtelijk gemaakt.

5.1

Aanlegfase Met de gehanteerde parameters blijkt uit de uitgevoerde berekeningen van de aanlegfase dat er geen rekenresultaten hoger zijn dan 0,00 mol stikstof/ha/j op de stikstofgevoelige habitattypen in de omliggende Natura 2000-gebieden. Er zijn daardoor geen nadelige milieueffecten te verwachten op de omliggende Natura 2000-gebieden.

5.2

Gebruiksfase Met de gehanteerde parameters blijkt uit de uitgevoerde berekeningen van de gebruiksfase dat er geen rekenresultaten hoger zijn dan 0,00 mol stikstof/ha/j op de stikstofgevoelige habitattypen in de omliggende Natura 2000-gebieden. Er zijn daardoor geen nadelige milieueffecten te verwachten op de omliggende Natura 2000-gebieden.

5.3

Eindadvies Geconcludeerd wordt dat aan de hand van de gehanteerde parameters significant negatieve effecten derhalve worden uitgesloten. Er is geen vergunning ten behoeve van de Wet natuurbescherming benodigd.

15

Bijlage 1: Aerius pdf-bestand aanlegfase

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

SAB adviseurs Hoofdstraat 3; Westelijke Oude Aaltenseweg 5, Varsselder-Veldhunten; Varsseveld Oude IJsselstreek 210417 - Aanlegfase

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RgMZ1eLxiFWg 14 april 2023, 15:19 Wnb-rekengrid incl. eigen rekenpunten

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Aanlegfase - Beoogd Aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RgMZ1eLxiFWg (14 april 2023)

2023 -

0,1 kg/j

128,4 kg/j

2/10

Projectberekening

Aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | aanleg varsseveld 2 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | aanleg varsselder  Verkeersnetwerk

RgMZ1eLxiFWg (14 april 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

24,8 g/j 36,8 g/j 81,1 g/j

50,4 kg/j 74,9 kg/j 3,1 kg/j

3/10

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RgMZ1eLxiFWg (14 april 2023)

4/10

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RgMZ1eLxiFWg (14 april 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

-

-

5/10

Projectberekening

Per eigen rekenpunt

18 19 24 17 23 25 21 20 22 26 27 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 1 13 14 15

RgMZ1eLxiFWg (14 april 2023)

Naam

Vogelschutzgebiet 'Moore und Heiden des westlichen Münsterlandes' (19 km) Zwillbrocker Venn u. Ellewicker Feld (19 km)

Coördinaat

X:244238 Y:450972 X:244240 Y:450974 Witte Venn, Krosewicker Grenzwald (23 km) X:246003 Y:454592 Burlo-Vardingholter Venn und Entenschlatt (19 km) X:247821 Y:435824 NSG Kranenburger Bruch (23 km) X:200682 Y:422724 Reichswald (23 km) X:203810 Y:417697 Uedemer Hochwald (22 km) X:223441 Y:411653 NSG Gut Grindt u. NSG Rheinaue zw. Km 830,7 - 833,2 , nur X:225673 Teilfl. (19 km) Y:414434 Diersfordter Wald/ Schnepfenberg (22 km) X:233410 Y:415155 Grosses Veen (23 km) X:235255 Y:414944 NSG Rheinaue Bislich-Vahnum, nur Teilfläche (24 km) X:230356 Y:410644 NSG Hetter-Millinger Bruch, mit Erweiterung (4 km) X:220877 Y:429600 Vogelschutzgebiet 'Unterer Niederrhein' (4 km) X:220887 Y:429599 NSG Bienener Altrhein, Millinger u. Hurler Meer u. NSG X:220167 Empeler M. (7 km) Y:426286 Dornicksche Ward (8 km) X:216759 Y:426374 NSG Grietherorter Altrhein (8 km) X:219424 Y:425028 Rhein-Fischschutzzonen zwischen Emmerich und Bad X:215465 Honnef (9 km) Y:426677 Kalflack (9 km) X:213993 Y:426704 NSG Emmericher Ward (10 km) X:212418 Y:428330 Wisseler Dünen (13 km) X:218411 Y:420823 NSG Kellener Altrhein, nur Teilfläche, mit Erweiterung (13 X:209610 km) Y:426081 NSG Salmorth, nur Teilfläche (14 km) X:208333 Y:428199 Klevsche Landwehr, Anholt. Issel, Feldschlaggr. u.

Regnieter X:224754 Bach (4 km) Y:431688 NSG Altrhein Reeser Eyland, mit Erweiterung (14 km) X:225400 Y:419575 NSG Reeser Schanz (15 km) X:225103 Y:418719 NSG Sonsfeldsche Bruch, Hagener Meer und Düne, mit X:230086 Erweiterung (16 km) Y:419568

Projectbijdrage (mol N/ha/jr)

-

6/10

Projectberekening

Per eigen rekenpunt

16

RgMZ1eLxiFWg (14 april 2023)

Naam

Coördinaat

NSG Lohwardt/Reckerfeld, Hübsche Grändort, nur Teilfl., mit X:226273 Erw. (18 km) Y:416324

Projectbijdrage (mol N/ha/jr)

-

7/10

Projectberekening

Aanlegfase, Rekenjaar 2023 1

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte

aanleg varsseveld X:228850,56 Y:439157,17 0,27 ha

NOₓ NH₃

Naam

Stageklasse

Brandstof­verbruik

shovel

Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 200 l/j SCR: nee

Draaiuren AdBlue verbruik

20 u/j

graafmachine Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 500 l/j SCR: nee

50 u/j

boor/heistelling Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 600 l/j SCR: nee

15 u/j

mobiele kraan Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 1800 l/j SCR: nee

90 u/j

shovel

Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 200 l/j SCR: nee

10 u/j

2

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte

aanleg varsselder X:220935,17 Y:433263,55 0,39 ha

Stof Emissie

NOₓ

3,1 kg/j NH₃ 1,5 g/j NOₓ 7,8 kg/j NH₃ 3,8 g/j NOₓ 9,1 kg/j NH₃ 4,5 g/j NOₓ 27,5 kg/j NH₃ 13,5 g/j NOₓ 3,1 kg/j NH₃ 1,5 g/j

NOₓ NH₃

Naam

Stageklasse

shovel

Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 300 l/j SCR: nee

Brandstof­verbruik

Draaiuren AdBlue verbruik

30 u/j

graafmachine Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 700 l/j SCR: nee

70 u/j

boor/heistelling Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 800 l/j SCR: nee

20 u/j

mobiele kraan Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 2400 l/j SCR: nee

120 u/j

betonpomp

Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 300 l/j SCR: nee

15 u/j

sloopkraan

Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, 400 l/j SCR: nee

20 u/j

RgMZ1eLxiFWg (14 april 2023)

50,4 kg/j 24,8 g/j

74,9 kg/j 36,8 g/j Stof Emissie

NOₓ

4,7 kg/j NH₃ 2,3 g/j NOₓ 10,9 kg/j NH₃ 5,3 g/j NOₓ 12,1 kg/j NH₃ 6,0 g/j NOₓ 36,6 kg/j NH₃ 18,0 g/j NOₓ 4,6 kg/j NH₃ 2,3 g/j NOₓ 6,1 kg/j NH₃ 3,0 g/j 8/10

Projectberekening

3

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

bouwverkeer varsseveld X:228969,35 Y:439211,34 392,29 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 4

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

bouwverkeer varsseveld on-site X:228846,95 Y:439148,55 34,45 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 5

Max. snelheid

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

bouwverkeer varsselder X:220794,28 Y:433328,67 434,23 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RgMZ1eLxiFWg (14 april 2023)

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 1,3 kg/j Type scherm - NO₂ 0,4 kg/j Hoogte - NH₃ 35,5 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

6,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 2,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 0,2 kg/j Type scherm - NO₂ 48,6 g/j Hoogte - NH₃ 3,2 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

6,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 2,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

100,0 % 0,0 % 100,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 1,4 kg/j Type scherm - NO₂ 0,4 kg/j Hoogte - NH₃ 39,3 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

6,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 2,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

9/10

Projectberekening

6

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

bouwverkeer varsselder on-site X:220941,16 Y:433254,79 33,34 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 0,2 kg/j Type scherm - NO₂ 47,0 g/j Hoogte - NH₃ 3,1 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

6,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 2,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

100,0 % 0,0 % 100,0 % 0,0 %

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230405_989cfb3815 Database versie 2022.1_989cfb3815 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RgMZ1eLxiFWg (14 april 2023)

10/10

Bijlage 2: Aerius pdf-bestand gebruiksfase

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

SAB adviseurs Hoofdstraat 3; Westelijke Oude Aaltenseweg 5, Varsselder-Veldhunten; Varsseveld Oude IJsselstreek 210417 - Gebruiksfase

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RmncgiJV9s2N 14 april 2023, 15:19 Wnb-rekengrid incl. eigen rekenpunten

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Gebruiksfase - Beoogd Gebruiksfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RmncgiJV9s2N (14 april 2023)

2024 -

0,2 kg/j

3,0 kg/j

2/8

Projectberekening

Gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 

Verkeersnetwerk

RmncgiJV9s2N (14 april 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

0,2 kg/j

3,0 kg/j

3/8

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RmncgiJV9s2N (14 april 2023)

4/8

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RmncgiJV9s2N (14 april 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

-

-

5/8

Projectberekening

Per eigen rekenpunt

18 19 24 17 23 25 21 20 22 26 27 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 1 13 14 15

RmncgiJV9s2N (14 april 2023)

Naam

Vogelschutzgebiet 'Moore und Heiden des westlichen Münsterlandes' (19 km) Zwillbrocker Venn u. Ellewicker Feld (19 km)

Coördinaat

X:244238 Y:450972 X:244240 Y:450974 Witte Venn, Krosewicker Grenzwald (23 km) X:246003 Y:454592 Burlo-Vardingholter Venn und Entenschlatt (19 km) X:247821 Y:435824 NSG Kranenburger Bruch (23 km) X:200682 Y:422724 Reichswald (23 km) X:203810 Y:417697 Uedemer Hochwald (22 km) X:223441 Y:411653 NSG Gut Grindt u. NSG Rheinaue zw. Km 830,7 - 833,2 , nur X:225673 Teilfl. (19 km) Y:414434 Diersfordter Wald/ Schnepfenberg (22 km) X:233410 Y:415155 Grosses Veen (23 km) X:235255 Y:414944 NSG Rheinaue Bislich-Vahnum, nur Teilfläche (24 km) X:230356 Y:410644 NSG Hetter-Millinger Bruch, mit Erweiterung (4 km) X:220877 Y:429600 Vogelschutzgebiet 'Unterer Niederrhein' (4 km) X:220887 Y:429599 NSG Bienener Altrhein, Millinger u. Hurler Meer u. NSG X:220167 Empeler M. (7 km) Y:426286 Dornicksche Ward (8 km) X:216759 Y:426374 NSG Grietherorter Altrhein (8 km) X:219424 Y:425028 Rhein-Fischschutzzonen zwischen Emmerich und Bad X:215465 Honnef (9 km) Y:426677 Kalflack (9 km) X:213993 Y:426704 NSG Emmericher Ward (10 km) X:212418 Y:428330 Wisseler Dünen (13 km) X:218411 Y:420823 NSG Kellener Altrhein, nur Teilfläche, mit Erweiterung (13 X:209610 km) Y:426081 NSG Salmorth, nur Teilfläche (14 km) X:208333 Y:428199 Klevsche Landwehr, Anholt. Issel, Feldschlaggr. u.

Regnieter X:224754 Bach (4 km) Y:431688 NSG Altrhein Reeser Eyland, mit Erweiterung (14 km) X:225400 Y:419575 NSG Reeser Schanz (15 km) X:225103 Y:418719 NSG Sonsfeldsche Bruch, Hagener Meer und Düne, mit X:230086 Erweiterung (16 km) Y:419568

Projectbijdrage (mol N/ha/jr)

-

6/8

Projectberekening

Per eigen rekenpunt

16

RmncgiJV9s2N (14 april 2023)

Naam

Coördinaat

NSG Lohwardt/Reckerfeld, Hübsche Grändort, nur Teilfl., mit X:226273 Erw. (18 km) Y:416324

Projectbijdrage (mol N/ha/jr)

-

7/8

Projectberekening

Gebruiksfase, Rekenjaar 2024 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

personenverkeer varsseveld X:228969,35 Y:439211,34 392,29 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

personenverkeer varsselder X:220794,28 Y:433328,67 434,23 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 1,4 kg/j Type scherm - NO₂ 0,3 kg/j Hoogte - NH₃ 72,1 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

25,0 p/etmaal 2,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 1,7 kg/j Type scherm - NO₂ 0,4 kg/j Hoogte - NH₃ 91,7 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

30,0 p/etmaal 2,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230405_989cfb3815 Database versie 2022.1_989cfb3815 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RmncgiJV9s2N (14 april 2023)

8/8

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.oude-ijsselstreek.nl/api/v1/meetings/4772/documents/30018