CConstaterende datOost Gelre
Koppel je AI →
Document · PDF

memo ruimtebehoefte en invulling capaciteit onderwijs en sport

Raadscommissie 3 oktober 2023, gemeente Oost GelreBij agendapunt: Toekomstbestendig voorzieningenplan binnensportaccommodaties Groenlo5.901 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

MEMO Van

:

Harry Vedder

Aan

:

Bart Porskamp, Michiel Krabbenborg

Project

:

Integraal onderzoek binnensportaccommodaties Groenlo

Betreft

:

Ruimtebehoefte en invulling capaciteit onderwijs en sport

Datum

:

7 september 2023

Status

:

definitief

1.

SAMENVATTING EN EINDCONCLUSIES

Er zijn zes scenario’s onderzocht (financieel en inhoudelijk) om te komen tot een integrale afweging voor de binnensportaccommodaties in Groenlo.

In onderstaande tabel zijn de financiële resultaten en de kwalitatieve score per scenario samengevat weergegeven.

scenario 1 scenario 2 scenario 3 scenario 4 scenario 5 scenario 6

scenario 1+ scenario 2+ scenario 3+ scenario 4+ scenario 5+ scenario 6

investeringskosten

kapitaallasten

€ 15.372.789,16 € 14.823.009,16 € 15.137.169,16 € 13.160.634,16 € 12.375.234,16 € 15.591.180,00

€ 629.600,00 € 606.320,00 € 619.910,00 € 521.050,00 € 487.100,00 € 632.200,00

investeringskosten

kapitaallasten

€ 16.716.445,19 € 16.166.665,19 € 16.480.825,19 € 14.504.290,19 € 13.718.890,19 € 15.591.180,00

€ 676.475,00 € 653.195,00 € 666.785,00 € 567.925,00 € 533.975,00 € 632.200,00

exploitatiekosten opbrengsten € 380.647,50 € 370.812,50 € 376.432,50 € 353.250,00 € 339.200,00 € 304.885,00

€ 180.942,00 € 180.942,00 € 174.022,00 € 167.224,00 € 195.664,00 € 239.069,00

exploitatiekosten opbrengsten € 427.522,50 € 417.687,50 € 423.307,50 € 400.125,00 € 386.075,00 € 304.885,00

€ 180.942,00 € 180.942,00 € 174.022,00 € 167.224,00 € 195.664,00 € 239.069,00

netto kwalitateit netto lasten (p.j.) exploitatie (max = 8) -€ 199.705,50 -€ 829.305,50 7 -€ 189.870,50 -€ 796.190,50 6 -€ 202.410,50 -€ 822.320,50 7 -€ 186.026,00 -€ 707.076,00 5 -€ 143.536,00 -€ 630.636,00 5 -€ 65.816,00 -€ 698.016,00 6 netto kwalitateit netto lasten (p.j.) exploitatie (max = 8) -€ 246.580,50 -€ 923.055,50 7 -€ 236.745,50 -€ 889.940,50 6 -€ 249.285,50 -€ 916.070,50 7 -€ 232.901,00 -€ 800.826,00 5 -€ 190.411,00 -€ 724.386,00 5 -€ 65.816,00 -€ 698.016,00 6

Alle geraamde stichtings-/investeringskosten betreffen bedragen inclusief BTW Kapitaallasten zijn gebaseerd op annuïteiten (gemeente Oost Gelre gebruikt een lineair stelsel).

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 1/22

De scenario’s 4 en 5 bieden beiden niet de mogelijkheid tot samenwerking tussen Graafschap College en SG Marianum als gewenst en bieden ook geen extra capaciteit i.c. alternatief indien de beschikbare capaciteit voor de grote zaalsporten in Den Elshof niet toereikend is. Hiermee geven deze scenario’s onvoldoende dan wel in elk geval minder invulling aan een toekomstbestendige invulling aan de ambities van de gemeente t.a.v. sport- en beweegbeleid én vestigingsklimaat van het MBO dan de andere scenario’s. Scenario 6 is van de resterende scenario’s financieel het gunstigst, maar komt niet tegemoet aan de wens/eis om Sporthal Den Elshof te behouden en komt daarmee idem te vervallen. Scenario 1 heeft t.o.v. scenario 2 en 3 het voordeel dat er een volwaardig alternatief voor de sporthal Den Elshof is, mocht deze laatste sporthal in de toekomst toch uitvallen. Dit nadeel van scenario 2 en 3 kan opgevangen worden door in het ontwerp te anticiperen op een mogelijk latere uitbreiding van de horeca. Financieel lopen de scenario’s 1 t/m 3 nauwelijks uit elkaar. Scenario 3 heeft t.o.v. scenario 1 en 2 het voordeel dat ook de gym- en turnvereniging Rap & Snel optimaal wordt gefaciliteerd en geeft daarmee in zijn totaliteit het meest optimaal invulling aan alle sporttechnische ambities van alle binnensportverenigingen én het onderwijs.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 2/22

2. •

AANLEIDING In 2019 heeft M3V in opdracht van de Gemeente Oost Gelre de ruimtebehoefte voor de binnensport onderzocht en scenario’s ontwikkeld voor de verdere ontwikkeling van de voorzieningenstructuur. Dit heeft destijds geleid tot de keuze van de gemeente (college en raad) voor de realisatie van een nieuwe sporthal bij SG Marianum in Groenlo met drie zaaldelen en het (op termijn) sluiten van de sporthal Den Elshof. De nieuwe sporthal bij SG Marianum moet ook de bestaande gymzaal bij SG Marianum gaan vervangen.

•

Het primair onderwijs (vijf basisscholen in Groenlo e.o.) maakt nu gebruik van drie bestaande gymzalen en de bestaande sporthal Den Elshof. In de komende jaren worden twee nieuwe IKC’s voor alle basisscholen gerealiseerd met in totaal voor beide IKC’s één of meer nieuwe voorzieningen voor het bewegingsonderwijs.

•

De gemeente ziet/zag de keuze voor het realiseren van een volwaardige en aan alle hedendaagse eisen en reglementen van de betreffende sportbonden een nieuwe sporthal bij Marianum (incl. de voor de verenigingen benodigde horecavoorzieningen) als een duurzame toekomstbestendige oplossing voor de binnensportverenigingen in Groenlo. De huidige sporthal Den Elshof voldoet namelijk niet aan die eisen en reglementen. Stichting NISAV verleent namens de landelijke sportbonden badminton, volleybal en handbal voor onbepaalde tijd dispensatie aan de binnensportverenigingen voor het gebruik van de huidige sporthal voor hun trainingen en competities.

•

Het ontwerp van de nieuwe sporthal bij Marianum is gereed (Hooper Architecten) en is in samenwerking met Vaessen Algemeen Bouwbedrijf (via een bouwteamovereenkomst) uitgewerkt naar technisch ontwerp en parallel aan dat proces geprijsd. Dit ontwerp is in samenspraak met zowel SG Marianum als de binnensportverenigingen tot stand gekomen en voldoet aan alle sporttechnische hedendaagse eisen voor de binnensport en van het bewegingsonderwijs. Met de nieuw vastgestelde bouwkosten wordt het destijds door de raad beschikbaar gestelde budget echter ruimschoots, maar wel goed te onderbouwen, overschreden.

•

In december 2022 hebben de binnensportverenigingen (handbal, volleybal en tafeltennis) hun handtekeningen onder de intentieovereenkomst (om de nieuwe sporthal bij Marianum te gaan gebruiken) ingetrokken en aangegeven toch de huidige sporthal Den Elshof om hun moverende redenen te willen blijven gebruiken. De Stichting NISAV heeft namens de betrokken sportbonden aangegeven dat dit ook mogelijk is en dat de nu geldende dispensatie voor hun competities in Den Elshof ongelimiteerd geldig zal blijven zolang deze door hen in gebruik blijft (ongeacht hoe lang dat nog is).

•

Rap en Snel heeft al meerdere jaren de wens om te centraliseren (alle trainingen en wedstrijden op één locatie) met een eigen vaste turnvoorziening (vaste brug en valkuil).

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 3/22

•

In de raadsvergadering van maart jl. heeft de raad het verzoek van het college om akkoord te gaan met de start bouw van de nieuwe sporthal bij Marianum en het beschikbaar stellen van het daarvoor benodigde krediet afgewezen. Motivatie voor de afwijzing is o.a. dat de raad het besluit ingekaderd wil zien in een integrale afweging van alle voor het onderwijs en de binnensport benodigde sport- en beweegvoorzieningen. Één van de uitgangspunten in die integrale afweging dient te zijn dat de sporthal Den Elshof behouden zal blijven, door de gemeente verduurzaamd en waar nodig sporttechnisch veiliger gemaakt zal worden en vervolgens, in verzelfstandigde vorm, door de binnensportverenigingen geëxploiteerd zal worden.

Voorliggende memo gaat in op de resultaten van het voor deze integrale afweging uitgevoerde brede onderzoek.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 4/22

3.

UITVOERING INTEGRALE AFWEGING

In opdracht van de gemeente is de toekomstige ruimtebehoefte van het onderwijs en de binnensportverenigingen in beeld gebracht. Deze informatie is te vinden in bijlagen 1 (onderwijs) en 2 (binnensport) bij deze memo. Vervolgens zijn meerdere scenario’s opgesteld voor het in kunnen vullen van de toekomstige ruimtebehoefte. Deze scenario’s zijn vervolgens zowel inhoudelijk (zie hoofdstuk 4) als wat betreft benodigde financiën (investering en exploitatie) tegen elkaar afgezet en vergeleken (zie hoofdstuk 5). Hoofdstuk 1 geeft de samenvatting van de resultaten en daaruit te trekken conclusies. Op basis van voorliggend onderzoek kan het college en/of de raad goed onderbouwd hun voorkeuren en keuzes bepalen voor een toekomstbestendig voorzieningenplan voor de sport- en beweegvoorzieningen voor het onderwijs en de binnensport in de kern Groenlo. Op basis van deze keuzes kan een definitief plan en daarvoor benodigd budget voor de sport- en beweegvoorzieningen bij SG Marianum worden opgesteld en uitgevoerd.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 5/22

4.

TOEKOMSTSCENARIO’S: INHOUDELIJKE AFWEGING

Navolgende figuur geeft de locaties weer van SG Marianum, sporthal Den Elshof en de twee beoogde nieuw te realiseren IKC’s.

Dit zijn ook de enige locaties die in beschouwing zijn genomen voor het eventueel realiseren/behouden van binnensportvoorzieningen. Wat betreft de ruimtebehoefte voor bewegingsonderwijs bij de nieuw te realiseren IKC’s resteert, t.o.v. de beschikbare ruimte bij Den Elshof en Marianum, een behoefte van 1 zaaldeel (gymzaal) voor beide IKC’s tezamen (zie bijlage 2). Daarbij is op de locatie van IKC 1 slechts een behoefte van ca. 10 klokuren per week. Indien we separaat en alleen voor dit IKC-1 een gymzaal zouden realiseren, wordt de eventuele exploitatie daarvan voor zowel school als de gemeente kostbaar. Indien we op de locatie van IKC-1 één gymzaal voor gebruik door beide IKC’s zouden realiseren, is het aantal bewegingen van leerlingen van IKC-2 naar IKC-1 fors meer dan het aantal bewegingen van leerlingen van IKC-1 naar IKC-2 indien we één gymzaal bij IKC-2 realiseren voor gebruik door beide IKC’s.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 6/22

Een gymzaal bij IKC-2 ligt ook centraler t.o.v. andere gebruikers in de kern Groenlo die buiten de schooluren daarvan gebruik zouden willen/kunnen maken dan een eventuele gymzaal bij IKC-1. Het standpunt van het college van B&W is vooralsnog dan ook dat de gemeente één zaaldeel bij IKC-2 gaat realiseren, het IKC met het grootst aantal uren bewegingsonderwijs. Voor de kleinere kinderen dient uiteraard bij IKC-1 in dat geval op die locatie in een speelzaal te worden voorzien zodat deze op de locatie zelf kunnen bewegen. Uiteraard kan nog altijd de keuze nog worden gemaakt voor de realisatie van een gymzaal bij IKC-1 i.p.v. IKC-2. Ook de locatie Marianum blijft, gezien de overeenkomst tussen de gemeente en de school en het door hen daartoe afgestane eigendom van de grond aan de locatie, de beoogde locatie voor de gymzalen voor het Marianum. Op basis van deze uitgangspunten zijn in deze integrale afweging de navolgende scenario’s beschouwd:

NB: Zoals in de aanleiding is aangegeven voor Den Elshof, gaat de gemeente vooralsnog uit van het wat betreft exploitatie optimaliseren van de sporthal in zijn huidige omvang (sportvloer 22 x 42 meter). Dit optimaliseren bestaat uit het verduurzamen van het gebouw (m.n. installatietechnisch, bouwkundig is reeds grotendeels gedaan, kleedruimtes e.d. zullen ook aangepast worden aan hedendaagse eisen zoals tegelwerk e.d.). Dit hanteren we als de variant C2 dat dus uitgangspunt voor de gemeente is. De binnensportverenigingen hebben aangegeven dat zij onder het sporttechnisch veilig maken ook het vergtoten van de hal verstaan naar een afmeting van 24x44 meter sportvloer (2 meter uitloop rondom het multifunctionele speelveld, waar dit nu 1 meter is). Deze plus variant hanteren we als variant C1 voor Den Elshof. De gemeente gaat er vanuit dat de eerder genoemde levenslange dispensatie alleen door de sportbonden afgegeven wordt indien dit wat betreft sporttechnische veiligheid verantwoord is. Om die reden kiest het college in principe voor variant C2 en zijn daar de berekeningen ook op gebaseerd. Bij elk scenario zal echter ook de plus gegeven worden indien de raad toch wil kiezen voor variant C1.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 7/22

Op navolgende pagina is e.e.a samengevat weergegeven met een weergave van de keuze-opties, kenmerken daarvan en welke wensen en eisen wel/niet daarmee per scenario worden ingevuld. Dit laatste (in de regel totaal aantal ‘bolletjes’) geeft: •

per scenario de mate weer waarin een scenario tegemoet komt aan de inhoudelijke ruimtebehoefte;

•

door vergelijking van het aantal bolletjes de onderling inhoudelijke afweging weer.

Inhoudelijk komen scenario 1 en 3 als beste, het meest aan alle wensen tegemoetkomend, naar voren. Met scenario 6 als goede tweede.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 8/22

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 9/22

5.

TOEKOMSTSCENARIO’S: FINANCIËLE AFWEGING

Bij dit onderzoek zijn t.b.v. de eenduidige vergelijkbaarheid de volgende uitgangspunten en gegevens gehanteerd: 1.

De geraamde investeringskosten betreffen alleen de kosten voor het realiseren van de gebouwen (gymzaal, sportzaal, sporthal). Overige kosten zoals die voor (her)inrichting van het terrein zijn niet meegenomen. Uitkeringen/subsidies in het kader van de SPUK-regeling zijn eveneens niet meegenomen.

2. Alle genoemde investeringskosten zijn gebaseerd op prijspeil juli 2023. Na besluitvorming zal per project op basis van te verwachten tijdstip van start bouw en oplevering het genoemde bedrag nog geïndexeerd moeten worden. 3. Wat betreft de afmetingen van de sportvloer (en daarmee gebouw) voor nieuw te realiseren sportvoorzieningen t.b.v. het bewegingsonderwijs is steeds uitgegaan van de meest recente eisen/wensen van de KVLO. 4. De architect Herman van der Heijden heeft in opdracht van de binnensportverenigingen twee varianten uitgewerkt voor de sporthal Den Elshof (zie ook bijlage3): •

Variant C1 = sporttechnisch veiligheid optimaliseren (dus ook sportvloer uitbreiden) en verduurzamen

•

Variant C2 = veiligheid verbeteren (maar niet de sportvloer uitbreiden) en verduurzamen

Variant C2 gaat uit van de door de sportbonden verleende (onbeperkt geldig voor de rest van de levensduur van de sporthal) dispensatie m.b.t. de sportvloerafmetingen. Deze heeft dan ook de voorkeur van de gemeente. De verenigingen hebben ondanks de dispensatie toch voorkeur om de sporthal uit te breiden op welke voorkeur variant C1 is gebaseerd. De door de architect d.d. 28 augustus 2023 voor beide varianten aangereikte kostenberekeningen zijn in opdracht van de gemeente door een extern kostendeskundige (Vitruvius Bouwkostenadvies) getoetst en geverifieerd. Daaruit blijken op diverse deelposten verschillen te bestaan, maar is aangegeven dat overall de afgegeven ramingen kloppen. 5. Alle overige kostenramingen voor nieuw te realiseren sportgebouwen zijn gebaseerd op kengetallen (€/m2) van de BDB (bouwkostenkompas) zoals die voor sportzalen worden gegeven in de regio Gelderland en gebaseerd op prijspeil 2023. Voor de locatie Marianum is de index hoog gebruikt voor zowel scenario sporthal met 3 zaaldelen als scenario sportzaal met 2 zaaldelen (gezien de eisen die deze locatie aan vormgeving e.d. stelt). Voor de overige locaties is de index gemiddeld/basis gehanteerd. Op advies van de door de gemeente ingehuurde bouwkostendeskundige is een marge van plus 10% op de door bouwkostenkompas gegeven vierkante meter prijzen gehanteerd (ervaringsgegeven). 6.

Voor de exploitatiekosten (onderhoud en energie) is uitgegaan van kengetallen zoals die gelden voor nieuwbouw. Dit geldt ook voor de sporthal Den Elshof, uitgaand van de kosten na verduurzaming van de hal. Voor de onderhoudskosten is uitgegaan van kengetallen van het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek). Voor de energieverbruiken en -kosten van kengetallen van de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten).

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 10/22

7. Voor de exploitatieopbrengsten (inkomsten verhuur, klokuurvergoedingen onderwijs) is niet uitgegaan van de werkelijke bezetting zoals op basis van de ruimtebehoefte kan worden verwacht, maar voor de vergelijkbaarheid uitgegaan van een optimale bezetting per zaaldeel door resp. het onderwijs en de binnensport. Ofwel optimaal gebruik van de beschikbare voorzieningen per scenario. Voor de scenario’s met meer dan 5 zaaldelen komt dit wel neer op meer uren verhuur/gebruik dan uit de ruimtebehoefte is gebleken. Alle scenario’s waarin uitgegaan wordt van behoud van Den Elshof is sprake van 6 zaaldelen (ofwel 1 zaaldeel meer dan waar uit het onderzoek strikt behoefte aan is). In de onderlinge vergelijking van die scenario’s valt dit gegeven echter tegen elkaar weg. 8. De sporthal Den Elshof zal, t.b.v. de exploiteerbaarheid na verzelfstandiging, worden verduurzaamd en waar nodig sporttechnisch veiliger worden gemaakt (geldt o.a. kolommen in de uitloop). Gezien de door de sportbonden verleende dispensatie voor de omvang van de sportzaal, is in principe geen uitbreiding van die sportzaal aan de orde (alleen indien dit t.b.v. de veiligheid een vereiste blijkt). 9.

Voor de door de gemeente te dragen netto exploitatielasten wordt uitgegaan van de kapitaallasten van de voor de verduurzaming benodigde investeringskosten plus de jaarlijkse exploitatiebijdrage van de gemeente van € 50.000,- (model Hamalandhal te Lichtenvoorde). Inkomsten uit verhuur (bewegingsonderwijs en zaalverhuur) komen ten goede van de verzelfstandigde stichting (en dus niet aan de gemeente). De zes verschillende scenario’s zijn, zoals in vorig hoofdstuk weergegeven:

Elk scenario is uit één of meer van de volgende componenten opgebouwd: •

Sporthal Den Elshof variant C1 = sporttechnisch veiligheid optimaliseren (dus wat hen betreft ook de sportvloer uitbreiden) en verduurzamen

•

Sporthal Den Elshof variant C2 = veiligheid verbeteren (maar niet de sportvloer uitbreiden) en verduurzamen

•

Sporthal Marianum 3 zaaldelen, oorspronkelijk plan Hooper architecten (sporthal)

•

Sporthal Marianum 3 zaaldelen, kleinere horeca (alleen ontmoeting) (sporthal)

•

Sporthal Marianum 3 kleinere horeca plus vaste spring- en valkuil voor Rap & Snel (sporthal plus)

•

Sporthal Marianum 2 zaaldelen (sportzaal)

•

Sporthal Marianum 2 zaaldelen plus vaste spring- en valkuil voor Rap & Snel (sportzaal plus)

•

IKC-2 met 1 zaaldeel bewegingsonderwijs (gymzaal)

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 11/22

•

IKC-2 met 2 zaaldelen bewegingsonderwijs (sportzaal)

•

IKC-2 met 2 zaaldelen bewegingsonderwijs plus vaste spring- en valkuil voor Rap & Snel (sportzaal plus)

•

IKC-1 met 1 zaaldeel bewegingsonderwijs (gymzaal)

De te onderscheiden modules zijn dus gymzaal, sportzaal, sportzaal plus, sporthal, sporthal plus. We hebben per module de investeringskosten (met daaruit voortvloeiende kapitaallasten), exploitatiekosten (onderhoud en energie) en exploitatieopbrengsten op basis van de genoemde uitgangspunten bepaald. Deze financiële componenten per module zijn op de volgende pagina’s weergegeven.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 12/22

Investeringskosten en daaruit voortvloeiende kapitaallasten: jaarlijkse lasten nieuw te bouwen sportvoorzieningen (index basis) bouwkosten (bouwkostenkompas, prijspeil 1-7-2023) € 10% onvoorzien/marge (advies bouwkostendeskundige) € omvang (schatting) investerings kosten GEBOUW (factor 1,5 keer bouw kosten) € kapitaallasten p.j. (annuitair, 40 jaar, 3%), jaar 1 € onderhoud (kengetallen BvS) € energie (kengetallen VNG) kostprijs energie € totaal exploitatielasten GEBOUW € totaal jaarlijkse lasten €

gymzaal nieuw 1.830,00 per m2 bvo 183,00 per m2 bvo 650 m2 bvo 1.962.675,00 * 72.100,00 p.j. 15,00 per m2 bvo 85 kWh/m2 bvo 0,65 per kWh 45.662,50 p.j. 117.762,50 p.j.

jaarlijkse lasten nieuw te bouwen sportvoorzieningen (index hoog) bouwkosten ex BTW (bouwkostenkompas, prijspeil 1-7-2023) € 10% onvoorzien/marge (advies bouwkostendeskundige) € omvang (schatting) investerings kosten GEBOUW incl BTW en bijkomende kosten € kapitaallasten p.j. (annuitair, 40 jaar, 3%), jaar 1 € onderhoud (kengetallen BvS) € energie (kengetallen VNG) kostprijs energie € totaal exploitatielasten GEBOUW € totaal jaarlijkse lasten €

sportzaal (2 zaaldelen) 2.380,00 per m2 bvo 238,00 per m2 bvo 1400 m2 bvo 5.497.800,00 * 237.850,00 p.j. 15,00 per m2 bvo 85 kWh/m2 bvo 0,65 per kWh 98.350,00 p.j. 336.200,00 p.j.

jaarlijkse lasten nieuw te bouwen sportvoorzieningen bouwkosten (bouwkostenkompas, prijspeil 1-7-2023) € 10% onvoorzien/marge (advies bouwkostendeskundige) € omvang (schatting) investerings kosten GEBOUW incl BTW en bijkomende kosten € kapitaallasten p.j. (annuitair, 40 jaar, 3%), jaar 1 € onderhoud (kengetallen BvS) € energie (kengetallen VNG) kostprijs energie € totaal exploitatielasten GEBOUW € totaal jaarlijkse lasten € *

nieuwe sporthal (oorspronkelijk) 2.380,00 per m2 bvo 238,00 per m2 bvo 2740 m2 bvo 10.759.980,00 * 465.000,00 p.j. 15,00 per m2 bvo 85 kWh/m2 0,65 per kWh 192.485,00 p.j. 657.485,00 p.j.

€ € € € € € € €

€ € € € € € € €

sportzaal (2 zaaldelen) 1.830,00 per m2 bvo 183,00 per m2 bvo 1400 m2 bvo 4.227.300,00 * 156.750,00 p.j. 15,00 per m2 bvo 85 kWh/m2 bvo 0,65 per kWh 98.350,00 p.j. 255.100,00 p.j.

€ € €

€ € € € €

variant C1 (variant C2 plus uitbreiden) 2.662.526,79 3.993.790,19 139.375,00 p.j. 50.000,00 p.j. 189.375,00 p.j.

€ € €

€ € € € € €

sportzaal plus (turnen) 1.830,00 per m2 bvo 183,00 per m2 bvo 1600 m2 bvo 4.831.200,00 * 167.200,00 p.j. 15,00 per m2 bvo 85 kWh/m2 bvo 0,65 per kWh 112.400,00 p.j. 279.600,00 p.j.

sportzaal plus (turnen) 2.380,00 per m2 bvo 238,00 per m2 bvo 1600 m2 bvo 6.283.200,00 * 271.800,00 p.j. 15,00 per m2 bvo 85 kWh/m2 bvo 0,65 per kWh 112.400,00 p.j. 384.200,00 p.j. nieuwe sporthal (kleinere horeca) 2.380,00 per m2 bvo 238,00 per m2 bvo 2600 m2 bvo 10.210.200,00 * 441.720,00 p.j. 15,00 per m2 bvo 85 kWh/m2 0,65 per kWh 182.650,00 p.j. 624.370,00 p.j.

€ €

€ €

nieuwe sporthal plus (turnen, kleinere horeca) € 2.380,00 per m2 bvo € 238,00 per m2 bvo 2680 m2 bvo € 10.524.360,00 * € 455.310,00 p.j. € 15,00 per m2 bvo 85 kWh/m2 € 0,65 per kWh € 188.270,00 p.j. € 643.580,00 p.j.

excl. SPUK-uitkering en excl. Sportinventaris jaarlijkse lasten handhaven Den Elshof * BTW (Den Elshof, prijspeil 1-7-2023) € bouwkosten ex investerings kosten GEBOUW incl BTW en bijkomende kosten € kapitaallasten p.j. (annuitair, 40 jaar, 3%) € jaarlijkse bijdrage gemeente € totaal jaarlijkse lasten €

variant C2 (duurzaam) 1.766.756,11 2.650.134,16 92.500,00 p.j. 50.000,00 p.j. 142.500,00 p.j.

Alle geraamde stichtings-/investeringskosten betreffen bedragen inclusief BTW. Berekening kapitaallasten o.b.v. annuïteiten i.p.v. lineair Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 13/22

Exploitatiekosten (onderhoud en energie) en exploitatieopbrengsten: jaarlijkse opbrengsten (indien alleen PO als gebruiker)

uitgangspunt: maximaal gebruik beschikbare uren per zaaldeel (enkel of dubbel) klokuurvergoeding € 719,00 per uur per jaar € vergoeding vast bedrag per zaaldeel € 4.073,00 € beschikbaar aantal uur per zaaldeel 26 inkomsten bewegingsonderwijs per zaaldeel € 22.767,00 € uitgangspunt: maximaal gebruik beschikbare uren gymzaal klokuurvergoeding € 719,00 per uur per jaar € vergoeding vast bedrag per zaaldeel € 4.073,00 € beschikbaar aantal uur per zaaldeel 28 inkomsten bewegingsonderwijs per zaaldeel € 24.205,00 €

sporthal 719,00 per uur per jaar 4.073,00 78 60.155,00

jaarlijkse opbrengsten (indien alleen VO als gebruiker)

uitgangspunt: maximaal gebruik beschikbare uren gymzaal sportzaal aantal uren per week 20 30 huurtarief per zaaldeel € 15,80 € 31,60 € aantal beschikbare weken 40 40 huurinkomsten sportverenigingen € 12.640,00 € 37.920,00 €

sporthal 719,00 per uur per jaar 4.073,00 84 72.615,00

jaarlijkse opbrengsten (huur sportverenigingen)

jaarlijkse opbrengsten verhuur aan Graafschap College aantal uren per week huurtarief per zaaldeel € aantal beschikbare weken huurinkomsten sportverenigingen €

sportzaal plus 30 40,00 € 40 48.000,00 €

sporthal 30 47,60 € 40 57.120,00 €

sporthal plus 30 55,00 40 66.000,00

25 15,80 40 15.800,00

NB: de hier benoemde inkomsten per module zijn steeds gebaseerd op een maximaal mogelijke bezetting van de betreffende voorziening (gymzaal, sportzaal, sporthal) en betreffen dus ook de maximaal mogelijke inkomsten. De werkelijke bezetting en daarmee inkomsten zullen dus waarschijnlijk lager zijn.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 14/22

BIJLAGE 1: TOEKOMSTIGE RUIMTEBEHOEFTE BEWEGINGSONDERWIJS Primair en Voorgezet Onderwijs Het gaat in Groenlo als het gaat om voorzieningen voor bewegingsonderwijs die onder de wettelijke zorgplicht van de gemeente vallen om gymzalen voor vijf basisscholen en één voorgezet onderwijsschool: 1.

RK Basisschool St Ludgerus

2. RK Basisschool De Ni-je Veste 3. RK Basisschool Sint Willibrordus 4. RK Basisschool 't Carillon 5. PC Basisschool De Hoeksteen 6. Scholen Gemeenschap Marianum Voor het bewegingsonderwijs is uitgegaan van het gemiddeld aantal leerlingen in de periode 2023-2036 volgens de leerlingenprognose van MOOZ. Voor RK Basisschool St. Ludgerus ligt dit aantal geprognotiseerde leerlingen op 47 leerlingen, hetgeen iets lager is dan het huidige aantal leerlingen (52). Voor de overige scholen neemt het aantal leerlingen iets toe, met de grootste stijging voor RK Basisschool ’t Carillon van 175 leerlingen naar 197 leerlingen. Voor alle basisscholen geldt dat deze óf niet beschikken over een speelzaal óf dat de beschikbare speelzaal voor andere doeleinden wordt ingezet. Voor die situaties waarin dit het geval is omdat bv. vanwege groei een ruimtetekort voor het onderwijs is ontstaan, zijn ook de leerlingen van 4 en 5 jaar voor hun bewegingsonderwijs aangewezen op het gebruik van een gymzaal (dit is dus niet het geval indien het schoolbestuur zelf besluit het speellokaal op te offeren voor bijvoorbeeld verhuur aan derden). De totale behoefte aan lesuren bewegingsonderwijs van de basisscholen komt, zoals berekend in onderstaande tabel, daarmee op 51 klokuren per week. Ofwel 2 zaaldelen op basis van de verordening (26 klokuren capaciteit per gymzaal = 52 lesuren capaciteit bij 2 gymzalen).

Voor de ruimtebehoefte voor het bewegingsonderwijs van SG Marianum is uitgegaan van alle vestigingen die in Groenlo gevestigd zijn, te weten: VMBO leerjaar 1-2, HAVO leerjaar 1-5, VWO leerjaar 1-6. Voor het aantal leerlingen is uitgegaan van de prognose volgens DUO. Volgens deze verwachting zal het aantal leerlingen afnemen van 952 naar 890 leerlingen.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 15/22

De totale behoefte aan lesuren bewegingsonderwijs van SG Marianum komt, zoals berekend in onderstaande tabel, op 50 klokuren per week. Om hierin te voorzien zijn 2 zaaldelen nodig op basis van de verordening (voor het VO wordt uitgegaan van een beschikbaarheid van 34 klokuren per gymzaal, waarbij er met 2 zaaldelen dus een overcapaciteit van gemiddeld 18 uur is).

Graafschap College (MBO) Het Graafschap College, waarvoor de voorzieningen niet onder de wettelijke zorgplicht van de gemeente vallen, wil aan haar leerlingen op haar locatie te Groenlo ca. 10 (2e deel middag) tot 15 lesuren (ochtend en 1ste deel middag) bewegingsonderwijs aanbieden en daar de nodige ruimte van de gemeente voor huren (zie tabel hieronder).

Gezien de wederzijdse wens tot versterking van de samenwerking tussen het Graafschap College en SG Marianum heeft het Graafschap College de sterke voorkeur voor medegebruik van de voorzieningen van SG Marianum. Daarmee ligt de ruimtebehoefte op de locatie van SG Marianum op in totaal ruim 2 tot 2,5 zaaldelen. Conclusies ruimtebehoefte bewegingsonderwijs: 1.

Voor SG Marianum en Graafschap College zijn ruim 2 à 2,5 zaaldelen nodig (afgerond 3 zaaldelen).

2. Voor de vijf basisscholen tezamen geldt een ruimtebehoefte van een kleine 2 zaaldelen. 3. Voor het totaal aan lesuren bewegingsonderwijs in Groenlo zijn 4 zaaldelen nodig. 4. Indien, zoals uit bovenstaande blijkt voor de hand ligt, bij SG Marianum 3 zaaldelen bewegingsonderwijs worden gerealiseerd, resteert één aanvullend te realiseren zaaldeel voor het basisonderwijs bij één van de IKC’s.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 16/22

BIJLAGE 2: TOEKOMSTIGE RUIMTEBEHOEFTE BINNENSPORT Er zijn zes verenigingen die gebruik maken van de huidige binnensportaccommodaties in Groenlo (de voetbalvereniging is recentelijk gestopt met het aanbieden van zaalvoetbal). In volgorde van capaciteitsbehoefte/omvang zijn dit: 1.

HV Grol, handbal

2. VV Grol, volleybal 3. Rap en Snel, gym/turnen 4. BV Grol, Badminton 5. Mu-Chin, karate 6. TTV Grol, tafeltennis Daarnaast maken verschillende ongeorganiseerde gebruikers nog gebruik van deze binnensportaccommodaties. Onder de ongeorganiseerde gebruikers vallen bijvoorbeeld recreatieve sporters, een yogagroep, de carnavalsvereniging, et cetera. Zij maken veelal buiten schooltijden gebruik van de gymzalen. De behoefte aan binnensportcapaciteit van deze groep is in de capaciteitsberekening meegenomen onder de behoefte van de verenigingen. De verenigingen maken voornamelijk gebruik van de bestaande sporthal Den Elshof, maar ook van diverse gymzalen. Sommige verenigingen gebruiken bij voorkeur een gymzaal, andere verenigingen uit noodzaak omdat er voor hen te weinig capaciteit in De Elshof beschikbaar is.

Huidige en toekomstige ruimtebehoefte verenigingen In de periode van 18 tot 20 januari 2023 is met elke vereniging afzonderlijk gesproken over: •

de actuele ruimte behoefte van de vereniging;

•

de verwachtingen voor de toekomstige ruimtebehoefte;

•

wensen, eisen en ervaren knelpunten bij het gebruik van de huidige accommodaties.

Van de gesprekken is een beknopte verslaglegging gedaan en door de Gemeente ter verificatie teruggekoppeld met de verenigingen. Een aantal waarnemingen uit deze gesprekken: •

De meeste verenigingen blijven de komende 10 jaar naar verwachting in ledenaantal stabiel. Rap en Snel verwacht groei als gevolg van de sociale subsidie voor senioren (een nieuwe beweeggroep 30-60 jarigen). Tafeltennis verwacht een lichte daling door natuurlijk uitstroom op hoge leeftijd.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 17/22

•

De binnensportverenigingen willen wel meer trainings- en wedstrijduren aan hun leden aan kunnen bieden dan nu mogelijk is in Den Elshof. In die zin ervaren m.n. de handbalvereniging en de volleybalvereniging de eventuele komst van een tweede (maar dus niet een Den Elshof vervangende) sporthal als welkom om die grotere sportbehoefte in te kunnen vullen.

•

Door gebrek aan capaciteit in Den Elshof zijn verenigingen nu gedwongen om op verschillende locaties hun sport te beoefenen. Deze versnippering vinden zij ongewenst. Voor een aantal verenigingen is concentratie van hun trainingen op één locatie van groot belang omdat zij graag wisselende teams tegen elkaar willen laten kunnen spelen (o.a. bij badminton). Dan wel dat zij dit graag willen vanuit de gewenste saamhorigheid binnen de vereniging zoals bij handbal, of voor de gelijktijdige inzet en uitwisseling van de leiding zoals bij Rap en Snel.

•

De aanwezigheid van een sportkantine wordt door een aantal verenigingen als essentieel ervaren (badminton, handbal, tafeltennis, etc.). De bij Den Elshof door een externe beheerder commercieel uitgebate kantine ervaren zij van groot belang omdat zij nu niet afhankelijk zijn van een inzet door eigen vrijwilligers. Ook de buiten sportende voetbalvereniging vindt de aanwezigheid van een dergelijke beheerder zeer waardevol. Het feit dat hierdoor alle verenigingen gebruik maken van dezelfde horecavoorziening wordt door de sportverenigingen gezien als een belangrijke voorwaarde voor het creëren van de door hen gewenste sociale cohesie.

•

Gebruik van magnesium bij een aantal toestellen door Rap en Snel is voor een aantal verenigingen een knelpunt; badminton, tafeltennis. Voor de turnvereniging zelf zou het erg waardevol zijn als zij voor die toestellen over een eigen voorziening met een vaste opstelling zou kunnen beschikken (geen tijdverlies met op- en afbouwen en steeds weer opbergen en uithalen). Voor de andere verenigingen komt de overlast van het magnesiumgebruik dan te vervallen.

•

Verder zijn voor Rap en Snel de oude toestellen in de diverse gymzalen een probleem: deze voldoen niet meer aan de eisen.

•

De groepen ouder-kindgym en peutergym sporten tijdens schooltijden in Den Elshof. Deze gelijktijdigheid met bewegingsonderwijs is voor Rap en Snel een knelpunt.

•

De handbalvereniging geeft aan dat het voor hen van belang is dat zij gelijktijdig en in de nabijheid van de voetbalvereniging kunnen sporten. Kinderen van op zondag spelende voetballers maken via zogenoemde ‘puppy-lessen’ veelal spelenderwijs kennis met de handbalsport. De vereniging geeft aan hier nieuwe aanwas uit te halen. Ook de voetbalvereniging geeft aan deze combi als prettig te ervaren.

•

Zowel de karatevereniging als de peuters van Rap & Snel geven de voorkeur aan gebruik van een gymzaal boven een sporthal.

Op basis van deze interviews hebben we per binnensportvereniging een overzicht opgesteld van: •

de huidige ruimtebehoefte;

•

gewenste/noodzakelijk toekomstige ruimtebehoefte;

•

daaruit voortvloeiende voorziene groei of krimp (in %).

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 18/22

In deze overzichten hebben we de bezetting per accommodatie onderverdeeld over drie tijdvakken; •

schooltijden tot 14.30 uur (geschikte tijden voor PO én VO);

•

middagen tot 16.30 uur (ook geschikte tijden voor het VO);

•

avonden en weekenden.

Er is onderscheid gemaakt tussen sporten (en gebruik) met speelvelden met een omvang die passen in één (gym-)zaaldeel, twee zaaldelen en driezaaldelen (zoals handbal). NB: de per tabel in de onderste regel aangegeven totale behoefte betreft het aantal zaaldeeluren (1 uur gebruik van 3 zaaldelen telt dus als 3 zaaldeeluren).

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 19/22

Met opgeteld het volgende totaaloverzicht:

Uit de tabellen valt af te leiden dat: •

De ruimtebehoefte bij de meeste verenigingen gelijk blijft of kleiner wordt.

•

Handbal en volleybal een (zeer) forse toename van de zaalbehoefte voorzien.

•

HV Grol (handbal) circa 20 uur meer zou willen sporten en bovendien op een volledig handbalveld, waarvoor 3 zaaldelen nodig zijn. De combinatie van meer tijd en ruimte resulteert in een toename van de behoefte van circa 2,5 keer de huidige behoefte (een groei dus met 150 %).

•

VV Grol (volleybal) circa 8 uur meer zou willen sporten en dit sporten te concentreren op twee i.p.v. de nu vier accommodaties. De behoefte neemt met bijna de helft toe en wenst of wordt verplaatst van gymzalen naar de sporthallen. Extra zaalhoogte is voor volleybal een belangrijke bijkomstigheid dan wel gewenste voorwaarde.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 20/22

Wanneer we uitgaan van m.n. de beschikbaarheid van Den Elshof voor de binnensport komen we tot de volgende invulling van de toekomstige ruimtebehoefte binnen de daar beschikbare capaciteit:

In het deel ‘resterende capaciteit’ is: •

eerst de ruimtebehoefte voor de sporten ingevuld die 3 zaaldelen gelijktijdig nodig hebben en wat dan nog aan beschikbare tijd resteert;

•

vervolgens de ruimtebehoefte ingevuld voor sporten die 2 zaaldelen nodig hebben en wat dan nog aan beschikbare tijd voor die sporten resteert;

•

als laatste de sporten ingevuld die 1 zaaldeel nodig hebben (en dus zowel het kleine als het grote zaaldeel van Den Elshof kunnen gebruiken indien beschikbaar).

Een tekort is in rood aangegeven en kan nooit groter zijn uiteraard dan de behoefte. Conclusies toekomstige ruimtebehoefte binnensport: 1.

Er ontstaat in de toekomst een tekort aan ruimte in Den Elshof voor 18,3 uur binnensporten die in 1 zaaldeel beoefend kunnen worden in de doordeweekse avonduren.

2. Dit tekort wordt m.n. veroorzaakt door de door de volleybal- en handbalverenigingen beoogde groei in leden en toename gebruik. 3. Dit tekort kan in de andere gymzalen bij de scholen ingevuld worden (die zijn na 16.30 uur niet meer door het onderwijs in gebruik). 4. Om de totale toekomstige ruimtebehoefte voor de binnensport in te vullen zijn er vijf zaaldelen nodig met minimaal één voorziening met de afmetingen van een sporthal (in verband met de benodigde afmetingen voor sporten zoals handbal en zaalvoetbal, deelbaar in een deel met één zaaldeel en een deel met 2 zaaldelen). 5. Om het tekort aan de beschikbaarheid van een enkel zaaldeel in de doordeweekse avonduren in te vullen, volstaan twee van de gymzalen van de scholen. Om ook het tekort in de avonduren in te vullen voor binnensporten die een dubbel zaaldeel nodig hebben, worden deze twee gymzalen bij voorkeur ingevuld door één sportzaal met 2 deelbare zaaldelen. NB: Indien de behoefte van bv. handbal verdubbelt t.o.v. de huidige behoefte, i.p.v. hun uitgangspunt dat de toekomstige behoefte 2,5 keer de huidige behoefte wordt, biedt ook Den Elshof weer voldoende capaciteit voor de binnensport. Verder geldt dat deze behoefte ook kan worden ingevuld door de openingstijden van de sporthal te verruimen tot 22.30 uur i.p.v. 22.00 uur).

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 21/22

BIJLAGE 3: NOTITIE BINNENSPORTVERENIGINGEN DEN ELSHOF Deze is in een apart document bijgesloten (als bijlage 2) bij het raadsvoorstel.

Memo integraal onderzoek sport- en beweegvoorzieningen Groenlo

5 september 2023

Pag. 22/22

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13168538/1