CConstaterende datOldenzaal
Koppel je AI →
Document · PDF

08 Bestemmingsplan omgeving Overesweg 6 - AERIUS berekening

Gemeenteraad 22 mei 2023, gemeente OldenzaalBij agendapunt: Voorstel tot vaststelling van het bestemmingsplan omgeving Overesweg 68.380 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

AERIUS-berekening

Hoort bij raadsbesluitnr. 1281 van 22 mei 2023, de griffier,

Overesweg – Tankenbergstraat, Oldenzaal

Maart 2023

Status: definitief

H.B.

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief

AERIUS-BEREKENING OVERESWEG – TANKENBERGSTRAAT, OLDENZAAL

Auteur: Opdrachtgever Status: Datum:

BJZ.nu Janssen de Jong Projectontwikkeling B.V. Definitief Maart 2023

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

1

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief

INHOUDSOPGAVE HOOFDSTUK 1 INLEIDING ................................................................................... 3 HOOFDSTUK 2 VOORGENOMEN ONTWIKKELING ....................................................... 4 HOOFDSTUK 3 UITGANGSPUNTEN ........................................................................ 6 3.1 3.2 3.3 3.4

ALGEMEEN ................................................................................................................................................. 6 AANLEGFASE ............................................................................................................................................... 6 GEBRUIKSFASE .......................................................................................................................................... 10 INTERN SALDEREN ...................................................................................................................................... 11

HOOFDSTUK 4 RESULTATEN & CONCLUSIE ............................................................ 13 BIJLAGEN BIJ DE STIKSTOFBEREKENING .................................................................... 14 BIJLAGE 1 BIJLAGE 2 BIJLAGE 3 BIJLAGE 4

REKENRESULTATEN AANLEGFASE .......................................................................................................... 14 REKENRESULTATEN GEBRUIKSFASE ........................................................................................................ 15 REKENRESULTATEN REFERENTIESITUATIE ................................................................................................. 16 REKENRESULTATEN REFERENTIESITUATIE - AANLEGFASE ............................................................................. 17

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

2

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief

HOOFDSTUK 1

INLEIDING

Janssen de Jong Projectontwikkeling B.V. (hierna: initiatiefnemer) is voornemens om op een perceel tussen de Overesweg en de Tankenbergstraat te Oldenzaal het perceel te transformeren ten behoeve van woningbouw. Ten behoeve van het voornemen dient de bestaande bebouwing te worden gesloopt. Het plan voorziet concreet in de realisatie van vijf grondgebonden vrijstaande woningen. In afbeelding 1.1 is de ligging van het projectgebied in Oldenzaal (rode ster) en ten opzichte van de directe omgeving (rode omlijning) weergegeven.

Afbeelding 1.1

Ligging van het projectgebied in Oldenzaal en ten opzichte van de directe omgeving (Bron: PDOK)

In het kader van de ontwikkeling is inzicht in de te verwachten effecten van stikstof op nabijgelegen Natura 2000-gebieden nodig. BJZ.nu is gevraagd om de te verwachten stikstofemissie als gevolg van de voorgenomen ontwikkeling en de eventuele gevolgen daarvan inzichtelijk te maken. De stikstofberekening is uitgevoerd met behulp van de voorgeschreven rekentool AERIUS Calculator 2022. In voorliggend rapport wordt een toelichting op de AERIUS berekening gegeven.

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

3

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief

HOOFDSTUK 2

VOORGENOMEN ONTWIKKELING

Het voornemen is om tussen de Overesweg en de Tankenbergstraat te Oldenzaal het bestaande bedrijfspand (vroeger een kledingconfectie atelier, circa 2.430 m2) en twee bijgebouwen (circa 200+65=265 m2) te slopen, in totaal wordt dus circa 2.695 m2 aan bebouwing gesloopt. De aanwezige verharding op het terrein wordt verwijderd. Binnen het projectgebied worden vijf grondgebonden vrijstaande koopwoningen gerealiseerd. Het betreft gasloze bebouwing. Bovendien worden parkeervoorzieningen gerealiseerd en landschapsmaatregelen genomen. De hoofdingang van het woonerf komt aan de Tankenbergstraat en aan de Overesweg komt een fiets-/wandelpad. In afbeelding 2.1 is een luchtfoto van het projectgebied (rode omkadering) weergegeven. In afbeelding 2.2 is een impressie van de gewenste situatie weergegeven.

Afbeelding 2.1

Luchtfoto huidige situatie plangebied (Bron: PDOK, bewerkt)

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

4

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief

Afbeelding 2.2

Impressie gewenste situatie (Bron: FONS Architectuur en bouwregisseurs)

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

5

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief

HOOFDSTUK 3 3.1

UITGANGSPUNTEN

Algemeen

Het projectgebied bevindt zich op circa 425 meter afstand van het Natura 2000-gebied de ‘Landgoederen Oldenzaal’. Om de stikstofdepositie van het voornemen op Natura 2000-gebieden te bepalen zijn twee berekeningen gemaakt, namelijk: een berekening van de stikstofdepositie als gevolg van de aanlegfase en als gevolg van de gebruiksfase. Hierna worden de uitgangspunten per fase toegelicht.

3.2

Aanlegfase

3.2.1

Algemeen

Binnen de aanlegfase (realisatie voornemen) is in voorliggend geval sprake van de volgende activiteiten (bronnen) die bijdragen aan de emissie van stikstof: 1. 2. 3.

Verkeersgeneratie sloop- en bouwverkeer van en naar het projectgebied; Stationair draaiende vrachtwagens; Te benutten werktuigen binnen het projectgebied.

In de berekening is ervan uit gegaan dat de bouwactiviteiten binnen één jaar zullen plaatsvinden. Doordat de AERIUS-calculator rekent met een stikstofemissie/ -depositie per jaar, zullen alle stikstofbronnen van de aanlegfase in één (reken)jaar opgenomen. Dit is een worst-case scenario. 3.2.2

Verkeersgeneratie

3.2.2.1 Slopen van de huidige bebouwing De te slopen bebouwing heeft in totaal een omtrek van circa (250+35+55))= 340 meter. Uitgaande van een hoogte van 5 meter is er sprake van een muuroppervlakte van 1.700 m2. Verondersteld is dat er sprake is van een spouwmuur (worst case) zodat de totale te slopen muuroppervlakte 3.400 m2 is. Een metselsteen heeft een dikte van 0,1 meter zodat er in totaal sprake is van 340 m3 aan steen (puin) dat moet worden afgevoerd. Uitgangpunt is dat er sprake is van los storten. Hiervoor wordt een volumefactor van 1,5 gehanteerd. In totaal wordt dan 510 m3 aan puin afgevoerd in containers met een inhoud van 20 m3. Zodoende zijn 26 containers nodig waarbij het uitgangspunt is gehanteerd dat de containers worden gebracht en in een later stadium worden opgehaald. Dit resulteert in 26 vrachtwagens brengen (en 26 die weer leeg vertrekken; 52 bewegingen) en weer ophalen (26 vrachtwagens leeg aankomen en vol weer vertrekken; 52 bewegingen). In totaal is er voor de afvoer van het puin afkomstig van de te slopen bebouwing sprake van 104 bewegingen van vrachtwagens. Voor het dak van de te slopen bebouwing wordt een oppervlakte van circa 2.695 m2 aangehouden wat bestaat uit plaatmateriaal en staal. Verondersteld wordt dat het plaatmateriaal machinaal verwijderd wordt.

Hierbij wordt rekening gehouden met een plaatdikte van ongeveer 0,1 meter is zodat er in totaal sprake is van 269,5 m3 aan puin. Hiervoor dient wel een hogere volumefactor te worden aangehouden. Er is een volumefactor van 2 gehanteerd. In totaal bedraagt het puin 539 m3. Dit wordt afgevoerd in 27 containers met inhoud van 20 m³. Hier is verondersteld dat de containers worden gebracht en op een later stadium wordt opgehaald (worst case). Zodoende is er sprake van 54 zware vrachtwagens met 108 zware bewegingen (54 vrachtwagens; 108 verkeersbewegingen). Verder zal er sprake zijn van een container voor de afvoer van bitumen en een container voor de afvoer van restafval. Ook hier is verondersteld dat de container wordt gebracht en op een later stadium wordt opgehaald (worst case). Zodoende is er sprake van 8 bewegingen van een zware vrachtwagen (4 vrachtwagens; 8 verkeersbewegingen).

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

6

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief De sloop duurt vier weken. Gedurende deze periode doen elke dag twee lichte voertuigen de locatie aan overeenkomende met 4 bewegingen per dag (80 bewegingen in de sloopfase) Type verkeer

Aantal voertuigen

Licht verkeer Zwaar verkeer

40 110

Aantal verkeersbewegingen (aantal voertuigen x2) 80 220

3.2.2.2 Realiseren woningen Ten behoeve van de fundering van vrijstaande woningen wordt er van uitgegaan dat voor elke woning een gat gegraven wordt van circa 250 m2 met een diepte van 1,25 meter. In totaal moet zodoende (250*1,25*5) 1.562,5 kubieke meter grond worden afgegraven. Een deel van het zand zal binnen het projectgebied hergebruikt worden bij de fundering en de bestrating. Aangenomen wordt dat de helft van het zand afgevoerd dient te worden. Een zandvrachtwagen heeft een capaciteit van 20 m3. In totaal zijn er dan ook ((1.562,5:2):20) 40 vrachtwagens benodigd om het overtollige zand af te voeren (40 vrachtwagens; 80 verkeersbewegingen). Voor de vrijstaande woningen wordt een funderingsstrook gestort. Hiertoe wordt circa 250 m3 beton gebruikt (worst-case: 1.000 m2 met een dikte van 0,25 m beton). Het beton dient aangevoerd te worden met een betonvrachtwagen (laadvermogen van 15 m3, 17 vrachtwagens; 34 bewegingen). De begane grond alsmede verdiepingsvloer van de woningen bestaan uit betonplaten. Voor de woningen zijn tien vrachtwagens met betonplaten benodigd (20 bewegingen). Voor de woning zijn 35 vrachtwagens nodig voor de aanvoer van bouwmaterialen (5 maal begane grondvloer, 5 maal binnen gevelstenen, 5 maal buiten gevelstenen, 5 maal de kap, 5 maal dakpannen, 5 maal cementdekvloer en 5 maal divers). In totaal gaat het om 35 vrachtwagens met 70 bewegingen.

Voor het materiaal van de installateurs wordt er vanuit gegaan dat per vrijstaande woning twee middelzware vrachtwagens benodigd zijn (10 middelzwaar; 20 bewegingen). De bouwperiode duurt 40 weken wat neerkomt op in totaal 200 werkdagen. Er komen vier lichte voertuigen per dag zodat er in totaal sprake is van 800 lichte voertuigen en 1.600 lichte voertuigbewegingen gedurende de gehele bouwperiode. In onderstaande tabel zijn de totale verkeersbewegingen voor de bovenstaande activiteiten samengevat. Type verkeer

Aantal voertuigen

Licht verkeer Middelzwaar verkeer Zwaar verkeer

800 10 112

Aantal verkeersbewegingen (aantal voertuigen x2) 1.600 20 224

3.2.2.3 Algemeen Ten behoeve van het leggen van de begane grond, verdiepingsvloer, dakplaten etc. wordt gebruik gemaakt van een mobiele hijskraan. Deze doet voor de realisatie van de bebouwing het projectgebied aan en verlaat het projectgebied wanneer het voornemen is gerealiseerd. De emissie van het rijden van de mobiele hijskraan is gelijk gesteld aan de emissie van een zwaar vrachtvoertuig (1 vrachtvoertuig; 2 bewegingen). Voor de graafmachines wordt uitgegaan van een zwaar voertuig (3 vrachtvoertuigen; 6 bewegingen). Aangenomen wordt dat de mini shovel en de trilplaat/stamper gebracht worden door dezelfde vrachtwagen en later door dezelfde vrachtwagen weer opgehaald worden (2 vrachtwagens; 4 bewegingen). Ten behoeve van het storten van de funderingsstrook van de vrijstaande woning wordt gebruik gemaakt van een betonstorter. Dit betreft een separate vrachtwagen (met daarop de storter) die de locatie aandoet tijdens de betonwerkzaamheden (1 vrachtwagens; 2 bewegingen). Bouwafval wordt verzameld en afgevoerd in een bouwcontainer. Deze wordt aan het begin van de bouwperiode gebracht (1 vrachtwagen; 2 bewegingen). Aan het eind van de bouwperiode wordt deze weer opgehaald (1 vrachtwagen; 2 bewegingen).

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

7

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief Er wordt aangenomen dat er 14 vrachtwagens nodig zijn voor de landschappelijke inrichting van het terrein (beplanting) (4 vrachtwagens; 8 bewegingen) en tien vrachtwagens voor de bestrating (10 vrachtwagens; 20 bewegingen). Type verkeer

Aantal voertuigen

Zwaar verkeer

23

Aantal verkeersbewegingen (aantal voertuigen x2) 46

3.2.2.4 Resumé verkeersgeneratie Op basis van de vorenstaande uitgangspunten is tijdens de aanlegfase van de voorgenomen ontwikkeling sprake van de volgende verkeersgeneratie: Type verkeer

Aantal voertuigen

Licht verkeer Middelzwaar verkeer Zwaar verkeer

840 10 245

Aantal verkeersbewegingen (aantal voertuigen x2) 1.680 20 490

In voorliggend geval wordt er, gezien de ligging van het projectgebied, van uitgegaan dat het bouwverkeer het projectgebied via de Overesweg bereikt en verlaat. Het bouwverkeer zal zich bewegen via de Overesweg om zo de N342 te bereiken, waar het bouwverkeer vervolgens opgaat in het heersend verkeersbeeld. De verkeersbewegingen binnen het projectgebied zijn gemodelleerd als wegen ‘binnen de bebouwde kom’ met 100% stagnatie. Hierdoor wordt gerekend met de hoogst vastgestelde emissiefactor (stagnerend stadsverkeer). Op deze wijze wordt tevens het manoeuvreren van voertuigen op het terrein van het projectgebied gesimuleerd. 3.2.3

Emissies stationair draaiende vrachtvoertuigen

Tijdens het laden/lossen van vrachtwagens draait de motor stationair. Hierdoor is het stationair draaien tijdens het laden en lossen van vrachtwagens een stikstof emitterende bron en dient in de AERIUS-berekening in ogenschouw genomen te worden. Om de NOx en NH3 emissie te berekenen wordt de volgende formule gehanteerd: EF = EF_stationair*Tijd_stationair De emissiefactors komen uit de factsheet ‘202108-Emissiefactoren-voor-de-berekening-stationaire-emissiewegverkeer’. Voor de emissiefactor voor het middelzwaar verkeer is aangesloten bij vrachtauto's < 20 ton GVW. Voor de emissiefactor is aangesloten bij ‘zwaar wegverkeer – vrachtauto's > 20 ton GVW en trekkers’ Voor het laden en lossen van voertuigen worden de volgende tijdsindicaties aangehouden: Type vracht Lossen beton Lossen betonplaten Lossen bouwmaterialen Lossen materiaal installateurs Laden/lossen van afvalcontainer Lossen bestrating Lossen beplanting Laden zand

Aantal minuten 60 minuten (in totaal 17 uur) 60 minuten (in totaal 10 uur) 30 minuten (in totaal 17,5 uur) 30 minuten (in totaal 5 uur) 10 minuten (in totaal 18,67 uur) 60 minuten (in totaal 10 uur) 30 minuten (in totaal 2 uur) 30 minuten (in totaal 30 uur)

In onderstaand tabel is het totaal aantal uren per jaar, de emissiefactoren en de emissie weergegeven. Rekenjaar

Laden/lossen middelzwaar verkeer Laden/lossen zwaar verkeer

22

Laad-/lostijd in uren totaal 5

22

105,17

Emissiefactor g/uur NOx NH3 69,708 0,7112

Emissie kg/jaar

79,0392

0,9072

NOx

NH3

0,34854

0,003556

8,312552664

0,095410224

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

8

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief Het stationair draaien is als oppervlaktebron in de AERIUS-Calculator ingevoerd onder ‘anders’ De bovenstaande emissies zijn gemodelleerd als een oppervlaktebron. Voor de uittreedhoogte en spreiding is 2,5 meter aangehouden. 3.2.4

Emissies mobiele werktuigen

Graafmachine 1: slopen bebouwing Voor de sloop van de huidige bebouwing wordt een graafmachine ingezet. Deze is 8 uur per dag gedurende 20 dagen in werking. Ten aanzien van de emissiefactor is aangesloten bij de defaultwaarde uit het rekenprogramma AERIUS Calculator. Hierbij is gekozen voor een graafmachine met een vermogen van 200 kW vanaf bouwjaar 2014. Aangezien de graafmachine in een groot deel van het projectgebied in werking is, is er voor gekozen om de graafmachine te modelleren als oppervlaktebron. Graafmachine 2 met kraker: slopen bebouwing Voor de sloop van de huidige fundering wordt een graafmachine met kraker ingezet. Deze is 8 uur per dag gedurende 3 dagen in werking. Ten aanzien van de emissiefactor is aangesloten bij de defaultwaarde uit het rekenprogramma AERIUS Calculator. Hierbij is gekozen voor een graafmachine met een vermogen van 200 kW vanaf bouwjaar 2014. Aangezien de graafmachine in een groot deel van het projectgebied in werking is, is er voor gekozen om de graafmachine te modelleren als oppervlaktebron. Graafmachine 3: Realiseren woningen Voor de fundering van de vrijstaande woningen wordt met behulp van een graafmachine in totaal 937,5 m 3 afgegraven. De graafmachine heeft een bakinhoud van 1,5 m3. Zodoende zijn 1.042 graafbewegingen nodig om het gat te graven. Een enkele graafbeweging duurt 1,5 minuut.

In totaal is de graafmachine zodoende circa 27 uur in werking. Het afgegraven zand wordt deels binnen het plangebied tijdelijk opgeslagen om daarna gebruikt te worden voor o.a. de bestrating en/of de fundering. Daarom wordt de totale tijd met de helft vergroot zodoende is de graafmachine tenminste 41 uur in werking voor het uitgraven van de fundering. Tenslotte wordt de graafmachine op het einde weer gebruikt om het zand gelijkwaardig over het projectgebied te verdelen. Hiervoor wordt circa 9 uur gerekend voor het verdelen van het zand binnen het projectgebied. In totaal komt het aantal uren op 50 uur. Ten aanzien van de emissiefactor is aansluiting gezocht bij de defaultwaarde uit het rekenprogramma AERIUS Calculator. Hierbij is gekozen voor een graafmachine met een vermogen van 200 kW vanaf bouwjaar 2014. Aangezien de graafmachine in een groot deel van het plangebied in werking is, is er voor gekozen om de graafmachine te modelleren als oppervlaktebron. Mobiele hijskraan Ten behoeve van het leggen van de betonplaten en de prefab onderdelen etc. zal er gebruik worden gemaakt van een mobiele hijskraan. Ingeschat is dat deze 12 werkdagen gedurende 8 uur in werking is (10 x 8 uur = 96 uur). Ten aanzien van de emissiefactor is aansluiting gezocht bij de defaultwaarde uit het rekenprogramma AERIUS Calculator.

Hierbij is gekozen voor een mobiele hijskraan met een vermogen van 200 kW vanaf bouwjaar 2014. De hijskraan is gemodelleerd als oppervlaktebron. Betonstorter Ten behoeve van het storten van beton wordt er gebruik gemaakt van een betonstorter (20 uur). Ten aanzien van de emissiefactor is aansluiting gezocht bij de defaultwaarde uit het rekenprogramma AERIUS Calculator. Hierbij is gekozen voor een betonstorter met een vermogen van 200 kW vanaf bouwjaar 2014. De betonstorter is gemodelleerd als oppervlaktebron. Mini shovel De mini shovel zal worden gebruikt om de verharding leggen. Aangenomen wordt dat de mini shovel 40 uur ingezet zal worden binnen het projectgebied. Ten aanzien van de emissiefactor is aansluiting gezocht bij de defaultwaarde uit het rekenprogramma AERIUS Calculator. Hierbij is gekozen voor een mini shovel met een vermogen van 70 kW vanaf bouwjaar 2015. De mini shovel is gemodelleerd als oppervlaktebron. Dit betreft een worst-case scenario, omdat de verharding ook met de hand en zonder een mini shovel aangelegd kan worden.

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

9

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief Trilplaat/stamper De triplaat/stamper zal worden gebruikt om de grond voor het bestraten te egaliseren. Aangenomen wordt dat de trilplaat/stamper 40 uur ingezet zal worden binnen het projectgebied. Ten aanzien van de emissiefactor is aansluiting gezocht bij de defaultwaarde uit het rekenprogramma AERIUS Calculator. De trilplaat/stamper heeft een benzine 2-taktmotor. De trilplaat/stamper is gemodelleerd als oppervlaktebron. Voor het berekenen van het dieselverbruik van de betreffende werktuigen is de volgende formule aangehouden: LBPJ =(0.095* Pmax +0.54)* D LBPJ staat in de bovengenoemde formule voor literverbruik per jaar. Pmax is het maximale vermogen van het werktuig en D staat voor het aantal draaiuren. Daarnaast is er rekening gehouden met het gebruik van AdBlue. Ligterink et al 20211 constateert dat voor Stage IV en V werktuigen dit 6% van het totale dieselverbruik bedraagt. Hieronder is een overzicht opgenomen, waarin aan de hand van de uitgangspunten de emissie van de werktuigen is achterhaald. Het AdBlue verbruik geldt alleen voor machines, die uitgerust zijn met een scrfilter. Machines die een vermogen hebben, die kleiner is dan 56 kW, worden niet uitgerust met een scr-filter. Ook benzine aangedreven werktuigen hebben geen scr-filter. Voor deze werktuigen is het AdBlue verbruik niet van belang.

In AERIUS kunnen bij het dieselverbruik en AdBlue verbruik geen decimale getallen ingevoerd worden, daarom zijn alle getalen naar boven afgerond. In onderstaand tabel zijn de uitgangspunten voor de inzet van de werktuigen voor het projectgebied weergegeven. Type werktuig

Graafmachine 1 (slopen bebouwing) Graafmachine 2 met kraker (slopen fundering) Graafmachine 3 (bouwen woningen) Hijskraan (bouwen woningen) Betonstorter (bouwen woningen) Mini shovel (aanleggen verharding) Trilplaat/stamper (aanleggen verharding

3.3

Gebruiksfase

3.3.1

Woningen

Aantal uren project 160

Vermogen (kW)

Stageklasse

200

24

200

IV, 20142018 IV, 20142018

50

200

96

200

20

200

40

70

40

10

IV, 20142018 IV, 20142018 IV, 20142018 IV, 20142018 Benzine, 2-takt

Diesel/benzine verbruik (liter/uur) 19,54

Diesel/benzine verbruik totaal (liter/j) 3.127

AdBlue verbruik 6% (liter/j) 188

19,54

469

29

19,54

977

59

19,54

1.876

113

19,54

391

24

7,19

288

18

1,5

60

n.v.t.

Doordat woningen gasloos moeten worden gebouwd, is ten aanzien van het gebruik van de woningen zelf geen sprake van stikstofemissies en deposities op Natura 2000-gebieden. De woningen zijn daarom in de AERIUS-berekening neutraal (zonder emissie) gemodelleerd. 3.3.2

Verkeersgeneratie

De te realiseren woningen brengen een bepaald aantal verkeersbewegingen met zich mee. Het aantal verkeersbewegingen heeft invloed op de AERIUS-berekening en moet in ogenschouw worden genomen. Om

1

Ligterink et al., 2021. ‘AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen’. TNO_2021_R12305

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

10

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief het aantal verkeersbewegingen te bepalen is gebruik gemaakt van de publicatie ‘Toekomstbestendig parkeren, publicatie 381 (december 2018)’. De volgende uitgangspunten zijn gehanteerd: • •

Verstedelijkingsgraad: matig stedelijk / gemeente Oldenzaal (Bron: CBS Statline); Stedelijke zone: buitengebied.

In de CROW wordt de verkeersgeneratie per functie uiteengezet. Daarnaast wordt een minimaal en maximaal aantal verkeersbewegingen aangegeven. In voorliggend geval is van het gemiddelde uitgegaan. Op basis van de vorenstaande uitgangspunten ontstaat qua verkeersgeneratie het volgende beeld: Functie Koop, huis, vrijstaand Totaal

Verkeersgeneratie per woning 8,2

Aantal te realiseren woningen 5

Totale verkeersgeneratie 41 41

De totale verkeersgeneratie voor de te realiseren woningen komt neer op 41 verkeersbewegingen per weekdagetmaal. In voorliggend geval wordt er, gezien de ligging van het projectgebied en dat de hoofingang van het woonerf aan de Tankenbergstraat komt, van uitgegaan dat het verkeer het projectgebied via de Tankenbergstraat bereikt en verlaat. Het verkeer zal zich bewegen via de Tankenbergstraat om zo de N735 te bereiken, waar het verkeer vervolgens opgaat in het heersend verkeersbeeld. De verkeersbewegingen binnen het projectgebied zijn gemodelleerd als wegen ‘binnen de bebouwde kom’ met 100% stagnatie. Hierdoor wordt gerekend met de hoogst vastgestelde emissiefactor (stagnerend stadsverkeer). Op deze wijze wordt tevens het manoeuvreren van voertuigen op het terrein van het projectgebied gesimuleerd.

3.4

Intern salderen

3.4.1

Algemeen

Op basis van de berekening van de aanlegfase (zie paragraaf 3.2 en bijlage 1) blijkt dat er sprake is van stikstofdepositie op het Natura 2000-gebied ‘Landgoederen Oldenzaal’. Het is echter onder voorwaarden toegestaan om de toekomstige stikstofdepositie te salderen tegenover de bestaande stikstofdepositie. Beschouwd dient te worden of het zogenaamde intern salderen tot de mogelijkheden behoort. 3.4.2

Regels intern salderen

Intern salderen wordt gedefinieerd als het salderen binnen de begrenzing van één project of locatie. Voor bestemmingsplannen is de referentiesituatie de huidige planologische en feitelijke situatie voorafgaand aan de vaststelling van het bestemmingsplan. In voorliggend geval is sprake van een bestaand bedrijfspand (voormalig kledingconfectie artelier) met bijgebouwen binnen een, op basis van het geldende bestemmingplan ‘Buitengebied 2007’, aanwezige bedrijf bestemming. Deze gebouwen zijn in het kader van de voorgenomen woningbouwontwikkeling, namelijk vanwege de beoogde sloop, momenteel niet meer in gebruik als bedrijfspand en bijgebouwen. De gebouwen ter plaatse betreffen een N-emissie veroorzakende activiteit die op basis van de geldende planologische situatie ter plaatse is toegestaan en hervat kan worden zonder dat een natuurvergunning of omgevingsvergunning, onderdeel bouwen, is vereist. Ten behoeve van voorliggend voornemen wordt gesteld dat deze N-emissie veroorzakende activiteit permanent beëindigd is, voordat N-emissie als gevolg van de gewenste ontwikkeling (aanlegfase en gebruiksfase) plaatsvindt. Voor het bepalen van de invloed van de aanwezige N-emissie veroorzakende activiteit kan in voorliggend geval worden uitgegaan van de referentiesituatie*, aangezien het voornemen een woningbouwproject betreft.

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

11

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief *De referentiesituatie is in voorliggend geval de op de Europese referentiedatum aanwezige toestemming, waarbij de laagst toegestane depositie vanaf die datum geldt. De Europese referentiedatum die van belang is, is de datum van het Natura 2000-gebied ‘Landgoederen Oldenzaal’, namelijk 7-12-2004. 3.4.3

Bestaand gebruik

Uit de AERIUS-berekening met betrekking tot de aanlegfase blijkt dat er sprake is van rekenresultaten hoger dan 0,00 mol/ha/j. Het gaat hierbij om een depositie op het Natura 2000-gebied ‘Landgoederen Oldenzaal’. Echter dient opgemerkt te worden dat de voorgenomen ontwikkeling uitgaat van het slopen van een bedrijfspand (±2.430 m2) en twee bijgebouwen. Het bedrijfspand is voorzien van een gasaansluiting, de twee bijgebouwen echter niet. Het huidige gebruik van de betreffende bebouwing en bijhorende stikstofemissie komen als gevolg van voorgenomen ontwikkeling te vervallen. Het vervallen van deze stikstofemissies mogen mee worden genomen in de berekening. Voor de berekening van de stikstofemissies van de bestaande bebouwing is aangesloten op de ‘Factsheet Ruimtelijke plannen – emissiefactoren, versie 5 juli 2018’. De volgende uitgangspunten zijn gehanteerd: Bedrijfspand bvo m2

NOx/jaar per bvo m2

Totale emissie

±2.430

0,16

392,6

De verkeersbewegingen behorend bij het huidige gebruik komen als gevolg van voorgenomen ontwikkeling eveneens te vervallen. De volgende uitgangspunten zijn gehanteerd: • •

Verstedelijkingsgraad: matig stedelijk / gemeente Oldenzaal (Bron: CBS Statline); Stedelijke zone: buitengebied.

Functie (huidig gebruik)

Verkeersbewegingen per 100 m2 per weekdag (gemiddeld

Aantal m2 bvo

Totaal aantal verkeersbewegingen per weekdag (gemiddeld)

Bedrijf arbeidsintensief/ bezoekersextensief (industrie, laboratorium, werkplaats) Totaal

10,0

±2.695

269,5

269,5

De totale verkeersgeneratie voor de bestaande bebouwing komt neer op 270 verkeersbewegingen per weekdagetmaal. In voorliggend geval wordt er, gezien de ligging van het projectgebied, van uitgegaan dat het verkeer het projectgebied via de Overesweg bereikt en verlaat. Het verkeer zal zich bewegen via de Overesweg om zo de N342 te bereiken, waar het verkeer vervolgens opgaat in het heersend verkeersbeeld. De verkeersbewegingen binnen het projectgebied zijn gemodelleerd als wegen ‘binnen de bebouwde kom’ met 100% stagnatie. Hierdoor wordt gerekend met de hoogst vastgestelde emissiefactor (stagnerend stadsverkeer). Op deze wijze wordt tevens het manoeuvreren van voertuigen op het terrein van het projectgebied gesimuleerd.

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

12

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief

HOOFDSTUK 4

RESULTATEN & CONCLUSIE

Uit de AERIUS-berekening blijkt dat in de aanlegfase van de voorgenomen ontwikkeling sprake is van rekenresultaten hoger dan 0,00 mol/ha/j (zie bijlage 1). Echter blijkt, zoals eerder vermeld, dat als gevolg van de aanwezige N-emissie veroorzakende activiteit reeds sprake is van stikstofdepositie (zie bijlage 3). Deze depositie vervalt, zoals eerder vermeld, permanent als gevolg van het voornemen. Wanneer de depositie als gevolg van de aanlegfase tegenover de depositie als gevolg van de aanwezige activiteit wordt gezet (intern salderen) is per saldo geen sprake van rekenresultaten hoger dan 0,00 mol/ha/j. Hierdoor is geen sprake van een stikstofdepositie met significant negatief effect op Natura 2000-gebieden. Voor de verschilberekening wordt verwezen naar bijlage 4. Voor de gebruiksfase geldt dat er geen rekenresultaten zijn hoger dan 0,00 mol/ha/j. Hiervoor wordt verwezen naar bijlage 2. Er is voor de gebruiksfase geen sprake van stikstofdepositie met significant negatief effect op Natura 2000-gebieden. De voortoets voor het plan voldoet, ten aanzien van de effecten van de stikstofdepositie op Natura 2000gebieden aan artikel 2.7, lid 1 van de Wet natuurbescherming.

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

13

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief

BIJLAGEN BIJ DE STIKSTOFBEREKENING Bijlage 1

Rekenresultaten aanlegfase

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

14

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief

Bijlage 2

Rekenresultaten gebruiksfase

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

15

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief

Bijlage 3

Rekenresultaten referentiesituatie

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

16

AERIUS Berekening Overesweg - Tankenbergstraat, Oldenzaal Definitief

Bijlage 4

Rekenresultaten referentiesituatie - aanlegfase

BJZ.nu Ruimtelijke Plannen en Advies

17

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

Totale emissie

Aanlegfase - Beoogd

Resultaten

Aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename van depositie Grootste afname van depositie

RWDDX1XfC9aN (16 maart 2023)

BJZ.nu Overesweg, 7577 PA Oldenzaal Sloop bedrijfspand + realiseren 5 woningen Sloop bedrijfspand + realiseren 5 woningen RWDDX1XfC9aN 16 maart 2023, 02:07 Wnb-rekengrid Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

2022

0,17 mol/ha/j 88,30 ha 0,00 ha 0,17 mol/ha/j 0,00 mol/ha/j

1,8 kg/j

5291726

49,2 kg/j

Landgoederen Oldenzaal

2/8

Projectberekening

Aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2022 Emissiebronnen 3 Anders... | Anders... | Laden/lossen middelzware vrachtwagens 4 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Inzet werktuigen 5 Anders... | Anders... | Laden/lossen zware vrachtwagens (1)  Verkeersnetwerk

RWDDX1XfC9aN (16 maart 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

3,6 g/j 1,7 kg/j 95,4 g/j 27,7 g/j

0,3 kg/j 39,2 kg/j 8,3 kg/j 1,3 kg/j

3/8

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste afname van depositie Grootste toename van depositie Hoogste totale depositie

De bronnen op de kaart horen bij de Beoogde situatie.

RWDDX1XfC9aN (16 maart 2023)

4/8

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal Per gebied

Landgoederen Oldenzaal (50)

RWDDX1XfC9aN (16 maart 2023)

88,30 Berekend (ha gekarteerd)

88,30

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

2.137,55

2.137,55

88,30

88,30

0,17

0,17

0,00

0,00

0,00

0,00

5/8

Projectberekening

Aanlegfase, Rekenjaar 2022 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Bouwverkeer X:260847,13 Y:482645,62 209,26 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Verkeer projectgebied X:260923,57 Y:482589,65 198,65 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer Naam

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

3

Max. snelheid

Anders... | Anders...

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Laden/lossen Uittreedhoogte middelzware Warmteinhoud vrachtwagens Spreiding Locatie X:260917,76 Y:482599,04 Oppervlakte 0,90 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

RWDDX1XfC9aN (16 maart 2023)

2,5 m 0,000 MW 3m

Links Rechts NOₓ 0,5 kg/j Type scherm - NO₂ 0,1 kg/j Hoogte - NH₃ 14,1 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

1680 p/jaar 20 p/jaar 490 p/jaar 0 p/jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 0,9 kg/j Type scherm - NO₂ 0,2 kg/j Hoogte - NH₃ 13,6 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

In file

1680 p/jaar 20 p/jaar 490 p/jaar 0 p/jaar

100,0 % 100,0 % 100,0 % 0,0 %

NOₓ NH₃

0,3 kg/j 3,6 g/j

6/8

Projectberekening

4

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte Naam

Graafmachine 1

Inzet werktuigen X:260917,76 Y:482599,04 0,90 ha Stageklasse

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

NOₓ NH₃

Brandstofverbruik Draaiuren AdBlue verbruik

3127 l/j 469 l/j

Graafmachine 3

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

977 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

1876 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

391 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja

288 l/j

alle werktuigen op benzine, 2takt

60 l/j

Betonstorter Mini shovel Trilplaat/stamper

160 u/j 188 l/j

Stof Emissie

NOₓ NH₃

Graafmachine 2 met Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, kraker diesel, SCR: ja

Hijskraan

39,2 kg/j 1,7 kg/j

24 u/j

29 l/j

NOₓ NH₃

50 u/j

59 l/j

NOₓ NH₃

96 u/j

113 l/j

NOₓ NH₃

20 u/j

24 l/j

NOₓ NH₃

40 u/j

18 l/j

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

5

Anders... | Anders...

Naam Laden/lossen zwareUittreedhoogte vrachtwagens (1) Warmteinhoud Locatie X:260917,76 Spreiding Y:482599,04 Oppervlakte 0,90 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

2,5 m 0,000 MW 3m

NOₓ NH₃

17,5 kg/j 0,8 kg/j 2,3 kg/j 0,1 kg/j 5,4 kg/j 0,2 kg/j 10,4 kg/j 0,5 kg/j 2,0 kg/j 93,8 g/j 1,4 kg/j 69,1 g/j 0,2 kg/j 0,0 kg/j 8,3 kg/j 95,4 g/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. RWDDX1XfC9aN (16 maart 2023)

7/8

Projectberekening

Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022_20230221_e1cb893112 Database versie 2022_e1cb893112 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RWDDX1XfC9aN (16 maart 2023)

8/8

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

Totale emissie

Gebruiksfase - Beoogd

Resultaten

Gebruiksfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename van depositie Grootste afname van depositie

RyffMZ3mzHPU (16 maart 2023)

BJZ.nu Overesweg, 7577 PA Oldenzaal Sloop bedrijfspand + realiseren 5 woningen Sloop bedrijfspand + realiseren 5 woningen RyffMZ3mzHPU 16 maart 2023, 02:10 Wnb-rekengrid Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

2022 -

0,1 kg/j

1,8 kg/j

2/6

Projectberekening

Gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2022 Emissiebronnen 1 Wonen en Werken | Woningen | Wonen  Verkeersnetwerk

RyffMZ3mzHPU (16 maart 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

0,1 kg/j

1,8 kg/j

3/6

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste afname van depositie Grootste toename van depositie Hoogste totale depositie

De bronnen op de kaart horen bij de Beoogde situatie.

RyffMZ3mzHPU (16 maart 2023)

4/6

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RyffMZ3mzHPU (16 maart 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

-

-

5/6

Projectberekening

Gebruiksfase, Rekenjaar 2022 1

Wonen en Werken | Woningen

Naam Wonen Uittreedhoogte Locatie X:260917,76 Warmteinhoud Y:482599,04 Spreiding Oppervlakte 0,90 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 2

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Verkeer X:260889,4 Y:482468,58 188,91 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

1,0 m 0,000 MW 1m

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Verkeer projectgebied X:260924,17 Y:482588,01 197,61 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 0,7 kg/j Type scherm - NO₂ 0,2 kg/j Hoogte - NH₃ 50,3 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

41 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 1,1 kg/j Type scherm - NO₂ 0,2 kg/j Hoogte - NH₃ 53,1 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

41 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal

In file

100,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022_20230221_e1cb893112 Database versie 2022_e1cb893112 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/ RyffMZ3mzHPU (16 maart 2023)

6/6

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

Totale emissie

Referentiesituatie - Beoogd

Resultaten

Referentiesituatie - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename van depositie Grootste afname van depositie

RjRqqzZX7KY1 (16 maart 2023)

BJZ.nu Overesweg, 7577 PA Oldenzaal Referentiesituatie Referentiesituatie RjRqqzZX7KY1 16 maart 2023, 02:13 Wnb-rekengrid Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

2022

0,58 mol/ha/j 253,42 ha 0,00 ha 0,58 mol/ha/j 0,00 mol/ha/j

0,8 kg/j

5294784

405,6 kg/j

Landgoederen Oldenzaal

2/7

Projectberekening

Referentiesituatie (Beoogd), rekenjaar 2022 Emissiebronnen 3 Anders... | Anders... | Plan; Bedrijfspand; Bedrijfspand  Verkeersnetwerk

RjRqqzZX7KY1 (16 maart 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

0,8 kg/j

392,6 kg/j 13,0 kg/j

3/7

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

5 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste afname van depositie Grootste toename van depositie Hoogste totale depositie

De bronnen op de kaart horen bij de Beoogde situatie.

RjRqqzZX7KY1 (16 maart 2023)

4/7

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Referentiesituatie" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

253,42

Per gebied

Berekend (ha gekarteerd)

Landgoederen Oldenzaal (50) Achter de Voort, Agelerbroek & Voltherbroek (47) Dinkelland (49) Lemselermaten (48) Lonnekermeer (51) Bergvennen & Brecklenkampse Veld (46)

RjRqqzZX7KY1 (16 maart 2023)

124,08

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

2.250,69

253,42

0,58

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

0,00

0,00

Hoogste totale Met toename Grootste Met afname (ha Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol gekarteerd) afname (mol N/ha/jr) N/ha/jr) N/ha/jr)

2.245,44

124,08

0,58

0,00

0,00

80,76

2.250,69

80,76

0,01

0,00

0,00

34,35 9,12

2.089,02 2.088,35

34,35 9,12

0,01 0,01

0,00 0,00

0,00 0,00

4,92

2.052,79

4,92

0,01

0,00

0,00

0,19

2.235,44

0,19

0,01

0,00

0,00

5/7

Projectberekening

Referentiesituatie, Rekenjaar 2022 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Verkeer X:260848,59 Y:482646,38 216,31 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Verkeer projectgebied X:260889,79 Y:482607,78 221,63 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

Max. snelheid

Anders... | Anders...

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Naam Plan; Bedrijfspand; Uittreedhoogte Bedrijfspand Warmteinhoud Locatie X:260914,55 Spreiding Y:482594,18 Oppervlakte 0,23 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Standaard Profiel Industrie

5,0 m 0,014 MW 3m

Links Rechts NOₓ 5,3 kg/j Type scherm - NO₂ 1,1 kg/j Hoogte - NH₃ 0,4 kg/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

270 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 7,8 kg/j Type scherm - NO₂ 1,7 kg/j Hoogte - NH₃ 0,4 kg/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

In file

270 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal

100,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

NOₓ

392,6 kg/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden.

RjRqqzZX7KY1 (16 maart 2023)

6/7

Projectberekening

Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022_20230221_e1cb893112 Database versie 2022_e1cb893112 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RjRqqzZX7KY1 (16 maart 2023)

7/7

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

Totale emissie

Referentiesituatie - Referentie Aanlegfase - Beoogd

Resultaten

Referentiesituatie - Referentie Aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename van depositie Grootste afname van depositie

RTnAnW6hUXLV (16 maart 2023)

BJZ.nu Overesweg, 7577 PA Oldenzaal Sloop bedrijfspand + realiseren 5 woningen Sloop bedrijfspand + realiseren 5 woningen RTnAnW6hUXLV 16 maart 2023, 02:14 Wnb-rekengrid Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

0,18 mol/ha/j 0,00 ha 241,52 ha 0,00 mol/ha/j 0,41 mol/ha/j

5291726

2022 2022

0,58 mol/ha/j

0,8 kg/j 1,8 kg/j

5294784

405,6 kg/j 50,0 kg/j

Landgoederen Oldenzaal Landgoederen Oldenzaal

2/10

Projectberekening

Aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2022 Emissiebronnen 3 Anders... | Anders... | Laden/lossen middelzware vrachtwagens 4 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Inzet werktuigen 5 Anders... | Anders... | Laden/lossen zware vrachtwagens (1)  Verkeersnetwerk

RTnAnW6hUXLV (16 maart 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

3,0 g/j 1,7 kg/j 90,0 g/j 27,7 g/j

0,4 kg/j 39,2 kg/j 9,1 kg/j 1,3 kg/j

3/10

Projectberekening

Referentiesituatie (Referentie), rekenjaar 2022 Emissiebronnen 3 Anders... | Anders... | Plan; Bedrijfspand; Bedrijfspand  Verkeersnetwerk

RTnAnW6hUXLV (16 maart 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

0,8 kg/j

392,6 kg/j 13,0 kg/j

4/10

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste afname van depositie Grootste toename van depositie Hoogste totale depositie

De bronnen op de kaart horen bij de Beoogde situatie.

RTnAnW6hUXLV (16 maart 2023)

5/10

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

241,52

Per gebied

Berekend (ha gekarteerd)

Landgoederen Oldenzaal (50) Achter de Voort, Agelerbroek & Voltherbroek (47) Dinkelland (49) Lemselermaten (48) Lonnekermeer (51)

RTnAnW6hUXLV (16 maart 2023)

122,70

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

2.250,67

0,00

0,00

2.245,41

0,00

0,00

76,63

2.250,67

0,00

32,17 8,67

2.089,00 2.088,33

1,35

2.052,78

241,52

0,41

122,70

0,41

0,00

76,63

0,01

0,00 0,00

0,00 0,00

32,17 8,67

0,01 0,01

0,00

0,00

1,35

0,01

6/10

Projectberekening

Aanlegfase, Rekenjaar 2022 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Bouwverkeer X:260847,13 Y:482645,62 209,26 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Verkeer projectgebied X:260923,57 Y:482589,65 198,65 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer Naam

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

3

Max. snelheid

Anders... | Anders...

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Laden/lossen Uittreedhoogte middelzware Warmteinhoud vrachtwagens Spreiding Locatie X:260917,76 Y:482599,04 Oppervlakte 0,90 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

RTnAnW6hUXLV (16 maart 2023)

2,5 m 0,000 MW 3m

Links Rechts NOₓ 0,5 kg/j Type scherm - NO₂ 0,1 kg/j Hoogte - NH₃ 14,1 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

1680 p/jaar 20 p/jaar 490 p/jaar 0 p/jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 0,9 kg/j Type scherm - NO₂ 0,2 kg/j Hoogte - NH₃ 13,6 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

In file

1680 p/jaar 20 p/jaar 490 p/jaar 0 p/jaar

100,0 % 100,0 % 100,0 % 0,0 %

NOₓ NH₃

0,4 kg/j 3,0 g/j

7/10

Projectberekening

4

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte Naam

Graafmachine 1

Inzet werktuigen X:260917,76 Y:482599,04 0,90 ha Stageklasse

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

NOₓ NH₃

Brandstofverbruik Draaiuren AdBlue verbruik

3127 l/j 469 l/j

Graafmachine 3

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

977 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

1876 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

391 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja

288 l/j

alle werktuigen op benzine, 2takt

60 l/j

Betonstorter Mini shovel Trilplaat/stamper

160 u/j 188 l/j

Stof Emissie

NOₓ NH₃

Graafmachine 2 met Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, kraker diesel, SCR: ja

Hijskraan

39,2 kg/j 1,7 kg/j

24 u/j

29 l/j

NOₓ NH₃

50 u/j

59 l/j

NOₓ NH₃

96 u/j

113 l/j

NOₓ NH₃

20 u/j

24 l/j

NOₓ NH₃

40 u/j

18 l/j

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

5

Anders... | Anders...

Naam Laden/lossen zwareUittreedhoogte vrachtwagens (1) Warmteinhoud Locatie X:260917,76 Spreiding Y:482599,04 Oppervlakte 0,90 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

RTnAnW6hUXLV (16 maart 2023)

2,5 m 0,000 MW 3m

NOₓ NH₃

17,5 kg/j 0,8 kg/j 2,3 kg/j 0,1 kg/j 5,4 kg/j 0,2 kg/j 10,4 kg/j 0,5 kg/j 2,0 kg/j 93,8 g/j 1,4 kg/j 69,1 g/j 0,2 kg/j 0,0 kg/j 9,1 kg/j 90,0 g/j

8/10

Projectberekening

Referentiesituatie, Rekenjaar 2022 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Verkeer X:260848,59 Y:482646,38 216,31 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Verkeer projectgebied X:260889,79 Y:482607,78 221,63 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

Max. snelheid

Anders... | Anders...

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Naam Plan; Bedrijfspand; Uittreedhoogte Bedrijfspand Warmteinhoud Locatie X:260914,55 Spreiding Y:482594,18 Oppervlakte 0,23 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Standaard Profiel Industrie

5,0 m 0,014 MW 3m

Links Rechts NOₓ 5,3 kg/j Type scherm - NO₂ 1,1 kg/j Hoogte - NH₃ 0,4 kg/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

270 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 7,8 kg/j Type scherm - NO₂ 1,7 kg/j Hoogte - NH₃ 0,4 kg/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigen

In file

270 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal 0 p/etmaal

100,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

NOₓ

392,6 kg/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden.

RTnAnW6hUXLV (16 maart 2023)

9/10

Projectberekening

Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022_20230221_e1cb893112 Database versie 2022_e1cb893112 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RTnAnW6hUXLV (16 maart 2023)

10/10

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12751722/2