Beheerplan Wegen - Bijlage 2 Beheerplan Wegen, TBH BV, Data en financiële consequenties
Tekst van het document
Wegenbeheerplan Gemeente Oisterwijk ‘Meerjarenplanning 2023 – 2027’ Gemeente Oisterwijk maart 2023
Wegenbeheerplan Gemeente Oisterwijk ‘Meerjarenplanning 2023 – 2027’ Gemeente Oisterwijk maart 2023
Colofon Opdrachtgever:
Gemeente Oisterwijk De Lind 44 5061 HX Oisterwijk Projectleider
Dhr. M. Flaman
Opdrachtnemer:
Ingenieursbureau TBH BV Elleboogstraat 3a 5352 LP Ravenstein www.tbh-info.nl T 0486-436607 F 084-7445284 KVK 50100556 Auteurs A. Clarijs & J. de Wildt
Datum vrijgave DEFINITIEF 22-203-03 © 2022 Ingenieursbureau TBH, Ravenstein. ISO 9001 en VCA gecertificeerd Dit document is intellectueel eigendom van de opdrachtgever.
i
Inhoudsopgave Colofon……… .................................................................................................... i Inhoudsopgave .............................................................................................. ii 1. Inleiding ................................................................................................ 1 2. Kwantiteit ............................................................................................. 2 2.1. 2.2. 2.3.
3.
Kwaliteit ................................................................................................ 6 3.1. 3.2. 3.3. 3.4. 3.5.
4.
Kwantitatieve gegevens .................................................................................. 2 Jaar van aanleg ................................................................................................ 4 Wegtype .......................................................................................................... 5
Inspecties ........................................................................................................ 6 Inspectiecijfers ................................................................................................ 6 Beoordeling kwaliteit verhardingen ................................................................ 8 Kwaliteit per wegtype en functie .................................................................. 10 Kwaliteit per woonplaats .............................................................................. 11
Financiële onderhoudsbehoefte .................................................12 4.1. 4.2. 4.3. 4.4.
Algemeen ...................................................................................................... 12 De uitgangspunten ........................................................................................ 12 Basisplanning op korte termijn ..................................................................... 13 Cyclische planning op langere termijn .......................................................... 16
5. Conclusies / aanbevelingen ..........................................................19 Bijlage I Begrippenlijst ......................................................................... I Bijlage II Wegbeheersystematiek .....................................................II Bijlage III Tekeningen groot onderhoud ........................................ IV
ii
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
1.
Inleiding Artikel 16 van de Wegenwet1 verplicht wegbeheerders de hen toegewezen wegen in goede staat2 te houden en verantwoord te beheren. Voor gemeenten is het daarom van belang om de kwaliteit en de onderhoudsbehoefte van het beheerareaal te bepalen. De doelstelling van deze rapportage is het inzichtelijk maken van de kwaliteit en onderhoudskosten van de verhardingen in de gemeente Oisterwijk conform de CROW3-systematiek. Door het uitvoeren van een Globale Visuele Inspectie wordt inzicht gegeven in de conditie van het gehele wegennet waarna door middel van het wegbeheersystemen TBOR de kwaliteit is bepaald. Voor de recente Globale Visuele Inspectie en voor het opstellen van de beheerrapportage is opdracht verleend aan ingenieursbureau TBH BV. De rapportage is opgesteld aan de hand van CROW publicatie 147 ‘Wegbeheer 2011’. Deze rapportage toetst de geïnspecteerde kwaliteit van wegverhardingen aan de richtlijnen
en
bepaalt
met
behulp
van
gedragsmodellen
en
waarschuwingsgrenzen de planjaren van onderhoud. Aan de hand van maatregelgroepen
en
maatregelen
wordt
een
planning
en
begroting
gegenereerd. In hoofdstuk twee wordt de kwantiteit (areaalgegevens) uiteengezet. Hierbij gaat het om vragen als: Wat heeft de gemeente in beheer en waar bestaat dit uit? In hoofdstuk drie wordt de kwaliteit (resultaten van de Globale Visuele Inspectie) van het wegenareaal gepresenteerd. In dit hoofdstuk wordt ingegaan op de vraag: hoe ligt het wegennet erbij en hoe is de verdeling: voldoende, matig en onvoldoende? De financiële resultaten van de planningen worden in hoofdstuk vier weergegeven. De conclusies en aanbevelingen zijn beschreven in hoofdstuk vijf.
1 De Wegenwet regelt het onderhoud van wegen, de toegankelijkheid van openbare wegen en bevat enkele verplichtingen voor de
wegbeheerder. 2 In de Wegenwet wordt overigens niet nader gedefinieerd wat verstaan moet worden onder ‘in goede staat’ houden. 3 Centrum voor Regelgeving en Onderzoek in de Grond-, Water- en Wegenbouw en de Verkeerstechniek (CROW).
Ingenieursbureau TBH
blad 1 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
2.
Kwantiteit In dit hoofdstuk worden de kwantitatieve gegevens van de wegen in de gemeente Oisterwijk uiteengezet. De kwantitatieve gegevens beschrijven wat de gemeente in beheer heeft, de ouderdom van het beheerareaal en de hoeveelheid vierkante meters dat er van een bepaald wegtype aanwezig is.
2.1.
Kwantitatieve gegevens De oppervlakten uit het wegbeheerbestand zijn bepaald vanuit de administratieve gegevens. Dit zijn de oppervlakten en lengtes als opgenomen in de beheerdata. Uit het huidige wegbeheerbestand blijkt dat de totale in beheer zijnde administratieve rijbaanlengte van de gemeente Oisterwijk ongeveer 313 kilometer bedraagt. Hiervan is 160,8 kilometer asfalt, 128,9 kilometer elementen, 1,1 kilometer betonverharding en 22,3 kilometer is onverhard of halfverhard.
Figuur 2.1
Verdeling van areaal op basis van verharding weergegeven in % in de gemeente Oisterwijk (2022)
0,64%
5,28%
31,26%
62,82%
Asfalt
Elementen
Beton
Onverhard
De gemeente Oisterwijk heeft in totaal circa 2,44 miljoen vierkante meter aan wegenareaal in beheer, hiervan is circa 31,3 procent asfaltverharding, 62,8 procent elementenverharding, 0,6 procent betonverharding, 5,3 procent onverhard en halfverhard. Zie tabel 2.2.
Ingenieursbureau TBH
blad 2 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
Oppervlakte in m2 wegenareaal Oisterwijk op basis van woonplaats en verhardingstype (2022)
Tabel 2.2
Woonplaats Haaren
Heukelom
Moergestel
Oisterwijk
Totaal
Verharding
m²
%
m²
%
m²
%
m²
%
m²
%
Asfalt
176.275
35,23%
57.342
83,06%
229.564
44,30%
492.527
36,98%
955.707
39,50%
Elementen 264.045 52,76%
7.640
11,07%
259.216
50,02%
794.131
59,63%
1.325.032
54,76%
0,00%
9.789
1,89%
933
0,07%
15.001
0,62%
3,32%
123.822
5,12%
55,05% 2.419.563
100,00%
Beton
4.279
0,86%
0
Onverhard
55.824
11,16%
4.056
5,88%
19.665
3,79%
44.277
Totaal
500.423 20,68% 69.038
2,85%
518.234
21,42%
1.331.868
Ingenieursbureau TBH
blad 3 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
2.2.
Jaar van aanleg In onderstaand histogram, figuur 2.3 ‘jaar van aanleg’, is de aanleg van wegvakonderdelen in vierkante meters gepresenteerd per periode van vijf jaar. Op deze wijze wordt inzicht verkregen in de opbouw van aanlegjaren van het gehele beheerareaal. Momenteel is 1,3 procent van de asfaltwegen ouder dan 60 jaar. Voor elementen geldt dat momenteel 18,8 procent ouder is dan 40 jaar.
Figuur 2.3
Aangelegde oppervlakte in m2 per periode in de gemeente Oisterwijk
400000 350000 300000 250000 200000 150000 100000 50000 0
Asfalt
Ingenieursbureau TBH
Elementen
Beton
Onverhard
blad 4 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
2.3.
Wegtype Binnen het wegbeheer worden wegen ingedeeld in wegtypen. Dit zijn benamingen voor een weg met bepaalde kenmerken, die een aanduiding zijn voor de functie, het gebruik of het beheer van de weg.
Tabel 2.4
Indeling wegtypes
Wegtype
Benaming
Gebruiksfunctie
1 2
Hoofdwegennet Zwaar belaste weg
3
Gemiddeld belaste weg
4
Licht belaste weg
5
Weg in woongebied
6
Weg in verblijfsgebied
7
Fietspaden
Stadsautosnelweg en autoweg Dit zijn provinciale wegen, industriewegen of vergelijkbare wegen welke zwaar worden belast. Dit zijn drukke wegen in het buitengebied, industriewegen en de hoofdontsluitingswegen binnen de bebouwde kom. Dit zijn rustige wegen in het buitengebied en buurtontsluitingswegen binnen de bebouwde kom. Dit zijn alle woonstraten binnen de bebouwde kom, waaronder ook parkeerterreinen en inritten. Dit zijn wegen binnen de kom die gesloten zijn voor gemotoriseerd verkeer, zoals winkelerven, pleinen en voetpaden. Dit zijn alle aanliggende of vrij liggende fietspaden binnen en buiten de kom.
In onderstaande tabel 2.5 is de procentuele verdeling van het wegenareaal naar wegtypen weergegeven. Tabel 2.5
Verdeling wegenareaal naar wegtypen in de gemeente Oisterwijk (2022)
Verdeling wegenareaal naar wegtype Wegtype
Asfalt
Elementen
Beton
Onverhard
Totaal
Percentage
3 Gemiddeld belaste weg
250.518
50.542
5.243
0
306.302
12,58%
4 Licht belaste weg
408.315
131.757
1.092
54.599
595.763
24,48%
5 Weg in woongebied
130.282
732.019
1.034
45.847
909.182
37,35%
6 Weg in verblijfsgebied
14.730
388.909
279
12.706
416.623
17,12%
7 Fietspaden
148.947
39.654
6.434
11.072
206.107
8,47%
Eindtotaal
952.791
1.342.881
14.082
124.224
2.433.978
100,00%
Percentage
39,15%
55,17%
0,58%
5,10%
100,00%
Ingenieursbureau TBH
blad 5 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
3.
Kwaliteit In dit hoofdstuk wordt de onderhoudstoestand van het beheerareaal uiteengezet. De kwalitatieve gegevens hebben betrekking op de vertaling van de inspectiegegevens. De hoofdstukken twee en drie zijn van belang voor het opstellen van een onderhoudsplanning en begrotingen.
3.1.
Inspecties Om tot een kwaliteitsbeoordeling te komen zijn alle wegvakonderdelen geïnspecteerd. In de zomer van 2022 is de conditie van de verhardingen in beeld gebracht door het uitvoeren van een Globale Visuele Inspectie. Dit betekent dat alle wegvakonderdelen bestaande uit asfalt, elementen en beton zijn beoordeeld op schades volgens CROW-publicatie 146 C. De belangrijkste schadebeelden zijn in onderstaande tabel weergegeven.
Tabel 3.1
Schadebeelden
Schadegroep Textuur Vlakheid Samenhang Waterdichtheid Diverse Klein onderhoud
3.2.
Asfalt Rafeling Dwarsonvlakheid Oneffenheden Scheurvorming Berm Afwatering Dwarsscheuren Dwarslassen Langslassen Gaten
Schade Elementen Dwarsonvlakheid Oneffenheden Berm Afwatering Gaten
Inspectiecijfers Tijdens de beoordeling wordt voor alle schadebeelden een schadebeoordeling de ernst van de schade gegeven, te weten: geen (G), lichte (L), matige (M) of ernstige (E) schade. Daarnaast wordt de omvang van de geconstateerde schade genoteerd in de cijfers 1 (= geringe), 2 (= enige) en 3 (= groot). De geïnspecteerde arealen wijken af van de in beheer zijnde oppervlakte zoals gepresenteerd in tabel 2.1. Dit verschil ontstaat omdat niet alle wegvakonderdelen worden geïnspecteerd. Dit is bijvoorbeeld het geval als er wegwerkzaamheden worden uitgevoerd ten tijde van de weginspectie of wanneer de situatie buiten niet overeenkomt met het inspectiebestand.
Ingenieursbureau TBH
blad 6 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
Tabel 3.2
Verdeling ernst van de schadebeelden in percentages (door afronding is de optelling niet altijd 100)
M2
M3
E1
E2
32,25% 2,49% 4,59% 30,74%
3,43%
1,04%
4,78%
3,17% 0,91%
85,75%
8,91%
2,51% 2,68%
0,16%
0,00% 0,00% 0,00%
0,00% 0,00%
4, 5
85,59%
9,77%
2,88% 0,30%
1,08%
0,11%
0,27%
0,00% 0,00%
3 t/m 6
98,93%
0,00%
0,00% 0,00%
0,60% 0,003% 0,00% 0,42%
0,05% 0,00%
7
82,99%
0,00%
0,00% 0,00% 15,30%
0,07%
0,00%
1,63%
0,01% 0,00%
6
82,24%
5,09%
0,00% 0,00%
0,00%
2,54%
0,00%
9,74%
0,38% 0,00%
3, 4, 5, 7
75,42%
10,69% 0,98% 0,00%
2,97%
0,00% 0,00% 9,60%
0,18% 0,16%
6
35,77%
31,25% 5,61% 7,24% 11,93%
0,00% 0,00%
0,94% 0,00%
3, 4, 5, 7
35,16%
28,51% 0,70% 0,69% 12,66% 0,60% 0,00% 18,26% 2,71% 0,71%
87,15%
8,18%
2,04% 2,52%
0,09%
0,02% 0,00% 0,00%
0,00% 0,00%
3, 4, 5
76,62%
12,79% 2,79% 6,24%
1,11%
0,03%
0,18%
0,10% 0,00%
3 t/m 6
63,33%
0,00%
0,00% 0,00% 21,98%
0,58%
0,02% 13,19% 0,85% 0,05%
7
22,26%
0,00%
0,00% 0,00% 60,18% 12,78% 0,01%
4,71%
0,06% 0,00%
6, 7
95,29%
0,00%
0,00% 0,00%
1,59%
0,12%
0,01%
2,41%
0,58% 0,00%
3, 4, 5
97,62%
0,00%
0,00% 0,00%
1,00%
0,05%
0,05%
1,08%
0,20% 0,00%
Cementbeton Oneffenheden
3 t/m 7
83,07%
0,00%
0,00% 0,00% 16,93%
0,00% 0,00% 0,00%
0,00% 0,00%
Scheurvorming
3 t/m 7
92,85%
0,00%
0,00% 0,00%
6,82%
0,33%
0,00% 0,00%
0,00% 0,00%
Voegvulling
3 t/m 7
100,00% 0,00%
0,00% 0,00%
0,00%
0,00% 0,00% 0,00%
0,00% 0,00%
Asfalt
Schadebeeld
Wegtype G
L1
Rafeling
3 t/m 7
16,60%
Dwarsonvlakheid 3, 6, 7
Oneffenheden
Scheurvorming
Randschade
Elementen
Dwarsonvlakheid 6, 7
Oneffenheden
Voegwijdte
L2
L3
M1
0,00%
7,27%
0,13%
In tabel 3.2 is de ernst-omvangcombinatie weergeven van de aangetroffen schadebeelden. Uit deze tabel valt op te maken dat rafeling, scheurvorming en randschade in ernstige vorm vaker voorkomen op asfaltverhardingen. Bij elementenverhardingen komen oneffenheden in ernstige vorm vaker voor. Aan de kleuren in de tabel zijn de richtlijnen te herleiden, zie hiervoor figuur 3.1. De in rood aangegeven vlakken hebben de richtlijn met meer dan één klasse overschreden, de oranje met één klasse en de gele vlakken liggen net voor de richtlijn, maar hebben wel de waarschuwingsgrens overschreden. De richtlijn4 is bepalend voor het inplannen van het onderhoud.
4
Voor het inzien van de richtlijnen en waarschuwingsgrenzen van schade aan asfalt-, elementen- en cementbetonverhardingen zie CROW publicatie 147 ‘Wegbeheer 2011’, p. 20- 22.
Ingenieursbureau TBH
blad 7 van 18
E3
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
Figuur 3.1
Relatie ernst-omvangcombinatie met planperiode/-jaar
3.3.
Beoordeling kwaliteit verhardingen Op basis van de inspectiegegevens is de kwaliteit van het wegenareaal bepaald. Zodra de richtlijn wordt overschreden dient er onderhoud plaats te vinden in de eerste twee planjaren. Wordt de richtlijn niet overschreden dan wordt op basis van gedragsmodellen en waarschuwingsgrenzen het planjaar van onderhoud bepaald. In de kwaliteitscatalogus van het CROW worden vijf verschillende schaalbalken beschreven die de kwaliteit van alle objecten van de openbare ruimte beschrijven. De schaalbalken variëren van zeer goed (A+) tot zeer slecht (D). De relatie met het wegbeheer wordt inzichtelijk gemaakt in figuur 3.2. In tabel 3.3 wordt de kwaliteit van verschillende verhardingssoorten gepresenteerd.
Ingenieursbureau TBH
blad 8 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
Figuur 3.2
Relatie beeldkwaliteit (CROW-publicatie 323) en technische kwaliteit (CROW-publicatie 146/147)
D Er is veel ernstige rafeling. De richtlijn van de CROW is met meer dan één klasse overschreden • Ernst: > 50% per m2 • Omvang: > 50% per 500m2
C Er is aanzienlijke rafeling. De richtlijn van de CROW is overschreden. • Ernst: 20 - 50% per m2 • Omvang: 50 - 100% per 500m2
B Er is enige rafeling. De waarschuwingsgrens is overschreden. • Ernst: 20 - 50% per m2 • Omvang: 30 - 50% per 500m2
A Er is lichte rafeling. Er is enige schade volgens de CROW. • Ernst: 5 - 20% per m2 • Omvang: 5 - 30% per 500m2
A+ Er is geen rafeling. • Ernst: < 5% per m2 • Omvang: < 5% per 500m2
Totaal
Asfalt
323 CROW kwaliteitscatalogus CROW 146/147 Wegbeheer
Cementbeton
Kwaliteitsoverzicht verhardingen 2022 in relatie tot CROW-publicatie 323
Elementen
Tabel 3.3
A+ (zeer goed)
Er is geen schade
11,9% 52,5% 77,4% 37,0%
A (goed)
Er is enige schade
35,0% 29,7% 19,7% 31,7%
B (matig)
De waarschuwingsgrens is overschreden
36,5% 11,8% 2,9% 21,3%
C (onvoldoende)
De richtlijn is overschreden (onderhoud binnen twee jaar noodzakelijk)
7,6%
0,1%
0,0%
3,0%
D (te slecht)
De richtlijn is meer dan een klasse overschreden (onderhoudsachterstand)
9,0%
5,9%
0,0%
7,1%
Uit bovenstaande tabel blijkt dat het beheerareaal in redelijke staat verkeerd. Op circa 10% van het areaal dient binnen twee jaar groot onderhoud gepleegd te worden. In een normale verdeling bevindt 5 tot 10 procent van het areaal zich in een matige of slechte staat. Wel bevindt ruim 21% van het totale areaal zich in een matige staat, dit betekent dat ongeveer een vijfde van het areaal binnen 3 tot 5 jaar onderhoud nodig heeft. Samen met het deel dat onvoldoende scoort kom dit uit op bijna een derde van het areaal.
Ingenieursbureau TBH
blad 9 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
3.4.
Kwaliteit per wegtype en functie Per wegtype kan een weergave gemaakt worden die laat zien wat de technische kwaliteit per wegtype is.
Tabel 3.5
Kwaliteit per wegtype in de gemeente Oisterwijk (2022)
Verharding
Wegtype
Asfalt
Elementen
Beton
Totaal
3 Gemiddeld belaste weg
D
A
A+
D
4 Licht belaste weg
D
B
A+
D
5 Weg in woongebied
D
B
A+
B
6 Weg in verblijfsgebied
D
C
A+
C
7 Fietspaden
D
D
A
D
Totaal
D
B
A+
C
In de bovenstaande tabel is de kwaliteit op basis van “wegtype” aangegeven. Hier is een eenduidiger beeld te zien van de gemiddelde kwaliteit. Met name de asfaltverhardingen scoren slecht, hierin is veel onderhoudsachterstand weg te werken om kapitaalsvernietiging te voorkomen. Het wegtype ‘fietspaden’ scoort bij de elementenverhardingen slecht, dat de fietspaden slecht scoren is een zorgelijke toestand. Dit kan betekenen dat er gevaarlijke situaties bestaan voor fietsers met ongevallen met letsel tot gevolg. De betonverhardingen in het algemeen scoren uitstekend, echter is dit maar een fractie van het totale areaal. Tabel 3.6
Kwaliteit per functie in de gemeente Oisterwijk (2022)
Kwaliteit per functie Functie
Asfalt
Elementen
Beton
Totaal
Rijbaan
D
B
A+
C
Fietspaden
D
D
A
D
Voetpaden
D
C
A
C
Parkeervlak
D
B
A+
B
Overige
B
A+
A+
A+
Totaal
D
B
A+
C
Bovenstaande tabel 3.6 geeft de kwaliteit per functie weer, ook hier is te zien dat de asfaltverhardingen slecht scoren. Bij de elementen scoren, zoals eerder genoemd, de fietspaden slecht, de voetpaden scoren ondermaats. Doordat de fietspaden bij zowel de asfalt- als elementenverharding slecht scoort, scoort deze functie in het algemeen ook slecht. De reden hiervoor is dat het areaal aan asfalt binnen bepaalde functies aanzienlijk hoger is dan elementenverharding. De functies rijbaan en voetpaden scoren in het algemeen ondermaats.
Ingenieursbureau TBH
blad 10 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
3.5.
Kwaliteit per woonplaats In onderstaande tabel 3.7 is de kwaliteit per woonplaats op basis van verharding gepresenteerd. De woonplaats Heukelom scoort in het algemeen slecht. De woonplaatsen Moergestel en Oisterwijk scoren ondermaats. Ook hier is goed te zijn dat de mindere scores met name veroorzaakt worden door de kwaliteit van asfaltverhardingen.
Tabel 3.7
Ingenieursbureau TBH
Kwaliteit per woonplaats in de gemeente Oisterwijk (2022)
Kern
Asfalt
Elementen
Beton
Totaal
Haaren
D
A
A+
B
Heukelom
D
A+
-
D
Moergestel
D
B
A+
C
Oisterwijk
D
C
A+
C
Totaal
D
B
A+
C
blad 11 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
4.
Financiële onderhoudsbehoefte
4.1.
Algemeen Met behulp van het beheerpakket TBOR is de financiële onderhoudsbehoefte voor de periode 2023 – 2027 bepaald. Op basis van de kwantitatieve en kwalitatieve gegevens worden de onderhoudsmaatregelen, inclusief de kosten, bepaald.
4.2.
De uitgangspunten Bij het bepalen van het wegenonderhoud worden de volgende uitgangspunten gehanteerd: •
De
meerjarenplanning
houdt
geen
rekening
met
toekomstige
areaaluitbreidingen. •
Het moment van uitvoeren wordt gepland op basis van de schade die de richtlijn benaderd of overschrijd.
•
Bij
vernieuwing
van
het
verhardingsmateriaal
wordt
dezelfde
materiaalsoort aangehouden. •
Er is geen rekening gehouden met externe invloeden als werkzaamheden aan kabels en leiding en klimatologische omstandigheden.
•
De eenheidsprijzen voor de onderhoudswerkzaamheden zijn gebaseerd op de eenheidsprijzen die vermeld staan in het beheersysteem.
•
In de eenheidsprijzen zijn ook de tijdelijke verkeersmaatregelen en de aannemerskosten, te weten: uitvoeringskosten, algemene bedrijfskosten en winst en risico, verwerkt.
•
De eenheidsprijzen zijn exclusief BTW, voorbereiding, administratie en toezicht.
Naast de bovengenoemde uitgangspunten wordt het onderhoud bepaald conform de CROW-systematiek. In bijlage II is deze systematiek in het kort uiteengezet.
DOEL VAN DE ONDERHOUDSSTRATEGIE
Het doel van de gehele onderhoudsstrategie is om verhardingen in een redelijke tot goede onderhoudstoestand te brengen en te houden, dusdanig dat geen enkele verharding in een onderhoudstoestand ‘onvoldoende’ verkeert of komt te verkeren. Hiermee worden onveilige verkeerssituaties vermeden en vindt er geen kapitaalsvernietiging plaats. Het is de taak van de wegbeheerder om de kwaliteit en veiligheid van de wegen te waarborgen, zodat de kans op ongelukken en aansprakelijkheid wordt beperkt.
Ingenieursbureau TBH
blad 12 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
PRIORITEITEN
Prioriteiten beginnen een rol te spelen vanaf het moment dat er, om wat voor reden dan ook, in de basisplanning binnen de planperiode wordt geschoven. Het stellen van prioriteiten bij het verschuiven wil zeggen dat het uitvoeren van onderhoud voor het ene wegvakonderdeel belangrijker is dan voor het andere.
4.3.
Basisplanning op korte termijn In de basisplanning voor de planperiode 2023 – 2027 wordt op basis van de huidige kwaliteit en binnen de technisch toelaatbare grenzen het onderhoud bepaald en gepland. Dit houdt in dat de planning en begroting worden gepland op basis van de technische noodzaak.
Tabel 4.1
Overzicht kosten op basis van de gemuteerde basisplanning 2023-2027
Gemuteerde basisplanning - 2023-2027 Planjaar
Asfalt
Elementen Cementbeton Eindtotaal
Cumulatief
2023
€ 1.578.568
€ 1.968.676
-
€ 3.547.244
€ 3.547.244
2024
€ 1.180.850
€ 33.196
-
€ 1.214.045 € 4.761.290
2025
€ 4.105.352
-
-
€ 4.105.352 € 8.866.642
2026
€ 405.715
€ 283.829
€ 2.985
€ 692.529
€ 9.559.170
2027
€ 77.993
-
-
€ 77.993
€ 9.637.163
€ 2.985
€ 9.637.163
Eindtotaal € 7.348.478 € 2.285.700
Uit tabel 4.1 blijkt dat een bedrag van bijna 9,6 miljoen euro nodig is voor de komende periode van vijf jaar. Het gemiddelde bedrag per jaar bedraagt 1.927.433 euro. Hierbij zal het accent van onderhoud in de eerste jaren voornamelijk op de asfaltverhardingen gelegd moeten worden om de onderhoudskosten niet verder op te laten lopen. Bijlage III bevat tekeningen van het uit te voeren onderhoud per planjaar.
Ingenieursbureau TBH
blad 13 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
4.3.1.
Projecten groot onderhoud De gemeente Oisterwijk heeft momenteel een aantal projecten gepland die te combineren zijn met het groot onderhoud, dit betekent dat de onderhoudskosten van de geplande onderdelen met de projecten als investering gefinancierd worden. Als gevolg van deze projecten is een overzicht van de gemuteerde planning, exclusief de projecten, hieronder gepresenteerd.
Tabel 4.2
Overzicht kosten op basis van de gemuteerde basisplanning 2023-2027, exclusief projecten
Gemuteerde basisplanning exclusief projecten - 2023-2027 Planjaar
Asfalt
Elementen Cementbeton
Eindtotaal
Cumulatief
2023
€ 1.277.905
€ 1.525.642
-
€ 2.803.547
€ 2.803.547
2024
€ 1.145.102
€ 28.452
-
€ 1.173.554
€ 3.977.101
2025
€ 3.774.110
-
-
€ 3.774.110
€ 7.751.212
2026
€ 378.251
€ 236.651
€ 2.985
€ 617.887
€ 8.369.098
2027
€ 77.993
-
-
€ 77.993
€ 8.447.091
€ 2.985
€ 8.447.091
Eindtotaal € 6.653.360 € 1.790.746
Uit bovenstaande tabel is op te maken dat voor de komende vijf jaar ruim 8,4 miljoen euro nodig is ten behoeve van het groot onderhoud. Gemiddeld komt dit neer op bijna 1,7 miljoen euro per jaar. De gemeente Oisterwijk heeft voor de komende twee jaar een bedrag van 5,47 miljoen euro gereserveerd in de voorziening om het groot onderhoud uit te kunnen voeren. Dit betekent dat de gemeente voor de jaren 2025 t/m 2027 bijna 3 miljoen euro nodig heeft om het onderhoud uit te kunnen. Dit betekent dat de gemeente Oisterwijk voor de jaren 2025 t/m 2027 circa 1 miljoen euro per jaar dient te storten in de voorziening.
Ingenieursbureau TBH
blad 14 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
4.3.2.
Klein onderhoud Tijdens het uitvoeren van de Globale Visuele Inspectie is het klein onderhoud opgenomen. Klein onderhoud bevat alle schades die ernstig zijn, maar waarvan de omvang te gering is om als schade te noteren. Als er te weinig geld beschikbaar is voor groot onderhoud heeft dit direct effect op het klein onderhoud. Het benodigde bedrag voor het klein onderhoud wordt bepaald door een vast percentage van het grootonderhoud per type verharding aan te houden. Op basis van tabel 4.3 zijn de jaarlijkse kosten van klein onderhoud bepaald op 300.491 euro.
Tabel 4.3
Kosten klein onderhoud voor de jaren 2023-2027
Kosten per jaar Verharding
Groot onderhoud
Percentage
Klein onderhoud
Asfalt
€ 1.469.696
8%
€ 117.576
Elementen
€ 457.140
40%
€ 182.856
€ 597
10%
€ 60
Beton Totaal per jaar
4.3.3.
€ 300.491
Markeringen De markeringen binnen de gemeente Oisterwijk worden door de buitendienst geschouwd op kwaliteit. Op basis van deze schouw worden de markeringen onderhouden. De kosten hiervoor bedragen 30.000 euro per jaar.
Ingenieursbureau TBH
blad 15 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
4.4.
Cyclische planning op langere termijn Het benodigde budget voor de planperiode 2023 – 2027 is gebaseerd op actuele kwaliteit. Voor de jaren na 2027 wordt gewerkt met beheerstrategieën, in het cyclisch onderhoud. Een beheerstrategie beschrijft het onderhoud dat wordt verwacht in de periode tussen aanleg en rehabilitatie (opnieuw aanleggen) en geeft de daarbij horende kosten aan. In de beheerstrategie zijn de verschillende maatregelen gedefinieerd, die naar verwachting gedurende de levensduur van een constructie worden uitgevoerd. In bijlage IV wordt een onderbouwing gegeven van de gemiddelde jaarlijkse kostprijs voor verhardingen weergegeven. Dit gebeurt door onderhoudsmaatregelen vast te leggen in een cyclus. In tabel 4.4 wordt hiervan een voorbeeld gegeven.
Tabel 4.4
Voorbeeld berekening cyclische levensduur asfalt en elementen
Asfalt, wegtype 3 Jaar van onderhoud Onderhoudsmaatregel
Prijs per m²
13 Frezen 6 cm + inlage 15% oppervlak en dunne deklaag
€ 15,12
25 Overlagen
€ 56,99
38 Frezen 6 cm + inlage 15% oppervlak en dunne deklaag
€ 15,12
50 Rehabilitatie
€ 163,82
Totaal exclusief rehab.
€ 87,23
Totaal inclusief rehab.
€ 251,05
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,74
Per jaar inclusief rehab.
€ 5,02
Elementen, wegtype 7 Jaar van onderhoud Onderhoudsmaatregel
Ingenieursbureau TBH
Prijs per m²
15 Herstraten 30%
€ 17,86
30 100% herstraten
€ 54,17
50 Rehabilitatie
€ 94,32
Totaal exclusief rehab.
€ 72,03
Totaal inclusief rehab.
€ 166,35
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,44
Per jaar inclusief rehab.
€ 3,33
blad 16 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
De uitgangspunten voor de berekening zijn:
Tabel 4.5
•
Het beheerareaal van de gemeente per wegtype;
•
de ondergrond;
•
een kwalitatief gemiddeld opgebouwd wegennet;
•
geen achterstallig onderhoud;
•
inclusief algemene kosten, uitvoeringskosten, winst en risico (18%);
•
exclusief Voorbereiding, Administratie en Toezicht(VAT);
•
inclusief verkeersmaatregelen.
Cyclische kosten 2028 t/m 2032
Verharding Planjaar
Ingenieursbureau TBH
Asfalt
Elementen
Beton
Eindtotaal
2028 €
433.243
€
2.258.540
€
-
€
2.691.783
2029 €
599.652
€
2.407.404
€
-
€
3.007.056
2030 €
6.274.366
€
4.803.826
€
-
€
11.078.193
2031 €
261.982
€
1.207.081
€
-
€
1.469.064
2032 €
2.089.763
€
2.487.450
€
92.045
€
4.669.259
Eindtotaal €
9.659.008
€
13.164.301
€
92.045
€
22.915.354
Per jaar
1.931.802
€
2.632.860
€
18.409
€
4.583.071
€
blad 17 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
4.5.
Jaarlijks terugkerende kosten Naast de kosten voor het kwalitatief geplande onderhoud en het onderhoud op langere termijn, op basis van de levensduur, heeft de gemeente Oisterwijk ook te maken met jaarlijks terugkerende kosten. Deze kosten betreffen met name het verzorgende onderhoud, denk hierbij aan het schoonhouden van de wegen middels onkruidbeheersing en het opruimen en storten van het bladafval. Daarnaast voert de gemeente ook technisch onderhoud uit op de on- en halfverharde wegen en de bermen. Tot slot komen daar ook nog de kosten bij van de gladheidbestrijding, advieskosten (inspecties, beheerplannen, beleidsplannen en onderhoudsbestekken) en onvoorziene kosten. De jaarlijks terugkerende kosten voor de gemeente Oisterwijk zijn opgenomen in tabel 4.6 hieronder. In bijlage V zijn de onderbouwingen voor deze kosten opgenomen.
Tabel 4.6
Jaarlijks terugkerende kosten wegen
Jaarlijks terugkerende kosten Soort
Ingenieursbureau TBH
Kosten
Schoonhouden wegen
€ 323.603,63
Bermenonderhoud
€
Onverharde wegen
€ 20.000,00
55.000,00
Gladheidbestrijding
€
53.850,00
Advies en onvoorzien
€
45.000,00
Totaal
€ 497.453,63
blad 18 van 18
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
5.
Conclusies / aanbevelingen De gemeente Oisterwijk heeft in totaal circa 2,44 miljoen vierkante meter aan wegenareaal in beheer, hiervan is circa 31,3 procent asfaltverharding, 62,8 procent elementenverharding, 0,6 procent betonverharding en 5,3 procent onverhard of halfverhard. Momenteel streeft de gemeente Oisterwijk naar een kwaliteitsniveau B. De staat van het wegareaal heeft een gemiddeld kwaliteitsniveau D. Dit betekent dat er de komende jaren veel geïnvesteerd dient te worden in het wegwerken van de slechte kwaliteit. De slechte kwaliteit bevindt zich met name in de asfaltverhardingen. Bij de functies scoren de fietspaden zowel bij het asfalt als bij de elementen slecht. Hier zal extra aandacht voor moeten zijn de komende beheerperiode. Vanuit de basisplanning is een gemiddeld bedrag van 1.689.418 euro per jaar nodig voor de periode van 2023-2027. Voor het klein onderhoud is een jaarlijks bedrag van 300.491 euro berekend voor de komende vijf jaar. De gemeente Oisterwijk heeft voor de komende twee jaar 5,47 miljoen euro gereserveerd in de voorziening om het de onderhoudsachterstand weg te werken, voor de jaren 2025 t/m 2027 dient de gemeente jaarlijks 1 miljoen euro te storten in de voorziening. Op basis van de cyclische planning, 2028-2032, is een jaarlijks bedrag van ongeveer 4,6 miljoen euro nodig om het cyclisch onderhoud uit te voeren.
Dit bedrag is inclusief rehabilitaties. Tabel 5.1 geeft de totale kosten voor het groot onderhoud over gedurende 10 jaar weer. Het gemiddeld jaarlijkse bedrag dat is berekend voor het groot onderhoud komt neer op 3.136.245 euro per jaar. Hierbij opgeteld de jaarlijkse kosten ten behoeve van het klein onderhoud komt het gemiddeld jaarlijkse onderhoudsbedrag uit op 3.436.736 euro per jaar. In tabel 5.2 zijn de jaarlijks terugkerende kosten opgesomd, hieruit blijkt dat de gemeente 662.453,63 euro jaarlijks benodigd heeft om het overige onderhoud uit te voeren. Samen met de jaarlijkse kosten voor het technische onderhoud aan de verhardingen komt dit uit op 4.391.157 euro per jaar. Het huidige budget van 2.372.832 euro per jaar is dan ook niet toereikend voor de komende 10 jaar.
Ingenieursbureau TBH
blad 19 van 19
22-203-03
Wegenbeheerplan gemeente Oisterwijk – DEFINITIEF – meerjarenplanning 2023 – 2027
Tabel 5.1
Totale kosten groot onderhoud 2023 t/m 2032
Verharding Planjaar
Asfalt
Elementen
Beton
Totaal
Cumulatief
Kwalitatieve planning 2023
€ 1.277.905
€ 1.525.642
-
€ 2.803.547
€ 2.803.547
2024
€ 1.145.102
€ 28.452
-
€ 1.173.554
€ 3.977.101
2025
€ 3.774.110
-
-
€ 3.774.110
€ 7.751.212
2026
€ 378.251
€ 236.651
€ 2.985
€ 617.887
€ 8.369.098
2027
€ 77.993
-
-
€ 77.993
€ 8.447.091
Cyclische planning 2028
€ 433.243
€ 2.258.540
-
€ 2.691.783
€ 11.138.874
2029
€ 599.652
€ 2.407.404
-
€ 3.007.056
€ 14.145.930
€ 4.803.826
-
€ 11.078.193 € 25.224.123
-
€ 1.469.064 € 26.693.187
2030
€ 6.274.366
2031
€ 261.982
€ 1.207.081
2032
€ 2.089.763
€ 2.487.450
Totaal
€ 16.312.367 € 14.955.046 € 95.030 € 31.362.446
Gem. p/jaar € 1.631.237 Tabel 5.2
€ 92.045 € 4.669.259 € 31.362.446
€ 1.495.505
€ 9.503
€ 3.136.245
Jaarlijks terugkerende kosten wegen
Jaarlijks terugkerende kosten Soort
Ingenieursbureau TBH
Kosten
Schoonhouden wegen
€
323.603,63
Bermenonderhoud
€ 220.000,00
Onverharde wegen
€
20.000,00
Gladheidbestrijding
€
53.850,00
Advies en onvoorzien
€
45.000,00
Totaal
€ 662.453,63
blad 20 van 19
Bijlage I
Begrippenlijst
Begroting
De jaarlijkse onderhoudskosten behorend bij een onderhoudsplanning.
Beheergegevens
Verzamelde gegevens (zowel t.a.v. kwantiteit als kwaliteit) van een verhardingsfunctie (rijbaan, voetpad, et cetera).
CROW
Stichting Centrum voor Regelgeving en Onderzoek in de Grond-, Water- en Wegenbouw en de Verkeerstechniek (Horaplantsoen 18, Ede, Postbus 37, Postcode 6710 BA Ede). De methodiek van rationeel wegbeheer is beschreven in Publicatie 147: 'RATIONEEL WEGBEHEER'. Deze publicatie bestaat uit de volgende delen: A. Toelichting op de handleiding; B. Handleiding; C. Schadecatalogus: VISUELE INSPECTIE.
Gedragsmodel
Voorspellingsmodel waarin het kwaliteitsverloop van een schadebeeld in de tijd wordt beschreven.
Groot onderhoud
Onder groot onderhoud vallen de onderhoudsmaatregelen die periodiek worden uitgevoerd. De maatregelen betreffen het tegengaan van structurele achteruitgang van de kwaliteit van de verharding en het handhaven van de oppervlakte eigenschappen op een acceptabel niveau. Groot onderhoud wordt planmatig op gesteld.
Inspectiegegevens
Gegevens waarmee de kwaliteit van het object beschreven wordt.
Kwaliteitsnorm
Objectieve maat voor ‘kwaliteit’, absoluut (bijvoorbeeld: ‘maximaal 2 stuks hondenpoep per 100 strekkende meter’) dan wel relatief (bijvoorbeeld: ‘minder dan 5% van de palen in een damwand wijkt in lijn af van de rest’).
Norm
Waarde die een wegkenmerk tenminste moet hebben om de kwaliteit (en daarmee de veiligheid en het rijcomfort) van de weg niet in gevaar te laten komen.
Rafeling
Schadebeeld vallende onder de schadegroep textuur dat het verdwijnen van mineraal aggregaat (grind, zand, steenslag) uit het verhardingsoppervlak van asfaltverhardingen beschrijft.
Reconstructie
Een reconstructie is een wijziging in de constructie (ten behoeve van het verbeteren van de draagkracht van de weg).
Rehabilitatie
Rehabilitatie is een maatregel die getroffen moet worden als een weg aan het einde van zijn levensduur is. Het betreft hier dus een totale vervanging van de constructie.
Schadebeeld
Bepaalde zichtbare, typerende vorm waarin schade aan een verharding aan de dag treedt.
TBOR
Totaal Beheer Openbare Ruimte, een beheersysteem dat is ontwikkeld door Ingenieursbureau TBH waarin het mogelijk is om een onderhoudsplanning te genereren en de kwaliteiten te bepalen van de wegvakonderdelen.
Ingenieursbureau TBH
blad I van IX
Bijlage II
Wegbeheersystematiek Aan het eind van de jaren 1970 zijn de eerste stappen naar een landelijke wegbeheersystematiek gemaakt. In de jaren 1980 kwam een eerste publicatie van het CROW over een landelijke normering van het wegbeheer. Op basis van deze systematiek is het eerste geautomatiseerde wegbeheersysteem ontwikkeld en zijn de diverse wegbeheerders - provincies, waterschappen en gemeenten - gaan werken met de systematiek en de geautomatiseerde wegbeheersystemen. De belangrijkste reden om gebruik te maken van deze systematiek is dat de wegbeheerders te maken kregen met onder andere grootschalige uitbreidingen van het beheerareaal, bezuinigingen en vragen vanuit de politiek. In de jaren 1990
hadden
de
meeste
wegbeheerders
de
beschikking
over
een
wegbeheersysteem en kwam op basis van ervaring behoefte aan aanpassing van de landelijk erkende CROW-systematiek. Hierop zijn door het CROW diverse werkgroepen opgericht en is de wegbeheermethodiek vernieuwd. De vernieuwde wegbeheermethodiek is begin 2002 geïntroduceerd en in 2005 en 2011 geactualiseerd. De hoofdonderdelen van de systematiek zijn weergegeven in onderstaande figuur. Figuur II.5.1
Wegbeheerproces
Gegevensbestand
• Kwantitatieve gegevens • Geografische informatie • Wegvakken • Wegvakkenonderdelen • Oppervlakten • Verhardingssoortten • Kwalitatieve gegevens • Globale visuele inspectie
Basisplanning [1-5 jaar]
• Richtlinen CROW • Gedragsmodellen • Waarschuwinggrenzen • Eenheidsprijzen • Maatregeltoets
Budgetplanning
• Beschikbaar budget • Prioritering
Beheerkosten lange termijn • Streefkwaliteit • Onderhoudscycli [> 5 jaar]
Presentatie resultaten
Ingenieursbureau TBH
• Wegbeheerrapportage • Presentatietekeningen
blad II van IX
Systematiek De systematiek is opgezet om antwoord te geven op vragen vanuit de politiek of de maatschappij. Dit betekent dat de wegbeheerder vragen, zoals; “Wat beheer ik?, Hoe is de complete toestand van het beheerareaal?, Wat zijn de kosten voor verantwoord beheer?, Wanneer wordt onderhoud uitgevoerd?” moet kunnen beantwoorden. Om schematisch weer te geven hoe de relatie is tussen alle noodzakelijke gegevens binnen de systematiek zijn figuur II.3 ‘Relatie wegbeheergegevens tot en met het eindresultaat’ globaal weergegeven. Figuur II.3
Relatie beheergegevens tot het eindresultaat
BEHEERGEGEVENS
Kwantiteit (vaste gegevens)
Kwaliteit (variabele - en inspectiegegevens)
ONDERHOUDSSTRATEGIE
CROW- Publicatie 323
Ervaringen wegbeheerder
Eenheidsprijzen
OPSTELLEN PLANNING
Toetsing aan kwalificatie van schades
RESULTATEN
Maatregelentoets gepland onderhoud (1-2 jaar)
Alternatieven bij beschikbaar budget
De planning evenals de resultaten vormen de basis voor het beheer en onderhoud van de gemeentelijke verhardingen. De beheergegevens kunnen zoals
aangegeven
dienen
voor
het
opstellen
van
jaarlijks
onderhoudsprogramma, meerjaren onderhoudsplanning, beleid en strategische beheer.
Ingenieursbureau TBH
blad III van IX
Bijlage III Tekeningen groot onderhoud
Ingenieursbureau TBH
blad IV van IX
Bijlage IV Onderhoudscycli Oisterwijk Asfalt, wegtype 3 Jaar van onderhoud
Onderhoudsmaatregel 13 Frezen 6 cm + inlage 15% oppervlak en dunne deklaag
Prijs per m² € 15,12
25 Overlagen
€ 56,99
38 Frezen 6 cm + inlage 15% oppervlak en dunne deklaag
€ 15,12
50 Rehabilitatie
€ 163,82
Totaal exclusief rehab.
€ 87,23
Totaal inclusief rehab.
€ 251,05
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,74
Per jaar inclusief rehab.
€ 5,02
Asfalt, wegtype 4 Jaar van onderhoud
Prijs per m² 15 Frezen 4 cm + inlage 10% oppervlak en dubbele oppervlakbehandeling € 15,12 Onderhoudsmaatregel
30 Frezen / deklaag
€ 56,99
45 Frezen 4 cm + inlage 10% oppervlak en dubbele oppervlakbehandeling
€ 15,12
60 Rehabilitatie
€ 163,82
Totaal exclusief rehab.
€ 87,23
Totaal inclusief rehab.
€ 251,05
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,45
Per jaar inclusief rehab.
€ 4,18
Asfalt, wegtype 5 Jaar van onderhoud
Onderhoudsmaatregel
Prijs per m²
15 Frezen 4 cm + inlage 10% oppervlak en dubbele oppervlakbehandeling
€ 11,63
30 Frezen / deklaag
€ 56,99
45 Frezen 4 cm + inlage 10% oppervlak en dubbele oppervlakbehandeling
€ 11,63
60 Rehabilitatie
€ 163,82
Totaal exclusief rehab.
€ 80,25
Totaal inclusief rehab.
€ 244,07
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,34
Per jaar inclusief rehab.
€ 4,07
Asfalt, wegtype 6
Ingenieursbureau TBH
blad V van IX
Jaar van onderhoud
Prijs per m² € 11,63 13 Frezen 4 cm + inlage 10% oppervlak en dubbele oppervlakbehandeling Onderhoudsmaatregel
25 Frezen / deklaag
€ 56,99
38 Frezen 4 cm + inlage 10% oppervlak en dubbele oppervlakbehandeling
€ 11,63
50 Rehabilitatie
€ 163,82
Totaal exclusief rehab.
€ 80,25
Totaal inclusief rehab.
€ 244,07
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,61
Per jaar inclusief rehab.
€ 4,88
Asfalt, wegtype 7 Jaar van onderhoud
Prijs per m² 13 Frezen 3 cm + inlage 10% oppervlak en dubbele oppervlakbehandeling € 10,35 Onderhoudsmaatregel
25 Overlagen
€ 37,21
38 Frezen 3 cm + inlage 10% oppervlak en dubbele oppervlakbehandeling
€ 10,35
50 Rehabilitatie
€ 137,45
Ingenieursbureau TBH
Totaal exclusief rehab.
€ 57,91
Totaal inclusief rehab.
€ 195,36
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,16
Per jaar inclusief rehab.
€ 3,91
blad VI van IX
Elementen, wegtype 3
20 Herstraten 30%
Prijs per m² € 17,86
40 100% herstraten
€ 54,17
60 Rehabilitatie
€ 94,32
Jaar van onderhoud Onderhoudsmaatregel
Totaal exclusief rehab.
€ 72,03
Totaal inclusief rehab.
€ 166,35
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,20
Per jaar inclusief rehab.
€ 2,77
Elementen, wegtype 4
20 Herstraten 30%
Prijs per m² € 17,86
40 100% herstraten
€ 54,17
60 Rehabilitatie
€ 94,32
Jaar van onderhoud Onderhoudsmaatregel
Totaal exclusief rehab.
€ 72,03
Totaal inclusief rehab.
€ 166,35
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,20
Per jaar inclusief rehab.
€ 2,77
Elementen, wegtype 5 Jaar van onderhoud Onderhoudsmaatregel
Prijs per m²
20 Herstraten 30%
€ 17,86
40 100% herstraten
€ 54,17
60 Rehabilitatie
€ 94,32
Totaal exclusief rehab.
€ 72,03
Totaal inclusief rehab.
€ 166,35
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,20
Per jaar inclusief rehab.
€ 2,77
Elementen, wegtype 6
15 Herstraten 30%
Prijs per m² € 17,86
30 100% herstraten
€ 54,17
50 Rehabilitatie
€ 94,32
Jaar van onderhoud Onderhoudsmaatregel
Totaal exclusief rehab.
€ 72,03
Totaal inclusief rehab.
€ 166,35
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,44
Per jaar inclusief rehab.
€ 3,33
Elementen, wegtype 7 Ingenieursbureau TBH
blad VII van IX
15 Herstraten 30%
Prijs per m² € 17,86
30 100% herstraten
€ 54,17
50 Rehabilitatie
€ 94,32
Jaar van onderhoud Onderhoudsmaatregel
Totaal exclusief rehab.
€ 72,03
Totaal inclusief rehab.
€ 166,35
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,44
Per jaar inclusief rehab.
€ 3,33
Beton, wegtype 3 & 4 Jaar van onderhoud Onderhoudsmaatregel 30 Ged. plaatvervanging/ oppersen/ frezen 60 Rehabilitatie
Prijs per m² € 115,65 € 94,32
Totaal exclusief rehab.
€ 115,65
Totaal inclusief rehab.
€ 209,97
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,93
Per jaar inclusief rehab.
€ 3,50
Beton, wegtype 5, 6 & 7 Jaar van onderhoud Onderhoudsmaatregel
Ingenieursbureau TBH
Prijs per m²
30 Klein onderhoud
€ 64,09
60 Rehabilitatie
€ 94,32
Totaal exclusief rehab.
€ 64,09
Totaal inclusief rehab.
€ 158,41
Per jaar exclusief rehab.
€ 1,07
Per jaar inclusief rehab.
€ 2,64
blad VIII van IX
Bijlage V Onderbouwing jaarlijks terugkerende kosten Schoonhouden wegen Soort
Kosten
Onkruidbeheersing €
298.603,63
Bladafval storten
€
25.000,00
Totaal
€
323.603,63
Onderhoud bermen Soort
Kosten
Aanvullen / verlagen van bermen
€ 35.000,00
Bermverharding / bermbeton / grasbeton € 20.000,00 Maaien bermen
€ 165.000,00
Totaal
€ 220.000,00
On-/halfverharde wegen Soort
Kosten
Schaven en profileren
€ 20.000,00
Totaal
€ 20.000,00
Gladheidbestrijding Soort
Kosten
Wolfs
€
5.000,00
Inhuur verreiker
€
7.500,00
Software
€
4.000,00
Opslag zout
€
2.000,00
Inzet uren diversen €
25.000,00
Zoutaankoop
€
10.000,00
Meetpunten BAT
€
350,00
Totaal
€
53.850,00
Advies en onvoorzien Soort Advieskosten
Kosten € 10.000,00
Onvoorziene kosten € 35.000,00 Totaal
Ingenieursbureau TBH
€ 45.000,00
blad IX van IX