CConstaterende datNunspeet
Koppel je AI →
Document · PDF

St. t.k.n. nr. 2. Collegerap. Prov. werkgelegenheids enquête

Commissie Maatschappij en Middelen 5 juni 2024, gemeente NunspeetBij agendapunt: Provinciale werkgelegenheid enquête;1.123 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Datum

Akk.

Bespr.

Overleg

B W W W W S

Aan burgemeester en wethouders Datum: Portefeuillehouder: Ambtenaar: Team: Naam teammanager: Directie: Raad: Commissie: OR: Communicatie: Bijlage(n):

29 april 2024 W. Stoffer

Zaaknummer:

1143817

Samenleving/Economische Zaken en Recreatie en Toerisme mr. P.F.A. Klein Nee Maatschappij en Middelen - TKN Nee Ja Openbaar: Ja Provinciale werkgelegenheidsenquête Gelderland - Uitkomsten werkgelegenheidsonderzoek 2023

Betrokken teams:

Onderwerp: Provinciale werkgelegenheidsenquête (PWE) 2023 Samenvatting Gedeputeerde Staten van Gelderland bieden u de uitkomsten van de Provinciale Werkgelegenheidsenquête (PWE) 2023 aan. Deze treft u hierbij aan. De werkgelegenheid is in 2023 in Nunspeet gegroeid met 2,5% tegen 3,0% in de provincie Gelderland. De sterkste groei in Nunspeet is er te zien in de horeca en gezondheidszorg. Er is bij de sector detailhandel een krimp te zien van het aantal banen. Het blijft wel de sector met de meeste banen. Het aantal bedrijven in Nunspeet is toegenomen tot 2.950. De gemiddelde groei van het aantal bedrijven over de periode 2014-2023 is in Nunspeet gelijk aan de provinciale groei, 3.6%. Sectoren die het meest vertegenwoordigd zijn, zijn de bouw, handel en zakelijke dienstverlening. Advies aan burgemeester en wethouders Uitkomsten Provinciale Werkgelegenheidsenquête 2023 voor kennisgeving aannemen en deze ter kennisneming sturen naar de commissie M&M.

Collegevergadering van: 07-05-24 Beslissing college: conform advies

Nummer:

Pagina 1 van 3

-2-

TOELICHTING Gedeputeerde Staten van Gelderland bieden u de uitkomsten van de Provinciale Werkgelegenheidsenquête 2023 aan. De provinciale werkgelegenheidsenquête (PWE) is een jaarlijks onderzoek naar de aard en omvang van de Gelderse werkgelegenheid. Het onderzoek wordt gedaan samen met de gemeenten. De uitkomsten treft u hierbij aan. Gelderland In de periode 2022-2023 is weer sprake geweest van een forse groei van de werkgelegenheid in Gelderland. Het aantal banen groeide met 3,0%. In totaal waren er op 1 april 2023 1.123.240 banen, dat waren er 32.720 meer dan in 2022. Het aantal banen is in alle sectoren toegenomen. Net als in de periode 2021-2022 was de gezondheidszorg goed voor de meeste nieuwe banen. Met een toename van 6.360 banen, was sprake van een bovengemiddelde groei (3,1%). De hele quartaire sector is relatief hard gegroeid. De groei van het aantal bedrijven blijft onverminderd hoog. In april 2023 werden in totaal 224.920 bedrijven geteld in Gelderland. Dat waren er 12.150 meer dan in 2022. Het aantal bedrijven groeit jaarlijks aanzienlijk harder dan het aantal banen. De groei van het aantal bedrijven kan het afgelopen jaar voor ruim 90% worden toegeschreven aan de eenmanszaken. Het aandeel eenmanszaken is, over lange termijn bezien, aanzienlijk toegenomen. In 1999 was het aandeel eenmanszaken met 35% nog bescheiden.

Inmiddels is dat aandeel opgelopen naar ruim 72% Het mkb bestaat uit 146.030 bedrijven, met in totaal 586.790 banen. Daarmee vormt het mkb 64,9% van alle bedrijven en 52,2% van de werkgelegenheid. Banengroei Noord Veluwe Tot 2016 lag de groei in de Noord Veluwe boven het Gelderse cijfer, daarna lag het steeds op of onder dat niveau. Het afgelopen jaar groeide het aantal banen met 3,4% (+3.230 banen) naar 99.360 banen. Hiermee lag het groeicijfer voor dit jaar iets boven het gemiddelde groeicijfer van 3,0%. Over de afgelopen 10 jaar bezien is het resultaat dat het indexcijfer met 114,2 net iets lager ligt dan het cijfer voor Gelderland (115,5). De gemiddelde jaarlijkse groei lag met 1,5% net iets onder het niveau van Gelderland (1,6%). Het afgelopen jaar kwamen er vooral banen bij in de gezondheidszorg (+840). Verder kwamen er relatief veel banen bij in de horeca (+560), onderwijs (+370), overheid (+320), zakelijke dienstverlening (+300) en de detailhandel (+360). Bij de sectorstructuur valt het hoge aandeel bouw op. Verder is de detailhandel goed vertegenwoordigd. Het aandeel zakelijke dienstverlening is aanzienlijk lager dan het Gelderse gemiddelde. Dat geldt in iets minder mate ook voor de sectoren vervoer, onderwijs en de groothandel. De sectorstructuur wijkt verder betrekkelijk weinig af van die van Gelderland. De afwijking is de afgelopen 10 jaren kleiner geworden.

In 2014 kende de regio nog een relatief afwijkende sectorstructuur. Ontwikkeling Werkgelegenheid in Nunspeet Na een gemiddelde groei van het aantal banen in de periode 2014-2023 van 1,6% is het aantal banen in 2023 gegroeid met 2,5%. De groei blijft iets achter op het provinciale beeld, waarbij in 2023 een groei was van 3,0%. De groei was in Nunspeet het hoogst in de sectoren horeca en de gezondheidszorg. Er is (afwijkend t.o.v. het Noord Veluwse beeld) bij de sector detailhandel een krimp te zien van het aantal banen. Ten opzichte van de overige sectoren, blijft dit wel de sector met de meeste banen in de gemeente.

-3-

Het aantal bedrijven in Nunspeet is toegenomen tot 2.950. De gemiddelde groei van het aantal bedrijven over de periode 2014-2023 is in Nunspeet gelijk aan de provinciale groei, 3.6%. Sectoren die het meest vertegenwoordigd zijn, zijn de bouw, handel en zakelijke dienstverlening. Ontwikkeling banen in cijfers in de gemeente Nunspeet Banen 2022 2023

Sectoraandeel 2023 Nunspeet

Sectoraandeel 2023 Gld

Landbouw/Visserij Industrie/Delfstoffenwinning Nutsbedrijven Bouwnijverheid Groothandel Detailhandel/autohandel Vervoer, opslag en communicatie Horeca Financiële instellingen Zakelijke dienstverlening Openbaar bestuur Onderwijs Gezondheidszorg Overige dienstverlening

310 1.770 0 1.270 670 2.980 990

310 1.840 0 1.330 700 2.790 970

2,0% 12,3% 0,0% 8,9% 4,7% 18,7% 6,5%

2,3% 10,4% 1,4% 6,1% 5,8% 11,3% 7,3%

1.040 120 1.760 420 700 2.010 500

1.160 110 1.780 430 730 2.260 500

7,8% 0,8% 11,9% 2,9% 4,9% 15,2% 3,4%

4,8% 1,3% 13,9% 4,9% 7,8% 18,5% 4,2%

Alle sectoren

14.550

14.910

100,0%

100,0%

Bedrijven

2022

2023

Sectoraandeel 2023 Nunspeet

Sectoraandeel 2023 Gld

Landbouw/Visserij Industrie/Delfstoffenwinning Nutsbedrijven Bouwnijverheid Groothandel Detailhandel/autohandel Vervoer, opslag en communicatie Horeca Financiële instellingen Zakelijke dienstverlening Openbaar bestuur Onderwijs Gezondheidszorg Overige dienstverlening

160 130 0 480 110 380 180

150 140 0 520 120 380 190

5,1% 4,8% 0,1% 17,5% 3,9% 12,9% 6,3%

4,4% 4,3% 0,2% 11,1% 3,8% 11,3% 6,8%

130 10 620 10 130 250 220

140 10 650 10 140 270 230

4,8% 0,4% 22,1% 0,2% 4,8% 9,2% 7,8%

3,3% 0,6% 23,7% 0,2% 6,5% 13,1% 10,7%

Alle sectoren

2.800

2.950

100,0%

100,0%

Beleidsindicatoren Het aantal banen en vestigingen in de gemeente Nunspeet worden als KPI’s gebruikt.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14189953/1