St. t.k.n. nr. 1. Collegerapp. uitkomsten Provinciale Werkgelegenheidsenquete 2024
Tekst van het document
Aan burgemeester en wethouders Datum: Portefeuillehouder: Ambtenaar: Team: Naam teammanager: Directie: Raad: Commissie: OR: Communicatie: Bijlage(n): Betrokken teams:
7 mei 2025 M. van de Bunte
Zaaknummer:
1301430
Samenleving/Economische Zaken en Recreatie en Toerisme
Nee Maatschappij en Middelen - TKN Nee Ja Openbaar: div.
Ja
Onderwerp: Uitkomsten Provinciale Werkgelegenheidsenquête 2024 Samenvatting Gedeputeerde Staten van Gelderland bieden u de uitkomsten van de Provinciale Werkgelegenheidsenquête (PWE) 2024 aan. Deze treft u als bijlage hierbij aan. De werkgelegenheid is in 2023 in Nunspeet licht gekrompen met –0,6% tegen 1,8% groei in de provincie Gelderland. De sterkste krimp in Nunspeet is er te zien in de detailhandel/autohandel. Vorig jaar was er bij de sector detailhandel ook al een krimp te zien van het aantal banen. Het blijft wel de sector met de meeste banen. Het aantal bedrijven in Nunspeet is toegenomen tot 3.130. De gemiddelde groei van het aantal bedrijven over de periode 2015-2024 is in Nunspeet met 4% hoger dan de provinciale groei, 3.8%. Sectoren die het meest vertegenwoordigd zijn, zijn de bouw, handel en zakelijke dienstverlening. Advies aan burgemeester en wethouders Uitkomsten Provinciale Werkgelegenheidsenquête 2024 voor kennisgeving aannemen en deze ter kennisneming sturen naar de commissie M&M.
Collegevergadering van: Beslissing college:
Nummer:
Pagina 1 van 3
-2-
TOELICHTING Gedeputeerde Staten van Gelderland bieden u de uitkomsten van de Provinciale Werkgelegenheidsenquête 2024 aan. De provinciale werkgelegenheidsenquête (PWE) is een jaarlijks onderzoek naar de aard en omvang van de Gelderse werkgelegenheid. Het onderzoek wordt gedaan samen met de gemeenten. De uitkomsten treft u als bijlage hierbij aan. Gelderland In de periode 2023-2024 is weer sprake geweest van groei van de werkgelegenheid in Gelderland. Het aantal banen groeide met 1,8%. In totaal waren er op 1 april 2024 1.141.690 banen, dat waren er 20.300 meer dan in 2023. Het aantal banen is niet in alle sectoren toegenomen: in de landbouw/visserij, groothandel en onderwijs is een daling te zien . Net als in de periode 2022-2023 was de gezondheidszorg goed voor de meeste nieuwe banen. Met een toename van 7.540 banen, was sprake van een bovengemiddelde groei (3,6%). De hele quartaire sector is relatief hard gegroeid. De groei van het aantal bedrijven blijft onverminderd hoog. In april 2023 werden in totaal 224.920 bedrijven geteld in Gelderland. Dat waren er 12.150 meer dan in 2022. Het aantal bedrijven groeit jaarlijks aanzienlijk harder dan het aantal banen. De groei van het aantal bedrijven kan het afgelopen jaar voor ruim 90% worden toegeschreven aan de eenmanszaken. Het aandeel eenmanszaken is, over lange termijn bezien, aanzienlijk toegenomen.
In 1999 was het aandeel eenmanszaken met 35% nog bescheiden. Inmiddels is dat aandeel opgelopen naar ruim 72% Het mkb bestaat uit 146.030 bedrijven, met in totaal 586.790 banen. Daarmee vormt het mkb 64,9% van alle bedrijven en 52,2% van de werkgelegenheid. Ontwikkeling Werkgelegenheid in Nunspeet Na een gemiddelde groei van het aantal banen in de periode 2015-2024 van 1,5% is het aantal banen in 2024 licht gekrompen met -0,6%. De groei blijft achter op het provinciale beeld, waarbij in 2024 een groei was van 1,8%. De groei was in Nunspeet het hoogst in de sector bouwnijverheid. Er is bij de overige sectoren een lichte groei of krimp te zien van het aantal banen. Ten opzichte van de overige sectoren, zijn detailhandel/autohandel en gezondheidszorg de sectoren met de meeste banen in de gemeente. Het aantal bedrijven in Nunspeet is toegenomen tot 3.130. De gemiddelde groei van het aantal bedrijven over de periode 2015-2024 is in Nunspeet met 6,3% groter dan de provinciale groei van 5,6%. Sectoren die het meest vertegenwoordigd zijn, zijn de bouwnijverheid, gezondheidszorg en zakelijke dienstverlening. Ontwikkeling banen in cijfers in de gemeente Nunspeet Banen 2023 2024 Sectoraandeel 2024 Nunspeet Landbouw/Visserij Industrie/Delfstoffenwi nning Nutsbedrijven
310 1.840 0
Sectoraandeel 2024 Gld
290
2,0%
2,2%
2.080
14,1%
10,3%
0
0,0%
1,5%
-3-
Bouwnijverheid Groothandel Detailhandel/autohand el Vervoer, opslag en communicatie Horeca Financiële instellingen Zakelijke dienstverlening Openbaar bestuur Onderwijs Gezondheidszorg Overige dienstverlening
1.330 700 2.790
1.360
9,2%
6,1%
720
4,9%
5,6%
2.690
18,2%
11,3%
970
960
6,5%
7,2%
1.160 110 1.780
1.190
8,1%
4,8%
110
0,7%
1,3%
1.450
9,9%
14,0%
430 730 2.260 500
430
2,9%
5,0%
690
4,7%
7,6%
2.240
15,2%
18,8%
530
3,6%
4,3%
Alle sectoren
14.910
14.740
100,0%
100,0%
Ontwikkeling bedrijven in cijfers in de gemeente Nunspeet Bedrijven 2023 2024 Sectoraandeel 2024 Nunspeet Landbouw/Visserij Industrie/Delfstoffenwi nning Nutsbedrijven Bouwnijverheid Groothandel Detailhandel/autohand el Vervoer, opslag en communicatie Horeca Financiële instellingen Zakelijke dienstverlening Openbaar bestuur Onderwijs Gezondheidszorg Overige dienstverlening Alle sectoren
Sectoraandeel 2024 Gld
150
140
4,5%
4,2%
140
150
4,9%
4,3%
0
0
0,1%
0,2%
520
550
17,6%
11,2%
120
120
3,7%
3,6%
380
390
12,4%
11,4%
190
190
6,0%
6,8%
140
140
4,6%
3,2%
10
10
0,4%
0,5%
650
720
23,0%
24,0%
10
10
0,2%
0,2%
140
150
4,8%
6,6%
270
310
9,9%
13,3%
230
250
8,0%
10,6%
2.950
3.130
100,0%
100,0%
Beleidsindicatoren Het aantal banen en vestigingen in de gemeente Nunspeet worden als KPI’s gebruikt.