CConstaterende datNunspeet
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage bij Raadsinformatiebrief Economische Monitor KvdV

Commissie Algemeen Bestuur 11 september 2025, gemeente NunspeetBij agendapunt: Informatievoorziening en verantwoording gemeenschappelijke regelingen19.430 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Onderdeel van

Economische Monitor Kop van de Veluwe Editie 2024/2025 Robin Koster | Friso de Vor | Edwin van de Wiel

Gerealiseerd in opdracht van de Kop van de Veluwe

Voorwoord an e e e e en e a e een en a e ee e n ee en e a e e e n e en n e a en e aa e n e e an n e e e an en e e e en e a en an e en een e n aa n e n ne n a en e en n een e e ee e n n n e e aa e e an aan e e an e an e e e aa e e e e en e en e e nnen e een e e an e e e e a n a en n een aa n e na e en e een en en nnen e e ee e an e en e e n aa

e an e e en n ee n a en e e en en a en e n a e en a e e enn e n e e en

ee n en e a e a en e e ee a n en

aa e n a e n ee n e

aa

en e e n e e en n e aan a a en aa e e e e e en e n an n an e e a e e en e e n e en n en en a e a n e en a ee ee en en n e e a een nen

aa e n e e en ne e aa a e e

e

e n n

e a en aan een e e e en en nen e en en e a en e e en

e n n e an e e e e n ee an e n aan e e en e e e en a en e a n n e

e e

e

e e en en e ee n nnen e a e n e e en n e e e e en e e e e en e nnen e an e n e n e a en e e a e en aan en en aa e an en e e en aa e en e e n nnen e n e e e n e en e e e e en n e an e ee e en aa e en e aan a n e n ne n en e a aa e ee n a a en e a e e en aan e aan an e a aa nnen e an n e en een aa e n e e e n e e

e

een e e n e e e e e e en aan

e e e

Liesbeth Vos

en e

n e en an n e e e an e e nnen e en en en naa n e e an e e

a

aa

Klaas Harink

n

e en e

en e e nen

e e n an e en en

e

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

e a e

2

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Inhoudsopgave

2

Kengetallen Kop van de Veluwe

4

De Staat van de Kop van de Veluwe

6

1. Economie

10

1.1 Banen

10

1.2 Sectorspecialisatie

14

1.3 Bedrijfsvestigingen

16

1.4 Toegevoegde waarde

20

2. Bevolking & arbeidsmarkt

22

2.1 Inwoners

23

2.2 Arbeidsaanbod en -deelname

28

2.3 Arbeidsmarktspanning

30

2.4 Woon-werkverkeer

34

3. Bedrijventerreinen

38

3.1 Voorraad bedrijventerreinen

38

3.2 Bedrijven en banen op bedrijventerreinen

40

Gemeentelijke factsheets

44

Bijlage 1 Bedrijventerreinen Kop van de Veluwe

50

Colofon

52

3

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Kop van de Veluwe

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Kengetallen

4

2040

109.768 inwoners

e e

an e e

e e n

111.850 inwoners telt Kop van de Veluwe in 2040 n e

Kop van de Veluwe +0,6%

Kop van de Veluwe +4,0%

Nederland +0,6% (t.o.v. 2024)

Nederland +6,8%

(t.o.v. 2024)

(t.o.v. 2025)

(t.o.v. 2025)

n

n

an e e

e

46.080 personen

a en e aa an e e

e n en n e n

Kop van de Veluwe +4,5%

Kop van de Veluwe +3,1%

Nederland +5,7% (t.o.v. 2022)

Nederland +2,6% (t.o.v. 2022)

1.700 werklozen

77,7% van de 15 tot 75-jarigen

(t.o.v. 2022)

telde Kop van de Veluwe in 2024, an e e e e n

(t.o.v. 2022)

werkt/wil werken in 2024 a e a a e

Kop van de Veluwe 2,8%

Kop van de Veluwe: 77,7%

(2,7% in 2023)

(77,4% in 2023)

Nederland 3,7%

Nederland: 76,0%

(3,6% in 2023)

(75,8% in 2023)

21,2% 18-minners

10,4% 75-plussers

Begin 2025 was 21,2% van alle inwoners in an e e e aa n e

Begin 2025 was 10,4% van alle inwoners in an e e e aa e

Kop van de Veluwe 21,2%

Kop van de Veluwe 10,4%

Nederland 18,4%

Nederland 9,5% (7,0% in 2011)

(23,4% in 2011)

(21,0% in 2011)

(7,4% in 2011)

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

10.300 vestigingen

a en e e

5

De Staat van de Kop van de Veluwe Gezamenlijke kennisbasis

e e an e e e n e ee e ee e e a e an e e e n aa e n e n en e a e en a n e n e ee e aa e a e en a en e a ee e e e n e e e e e n e n an e an e e e a an a an n a en een e a en e enn a e e e e e an e e e e en n an en en n e n en e en en n e an e en e aa aan een e e e e en a e e na e a en e n

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Economie in transitie, populaire woonregio

6

Op basis van een groot aantal indicatoren komt voor de Kop van de Veluwe het beeld naar voren van een regio die op tal an a en n e a e e an e e n e n en e e aa a e a e ene ee een aan a en e en e e en a en an e e a en e e en a e n e n an e a e e na e e e een e e a e e an e e n e n aa en e a e anen n e an e e e ee a e e n en n n een en e enen e e n aa an n e a a e e n e n an e ene en e e en e n an e e n e n e an e e e a n e n e e ee e en ee aan e n e aee n e an e an e e e n e e n e e e e an e e n e aa ee een n e e en an e aan e e an e na e e e en en an n en e a e a e e n e an a e an e an e aan a e e n en n e an e e e ee e a ee aa e e e ena e an e aan a een an a en n e e n e n n e en en an eneen e e e n an e e n e n e e nen n n en en ee e an en e e e n e en n e e a en e e en a e e e n e an e e e en e e aa en a a e ee na e a en n n ee n ne a n een aan e e e e e n ea an e e nee e a e a e e e e en e e en e e a e an eea e a a e a en e a e e en a en e n en e e nee e en e e e e an e e e ee ee n ne aa e e e a n a e en e a en e e n e aan a en e n en an n e e n ne an e e n e an e a e en a en e e an e n an e n e e en e e e an an e na e aan a een a e e an e n an e a nee ee n e n en e enen e a e an e an e e ea n e a e e e e an n en n en e n an e e n

e an e e e n an e e a e e aan a e en e e aa e an e n ea

n e aan een ene en e e n an e e n e a e an een ena e a en ee e e en a een ee e ne ee an e e n e en e e e n n e an e e e n een e e an

en e een ene en e e e e en e en e e nen n n e e a en ee e an e e en a a e e n ea e en en e e e e en e e e e e e en e e nen an an e e a e n e e e aa e aan e een a na e an e ae n e e en e e nen en aa ee e en ee ne e e e e e e ee e een e aa e n aa e n en e e en e e nen a e an e en e n an e e e e aan a e a e e nen e e a e e en e e n nee ee e a

e e

Regionale samenwerking als sleutel

e an e e e e n n ee e e na e na na e en n e na na e n e n en e e n e en a en e n n n n e e n e e en ne an e e en a e e na an e e e e n e en a en e n n e en ee n e e e e ann n en en e e an e n e a ne en e e an e e a e an e e e en e e an e e e e ee en ene en e n ee e e e en e ne a e e e n e n e en e aa a en n a an en e e e e a e aan e e e nen a e en e en een e an e aa naa aan e aan e a een aan a e an e a en n aa ene e a e n e e n en a e en a e a a en e a e na e aa e en en a an e e e e en e n n an aa en en a e e e na e a en e n e een e an e e e

aa

e

en e a e e aan

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

a e e e e e e e e e en en e aa an een e a en e enn a

7

Kaart 0.1 Gemeenten van de Kop van de Veluwe

Oldebroek

Hattem

Elburg Heerde Nunspeet

Kaart 0.2 Gemeenten van COROP-regio Veluwe Oldebroek Hattem

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Elburg

8

Heerde Nunspeet

COROP-regio Veluwe Apeldoorn Barneveld Ede Elburg Epe Ermelo Harderwijk Hattem Heerde Nijkerk Nunspeet Oldebroek Putten Scherpenzeel Voorst Wageningen

Kaart 0.3 Gemeenten van de arbeidsmarktregio’s Veluwe Stedendriehoek en Regio Zwolle Veluwe Stedendriehoek Apeldoorn Brummen Deventer Epe Ermelo Harderwijk Heerde Lochem Olst-Wijhe Putten Voorst Zeewolde Zutphen Regio Zwolle Dalfsen Elburg Hardenberg Hattem Kampen Meppel Nunspeet Oldebroek Ommen Raalte Staphorst Steenwijkerland Westerveld Zwartewaterland Zwolle

e n e n an e e e e e aa e n e an en n e n n e e e an e e na e a en e n an e e e e aan aan e an an een a e en e e e an e en a e en e n ee een e ennen e en na e en e n e en en ontwikkelingen worden in beeld gebracht en een indruk wordt gegeven van wat de economie van de Kop an e e e en e e n e n an e e e aa ee een n en a aa an e a e e a a a e e e an en e e n ne en en e e e e en an e e na e e n e e n e n an e e e ee een e an e a e en e e e n a e e e e e e e e a n e e n a e a en e en e e nen e e e en e e en a e en en e e en ee e e e an e e een en a e ee e n ee e e e a en e an e e e en aa aa e e e e n e e e e an e e e e aa e ee een n an aa e an e e e aa en e an e e an een e aa e n a en n en e en e e an e en a e en e e en ee e n ea an e een en n e en n e a a e nnen e e e aa e e en aan e ee e en e ae aa en e ee en n e e e an e een ae e e e e e e en e en e n en e n a en n e e n n e e en e e e ee aa e e e een an en ee a e en a e a en e nee n e aan n en ee aa ee e e e e n e n an e n e e enn e e

en n a e e een ee a e n een ae an e e e e e a

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Over de Economische Monitor Kop van de Veluwe

9

1. Economie In het kort

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

•

10

e an e e e e e n e a e e nen en ee an n n e e an a e ena e en • e e en e e e e na e e e e en e n e an e e e e en e n e e an a e ena e en • e ee en ee an e e a e e nen e aa n e en en e en n e e an en an e e a e e nen a e n e en ene n e • e en e a an e en e a e e nen en e n e en e n en e nen n e e e en n e e • e an e e e e e n n aa e e n en e aan a e n en a aa ee en e an een aa ee e an e n ea e e e e n en • n en een an a en e en e e e e e n en n e e an en an a e e n en een een an aa • ee n e an e an e e e ee een an an a e aan e e e e aa e n e e e e e e e e aa e an e e e en e en en n e e an a e ee a en

1.1 Banen an e an an e e e an en aa an e e e e en e e en e een n an e an en e e n e n en en aan en an e a e aa n e an e e e e en e e e e en e aa n aan a e a e e nen n e e aan e aan a e en en e ne e e e e e en e an na e n ee e e e en en e e e n aa n e aa e n n e aan e aa aa e en e e e an e aa e a e e an e ee e e aa a e e en e e e an e n aa an e e nnen e e e e e n e en n en e e n e aan n e e a en een an e e e en aa ee e n e e an e en ee a e ee e e e aa an e e e a e e nen e ee aa e e en e n e e n e e e anen

Werkgelegenheid: werkzame personen, werkenden en/of werknemers Werkzame personen

e e a e e nen e en a e e nen e e aa e a e e en a e aa en e e en e ee e a e e nen nnen en n e e en n e ne e en e en e nnen na n n e e an aa n e en an e e e n aa e e en e a e an e e n e e e e ee a en a en a en en ee ee e n en e e n e en en an e e e e ee a an e en e e n a e an e e e an

Werkenden

e en en n a e e nen e n een e e e e a aa en e aa n

Werknemers

nen en e aa e a e

e

en

nnen

ane e e

e n e

en e n e n een a e e een e e en aa e en e een nan aa e e e n en n an aan n e n n en en aa

a a en e een e n e een e aa a e e e n n aa a n n en n n e e e nen ee ee n e a n a e an e e n ee a een e ne e

ee

en

e en

e

e e en an e e e

n n n

ne

en en

e

n

en e

en

Regionale werkgelegenheid blijft achter bij landelijke ontwikkeling n e en e nen n e aa ee e en an e a e e e an a e ee

an e e n

e

en

aa

ee an n ee e e

e e e e en e n e e ee e e en e e e e e en an n

e e an e e e n e e en an e e e e en e n e e en en n e e e e e e e n e e an a e ee e ena e

an e e en

e

e

en

Figuur 1.1 Ontwikkeling werkzame personen, Kop van de Veluwe en Nederland, 2011–2023 na

e aan a en

e

e a

n e

50

120

45

115

40

110

35

105

30

100

25

95

20

2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 Kop van de Veluwe

Index Kop van de Veluwe

Index Nederland

90

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

n e a

Bron: PWE en LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem

11

Sterke ontwikkeling banen in de dienstensector

n a en a e e e nen e aa n e an e e e e en naa e a en e n an e e e e en e an en e en e a an e en e a e e nen en e n e en e n en e nen e e e en e n n e e e naa e e e en e e e ee e e n e en e n e e en en e en aa e en e e en en en a en ne en e e e en en an e e e e en e n e en n en aa ee e a en e nan e an e e e en nee a n e e e aanee en

Figuur 1.2 Aantal werkzame personen naar sector, Kop van de Veluwe, 2023 Groot- en detailhandel Gezondheids- en welzijnszorg Industrie Bouwnijverheid Openbaar bestuur en overheidsdiensten Specialistische zakelijke dienstverlening Horeca Onderwijs Verhuur en overige zakelijke dienstverlening Vervoer en opslag Landbouw, bosbouw en visserij Overige dienstverlening Informatie en communicatie Cultuur, sport en recreatie Financiële instellingen Verhuur van en handel in onroerend goed 0

2.000

4.000

6.000

8.000

10.000

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Bron: PWE en LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem

12

aan e e a en e n an e e e e en e e an e e e e n e e e en a een enene n e e ee en ee an e e a e e nen n e n e en en e en en een e ne ee e n n e ee e e en an n e en n e e en e e e n n e e an en an e e a e e nen a e n e en ene n e e nan e an e en en e n e an e e e e ne n ee e e e e en e n e en en e e e e n e an n e e an a e ee e aan a e a e e nen n e e en e e en e aa e e e n e e an a e ee e e en de werkgelegenheid in de producerende sectoren in de Kop van de Veluwe met 1,8 procent gedaald in de genoemde pee e ee e en e e en n e e an a e ee e e a n a e aa a en e e e e e n an e aan a e a e e nen n e en en e aa e n e e n e a n n e een e e e en e en e e aa e a e en e e e e en e n e n an e an e e e en e an e e an a e ee

Figuur 1.3 Ontwikkeling productie en dienstensectoren in Kop van de Veluwe en Nederland, 2011–2023 20%

18,2%

17,0% 14,8%

15%

12,1%

10% 5,9% 5% 0% -5%

-1,8% Productie

Diensten

Totaal Kop van de Veluwe

Nederland

Bron: PWE en LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem

e en naa e n e n an e a n e e e en an n e e e a e e n an een e e ena e an e aan a e a e e nen n e e n e en e n en e a an e en e e a e a e e en e en n n en en e e e e e en e n e e en e e a e e en e en n en n a e en n a e a e e e e e e e e ne e en n aa en an e e e e en e n n e e e e en e n e e e en e enen e en en a e een e en an e a e e e e en e e e en e e en n aa en e en e en n e en an e e e en e an en e n e nan e n e n en e an en an e n n e en e e e en a en en aa e en e e en en

Figuur 1.4 Ontwikkeling werkgelegenheid naar sector, Kop van de Veluwe en Nederland, 2011–2023 Verhuur en overige zakelijke dienstverlening Informatie en communicatie Specialistische zakelijke dienstverlening Cultuur, sport en recreatie Groot- en detailhandel Onderwijs Overige dienstverlening Bouwnijverheid Horeca Openbaar bestuur en overheidsdiensten Industrie Vervoer en opslag Landbouw, bosbouw en visserij Verhuur van en handel in onroerend goed Financiële instellingen -40% Bron: PWE en LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem

-30%

-20%

-10%

0%

10%

20%

30%

40%

Kop van de Veluwe

50%

60%

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Gezondheids- en welzijnszorg

Nederland

13

1.2 Sectorspecialisatie n e ae

e n a en aan e en ea e en aa n e e n en n ea e en aa n n e en en e en en e a e an e a a e n een e aa e e een n an e na e e e en en aa ee an n en e a e e an een e e n e e e en e e e en e e a e an e a a e an e e e en e e e an een n e en e en e e e a a e aa e a e aa n e en e e en n n ee n e an e an e e e n e e n e e an e e e an e e n e

Sterke specialisatie in Bouwnijverheid

ee een ee an e e e a a e an e an e e e e n e en e a e aa n e e ee en e e e n e ee e e e e e en n en e en en e an e an e e e e ee a naa en a e en e en en e e e e e en n n e an e e e n e e n e e e e an e e e e an e e en n n an e e a e en e nee ee e en n n ee n e e a e n e e e en n e e een e e e e naa n e e e ne e e an an e e e en e e en n e e n e e n e e e an an e e e en an e aa naa en e a n e ee e e an e e en e e e e en e e e n e e e aa e e e n e en e e e e en aa ee aa e n en

ee n e an e an e e e e e a ee n n e e en aa e en e e en en n e e a an en e en e a an e en e e en e en n ee e en n n e en e a e en e e aan e n e aee n e an e an e e e n e e n e e e e an e e n e e e en e a e e e e en e n e e en n e e e a en e a an e en e e en e en n e en en aa en e n an e en e e e e e a a e een e aa e e e e en e n e e en en aa e en e e en en n e en an en e a e e aa e e e e en e n e a a e e n een n e n e a n e en an aa e n en a e e a en e a a e n ea e e aan e n e e e en e n e a en aan a anen n e n e e aan e e en e n an e e n e ee e e

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

aan n aa ne en e en n an e e a e e n e nee ee e en a e an een n e e e en n n e an e e e e n e n e e n e e an e e e e e n aa aa e en en e enen e e en an e ne en n e e e e e n a e e e en e e e n e e e en e a a e aa en en ena e e ene en e e an an en e enen e e en e an e e e e n e a n e ee a e e e n e en e n e e n e e e en n e e n e e an e n an e e e en n e e en en ee e e a e en a en e e e n e en an e e e en e

14

Figuur 1.5 Sectorspecialisatie en -ontwikkeling, Kop van de Veluwe e a a e aa e e

e

n

a e en

n aea

e

e en e

e

e e en e

an

e en e

e

e a e

e n

e

e a e e en e en n

aea

aan a

e

a e e

nen

e en en e en n

en e

n

Groot- en detailhandel

e e n

20%

e

n a e

40% a e

e e en

e n

Cultuur, sport en recreatie n e

n

n e e Horeca

Overige dienstverlening

0% Vervoer en opslag

Verhuur en handel in onroerend goed

-20%

Openbaar bestuur en overheid

an

en

e

n

e

Financiële dienstverlening

-40%

0

0,5

1

1,5

e a

2,0

a e aa

a e

2,5

aa en

NB: Delfstoffenwinning, Energievoorziening en Waterbedrijven en afvalbeheer niet afgebeeld. Dit zijn kleine sectoren in de Kop van de Veluwe. In totaal werken in deze drie sectoren afgerond 60 personen. Bron: PWE en LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem

e n ae e an e en e a e an e a a e a an e aan a e a e e nen an e e e en e e n e e ae e e en e e e e e en e e e e e e e e an e en ee e e ea e an an e e en n aan a e a e e nen n e e e en n e a an en e e en ee ene e aan ee an e e e e n e e e e en e n e an e e e en e an e e e an e e a a e aa en e e an e e e e en e n e an e e e en e an e e an a e ee e an e e e e e e a ee n e e en aan e e e e an e e ae e n e e n aea n

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Hoe figuur 1.5 te lezen?

15

1.3 Bedrijfsvestigingen1

an e an an e e aan a en en en e n en n e an e e en n e n an e e en aa n e e e na e an e e a e en e e an e en aan a n e en an e e na e e n e

e e en e een n an e aa n en ee aa een n an e

Van eenmanszaken tot grote vestigingen e e e

en e n n e en e e e en een a e ee an e en en

e e e en n e e an e e een e

e en e

an ee en

e aan a e en en e en en en een

-

n a e e aa an e an en an e e n en n e en en n e n en e n e n e ee e e e n en e e e e en e e e n a e e an aa a e een a en e e n e e e e en e e n en en n e e e en aa en e aan e a a e e a an e e e e en e e n en en e a e e nen e a e e e n e n e n e ee e e en n e en e n en e n e a e e nen n ee nan e n a en e e e e n en n en e n e a en e a e e nen e e n en a e a e a en en ee a e a en en en an e e n a en e e e e en an e e n a en en e e n aa e e aa e en en e e e e en n e a n e e en a e e e a e e a en n en ee a een en ea e e e e n ee een ee na e e ee a e an e e a e e aa e en aa n en a e en an e e a e a en e ee a a an e en e e n a e e a e an e e e an

e

an a

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

en an a en

16

e

n en

e ne e

n en

e

e e

e e

n en

e

a e e

nen

1

n en ee

Groei aantal vestigingen zet door

na e e e an e e e n aa e n en an e en en n e n en e n aa e a e e n e aan a e n en a aa ee en e an een aa ee e an e n ea e e ee n en e naa e n e n e een an e e e e en an en e a n e aan a e e n en n e an e e e e en e en en e en a e n e e ane e e e a en e e e ena e an e aan a e n en n e an e e e en e an e e e e ana nee e aan a e n en n e ee e e an naa e n ne e e aa ee a nee e n e n an e aan a e n en n e an e e e e a e an een ena e aa n e e an n e e an a e ee

1 In deze rapportage maken we gebruik van cijfers van PWE Gelderland. Dit is een vestigingenregister dat werkgelegenheid registreert op de locatie waar de personen werkzaam zijn. Een bedrijf kan meerdere vestigingen hebben. Zo kan het zijn dat een bedrijf met meer dan 250 werkzame personen – in de CBS definitie een grootbedrijf – op meerdere locaties gevestigd is en de werkgelegenheid verdeeld is over deze locaties. PWE Gelderland telt dan het aantal vestigingen en de werkgelegenheid per vestiging. Hierdoor kan een organisatie dat bekend staat als grootbedrijf in deze statistiek worden verdeeld in meerdere kleine vestgingen.

Figuur 1.6 Ontwikkeling aantal vestigingen, Kop van de Veluwe en Nederland, 2011–2023 n e a

na

e aan a en

e

e a

n e

12

160

11

150

10

140

9

130

8

120

7

110

6

100

5

2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 Kop van de Veluwe

Index Kop van de Veluwe

90

Index Nederland

Bron: BIRO en LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem

Eenmanszaken belangrijkste drijfkracht groei aantal vestigingen e ena e an e aan a e n en n e an e e een an a en en n n e e a e aan e aan a e ne e e e e an e e n en e a e e aan a e ne e n en e e na e an n naa n nen n a en a e n ee ee e e a a a en ee e e e

a

e e e

en aan e a e e nen

e an e aan a

ea e n een an a en en ee an n e aan a nen na n e e e e e en a aa en e en na e en e aan a e e e n en e a e e nen n e e e an e e e n e e n e a e e e e n n e ee e e en n aa e e e e e en e e n

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

na

e n en

17

Figuur 1.7 Ontwikkeling aantal vestigingen naar grootteklasse, Kop van de Veluwe, 2011, 2015, 2020 en 2023* 8.000 6.230 5.680

6.000

4.760 4.000

3.800 1.830 2.270 2.140 1.780

2.000

450 410 490 510 0 Eenmanszaken

Microvestigingen 2011

* an e e e ee aa e an e en n e e e an e e

e

n e e e n

2015 e

e

Kleine vestigingen 2020

70

70

80

90

Middelgrote vestigingen

2023

n en e en ee e e a e e nen n

a e e nen n e a en a e

ee e e-

Bron: BIRO en LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem

e e en e aan e en an e e en e e a en n e an e e e a e en e en e an e e e e n an en e aan e en een an a en n e e a e e n an e an e e an n a en an e e en en n e n en e e n e an e e e een een an aa n e en en n e e an a e ee n e e e aan ee een an a en n e ee e e e an en naa en e aan ee een an a en n e an e e e e e e en en aa n ne e an e e e e

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

aa naa

18

en e e e na e n e aan a e en e e a e aan ee e e n e an e e e a an e e e a n e a e enen e e n en e een en e e ne e e e e n en an e e e n en n e e n n en a an e e aan ee e en n e e e an naa en e aan ee e en en ee e a e e nen a a en ee e e n a ee e e n e an e e e n e e n n a en a e n e e e e en en

en a nee an an an e e e e aa a e a ee n aan e en

Figuur 1.8 Verdeling vestigingenbestand naar grootteklasse, Kop van de Veluwe en Nederland, 2011 en 2023* 100%

1,1%

1,0%

1,7%

1,0%

6,8%

5,9%

8,5%

5,0%

90%

70%

20,1%

20,7%

80% 34,4%

36,4% Middelgrote vestigingen

60%

Kleine vestigingen

50%

Microvestigingen

40% 30%

Eenmanszaken

73,7%

72,4% 65,3%

57,7%

20% 10% 0%

2011

2023

2011

Kop van de Veluwe * an e e e ee aa e an e n e ee e e en n e e e e e an e e e en n

n e aan e en an e an e e e e n en en n

2023

Nederland e

e

n en e a e e

en ee nen n

e

a e e a en a e

nen n

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Bron: PWE en LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem

19

1.4 Toegevoegde waarde en e an e aa n en e e en n e e

e n aa e an een

e e en an een e en

e e e e e aa e een e e e e a e e

e e ee e

en e e e en en en-

Arbeidsproductiviteit en toegevoegde waarde e e e e e e aa e e ee e aan a en a en en e a e e e e en en en en e e en e e a e e n n e eaa e een en a e aan a en a en en e n e e aa aa n ea n e e a a aa e en e aa een ee an e n e e en a an e e e e aa e e e n e e e een e en e e e aa

n

ea e

e ee

Kop van de Veluwe genereert ruim 3,5 miljard euro aan toegevoegde waarde ee n

an e n e e

e an e en an e a e aan a

en

e

e en

an e e e ee een an an a e aan e e e e aa e a e e e e e aa e an e e e an e e n e e e e n e e e e a e e nen n e e an en en an e e e an e e n ee e e e e en n e e an a e ee

nne a

e

aa en

e

e e e

e aa e an e e

n en

e

Figuur 1.9 Toegevoegde waarde naar sector, Kop van de Veluwe, 2023 (x miljoen euro) Industrie Groot- en detailhandel Openbaar bestuur en overheidsdiensten Bouwnijverheid

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Gezondheids- en welzijnszorg

20

Verhuur van en handel in onroerend goed Specialistische zakelijke dienstverlening Verhuur en overige zakelijke dienstverlening Onderwijs Horeca Vervoer en opslag Informatie en communicatie Landbouw, bosbouw en visserij 0

e en e e e e an e ee n e e en e n e en n Bron: LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem

an e e en n e a en e

200

nn n e e

an e en ne e en e a en ne en

400

600

en n en a e e en en a a en an e e e e e aa e

Industrie meeste toegevoegde waarde

aa an an e e e e e aa e e n e e e e an e a e e e e e aa e en an e aa e e en e en an e e na e aa e en en en e en n e e en e en e en n aa ee e an e aa e n e e

ee e e en e en e a an e nee e ee e aa n e a e e en aa e en e e en en e n e en e n en an e a e e e e e

e n e n an e e e e e aa e n e e e ne e a e e e e en a en een a na e n e e e e e aa e en na e nan e n e n en n e e e e en a en een ena e an e e e e e aa e n e en e e e e en e n e aa een a na e an e e e e e aa e en an e e e e e aa e n e ee e an e e e en e aan ee n naa en n e e en an en en en n e e an a e ee e en e a

en e e en e ea e a en een n

en e ee en n e

en en e e en a na e e n e aa e aa an

e

e

e

e an en n

an en an e n n e en e en aa e en e e e n an e e e e e aa e en e e a e e ne an

e e e en a en een n e n en e en e an e e e e e e e e ee e e e a e e en e en n n a e en n a e en e a e a e e en e en n na e e a e e a e n naa e e e e aa e e ne e en a en n e e e en e en an e a e e e e e aa e an e e een en n aa e e e een e an een a a n n en en en an e a e e e e e aa e

e a

Figuur 1.10 Ontwikkeling toegevoegde waarde naar sector, Kop van de Veluwe en Nederland, 2013–2023

Verhuur en overige zakelijke dienstverlening Informatie en communicatie Specialistische zakelijke dienstverlening Bouwnijverheid Groot- en detailhandel Overige dienstverlening Horeca Gezondheids- en welzijnszorg Cultuur, sport en recreatie Vervoer en opslag Openbaar bestuur en overheidsdiensten Verhuur van en handel in onroerend goed Landbouw, bosbouw en visserij Industrie Onderwijs Financiële instellingen -20% Bron: LISA, 2024. Bewerking: Team Moventem

0%

20%

40%

60%

80%

Kop van de Veluwe

100% Nederland

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Totaal

21

2. Bevolking & arbeidsmarkt In het kort • • • •

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

•

22

• • •

•

e n

e e e an e e e n ne e n ne aan a e en e e en e an een aa ee e an e a e e en en en e e e e n e n e an e e e en e e an e a e e e an e e n a en e e e n an e an e e e naa a n e en an e e e a e e n e en e e an e n an e e n e n e an e e e ne e an e e n e e an e an e n an e e n e e nnen an e a e e n n e en ne n e e n ne an e e n e e an naa e an e e e n na en n e an e e e e nen e a a e ee aan e a e a en e an e aa e e ae e e e n e e e ee e nen n a en an e e e e n n e an e e e e en n an e n ea e e e e e en ea e a a e a e an en e n ann n ea e a n e e e a aa an ne e e e a a e e e e en e n e e nee e a e a e e e e en e e e e en aa ee e a een e e en e n e e ee an anen e e en e a e e aan e an a e a en e e e n en e e n ne an e e e en a e en e an e e e an e ee aa ee ee e an e e e ee e e an een ne n aa an een e e

2.1 Inwoners e a

a e n e an e e an n e e aa naa e e en n en e n e n e n en a e en e n n an e e e ee e n e e na e e n e en e a an e e na e a e aan en en e en n e n en n e n an n e ee n aan e aan e n a an een e a n en e a e an e an an na na e en e na e e n e e en e een n an e aa en an an e e n n e n n e an e e e en e n e ee naa e nenen aa e n e n a en e e naa e e e e n en naa e ee

Bevolkingsontwikkeling Kop van de Veluwe loopt in de pas met landelijk ee e e

an a e en e an een aa ee e een n n e n n e en e e e e n en a

e een en an e an e e e e aa n ne a n n ne e an en an e a e e e eneen en e e an e an e e e na en e n e a e e an e e e n n e n en n e n e an e e e en e e e an e a e e e an e

Figuur 2.1 Ontwikkeling bevolking, Kop van de Veluwe en Nederland, 2011–2025 e aan a en

e

e a

n e

Kop van de Veluwe e

Index Kop van de Veluwe

2025*

2024*

98 2023

80 2022

100

2021

85

2020

102

2019

90

2018

104

2017

95

2016

106

2015

100

2014

108

2013

105

2012

110

2011

110

Index Nederland

e

Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

Over een langere periode bekeken, tussen 2011 en 2025, is de omvang van de totale bevolking in de Kop van de Veluwe per a e n en e e e ee n e n e e een e een a e en an en e a e e e een e n e n an e en en aa e n e en n n e e e e e ee n ee n ea e e n e e e n ee e e n en en e en e an a e e n e n a e en e e en en en n e e na e en an e e e e e aa e e e en a e a e en ee aa e aan a n ne n e aa e a e en ee en aa e e n n ee e e a e n a e e en en e naa ee e en e n e n en an e e n an e e een e n ee e a e en aa e a e en a e a e e en n a e e e e e n e n e a e en e e n e n e e a e en e aan e e na e en an e e e e e n e a e en ee e en en n a ee e e e n

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

n e a a

23

Figuur 2.2 Bevolkingsontwikkeling naar gemeente, 2011–2025 n e

111 110 109 108 107 106 105 104 103 102 101 100 99 98

2011

2012

Elburg

e

2013 Hattem

2014

2015 Heerde

2016

2017 Nunspeet

2018

2019

2020

Oldebroek

2021

2022

2023

2024* 2025*

Kop van de Veluwe

Nederland

e

Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

a e aa

an e n e e an e ea een e e e an e e n n e n aa en a en en e e n an e an e e naa e a n e e a en a e en en e a n en a e an e e e an n ne e en e en e e n ne e n an e n ea a e e n an n e e e e e e e ene en e en e e an a n a en n ne e en aa an en n e an e e na a n e n a a e eneen en en e n e

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

a

24

n e en a e en

ea n e e een e n ee en en e aa

e

e e een en an a a e e e n a e e a e e e e n e an en en en n e an e e e e e na e n en e aa n e ee e e e een en een e a e e e an e e e en e e a e e a a e n en ee e e e een e e e n een e n e an e a en e a

Figuur 2.3 Prognose bevolkingsontwikkeling naar gemeente, 2025–2040 n e en n e

108 106 104 102 100 98 96 94 2025

2030 Elburg

Hattem

Heerde

2035 Nunspeet

Oldebroek

2040 Kop van de Veluwe

Nederland

Bron: CBS i.c.m. Primos-prognose (ABF Research), 2024. Bewerking: Team Moventem

Bevolking Kop van de Veluwe vergrijst sneller dan gemiddeld

e e e aa a en aa

en e a e aan a en aan ee n e en n e e e e a e an an e e an e e n n e e ee an n ne en an en n naa en n an e n ea an a e n en naa

an e e e a nee n en n ee n e n e e e e n na n ne n e ee n ea e e n e aan ee n e n ne aa n ee e e e aa e e aan ee n e en en

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

e a een e an an e e n an e an e e e e an e a e e a en e n n e an e e e e a e an een e a e e e ena e an e aan a e en e e e a e an eneen e e n ee n e n e n e e an an e n ea n e ee e aa een a en e na e aan a en e e en en e en e a n e e n e aa e e een e e een en e n e e en an e e an e en n e an e e e e aan ee an e e aa e n e e e e e en an en naa en n e e an a e ee e en en an en naa en an e e n an n en e n aa na e n e an e e e a n e een e ne ee an n

25

Figuur 2.4 Ontwikkeling leeftijdsopbouw bevolking, Kop van de Veluwe en Nederland, 2011, 2018, 2024 Kop van de Veluwe 100%

7,4%

8,0%

31,7%

32,3%

31,8%

27,8%

40%

0%

7,0%

10,4%

80%

20%

Nederland

8,3%

7,8%

8,1%

8,0%

15,4%

14,2%

13,7%

2011

2018

2024

n e

an

aa

8,0%

34,4%

32,0%

8,0%

8,7%

7,1%

aa

31,4%

7,1%

2018

2011 aa

31,7%

aa

2024 aa

aa en

e

Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

e e a n a e e n a en ene en e a aan e an e e an e e n e n n e an e e a e e na e n e en aan en an e ee an e e n nne e aa an a n en an e n ne n e e an aa e a n e aan ee an e e e e en e e e en n e n an e e e n n een aan ee an en e aa e e e an e n an e ee an e e n e n e n e n e en en een e aan a e en n e en en e e e ee ee n e an e e e an e e en ea e a e aan e e a e en ee a e e e e nen

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Binnenlandse migratie belangrijkste bron van bevolkingsgroei

26

e na e n en e a en an e n n e n an en e naa ee a en en ee e e e e a en e e en e e e ee e a e a e e e e n en an en e an e e e aa n e e e aa en nnen an e en en an e a e n e aan a n ne an an e e e a e e n e en en nnen an e e n en en n n ee ae na e aan a en en an e a e

na naa

en n an e n e e na e e n e e ee a e e e e a n e e aa aan a e en e aan a e e a en e e e an an e na e a nen an e n e n ene en e a e a en en e e e a n a e nen a e an n een n e n e e e an n en n en e n an e e n ee e e na e en e e e e e an e n e n an e nnen an e a e en e a e e a e an een aa e e e aa ana na e nnen an e a e a n ee a ene en e a e e ana an e en na e e aa ee en en an e e n e an naa e an e e e an a e e en n e aa e e e ne nnen an e n ee aa n e a en aa na e a a e e en e na e n n na e ne n ee e n e e n e een aa ee e en e e aan a n e e e en e aan a e e e e e nnen an e a e a aa ee e e an e n an e n e aa naa ee e an e en en an e en an e en an a e e an e n en an a a e a n e ee

e e een en en an a e e aa e en e ee an a e en en an n an e e een en an e an e e e e e en naa en an e a e a n e aa e aa e e e en en n e a ne n e a en aa na e a e e en n e n e en an e e nen een e en e an e a n

Figuur 2.5 Samenstelling bevolkingsontwikkeling, Kop van de Veluwe, 2011–2024 1.800

1.800

1.600

1.600

1.400

1.400

1.200

1.200

1.000

1.000

800

800

600

600

400

400

200

200

0

0

-200

-200

-400

-400

2011

2011

2012

2012

2013

2013

Natuurlijk verloop

e

e

2014

2014

2015

2015

2016

Natuurlijk verloop

2016

2017

Binnenlands migratiesaldo

Buitenlands migratiesaldo

2017

2018

2018

2019

2019

2020

2021

2020

Binnenlands migratiesaldo

Buitenlands migratiesaldo

2022

2021

Saldo bevolkingsontwikkeling

2023

2022

2024*

2023

2024*

Saldo bevolkingsontwikkeling

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

27

2.2 Arbeidsaanbod en -deelname an e an an e en e a a e e en aa an e e na e a e aan ea e

e

a

e e e e an e

n en a e an e e e

ee na e e en e een n

an e

Bovengemiddeld hoge arbeidsparticipatie

n e n en aan e aan e an e a e a en n e an e a e e aa e a e n e n en e en en en e en aa en e en e e e e n e e en en n e na na e e n e en n en e nnen e en n e en n e an aa ee en e en ana aa en en en e n e e e e en an e e en e a en na n e an e e e nee en ee aan e a e a a e en e e en e e aa ea e a en e a e naa e n a en e nen en e e na e e e e n e e ee a e aan an e e e e n n e an e e e a e e e en en en e a e een e e nen aa naa a e n e e e e n an e an e e e een an an e nen e e e e en n e a e en n en en e n e nnen e en ee e e a en ene en e en e n e e a en e e n en

Figuur 2.6 Aantal personen naar arbeidsmarktpositie, Kop van de Veluwe, 2024*,** Bevolking 109.100 (+300) Overige bevolking (0-14 jaar, 75+) 30.300 (+200)

Potentiële beroepsbevolking (15-74 jaar) 78.800 (+100)

Beroepsbevolking 61.200 (+300)

Niet-beroepsbevolking 17.600 (-200) Werkloze beroepsbevolking 1.700 (+100)

Werkende beroepsbevolking 59.500 (+200)

*

e n

n e

n e

a

** e an e n

en aa e

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

28

n na en n e an e e e e nen e a a e ee aan e a e a en e an een aa ee e e ee e a e a e a e aan n e e ena e nen en e an e aa e e an e e n e e n e e e e n e en aa naa a e n e e e e n a en en e e nen e e n an e e en e a e aa n n e eneen an ee e e nen e e e en ea e a ee n e n n n een n an e a e a a e e e a a a e aa e aan ee an e e e e n n e en e e e e n ea e a a e n e en en en n e an n an e n ea ee ea e a a e e en n naa en

Figuur 2.7 Ontwikkeling beroepsbevolking en bruto arbeidsparticipatie, Kop van de Veluwe en Nederland, 2013–2024 n e a

ae e e

e

n na

e aan a en e

e a

a

a e aa n

62.000

80%

62.000

80%

60.000

78%

60.000

78%

58.000

76%

58.000

76%

56.000

74%

56.000

74%

54.000

72%

54.000

72%

52.000

52.000

70% Beroepsbev. Kop vd Veluwe

Beroepsbev. Kop van de Veluwe

Bruto arbeidsparticipatie Kop vd Veluwe

Bruto arbeidsparticipatie Kop van de Veluwe

Bruto arbeidsparticipatie Nederland Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

70%

Bruto arbeidsparticipatie Nederland

Werkloosheid blijft laag

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

e e e a e a an een e e en n an e a e en ee n e e een ee an e e e e n n e e en e en naa e n e n an e e e e en a e n e an e e e an en e a e e na e een en e a en an a n e e en e e aa e e e e e e en en e en en an e e e e n en e an een aa ee e een n an en n a e een e een ena e an na e e e nen an e e n ea ee e e e e en a e e eneen e en n naa en n n a a e e e n ea ee n e n en n en aa n een a e an a e ea e a en e a e a ae en een ene en e a a e aa

29

Figuur 2.8 Ontwikkeling werkloosheid, Kop van de Veluwe en Nederland, 2013–2024 n e a

00

e

e e e

e

4.500

00 00

4.000

00 00

3.500

00 00

3.000

00 00

2.500

00 00

2.000

00 00

1.500

00 00

1.000

00 00

500

000

n na 4.500

e aan a en e

e a aan ee

e e e 9%

4.000

9% 8%

3.500

8% 7%

3.000

7% 6%

2.500

6% 5%

2.000

5% 4%

1.500

4% 3%

1.000

3% 2%

500

2% 1%

0

1% 0%

0

nen n e e e

e

n n

9%

8%

8%

7%

7%

6%

6%

5%

5%

4%

4%

3%

3%

2%

2%

1%

1%

0%

0% 0% Werkloze beroepsbev. Kop vd Veluwe Werkloze beroepsbev. Kop vd Veluwe Werkloze beroepsbev. Kop vd Veluwe Werkloosheid Kop vd Veluwe Werkloze beroepsbev. Kop vd Veluwe Werkloosheid Kop vd Veluwe Werkloosheid Kop vd Veluwe Werkloosheid Nederland Werkloosheid vd Veluwe WerkloosheidKop Nederland Werkloosheid Nederland Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem Nederland Werkloosheid

0

2.3 Arbeidsmarktspanning

n e e ee a e an a e e e na e a e a en en e n ee aan e an an e annn n a e e ee n n e a e a e ea e a ee aa naa e en e een e an aa e e e en een a e a e an aa e e ea e a e n e e a a aa e en ee a e e n ea e a e e e e en e e en e e e aa n ee a e e aa nne e een en an e an e e e een a n e e e e a e a ann n e aa e e een e ee e n e ee an e a e a e e e e en e e e e e e e een en an e a e a e e e

Krapte op regionale arbeidsmarkt neemt licht af, maar nog steeds hoog

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

ea e a a e n e n e e e a aa an e a e ann n n a a aa

30

e e

na e ann n n a e ann n n a a en e ee e a a en n een e e n e n en a e n e e nee e a e

nee e a e a e e ann n e e na e a e a e e en n en a e e en a e e e e e en e2 n e en a a a e een a n en e an een aa ee e en e e e ann n n e e e

e ee e a aa an e a aa n e e en an naa n e ee e a aa an en ee een e n en e e na e ann n e an e e ann n n a n e e e a aa an a e e an an e e e

e

e e ea e a ann n an e e en n ee an e e ann n n e n e

n

e ee e a aa an e a na e a a e e an aa a

2 Het betreft werkzoekenden met een kortstondig WW-recht, een recht dat dan maximaal 6 maanden bestaat.

e

e ee e a aa an aa na aa e e aa n a aa en ee ea e a a -

e aa a aa n e a e e n e een e

9%

en a en

Figuur 2.9 Ontwikkeling spanningsindicator gecombineerde arbeidsmarktregio Veluwe Stedendriehoek/ Regio Zwolle en Nederland, 1e kwartaal 2021 – 3e kwartaal 2024 6 5 4 3 2 1

2021kw1

2021kw3

2022kw1

2022kw3

2023kw1

2023kw3

2024kw1

Veluwe Stedendriehoek/Regio Zwolle

2024kw3 Nederland

Bron: UWV, 2025. Bewerking: Team Moventem.

Spanningsindicator e e e ann n n a e ee e e een n e e n ee e ee en aan e a a e en e ann n n a e e en e e e a e e e enee e n en ee n e e nee e a e a e n n e ee e a aa e e n e e n ee e e en en aan e a a e n e e an a e e en n e e n ee e ee n e an e aan en een e n en a e en en

a en

ann n a a

en n e

en an

a e e en ee

e

ee ee

an

en

ee

en a

a

e

e

ea e a ann n n e e nee e a e a e e ee e e e a en ee a n en en n e ea e e en aa n e e e a e ana e en e e a e e e a e ea e e en aa ne e e en en nnen n e e e a aa an e en n ee a a e en a a e e e eenaa n e en ee an a a e a en e e e n ee a e e aa e e n e e n e e e an an e n e e en e e a en n e e e ann n e 3 n e ee e e e a en n e ee a a e e e e en e e aa an n e e an e e ea e a ann n e een e a e e e en e e e ee e e e e n ann n e e e a e e e en n e e an an een n e e n ee e e en a a e n e e nee e a e a e a ee e e a e a en e en aa e en en e n e en e e e a e e een e ea e a ann n an een aa ee e

3 De beroepsklasse ‘onbekend’ laten we in deze analyse buiten beschouwing.

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Arbeidsmarkt voor meeste beroepsklassen zeer krap

31

Figuur 2.10 Spanning naar beroepsklasse gecombineerde arbeidsmarktregio Veluwe Stedendriehoek/ Regio Zwolle en Nederland, 3e kwartaal 2023 en 2024 Arbeidsmarktregio Veluwe Stedendriehoek/ Regio Zwolle 2023-3e kwartaal Beroepsklasse

e n

ann n

2024-3e kwartaal e n

Agrarische

ee

a

5,00

ee

a

e en a

ee

a

4,78

ee

a

ee

a

ee

a

e n e n a e e

Commerciële ea e e en aa en

n

e

e enen e

krap

e a e an

e

en en e

e n

4,21

e n ee

a

ee

a

ee

a

ann n

e n

ann n

krap 4,72

krap

3,82

ee

4,40

a

krap

2,11

krap

2,10

gemiddeld

1,41

10,17

ee

a

7,10

ee

a

7,01

ee

a

10,28

ee

a

7,85

3,30

krap

10,57

ee

a

ee

a

11,81

ee

a

krap

3,87

krap

krap

ee

ee

a

ee

a

ee

a

ee

a

5,50 4,12

ee

a

krap

e

ann n

2024-3e kwartaal

a

e

n

2023-3e kwartaal

ee

Managers Openbaar bestuur, e e en

Nederland

3,18

a

krap

2,73

ee 4,12

a

5,87

krap

ee

a

ee

a

ee

a

ee

a

5,37

ee

a

ee

a

ee

a

ee

a

7,45

ee

a

ee

a

Bron: UWV, 2025. Bewerking: Team Moventem.

Vrijwel alle beroepsgroepen krap tot zeer krap

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

n e e e a aa an e e e e a a e e e e en e en een e e n a n e e e a e e en a a a e en ee en n

32

a e e e e en en e e e en aa e ann n ee e e ann n en e e e en en e e e e a en en en n e en e e e ann n e e en a e aan a ee e

e an aa e e e e en n e e nee e a e a e e aa een an ee a nee e e en a e ee n en en ana e e a en e n e e e en a ee a en a ne ne n en e een e e e n e en a a an en ne e e a en a e e e en e en een e ann n n a

Figuur 2.11 Top-15 schaarste beroepsgroepen gecombineerde arbeidsmarktregio’s Veluwe Stedendriehoek/Regio Zwolle, 3e kwartaal 2024 Beroepsgroep

ann n

Elektrotechnisch ingenieurs Gespecialiseerd verpleegkundigen n en e

een e e

e

ne

Lassers en plaatwerkers ee

en

e

Machinemonteurs Managers horeca Militaire beroepen Overheidsbestuurders ee e

n

e en

Verpleegkundigen (mbo) a

Automonteurs

15,24

an

anne

en

e

a a an

en ne

e

e a

Bron: UWV, 2025. Bewerking: Team Moventem.

e e e e en

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

a e e

33

2.4 Woon-werkverkeer

en e en n en e a e n an e e an en e aa naa en e aan an a e e aa aan e a en en ae a e en aa en aan ea e a nnen en e ee en en e e aan e e an n e e ee e en e een n an aa e en en na n e an e e e e en en aa e e ne e an e en n e an e e e an aan en e e e e e en e en e e n e ne e e e en en n n en e e e e en e e e a n n e ee en en n e e ana e e a e n e e ee an e ne e

Woon-werkverkeer van werknemers e

n a en

e e en e aa e n e e ee e en e en e an e ne e e e e e een e e aa en e e e e a an e an aa e e en e e e enen an e en e e e ne e een e e e e

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

n e e an e ne n a e a e e en aa een e n e e aa an een e a e an e en en e a e en e a e e e e a en an e e a e e an en e a n a e an e ee e a a e e ne e n e e an e e e e e e e e en e ae e e e n e e a a en a e e ne e an aa a e e a n a e e a n a e en e naa e ae e e e n en e e e e e en aa an a e e ee e e e n en n e e en aa e e ne e e en a e e n e en aa e e ee n e e an aa aa e e an een e e e ne e e e e en aan e e en e e n en n aa een e e en e n e a e an n aa e an aa e a e an e e n e aa een n e e en e ee a a aan e e e a e n aa e e ne a e nan e en na e e aa en e en n e n e en e e e n ee e en e e e en aa ne ee e e a e e e e e e n e e ee e aa aan aa ee e e a n aa e ne e e en en nen

34

Bijna 55 procent van de inwoners werkt buiten de eigen regio na

en an e ne e na n e an e e e e aa en e e ne e na n e an e e e e en e n e e e e ee a an e e an e e e ee an e e ne e n e ee en an a an a e e ne e n e an e e e e en n e e en e e ee an e e en en na n e an e e e e n e a en

an e e e an e en n e e n aan en en e ee e e e en e-

Figuur 2.12 Werkregio werknemers woonachtig in Kop van de Veluwe, 2023 Overig Nederland 6.100 / 11,3%

Noord-Overijssel 10.300 / 19,1% Oldebroek

Groot-Amsterdam 700 / 1,3%

Hattem

Elburg

Flevoland 2.200 / 4,1%

Kop van de Veluwe 24.500 45,5%

Utrecht 2.300 / 4,3%

Heerde

Zuidwest-Overijssel 700 / 1,3%

Nunspeet

Overig Veluwe 6.100 / 11,3%

Twente 400 / 0,7%

Arnhem/Nijmegen 500 / 0,9%

Totaal 53.800 / 100%

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

35

40 procent van de banen wordt vervuld door werknemers van buiten de regio an e e en en n e en an e anen e en e a nen en

an e e e e e e e

e

n en e ne e na e e nen e e e en

e nen en e e en an e en a

e aa

n e e

e e e e e ee an e e n enan e e ne e ee e e e e an

Figuur 2.13 Woonregio werknemers werkend in de Kop van de Veluwe, 2023 Overig Nederland 4.000 / 9,8%

Noord-Overijssel 6.100 / 14,9% Oldebroek Hattem

Elburg

Flevoland 1.900 / 4,6%

Kop van de Veluwe 24.500 59,9%

Utrecht 400 / 1,0%

Heerde

Zuidwest-Overijssel 800 / 2,0%

Nunspeet

Overig Veluwe 2.600 / 6,4%

Twente 600 / 1,5%

Totaal 40.900 / 100%

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

36

Meer uitgaande dan inkomende pendel

annee e na e en naa e e na e en en e e n en an a e e en e e e e e aan e e e an e e e nen naa e an e e e a en e e en n en e en e aa nen aan e e a e n ne e en e n ne e en e an e e e e en e a e e aan e an a e a en e e e ee e n en e e n ne an e e e en a e en e an e e e an a n en e en e aa e e en aa ee ee e an e e e ee e een e an ne n aa an een e e een an en e en e e en e e e e e en e a an e ee e en ee n ne naa e an e e e e e en an e ee a e an e e na e e en e e a an ne a e

Figuur 2.14 Saldo woon-werkverkeer Kop van de Veluwe, 2023 Overig Nederland -2.100

Noord-Overijssel -4.200 Oldebroek

Groot-Amsterdam -700

Hattem

Elburg

Flevoland -300

Kop van de Veluwe

Utrecht -1.900

Heerde

Zuidwest-Overijssel 100

Nunspeet

Overig Veluwe -3.500

Twente 200

Arnhem/Nijmegen -500

Totaal -12.900

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Bron: CBS, 2025. Bewerking: Team Moventem

37

3. Bedrijventerreinen In het kort • • • •

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

• •

38

e e e e e n aa e ae n e e en e en e e nen n e an e e e e n a e n e ae n e aa e e e e e na e e en e e nen e e en ee e n en n e e een en n ee en e e e na e e en e e nen e en n e nen en ee an n n e e a aa na e e e e en e e en e e en e e nen a en n e n en aan e a ne ee an n en n e ae e e e e ena e en e en e e nen n en an e e e e en e e n en en en an e e n en e e e en e e nen e e n een e en e e n n e e e e an e e e a e e e nen

3.1 Voorraad bedrijventerreinen e

en e e a e en e enn a n e en e e nen e e an e a e e en e e an n e e e e en ee e en ee a e e n ea e en e e en e een aan en e a e aan e a e en e na e e n e a an e an e n e aa e en e e nen n a e ee en n e e e an e en e e an en n e n an e aa e en e e nen n e an e e e n aa e a

Steeds minder grond beschikbaar op bedrijventerreinen

e e an e aa aan a e en e e nen e a e e aa n e ae n e a e eaan e en naa e a e n e an e e e an e e e e e n ee e en e e nen a e aan e e a e en e e n e e aa e a en een e a e an e a e 4 e aan a n e e a en e n an e e en e en e e nen e nen an ee a a en en e een an e e e n an a e naa een n a e e en a e a e ne e a e e ae n e e a e e aan e en an en e e en e e n a en en e a e e ae e en en en en a

e e e en an

e ee e n e e

e e en e

n

e e a

en e e nen e n e aa e e e e a e e n e en en an

e naa

ee ae

e n a e n aa n e ae e en e e n e aa e a e en een aa an a e en a e annen e e ae n e e n e en e en e e n an een a an a e a e e e n an n n e n e e e a e e e aa ee a n e e n e e eene aan e e en a e e a e e en e e n n e n e e en e a e annen aa an e e a e e ea ee aan en n e e a een annee aa e en e e n a e n ee aa een ee a aa ee e en an e aan aan e ae n e en e e nen e e e na e e aan a e a e n a e e ee e ee n a e n en en ee e ee n e en en e en e e en en naa e n e n an e e ee e e n ee a e n an en e ee e e en n a e e ae n e e aa a n e e aa naa e ae n e e en aan e e en a e e en a n n a e e e n e ee e en ana a en e e een aan en e ee e e a e ee a e n ee ee n e a en aa na e n e ee e e en en en e e ee e ee a e n e een e aa

Figuur 3.1 Areaal bedrijventerreinen, Kop van de Veluwe, 2011–2024 a e ne in hectare*

e

a e e

en e e nen

e ee

n

e e en en e

n en n e e

n

ee a e

e

2018

2020

2022

2023

2024

a e

450 400 350 300 200 150 100 50 0 2011

2012

2013

2014

Uitgegeven oppervlakte *

e

e

e

e

2015

2016

2017

Terstond uitgeefbare oppervlakte

nnen a

en an ee e

e

2019

2021

Niet-terstond uitgeefbare oppervlakte

ee e e e en

Bron: IBIS en Provincie Gelderland, 2024. Bewerking: Team Moventem

4 De bruto oppervlakte is de totale oppervlakte van een terrein (inclusief infrastructuur en groen). De netto oppervlakte is de oppervlakte die aan bedrijven is of kan worden uitgegeven.

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

250

39

In beperkt aantal gemeenten nog ruimte op bedrijventerreinen

ee n n e n e a eaa e en e e nen e e e e e e e een e e en a e ne e a e en e ee aa an ee e e en en e ee n e n ee aa e naa e n en n e e n ee aa e en a n ee en e e e e a eaa aan e en e e nen e en e e e e en e e e een en e ee e n e aa e n a n ee een an a a e an na e a e en e e an a e n e a e n e e e e een en e n e na e n e aa e naa e e n ee a e e a e en e e e e aan an e en e n a en a e a n n e e e en e e nen e aa n n ee e e een en e e a e ee e e aa e aa n e a e aan n e e aan ne e n ee aa e

en e e e aa ea n

a e e n n aa n e a e aan n n e en en e e ee e an e n en e en a n a e en e e e aa a en e en e e n e an en n a ee n n e ee ee aa e e e n ne e ee n aa e e e e en ne e e n e e a e an e e ee e e n en n e e n ee a e n ee a e e e en e e n n e an e e e e n en n a e

Figuur 3.2 Areaal bedrijventerreinen per gemeente, 2024 a e ne in hectare *

e

a e e

en e e nen

e ee

n

e e en en e

n en n e e

Nunspeet

n

ee a e

e

a e

4,1 3,6

Oldebroek

7,0 4,7 0,2

Elburg 1,4

Heerde 1,0 Hattem

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

0

40

*

10

20

30

40

50

60

Uitgegeven oppervlakte

Niet-terstond uitgeefbaar

e

en an ee e

e

e

e

nnen a

n e e een en a e en ee e een e n ee aa

e

een n e e n en e e n e

e

70

80

90

100

Terstond uitgeefbaar

ee e e e en ee aa aa

e

en e e n e

aa

n e e een e

Bron: IBIS en Provincie Gelderland, 2024. Bewerking: Team Moventem

3.2

Bedrijven en banen op bedrijventerreinen

e en e e nen en n en a e an e e en e e e en e e en e e nen e en een n e e e nen en e aa e n e en a an n e ee e e nen aa en n e e en n e e ee en ee e en e e e e e nen en e enen e e en en e n e aan a e e an an e e a e an e n ea e en en e n aa aan e an an een aan a e e a en en e ee e nen e en e e a e en e ee e n en an e en en n e n en e e e n en e naa e a en e n an e e e e en e en e e e e e en e en e e e e nen n e en e an e e e e e n e an e an e e e

Werkgelegenheid op bedrijventerreinen groeit harder dan elders in de regionale economie e en e e nen n e an e e e e en n e nen a n e ee an n en e n e n an e aan a e a e e nen e en e e nen nee e e e an n e e aa n e e e ee e e e e en e n e a e e na e e en e

a

Figuur 3.3 Ontwikkeling werkzame personen op bedrijventerreinen en totaal, Kop van de Veluwe, 2011–2023 n e a

na

e aan a en

e

e a

n e

15

120

14

115

13

110

12

105

11

100

10

2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 Bedrijventerreinen

Index bedrijventerreinen

95

Index totaal

Bron: PWE, 2024. Bewerking: Team Moventem

Industrie, groothandel en bouwnijverheid e n

e e e e e e e e e e en e e nen en an e a e e e e en e e en n an e n e n e n e e en e nen a n e an n e en e a an e e een na e e e en e e nen en an e e e e en e e en e e e n an e e n en e a an e e en e e nen e e a e an e e e e e e e e e ea e e n n e en e nen n e e e n n e e nen en ena e an en e n e e e en e e e e e en e e nen 5 ee an n en ena e an en e e e e en n e en e nen n e e e e en a en een aan ee an en an e e e e en e e e en e e nen e e e e n e e en n an een e ne an e en e e e e a en e e e en a en een ena e an e e e e en e en en ee e e en e n aa e en an e e e e en e

a e e nen e e e e nen

e

en e e nen

Figuur 3.4 Aantal werkzame personen naar sector op bedrijventerreinen, Kop van de Veluwe, 2011–2023* Industrie Groot- en detailhandel Bouwnijverheid Verhuur van roerende goederen, overige zakel. dienstverl. Vervoer en opslag Specialistische zakelijke dienstverlening Informatie en communicatie Gezondheids- en welzijnszorg Financiële instellingen 0

* n e n e

n a een e en ee e e en e n en an e a e e e e en e

1.000

aa

2.000

e

a e e

3.000

nen

4.000

ene

5.000

6.000

2011

2023

ee e e en e

en

Bron: PWE, 2024. Bewerking: Team Moventem 5 Werkgelegenheid wordt geregistreerd op de locatie van vestiging. Voor bouwbedrijven en andere bedrijvigheid die veel ambulant werken is dit de vestigingslocatie van de werf of het kantoor.

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

n n e aan e n a een e e e n e ee e e en e en n e

41

e en e e nen e e n n e n en e e e aa ee n e e

en een e an e a e e e e en e e e en e e nen an e an e en an e e e e en e e n en aa naa en an e e na e e en en e e e en e e nen e e n n e e ee an e e e a n en e en e e nen e e ee an e aa

e e n an n e e e e e en e e nen e e e e a an e an e e aa e an a e n a a e n e ae e e en n e en en e a e een ena e an e ae ee een e e aa e n aa e n en e e en e e nen e n en en n eneen e a e e e en e e e e e e een e a e e en e e n n e n en n a en e n en n e e e aan a e ne e e e n een e en e e n e an an e e a e n e e e e e aan a e a e e nen e e a e a en en an naa e nen e e a e

Figuur 3.5 Ontwikkeling vestigingen op bedrijventerreinen en totaal, Kop van de Veluwe, 2011–2023 n e a

na

e aan a en e

160

1.000

150

900

140

800

130

700

120

600

110

500

100

2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 Bedrijventerreinen

Bron: PWE, 2024. Bewerking: Team Moventem

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

n e

1.100

400

42

e a

Index bedrijventerreinen

Index totaal

90

43

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

4. Gemeentelijke factsheets

44

Factsheet gemeente Elburg Elburg

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

0,4%

0,4%

0,4%

-0,1%

0,3%

1,2%

1,3%

1,3%

-0,5%

1,1%

0,2%

1,0%

-0,3%

3,1%

1,7%

-1,0%

Bevolking aa

e n

e n

Beroepsbevolking aa

e n

e n

0,4%

-0,1%

772

722

74,1%

73,3%

Werkende beroepsbevolking e

e e e a e

e

n

a

a e

73,7%

Werkloosheid e

e

aa

e n

513

458

73,4%

73,7%

75,1%

4,8%

4,1%

382 74,7%

77,7%

78,4%

78,3%

3,2%

2,8%

2,8%

3,0%

n en e n

2,5%

2,3%

5,4%

5,2%

3,1%

3,3%

4,4%

4,4%

4,3%

450

450

420

380

370

370

380

80

100

100

100

110

100

Verdeling bedrijfsvestigingen naar grootteklasse: aa e

e

n

a e e

nen

450

450

e

a e e

nen

80

80

e

a e e

nen

20

10

10

20

20

20

20

20

20

20

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

3,7%

-0,7%

2,4%

4,5%

5,4%

5,3%

21,8%

21,7%

47,2%

47,7%

47,5%

24,5%

25,2%

en ee

e

a e e

e

a e e

nen

aa

e n

e n

nen

3,4%

Verdeling werkzame personen naar sector: an

en e e en ene

e

e

22,3%

Commerciële dienstverlening e

e

e en

5,7%

e en n

22,5%

21,8%

21,7%

48,3%

47,7%

48,1%

47,4%

48,2%

48,2%

21,8%

22,1%

22,5%

23,3%

24,1%

24,5%

5,7%

21,7%

24,7%

De gemeentelijke factsheets zijn samengesteld op basis van de volgende bronnen: CBS en PWE Gelderland. De cijfers over beroepsbevolking, werkloosheid en arbeidsparticipatie zijn verzameld via CBS Statline. De cijfers over bedrijfsvestigingen en werkzame personen zijn verkregen via PWE Gelderland. Op moment van vervaardiging van deze monitor is 2023 het meest recente jaar qua beschikbaarheid van gegevens over bedrijfsvestigingen en werkzame personen.

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

e

45

Factsheet gemeente Hattem Hattem

2014

2015

2016

2017

-0,3%

0,8%

-0,1%

0,4%

1,3%

2,1%

410

387

354 73,4%

2018

2019

2020

2021

0,2%

0,3%

0,2%

0,0%

2,3%

1,0%

0,1%

304

271

238

73,8%

73,0%

4,7%

4,2%

2022

2023

2024

2,1%

0,5%

Bevolking aa

e n

e n

1,3%

Beroepsbevolking aa

e n

e n

2,0%

2,8%

Werkende beroepsbevolking e

e e e a e

e

n

a

a e

73,2%

Werkloosheid e

e

aa

e n

207 75,0%

75,1%

78,0%

3,1%

2,8%

2,8%

n en e n

2,5%

2,3%

5,4%

5,2%

3,1%

3,3%

4,4%

4,4%

4,3%

Verdeling bedrijfsvestigingen naar grootteklasse: e

aa e

e

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

530

550

nen

210

210

210

210

200

a e e

700 170

180

170

e

a e e

nen

40

40

40

40

50

50

50

50

e

a e e

nen

10

10

10

10

10

10

10

10

10

10

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1,5%

1,8%

4,2%

2,5%

0,7%

3,3%

3,0%

2,8%

2,8%

2,7%

14,2%

13,7%

14,0%

50,5%

50,2%

en ee

46

n

e

a e e

e

a e e

nen

aa

e n

e n

nen

-1,1%

4,2%

Verdeling werkzame personen naar sector: an

en e e en ene

e

e

e

e en

4,1%

4,1%

15,1%

Commerciële dienstverlening e

4,1%

e en n

3,5% 14,5%

52,4%

50,1% 31,0%

32,8%

50,2%

32,3%

32,7%

33,4%

34,0%

De gemeentelijke factsheets zijn samengesteld op basis van de volgende bronnen: CBS en PWE Gelderland. De cijfers over beroepsbevolking, werkloosheid en arbeidsparticipatie zijn verzameld via CBS Statline. De cijfers over bedrijfsvestigingen en werkzame personen zijn verkregen via PWE Gelderland. Op moment van vervaardiging van deze monitor is 2023 het meest recente jaar qua beschikbaarheid van gegevens over bedrijfsvestigingen en werkzame personen.

Factsheet gemeente Heerde Heerde

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

0,5%

0,1%

0,2%

0,0%

0,2%

-0,3%

0,2%

1,0%

1,1%

1,3%

0,1%

-0,3%

0,4%

0,2%

0,7%

-0,3%

0,1%

2,5%

1,3%

-0,2%

558

372

341

371

72,7%

73,1%

73,3%

73,3%

3,7%

3,4%

3,7%

Bevolking aa

e n

e n

Beroepsbevolking aa

e n

e n

Werkende beroepsbevolking e

e e e a e

e

n

a

a e

71,8%

72,1%

Werkloosheid e

e

n en

aa

e n

e n

840

880

1,4%

3,5%

3,1%

1,5%

74,5% 2,8%

3,0%

4,3%

2,7%

4,2%

Verdeling bedrijfsvestigingen naar grootteklasse: aa e

e

n

770

800

840

850

880

nen

350

340

330

320

340

310

300

a e e

280

e

a e e

nen

80

70

70

70

70

70

70

70

70

70

e

a e e

nen

10

20

10

20

20

20

20

10

20

20

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

-0,7%

-0,7%

0,7%

-2,0%

-0,5%

1,3%

5,8%

5,2%

en ee

e

a e e

e

a e e

nen

aa

e n

e n

nen

-0,5%

Verdeling werkzame personen naar sector: an

en e e en ene

e

e

e

e en

7,3% 17,4%

Commerciële dienstverlening e

7,4%

e en n

48,2% 27,4%

5,3% 17,3%

48,7%

48,3%

27,7%

28,1%

47,2%

47,4%

47,4% 30,5%

48,2%

47,0% 30,4%

De gemeentelijke factsheets zijn samengesteld op basis van de volgende bronnen: CBS en PWE Gelderland. De cijfers over beroepsbevolking, werkloosheid en arbeidsparticipatie zijn verzameld via CBS Statline. De cijfers over bedrijfsvestigingen en werkzame personen zijn verkregen via PWE Gelderland. Op moment van vervaardiging van deze monitor is 2023 het meest recente jaar qua beschikbaarheid van gegevens over bedrijfsvestigingen en werkzame personen.

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

e

47

Factsheet gemeente Nunspeet Nunspeet

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

0,2%

0,2%

0,3%

0,2%

0,8%

1,4%

1,3%

0,0%

-0,4%

0,8%

1,0%

0,2%

2021

2022

2023

2024

0,7%

1,8%

1,2%

-0,2%

1,5%

2,2%

2,2%

442

403

427

437

Bevolking aa

e n

e n

Beroepsbevolking aa

e n

e n

3,2%

Werkende beroepsbevolking e

e e e a e

e

n

a

a e

73,7%

855

538

504

73,2%

73,7%

74,3%

75,7%

3,7%

3,4%

3,7%

4,1%

1,1%

3,2%

570

550

Werkloosheid e

e

aa

e n

5,5%

4,4%

75,2%

77,1% 2,7%

2,7%

n en e n

3,3%

2,4%

3,5%

5,2%

3,1%

540

530

550

170

180

170

Verdeling bedrijfsvestigingen naar grootteklasse: e

aa e

e

a e e

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

nen

580

e

a e e

nen

130

130

140

150

150

e

a e e

nen

30

30

30

30

30

30

30

30

30

30

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0,3%

2,7%

-0,7%

5,2%

1,5%

0,0%

-0,7%

10,0%

10,1%

10,1%

en ee

48

n

e

a e e

e

a e e

nen

aa

e n

e n

nen

2,5%

Verdeling werkzame personen naar sector: an

en e e en ene

e

e

28,4%

Commerciële dienstverlening e

e

10,0%

e en

e en n

28,5%

42,7%

43,4%

41,0%

18,4%

18,2%

20,0%

8,5%

8,0%

28,4%

28,4%

28,0%

41,3%

41,5%

41,4% 20,3%

21,1%

21,5%

22,3%

De gemeentelijke factsheets zijn samengesteld op basis van de volgende bronnen: CBS en PWE Gelderland. De cijfers over beroepsbevolking, werkloosheid en arbeidsparticipatie zijn verzameld via CBS Statline. De cijfers over bedrijfsvestigingen en werkzame personen zijn verkregen via PWE Gelderland. Op moment van vervaardiging van deze monitor is 2023 het meest recente jaar qua beschikbaarheid van gegevens over bedrijfsvestigingen en werkzame personen.

Factsheet gemeente Oldebroek Oldebroek

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

0,3%

0,7%

0,4%

0,7%

1,1%

0,4%

0,2%

0,5%

0,7%

1,4%

0,1%

0,1%

1,3%

0,7%

0,2%

0,8%

1,5%

2,3%

0,5%

480

408

357

400

74,5%

75,3%

77,3%

77,4%

3,7%

3,1%

3,1%

2,1%

4,5%

450

430

410

420

410

100

100

110

100

110

Bevolking aa

e n

e n

Beroepsbevolking aa

e n

e n

-0,4%

Werkende beroepsbevolking e

e e e a e

e

n

a

755

a e

73,2%

74,0%

73,5%

74,0%

74,0%

4,7%

3,8%

4,0%

1,2%

5,0%

470

470

Werkloosheid e

e

aa

e n

488 73,8%

2,8%

n en e n

1,5%

2,4%

5,3%

Verdeling bedrijfsvestigingen naar grootteklasse: aa e

e

n

a e e

nen

480

e

a e e

nen

80

80

e

a e e

nen

10

10

10

10

10

10

10

10

10

10

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

-1,4%

3,3%

0,8%

0,4%

2,5%

0,2%

2,0%

-0,4%

-0,2%

5,5%

7,1%

7,0%

7,1%

21,0%

20,7%

51,8%

52,0%

51,8%

20,2%

20,3%

20,5%

en ee

e

a e e

e

a e e

nen

aa

e n

e n

nen

Verdeling werkzame personen naar sector: an

en e e en ene

e

e

Commerciële dienstverlening e

e

e en

e en n

5,1% 21,4%

21,1%

22,4%

52,4%

52,8%

52,0%

51,3%

50,7%

50,4%

20,4%

20,3%

20,5%

21,1%

21,8%

22,1%

De gemeentelijke factsheets zijn samengesteld op basis van de volgende bronnen: CBS en PWE Gelderland. De cijfers over beroepsbevolking, werkloosheid en arbeidsparticipatie zijn verzameld via CBS Statline. De cijfers over bedrijfsvestigingen en werkzame personen zijn verkregen via PWE Gelderland. Op moment van vervaardiging van deze monitor is 2023 het meest recente jaar qua beschikbaarheid van gegevens over bedrijfsvestigingen en werkzame personen.

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

e

49

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Bijlage 1

50

Bedrijventerreinen Kop van de Veluwe Locatie (kern)

Elburg

Broeklanden

Elburg

Elburg

e

e e

't Harde

Elburg

Kruismaten 1/2

Elburg

Elburg

Oostendorp 1/2

Elburg

13,3

't Harde

7,0

Elburg

Netto oppervlakte (ha.)

Uitgegeven oppervlakte (ha.)

13,1

Terstond Niet-terstond uitgeefbaar uitgeefbaar (ha.) (ha.)

In optie genomen (ha.)

0,0

0,0

11,7

0,2

0,0

0,0

48,8

48,8

0,0

0,0

0,0

11,0

11,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

12,7

a e

e en a a e ee

a e

23,8

17,8

8,5

1,0

0,0

8,4

a e

e e an

a e

0,8

0,7

0,7

0,0

0,0

0,0

25,1

21,7

21,7

0,0

0,0

0,0

5,8

5,8

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

1,4

1,3

0,0

0,0

0,0

a e

Het Veen

a e

a e

ee

a e

a e

a

a e

a e

Veluwenkamp

a e

Heerde

a

e

Heerde

e

an e e

Heerde Heerde Heerde Heerde

n e e e n ee e (Molenweg / Europaweg) n e e en a en e e e ena e a en e

2,1

Heerde

12,0

Heerde

28,4

2,1

7,5

2,1

4,8

Wapenveld

8,5

8,5

0,0

0,0

0,0

Wapenveld

24,7

24,7

0,0

0,0

0,0

3,0

1,7

0,0

2,4

0,0

0,0

0,0

0,0

n ee

e

en e e n e

n ee

e

en e e n

n ee

e

a e

n ee

n ee

e

en

n ee

24,3

23,3

23,3

0,0

0,0

0,0

ee

n ee

33,4

Elspeet

5,3

3,5

n ee

n ee

n ee

8,7

8,4

8,4

0,0

0,0

0,0

n ee

Lepelingen

n ee

13,2

12,0

12,0

0,0

0,0

0,0

n ee

e e n en

n ee

10,2

0,0

0,0

0,0

n ee

e e n en

n ee

0,0

0,0

0,0

n ee

e

n ee

0,0

0,0

0,0

4,7

7,0

0,0

0,0

0,0

Oldebroek Oldebroek Oldebroek

an aan

e en a (Oldebroeks deel) e en e e n e an e en e e n e en e e

ee 5,4

ee

1,1

Engeland

ee

Oldebroek

Mauritslaan

ee

Oldebroek

e

Oldebroek

2,1

ee

Oldebroek

ee

ee

2,2

2,2

40,5

t Loo Oldebroek

Oldebroek

Oldebroek

2,2

21,8

1,1

1,1

0,0

0,0

0,0

11,4

11,4

0,0

0,0

0,0

2,0

2,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

5,5

5,5

0,0

0,0

0,0

18,1

18,1

0,0

0,0

0,0

Economische Monitor Kop van de Veluwe | Editie 2024/2025

Bruto oppervlakte (ha.)

Bedrijventerrein

Geemente

51

COLOFON Opdrachtgever e ea ee

n

a

an e

an e e

e

Team Moventem

Robin Koster ae a e e e a e aa

Friso de Vor en enn a e

n e en aa

e

en e e an e e e a e

e e e n a e

Edwin van de Wiel en a e

n e aa

e e a e

e

e

n

en e

n e e

en e

Overname van informatie uit deze jaarpublicatie is toegestaan onder voorwaarde van bronvermelding. Disclaimer

e n e n an e e e e e e e ea nen e e e en en a e e en e e e e en n aa e en n na ne en a n en e n ea en e n e aan a e en e e e n e e a e e e n e n an e e e n ee

52

n ee

a e

n e ene ee e

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15813407/1