CConstaterende datNunspeet
Koppel je AI →
Document · PDF

AP 6a Bijlagen bij de toelichting Bijlage 9 Voortoets stikstofdepositie

Commissie Ruimte en Wonen 11 maart 2024, gemeente NunspeetBij agendapunt: Gewijzigd vaststellen bestemmingsplan Weversweg fase 2.7.217 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK WEVERSWEG HULSHORST

De Roever Omgevingsadvies Rembrandtlaan 4 5462 CH Veghel T 073 594 10 11 E info@deroever.nl W www.deroever.nl NL97 RABO 0122 6903 11 Advies- en ingenieursbureau J.G. de Roever B.V. KvK 16068733 BTW NL 8015.63.136.B.01

Titel document: Referentie: Datum: Opdrachtgever:

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst 20221232.v05 1 november 2023 TAUW

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

2

INHOUDSOPGAVE 1.

INLEIDING ....................................................................................................................................... 4

1.1. 1.2.

Algemeen ..................................................................................................................................... 4 Ligging van het plangebied .......................................................................................................... 6

2.

WETTELIJK KADER ...................................................................................................................... 7

2.1. 2.2. 2.3. 2.4. 2.5.

Wet natuurbescherming .............................................................................................................. 7 Programma Aanpak Stikstof (PAS) ............................................................................................. 7 Beleidsregels intern en extern salderen ...................................................................................... 7 Referentiesituatie ......................................................................................................................... 8 Wet stikstofreductie en natuurverbetering ................................................................................... 8

3.

REKENONDERZOEK ..................................................................................................................... 9

3.1. Uitgangspunten aanlegfase ......................................................................................................... 9 3.1.1. Mobiele werktuigen .............................................................................................................. 9 3.1.2. Bouwverkeer ...................................................................................................................... 10 3.2. Uitgangspunten gebruiksfase .................................................................................................... 10 3.2.1. Verkeersbewegingen ......................................................................................................... 10 3.2.2. Stookinstallaties ................................................................................................................. 11 3.3. Uitgangspunten referentiesituatie (o.b.v. de feitelijke situatie) .................................................. 11 3.3.1. Mestaanwending................................................................................................................ 12 3.3.2. Verkeer .............................................................................................................................. 14 3.3.3. Mobiele machines .............................................................................................................. 14 3.4.

Berekeningswijze ....................................................................................................................... 14

4. RESULTATEN............................................................................................................................... 15 BIJLAGE I. METHODIEK KENTALLEN AANLEGFASE WONINGBOUW .................................... 16 BIJLAGE II. AERIUS PROJECTBEREKENING AANLEG - REFERENTIE..................................... 17 BIJLAGE III. AERIUS PROJECTBEREKENING AANLEG EN GEBRUIK - REFERENTIE ......... 18 BIJLAGE IV. AERIUS PROJECTBEREKENING GEBRUIK - REFERENTIE ............................... 19

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

3

1.

INLEIDING

1.1.

Algemeen

De initiatiefnemer is voornemens om op de gronden aan de Weversweg in Hulshorst een nieuwbouw woningbouwproject te realiseren. Het plan, genaamd ‘Weversweg fase 2’, bestaat uit de realisatie van maximaal 37 woningen in diverse categorieën, waaronder: 10 rug-aan-rug-woningen in sociale huur, 12 starterswoningen, 9 levensloopbestendige woningen, 6 twee-onder-een-kapwoningen. In het kader van deze ontwikkeling moet een stikstofdepositieonderzoek voor de aanlegfase en gebruiksfase worden uitgevoerd. Op afbeelding 1 is de locatie van het plangebied weergegeven. Het stedenbouwkundig schetsontwerp van het woningbouwproject is weergegeven op afbeelding 2.

Afbeelding 1. Locatie plangebied (rode kader) Bron: Google Maps

Voor dit onderzoek is gebruik gemaakt van de volgende gegevens: - informatie verstrekt door de initiatiefnemer; - via internet toegankelijke informatie zoals Streetview en Bing Maps en digitale ondergronden (PDOK); - gegevens en bureauexpertise De Roever Omgevingsadvies. N.B. De gehanteerde uitgangspunten zijn realistisch doch worst-case. Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

4

Afbeelding 2. Stedenbouwkundig schetsontwerp plan ‘Weversweg fase 2’ Bron: Buro SRO

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

5

1.2.

Ligging van het plangebied

De ligging van het plangebied en de dichtstbijzijnde Natura 2000-gebieden zijn weergegeven op afbeelding 3. Het dichtstbijzijnde Natura 2000-gebied betreft ‘Veluwe’ gelegen op een afstand van minder dan 1 kilometer vanaf het plangebied. Dit is tevens een Natura 2000gebied met stikstofgevoelige habitats.

Afbeelding 3. Ligging van het plangebied ten opzichte van Natura 2000-gebieden Bron: AERIUS Calculator

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

6

2.

WETTELIJK KADER

2.1.

Wet natuurbescherming

Op 1 januari 2017 is de Wet natuurbescherming in werking getreden. In deze wet worden drie eerdere wetten vervangen. Het gaat om de Natuurbeschermingswet 1998 (Nb-wet) inclusief het Programma Aanpak Stikstof, de Boswet en de Flora- en faunawet. De bescherming van de Natura 2000-gebieden is ondervangen in onderdeel gebiedsbescherming (vervangt Nb-wet). Voor bestemmingsplannen is het toetsingskader voor deze gebieden in de basis ongewijzigd gebleven ten opzichte van de Nb-wet. Als (een wijziging van) een bestemmingsplan negatieve gevolgen heeft voor de Natura 2000gebieden kan het plan in beginsel niet worden vastgesteld. In dat geval moet het bevoegd gezag volgens artikel 2.8, van de Wet natuurbescherming (Wnb) eerst een passende beoordeling opstellen. Uit de passende beoordeling moet blijken dat de instandhoudingsdoelstellingen van de betreffende gebieden niet aangetast worden door het plan. Eventueel worden maatregelen opgenomen die getroffen worden om dit te bereiken. Als niet aangetoond wordt dat aan de instandhoudingsdoelstellingen voldaan wordt, kan het plan geen doorgang vinden. Met behulp van een voortoets kan het bevoegd gezag bepalen of op voorhand negatieve gevolgen uit te sluiten zijn. Hierbij moet voor de gewenste situatie worden uitgegaan van de maximale planologische mogelijkheden.

Voor plannen die ten opzichte van de uitgangssituatie op het referentiemoment geen significante toename in stikstofdepositie veroorzaken, zijn negatieve effecten ten aanzien van dit aspect uit te sluiten. In dat geval hoeft geen passende beoordeling te worden opgesteld.

2.2.

Programma Aanpak Stikstof (PAS)

Gelet op de uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State van 29 mei 2019, kan de PAS niet meer worden gehanteerd als toetsingskader op grond van de Wet natuurbescherming. Inmiddels is een nieuwe versie van het rekenprogramma AERIUS Calculator uitgebracht. Met deze nieuwe tool is de depositie op de stikstofgevoelige natuurgebieden berekend. Hoe de resultaten worden beoordeeld, is aan het bevoegd gezag.

2.3.

Beleidsregels intern en extern salderen

Vanwege de vernietiging van het PAS is het voor het bevoegd gezag niet mogelijk om toestemmingen te verlenen voor projecten waarvoor ontwikkelingsruimte nodig is. Om aan te tonen dat een project geen significant effect heeft op de stikstofdepositie ter plaatse van stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden bestaan de volgende mogelijkheden: - aantonen dat in de beoogde situatie geen effect (stikstofdepositie < 0,00 mol/ha/jaar) op de omliggende stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden optreedt. - middels intern of extern salderen aantonen dat in de beoogde situatie geen sprake is van een stikstoftoename met significante gevolgen voor Natura 2000-gebieden ten opzichte van de referentiesituatie. - middels een ecologische voortoets onderzoeken of significante negatieve effecten op instandhoudingsdoelstellingen kunnen worden uitgesloten. Een ecologische voortoets is een mogelijkheid voor activiteiten die enkel zorgen voor een stikstofdepositie op hectares waarvan de kritische depositiewaarde (KDW) niet wordt overschreden.

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

7

Als de stikstofdepositie in de beoogde situatie hoger is dan 0,00 mol/ha/jaar, dan is een verdere inhoudelijke beoordeling van de te verwachten stikstofdepositie noodzakelijk. Het is dan mogelijk om toestemming te krijgen op basis van intern of extern salderen. Voor extern salderen geldt een vergunningplicht omdat van de beoogde activiteit op zichzelf negatieve effecten niet op voorhand kunnen worden uitgesloten. Met salderen wordt inzichtelijk gemaakt of in de beoogde situatie sprake is van een stikstoftoename met significante gevolgen voor Natura 2000-gebieden ten opzichte van de referentiesituatie. Of sprake is van een significante toename van de stikstofdepositie hangt af van de toegestane depositie in de referentiesituatie.

2.4.

Referentiesituatie

Wanneer sprake is van de wijziging of uitbreiding van een bestaande activiteit, gelden voor projecten de volgende referentiesituaties[1], een: - vigerende vergunning die verleend is op basis van de Wet natuurbescherming; - vigerende vergunning die verleend is op basis van de Natuurbeschermingswet 1998; - vigerende omgevingsvergunning die verleend is op basis van de Wabo met een verklaring van geen bedenkingen (VVGB) op grond van één van de twee hierboven genoemde wetten; - tracébesluit, wegaanpassingsbesluit of kavelbesluit waaraan een passende beoordeling is gekoppeld; - (milieu-)toestemming op de Europese referentiedatum, zie afbeelding 4.

Afbeelding 4. Stappenplan voor het bepalen van de referentiesituatie[1]

Van een (planologisch) plan, zoals een bestemmingsplan of omgevingsplan, is de huidige feitelijk aanwezige, planologisch legale situatie de referentiesituatie.

2.5.

Wet stikstofreductie en natuurverbetering

Door de uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State van 2 november 2022 is bouwvrijstelling, die onderdeel was van De Wet stikstofreductie en natuurverbetering, komen te vervallen. Voor ieder plan of project dient ook de aanlegfase (bouwfase) weer doorgerekend te worden. 1

Handreiking intern en extern salderen; https://www.bij12.nl/wp-content/uploads/2020/09/Handreiking-intern-extern-salderen-en-verleasen22092020.pdf

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

8

3.

REKENONDERZOEK

De voor stikstof relevante emissiebronnen voor de aanlegfase en de gebruiksfase van de beoogde ontwikkeling worden hieronder nader toegelicht. Ook wordt de referentiesituatie beschreven.

3.1.

Uitgangspunten aanlegfase

De aanlegfase, bestaande uit de realisatie van in totaal 37 woningen in diverse categorieën, zal circa 2 jaar duren. De NOx- en NH3-emissies zijn afkomstig van de inzet van mobiele werktuigen en (bouw-)verkeer.

3.1.1.

Mobiele werktuigen

Aangezien de ontwikkeling zich nog in de planfase bevindt en nog geen aannemer(s) bekend zijn, is nog niet bekend welke diesel-, benzine of lpg aangedreven (mobiele) werktuigen in de aanlegfase ingezet zullen worden bij de bouw van de woningen. Daarmee is ook over dieselverbruik, bedrijfstijden, bouwjaar en vermogen van de werktuigen geen specifieke informatie beschikbaar. De hoeveelheid NOx- en NH3-emissies die vrijkomen bij de bouwwerkzaamheden zijn bepaald gebruik makend van kentallen opgesteld door adviesbureaus TAUW en De Roever. De kentallen zijn gebaseerd op de werkelijke inzet van mobiele werktuigen en vrachtverkeer bij een groot aantal woningbouwprojecten. Voor de omrekening van inzet van mobiele werktuigen naar emissies is de AUB rekenmethode (AdBlue, Uren, Brandstof) van TNO aangehouden. Dit is sinds AERIUS versie 2021 de voorgeschreven rekenmethode voor de berekening van emissies van mobiele werktuigen. Bijlage I geeft meer informatie over de gehanteerde kentallen en methodiek. Voor de bouw van grondgebonden woningen zijn de volgende kentallen beschikbaar: 0,52 kg NOx en 0,11 kg NH3 per woning. Dit geeft een totale hoeveelheid emissie die vrijkomt bij de realisatie van het plan ‘Weversweg fase 2’ met in totaal 37 woningen in diverse categorieën van 0,52 kg * 37 = 19,24 kg NOx en 0,11 kg * 37 = 4,07 kg NH3 voor de gehele aanlegfase.

Omdat het uitvoeringsplan nog niet bekend is, is voor nu aangenomen dat van deze emissies 50% vrij tijdens de maatgevende periode van 12 maanden. De mobiele werktuigen zullen actief zijn op de bouwlocatie en daar rondrijden. Daarom zijn de emissies gemodelleerd als vlakbron gelijk aan de planlocatie. De vlakbron is in AERIUS gemodelleerd als bron van de sectorgroep ‘Anders’. Voor de uittreedhoogte en de spreiding is 4 meter ingevuld en voor de warmte-inhoud 0 MW. De temporele variatie is ‘standaard profiel industrie’. Dit zijn de waarden voor mobiele werktuigen voor de bouw en industrie[2].

2

Zie Handboek ‘Werken met AERIUS Calculator 2021.2’

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

9

3.1.2.

Bouwverkeer

Vervoer van personeel van en naar de locatie vindt plaats met bestelbusjes en/of personenauto’s. Materieel wordt aangevoerd middels vrachtwagens. Het aantal ritten van vrachtwagens en personenauto’s/bestelbusjes is een inschatting van adviesbureaus TAUW en De Roever op basis van informatie van vergelijkbare woningbouwprojecten. Tabel 1 geeft het aantal voertuigen en voertuigbewegingen voor de gehele aanlegfase. Omdat het uitvoeringsplan nog niet bekend is, is voor nu worst-case aangenomen dat van het totaal aantal voertuigbewegingen voor de gehele aanlegfase 50% optreedt tijdens de maatgevende periode van 12 maanden. Tabel 1. Aantal voertuigbewegingen gedurende de aanlegfase

Type voertuig Per te realiseren woning Personenauto’s en bestelbussen Vrachtwagens Voor totale woningbouwplan Personenauto’s en bestelbussen Vrachtwagens

Totaal aantal ritten

Totaal aantal voertuigbewegingen[3]

65 25

130 50

2.405 925

4.810 1.850

De voertuigbewegingen zijn gemodelleerd als lijnbron met licht en zwaar (vracht)verkeer met de actuele emissiefactoren voor wegverkeer die in het rekenprogramma AERIUS Calculator zijn opgenomen. De vrachtwagenbewegingen zijn in AERIUS worst-case allemaal gemodelleerd als ‘zwaar vrachtverkeer’. Er is uitgegaan van een weg binnen de bebouwde kom met 10% stagnatie. Het manoeuvreren van de vrachtwagens is ondervangen door een extra rijlijn op het terrein van de planlocatie met 100% stagnatie. Het verkeer is gemodelleerd tot het punt waarop de voertuigen in het heersende verkeersbeeld van de openbare weg zijn opgenomen. Het verkeer gaat vanaf het plangebied via de Vlakken Eng en de Braambosch naar de Harderwijkerweg. De Harderwijkerweg is de ontsluitingsweg van het dorp Hulshorst (en de gemeente Nunspeet). Daarom is aangenomen dat het verkeer op de Harderwijkerweg al is opgenomen in het heersende verkeersbeeld. Hier zal het verkeer verder afwikkelen in oostelijke of westelijke richting.

3.2.

Uitgangspunten gebruiksfase

In de beoogde situatie zijn de woningen in gebruik. De NOx- en NH3-emissies worden enkel veroorzaakt door verkeersbewegingen.

3.2.1.

Verkeersbewegingen

Met betrekking tot het verkeer dat in de gebruiksfase kan worden toegerekend aan de woningen is uitgegaan van gegevens uit de ASVV 2021 van kennisplatform CROW[4]. Er is uitgegaan van de ligging ‘rest bebouwde kom’ in de gemeente Nunspeet (‘weinig stedelijk’). Voor de woningen wordt uitgegaan van de verkeersaantallen zoals genoemd in tabel 2. 3

Het aantal voertuigbewegingen is het aantal ritten maal twee; een voertuig rijdt heen en terug naar de locatie.

4

Aanbevelingen voor Verkeersvoorzieningen Binnen de Bebouwde Kom (ASVV), CROW, 2021

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

10

Tabel 2. Verkeersgeneratie per woning in de ‘rest bebouwde kom’ van een ‘weinig stedelijke’ stad, ASVV 2021 CROW

Type woning

Verkeersgeneratie (vtb/etmaal) minimaal maximaal 7,4 8,2 7,0 7,8 5,2 6,0

Koop, huis, twee-onder-een-kap Koop, huis, tussen/hoek Huur, huis, sociale huur

Er worden in totaal 10 rug-aan-rug-woningen in sociale huur, 12 starterswoningen, 9 levensloopbestendige woningen, 6 twee-onder-een-kapwoningen gerealiseerd. De maximale verkeersgeneratie per type woning is vermenigvuldigd met het aantal woning van dit type woning om tot de totale verkeersgeneratie te komen. Dit is weergegeven in tabel 3. Tabel 3. Berekende verkeersgeneratie woningen

Type woning Rug-aan-rugwoningen in sociale huur Starterswoningen Levensloopbestendige woningen Twee-onder-eenkapwoningen Totaal

Aantal woningen 10

Maximale verkeersgeneratie (vtb/woning/etmaal) 6,0

Totale verkeersgeneratie (vtb/etmaal) 60

12

7,8

93,6

9

7,8

70,2

6

8,2

49,2

37

273

Uiteindelijk komt de totale verkeersgeneratie voor alle woningen uit op naar boven afgerond 273 lichte voertuigbewegingen per etmaal. Daarnaast is nog eens rekening gehouden met 8 voertuigbewegingen zwaar vrachtverkeer per maand (wekelijks één vuilniswagen die het plangebied aandoet). Ander verkeer zal niet gegenereerd worden door het onderliggende plan. De voertuigbewegingen zijn gemodelleerd met dezelfde lijnbron als in de aanlegfase. Het gaat hierbij om licht en zwaar (vracht)verkeer met de actuele emissiefactoren voor wegverkeer die in het rekenprogramma AERIUS Calculator zijn opgenomen. Er is uitgegaan van een weg binnen de bebouwde kom met 10% stagnatie. Het manoeuvreren van het zwaar vrachtverkeer is ondervangen door een extra lijnbron op het terrein van het plangebied met 100% stagnatie.

3.2.2.

Stookinstallaties

De woningen worden gasloos uitgevoerd en opgeleverd zonder haard en rookgaskanaal. Er zal dus geen stikstofemissie uitgestoten worden als gevolg van het stoken van gasgestookte installaties.

3.3.

Uitgangspunten referentiesituatie (o.b.v. de feitelijke situatie)

Het dichtstbijzijnde Natura 2000-gebied waar depositie plaatsvindt is ‘Veluwe’ met een referentiedatum van 24 maart 2000. Het betreft hier echter een bestemmingsplanprocedure, daarom is de huidige feitelijk aanwezige, planologisch legale situatie de referentiesituatie.

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

11

In de referentiesituatie is ter plaatse van de beoogde ontwikkeling sprake van mestaanwending, welke NH3-emissie veroorzaakt.

3.3.1.

Mestaanwending

Binnen het plangebied is tot op heden sprake van circa 0,86 ha grond, waarbij sprake is van mestaanwending (zie ook afbeelding 5). Deze percelen zijn in eigen gebruik en worden gebruikt voor mestafvoer. Dit is vanaf 2015 doorgegeven aan RVO en hierdoor kunnen deze percelen dus worden meegenomen in de referentiesituatie. Aangezien deze percelen in eigen gebruik zijn, hoeft de toegediende mest niet gewogen en bemonsterd te worden en is voor het berekenen van de emissies aangesloten bij de gebruiksnormen uit de Nitraatrichtlijn. Ingevolge de Nitraatrichtlijn[5] mag aan landbouwgrond jaarlijks maximaal 170 kg N per hectare uit dierlijke mest worden toegediend door bedrijven die niet deelnemen aan de derogatieregeling. Dit is inclusief de mest van weidende dieren.

Afbeelding 5. Perceel ter plaatse van het plangebied dat gebruikt wordt voor mestafvoer. Bron: boerenbunder.nl

Verder blijkt uit afbeelding 6 dat het perceel ook al sinds de referentiedatum (24 maart 2000 voor het Natura 2000-gebied ‘Veluwe’) als agrarische bestemming in gebruik is geweest.

5

Vierde Nederlandse Actieprogramma betreffende de Nitraatrichtlijn (2010-2013); https://www.bij12.nl/wp-content/uploads/Vierde-NederlandseActieprogramma-Nitraatrichtlijn-2010-2013.pdf

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

12

Afbeelding 6. Luchtfoto uit 2006 en kaartverbeelding uit 2000 van het plangebied Bron: topotijdreis.nl

Er mag in dit geval echter geen 170 kg N per ha per jaar uit dierlijke mest worden toegediend, maar slechts circa 25% hiervan, omdat hier geen sprake is van landbouwgrond maar van ‘overige’ grond (grasland). De maximale fosfaatgift op ‘overige’ grond is namelijk 20 kg P2O5 per ha. De circa 25% is gebaseerd op de verhouding stikstof en fosfaat zoals deze is berekend voor een aantal drijfmestsoort. Dit is weergegeven in tabel 4 waarin per mestsoort is op te maken hoeveel er aan stikstof mag worden toegediend op basis van 20 kg P2O5/ha. Hieruit blijkt dat van een gemiddeld percentage van circa 25% kan worden uitgegaan. Tabel 4. Hoeveelheid toe te dienen stikstof op basis van 20 kg P2O5/ha per mestsoort

Mestsoort

Verhouding Ntot: P2O5 (gebaseerd op tabel 1-5 in bijlage I)

Maximale N-gift op basis van 20 kg P2O5/ha

Percentage van 170 kg N/ha

2,7 1,8 1,4 1,3

54 36 28 26

32% 21% 16% 15%

Dunne mest Rundveedrijfmest Vleesvarkensdrijfmest Zeugendrijfmest Kippendrijfmest

De emissie van ammoniak uit mest blijkt uit het rapport ‘Ammoniakemissie uit dierlijke mest en kunstmest in 2011’ [6]. De totale hoeveelheid stikstof in mest bestaat voor een gedeelte uit ammoniakale stikstof (TAN). Het aandeel van TAN in de totale hoeveelheid stikstof hangt af van de soort mest, zie tabel 2.3a en 2.3b in het rapport. Door de aandelen per mestsoort te combineren met het totaal aantal dieren (afkomstig uit de landbouwtellingen) in tabel 2.1 wordt een gemiddeld aandeel van TAN in de totale hoeveelheid stikstof in mest van ongeveer 65% berekend. Niet alle TAN in de stikstof wordt bij mesttoediening van het land

6

Ammoniakemissie uit dierlijke mest en kunstmest in 2011, C. van Bruggen; https://edepot.wur.nl/259020

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

13

naar de lucht geëmitteerd. Uit tabel 2.19 van het rapport blijkt dat de emissiefactor bij mesttoediening met behulp van een zodenbemester de laagste emissiefactor heeft, namelijk 19% van het TAN. Worst-case wordt uitgegaan van het gebruik van een zodenbemester. Uit het bovenstaande blijkt dat van de (maximaal) 170 * 0,25 = 42,5 kg per jaar toegediende stikstof, gemiddeld 65% bestaat uit ammoniakale stikstof en vervolgens 19% naar de lucht wordt geëmitteerd bij mesttoediening met behulp van een zodenbemester. De ammoniakemissie bedraagt dan 5,25 kg NH3/ha/jaar. Bij in totaal 0,86 ha leidt dat tot een totale ammoniakemissie van 5,25 kg NH3/ha/jaar * 0,86 ha = 4,515 kg NH3/jaar. De emissie is gemodelleerd als vlakbron over het terrein in de sector ‘Landbouw’ onder ‘Landbouwgrond’ in de categorie ‘Mestaanwending: dierlijke mest’ met een uittreedhoogte van 0,5 meter, een spreiding van 0,3 meter en een warmte-inhoud van 0,000 MW (de default waarden).

3.3.2. Verkeer In de referentiesituatie is bij mestaanwending en ander doeleinden sprake van emissies door verkeer. Naar verwachting is de bijdrage van de emissies van deze bronnen op de stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden op jaarbasis verwaarloosbaar ten opzichte van de emissies door mestaanwending. Worst-case zijn de emissies door het verkeer van en naar de landbouwgronden niet meegenomen.

3.3.3.

Mobiele machines

In de referentiesituatie is bij mestaanwending en ander doeleinden sprake van emissies door mobiele machines, zoals tractoren. Naar verwachting is de bijdrage van de emissies van deze bronnen op de stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden op jaarbasis verwaarloosbaar ten opzichte van de emissies door mestaanwending. Worst-case zijn de emissies door mobiele machines ter plaatse van de landbouwgronden niet meegenomen.

3.4.

Berekeningswijze

De stikstofdepositie als gevolg van de gewenste activiteiten op de Natura 2000-gebieden is berekend met AERIUS Calculator (2023). Er zijn AERIUS-projectberekeningen uitgevoerd met de emissies als gevolg van de aanlegfase en gebruiksfase, welke zijn afgezet tegen de emissies die optreden in de referentiesituatie. Hierbij is rekening gehouden met de in tabel 5 vermelde situaties en rekenjaren. Tabel 5. Doorgerekende beoogde situaties

Situatie

Fase

Rekenjaar

#1 #2 #3

Aanleg eerste 18-19 woningen Aanleg resterende 18-19 woningen en gebruik eerste 18-19 woningen Gebruik alle 37 woningen

2023 2024 2025

De rekenresultaten en de ingevoerde gegevens van de projectberekeningen zijn te vinden in bijlage II, III en IV.

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

14

4.

RESULTATEN

In dit stikstofdepositieonderzoek is voor het woningbouwproject aan de Weversweg in Hulshorst de te verwachten stikstofdepositie ter plaatse van het Natura 2000-gebied berekend. Uit de berekening van de aanlegfase blijkt dat de stikstofdepositie op de stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden ten hoogste 0,03 mol N/ha/jaar is (ter plaatse van het Natura 2000gebied ‘Veluwe’). Uit de berekening van de aanlegfase en gedeeltelijke gebruiksfase blijkt dat de stikstofdepositie op de stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden ten hoogste 0,04 mol N/ha/jaar is (ter plaatse van het Natura 2000-gebied ‘Veluwe’). Uit de berekening van de totale gebruiksfase blijkt dat de stikstofdepositie op de stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden ten hoogste 0,01 mol N/ha/jaar is (ter plaatse van het Natura 2000-gebied ‘Veluwe’). Uit de berekening van de referentiesituatie blijkt dat de stikstofdepositie op de stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden ten hoogste 0,05 mol N/ha/jaar is (ter plaatse van het Natura 2000-gebied ‘Veluwe’). Uit de projectberekeningen blijkt dat voor ieder van de in tabel 5 vermelde situaties afgezet tegen de referentiesituatie de stikstofdepositie op de stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden niet hoger is dan 0,00 mol N/ha/jaar. Ten opzichte van de referentiesituatie is er dus geen sprake van een toename van de stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden.

Er is dus geen sprake van vergunningplicht op grond van de Wet natuurbescherming. Het aspect stikstofdepositie vormt geen belemmering voor het plan.

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

15

BIJLAGE I. METHODIEK KENTALLEN AANLEGFASE WONINGBOUW De in dit onderzoek gehanteerde emissiekentallen voor de bouwwerkzaamheden van grondgebonden woningen en appartementen zijn afgeleid van gedetailleerde gegevens van de werkelijke inzet van mobiele werktuigen en vrachtverkeer bij enkele tientallen woningbouwprojecten. Zowel de realisatie van grondgebonden woningen als van appartementen zijn ruim vertegenwoordigd in deze dataset. Bij sommige projecten werden ook panden gesloopt, daarvoor is een apart emissiekental beschikbaar. Inbegrepen bij de kentallen is het bouwrijp maken van het terrein, de aanleg van kabels en leidingen, het bouwen van de woningen en de aanleg van het openbaar gebied (bestrating, groen, etc.). De beschouwde woningbouwprojecten zijn projecten die in het westen van Nederland zijn gerealiseerd. Daarom maken heiwerkzaamheden vaak onderdeel uit van de aanlegfase. Dit maakt de kentallen ‘robuust realistisch’, aangezien heien op hogere (zand)gronden meestal niet nodig is. Uit het type werktuigen, het dieselverbruik en het aantal draaiuren volgen de NOx en NH3 emissies die vrijkomen bij de bouwwerkzaamheden. Hierbij is de AUB rekenmethode (AdBlue, Uren, Brandstof) van TNO aangehouden[7]. Dit is sinds AERIUS versie 2021 de voorgeschreven rekenmethode voor de berekening van emissies van mobiele werktuigen.

De in tabel B1 gegeven kentallen gelden voor woningbouwprojecten van 10 tot 100 woningen. Voor grotere projecten zal de emissie per woning lager liggen, maar kunnen deze kentallen worst-case wel worden aangehouden. Voor kleine projecten kunnen de kentallen een onderschatting zijn. Veiligheidshalve kan dan een opslagfactor van een factor 2 worden aangehouden. Tabel B1. Kentallen aanlegfase voor woningen en appartementen

Bouwwerkzaamheden woning Bouwwerkzaamheden appartement Sloopwerkzaamheden nodig voor realisatie van een nieuwbouwwoning/-appartement

Kg NOx per woning/appartement 0,52 0,43 0,33

Kg NH3 per woning/appartement 0,11 0,07 0,03

Voor het bepalen van de emissiekentallen is uitgegaan van de inzet van diesel aangedreven STAGE IV klasse werktuigen met als bouwjaar 2014. Ook dit is een robuust realistische aanname. In de huidige praktijk zijn de in te zetten werktuigen vaak al nieuwer en dus schoner. Ook worden soms al elektrische werktuigen ingezet welke emissieloos zijn. Voor het AdBlue verbruik is de (conform de AUB rekenmethode) maximale hoeveelheid AdBlue verbruik aangehouden van 7% het dieselverbruik.

7

TNO-rapport TNO 2021 R12305 AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen, 10 december 2021

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

16

BIJLAGE II. AERIUS PROJECTBEREKENING AANLEG - REFERENTIE

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

17

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

De Roever Omgevingsadvies Weversweg, - Hulshorst Realisatie woningbouwproject 'Weversweg fase 2' Realisatie van het woningbouwproject 'Weversweg fase 2' met maximaal 37 woningen in diverse categorieën. AERIUS projectberekening van de aanlegfase (2023) afgezet tegen de referentiesituatie (bemesting).

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RdwRcvsdBACZ 01 november 2023, 14:06 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Referentiesituatie - Referentie Aanlegfase - Beoogd Referentiesituatie - Referentie Aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RdwRcvsdBACZ (01 november 2023)

2023 2023

0,05 mol/ha/j 0,03 mol/ha/j 0,00 ha 7,46 ha 0,00 mol/ha/j 0,01 mol/ha/j

4,5 kg/j 2,1 kg/j

5386082 5386082

12,4 kg/j Veluwe Veluwe

2/8

Projectberekening

Aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 3 4 

Anders... | Anders... | Plangebied Anders... | Anders... | Aanleg woningen Verkeersnetwerk

RdwRcvsdBACZ (01 november 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

2,0 kg/j 47,2 g/j

9,6 kg/j 2,8 kg/j

3/8

Projectberekening

Referentiesituatie (Referentie), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1

Landbouw | Landbouwgrond | Mestaanwending

RdwRcvsdBACZ (01 november 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

4,5 kg/j

-

4/8

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RdwRcvsdBACZ (01 november 2023)

5/8

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

7,46

Per gebied

Berekend (ha gekarteerd)

Veluwe (57)

7,46

RdwRcvsdBACZ (01 november 2023)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

2.045,83

2.045,83

0,00

0,00

0,00

0,00

7,46

7,46

0,01

0,01

6/8

Projectberekening

Aanlegfase, Rekenjaar 2023 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Verkeer aanlegfase X:178327,9 Y:485982,86 380,05 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Manoeuvreren vrachtverkeer X:178410,49 Y:485943,43 147,58 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

Max. snelheid

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Anders... | Anders...

Naam Plangebied Uittreedhoogte Locatie X:178317,81 Warmteinhoud Y:485989,5 Spreiding Oppervlakte 1,69 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 4

Anders... | Anders...

Naam Aanleg woningen Uittreedhoogte Locatie X:178317,81 Warmteinhoud Y:485989,5 Spreiding Oppervlakte 1,69 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Standaard Profiel Industrie

RdwRcvsdBACZ (01 november 2023)

Links Rechts NOₓ 1,8 kg/j Type scherm - - NO₂ 0,5 kg/j Hoogte - - NH₃ 36,8 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

2.405,0 /jaar 0,0 /jaar 925,0 /jaar 0,0 /jaar

In file

10,0 % 0,0 % 10,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 1,0 kg/j Type scherm - - NO₂ 0,2 kg/j Hoogte - - NH₃ 10,3 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

In file

0,0 /jaar 0,0 /jaar 925,0 /jaar 0,0 /jaar

0,0 % 0,0 % 100,0 % 0,0 %

NOₓ NH₃

9,6 kg/j 2,0 kg/j

0,0 m 0,000 MW 0m

4,0 m 0,000 MW 4m

7/8

Projectberekening

Referentiesituatie, Rekenjaar 2023 1

Landbouw | Landbouwgrond

Naam Mestaanwending Uittreedhoogte Locatie X:178341,57 Warmteinhoud Y:485956,83 Spreiding Oppervlakte 0,86 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

Type

Mestaanwending (dierlijke mest)

0,5 m 0,000 MW 0m

NH₃

4,5 kg/j

Stof

NOₓ NH₃

Emissie

0,0 kg/j 4,5 kg/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023_20231004_fd8d865135 Database versie 2023_fd8d865135_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RdwRcvsdBACZ (01 november 2023)

8/8

BIJLAGE III. AERIUS PROJECTBEREKENING AANLEG EN GEBRUIK REFERENTIE

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

18

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

De Roever Omgevingsadvies Weversweg, - Hulshorst Realisatie woningbouwproject 'Weversweg fase 2' Realisatie van het woningbouwproject 'Weversweg fase 2' met maximaal 37 woningen in diverse categorieën. AERIUS projectberekening van de aanlegfase en gedeeltelijke gebruiksfase (2024) afgezet tegen de referentiesituatie (bemesting).

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RYTi6DrjZZ7B 01 november 2023, 14:07 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Referentiesituatie - Referentie Aanlegfase + gebruiksfase - Beoogd Referentiesituatie - Referentie Aanlegfase + gebruiksfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RYTi6DrjZZ7B (01 november 2023)

2024 2024

0,05 mol/ha/j 0,04 mol/ha/j 0,00 ha 1,84 ha 0,00 mol/ha/j 0,01 mol/ha/j

4,5 kg/j 2,3 kg/j

5386082 5386082

18,0 kg/j Veluwe Veluwe

2/9

Projectberekening

Aanlegfase + gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 3 4 

Anders... | Anders... | Plangebied Anders... | Anders... | Aanleg woningen Verkeersnetwerk

RYTi6DrjZZ7B (01 november 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

2,0 kg/j 0,2 kg/j

9,6 kg/j 8,4 kg/j

3/9

Projectberekening

Referentiesituatie (Referentie), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 1

Landbouw | Landbouwgrond | Mestaanwending

RYTi6DrjZZ7B (01 november 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

4,5 kg/j

-

4/9

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RYTi6DrjZZ7B (01 november 2023)

5/9

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Aanlegfase + gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

1,84

Per gebied

Berekend (ha gekarteerd)

Veluwe (57)

1,84

RYTi6DrjZZ7B (01 november 2023)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

1.952,24

1.952,24

0,00

0,00

0,00

0,00

1,84

1,84

0,01

0,01

6/9

Projectberekening

Aanlegfase + gebruiksfase, Rekenjaar 2024 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Verkeer aanlegfase X:178327,9 Y:485982,86 380,05 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Manoeuvreren vrachtverkeer X:178410,49 Y:485943,43 147,58 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

Max. snelheid

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Anders... | Anders...

Naam Plangebied Uittreedhoogte Locatie X:178317,81 Warmteinhoud Y:485989,5 Spreiding Oppervlakte 1,69 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 4

Anders... | Anders...

Naam Aanleg woningen Uittreedhoogte Locatie X:178317,81 Warmteinhoud Y:485989,5 Spreiding Oppervlakte 1,69 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Standaard Profiel Industrie

RYTi6DrjZZ7B (01 november 2023)

Links Rechts NOₓ 1,8 kg/j Type scherm - - NO₂ 0,5 kg/j Hoogte - - NH₃ 35,8 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

2.405,0 /jaar 0,0 /jaar 925,0 /jaar 0,0 /jaar

In file

10,0 % 0,0 % 10,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 0,9 kg/j Type scherm - - NO₂ 0,2 kg/j Hoogte - - NH₃ 10,3 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

In file

0,0 /jaar 0,0 /jaar 925,0 /jaar 0,0 /jaar

0,0 % 0,0 % 100,0 % 0,0 %

NOₓ NH₃

9,6 kg/j 2,0 kg/j

0,0 m 0,000 MW 0m

4,0 m 0,000 MW 4m

7/9

Projectberekening

5

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Verkeer gebruiksfase X:178327,9 Y:485982,86 380,05 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 6

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Manoeuvreren vrachtverkeer (1) X:178410,49 Y:485943,43 147,58 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RYTi6DrjZZ7B (01 november 2023)

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 5,6 kg/j Type scherm - - NO₂ 0,9 kg/j Hoogte - - NH₃ 0,2 kg/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

137,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /maand 0,0 /maand 8,0 /maand 0,0 /maand

In file

10,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 10,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 95,2 g/j Type scherm - - NO₂ 25,8 g/j Hoogte - - NH₃ 1,1 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

0,0 /maand 0,0 /maand 8,0 /maand 0,0 /maand

In file

0,0 % 0,0 % 100,0 % 0,0 %

8/9

Projectberekening

Referentiesituatie, Rekenjaar 2024 1

Landbouw | Landbouwgrond

Naam Mestaanwending Uittreedhoogte Locatie X:178341,57 Warmteinhoud Y:485956,83 Spreiding Oppervlakte 0,86 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

Type

Mestaanwending (dierlijke mest)

0,5 m 0,000 MW 0m

NH₃

4,5 kg/j

Stof

NOₓ NH₃

Emissie

0,0 kg/j 4,5 kg/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023_20231004_fd8d865135 Database versie 2023_fd8d865135_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RYTi6DrjZZ7B (01 november 2023)

9/9

BIJLAGE IV. AERIUS PROJECTBEREKENING GEBRUIK - REFERENTIE

Stikstofdepositieonderzoek Weversweg te Hulshorst Datum: 1 november 2023 ; Referentie: 20221232.v05

19

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

De Roever Omgevingsadvies Weversweg, - Hulshorst Realisatie woningbouwproject 'Weversweg fase 2' Realisatie van het woningbouwproject 'Weversweg fase 2' met maximaal 37 woningen in diverse categorieën. AERIUS projectberekening van de beoogde situatie (totale gebruiksfase) afgezet tegen de referentiesituatie (bemesting).

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

S2GYRHbL37HU 01 november 2023, 14:06 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Referentiesituatie - Referentie Gebruiksfase - Beoogd Referentiesituatie - Referentie Gebruiksfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

S2GYRHbL37HU (01 november 2023)

2025 2025

0,05 mol/ha/j 0,01 mol/ha/j 0,00 ha 100,71 ha 0,00 mol/ha/j 0,04 mol/ha/j

4,5 kg/j 0,3 kg/j

5386082 5386082

10,4 kg/j Veluwe Veluwe

2/9

Projectberekening

Referentiesituatie (Referentie), rekenjaar 2025 Emissiebronnen 1

Landbouw | Landbouwgrond | Mestaanwending

S2GYRHbL37HU (01 november 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

4,5 kg/j

-

3/9

Projectberekening

Gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2025 Emissiebronnen 3 

Anders... | Anders... | Plangebied Verkeersnetwerk

S2GYRHbL37HU (01 november 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

0,3 kg/j

10,4 kg/j

4/9

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). S2GYRHbL37HU (01 november 2023)

5/9

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

100,71

Per gebied

Berekend (ha gekarteerd)

Veluwe (57)

100,71

S2GYRHbL37HU (01 november 2023)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

2.079,37

2.079,37

0,00

0,00

0,00

0,00

100,71

100,71

0,04

0,04

6/9

Projectberekening

Referentiesituatie, Rekenjaar 2025 1

Landbouw | Landbouwgrond

Naam Mestaanwending Uittreedhoogte Locatie X:178341,57 Warmteinhoud Y:485956,83 Spreiding Oppervlakte 0,86 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

Type

Mestaanwending (dierlijke mest)

S2GYRHbL37HU (01 november 2023)

0,5 m 0,000 MW 0m

NH₃

4,5 kg/j

Stof

NOₓ NH₃

Emissie

0,0 kg/j 4,5 kg/j

7/9

Projectberekening

Gebruiksfase, Rekenjaar 2025 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Verkeer gebruiksfase X:178327,9 Y:485982,86 380,05 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Manoeuvreren vrachtverkeer X:178410,49 Y:485943,43 147,58 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

Max. snelheid

Anders... | Anders...

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Naam Plangebied Uittreedhoogte Locatie X:178317,81 Warmteinhoud Y:485989,5 Spreiding Oppervlakte 1,69 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

Links Rechts NOₓ 10,3 kg/j Type scherm - - NO₂ 1,5 kg/j Hoogte - - NH₃ 0,3 kg/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

273,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /maand 0,0 /maand 8,0 /maand 0,0 /maand

In file

10,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 10,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 88,0 g/j Type scherm - - NO₂ 27,0 g/j Hoogte - - NH₃ 1,1 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

0,0 /maand 0,0 /maand 8,0 /maand 0,0 /maand

In file

0,0 % 0,0 % 100,0 % 0,0 %

0,0 m 0,000 MW 0m

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. S2GYRHbL37HU (01 november 2023)

8/9

Projectberekening

Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023_20231004_fd8d865135 Database versie 2023_fd8d865135_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

S2GYRHbL37HU (01 november 2023)

9/9

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13829536/1