A17 SGE - Rapportage woonruimteverdeling MRE 2023
Tekst van het document
Rapportage woonruimteverdeling MRE (Metropoolregio Eindhoven) 2023
25 april 2024
Inhoud 1.
Inleiding ........................................................................................................................................... 3
2.
Samenvatting................................................................................................................................... 4 Meer woningzoekenden die vaker reageren ...................................................................................... 4
3.
De woningzoekenden ...................................................................................................................... 6 Inschrijvingen ...................................................................................................................................... 6 Actief woningzoekenden ..................................................................................................................... 6 Woningzoekenden met een urgentieverklaring.................................................................................. 9
4.
De woningen.................................................................................................................................. 11 Verhuringen naar verdeelmethode................................................................................................... 11 Advertenties versus bemiddelingen .................................................................................................. 12 Bemiddelingen................................................................................................................................... 13 Verhuringen naar huurprijs ............................................................................................................... 14 Verhuringen naar woningtype .......................................................................................................... 14 Verhuringen naar inkomen ............................................................................................................... 15 Verhuringen naar huishoudgrootte .................................................................................................. 15 Verhuringen naar leeftijd .................................................................................................................. 16
5.
Wachten, zoeken, slagen............................................................................................................... 17 Inschrijfduur ...................................................................................................................................... 17 Zoekduur ........................................................................................................................................... 18 Slaagkansen ....................................................................................................................................... 19 Weigeringen ...................................................................................................................................... 22
6.
Nieuwbouw & sloop ...................................................................................................................... 23 Slaagkansen en nieuwbouw .............................................................................................................. 25
7.
Verkoop en vrije sector ................................................................................................................. 26 Verkoop ............................................................................................................................................. 26 Vrije sector huur ................................................................................................................................ 27
8.
Herkomst en bestemming ............................................................................................................. 28
9.
Bijlagen .......................................................................................................................................... 30 Slaagkansen in Wooniezie per inkomensgroep per gemeente ......................................................... 30 Zoekduur Wooniezie per gemeente.................................................................................................. 33 Gemiddelde inschrijfduur Wooniezie per gemeente ........................................................................ 37 Aantal reacties Wooniezie per gemeente ......................................................................................... 38 Inkomens en huurprijzen .................................................................................................................. 41 Gebruikte definities binnen Wooniezie............................................................................................. 42
pagina 2
1.
Inleiding
Voor u ligt de rapportage over de woonruimteverdeling in de Metropoolregio Eindhoven (MRE) 2023. In de regio liggen maar liefst 21 gemeenten1, waar 15 corporaties actief zijn. Zij verhuren ongeveer 100.000 woningen. De meeste cijfers hebben betrekking op de sociale huur in de MRE. Kamerverhuur aan studenten (campuscontracten) valt buiten de scope van deze rapportage. Verkoop en verhuur in de vrije sector worden in aparte hoofdstukken behandeld.
1
Asten, Bergeijk, Best, Bladel, Cranendonck, Deurne, Eersel, Eindhoven, Geldrop-Mierlo, Gemert-Bakel, HeezeLeende, Helmond, Laarbeek, Nuenen, Oirschot, Reusel-De Mierden, Someren, Son en Breugel, Valkenswaard, Veldhoven en Waalre.
pagina 3
2.
Samenvatting
Opnieuw meer woningzoekenden die vaker reageren
Actief woningzoekenden 60.000 50.000
47.941
51.500
52.258
40.000 30.000 20.000 10.000 0 2021
2022
7.000 6.000
5.798
500 450 400 350 300 250 200 150 100 50 0
2023
Aantal sociale verhuringen via Wooniezie 5.680
Reacties per advertentie 469
426 376
2021
2022
2023
Slaagkansen 14,0% 12,0%
11,8%
11,3%
11,0%
2022
2023
5.749 10,0%
5.000
8,0%
4.000
6,0%
3.000
4,0%
2.000
2,0%
1.000 0
0,0% 2021
2022
2023
2021
Grafiek 2.1
In 2023 werden 413 nieuwe sociale huurwoningen opgeleverd in de Metropoolregio Eindhoven. Dat zijn er minder dan in het voorgaande jaar. Er werden iets minder woningen verhuurd dan in 2022. Het aantal actief woningzoekenden steeg echter. De slaagkans nam daarom af. De groei van het aantal actief woningzoekenden zorgde ervoor dat ook het aantal reacties per woningadvertentie toenam. Gemiddeld kwamen er 469 reacties op een advertentie binnen. Een enorm aantal, temeer omdat woningzoekenden vanaf 2021 niet meer onbeperkt kunnen reageren. Het aantal reacties is beperkt tot 3 woningen tegelijkertijd. In bijna alle regio’s waar Enserve actief is, zien we al jaren dezelfde trend, een gelijkblijvend woningaanbod waar steeds meer woningzoekenden op reageren. We zien ook lichtpuntjes. De groei van het aantal actieven vlakt verder af en in twee regio’s zagen we zelfs een afname van het aantal actief woningzoekenden.
pagina 4
Veel betaalbare woningen 10% 13%
Tot €452
15%
€452 - €647 €647 - €693
62%
€693 - €808
Het aantal verhuurde woningen dat via Wooniezie werd verhuurd onder de eerste aftoppingsgrens (€ 647) bedroeg 77%. Onder de tweede aftoppingsgrens (€ 693) was dit zelfs 90%. Van de actief woningzoekenden had 58% een inkomen tot de grens passend toewijzen. Zij zijn aangewezen op woningen onder de aftoppingsgrenzen van de huurtoeslag. De slaagkans van de verschillende inkomensgroepen liggen vrij dicht bij elkaar.
Advertenties versus bemiddelingen
39% 61%
Bemiddeling Advertenties
Van de verhuurde woningen werd 61% verhuurd via een advertentie (inschrijfduur en loting). De overige 39% werd direct bemiddeld. Het aantal woningen dat op basis van inschrijfduur verhuurd werd, bedroeg 43% van alle verhuringen. Voor loting was dit 12% van alle verhuringen. Er werd massaal gereageerd op lotingwoningen. Gemiddeld werden er 1.064 reacties op een advertentie uitgebracht. Het verloten van woningen voorziet duidelijk in een behoefte.
Veel eenpersoonshuishoudens
16%
1 pers 2 pers
19% 65%
3 of meer
Van de sociale verhuring ging 65 % naar alleenstaanden. Veel alleenstaanden hebben een laag inkomen en zijn daarom aangewezen op een sociale huurwoning. In de vrije sector is dit anders. Daar werden de meeste woningen in 2023 aan meerpersoonshuishoudens verhuurd.
Inschrijfduur stabiel
Inschrijfduur in jaren 6,3
6,6
2019
2020
7,8
7,7
7,8
2021
2022
2023
We zien dat de inschrijfduur de laatste drie jaar stabiel is. Wie weinig inschrijfduur heeft, is aangewezen op een woning die verloot wordt. Op deze advertenties reageren erg veel mensen.
pagina 5
3.
De woningzoekenden
Inschrijvingen
Ingeschreven woningzoekenden Wooniezie op 31 december 2017 t/m 31 december 2023 250.000 200.000
175.197
182.143
173.766
2020
2021
190.728
150.000 100.000 73.696
82.779
93.164
50.000 0 2017
2018
2019
2022
2023
Grafiek 3.1
Op 1 oktober 2020 sloot Woonbedrijf aan bij Wooniezie. We zien daarom dat het aantal ingeschreven woningzoekenden in 2020 sterk steeg. In maart 2021 traden Woningbelang en De Zaligheden toe. Toch zien we geen toename maar een afname van het aantal woningzoekenden in 2021. Dit komt doordat de inschrijvingen van Woonbedrijf die zijn overgezet naar Wooniezie, door de woningzoekenden geactiveerd moesten worden. Wie dat niet deed, is in 2021 uitgeschreven. In 2022 en 2023 traden er geen nieuwe corporaties toe tot Wooniezie. In 2024 hopen we Bergopwaarts te verwelkomen met hun woningen in de gemeente Deurne.
Actief woningzoekenden Al vele jaren neemt het aantal actief woningzoekenden toe. Ook in 2023 was dit het geval. Een actief woningzoekende is iemand die tenminste eenmaal tijdens de verslagperiode, cq kalenderjaar, gereageerd heeft. We zien dat de groei van het aantal actieven afvlakt in de meeste regio’s. Ook bij Wooniezie is dit het geval. Van de woningzoekenden gebruikte 70% haar/zijn telefoon om wooniezie.nl te raadplegen. Gemiddeld verbleef men vier en een halve minuut op de website.
pagina 6
Slaagkansen 18,0% 16,0%
14,0%
11,8%
12,0%
11,3%
Stedendriehoek (Apeldoorn)
11,0%
10,0%
Noord Veluwe (Harderwijk)
8,0%
Entree (Arnhem)
6,0%
SVNK (Alkmaar)
4,0%
Wooniezie
2,0% 0,0%
2021
2022
2023
Grafiek 3.2
Actief woningzoekenden Wooniezie naar reacties Aantal reacties 1. 1 reactie 2. 2 t/m 5 reacties 3. 6 t/m 9 reacties 4. 10 t/m 25 reacties 5. 26 t/m 50 reacties 6. 51 of meer reacties Totaal
2021 7.079 12.101 5.215 8.985 5.988 8.572 47.941
2022 7.704 12.510 5.408 9.704 6.406 9.768 51.500
2023 7.521 12.394 5.437 10.250 6.723 9.934 52.258
Tabel 3.1
Meer dan de helft van de woningzoekenden heeft in de verslagperiode 10 keer of meer gereageerd op een advertentie. Het lijkt voor de hand te liggen om aan te nemen dat woningzoekenden die maar één of enkele keren gereageerd hebben specifiek op zoek zijn naar juist die ene woning. In dat geval zouden deze woningzoekenden kunnen worden gekwalificeerd als kwaliteitszoekers. Dit is echter lang niet altijd het geval. Veel van deze woningzoekenden zijn pas aan het einde van de verslagperiode actief geworden. Een aanzienlijk deel van de woningzoekenden reageerde meer dan 25 keer op een advertentie. Vooral woningzoekenden met weinig inschrijftijd die op lotingswoningen reageren, behoren tot deze groep. Het is de enige manier voor hun om toch een kans te maken. Actief woningzoekenden naar inkomen Inkomen Tot minimum Minimum - Grens passend toewijzen) Grens passend toewijzen – DAEB-grens DAEB-grens en meer Totaal
2022 22.475 13.918 18.913 5.329 51.500
Tabel 3.2
pagina 7
2023 23.324 12.476 20.960 5.108 52.258
Actieven naar inkomen 2023 8% Tot minimum
38% Minimum - Grens passend toewijzen)
34%
Grens passend toewijzen – DAEB-grens DAEB-grens en meer
20%
Grafiek 3.2
Van de actief woningzoekenden had 58% in 2023 (2022: 60%) een inkomen tot de grens passend toewijzen. Deze groep kan alleen op woningen reageren tot de 1e of 2e aftoppingsgrens, afhankelijk van de huishoudensgrootte. Met een aanbod van 77% onder de eerste aftoppingsgrens zijn er verhoudingsgewijs voldoende woningen voor deze doelgroep om de slaagkans op peil te houden. Actief woningzoekenden naar huishoudgrootte Huishoudgrootte 1 persoon 2 personen 3 personen 4 personen 5 en meer personen Totaal
2023 33.736 12.422 5.820 2.900 1.679 52.258
Tabel 3.3
Actieven naar huishoudgrootte 2023 3%
5% 10%
1 persoon 2 personen 3 personen
22%
60%
4 personen 5 en meer personen
Grafiek 3.3
Van de woningzoekenden is 60% alleenstaand. Dit is de grootste doelgroep van Wooniezie. In andere regio’s zien we een zelfde beeld. Ook daar zijn de eenpersoonshuishoudens in de meerderheid.
pagina 8
Actief woningzoekenden naar leeftijd Leeftijd tot 23 jaar 23 tot 35 jaar 35 tot 55 jaar 55 jaar tot aow aow tot 75 jaar 75 jaar en ouder Totaal
2023 6.404 24.582 14.815 4.064 1.932 2.171 52.258
Tabel 3.4
Actieven naar leeftijd 2023 4% 4% 7%
12% tot 23 jaar 23 tot 35 jaar 35 tot 55 jaar 55 jaar tot aow
27% 46%
aow tot 75 jaar 75 jaar en ouder
Grafiek 3.4
De groep 35 t/m 54 jaar omvat meer leeftijdsjaren dan bijvoorbeeld de groep 23 t/m 34 jaar. Toch is in deze laatste groep het aantal actieven groter. Wanneer we rekening houden met de omvang van de verschillende leeftijdsklassen, zien we dat de jongeren oververtegenwoordigd zijn onder de actief woningzoekenden. Relatief gezien is de groep het grootst, terwijl hun slaagkansen het kleinst zijn.
Woningzoekenden met een urgentieverklaring Woningzoekenden die om een maatschappelijke of medische reden niet kunnen wachten op een woning, kunnen een urgentieverklaring aanvragen. Wie zo’n verklaring heeft, kan sinds 2021 in de regio Stedelijk Gebied Eindhoven zelf zoeken naar een woning (Huurders aan het roer). Zij krijgen voorrang op reguliere woningzoekenden. 476 woningzoekenden met een urgentieverklaring vonden in 2023 (470 in 2022) een woning door zelf te zoeken.
pagina 9
Verhuringen aan urgent woningzoekenden die zelf zochten Medische Maatschapurgentie Herstruc- Houtpelijke (via Gemeente turering voort urgentie gemeente) Asten 15 Best 7 Cranendonck 14 3 100 Eindhoven Geldrop1 2 24 2 Mierlo Gemert3 Bakel Heeze2 Leende 40 9 58 11 Helmond 1 Laarbeek 4 Nuenen 1 Oirschot 1 Someren Son en 1 5 Breugel Veldhoven Waalre Totaal
3 1 71
14
Medische urgentie (via commissie)
7
Van groot Van klein Wooninc naar naar plus beter groter vitalis Totaal 1 1 15 3 10 37 1 162
1
30 3
14
2
4
35 8
1 1
4
1
168 10 4 1 6 6
36
1
6
9 255
14
28
46 88
5
1
Tabel 3.5
In 2022 zijn de corporaties gestart met een pilot in Eindhoven en Helmond van groot naar beter. Huishoudens van 55 of 65 plus die kleiner willen gaan wonen, kunnen voorrang krijgen. In 2023 waren er 478 huishoudens met deze urgentie. Zij konden op 564 woningadvertenties reageren waarbij hun voorrang geldig was. 235 van de 478 huishoudens deden dat ook. Daarvan vonden 88 in 2023 een woning. De regeling van klein naar groter bestaat ook. Het gaat echter om bescheiden aantallen. In 2023 hadden 33 huishoudens deze urgentie. Zij konden op 14 woningen met voorrang reageren. Daarnaast kunnen corporaties woningen direct bemiddelen. Veel van deze bemiddelingen vallen binnen de regionale urgentieregeling (SGE), zoals de verhuur aan statushouders, medisch urgenten en herstructureringskandidaten. Ten slotte worden er woningen verhuurd aan instellingen, die de woningen doorverhuren aan hun cliënten, of kan er sprake zijn van woningruil. Deze bemiddelde woningen worden in het volgende hoofdstuk behandeld.
pagina 10
10 476
4.
De woningen
Verhuringen naar verdeelmethode Sociale verhuringen naar verdeelmethode Verdeelmethode Bemiddeling Huur via makelaar Inschrijfduur Locatie Loting Nieuwbouw verzameladvertentie Totaal
Aantal 2.245 26 2.487 21 668 302 5.749
Tabel 4.1
Sociale verhuringen naar model 5% 0%
12%
Bemiddeling
39%
Huur via makelaar Inschrijfduur Locatie Loting
43%
Nieuwbouw verzameladvertentie
1% Grafiek 4.1
In 2023 vonden 5.749 sociale verhuringen plaats via Wooniezie. Dat zijn er iets minder dan in 2022 (5.798). Dit komt mede omdat er minder nieuwbouw is opgeleverd in 2023. Met de meeste woningen (61%) die verhuurd zijn, werd geadverteerd. De volgordebepaling werd meestal gedaan op basis van inschrijfduur. Veel corporaties maken daarnaast gebruik van loting.
pagina 11
Advertenties versus bemiddelingen Model Bemiddeling Advertentie Eindtotaal
2019 39% 61% 100%
2020 37% 63% 100%
2021 33% 67% 100%
2022 34% 66% 100%
2023 39% 61% 100%
Tabel 4.2
Sinds 2021 kan een belangrijk deel van de woningzoekenden met een urgentieverklaring in de SGEregio zelf reageren op het woningaanbod. Het aantal bemiddelingen nam vanaf 2021 daarom af. In 2023 is het aantal bemiddelingen weer op het oude niveau, terwijl het aantal zelfzoekende urgenten niet is afgenomen.
Reacties per advertentie 600 500
533 469
429
426 376
400 300 200 100 0 2019
2020
2021
2022
2023
Grafiek 4.2
Het aantal reacties per advertentie daalde in 2021 door gewijzigde regels. Woningzoekenden kunnen niet meer onbeperkt reageren. Een woningzoekende kan voortaan maximaal drie lopende reacties hebben uitstaan. Reden hiervoor is dat woningzoekenden zo gerichter moeten reageren op woningen en zo het aantal weigeringen zal afnemen. Door de toenemende druk op de woningmarkt zien we het aantal reacties per advertentie vanaf 2022 weer oplopen.
Reacties per advertenties 2023 1.064
310
Inschrijfduur
Loting
Grafiek 4.3
De meeste reacties per advertentie werden uitgebracht op woningen die op wooniezie.nl verloot werden. Gemiddeld waren dat 1.064 reacties per advertentie. De lotingwoningen zijn erg populair. Voor de groep woningzoekenden met weinig inschrijftijd is dit de enige manier om toch aan een woning te komen.
pagina 12
Bemiddelingen
Bemiddelingen urgent woningzoekenden 46; 4%
100; 9%
74; 7%
Urgentie maatschappelijk Urgentie medisch - via gemeente Urgentie medisch - via urgentiecommissie
536; 50%
241; 23%
Urgentie sociaal - uitstroom uit, verhuring aan instelling Urgentie volkshuisvestelijk - herstructurering Urgentie volkshuisvestelijk - overig Urgentie volkshuisvestelijk - statushouder
5; 1%
60; 6%
Grafiek 4.4
Urgent woningzoekenden werden voor 1.062 woningen (2022: 810) direct bemiddeld. Daarnaast vonden 476 urgenten een woning door op een woningadvertentie te reageren. Door het project huurder aan het roer worden sinds 2021 minder woningen bemiddeld en vinden meer urgent woningzoekenden een woning door zelf op het advertentieaanbod te reageren. Niet alleen urgent woningzoekenden werden direct bemiddeld. Er werden 1.183 woningen (2022: 1.135) bemiddeld om andere redenen. Overige bemiddelingen Wooniezie naar reden Reden bemiddeling Tijdelijke verhuur Omklapcontract Coöptatie / verhuur op basis van motivatie Woningruil Bijzonder verzoek Maatwerk Seniorenpunt Doorstroming binnen eigen bezit Wonen met zorg Nieuwbouw Woonwagen/standplaats 3 partijenovereenkomst Overig Totaal
Aantal 299 225 142 129 108 103 88 39 10 10 7 23 1.183
Tabel 4.2
pagina 13
Verhuringen naar huurprijs
Verhuringen naar huurprijs 2023
606; 10% 854; 15%
1. tot kwaliteitskorting
727; 13%
2. kwaliteitskorting tot aftopping laag 3. aftopping laag tot aftopping hoog
3.562; 62% 4. aftopping hoog tot liberalisatiegrens
Grafiek 4.5
Bij Wooniezie ligt de nadruk op betaalbaarheid. Het aanbod onder de eerste aftoppingsgrens (€ 693) bedroeg 77 % (2022: 78%). Van de actief woningzoekenden had 58% een inkomen tot de grens passend toewijzen. Zij zijn aangewezen op woningen onder de aftoppingsgrenzen van de huurtoeslag. Zie ook tabel 3.2.
Verhuringen naar woningtype
Verhuringen naar woningtype 9% 38%
Appartement met lift Appartement zonder lift Grondgebonden woning
37%
Overig
16%
Grafiek 4.6
Bij Wooniezie zijn de meeste aangeboden woningen appartementen. Hier zien we duidelijk de invloed van de stad op de regio. In de dorpen rond Eindhoven en Helmond staan verhoudingsgewijs meer grondgebonden woningen.
pagina 14
Verhuringen naar inkomen
Verhuringen naar inkomen
9%
Tot minimum
48%
27%
Minimum - grens doelgroep
Grens doelgroep – DAEB-grens
DAEB-grens en meer
16%
Grafiek 4.7
Van alle verhuringen in 2023 vond 64% (2022: 65%) plaats aan mensen met een inkomen tot de grens passend toewijzen (grens doelgroep). Dit is duidelijk de grootste doelgroep. Zoals in de volgende grafiek blijkt gaat het vaak om alleenstaanden. Van de verhuurde woningen ging 9 procent naar mensen met een inkomen boven de DAEB-grens. Veel corporaties hebben met gemeenten prestatieafspraken gemaakt waardoor zij niet 7,5 maar 15% ruimte hebben om aan deze inkomensgroep te kunnen verhuren.
Verhuringen naar huishoudgrootte
Verhuringen naar huishoudgrootte 4% 3% 9%
1 persoon 2 personen 3 personen
19%
4 personen
65%
5 en meer personen
Grafiek 4.8
Corporaties verhuren vrijkomende woningen voornamelijk aan alleenstaanden. Bijna twee derde van de nieuwe huurders waren alleenstaanden.
pagina 15
Verhuringen naar leeftijd
Verhuringen naar leeftijd
10%
8% 1. tot 23 jaar
7%
2. 23 tot 35 jaar 3. 35 tot 55 jaar
12%
36%
4. 55 jaar tot AOW
5. AOW tot 75 jaar 6. 75 jaar en ouder
27%
Grafiek 4.9
Bij analyse van deze gegevens over leeftijd moet met het verschil in klassengrootte rekening worden gehouden. De groep 35 tot 55 jaar beslaat bijna tweemaal zoveel jaren als bijvoorbeeld 55 tot AOW.
pagina 16
5.
Wachten, zoeken, slagen
Inschrijfduur
Inschrijfduur in jaren 7,7
7,8
2021
2022
2023
6,6
6,3
2019
7,8
2020
Grafiek 5.1
Gemiddelde inschrijfduur in jaren Model Inschrijfduur Loting Totaal
2019 7,7 1,5 6,3
2020 8,2 1,8 6,6
2021 9,5 2,4 7,8
2022 9,2 2,5 7,7
2023 9,2 2,6 7,8
Tabel 5.1
Wat verstaan we onder inschrijfduur? De periode vanaf de dag dat men staat ingeschreven als woningzoekende tot de dag dat men het huurcontract tekent van de toegewezen woning. We zien de inschrijfduur de laatste drie jaar stabiliseren. Via het lotingmodel komen woningzoekenden aan bod met een kortere inschrijfduur. Dat is logisch omdat bij loting inschrijfduur geen rol speelt.
pagina 17
Zoekduur Een lange inschrijfduur hoeft nog niet te betekenen dat een woningzoekende ook lang heeft moeten zoeken naar de woning. Veel woningzoekenden staan uit voorzorg ingeschreven. De zoekduur is dan een betere indicatie om aan te geven hoelang het duurt dat iemand een woning heeft gevonden. De zoekduur staat hieronder aangegeven.
Zoekduur in maanden 18,6 15,0 12,5
2019
13,2 11,7
2020
2021
2022
2023
Grafiek 5.2
Gemiddelde zoekduur in maanden Model Inschrijfduur Loting Totaal
2019 13,0 10,6 12,5
2020 13,0 13,9 13,2
2021 10,9 14,4 11,7
2022 15,0 15,0 15,0
2023 19,0 17,2 18,6
Tabel 5.3
Onder zoekduur wordt het volgende verstaan: de periode tussen de eerste reactie op een woningadvertentie en het tekenen van het huurcontract van de toegewezen woning. Indien een woningzoekende langer dan een kalenderjaar niet reageert op het woningaanbod, wordt de zoekduur opnieuw berekend vanaf de eerst volgende reactie. We zien dat de zoekduur in 2023 toenam. Bij het model loting neemt de zoekduur al vijf jaar op rij toe. Het aantal reacties per advertentie neemt elk jaar verder toe en de kans om ingeloot te worden wordt daarmee steeds kleiner. In onderstaande tabellen splitsen we de zoekduur verder uit. Gemiddelde zoekduur in maanden naar woningtype Woningtype 2019 Appartement met lift 10,5 Appartement zonder lift 13,5 Eengezinswoning 14,7 Alle advertenties 12,5
2020 11,3 15,1 15,3 13,2
2021 10,8 12,6 11,9 11,7
2022 13,5 16,1 16,3 15,0
2023 16,6 22,5 20,3 18,6
Tabel 5.4
De zoekduur voor appartementen met lift is het kortst. Dit kan komen omdat hier veel ouderen op reageren. In de volgende tabel zien we dat de zoekduur van ouderen iets korter is dan andere huishoudens.
pagina 18
Gemiddelde zoekduur in maanden naar huishoudgrootte Aantal personen 2019 2020 1 persoon 11,5 12,6 2 personen 13,0 13,6 3 personen 14,8 14,2 4 personen 14,8 19,0 5 en meer personen 29,8 24,3 Alle advertenties 12,5 13,2
2021 11,3 11,7 13,3 12,2 19,9 11,7
2022 14,2 14,4 17,1 21,1 24,2 15,0
2023 17,9 18,1 20,3 23,7 24,7 18,6
Tabel 5.5
Huishoudens met 4 of meer personen hebben de langste zoekduur. Dit betreft een relatief kleine groep die op zoek is naar (grote) eengezinswoningen. Gemiddelde zoekduur in maanden naar leeftijd Leeftijd 2019 1. tot 23 jaar 9,6 2. 23 tot 35 jaar 15,2 3. 35 tot 55 jaar 16,3 4. 55 jaar tot AOW 11,4 5. AOW tot 75 jaar 7,6 6. 75 jaar en ouder 5,8 Alle advertenties 12,5
2020 14,9 17,0 16,4 12,1 9,7 7,4 13,2
2021 12,5 13,5 12,5 11,2 9,2 7,7 11,7
2022 12,8 17,0 16,9 14,8 11,7 9,1 15,0
2023 14,5 23,4 21,1 17,9 12,5 9,4 18,6
Tabel 5.6
De zoekduur van ouderen is iets korter dan zij die nog geen recht hebben op AOW. In de bijlage is de zoekduur van 2023 uitgesplitst per gemeente.
Slaagkansen In deze rapportage wordt in een aantal tabellen slaagkansen weergegeven. Slaagkans wordt berekend door het aantal verhuringen te delen door het aantal actief woningzoekenden. De slaagkans geeft dus het percentage van de actief woningzoekenden weer dat een woning heeft gekregen. Een slaagkans van 10% betekent dat één op de tien actief woningzoekenden een geadverteerde woning heeft gekregen. Het is belangrijk om te beseffen dat de kans om in het aanbodmodel een woning te vinden niet voor alle woningzoekenden gelijk is, omdat die kans sterk afhankelijk is van de opgebouwde inschrijfduur. De slaagkans zegt dus (anders dan de naam suggereert) weinig over de kans van individuele woningzoekenden en biedt vooral inzicht in de verhouding tussen vraag en aanbod. Onder een actief woningzoekende wordt verstaan: Iemand die ingeschreven staat als woningzoekende en in de periode waarop de rapportage betrekking heeft ten minste 1 x op een geadverteerde woning heeft gereageerd.
pagina 19
Slaagkansen naar model 5,8%
5,7%
5,4%
2,2%
2,1% 1,5%
2021
2022 Inschrijfduur
2023 Loting
Grafiek 5.3
De dalende slaagkansen in 2023 gelden voor beide model inschrijfduur en loting. Lotingwoningen zijn populair. Er reageren erg veel mensen op deze advertenties. Het is voor woningzoekenden met weinig inschrijftijd de enige manier om toch een kans te maken. Door deze populariteit is de slaagkans een stuk lager dan bij het model inschrijfduur. Slaagkansen naar inkomen Inkomen Tot minimum Minimum - grens passend toewijzen Grens passend toewijzen – DAEB-grens DAEB-grens en meer
Slaagkans 4,8% 4,5% 5,4% 5,9%
Tabel 5.7
Corporaties gebruiken verschillende huur-inkomenstabellen. De slaagkans van woningzoekenden met een inkomen tot de grens passend toewijzen is iets lager dan de groep met een inkomen daarboven. Slaagkansen Wooniezie naar Leeftijd Leeftijd 1. tot 23 jaar 2. 23 tot 35 jaar 3. 35 tot 55 jaar 4. 55 jaar tot AOW 5. AOW tot 75 jaar 6. 75 jaar en ouder
Slaagkans 2,1% 4,2% 5,2% 12,5% 15,1% 17,6%
Tabel 5.8
Er is een lineair verband tussen de leeftijdsgroep van de actief woningzoekenden en hun slaagkans. Dit is ook logisch. Wie ouder is, staat vaak langer ingeschreven als woningzoekende en heeft daarbij meer kans op een woning. Ook het 55 plus label en de directe bemiddeling van zorgwoningen, die veelal aan ouderen worden verhuurd, werkt in hun voordeel. Doordat er woningen verloot werden, maken ook jongeren tot 23 jaar een kans op een woning. Zonder deze lotingwoningen was hun slaagkans nog lager geweest.
pagina 20
Slaagkansen Wooniezie naar huishoudgrootte Huishoudgrootte 1 persoon 2 personen 3 personen 4 personen 5 en meer personen
Slaagkans 6,1% 5,2% 3,8% 4,5% 3,4%
Tabel 5.10
Alleenstaanden hebben de grootste slaagkans bij Wooniezie. Dit is ook verre weg de grootste groep onder de actief woningzoekenden.
Slaagkansen 18,0% 16,0% 14,0%
11,8%
12,0%
11,3%
11,0%
Stedendriehoek (Apeldoorn)
10,0%
Noord Veluwe (Harderwijk)
8,0%
Entree (Arnhem)
6,0%
SVNK (Alkmaar)
4,0%
Wooniezie
2,0% 0,0% 2021
2022
2023
Grafiek 5.4 In bijna alle regio’s waar Enserve actief is, zien we al jaren dezelfde trend, een gelijkblijvend woningaanbod waar steeds meer woningzoekenden op reageren. Met dalende slaagkansen als gevolg. Een trend waar geen einde aan lijkt te komen. Maar er zijn ook lichtpuntjes. De groei van het aantal actieven vlakt af en in de regio Alkmaar zien we voor het eerst sinds lange tijd dat de slaagkansen zelfs toenemen.
pagina 21
Weigeringen Wat gebeurt er als een woningzoekende een aanbieding krijgt? Onderstaande tabel laat de gemiddelde positie van de uiteindelijke huurder op de kandidatenlijst van een woningadvertentie zien. Gemiddelde positie op de kandidatenlijst Model 2019 Inschrijfduur 7,1 Loting 3,5 Alle advertenties 6,3
2020 6,7 3,5 5,9
2021 6,5 2,9 5,6
2022 6,5 2,7 5,6
2023 6,9 4,4 6,4
Tabel 5.11
De positie van de huurder op de kandidatenlijst is bij het model inschrijfduur lager dan bij loting (omdat de positie lager is, is het getal hoger.) Bij het model inschrijfduur staat er meer op het spel. Woningzoekenden verliezen immers hun inschrijfduur bij acceptatie van een woning. Wie nee zegt, behoudt zijn inschrijfduur en maakt bij een volgende woning weer een goede kans. Daardoor zijn zij mogelijk kritischer dan woningzoekenden die een verlote woning accepteren. Zo’n woning is een lot uit de loterij. Daar zeg je minder snel nee op. Het gebruik van interessepeilingen en groepsaanbiedingen kan er toe leiden dat de positie op de kandidatenlijst omlaag gaat. Wie niet snel genoeg reageert, loopt de woning mis. De woning wordt dan verhuurd aan de volgende op de lijst. In 2023 zagen we het positiegetal stijgen. Het is weer terug op het niveau van 2019. Gemiddelde positie op de kandidatenlijst per corporatie Corporatie Bergopwaarts Compaen Goed Wonen Gemert Helpt Elkander Mooiland 'thuis Stichting Trudo Volksbelang woCom Woningbelang Woonbedrijf Wooninc. Woonpartners Woonzorg Nederland WSZ Totaal
Inschrijfduur 5,3 4,4 9,2 5,3 5,6 4,7 4,2 5,7 7,8 9,6 5,5 5,2 1,0 4,3 6,9
Loting 2,1 3,0 41,4 2,5 9,1 2,4 2,3 1,5 2,0 2,5
4,4
Alle advertenties 5,3 4,2 7,8 20,6 5,6 3,6 9,1 3,5 4,9 7,7 9,6 4,3 4,2 1,0 4,3 6,4
Tabel 5.12
Opvallend is het hoge positiegetal bij Helpt Elkander bij hun lotingwoningen. Zij verhuurden meerdere woningen aan kandidaten met een positiegetal dat hoger was dan 200. Wanneer we Helpt Elkander buiten de cijfers laten, is de gemiddelde positie bij loting geen 4,4, maar 2,9.
pagina 22
6.
Nieuwbouw & sloop
Nieuwbouw per gemeente Gemeente Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Deurne Eersel Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel-De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Totaal
2019 0 10 64 3 0 0 0 663 0 45 0 87 8 20 5 25 6 0 58 30 0 1.024
2020 0 0 53 23 0 0 0 427 0 0 0 73 0 0 0 11 0 0 28 22 0 637
2021 0 0 38 5 15 53 15 498 0 69 6 302 26 0 47 10 24 0 0 76 25 1.209
2022 0 19 25 16 0 100 0 283 83 0 6 149 0 0 0 12 10 0 37 0 27 767
2023 0 6 20 0 10 0 0 193 8 8 0 57 0 0 0 0 0 0 28 83 0 413
Tabel 6.1
In 2023 werden er minder nieuwbouwwoningen opgeleverd dan voorgaande jaren. In Eindhoven werden de meeste woningen gebouwd. Woningen die in 2023 gesloopt werden per gemeente Gemeente Eindhoven Gemert-Bakel Helmond Laarbeek Nuenen Valkenswaard Totaal
Aantal 190 9 18 28 1 60 306
Tabel 6.2
In 2023 werden 306 (2022: 1554) woningen uit exploitatie genomen om gesloopt te worden. Er werden netto dus 107 (2022: 612) sociale woningen aan de MRE regio toegevoegd. Dit bescheiden aantal leidde tot een kleiner aanbod dan in 2022 en dalende slaagkansen.
pagina 23
Nieuwbouw per corporatie Corporatie Bergopwaarts Compaen Goed wonen Gemert Helpt Elkander Stichting Trudo ’thuis Volksbelang Wocom Woningbelang Woonbedrijf Wooninc Woonpartners de Zaligheden Totaal
2019 0 0 45 20 199 83 0 49 58 424 108 0 38 1.024
2020 0 0 0 0 195 242 0 27 28 94 2 15 34 637
2021 168 44 69 0 397 99 0 65 0 220 53 64 30 1.209
2022 100 52 0 0 203 25 0 29 14 188 88 40 28 767
2023 0 8 8 0 50 124 0 19 34 130 5 35 0 413
Tabel 6.3
Woonbedrijf heeft in 2023 de meeste nieuwbouw opgeleverd, gevolgd door ‘thuis. Woningen die in 2023 gesloopt werden per corporatie Corporatie Goed wonen Gemert Helpt Elkander Stichting Trudo ’thuis Wocom Woningbelang Woonpartners Totaal
Aantal 9 1 71 119 28 60 18 306
Tabel 6.4
Een aantal corporaties haalden meer woningen uit exploitatie dan dat zij toevoegden in 2023.
pagina 24
Slaagkansen en nieuwbouw, een voorbeeld Nieuwbouw heeft grote invloed op de slaagkansen. Behalve dat er woningen extra worden toegevoegd, vergroot nieuwbouw ook de doorstroming. Dit is goed te zien in het voorbeeld van de gemeente Veldhoven. In de jaren 2021 en 2023 leverden respectievelijk Woonbedrijf en ‘thuis nieuwe woningen op. Daarom lag de slaagkans in Veldhoven beduidend hoger dan in 2022 toen er geen nieuwbouw werd opgeleverd.
Slaagkansen Veldhoven 90 80 70
1,10%
83 76 1,04%
1,05%
1,02% 1,00%
60 50
0,95%
40
0,90%
Opgeleverde nieuwbouw Slaagkans
0,87%
30
0,85%
20
0,80%
10 0 0
0,75%
2021
2022
2023
Grafiek 6.1
Let op: Slaagkansen zijn afhankelijk van het aantal actief woningzoekenden. Aangezien woningzoekenden in meerdere gemeentes actief kunnen zijn, is het niet valide om deze slaagkansen te vergelijken met de slaagkansen in andere gemeentes of met de hele regio.
pagina 25
7.
Verkoop en vrije sector
Verkoop Verkochte woningen naar corporatie in 2023 Corporatie Verkoopprijs tot € 250.000 Bergopwaarts 1 Compaen 0 Goed wonen Gemert 1 Helpt Elkander Mooiland 26 Stichting Trudo 334 ’thuis 31 Volksbelang 10 Wocom 3 Woningbelang 0 Woonbedrijf 0 Wooninc Woonpartners Woonzorg NL De Zaligheden Totaal 406
Verkoopprijs vanaf € 250.000 10 0 5 25 14 6 5 13 12 5
95
Totaal 11 0 1 5 26 359 45 16 8 13 12 0 5 0 0 501
Tabel 7.1
De meeste corporaties hebben een bescheiden verkoop ambitie. Dat geldt niet voor Trudo. Deze corporatie verkocht 359 woningen in 2023. De meeste woningen werden verkocht aan eenpersoonshuishoudens jonger dan 35 jaar met een inkomen onder de DAEB-grens.
pagina 26
Vrije sector huur Verhuringen vrije sector Corporatie Goed Wonen Gemert Joris Zorg 'thuis Volksbelang woCom Woningbelang Woonbedrijf Wooninc. Woonpartners WSZ Eindtotaal
Aantal 9 1 9 4 1 1 65 25 9 1 125
Tabel 7.2
In 2023 waren er 125 (2022: 152) nieuwe verhuringen via Wooniezie in de vrije sector. Dat is 2,2% van alle verhuringen via Wooniezie. Verhuringen naar huishoudgrootte vrije sector Huishoudgrootte 1 persoon 2 personen 3 personen 4 personen 5 en meer personen Eindtotaal
Aantal 37 55 16 12 5 125
Percentage 30% 44% 13% 10% 4% 100%
Tabel 7.3
Anders dan in de sociale huur zijn de alleenstaanden in de minderheid in de vrije sector. De woningen zijn waarschijnlijk te duur voor hen. Verhuringen leeftijd vrije sector Leeftijd 1. tot 23 jaar 2. 23 tot 35 jaar 3. 35 tot 55 jaar 4. 55 jaar tot AOW 5. AOW tot 75 jaar 6. 75 jaar en ouder Eindtotaal
Aantal 1 39 40 18 8 19 125
Percentage 1% 31% 32% 14% 6% 15% 100%
Tabel 7.4
De gemiddelde leeftijd ligt in de vrije sector hoger dan in de sociale huur. Voor jongeren zijn deze woningen vaak te duur.
pagina 27
8.
Herkomst en bestemming
Actief woningzoekenden naar herkomst Herkomst Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Deurne Eersel Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen, Gerwen en Nederwetten Oirschot Reusel-De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Buiten de regio Overig buitenland Onbekend Eindtotaal
2019 1,1% 0,6% 3,2% 0,5% 1,3% 1,2% 0,4% 30,8% 3,7% 2,5% 1,0% 19,7% 2,0% 1,6% 0,9% 0,2% 1,6% 1,2% 1,1% 4,7% 1,1% 18,3% 1,2% 0,1% 100,0%
2020 0,9% 0,6% 2,9% 0,4% 1,1% 1,0% 0,4% 33,1% 4,1% 2,2% 0,9% 17,5% 1,7% 1,7% 1,2% 0,2% 1,5% 1,2% 1,2% 4,7% 1,1% 19,1% 1,2% 0,1% 100,0%
2021 0,7% 0,8% 2,7% 0,9% 1,1% 0,9% 0,8% 34,2% 4,1% 2,2% 0,9% 15,1% 1,6% 1,6% 1,0% 0,4% 1,1% 1,1% 2,3% 4,1% 1,2% 19,7% 1,3% 0,1% 100,0%
2022 0,7% 0,9% 2,6% 1,0% 1,1% 0,8% 0,9% 33,9% 4,1% 2,0% 0,9% 13,9% 1,5% 1,5% 0,9% 0,4% 1,2% 1,1% 2,5% 3,9% 1,1% 21,3% 1,8% 0,1% 100,0%
2023 0,7% 0,9% 2,7% 1,0% 0,9% 0,8% 1,0% 32,7% 4,0% 1,8% 0,8% 13,5% 1,5% 1,5% 0,9% 0,5% 1,0% 1,1% 2,5% 4,3% 1,2% 22,8% 1,8% 0,1% 100,0%
Tabel 8.1
De meeste actief woningzoekenden komen uit Eindhoven. Van de actief woningzoekenden woont 23% buiten de regio. We zien dit percentage de laatste jaren iets toenemen.
pagina 28
Verhuringen per gemeente 2023 Gemeente Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Eersel Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen, Gerwen en Nederwetten Oirschot Reusel-De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Totaal
Verhuringen 24 88 154 61 89 77 2.610 337 145 59 845 119 108 64 60 79 61 272 392 105 5.749
Uit eigen gemeente 42% 45% 35% 33% 55% 35% 67% 50% 61% 34% 59% 41% 47% 30% 42% 48% 36% 60% 45% 35% 57%
Herkomst Regio Wooniezie Buiten de regio Totaal
Verhuringen 4.851 898 5.749
% 84% 16% 100%
Tabel 8.2
De meeste verhuringen vinden binnen de eigen gemeente/regio plaats. Uit de rest van Nederland kwam 16% van de nieuwe huurders. Dit is inclusief statushouders die vaak buiten de regio afkomstig zijn.
pagina 29
9.
Bijlagen
Slaagkansen in Wooniezie per inkomensgroep per gemeente We brengen per gemeente de slaagkansen in beeld per inkomensgroep. Alleen woningen waarmee geadverteerd is, tellen mee. Ook de verhuringen in de vrije sector zijn in onderstaande cijfers meegenomen. Gemeente Aalst-Waalre
inkomen
actieven
verhuringen
slaagkans
t/m minimum inkomen
3919
21
0,54 %
tussen minimum inkomen en passend toew gr
2256
10
0,44 %
tussen passend toew gr en DAEB-grens
4261
24
0,56 %
hoger dan DAEB-grens
171
4
2,34 %
t/m minimum inkomen
1377
8
0,58 %
tussen minimum inkomen en passend toew gr
825
7
0,85 %
tussen passend toew gr en DAEB-grens
760
5
0,66 %
hoger dan DAEB-grens
4
0
0,00 %
t/m minimum inkomen
2901
25
0,86 %
tussen minimum inkomen en passend toew gr
1502
12
0,80 %
tussen passend toew gr en DAEB-grens
3287
28
0,85 %
hoger dan DAEB-grens
205
3
1,46 %
t/m minimum inkomen
6845
27
0,39 %
tussen minimum inkomen en passend toew gr
3814
16
0,42 %
tussen passend toew gr en DAEB-grens
7328
51
0,70 %
hoger dan DAEB-grens
674
10
1,48 %
t/m minimum inkomen
1246
20
1,61 %
tussen minimum inkomen en passend toew gr
644
11
1,71 %
tussen passend toew gr en DAEB-grens
1216
22
1,81 %
hoger dan DAEB-grens
14
0
0,00 %
t/m minimum inkomen
2143
25
1,17 %
tussen minimum inkomen en passend toew gr
1067
7
0,66 %
tussen passend toew gr en DAEB-grens
1612
14
0,87 %
hoger dan DAEB-grens
177
1
0,56 %
t/m minimum inkomen
2316
23
0,99 %
tussen minimum inkomen en passend toew gr
1361
16
1,18 %
tussen passend toew gr en DAEB-grens
1937
26
1,34 %
8
0
0,00 %
Asten
Bergeijk
Best
Bladel
Cranendonck
Eersel/Knegsel
hoger dan DAEB-grens
pagina 30
Eindhoven t/m minimum inkomen
17606
393
2,23 %
tussen minimum inkomen en passend toew gr
8973
189
2,11 %
tussen passend toew gr en DAEB-grens
15302
392
2,56 %
hoger dan DAEB-grens
4374
196
4,48 %
t/m minimum inkomen
6986
66
0,94 %
tussen minimum inkomen en passend toew gr
3828
20
0,52 %
tussen passend toew gr en DAEB-grens
6799
65
0,96 %
hoger dan DAEB-grens
1446
22
1,52 %
t/m minimum inkomen
5021
39
0,78 %
tussen minimum inkomen en passend toew gr tussen passend toew gr en DAEB-grens hoger dan DAEB-grens
2718 2186 622
17 17 10
0,63 % 0,78 % 1,61 %
t/m minimum inkomen tussen minimum inkomen en passend toew gr tussen passend toew gr en DAEB-grens hoger dan DAEB-grens
1356 690 1494 531
10 10 10 2
0,74 % 1,45 % 0,67 % 0,38 %
t/m minimum inkomen tussen minimum inkomen en passend toew gr tussen passend toew gr en DAEB-grens hoger dan DAEB-grens
11572 6080 9384 1418
231 105 153 36
2,00 % 1,73 % 1,63 % 2,54 %
t/m minimum inkomen tussen minimum inkomen en passend toew gr tussen passend toew gr en DAEB-grens hoger dan DAEB-grens
4540 2438 3921 298
23 7 16 3
0,51 % 0,29 % 0,41 % 1,01 %
t/m minimum inkomen tussen minimum inkomen en passend toew gr tussen passend toew gr en DAEB-grens hoger dan DAEB-grens
4634 2488 3881 16
29 17 21 0
0,63 % 0,68 % 0,54 % 0,00 %
t/m minimum inkomen tussen minimum inkomen en passend toew gr tussen passend toew gr en DAEB-grens hoger dan DAEB-grens
2066 1269 937 80
19 10 16 2
0,92 % 0,79 % 1,71 % 2,50 %
t/m minimum inkomen tussen minimum inkomen en passend toew gr tussen passend toew gr en DAEB-grens hoger dan DAEB-grens
1119 553 1849 38
14 5 19 2
1,25 % 0,90 % 1,03 % 5,26 %
t/m minimum inkomen tussen minimum inkomen en passend toew gr tussen passend toew gr en DAEB-grens hoger dan DAEB-grens
2575 1423 2536 142
14 14 11 1
0,54 % 0,98 % 0,43 % 0,70 %
Geldrop-Mierlo
Gemert-Bakel Gemert-Bakel
Heeze-Leende
Helmond
Laarbeek
Nuenen
Oirschot
Reusel - De Mierden
Someren
pagina 31
Son en Breugel t/m minimum inkomen tussen minimum inkomen en passend toew gr tussen passend toew gr en DAEB-grens hoger dan DAEB-grens
4369 2597 5283 780
8 2 14 5
0,18 % 0,08 % 0,27 % 0,64 %
t/m minimum inkomen tussen minimum inkomen en passend toew gr
6501 3438
50 29
0,77 % 0,84 %
tussen passend toew gr en DAEB-grens hoger dan DAEB-grens
6823 990
99 13
1,45 % 1,31 %
t/m minimum inkomen tussen minimum inkomen en passend toew gr tussen passend toew gr en DAEB-grens hoger dan DAEB-grens
10531 5507 10288 2043
70 51 114 24
0,66 % 0,93 % 1,11 % 1,17 %
Valkenswaard
Valkenswaard
Veldhoven
Tabel 9.1
pagina 32
Zoekduur Wooniezie per gemeente Gemiddelde zoekduur naar huishoudgrootte in maanden voor de modellen inschrijftijd en loting Gemeente 1 pers 2 pers 3 pers 4 pers 5 en meer Asten 21,6 16,3 41,1 Bergeijk 14,4 12,3 13,1 21,9 Best 19,0 19,2 19,6 26,8 17,8 Bladel 13,8 12,0 Cranendonck 18,0 15,2 18,8 21,3 6,8 Eersel 19,1 12,7 3,1 Eindhoven 18,2 19,2 17,2 21,5 32,7 Geldrop-Mierlo 18,7 15,6 17,5 28,0 15,9 Gemert-Bakel 20,9 18,2 13,8 17,4 36,5 Heeze-Leende 14,1 16,7 25,8 38,9 26,4 Helmond 19,9 22,2 27,3 27,5 30,8 Laarbeek 27,1 21,8 35,7 0,2 Nuenen 12,1 8,8 23,7 15,2 Oirschot 15,3 9,7 21,8 48,8 Reusel - De Mierden 13,8 7,9 20,2 Someren 14,6 16,5 37,5 20,0 Son en Breugel 11,1 15,1 25,3 25,1 13,8 Valkenswaard 16,5 14,0 12,9 0,4 12,0 Veldhoven 16,1 12,6 20,3 24,9 26,6 Waalre 13,0 21,0 8,7 20,0 14,5 Eindtotaal 17,9 18,1 20,3 23,7 24,7 Tabel 9.2
pagina 33
Totaal 21,0 13,9 19,9 13,4 17,2 16,8 18,7 18,4 20,4 17,9 21,9 25,7 13,5 14,8 13,5 17,1 14,8 15,3 16,8 14,9 18,6
Gemiddelde zoekduur naar inkomen in maanden voor de modellen inschrijftijd en loting 1. t/m 2. tussen minimum 3. tussen passend 4. hoger minimum inkomen en passend toewijzen grens en dan DAEBGemeente 2022 inkomen toewijzen grens DAEB-grens grens Asten 22,5 23,8 9,1 49,3 Bergeijk 12,2 17,7 14,0 10,6 Best 17,6 14,4 24,7 18,3 Bladel 18,3 9,5 10,8 Cranendonck 14,4 16,5 19,9 54,6 Eersel 20,9 14,3 14,7 Eindhoven 16,9 19,1 18,8 23,4 Geldrop-Mierlo 19,9 22,2 16,4 13,8 Gemert-Bakel 21,5 14,4 26,0 27,4 Heeze-Leende 24,6 4,1 24,2 11,6 Helmond 20,6 22,0 22,2 30,3 Laarbeek 29,6 15,3 25,2 29,9 Nuenen 11,7 10,8 18,8 Oirschot 8,0 9,5 24,6 33,8 Reusel - De Mierden 15,0 20,6 11,4 0,4 Someren 14,2 19,1 16,8 22,7 Son en Breugel 13,9 10,1 16,4 Valkenswaard 10,2 11,3 18,2 30,4 Veldhoven 16,5 18,0 17,1 10,0 Waalre 9,5 16,9 19,9 9,4 Eindtotaal 17,6 18,1 19,0 23,1 Tabel 9.3
pagina 34
Totaal 21,0 13,9 19,9 13,4 17,2 16,8 18,7 18,4 20,4 17,9 21,9 25,7 13,5 14,8 13,5 17,1 14,8 15,3 16,8 14,9 18,6
Gemiddelde zoekduur naar leeftijd in maanden voor de modellen inschrijftijd en loting Gemeente Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Eersel Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Eindtotaal
1. tot 2. 23 tot 3. 35 tot 4. 55 jaar 5. AOW tot 6. 75 jaar 23 jaar 35 jaar 55 jaar tot AOW 75 jaar en ouder Totaal 5,5 28,4 41,1 22,3 24,6 11,5 21,0 19,8 14,8 7,9 5,6 12,6 13,9 4,5 25,4 19,8 22,4 8,2 11,3 19,9 12,4 22,3 24,9 10,7 8,6 13,4 24,0 24,2 17,4 13,2 11,3 17,2 35,7 8,0 22,5 13,5 8,7 16,8 14,7 22,6 20,8 18,4 13,2 7,8 18,7 14,4 21,4 19,9 18,6 10,7 13,3 18,4 12,7 26,6 23,6 4,7 4,8 7,5 20,4 19,9 37,8 27,3 9,4 12,2 2,2 17,9 16,1 27,1 28,2 20,1 12,6 10,4 21,9 13,7 28,1 28,2 39,1 22,6 1,9 25,7 10,5 25,5 12,0 9,5 9,2 7,0 13,5 8,7 16,8 9,9 32,0 13,8 14,8 13,5 18,6 13,1 15,0 10,5 13,5 4,8 28,6 27,0 15,2 2,3 10,4 17,1 6,3 11,5 19,7 17,2 6,4 13,1 14,8 19,7 15,6 12,5 8,9 3,4 15,3 21,4 23,0 15,1 16,6 10,0 12,6 16,8 22,3 17,0 12,6 15,9 8,7 14,9 14,5 23,4 21,1 17,9 12,5 9,4 18,6
Tabel 9.4
pagina 35
Gemiddelde zoekduur naar woningtype in maanden voor de modellen inschrijftijd en loting Gemeente Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Eersel Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Eindtotaal
Appartement met lift 21,4 13,0 20,0 11,9 20,6 9,3 16,9 17,8 8,5 5,3 19,2 14,5 9,9 19,0 10,5 15,3 13,1 9,4 13,8 12,6 16,6
Appartement zonder lift 24,7 26,7 23,1 25,6 15,3 31,3 24,4 14,4 31,1 26,5 21,3 31,1 17,6 3,6 15,6 19,6 16,8 23,4 22,4 10,1 22,5
Tabel 9.5
pagina 36
Eengezinswoning
Totaal 22,3 11,9 13,9 21,5 21,2 13,8 14,1 17,2 17,4 11,6 15,5 19,9 19,0 21,2 18,6 20,4 21,0 23,2 17,4 28,3 22,2 26,9 24,8 15,7 13,1 15,2 15,7 19,4 15,2 20,1 18,3 20,3 18,3 14,9 15,5 17,7 17,1 20,7 14,9 20,3 18,6
Gemiddelde inschrijfduur Wooniezie per gemeente Gemiddelde inschrijfduur in jaren voor de modellen inschrijftijd en loting Gemeente Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Eersel Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Eindtotaal Tabel 9.6
pagina 37
Inschrijftijd 4,5 11,3 8,6 8,5 6,8 11,2 8,4 9,2 7,5 8,8 5,1 6,9 6,5 5,9 7,0 5,3 7,1 12,6 9,0 5,3 7,8
Aantal reacties Wooniezie per gemeente Gemiddeld aantal reacties per advertentie per gemeente. Zowel model inschrijftijd als loting. Gemeente Gemiddeld aantal reacties Asten 225 Bergeijk 310 Best 676 Bladel 96 Cranendonck 184 Eersel 147 Eindhoven 579 Geldrop-Mierlo 331 Gemert-Bakel 362 Heeze-Leende 177 Helmond 406 Laarbeek 438 Nuenen 320 Oirschot 154 Reusel - De Mierden 144 Someren 262 Son en Breugel 1.098 Valkenswaard 446 Veldhoven 761 Waalre 233 Eindtotaal 469 Tabel 9.7
Gemiddeld aantal reacties per advertentie per gemeente. Voor het model loting. Gemeente Gemiddeld aantal reacties Asten 722 Best 1.368 Cranendonck 508 Eersel 742 Eindhoven 1.239 Geldrop-Mierlo 559 Gemert-Bakel 678 Heeze-Leende 337 Helmond 839 Laarbeek 1.090 Nuenen 470 Oirschot 351 Someren 814 Son en Breugel 1.783 Valkenswaard 1.027 Veldhoven 1.614 Waalre 828 Eindtotaal 1.064 Tabel 9.8
pagina 38
Gemiddeld aantal reacties per advertentie per gemeente. Voor het model inschrijftijd. Gemeente Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Eersel Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Eindtotaal
Gemiddeld aantal reacties 27 310 335 96 140 139 405 319 290 159 242 193 155 40 144 94 467 429 368 85 310
Tabel 9.9
Gemiddeld aantal reacties per advertentie Wooniezie per woningtype per gemeente Gemeente Appartement met lift Appartement zonder lift Asten 67 755 Bergeijk 75 274 Best 581 1178 Bladel 59 222 Cranendonck 91 95 Eersel 59 209 Eindhoven 349 823 Geldrop-Mierlo 155 554 Gemert-Bakel 158 406 Heeze-Leende 45 199 Helmond 273 721 Laarbeek 124 444 Nuenen 220 439 Oirschot 75 414 Reusel - De Mierden 16 200 Someren 109 485 Son en Breugel 1568 280 Valkenswaard 268 434 Veldhoven 395 1481 Waalre 153 782 Eindtotaal 287 746 Tabel 9.10
Alleen de meest voorkomende woningtypes staan in deze tabel.
pagina 39
Eengezinswoning 445 417 182 275 287 676 487 493 294 487 764 408 244 291 369 1097 521 774 441 555
Gemiddeld aantal reacties per advertentie Wooniezie per aantal kamers per gemeente. Gemeente 1 kamer 2 kamers 3 kamers 4 kamers 5 kamers Asten 215 268 Bergeijk 217 237 335 426 219 Best 477 575 886 780 106 Bladel 107 74 94 262 Cranendonck 62 174 367 203 Eersel 382 106 129 312 Eindhoven 810 489 488 771 511 Geldrop-Mierlo 180 228 506 413 Gemert-Bakel 308 172 647 291 Heeze-Leende 90 140 312 247 Helmond 161 264 515 398 209 Laarbeek 398 381 605 Nuenen 214 317 268 428 477 Oirschot 153 152 169 Reusel - De Mierden 172 32 80 408 198 Someren 220 313 347 185 Son en Breugel 394 1672 723 69 Valkenswaard 338 451 526 352 Veldhoven 635 756 794 804 353 Waalre 4 65 316 402 201 Eindtotaal 581 362 470 604 397 Tabel 9.11
pagina 40
6 of meer
151
176
526
220
Totaal 225 310 676 96 184 147 579 331 362 177 406 438 320 154 144 262 1098 446 761 233 469
Inkomens en huurprijzen In deze rapportage worden bij inkomens en huurprijzen geen bedragen genoemd. Dit is bewust gedaan omdat de grenzen van de inkomens- en huurprijsklassen jaarlijks worden aangepast. Om de positie van de diverse inkomensgroepen en woningen naar huurprijs in diverse jaren te kunnen vergelijken worden daarom de omschrijvingen van de klassen gehanteerd in plaats van bedragen. Elk jaar worden de grenzen van de diverse groepen aangepast. Voor de diverse verslagperioden gelden de volgende grenzen: 2023 Eenpersoonshuishouden Eenpersoonsouderenhuishouden Meerpersoonshuishouden Meerpersoonsouderenhuishouden
Minimum € 19.375 € 20.500 € 25.225 € 27.275
Passend toewijzen grens € 25.475 € 25.075 € 34.575 € 33.800
DAEB inkomensgrens € 44.035 € 44.035 € 48.625 € 48.625
Ook de huurprijsklassen, relevant voor het passend toewijzen, worden jaarlijks aangepast: 2023 Kwaliteitsgrens Aftoppingsgrens laag Aftoppingsgrens hoog Maximale huurgrens
Huurgrens € 452,20 € 647,19 € 693,60 € 808,06
pagina 41
Gebruikte definities binnen Wooniezie Aanbiedingen Het aantal aanbiedingen is het aantal keren dat een woning daadwerkelijk aan een kandidaat is aangeboden in de gevraagde periode. Hierbij tellen groepsaanbiedingen zonder individuele aanbieding niet mee. Actief woningzoekenden Het aantal actief woningzoekenden is het aantal unieke woningzoekenden dat binnen een opgevraagde categorie en binnen de opgegeven termijn minimaal 1 keer op een woning heeft gereageerd. De datum die wordt gebruikt voor de afbakening van de periode is de datum dat de reactie in het systeem is ingevoerd. Advertenties Het aantal advertenties is het aantal advertenties dat in de gevraagde periode is gepubliceerd. De datum die wordt gebruikt voor de afbakening van de periode is de datum dat de woning in het systeem is ingevoerd en de advertentie zichtbaar werd op internet. Gemiddelde inschrijfduur De gemiddelde inschrijfduur is het rekenkundige gemiddelde van de inschrijfduren van de woningzoekenden die in de periode een woning hebben gekregen. Woningen die naar woningzoekenden met een urgentieverklaring zijn gegaan worden hierom niet meegenomen. Ook woningen die via het bemiddelingsmodel zijn verhuurd tellen voor het bepalen van de gemiddelde inschrijfduur niet mee.
De inschrijfduur van een woningzoekende wordt bepaald door het verschil tussen de datum dat de woning in het systeem is gezet en de inschrijfdatum. De datum die wordt gebruikt voor de afbakening van de periode is de datum dat de stap ‘huurcontract overhandigd’ in het systeem is doorgevoerd. Huurprijsklassen Woningen worden op basis van de kale huurprijs ingedeeld in huurprijsklassen. Reacties Het aantal reacties is het aantal passende en niet-passende reacties dat in de gevraagde periode in de gevraagde categorie is ingevoerd. De datum die wordt gebruikt voor de afbakening van de periode is de datum dat de reactie in het systeem is ingevoerd. Reacties per advertentie Het aantal reacties per advertentie wordt gevormd door het aantal geadverteerde woningen in de gevraagde periode en het aantal reacties op deze woningen. De datum die wordt gebruikt voor de afbakening van de periode is de sluitingsdatum van de editie waarin de woning is gepubliceerd. Hierdoor is het mogelijk om meteen na het einde van een periode een juist aantal reacties per advertentie in de periode te produceren. Slaagkans De slaagkans wordt gevormd door het aantal verhuringen te delen door het aantal actieven. De slaagkans is een maat voor het aandeel actief woningzoekenden dat in de gevraagde periode een woning heeft gevonden.
Aangezien het aantal actief woningzoekenden sterk afhankelijk is van de gevraagde periode en categorie levert vergelijking van de slaagkans met andere (langere of minder lange) periodes of andere categorieën geen juist beeld op.
pagina 42
Verhuringen Een verhuring is een woning waarvan in het WBS is vastgelegd dat het huurcontract getekend is. De datum die wordt gebruikt voor de afbakening van de periode is de datum dat de stap ‘huurcontract overhandigd’ in het systeem is doorgevoerd. Weigeringen Het aantal weigeringen is het aantal keren dat een woning door een kandidaat is geweigerd in de gevraagde periode. Hierbij tellen in het systeem ingevoerde weigeringen bij groepsaanbiedingen niet mee.
pagina 43