2025-16 RIB Bijlage Rapportage woonruimteverdeling MRE 2020 - Voorrangsregeling lokale inwoners
Tekst van het document
Rapportage woonruimteverdeling MRE (Metropoolregio Eindhoven) 2020
Versie 29 maart 2021
Inhoud 1.
Inleiding .......................................................................................................................................................... 3
2.
Samenvatting ................................................................................................................................................. 4 Dalende slaagkansen .......................................................................................................................................... 4 Coronacrisis ........................................................................................................................................................ 6
3.
De woningzoekenden ..................................................................................................................................... 7 Inschrijvingen ...................................................................................................................................................... 7 Actief woningzoekenden .................................................................................................................................... 8 Woningzoekenden met een urgentieverklaring ............................................................................................... 11
4.
De woningen ................................................................................................................................................ 12 Verhuringen naar verdeelmethode .................................................................................................................. 12 Geadverteerde woningen ................................................................................................................................. 13 Bemiddelingen .................................................................................................................................................. 14 Verhuringen naar huurprijs .............................................................................................................................. 15 Verhuringen naar woningtype .......................................................................................................................... 15 Verhuringen naar inkomen ............................................................................................................................... 16 Verhuringen naar huishoudgrootte ..................................................................................................................
16 Verhuringen naar leeftijd.................................................................................................................................. 17
5.
Slaagkansen en zoektijden ........................................................................................................................... 18 Inschrijfduur...................................................................................................................................................... 18 Zoekduur ........................................................................................................................................................... 19 Slaagkansen ...................................................................................................................................................... 20 Weigeringen ..................................................................................................................................................... 23
6.
Nieuwbouw .................................................................................................................................................. 24 Slaagkansen en nieuwbouw ............................................................................................................................. 26
7.
Verkoop en vrije sector ................................................................................................................................ 27 Verkoop ............................................................................................................................................................ 27 Vrije sector huur ............................................................................................................................................... 28
8.
Herkomst en bestemming ............................................................................................................................ 30
9.
Toetreding nieuwe corporaties .................................................................................................................... 33 Een terugblik ..................................................................................................................................................... 33
10.
Bijlagen..................................................................................................................................................... 34
Slaagkansen in Wooniezie per inkomensgroep per gemeente ........................................................................ 34 Zoekduur Wooniezie per gemeente ................................................................................................................. 37 Gemiddelde inschrijfduur Wooniezie per gemeente ....................................................................................... 41 Aantal reacties Wooniezie per gemeente ........................................................................................................ 42 Inkomens en huurprijzen .................................................................................................................................. 45 Een bijzonder jaar voor Woonbedrijf ............................................................................................................... 47 Gebruikte definities binnen Wooniezie ............................................................................................................ 48
pagina 2
1.
Inleiding
Voor u ligt de rapportage over de woonruimteverdeling in de Metropoolregio Eindhoven (MRE). In de regio liggen maar liefst 21 gemeenten1, waar 13 corporaties actief zijn. Zij verhuren ongeveer 100.000 woningen. De meeste corporaties publiceren hun woningaanbod op wooniezie.nl. De grootste corporatie in de regio, Woonbedrijf, maakte gebruik van een eigen website, maar publiceert sinds 1 oktober 2020 het woningaanbod op wooniezie.nl. De Zaligheden en Woningbelang sloten begin 2021 aan bij wooniezie.nl. Waarschijnlijk volgt Bergopwaarts binnenkort. De gegevens die zijn vastgelegd in Wooniezie zijn de belangrijkste bron voor deze rapportage. Vanuit het woningzoekendenperspectief beperken we ons tot de database van Wooniezie. Vanuit het woningperspectief voegen we daar de woningen die niet via Wooniezie verhuurd zijn aan toe. Voor Woonbedrijf is het een bijzonder jaar. Zij hebben hun verhuurgegevens tot 1 oktober vastgelegd in hun oude database (Easy Match) en zijn daarna overgestapt op de database van Wooniezie (ZIG). Het gebruik van twee verschillende bestanden leidt ertoe, dat niet over alle onderwerpen gerapporteerd kan worden. In hoofdstuk 9 wordt uitgelegd waarom. De meeste cijfers hebben betrekking op de sociale huur in de MRE. Kamerverhuur aan studenten (campuscontracten), valt buiten de scope van deze rapportage.
Verkoop en verhuur in de vrije sector worden in aparte hoofdstukken behandeld. Onderzoeksvragen In deze rapportage geven we antwoord op de volgende vragen: - Welke trends zien we op de woningmarkt? - Welke groepen woningzoekenden kunnen we onderscheiden? - Sluit hun vraag aan op het aanbod of komen er groepen in de knel? - Wat zijn de slaagkansen en zoektijden voor woningzoekenden? We kiezen er bewust voor om deze vragen regionaal te beantwoorden. Hoe groter het gegevensbestand waar we onze vragen aan stellen, hoe betrouwbaarder de antwoorden. Voor de gegevens uit het bestand van Wooniezie kunnen corporaties zelf eventueel met behulp van Enserve inzoomen per gemeente en corporatie. De cijfers van deze rapportage verschillen soms met de cijfers die corporaties in hun jaarverslag vermelden. De verschillen zijn echter klein en bij het duiden van trends op de woningmarkt hebben zij geen invloed.
1
Asten, Bergeijk, Best, Bladel, Cranendonck, Deurne, Eersel, Eindhoven, Geldrop-Mierlo, Gemert-Bakel, HeezeLeende, Helmond, Laarbeek, Nuenen, Oirschot, Reusel-De Mierden, Someren, Son en Breugel, Valkenswaard, Veldhoven en Waalre.
pagina 3
2.
Samenvatting
Dalende slaagkansen
Actief woningzoekenden
Reacties per advertentie
40.844 505 33.571
429
29.083 304
22.444 208
2017
2018
2019
2020
2017
2018
2019
2020
Slaagkansen 15,1%
12,3% 11,2% 8,9%
2017
2018
2019
2020
Grafiek 2.1
In de woningmarktregio Eindhoven is sprake van een toenemende druk op de markt voor sociale huurwoningen. In 2020 waren ruim 40.000 woningzoekenden actief op zoek naar een woning op wooniezie.nl. Het aantal actief woningzoekenden nam in één jaar toe met 21%. Terwijl het aanbod aan huurwoningen op wooniezie.nl met 5% afnam. De slaagkans is hierdoor verder afgenomen. In 2020 werden 637 nieuwe sociale huurwoningen opgeleverd in de metropoolregio Eindhoven. Dat zijn er bijna 400 minder dan in 2018 en 2019. Dit extra aanbod was niet voldoende om het hoofd te bieden aan de toenemende vraag. De dalende slaagkansen die we in de regio Eindhoven zien, komen ook elders voor. Het aanbod van huurwoningen houdt de stijging van het aantal actief woningzoekenden niet bij. In alle regio’s waar Enserve de rapportages over de woonruimteverdeling verzorgt, zien we dezelfde trend. Een trend die door de coronacrisis versterkt is.
pagina 4
Slaagkansen 30,0% 25,0% Stedendriehoek (Apeldoorn)
20,0%
Noord Veluwe (Harderwijk) 15,0%
15,1% 12,3%
10,0%
Entree (Arnhem) 11,2% 8,9%
SVNK (Alkmaar) Wooniezie
5,0% 0,0% 2017
2018
2019
2020
Grafiek 2.2
Veel betaalbare woningen
8%
7% 21%
Tot €432 €432 - €619 €619 - €663
64%
€663 - €737
Het aantal verhuurde woningen onder de eerste aftoppingsgrens (€ 619) bedroeg voor Wooniezie 85%. Onder de tweede aftoppingsgrens (€ 663) was dit zelfs 93%. Van de actief woningzoekenden had 64% een inkomen tot de huurtoeslaggrens. Zij zijn aangewezen op woningen onder de aftoppingsgrenzen van de huurtoeslag. Woningzoekenden met een minimuminkomen hadden een hogere slaagkans dan de overige woningzoekenden.
Advertenties versus bemiddelingen
Advertenties
40% 60%
Bemiddeling
Van de verhuurde woningen werd 60% verhuurd via een advertentie. De overige 40% werd direct bemiddeld. Het aantal woningen dat op basis van inschrijfduur verhuurd werd, bedroeg 40% van alle verhuringen. Voor loting was dit 16% van alle verhuringen. Er werd massaal gereageerd op lotingwoningen. Gemiddeld werden er 813 reacties op een advertentie uitgebracht. Het verloten van woningen voorziet duidelijk in een behoefte.
Veel eenpersoonshuishoudens
1 pers
19% 22%
59%
2 pers 3 of meer
Bijna 60% van alle woningzoekenden zijn alleenstaanden. Het aantal eenpersoonshuishoudens is iets afgenomen ten opzichte van voorgaande jaren. Veel alleenstaanden hebben een laag inkomen en zijn daarom aangewezen op een sociale huurwoning. In de vrije sector is dit anders. Daar werden de meeste woningen in 2020 aan meerpersoonshuishoudens verhuurd.
pagina 5
Coronacrisis Leegmeldingen, verhuringen, advertenties en reacties per maand Wooniezie 567 518
498
550
515
455 406 348 313 324 281 213
373 326 330 318
215
Leegmeldingen
324 271
236
209
269
Verhuringen
569
486
436
349 295
244 212 196 204 186 183
500
475
441
526
401 345
235
348 319 312 313 312 302 315 272 272 244 265 223 222 211 207 196
Advertenties
Reacties per advertentie
Grafiek 2.3
Door de uitbraak van het coronavirus zien we in maart en april een daling van het aantal leegmeldingen, advertenties en verhuringen. Vanaf mei namen de leegmeldingen weer toe, waarna in juni de verhuringen volgden. Er was geen sprake van een inhaaleffect. Daardoor was het aantal leegmeldingen, advertenties en verhuringen in 2020 lager dan in 2019. In 2020 nam het aantal advertenties dus af. We zien tegelijkertijd het aantal reacties per advertentie toenemen. De vraag naar sociale huur bleef op peil. Maand gemiddelden van de regio’s Alkmaar, Arnhem, Eindhoven, Apeldoorn, Harderwijk en Almelo 1.600 1.400 1.200 1.000 800 600 400 200 0
1.496
1.429
1.385 1.153
207
Leegmeldingen
1.308
1.072
Advertenties Maand gemiddelde 2019
252
Reacties per advertentie
Verhuringen
Maand gemiddelde 2020
Grafiek 2.4
De trend die we bij Wooniezie zien, is ook zichtbaar in andere regio’s waar Enserve actief is. Ook daar zien we dat het aanbod in 2020 lager was dan in 2019, terwijl de vraag naar sociale huur groot bleef.
pagina 6
3.
De woningzoekenden
Inschrijvingen
Ingeschreven woningzoekenden op 31 december 250.000 200.000 202.438 188.545
150.000
182.143
173.387
Wooniezie Woonbedrijf Woningbelang
100.000 50.000 0
Bergopwaarts 73.696
82.779
93.164
De Zaligheden
15.899
16.633
17.634
18.691
8.410
9.734
13.498
2017
2018
11.187 10.736
2019
11.875
2020
Grafiek 3.1
Op 1 oktober 2020 is Woonbedrijf aangesloten bij Wooniezie. Alle woningzoekenden die bij Woonbedrijf stonden ingeschreven hebben bericht gekregen dat hun inschrijving is overgezet naar Wooniezie. Van woningzoekenden die bij zowel Woonbedrijf als Wooniezie stonden ingeschreven is de inschrijving samengevoegd. Het aantal inschrijvingen is daarom met meer dan 100.000 afgenomen in 2020. Bij Wooniezie dienen alle woningenzoekenden hun inschrijving jaarlijks (kosteloos) te verlengen. Wie niet reageert, wordt uitgeschreven. Bij Woonbedrijf gebeurde dat niet. Daarom was het aantal inschrijvingen bij Woonbedrijf veel hoger. Inschrijvingen van Woonbedrijf die zijn overgezet naar Wooniezie moeten door de woningzoekende geactiveerd worden. Wie dat niet doet, wordt in 2021 uitgeschreven. Waarschijnlijk zal het aantal inschrijvingen op 31 december 2021 bij Wooniezie daarom lager zijn dan een jaar eerder. Door het overzetten van de inschrijvingen van Woonbedrijf naar Wooniezie op 1 oktober 2020, kunnen we het aantal actief woningzoekenden bij Woonbedrijf voor 2020 niet goed bepalen. We kunnen beide bestanden niet bij elkaar optellen, omdat we dan de woningzoekenden van Woonbedrijf die zowel voor als na 1 oktober op woningen gereageerd hebben dubbel tellen. Deze dubbelingen verwijderen aan de hand van het inschrijfnummer is niet mogelijk.
De woningzoekenden van Woonbedrijf hebben bij Wooniezie namelijk een ander nummer. Dit probleem kunnen we niet oplossen. We hebben er daarom voor gekozen om bij de actief woningzoekenden ons in 2020 te beperken tot de database van Wooniezie.
pagina 7
Actief woningzoekenden Actief woningzoekenden naar reacties Aantal reacties 2017 1. 1 reactie 2. 2 t/m 5 reacties 3. 6 t/m 9 reacties 4. 10 t/m 25 reacties 5. 26 t/m 50 reacties 6. 51 of meer reacties Totaal
4.403 6.298 2.469 4.009 2.335 2.930 22.444
2018 5.456 7.950 3.126 5.232 3.070 4.249 29.083
2019 5.747 8.765 3.508 6.053 3.588 5.910 33.571
2020 6.702 10.251 4.339 7.528 4.513 7.511 40.844
Tabel 3.1
Actieven naar reacties 280% 1. 1 reactie
260% 240%
2. 2 t/m 5 reacties
220% 3. 6 t/m 9 reacties
200% 180%
4. 10 t/m 25 reacties
160% 5. 26 t/m 50 reacties
140% 120% 100% 2017
2018
2019
2020
6. 51 of meer reacties
Grafiek 3.2
Er komen steeds meer actief woningzoekenden die steeds vaker reageren. We zien het aantal mensen dat veel reageert (51 en meer) het sterkst toenemen. Woningzoekenden konden onbeperkt reageren op woningadvertenties. Vanaf 2021 is het aantal uitstaande reacties beperkt tot 3. De verwachting is dat het aantal reacties zal afnemen. Woningzoekenden zullen door deze beperking gerichter reageren. Actief woningzoekenden naar inkomen Inkomen t/m minimum inkomen tussen min inkomen en huurtoeslaggr tussen huurtoeslaggrens en EU-grens tussen EU-gr en max inkgr lage middenink hoger dan max inkgr lage middenink
2017
2018
2019
2020
% 2020
11.371 7.061 5.653 625 752
13.961 9.220 7.998 932 1.218
15.687 10.192 10.284 1.062 1.734
18.444 11.922 12.363 1.696 2.872
39% 25% 26% 4% 6%
Tabel 3.2
64% van de actief woningzoekenden had in 2020 een inkomen tot de huurtoeslaggrens. Deze groep kan vanwege het passend toewijzen alleen op woningen reageren tot de aftoppingsgrens. Met een aanbod van 85% onder de eerste aftoppingsgrens zijn er (ruim) voldoende woningen voor deze doelgroep om de slaagkans op peil te houden.
pagina 8
Actief woningzoekenden naar inkomen 400% t/m minimum inkomen 350% tussen min inkomen en huurtoeslaggr
300%
tussen huurtoeslaggrens en EU-grens
250% 200%
tussen EU-gr en max inkgr lage middenink
150% hoger dan max inkgr lage middenink
100% 2017
2018
2019
2020
Grafiek 3.3
Het aantal actief woningzoekenden met een inkomen boven de huurtoeslaggrens neemt de laatste jaren het snelst toe. Dit wordt mede veroorzaakt door de stijgende prijzen van koopwoningen. De (lage) middeninkomens wijken noodgedwongen uit naar de sociale huur en de sociale koop, omdat zij een reguliere koopwoning niet meer kunnen betalen. Relatief gezien is het een sterke toename. In absolute aantallen neemt de groep t/m minimum inkomen veruit het hardst toe. Dit is namelijk de grootste groep. Actief woningzoekenden naar huishoudgrootte Huishoudgrootte 2017 2018 2019
2020
Aantallen 2020
1 persoon 2 personen 3 personen 4 personen 5 personen 6 personen 7 en meer personen
59% 22% 11% 5% 2% 1% 0,4%
26.034 9.589 4.601 2.208 873 323 154
62% 23% 9% 4% 1% 0% 0,2%
61% 23% 10% 4% 1% 1% 0,3%
61% 23% 10% 4% 2% 1% 0,3%
Tabel 3.3
Bijna 60% van alle woningzoekenden zijn alleenstaanden. Het aantal eenpersoonshuishoudens is iets afgenomen ten opzichte van voorgaande jaren. Ondanks de grote hoeveelheid alleenstaande woningzoekenden wordt in vrijwel elke gemeente het meest op eengezinswoningen gereageerd. Actief woningzoekenden naar leeftijd Leeftijd 2017 tot 23 jaar 23 tot 35 jaar 35 tot 55 jaar 55 jaar tot aow aow tot 75 jaar 75 jaar en ouder
2.951 10.915 5.898 1.585 875 756
2018
2019
2020
3.907 13.857 7.604 2.043 1.258 1.204
4.274 15.737 9.116 2.463 1.431 1.475
4.938 18.848 11.695 3.204 1.648 1.629
pagina 9
Tabel 3.4
Actief woningzoekenden naar leeftijd 240% 220% 200% 180% 160% 140% 120%
100% 2017
2018
2019
2020
tot 23 jaar
23 tot 35 jaar
35 tot 55 jaar
55 jaar tot aow
aow tot 75 jaar
75 jaar en ouder
Grafiek 3.4
In bovenstaande figuur is de ontwikkeling van de actief woningzoekenden voor de verschillende leeftijdscategorieën in beeld gebracht. Voor alle leeftijdscategorieën geldt dat er een duidelijk stijgende trend bestaat. Voor de oudere woningzoekenden is deze stijging procentueel sterker dan de jongere woningzoekenden. Wel dient te worden opgemerkt dat de groep ouderen in absolute aantallen het kleinst is.
pagina 10
Woningzoekenden met een urgentieverklaring Woningzoekenden die om een maatschappelijke, sociale, of medische reden niet kunnen wachten kunnen een urgentieverklaring aanvragen. Wie zo’n verklaring heeft, wordt meestal bemiddeld. Voor woningen in Helmond kunnen woningzoekenden met een (maatschappelijke) urgentieverklaring sinds 2019 op woningadvertenties reageren. Zij krijgen dan voorrang op reguliere woningzoekenden. 163 woningzoekenden vonden in 2020 op deze wijze een woning in Helmond. Verhuringen aan urgent woningzoekenden via het aanbodmodel Gemeente Herstruct. Houtvoort Maats. Urg. Nultreden Rolstoel Wooninc+Vit. Totaal Asten 1 1 Bergeijk 7 7 Best 1 1 2 Cranendonck 1 1 Eindhoven 16 4 25 45 Geldrop-Mierlo 2 2 6 10 Gemert-Bakel 2 2 Heeze-Leende 1 3 4 Helmond 50 23 86 1 3 163 Laarbeek 1 4 5 Nuenen 13 1 14 Reusel - De Mierden 3 3 Someren 1 1 Son en Breugel 1 1 2 Veldhoven 3 1 2 6 Waalre 1 2 3 Eindtotaal 89 40 86 1 3 50 269 Tabel 3.5
Daarnaast kunnen corporaties om andere redenen woningen direct bemiddelen. Veel van deze bemiddelingen vallen binnen de regionale urgentieregeling (SGE), zoals de verhuur aan statushouders, medisch urgenten en herstructureringskandidaten. Ten slotte worden er woningen verhuurd aan instellingen, die de woningen doorverhuren aan hun cliënten, of kan er sprake zijn van woningruil. De bemiddelde woningen worden in het volgende hoofdstuk behandeld.
pagina 11
4.
De woningen
Verhuringen naar verdeelmethode
Sociale verhuringen 2020 MRE
Inschrijfduur
2.385; 40%
2.416; 40%
Loting Snelle reageerder Nieuwbouw module Bemiddeling
990; 16% 208; 3% 28; 1% Grafiek 4.1
In de MRE regio worden relatief veel woningen bemiddeld (40%). Een groot deel van deze bemiddelingen is van woningzoekenden met een urgentieverklaring, die nog niet zelf kunnen zoeken. Met het project Huurder aan het roer zal dit vanaf 2021 veranderen. De meeste woningen waarmee geadverteerd wordt, worden verhuurd op basis van inschrijfduur (40%). Veel corporaties maken daarnaast gebruik van loting. Bij nieuwbouwwoningen wordt regelmatig gebruikgemaakt van een verzameladvertentie. Deze advertenties vallen onder het model nieuwbouw module. Sociale verhuringen MRE regio naar verdeelmethode
Verdeelmethode
Aantal
Inschrijfduur Loting Snelle reageerder Nieuwbouw module Bemiddeling Totaal
2.416 990 28 208 2.385 6.027
Tabel 4.1
In 2020 vonden in de MRE regio 6.027 sociale verhuringen plaats. Dat is minder dan in 2019 toen er in totaal 6.566 sociale verhuringen waren.
pagina 12
Geadverteerde woningen
Geadverteerde woningen MRE 4.000
3.743
3.751
3.741
3.642
2017
2018
2019
2020
3.500 3.000 2.500 2.000 1.500 1.000 500 0 Grafiek 4.2
Aantal geadverteerde sociale huurwoningen MRE
Geadverteerde woningen Wooniezie (incl Woonbedrijf) Bergopwaarts Woningbelang De Zaligheden Totaal
2017
2018
2019
2020
3.403 191 149 onbekend 3.743
3.249 367 135 onbekend 3.751
3.238 193 135 175 3.741
3.022 263 135 222 3.642
Tabel 4.2
Het aantal geadverteerde sociale huurwoningen daalde in 2020 ten opzichte van 2019. Gemiddeld aantal reacties per advertentie.
Aantal reacties Wooniezie (incl Woonbedrijf) Bergopwaarts Woningbelang
2017 208 92 65
2018 304 60 94
2019 429 111 102
2020 505 102 108
Tabel 4.3
Het aantal reacties per woningadvertentie toont al jaren een stijgende lijn. Het advertentieaanbod daalde in 2020 op Wooniezie, terwijl het aantal actief woningzoekenden steeg. Op een advertentie van Wooniezie reageerden in 2020 gemiddeld 505 woningzoekenden. Alleen bij Bergopwaarts daalde het aantal reacties per advertentie ten opzichte van 2019. Een hoger aantal advertenties, mede veroorzaakt door nieuwbouw, was hiervan de oorzaak. Per gemeente zijn er flinke verschillen. Woningen in Helmond hebben met 745 de meeste reacties per advertentie. Terwijl in de gemeenten Bladel, Bergeijk en Reusel-De Mierden het aantal reacties lager is dan 50 per advertentie. Zie hiervoor de tabel in de bijlage. De meeste reacties per advertentie werden uitgebracht op woningen die op wooniezie.nl verloot werden. Gemiddeld waren dat 813 reacties per advertentie. Woningzoekenden konden onbeperkte reageren op het woningaanbod op Wooniezie. In 2021 is dit gewijzigd. Een woningzoekende kan
pagina 13
voortaan maximaal drie lopende reacties hebben uitstaan. Hierdoor zal het aantal reacties per advertentie in 2021 gaan dalen.
Bemiddelingen
Bemiddelingen urgenten 81; 7%
Maatschappelijk urgent
375; 33%
233; 20%
Sociaal urgent Medisch urgent
104; 9%
Vergunninghouders Herstructureringskandidaten
355; 31%
Grafiek 4.3
Urgent woningzoekenden werden voor 1.148 woningen direct bemiddeld. Daarnaast vonden 269 urgenten een woning door op een woningadvertentie te reageren.
Overige bemiddelingen
Klantwens
336; 27% 47; 4%
523; 42%
Zorg Tijdelijke verhuur Administratief
174; 14% 157; 13%
Bijzondere situaties
Grafiek 4.4
Niet alleen urgent woningzoekenden werden direct bemiddeld. Er werden 1.237 woningen bemiddeld om andere redenen. De grootste groep is klantwens. Hieronder valt onder andere: woningruil, coöptatie en doorstroming naar andere woning binnen het complex.
pagina 14
Verhuringen naar huurprijs
Verhuringen Wooniezie incl Woonbedrijf 339; 7%
393; 8%
1. tot kwaliteitskorting
1003; 21%
2. kwaliteitskorting tot aftopping laag 3. aftopping laag tot aftopping hoog 4. aftopping hoog tot max. huurgrens
3074; 64%
Grafiek 4.5
Bij Wooniezie ligt de nadruk op betaalbaarheid. Het aantal verhuurde woningen onder de eerste aftoppingsgrens (€ 619) bedroeg 85%. Van de actief woningzoekenden had 64% een inkomen tot de huurtoeslaggrens. Zij zijn aangewezen op woningen onder de aftoppingsgrenzen van de huurtoeslag.
Verhuringen naar woningtype
Verhuringen Wooniezie incl Woonbedrijf
Verhuringen Woningbelang Appartement met lift
Appartement met lift
36%
23%
41%
21% Appartement zonder lift Eengezinswoning
66%
13%
Appartement zonder lift Eengezinswoning
Grafiek 4.6
Bij Wooniezie zijn de meeste woningen appartementen. Hier zien we duidelijk de invloed van de stad op de regio. Bij Woningbelang is de verhouding andersom. Zij verhuurden in 2020 vooral eengezinswoningen. (De Zaligheden: 52% eengezinswoningen. Bergopwaarts 59 % eengezinswoningen.)
pagina 15
Verhuringen naar inkomen
Verhuringen Wooniezie 2% 3% 1. t/m minimum inkomen 2. tussen minimum inkomen en huurtoeslaggrens
23% 50%
3. tussen huurtoeslaggrens en EUgrens 4. tussen EU-grens en max inkgr lage middenink
22%
5. hoger dan max inkgr lage middenink
Grafiek 4.7
Van alle verhuringen in 2020 vond 72% plaats aan mensen met een inkomen tot de huurtoeslaggrens. De wettelijke ruimte om sociale huurwoningen te verhuren aan mensen met een inkomen boven de EU-grens werd met 5% beperkt benut.
Verhuringen naar huishoudgrootte
Verhuringen Wooniezie incl Woonbedrijf 172; 4%
93; 2%
430; 9% 1 persoon 2 personen
887; 18%
3 personen
3.227; 67%
4 personen 5 en meer personen
Grafiek 4.8
Corporaties verhuren voornamelijk aan alleenstaanden. Tweederde van de nieuwe huurders waren alleenstaanden.
pagina 16
Verhuringen naar leeftijd
Verhuringen Wooniezie
12%
8% 1. tot 23 jaar
8%
2. 23 tot 35 jaar 3. 35 tot 55 jaar
33%
12%
4. 55 jaar tot AOW 5. AOW tot 75 jaar 6. 75 jaar en ouder
27%
Grafiek 4.9
Bij analyse van deze gegevens over leeftijd moet met het verschil in klassengrootte rekening worden gehouden. De groep 35 tot 55 jaar beslaat bijna tweemaal zoveel jaren als bijvoorbeeld 55 tot AOW.
pagina 17
5.
Slaagkansen en zoektijden
Inschrijfduur Gemiddelde inschrijfduur in jaren Wooniezie incl Woonbedrijf Model Inschrijfduur Loting Snelle reageerder Totaal
2017
2018
2019
2020
7,6 1,3 1,1 5,5
7,4 1,3 1,1 5,9
7,7 1,5 1,2 6,2
8,2 1,8 1,3 6,5
Tabel 5.1
Wat verstaan we onder inschrijfduur? De periode vanaf de dag dat men staat ingeschreven als woningzoekende tot de dag dat men een woning krijgt toegewezen. Verhuringen aan urgenten zijn buiten deze tabel gelaten. Dat geldt ook voor de overige directe bemiddelingen. We zien de inschrijfduur toenemen. Let op: Het gaat hier om een gemiddelde. Bij Woningbelang was de gemiddelde inschrijfduur in 2020 10,8 jaar. Bij Bergopwaarts 2,1 jaar. Bij Bergopwaarts gebruikt men alleen het model loting. Daarom ligt de inschrijfduur hier een stuk lager. Verhuringen naar inschrijfduurklasse Wooniezie incl Woonbedrijf Inschrijfduur
Model inschrijfduur 2017 2018 2019 2020
Model loting 2017 2018 2019
2020
minder dan 1 jaar 1 tot 2 jaar 2 t/m 3 jaar 4 t/m 5 jaar 6 t/m 9 jaar 10 t/m 19 jaar 20 jaar of meer
5% 3% 19% 8% 24% 37% 3%
60% 22% 1% 12% 3% 1% 0%
39% 28% 0% 24% 6% 2% 0%
9% 5% 19% 8% 20% 36% 3%
9% 6% 22% 11% 14% 33% 4%
10% 6% 28% 11% 13% 29% 4%
57% 22% 0% 16% 3% 1% 0%
50% 23% 1% 21% 4% 1% 0%
Tabel 5.2
Bij het model inschrijfduur van Wooniezie zijn er relatief veel mensen met een inschrijfduur korter dan een jaar. Het gaat hier vooral om woningen gelabeld voor 55 plus waarbij mensen met een zorgindicatie voorrang krijgen. Via het lotingmodel komen woningzoekenden aan bod met een kortere inschrijfduur. Dat is logisch omdat bij loting inschrijfduur geen rol speelt.
pagina 18
Zoekduur Een lange inschrijfduur hoeft nog niet te betekenen dat een woningzoekende ook lang heeft moeten zoeken naar de woning. Veel woningzoekenden staan uit voorzorg ingeschreven. De zoekduur is dan een betere indicatie om aan te geven hoelang het duurt dat iemand een woning heeft gevonden. De zoekduur staat hieronder aangegeven. Gemiddelde zoekduur in maanden Wooniezie incl Woonbedrijf Model
2017 2018 2019 2020
Inschrijfduur Loting Snelle reageerder Alle advertenties
11,2 6,7 7,4 9,8
11,4 8,9 5,1 10,7
13,1 10,7 10,7 12,5
13,0 13,9 11,5 13,2
Tabel 5.3
Onder zoekduur wordt het volgende verstaan. De periode tussen de eerste reactie op een woningadvertentie en de toewijzing van de woning. Indien een woningzoekende langer dan een kalenderjaar niet reageert op het woningaanbod, wordt de zoekduur opnieuw berekend vanaf de eerst volgende reactie. We zien dat de zoekduur toeneemt. Bij Wooniezie is de zoekduur in 2020 met bijna 35% toegenomen ten opzichte van 2017. Het kost meer moeite om een woning te vinden. In onderstaande tabellen splitsen we voor Wooniezie de zoekduur in 2020 verder uit. Gemiddelde zoekduur in maanden naar woningtype Wooniezie incl Woonbedrijf Woningtype
2017 2018 2019 2020
Appartement met lift Appartement zonder lift Eengezinswoning Alle advertenties
8,1 9,5 12,7 9,8
8,3 11,9 13,7 10,7
10,5 13,3 14,8 12,5
11,2 15,0 15,3 13,2
Tabel 5.4
De eengezinswoning kent de langste gemiddelde zoekduur met ruim 15 maanden. Gemiddelde zoekduur in maanden naar huishoudgrootte Wooniezie incl Woonbedrijf Aantal personen
2017 2018 2019 2020
1 persoon 2 personen 3 personen 4 personen 5 en meer personen Alle advertenties
8,5 10,4 14,3 18,3 16,3 9,8
9,7 10,9 15,4 21,5 18,3 10,7
11,5 13,0 15,1 14,8 29,8 12,5
12,6 13,5 14,4 18,9 24,7 13,2
Tabel 5.5
Hoe groter het huishouden, hoe langer de zoekduur. Dit hangt samen met de gegevens uit tabel 5.4. Grotere huishoudens zijn vaak op zoek naar een eengezinswoning.
pagina 19
Gemiddelde zoekduur in maanden naar leeftijd Wooniezie incl Woonbedrijf Leeftijd
2017
2018
2019
2020
1. tot 23 jaar 2. 23 tot 35 jaar 3. 35 tot 55 jaar 4. 55 jaar tot AOW 5. AOW tot 75 jaar 6. 75 jaar en ouder Alle advertenties
6,0 10,5 13,0 7,2 5,7 4,9 9,8
7,1 11,3 14,0 9,6 7,3 9,5 10,7
9,3 15,0 16,4 11,5 7,6 10,9 12,5
14,8 17,0 16,3 12,0 9,6 10,2 13,2
Tabel 5.6
De zoekduur van ouderen is iets korter dan zij die nog geen recht hebben op AOW. Gemiddelde zoekduur in maanden naar inkomensgoepen Wooniezie incl Woonbedrijf Inkomen
2017
2018
2019
2020
1. t/m minimum inkomen 2. tussen minimum inkomen en huurtoeslaggrens 3. tussen huurtoeslaggrens en EU-grens 4. tussen EU-grens en max inkgr lage middenink 5. hoger dan max inkgr lage middenink Alle advertenties
9,6 9,8 9,3 11,5 15,4 9,8
11,3 10,1 10,0 9,4 13,5 10,7
12,5 13,1 12,1 11,8 11,1 12,5
12,9 13,4 13,8 12,8 12,1 13,2
Tabel 5.7
De verschillen in zoekduur tussen de inkomensgroepen zijn gering. In de bijlage is de zoekduur uitgesplitst per gemeente.
Slaagkansen In deze rapportage wordt in een aantal tabellen slaagkansen gepresenteerd. Slaagkans wordt berekend door het aantal verhuringen te delen door het aantal actief woningzoekenden. De slaagkans geeft dus het percentage van de actief woningzoekenden weer dat een woning heeft geaccepteerd. Een slaagkans van 20% betekent dat één op de vijf actief woningzoekenden een geadverteerde woning heeft gehuurd. Het is belangrijk om te beseffen dat de kans om in het aanbodmodel een woning te vinden niet voor alle woningzoekenden gelijk is, omdat die kans sterk afhankelijk is van de opgebouwde inschrijfduur. De slaagkans zegt dus (anders dan de naam suggereert) weinig over de kans van individuele woningzoekenden en biedt vooral inzicht in de verhouding tussen vraag en aanbod. Onder een actief woningzoekende wordt verstaan: Iemand die ingeschreven staat als woningzoekende en in de periode waarop de rapportage betrekking heeft ten minste 1 x op een geadverteerde woning heeft gereageerd.
pagina 20
Slaagkansen Wooniezie naar model 5,6%
5,3% 4,7%
4,4%
3,7%
3,5% 2,5%
2017
2018 Model inschrijfduur
2,3%
2019
2020
Model loting
Grafiek 5.1
Er werden in 2020 minder woningen verhuurd op basis van inschrijftijd dan in 2019, terwijl het aantal mensen dat op deze woningen reageerde toenam. De slaagkans van het model inschrijftijd nam daarom sterk af. Bij de woningen die verloot werden nam het aantal in 2020 wel toe. Het aantal actief woningzoekenden nam echter meer toe, zodat ook hier de slaagkans daalde. Slaagkansen Wooniezie naar inkomen Inkomen t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink. hoger dan max inkgr. lage middenink.
Slaagkans 9,4% 6,5% 6,8% 5,5% 6,2%
Tabel 5.8
Bij Wooniezie hebben woningzoekenden met een minimum inkomen de hoogste slaagkans. De slaagkans van de overige inkomensgroepen liggen vrij dicht bij elkaar. Corporaties gebruiken verschillende huur-inkomenstabellen. Zo kunnen woningzoekenden met een inkomen boven de huurtoeslaggrens bij onder andere Woonbedrijf reageren op al het aanbod, terwijl bij veel andere corporaties deze groep alleen op woningen met een huur boven de aftoppingsgrens kan reageren. Dit beïnvloedt natuurlijk de slaagkansen van de verschillende groepen. Slaagkansen Wooniezie naar Leeftijd Leeftijd 1. tot 23 jaar 2. 23 tot 35 jaar 3. 35 tot 55 jaar 4. 55 jaar tot AOW 5. AOW tot 75 jaar 6. 75 jaar en ouder
Slaagkans 6,3% 6,5% 7,6% 13,7% 17,1% 28,3%
Tabel 5.9
pagina 21
Er is een lineair verband tussen de leeftijdsgroep van de actief woningzoekenden en hun slaagkans. Dit is ook logisch. Wie ouder is, staat vaak langer ingeschreven als woningzoekende en heeft daarbij meer kans op een woning. Ook het 55 plus label en de directe bemiddeling van zorgwoningen werkt in hun voordeel. Doordat er woningen verloot werden, maken ook jongeren tot 23 jaar een kans op een woning. Zonder deze lotingwoningen was hun slaagkans lager geweest. Slaagkansen Bergopwaarts naar Inkomen Inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens hoger dan EU grens
Slaagkans 22,2% 29,4% 40,5%
Tabel 5.10
Bij Bergopwaarts hebben de woningzoekenden met een inkomen boven de Europagrens de grootste slaagkans. Wel dient te worden opgemerkt dat dit een bescheiden groep is qua omvang. Zij namen 5 % van alle verhuringen voor hun rekening. Slaagkansen Bergopwaarts naar leeftijd Leeftijd 18 tot 23 jaar 23 tot 35 jaar 35 tot 55 jaar 55 tot 65 jaar 65 tot 75 jaar 75 jaar en ouder
Slaagkans 78,9% 14,5% 20,1% 40,7% 33,3% 55,2%
Tabel 5.11
De slaagkans van jongeren is opvallend groot bij Bergopwaarts. Bij Bergopwaarts worden alleen woningen verloot. Jongeren, die veel op woningen reageren, profiteren hiervan. Slaagkansen Woningbelang naar inkomen Inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens hoger dan EU grens
Slaagkans 16,6% 9,8% 9,2%
Tabel 5.12
De groep met het laagste inkomen heeft de grootste slaagkans. Woningbelang zet net als de andere corporaties van Wooniezie duidelijk in op betaalbaarheid. Van de opnieuw verhuurde woningen in 2020 had 72% een huur onder de eerste aftoppingsgrens. Woningzoekenden met een inkomen boven de huurtoeslaggrens kunnen niet op deze woningen reageren. Dat is gunstig voor de slaagkansen van de laagste inkomensgroep, maar ongunstig voor de andere groepen.
pagina 22
Slaagkansen Woningbelang naar leeftijd Leeftijd 18 tot 23 jaar 23 tot 35 jaar 35 tot 55 jaar 55 tot 65 jaar 65 tot 75 jaar 75 jaar en ouder
Slaagkans 4,4% 12,2% 16,0% 15,4% 16,8% 31,0%
Tabel 5.13
Bij Woningbelang worden de meeste woningen verhuurd op basis van inschrijfduur. Jongeren tot 23 jaar hebben nog maar weinig inschrijftijd opgebouwd. Hun slaagkans is net als bij Wooniezie daarom het laagste.
Weigeringen Wat gebeurt er als een woningzoekende een aanbieding krijgt? Onderstaande tabel laat de gemiddelde positie op de kandidatenlijst van een woningadvertentie zien. Gemiddelde positie op de kandidatenlijst Wooniezie incl Woonbedrijf Model Inschrijfduur Loting Snelle reageerder Alle advertenties
2017
2018
2019
2020
6,1 2,7 2,9 5,0
6,6 2,7 1,8 5,6
7,1 3,5 1,9 6,2
6,7 3,5 2,3 5,9
Tabel 5.14
De positie van de huurder op de kandidatenlijst is bij het model inschrijfduur lager dan bij loting en snelle reageerder. (Omdat de positie lager is, is het getal hoger.) Bij het model inschrijfduur staat er meer op het spel. Woningzoekenden verliezen immers hun inschrijfduur bij acceptatie van een woning. Wie nee zegt, behoudt zijn inschrijfduur en maakt bij een volgende woning weer een goede kans. Daardoor zijn zij mogelijk kritischer dan woningzoekenden die een verlote woning accepteren. Zo’n woning is een lot uit de loterij. Daar zeg je minder snel nee op. Het gebruik van interessepeilingen en groepsaanbiedingen kan er toe leiden dat de positie op de kandidatenlijst omhoog gaat. Wie niet snel genoeg reageert, loopt de woning mis. De woning wordt dan verhuurd aan de volgende op de lijst. Bij de kleine corporaties is het aantal weigeringen het laagst. Misschien zijn deze woningzoekenden beter geïnformeerd, zodat zij gerichter kunnen reageren op het woningaanbod.
pagina 23
6.
Nieuwbouw
Nieuwbouw per gemeente Gemeente
2018
2019
2020
Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Deurne Eersel Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel-De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre
5 15 66 0 0 77 8 429 0 17 0 46 22 0 0 18 0 54 110 131 0 998
0 10 64 3 0 0 0 663 0 45 0 87 8 20 5 25 6 0 58 30 0 1.024
0 0 53 23 0 0 0 427 0 0 0 73 0 0 0 11 0 0 28 22 0 637
Totaal Tabel 6.1
In 2020 werden minder nieuwbouwwoningen opgeleverd dan in de twee voorgaande jaren. Een ruime meerderheid van de nieuwbouw vond in de gemeente Eindhoven plaats. De afname van de nieuwbouw zien we terug bij de slaagkansen voor woningzoekenden. Deze nam in 2020 verder af. Woningen die in 2020 gesloopt werden Gemeente Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Helmond Nuenen Totaal
Aantal 197 13 45 59 25 339
Tabel 6.2
In 2020 werden 339 woningen uit exploitatie genomen om gesloopt te worden. Er werden netto dus 298 sociale woningen aan de MRE regio toegevoegd. Dat is een bescheiden aantal, gezien de toenemende vraag.
pagina 24
Nieuwbouw per corporatie Corporatie Bergopwaarts Compaen Goed wonen Gemert Helpt Elkander Trudo ’thuis Volksbelang Wocom Woningbelang Woonbedrijf Wooninc Woonpartners de Zaligheden Totaal
2018 104 0 17 0 161 238 0 37 20 330 56 9 26 998
2019 0 0 45 20 199 83 0 49 58 424 108 0 38 1.024
2020 0 0 0 0 195 242 0 27 28 94 2 15 34 637
Tabel 6.3
‘thuis heeft in 2020 de meeste nieuwbouw opgeleverd. Ook Trudo timmerde aan de weg, terwijl Woonbedrijf veel minder woningen opleverde dan voorgaande jaren. Woningen die in 2020 gesloopt werden Corporatie Goed wonen Gemert Helpt Elkander Trudo ’thuis Volksbelang Wocom Woningbelang Woonbedrijf Wooninc Woonpartners Totaal
Aantal 45 25 191 0 0 0 0 6 13 15 295
Tabel 6.4
Trudo nam de meeste woningen uit exploitatie vanwege sloop.
pagina 25
Slaagkansen en nieuwbouw Nieuwbouw heeft grote invloed op de slaagkansen. Behalve dat er woningen extra worden toegevoegd, vergroot nieuwbouw ook de doorstroming. Dit is goed te zien in het voorbeeld van Son en Breugel. In 2018 leverde ’thuis 54 nieuwe woningen op. De slaagkans ligt dan op 1,29 %. In 2019 en 2020 werden er geen nieuwe woningen opgeleverd, met als gevolg dat de slaagkans zakt.
Slaagkansen Son en Breugel 1,29%
2018
0,41%
0,35%
2019
2020
Grafiek 6.1
Let op: Slaagkansen zijn afhankelijk van het aantal actief woningzoekenden. Aangezien woningzoekenden in meerdere gemeentes actief kunnen zijn, is het niet valide om deze slaagkansen te vergelijken met de slaagkansen in andere gemeentes of met de hele regio.
pagina 26
7.
Verkoop en vrije sector
Verkoop Verkochte woningen naar corporatie Corporatie
Totaal 2019
Tot € 200.000
Vanaf € 200.000
Totaal 2020
Bergopwaarts
22
0
0
0
Compaen
10
1
2
3
Goed Wonen Gemert
18
1
5
6
Helpt Elkander
3
0
8
8
Trudo
326
273
57
330
’thuis
98
22
39
61
Volksbelang
4
10
0
10
woCom
39
17
11
28
Woningbelang
4
0
5
5
Woonbedrijf
28
1
23
24
Wooninc.
21
7
13
20
Woonpartners
20
7
2
9
De Zaligheden
42
5
15
20
Totaal
635
344
180
524
Tabel 7.1
De meeste corporaties hebben een bescheiden verkoop ambitie. Dat geldt niet voor Trudo. Deze corporatie verkocht 330 woningen in 2020, waarvan 294 met een kortingsregeling. Verkochte woningen naar huishoudgrootte Huishoudgrootte
2019
2020
1 persoon
57%
63%
2 personen
20%
32%
3 personen
3%
4%
4 personen
3%
1%
5 of meer personen
1%
1%
Tabel 7.2
De meeste woningen werden gekocht door alleenstaanden. Gezinnen kochten nauwelijks woningen van corporaties.
pagina 27
Verkochte woningen naar inkomen Inkomen
2019
2020
Europagrens
71%
73%
Europagrens tot lage middeninkomens
8%
8%
Vanaf lage middeninkomensgrens
21%
19%
Tabel 7.3
Met name huishoudens met een inkomen tot de Europagrens (2020: € 39.055) kopen een corporatiewoning. Verkochte woningen naar leeftijd Leeftijd
2019
2020
18 tot 23 jaar
3%
3%
23 tot 35 jaar
74%
71%
35 tot 55 jaar
21%
20%
55 tot 65 jaar
1%
4%
65 tot 75 jaar
1%
1%
75 jaar en ouder
0%
0%
Tabel 7.4
Eenpersoonshuishoudens tot 35 jaar met een relatief laag inkomen kopen de meeste woningen van corporaties.
Vrije sector huur Verhuringen vrije sector Corporatie Bergopwaarts Compaen Goed Wonen Gemert Helpt Elkander Joris Zorg 'thuis Trudo Wocom Woonbedrijf Wooninc. Woonpartners Totaal
Aantal 4 2 7 1 3 16 3 8 77 103 4 228
Tabel 7.5
In 2020 waren er 228 nieuwe verhuringen in de vrije sector. Dat is iets minder dan 4% van alle verhuringen in 2020.
pagina 28
Verhuringen naar huishoudgrootte vrije sector Huishoudgrootte
Aantal
%
1 persoon
79
35%
2 personen
109
48%
3 personen
27
12%
4 personen
10
4%
5 en meer personen
3
1%
228
100%
Totaal Tabel 7.6
Anders dan in de sociale huur zijn de alleenstaanden in de minderheid in de vrije sector. De woningen zijn waarschijnlijk te duur voor alleenstaanden.
pagina 29
8.
Herkomst en bestemming
Actief woningzoekenden op wooniezie.nl naar herkomst 2017 2018 Herkomst Aantal % Aantal Eindhoven Helmond Overig stedelijk gebied De Peel De Kempen Buiten de regio Totaal
6.628 30% 4.718 21% 3.863 17% 2.717 12% 538 2% 3.980 18% 22.444 100%
8.899 5.667 4.956 3.266 792 5.503 29.083
% 31% 19% 17% 11% 3% 19% 100%
2019 Aantal 10.398 6.557 5.579 3.588 892 6.557 33.571
% 31% 20% 17% 11% 3% 20% 100%
2020 Aantal 13.497 7.095 6.962 3.775 1.136 8.367 40.832
% 33% 17% 17% 9% 3% 20% 100%
Tabel 8.1
We zien in 2020 het aantal actief woningzoekenden uit alle gebieden toenemen. De stijging is het sterkst bij woningzoekenden uit Eindhoven. De aansluiting van Woonbedrijf op 1 oktober 2020 bij Wooniezie speelt hier waarschijnlijk een rol. Verhuringen naar herkomst en bestemming in 2020 Van
Naar->
Eindhoven Helmond Overig stedelijk geb De Peel De Kempen Buiten de regio Totaal
Eindhoven Helmond 66% 3% 13% 2% 2% 15% 100%
Overig stedelijk gebied
De Peel
De Kempen
Totaal
18% 5% 61% 3% 2% 12% 100%
9% 11% 9% 53% 1% 16% 100%
10% 0% 13% 3% 60% 15% 100%
29% 22% 23% 11% 2% 13% 100%
10% 66% 6% 6% 0% 11% 100%
Tabel 8.2
De meeste verhuringen vinden binnen de eigen gemeente/regio plaats. Uit de rest van Nederland kwam 13% van de nieuwe huurders. Dat is inclusief statushouders die vaak buiten de regio afkomstig zijn.
pagina 30
Verhuringen naar herkomst Wooniezie inclusief Woonbedrijf Herkomst
2017
2018
2019
2020
Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Deurne Eersel Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen, Gerwen en Nederwetten Oirschot Onbekend Overig buitenland Overig Nederland Overig Noord-Brabant Reusel-De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Eindtotaal
45 26 110 13 47 31 10 1.943 268 74 53 867 88
30 30 137 13 55 28 12 1.629 225 156 50 809 86
33 12 155 12 55 22 13 1.136 195 226 37 827 95
23 23 145 7 58 22 7 1.032 172 128 40 803 62
97 44 148 33 342 198 10 90 55 41 251 53 4.937
95 32 702 27 317 181 12 69 91 22 292 60 5.160
87 55 1.420 22 277 142 12 88 52 23 226 54 5.276
115 52 1.186 35 284 162 10 73 51 25 232 62 4.809
Tabel 8.3
Woonbedrijf heeft vanaf 2018 tot en met 2020 de herkomst van veel huurders geanonimiseerd. De groep herkomst onbekend is daarom groot. Woonbedrijf verhuurt voornamelijk woningen in Eindhoven. De meeste mensen verhuizen binnen de eigen gemeente. We zien vanaf 2018 voor de gemeente Eindhoven een afname. Deze wordt dus voor een belangrijk deel veroorzaakt door de toename van het aantal mensen waarvan de herkomst onbekend is.
pagina 31
Verhuringen per gemeente Wooniezie inclusief Woonbedrijf Bestemming
2017
2018
2019
2020
Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Deurne Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Eindtotaal
21 17 127 16 85 4 2.162 348 75 84 1.105 130 111 69 15 138 50 30 283 68 4.938
18 19 163 8 76 2 2.308 331 174 63 1.050 115 104 42 17 83 123 44 337 83 5.160
29 7 186 13 78 1 2.355 322 257 52 1.081 130 107 88 15 109 69 34 264 79 5.276
35 20 201 5 91
Tabel 8.4
pagina 32
2.031 279 141 59 1.046 124 90 98 9 117 64 37 290 72 4.809
9.
Toetreding nieuwe corporaties
Op 1 oktober 2020 is Woonbedrijf toegetreden tot Wooniezie. Op 2 maart 2021 volgden De Zaligheden en Woningbelang. We zullen in de rapportage over 2021 de gevolgen van deze toetredingen in kaart brengen. Dat doen we door de volgende gegevens te monitoren: -
Het aantal verhuringen per model (directe bemiddeling, inschrijfduur en loting) zoveel mogelijk vergelijken. De gemiddelde inschrijf- en zoekduur die nodig is om een woning te huren. Het gemiddeld aantal reacties per woning. Aantal reacties van woningzoekenden uit gemeente [x] op woningen in gemeente [x]. Aantal reacties van woningzoekenden uit gemeente [x] op woningen in gemeente [y]. Het aandeel verhuringen aan woningzoekenden uit dezelfde gemeente. De slaagkans.
Voor 2020 zijn de gevolgen, met uitzondering van het aantal ingeschreven woningzoekenden op 31 december 2020, nog niet goed meetbaar. Daarvoor is de toetreding van Woonbedrijf te recent. Aan de hand van boven genoemde gegevens kunnen we vanaf 1 januari 2022 de gevolgen goed in beeld brengen.
Een terugblik In 2010 zijn de samenwerkende corporaties in de gemeente Helmond gestart met Wooniezie. In 2016 traden de Eindhovense corporaties toe, met uitzondering van de grootste corporatie Woonbedrijf. Zowel de Helmondse als de Eindhovense corporaties verhuurden gemiddeld 1.000 woningen per jaar via Wooniezie. Ontwikkeling herkomst verhuringen in de gemeente Helmond Herkomst Andere gemeente Helmond Totaal
2011 27% 73% 100%
2012 23% 77% 100%
2013 27% 73% 100%
2014 27% 73% 100%
2015 35% 65% 100%
2016 37% 63% 100%
2017 34% 66% 100%
2018 34% 66% 100%
2019 33% 67% 100%
De samenvoeging heeft geleid tot een blijvende toename van de verhuisstromen in de sociale huursector tussen de voormalige regio’s. In het begin, toen er nog geen regionale samenwerking was, ging 73% van de woningen in Helmond naar een woningzoekende uit Helmond. Nu er breed regionaal wordt samengewerkt is dit aantal gedaald naar ongeveer 67%. In dit geval leidt een grotere regio tot een structurele verandering van de verhuisstromen. Als we kijken naar de groep die zorgt voor deze verandering dan valt op dat het met name jonge huishoudens (tot 35 jaar) zijn die vaker over de gemeentegrens verhuizen. In 2011 werd 5% van de sociale huurwoningen in Helmond verhuurd aan een woningzoekende tot 35 jaar uit Eindhoven. In 2019 is dit gestegen naar 14% van de verhuringen. Ontwikkeling aantal verhuringen in Helmond aan huishoudens tot 35 jaar uit Eindhoven 16% 14% 12% 10% 8% 6% 4% 2% 0%
13% 11% 9% 5%
2011
6% 4%
2012
2013
2014
14%
10%
5%
2015
pagina 33
2016
2017
2018
2019
10. Bijlagen Slaagkansen in Wooniezie per inkomensgroep per gemeente We brengen per gemeente de slaagkansen in beeld per inkomensgroep. Alleen woningen waarmee geadverteerd is, tellen mee. Waalre
actieven
verhuringen slaagkans
t/m minimum inkomen
2513
16 0,64 %
tot huurtoeslaggrens
1834
7 0,38 %
tussen huurtoeslaggr. en EU grens
2420
16 0,66 %
tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink.
268
1 0,37 %
hoger dan max inkgr. lage middenink.
219
7 3,20 %
t/m minimum inkomen
1213
14 1,15 %
tot huurtoeslaggrens
892
12 1,35 %
tussen huurtoeslaggr. en EU grens
353
4 1,13 %
tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink.
27
0 0,00 %
hoger dan max inkgr. lage middenink.
5
0 0,00 %
t/m minimum inkomen
62
3 4,84 %
tot huurtoeslaggrens
49
1 2,04 %
tussen huurtoeslaggr. en EU grens
50
4 8,00 %
hoger dan max inkgr. lage middenink.
1
0 0,00 %
t/m minimum inkomen
3997
49 1,23 %
tot huurtoeslaggrens
2939
38 1,29 %
tussen huurtoeslaggr. en EU grens
3376
51 1,51 %
tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink.
361
4 1,11 %
hoger dan max inkgr. lage middenink.
299
8 2,68 %
t/m minimum inkomen
17
1 5,88 %
tot huurtoeslaggrens
10
1 10,00 %
tussen huurtoeslaggr. en EU grens
16
3 18,75 %
t/m minimum inkomen
3342
28 0,84 %
tot huurtoeslaggrens
2259
23 1,02 %
tussen huurtoeslaggr. en EU grens
1723
15 0,87 %
tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink.
104
1 0,96 %
hoger dan max inkgr. lage middenink.
98
3 3,06 %
Asten
Bergeijk
Best
Bladel
Cranendonck
pagina 34
Eindhoven t/m minimum inkomen
12557
216 1,72 %
tot huurtoeslaggrens
7858
109 1,39 %
tussen huurtoeslaggr. en EU grens
8111
140 1,73 %
tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink.
1075
22 2,05 %
hoger dan max inkgr. lage middenink.
1913
65 3,40 %
t/m minimum inkomen
5556
30 0,54 %
tot huurtoeslaggrens
3833
16 0,42 %
tussen huurtoeslaggr. en EU grens
3385
28 0,83 %
tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink.
324
5 1,54 %
hoger dan max inkgr. lage middenink.
577
6 1,04 %
t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink. hoger dan max inkgr. lage middenink.
3175 2316 1048 110 154
36 1,13 % 24 1,04 % 13 1,24 % 2 1,82 % 10 6,49 %
t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink. hoger dan max inkgr. lage middenink.
2842 2015 1434 50 102
15 0,53 % 12 0,60 % 10 0,70 % 1 2,00 % 1 0,98 %
t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink. hoger dan max inkgr. lage middenink.
10008 6481 6104 659 903
233 2,33 % 133 2,05 % 212 3,47 % 17 2,58 % 30 3,32 %
t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink. hoger dan max inkgr. lage middenink.
4346 3127 2600 119 94
36 0,83 % 35 1,12 % 20 0,77 % 1 0,84 % 2 2,13 %
t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink. hoger dan max inkgr. lage middenink.
3262 2339 2226 91 145
13 0,40 % 4 0,17 % 6 0,27 % 0 0,00 % 1 0,69 %
Geldrop-Mierlo
Gemert-Bakel
Heeze-Leende
Helmond
Laarbeek
Nuenen
pagina 35
Oirschot t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink. hoger dan max inkgr. lage middenink.
2350 1733 1603 64 109
19 0,81 % 23 1,33 % 26 1,62 % 3 4,69 % 2 1,83 %
62 34 16 1
1 1,61 % 2 5,88 % 0 0,00 % 0 0,00 %
t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink. hoger dan max inkgr. lage middenink.
3323 2370 1741 114 85
48 1,44 % 23 0,97 % 12 0,69 % 3 2,63 % 1 1,18 %
t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink. hoger dan max inkgr. lage middenink.
2689 2120 2344 233 309
8 0,30 % 5 0,24 % 9 0,38 % 1 0,43 % 2 0,65 %
t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink. hoger dan max inkgr. lage middenink.
8 10 546 99 176
1 12,50 % 0 0,00 % 2 0,37 % 2 2,02 % 0 0,00 %
t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens tussen EU gr. en max inkgr.lage middenink. hoger dan max inkgr. lage middenink.
6245 4392 4710 434 643
46 0,74 % 33 0,75 % 66 1,40 % 4 0,92 % 5 0,78 %
Reusel - De Mierden t/m minimum inkomen tot huurtoeslaggrens tussen huurtoeslaggr. en EU grens hoger dan max inkgr. lage middenink. Someren
Son en Breugel
Valkenswaard
Veldhoven
Tabel 10.1
pagina 36
Zoekduur Wooniezie per gemeente Gemiddelde zoekduur in maanden Wooniezie incl Woonbedrijf voor de modellen inschrijftijd, loting en snelle reageerder Gemeente Asten Bergeijk Best Cranendonck Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Eindtotaal
1 pers
2 pers
16,7 10,8 12,2 15,9 11,1 11,2 16,7 15,7 14,8 13,9 11,4 12,7 3,1 15,0 14,3 8,9 8,8 13,4 12,6
25,8 3,7 10,7 12,4 10,4 14,7 18,4 14,4 17,6 13,8 14,7 8,3 5,3 12,1 8,3 6,3 10,9 5,7 13,5
3 pers
27,9 20,9 10,2 7,3 22,4 0,2 16,5 19,8 0,9 11,7 14,7 3,9 9,8 13,1 15,3 14,4
4 pers 5 en meer
14,8 14,7 18,1 12,3 45,6 23,6 33,5
0,2 26,5 22,7
31,3
17,0 16,5
28,9
16,4 3,3
11,8
18,9
24,7
Tabel 10.2
Hoe groter het huishouden. Hoe langer de zoekduur.
pagina 37
Totaal 18,5 9,5 12,9 16,1 11,2 12,1 17,8 15,4 16,1 14,7 11,4 11,9 4,2 14,6 10,9 9,0 9,4 12,6 13,2
Gemiddelde zoekduur in maanden Wooniezie incl Woonbedrijf voor de modellen inschrijftijd, loting en snelle reageerder
Gemeente Asten Bergeijk Best Cranendonck Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Eindtotaal
1. t/m 2. tussen min 3. tussen minimum inkomen en huurtoeslaggr inkomen huurtoeslaggr en EU-grens 13,8 8,9 10,9 20,3 11,5 12,8 19,8 12,1 16,0 15,1 14,6 9,1
20,5 14,7 14,3 12,3 10,5 8,9 13,9 18,2 16,5 14,9 10,9 9,1
9,6 14,3 11,0 9,1 8,9 11,9 12,9
1,5 13,3 14,3 8,7 11,0 13,4
4. tussen EUgrens en max inkgr lage middenink
28,7 6,9 14,4 16,7 10,7 13,7 16,8 18,6 15,8 14,0 7,8 16,5
19,0 8,4 9,3 10,4 14,5 13,8
Tabel 10.3
De hoogte van het inkomen heeft nauwelijks invloed op de zoekduur.
pagina 38
5,1 26,3 10,7 2,0 32,3 0,0 16,2 8,9 0,2 17,0
16,9 6,9 9,2 1,3 12,8
5. hoger dan max inkgr lage middenink
0,2 1,7 3,7 7,9 19,7 17,6 13,7 0,7
1,6
0,1 12,1
Totaal 18,5 9,5 12,9 16,1 11,2 12,1 17,8 15,4 16,1 14,7 11,4 11,9 4,2 14,6 10,9 9,0 9,4 12,6 13,2
Gemiddelde zoekduur in maanden Wooniezie incl Woonbedrijf voor de modellen inschrijftijd, loting en snelle reageerder
Gemeente Asten Bergeijk Best Cranendonck Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Eindtotaal
1. tot 23 jaar
2. 23 tot 35 jaar
3. 35 tot 55 jaar
4. 55 jaar tot AOW
5. AOW tot 75 jaar
36,0
21,5
16,7 0,9 15,5 11,9 38,7 28,3 14,8 6,5 21,6 2,9
12,7 25,3 14,9 12,2 20,0 20,6 18,6 19,5 12,1 12,5
12,4 44,8 15,2 19,0 13,7 12,5 20,6 21,3 18,4 21,8 15,1 18,2
18,0 0,7 15,1 11,9 7,7 14,0 13,0 7,6 13,7 13,6 10,7 11,9
26,6 9,5 10,1 10,6 6,7 7,1 5,7 11,7 11,4 12,0 9,0 13,3
8,7 9,5 9,7 4,0 10,6 12,3 11,6 5,8 10,4 3,8 4,7 5,0
18,5 9,5 12,9 16,1 11,2 12,1 17,8 15,4 16,1 14,7 11,4 11,9
20,0 1,0
22,2 18,2
10,0
10,8 16,2 17,0
9,9 11,1 6,5 10,9 10,4 16,3
1,7 10,5 9,9 18,4 11,7 16,6 12,0
3,4 5,9 2,8 1,0 5,5 7,1 9,6
5,0 14,1 1,9 9,1 6,8 0,0 10,2
4,2 14,6 10,9 9,0 9,4 12,6 13,2
14,8
Tabel 10.4
pagina 39
6. 75 jaar en ouder Totaal
Gemiddelde zoekduur in maanden Wooniezie incl Woonbedrijf voor de modellen inschrijftijd, loting en snelle reageerder Gemeente Appartement met lift Appartement zonder lift Eengezinswoning Asten Bergeijk Best Cranendonck Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Eindtotaal
15,9 6,3 12,6 4,2 9,9 11,8 12,5 19,1 13,8 10,4 7,8 10,3
22,5 12,0 21,2 12,4 10,7 17,9 19,6 17,6 15,1 20,5 9,8
5,8 12,0 16,1 8,3 8,8 11,6 11,2
20,6 12,4 11,7 21,1 15,0
Tabel 10.5
De zoekduur van een eengezinswoning is het langste.
pagina 40
Totaal
44,8 16,1 19,9 12,2 13,6 21,6 13,6 18,0 20,0 10,1 16,7
18,5 9,5 12,9 16,1 11,2 12,1 17,8 15,4 16,1 14,7 11,4 11,9
15,5 5,7 10,5 8,3 13,3 15,3
4,2 14,6 10,9 9,0 9,4 12,6 13,2
Gemiddelde inschrijfduur Wooniezie per gemeente Gemiddelde inschrijfduur in jaren Wooniezie incl Woonbedrijf voor de modellen inschrijftijd, loting en snelle reageerder Gemeente Inschrijftijd Asten Bergeijk Best Cranendonck Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Eindtotaal
3,9 4,1 7,6 5,7 8,1 8,8 6,0 9,7 3,9 6,0 7,3 3,6 2,3 4,4 9,4 7,3 9,4 6,7 6,5
Tabel 10.6
pagina 41
Aantal reacties Wooniezie per gemeente Gemiddeld aantal reacties per advertentie per gemeente. Zowel model inschrijftijd als loting. Gemeente
Gemiddeld aantal reacties
Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Totaal
153 42 431 6 346 540 597 262 385 745 442 519 151 25 300 440 113 556 303 505
Tabel 10.7
Gemiddeld aantal reacties per advertentie per gemeente. Alleen woningen die verloot werden. Gemeente
Gemiddeld aantal reacties
Asten Best Cranendonck Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Someren Son en Breugel Veldhoven Waalre Totaal
478 554 576 749 623 430 474 1.027 867 676 298 548 712 977 891 813
Tabel 10.8
pagina 42
Gemiddeld aantal reacties per advertentie Wooniezie per woningtype per gemeente Gemeente Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre
Appartement met lift
Appartement zonder lift
135 23 401 6 103 243 193 105 107 456 102 447 66 21 126 442 8 293 161
350 614
207 415
343 871 880 338 430 1025 564 552 392
507 1134 1097 350 607 1005 876 721 227
542 375
451 434 356 628 581
902 761
Tabel 10.9
Alleen de meest voorkomende woningtypes staan in deze tabel.
pagina 43
Eengezinswoning
Gemiddeld aantal reacties per advertentie Wooniezie per aantal kamers per gemeente. Gemeente Asten Bergeijk Best Bladel Cranendonck Eindhoven Geldrop-Mierlo Gemert-Bakel Heeze-Leende Helmond Laarbeek Nuenen Oirschot Reusel - De Mierden Someren Son en Breugel Valkenswaard Veldhoven Waalre Totaal
1 kamer
183
635
315
16 276 8 529
2 kamers
3 kamers
141 42 515 6 163 318 266 297 328 400 433 552 93 25 195 464 9 571 26 325
176 33 491
4 kamers
312 332 448 201 290 853 313 470 179 27 436 552 8 534 338 527
Tabel 10.10
pagina 44
103 362
5 kamers
308
572 1282 984 398 614 933 887 721 178
343 533 1279 106 570 763 496
248 491 498 844 611 909
231 181 422 355 368 510
6 of meer
130
516
99
148 456 419
Totaal 153 42 431 6 346 540 597 262 385 745 442 519 151 25 300 440 113 556 303 505
Inkomens en huurprijzen In deze rapportage worden bij inkomens en huurprijzen geen bedragen genoemd. Dit is bewust gedaan omdat de grenzen van de inkomens- en huurprijsklassen jaarlijks worden aangepast. Om de positie van de diverse inkomensgroepen en woningen naar huurprijs in diverse jaren te kunnen vergelijken worden daarom de omschrijvingen van de klassen gehanteerd in plaats van bedragen. Elk jaar worden de grenzen van de diverse groepen aangepast. Voor de diverse verslagperioden gelden de volgende grenzen: 2017 Grens doelgroep (huurtoeslaggrens) Grens doelgroep – Europagrens Europagrens en meer
2018 Grens doelgroep (huurtoeslaggrens) Grens doelgroep – Europagrens Europagrens en meer
2019 Grens doelgroep (huurtoeslaggrens) Grens doelgroep – Europagrens Europagrens – Lage middeninkomens Lage middeninkomensgrens en meer
2020 Grens doelgroep (huurtoeslaggrens) Grens doelgroep – Europagrens Europagrens – Lage middeninkomens Lage middeninkomensgrens en meer
1 persoon geen AOW
1 persoon AOW
€ 22.200 € 22.200 € 36.165 Vanaf € 36.165
€ 22.200 € 22.200 € 36.165 Vanaf € 36.165
1 persoon geen AOW
1 persoon AOW
€ 22.400 € 22.400 € 36.798 Vanaf € 36.798
€ 22.375 € 22.375 € 36.798 Vanaf € 36.798
1 persoon geen AOW
1 persoon AOW
€ 22.700 € 22.700 € 38.035 € 38.035 € 42.436 Vanaf € 42.436
€ 22.675 € 22.675 € 38.035 € 38.035 € 42.436 Vanaf € 42.436
1 persoon geen AOW
1 persoon AOW
€ 23.225 € 23.225 € 39.055 € 39.055 € 43.574 Vanaf € 43.574
€ 23.175 € 23.175 € 39.055 € 39.055 € 43.574 Vanaf € 43.574
pagina 45
2 of meer personen geen AOW € 30.150 € 30.150 € 36.165 Vanaf € 36.165
2 of meer personen AOW € 30.175 € 30.175 € 36.165 Vanaf € 36.165
2 of meer personen geen AOW € 30.400 € 30.400 € 36.798 Vanaf € 36.798
2 of meer personen AOW € 30.400 € 30.400 € 36.798 Vanaf € 36.798
2 of meer personen geen AOW € 30.825 € 30.825 € 38.035 € 38.035 € 42.436 Vanaf € 42.436
2 of meer personen AOW € 30.825 € 30.825 € 38.035 € 38.035 € 42.436 Vanaf € 42.436
2 of meer personen geen AOW € 31.550 € 31.550 € 39.055 € 39.055 € 43.574 Vanaf € 43.574
2 of meer personen AOW € 31.475 € 31.475 € 39.055 € 39.055 € 43.574 Vanaf € 43.574
Ook de huurprijsklassen, relevant voor het passend toewijzen, worden jaarlijks aangepast: 1e aftoppingsgrens
2017 € 592,55
2018 € 597,30
2019 € 607,46
2020 € 619,01
2e aftoppingsgrens
€ 635,05
€ 640,14
€ 651,03
€ 663,40
Liberalisatiegrens
€ 710.68
€ 710,68
€ 720,42
€ 737,14
pagina 46
Een bijzonder jaar voor Woonbedrijf Voor Woonbedrijf is het een bijzonder jaar. Hun gegevensbestand met alle woningzoekenden is op 1 oktober samengevoegd met het bestand van Wooniezie. Alle ingeschreven woningzoekenden van Woonbedrijf is verzocht om hun inschrijving op wooniezie.nl opnieuw te bevestigen. Wie niet reageerde, is uitgeschreven. De inschrijvingen van woningzoekenden die zowel bij Woonbedrijf als Wooniezie stonden ingeschreven zijn samengevoegd. Om een compleet beeld van 2020 te krijgen dienen we dus beide bestanden te gebruiken. We kunnen deze bestanden echter niet bij elkaar optellen. Dan tellen we een groot aantal woningzoekenden dubbel. Daarbij komt dat alle woningzoekenden van Woonbedrijf op 1 oktober een nieuw inschrijfnummer bij Wooniezie hebben gekregen. Daarmee is de link met het oude bestand verloren gegaan. Voor Woonbedrijf is het daarom niet mogelijk om het aantal actief woningzoekenden voor 2020 te bepalen. Wie het aantal actief woningzoekenden niet weet, kan ook niet de slaagkans berekenen. We beperken ons voor 2020 daarom tot de slaagkansen van Wooniezie. Daarin zijn de verhuringen vanaf 1 oktober van Woonbedrijf meegenomen. Het aantal actief woningzoekenden van Woonbedrijf afzonderlijk kunnen we dus niet bepalen. Dat ligt anders voor de verhuringen. De verhuringen tot 1 oktober kunnen we zonder problemen optellen bij de verhuringen vanaf 1 oktober.