CConstaterende datNoordoostpolder
Koppel je AI →
Document · PDF

D06 01 Bijlage bij Nota - Bestuursbegroting 2023 AVES.pdf

Gemeenteraad 12 december 2022, gemeente NoordoostpolderBij agendapunt: 4: Lijst ingekomen stukken6.678 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Werkveld Financiën

Datum 17 oktober 2022

Instemming/Advies gmr I/A – 23 november 2022

Vastgesteld cvb 19 december 2022

4-1 | Bestuursbegroting 2023-2027 Meerjarenbegroting

Emmeloord, december 2022

Mevr. W. Feikens, voorzitter rvt

Dhr. J. Timmermans, voorzitter cvb

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

Inhoudsopgave

1.

Voorwoord ............................................................................................................................................. 3

2.

Cijfers ....................................................................................................................................................... 4

3.

2.1

Meerjarenbegroting 2023-2027 ........................................................................................... 4

2.2

Begroting 2023 t.o.v. voorgaand jaar................................................................................... 5

Toelichting op afwijkingen & gevolgen beleidskeuzes Meerjarenbegroting ........................ 10 3.1

Afwijkingen .............................................................................................................................. 10

3.2

Gevolgen beleidskeuzes ....................................................................................................... 11

3.3

Kengetallen.............................................................................................................................. 12

3.4

Meerjarenbalans ..................................................................................................................... 13

4.

Bestuursformatieplan ........................................................................................................................ 15

5.

Allocatie van middelen ...................................................................................................................... 16

6.

Risicoparagraaf .................................................................................................................................... 17 6.1

Prognose leerlingenaantallen............................................................................................... 17

6.2

Overige risico’s ....................................................................................................................... 18

Bijlage 1 Schoolformatieplannen .................................................................................................................. 21 Bijlage 2 Bestedingsplan 2023-2027 ........................................................................................................... 22

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

2

1. Voorwoord Voor u ligt de meerjarenbegroting 2023-2027. Bij de uitwerking van deze meerjarenbegroting sluiten we als bestuur aan op de uitgangspunten van het nieuwe strategisch beleid 2022-2026 en het bestuursplan 2022. De samenleving is door de corona-crisis, de toenemende kosten voor levensonderhoud en de onrust in de wereld onder grote druk komen te staan. Voor onze stichting liggen er bijzondere uitdagingen, zowel sociaal-emotioneel als onderwijsinhoudelijk. Naast de inhoudelijke uitdagingen uit het nieuwe hart met onze 6 strategische doelen vraagt ontmoeten en verbinden blijvende aandacht. In 2023 vindt er een wisseling plaats binnen het college van bestuur. Ook de nieuwe bestuurder committeert zich graag aan de cultuur en aan de reeds ingezette strategische koers van Aves. In 2023 zetten we voor het derde jaar de ontvangen NPO middelen in. De maatschappij verwacht veel van het onderwijs en de overheid maakte dat kenbaar door extra middelen ter beschikking te stellen. Alle schoolteams binnen Aves hebben gedegen analyses gemaakt en gekozen voor effectieve interventies met de NPO-middelen. Als bestuur zetten we dat met vertrouwen in. Tegelijk maken we ons zorgen over het toekomstig personeelstekort. Dit wordt een steeds lastiger probleem. Met de inzet van traineeships hebben we dit jaren geleden op onze manier al opgepakt. Dit zal echter niet voldoende zijn.

Deze begroting 2023-2027 is met lef en passie opgezet. Het nieuwe strategisch beleid is leidend en voedend geweest. We laten bewust voor een periode negatieve exploitatieresultaten zien omdat we een extra kwaliteitsimpuls willen geven aan onze scholen. Onze financiële basis blijft ook naar de toekomst toe, solide.

Jos Timmermans, Voorzitter college van bestuur

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

3

2. Cijfers 2.1 Meerjarenbegroting 2023-2027 De meerjarenbegroting is opgesteld op basis van de vereenvoudigde bekostiging vanuit het ministerie, die per 1 januari 2023 ingaat. De bekostiging wordt minder complex, minder sturend en beter te voorspellen. De belangrijkste wijzigingen zijn: -

Eén basisbedrag per leerling. Er wordt niet meer gecorrigeerd voor de gemiddelde leeftijd van de leraren, er is geen onderscheid meer naar onder- en bovenbouw leerlingen en de personele en materiële bekostiging wordt samengevoegd.

-

De bekostiging gaat over van schooljaar naar kalenderjaar. Hiervoor wordt de teldatum verschoven van 1 oktober naar 1 februari.

In de onderstaande tabel is de meerjarenbegroting voor de komende jaren weergegeven. Exploitatie

2023

2024

2025

2026

2027

41.570.645

39.593.352

39.096.905

38.617.637

38.233.905

Ov. overheidsbijdr

73.788

73.388

73.388

43.388

43.388

Overige baten

387.455

361.735

357.735

346.735

346.735

Subtotaal baten

42.031.888

40.028.475

39.528.028

39.007.761

38.624.028

Personeelslasten

-35.510.800

-34.086.084

-33.127.993

-32.256.812

-31.834.156

Afschrijvingen

-1.525.731

-1.581.040

-1.605.461

-1.617.089

-1.655.199

Huisvestingslasten

-2.330.835

-2.320.888

-2.256.359

-2.258.463

-2.254.883

Overige lasten

-3.439.341

-3.073.248

-2.996.077

-2.982.270

-2.977.974

Subtotaal lasten

-42.806.707

-41.061.260

-39.985.890

-39.114.634

-38.722.213

Financiële baten

-100.000

-50.000

0

0

0

Resultaat

-874.819

-1.082.785

-457.862

-106.874

-98.184

Rijksbijdragen

In het begrote resultaat voor 2023 is rekening gehouden met een indexering van de bekostiging van 2,5%, bestaande uit 1,4% ter dekking van de CAO stijging en 1,1% indexering materiële bekostiging. Ook is in het begrote resultaat voor 2023 het resultaat van de NPO-middelen (Nationaal Programma Onderwijs) verwerkt van € 363.709. Dit is een positief effect.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

4

Dit is het gevolg van het bestuursbesluit om de ontvangen NPO-middelen 2021-2022 en 20222023 in vier schooljaren aan de scholen door te zetten. Het resultaat op de NPO middelen loopt door het resultaat tot 1 augustus 2025 en wordt gemuteerd op de NPO reserve op schoolniveau. Exploitatie NPO

2023

2024

2025

2026

2027

Rijksbijdragen

2.032.556

0

0

0

0

Subtotaal baten

2.032.556

0

0

0

0

Personeelslasten

-1.552.731

-1.048.242

-739.796

0

0

Afschrijvingen

-1.116

-1.116

-1.116

0

0

Huisvestingslasten

-1.500

-2.000

-2.000

0

0

Overige lasten

-113.500

-2.000

-2.000

0

0

Subtotaal lasten

-1.668.847

-1.053.358

-744.912

0

0

363.709

-1.053.358

-744.912

0

0

Resultaat

2.2 Begroting 2023 t.o.v. voorgaand jaar In onderstaande tabel worden de lasten uit de begroting 2023 vergeleken met de begroting van voorgaand jaar. 2022

2023

Verschil

3.1 Rijksbijdragen

36.433.552

41.570.645

5.137.093

3.1.1.1 OCW

34.413.575

38.949.476

4.977.173

595.492

1.196.684

159.920

1.424.485

1.424.485

0

3.2 Overige overheidsbijdragen en -subsidies

83.838

73.788

-10.050

3.2.1 Gemeentelijke bijdragen en subsidies

43.838

18.788

-25.050

3.2.2 Overige overheidsbijdragen

40.000

55.000

15.000

3.5 Overige baten

363.231

387.455

24.224

3.5.1 Verhuur

86.809

97.149

10.340

3.5.2 Detachering personeel

116.232

111.016

-5.216

3.5.6 Overige (overige baten)

160.190

179.290

19.100

36.880.621

42.031.888

5.151.267

3.1.2.2 Niet geoormerkte subsidies 3.1.3 Ontvangen doorbetalingen rijksbijdrage SWV

Baten

De baten zijn 5.151k hoger dan voorgaand jaar.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

5

De Rijksbijdragen komen per saldo 5.137k hoger uit dan voorgaand jaar. De bijdrage OCW is 4.977k hoger dan voorgaand jaar. Dit wordt vooral veroorzaakt door normaanpassing van de bekostiging als gevolg van de loonkloofdichting PO-VO (8,27%) en de CAO stijging (3,91%). Daarbij is de rijksvergoeding (RV) achterstandsmiddelen gestegen ten opzichte van voorgaand jaar (169k) en is de RV samenvoegingsfaciliteiten hoger (273k) als gevolg van een verwachte scholenfusie. De niet-geoormerkte subsidies vallen hoger uit door een hogere verwachte RV asielzoekers op basis van de huidige instroom bij 15XA De Wissel. De doorbetaling vanuit het samenwerkingsverband is gelijk aan voorgaand jaar. De overige overheidsbijdragen en -subsidies komen lager uit door een lagere subsidie Samen Opleiden van het samenwerkingsverband Educatief Partnerschap Zwolle (EPZ). Van de overige samenwerkingsverbanden voor Samen Opleiden wordt nog geen subsidie ontvangen. De overige baten hebben betrekking op huurbaten, detacheringsopbrengsten en overige instellingsbaten. Deze zijn per saldo net hoger dan voorgaand jaar. In de onderstaande tabellen worden de lasten uit de begroting 2023 per onderdeel vergeleken met de begroting van voorgaand jaar. 2022

2023

Verschil

4.1 Personeelslasten

-30.879.792

-35.510.800

-4.631.008

4.1.1.1 Salariskosten directie

-3.098.716

-3.283.667

-184.951

4.1.1.2 Salariskosten onderwijzend personeel

-22.219.582

-24.795.878

-2.576.296

4.1.1.3 Salariskosten onderwijs ondersteunend personeel

-1.572.355

-2.321.464

-749.109

4.1.1.4 Salariskosten vervanging en overig

-2.591.960

-2.949.136

-357.175

4.1.2.1 Dotaties personele voorzieningen

-25.000

-45.000

-20.000

4.1.2.2 Personeel niet in loondienst

-248.337

-698.484

-450.147

4.1.2.3 Overige personele lasten

-527.774

-683.139

-155.365

4.1.2.4 Scholing en opleiding

-808.964

-841.769

-32.805

4.1.3 Af: uitkeringen

212.897

107.738

-105.160

De personele lasten bestaan uit de salariskosten personeel inclusief uitkeringen, de dotatie aan de personele voorziening (jubilea), personeel niet in loondienst (inhuur), de overige personele lasten en scholing en opleiding.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

6

De personele lasten zijn 4.631k hoger dan vorig jaar. Dit wordt vooral veroorzaakt door een stijging van de salariskosten als gevolg van het dichten van de loonkloof PO-VO en de CAO stijging. Daarbij is de vervangingspool vergroot om de ziektevervanging op te kunnen vangen. De dotatie aan de voorziening jubilea is verhoogd op basis van het huidig personeelsbestand en de verwachte blijfkans. De inhuurkosten onder de post ‘Personeel niet in loondienst’ zijn fors hoger als gevolg van grotere inhuurkosten op schoolniveau (zoals op directieniveau op 05CZ Fondali, 12KG Lichtboei en 14AD Regenboog) en inhuurkosten ten behoeve van ziektevervanging. Aves is eigen risicodrager voor de vervangingskosten. De overige personele lasten zijn hoger dan vorig jaar door stijgende kosten BGZ en arbozorg, kosten werving en selectie en kosten begeleidingstrajecten Arbo. De opgenomen hogere kosten teamscholing zorgen voor hogere scholingskosten ten opzichte van vorig jaar. Er worden lagere uitkeringen verwacht van het UWV ter dekking van deze salariskosten. 2022

2023

Verschil

4.2 Afschrijvingen

-1.487.096

-1.525.731

-38.635

4.2.2.1 Gebouwen

-131.472

-356.016

-38.181

-1.147.858

-952.021

9.474

-

-20.316

-20.316

-207.766

-197.378

10.388

4.2.2.2 Inventaris en apparatuur

4.2.2.3 Overige materiele vaste activa 4.2.2.4 Leermiddelen afschrijving

De afschrijvingslasten vallen hoger uit dan in 2022 als gevolg van hogere (vervangings-) investeringen in gebouwen (nieuwbouw bestuurskantoor en technische installaties scholen) en in vervoermiddelen. De geplande investeringen zijn: investeringen

2023

2024

2025

2026

2027

1.088.839

223.036

299.526

302.711

399.086

ICT

714.077

757.275

462.809

798.825

788.958

Inventaris

658.300

134.000

147.285

14.800

36.000

Onderwijsleerpakket

217.600

146.900

108.959

69.000

153.400

Verbouwing

124.000

Binnen onderhoud

Vervoermiddelen Totaal

101.540 2.802.816

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

1.261.211

7

1.018.579

1.185.336

1.478.984

De investeringen in binnen onderhoud hebben betrekking op o.a. technische installaties en volgen uit de meerjarenonderhoudsplanning. Er is voor 2023 o.a. een extra investering opgenomen van 260k ten behoeve van de CO2 ventilatiesystemen bij 07VA Mgr. Zwijsenschool. De verbouwingsinvesteringen hebben vooral betrekking op 05HU Dr. Schaepmanschool, 15SN De Driesprong en 16TH SBO De Klimboom. 2022

2023

Verschil

-2.205.094

-2.330.835

-125.741

4.3.1 Huur

-78.750

-101.275

-22.525

4.3.3 Onderhoud

-172.698

-166.472

6.226

4.3.4 Energie en water

-438.866

-480.743

-41.877

4.3.5 Schoonmaakkosten

-725.030

-749.045

-24.015

4.3.6 Heffingen

-52.200

-51.600

600

4.3.7 Dotatie overige onderhoudsvoorzieningen

-665.000

-688.600

-23.600

4.3.8 Overige (huisvestingslasten)

-72.550

-93.100

-20.550

4.3 Huisvestingslasten

Per saldo zijn de huisvestingslasten 125k hoger dan voorgaand jaar. Dit wordt vooral veroorzaakt door de hogere tarieven voor energie en de hogere schoonmaakkosten door strengere regels m.b.t. hygiëne. De dotatie aan de onderhoudsvoorziening is met 20k opgehoogd op basis van de meerjarenonderhoudsplanning. De volgende onttrekkingen uit de voorziening zijn gepland. onttrekkingen Voorziening onderhoud

2023

2024

2025

2026

2027

1.028.188

835.144

899.581

830.459

1.197.293

De opbouw van de onderhoudsvoorziening moet in de nabije toekomst op een andere wijze plaatsvinden, namelijk op basis van componenten (per onderhoudsinvestering). Dit leidt er toe dat de stand van de voorziening in de komende 20 jaar structureel hoger wordt dan op basis van de oude methode. Dit zal dan gecompenseerd worden vanuit het eigen vermogen. Op basis van de huidige richtlijnen is nog niet met voldoende zekerheid vast te stellen wat de uitwerking en de impact hiervan zal zijn. De overige huisvestingslasten zijn hoger begroot voor 2023 door de verhuiskosten van 14KI Roderik van Voorst in verband met renovatiewerkzaamheden.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

8

2022

2023

Verschil

4.4 Overige lasten

-3.084.629

-3.439.341

-354.712

4.4.1 Administratie- en beheerslasten

-1.434.885

-1.513.215

-78.330

4.4.2.1 Inventaris en app. kleine aanschaffingen >1 jr

-47.310

-46.602

708

4.4.2.2 Leermiddelen kleine aanschaffingen >1 jr

-866.656

-945.041

-78.385

4.4.4 Overige (overige lasten)

-735.778

-934.483

-198.705

De overige lasten zijn 355k hoger dan in 2022. De stijging van de administratie- en beheerslasten is het gevolg van de opgenomen advieskosten voor de fusiebegeleidingen en advies voor Kindcentra-ontwikkeling. De kosten leermiddelen komen hoger uit door de stijging van de kosten voor licenties leermethodes. Er wordt steeds meer gekozen voor ICT licenties bij leermethodes in plaats van een investering in boeken. De ICT licenties zijn jaarlijkse kosten per leerling. De overige lasten zijn hoger door hogere projectkosten zoals plusklas en praktijkgericht leren en onderwijs. Daarbij is een budget opgenomen van 175k (5k per school) voor ondersteuning bij ontwikkeling van de schoolplannen. 2022

2023

Verschil

5.0 Financiële baten en lasten

-

-100.000

-100.000

5.1 Rentebaten

-

-

-

5.3.1 Koersverlies fva

-

-100.000

-100.000

Gezien de huidige ontwikkelingen in de markt zijn er, net als voorgaand jaar geen rentebaten opgenomen in de begroting. Daarentegen is er op basis van de huidige realisatie op het Onderwijs Liquiditeiten Fonds een koersverlies opgenomen op de financiële vaste activa (fva) van 100k.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

9

3. Toelichting op afwijkingen & gevolgen beleidskeuzes Meerjarenbegroting 3.1 Afwijkingen Exploitatie

2023

2024

2025

2026

2027

41.570.645

39.593.352

39.096.905

38.617.637

38.233.905

Ov. overheidsbijdr

73.788

73.388

73.388

43.388

43.388

Overige baten

387.455

361.735

357.735

346.735

346.735

Subtotaal baten

42.031.888

40.028.475

39.528.028

39.007.761

38.624.028

Personeelslasten

-35.510.800

-34.086.084

-33.127.993

-32.256.812

-31.834.156

Afschrijvingen

-1.525.731

-1.581.040

-1.605.461

-1.617.089

-1.655.199

Huisvestingslasten

-2.330.835

-2.320.888

-2.256.359

-2.258.463

-2.254.883

Overige lasten

-3.439.341

-3.073.248

-2.996.077

-2.982.270

-2.977.974

Subtotaal lasten

-42.806.707

-41.061.260

-39.985.890

-39.114.634

-38.722.213

Financiële baten

-100.000

-50.000

-

-

-

Resultaat

-874.819

-1.082.785

-457.862

-106.874

-98.184

Rijksbijdragen

In de meerjarenbegroting wordt een daling van de rijksbijdragen zichtbaar als gevolg van het wegvallen van NPO-middelen na 1 augustus 2023 en door de daling van het leerlingaantal. Daarbij loopt de RV Samenvoegingsfaciliteiten van 580k in 2023 terug naar nul in 2027 op basis van de afgelopen scholenfusies en de huidige regeling. Er is rekening gehouden met een normaanpassing van 2,5% op de rijksbekostiging. De daling van de personeelslasten is het gevolg van de daling in de bekostiging. De afloop van de inzet op de NPO middelen wordt zichtbaar in 2024. De stijging van de afschrijvingslasten wordt vooral veroorzaakt door de bovenschoolse vervangingsinvesteringen in devices voor de medewerkers. In de huisvestingslasten worden geen grote afwijkingen verwacht voor de komende jaren. De overige lasten zijn in 2023 nog hoger dan de jaren erna door het opgenomen budget onder projecten/activiteiten en het ontwikkelbudget. Deze kosten dalen na 2024 licht als gevolg van de verwachte leerlingdaling. Er zijn na 2024 geen financiële baten of lasten opgenomen in de meerjarenbegroting.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

10

3.2 Gevolgen beleidskeuzes In deze paragraaf worden de gevolgen van de gemaakte beleidskeuzes zoveel mogelijk uiteengezet. 

NPO middelen over vier jaar ter beschikking stellen aan de scholen De NPO middelen komen in de jaren 2021, 2022 en 2023 binnen bij het bestuur. De scholen zetten deze middelen in 4 schooljaren in. Daardoor blijft er in 2022 en 2023 een hoger bedrag achter in het exploitatieresultaat. In de jaren 2024 en 2025 zullen de scholen deze middelen ook nog inzetten. Dit zorgt voor vertekeningen in de exploitatieresultaten in de komende jaren. Doordat de middelen in 4 schooljaren worden ingezet, zorgt het ervoor dat er alert omgegaan zal moeten worden met het aanstellen van tijdelijk personeel. Het cvb verwacht dat dit o.a. door natuurlijk verloop en het bewust en alert omgaan met tijdelijke aanstellingen goed te managen is.

Scholing bovenschools In afstemming met het directeurenberaad en de gmr worden de scholingsmiddelen bovenschools beheerd en in onderling overleg over diverse onderdelen ingezet. De Avesacademie en de teamscholingen vormen een groot aandeel daarin. Daarnaast is er nog ruimte voor scholen om ook uit eigen middelen scholing in te kopen. De directeuren hebben hun budget voor de professionalisering binnen de schoolbegroting. Zij verantwoorden zich daarover naar het cvb.

Advieskosten inzake bouwtrajecten 25% eigen bijdrage Sinds enkele jaren komen de advieskosten voor bouwtrajecten ook voor rekening van het schoolbestuur. De post advieskosten verdubbelt daarmee en wordt naast organisatieadvies ook aangewend voor bouwadvies.

• Vervangingsinvestering devices bovenschools Binnen deze begroting zijn de investeringen voor het vervangen van de devices voor medewerkers volledig bovenschools gehaald. Voorheen stond dit op schoolniveau. • Vervanging ziekte bovenschools Aves is eigenrisicodrager voor vervangingskosten. Op basis van ervaringscijfers wordt er op het niveau van Aves een bovenschoolse pool van vervangers aangehouden van 20 fte. Doordat regelmatig poolleerkrachten in dienst komen in de formatie van een school wordt er ook gedurende het jaar geworven voor vacatures in de bovenschoolse pool. • Trainees bovenschools Aves werkt met Trainees, dit zijn ‘zij-instromers’ die bovenschools aangesteld worden. De kosten van dit traject, dat uit eigen middelen wordt bekostigd, staan ook bovenschools en zijn in deze meerjarenbegroting langjarig op 8,4 fte opgenomen (500k).

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

11

• Passend onderwijs, bovenschoolse kosten In het kader van Passend onderwijs wordt een aantal kosten bovenschools genomen. Dit zijn o.a. de kosten voor de directeur van het Samenwerkingsverband, de inrichting van het expertisenetwerk en gezamenlijk te maken kosten voor studiedagen en toerusting van IB-ers. De overblijvende middelen worden per leerling doorgerekend naar de scholen. De middelen van passend onderwijs worden binnen de meerjarenbegroting en de jaarrekening van het samenwerkingsverband verantwoord. Tot op schoolniveau is daar inzichtelijk hoe deze middelen doelmatig worden ingezet. 3.3 Kengetallen Deze meerjarenbegroting en meerjarenbalans leiden tot de volgende kengetallen. Liquiditeit (VA/KS)

Norm

2022

2023

2024

2025

2026

2027

1,5% -

2,36%

1,76%

1,59%

1,60%

1,67%

1,58%

82,84%

81,63%

81,32%

81,19%

81,34%

80,99%

2,05%

-2,08%

-2,71%

-1,16%

-0,27%

-0,25%

5% -20%

19,64%

13,94%

12,73%

13,21%

14,22%

14,57%

1,00

1,48

1,27

1,19

1,19

1,19

1,18

2,0% Solvabiliteit

< 30%

(EV+VZ/TV) Rentabiliteit (RES/TB)

3- jarig < 0% 2-jarig < 0,05% 1-jarig < 0,10%

Weerstandsvermogen (EV-MVA/TB) Signaleringswaarde Eigen Vermogen

Aves komt in 2022 niet onder de grens van de signaleringswaarde EV uit, daarom stuurt het cvb in de komende jaren op een afname van het eigen vermogen in de meerjarenbegrotingen. Dat is tevens ons bestedingsplan. Dit is nader toegelicht in de bijlage. Ondanks het feit dat Aves boven de signaleringswaarde uitkomt, kunnen we constateren dat zowel SCPO als Aves in de afgelopen 10 jaar geïnvesteerd hebben in het upgraden van de schoolgebouwen, het inrichten van een professionele ict-infrastructuur en in de aanschaf van zonnepanelen op schoolgebouwen waar dat verantwoord en verstandig was in verband met

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

12

ligging en vandalisme-gevoeligheid. Een groot deel van het eigen vermogen bestaat uit de per school gevormde algemene reserves. Voor het cvb betekent dit dat directeuren van scholen met omvangrijke reserves ook wordt gevraagd om die reserves in de komende jaren gericht af te bouwen. Als richtlijn houdt het cvb aan dat er een evenwicht moet zijn in de omvang van de materiële vaste activa van de school en de omvang van de algemene reserve van de betreffende school. Het gezamenlijk resultaat van de scholen in 2023 is begroot op € -210.871, waarbij reeds op schoolniveau rekening is gehouden met de RV samenvoegingsfaciliteiten van € 580.400 in 2023. Datzelfde zal het bestuur ook doen voor het eigen vermogen op stichtingsniveau, waarbij er een onderbouwing in de risicoparagraaf wordt gegeven voor het aanhouden van een reserve voor mogelijke toekomstige risico’s. Het gezamenlijk resultaat van de bovenschoolse kostenplaatsen is begroot op -€ 664.038. Dit is vooral het gevolg van de spreiding van de NPO middelen naar de scholen in vier schooljaren (tlv bovenschools). Alle kengetallen blijven langjarig binnen de huidige signaleringsgrenzen van het ministerie. Aves zal ook ná 2022 laten zien hoe toegewerkt gaat worden naar een “nieuw normaal” oftewel sturing op kengetallen die dichterbij de signaleringsgrenzen liggen.

Er is zicht op de te beïnvloeden onderdelen van de kengetallen én de onderlinge verhouding van deze onderdelen. Daarbij is Aves “in-control”, waardoor aan alle voorwaarden wordt voldaan om dit gecontroleerd te laten plaatsvinden. 3.4 Meerjarenbalans In de onderstaande tabel is de meerjarenbalans weergegeven. Deze is gebaseerd op periode 9 van 2022. Balansprognose

2023

2024

2025

2026

2027

materiële vaste activa

11.680

11.360

10.773

10.341

10.165

financiële vaste activa

4.011

4.011

4.011

4.011

4.011

Totaal vaste activa

15.691

15.371

14.784

14.352

14.176

484

338

320

312

306

liquide middelen

6.996

6.121

6.016

6.190

5.790

Totaal vlottende

7.480

6.459

6.336

6.503

6.096

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

13

Activa

vorderingen

middelen

Totaal activa

23.170

21.829

21.120

20.855

20.272

De materiele vaste activa muteert als gevolg van de geplande investeringen en de afschrijvingen op de huidige investeringen. De financiële activa heeft betrekking op het Onderwijs Liquiditeiten Fonds. De stand van de vorderingen is fors lager dan voorgaande jaren door het wegvallen van de Vordering OCW in 2022. De daling van de liquide middelen is het gevolg van de verwachte negatieve resultaten. Balansprognose

2023

2024

2025

2026

2027

algemene reserve

13.249

13.215

13.499

13.389

13.286

best. reserve publiek

3.249

2.195

1.451

1.451

1.451

best. reserve privaat

1.040

1.044

1.047

1.051

1.055

Totaal eigen vermogen

17.537

16.454

15.997

15.890

15.792

voorzieningen

1.377

1.297

1.150

1.073

626

langlopende schulden

6

6

6

6

6

kortlopende schulden

4.251

4.073

3.968

3.886

3.849

Totaal overige passiva

5.633

5.375

5.123

4.965

4.481

Totaal passiva

23.170

21.829

21.120

20.855

20.272

Passiva

De mutaties op de algemene reserve en op de bestemmingsreserve publiek en privaat zijn het gevolg van de verwachte resultaten over de komende boekjaren. De mutaties van de bestemmingsreserve publiek laat zich verklaren door de mutaties ten laste van de nieuwe bestemmingsreserve NPO, die wegloopt in 2025 . De personele bestemmingsreserve publiek blijft door de jaren gelijk € 1.450.500. De stand van de voorzieningen muteert met de verwachte dotaties en onttrekkingen uit de jubileumvoorziening en de onderhoudsvoorziening.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

14

4. Bestuursformatieplan Binnen de CAO PO en WMS (wet medezeggenschap scholen) is het verplicht gesteld om de (p)gmr vóór 1 mei instemming te vragen op het bestuursformatieplan. Daarom wordt aan de (p)gmr, ook dit jaar, bij het indienen van deze begroting tegelijkertijd instemming gevraagd op het bestuursformatieplan 2023-2024. In de bijlage zijn de formatie-overzichten van de scholen opgenomen. In het overzicht hieronder is te zien welke formatie gepland is, verdeeld over de verschillende functiecategorieën in de komende jaren. Formatie

2023

2024

2025

2026

2027

Directie

Gem. WTF

30,32

30,04

30,04

30,04

30,04

OOP

Gem. WTF

62,65

50,94

50,37

49,89

49,89

OP

Gem. WTF

330,07

319,06

301,48

285,88

276,92

423,04

400,03

381,88

365,80

356,85

Totaal WTF DIR

= directie

OOP

= onderwijsondersteunend personeel

OP

= onderwijsgevend personeel

De planning van de inzet is als volgt te verdelen over de organisatie-onderdelen: Formatie in wtf

2023

2024

2025

2026

2027

scholen

370,62

344,71

327,58

312,42

306,93

bovenschools

52,42

55,32

54,30

53,38

49,92

423,04

400,03

381,88

365,80

356,85

2024

2025

2026

2027

-25,91

-17,13

-15,16

-5,49

2,90

-1,02

-0,92

-3,46

-23,00

-18,15

-16,08

-8,95

De daling is dan als volgt weer te geven: Daling formatie in

2023

wtf scholen bovenschools

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

15

De terugloop in aantallen is te verklaren door het dalende leerlingenaantal en de planning van de directeuren, ten aanzien van de omvang van de formatie in de scholen in de komende jaren en het wegvallen van de inzet ten laste van de NPO middelen per 1 augustus 2025. De daling van de inzet op de scholen is vooral een gevolg van de leerlingdaling en daarbij de afloop van de fusiemiddelen, welke op schoolniveau binnenkomen. De toename van inzet op bovenschools niveau laat zich verklaren door het vergroten van de vervangingspool. Deze zal na 2025 weer worden afgebouwd. Zowel op moment van begroten in het najaar als tijdens de bespreking van de formatieplanning voor augustus, in het voorjaar, wordt strak gestuurd op de personeelsplanning aansluitend bij de meest actuele leerlingprognoses en ontwikkelingen in bekostiging en subsidies. De terugloop in formatie wordt opgevangen door het natuurlijk verloop (circa 4%) en de afloop van tijdelijke contracten. De beslissingsbevoegdheid en bijbehorende accordering van personeelsaanstellingen is binnen het bestuurskantoor belegd, niet op de scholen. Daarmee blijft er ook steeds tussentijds sturing mogelijk op de personeelsplanning. Binnen HRM op het bestuurskantoor wordt het aangaan van verplichtingen en de overgang van tijdelijke naar vaste aanstellingen strak gemonitord.

5. Allocatie van middelen Het financiële resultaat van de scholen voor wat betreft de personele bezetting wordt niet beïnvloed door leeftijden van personeelsleden. Binnen het allocatiemodel worden scholen hiervoor gefaciliteerd. De rijksvergoeding komt bovenschools binnen op basis van de leerlingenaantallen (teldatum 1 februari). Deze budgetten worden vervolgens op basis van de vastgestelde normen aan de scholen ter beschikking gesteld. Overige specifieke rijksvergoedingen zoals RV achterstandsmiddelen, RV samenvoegingsfaciliteiten en RV asielzoekers worden rechtstreeks naar de betreffende scholen gebracht. De kosten die niet door de schooldirecteuren beïnvloed kunnen worden, worden bovenschools genomen. Hierbij moet o.a. gedacht worden aan de vervangingskosten, overige algemene personele lasten, scholingskosten, kosten van het administratiekantoor, de identiteitsbegeleiding, de contributies van de besturenbonden Verus en de AOB en de PO-raad, verzekering IPAP (financieel vangnet bij gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid) en de schoolongevallenverzekering.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

16

6. Risicoparagraaf 6.1 Prognose leerlingenaantallen In onderstaande grafiek is het verloop van de leerlingenaantallen te zien zoals die is opgenomen binnen de bestuursbegroting. De prognoses van deze leerlingenaantallen komen tot stand op aangeven van de directeuren. De directeuren kennen de omgeving van de school het beste en maken daarmee de best kloppende prognoses. Voor scholen in kleine kernen is dat eenvoudiger dan voor scholen in de grotere plaatsen zoals Vollenhove, Kampen en Emmeloord. Daarbij zijn ze vergeleken met de prognosecijfers van de gemeenten. 1-10-

1-10-

1-10-

1-2-

1-2-

1-2-

1-2-

1-2-

2019

2020

2021

2022

2023

2024

2025

2026

BAO

4.501

4.570

4.552

4.759

4.876

4.846

4.775

4.716

SBAO

120

119

129

138

137

137

137

137

totaal

4.621

4.689

4.681

4.897

5.013

4.983

4.912

4.853

De verschuiving van de teldatum is zichtbaar in 2022. Dit leidt tot een stijging van het aantal leerlingen. De stijging van het aantal leerlingen is dan 4,6%, terwijl het landelijke gemiddelde op 4,0% ligt.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

17

Zoals hierboven te zien is er in onze regio ook de komende jaren nog steeds krimp van leerlingenaantallen aan de orde. Dit zal per school verschillend worden ervaren, maar op de langere termijn leidt dit tot een afname van werkgelegenheid. In de begroting is deze terugloop meegenomen in de personeelsplanning op de scholen. Aves is in gesprek met twee gemeenten over het eventueel stichten van een nieuwe school. Mogelijke consequenties van eventuele groei van leerlingen en scholen door een nieuwe opdracht van de overheid voor toenemende woningbouw is in deze meerjarenbegroting nog niet meegenomen. Daar is de beschikbare informatie nog te summier voor. Voor de voorbereiding van het stichten van een nieuwe samenwerkingsschool van Aves in Emmelhage (Emmeloord) is in 2022 een kwartiermaker aangesteld die per 1 augustus 2025 ook de directeur zal zijn van deze nieuwe school. Ten behoeve van te maken advieskosten voor dit proces zijn kosten begroot op een aparte kostenplaats.

Aantal leerlingen

2023

2024

2025

2026

2027

5.013

4.983

4.912

4.853

4.736

-30

-71

-59

-117

daling

6.2 Overige risico’s Jaarlijks wordt er een geactualiseerde continuïteits- en risicoparagraaf opgenomen in de begroting, die correspondeert met de “bestemmingsreserve publiek” zoals die onderdeel uitmaakt van de balans in de jaarrekening. Twee keer per jaar, in de begroting en in het jaarverslag, staat het cvb expliciet stil bij de dan bekende risico’s. Het gaat dan om o.a. tijdelijke budgetten, risicovolle inkomsten en het aangaan van overeenkomsten die niet op korte termijn kunnen worden beëindigd. Risico’s

bedrag

Inzet op middelen Schakelvoorziening

95.000

Vervanging wegens ziekte i.v.m. ERD ( ½ x 9% x 423 fte)

1.615.000

Inzet leraren Asielzoekersschool De Wissel i.v.m. fluctuatie

975.000

Detacheringen

111.016

Transitievergoedingen en WW kosten

181.974

Herwaardering Materiële Vaste Activa

5.286.431

Totaal

8.264.421

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

18

6.2.1 Inzet van Aves-medewerkers op middelen Schakelvoorziening Op dit moment wordt een IB-er ingezet op de middelen Schakelvoorziening, zoals die door de gemeente Noordoostpolder als subsidie worden verstrekt. Kinderen van nieuwkomers in Nederland kunnen vanuit deze middelen tijdelijk in een voorziening in Emmeloord versneld de Nederlandse taal leren. De Schakelvoorziening wordt aangestuurd door de directie van AZS de Wissel in Luttelgeest. Naast de middelen vanuit de gemeente en vanuit de Wissel worden er ook middelen vanuit Aves aangewend om de Schakelvoorziening te laten functioneren.

6.2.2 Vervanging wegens ziekte i.v.m. ERD Aves is eigen risicodrager voor vervangingskosten. Hiermee heeft de organisatie ook een risico op zich genomen dat niet is ondervangen door een afgesloten verzekering. Een deel van de vervangingsbehoefte is in de vorm van leraren in een flexibele schil om de stichting heen georganiseerd. De vervangingsbehoefte is op basis van landelijk bekende ervaringsgegevens ingeschat op de helft van de ingeschatte benodigde loonkosten voor vervanging, gerelateerd aan de totale omvang van het personeelsbestand. (½ x 9 % x 423 fte=19,0 fte).

6.2.3 Inzet leraren Asielzoekersschool de Wissel i.v.m. fluctuatie Aves heeft de asielzoekersschool in Luttelgeest in beheer. Voor wat betreft de inkomsten en uitgaven is dit een bijzondere school binnen Aves. Het leerlingenaantal van deze school schommelt binnen een schooljaar behoorlijk. Op de balans van Aves staat een bedrag van € 450.000,- ter dekking van de personele risico’s door fluctuatie. Daarmee kunnen een jaar lang voor ruim 5 fte de salariskosten worden opgevangen. De Wissel heeft voor 2023 een geplande bezetting van 26,9 fte. De school zelf heeft inmiddels ook een algemene reserve van € 250.000,opgebouwd. In totaal kunnen we daarmee, in combinatie met de andere reserve, voor 8,2 fte de personeelskosten voor één jaar opvangen.

6.2.4 Detacheringen Jaarlijks worden er meerdere medewerkers gedetacheerd naar andere werkgevers in de regio. Dit is steeds in het belang van de organisatie en/of van de medewerker. In kalenderjaar 2023 wordt er voor een omvang van € 111.016,- gedetacheerd en begroot. Detacheringen vinden plaats met medewerkers vanuit de vaste formatie. Bij het onverwachts beëindigen van een detachering door ziekte langer dan 2 weken of in geval van zwaarwegende

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

19

omstandigheden (bijv. corona) kan dit tot hogere personeelslasten leiden dan verwacht. Dit risico is er in ieder geval voor de duur van de detacheringsperiode.

6.2.5 Transitievergoedingen en WW kosten Als schoolbestuur is Aves verplicht om transitievergoedingen uit te keren bij ontslag van medewerkers. Daarnaast wordt Aves als werkgever vanaf 2022 ook aangeslagen voor de wwkosten van werknemers die in de ww terechtkomen door ontslag.

6.2.6 Vervangingswaarde MVA Als onderdeel van de risico-analyse wordt 50% opgenomen van de vervangingswaarde MVA (Materiële Vaste Activa) zoals aangegeven door de Commissie Don. Voor Aves gaat dat om een bedrag van € 5.286.431,-.

6.2.7 Conclusie Aves kent voor 2023 voor € 8.264.421,- minus € 1.450.500,- en minus € 5.286.431,- =. € 1.527.490,- aan inkomsten waar voor de stichting op korte, danwel middellange termijn financiële risico’s ten behoeve van personeel aan verbonden zijn.

€ 8.264.421,- betreft het totaalbedrag van risico’s, genoemd in de risicoparagraaf. € 1.450.500,- betreft de personele reserve zoals die is opgenomen op de balans per 31-12-2021. € 5.286.431,- betreft 50% van de Materiële Vaste Activa per 31-12-2021. De algemene reserve is van voldoende omvang om deze mogelijke risico’s te kunnen opvangen. Het cvb stelt jaarlijks opnieuw vast of de personele risico’s zijn afgedekt binnen de algemene reserve.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

20

Bijlage 1 Schoolformatieplannen School 03QP DS De Fladderiep 03RA RK Basisschool De Horizon 04ZB KBS Mariabasisschool 04ZX SWS De Kring 05CZ SWS Fondali 05HU KBS Dr. Schaepmanschool 05KH KBS St. Martinusschool 06YL OecBS De Ark 07VA KBS Mgr. Zwijsenschool 08JS KBS Albert Schweitzerschool 09JQ KBS Sint Josephschool 10OF CBS De Koperwiek 11QC CBS De Triangel 11QN SWS Paulusschool 12KG CBS De Lichtboei 12ST CBS 't Kompas 12ZH CBS De Schalmei 13KN CBS Sjaloom 13TJ CBS Op de Wieken 14AD CBS De Regenboog 14CA SWS De Wending 14DL CBS Het Lichtschip 14GF CBS De Zeester 14HT OBS De Carrousel 14KI OBS Roderik van Voorst 14MX OBS De Keerkring 14YR OJS De Zevensprong 15FD ODS Windkracht 10 15IL OBS De Regenboog 15QD SWS De Floreant 15SN OBS De Driesprong 15XA AZS De Wissel 15ZC SWS De Sprang 16TH SBO De Klimboom 99EM Emmelhage TC10-14 Tiener College Totaal

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

Gem wtf 2023 8,12 8,24 7,24 10,82 7,23 15,59 10,55 9,88 10,90 17,83 14,69 12,91 9,67 7,71 16,82 13,59 5,84 2,89 9,42 5,56 6,41 7,96 6,67 8,72 11,69 9,05 24,30 8,87 4,50 11,07 6,79 26,91 8,65 20,39 0,20 2,96 370,62

21

Gem wtf 2024 7,56 8,16 6,67 9,99 6,06 14,29 9,99 9,58 10,26 17,27 14,44 11,30 9,17 9,26 15,55 12,41 5,23

Gem wtf 2025 7,56 8,02 6,54 9,74 5,64 14,01 9,81 9,08 10,09 16,27 13,83 10,96 8,82 7,45 14,97 11,86 4,65

Gem wtf 2026 7,56 7,81 6,37 8,73 5,06 13,62 9,47 8,37 9,86 15,69 13,30 10,37 8,40 6,26 14,76 11,10 4,65

Gem wtf 2027 7,56 7,81 6,37 7,80 5,06 13,62 9,01 8,20 9,86 15,69 13,30 10,20 7,82 5,96 14,47 11,10 4,65

9,42 5,00 6,03 7,00 6,43 7,65 10,73 8,06 23,79 8,75 4,04 10,41 6,54 23,15 7,76 19,90 0,20 2,67 344,71

9,00 4,42 5,79 6,67 6,02 7,13 9,61 7,65 22,82 8,46 3,69 9,81 6,17 20,77 7,59 19,82 0,20 2,67 327,58

8,41 4,42 5,61 6,20 5,61 6,90 9,31 7,06 21,06 7,76 3,69 9,81 5,82 19,45 7,35 19,70 0,20 2,67 312,42

8,41 4,42 5,61 6,20 5,61 6,90 9,31 7,06 20,48 7,35 3,69 9,81 5,82 17,87 7,35 19,70 0,20 2,67 306,93

Bijlage 2 Bestedingsplan 2023-2027 Overzicht niet structurele uitgaven t.b.v. realisatie strategische doelen Hieronder geven wij in hoofdlijnen een overzicht van de niet structurele uitgaven om onze strategische doelen van Aves te bereiken. Dit is tevens het bestedingsplan 2023-2027. In de komende jaren werkt het cvb gestaag toe naar de omvang van de signaleringswaarde Eigen Vermogen (EV), zoals die door het ministerie is bepaald. We zijn als organisatie voldoende wendbaar om op deze niet structurele uitgaven jaarlijks bij te sturen. We realiseren ons dat we in de gelukkige omstandigheid zijn om deze niet structurele uitgaven op te nemen in onze meerjarenbegroting. Hiermee geven we een extra impuls aan het realiseren van onze strategische doelen. We zetten in op: • het uitwerken van een nieuwe gezamenlijke cultuur; • een verdere modernisering van het onderwijs, • de schoolgebouwen • professionalisering van onze collega’s in de scholen • het tijdelijk realiseren van meer handen in de scholen; daarmee ontstaat meer ruimte om te werken aan onderwijsvernieuwing. • Het verder vormgeven aan duurzaamheid Als cvb en als organisatie zijn we ons ervan bewust, dat deze niet structurele middelen op termijn uitgeput raken. De inzet van deze middelen is er dan ook op gericht om op de lange termijn ook zonder deze tijdelijke middelen te kunnen werken.

De terugloop in formatie zal op termijn wel voelbaar zijn in de scholen in de vorm van “minder handen in de klas”. Echter dit is dan de inzet die aansluit op de mogelijkheden van de bekostiging vanuit het ministerie op dat moment. Het cvb gaat ervan uit dat we dan nog steeds goed onderwijs kunnen geven. Op de volgende pagina is een tabel weergegeven met daarin op hoofdlijnen de niet-structurele uitgaven van het bestedingsplan in deze meerjarenbegroting.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

22

Niet structurele uitgaven in relatie tot het exploitatieresultaat 2023

2024

2025

2026

2027

-874.819

-1.082.785

-457.862

-106.874

-98.184

2023

2024

2025

2026

2027

Trainees

407.710

486.200

497.976

510.559

518.558

Resultaat NPO

363.709

-1.053.358

-744.912

-

-

Begroot resultaat

Niet structurele kosten

Zonder deze uitgaven zou het exploitatieresultaat er als volgt uit zien: Resultaat excl. niet

2023

2024

2025

2026

2027

-103.400

-1.649.943

-704.798

403.685

420.374

structurele uitgaven

Bovenstaande geeft weer dat we zonder deze extra inzet van middelen een nagenoeg positief exploitatieresultaat behalen. Hieronder volgt een korte toelichting op kostenposten uit de tabel. Trainees Voor de werving van trainees is voorzetting van de geplande kosten opgenomen. De kosten van de opleidingen van de trainees kunnen jaarlijks bijgesteld worden en in die zin geen structurele uitgave. Resultaat NPO De door Aves ontvangen rijksvergoeding NPO in 2021/2022 en 2022/2023 wordt in vier schooljaren aan de scholen verstrekt. Dit heeft een resultaatseffect t/m 2025.

Financiën/4-1 Bestuursbegroting 2023-2027

23

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.noordoostpolder.nl/api/v1/meetings/1976/documents/32751