CConstaterende datNoordoostpolder
Koppel je AI →
Document · PDF

A08 01 Armoedecijfers.pdf

Gemeenteraad 30 september 2024, gemeente NoordoostpolderBij agendapunt: 4: Lijst ingekomen stukken1.526 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Armoedecijfers In deze factsheet ‘Armoedecijfers’ zijn cijfers uit openbare bronnen verzameld om een beeld te schetsen van de armoedeproblematiek in de 16 onderzochte gemeenten. De factsheet begint met een aantal landelijke ontwikkelingen (bronnen zijn opgenomen in de bronnenlijst). Daarna zijn vier kengetallen van de 16 gemeenten naast elkaar in beeld gebracht. Deze cijfers zijn afkomstig van het CBS (geraadpleegd via Statline en waarstaatjegemeente.nl). Als laatste volgt voor elke individuele gemeente een overzicht van kengetallen, ook afkomstig van het CBS.

Inhoudsopgave Pagina 2

Landelijke literatuur over armoede

Pagina 3

Huishoudens met een bijstandsuitkering

Pagina 4

Kinderen met kans op armoede

Pagina 5

Huishoudens met een inkomen tot 101%

Pagina 6

Huishoudens met een inkomen tot 120%

Pagina 7 t/m 23

Armoede cijfers per gemeente

Deze factsheets worden u aangeboden door:

8. Ooststellingwerf 9. Weststellingwerf 10. Opsterland 11. Heerenveen 12. De Fryske Marren 13. Smallingerland 14. Westerkwartier 15. Noordenveld 16. Midden-Drenthe 17. Westerveld 18. Steenwijkerland 19. Noordoostpolder 20. Súdwest-Fryslân 21. Leeuwarden 22. Tytsjerksteradiel 23. Achtkarspelen

Landelijke literatuur over armoede De armoedeproblematiek in Nederland stijgt

het percentage inwoners in armoede stijgt van 4.8% in 2023 naar 5.7% in 2024; het aantal kinderen in armoede stijgt van 6.2% naar 7.0% (raming CPB, 2023).

Het aantal huishoudens met problematische schulden is toegenomen – van 7.7% op 1 januari 2021 naar 8.8% op 1 januari 2023 (CBS, 2023).

Coördinatoren thuisadministratie geven aan dat in de periode 2021 - 2023: meer hulpvragen zijn binnengekomen (63%); bestaande geldproblemen zijn verergerd (44%); en mensen meer last hebben van stress en gezondheidsklachten door hun financiële problemen (54%) (Humanitas, 2024).

Sociaaleconomisch kwetsbare groepen blijven oververtegenwoordigd, maar ook minder kwetsbare groepen komen vaker in de problematische schulden terecht. Mensen geholpen door Humanitas 2021 2022 2023 0

5000

10000

15000

20000

25000

% huishoudens met een bijstandsuitkering, 2023 Westerveld

2,2%

Weststellingwerf

3,5%

Midden-Drenthe

2,6%

Noordoostpolder

3,8%

Westerkwartier

2,6%

Achtkarspelen

4,1%

5,0%

4,1% 4,8%

Noordenveld

2,8%

Ooststellingwerf

4,2%

De Fryske Marren

2,9%

Súdwest-Fryslân

4,4%

Opsterland

3,3%

Heerenveen

5,1%

Steenwijkerland

3,3%

Smallingerland

6,1%

Tytsjerksteradiel

3,3%

Leeuwarden

7,8%

5,7%

4,7%

4,6%

Kinderen met kans op armoede, 2022 Tytsjerksteradiel

5,0%

Weststellingwerf

6,9%

De Fryske Marren

5,3%

Noordoostpolder

7,2% 8,1%

Midden-Drenthe

5,3%

Achtkarspelen

7,3%

7,7% 8,9%

Westerkwartier

5,5%

Heerenveen

7,8%

Opsterland

5,7%

Súdwest-Fryslân

8,0%

Noordenveld

5,9%

Ooststellingwerf

8,7%

Westerveld

6,0%

Smallingerland

9,2%

Steenwijkerland

6,7%

Leeuwarden

11,8%

10,9%

8,7%

9,4%

Huishoudens met een inkomen tot 101%, 2021 Midden-Drenthe

4,1%

Noordenveld

5,4%

Westerkwartier

4,4%

Weststellingwerf

5,9% 6,8%

Noordoostpolder

4,5%

Ooststellingwerf

6,3%

5,7% 6,0%

Westerveld

4,5%

Heerenveen

6,4%

Tytsjerksteradiel

4,8%

Achtkarspelen

6,5%

De Fryske Marren

5,0%

Súdwest-Fryslân

6,5%

Opsterland

5,0%

Smallingerland

7,1%

Steenwijkerland

5,0%

Leeuwarden

9,5%

8,5%

6,7%

6,1%

Huishoudens met een inkomen tot 120%, 2021 Westerveld

8,9%

Steenwijkerland

11,5%

Midden-Drenthe

9,1%

Weststellingwerf

12,2% 13,3

Westerkwartier

9,4%

Ooststellingwerf

12,7%

Tytsjerksteradiel

9,7%

Súdwest-Fryslân

12,7%

Noordoostpolder

9,8%

Heerenveen

13,1%

De Fryske Marren

10,0%

Achtkarspelen

14,0%

Noordenveld

10,4%

Smallingerland

14,8%

Opsterland

10,7%

Leeuwarden

16,8%

16,2% 11,8%

11,3% 12,6%

12,7%

Leeswijzer cijfers per gemeente Aantal huishoudens op 1 januari 2023 Bron: CBS, sept. 2023

Inkomensverdeling (% van huishoudens) Bron: CBS, voorlopige cijfers van 2021

Titel: Stedelijkheidsniveau Uitleg: keuze uit niet stedelijk, weinig stedelijk, matig stedelijk of sterk stedelijk Bron: CBS, 2023 Titel: % huishoudens met een bijstandsuitkering Uitleg: Op grond van de Wet werk en bijstand en de Participatiewet Bron: CBS, sept. 2023 Titel: % kinderen met kans op armoede Uitleg: Kinderen in huishoudens waarbinnen de ouder(s) een inkomen hebben tot 120% Bron: CBS, 2015, 2021 en voorlopige cijfers van 2022

%

14 12 10 8 6 4 2 0

Inkomen tot 101%

%

Inkomen tot 110%

%

Inkomen tot 120%

%

Inkomen tot 130%

%

Inkomen tot 140%

%

Nederland

Friesland

Groningen

Drenthe

Overijssel

Flevoland

2015

2021

2022

Grafiek is gebaseerd op werkelijke cijfers

Ooststellingwerf 11.546

Inkomensverdeling

Niet stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

4,2%

Inkomen tot 101%

6,3%

Inkomen tot 110%

10,1%

Inkomen tot 120%

12,7%

Inkomen tot 130%

15,4%

Inkomen tot 140%

18,1%

% kinderen met kans op armoede

10% 8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

Weststellingwerf 11.659

Inkomensverdeling

Weinig stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

3,5%

% kinderen met kans op armoede

10% 8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

Inkomen tot 101%

5,9%

Inkomen tot 110%

9,1%

Inkomen tot 120%

12,2%

Inkomen tot 130%

15,3%

Inkomen tot 140%

18,1%

Opsterland 12.780

Inkomensverdeling

Niet stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

3,3%

Inkomen tot 101%

5,0%

Inkomen tot 110%

8,1%

Inkomen tot 120%

10,7%

Inkomen tot 130%

12,8%

Inkomen tot 140%

15,9%

% kinderen met kans op armoede

10% 8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

Heerenveen 23.576

Inkomensverdeling

Matig stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

5,1%

Inkomen tot 101%

6,4%

Inkomen tot 110%

10,0%

Inkomen tot 120%

13,1%

Inkomen tot 130%

15,7%

Inkomen tot 140%

18,1%

% kinderen met kans op armoede

10% 8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

De Fryske Marren 22.579

Inkomensverdeling

Weinig stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

2,9%

Inkomen tot 101%

5,0%

Inkomen tot 110%

7,6%

Inkomen tot 120%

10,0%

Inkomen tot 130%

12,5%

Inkomen tot 140%

15,0%

% kinderen met kans op armoede

6% 5% 4% 3% 2% 1% 0%

2015

2021

2022

Smallingerland 25.414

Inkomensverdeling

Matig stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

6,1%

Inkomen tot 101%

7,1%

Inkomen tot 110%

11,7%

Inkomen tot 120%

14,8%

Inkomen tot 130%

17,8%

Inkomen tot 140%

20,6%

% kinderen met kans op armoede

12% 10% 8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

Westerkwartier 27.291

Inkomensverdeling

Niet stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

2,6%

Inkomen tot 101%

4,4%

Inkomen tot 110%

7,1%

Inkomen tot 120%

9,4%

Inkomen tot 130%

11,7%

Inkomen tot 140%

14,0%

% kinderen met kans op armoede

6% 5% 4% 3% 2% 1% 0%

2015

2021

2022

Noordenveld 20.982

Inkomensverdeling

Weinig stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

2,8%

Inkomen tot 101%

5,4%

Inkomen tot 110%

8,2%

Inkomen tot 120%

10,4%

Inkomen tot 130%

12,8%

Inkomen tot 140%

15,2%

% kinderen met kans op armoede

10% 8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

Midden-Drenthe 14.861

Inkomensverdeling

Niet stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

2,6%

Inkomen tot 101%

4,1%

Inkomen tot 110%

6,7%

Inkomen tot 120%

9,1%

Inkomen tot 130%

11,5%

Inkomen tot 140%

13,8%

% kinderen met kans op armoede

8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

Westerveld 8.892

Inkomensverdeling

Niet stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

2,2%

Inkomen tot 101%

4,5%

Inkomen tot 110%

6,9%

Inkomen tot 120%

8,9%

Inkomen tot 130%

11,2%

Inkomen tot 140%

13,4%

% kinderen met kans op armoede

10% 8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

Steenwijkerland 20.128

Inkomensverdeling

Weinig stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

3,3%

Inkomen tot 101%

5,0%

Inkomen tot 110%

8,6%

Inkomen tot 120%

11,5%

Inkomen tot 130%

14,1%

Inkomen tot 140%

16,7%

% kinderen met kans op armoede

10% 8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

Noordoostpolder 14.238

Inkomensverdeling

Weinig stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

3,8%

Inkomen tot 101%

4,5%

Inkomen tot 110%

7,2%

Inkomen tot 120%

9,8%

Inkomen tot 130%

12,0%

Inkomen tot 140%

14,4%

% kinderen met kans op armoede

10% 8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

Súdwest-Fryslân 40.938

Inkomensverdeling

Weinig stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

4,4%

Inkomen tot 101%

6,5%

Inkomen tot 110%

9,9%

Inkomen tot 120%

12,7%

Inkomen tot 130%

15,4%

Inkomen tot 140%

18,1%

% kinderen met kans op armoede

12% 10% 8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

Leeuwarden 65.266

Inkomensverdeling

Sterk stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

7,8%

Inkomen tot 101%

9,5%

Inkomen tot 110%

13,9%

Inkomen tot 120%

16,8%

Inkomen tot 130%

19,5%

Inkomen tot 140%

22,3%

% kinderen met kans op armoede

20% 15% 10% 5% 0%

2015

2021

2022

Tytsjerksteradiel 13.828

Inkomensverdeling

Niet stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

3,3%

Inkomen tot 101%

4,8%

Inkomen tot 110%

7,4%

Inkomen tot 120%

9,7%

Inkomen tot 130%

12,0%

Inkomen tot 140%

14,3%

% kinderen met kans op armoede

8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

Achtkarspelen 12.029

Inkomensverdeling

Niet stedelijk

% huishoudens met een bijstandsuitkering

4,1%

Inkomen tot 101%

6,5%

Inkomen tot 110%

10,7%

Inkomen tot 120%

14,0%

Inkomen tot 130%

16,8%

Inkomen tot 140%

19,6%

% kinderen met kans op armoede

10% 8% 6% 4% 2% 0%

2015

2021

2022

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.noordoostpolder.nl/api/v1/meetings/2159/documents/39457