CConstaterende datNoordoostpolder
Koppel je AI →
Document · PDF

8.3 Grondexploitatie Bant fase 3.pdf

Commissie Woonomgeving 12 februari 2024, gemeente NoordoostpolderBij agendapunt: 8: Bestemmingsplan ‘Bant, Oost fase 3’2.698 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Grondexploitatie Bant fase 3 (Complex X095)

December 2023

1

ínhoud 1. Samenvatting........................................................................................................ 3 2. Analyse Ruimtegebruik........................................................................................... 4 3. (Woning)bouwprogramma...................................................................................... 5 4. Investeringen........................................................................................................ 6 5. Opbrengsten..........................................................................................................7 6. Uitgangspunten grondexploitatieberekening............................................................. 8 7. Resultaten......................................................................................................... 10 8. Vennootschapsbelasting (Vpb)............................................................................. 10 9. Risico's en risicobeheersing................................................................................. 10

2

1. Samenvatting Aan de oostzijde van Bant wordt een nieuwe woningbouwfase ontwikkeld. Momenteel wordt de grond agrarisch gebruikt en is de bestemming agrarisch. In dit document wordt de grondexploitatie van Bant Fase 3 uiteengezet. Het in ontwikkeling nemen van fase 3 is een logisch vervolg op fase 1 en 2. Op basis van het stedenbouwkundig inrichtings- en verkavelingsplan is een grondexploitatie opgesteld. De grondexploitatie bestaat uit kosten en opbrengsten. De kosten omvatten onder andere de bouw- en woonrijpactiviteiten, voorbereiding, toezicht, uitvoering (VTU) en de planontwikkelingskosten (POK). Daartegenover staan de grondopbrengsten uit de verkoop van bouwrijpe (woningbouw)kavels. In de voorliggende rapportage lichten we de gehanteerde uitgangspunten toe. De grondexploitatie sluit met een geprognosticeerd positief financieel eindresultaat van C 110.046,-, op eindwaarde van 31-12­ 2028. De grondexploitatie kent een looptijd van 5 jaar. Met de looptijd van 5 jaar wordt de exploitatie beheersbaar gehouden en zijn de verwachte financiële risico’s goed te managen.

3

2. Analyse Ruimtegebruik 2.1 Stedenbouwkundig plan In afbeelding 1 is het verkavelingsplan van Bant Fase 3 weergegeven. Het plangebied is gelegen in het oosten van Bant en grenst direct aan het Rister en Westakker. Ook de snelweg A6 is dichtbij gelegen. Het stedenbouwkundig plan is input voor het bestemmingsplan, dat ter besluitvorming aan de raad voorligt.

2.2 Ruimtegebruik Het plangebied beslaat uit circa 5,6 hectare (tabel 1). Tabel 1: Ruimtegebruik Bant Fase 3____________________________

Ruimtegebruik

M2

o/o

Exploitatiegebied

56.794

1000Zo

Uitgeefbaar

32.786

57,70Zo

Verharding

9.370

16,50ä

Groen

11.817

20,8o7o

Water

2.821

5,0o7o

Totaal

56.794

10007o

4

2.2.1 Uitgeefbaar In het ruimtegebruik wordt onderscheid gemaakt tussen uitgeefbaar terrein en openbaar gebied. Het uitgeefbaar terrein bedraagt circa 580Zo van het totale plangebied. Het uitgeefbare gebied bestaat uit woningbouwkavels voor vrijstaande woningen, twee-onder-een-kapwoningen, levensloopwoningen (standaard en luxe), rijwoningen (koop en sociale huur), appartementen en een bedrijventerrein.

2.2.2 Verharding Het

oppervlak

verharding

maakt

circa

170Zo

uit

van

het

plangebied

en

bestaat

uit

wegen,

parkeerplaatsen, trottoirs, etc.

2.2.3 Groen Het aandeel groen in de wijk bedraagt circa 210Zo van het plangebied. De groenstructuur is vooral aan de oost- en zuidkant van het plan aanwezig, daarnaast is centraal in het plan een groenstructuur terug te vinden.

2.2.4 Water Het aandeel water in de wijk bedraagt circa 50Zo van het plangebied. De voornaamste waterberging bevindt zich volledig aan de zuidzijde van het plangebied. Rondom het plangebied wordt een watergang aangelegd om het waterpeil in de directe omgeving te garanderen. Daarnaast is ruimte voor berging in de groene zones.

3. (Woning)bouwprogramma In het verkavelings- en inrichtingsplan is het beoogde woningbouwprogramma (zie afbeelding 1) aangegeven. Het woningbouwbouwprogramma is ingegeven door: -

De

de (huidige en toekomstige) woonbehoefte en ontwikkelingen in Bant;

-

het (bestaande) beleid: de Woonvisie 2020 en het ontwikkelperspectief Dorpen (2021-2026);

-

actuele marktgegevens (transactiegegevens);

woningaantallen

en

de

onderverdeling

naar

woningcategorieën

zijn

vertaald

naar

het

verkavelingsplan- en inrichtingsplan. De aantallen worden weergegeven in tabel 2. Het plan biedt ruimte aan in totaal 64 woningen met een grote verscheidenheid aan typen die bedoeld zijn voor verschillende doelgroepen. In het bestemmingsplan heeft een aantal typen een dubbele bestemming zodat er enige flexibiliteit in het plan is. In het plan is ruimte voor 11 vrijstaande woningen, 14 twee-onder-een kapwoningen, 16 rijwoningen (waarvan 6 sociale huurwoningen), 11

levensloopwoningen (waarvan 4 in het luxe segment), 12

appartementen en een uitbreiding van het bedrijventerrein.

Tabel 2: Woningbouwprogramma Bant Fase 3

Woningbouwprogramma

Aantallen

Gemiddelde Totaal (m2) kavelgrootte (m2)

Vrijstaande woningen

11

698

7.673

2A1 kapwoningen

14

347

4.863

Rijwoningen

10

169

1.690

Rijwoningen (soc. huur)

6

120

718

Levensloop (standaard)

7

227

1.588

Levensloop (luxe)

4

305

1.219

Appartementen

12

121

1.447

Bedrijventerrein

1

13.588

13.588

Totaal

64

32.786

5

4. Investeringen In deze paragraaf wordt een toelichting gegeven op de investeringen in de grondexploitatie. Alle kosten zijn prijspeil 1-1-2024 en zijn exclusief BTW. De kosten in de grondexploitatie zijn zo reëel mogelijk ingeschat en gecalculeerd. De kosten bestaan uit al gemaakte kosten en kosten die nog moeten worden gemaakt. De totale kosten bedragen circa C 4,0 miljoen exclusief BTW. In de onderstaande tabel 3 staan de (verwachte) kosten opgesomd. Tabel 3: Kostensoorten grondexploitatie Bant Fase 3

Kosten

Totale

Boekwaarde 31-12-2023

Nog te realiseren

Boekwaarde/Verwerving

e

1.352.000

e

-

e

1.352.000

BRM

C

1.163.779

e

-

e

1.163.779

WRM

e

702.319

e

-

e

702.319

Plankosten (12,50/0)

e

233.262

e

28.945

e

204.318

VTU (12,50Zo)

e

233.262

e

-

e

233.262

Tijdelijk beheer

C

20.000

e

-

e

20.000

Overhead (12,790/0)

e

297.198

e

-

e

297.198

e

4.001.821

e

28.945

e

3.972.876

Totaal 4.1 Verwerving

Aankoopsom is na onderhandeling met de eigenaar tot stand gekomen en gebaseerd op een taxatie. De aankoopsom bestaat uit de aankoopprijs en bijkomende kosten (notaris, kadaster etc.). Deze zijn als verwervingskosten opgenomen voor een bedrag van C 1.352.000. 4.2 Bouw- en woonrijp maken

Op basis van het verkavelings- en inrichtingsplan is een raming op basis van kengetallen opgesteld. Deze raming is opgesteld op basis van de hoeveelheden - voortkomend uit het ruimtegebruik - en op basis van normbedragen. De raming is verwerkt in de grondexploitatie. We maken bij de raming onderscheid in: -

-

Bouwrijp maken (inclusief grondwerk): o

Ontbossen;

o

Grondwerk: ophogen, egaliseren, waterpartijen uitgraven;

o

Bouwstraten;

o

Riolering en gemaal.

Woonrijp maken: o

Woonstraten (inclusief parkeerplaatsen en voetpaden);

o

Inritten;

o

Verlichting;

o

Huisaansluitingen;

o

Watergangen;

o

Ondergrondse containers;

o

Groen.

De totale kosten voor bouwrijp maken zijn geschat op circa C 1,2 miljoen. Voor het woonrijp maken gaan we er van uit dat er voor circa C 700.000,- aan kosten worden gemaakt. De kosten voor het bouwrijp maken bedragen circa C 20,- per m2. Voor het woonrijp maken bedragen de kosten circa C 29,- per m2 openbaar gebied. De fasering van het bouw- en woonrijp maken wordt in paragraaf 6.2 toegelicht.

4.3 Planontwikkelingskosten en VTU

Conform de Nota Kostenverhaal (2023) houden we rekening met: -

12,507o Planontwikkelingskosten (POK) voor een bedrag van ca. C 230.000,-.

-

12,50Zo Voorbereiding, Toezicht en Uitvoering (VTU) voor een bedrag van ca. C 230.000,-.

De percentages berekenen we over de totale verwachte kosten voor het bouw- en woonrijp maken.

6

Voorafgaand aan de vaststelling van deze grondexploitatie zijn nog planontwikkelingskosten gemaakt. De planontwikkelingskosten bedragen tot nu toe ca. C 29.000,-. Tot het moment van vaststelling van deze grondexploitatie, zijn deze kosten geactiveerd onder de Immateriële Vaste Activa (IVA). 4.4 Tijdelijk beheer

Voor het tijdelijk beheer is een bedrag van C 20.000,- meegenomen. Dit bedrag is bedoeld voor tijdelijke inritten en overig beheer van het plangebied tijdens de ontwikkeling. 4.5 Overhead

Voor de overhead (o.a. kantoorkosten en uren) houden we een percentage aan van 12,790Zo over de investeringen van het bouw- en woonrijp maken, de planontwikkelings- en de VTU-kosten. De overheadkosten bedragen ca. C 300.000,-.

5. Opbrengsten De

te

verwachten

opbrengsten

betreffen

de

grondopbrengsten

uit

de

verkopen

van

(woning)bouwkavels. Er is gerekend met de grondprijzen zoals die zijn vastgesteld in de nota grondprijzen 2024. In de onderstaande tabel 4 staan de verwachte grondopbrengsten per type woning opgesomd. Tabel 4: Opbrengsten uit gronduitgifte woningbouw Bant Fase 3

Aantallen

Gemiddelde kavelgrootte (m2)

Vrijstaande woningen

11

698

7.673

e

180

e

1.381.140

2A1 kapwoningen

14

347

4.863

e

160

e

778.080

Rijwoningen

10

169

1.690

e

150

e

253.500

Rijwoningen (soc. huur)

6

120

718

e

13.000

e

78.000

Levensloop (standaard)

7

227

1.588

e

150

e

238.200 201.135

Grondopbrengsten

Totaal (m2)

Grondprijs (m2 of eenheid)

Totaal

Levensloop (luxe)

4

305

1.219

e

165

e

Appartementen

12

121

1.447

e

28.000

e

336.000

Bedrijventerrein

1

13.588

13.588

e

65

e

883.220

Subtotaal

65

e 4.149.275

Bijdrage ondergrondse containers

1

e

Totaal

1

e 4.181.087

31.812

In paragraaf 5.1 wordt een toelichting gegeven op de grondopbrengsten uit uitgifte van woningbouw. 5.1 Opbrengsten

Grondverkoop wonen en werken De opbrengsten bestaan uit de uitgifte van woningbouwkavels en een deel bedrijventerrein. In tabel 5 zijn de bandbreedtes voor de grondprijzen van woningbouwkavels en bedrijventerreinen in Bant weergegeven. Deze zijn gebaseerd op de grondprijzennota 2024. Bij appartementen en woningen sociale huur wordt in de grondexploitatie uitgegaan van een vaste prijs per appartement. Bij de overige woonvormen wordt in de grondexploitatie uitgegaan van grondprijzen in de bovenkant van de bandbreedte. Voor 6 sociale huur, 10 koop rijwoningen I 2A1 kap woningen, 7 levensloopbestendige woningen en 12 appartementen geldt dat deze projectmatig verkocht worden op basis van een tender. De rest van de kavels worden als particuliere kavels verkocht. Ondergrondse containers Naast de opbrengsten voor de woningbouwkavels worden de kosten voor het plaatsen van ondergrondse containers in rekening gebracht bij de ontwikkelaar van het appartementencomplex. Deze zijn niet verwerkt in het afvaltarief en worden apart in rekening gebracht. De gemeente plaatst deze ondergrondse containers in de WRM-fase. Voor de ondergrondse containers moet de ontwikkelaar(s) een bijdrage van ca. C32.000,- doen.

7

Tabel 5: Grondprijsbandbreedtes Emmeloord

Grondprijzen (C per m2)

Min.

Max.

Midden

Grex

Vrijstaande woningen

e

150

e

190

e

170

e

180

2A1 kapwoningen

e

130

e

170

e

150

e

160

Rijwoningen

e

105

e

160

e

133

e

150

Rijwoningen (soc. huur)

e

13.000

e

13.000

e

13.000

e

13.000

Levensloop (standaard)

e

130

e

170

e

150

e

150

Levensloop (luxe)

e

130

e

170

e

150

e

165

Appartementen

e

14.000

e

28.500

e

21.250

e

28.000

Bedrijventerrein

e

50

e

66

e

58

e

65

6. Uitgangspunten grondexploitatieberekening 6.1 Parameters

Voor de grondexploitatieberekening zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd.

Renteparameters De renteparameters in de exploitatieberekening zijn aan de kostenkant en aan de opbrengstenkant gelijk. Voor de gehele looptijd van het plan wordt een rentepercentage van 0,00Zo gehanteerd.

Kosten- en opbrengstenstijging Kostenstijging De gemeente Noordoostpolder baseert haar kostenstijging o.b.v. de ‘Outlook Grondexploitaties 2024’ van Metafoor RO. De gemeente kiest ervoor om voor de korte termijn (t/m 2026) het gemiddelde percentage voor de kostenstijging te hanteren. Er wordt voor woningbouwkosten een onderscheid gemaakt in de GWW-kosten (Grond, Weg, Waterbouw) en Plankosten. De GWW-kosten in deze grondexploitatie zijn investeringswerken voor het bouw- en woonrijp maken van

de

grond.

De

plankosten

zijn

met

name

(bestemmings)plannen, voorbereiding, toezicht en

interne

en

uitvoering.

externe

uren

voor

Deze kosten stijgen

gemaakte

mee

met de

verschillende cao’s. Dit betekent dat er in 2024 wordt gerekend met 30Zo kostenstijging op het gebied van GWW en Woningbouwkosten en met 50Zo kostenstijging op gebied van Plankosten. In 2025 en 2026 wordt er voor de GWW en Woningbouwkosten gerekend met een stijging van 20Zo en voor plankosten gerekend met een stijging van 40Zo. Vanaf 2027 wordt er voor alle kosten gerekend met het langdurige gemiddelde van 2Z. De gehanteerde kostenstijging geldt voor alle grondexploitaties, zowel voor woningbouw als de bedrijventerreinen. De gehanteerde indexcijfers zijn als volgt: 2024_________ 2025/2026____________2027 e.v.

GWW-kosten:

3Z

2Z

2Z

Plankosten:

5Z

4Z

2Z

Opbrengstenstijging Woningbouw De Noordoostpolder baseert haar opbrengstenstijging o.b.v. de ‘Outlook Grondexploitaties 2024’ van Metafoor RO. In deze outlook wordt onderscheid gemaakt in de ‘top woningmarktgebieden’ de ‘midden woningmarktgebieden’ en de ‘basis woningmarktgebieden’. De gemeente Noordoostpolder valt onder een

‘basis woningmarktgebied’.

Dit komt omdat basiswoningmarktgebieden

meestal perifere en

landelijke gebieden omvatten met doorgaans lagere huizenprijzen en minder stedelijke voorzieningen in vergelijking met grote stedelijke centra. Metafoor RO geeft in hun Outlook Grondexploitaties 2024 aan dat de verwachting voor 2024 voor een ‘basis woningmarkt’ is dat de grondprijzen tussen -1Z tot 2,0Z dalen/stijgen. Voor de periode 2025­ 2026 verwacht Metafoor een stijging van 0,0Z tot 4,0Z. Vanaf 2027 wordt een langdurig gemiddelde stijging van 2,0Z verwacht.

8

In de grondexploitatie wordt uitgegaan van de volgende opbrengstenstijging voor woningbouw: 2024_________ 2025/2026____________2027 e.v.

Woningbouw:

10

20

20

Bedrijventerreinen Metafoor RO geeft in hun Outlook Grondexploitaties 2024 aan dat de verwachting voor 2024 voor een ‘basislocatie bedrijven’ is dat de grondprijzen tussen -20 tot 2,00 dalen/stijgen. Voor de periode 2025­ 2026 verwacht Metafoor een daling/stijging van -10 tot 2,00. Vanaf 2027 wordt een langdurig gemiddelde

stijging

van

2,00

verwacht.

De

gemeente

Noordoostpolder

schaart

de

lokale

bedrijventerreinen in de dorpen onder de ‘basislocaties’ en de terreinen in Emmeloord onder de ‘middenlocaties’. In de grondexploitatie wordt uitgegaan van de volgende opbrengstenstijging voor bedrijventerreinen: 2024__________ 2025/2026____________2027 e.v.

Bedrijventerrein overige dorpen:

00

10

20

BTW Alle genoemde bedragen in de nota zijn exclusief BTW, tenzij anders vermeld.

Looptijd exploitatie De looptijd van de exploitatie is tot en met 2028 (vijf jaar). Per 31-12-2028 kan de exploitatie afgesloten worden. Met de looptijd van vijf jaar houden we de exploitatie beheersbaar en zijn de financiële risico’s te overzien.

Prijspeildatum Alle in de exploitatieopzet genoemde toekomstige kosten en opbrengsten hebben prijspeil 1 januari 2024. 6.2 Fasering

Kosten Zoals bij nagenoeg iedere woningbouwontwikkeling komen eerst de kosten en vervolgens de baten. Zo zijn er in het verleden al kosten gemaakt (planontwikkelingskosten) die zorgen voor een negatieve balans. In 2024 en 2025 verwachten we de locatie in z’n geheel bouwrijp te maken. Het woonrijp maken is afhankelijk van het werkelijke uitgiftetempo en de bouw van de woningen. De verwachting is dat aan het eind van de looptijd (2026 t/m 2028), nadat nagenoeg alles bebouwd is, de locatie woonrijp wordt gemaakt.

Opbrengsten In het 1e jaar (2024) verwachten we nog geen verkopen, aangezien het perceel dan bouwrijp wordt gemaakt.

We

verwachten

de

kavels

geleidelijk te

verkopen

in

de

periode

2025-2027.

Het

bedrijventerrein wordt geleidelijk over de jaren 2025 en 2026 verkocht. Het verwachte uitgiftetempo ziet er als volgt uit:

Tabel 7: Uitgiftetempo woningbouwkavels Bant Fase 3

Woningbouwprogramma

Totaal

2024

11

Vrijstaande woningen

Rijwoningen (soc. huur)

Hl ui 6|

Levensloop (standaard)

7

2Ä1 kapwoningen Rijwoningen

2025

2026

3

4 4

|

6 10 |

2027

2028

4 4 |

61 7

Levensloop (luxe)______________4____________________ 2______ 2_______ Appartementen

12

Totaal

64

Bedrijventerrein Bedrijventerrein

Totaal

1

12 0

28

28

8

2024

2025

2026

2027

0,5

0,5

2028

Totaal

9

7. Resultaten Indien de grondexploitatie wordt berekend met de hiervoor beschreven kosten, opbrengsten en exploitatie uitgangspunten dan ontstaat het volgende financiële resultaat: Tabel 8: Financieel overzicht Bant Fase 3

Financieel resultaat

31-12-2028

grondexploitatie Opbrengsten nominaal

e

4.181.087

Kosten nominaal

e

4.001.821

Saldo nominaal

e

179.266

Eindwaarde

e

110.046

Contante waarde

e

99.672

De grondexploitatie kent een positief resultaat op eindwaarde per 31-12-2028 van C 110.046,-. Het resultaat op contante waarde bedraagt C 99.672,-.

8. Vennootschapsbelasting (Vpb) De grondexploitatie ‘Bant Fase 3’ maakt onderdeel uit van de fiscale onderneming ‘het grondbedrijf gemeente

Noordoostpolder’.

Over

deze

grondexploitatie

zal

bij

fiscale

resultaten

vennootschapsbelasting (hierna: Vpb) verschuldigd zijn. Het complex zal tegen de waarde in het economische verkeer, middels taxatie, ten tijde van de eerste ondernemershandeling tot de fiscale onderneming gaan behoren. Voor Bant Fase 3 is dat de vaststelling van de grondexploitatie.

9. Risico’s en risicobeheersing 9.1 Risico's Elke grondexploitatie bevat een aantal risico’s en onzekerheden. Het belangrijkste risico van deze exploitatie is het verdwijnen van de behoefte aan nieuwbouwkavels, als gevolg van economische en of demografische ontwikkelingen. 9.2 Risicobeheersing

Hoewel niet alle risico’s volledig beheersbaar zijn, is een adequate sturing vanuit de gemeente essentieel om tegenvallers te voorkomen. Op deze wijze kan tijdig geanticipeerd worden op mogelijke tegenvallers door bijvoorbeeld de snelheid van de kaveluitgifte aan te passen en investeringen uit te stellen (bijvoorbeeld woonrijp maken).

10

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.noordoostpolder.nl/api/v1/meetings/2119/documents/37310