CConstaterende datNoordoostpolder
Koppel je AI →
Document · PDF

6.1 Herziening en MPG 2023.pdf

Commissie Bestuur, Financien, Veiligheid en Economie 26 juni 2023, gemeente NoordoostpolderBij agendapunt: 6: Herziening en Meerjarenperspectief Grondexploitaties 202316.315 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

6.9.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 291.491 positief. Het eindresultaat is verslechterd ten opzichte van vorig jaar, doordat er opnieuw een tussentijdse winst genomen is. Tabel 6.18

Resultaat

Pagina 45 van 103

6.10 Complex 42 Bedrijventerrein Ens 6.10.1 Algemeen Complex 42 omvat het oudste in ontwikkeling zijnde bedrijventerrein in Ens, gelegen aan de noordwestkant van het dorp. Het betreft een kleinschalig bedrijventerrein, als uitbreiding op het bestaande bedrijventerrein. Zie de onderstaande kaveltekening (figuur 6.12). Het terrein is gelegen ten zuiden van complex 40 (onder de blauwe streep op de kaveltekening). Tabel 6.19 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Bedrijventerrein

Ligging

Uitleglocatie Ens

Omvang

± 6,8 ha.

Omvang nog te realiseren

± 0 ha.

Looptijd

31-12-2023

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.12

Verkavelingsplan Bedrijventerrein Ens

Pagina 46 van 103

6.10.2 Opbrengsten In 2022 is conform de verwachting de laatste kavel van 1.042 m² verkocht voor € 58.352. Zowel het ‘oude’ als het ‘nieuwe’ bedrijventerrein in Ens zijn daarmee volledig (uit)verkocht.

6.10.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 zijn er géén kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken van het terrein. Het complex is nagenoeg bouw- en woonrijp, met uitzondering van wat laatste kleine afwerkingen. Overige kosten: Er zijn circa € 12.436 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 is er een tussentijdse winst genomen van € 98.652. In 2021 bleek dat er € 10.596 te veel aan tussentijdse winstgenomen was. In 2021 is dit gecorrigeerd. Nu blijkt dat op basis van de laatste inzichten dat er in het verleden nog steeds te veel winsten genomen zijn. In 2022 is opnieuw een correctie op eerdere winstnemingen gedaan van € 49.136. In totaal is er nu € 675.784 aan tussentijdse winst genomen.

6.10.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte eindresultaat is € 25.021 positief. Het resultaat is verslechterd ten opzichte van vorig jaar doordat het weggedeelte vooralsnog niet meer verkocht wordt. De geraamde opbrengsten zijn niet meer meegenomen en het terrein wordt als (uit)verkocht beschouwd.

Tabel 6.20

Resultaat

Pagina 47 van 103

6.11 Complex 43 Bedrijventerrein Creilerpad 6.11.1 Algemeen Complex 43 omvat het bedrijventerrein gelegen aan de noordoostkant van Creil. Het betrof oorspronkelijk een kleinschalig bedrijventerrein ten behoeve van agrarische opslag- en verwerkingsbedrijven. Het bestemmingsplan voor de uitbreiding van het bedrijventerrein was per juli 2006 onherroepelijk. Vanwege de beperkte vraag naar agrarische bestemde bedrijvigheid is het bestemmingsplan herzien (2010) en is de bestemming verruimd naar ‘algemeen bedrijventerrein’.

Tabel 6.21 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Bedrijventerrein

Ligging Omvang

Uitleglocatie Creil ± 8,1 ha.

Omvang nog te realiseren Aantal

± 0 ha. Variabel (minimaal opp. perceel > 7.500 m2)

Looptijd Profiel

31-12-2024

Figuur 6.13

Beperkt risico Bedrijventerrein Creil Noord

Pagina 48 van 103

6.11.2 Opbrengsten In 2022 is de laatste bedrijfskavel verkocht in Creil. Er is circa 4.662 m² grond verkocht voor een bedrag van € 270.396.

6.11.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 zijn er geen aan kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken. Overige kosten: Er zijn circa € 1.893 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2022 is er voor de derde keer een tussentijdse winst genomen, dit maal ter waarde van € 32.409. In totaal is er nu € 96.902 aan tussentijdse winst genomen.

6.11.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 1.963 positief. Het (eind)resultaat is verslechterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van de tussentijdse winstneming.

Tabel 6.22

Resultaat

Pagina 49 van 103

6.12 Complex 46 Bedrijventerrein Marknesse 6.12.1 Algemeen Complex 46 is een complex dat in 2019 is vastgesteld. Complex 46 omvat de uitbreiding van het bedrijventerrein Marknesse. Aangezien het ‘oude’ bedrijventerrein in Marknesse (onderdeel van complex 41) nagenoeg uitverkocht is en er behoefte was en is aan bedrijfsgrond in Marknesse, is de uitbreiding van het bedrijventerrein per juli 2019 een feit.

Tabel 6.23 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Bedrijventerrein Uitleglocatie Marknesse

Omvang Omvang nog te realiseren

± 7,5 ha. ± 3,7 ha.

Aantal Looptijd

Variabel 31-12-2028

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.14

Bedrijventerrein Marknesse

Pagina 50 van 103

6.12.2 Opbrengsten In 2022 zijn er 2 bedrijfskavels verkocht, in totaal ter grootte van circa 17.737 m², voor € 1.186.659. Verder is er nog een stukje grond van 22 m² verkocht voor het plaatsen van een transformatorstation, In 2023 verwachten we circa 3.872 m² te gaan verkopen voor € 255.538. De verwachting is dat de verkoop van de resterende 3,3 hectare bedrijfsgrond in de periode 2024-2027 wordt verkocht voor in totaal circa € 2,2 miljoen. Eén kavel is later overgedragen dan overeengekomen, waardoor er € 174 aan boeterente ontvangen is.

6.12.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2022 zijn er circa € 482.066 aan kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken van het terrein. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 78.472 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2022 is er opnieuw een tussentijdse winst genomen, ter grootte van € 203.080. In totaal is er nu € 317.159 aan tussentijdse winst genomen.

Pagina 51 van 103

6.12.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 625.351. Het resultaat is iets verslechterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van de tussentijdse winstneming. Zonder de tussentijdse winstneming zou de eindwaarde hoger uitvallen, door de hogere nog te verwachten grondopbrengsten.

Tabel 6.24

Resultaat

Pagina 52 van 103

6.13 Complex 50 Centrumplan Emmeloord 6.13.1 Algemeen In 2017 heeft de gemeenteraad de grondexploitatie als onderdeel van een programmaexploitatie van het centrumplan Emmeloord vastgesteld. Dit biedt een financieel kader om het plan uit te voeren. Het plan bestaat uit de deelgebieden: De Deel, Korte Achterzijde, locatie voormalige flats en een deel van de Paardenmarkt. Het programma bestaat uit grondgebonden woningen, appartementen, supermarkten, detailhandel, horeca en kantoren.

Tabel 6.25 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Centrumplan

Ligging Omvang

Centrum ± 5,6 ha

Aantal

Appartementen, grondgebonden woningen, supermarkt, dagwinkels, horeca en kantoren 16 appartementen en kantoorruimte

Aantal nog te realiseren Looptijd Profiel Figuur 6.15

31-12-2026 Redelijk risico Verkaveling Centrumplan Emmeloord

Pagina 53 van 103

6.13.2 Opbrengsten In 2022 is er circa 900 m² grond voor € 726.000 verkocht voor de bouw van Het Ronddeel op De Deel. In het Ronddeel komen 19 appartementen en 2 kantoorruimtes. Ook is er een stukje grond van circa 44 m² verkocht voor een transformatorstation. Naast inkomsten uit grondverkoop is er ook circa € 31.880 aan exploitatiebijdrages ontvangen voor de plaatsing van enkele ondergrondse containers en personele uren. Op de voormalige CWI-locatie verwachten we de laatste circa 946 m² te verkopen voor € 538.925 ten behoeve van de bouw van 16 appartementen en 1.000 m² aan kantoorruimtes. We verwachten dat de notariële overdracht in 2024 plaats zal vinden. De opbrengsten voor de voormalige CWI-locatie vallen circa € 100.000 lager uit dan oorspronkelijk was begroot. Daarnaast is besloten om de gronden aan de Korte Achterzijde niet te verkopen, waardoor er circa € 120.000 minder opbrengsten gegenereerd worden.

6.13.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 zijn er circa € 1.134.519 aan kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken (inclusief de sloop van De Deel 22 en een deel van de openbare toiletvoorziening). De verwachting is dat er in 2023 circa € 724.500 miljoen geïnvesteerd wordt in het woonrijpmaken van het centrum (dit is inclusief het voltooien van de openbare toiletvoorziening). Zodra het complex op de voormalige CWI-locatie voltooid is, kan ook het park rondom de appartementencomplexen aan De Deel worden ingericht. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 251.410 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

Pagina 54 van 103

6.13.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 3,1 miljoen negatief. Ten opzichte van de herziening van de grondexploitatie in 2022 is het resultaat iets verslechterd als gevolg van lagere geraamde opbrengsten. De verkoop van gronden aan de Korte Achterzijde is niet meer aan de orde en daarom zijn deze geraamde opbrengsten van circa € 120.000 komen te vervallen. Verder vallen de opbrengsten voor de voormalige CWI-locatie circa € 100.000 lager uit dan oorspronkelijk was begroot. Aan de kostenkant is de openbare toiletvoorziening opgenomen aan de kosten, waardoor er circa € 160.000 extra kosten gemaakt worden, hiervan is circa € 50.000 in 2022 besteed, de rest volgt in 2023 en verdere jaren (beheer en onderhoud). Om het tekort af te dekken is een verliesvoorziening van € 3.138.605 benodigd. Er was al een verliesvoorziening getroffen van € 2.792.908 en dit betekent dat er in 2022 een aanvullende verliesvoorziening van € 345.696 is getroffen ten laste van de Algemene Reserve Grondexploitaties.

Tabel 6.26

Resultaat

Pagina 55 van 103

6.14 Complex 51 Meldestraat Emmeloord 6.14.1 Algemeen In maart 2021 heeft de gemeenteraad de grondexploitatie van Meldestraat Emmeloord vastgesteld. De locatie aan de Meldestraat biedt ruimte voor 16 starterswoningen en circa 1.945 m² voor maatschappelijke voorzieningen. Op het moment van schrijven wordt er gewerkt aan een bestemmingsplanwijziging waardoor het mogelijk moet worden om circa 10 woningen toe te voegen op de circa 1.945 m² die nu nog voor maatschappelijke voorzieningen bestemd zijn.

Tabel 6.27 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Woningbouw en maatschappelijke voorzieningen

Ligging Omvang

Centraal Emmeloord ± 0,4 ha.

Aantal Aantal nog te realiseren

16 starterswoningen en 1.945 m² maatschappelijk 1.945 m² maatschappelijk

Looptijd Profiel

31-12-2025

Figuur 6.16

Beperkt risico Verkaveling Meldestraat Emmeloord

Pagina 56 van 103

6.14.2 Opbrengsten In 2022 is geen grond verkocht en zijn er naast € 1.957 aan rentebaten geen andere inkomsten gegenereerd.

6.14.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 zijn er op circa € 539 na geen kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken van de locatie. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 9.607 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2021 is er voor het eerst een tussentijdse winst van circa € 130.900 genomen. In 2022 is er opnieuw een tussentijdse winst genomen, dit maal ter grootte van circa € 18.032. In totaal is er nu € 148.933 aan tussentijdse winst genomen.

6.13.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 406.574 positief. Ten opzichte van vorig jaar is het resultaat nagenoeg gelijk gebleven. Tabel 6.28

Resultaat

Pagina 57 van 103

6.15 Complex 56 Luttelgeest fase 4 6.15.1 Algemeen In oktober 2021 heeft de gemeenteraad de grondexploitatie van Luttelgeest fase 4 vastgesteld. Dit biedt een financieel kader om het plan uit te voeren. Het plan bestaat uit de 3 fases/deelgebieden en biedt in totaal ruimte aan 71 woningen.

Tabel 6.29 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningbouw Uitleglocatie Luttelgeest

Omvang Aantal

± 2,2 ha. 71 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

71 woningen 31-12-2030

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.17

Verkaveling Luttelgeest fase 4

Pagina 58 van 103

6.15.2 Opbrengsten Er zijn in 2022, op enkele inschrijf/optiegelden na, geen opbrengsten gegenereerd. We verwachten in 2023 de eerste kavels uit te geven. De verwachting is om in 2023 de eerste 7 kavels te verkopen voor een totaalbedrag van € 493.690.

6.15.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 zijn er nog geen kosten gemaakt voor het bouw- en/of woonrijpmaken van de locatie. De verwachting is dat het hele terrein begin 2023 bouwrijp wordt gemaakt. Overige kosten: Er zijn circa € 95.487 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

6.15.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 252.147 positief. Het resultaat is verbeterd ten opzichte van vorig jaar (2021) doordat er hogere opbrengsten uit de kavelverkoop worden verwacht.

Tabel 6.30

Resultaat

Pagina 59 van 103

6.16 Complex 63 De Kaghe Espel 6.16.1 Algemeen De Kaghe Espel betreft een klein inbreidingsplan dat in 2018 in exploitatie is genomen. Het complex betreft de voormalige (basis)schoollocatie. Op het perceel was het tot voorheen mogelijk om 6 twee-onder-éénkapwoningen te realiseren. Op 6 maart 2023 heeft de gemeenteraad een gewijzigd bestemmingsplan vastgesteld, waardoor er nu maximaal 13 appartementen en 5 levensloopwoningen gebouwd kunnen worden.

Tabel 6.31 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging Omvang Aantal

Woningen Inbreiding op de locatie van de voormalige basisschool De Kaghe aan de Leliestraat in Espel ± 0,65 ha. 13 appartementen en 5 levensloopwoningen.

Aantal nog te realiseren Looptijd

18 woningen. 31-12-2026

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.18

Verkavelingsplan De Kaghe Espel

Pagina 60 van 103

6.16.2 Opbrengsten De oorspronkelijke exploitatie is in 2018 gestart en er hebben nog géén verkopen plaatsgevonden. De focus in Espel ligt in eerste instantie op de uitbreidingslocatie Espel-West. Op 6 maart 2023 is het bestemmingsplan en de bijbehorende grondexploitatie gewijzigd. De verwachting is dat de volledige locatie in 2023 wordt verkocht voor € 567.850.

6.16.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: Er zijn nog geen kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken. Deze kosten verwachten we in de loop van 2023 te maken. Overige kosten: Er zijn in 2022 wel circa € 17.587 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

6.16.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 25.341 positief. Het resultaat is iets verslechterd ten opzichte van vorig jaar, aangezien het gewijzigde plan de nodige (extra) kosten voor het bouw- en woonrijpmaken met zich meebrengt. Tabel 6.32

Resultaat

Pagina 61 van 103

6.17 Complex 65 Ens-Zuidoost 6.17.1 Algemeen Dit complex betreft het project Ens-Zuidoost. Het bestemmingsplan en de grondexploitatie zijn in januari 2011 in de raadsvergadering vastgesteld. In maart 2020 is een gewijzigd bestemmingsplan met een bijbehorende gewijzigde grondexploitatie vastgesteld.

Tabel 6.33 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningbouw Uitleglocatie dorp

Omvang Aantal

± 7,5 ha. 100 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

7 woningen 31-12-2025

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.19

Verkavelingsplan Ens Zuidoost

Pagina 62 van 103

6.17.2 Opbrengsten In 2022 zijn er géén kavels verkocht. In 2023 verwachten we de laatste vrijstaande kavel te verkopen voor € 82.260 en de laatste 6 kavels ten behoeve van levensloopbestendige woningen voor in totaal circa € 210.830. Er is wel € 5.490 aan positieve rente aan de grondexploitatie toegerekend.

6.17.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 zijn er € 246.574 aan kosten gemaakt voor het woonrijpmaken van fase 1a (zuidelijk gebied). Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 97.440 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2022 is er opnieuw een tussentijdse winst genomen van € 10.945 In totaal is er nu € 469.352 aan tussentijdse winst genomen.

6.17.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 90.365. Het resultaat is iets verslechterd ten opzichte van het resultaat van vorig jaar. Dit komt omdat er opnieuw tussentijds winst genomen is en de nog te verwachten overige kosten naar boven zijn bijgesteld. Tabel 6.34

Resultaat

Pagina 63 van 103

6.18 Complex 67-1 Bant-Zuidoost fase 1 6.18.1 Algemeen Complex 67-1 omvat fase 1 van de woningbouw uitbreidingslocatie aan de oostkant van de bebouwde kom van Bant. In deze fase worden 66 woningen gerealiseerd. Voor fase 1 is het bestemmingsplan in 2006 onherroepelijk geworden. In 2007 is het complex in exploitatie genomen.

Tabel 6.35 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningbouw Uitleglocatie dorp

Omvang Aantal

± 4,7 ha. 66 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

0 woningen 31-12-2024

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.20

Verkavelingsplan Bant Zuidoost fase 1

Pagina 64 van 103

6.18.2 Opbrengsten In 2022 is conform verwachting de laatste kavel verkocht voor € 96.450. Naast de verkoop van de bouwkavel is er ook € 131 aan positieve rente aan de grondexploitatie toegerekend.

6.18.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 zijn er € 4.341 aan kosten gemaakt voor het woonrijpmaken. Overige kosten: Naast de kosten voor het woonrijpmaken zijn er circa € 22.707 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

6.18.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 277.988 negatief. Het resultaat is licht verbeterd ten opzichte van de vorige herziening. In 2020 is er een verliesvoorziening van € 316.100 getroffen. In 2021 is er een aanvullende verliesvoorziening van € 4.856 getroffen ten laste van de Algemene Reserve Grondexploitaties, zodat er in totaal een verliesvoorziening van € 320.956 getroffen is. Nu het eindresultaat met € 42.968 verbeterd is, betekent dit dat dit deel van de verliesvoorziening, ter grootte van € 42.968, vrij is gevallen ten gunste van de Algemene Reserve Grondexploitaties.

Tabel 6.36

Resultaat

Pagina 65 van 103

6.19 Complex 67-2 Bant Zuidoost fase 2 6.19.1 Algemeen Bant Zuidoost fase 2 is de tweede ontwikkelfase van het uitbreidingsplan van Bant. Het is gelegen ten zuiden van de Boshoek. Met fase 2 ontstaat er een diverser kavelaanbod in Bant.

Tabel 6.37 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging Omvang

Woningen Fase 2 van de uitbreidingswijk van Bant, ten zuiden van de Boshoek. ± 2,3 ha.

Aantal Aantal nog te realiseren

57 woningen 4 woningen

Looptijd Profiel

31-12-2025

Figuur 6.21

Beperkt risico Verkavelingsplan Bant Zuidoost fase 2

Pagina 66 van 103

6.19.2 Opbrengsten In 2022 zijn er conform de verwachting 27 kavels verkocht voor een totaalbedrag van € 1.253.305. In 2023 verwachten we 2 kavels te verkopen voor een totaalbedrag van € 87.880. De laatste 2 kavels verwachten we in 2024 te verkopen voor circa € 78.780. Doordat er 3 kavels later geleverd zijn, is er in totaal € 1.043 aan boeterente ontvangen.

6.19.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 zijn er € 309.042 aan kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 67.108 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2022 is er opnieuw een tussentijdse winst genomen van € 361.774. In totaal is er nu voor € 559.092 aan tussentijdse winst genomen.

6.19.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 141.573 positief. Het resultaat op eindwaarde is verslechterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg de tussentijdse winstneming, zonder de tussentijdse winstneming was het (eind)resultaat nagenoeg gelijk gebleven. Tabel 6.38

Resultaat

Pagina 67 van 103

6.20 Complex 68 Espelerpad 6.20.1 Algemeen Complex 68 omvat de uitbreidingslocatie voor woningbouw aan de westkant van de bebouwde kom van Espel. Het bestemmingsplan is in augustus 2006 onherroepelijk geworden. In november 2006 is het complex in exploitatie genomen. Het aantal woningen is fors voor de grootte van het dorp Espel. Vandaar dat de exploitatie is opgeknipt in 2 fasen. Fase 2 is opgedeeld in fase 2A (ten oosten van de Weidemolen) en fase 2B (ten westen van de Weidemolen). Fase 2A is in verkoop en fase 2B wordt nog (her)verkaveld en zal zodra fase 2A nagenoeg verkocht is op de markt worden gebracht.

Tabel 6.39 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningbouw Uitleglocatie dorp

Omvang Aantal

± 9,6 ha. 190 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

41 woningen 31-12-2027

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.22

Verkavelingsplan Espelerpad

Pagina 68 van 103

6.20.2 Opbrengsten In 2022 zijn er conform de verwachting 4 kavels verkocht voor een bedrag van € 356.800. Verder is er nog een stukje grond verkocht ten behoeve van een transformatorstation. In 2023 verwachten we 2 kavels te verkopen voor € 100.800. De resterende 39 kavels verwachten we in 2024-2026 te verkopen voor een totaalbedrag van circa € 2.603.660. Drie van de vier kavels zijn later geleverd dan vooraf overeengekomen, hierdoor is € 1.937 aan boeterente ontvangen.

6.20.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 is er voor circa € 353.323 bouw- en woonrijp gemaakt. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 131.582 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2021 is er een tussentijdse winst genomen van 265.030. In totaal is er nu € 869.105 aan tussentijdse winst genomen. Nu blijkt dat op basis van de laatste inzichten dat er in het verleden te veel winsten genomen zijn. Fase 2B zou in eerste instantie niet (meer) ontwikkelt worden tot woningbouw, maar nu dit wel weer de intentie is, wijzigen zowel de kosten als de opbrengsten. Dit heeft ook gevolgen voor (het moment van) tussentijdse winstneming. In 2022 is daarom een correctie op eerdere winstnemingen gedaan, van € 198.552. In totaal is er nu circa € 670.552 aan tussentijdse winst genomen.

Pagina 69 van 103

6.20.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte eindresultaat is € 834.921 positief. Het resultaat is verbeterd vergeleken met vorig jaar doordat ook het noordwestelijke deel van fase 2 (fase 2B) geprogrammeerd is. De geprognosticeerde opbrengsten van dit deel zijn hoger dan de te verwachten kosten, waardoor het verwachte (eind)resultaat sterk verbeterd. Verder heeft de correctie op eerder genomen (tussentijdse) winsten een positief effect op de verwachte eindwaarde. Tabel 6.40

Resultaat

Pagina 70 van 103

6.21 Complex 71 Creil-Oost 6.21.1 Algemeen Complex 71 omvat fasen 1 en 2 van de woningbouw uitbreidingslocatie aan de oostkant van de bebouwde kom van Creil. Fase 1 is inmiddels afgerond. Het bestemmingsplan voor deze fase is sinds 2000 onherroepelijk. Ook voor de tweede fase is de bestemmingsplanprocedure afgerond. Naar verwachting kan het complex per 31-12-2025 worden afgesloten.

Tabel 6.41 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Woningbouw

Ligging Omvang

Uitleglocatie Creil ± 4,8 ha. fase 1 en 2

Aantal Aantal nog te realiseren

56 woningen 1 woning

Looptijd Profiel

31-12-2025

Figuur 6.23

Beperkt risico Verkavelingsplan Creil-Oost

Pagina 71 van 103

6.21.2 Opbrengsten In 2022 zijn er 9 kavels verkocht voor een bedrag van € 452.969. Verder is er nog een stukje grond verkocht ten behoeve van een transformatorstation. De verwachting was om 8 kavels te verkopen voor een totaalbedrag van € 355.790. In 2023 verwachten we de laatste kavel te verkopen voor € 70.248. Verder is € 3.489 aan positieve rente aan de grondexploitatie toegerekend.

6.21.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 hebben we beperkt enkele woonrijp werkzaamheden uitgevoerd voor € 5.284. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 22.723 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2022 is er opnieuw een tussentijdse winst genomen van € 121.616. In totaal is er nu € 751.970 aan tussentijdse winst genomen.

6.21.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het resultaat op eindwaarde is € 273.494 positief. Het resultaat is verslechterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van de tussentijdse winstneming. Tabel 6.42

Resultaat

Pagina 72 van 103

6.22 Complex 72 Luttelgeest-Zuid Fase 2 en 3 6.22.1 Algemeen Complex 72 omvat fase 2 en fase 3 van de woningbouw uitbreidingslocatie aan de zuidkant van de bebouwde kom van Luttelgeest. In totaal zullen hier 90 woningen worden gerealiseerd. Het bestemmingsplan is per 2004 onherroepelijk. Fase 2 is al gerealiseerd en fase 3 is in ontwikkeling. In 2020 is de laatste kavel verkocht voor de bouw van een vrijstaande woning. Naar verwachting kan het complex per 31-12-2023 worden afgesloten.

Tabel 6.43 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Woningbouw

Ligging Omvang

Uitleglocatie dorp ± 9,7 ha.

Aantal Aantal nog te realiseren

90 woningen 0 woningen

Looptijd Profiel

31-12-2023

Figuur 6.24

Beperkt risico Verkavelingsplan Luttelgeest-Zuid

Pagina 73 van 103

6.22.2 Opbrengsten In 2020 is de laatste kavel in dit complex conform verwachting verkocht. In 2022 is alleen een positieve rente van € 2.515 toegerekend.

6.22.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 zijn er beperkt kosten gemaakt voor woonrijp werkzaamheden, te weten € 2.059. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 7.799 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2022 heeft er een minimale tussentijdse winstneming plaatsgevonden van € 726. In totaal is er nu een bedrag van € 894.117 aan tussentijdse winst genomen.

6.22.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 53.373. Ten opzichte van vorig jaar is het (eind)resultaat nagenoeg gelijk gebleven, daar er weinig tot niets gebeurd is in Luttelgeest fase 3. Tabel 6.44

Resultaat

Pagina 74 van 103

6.23 Complex 75 Marknesse Zuid fase 3 6.23.1 Algemeen Marknesse Zuid, fase 3 is de nieuwe uitbreidingswijk voor woningbouw in Marknesse. De ontwikkelkavel, voorheen in eigendom van een ontwikkelaar, is in 2016 verworven via een veiling. In 2017 is de eerste fase bouwrijp gemaakt en zijn de eerste kavels verkocht. In 2019 is de tweede fase bouwrijp gemaakt. Vanaf 2021 is er een leveringsstop in verband met een juridisch (eigendoms)geschil. Tabel 6.45 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningen Zuidkant van Marknesse grenzend aan Zuid fase 2

Omvang Aantal

± 9,7 ha. 140 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

77 woningen binnen de 10-jaarstermijn 31-12-2036

Profiel

Redelijk risico

Figuur 6.25

Verkavelingsplan Marknesse Zuid fase 3 (fase 1 en noordelijke deel fase 2)

Pagina 75 van 103

6.23.2 Opbrengsten Door een juridische (eigendoms)kwestie zijn een groot aantal kavels in 2020 niet geleverd. In 2021 en 2022 zijn helemaal geen kavels meer verkocht. De verwachting is dat er in 2023 en 2024 ook nog geen kavels verkocht worden. In de periode 2025-2032 verwachten we 77 kavels te verkopen voor een totaalbedrag van circa € 3,8 miljoen. De snelheid waarmee de juridische kwestie opgelost wordt, heeft uiteraard invloed op het feit of de verwachting van 77 kavels in de komende 10 jaar ook daadwerkelijk gehaald wordt. Het totale complex is groter dan die resterende 77 kavels. Elk jaar bekijken we voortschrijdend of we een extra deel in exploitatie nemen.

6.23.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2022 zijn er geen kosten gemaakt voor bouw- en/of woonrijp werkzaamheden. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 97.585 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Circa € 61.693 is besteed aan juridische kosten. Tussentijdse winstneming: Op basis van de POC-methode zou er in 2022 een tussentijdse winstneming plaatsgevonden moeten hebben van € 39.372. Gezien de onzekerheid over de eigendomssituatie is er voor gekozen om over 2022 géén tussentijdse winst te nemen.

Pagina 76 van 103

6.23.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde (31-12-2036) is € 2.207.893 positief. Ten opzichte van vorig jaar is het (eind)resultaat verslechterd als gevolg van de (extra) juridische kosten en verwachte stijging van de overige kosten. Tabel 6.46

Resultaat

Pagina 77 van 103

6.24 Complex 76 Herontwikkellocaties Nagele 6.24.1 Algemeen Herontwikkellocaties Nagele betreft een drietal inbreidingsgebieden in Nagele, te weten de Noorderwinkels, Schokkererf en Lucernehof. De ontwikkeling voorziet in de behoefte naar nieuwbouwkavels in Nagele voor de komende jaren. Tabel 6.47 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging Omvang Aantal Aantal nog te realiseren Looptijd Profiel Figuur 6.26

Woningen, appartementen en commerciële ruimten Noorderwinkels, Schokkererf en Lucernehof in Nagele ± 0,83 ha. 41 woningen, waarvan 18 appartementen, daarnaast 900 m² aan commerciële ruimten. 5 woningen Lucernehof 31-12-2024 Redelijk risico

Verkavelingsplan Noorderwinkels (1), Schokkererf (2) en Lucernehof (3) Nagele

Pagina 78 van 103

6.24.2 Opbrengsten 1.

Noorderwinkels:

De locatie Noorderwinkels is in 2020 verkocht. 2.

Schokkererf:

Schokkererf is in 2020 verkocht. 3.

Lucernehof

De locatie Lucernehof verwachten we in 2023 te verkopen. Op deze locatie is ruimte voor 5 levensloop(bestendige) woningen.

6.24.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2022 is de locatie Noorderwinkels voor circa € 25.262 woonrijp gemaakt. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 16.653 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

6.24.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 479.722 negatief. Het resultaat is nauwelijks tot niet gewijzigd ten opzichte van vorig jaar. Vorig jaar is er een aanvullende verliesvoorziening van € 179.423 getroffen. De totale verliesvoorziening bedroeg € 479.261. Nu het (eind)resultaat met € 461 verslechterd is, is er in 2022 een aanvullende verliesvoorziening getroffen ter grootte van dit extra ‘verlies’.

Tabel 6.48

Resultaat

Pagina 79 van 103

6.25 Complex 81 Mariaschool Tollebeek 6.25.1 Algemeen Mariaschool Tollebeek betreft een klein inbreidingsplan dat in 2018 in exploitatie is genomen. Het complex betreft de voormalige (basis)schoollocatie. Op het perceel zijn 21 woningen gerealiseerd.

Tabel 6.49 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging Omvang Aantal Aantal nog te realiseren Looptijd Profiel Figuur 6.27

Woningen Inbreiding aan de Nimrodstraat in Tollebeek ± 0,4 ha. 21 woningen. (10 appartementen, 1 vrijstaande, 4 2^1 kap en 6 rijwoningen) 0 woningen. 31-12-2022 Beperkt risico

Verkavelingsplan Mariaschool Tollebeek

Pagina 80 van 103

6.25.2 Opbrengsten Op € 642 aan positieve rente na zijn er geen opbrengsten gegenereerd. Er zijn ook geen kavels meer.

6.25.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2022 zijn de laatste werkzaamheden uitgevoerd, zoals groenaanplant, voor circa € 14.042. Verder stond nog een balanspost open van € 19.477. Deze post is afgeboekt, waardoor er over 2022 een negatieve kostenpost voor het woonrijpmaken van € 5.436 ontstaat. Overige kosten: Naast de (negatieve) kosten voor het woonrijpmaken is er ook een negatieve kostenpost voor de overhead van circa € 544 aan overige kosten gemaakt. Tussentijdse winstneming: Per 31 december 2022 is de grondexploitatie van complex 81, Marischool in Tollebeek, afgesloten. Het eindresultaat in 2022 van € 72.826 is als (tussentijdse) winst genomen.

6.25.4 Resultaat en meerjarenperspectief Nu de grondexploitatie van complex 81 per 31 december 2022 is afgesloten, is het verwachte resultaat op eindwaarde is € 0. In totaal heeft complex 81 een positief resultaat van € 289.551 opgeleverd. Dit bedrag is in de afgelopen jaren middels tussentijdse winstnemingen aan de ARG toegevoegd. Tabel 6.50

Resultaat

Pagina 81 van 103

6.26 Complex 82 Wellerwaard 6.26.1 Algemeen In 2010 heeft de gemeenteraad ingestemd met het bestemmingsplan en de daaraan gekoppelde grondexploitatie voor Wellerwaard. De Wellerwaard wordt gevormd door de Burchttocht fase 1 en 2, Burchtplas en De Terp. In november 2014 is door de gemeenteraad een gebiedsconcept vastgesteld. De Wellerwaard dient onder meer te voorzien in een vergroting van de recreatieve meters voor de recreatiebehoefte van de bewoners van Noordoostpolder. Daarnaast kent het gebied een programma van in totaal 23 woningen, 4 landgoederen en een deel van het gebied zal verkocht worden als agrarische grond. Tabel 6.51 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging Omvang Aantal Aantal nog te realiseren Looptijd Profiel Figuur 6.28

Woningen en recreatie(voorzieningen) Ten oosten van de A6 en Emmeloord ± 71 ha. zwemplas, burchtplas, 23 woningen, 4 landgoederen niets meer 31-12-2025 Redelijk risico

Verkavelingsplan Wellerwaard

Pagina 82 van 103

6.26.2 Opbrengsten In 2022 zijn conform de verwachting de laatste 2 woningbouwkavels en laatste 2 landgoederen in Wellerwaard verkocht voor een totaalbedrag van € 2.488.467. Wellerwaard is nu volledig (uit)verkocht. Verder is een bedrag van € 6.730 ontvangen voor de erfpacht van het restaurant.

6.26.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2022 zijn er zeer beperkt slechts € 179 aan kosten gemaakt voor het woonrijpmaken van de locatie. Overige kosten: Naast de minimale kosten voor het woonrijpmaken zijn er circa € 209.932 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Een groot deel van de overige kosten (€ 158.765) betrof de verschuldigde BTW over de verkoop van beide landgoederen.

6.26.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 123.118 negatief. Het resultaat is verslechterd ten opzichte van vorig jaar. Dit komt vooral door de (onvoorziene) verschuldigde BTW inzake de verkoop van de laatste 2 landgoederen. In 2020 is er een verliesvoorziening van € 371.299 getroffen. In 2021 is een bedrag van € 358.352 vrijgevallen ten gunste van de Algemene Reserve Grondexploitaties, waardoor er nog een verliesvoorziening van € 12.947 was. Nu het (eind)resultaat met € 110.171 verslechterd is, is er in 2022 weer een aanvullende verliesvoorziening getroffen ter grootte van dit (extra) verlies. De totale verliesvoorziening staat nu op € 123.118.

Tabel 6.52

Resultaat

Pagina 83 van 103

6.27 Complex 84 Kerkstraat Luttelgeest 6.27.1 Algemeen In maart 2021 heeft de gemeenteraad ingestemd met het bestemmingsplan en de daaraan gekoppelde grondexploitatie voor Kerkstraat Luttelgeest. De locatie aan de Kerkstraat biedt ruimte voor 4 rijwoningen, 4 2^1 kapwoningen, 2 vrijstaande woningen en 5 wooneenheden in de voormalige kerk. Tabel 6.53 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Woningen

Ligging Omvang

Kerkstraat, Luttelgeest-Noord ± 0,55 ha.

Aantal Aantal nog te realiseren

15 woningen 2 vrijstaande woningen

Looptijd Profiel

31-12-2024

Figuur 6.29

Beperkt risico Verkavelingsplan Kerkstraat Luttelgeest

Pagina 84 van 103

6.27.2 Opbrengsten In 2022 zijn er geen opbrengsten gegenereerd.

6.27.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2022 zijn er € 15.705 aan kosten gemaakt voor het woonrijpmaken van de woningbouwlocatie. Overige kosten: Naast de kosten voor de sloop en het bouwrijpmaken zijn er circa € 14.280 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

6.27.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 36.681 negatief. In 2021 is er een verliesvoorziening getroffen van € 29.766, ter grootte van het geprognosticeerde verlies op eindwaarde. Het verlies lijkt nu iets groter te worden, waardoor er een aanvullende verliesvoorziening getroffen is van € 6.915. De totale verliesvoorziening is nu 36.681. Tabel 6.54

Resultaat

Pagina 85 van 103

6.28 Complex 85-1 De Stiepe Rutten 6.28.1 Algemeen In januari 2021 heeft de gemeenteraad ingestemd met de grondexploitatie voor De Stiepe Rutten. Het voormalig dorpshuis De Stiepe wordt herontwikkeld naar 19 appartementen.

Tabel 6.55 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Woningen

Ligging Omvang

Rutten, centrum ± 0,18 ha.

Aantal Aantal nog te realiseren

19 appartementen 0 appartementen

Looptijd Profiel

31-12-2024

Figuur 6.30

Redelijk risico Verkavelingsplan De Stiepe Rutten

Pagina 86 van 103

6.28.2 Opbrengsten In 2022 is conform de verwachting de locatie, ter grootte van 1.753 m², verkocht voor € 250.000. Er worden 19 appartementen gerealiseerd, waarvan 6 voor de sociale huursector.

6.28.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2022 zijn er € 47.537 aan sloopkosten gemaakt. Doordat er een grote(re) hoeveelheid asbest aangetroffen is, heeft de sloop enige vertraging opgelopen en vallen de kosten ook hoger uit dan begroot. Overige kosten: Naast de kosten voor de sloop van De Stiepe zijn er circa € 11.849 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

6.28.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 203.054 negatief. Bij de vaststelling van de grondexploitatie is er direct een verliesvoorziening getroffen van € 102.282, ter grootte van het geprognosticeerde verlies op eindwaarde. In 2021 is er een aanvullende verliesvoorziening getroffen van € 95.070, waardoor er in totaal een verliesvoorziening getroffen is van € 197.352. Nu blijkt dat het eindresultaat met circa € 5.703 is verslechterd ten opzichte van vorig jaar en daarom is er een aanvullende verliesvoorziening getroffen ter grootte van dit (extra) verlies. De totale verliesvoorziening bedraagt nu € 203.054. Tabel 6.56

Resultaat

Pagina 87 van 103

6.29 Complex 85-2 Buitenom 1 Rutten 6.29.1 Algemeen In november 2021 heeft de gemeenteraad ingestemd met het bestemmingplan en de daaraan gekoppelde grondexploitatie voor de locatie aan Buitenom 1 Rutten. De voormalige locatie voor kinderopvang aan Buitenom 1 wordt herontwikkeld naar 7 woningen: 3 vrijstaand en 4 2^1 kapwoningen. Tabel 6.57 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Woningen

Ligging Omvang

Rutten, west ± 0,29 ha.

Aantal Aantal nog te realiseren

7 woningen 7 woningen

Looptijd Profiel

31-12-2025

Figuur 6.31

Beperkt risico Verkavelingsplan Buitenom 1 Rutten

Pagina 88 van 103

6.29.2 Opbrengsten In 2022 zijn (nog) geen opbrengsten ontvangen. De eerste verkopen verwachten we in 2024.

6.29.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2022 zijn er zeer beperkt voor € 1.093 aan kosten voor het bouwrijpmaken gemaakt. In 2023 verwachten we de locatie verder bouwrijp te maken. Overige kosten: Naast de kosten voor bouwrijpmaken zijn er circa € 52.086 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

6.29.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 137.915 positief. Het resultaat op eindwaarde is verslechterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van hogere nog te maken kosten voor het bouwrijpmaken en de bijbehorende civiele voorbereidingen. Tabel 6.58

Resultaat

Pagina 89 van 103

6.30 Complex 85-3 Buitenom 87 Rutten 6.30.1 Algemeen In november 2021 heeft de gemeenteraad ingestemd met het bestemmingplan en de daaraan gekoppelde grondexploitatie voor de locatie aan Buitenom 87 Rutten. De voormalige locatie van de Paulusschool aan Buitenom 87 wordt herontwikkeld naar 15 woningen: 3 vrijstaand en 12 2^1 kapwoningen. Tabel 6.59 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Woningen

Ligging Omvang

Rutten, oost ± 0,54 ha.

Aantal Aantal nog te realiseren

15 woningen 15 woningen

Looptijd Profiel

31-12-2026

Figuur 6.32

Redelijk risico Verkavelingsplan Buitenom 87 Rutten

Pagina 90 van 103

6.30.2 Opbrengsten In 2022 zijn (nog) geen opbrengsten ontvangen. De eerste verkopen verwachten we in 2024.

6.30.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2022 zijn er € 122.456 aan sloopkosten gemaakt. Doordat er een grote(re) hoeveelheid asbest aangetroffen is, heeft de sloop enige vertraging opgelopen en vallen de kosten ook hoger uit dan begroot. In 2023 zal worden gestart met het bouwrijpmaken van de locatie. Overige kosten: Naast de kosten voor de sloop van De Paulusschool zijn er circa € 78.306 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

6.30.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 6.686 positief. Het resultaat is verslechterd ten opzichte van het resultaat van vorig jaar. Dit wordt veroorzaakt doordat er een grote hoeveelheid (extra) asbest aangetroffen is, wat geleid heeft tot extra (onvoorziene) sloopkosten en de hogere nog te maken kosten voor het bouwrijpmaken en de bijbehorende civiele voorbereidingen. Tabel 6.60

Resultaat

Pagina 91 van 103

6.31 Complex 87 Marknesse fase 4 6.31.1 Algemeen Marknesse fase 4 is de nieuwe uitbreiding voor woningbouw in Marknesse en biedt ruimte aan circa 114 woningen. Het plangebied grenst aan de oostkant van de Leemringweg. De grondexploitatie is 28 februari 2022 door de gemeenteraad vastgesteld. Tabel 6.61 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningbouw uitleglocatie Ten zuiden van Marknesse

Omvang Aantal

± 9 ha. Ca. 114 woningbouwkavels

Aantal nog te realiseren Looptijd

114 woningbouwkavels 31-12-2028

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.33:

Verkavelingsplan Marknesse fase 4

Pagina 92 van 103

6.31.2 Opbrengsten Er zijn nog geen woningbouwkavels verkocht. De eerste verkopen worden verwacht vanaf 2023. De verwachting is om 25 kavels in 2023 te verkopen voor een totaalbedrag van € 1.114.730. Wel is er een stukje grond verkocht ten behoeve van een transformatorstation.

6.31.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 zijn er circa € 766.886 aan kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken. In 2023 verwachten we nog circa € 1,3 miljoen aan kosten te gaan maken vooral voor het voltooien van het bouwrijpmaken. Overige kosten: Verder zijn er circa € 252.647 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

6.31.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 1.088.364 positief. Bij de vaststelling van de grondexploitatie was nog een positief resultaat van € 1.493.960 geprognosticeerd. Maar door hogere kostenstijgingen is het verwachte resultaat op eindwaarde circa € 400.000 minder. Tabel 6.62

Resultaat

Pagina 93 van 103

6.32 Complex 89 Camping Het Bosbad 6.32.1 Algemeen Complex 89 betreft de uitbreiding van Camping Het Bosbad in Emmeloord. Op het voormalige korfbalveld naast de huidige camping wordt met dit complex ruimte geboden voor de realisatie van 6 recreatiechalets. Het plangebied grenst aan de oostkant aan de bestaande camping. De grondexploitatie is 31 januari 2022 door de gemeenteraad vastgesteld. Tabel 6.63 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Recreatieterrein

Ligging Omvang

Centrum-oost Emmeloord ± 0,45 ha.

Aantal Aantal nog te realiseren

4.275 m² t.b.v. 6 recreatiechalets 0 m²

Looptijd Profiel

31-12-2023

Figuur 6.34:

Beperkt risico

Verkavelingsplan Uitbreiding Camping Het Bosbad

Pagina 94 van 103

6.32.2 Opbrengsten In 2022 is de locatie ter grootte van circa 4.275 m² voor € 50.000 verkocht aan de toenmalige eigenaar van de naastgelegen Camping Het Bosbad.

6.32.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2022 zijn er geen kosten voor het bouw- en woonrijpmaken gemaakt. In 2023 verwachten we een toegangspad aan te leggen voor een totaalbedrag van € 21.500. Overige kosten: Op € 36 na zijn er verder ook geen overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

6.32.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 2.910 positief. Bij de vaststelling van de grondexploitatie was nog een positief resultaat van € 1.320 geprognosticeerd. Er is in 2022 weinig gebeurd en er hebben zich geen veranderingen voorgedaan wat betreft nog te maken kosten en daarom is het eindresultaat nagenoeg gelijk gebleven. Tabel 6.64

Resultaat

Pagina 95 van 103

6.33 Complex 155 Jacob Bruintjesstraat Kraggenburg 6.33.1 Algemeen Complex 155 is een complex dat in 2019 is vastgesteld. Complex 155 omvat de woningbouwlocatie aan de Jacob Bruintjesstraat in Kraggenburg. Het complex is opgedeeld in 2 fases, waarbij fase 1 direct in 2019 in de verkoop is gegaan en fase 2 in 2022 in verkoop is gebracht. Tabel 6.65 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningen Ten zuiden van Kraggenburg

Omvang Aantal

± 1,6 ha 36 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

13 woningen 31-12-2026

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.35

Verkavelingsplan Jacob Bruintjesstraat Kraggenburg

Pagina 96 van 103

6.33.2 Opbrengsten In 2022 zijn er 9 kavels verkocht voor een bedrag van circa € 596.550. De verwachting was dat we 4 kavels zouden uitgeven voor circa € 225.450. Verder is er nog een stukje grond verkocht ten behoeve van een transformatorstation. In 2023 verwachten we 7 kavels uit te geven voor € 528.445. De laatste 6 kavels verwachten we in 2024 te verkopen voor in totaal circa € 455.960.

6.33.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2022 is fase 1b bouwrijp gemaakt voor een bedrag van € 248.989. Verder zijn en nog circa € 22.824 aan kosten gemaakt voor het woonrijpmaken van fase 1a. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 50.941 aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2022 is er wederom een tussentijdse winst genomen, dit maal van € 83.115. De totale tussentijdse winstneming is nu € 134.612.

6.33.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 219.765. Het resultaat is iets verslechterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van de tussentijdse winstneming. Daartegenover staan hogere geraamde opbrengsten, waardoor het verschil beperkt blijft en het resultaat circa € 14.000 verslechterd is. Tabel 6.66

Resultaat

Pagina 97 van 103

Bijlage 1 Overzicht alle grondexploitaties stand 31-12-2022

Pagina 98 van 103

Bijlage 2 Resultaten grondexploitaties stand 31-12-2022

Pagina 99 van 103

Pagina 100 van 103

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.noordoostpolder.nl/api/v1/meetings/2056/documents/34900