5.1 Ontwikkelperspectief Noordoostpolder 2025-2035 (definitief).pdf
Tekst van het document
Ontwikkelperspectief Noordoostpolder 2025-2035 ONZE VISIE OP WONINGBOUWONTWIKKELINGEN IN ONZE 11 DORPEN
AUTEURS Nathalie Semplonius | n.semplonius@kaw.nl
FOTOVERANTWOORDING Cover: Sloterwijk en Heinen makelaars, pagina 3: Museum schokland, pagina 4: Dorpsbelang Nagele, pagina 6: Wonen in Noordoostpolder, pagina 14: Mercatus, pagina 39: Gemeente Noordoostpolder.
Emiel Heuff | e.heuff@kaw.nl
GRONINGEN | ROTTERDAM | EINDHOVEN
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 2
INHOUDSOPGAVE
1
INLEIDING
4
2
UITGANGSPUNTEN
6
3
PERSPECTIEF PER DORP
12
4
CONCLUSIE
37
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 3
1
INLEIDING
1.1 WAAROM DIT ONTWIKKELPERSPECTIEF? Sturen op tempo en kwaliteit
Proces
Leeswijzer
In Noordoostpolder ligt er een grote opgave om de
Net als in eerdere jaren zijn de ontwikkelperspectieven
In hoofdstuk 2 beschrijven we allereerst welke
komende jaren meer woningen te bouwen. Het
vanuit de woonvraag ingestoken. Een belangrijke
uitgangspunten we bij de ontwikkeling van locaties
woonbehoefteonderzoek dat we onlangs lieten uitvoeren,
onderlegger is het woonbehoefteonderzoek dat in de eerste
hanteren. Die zijn generiek voor de hele gemeente.
laat zien dat er tot 2050 vraag is naar 1.650 tot 2.850
helft van 2024 is uitgevoerd. Daarin staat veel informatie
Daarnaast worden hier ook de uitkomsten van de
extra woningen. Dit staat nog los van de mogelijke komst
over de samenstelling van de dorpen (demografie,
Maptionnaire weergeven, samen met het participatietraject.
van de Lelylijn. Het zwaartepunt ligt in de periode 2024-
woningvoorraad), de verwachte woonbehoefte en welke
2035. We willen voldoende woningen aanbieden voor alle
plannen voor woningbouw daartegenover staan.
In hoofdstuk 3 werken we dat vervolgens uit in een perspectief per dorp: welke locaties voor woningbouw zijn
doelgroepen, maar ook bijsturen om een mismatch te voorkomen.
Via een online vragenlijst (Maptionnaire) is bovendien aan
er, wat voor programma is daar denkbaar (en sluit dat ook
Om vooraf helder te maken wat onze randvoorwaarden en
inwoners gevraagd wat volgens hen kansrijke plekken zijn
aan op wat het woonbehoefteonderzoek zegt) en met
overwegingen per dorp zijn, werken we met een
voor woningbouw, wat voor plekken juist niet en waar zij
welke punten moeten we rekening houden. Per dorp zetten
ontwikkelperspectief. Daarin staat per dorp welke in- en
opgaven in bestaande wijken zien. De uitkomsten zijn als
we ook de belangrijkste uitkomsten uit het
uitbreidingslocaties voor woningbouw er zijn, wat voor
bouwsteen meegenomen in deze ontwikkelperspectieven.
woonbehoefteonderzoek op een rij. In hoofdstuk 4 zijn de
programma op die locatie passend is gelet op de huidige
Parallel is ook met professionals gesproken over de opgave
conclusies van deze perspectieven per dorp te lezen.
woonbehoefte en wat uitgangspunten zijn voor het
die zij op het gebied van wonen zien.
ontwikkelen van locaties. Met de ontwikkelperspectieven willen we tegelijk partijen uitnodigen om met plannen te komen die bijdragen aan de (woon)kwaliteit van een dorp.
De vorige ontwikkelperspectieven dateren uit 2021. We updaten die nu met de nieuwste marktinzichten.
INLEIDING
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 5
2
UITGANGSPUNTEN
2.1 TERUGBLIK: ONTWIKKELPERSPECTIEF 2021-2026 Waar werkten we naartoe?
Hieronder staat een kort overzicht van plannen die
Plannen die niet doorgingen of waarvan locaties
Met de ontwikkelperspectieven 2021-2026 wilden we als
opgeleverd zijn en de plannen die niet doorgingen. Plannen
niet geschikt bleken voor woningbouw
gemeente de regie houden over locaties binnen en buiten
die nog op stapel staan, worden laten zien in hoofdstuk 3
•
De Nederlands Gereformeerde Kerk Marknesse;
dorpen die in aanmerking kwamen voor woningbouw. We
in een overzicht per dorp. Daar staat ook welke typologieën
•
De Markehof Marknesse;
realiseerden in totaal al ca. 1.260 woningen. In 2019
er nodig zijn, aansluitend op het net opgeleverde
•
De Driesprong Marknesse;
bouwden we 165 woningen, in 2020 130 woningen, in
woonbehoefteonderzoek.
•
Ensyfair Ens;
•
De Klimop Nagele.
2021 204 woningen, in 2022 284 woningen en in 2023 475 woningen. We bouwden in alle dorpen en het landelijk
Afgeronde plannen tussen 2021-2024:
gebied. Daarmee droegen we bij aan de doelen die we in
•
Centrumplan Emmeloord;
Nog uit te voeren plannen
de woonvisie stelden. We hielden naast woningbouw ook
•
Groene Kruisgebouw Marknesse;
Plannen die we nog uit willen voeren, hebben we
rekening met bepalende doelstellingen op gebied van
•
De Stiepe Rutten;
onderverdeeld in vier categorieën. Je ziet ze terugkomen op
klimaat en energie specifiek gericht op klimaatadaptief,
•
Ens-oost fase 1.
de kaarten in hoofdstuk 3: •
Uitbreiding in ontwikkeling
Daarbij zijn de uitbreiding van Luttelgeest en Marknesse
•
Inbreiding in ontwikkeling
Sommige plannen die we in de vorige
fase 4 al volledig verkocht. Omdat deze nog niet volledig
•
Denkrichting voor uitbreiding
ontwikkelperspectieven noemden, zijn niet doorgegaan,
gebouwd zijn, zijn ze wel nog meegenomen in de nieuwe
•
Kanslocatie voor inbreiding
bijvoorbeeld omdat locaties toch niet geschikt bleken voor
perspectieven, maar nemen we de aantallen niet mee in de
woningbouw. Andere plannen zijn nog in uitvoering. Die
vergelijking met de behoefte.
natuurinclusief en biobased bouwen.
laten we in deze nieuwe ontwikkelperspectieven opnieuw terugkomen.
UITGANGSPUNTEN
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 7
2.2 ONZE VISIE OP DORPEN Een eigen strategie per dorp
Ens, Marknesse en Tollebeek
Het woonbehoefteonderzoek liet zien dat er in elk dorp in
Dit zijn dorpen (basiskern-plus) met een goed
onze gemeente vraag is naar extra woningen. Daar geven
voorzieningenpakket en een sterke marktpositie. In het
wij ruimte aan. We doen dat niet alleen vanuit de
hoge woonbehoeftescenario zijn er nog een kleine honderd
woonvraag, maar ook omdat we zien dat nieuwbouw de
huizen nodig (in Tollebeek zelfs meer). We benutten
dorpen een impuls geeft en ze leefbaar houdt. Dit vraagt
kansen voor kleinschalig inbreiden, tegelijkertijd hebben we
om een dorpsgerichte aanpak.
uitbreidingslocaties aan de rand van de dorpen wel nodig om meters te maken. Inbreidingslocaties zijn in deze
Emmeloord
dorpen namelijk schaars. Specifiek in Marknesse zien we
Emmeloord is als enige dorp aangemerkt als
ook kansen voor wonen met zorg, omdat daar al een
‘voorzieningenkern’ binnen onze gemeente. Door de
zorgstructuur aanwezig is. In Ens zal in de toekomst een
omvang van het dorp en de aanwezigheid van een ruim
nieuwe zorglocatie komen met eerstelijnszorg, wat ook in
aantal voorzieningen ligt de vraag naar woningen hier ook
dit dorp de mogelijkheden vergroot. De vraag naar wonen
hoger dan in de andere dorpen. We kiezen in Emmeloord
en zorg komt uit alle dorpen.
zo veel mogelijk voor locaties binnen de stadscontour, variërend van klein- tot grootschalig, maar we beseffen ook
Overige dorpen
dat uitbreiding niet te vermijden is. Dat betekent dat we
In de overige dorpen (basiskernen en woonkernen) ligt de
Emmelhage nog verder gaan uitbreiden. Ontwikkelingen in
behoefte in aantallen iets lager en werken we in beginsel
Emmeloord zijn vaak projectmatig van aard. Het
kleinschalig. Inbreiding is belangrijk voor de leefbaarheid
bouwprogramma is gericht op alle doelgroepen, maar wel
en kwaliteit van het dorp. We kijken zeker ook naar
met een stevig accent op wonen voor senioren, al dan niet
mogelijkheden voor uitbreiding. We gaan hierover in
met een zorgvraag.
overleg met de dorpen.
UITGANGSPUNTEN
Boven: indeling in soorten kernen, waarbij rood = voorzieningenkern, donkergeel = basiskern-plus, lichtgeel = basiskern, blauw = woonkern. Onder: marktpositie van
dorpen op langere termijn, waarbij geldt: hoe groener, hoe sterker. Geel is hierin de laagste score. Uit Woonbehoefteonderzoek Noordoostpolder (2024).
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 8
2.3 INBREIDEN EN HERSTRUCTUREREN Ondertussen vernieuwen en verbeteren
Aandacht voor inbreiden mét behoud van kwaliteit We vinden het belangrijk om bij het zoeken naar
Voordat we de keuze maken, maken we eerst een goede
Bij herstructurering binnen dorpen zetten we in op sloop-
woningbouwlocaties te kijken naar kanslocaties binnen de
afweging. Als het bijvoorbeeld gaat om groen binnen een
nieuwbouw van het slechtste (corporatie)bezit, waarbij het
bebouwde kom, naast dat we kijken naar uitbreiding. We
dorp, dan kunnen we besluiten dat dit van hoge waarde is
uitgangspunt is dat elke gesloopte woning minimaal een-
willen daarmee beschikbare ruimte in dorpen optimaal
voor de leefbaarheid. We kiezen dan voor een locatie
op-een gecompenseerd moet worden. We moedigen ook
benutten. Denk aan:
buiten het dorp die minder waarde heeft. Kwaliteit van de
woningverbetering en verkoop van sociale huurwoningen
•
Lege plekken waar nog gebouwd kan worden;
omgeving is voor ons dus van groot belang.
aan, zodat kwalitatief beter of betaalbaarder bezit op de
•
Het verplaatsen van bijvoorbeeld sportvelden,
•
markt komt. Ook het opdelen van grote panden in
schoollocaties, ijsbanen of parkeerplekken waardoor
In alle dorpen zien we ook mogelijkheden om in hogere
ruimte ontstaat;
dichtheden te bouwen, en dus meer te stapelen. Hierdoor
Het transformeren van panden die eerst een andere
kunnen we meer woningen realiseren, maar ook
functie hadden.
(waardevol) groen behouden. Daarnaast zijn op deze
meerdere kleine woningen kan hier onderdeel van zijn.
manier ook voorzieningen en transportmogelijkheden goed Wij zien locaties als een kanslocatie (inbreiding) op het
bereikbaar.
moment dat een locatie aan criteria voldoet, die de locatie geschikt maken voor woningbouw. Het gaat hierbij om
Het verplaatsen van functies binnen het dorp vraagt ook
ligging, beschikbaarheid, eigendom en/ of spreiding.
om ruimte buiten het dorp. Het voordeel hierbij is dat nieuwe woningen in het bestaande dorp komen en dus goed bereikbaar zijn en dicht bij voorzieningen staan.
UITGANGSPUNTEN
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 9
2.4 UITBREIDEN •
Ook uitbreiden is nodig
Verkeer en parkeren: zo veel mogelijk benutten van bestaande hoofdinfrastructuur en voorkomen van extra
De vraag naar extra woningen in onze gemeente is en blijft
We vinden het belangrijk dat het landschap en de natuur
hoog. Uitbreiding is daarom noodzakelijk. Met alleen
rondom dorpen zo min mogelijk aangetast wordt. Daarom
locaties binnen bestaande dorpen gaan we de aantallen
kiezen we bij uitbreiding voor locaties met een lage
waar de markt om vraagt niet halen. Daarom kijken we ook
natuurwaarde, fysiek, maar ook in beleving voor inwoners.
naar locaties buiten dorpen, die bij voorkeur grenzen aan
Uitbreiding grijpen we ook aan om de omgeving te
wat er al staat. Door dicht bij de huidige dorpen te
verbeteren, door bijvoorbeeld meer blauwe en groene
duurzame leefomgeving die in de toekomst problemen
bouwen, zorgen we ervoor dat nieuwe buurten kunnen
verbindingen te realiseren.
zoals wateroverlast, hittestress en droogte dienen te
druk op plekken waar dat niet wenselijk is; •
Natuurinclusief bouwen: qua materiaal en omgeving
rekening houden met de biodiversiteit en circulariteit; •
Klimaatadaptatie: creëren van een veerkrachtige en
voorkomen.
leunen op al bestaande voorzieningen in dorpen. We kiezen locaties zo uit dat de waarde en kwaliteit van de omgeving
Onze voorwaarden bij uitbreiding
zo veel mogelijk behouden blijft.
•
Woningtype: we bouwen voor elke doelgroep in typologieën conform het wensprogramma uit het
Uitbreiding is het belangrijkst in ‘voorzieningenkern’
woonbehoefteonderzoek. We stellen ons dan ook
Emmeloord. Daar is de netto-woonbehoefte het grootst en
steeds de vraag: speelt dit plan in op de vraag en biedt het de juiste kwaliteiten?;
bieden inbreidingsplekken onvoldoende mogelijkheden om de gewenste aantallen én kwaliteiten op te vangen.
•
Landschappelijke inpassing: we houden rekening met het DNA van de polderdorpen. Groene singels rond
Rondom de ‘basiskernen’ en ‘basiskernen-plus’ zien wij ook
dorpen en erven is een kernwaarde van de Noordoospolder;
mogelijkheden voor uitbreiding, maar dan op veel kleinere schaal. Dat geldt ook voor de ‘woonkernen’.
•
Openbare ruimte: we creëren een aangename omgeving en houden rekening met de natuurwaarde;
UITGANGSPUNTEN
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 10
2.5 PARTICIPATIE Uitkomsten Maptionnaire Voor het woonbehoefteonderzoek is een digitale enquête
▼ Locaties aangegeven als geschikt voor woningbouw.
uitgezet. Deze kon ingevuld worden door alle inwoners van de gemeente. De uitkomsten van de Maptionnaire zijn
gebruikt als input voor en woonbehoefteonderzoek en daarmee ook voor de nieuwe ontwikkelperspectieven. Belangrijk om hierbij in gedachten te houden dat locaties ook uit eigen belang gezet kunnen worden. De kaarten laten de locaties zien die door de inwoners zijn aangemerkt als geschikt voor woningbouw (groen) en niet geschikt voor woningbouw (rood). Een deel van de aangegeven locaties wordt zowel gezien als geschikt als ongeschikt. Daarnaast hebben inwoners zowel inbreidings- als uitbreidingslocaties aangegeven. De meeste van deze locaties worden benoemd in deze ontwikkelperspectieven.
Input van de dorpsbelangen We hebben de dorpsbelangen gesproken en ruimte
▲ Locaties aangegeven als ongeschikt voor woningbouw.
gegeven om te reageren op de ontwikkelperspectieven. Deze reacties zijn meegenomen in de uitwerking van de perspectieven per dorp.
UITGANGSPUNTEN
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 11
3
PERSPECTIEF PER DORP
TOELICHTING OP ONTWIKKELPERSPECTIEVEN PER DORP In dit hoofdstuk
Afkortingen woningvoorraad
L – Laag: het lage scenario gaat uit van gemiddeld +0,65%
Op de pagina’s hierna gaan we verder in op de
RIJ – Rijwoningen
woningen per jaar tot 2030 en daarna een afzwakking tot
ontwikkelperspectieven per dorp. Voor elk dorp is een
2^1 – Twee-onder-één-kapwoningen
0,50% woningen per jaar tot 2035 en daarna tot 2050
schets gemaakt op basis van de informatie uit het
VRIJ – Vrijstaande woningen
0,10% woningen per jaar.
woonbehoefteonderzoek. Hiermee geven we per dorp
APP – Appartementen
inzicht in wat de samenstelling van de bevolking is en de
GGB 0-TR – Grondgebonden nultredenwoningen
H-S – Hoog-stads: het hoog-stads scenario laat een groei
bestaande woningvoorraad. Daarbij nemen we ook het
ONBEKEND – Niet van alle woningen is bekend wat voor
van 1,10% woningen per jaar tot 2030 en daarna 0,90%
wensprogramma mee om te kijken wat we in de toekomst
type het is. Deze zijn om de aantallen compleet te maken,
woningen tot 2035 en 0,20% woningen tot 2050. In het
nodig hebben. De aantallen van de behoefte en het
aangegeven als onbekend.
hoge scenario gaan we uit van meer instroom van buiten de gemeente. Het hoog-stads scenario focust juist op de
wensprogramma zijn afgerond op vijftallen. Hierdoor kan een afwijking ontstaan in de aantallen.
Afkortingen behoefte en wensenprogramma
uitbreiding van Emmeloord. In de dorpen zullen minder
CORPO – Corporatie
nieuwe woningen komen.
Voor elk dorp is een kaart gemaakt met de (mogelijke)
MH – Middenhuur
locaties voor ontwikkeling. Voor de locaties waar dit bekend
KOOP – Koop
H-D – Hoog-dorps: Het hoog-dorps scenario gaat uit van
is, zijn ook de plannen naar aantal en woningtype
dezelfde groeisnelheid als het hoog-stads. Het dorps
benoemd. In de conclusie worden deze plannen afgezet
scenario geeft aan dat de woningen naar ratio worden
tegen het wensprogramma.
verdeeld over alle dorpen, inclusief Emmeloord.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 13
3.1 EMMELOORD DEMOGRAFISCHE OPBOUW
SAMENSTELLING WONINGVOORRAAD
Totale woningvoorraad: 12.090 INW
2013
2023
Δ ‘13-’23 HH
2013
2023
Δ ‘13-’23
waarvan 3.405 (= 28%) corporatiehuur, 1.320 (= 11%) particuliere huur, 7.105 (= 59%) koop en 260 (= 2%) onbekend.
TOTAAL 25.605 26.910
+4,9%
TOTAAL 10.845 11.700
+ 7,9%
0-15
4.885
4.665
- 4,5%
1-PERS
3.570
4.130
+ 15,6%
15-25
3.060
3.300
+ 7,8%
2-PERS
3.340
3.475
+ 4,0%
RIJ
25-45
6.410
6.475
+ 1,0%
GEZIN
3.940
4.095
+ 3,9%
APP
45-65
6.875
6.900
0%
GGB 0-TR
65+
4.345
5.570
+ 28,2%
PARTICULIERE HUUR
KOOP
60%
RIJ
43%
RIJ
55%
39%
APP
33%
2^1
22%
1%
GGB 0-TR
6%
VRIJ
13%
ONBEKEND
18%
APP
8%
GGB 0-TR
2%
CORPORATIEHUUR
ENKELE FEITEN OVER DE WONINGVOORRAAD Aantal woningen gebouwd vanaf 2014 (max. 10 jaar oud): 1.210 (= 10%)
KORTE SCHETS VAN DIT DORP
BEHOEFTE EN WENSPROGRAMMA
Emmeloord is een voorzieningenkern. Er is
Totale woningbehoefte tot 2035: L: 810 H-S: 1.610 H-D: 1.380
Aantal koop met waarde tot € 355K: 4.275 (= 60%), tot € 390K: 4.795 (= 68%)
veel aanbod aan dagelijkse en niet-dagelijkse
waarvan 245-485-415 corpo.huur, 95-190-160 m.huur en 480-950-815 koop
Aantal nultreden Mercatus: 390 (= 11%), aantal particulier: 260 (= 3%) Aantal corporatiewoningen met energielabel E, F of G: 75 (= 2%)
voorzieningen waar ook omliggende dorpen op leunen. In combinatie met een goede
ACCENTEN CORPO
ACCENTEN MH
ACCENTEN KOOP
bereikbaarheid zorgt dat voor een sterke
RIJ
++
RIJ
+
RIJ
++
Clusters met particuliere
marktpositie. In 2024 was een m² woning
APP
++
APP
++
2^1
++
woningen met een hoog relatief
gemiddeld € 2.500 waard (gemiddeld in NOP:
GGB 0-TR
++
GGB 0-TR
++
VRIJ
+
€ 2.425).
PERSPECTIEF PER DORP
gasverbruik (rood = slecht)
APP
++
GGB 0-TR
++
Aantal met bovengemiddeld verbruik: 2.350 (= 28%)
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 14
3.1 EMMELOORD WONINGBOUWLOCATIES
LOCATIES EN HUN AANDACHTSPUNTEN 1) Emmelhage fasen 3 t/m 6 – uitbreiding in ontwikkeling Op deze locaties is ruimte voor ca. 1.160 tot 1.310 woningen. In fase 3 en 4 zullen in totaal 170 corporatiewoningen gerealiseerd worden (totaal 710 woningen). Voor fase 5 en 6 moet dit nog bepaald worden. De woningen worden een mix van verschillende typen. 2) Centrumplan: “Rondeel en Kroon” – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 16 en 19 appartementen in de koopsector. Beide projecten zijn al verkocht en in aanbouw. Dit is het laatste deel van het gehele Centrumplan. 3) Dokter Jansenpark – inbreiding in ontwikkeling
Op deze locatie komen 306 woningen waarvan 248 in de koopsector in een mix van typen. De andere 58 woningen zijn appartementen vanuit de corporatie. 4) Wittesteijn – inbreiding in ontwikkeling 5) Meldestraat – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 80 appartementen. 34 in de koopsector en 46 in de middenhuur. 6) Espelerweg/ Espelerlaan (Rozenwijk) – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 213 woningen. 163 komen in verschillende typen in de koopsector, waaronder 36 nultredenwoningen. Van de 50 corporatiewoningen zijn 24 nultredenwoningen.
7) De Ontmoeting, Europalaan 42 – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 13 appartementen. 3 van deze woningen zijn vanuit de corporatie, de overige 10 zijn koopwoningen. 8) Pilotenweg (Westzoom) – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 40 grondgebonden corporatiewoningen. Daarnaast komen er ook 30 tiny houses.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 15
3.1 EMMELOORD 9) Botenbuurt (Schouwstraat/ Schoenerstraat) – inbreiding in ontwikkeling
20) Zuiderzee Lyceum Senior – kanslocatie voor inbreiding
In de Schoenerstraat worden 48 appartementen vanuit de corporatie gesloopt en worden 26 appartementen voor de
Deze locatie komt beschikbaar op het moment dat de huidige functie vervalt.
corporatie teruggebouwd en 17 voor in de koopsector.
21) Meeuwenkant – kanslocatie voor inbreiding
In de Schouwstraat worden 42 corporatie eengezinswoningen gesloopt. Er worden 40 eengezinswoningen teruggebouwd
Op deze locatie zijn plannen voor 63 appartementen waarvan 14 vanuit de corporatie.
en 10 levensloopbestendige woningen vanuit de corporatie.
22) IJsbaan locatie – kanslocatie voor inbreiding
10) Urkerweg 4 – inbreiding in ontwikkeling Dit is een locatie van ZONL, Antonius. 11) Rietstraat/ Zeebiesstraat – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie worden 83 corporatiewoningen gesloopt. Er komen 88 woningen van verschillende typen voor terug. 12) De Deel 1 – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie zijn plannen voor 44 appartementen in de koopsector. 13) Nagelerstraat (Stadhuys) – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie zijn plannen voor 46 appartementen in de koopsector. 14) Dorstlaan 101 – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie zijn plannen voor 45 appartementen in de koopsector. 15) Locatie Waterland fase 2 – denkrichting uitbreiding 16) Klimboom – kanslocatie voor inbreiding Deze locatie komt beschikbaar op het moment dat de huidige functie vervalt. 17) Zonnebloemschool – kanslocatie voor inbreiding Deze locatie komt beschikbaar op het moment dat de huidige functie vervalt. 18) Amsterdamweg (Talmahof) – kanslocatie voor inbreiding Voor deze zorglocatie zijn plannen voor herontwikkeling. 19) Zuiderkade/ Veerplein – kanslocatie voor inbreiding Op deze locatie zijn plannen voor koop en huur appartementen en grondgebonden woningen.
PERSPECTIEF PER DORP
CONCLUSIES Voor Emmeloord ligt een behoefte van 810 tot 1.380 nieuwbouw woningen. Met de uitbreidingslocaties Emmelhage (1) kan de woonbehoefte grotendeels ingevuld worden. De plannen zijn voor verschillende woningtypen, waar ook vraag naar is. De behoefte wordt aangevuld met de
woningen op het Dokter Jansenpark (3). De behoefte aan nultredenwoningen in de koopsector wordt alleen ingevuld met Emmelhage (1) en de Rozenwijk (6). Er worden een aantal appartementen ontwikkeld (2 en 9) die de behoefte voor levensloopbesteding wonen kunnen vervullen, zeker omdat deze nabij voorzieningen zijn. Voor de corporatie wordt de behoefte deels vervuld met de locaties die momenteel in ontwikkeling zijn. Een groot deel hiervan zijn appartementen en vullen daarmee het kleine aantal nultredenwoningen aan. We blijven locaties zoeken voor corporatiewoningen, om te voldoen aan de vraag door de instroom van ouderen die nabij voorzieningen willen wonen. Momenteel zijn er enkele plannen voor woningen in de
middenhuur (5). We zien hierin een grotere behoefte. Deze behoefte nemen we mee in de plannen voor de locaties die nu nog niet concreet zijn. Ook in deze sector is de meeste vraag naar appartementen en nultredenwoningen. De overige locaties hebben we achter de hand om de extra behoefte te vervullen mocht de Lelylijn komen of op het moment dat er additionele groei ontstaat.
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 16
3.2 BANT DEMOGRAFISCHE OPBOUW
SAMENSTELLING WONINGVOORRAAD
Totale woningvoorraad: 345 INW
2013 2023 Δ ‘13-’23
TOTAAL 725
HH
2013 2023 Δ ‘13-’23
830 + 14,5%
TOTAAL
320
365 +15,9%
waarvan 90 (= 26%) corporatiehuur, 20 (= 6%) particuliere huur, 235 (= 68%) koop en 0 onbekend
0-15
150
140
-6,7%
1-PERS
85
130
+52,9%
15-25
75
115
+53,3%
2-PERS
110
115
+4,5%
RIJ
25-45
205
240
+17,1%
GEZIN
125
120
-4,0%
APP
45-65
215
195
-9,3%
GGB 0-TR
65+
80
140
+75%
PARTICULIERE HUUR
KOOP
83%
RIJ
100%
RIJ
37%
17%
APP
0%
2^1
33%
0%
GGB 0-TR
0%
VRIJ
28%
APP
0%
GGB 0-TR
2%
CORPORATIEHUUR
ENKELE FEITEN OVER DE WONINGVOORRAAD Aantal woningen gebouwd vanaf 2014 (max. 10 jaar oud): 45 (= 13%)
KORTE SCHETS VAN DIT DORP
BEHOEFTE EN WENSPROGRAMMA
Bant is een woonkern. Er is wel een
Totale woningbehoefte tot 2035: L: 65 H-S: 80 H-D: 110
Aantal koop met waarde tot € 355K: 135 (= 58%), tot € 390K: 155 (= 66%)
basisschool, maar voor andere voorzieningen
waarvan 20-25-30 corporatiehuur, 0 middenhuur en 35-50-65 koop
Aantal nultreden Mercatus: 5 (= 6%), aantal particulier: 5 (= 1%) Aantal corporatiewoningen met energielabel E, F of G: 0
is Bant op Emmeloord aangewezen. De marktpositie van Bant is relatief gunstig door
ACCENTEN CORPO
ACCENTEN MH
ACCENTEN KOOP
de ligging langs de A6. In 2024 was een m²
RIJ
+/++
RIJ
RIJ
++
Clusters met particuliere
woning gemiddeld € 2.350 waard (gemiddeld
APP
0
APP
2^1
+/++
woningen met een hoog relatief
in NOP: € 2.425).
GGB 0-TR
+
GGB 0-TR
VRIJ
++
PERSPECTIEF PER DORP
APP
0
GGB 0-TR
+
gasverbruik (rood = slecht)
Aantal met bovengemiddeld verbruik: 75 (= 30%)
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 17
3.2 BANT WONINGBOUWLOCATIES
LOCATIES EN HUN AANDACHTSPUNTEN 1) Bant Oost fase 3 - uitbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 64 woningen, waarvan 58 koop in verschillende woningtypen. De overige 12 woningen worden gebouwd vanuit de corporatie. 2) Bant-Oost fase 4 - denkrichting voor uitbreiding
3) Noordwend (school Schalmei) - kanslocatie voor inbreiding Voor deze locatie loopt momenteel een initiatief en zien wij ook als kansrijke locatie voor woningbouw. 4) Locatie voormalige supermarkt - kanslocatie voor inbreiding 5) Gereformeerde kerk - kanslocatie voor inbreiding Op deze locatie zijn plannen voor 7 rijwoningen en 10 appartementen in de koopsector. De appartementen zullen een plek krijgen in een al bestaand gebouw op deze locatie. 6) Schoollocatie de Wending – kanslocatie voor inbreiding Deze locatie komt beschikbaar op het moment dat de huidige functie vervalt.
CONCLUSIES Voor Bant ligt er een behoefte van 65 tot 110 nieuwbouw woningen. Met de uitbreidingslocatie (1) is de behoefte in de koopsector nagenoeg voldaan. In deze ontwikkeling is ook ruimte voor levensloopbestendige woningen. De 12 woningen vanuit de corporatie sluiten aan bij het wensprogramma. Dit is niet voldoende om in de behoefte te voorzien. In de koopsector zien we niet direct een vraag naar appartementen. Maar de herontwikkeling van de gereformeerde kerk (5) is wel een goede manier van inbreiding. De overige kanslocaties bieden mogelijkheden om ook aan de wens in de corporatiesector te voldoen, zeker als we hier sturen op de realisatie van een aantal
nultredenwoningen.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 18
3.3 CREIL SAMENSTELLING WONINGVOORRAAD
DEMOGRAFISCHE OPBOUW
Totale woningvoorraad: 470 2013 2023 Δ ‘13-’23
TOTAAL 1.015 1.130 +11,3%
TOTAAL
415
490 +18,1%
0-15
230
185
-19,6%
1-PERS
120
160
+33,3%
15-25
100
145
+45,0%
2-PERS
125
155
+24,0%
RIJ
25-45
310
310
0%
GEZIN
170
175
+2,9%
APP
45-65
215
300
+39,5%
GGB 0-TR
65+
160
190
+18,8%
2013
2023 Δ ‘13-’23
waarvan 125 (= 27%) corporatiehuur, 25 (= 5%) particuliere huur,
HH
INW
320 (= 68%) koop en 0 onbekend PARTICULIERE HUUR
KOOP
84%
RIJ
80%
RIJ
41%
16%
APP
20%
2^1
33%
0%
GGB 0-TR
0%
VRIJ
23%
APP
2%
GGB 0-TR
1%
CORPORATIEHUUR
ENKELE FEITEN OVER DE WONINGVOORRAAD Aantal woningen gebouwd vanaf 2014 (max. 10 jaar oud): 50 (= 10%)
KORTE SCHETS VAN DIT DORP
BEHOEFTE EN WENSPROGRAMMA
Creil is een basiskern. Er zit een basisschool,
Totale woningbehoefte tot 2035: L: 40 H-S: 55 H-D: 70
Aantal koop met waarde tot € 355K: 200 (= 62%), tot € 390K: 235 (= 73%)
supermarkt en huisarts, maar voor andere
waarvan 15-15-20 corporatiehuur, 5-10-15 middenhuur en 25-30-45 koop
Aantal nultreden Mercatus: 20 (= 16%), aantal particulier: 5 (= 1%) Aantal corporatiewoningen met energielabel E, F of G: 3 (= 1%)
voorzieningen is Creil op Emmeloord aangewezen. De marktpositie van Creil is
ACCENTEN CORPO
ACCENTEN MH
gemiddeld. In 2024 was een m² woning
RIJ
+/++
RIJ
0
RIJ
++
Clusters met particuliere
gemiddeld € 2.225 waard (gemiddeld in NOP:
APP
0/+
APP
0
2^1
+/++
woningen met een hoog relatief
€ 2.425).
GGB 0-TR
++
GGB 0-TR
+
VRIJ
++
PERSPECTIEF PER DORP
ACCENTEN KOOP
APP
0
GGB 0-TR
++
gasverbruik (rood = slecht)
Aantal met bovengemiddeld verbruik: 95 (= 27%)
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 19
3.3 CREIL WONINGBOUWLOCATIES
LOCATIES EN HUN AANDACHTSPUNTEN 1) Creil Oost fase 3 – uitbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 49 koopwoningen van verschillende typen, allemaal grondgebonden. Onderdeel hiervan zijn ook vijf levensloopbestendige woningen en 12 rug-aan-rug woningen. 2) Locatie “‘t Poortershuys” – inbreiding in ontwikkeling Deze locatie wordt herontwikkeld voor 10 tot 14 appartementen in de koopsector voor starters en senioren.
3) Locatie voormalige pastorie Graaf Florislaan 20– inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie is ruimte voor gestapelde woningbouw. 4) Eventuele uitbreiding Creil-Oost – Denkrichting voor uitbreiding 5) Locatie “De Binkel” – kanslocatie voor inbreiding 6) Brandweerlocatie Graaf Florislaan 25 – kanslocatie voor inbreiding De brandweerlocatie komt op termijn vrij en zien wij als een kansrijke locatie voor één woning.
CONCLUSIES Voor Creil ligt een behoefte van 40 tot 70 nieuwbouw woningen. Met de uitbreidingslocatie (1) en de herontwikkeling van “Poortershuys” (2) zijn er genoeg nieuwbouwwoningen beschikbaar om in de wensen binnen de koopsector te voorzien. Met de appartementen wordt ook in de behoefte van nultredenwoningen voorzien. Om in de wens voor corporatiewoningen en middenhuur te voorzien, leggen we op deze sectoren de focus in nog in te vullen plannen. Er is voor huurwoningen met name een wens voor rijwoningen en nultredenwoningen. Door dit mee te nemen in de nieuwe plannen behalen we het gewenste aantal nieuwbouwwoningen voor Creil. De extra plancapaciteit zetten we in als de vraag naar woningen groter blijkt te zijn dan de bepaalde behoefte.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 20
3.4 ENS DEMOGRAFISCHE OPBOUW
SAMENSTELLING WONINGVOORRAAD
Totale woningvoorraad: 900 2013
2023
Δ ‘13-’23
HH
2013 2023 Δ ‘13-’23
TOTAAL 2.070
2.075
+0,2%
TOTAAL
865
880
+2,3%
240
255
+6,3%
INW
waarvan 235 (= 26%) corporatiehuur, 60 (= 6%) particuliere huur, 600 (= 67%) koop en 5 (= 1%) onbekend
0-15
410
380
-7,3%
1-PERS
15-25
230
235
+2,2%
2-PERS
295
285
-3,4%
RIJ
25-45
565
525
-7,1%
GEZIN
330
340
+3,0%
APP
45-65
555
515
-7,2%
GGB 0-TR
65+
310
420
+35,5%
CORPORATIEHUUR
PARTICULIERE HUUR
KOOP
79%
RIJ
83%
RIJ
44%
21%
APP
17%
2^1
36%
0%
GGB 0-TR
0%
VRIJ
18%
APP
1%
GGB 0-TR
1%
ENKELE FEITEN OVER DE WONINGVOORRAAD Aantal woningen gebouwd vanaf 2014 (max. 10 jaar oud): 55 (= 6%)
KORTE SCHETS VAN DIT DORP
BEHOEFTE EN WENSPROGRAMMA
Ens is een basiskern-plus. Er is aanbod aan
Totale woningbehoefte tot 2035: L: 85 H-S: 110 H-D: 145
Aantal koop met waarde tot € 355K: 430 (= 72%), tot € 390K: 485 (= 81%)
meerdere dagelijkse voorzieningen, zoals
waarvan 25-30-45 corporatiehuur, 10-15-20 middenhuur en 50-65-85 koop
Aantal nultreden Mercatus: 30 (= 13%), aantal particulier: 10 (= 1%) Aantal corporatiewoningen met energielabel E, F of G: 18 (=2%)
basisscholen, een supermarkt, huisarts en apotheek. Voor andere voorzieningen leunt het
ACCENTEN CORPO
ACCENTEN MH
ACCENTEN KOOP
dorp op Emmeloord of Kampen. De
RIJ
+
RIJ
+
RIJ
++
Clusters met particuliere
marktpositie van Ens is relatief gunstig door de
APP
0/+
APP
0
2^1
++
woningen met een hoog relatief
GGB 0-TR
++
GGB 0-TR
+
VRIJ
+
ligging langs de N50. In 2024 was een m² woning gemiddeld € 2.325 waard (gemiddeld in NOP: € 2.425).
PERSPECTIEF PER DORP
gasverbruik (rood = slecht)
APP
0
GGB 0-TR
++
Aantal met bovengemiddeld verbruik: 220 (= 33%)
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 21
3.4 ENS WONINGBOUWLOCATIES
LOCATIES EN HUN AANDACHTSPUNTEN 1) Ens fase 2 – uitbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 29 woningen waarvan 20 in de koopsector. Het zal gaan om tiny houses en rijwoningen. Daarnaast komen er 9 corporatiewoningen en nog extra 26 zorgwoningen. 2) Ens fase 3 – uitbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 80 woningen waarvan 42 van verschillende typen in de koopsector. De overige woningen worden gebouwd voor de corporatie of middenhuur.
3) Ens Fase 4 – uitbreiding in ontwikkeling op deze locatie komen 91 woningen waarvan 60 in de koopsector. Er worden 26 woningen gebouwd voor de sociale huur sector en vijf in de middenhuur sector. 4) Appartementen Waterkant 61 – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 12 appartementen en vijf grondgebonden woningen. 5) Ens-Oost fase 5 – denkrichting voor uitbreiding 6) Schoollocatie “De Horizon” – kanslocatie voor inbreiding 7) Locatie “Wapen van Ens” – kanslocatie voor inbreiding
8) Brandweerkazerne Kerkplein 32-34 – kanslocatie voor inbreiding 9) Schoollocatie “Het Lichtschop” – kanslocatie voor inbreiding 10) Schoollocatie “De Regenboog” – kanslocatie voor inbreiding
CONCLUSIES Voor Ens ligt een behoefte van 85 tot 145 nieuwbouw woningen. Met de uitbreidingen (1-3) worden meer koopwoningen toegevoegd dan de behoefte.. Met de bouw van middenhuur (3) is de behoefte in deze sector grotendeels vervult. Op locaties met nog onbekende plannen gaan we kijken naar het toevoegen vanuit de corporatie, waar mogelijk nultredenwoningen, en wonen en zorg. Door de mogelijke komst van de Lelylijn en additionele groei is ruimte voor uitbreiding (5) nodig om ook in de toekomst in de behoefte te kunnen voorzien.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 22
3.5 ESPEL DEMOGRAFISCHE OPBOUW
SAMENSTELLING WONINGVOORRAAD
Totale woningvoorraad: 440 INW
2013 2023 Δ ‘13-’23
HH
2013 2023 Δ ‘13-’23 420 +29,2%
waarvan 70 (= 16%) corporatiehuur, 45 (= 10%) particuliere huur, 310 (= 70%) koop en 15 (= 4%) onbekend
TOTAAL 780 1.035 +32,7%
TOTAAL 325
0-15
150
225
+50,0%
1-PERS
90
135
+50,0%
15-25
95
120
+26,3%
2-PERS
115
135
+17,4%
RIJ
25-45
235
320
+36,2%
GEZIN
120
150
+25,0%
APP
45-65
205
225
+9,8%
GGB 0-TR
65+
90
145
+61,1%
CORPORATIEHUUR
PARTICULIERE HUUR
KOOP
100%
RIJ
100%
RIJ
44%
0%
APP
0%
2^1
35%
0%
GGB 0-TR
0%
VRIJ
21%
APP
0%
GGB 0-TR
0%
ENKELE FEITEN OVER DE WONINGVOORRAAD Aantal woningen gebouwd vanaf 2014 (max. 10 jaar oud): 110 (= 24%)
KORTE SCHETS VAN DIT DORP
BEHOEFTE EN WENSPROGRAMMA
Espel is een woonkern. Er is wel een
Totale woningbehoefte tot 2035: L: 20 H-S: 25 H-D: 35
Aantal koop met waarde tot € 355K: 220 (= 70%), tot € 390K: 250 (= 80%)
basisschool, maar voor andere voorzieningen
waarvan tot 10 corporatiehuur, 0 middenhuur en 10-15-20 koop
Aantal nultreden Mercatus: 0, aantal particulier: 5 (= 1%) Aantal corporatiewoningen met energielabel E, F of G: 1 (= 0%)
is Espel op Emmeloord of Urk aangewezen. De marktpositie van Espel is gemiddeld. In 2024
ACCENTEN CORPO
ACCENTEN MH
ACCENTEN KOOP
was een m² woning gemiddeld € 2.300 waard
RIJ
++
RIJ
RIJ
++
Clusters met particuliere
(gemiddeld in NOP: € 2.425).
APP
0
APP
2^1
+/++
woningen met een hoog relatief
+
GGB 0-TR
VRIJ
++
GGB 0-TR
PERSPECTIEF PER DORP
APP
0
GGB 0-TR
+
gasverbruik (rood = slecht)
Aantal met bovengemiddeld verbruik: 105 (= 29%)
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 23
3.5 ESPEL WONINGBOUWLOCATIES
LOCATIES EN HUN AANDACHTSPUNTEN 1) Uitbreiding Espel-West fase 2B – uitbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 29 woning waarvan 19 in de koopsector. Dit worden twee-onder-éénkappers en vrijstaande woningen. De andere 10 woningen worden gebouwd vanuit de corporatie. 2) Voormalig schoollocatie “De Kaghe” – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 18 woningen in de koopsector. Twee derde hiervan worden appartementen, de overige woningen worden patiowoningen. 3) Bredehof – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie zijn recent vijf corporatiewoningen gesloopt, er zullen acht koopwoningen terug worden gebouwd. Twee van deze woningen worden nultredenwoningen. 4) Uitbreiding Espel – denkrichting voor uitbreiding 5) Boerderij Espelerpad 3 – kanslocatie voor inbreiding 6) Loods Bosrand 3 – kanslocatie voor inbreiding
CONCLUSIES Voor Espel ligt een behoefte van 20-35 nieuwbouw woningen. Met de uitbreidingslocatie (1) en de twee inbreidingslocaties (2 en 3) die in ontwikkeling zijn, is de behoefte in de koopsector behaald. De nieuwbouwwoningen sluiten grotendeels aan bij de gewenste woningentypen. Met de nieuwbouw van tien corporatiewoningen lijkt de wens in deze sector ook behaald. Door de recente sloop van een aantal corporatiewoningen, zien we het belang om voor deze sector ruimte te blijven houden in nieuwe plannen.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 24
3.6 KRAGGENBURG DEMOGRAFISCHE OPBOUW
SAMENSTELLING WONINGVOORRAAD
Totale woningvoorraad: 385 waarvan 95 (= 25%) corporatiehuur, 20 (= 5%) particuliere huur,
INW
2013
2023 Δ ‘13-’23
HH
2013 2023 Δ ‘13-’23
TOTAAL
765
830
+8,5%
TOTAAL
335
375
+11,9%
0-15
145
130
-10,3%
1-PERS
105
125
+19,0%
15-25
75
95
+26,7%
2-PERS
115
125
+8,7%
RIJ
25-45
195
240
+23,1%
GEZIN
115
120
+4,3%
APP
45-65
210
215
+2,4%
GGB 0-TR
65+
140
155
+10,7%
260 (= 68%) koop en 10 (= 2%) onbekend CORPORATIEHUUR
PARTICULIERE HUUR
KOOP
100%
RIJ
100%
RIJ
38%
0%
APP
0%
2^1
40%
0%
GGB 0-TR
0%
VRIJ
22%
APP
0%
GGB 0-TR
0%
ENKELE FEITEN OVER DE WONINGVOORRAAD Aantal woningen gebouwd vanaf 2014 (max. 10 jaar oud): 35 (= 9%)
KORTE SCHETS VAN DIT DORP
BEHOEFTE EN WENSPROGRAMMA
Kraggenburg is een woonkern. Er is wel een
Totale woningbehoefte tot 2035: L: 40 H-S: 55 H-D: 70
Aantal koop met waarde tot € 355K: 190 (= 73%), tot € 390K: 205 (= 78%)
basisschool, maar voor andere voorzieningen
waarvan 15-15-20 corporatiehuur, 0 middenhuur en 25-30-45 koop
Aantal nultreden Mercatus: 0, aantal particulier: 0 Aantal corporatiewoningen met energielabel E, F of G: 1 (=0%)
is Kraggenburg op Emmeloord, maar ook Marknesse en Ens aangewezen. De
ACCENTEN CORPO
ACCENTEN MH
ACCENTEN KOOP
marktpositie van Kraggenburg is relatief
RIJ
+
RIJ
RIJ
+
gunstig. In 2024 was een m² woning
APP
0
APP
2^1
+/++
gemiddeld € 2.225 waard (gemiddeld in NOP:
GGB 0-TR
+
GGB 0-TR
VRIJ
+/++
€ 2.425).
PERSPECTIEF PER DORP
APP
0
GGB 0-TR
+
Clusters met particuliere woningen met een hoog relatief gasverbruik (rood = slecht)
Aantal met bovengemiddeld verbruik: 90 (= 32%)
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 25
3.6 KRAGGENBURG WONINGBOUWLOCATIES
LOCATIES EN HUN AANDACHTSPUNTEN 1) Uitbreiding fase 2 – uitbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 61 woningen waarvan 56 in de koopsector. Hieronder vallen ook 12 rug-aanrug of kwadrant woningen, 6 patiowoningen en 11 appartement. De andere vijf woningen worden gebouwd vanuit de corporatie. 2) Uitbreiding Kraggenburg – denkrichting voor uitbreiding 3) Locatie “Groene kruisgebouw” – kanslocatie voor inbreiding Deze locatie is momenteel eigendom van een ontwikkelaar.
CONCLUSIES Voor Kraggenburg ligt een behoefte van 40 tot 70 nieuwbouw woningen. Met de nieuwbouw van koopwoningen op de uitbreidingslocatie (1) is de wens in de koopsector voldaan. Ook de gewenste woningtypen worden hiermee ingevuld, met name als de appartementen voldoen aan de eisen van nultredenwoningen. De vraag voor corporatiewoningen ligt hoger dan wordt gebouwd bij de uitbreiding. In andere plannen willen we dit een plek geven om ook aan de wens in deze sector te voldoen.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 26
3.7 LUTTELGEEST DEMOGRAFISCHE OPBOUW
SAMENSTELLING WONINGVOORRAAD
Totale woningvoorraad: 390 INW
2013
2023 Δ ‘13-’23
HH
2013 2023 Δ ‘13-’23
TOTAAL
820
915
+11,6%
TOTAAL
350
390
+11,4%
0-15
165
185
+12,1%
1-PERS
110
120
+9,1%
waarvan 80 (= 21%) corporatiehuur, 30 (= 8%) particuliere huur, 270 (= 69%) koop en 10 (= 2%) onbekend CORPORATIEHUUR
PARTICULIERE HUUR
KOOP
15-25
85
90
+5,9%
2-PERS
110
130
+18,2%
RIJ
88%
RIJ
100%
RIJ
48%
25-45
270
280
+3,7%
GEZIN
130
145
+11,5%
APP
12%
APP
0%
2^1
35%
45-65
200
245
+22,5%
GGB 0-TR
0%
GGB 0-TR
0%
VRIJ
17%
65+
100
120
+20,0%
APP
0%
GGB 0-TR
0%
ENKELE FEITEN OVER DE WONINGVOORRAAD Aantal woningen gebouwd vanaf 2014 (max. 10 jaar oud): 50 (= 13%)
KORTE SCHETS VAN DIT DORP
BEHOEFTE EN WENSPROGRAMMA
Luttelgeest is een woonkern. Er is wel een
Totale woningbehoefte tot 2035: L: 55 H-S: 70 H-D: 90
Aantal koop met waarde tot € 355K: 185 (= 70%), tot € 390K: 205 (= 77%)
basisschool, maar voor andere voorzieningen
waarvan 15-20-25 corporatiehuur, 0 middenhuur en 30-40-55 koop
Aantal nultreden Mercatus: 5 (= 6%), aantal particulier: 0 Aantal corporatiewoningen met energielabel E, F of G: 6 (= 2%)
is Luttelgeest op Emmeloord en Marknesse aangewezen. De marktpositie van Luttelgeest
ACCENTEN CORPO
ACCENTEN MH
ACCENTEN KOOP
is gemiddeld. In 2024 was een m² woning
RIJ
+/++
RIJ
RIJ
++
Clusters met particuliere
gemiddeld € 2.175 waard (gemiddeld in NOP:
APP
0
APP
2^1
++
woningen met een hoog relatief
€ 2.425).
GGB 0-TR
+
GGB 0-TR
VRIJ
+/++
PERSPECTIEF PER DORP
APP
0
GGB 0-TR
++
gasverbruik (rood = slecht)
Aantal met bovengemiddeld verbruik: 130 (= 43%)
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 27
3.7 LUTTELGEEST WONINGBOUWLOCATIES
LOCATIES EN HUN AANDACHTSPUNTEN 1) Uitbreiding fase 4 – uitbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 55 woningen waarvan 47 grondgebonden woningen van verschillende typen in de koopsector en 8 eengezinswoningen vanuit de corporatie. Dit plan is nagenoeg uitverkocht. 2) Lange Brink (Mercatus) – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie zijn recent vier sociale huurwoningen gesloopt. Hiervoor worden acht nieuwe sociale huurwoningen teruggebouwd. Dit zijn eengezinswoningen en drie nultredenwoningen. 3) Kerk Kerkstraat – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 8 woningen in de koopsector. 4) Eventuele uitbreiding Luttelgeest – denkrichting voor uitbreiding 5) Locatie “Groene kruisgebouw” – kanslocatie voor inbreiding Deze locatie is momenteel eigendom van een ontwikkelaar. 6) Kerk Lange Brink herontwikkeling – kanslocatie voor inbreiding Deze locatie is momenteel eigendom van een ontwikkelaar. Er zijn plannen voor 8 appartementen.
CONCLUSIES Voor Luttelgeest ligt een behoefte van 55 tot 90 nieuwbouw woningen. Met de inbreidingslocatie aan de Kerkstraat (5) is slecht een deel van de wens in deze sector vervuld. Een extra uitbreiding is wenselijk, daarbij ook rekening houdend met de behoefte aan nultredenwoningen in de koopsector. De wens in corporatiewoningen wordt deels vervult met de herstructurering aan de Lange Brink (2). Om aan de totale wens te voldoen in corporatiehuur zijn nog extra plannen nodig. We zien dat de autonome behoefte voor Luttelgeest met de huidige locaties voldoende is ingevuld.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 28
3.8 MARKNESSE DEMOGRAFISCHE OPBOUW
SAMENSTELLING WONINGVOORRAAD
Totale woningvoorraad: 1.255 INW
2013 2023 Δ ‘13-’23
2013 2023 Δ ‘13-’23
HH
waarvan 300 (= 24%) corporatiehuur, 80 (= 6%) particuliere huur, 805 (= 64%) koop en 70 (= 6%) onbekend
TOTAAL 2.730 2.665
-2,4%
TOTAAL 1.135 1.195
+5,8%
0-15
505
395
-21,8%
1-PERS
320
405
+26,6%
CORPORATIEHUUR
PARTICULIERE HUUR
KOOP
15-25
295
310
+5,1%
2-PERS
400
425
+6,3%
RIJ
80%
RIJ
81%
RIJ
47%
25-45
660
595
-9,8%
GEZIN
415
365
-12,0%
APP
18%
APP
12%
2^1
28%
45-65
735
700
-4,8%
GGB 0-TR
2%
GGB 0-TR
12%
VRIJ
18%
65+
530
665
+25,5%
APP
5%
GGB 0-TR
1%
ENKELE FEITEN OVER DE WONINGVOORRAAD Aantal woningen gebouwd vanaf 2014 (max. 10 jaar oud): 65 (= 5%)
KORTE SCHETS VAN DIT DORP
BEHOEFTE EN WENSPROGRAMMA
Marknesse is een basiskern-plus. Er is aanbod
Totale woningbehoefte tot 2035: L: 75 H-S: 95 H-D: 125
Aantal koop met waarde tot € 355K: 500 (= 67%), tot € 390K: 560 (= 75%)
aan meerdere dagelijkse voorzieningen, zoals
waarvan 20-30-40 corporatiehuur, 10-15-20 middenhuur en 45-55-75 koop
Aantal nultreden Mercatus: 20 (= 7%), aantal particulier: 20 (= 2%) Aantal corporatiewoningen met energielabel E, F of G: 1 (= 0%)
basisscholen, een supermarkt, huisarts en apotheek. Voor andere voorzieningen leunt het
ACCENTEN CORPO
ACCENTEN MH
dorp op Emmeloord. De marktpositie van
RIJ
+
RIJ
0
RIJ
++
Clusters met particuliere
Marknesse is relatief gunstig. In 2024 was een
APP
+
APP
+
2^1
++
woningen met een hoog relatief
m² woning gemiddeld € 2.325 waard
GGB 0-TR
++
GGB 0-TR
+
VRIJ
+
(gemiddeld in NOP: € 2.425).
PERSPECTIEF PER DORP
ACCENTEN KOOP
gasverbruik (rood = slecht)
APP
+
GGB 0-TR
++
Aantal met bovengemiddeld verbruik: 255 (= 29%)
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 29
3.8 MARKNESSE WONINGBOUWLOCATIES
LOCATIES EN HUN AANDACHTSPUNTEN 1) Marknesse-Zuid fase 4 – uitbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 94 grondgebonden woningen waarvan 82 in de koopsector grondgebonden. De andere 12 woningen zijn vanuit de corporatie. Een deel van deze locatie is al bebouwd en bijna alle woningen zijn uitverkocht. 2) Marknesse-Zuid fase 3 – uitbreiding in ontwikkeling De plannen op deze locatie liggen momenteel stil door juridische beklemming. Een deel is wel al bebouwd. Wat de verder uitwerking wordt is nog onbekend.
3) Marknesse-Zuid fase 5 en 6 – uitbreiding in voorbereiding Op deze locatie zijn plannen voor 160 woningen. 4) Mariaschool – kanslocatie voor inbreiding Deze locatie komt beschikbaar op het moment dat de huidige functie vervalt. 5) Schoollocatie “Zeester” – kanslocatie voor inbreiding Deze locatie komt beschikbaar op het moment dat de huidige functie vervalt.
CONCLUSIES Voor Marknesse ligt een behoefte van 75 tot 125 nieuwbouw woningen. De uitbreidingslocatie (3) is nodig om de behoefte in de verschillende sectoren te behalen. Met name nultredenwoningen verdienen extra aandacht. De kanslocaties voor inbreiding kunnen hier een bijdrage aan leveren, mits de juiste plannen worden gemaakt. Door de mogelijke komst van de Lelylijn en additionele groei kan er extra behoefte ontstaan. Daarvoor is ruimte voor uitbreiding (3) nodig die alvast is aangegeven.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 30
3.9 NAGELE DEMOGRAFISCHE OPBOUW
SAMENSTELLING WONINGVOORRAAD
Totale woningvoorraad: 530 INW
2013 2023 Δ ‘13-’23
TOTAAL 1.070 1.145
HH
2013 2023 Δ ‘13-’23
+7,0%
TOTAAL
500
540
+8,0%
waarvan 180 (= 34%) corporatiehuur, 50 (= 9%) particuliere huur, 300 (= 57%) koop en 0 onbekend
0-15
210
190
+9,5%
1-PERS
205
195
-4,9%
15-25
110
130
+18,2%
2-PERS
135
170
+25,9%
RIJ
25-45
315
320
+1,6%
GEZIN
160
170
+6,3%
APP
45-65
265
315
+18,9%
GGB 0-TR
65+
175
195
+11,4%
CORPORATIEHUUR
PARTICULIERE HUUR
KOOP
82%
RIJ
90%
RIJ
38%
0%
APP
10%
2^1
30%
18%
GGB 0-TR
0%
VRIJ
13%
APP
1%
GGB 0-TR
13%
ENKELE FEITEN OVER DE WONINGVOORRAAD Aantal woningen gebouwd vanaf 2014 (max. 10 jaar oud): 35 (= 7%)
KORTE SCHETS VAN DIT DORP
BEHOEFTE EN WENSPROGRAMMA
Nagele is een basiskern. Er zit een basisschool,
Totale woningbehoefte tot 2035: L: 30 H-S: 40 H-D: 55
Aantal koop met waarde tot € 355K: 185 (= 77%), tot € 390K: 195 (= 81%)
supermarkt en huisarts, maar voor andere
waarvan 10-10-15 corporatiehuur, tot 10 middenhuur en 20-25-30 koop
Aantal nultreden Mercatus: 30 (= 17%), aantal particulier: 45 (= 13%) Aantal corporatiewoningen met energielabel E, F of G: 2 (= 0%)
voorzieningen is Nagele op Emmeloord aangewezen. De marktpositie van Nagele is
ACCENTEN CORPO
ACCENTEN MH
relatief gunstig door de ligging langs de A6. In
RIJ
+/++
RIJ
0
RIJ
++
Clusters met particuliere
2024 was een m² woning gemiddeld € 2.250
APP
0/+
APP
0
2^1
++
woningen met een hoog relatief
waard (gemiddeld in NOP: € 2.425).
GGB 0-TR
++
GGB 0-TR
+
VRIJ
+
PERSPECTIEF PER DORP
ACCENTEN KOOP
gasverbruik (rood = slecht)
APP
0
GGB 0-TR
0/+
Aantal met bovengemiddeld verbruik: 160 (= 45%)
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 31
3.9 NAGELE WONINGBOUWLOCATIES
LOCATIES EN HUN AANDACHTSPUNTEN 1) Lucernehof – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie worden 8 rug-aan-rug woningen ontwikkeld. 2) Koolzaadhof 8 – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen zes rijwoningen in de koopsector. 3) Uitbreiding Nagele-Oost – denkrichting voor uitbreiding 4) IJsbaan – kanslocatie voor inbreiding 5) Ring 7 – kanslocatie voor inbreiding
CONCLUSIES Voor Nagele ligt een behoefte van 30 tot 55 nieuwbouw woningen. Op dit moment spelen er in ontwikkelingen aan het Lucernehof en het Koolzaadhof. Voor de overige locaties zijn geen concrete plannen. Dit geeft ruimte in de uitwerking om zo op de best mogelijke manier te voldoen aan de wensen. Dit betekent dat er gekeken moet worden naar koopwoningen die grondgebonden zijn. Voor de corporatiewoningen leggen we de focus op nultredenwoningen. Daarnaast zien we graag een klein aantal woningen in de middenhuur als toevoeging. We werken de nieuwe plannen uit in stappen, om zo niet meer te bouwen dan nodig.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 32
3.10 RUTTEN DEMOGRAFISCHE OPBOUW
SAMENSTELLING WONINGVOORRAAD
Totale woningvoorraad: 405 waarvan 100 (= 25%) corporatiehuur, 25 (= 6%) particuliere huur,
INW
2013 2023 Δ ‘13-’23
HH
2013 2023 Δ ‘13-’23
TOTAAL
940
920
-2,1%
TOTAAL
390
400
+2,6%
0-15
195
140
-28,2%
1-PERS
100
110
+10,0%
CORPORATIEHUUR
PARTICULIERE HUUR
KOOP
100%
260 (= 64%) koop en 20 (= 5%) onbekend
15-25
105
105
0%
2-PERS
140
145
+3,8%
RIJ
RIJ
90%
RIJ
28%
25-45
255
205
-19,6%
GEZIN
150
145
-3,3%
APP
0%
APP
10%
2^1
42%
45-65
245
260
-6,1%
GGB 0-TR
0%
GGB 0-TR
0%
VRIJ
30%
65+
145
210
+44,8%
APP
0%
GGB 0-TR
0%
ENKELE FEITEN OVER DE WONINGVOORRAAD Aantal woningen gebouwd vanaf 2014 (max. 10 jaar oud): 35 (= 8%)
KORTE SCHETS VAN DIT DORP
BEHOEFTE EN WENSPROGRAMMA
Rutten is een woonkern. Er is wel een
Totale woningbehoefte tot 2035: L: 20 H-S: 25 H-D: 35
Aantal koop met waarde tot € 355K: 115 (= 64%), tot € 390K: 125 (= 70%)
basisschool, maar voor andere voorzieningen
waarvan tot 10 corporatiehuur, 0 middenhuur en 10-15-20 koop
Aantal nultreden Mercatus: 0, aantal particulier: 0 Aantal corporatiewoningen met energielabel E, F of G: 1 (= 0%)
is Rutten op Emmeloord of Lemmer aangewezen. De marktpositie van Rutten is
ACCENTEN CORPO
ACCENTEN MH
ACCENTEN KOOP
gemiddeld. In 2024 was een m² woning
RIJ
+
RIJ
RIJ
+
gemiddeld € 2.250 waard (gemiddeld in NOP:
APP
0
APP
2^1
+/++
€ 2.425).
GGB 0-TR
+
GGB 0-TR
VRIJ
++
PERSPECTIEF PER DORP
Clusters met particuliere
APP
0
GGB 0-TR
++
woningen met een hoog relatief gasverbruik (rood = slecht)
Aantal met bovengemiddeld verbruik: 105 (= 37%)
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 33
3.10 RUTTEN WONINGBOUWLOCATIES
LOCATIES EN HUN AANDACHTSPUNTEN 1) Ruttenseweg fase 1 – uitbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 44 woningen. 6 tot 12 woningen in de corporatiehuur. 2) Buitenom 1 – inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 13 nieuwe woningen in de koopsector, verdeeld in vier twee-onder-éénkappers en 9 rijwoningen. 3) Buitenom 87– inbreiding in ontwikkeling Op deze locatie komen 18 grondgebonden woningen in de koopsector. Er is een optie om deze (deels) levensloopbestendig te maken. Dit plan in bijna volledig verkocht. 4) Sportweg sloop/ nieuwbouw Mercatus – kanslocatie voor inbreiding Op deze locatie zijn plannen voor de sloop en nieuwbouw van zes corporatiewoningen. 5) Servatiuskerk Plantsoenweg 41 – kanslocatie voor inbreiding Op deze locatie zijn plannen voor 15 koop nultredenwoningen in de vorm van appartementen. 6) Brandweerlocatie Binnendoor – kanslocatie voor inbreiding De brandweerlocatie komt op termijn vrij en zien wij als een kansrijke kleine woonlocatie.
CONCLUSIES Voor Rutten ligt een behoefte van 20 tot 35 nieuwbouw woningen. Met de bouw van nieuwe koopwoningen op de uitbreidings- (1) en inbreidingslocaties (2 en 3) wordt voldaan aan de wens in deze sector. Door de keuze te maken voor het levensloopbestendig opleveren van de woningen, wordt de vraag naar deze woningen vervuld. Met het plan voor Buitenom 87 (3) is ook aan de wens naar woningtype voldaan. De uitbreiding (1) vervult ook de wens voor corporatiewoningen. De kanslocaties houden we achter de hand, indien er toch nog een vraag blijkt.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 34
3.11 TOLLEBEEK DEMOGRAFISCHE OPBOUW
SAMENSTELLING WONINGVOORRAAD
Totale woningvoorraad: 655 INW
2013 2023 Δ ‘13-’23
HH
2013 2023 Δ ‘13-’23
waarvan 95 (= 15%) corporatiehuur, 35 (= 5%) particuliere huur, 525 (= 80%) koop en 0 onbekend
TOTAAL 1.775 1.950
+9,9%
TOTAAL
620
660
+6,4%
0-15
515
525
+1,9%
1-PERS
120
135
+12,5%
15-25
195
275
+41,0%
2-PERS
185
185
0%
RIJ
25-45
580
550
-5,2%
GEZIN
315
340
+7,9%
APP
45-65
330
405
+22,7%
GGB 0-TR
65+
155
195
+25,8%
CORPORATIEHUUR
PARTICULIERE HUUR
KOOP
100%
RIJ
86%
RIJ
39%
0%
APP
14%
2^1
35%
0%
GGB 0-TR
0%
VRIJ
24%
APP
2%
GGB 0-TR
0%
ENKELE FEITEN OVER DE WONINGVOORRAAD Aantal woningen gebouwd vanaf 2014 (max. 10 jaar oud): 35 (= 5%)
KORTE SCHETS VAN DIT DORP
BEHOEFTE EN WENSPROGRAMMA
Tollebeek is een basiskern. Er zit een
Totale woningbehoefte tot 2035: L: 105 H-S: 135 H-D: 180
Aantal koop met waarde tot € 355K: 270 (= 67%), tot € 390K: 305 (= 75%)
basisschool en een supermarkt, maar voor
waarvan 30-40-55 corporatiehuur, 15-25-30 middenhuur en 60-80-105 koop
Aantal nultreden Mercatus: 0, aantal particulier: 0 Aantal corporatiewoningen met energielabel E, F of G: 8 (= 1%)
andere voorzieningen is Tollebeek op Emmeloord of Urk aangewezen. Doordat
ACCENTEN CORPO
ACCENTEN MH
ACCENTEN KOOP
Tollebeek tussen die beide dorpen in ligt, heeft
RIJ
++
RIJ
+
RIJ
++
Clusters met particuliere
het dorp een sterke marktpositie. In 2024 was
APP
0/+
APP
0
2^1
++
woningen met een hoog relatief
een m² woning gemiddeld € 2.675 waard
GGB 0-TR
++
GGB 0-TR
+
VRIJ
+/++
(gemiddeld in NOP: € 2.425).
PERSPECTIEF PER DORP
APP
0
GGB 0-TR
++
gasverbruik (rood = slecht)
Aantal met bovengemiddeld verbruik: 170 (= 30%)
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 35
3.11 TOLLEBEEK WONINGBOUWLOCATIES
LOCATIES EN HUN AANDACHTSPUNTEN 1) Uitbreiding Tollebeek-West – uitbreiding in ontwikkeling Op deze locatie zijn plannen voor het toevoegen van 273 woningen. 2) Locatie Nimrodstraat 15– kanslocatie voor inbreiding 3) St. Hubertsplaats “De Goede Aanloop” – kanslocatie voor inbreiding Op deze locatie zien we kansen voor vervangende nieuwbouw met een combinatie van horeca/ maatschappelijke functie en wonen.
CONCLUSIES Voor Tollebeek ligt een behoefte van 105 tot 180 nieuwbouw woningen. Met de uitvoering van de uitbreidingslocatie (3) is voldaan aan de behoefte van het totaal aantal woningen. Omdat er aanvullend nog geen concrete plannen liggen, zijn er kansen om dit aan te passen aan de hand van de wensen. Voor de koopwoningen zijn alle typen grondgebonden woningen wenselijk, waarin nultreden belangrijk is. Voor corporatiewoningen en middenhuur focussen we op rijwoningen en nultredenwoningen. Daarnaast zien we in Tollenbeek kansen voor een combinatie van wonen en zorg.
PERSPECTIEF PER DORP
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 36
4
CONCLUSIE
CONCLUSIE Ruimte bieden voor corporatiewoningen
opgenomen in de plannen. Om in de vraag van onze
In een deel van onze dorpen liggen nog geen of te weinig
inwoners in de (nabije) toekomst te kunnen voorzien, is het
concrete plannen voor de bouw van woningen vanuit de
belangrijk om in de nog niet concrete plannen te kijken
corporatie. Uit het wensprogramma blijkt dat de behoefte
naar een invulling voor deze grondgebonden
naar deze woningen er wel is. We gaan met de corporatie
nultredenwoningen. Deze vorm van wonen is gewenst in
en ontwikkelaars in gesprek om hiervoor locaties te vinden.
zowel de koop- als de huursector.
Ontwikkelen van middenhuur
Aandacht voor wonen en zorg voor alle dorpen
In Emmeloord, Creil, Nagele en Tollebeek blijkt nog een
Naast het bouwen van nultredenwoningen voor onze ouder
oningevulde vraag naar middenhuur. In deze dorpen gaan
wordende inwoners, zien wij ook kansen om de aandacht
we in gesprek met verschillende partijen om te voldoen aan
te leggen op een combinatie van wonen en zorg.
deze wens. Hiervoor kijken we met name naar de kanslocaties die nog geen concrete plannen hebben of
Rekening houden met additionele groei
kijken we in bestaande plannen wat er mogelijk is.
Met de huidige in- en uitbreiding wordt in de dorpen al voldaan aan de aantallen die naar voren kwamen in het
Levensloopbestendig bouwen
wensprogramma. Echter hebben we als gemeente alvast
In al onze dorpen is een vraag naar nultredenwoningen.
denkbare locaties aangegeven die wij passend vinden voor
Een deel van deze vraag kan worden ingevuld met de
een mogelijke extra uitbreiding.
appartementen die zijn opgenomen in de plannen. Echter blijft er nog een wens voor grondgebonden nultredenwoningen, die nu slechts in kleine mate zijn
CONCLUSIE
ONTWIKKELPERSPECTIEF WONEN NOORDOOSTPOLDER | 1 NOVEMBER 2024 | DEFINITIEF | 38
PROJECTNAAM Ontwikkelperspectief Noordoostpolder 2025-2035 OPDRACHTGEVER Gemeente Noordoostpolder PROJECTTEAM Nathalie Semplonius Emiel Heuff
STATUS Definitief DATUM 1 november 2024
KAW Groningen Kattenhage 1 9712 JE GRONINGEN l Postbus 1527 9701 BM GRONINGEN Rotterdam Schiedamsedijk 40 3011 ED ROTTERDAM Eindhoven Rechtestraat 59c 5611 GN EINDHOVEN www.kaw.nl l +31 88 529 0000 l info@kaw.nl