12.2 Bijlage 2 Rapportage Weerstandsvermogen grondexploitaties Noordoostpolder 2024.pdf
Tekst van het document
ri METAFOOR RUIMTELIJKE ONTWIKKELING
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 Gemeente Noordoostpolder
Datum:
10 mei 2024
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 Gemeente Noordoostpolder
Opdrachtgever:
Gemeente Noordoostpolder
Datum:
10 mei 2024
Status:
Definitief
Opstellers:
I. Marom, MSc., C. Hannink en D. Grevelink, MSc.
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 1 van 49
Inhoud
Inhoud
2
1.
Inleiding
3
1.1
Aanleiding
3
1.2
Doel
3
1.3
Leeswijzer
3
2.
Weerstandscapaciteit: definitie, BBV, methode en theorie
4
2.1
Definitie weerstandscapaciteit enweerstandsvermogen grondbedrijf
4
2.2
Regels en voorschriften BBV
4
2.3
Methode bepaling vereiste weerstandscapaciteit
5
2.4
Theorie risicoanalyse
5
3.
Gehanteerde gegevens en berekeningswijze
8
3.1
Inleiding
8
3.2
Gegevens risicomodel
8
4.
Analyse weerstandsvermogen en resultaat
9
4.1
Risicowaardering bouwgronden in exploitatie (Monte Carlo analyse)
9
4.2
Verantwoording en toelichting op risicobandbreedten
10
4.3
Resultaat Monte Carlo analyse bouwgronden in exploitatie
11
4.4
Vereiste weerstandscapaciteit bouwgronden in exploitatie
13
4.5
Vergelijking 2024 versus 2023
13
5.
Conclusie
14
Bijlage 1: Resultaten risicoanalyse per complex
15
Bijlage 2: Opbouw beschikbare algemene reserve grondexploitaties per 31-12-2023
49
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 2 van 49
1. INLEIDING
1.1
Aanleiding
De gemeente Noordoostpolder kent een geschiedenis van actief grondbeleid. Als gevolg van deze actieve rol heeft de gemeente een substantiële grondportefeuille en verscheidene ruimtelijke projecten in voorbereiding en realisatie. Daarvan kwalificeren er 33 als grondexploitatie1. Er worden investeringen gedaan die pas op een later tijdstip eventueel goedgemaakt kunnen worden uit de te realiseren grondopbrengsten. De mate waarin het grondbedrijf in staat is eventuele tegenvallers op te vangen, wordt veelal aangeduid als het weerstandsvermogen. De hoogte van dit benodigde vermogen heeft een direct verband met de omvang van de risico's in de grondexploitaties en de grondvoorraad. De gemeente Noordoostpolder stelt in haar in 2023-2026 vastgestelde Nota Grondbeleid dat de Algemene Reserve grondexploitatie geldt als risicobuffer voor de risico's van de grondbank. Daarnaast stelt het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) eisen aan het weerstandsvermogen van de gemeente. De gemeente heeft Metafoor verzocht om middels een kwantitatieve risicoanalyse op basis van een Monte Carlo simulatie de vereiste weerstandscapaciteit van het grondbedrijf per 1-1-2024 te bepalen.
1.2
Doel
Het doel van voorliggend onderzoek is tweeledig: 1.
Het financieel analyseren van risico's van de gemeentelijke exploitaties.
2.
Het bepalen van de vereiste weerstandscapaciteit op basis van risicoanalyse ten opzichte van de Algemene reserve grondexploitaties (weerstandsvermogen).
De bepaling van de vereiste weerstandscapaciteit is gebaseerd op de herziene grondexploitaties per 1-1-2024. Deze grondexploitaties zijn globaal getoetst op juistheid en volledigheid. Inhoudelijke toetsing van de grondexploitaties (beoordeling van het niveau en onderbouwing van kosten, opbrengsten en fasering) maakt geen onderdeel uit van voorliggende analyse.
1.3
Leeswijzer
Hoofdstuk twee gaat in algemene zin in op het weerstandsvermogen van het grondbedrijf, daarbij wordt de begrippen weerstandsvermogen en weerstandscapaciteit grondbedrijf gedefinieerd. Ook wordt aandacht besteed aan de theorie rond de risicoanalyse. In hoofdstuk drie worden de uitgangspunten besproken van het gebruikte geconsolideerde risicomodel, dat is gebruikt voor de bepaling van de vereiste weerstandscapaciteit. Hoofdstuk vier behandelt de uitgangspunten en het resultaat van de Monte Carlo simulatie en de bepaling van de vereiste weerstandscapaciteit. Het laatste hoofdstuk bevat de conclusie van de uitgevoerde analyses en doet aanbevelingen voor het vervolg.
1 Bouwgrond in exploitatie, conform Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV).
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 3 van 49
2. WEERSTANDSCPACITEIT: DEFINITIE, BBV, METHODE EN THEORIE
2.1
Definitie weerstandscapaciteit en weerstandvermogen grondbedrijf
Het weerstandsvermogen is de verhouding tussen de beschikbare middelen in de Algemene reserve grondexploitaties en de vereiste weerstandscapaciteit. De vereiste weerstandscapaciteit is het deel van de algemene reserve grondexploitaties dat nodig is om toekomstige tegenvallers in de gemeentelijke grondexploitaties op te kunnen vangen met het doel om de continuïteit van de bedrijfsvoering van de gemeente te garanderen. In de gekozen methode kiest de gemeente ervoor om de continuïteit van het grondbedrijf te kunnen borgen tot een geconsolideerd saldo nul van alle grondexploitaties. Ook wanneer het geprognosticeerde geconsolideerde saldo batig is, kan er in afzonderlijke projecten de noodzaak ontstaan om financiële maatregelen te treffen. Dit betreft een (verplichte) verliesvoorziening voor het voorcalculatorische negatieve resultaat en eventueel ook een risicovoorziening. De essentie van weerstandsvermogen is dat de gemeente zich af moet vragen hoe groot de financiële buffer moet zijn om onvoorziene risico's, die zich voordoen en substantieel zijn, af te kunnen dekken. Deze risicobuffer bestaat dus naast de te treffen verliesvoorziening. Grondexploitaties kenmerken zich (onder meer) door het feit dat in een vroeg stadium kosten worden gemaakt, terwijl de opbrengsten (en dus de dekking van de exploitaties) veelal op een later moment worden geboekt.
In dergelijke trajecten doen zich financiële risico's voor (marktontwikkeling, tegenvallende opbrengsten, et cetera). Omdat de risico's binnen de grondexploitaties zich waarschijnlijk nooit gelijktijdig en/of met een maximale omvang aandienen, kan voor de bepaling van de vereiste weerstandscapaciteit niet worden volstaan met een optelling van de afzonderlijke projectrisico's. Sommige risico's zullen zich nooit voordoen, terwijl andere zich in hun maximale omvang aandienen. Voor de dekking van deze financiële risico's moet de reserve grondexploitaties minimaal gelijk zijn aan de vereiste weerstandscapaciteit. Door een goed inzicht in de vereiste weerstandscapaciteit en de daarbij behorende (financiële) maatregelen, kan worden voorkomen dat elke financiële tegenvaller resulteert in noodzakelijke bezuiniging(en). Voorliggende analyse richt zich op de weerstandscapaciteit die vereist is voor de afdekking van de gedefinieerde risico's op de grondexploitaties. Deze vereiste weerstandcapaciteit kan worden afgezet tegen de beschikbare weerstandscapaciteit (middelen waarover de gemeente beschikt om niet begrote kosten of lagere opbrengsten te dekken). De verhouding tussen deze twee grootheden resulteert in een kengetal dat de mate aanduidt waarin een gemeente in staat is risico's vanuit haar reservepositie op te vangen. Dit kengetal (aangeduid als ratio) is het weerstandsvermogen2.
Gemeenten hebben enige vrijheid met betrekking tot wat precies tot de aanwezige weerstandscapaciteit wordt gerekend (bijvoorbeeld of de zogenaamde 'stille reserves' worden meegerekend). In de Conclusie wordt beoordeeld of het weerstandsvermogen al dan niet voldoende wordt geacht.
2.2
Regels en voorschriften BBV
In 2004 is het "Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten" (BBV) in werking getreden. Het BBV bevat voorschriften voor de inrichting van de (meerjaren)begroting en de jaarverslagen. Onder titel 2.3, artikel 9 van het BBV worden de zeven paragrafen opgesomd die een gemeente minstens in haar begroting en jaarrekening dient op te nemen. De paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing is hier één van. Een belangrijk onderdeel binnen deze algemene paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing vormt de reserve, casu quo de financiële buffer voor het grondbedrijf. De commissie BBV heeft in 2023 een herziening van de BBV-verslaggevingsregels rondom grondexploitaties gepubliceerd.
2 Ratio weerstandsvermogen = beschikbare weerstandscapaciteit/vereiste weerstandscapaciteit
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 4 van 49
2.3
Methode bepaling vereiste weerstandscapaciteit
Er bestaan diverse methoden om een risicoanalyse uit te voeren en de vereiste weerstandscapaciteit te bepalen. In voorliggende rapportage ligt het zwaartepunt op de Monte Carlo analyse. In paragraaf 2.4 wordt de theorie van de Monte Carlo simulatie toegelicht.
2.4
Theorie risicoanalyse
Om een risicoanalyse uit te voeren bestaan verschillende technieken, drie veel gehanteerde technieken in het kader van weerstandsvermogen zijn: 1.
Gevoeligheidsanalyse
2.
Scenarioanalyse
3.
Stochastische analyse (Monte Carlo simulatie)
Ad 1. Een gevoeligheidsanalyse onderzoekt hoe gevoelig het financiële projectresultaat is voor verandering van één bepaalde parameter. Bij een gevoeligheidsanalyse kunnen onder andere de volgende gegevens worden betrokken: rente, kosten- en opbrengstenstijging, fasering en grondprijzen. Met het uitvoeren van een gevoeligheidsanalyse wordt de financiële bandbreedte van een exploitatie inzichtelijk gemaakt. Wanneer bijvoorbeeld vertraging een groter financieel effect heeft dan lagere uitgifteprijzen en andere wijzigingen, dan wordt de planning van het project financieel gevoelig. De gevoeligheidsanalyse geeft een overzicht van de meest omvangrijke financiële risico's van een grondexploitatie. Ad2. Een scenarioanalyse houdt rekening met het feit dat verandering van een bepaalde parameter ook gevolgen heeft voor andere parameters, die vervolgens samen weer invloed hebben op het resultaat. Meerdere parameters worden dus tegelijkertijd veranderd zodat een scenario ontstaat. In praktijk worden dan vaak een "goed weer" en "slecht weer" scenario doorgerekend. Het voordeel van de scenarioanalyse ten opzichte van de gevoeligheidsanalyse is dus dat een aantal parameters samen, in logisch verband, gewijzigd wordt.
Het grootste nadeel van deze methode is dat het over het algemeen niet waarschijnlijk is dat alle waarden tegelijk negatief (slecht weer) of allemaal tegelijk positief (goed weer) zijn. De uitkomsten van het goed- en slecht weer scenario geven de bandbreedte aan waarbinnen de werkelijke uitkomsten zullen liggen. Ad 3. Een Monte Carlo simulatie komt tegemoet aan de nadelen van de hiervoor beschreven methoden. De Monte-Carlosimulatie is een simulatietechniek waarbij een fysiek proces niet één keer maar vele malen wordt gesimuleerd, elke keer met andere startcondities. Het resultaat van deze verzameling simulaties is een verdelingsfunctie die het hele gebied van mogelijke uitkomsten weergeeft. De term Monte-Carlo is afgeleid van het beroemde casino uit Monte Carlo. Dat betekent niet dat het een methode is die gebaseerd is op gokken. Het refereert aan de manier waarop voor elke nieuwe simulatie (een van de vele) de startcondities worden bepaald, uitgaande van een verzameling van reëel te verwachten condities. Ook voor onderhavige analyse geldt dat deze geschiedt middels een Monte Carlo simulatie: op basis van een groot aantal at random berekeningen wordt het totale financiële risico van een project (of meerdere projecten) bepaald. Voor diverse op voorhand geïnventariseerde (financiële) risicovariabelen wordt gesimuleerd dat deze naar boven en/of naar beneden afwijken.
Dit gebeurt binnen - eveneens vooraf vastgestelde - bandbreedtes. Een Monte Carlo simulatie vereist het toevoegen van een kansverdeling aan verschillende parameters. In de inputkolom 'Type verdeling' kan voor elke inputvariabele een afzonderlijk type verdeling worden gekozen. Er wordt onderscheid gemaakt tussen drie typen verdelingen: ^
Driehoeksverdeling
De driehoeksverdeling wordt doorgaans ook wel de triangulaire verdeling genoemd. Er is hier sprake van een getal tussen het minimum en het maximum, de modus, waarmee het zwaartepunt bepaald kan worden.
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 - Gemeente Noordoostpolder
Pagina 5 van 49
^
Uniforme verdeling
De uniforme verdeling geeft aan dat de kans op elke waarde hetzelfde is tussen een bepaalde minimum en maximum waarde. ^
Binomiale verdeling
De binomiale verdeling wordt gebruikt wanneer er twee mogelijke uitkomsten zijn: ja of nee. Er is x% kans op uitkomst 'ja' en (100-x^ kans op uitkomst 'nee'. Indien het antwoord 'ja' is wordt er een waarde getrokken tussen het minimum en maximum. Indien het antwoord 'nee' is dan is de waarde automatisch nul. De meest toegepaste verdeling is de driehoeksverdeling. Deze verdeling betekent dat de waarden worden getrokken binnen de gestelde bandbreedte, met de meeste waarden in de buurt van de punt (meest waarschijnlijke waarde). Dit punt bevindt zicht in het midden van de bandbreedte in geval van een symmetrische driehoeksverdeling, maar kan zich ook elders binnen de bandbreedte bevinden (asymmetrische verdeling). De meest waarschijnlijke waarde is veelal het uitgangspunt binnen de grondexploitatie. Hierna een nadere toelichting op de driehoeksverdeling.
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 6 van 49
Voorbeeld driehoeksverdeling
Als voorbeeld wordt hier de driehoeksverdeling toegelicht. Stel men verwacht dat de verwervingskosten voor een bepaald stuk grond EUR 2.000.000 zijn. Mochten de onderhandelingen goed verlopen dan zou het zo kunnen zijn dat de werkelijke kosten slechts EUR 1.900.000 (-5%) bedragen. Het tegenovergestelde kan echter ook. De onderhandelingen verlopen slecht en de werkelijke kosten bedragen EUR 2.100.000 ^ 5%). Stel de onderhandelingen worden duizend keer gevoerd. De waarde EUR 2.000.000 zal dan het meest als werkelijke verwervingskosten naar voren komen. Naarmate meer naar de uitersten (EUR 1.900.000 en 2.100.000) wordt gegaan, zullen de waarden minder vaak voorkomen. Dat wil zeggen dat de kans dat het werkelijke bedrag EUR 1.900.000 is, erg klein wordt geacht. In een driehoeksverhouding ziet d it er als volgt uit:
Hierboven is sprake van een symmetrische verdeling, de kans op meevallers is even groot als de kans op tegenvallers. Een ongelijke verdeling is ook mogelijk, bijvoorbeeld EUR 1.900.000 (-5%) als ondergrens en EUR 2.200.000 (+10%) als b ovengrens. Dit levert het volgende beeld op: Triangel 900000; 2000000; 2200000)
values m Millions
1,9307
2,14»
Op deze manier ontstaat dus een niet-symmetrische verdeling waarbij de kans op een werkelijk bedrag hoger dan de meest voorkomende waarde groter is dan de kans op een bedrag lager dan de meest voorkomende waarde. Dit kan ook afgeleid worden aan het oppervlak onder de grafiek, dat rechts van de top groter is dan links.
Bij een Monte Carlo simulatie voert een computerprogramma (in dit geval de module risicomanagement van het rekenmodel GrexManager van Metafoor) op basis van de gekozen kansverdeling 10.000 simulaties uit. Omdat aldus 10.000 keer een waarde voor het resultaat wordt uitgerekend ontstaat automatisch een kansverdeling voor dit resultaat. Dit betekent dus dat in percentages kan worden aangegeven hoe groot de kans is dat het resultaat zich binnen bepaalde waarden bevindt. Voor het bepalen van de vereiste weerstandscapaciteit is dit een belangrijk gegeven.
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 7 van 49
3. GEHANTEERDE GEGEVENS EN BEREKENINGSWIJZE
3.1
Inleiding
Om tot een uitspraak te komen over de vereiste weerstandscapaciteit van het grondbedrijf van de gemeente Noordoostpolder, is door Metafoor alle cijfermatige input van alle gemeentelijke grondexploitaties in exploitatie (BIE) bij elkaar gebracht en zijn op projectniveau (risico)analyses uitgevoerd. Met behulp van een Monte Carlo simulatie worden de risico's per project gekwantificeerd en worden de resultaten - in samenhang - beoordeeld.
3.2
Gegevens risicomodel
Om te kunnen komen tot de bepaling van de vereiste weerstandscapaciteit is een geconsolideerd risicoprofiel opgezet voor de ruimtelijke projecten, zoals deze op dit moment worden voorzien in de gemeente Noordoostpolder. In deze paragraaf worden de benodigde gegevens hiervoor op een rij gezet. Daarnaast worden de geleverde gegevens van de gemeente besproken en wordt toegelicht hoe de overige gegevens zijn afgeleid. De gemeente Noordoostpolder heeft de grondexploitaties van de in exploitatie genomen gronden (BIE) herzien (grondexploitaties per 1-1-2024). Per 1-1-2024 kent de gemeente 33 grondexploitaties: 24 exploitaties met woningbouw, 8 met bedrijvigheid en 1 gemengde exploitatie. De bedragen van de grondexploitaties hebben allen prijspeil 1-1-2024. Op basis van de door de gemeente verstrekte bestanden zijn alle gerealiseerde kosten en opbrengsten tot en met 31-12-2023 inzichtelijk. Deze boekwaarden zijn overgenomen in het model. De boekwaarde van alle complexen en de geprognosticeerde investeringen staan in tabel 3.1 aangegeven. Tabel 3.1 Boekwaarde en prognose kosten en opbrengsten (BIE) BIE Gerealiseerde kosten tot en met 31-12-2023 Prognose kosten Gerealiseerde opbrengsten tot en met 31-12-2023 Prognose opbrengsten Saldo gerealiseerde opbrengsten - kosten
C 202.922.212 C 44.384.642 C 179.087.848 C 96.685.974
- g 23.834.364
Uit bovenstaande tabel blijkt dat het saldo van gerealiseerde kosten en opbrengsten in de in exploitatie genomen grondexploitaties - C 23.834.364 bedraagt. Per 1-1-2023 bedroeg dit saldo - C 18.266.766. Per saldo is de kapitaalschuld binnen de complexen met C 5.567.598 toegenomen. De nog te realiseren kosten (prognose) bedragen C 44.384.642. Per 1-1-2023 was de prognose C 41.964.490. Deze prognose is toegenomen. De nog te realiseren opbrengsten (prognose) bedragen C 96.685.974. Per 1-1-2023 was de prognose C 82.345.841. Deze prognose is tevens toegenomen. De gerealiseerde opbrengsten zijn ten opzichte van 1-1-2023 toegenomen naar een bedrag van C 179.087.848. Vorig jaar was dit C 169.625.201. Naast kosten en opbrengsten, is de fasering van de kosten en opbrengsten van belang. De faseringsparameters die voor de berekeningen zijn gebruikt, zijn overgenomen uit de afzonderlijke grondexploitatie herzieningen per 1-1-2024. De gemeente hanteert in 2024 een kostenstijging van 3,0% voor zowel woningbouw als nietwoningbouw grexen. Voor opbrengstenstijging hanteert de gemeente in 2024 ^ voor woningbouwopbrengsten en 1,5% voor niet-woningbouwopbrengsten. De rente is 0% en de disconteringsvoet3 is op 2,0%4 gesteld.
3 Verdiscontering (ten behoeve van het bepalen van verliesvoorzieningen) dient conform BBV tegen 2% plaats te vinden. Maar de gemeente Noordoostpolder presenteert resultaten en bepaalt verliesvoorzieningen op eindwaarde. De verdisconteringsvoet is in die zin niet relevant. Voor de risicoanalyse, die wel uitgaat van NCW, is een verdisconteringspercentage van 2,00% gehanteerd. Voor de risicobepaling is dit het meest zuiver. 4 Conform rekenregels BBV.
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 - Gemeente Noordoostpolder
Pagina 8 van 49
4. ANALYSE WEERSTANDSVERMOGEN EN RESULTAAT
4.1
Risicowaardering bouwgronden in exploitatie (Monte Carlo analyse)
Om een uitspraak te kunnen doen over de gewenste hoogte van het weerstandsvermogen voor de gemeente Noordoostpolder is per grondexploitatie een Monte Carlo simulatie uitgevoerd. In deze simulatie zijn kansverdelingen aan bepaalde parameters toegevoegd. In onderstaande tabel staan de parameters waar een kansverdeling aan is toegevoegd. Per parameter is aangegeven welke bandbreedte is toegekend. De meest waarschijnlijke waarde, is de waarde zoals deze in de afzonderlijke grondexploitaties wordt gehanteerd. Hieromheen wordt een bandbreedte gehanteerd. Tabel 4.1 Bandbreedte parameters Parameter
Neerwaartse afwijking
Opwaartse afwijking
0/
+0,25%
-2,00/0
+2,00%
-2,00/
+2,00%
Rente Kostenstijging5 Opbrengstenstijging6 7
Naast parameters kunnen ook kosten en opbrengsten in realiteit anders zijn dan geraamd. In de onderstaande tabellen zijn de bandbreedtes van afwijking ten opzichte van de geraamde bedragen weergegeven. De bandbreedtes zijn verderop nader verantwoord en toegelicht. Ten opzichte van de risicoanalyses per 1-1-2023 is er 2 projectspecifiek risico's toegevoegd bij project Dr. Jansenpark (X088). Daar bestaan risico's/kansen op hogere/lagere kosten van tijdelijk beheer en overige opbrengsten. Bovendien is het projectspecifieke risico op de grondexploitatie Marknesse fase 3 gewijzigd. De kans van toetreding is toegenomen en het financiële effect van toetreding is gestegen. Tabel 4.2 Bandbreedte kosten Post
Neerwaartse afwijking
Opwaartse afwijking
-5,00/0 -5,00/0
+5,00% +5,00%
-5,00/0
+5,00%
-5,00/ C 2.034.885
+5,00%
-10/
10/
Bouw- en woonrijp maken (incl. sloop en beheer) Planontwikkelingskosten Voorbereiding en toezicht Overige kosten Centrumplan Emmeloord (verhuiskosten) X075 Marknesse fase 3: Boekwaarde + nog 2 jaar aan kosten niet terugverd ienen7 X088 Dr. Jansenpark: kosten van tijdelijk beheer
Tabel 4.3 Bandbreedte opbrengsten Post
Neerwaartse afwijking
Opwaartse afwijking
-5,00/0 -5,00/
+5,00%
Grondopbrengsten woningbouw Grondopbrengsten niet-woningbouw X088 Dr. Jansenpark: overige opbrengsten
-10/0
+5,00% 10/
Tenslotte geldt er ook nog een bandbreedte ten aanzien van de fasering. Deze bandbreedte is in jaren weergegeven ten opzichte van de basis (fasering grondexploitatie per 1-1-2024). Dit risico is projectspecifiek, want voor ieder project geldt een andere looptijd en een andere inschatting ten aanzien van versnelling of vertraging. Tabel 4.4 Bandbreedte fasering Post Emmelhage fase 1 Emmelhage fase 2a Emmelhage fase 2b Ens woningbouw
Neerwaartse afwijking
Opwaartse afwijking
0 jaar 0 jaar
1 jaar 1 jaar
0 jaar
1 jaar
1 jaar
1 jaar
5 Alle BIE-complexen zijn berekend met een kostenstijging van 3,0%, genoemde bandbreedte in de Monte Carlo analyse betekent dat de waarden voor de kostenstijging liggen tussen +L0/ en +5,0% in 2024. 6 Alle BIE-complexen met woningbouwopbrengsten zijn berekend met een opbrengstenstijging van 1,0/, genoemde bandbreedte in de Monte Carlo analyse betekent dat de waarden voor de opbrengstenstijging liggen tussen -1,0/ en +3,0% in 2024. Alle BIE-complexen met woningbouwopbrengsten zijn berekend met een opbrengstenstijging van 1,5/, genoemde bandbreedte in de Monte Carlo analyse betekent dat de waarden voor de opbrengstenstijging liggen tussen -0,5/ en +3,5% in 2024. 7 Voor dit risico geldt dat er geen sprake is van een bandbreedte, maar dat het (negatieve) risico een vaste waarde heeft en een kans van optreden. De kans van optreden is 25%.
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 9 van 49
Espel woningbouw Bant woningbouw fase 1 Bant woningbouw fase 2 Creil woningbouw Luttelgeest J. Bruintjesstraat Kraggenburg Marknesse Zuid fase 3 Herontwikkelingslocaties Nagele Wellerwaard De Munt II fase 1 De Munt II fase 2 Ens bedrijventerrein Ens bedrijventerrein uitbreiding Bedrijventerrein dorpen Bedrijventerrein Creil Centrumplan Emmeloord De Kaghe Espel Bedrijventerrein Marknesse De Munt B Meldestraat Emmeloord Luttelgeest fase 4 Kerkstraat Luttelgeest De Stiepe Rutten Buitenom 1 Rutten Buitenom 87 Rutten Marknesse (fase 4) Emmelhage fase 3B Dr. Jansenpark Ens fase 2
1 jaar
1 jaar
0 jaar
1 jaar
0 jaar 1 jaar 0 jaar
1 jaar 1 jaar 1 jaar
1 jaar
1 jaar
1 jaar
1 jaar
0 jaar
2 jaar
1 jaar
1 jaar
1 jaar 0 jaar
2 jaar 1 jaar
0 jaar 0 jaar
1 jaar 1 jaar
0 jaar
1 jaar
0 jaar
2 jaar
1 jaar 1 jaar
1 jaar 1 jaar
1 jaar
1 jaar
0 jaar 0 jaar
2 jaar 2 jaar
1 jaar 0 jaar
1 jaar 1 jaar
0 jaar
2 jaar
0 jaar
2 jaar
0 jaar
2 jaar
1 jaar 1 jaar 1 jaar
1 jaar 1 jaar 2 jaar
1 jaar
1 jaar
Binnen de Monte Carlo simulatie worden alle parameters per trekking aangepast (binnen de gestelde bandbreedtes), hetgeen resulteert in een verandering van het eindresultaat. In totaal gebeurt dit 10.000 keer.
4.2
Verantwoording en toelichting op risicobandbreedten
In bovenstaande tabellen zijn de risicovariabelen aangeduid alsook de bandbreedte die wordt toegepast in de Monte Carlo simulatie. Onderstaand een korte toelichting hierop: Rente De bandbreedte op het rentepercentage wordt klein geacht. Dit is te verklaren doordat het rentepercentage jaarlijks nauwelijks fluctueert. De gehanteerde bandbreedte wordt daarom als realistisch beoordeeld. -
Kostenstijging
In de grondexploitaties is vanwege de afvlakkende kostenstijgingen die in 2023 hebben plaatsgevonden, rekening gehouden met een lagere kostenstijging in 2024 van 3,0%. Dit percentage bouwt binnen de grondexploitaties af in de looptijd tot het langjarig inflatiegemiddelde van de ECB: 2,0%. Doordat het percentage voor kostenstijging conjunctuurgevoelig is, kent dit risico een relatief grote bandbreedte van +2,0% en -2,0%. Het grillige verloop van de inflatie en de energieprijzen wordt deze bandbreedte als realistisch ingeschat. Het risico op deze parameter wordt op de volledige looptijd van de grondexploitaties toegepast, waardoor een afwijking op projectniveau door cumulatie tot flinke afwijkingen kan leiden. -
Opbrengstenstijging
Het opbrengstenstijgingspercentage voor woningbouwprojecten is op Ĵ.% en voor niet-woningbouwprojecten op 1,5% gezet in 2024, wat hoger is dan in de grondexploitaties per 1-1-2023. De onzekerheid op de huidige markt en de nog steeds bovengemiddeld stijgende bouwkosten, kunnen de prijzen doen stagneren of zelfs dalen. Door de sterke onzekerheid op de markt worden deze percentages als realistisch beschouwd. Deze onzekerheid zorgt ook in het geval van de opbrengstenparameter voor een relatief grote bandbreedte, gelijk aan die voor kostenstijging. Ook deze parameter wordt toegepast op de gehele looptijd van de grondexploitatie. Ook hier geldt weer dat door cumulatie (jaar op jaar opbrengstenstijging) voor langlopende projecten het effect substantieel kan zijn. Maar desalniettemin een reëel risico (of kans).
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 10 van 49
-
Kosten
Voor de kosten geldt een bandbreedte van plus -5'^ tot +5%. Dit risico wordt toegepast op de geraamde kosten op prijspeil 1-1-2024. Dit is een gebruikelijke bandbreedte rondom de hoogte van kosten binnen risicoanalyses. -
Opbrengsten
Voor de opbrengsten (in verband met gronduitgifte) geldt tevens een bandbreedte van plus -5'^ tot +5%. De toekomstige ontwikkeling van de grondprijzen is in het risico/de kans op de opbrengstenstijging meegenomen. Dit risico betreft situationele omstandigheden die in de prijsvorming een rol spelen (ligging, ontwerp, onderhandeling, etc.). Voor niet-woningbouw geldt dezelfde bandbreedte. Ook deze bandbreedte wordt als gebruikelijk beschouwd. -
Fasering
Per project/grondexploitatie is het risico op vertraging of versnelling ingeschat. De kans op vertraging is daarbij vaak iets groter ingeschat dan versnelling, veelal omdat gezien de korte restant looptijd een (substantiële) versnelling eenvoudigweg niet meer mogelijk is. In de bandbreedtetabel voor de fasering zijn de uitgangspunten voor dit risico nader geduid. -
Specifieke risico's
Marknesse fase 3: Binnen de grondexploitatie Marknesse fase 3 zou een juridisch geschil ertoe kunnen leiden dat de opgebouwde boekwaarde (kosten voor onder andere woonrijpmaken van de verkochte delen) in de ontwikkeling niet kan worden terugverdiend. Dit zorgt voor een mogelijke kostenpost van C 2.034.885. De kans van optreden is 25'^. Dr. Jansenpark: In deze grondexploitatie bestaat een verhoogde kans op afwijkende kosten voor het tijdelijke beheer van de gronden en afwijkende overige opbrengsten. Dit zijn de kosten en opbrengsten die voortvloeien uit de exploitatie van het Dr. Jansencentrum. Daarom wordt rekening gehouden met een extra grote bandbreedte van 10^. en +10% op de kosten- en opbrengstenramingen van deze posten.
4.3
Resultaat Monte Carlo analyse bouwgronden in exploitatie
Onderstaande tabel geeft de resultaten van de risicoanalyse per grondexploitatie op basis van een Monte Carlo simulatie. De risicovariabelen, verdelingen, kansen en bandbreedten die daarbij zijn toegepast zijn eerder in deze rapportage toegelicht en verantwoord. De tabel laat een analyse per complex zien. Daarmee wordt inzicht verkregen in de risico's (gekwantificeerd) per project en ontstaat een beter beeld waar de risico's - ook in de tijd - liggen. Behalve het risico (risico ten opzichte van resultaat) is ook de vereiste weerstandscapaciteit per complex aangeduid indien geen rekening wordt gehouden met verevening met resultaten en risico's van andere complexen. Wel wordt rekening gehouden met het resultaat van het betreffend complex zelf. Dit wil zeggen dat risico's binnen een grondexploitatie kunnen worden afgedekt met het positieve resultaat van de grondexploitatie. De optelling van de aldus per complex (blauw is woningbouw, okerkleurig is bedrijvigheid, paars is gemengd) bepaalde vereiste weerstandscapaciteit, is dus de totaal benodigde risicobuffer (weerstandscapaciteit: C 0,76 mln.8) wanneer geen rekening wordt gehouden met verevening van positieve en negatieve risico's en resultaten tussen de grondexploitatiecomplexen.
8 De in de tabel (laatste regel) aangeduide formule ^e-f' geldt alleen voor complexen, waarbij sprake is van een bruto risico.
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 - Gemeente Noordoostpolder
Pagina 11 van 49
Tabel 4.5 Resultaten Monte Carlo simulatie en bepaling risico (vereiste weerstandscapaciteit; boven woningbouw, onder bedrijvigheid, gemengd en totalen), bedragen in C mln.
Á Resultaat grondexploitatie EW Resultaat grondexploitatie NCW
e
0,03
e
0,15
e
0,59
e
0,88
e
0,32
e
0,43
e
0,15- e
0,03
e
0,42- e
0,11
e
0,79
e
0,16
IK IK IK IK IK c IK d=a-c IK e=d-b IK f IK g=e-f IK
0,03
e
0,14
e
0,56
e
0,80
e
0,31
e
0,38
e
0,14- e
0,03
e
0,39- e
0,10
e
0,72
e
0,15
0,03
e
0,14
e
0,56
e
0,80
e
0,31
e
0,38
e
e
0,03
e
e
0,10
e
0,72
e
0,15
0,01- e
0,01
e
0,19
e
0,32-
e
0,28
e
0,17
e
0,17- e
0,03- e
0,40- e
0,01
e
0,50
e
0,13
0,06
e
0,27
IK
0,94
IK 0,38 IK
0,09-
IK 0,13-IK
0,09
IK 0,03 IK
0,39-
IK 0,40-IK
0,19
IK 0,10 IK
0,97
IK
0,19
e
IK 0,31 IK
0,59
0,03
IK 0,78 IK
0,33
0,14 l|e
IK 0,56 IK
0,73 l|e
0,16
0,01
e
0,06
e
0,35
e
0,27
e
0,30
e
0,27
e
0,16- e
0,01- e
0,40- e
0,06
e
0,62
e
0,14
0,02
e
0,08
e
0,21
e
0,53
e
0,01
e
0,11
e
0,02
e
0,04
e
0,01
e
0,05
e
0,10
e
0,01
0,02
e
0,01
e
0,01
e
e
e
0,02
e e
0,01
e e
0,01
e e
e e
e e
a b
Resultaat plus verliesvoorziening Minimumresultaat risicoanalyse Maximumresultaat risicoanalyse Gemiddelde waarde risicoanalyse Minimumresultaat (9507o zekerheid) Risico t.o.v. resultaat Bruto risico (indien > 0) Onvoorzien in grex (NCW) Netto risico (indien > 0)
1,83
e
e
e
e
e
e
e
e e
e e
e e
e e
e e
e
-
MONTE CARLO Resultaat grondexploitatie EW Resultaat grondexploitatie NCW Resultaat plus verliesvoorziening Minimumresultaat risicoanalyse Maximumresultaat risicoanalyse Gemiddelde waarde risicoanalyse Minimumresultaat (9507o zekerheid) Risico t.o.v. resultaat Bruto risico (indien > 0) Onvoorzien in grex (NCW) Netto risico (indien > 0)
e e e e e e e e e e e
e e 0,01 e 0,00- e 0,02 e 0,01 e 0,00 e 0,01 e e e e
e e 1,87 e 0,58- e 2,87 e 1,51 e 0,05 e 1,82 e e e e
e e e 0,59- e 0,52-IK 0,56-IK 0,57- e 0,01 e 0,01 e e 0,01 e
e e e 0,03- e 0,01 IK 0,01-IK 0,02- e 0,01 e 0,01 e e 0,01 e
IK IK IK 0,13-IK 0,04-IK 0,08-IK 0,11-IK 0,03 IK 0,03 IK l|e 0,03 IK
IK IK IK 0,21-IK 0,20-IK 0,20-IK 0,21-IK 0,00 IK 0,00 IK l|e 0,00 IK
e e 0,10 e 0,05 e 0,14 IK 0,10 IK 0,08 e 0,02 e e e e
e e 0,00 e 0,06- e 0,07 IK 0,00 IK 0,03- e 0,03 e 0,03 e e 0,03 e
0,01
2,41
0,58-
0,08-
0,01-
0,21-
0,10
0,00
0,01
1,87
0,56-
0,08-
0,01-
0,21-
0,10
0,00
e e 1,39 e 0,85 e 1,72 IK 1,35 IK 1,14 e 0,25 e e e e
e e e 1,49- e 1,04 IK 0,27-IK 0,83- e 0,55 e 0,55 e e 0,55 e
e e 0,06 e 0,01- e 0,16 IK 0,07 IK 0,03 e 0,03 e e e e
1,56
0,31-
0,07
0,23
1,39
0,28-
0,06
0,22 0,22 0,13 0,32 0,22 0,17 0,04
r H
m
MONTE CARLO
m
m
Resultaat grondexploitatie EW
e 24,17
e
0,01
e
0,17 IK
0,11 IK
0,19
e
0,01
e
0,00
e
0,96
e
3,30- e 28,46
Resultaat grondexploitatie NCW Resultaat plus verliesvoorziening Minimumresultaat risicoanalyse Maximumresultaat risicoanalyse
e 20,22 e e 20,22 e e 15,83 e e 25,37 IK
0,01 0,01 0,010,04
e e e e
0,16 e 0,16 IK 0,05-IK 0,36 IK
0,11 e 0,11 IK 0,10 IK 0,12 IK
0,18 0,18 0,17 0,19
e e e e
0,01 0,01 0,00 0,01
e e e e
0,00 e 0,00 e 0,00- e 0,01 IK
0,87 0,87 0,62 1,11
e e e e
3,113,312,85-
e 23,65 e 28,43 e 11,62 e 34,94
Gemiddelde waarde risicoanalyse Minimumresultaat (9507o zekerheid) Risico t.o.v. resultaat Bruto risico (indien > 0) Onvoorzien in grex (NCW)
e 20,22 IK e 17,83 e e 2,40 e e e e e
0,01 0,00 0,01 -
e e e e
0,14 e 0,03 IK 0,12 IK IK ip
0,11 e 0,10 IK 0,01 IK IK ip
0,18 0,17 0,01 -
e e e e
0,01 0,00 0,00 -
e e e e
0,00 IK 0,00 e 0,00 e e e
0,85 0,74 0,13 -
e e e e
3,073,210,10 0,10
-
Netto risico (indien > 0)
e
-
e e
0,10
e 23,29 e 16,89 e 6,76 e 0,76 e -
-
e
e e
-
e
-
IK
-
e e
-
e e
-
e
e
0,76
Het geprognosticeerde saldo op contante waarde van de lopende BIE-complexen bedraagt per 1-1-2024 C 23.653.903 batig (dit was per 1-1-2023 C 18.742.165 batig). Met het doorvoeren van de in tabellen 4.1 tot en met 4.4 aangegeven risicovariabelen bevindt het resultaat zich met een zekerheid van 90 % binnen de bandbreedte C 16.889.2709 en C29.285.36710 batig/voordelig. Uit de resultaten als gepresenteerd in bovenstaande tabel blijkt dat als gekeken wordt naar de afzonderlijke grondexploitaties, de exploitaties X050 Centrumplan Emmeloord X063 De Kaghe Espel, X065 Ens-Oost, X067-1 Bant fase 1, X076 Herontwikkeling Nagele, X082 Wellerwaard, X084 Kerkstraat Luttelgeest, X085-1 De Stiepe 9 Deze waarde is de optelling van de 5% percentielwaarden van de afzonderlijke complexen. Het 5% percentiel is de waarde, waarbij 95% van de trekkingen een beter resultaat te zien geven. Deze waarde is in tabel 4.5 en bijlage 1 per complex gepresenteerd. 10 Deze waarde is de optelling van de 95% percentielwaarden van de afzonderlijke complexen. Het 95% percentiel is de waarde, waarbij 95% van de trekkingen een minder goed resultaat te zien geven. Deze waarde is in bijlage 1 per complex gepresenteerd.
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 12 van 49
Rutte, X085-3 Buitenom 87 Rutten en X088 Dokter Jansenpark eruit springen. Deze grondexploitaties bepalen de vereiste weerstandscapaciteit. Dit is te verklaren door het feit dat deze exploitaties een negatief resultaat kennen (afgedekt door een verliesvoorziening) of een beperkt positief resultaat en dat ieder negatief risico een (verder) negatief resultaat betekent (kan niet of slechts deels binnen grondexploitatie worden opgevangen door een positief resultaat, zoals bij de meeste andere grondexploitaties). Voor alle grondexploitaties waarvan het 5%-percentiel negatief is, dient een risicovoorziening getroffen te worden. In bijlage 1 zijn de resultaten van de Monte Carlo simulatie per project weergegeven. Het betreft de verdelingsgrafiek en de gevoeligheidsdiagram uit de risicomodule. Uit de resultaten in tabel 4.5 is af te leiden dat indien het zogenaamde slecht weer scenario optreedt, er sprake is van een saldo van alle grondexploitaties (BIE) van C 16.889.270 positief. In 5% van de trekkingen komt - bij de gegeven variatie in de parameters - het saldo onder deze waarde uit. De kans hierop is dus klein. Wel vormen alle projecten met een verliesgevend resultaat bij elkaar een totaal van C 4.775.891 negatief.
Hoewel een groot deel van de risico's marktrisico's betreffen en dus overwegend externe oorzaken hebben zal in het voorkomende geval - de gemeente maatregelen nemen om de voorziene problemen met de exploitaties het hoofd te kunnen bieden. Het kan zijn dat er op projectniveau een specifieke noodzaak ontstaat voor een financiële maatregel (voorziening o.i.d.). Risico's afdekken door middel van andere, winstgevende complexen is conform BBV-regelgeving niet toegestaan.
4.4
Vereiste weerstandscapaciteit bouwgronden in exploitatie
Om de hoogte van de weerstandscapaciteit te bepalen, is voor alle grondexploitaties een Monte Carlo analyse uitgevoerd. Op basis hiervan zou de bandbreedte van het resultaat (bandbreedte 90%) van alle complexen variëren tussen C 16.889.270 en C 29.285.367 positief. Ten opzichte van het geconsolideerde resultaat (base case) op netto contante waarde (C 23.653.903) is het risico bij 95% zekerheid C 6.764.633. Dit risico kan voor een deel worden opgevangen door positieve grondexploitatieresultaten. Resteert een netto risico (vereiste weerstandscapaciteit in verband met grondexploitaties) van C 762.122.
4.5
Vergelijking 2024 versus 2023
Onderstaande tabel geeft een beeld van het verschil tussen de resultaten van de risicoanalyse per 2023 en 2024. De resultaatsverschillen (o.a. het openen van nieuwe grondexploitaties) zijn groot. Ook het risicoprofiel is gewijzigd. Het risico ten opzichte van het resultaat (voor alle grondexploitaties) is gestegen met C 0,66 mln. ten opzichte van de grondexploitaties per 1-1-2023. Het netto risico is echter gedaald met C 0,41 mln. ten opzichte van vorig jaar. Tabel 4.6 Verschilanalyse (cijfermatig) tussen de Monte Carlo simulatie per 2023 en 2024
MONTE CARLO Resultaat grondexploitatie EW
e
IK Resultaat plus verliesvoorziening e Minimumresultaat risicoanalyse IK Maximumresultaat risicoanalyse e Gemiddelde waarde risicoanalyse IK Minimumresultaat (95*yo zekerheid) e Risico t.o.v. resultaat IK Bruto risico (indien > 0) e Onvoorzien in grex (NCW) e Netto risico (indien > 0) e Resultaat grondexploitatie NCW
284 e e 28,43 e 11,62 e 34,94 e 23,29 e 23,65
16,89 6,76 0,76 0,76
e e e e e
21,51 e
6,94
e e e e e e e e e e
4,91
18,74 23,10 8,23 28,28 18,30 12,63 6,11 1,17 1,17
5,33 3,39 6,66 4,99 4,26 0,66 0,410,41-
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 13 van 49
5. CONCLUSIE
Conclusie
Het vrij besteedbare deel van de algemene reserve grondexploitaties (zie bijlage 2) is groter dan de vereiste weerstandscapaciteit (C 0,76 mln. als toegelicht in voorliggende rapportage). Er is dus geen toevoeging aan de aanwezige weerstandscapaciteit benodigd op basis van voorliggende analyse. Bij de bepaling van de hoogte van de vereiste weerstandscapaciteit is ervan uit gegaan dat risico's binnen een grondexploitatiecomplex niet kunnen worden opgevangen door (positieve) resultaten van andere grondexploitaties. Risico's worden zo niet afgedekt door naar omvang en tijdstip onzekere (positieve) exploitatieresultaten te kijken en ook winstnemingen zijn niet van invloed op de omvang van de vereiste weerstandscapaciteit.
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 14 van 49
BIJLAGE 1: Resultaten risicoanalyse per complex
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 15 van 49
Complex X011A Emmelhage Fase 1 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
27.616
e Mediaan
e
27.637
Sta ndaarddeviatie
e
12.815
Minimum
e
-5.717
Maximum
e
59.612
Bandbreedte
e
65.329
Gem. standaardfout
------- NCW
--------Percentiel A
--------Percentiel B
e
128
C
6.068
C
27.224
C
48.854
------- Uitgangswaarde
Percentiel A
507o
Uitgangspunt
Percentiel B
9507o
Tornadografiek
ŕ
F
J?
F
F
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Voorbereiding en toezicht Planontwikkeling Fasering Uitleglocatie Emmeloord Kostenstijging Rente Grondopbrengstenstijging Grondopbrengsten Woningbouw ■ Min impact
Risico
Min resultaat
B Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behe
e 58.307
6 -4.122
e 31.082
e -31.346
Voorbereiding en toezicht
e 31.138
e 23.311
e 3.913
e -3.913
Planontwikkeling
e 28.902
6 25.547
e 1.678
e -1.678
Fasering Uitleglocatie Emmeloord
6 27.224
e 24.903
e 0
e -2.321
Kostenstijging
e 27.875
e 26.580
e 651
e -645
Rente
e 27.224
e 27.497
e 0
e 273
Grondopbrengstenstijging
e 27.224
e 27.224
e 0
e 0
Grondopbrengsten Woningbouw
e 27.224
e 27.224
e 0
e 0
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 16 van 49
Complex X011B Emmelhage Fase 2A 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde 144.610
e Mediaan e
144.872
Sta ndaarddeviatie e
50.627
Minimum e
14.861
Maximum e
268.499
Ba ndbreedte e
253.639
Gem. standaardfout
--------- NCW
---------- Percentiel A
---------- Percentiel B
e
506
C
59.446
C
142.505
C
228.029
---------- Uitgangswaarde
Percentiel A
507o
Uitgangspunt
Percentiel B
9507o
Tornadografiek
0
0
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Voorbereiding en toezicht Planontwikkeling Fasering Emmelhage fase 2 Kostenstijging Rente Grondopbrengstenstijging B Min impact
Risico
Min resultaat
B Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behe
e 265.637
C 18.172
e 123.131
e -124.334
Voorbereiding en toezicht
e 150.376
C 134.635
e 7.871
e -7.871
Planontwikkeling
e 148.048
e 136.963
e 5.543
e -5.543
Fasering Emmelhage fase 2
C 142.505
C 134.183
e 0
e -8.323
Kostenstijging
e 146.347
e 138.701
e 3.842
e -3.804
Rente
C 142.505
e 144.286
e 0
e 1.780
Grondopbrengstenstijging
C 142.505
e 142.505
e 0
e 0
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 17 van 49
Complex X011C Emmelhage fase 2B 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
1000
C
900
560.256
Mediaan
800
C
700
560.991
Sta ndaarddeviatie
600
C
500
126.627
Minimum
400
C
300
193.503
Maximum
200
C
100
944.268
Bandbreedte
0
C
750.765
Gem. standaardfout
NCW
Percentiel A
Percentiel B
C
1.266
C
350.248
e
557.379
C
773.007
Uitgangswaarde
Percentiel A
507o
Uitgangspunt
Percentiel B
9507o
Tornadografiek
rf*5 ŕ
«5? ŕ
«5* ŕ
á5" f
z z Z j
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Kostenstijging Grondopbrengsten woningbouw Planontwikkeling Voorbereiding en toezicht Grondopbrengstenstijging Fasering X011C Emmelhage fase 2 Rente M Min impact
Risico
Min resultaat
M Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behe
C 852.328
C 262.430
C 294.949
C -294.949
Kostenstijging
C 604.644
C 509.870
C 47.265
C -47.509
Grondopbrengsten woningbouw
C 476.915
C 637.844
C -80.465
C 80.465
Planontwikkeling
C 576.751
C 538.008
C 19.372
C -19.372
Voorbereiding en toezicht
C 576.751
C 538.008
C 19.372
C -19.372
Grondopbrengstenstijging
C 525.426
C 589.497
C -31.953
C 32.118
Fasering X011C Emmelhage fase 2
C 557.379
C 536.421
C 0
C -20.958
Rente
C 557.379
C 566.302
C 0
C 8.923
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 18 van 49
Complex X011D Emmelhage fase 3B 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
C
782.699
Mediaan
C
780.694
Sta ndaarddeviatie
C
307.823
Minimum
C
-324.963
Maximum
C
1.827.775
Bandbreedte
C
2.152.738
Gem. standaardfout
--------- NCW
---------- Percentiel A
----------Percentiel B
C
3.078
C
271.355
e
799.961
C
1.292.646
---------- Uitgangswaarde
Percentiel A
507o
Uitgangspunt
Percentiel B
9507o
Tornadografiek
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Grondopbrengsten woningbouw Grondopbrengstenstijging Kostenstijging Planontwikkeling Fasering Emmelhage fase 3B Rente Grondopbrengsten niet-woningbouw Voorbereiding en toezicht I Min impact
Risico
Min resultaat
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behe Grondopbrengsten woningbouw Grondopbrengstenstijging
e 961.326
Kostenstijging Planontwikkeling Fasering Emmelhage fase 3B Rente Grondopbrengsten niet-woningbouw Voorbereiding en toezicht
6 1.099.175 6 269.453 6 366.903 6 868.566 6 770.587 6 799.961 6 785.285 6 799.961
I Max impact
Max resultaat
6 500.748
6 1.330.470 6 1.250.675 6 632.310 6 731.356 6 839.961 6 776.242 6 814.637 6 799.961
Min impact
6 299.213 6 -530.509 e -433.059
6 161.364 6 68.605 6 -29.374 60 6 -14.676 60
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Max impact
6 -299.213 6 530.509 6 450.714 6 -167.652 6 -68.605 6 40.000 6 -23.719 6 14.676 60
Pagina 19 van 49
X051 Meldestraat Emmeloord 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde 308.061
e Mediaan e
308.103
Sta ndaarddeviatie e
7.305
Minimum e
282.714
Maximum e
333.024
Ba ndbreedte e
50.310
Gem. standaardfout
--------- NCW
---------- Percentiel A
---------- Percentiel B
e
73
C
296.205
e
308.360
C
319.975
---------- Uitgangswaarde
Percentiel A
507o
Uitgangspunt
Percentiel B
9507o
Tornadografiek
jp
jp
.P
P
p
Grondopbrengsten Niet-woningbouw Grondopbrengstenstijging Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Voorbereiding en toezicht Fasering Meldstraat Emmeloord Planontwikkeling Kostenstijging Rente ■ Min impact Risico
Min resultaat
B Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Grondopbrengsten Niet-woningbouw
C 294.058
C 322.663
C -14.302
Grondopbrengstenstijging
C 299.934
C 316.871
C -8.427
C 8.510
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behe
6 310.443
C 306.278
C 2.082
C -2.082
Voorbereiding en toezicht
C 310.265
C 306.456
C 1.904
C -1.904
Fasering Meldstraat Emmeloord
C 308.360
C 304.643
C 0
C -3.718
Planontwikkeling
C 309.570
C 307.150
C 1.210
C -1.210
Kostenstijging
C 308.714
C 308.004
C 354
C -356
Rente
C 308.360
C 308.633
C 0
C 273
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
C 14.302
Pagina 20 van 49
X056 Luttelgeest fase 4 . NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
C
379.486
Mediaan
C
379.054
Standaarddeviatie
C
67.008
Minimum
C
166.379
Maximum
C
594.519
Bandbreedte
C
428.140
Gem. standaardfout
-NCW
Percentiel A
- Percentiel B
C
670
e
267.394
e
377.207
e
488.115
-Uitgangswaarde
1
Percentiel A
50/0
Uitgangspunt 1
Percentiel B
950/0
Tornadografiek
z z z
j-P ď
éŕ ď
* z
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Grondopbrengsten Woningbouw Kostenstijging Grondopbrengstenstijging Voorbereiding en toezicht Planontwikkeling Rente Fasering Uitleglocatie Luttelgeest ■ Min impact Risico
Min resultaat
M Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behe
C 449.138
C 305.645
C 71.931
C -71.562
Grondopbrengsten Woningbouw
C 241.099
C 513.314
C -136.107
C 136.107 C -41.493
Kostenstijging
6 416.327
C 335.713
C 39.120
Grondopbrengstenstijging
C 346.987
C 407.555
C -30.220
C 30.348
Voorbereiding en toezicht
C 391.537
C 362.877
C 14.330
C -14.330
Planontwikkeling
C 387.301
C 367.113
C 10.094
C -10.094
Rente
C 377.207
C 374.236
C 0
C -2.971
Fasering Uitleglocatie Luttelgeest
C 377.207
C 384.733
C 0
C 7.526
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 21 van 49
Complex X063 De Kaghe Espel 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
C
-130.808
Mediaan
C
-130.705
Sta ndaarddeviatie
C
14.944
Minimum
C
-171.520
Maximum
C
-90.073
Bandbreedte
C
81.448
Gem. standaardfout
------- NCW
--------Percentiel A
--------Percentiel B
C
149
C
-155.868
C
-136.870
C
-106.128
------- Uitgangswaarde
Percentiel A
507o
Uitgangspunt
Percentiel B
9507o
Impacţ
ongewogen
Tornadografiek
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Kostenstijging Voorbereiding en toezicht Planontwikkeling Fasering Uitleglocatie De Kaghe Espel Grondopbrengstenstijging Rente Grondopbrengsten Woningbouw B Min impact
Risico
Min resultaat
B Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behe
e -108.101
e -165.638
e 28.768
e -28.768
Kostenstijging
e -131.968
e -141.810
e 4.902
e -4.941
Voorbereiding en toezicht
e -133.308
e -140.431
e 3.562
e -3.562
Planontwikkeling
e -134.159
e -139.580
e 2.711
e -2.711
Fasering Uitleglocatie De Kaghe Espel
e -139.882
e -139.750
e -3.012
e -2.880
Grondopbrengstenstijging
e -137.133
e -136.608
e -264
e 261
Rente
e -136.870
e -136.248
e 0
e 621
Grondopbrengsten Woningbouw
e -136.870
e -136.870
e 0
e 0
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 22 van 49
Complex X065 Ens-oost 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
31.097
e Mediaan
e
30.986
Sta ndaarddeviatie
e
22.275
Minimum
e
-31.714
Maximum
e
90.854
Bandbreedte
e
122.568
Gem. standaardfout
--------- NCW
---------- Percentiel A
----------Percentiel B
e
223
C
-6.055
C
31.678
C
68.276
---------- Uitgangswaarde
Percentiel A
507o
Uitgangspunt
Percentiel B
9507o
Impact
ongewogen
Tornadografiek
áf .«ř
.v
2?
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Planontwikkeling Voorbereiding en toezicht Kostenstijging Grondopbrengsten Woningbouw Fasering Uitleglocatie Ens Grondopbrengstenstijging
I
Rente
I U Min impact
Risico
Min resultaat
M Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Planontwikkeling
6 85.922 6 36.201
Voorbereiding en toezicht
e 35.959
e 27.398
e 4.280
e -4.280
Kostenstijging
6 34.732
e 28.638
e 3.053
e -3.041
Grondopbrengsten Woningbouw
e 27.219
e 36.138
e -4.460
e 4.460
Fasering Uitleglocatie Ens
e 31.717
e 28.977
e 38
e -2.701
Grondopbrengstenstijging
e 30.791
e 32.557
e -888
e 879
Rente
e 31.678
e 33.357
e 0
e 1.679
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behe
e -22.566
e 54.244
e -54.244
e 27.156
e 4.523
e -4.523
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 23 van 49
Complex X067-1 Bant Fase 1 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
1200
e
-397.939
Mediaan e
-397.933
Standaarddeviatie
1.261
e Minimum e
-402.198
Maximum e
-393.516
Bandbreedte e
8.682
Gem. standaardfout
---------NCW
---------Percentiel A
---------- Percentiel B
e
13
e
-400.011
e
-394.809
e
-395.864
---------Uitgangswaarde
H
Percentiel A
50/0
|
Uitgangspunt 1
Percentiel B
95/0
Impactf
ongewogen
Tornadografiek
áP
dP
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Kostenstijging Voorbereiding en toezicht Planontwikkeling Fasering Uitleglocatie Bant Rente Grondopbrengstenstijging Grondopbrengsten Woningbouw I Min impact
Risico
Min resultaat
M Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behee
C -369.177
C -420.705
C 25.632
C -25.897
Kostenstijging
C -389.799
C -399.874
C 5.010
C -5.065
Voorbereiding en toezicht
C -392.774
C -396.843
C 2.034
C -2.034
Planontwikkeling
C -393.413
C -396.204
C 1.395
C -1.395
Fasering Uitleglocatie Bant
C -397.456
C -394.809
C -2.647
C 0
Rente
C -394.809
C -396.772
C 0
C -1.963
Grondopbrengstenstijging
C -394.809
C -394.809
C 0
C 0
Grondopbrengsten Woningbouw
C -394.809
C -394.809
C 0
C 0
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 24 van 49
Complex 67-2 Bant Fase 2
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
e
104.914
Mediaan
e
104.649
Standaarddeviatie
e
30.085
Minimum
e
14.464
Maximum
e
189.743
Bandbreedte
e
175.279
Gem. standaardfout
-NCW
Percentiel A
Percentiel B
e
301
G
55.492
C
103.738
G
154.007
-Uitgangswaarde
Percentiel A
50/0
Uitgangspunt |
Percentiel B
950/
|
Impact
ongewogen
Tornadografiek jP
Grondopbrengsten Woningbouw Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Kostenstijging Fasering Uitleglocatie Bant Zuidoost Voorbereiding en toezicht Planontwikkeling Grondopbrengstenstijging Rente ■ Min impact Risico
Min resultaat
Grondopbrengsten Woningbouw
M Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
C 35.069
C 172.407
C -68.669
C 68.669
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behee
C 128.116
C 79.360
C 24.378
C -24.378
Kostenstijging
C 110.934
C 96.500
C 7.197
C -7.238
Fasering Uitleglocatie Bant Zuidoost
C 103.738
C 94.221
C 0
C -9.517
Voorbereiding en toezicht
C 107.413
C 100.063
C 3.675
C -3.675
Planontwikkeling
C 106.572
C 100.904
C 2.834
C -2.834
Grondopbrengstenstijging
C 102.981
C 104.488
C -757
C 750
Rente
C 103.738
C 105.586
C 0
C 1.848
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 25 van 49
Complex X068 Espel 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
e
728.563
Mediaan
e
729.135
Standaarddeviatie
e
67.681
Minimum
e
497.837
Maximum
e
972.103
Bandbreedte
e
474.266
Gem. standaardfout
-------- NCW
-------- Percentiel A
-------- Percentiel B
e
677
C
618.116
C
719.110
C
840.397
---------Uitgangswaarde
Percentiel A
50/0
Uitgangspunt |
Percentiel B
950/
|
Impactf
ongewogen
Tornadografiek
2? Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Grondopbrengsten Woningbouw Kostenstijging Grondopbrengstenstijging Planontwikkeling Voorbereiding en toezicht Fasering Uitleglocatie Espel Rente ■ Min impact Risico
Min resultaat
B Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behee
C 802.522
C 635.698
C 83.412
C -83.412
Grondopbrengsten Woningbouw
C 593.742
C 844.478
C -125.368
C 125.368 C -55.632
Kostenstijging
C 772.549
C 663.478
C 53.439
Grondopbrengstenstijging
C 651.975
C 787.611
C -67.135
C 68.501
Planontwikkeling
C 730.108
C 708.112
C 10.998
C -10.998
Voorbereiding en toezicht
C 729.934
C 708.286
C 10.824
C -10.824
Fasering Uitleglocatie Espel
C 718.076
C 716.514
C -1.034
C -2.596
Rente
C 719.110
C 726.723
C 0
C 7.613
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 26 van 49
Complex X071 Creil 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde e
158.283
Mediaan e
158.275
Standaarddeviatie e
9.629
Minimum e
128.061
Maximum e
185.095
Bandbreedte e
57.034
Gem. standaardfout
---------NCW
---------Percentiel A
---------- Percentiel B
e
96
C
142.374
e
154.697
C
174.104
---------Uitgangswaarde
Percentiel A
50Zo
Uitgangspunt |
Percentiel B
9507o
|
Impact
ongewogen
Tornadografiek
«ŕ
r
«O-
.é1
Am
ář
A-
rfř
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Fasering Uitleglocatie Creil Kostenstijging Voorbereiding en toezicht Planontwikkeling Rente Grondopbrengstenstijging Grondopbrengsten Woningbouw ■ Min impact
Risico
Min resultaat
B Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behee
C 176.646
C 132.747
C 21.950
C -21.950
Fasering Uitleglocatie Creil
C 160.698
C 142.551
C 6.001
C -12.145
Kostenstijging
C 158.769
C 150.617
C 4.073
C -4.080
Voorbereiding en toezicht
C 158.299
C 151.094
C 3.602
C -3.602
Planontwikkeling
C 157.397
C 151.996
C 2.700
C -2.700
Rente
C 154.697
C 156.490
C 0
C 1.793
Grondopbrengstenstijging
C 154.697
C 154.697
C 0
C 0
Grondopbrengsten Woningbouw
C 154.697
C 154.697
C 0
C 0
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 27 van 49
Complex X072 Luttelgeest 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde e
12.159
Mediaan e
12.167
Standaarddeviatie e
4.572
Minimum e
-189
Maximum e
24.306
Bandbreedte e
24.495
Gem. standaardfout
---------NCW
---------Percentiel A
---------- Percentiel B
e
46
e
4.493
e
11.977
e
19.690
---------Uitgangswaarde
H
Percentiel A
50/0
1
Uitgangspunt
1
Percentiel B
95/0
Impactf
|
ongewogen
Tornadografiek
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Voorbereiding en toezicht Planontwikkeling Fasering Luttelgeest Kostenstijging Rente Grondopbrengstenstijging ■ Min impact
Risico
Min resultaat
M Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behee
C 22.953
C 892
C 10.975
C -11.085
Voorbereiding en toezicht
C 13.477
C 10.478
C 1.500
C -1.500
Planontwikkeling
C 13.366
C 10.588
C 1.389
C -1.389
Fasering Luttelgeest
C 11.977
C 10.644
C 0
C -1.333
Kostenstijging
C 12.335
C 11.623
C 358
C -355
Rente
C 11.977
C 12.126
C 0
C 149
Grondopbrengstenstijging
C 11.977
C 11.977
C 0
C 0
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 28 van 49
Complex X075 Marknesse zuid fase 3 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde e
1.513.325
Mediaan e
1.781.847
Standaarddeviatie e
764.533
Minimum e
-582.277
Maximum e
2.870.076
Bandbreedte e
3.452.353
Gem. standaardfout
NCW
Percentiel A
Percentiel B
e
7.645
e
50.430
e
1.865.730
e
2.394.066
Impact
ongewogen
-Uitgangswaarde
507o
Percentiel A Uitgangspunt
9507o
Percentiel B
|
Tornadografiek
ŕ' Grondopbrengstenstijging Kostenstijging Grondopbrengsten woninbouw Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Fasering Marknesse Zuid fase 3 Planontwikkeling Voorbereiding en toezicht Rente Boekwaarde + nog 2 jaar aan kosten niet terugverdienen I Min impact Risico
Min resultaat
M Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Grondopbrengstenstijging
6 1.261.568
C 2.558.100
e -604.162
e 692.370
Kostenstijging
e 2.034.277
e 1.670.316
e 168.547
e -195.413
Grondopbrengsten woninbouw
C 1.572.244
e 2.159.215
e -293.485
e 293.485
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behee
6 1.940.954
e 1.790.505
e 75.224
e -75.224
Fasering Marknesse Zuid fase 3
e 1.970.191
e 1.887.516
e 104.461
e 21.787
Planontwikkeling
e 1.887.248
e 1.844.211
e 21.519
e -21.519
Voorbereiding en toezicht
e 1.873.202
e 1.858.257
e 7.473
e -7.473
Rente
e 1.865.730
e 1.860.400
e 0
e -5.329
e 292.697
e 292.697
e -1.573.032
e -1.573.032
Boekwaarde + nog 2 jaar aan kosten niet te
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 29 van 49
Complex X076 Herontwikkeling Nagele 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
1400
e
-559.385
Mediaan e
-560.379
Standaarddeviatie e
9.397
Minimum e
-585.002
Maximum e
-522.236
Bandbreedte e
62.766
Gem. standaardfout
---------NCW
---------Percentiel A
---------- Percentiel B
e
94
C
-573.119
e
-561.733
C
-541.596
---------Uitgangswaarde
Percentiel A
50Zo
Uitgangspunt |
Percentiel B
9507o
|
Impact!
ongewogen
Tornadografiek
#
•fy
#
#
#
#
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Grondopbrengstenstijging Rente Voorbereiding en toezicht Planontwikkeling Kostenstijging Fasering Nagele B Min impact
Risico
Min resultaat
M Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer)
C -547.189
C -576.278
C 14.544
Grondopbrengstenstijging
C -569.532
C -553.857
C -7.798
C 7.876
Rente
C -561.733
C -565.664
C 0
C -3.931
Voorbereiding en toezicht
C -560.923
C -562.544
C 811
C -811
Planontwikkeling
C -560.958
C -562.509
C 775
C -775
Kostenstijging
C -561.062
C -562.398
C 671
C -665
Fasering Nagele
C -561.733
C -533.380
C 0
C 28.353
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
C -14.544
Pagina 30 van 49
Complex X082 Wellerwaard 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
1000
e
-82.194
Mediaan e
-82.147
Standaarddeviatie e
14.944
Minimum e
- 130.676
Maximum e
-42.618
Bandbreedte e
88.058
Gem. standaardfout
---------NCW
---------Percentiel A
---------- Percentiel B
e
149
C
-106.924
e
-75.032
C
-57.523
---------Uitgangswaarde
Percentiel A
50Zo
Uitgangspunt |
Percentiel B
9507o
|
Impact
ongewogen
Tornadografiek
d?
d?
d?
d?
P
d?
if
, .«P
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Kostenstijging Fasering Wellerwaard Planontwikkeling Voorbereiding en toezicht Grondopbrengstenstijging Rente I Min impact
Risico
Min resultaat
M Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer)
C -41.649
C -108.415
C 33.383
Kostenstijging
C -68.375
C -81.640
C 6.657
C -33.383 C -6.608
Fasering Wellerwaard
C -79.172
C -89.303
C -4.140
C -14.271
Planontwikkeling
C -72.432
C -77.632
C 2.600
C -2.600
Voorbereiding en toezicht
C -73.557
C -76.507
C 1.475
C -1.475
Grondopbrengstenstijging
C -75.350
C -74.712
C -318
C 320
Rente
C -75.032
C -73.767
C 0
C 1.265
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 31 van 49
X084 Kerkstraat Luttelgeest 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
---- 1200
e
-12.958
Mediaan
e
-13.013
Standaarddeviatie
e
6.060
Minimum
e
-32.805
Maximum
e
8.170
Bandbreedte
e
40.975
Gem. standaardfout
-------- NCW
-------- Percentiel A
-------- Percentiel B
e
61
C
-22.835
C
-12.955
C
-3.032
-------- Uitgangswaarde
50/0
Percentiel A
Uitgangspunt 95/0
Percentiel B
Impact[
ongewogen
Tornadografiek
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Grondopbrengsten Kostenstijging Planontwikkeling Voorbereiding en toezicht Grondopbrengstenstijging Rente Fasering kerkstraat Luttelgeest ■ Min impact Risico
Min resultaat
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behee
BMax impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
C -3.225
C -22.780
C 9.731
C -9.825
Grondopbrengsten
C -23.479
C -2.432
C -10.523
C 10.523
Kostenstijging
C -10.639
C -15.320
C 2.317
C -2.365
Planontwikkeling
C -10.992
C -14.919
C 1.963
C -1.963
Voorbereiding en toezicht
C -10.992
C -14.919
C 1.963
C -1.963
Grondopbrengstenstijging
C -15.050
C -10.882
C -2.094
C 2.074
Rente
C -12.955
C -13.072
C 0
C -116
Fasering kerkstraat Luttelgeest
C -12.955
C -11.591
C 0
C 1.364
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 32 van 49
X085-1 De Stiepe Rutten 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde e
-204.817
Mediaan e
-204.874
Standaarddeviatie e
2.248
Minimum e
-211.914
Maximum e
-197.245
Bandbreedte e
14.669
Gem. standaardfout
---------NCW
---------Percentiel A
---------- Percentiel B
e
22
C
-208.454
e
-205.006
C
-201.021
---------Uitgangswaarde
50Zo
Percentiel A
Uitgangspunt |
Percentiel B
9507o
|
Impact
ongewogen
Tornadografiek jŕ
.«ŕ
ŕ
jŕ
„ŕ
J"
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Planontwikkeling Voorbereiding en toezicht Kostenstijging Rente Grondopbrengstenstijging Fasering De Stiepe Rutten I Min impact
Risico
Min resultaat
M Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behee
C -200.694
C -209.318
C 4.312
C -4.312
Planontwikkeling
e -203.600
C -206.412
C 1.406
C -1.406
Voorbereiding en toezicht
C -203.600
C -206.412
C 1.406
C -1.406
Kostenstijging
C -203.782
C -206.238
C 1.224
C -1.232
Rente
C -205.006
C -205.682
C 0
C -676
Grondopbrengstenstijging
C -205.006
C -205.006
C 0
C 0
Fasering De Stiepe Rutten
C -205.006
C -201.719
C 0
C 3.288
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 33 van 49
X085-2 Buitenom 1 Rutten 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde C
96.894
Mediaan C
97.064
Standaarddeviatie C
12.743
Minimum C
48.549
Maximum C
141.585
Bandbreedte C
93.036
Gem. standaardfout
---------NCW
----------Percentiel A
---------Percentiel B
C
127
C
75.980
C
98.742
C
117.520
---------Uitgangswaarde
Percentiel A
50/0 |
Uitgangspunt
Percentiel B
9507o
|
Tornadografiek
áf if'
6? if
«SS?
Grondopbrengsten Grondopbrengstenstijging Fasering Buitenom 1 Rutten Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, beheer) Voorbereiding en toezicht Planontwikkeling Kostenstijging Rente B Min impact
Risico
Min resultaat
B Max impact
Max resultaat
Min impact
Max impact
Grondopbrengsten
e 75.305
e 122.178
e -23.437
Grondopbrengstenstijging
e 84.751
e 112.874
e -13.991
e 23.437 e 14.132
Fasering Buitenom 1 Rutten
e 98.742
e 86.629
e 0
e - 12.113
Bouw en woonrijpmaken (incl. sloop, behe
6 103.839
e 93.645
e 5.097
e -5.097
Voorbereiding en toezicht
e 103.223
e 94.261
e 4.481
e -4.481
Planontwikkeling
e 101.547
e 95.937
e 2.805
e -2.805
Kostenstijging
e 101.434
e 96.024
e 2.692
e -2.718
e 98.742
e 97.859
e 0
e -883
Rente
Weerstandsvermogen grondexploitaties 2024 — Gemeente Noordoostpolder
Pagina 34 van 49
X085-3 Buitenom 87 Rutten 1. NCW
Aantal trekkingen: 10.000 Gemiddelde
—1200
e
3.045
Mediaan
e
3.001
Standaarddeviatie
e
20.301
Minimum
e
-60.457
Maximum
e
72.115
Bandbreedte
e
132.572
Gem. standaardfout
-------- NCW
-------- Percentiel A
---------Percentiel B