CConstaterende datNissewaard
Koppel je AI →
Document · PDF

Hoofdrapport Houweling (Def.); Bijlage 2

Commissie Bestuur 11 juni 2024, gemeente NissewaardBij agendapunt: Evenementen6.310 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Rapport Betreft: Periode:

Fase 4 Project nieuw evenemententerrein Spijkenisse-Sportpark Oostbroek juni 2023 t/m oktober 2023

INHOUD 1. Inleiding 2. Indeling terrein 3. Routing algemeen 3a. Routing calamiteiten 3b. Verbrede begin Plaatweg 3c. Bereikbaarheid sportverenigingen 3d. Parkeren, Kiss & Ride 3e. Fietsenstalling 3f. Gewenning 4. Grondwerk, asfalt & gebroken puin 5. Hekwerk & poorten 6a. Elektra 6b. Terreinverlichting 7. Water & Afvoer 8a. Bezoekersaantallen & DIM ICE toepassing 8b. Berekeningen nooduitgangen 9. Aanpassingen infrastructuur terrein 10. Financiële ramingen 10a. Variant 1 10b. Variant 2 10c. Meerjarig onderhoudsplan 11. Fasering aanleg infrastructuur Bijlage 1a Bijlage 1b Bijlage 1c Bijlage 2 Bijlage 3 Bijlage 4 Bijlage 5 Bijlage 6 Bijlage 7 Bijlage 8a Bijlage 8b Bijlage 9 Bijlage 10 Bijlage 11 Bijlage 12 Bijlage 13 Bijlage 14

pag. 2 pag. 3 pag. 3 pag. 4 pag. 4 pag. 4 pag. 5 pag. 5 pag. 5 pag. 5 pag. 6 pag. 6 pag. 7 pag. 7 pag. 8 pag. 9 pag. 9 pag. 10 pag. 10 pag. 10 pag. 11 pag. 11,12,13,14,15,16,17

: Tekening routing Sportpark Oostbroek : Tekening evenementen terrein Sportpark Oostbroek : Tekening evenementen terrein aangepast; +/- 10.000 bezoekers : Tekening Grondwerk, asfalt & gebroken puin : Tekening Hekken & Poorten : Tekening Elektra & terreinverlichting : Tekening Water & Afvoer : Tekening DIM ICE : Tekening Nooduitgangen : Nummering aanpassingen infrastructuur deel 1 : Nummering aanpassingen infrastructuur deel 2 : Beschrijving aanpassingen infrastructuur : Financiële raming Variant 1 : Financiële raming Variant 2 : Tekening NUTS-elektra : Tekening NUTS-water : Tekening NUTS-afvoer

1

1. INLEIDING Dit rapport is het resultaat van het onderzoek en uitwerking van Fase 4. Na de afronding van Fase 1,2 & 3 (Bestuursopdracht 21CA00316) in combinatie met diverse gesprekken en aanpassingen in opdracht van Ilse van Zweden (ambtelijk opdrachtgever), Raymond van der Sluis (ambtelijk opdrachtnemer). In dit rapport is de volgende locatie uitgewerkt: Sportpark Oostbroek. Op deze locatie is een evenemententerrein uitgewerkt met als uitgangspunt: “de meest ideale situatie” gezien de ligging en huidige omstandigheden. Er wordt hierbij geen rekening gehouden met lopende bruikleen of overeenkomsten. Er zal dus rekening gehouden moeten worden met mogelijke aanpassingen en/of afspraken met sportverenigingen als de plaatsbepaling definitief wordt. In het plan is rekening gehouden met “dubbelfuncties” wat inhoudt dat bijvoorbeeld een huidig voetbalveld bij een evenement ook ingezet kan worden als een deel van het evenemententerrein maar ook bespeelbaar blijft als er geen evenementen plaatsvinden. Vanuit de opdracht is meegegeven het terrein geschikt te maken voor specifieke evenementen zoals een jaarlijkse kermis, een evenement met tenten, Under the Bridge festival, een ijsbaan, etc. Specifieke namen van evenementen zoals Under the Bridge laten het geheel meer leven omdat het al bestaat maar dit evenement is wat betreft opzet niet veel anders dan een ander festival en/of concert.

Naast deze specifieke wensen is het terrein zo ingericht dat een breed scala aan andere evenementen hier ook plaats kunnen vinden zonder grote aanpassingen en/of concessies. Uitgewerkt zijn alle nutsvoorzieningen, infrastructuur, wegen, vluchtplan en veiligheidseisen (DIMICE principe) volgens de richtlijnen van de veiligheidsregio. Het DIM-ICE principe wordt toegepast en is een systeem om het aantal bezoekers te bepalen op een evenement terrein t.o.v. de veiligheid. DIM-ICE is ontwikkeld door Event Safety Institute (ESI) en wordt op Europees niveau gebruikt als maatstaf. Het te ontwikkelen terrein zal praktisch en aantrekkelijk gemaakt moeten worden door het aanbrengen van voldoende basisfaciliteiten (verharde paden, basishekken, elektra, water, afvoer). Hiermee is het organiseren van eigen evenementen een stuk makkelijker en overzichtelijker en vergroot je de kans op ondernemers die iets willen organiseren op het terrein. Ook zullen de kosten per evenement naar beneden gaan omdat een aantal basisfaciliteiten al aanwezig zijn. Als gemeente kun je keuzes maken in welke mate je een initiatief belangrijk vindt en wilt steunen door faciliteiten gratis aan te bieden en bij andere evenementen, bijvoorbeeld die een commercieel belang hebben, kosten te berekenen voor de aangeboden faciliteiten. Op deze manier kun je een gedeelte van de investeringen terugverdienen.

Na het ontwerp van het nieuw te realiseren evenemententerrein is er een overzicht gemaakt met alle aan te passen onderdelen zoals grond- en groenwerk, aan te leggen asfaltstroken en verhardingen, elektra, water, afvoer, etc. Ingenieursbureau Geo Infra bv uit Oud Gastel is hierbij betrokken en heeft een financiële raming opgesteld. Het mag duidelijk zijn dat deze ramingen een houdbaarheidsdatum hebben. Tot slot is de gewenste fasering opgesteld om het evenemententerrein in fases te realiseren en zo de kosten te spreiden over een gewenste periode.

2

2. INDELING TERREIN Over de indeling van de beschikbare vierkante meters is goed nagedacht, het is niet zomaar tot stand gekomen en er zijn bewuste keuzes gemaakt. Eventuele wijzigingen hebben vaak meerdere consequenties op delen van het plan. Zo is de routing voor veiligheidsdiensten en nooduitgangen in grote mate bepalend en cruciaal. Maar ook de bereikbaarheid van de sportvereniging, bereikbaarheid van de backstage voor de artiesten en AV-materiaal. Verhardingen voor leveranciers die hun materiaal moeten kunnen afzetten zonder dat ze vast komen te zitten bij nat weer en om te voorkomen dat er altijd kostbare rijplaten gelegd moeten worden. Er is gekeken naar bestaande wegen en verhardingen waardoor er zo min mogelijk asfalt of gebroken puin aangelegd hoeft te worden om de kosten zoveel mogelijk te drukken. Ook is uiteraard meegenomen dat hoe meer groen er kan blijven staan des te beter, dit om het groen in stand te houden alsook de sfeer die dit ten goede komt. Zoveel mogelijk is gekeken om het groen in te zetten als natuurlijke afrastering. Ook zijn de hekken die nog niet zo lang geleden geplaatst zijn rond het “hondenveld”, voetbalveld en Padelbanen, zoveel mogelijk in stand gehouden of hergebruikt door verplaatsing.

Om dure en milieuonvriendelijke (door het zware transport) rijplaten zoveel mogelijk te voorkomen is in de meeste gevallen gekozen voor de goedkoopste oplossing; gebroken puin. Echter is dit op sommige plaatsen minder wenselijk zoals bij de entree en uitgang waar op piekmomenten veel publiek loopt en op plaatsen waar flightcases en trolleys moeten kunnen rijden. Hier is gekozen voor asfalt. Bestaande lichtmasten van de voormalige golfafslag worden gedeeltelijk hergebruikt. Ook zijn elektra-, water- en afvoeraansluitingen zoveel mogelijk in één lijn geplaatst om veel bochtenwerk en dus strekkende meters te voorkomen. En niet in de laatste plaats is er rekening gehouden met “dubbelfuncties” zodat verenigingen niet of minimaal hoeven in te leveren of te verplaatsen. Alsook een variant om de bereikbaarheid van de sportverenigingen optimaal te houden in combinatie met de calamiteitenroute tijdens evenementen. 3. ROUTING ALGEMEEN Het terrein heeft wat betreft ligging meerdere voordelen. Zo is het relatief dichtbij het centrum en daardoor goed bereikbaar met het openbaar vervoer, lopend of met de fiets. Daarnaast ligt het terrein relatief afgelegen wat weer zijn voordelen heeft m.b.t. (geluids-) overlast voor omwonenden. De drukke kruising met de Groene Kruisweg is niet de meest ideale situatie m.b.t.

veiligheid, hier zullen we er niet aan ontkomen om bij grote evenementen verkeersregelaars in te zetten. Ook kun je via (social) media bezoekers van een desbetreffend evenement wijzen op wegen waar je de Groene Kruisweg niet voor hoeft over te steken. Zo zijn daar het tunneltje aan het einde van de Tramdijk en het bruggetje in het verlengde van de Tulpstraat die in de communicatie kunnen worden meegenomen als meest veilige route voor (jonge) bezoekers. De ontsluiting vanaf het Sportpark naar de Groene Kruisweg toe is niet meegenomen in dit plan echter is dit wel een knelpunt van het huidige Sportpark Oostbroek. De aanpassing van de routing begint bij het begin van de Plaatweg. In de tekening (Bijlage 1a) zijn de verschillende routes voor de verschillende gebruikers ingetekend. Niet ieder evenement heeft dezelfde piekdruktes. Zo is een kermisbezoek veel meer verspreid over de openingstijden dan een concert of festival met een specifieke aanvangstijd. Dit betekent dat bijvoorbeeld bij een kermis ook de sportvelden doordeweeks goed bereikbaar zullen blijven zonder extra acties. Op de piekdagen/-uren, welke over het algemeen in de weekenden en later

3

op de dag zullen plaatsvinden kunnen verkeersregelaars worden ingezet en met doorrijkaarten worden gewerkt zodat de sportvelden toch bereikbaar blijven. 3a. ROUTING CALAMITEITEN Zoals aangegeven willen we bij zoveel mogelijk evenementen de sportvelden toegankelijk houden voor hun bezoekers. Bij het ene evenement zal dat makkelijker gaan dan bij het andere evenement. Dit zal per evenement bekeken moeten worden. De twee calamiteitenroutes die nu bepaald zijn zullen gelden voor de grotere evenementen. Het kan ook zo zijn dat een organisator door bepaalde redenen een andere indeling maakt, dit zal uiteraard altijd in vooroverleg gaan met de hulpdiensten en onderbouwd moeten worden met een goed veiligheidsplan. Het uitgangspunt is om de calamiteitenroute vrij te houden van de in- en uitgaande publieksstroom. Bij de ingaande publieksstroom is het zaak het lopende publiek te scheiden van de rijbaan. Dit houdt in dat de Plaatweg verbreed moet worden met een looppad met afscheiding of een extra rijbaan. Tijdens de grotere evenementen zal er in het veiligheidsplan een procedure moeten worden opgenomen om bij een calamiteit de weg af te sluiten aan het begin van de Plaatweg, door verkeersregelaars/ security en bij de uitgang van het evenemententerrein met behulp van verkeersregelaars/ security om het publiek de looproute-uit (zie Bijlage 1a) te laten volgen.

De calamiteitenroute 1 & 2 zijn onofficieel doorgenomen met de juiste diensten. Het mag voor zich spreken dat bij werkelijke uitvoering van dit plan deze diensten meegenomen worden met een officiële toetsing. De werkelijke vergunningsaanvraag zal uiteraard per evenement bekeken worden. 3b. VEBREDE BEGIN PLAATWEG In het plan is variant 1 (zie hoofdstuk 10a & Bijlage 10) meegenomen waar de Plaatweg vanaf de Groene Kruisweg tot aan de ingang van de parkeerplaatsen van de Tennisvereniging/De Scouts wordt verbreed met een extra rijbaan. Deze variant zou de meest ideale situatie zijn, aangezien je dan met zo min mogelijk factoren te maken krijgt. Door het verbreden van de Plaatweg met een hele rijbaan creëren we een vrije calamiteitenroute waardoor het aantal bezoekers behoorlijk opgeschaald kan worden en de sportgelegenheden tijdens een evenement grotendeels bereikbaar kunnen blijven. Variant 2, zonder de verbreding van een extra rijbaan maar met een breed loop-/fietspad dat kan worden ingezet tijdens evenementen als looppad en op de andere momenten als fietspad. De bereikbaarheid van de sportgelegenheden tijdens een evenement zal bij deze variant beperkter zijn dan bij variant 1. Variant 2 is uitgewerkt om inzicht te geven in het verschil in kosten van de aanleg. (zie hoofdstuk 10b & Bijlage 11) 3c.

BEREIKBAARHEID SPORTVERENIGINGEN In de tekening (Bijlage 1a) is met de gele pijl aangegeven wat de “sportroute” is. De indeling van het hele evenemententerrein is zo ingericht dat in principe alle verenigingen bereikbaar zijn met een voertuig. Zoals eerder vermeld is het aantal bezoekers per evenement verschillend als ook de piekmomenten. Zo zullen bijvoorbeeld een ijsbaan en kermis op de meeste momenten prima gecombineerd kunnen worden met 100% toegankelijkheid van de sportverenigingen.

4

3d. PARKEREN, KISS & RIDE Bij grote evenementen zullen de parkeerplaatsen aan het begin van de Plaatweg (tegenover de atletiekvereniging) komen te vervallen, dit zal de calamiteitenroute worden. Ook de parkeergelegenheden van de tennisvereniging en de rugbyvereniging zullen komen te vervallen bij evenementen. Zij kunnen mogelijk gedeeltelijk gebruik maken van de parkeergelegenheden bij de Sportschool Gelderblom en (bij droog weer) op het aansluitende grasveld. Parkeren voor bezoekers van grote evenementen is niet mogelijk. Voor kleinere evenementen kan bekeken worden of er op sommige tijden gebruik gemaakt kan worden van de parkeerplaatsen van de twee voetbalverenigingen maar dit zal per evenement bekeken moeten worden. Mogelijkheden voor een zogenaamde Kiss & Ride zijn er wel maar zullen ook per evenement bekeken moeten worden. 3e. FIETSENSTALLING De mogelijkheid voor fietsenstallingen zijn er genoeg, deze zijn niet specifiek ingetekend omdat ieder evenement deze weer ergens anders zal positioneren. Bij een eventuele kermis kan een tijdelijke fietsenstalling geplaatst worden aan de Plaatweg. Under the Bridge en een gelijksoortig evenement kan doordat het beschikbare terrein nu groter wordt bijvoorbeeld een deel van het grasveld van de rugbyverenging gebruiken, etc. 3f.

GEWENNING Natuurlijk is het fijn om als bezoeker in de buurt te parkeren van een evenement maar er zijn legio evenementen niet bereikbaar met de auto of waar de parkeerplaatsen op een kwartier lopen liggen. Het is een kwestie van gewenning. Als Sportpark Oostbroek bekend komt te staan als hét evenemententerrein van Spijkenisse dan wordt het ook een gegeven dat je kunt parkeren in de parkeergarages in het centrum, bij het zwembad of elders, maar niet naast het evenemententerrein zelf. 4. GRONDWERK, ASFALT & GEBROKEN PUIN Zie bijlage 2. Veel vierkante meters van het ingerichte terrein hebben al een gunstige ondergrond. Het is al verhard of het wordt op het moment gebruikt als sportveld waardoor er al drainage aanwezig is. Op een tweetal plaatsen ontkomen we niet aan een aanpassing van de ondergrond. a. Het gedeelte bij de voormalige golfafslag zal er drainage moeten komen aangezien deze bij nat weer erg drassig wordt. b. Het gedeelte naast de tennisvereniging en voor de padelbanen, hier ligt nu gravel maar bij regenval blijven er grote plassen staan. Hier zal bestrating, in de vorm van bv. Hydro Lineo, moeten komen voor een goede afvoer. Gras heeft de voorkeur voor het geheel maar gezien de dubbele functie als parkeerterrein is bestrating logischer.

Er is gekozen om zo min mogelijk met asfalt te werken om de kosten te drukken, op de plekken waar wel transport nodig is maar asfalt niet noodzakelijk, is gekozen voor gebroken puin. Groot nadeel van gebroken puin is echter wel dat flightcases, containers, pompwagens, (horeca-) trolleys etc. hier niet overheen kunnen rijden waardoor het niet praktisch en gebruiksvriendelijk is.

5

Under the Bridge Het evenement Under the Bridge maakte in hun vorige edities gebruik van verschillende area’s, ook hier is weer rekening mee gehouden. Ook werden er rijplaten ingezet om met zware voertuigen materiaal en producten op de juiste plaats af te zetten. Bij de indeling is er rekening mee gehouden dat verhardingen zijn geplaatst op de strategische en logische plekken. Event met tenten Een eventueel evenement met tenten gaat net als bij het verhaal hiervoor profijt hebben van de strategisch aangelegde verhardingen in de backstage en bij de entree. Kermis Bij de kermis draaien we als het ware het terrein om. De verharde paden die bij een concert of festival als backstage dienen worden nu de buitenlooppaden voor het publiek. In het midden kunnen de attracties staan, aangevuld met publiekspaden over het gras. Concert/ Festival/ IJsplein Een te organiseren concert, festival of bijvoorbeeld ijsplein heeft in grote lijnen dezelfde basisopstelling en verhardingen nodig als een evenement met tenten of een Under the Bridge festival.

5. HEKWERK & POORTEN Het hekwerk is in het plan zodanig geplaatst (Bijlage 3) dat het hele evenementen terrein omhekt is of in ieder geval aansluit op bestaand hekwerk of bestaande groenstroken en/of sloten. Ook is gekeken naar hekwerk dat recent is geplaatst zodat die kan blijven staan en/of om te verplaatsen zodat er geen eerder gemaakte kosten verloren gaan. Het hekwerk om o.a. backstage, horeca en andere obstakels af te schermen van publiek is per evenement verschillend en dus niet raadzaam om dit standaard mee te nemen in de plannen. Zo zal de hekkenlijn van een kermis niet overeenkomen met de hekkenlijn van een muziekevenement. Doordat het terrein in dit plan volledig omhekt wordt, worden er per evenement aanzienlijke kosten bespaard. 6a. ELEKTRA In de elektratekening (Bijlage 4) zijn 3x 125A en 12x 63A elektrapunten ingetekend. Deze punten zijn verdeeld over het hele terrein zodat er tijdens een evenement niet tientallen meters kabels aangelegd hoeven te worden waardoor kosten worden bespaard. Ook het inzetten van aggregaten wordt hiermee voorkomen of in ieder geval tot het minimale teruggebracht. Wat weer kosten bespaart en niet in de laatste plaats beter is voor het milieu. Er moet goed gekeken worden naar de gelijktijdigheid en het piekvermogen, aangezien de 63A punten bij de meeste evenementen zeker niet vol belast hoeven te worden.

Bij een grote kermis zal dit een ander verhaal zijn. Een goede middenweg tussen kosten en maximale belastbaarheid per aansluiting is gewenst. In het plan is uitgegaan van zo goed als volledige gelijktijdige vermogensbelasting. De piekbelasting is echter per evenement verschillend. Zie bijlage 12 voor de positie waar nu een transformatorhuis staat voor het gebied.

6

Under the Bridge In iedere area waar een podium is gepland zijn backstage elektriciteitsaansluitingen ingepland. Ook bij de bars, food, toiletten en ingang zijn de benodigde aansluitingen geplaatst. Event met tenten Uiteraard afhankelijk van de grootte van het event zitten de elektriciteitsaansluitingen op de gewenste strategische plaatsen. Kermis Een kermis vraagt op veel verschillende plaatsen behoorlijke vermogens voor de attracties. Hier is rekening mee gehouden. Concert/ Festival/ IJsplein Een te organiseren concert, festival of bijvoorbeeld ijsplein heeft in grote lijnen dezelfde basisopstelling en vermogens nodig als een evenement met tenten of een Under the Bridge festival. 6b. TERREINVERLICHTING Zie bijlage 4. Op het voormalige golfafslag veld worden 4 masten hergebruikt, hier worden per mast 4 x 100 watt LED-armatuur in gemonteerd. Op het overige terrein worden vijf nieuwe lichtmasten geplaatst van 18 meter hoog met eveneens 4x 100 watt LED-armatuur. Aan iedere mast komt een afsluitbare schakelaar zodat per deel van het terrein het licht kan worden uit- en aangeschakeld. Op het rugbyveld kan gebruik worden gemaakt van de bestaande masten. 7. WATER & AFVOER In de water- en afvoertekening (Bijlage 5) zijn 9 wateraansluitingen en -afvoeren ingetekend. Bij de ingetekende toiletten komen DN 50 wateraansluitingen. De overige wateraansluitingen worden uitgevoerd in ¾” maat.

Deze punten zijn verdeeld over het hele terrein zodat er tijdens een evenement niet tientallen meters slangen en afvoeren en/of septictanks aangelegd hoeven te worden waardoor kosten worden bespaard. Groot voordeel is ook dat er naar wens met toiletcabins gewerkt kan worden i.p.v. de relatief onhygiënische “dixies”. Zie bijlage 13 voor de positie waar nu een hoofdwaterleiding loopt. Zie bijlage 14 voor de positie waar nu een hoofdriool loopt. Under the Bridge Op de meest logische plaatsen waar bars, food, toiletten voor publiek en backstage worden geplaatst zijn de aansluitingen ingepland. Event met tenten Op de meest logische plaatsen waar bars, food, toiletten voor publiek en backstage worden geplaatst zijn de aansluitingen ingepland. Kermis Verdeeld over het terrein zijn de aansluitingen te vinden waardoor op verschillende locaties toiletten en horeca geplaatst kunnen worden. Concert/ Festival/ IJsplein Een te organiseren concert, festival of bijvoorbeeld ijsplein heeft in grote lijnen dezelfde basisopstelling en aansluitingen nodig als een evenement met tenten of een Under the Bridge festival

7

8a. BEZOEKERS AANTALLEN & DIM ICE TOEPASSING Om het aantal bezoekers te bepalen is het schema gebruikt van Event Safety Institute (ESI). Dit schema maakt deel uit van het DIM-ICE principe. Zoals af te lezen valt in onderstaand schema laat het terrein wat betreft de beschikbare vierkante meters een gemiddeld aantal bezoekers van ruim 27.000 bezoekers toe. Echter is dit voor dit terrein niet realistisch. Dit heeft te maken met de ligging van de verschillende velden en de routing daarnaartoe. De smalste doorgangen zijn bepalend, in dit geval geldt dit voor de entree en de doorlopen van het ene veld naar het andere. Daarnaast zal met deze aantallen bezoekers de calamiteitenroute zich teveel ongewenst kruisen met de publieksstroom. De calamiteitenroute en DIM-ice zijn onofficieel doorgenomen met de betrokken veiligheidsdiensten. Het mag voor zich spreken dat bij werkelijke uitvoering van dit plan deze diensten meegenomen worden met een officiële toetsing. De werkelijke vergunningsaanvraag zal uiteraard per evenement bekeken worden. Voor dit nieuw in te delen terrein moet een publieksaantal van tussen de 12.000 en 14.000 bezoekers realistisch zijn. Zie tekening publieksdichtheid (Bijlage 6) voor de verdeling van het evenemententerrein in de juiste sectoren. Berekening per m2 per sector (volgens ESI) Sector m2 Minimaal Maximaal aantal aantal personen personen per m2 per m2 A B C D E

486 1.652 922 2.430 18.352

4 3 2 1 0,5

5 4 3 1,5 1

Totaal minimaal aantal personen Totaal maximaal aantal personen Totaal gemiddeld aantal personen

Minimaal aantal personen per sector

Maximaal aantal personen per sector

Gemiddeld aantal personen per sector

1.944 4.956 1.844 2.430 9.176

2.430 6.608 2.766 3.645 18.352

2.187 5.782 2.305 3.037,5 13.764

20.350 33.801 27.075

Maximaal aantal bezoekers dat we toelaten op het festivalterrein: 14.000 Weetje: De hulpdiensten geven op dit moment op het huidige terrein een vergunning af voor het Under the Bridge Festival voor 6000 bezoekers gelijktijdig en 7000 bezoekers over het hele evenement.

8

8b. BEREKENINGEN NOODUITGANGEN Zie bijlage 7. Nummer/ symbool

Doorgangen

Breed

0 1 2 3 4 5 6 7 8 UIT

Ingang Nooduitgang Nooduitgang Nooduitgang Nooduitgang Nooduitgang Nooduitgang Nooduitgang Nooduitgang Uitgang

5 9 3 5 5 5 5 5 5 9

meter meter meter meter meter meter meter meter meter meter

Totaal breedte (nood) uit-/ingang

56 meter

Ontruimingsberekening NEN-EN 13200:7 83 personen/ per meter/ per minuut Maximale vluchttijd 8 min. of korter Ontruiming bij 14.000 personen

Minimaal: 3 minuut en 10 seconden

9. AANPASSINGEN INFRASTRUCTUUR TERREIN Om het plan zoals te zien is in Bijlage 1b. uit te voeren zijn er aanpassingen aan de infrastructuur en toevoegingen op het terrein nodig. In Bijlage 8a, b & 9 is een overzicht te vinden met nummers die te herleiden zijn naar de uit te voeren aanpassingen. Ingenieursbureau Geo Infra bv uit Oud Gastel, die meerdere projecten in Spijkenisse heeft gedaan/ doet heeft hier een financiële raming voor gemaakt.

9

10. FINANCIËLE RAMINGEN Er is gekozen voor twee varianten om een inzicht te geven in het prijsverschil. Doordat er om een fasering is gevraagd (zie hoofdstuk 11) is alles per onderdeel berekend. Dit resulteert erin dat over ieder onderdeel o.a. gerekend is met 10% “onvoorzien” en 5% “nader te detailleren”. Ook zijn de “engineeringskosten” 15% per onderdeel. Het mag duidelijk zijn dat als het gehele project in één keer uitgevoerd zou worden hier lagere percentages voor gerekend gaan worden en dat de engineeringskosten bij het ene deel lager zijn (bv. plaatsen van hekken) dan bij de meer complexe werkzaamheden (bv. elektra). Dit geldt ook voor de uitvoerkosten. Een aannemer die transporten en werkzaamheden kan combineren is goedkoper uit dan ieder onderdeel op een ander moment. Hierbij een extra toelichting op beide varianten: - Er zijn geen zettingsberekeningen van het gebied t.b.v. de rijbaanverbredingen, verleggen parkeerplaatsen etc. Er is hierdoor niet gerekend met voorbelasting, lichte ophoogmaterialen etc. - Er zijn in deze fase van het project geen onderzoeken naar milieukundige bodemkwaliteit, puin of asfaltonderzoek gedaan. - Onderzoeken m.b.t. de omgeving zoals een Flora en Fauna onderzoek, archeologisch onderzoek etc. zijn nog niet uitgevoerd. - M.b.t.

de elektriciteitsaansluiting (Bijlage 10&11, tabblad 20,) is de realiseerbaarheid afhankelijk van capaciteit op het netwerk. Deze staan op het moment onder druk. M.b.t. de realisatie van de grote elektriciteitsaansluiting en transformator is de termijn bij de netbeheerder een aandachtspunt (op het moment ca. 2 jaar bij grote projecten). - M.b.t. het meerjarig onderhoudsplan is tabblad 23 (zie Bijlage 10&11) opgenomen met hierin een omschrijving van de benodigde onderhoudseisen. Omdat de kosten hiervoor moeilijk te vertalen zijn naar de budgetraming zijn er m.b.t. het onderhoudsplan alleen basisprijzen genoemd. - Alle bedragen in de overzichten zijn excl. btw.

10a. VARIANT 1 Variant 1 (zie Bijlage 10) De sportverenigingen blijven tijdens de evenementen zo goed als bereikbaar met hier en daar een uitzondering op piekmomenten bij evenementen > 10.000 bezoekers. Uitgaande van een compleet evenemententerrein met alle gewenste faciliteiten. Totale raming van alle posten: € 2.613.700, 10b. VARIANT 2 Variant 2 (zie Bijlage 11) De sportverenigingen blijven tijdens de grotere evenementen beperkt bereikbaar, dit afhankelijk van de grootte van het evenement en de dagen/ tijden. Uitgaande van een compleet evenemententerrein met alle gewenste faciliteiten. Totale raming van alle posten: € 2.188.350, -

10

10c. MEERJARIG ONDERHOUDSPLAN M.b.t. het meerjaren onderhoudsplan is tabblad 23 (zie Bijlage 10&11) opgenomen met een omschrijving van de benodigde onderhoudseisen. Omdat de kosten hiervoor moeilijk te vertalen zijn naar de budgetraming zijn er m.b.t. het onderhoudsplan alleen basisprijzen genoemd. 11. FASERING AANLEG INFRASTRUCTUUR De wens is uitgesproken om een fasering aan te brengen in de werkzaamheden die leiden tot een compleet evenemententerrein zoals in dit plan is uitgewerkt, dit om de kosten te spreiden. Zoals gezegd is de financiële uitwerking te splitsen in alle losse posten en delen van het terrein. Om het niet te onoverzichtelijk en complex te maken gaan we uit van 5 fases. Zie bijlage 1c. voor de versie met +/- 10.000 bezoekersaantallen. Er zijn uiteraard verschillende varianten mogelijk, de meest voor de hand liggende is uitgewerkt. Note: Fase 1 is gesplitst in 1a en 1b. Fase 1b is een meerprijs op Fase 1a wanneer er gekozen wordt voor de duurdere extra rijbaan t.o.v. een breed loop-/ fietspad. De posten die benoemd worden in het overzicht zijn terug te vinden in Bijlage 8a,8b en 9. Let op: Door het terrein in fases aan te pakken gaat de DIM ICE procedure niet meer op zoals in hoofdstuk 8 is uitgewerkt en daardoor zullen de maximale bezoekersaantallen opnieuw bekeken moeten worden.

11

Fase 1a Samenvatting 1 Toegangsweg verbrede met (fiets-)looppad. Post 1b Let op: Sportverenigingen beperkt bereikbaar, tijdens grote evenementen. Let op: Tot +/- 10.000 bezoekers aantallen 2 Realiseren van nooduitgang 1 en de nieuwe uitgang van het evenemententerrein. Let op: Voetbalvelden afgesloten als parkeerterrein tennisvereniging is afgesloten. 3 Hek verplaatsen langs voetbalveld en tussen “hondenveld” en parkeerplaats tennisvereniging. Post 4,5,7,8 4 Verbrede bocht en 50 meter fietspad Oude Maaspad tbv Calamiteitenroute 2 & backstageroute Post 17,18 5 Gravelstrook C Post 19 6 Doorgang door groennstrook (+/- 8 meter) Oude Maaspad naar evenemententerrein Post 14

Primaire kosten

€

243.039,49

Overige kosten

€

158.760,51

Totale kosten

€

401.800,00

Inschrijfstaat Primaire kosten

Directe kosten 1

Toegangsweg verbrede met (fiets-)looppad. Post 1b

2

Realiseren van nooduitgang 1 en de nieuwe uitgang van het evenemententerrein.

€

155.670,56

3 4

Hek verplaatsen langs voetbalveld en tussen “hondenveld” en parkeerplaats tennisvereniging. Post 4,5,7,8

€

62.791,95

Verbrede bocht en 50 meter fietspad Oude Maaspad tbv Calamiteitenroute 2 & backstageroute Post 17,18

€

10.209,98

5

Gravelstrook C Post 19

€

11.767,00

6

Doorgang door groennstrook (+/- 8 meter) Oude Maaspad naar evenemententerrein Post 14

€

2.600,00

Subtotaal

€

243.039,49

Totaal directe kosten

€

243.039,49

Indirecte kosten 9 STAARTPOSTEN 91 Eenmalige kosten 910010

Inrichten en opruimen werkterrein

PERCENTAGE

0,50% €

1.215,20 €

1.215,20

910020

Revisie werkzaamheden (incl. inmeten en digitaal verwerken)

PERCENTAGE

0,50% €

1.215,20 €

1.215,20

910030

Opstellen plannen, communicatie, landmeetkundige werkzaamheden, verkeersmaatregelen, voorzieningen PERCENTAGE etc.

0,50% €

1.215,20 €

1.215,20

920010

Uitvoeringskosten incl. kwaliteitsborging

PERCENTAGE

5,00% € 12.151,97 €

12.151,97

920020

Algemene kosten

PERCENTAGE

5,00% € 12.151,97 €

12.151,97

920030

Winst en risico

PERCENTAGE

2,00% €

4.860,79 €

4.860,79

Stelpost (diverse)

PERCENTAGE

5,00% € 12.151,97 €

12.151,97

960010

Bijdrage RAW-systematiek (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

364,56 €

960020

Bijdrage Fonds Collectief Onderzoek GWW (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

364,56 €

364,56

€

45.691,42

€

288.730,91

43.309,64

92 Staartkosten

95 Stelposten 950010

96 Bijdragen

Totaal indirecte kosten Totaal primaire kosten

364,56

Bijkomende kosten Engineeringskosten Engineeringskosten

PERCENTAGE

15,00%

€

Vergunningen

PERCENTAGE

1,00%

€

2.887,31

Kosten t.g.v. Nuts (Aan- en omleggen kabels en leidingen)

PERCENTAGE

5,00%

€

14.436,55

Overige kosten

Totaal bijkomende kosten Totaal primaire en bijkomende kosten

€

60.633,49

€

349.364,41

Budgettair onvoorzien Budgettair onvoorzien % over de basisraming)

PERCENTAGE

10,00%

€

34.936,44

Nader te detailleren % over de basisraming

PERCENTAGE

5,00%

€

17.468,22

Totaal budgettair onvoorzien Sub-totaal:

Aannemingssom totaal excl. BTW

€

12

52.404,66 401.769,07

€

401.800,00

Fase 1b Samenvatting 1 Toegangsweg verbrede met extra rijbaan Post 1. Sportverenigingen bereikbaar, tijdens de meeste evenementen. Let op: Is een Meerprijs t.o.v. Fase 1a Let op: Tot +/- 10.000 bezoekers aantallen 2 Bochtverbreding Plaatweg tbv extra rijbaan Post 2 3 Rijbaanverbreding incl. damwand Post 3 Let op: Voetbalvelden afgesloten als parkeerterrein tennisvereniging is afgesloten. Primaire kosten

€

257.274,83

Overige kosten

€

168.075,17

Totale kosten

€

425.350,00

Inschrijfstaat Primaire kosten

Directe kosten 1

Toegangsweg verbrede met extra rijbaan Post 1.

€

2

Bochtverbreding Plaatweg tbv extra rijbaan Post 2

€

66.299,48 18.060,20

3

Rijbaanverbreding incl. damwand Post 3

€

172.915,15

Subtotaal

€

257.274,83

Totaal directe kosten

€

257.274,83

Indirecte kosten 9 STAARTPOSTEN 91 Eenmalige kosten 910010

Inrichten en opruimen werkterrein

PERCENTAGE

0,50% €

1.286,37 €

1.286,37

910020

Revisie werkzaamheden (incl. inmeten en digitaal verwerken)

PERCENTAGE

0,50% €

1.286,37 €

1.286,37

910030

Opstellen plannen, communicatie, landmeetkundige werkzaamheden, verkeersmaatregelen, voorzieningen PERCENTAGE etc.

0,50% €

1.286,37 €

1.286,37

920010

Uitvoeringskosten incl. kwaliteitsborging

PERCENTAGE

5,00% € 12.863,74 €

12.863,74

920020

Algemene kosten

PERCENTAGE

5,00% € 12.863,74 €

12.863,74

920030

Winst en risico

PERCENTAGE

2,00% €

5.145,50 €

5.145,50

Stelpost (diverse)

PERCENTAGE

5,00% € 12.863,74 €

12.863,74

960010

Bijdrage RAW-systematiek (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

385,91 €

960020

Bijdrage Fonds Collectief Onderzoek GWW (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

385,91 €

385,91

€

48.367,67

€

305.642,50

45.846,37

92 Staartkosten

95 Stelposten 950010

96 Bijdragen

Totaal indirecte kosten Totaal primaire kosten

385,91

Bijkomende kosten Engineeringskosten Engineeringskosten

PERCENTAGE

15,00%

€

Vergunningen

PERCENTAGE

1,00%

€

3.056,42

Kosten t.g.v. Nuts (Aan- en omleggen kabels en leidingen)

PERCENTAGE

5,00%

€

15.282,12

Overige kosten

Totaal bijkomende kosten Totaal primaire en bijkomende kosten

€

64.184,92

€

369.827,42

Budgettair onvoorzien Budgettair onvoorzien % over de basisraming)

PERCENTAGE

10,00%

€

36.982,74

Nader te detailleren % over de basisraming

PERCENTAGE

5,00%

€

18.491,37

Totaal budgettair onvoorzien

€

Sub-totaal:

55.474,11 425.301,54

Aannemingssom totaal excl. BTW

€

13

425.350,00

Fase 2 Samenvatting 1 Realiseren verharde paden (m.u.v. huidige “golfafslag-terrein”) Post 5,13,15,16 Let op: Tot +/- 10.000 bezoekers aantallen Primaire kosten

€

45.637,98

Overige kosten

€

29.812,02

Totale kosten

€

75.450,00

Inschrijfstaat Primaire kosten

Directe kosten Realiseren verharde paden (m.u.v. huidige “golfafslag-terrein”) Post 5,13,15,16

€

45.637,98

Subtotaal

€

45.637,98

Totaal directe kosten

€

45.637,98

1

Indirecte kosten 9 STAARTPOSTEN 91 Eenmalige kosten 910010

Inrichten en opruimen werkterrein

PERCENTAGE

0,50% €

228,19 €

228,19

910020

Revisie werkzaamheden (incl. inmeten en digitaal verwerken)

PERCENTAGE

0,50% €

228,19 €

228,19

910030

Opstellen plannen, communicatie, landmeetkundige werkzaamheden, verkeersmaatregelen, voorzieningen PERCENTAGE etc.

0,50% €

228,19 €

228,19

920010

Uitvoeringskosten incl. kwaliteitsborging

PERCENTAGE

5,00% €

2.281,90 €

2.281,90

920020

Algemene kosten

PERCENTAGE

5,00% €

2.281,90 €

2.281,90

920030

Winst en risico

PERCENTAGE

2,00% €

912,76 €

912,76

Stelpost (diverse)

PERCENTAGE

5,00% €

2.281,90 €

2.281,90

960010

Bijdrage RAW-systematiek (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

68,46 €

68,46

960020

Bijdrage Fonds Collectief Onderzoek GWW (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

68,46 €

68,46

€

8.579,94

€

54.217,92

8.132,69

92 Staartkosten

95 Stelposten 950010

96 Bijdragen

Totaal indirecte kosten Totaal primaire kosten

Bijkomende kosten Engineeringskosten Engineeringskosten

PERCENTAGE

15,00%

€

Vergunningen

PERCENTAGE

1,00%

€

542,18

Kosten t.g.v. Nuts (Aan- en omleggen kabels en leidingen)

PERCENTAGE

5,00%

€

2.710,90

€

11.385,76

€

65.603,68

Overige kosten

Totaal bijkomende kosten Totaal primaire en bijkomende kosten Budgettair onvoorzien Budgettair onvoorzien % over de basisraming)

PERCENTAGE

10,00%

€

6.560,37

Nader te detailleren % over de basisraming

PERCENTAGE

5,00%

€

3.280,18

Totaal budgettair onvoorzien

€

Sub-totaal:

9.840,55 75.444,24

Aannemingssom totaal excl. BTW

€

14

75.450,00

Fase 3 Samenvatting 1 Poort/ hek -(Post 12,15,16) Let op: Tot +/- 10.000 bezoekers aantallen Primaire kosten

€

50.000,00

Overige kosten

€

32.700,00

Totale kosten

€

82.700,00

Inschrijfstaat Primaire kosten

Directe kosten Poort/ hek -(Post 12,15,16)

€

50.000,00

Subtotaal

€

50.000,00

Totaal directe kosten

€

50.000,00

1

Indirecte kosten 9 STAARTPOSTEN 91 Eenmalige kosten 910010

Inrichten en opruimen werkterrein

PERCENTAGE

0,50% €

250,00 €

250,00

910020

Revisie werkzaamheden (incl. inmeten en digitaal verwerken)

PERCENTAGE

0,50% €

250,00 €

250,00

910030

Opstellen plannen, communicatie, landmeetkundige werkzaamheden, verkeersmaatregelen, voorzieningen PERCENTAGE etc.

0,50% €

250,00 €

250,00

920010

Uitvoeringskosten incl. kwaliteitsborging

PERCENTAGE

5,00% €

2.500,00 €

2.500,00

920020

Algemene kosten

PERCENTAGE

5,00% €

2.500,00 €

2.500,00

920030

Winst en risico

PERCENTAGE

2,00% €

1.000,00 €

1.000,00

Stelpost (diverse)

PERCENTAGE

5,00% €

2.500,00 €

2.500,00

960010

Bijdrage RAW-systematiek (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

75,00 €

75,00

960020

Bijdrage Fonds Collectief Onderzoek GWW (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

75,00 €

75,00

€

9.400,00

€

59.400,00

8.910,00

92 Staartkosten

95 Stelposten 950010

96 Bijdragen

Totaal indirecte kosten Totaal primaire kosten

Bijkomende kosten Engineeringskosten Engineeringskosten

PERCENTAGE

15,00%

€

Vergunningen

PERCENTAGE

1,00%

€

594,00

Kosten t.g.v. Nuts (Aan- en omleggen kabels en leidingen)

PERCENTAGE

5,00%

€

2.970,00

€

12.474,00

€

71.874,00

7.187,40

Overige kosten

Totaal bijkomende kosten Totaal primaire en bijkomende kosten Budgettair onvoorzien Budgettair onvoorzien % over de basisraming)

PERCENTAGE

10,00%

€

Nader te detailleren % over de basisraming

PERCENTAGE

5,00%

€

3.593,70

€

10.781,10

Totaal budgettair onvoorzien Sub-totaal:

82.655,10

Aannemingssom totaal excl. BTW

€

15

82.700,00

Fase 4 Samenvatting 1 Huidige “golfafslag-terrein” erbij betrekken incl. drainage, hekken, verharde paden Post 14,19 Let op: Vanaf hier +/- 14.000 bezoekers aantallen 2 Realiseren nieuwe ondergrond parkeerterrein tennisbanen incl. Post 9,10,11,12 Primaire kosten

€

265.776,25

Overige kosten

€

173.623,75

Totale kosten

€

439.400,00

Inschrijfstaat Primaire kosten

Directe kosten 1

Huidige “golfafslag-terrein” erbij betrekken incl. drainage, hekken, verharde paden Post 14,19

€

2

Realiseren nieuwe ondergrond parkeerterrein tennisbanen incl. Post 9,10,11,12

€

55.722,00

Subtotaal

€

265.776,25

Totaal directe kosten

€

265.776,25

210.054,25

Indirecte kosten 9 STAARTPOSTEN 91 Eenmalige kosten 910010

Inrichten en opruimen werkterrein

PERCENTAGE

0,50% €

1.328,88 €

1.328,88

910020

Revisie werkzaamheden (incl. inmeten en digitaal verwerken)

PERCENTAGE

0,50% €

1.328,88 €

1.328,88

910030

Opstellen plannen, communicatie, landmeetkundige werkzaamheden, verkeersmaatregelen, voorzieningen PERCENTAGE etc.

0,50% €

1.328,88 €

1.328,88

920010

Uitvoeringskosten incl. kwaliteitsborging

PERCENTAGE

5,00% € 13.288,81 €

13.288,81

920020

Algemene kosten

PERCENTAGE

5,00% € 13.288,81 €

13.288,81

920030

Winst en risico

PERCENTAGE

2,00% €

5.315,53 €

5.315,53

Stelpost (diverse)

PERCENTAGE

5,00% € 13.288,81 €

13.288,81

960010

Bijdrage RAW-systematiek (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

398,66 €

960020

Bijdrage Fonds Collectief Onderzoek GWW (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

398,66 €

398,66

€

49.965,94

€

315.742,19

47.361,33

92 Staartkosten

95 Stelposten 950010

96 Bijdragen

Totaal indirecte kosten Totaal primaire kosten

398,66

Bijkomende kosten Engineeringskosten Engineeringskosten

PERCENTAGE

15,00%

€

Vergunningen

PERCENTAGE

1,00%

€

3.157,42

Kosten t.g.v. Nuts (Aan- en omleggen kabels en leidingen)

PERCENTAGE

5,00%

€

15.787,11

Overige kosten

Totaal bijkomende kosten Totaal primaire en bijkomende kosten

€

66.305,86

€

382.048,04

Budgettair onvoorzien Budgettair onvoorzien % over de basisraming)

PERCENTAGE

10,00%

€

38.204,80

Nader te detailleren % over de basisraming

PERCENTAGE

5,00%

€

19.102,40

Totaal budgettair onvoorzien

€

Sub-totaal:

57.307,21 439.355,25

Aannemingssom totaal excl. BTW

€

16

439.400,00

Fase 5 Samenvatting 1 Elektra Post 20 2 Terreinverlichting- zie post 19 3 Water Post 21 4 Riool Post 22 Primaire kosten

€

Overige kosten

€

719.050,00 469.650,00

Totale kosten

€

1.188.700,00

Inschrijfstaat Primaire kosten

Directe kosten 1

Elektra Post 20

€

524.000,00

2

Terreinverlichting Post 19

€

11.200,00

3

Water Post 21

€

100.000,00

4

Riool Post 22

€

83.850,00

Subtotaal

€

719.050,00

Totaal directe kosten

€

719.050,00

Indirecte kosten 9 STAARTPOSTEN 91 Eenmalige kosten 910010

Inrichten en opruimen werkterrein

PERCENTAGE

0,50% €

3.595,25 €

3.595,25

910020

Revisie werkzaamheden (incl. inmeten en digitaal verwerken)

PERCENTAGE

0,50% €

3.595,25 €

3.595,25

910030

Opstellen plannen, communicatie, landmeetkundige werkzaamheden, verkeersmaatregelen, voorzieningen PERCENTAGE etc.

0,50% €

3.595,25 €

3.595,25

920010

Uitvoeringskosten incl. kwaliteitsborging

PERCENTAGE

5,00% € 35.952,50 €

35.952,50

920020

Algemene kosten

PERCENTAGE

5,00% € 35.952,50 €

35.952,50

920030

Winst en risico

PERCENTAGE

2,00% € 14.381,00 €

14.381,00

Stelpost (diverse)

PERCENTAGE

5,00% € 35.952,50 €

35.952,50

960010

Bijdrage RAW-systematiek (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

1.078,58 €

1.078,58

960020

Bijdrage Fonds Collectief Onderzoek GWW (% van de directe kosten)

PERCENTAGE

0,15% €

1.078,58 €

1.078,58

€

135.181,40

€

854.231,40

128.134,71

92 Staartkosten

95 Stelposten 950010

96 Bijdragen

Totaal indirecte kosten Totaal primaire kosten

Bijkomende kosten Engineeringskosten Engineeringskosten

PERCENTAGE

15,00%

€

Vergunningen

PERCENTAGE

1,00%

€

8.542,31

Kosten t.g.v. Nuts (Aan- en omleggen kabels en leidingen)

PERCENTAGE

5,00%

€

42.711,57

Overige kosten

Totaal bijkomende kosten Totaal primaire en bijkomende kosten

€

179.388,59

€

1.033.619,99

103.362,00

Budgettair onvoorzien Budgettair onvoorzien % over de basisraming)

PERCENTAGE

10,00%

€

Nader te detailleren % over de basisraming

PERCENTAGE

5,00%

€

51.681,00

€

155.043,00

Totaal budgettair onvoorzien Sub-totaal:

1.188.662,99

Aannemingssom totaal excl. BTW

€

17

1.188.700,00

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14211850/2