CConstaterende datNissewaard
Koppel je AI →
Document · PDF

40. Rapportage stadspeiling gemeente Nissewaard 2024 Eindconcept

Commissie Leefomgeving 3 september 2025, gemeente NissewaardBij agendapunt: Punt 40 ‘Rapportage stadspeiling gemeente Nissewaard 2024’ (ovv dhr. Korbee)20.776 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 3

Nissewaard Peiling 2024

Hoofdrapport met de uitkomsten

www.ipsos-publiek.nl www.ipsos-publiek.nl

De inhoudsopgave is klikbaar. Op elke pagina is een knop ‘Terug naar inhoudsopgave’ weergegeven, waarmee u terugkeert naar deze pagina.

Inhoudsopgave (1) Samenvatting Inleiding en onderzoeksverantwoording

Leefbaarheid woonbuurt • • • • • • • •

•

Fysieke kwaliteit • Fysieke kwaliteit naar leeftijd • Resultaten per kern/wijk Verbinding en sociale cohesie • Resultaten verbinding per kern/wijk • Resultaten sociale cohesie per kern/wijk Voorzieningen Oordeel ontwikkeling buurt • Resultaten per kern/wijk • Resultaten per kern/wijk t.o.v. 2020 Redenen oordeel ontwikkeling buurt: vooruitgang Redenen oordeel ontwikkeling buurt: achteruitgang Prettig wonen in de buurt • Resultaten per kern/wijk Zorg gemeente voor woon- en leefomgeving • Resultaten per kern/wijk Betrokkenheid bij de buurt • Resultaten per kern/wijk

Overlast in de buurt • • • •

Overlast in de buurt Verkeersoverlast per kern/wijk Fysieke verloedering per kern/wijk Sociale overlast per kern/wijk

Veiligheidsbeleving • •

• •

Onveiligheidsgevoelens • Resultaten per wijk Rapportcijfers veiligheid in de buurt • Rapportcijfer criminaliteit per kern/wijk • Rapportcijfer veiligheidsgevoel per kern/wijk • Rapportcijfer verkeersveiligheid per kern/wijk Vermijdingsgedrag • Resultaten per kern/wijk Steekwapens

Wijkcentrum of dorpshuis • •

Bezoek van wijkcentrum of dorpshuis Tevredenheid activiteiten wijkcentrum of dorpshuis

Mobiliteit • • •

Reizen van en naar werklocatie Reizen in de spits Gebruik openbaar vervoer 2

Inhoudsopgave (2) Duurzaamheid/aanpassing aan klimaat • • • •

Aanpassingen aan woning • Resultaten per kern/wijk Aanpassingen in mobiliteit • Resultaten per kern/wijk Ondersteuningsmogelijkheden van de gemeente • Resultaten per kern/wijk Tevredenheid over woning

Sport en bewegen • Beweegnorm • Sportverbanden

Activiteiten en vrijetijdsbesteding

• Bezoek van activiteiten in Nissewaard • Tevredenheid culturele voorzieningen • Tevredenheid totale aanbod kunst en cultuur

Vrijwilligerswerk

• Vrijwilligerswerk in het afgelopen jaar • Resultaten per kern/wijk • Redenen om geen vrijwilligerswerk te doen • Inzet voor de buurt • Resultaten per kern/wijk

Zorg en welzijn

• Mantelzorg • Resultaten per kern/wijk • Algemene gezondheid • Resultaten per kern/wijk • Zaken die (dagelijks) leven beïnvloeden • Contact met andere mensen • Eenzaamheid • Resultaten per kern/wijk • Rapportcijfer betrekken alle inwoners

Recreatie

• Tevredenheid natuur- en reactiegebieden en parken • Verbeterpunten natuur- en recreatiegebieden • Sterke punten natuur- en recreatiegebieden

3

Inhoudsopgave (3) Stadscentrum Spijkenisse

• Tevredenheid aspecten winkelcentrum Spijkenisse (1) • Tevredenheid aspecten winkelcentrum Spijkenisse (2)

Gemeentelijke dienstverlening • • • • •

Algemene dienstverlening van de gemeente Digitale dienstverlening van de gemeente (1) Digitale dienstverlening van de gemeente (2) Contact met de gemeente (1) Contact met de gemeente (2)

Informatie en communicatie

• Communicatie en voorlichting vanuit gemeente (1) • Communicatie en voorlichting vanuit gemeente (2) • Informatie ontvangen van de gemeente

Meepraten en meedenken door inwoners

• Meedenken of meepraten bij plannen • Betrekken van inwoners en belangenorganisaties • Manier van meedenken of meepraten

4

Terug naar inhoudsopgave

Samenvatting (1) Voor dit onderzoek hebben 3.505 inwoners uit de gemeente Nissewaard hun ervaringen en mening gedeeld in een vragenlijst bestaande uit diverse thema's. In deze samenvatting bespreken we de belangrijkste resultaten per thema voor de gemeente Nissewaard met - waar mogelijk - de ontwikkelingen ten opzichte van 2020. Bij thema’s waar dit relevant is geven we ook een aparte samenvatting naar achtergrondkenmerken (geslacht en/of leeftijd) en naar wijken en kernen.

• •

Het gemiddelde rapportcijfer dat inwoners van Nissewaard geven voor de leefbaarheid van de buurt is een 7,5. De zorg van de gemeente voor de woonen leefomgeving waardeert men met een 6,4. Ruim een derde van de inwoners (36%) voelt zich betrokken bij de buurt, dit is een afname t.o.v. 2020 (40%).

Leefbaarheid naar leeftijd

Leefbaarheid woonbuurt •

• •

• •

De inwoners van Nissewaard zijn ongeveer net zo tevreden over de fysieke kwaliteit van de buurt als in 2020. Zij zijn het meest te spreken over de buitenverlichting (78%) en het minst over de aanwezigheid van voldoende parkeerplekken (42%). De waardering voor voorzieningen ligt het hoogst bij winkels voor dagelijkse boodschappen en zorg in de buurt (beide 79%), men is het minst te spreken over voorzieningen voor ouderen (18%). Het merendeel van de inwoners vindt dat de buurt gelijk is gebleven in het afgelopen jaar (56%). Wel zijn er meer inwoners die vinden dat de buurt achteruit is gegaan (33%) dan vooruit (8%). In 2020 zei vijf procent dat de buurt vooruit is gegaan. Inwoners die vinden dat de buurt vooruit is gegaan, noemen als redenen de vernieuwing van aspecten in de buurt (zoals wegen en fietspaden), het onderhoud van het groen en de nabijheid van voorzieningen. Inwoners die vinden dat de buurt achteruit is gegaan, noemen als redenen ook het onderhoud van het groen. Andere redenen zijn overlast van buurtbewoners, zwerfvuil en andere vormen van overlast.

•

•

Over het algemeen voelen oudere inwoners (vanaf 55 jaar) zich meer betrokken bij de buurt. Vijfenzestigplussers ervaren de hoogste verbinding en de meeste sociale cohesie in de buurt. Gemiddeld geeft deze groep inwoners ook een hoger rapportcijfer voor de leefbaarheid van de buurt. De jongste groepen inwoners (18-34 jaar) en de oudste groep (75-85 jaar) zijn samen het positiefst over de fysieke kwaliteit van de buurt en de zorg van de gemeente voor de woon- en leefomgeving.

Leefbaarheid naar kern/wijk

• De inwoners van Gildenwijk en De Akkers geven de leefbaarheid van de buurt het laagste rapportcijfer, onder de inwoners van Simonshaven en De Elementen is de waardering juist het hoogst. • In De Hoek, De Akkers, Vriesland en Waterland is men negatiever dan gemiddeld over de fysieke voorzieningen in de buurt. In de eerste twee wijken zijn de inwoners bovendien het minst tevreden over de zorg van de gemeente voor de woon- en leefomgeving. • In Gildenwijk ervaren inwoners de minste onderlinge verbinding in de buurt. Vriesland scoort het laagst op sociale cohesie en op betrokkenheid met de buurt. • De inwoners van Centrum, De Hoek, De Akkers en Waterland vinden vaker dan gemiddeld dat de buurt in het afgelopen jaar achteruit is gegaan. In Centrum is dit aandeel bovendien gegroeid t.o.v. 2020. 5

Terug naar inhoudsopgave

Samenvatting (2) Overlast in de buurt

• Overlast door te hard rijden is de meest voorkomende vorm van buurtoverlast in de gemeente Nissewaard (37%). Deze vorm van overlast is, samen met overlast door parkeerproblemen, toegenomen t.o.v. 2020. Overlast door buurtbewoners is juist afgenomen. • In totaal ervaart 64 procent van de inwoners van Nissewaard veel overlast van één of meerdere buurtproblemen, significant meer dan in 2020 (60%). Verkeersoverlast komt het meest voor (51%), daarna fysieke verloedering (38%) en sociale overlast (17%). De verkeersoverlast in Nissewaard is toegenomen ten opzichte van 2020 (43%).

Overlast in de buurt naar kern/wijk

• Verkeersoverlast ligt het hoogst in de wijk Schiekamp en is hier bovendien toegenomen in vergelijking met 2020, net als zes andere wijken. • In Centrum is als enige wijk ook de fysieke verloedering toegenomen. • Een positieve ontwikkeling is er te zien in Maaswijk, daar is de sociale overlast afgenomen in vergelijking met 2020.

Veiligheidsbeleving

• Onveiligheidsgevoelens onder de inwoners van Nissewaard komen het meest voor in of nabij het metrostation (38% soms/vaak). • De onveiligheidsgevoelens van inwoners in de eigen buurt zijn afgenomen t.o.v. 2020. Men is in vergelijking met 2020 positiever geworden over de veiligheid in de buurt op het gebied van criminaliteit (van rapportcijfer 6,4 naar 6,7) en het veiligheidsgevoel in het geheel (van 6,6 naar 6,8).

• Het meest vertoonde vermijdingsgedrag is het ‘s avonds niet open doen van de deur (40% vaak/soms). • In Nissewaard zegt ongeveer één op de acht (12%) dat inwoners vaak een steekwapen meenemen op straat, 17 procent zegt dat dit soms gebeurt.

Veiligheidsbeleving naar geslacht en leeftijd • •

Mannen en oudere inwoners (75-85 jaar) geven een hogere waardering voor het veiligheidsgevoel in de buurt. Oudere inwoners (vanaf 65+) vertonen ook meer vermijdingsgedrag, en vrouwen meer dan mannen. Over de verkeersveiligheid zijn de jongste inwoners juist positiever.

Veiligheidsbeleving naar kern/wijk

• Op het thema veiligheidsbeleving zien we met name in Centrum, Gildenwijk, De Akkers en Waterland negatieve uitkomsten in vergelijking met het gemeentelijke gemiddelde. • De Akkers blijft nog wel achter bij het gemeentelijke gemiddelde, maar in vergelijking met 2020 zijn hier wel positieve ontwikkelingen in het onveiligheidsgevoel in de buurt, het rapportcijfer criminaliteit en het rapportcijfer veiligheidsgevoel. We zien dezelfde ontwikkelingen in Sterrenkwartier. • In De Elementen, Maaswijk, Heenvliet en Geervliet zijn de uitkomsten bij het thema veiligheidsbeleving steeds boven het gemiddelde van Nissewaard.

Wijkcentrum of dorpshuis

• Ruim twee op de tien inwoners (22%) hebben in het afgelopen jaar een wijkcentrum of dorpshuis bezocht, voornamelijk om aan activiteiten deel te nemen (9%). • De helft van de bezoekers is tevreden over de activiteiten, slechts drie procent is (heel) ontevreden. 6

Terug naar inhoudsopgave

Samenvatting (3) Wijkcentrum of dorpshuis naar leeftijd

• De tevredenheid over activiteiten in het wijkcentrum of dorpshuis is het hoogst onder de oudste bezoekers (75-85 jaar).

Mobiliteit • • • • •

De meeste inwoners met (on)betaald werk, werken ten noorden van Voorne-Putten (27%) of binnen de gemeente (26%). De auto of motor is het meest populaire vervoermiddel om naar het werk te reizen (59%). Hartelbrug en Hartelkruis is zowel tijdens de ochtend- als avondspits de meest gebruikte verbinding (resp. door 48% en 50% van de werkenden). In de ochtendspits komt vertraging van een kwartier of minder het meest voor (37%), in de avondspits geldt dit voor een vertraging van 1530 minuten (27%). De meeste gebruikers van het openbaar vervoer reizen minstens één keer per week met het OV (36%). Onder de gebruikers van het OV, is de tevredenheid over de metro het grootst (43%). Iets meer dan een tiende is (zeer) ontevreden over de bus.

Duurzaamheid/aanpassing klimaat

• Een inductie of elektrische kookplaat en dubbel/HRR++/triple glas zijn de meest populaire aanpassingen aan de woning om door te voeren, ongeveer de helft heeft dit al gedaan. De minst populaire aanpassingen zijn een groen dak aanleggen (61% niet gedaan) en een zonneboiler plaatsen (56% niet gedaan).

• Met de fiets i.p.v. de auto reizen is de populairste mobiliteitsmaatregel: ruim vier op de tien doet dit al of is het van plan. Een auto delen is het minst populair, slechts vijf procent doet dit al of is het van plan. • Van de ondersteuningsmogelijkheden van de gemeente, zijn inwoners het meest bekend met het aanvragen van laadpalen (32%) en het minst met Duurzaam Café on Tour (5%) en Energieparty’s (4%). • Bijna een vijfde van de inwoners (18%) maakt gebruik van minimaal één van de ondersteuningsmogelijkheden van de gemeente. Energieboxen zijn het meest populair (31%). • Acht op de tien inwoners zijn (zeer) tevreden over de eigen woning, significant minder dan in 2020 (85%). Over duurzaamheid van de woning is men juist positiever geworden (van 63% naar 66%).

Duurzaamheid/aanpassing klimaat naar kern/wijk

• In Gildenwijk zijn de minste duurzaamheidsaanpassingen aan de woning doorgevoerd (gemiddeld 1,5 van de 9), in De Elementen de meeste (4,5). • Het gebruik van de ondersteuningsmogelijkheden van de gemeente ligt in De Akkers lager dan gemiddeld, slechts 12 procent heeft hier van één of meer mogelijkheden gebruik gemaakt t.o.v. 18 procent gemiddeld.

Sport en bewegen

• Driekwart van de inwoners heeft per week minstens 150 minuten matig intensieve inspanning (beweegnorm), dit is minder dan in 2020 (79%). Van de inwoners die onvoldoende bewegen, is geen zin of tijd hebben de belangrijkste reden (37%). • Ruim de helft van de inwoners (54%) heeft in het afgelopen jaar alleen voor zichzelf gesport, daarna is sporten bij een fitnesscentrum of andere commerciële aanbieder het meest populair (21%). 7

Terug naar inhoudsopgave

Samenvatting (4) Activiteiten en vrijetijdsbesteding

• Van de verschillende activiteiten en vrijetijdsbesteding in Nissewaard, geven inwoners het vaakst aan te sporten. Bijna twee vijfde doet dit wekelijks, alleen of met anderen (38%). • De helft van de inwoners gaat één keer per maand of minder naar een café, discotheek of uit eten. Twee derde bezoekt één keer per maand of minder een film- of theatervoorstelling, concert of museum. • Ruim de helft van de inwoners is tevreden over bioscopen (58%) en het theater De Stoep (54%). De tevredenheid ligt lager bij spelavonden (12%), het casino (11%), de gamehal (10%) en overige culturele plekken (10%). Bij deze activiteiten is het aandeel dat ‘geen antwoord’ heeft – en er waarschijnlijk geen gebruik van maakt – relatief groot (rond 70 procent). • Ruim een derde van de inwoners van Nissewaard (35%) is (zeer) tevreden over het totale aanbod van kunst en cultuur in de gemeente.

Activiteiten en vrijetijdsbesteding naar geslacht

• •

De belangrijkste reden om geen vrijwilligerswerk te doen is er geen zin of tijd voor hebben (43%). Slechts een klein aandeel noemt het aanbod of gebrek aan informatie als redenen (resp. 3% en 2%). Bijna een kwart van de inwoners (24%) heeft zich wel eens ingezet voor de buurt en bijna de helft zou dit zeker of misschien blijven doen (47%).

Vrijwilligerswerk naar leeftijd •

De inzet voor de buurt is het laagst bij 75-85-jarigen, ook bij de jongste inwoners (18-24 jaar) is de inzet relatief laag.

Vrijwilligerswerk naar kern/wijk

• In Centrum, Gildenwijk en De Akkers ligt het aandeel vrijwilligers onder het gemiddelde van Nissewaard (17-18% t.o.v. 26%). • Het aandeel inwoners dat actief is als vrijwilliger, ligt in Geervliet juist het hoogst. Dit is tevens de enige kern waar inwoners zich bovengemiddeld veel inzetten voor de buurt.

• Vrouwen zijn meer tevreden dan mannen over het totale aanbod van kunst en cultuur in de gemeente Nissewaard .

Zorg en welzijn (1)

Vrijwilligerswerk

• •

• •

Ruim een kwart van de inwoners (26%) heeft in het afgelopen jaar bij minimaal één of meerdere organisaties vrijwilligerswerk gedaan. Dit is gedaald t.o.v. 2020 (34%). Vrijwilliger zijn bij een sportvereniging komt het meest voor (7%).

•

Ongeveer twee op de tien inwoners zijn mantelzorger, gelijk aan 2020. Meer dan de helft van de inwoners (59%) zegt een (zeer) goede gezondheid te hebben, met iets minder dan een tiende (8%) gaat het (zeer) slecht. Het aandeel inwoners dat de eigen gezondheid (zeer) goed vindt is afgenomen ten opzichte van 202o (67%). Fysiek functioneren (36%) en de algemene lichamelijke gezondheid (36%) zijn de meest voorkomende zaken met een negatieve invloed op het leven van inwoners. 8

Terug naar inhoudsopgave

Samenvatting (5) Zorg en welzijn (2) • • •

Net zoals in 2020 heeft ongeveer één op de tien inwoners onvoldoende contact met andere mensen. Negen procent van de inwoners van Nissewaard voelt zich sterk eenzaam, dit is significant meer dan in 2020 (5%). Men beoordeelt de positieve inspanningen van de gemeente om alle inwoners te betrekken met een rapportcijfer 8,4.

Zorg en welzijn naar geslacht en leeftijd •

Vrouwen zijn vaker actief als mantelzorger dan mannen en oudere inwoners (vanaf 45 jaar) vaker dan jongere inwoners.

Zorg en welzijn naar kern/wijk

• Alleen in de Akkers ligt het aandeel mantelzorgers (16%) beneden het gemeentelijke gemiddelde (22%). • Het percentage inwoners met een (zeer) goede algemene gezondheid is het laagst in Gildenwijk (34%). In deze wijk is de algemene gezondheid van inwoners bovendien (net als in vier andere kernen/wijken) verslechterd ten opzichte van 2020 (toen 64%). • In Schiekamp, De Hoek, Schenkel, De Elementen, Vogelenzang, De Akkers en Maaswijk zijn er meer inwoners sterk eenzaam dan in 2020.

Recreatie •

Inwoners zijn het meest tevreden over het recreatiegebied De Bernisse (78%). In vergelijking met 2020 is de tevredenheid over Hartelpark, Park Waterland en Park Braband significant gestegen.

• Verbeterpunten voor de recreatiegebieden in de gemeente zijn o.a. meer bankjes en prullenbakken en het onderhoud van het groen en de paden. • Sterke punten van de recreatiegebieden zijn o.a. het groen, de diversiteit van bomen en planten, de aanwezigheid van dieren en de mogelijkheden om te wandelen en fietsen.

Stadscentrum Spijkenisse • •

Het rapportcijfer voor het winkelcentrum in Spijkenisse is een 6,2. Inwoners zijn, t.o.v. 2020, positiever geworden over de bereikbaarheid van het centrum per auto en minder positief over het veiligheidsgevoel, de openingstijden van winkels, het aanbod van verschillende soorten horecagelegenheden en winkels en de toiletten in het winkelcentrum.

Gemeentelijke dienstverlening

• Het gemiddelde rapportcijfer voor de algemene dienstverlening van de gemeente Nissewaard is een 7,3. De digitale dienstverlening krijgt een iets hoger rapportcijfer (7,5). • Negatieve punten van de digitale dienstverlening zijn volgens inwoners dat het onpersoonlijk is en niet gebruiksvriendelijk voor ouderen, positieve punten zijn dat je makkelijk online afspraken kan maken en het inwoners tijd scheelt. • Een klantgerichte houding is voor inwoners het belangrijkst in contact met de gemeente, de helft van de inwoners noemt dit in hun top 3 (51%). • Bijna zes op de tien inwoners (56%) hadden in het afgelopen jaar contact met de gemeente, voornamelijk via de website of app (44%). • De meeste inwoners zijn tevreden over hun laatste contact met de gemeente, de helft vindt zelfs dat er niets verbeterd hoeft te worden (52%). De snelheid van beantwoording is het meest genoemde verbeterpunt (15%). 9

Terug naar inhoudsopgave

Samenvatting (6) Gemeentelijke dienstverlening naar geslacht en leeftijd • •

Vrouwen zijn positiever over de algemene dienstverlening van de gemeente dan mannen, de tevredenheid neemt bovendien toe bij oudere groepen inwoners. Bij de tevredenheid over de digitale dienstverlening van de gemeente is een vergelijkbaar beeld zichtbaar. Opnieuw zijn vrouwen positiever dan mannen, ook geven 75-85-jarigen een significant hoger rapportcijfer dan de meeste inwoners.

Meepraten en meedenken door inwoners • • •

Informatie en communicatie • • •

Het gemiddelde rapportcijfer voor de communicatie en voorlichting vanuit de gemeente is een 6,2. Ruim de helft van de inwoners vindt dat de gemeente duidelijke taal gebruikt (55%), een iets kleiner aandeel (46%) kan informatie makkelijk vinden. Inwoners willen met name informatie ontvangen over de eigen wijk (62%). Ze zoeken de informatie het liefst zelf op via de website (47%).

Ongeveer een zesde van de inwoners (16%) heeft in het afgelopen jaar meegedacht of meegesproken bij plannen of activiteiten in hun omgeving. Het gemiddelde rapportcijfer voor de manier waarop de gemeente inwoners en belangenorganisaties betrekt en de samenwerking zoekt is een 6,0. Het invullen van een korte vragenlijst is het meest populaire middel voor inwoners die willen meepraten en -denken met de gemeente (36%).

Meepraten en meedenken door inwoners naar leeftijd • •

Het aandeel inwoners dat in het afgelopen jaar heeft meegedacht of meegesproken bij plannen of activiteiten is het laagst onder de jongste inwoners in de enquête (18-24 jaar). De oudste inwoners (75-85 jaar) zijn het positiefst over de manier waarop de gemeente inwoners en belangenorganisaties betrekt.

Informatie en communicatie naar leeftijd •

In de gemeente zijn 75-85-jarigen het positiefst over de communicatie en voorlichting vanuit de gemeente.

10

Terug naar inhoudsopgave

Inleiding en onderzoeksverantwoording (1) Aanleiding

De Nissewaard Peiling is een onderzoeksinstrument om kennis, gedrag en houding van burgers te meten op een uitgebreid palet van gemeentelijke beleidsthema’s. In 2024 is de Nissewaard Peiling voor de vierde keer uitgezet onder inwoners van de gemeente, na eerdere edities in 2016, 2018 en 2020. Op een deel van de vragen kunnen we de resultaten vergelijken met 2020*. Andere vragen(blokken) zijn in deze editie pas voor het eerst aan bod gekomen. *Ten opzichte van de edities van 2016 en 2018 hebben er zoveel wijzigingen plaatsgevonden, dat zuivere vergelijkingen vaak niet meer mogelijk zijn.

Uitvoering

Voor dit onderzoek is door de gemeente Nissewaard een aselecte steekproef getrokken van 10.997 inwoners tussen 18 en 85 jaar uit de Basisregistratie Personen (BRP) van de gemeente Nissewaard. Bij het trekken van de steekproef is rekening gehouden met verschillen in responskans naar leeftijd en wijk.

De geselecteerde inwoners kregen in juni 2024 een brief thuis met een persoonlijke uitnodiging voor deelname aan het onderzoek en konden vervolgens tot en met juli een online vragenlijst invullen. Aan non-responders is tweemaal een herinnering per post gestuurd. Aan non-responders van 65 jaar en ouder werd bij de eerste herinnering een schriftelijke vragenlijst meegestuurd.

Respons

In totaal hebben 3.505 inwoners deelgenomen, een respons van 32 procent. Dat is ruim voldoende om betrouwbare uitspraken te kunnen doen op wijkniveau. Op de uitkomsten van het onderzoek is een weging toegepast naar geslacht, leeftijd en wijk. De resultaten zijn hierdoor op deze kenmerken representatief voor alle inwoners van de gemeente Nissewaard.

In de kern/wijk ‘Buitengebied’ is het aantal respondenten dat heeft deelgenomen te klein (n=8) om betrouwbare uitspraken te kunnen doen. We nemen deze kern/wijk daarom niet mee in het bespreken van de resultaten. Simonshaven heeft ook een beperkte respons (n=63), voor een aantal vragen is de uitkomsten daarom indicatief. Dit markeren we met een teken (#).

Analyse

Verschillen tussen jaren, wijken en inwonersgroepen worden beschreven als deze significant zijn. Dat wil zeggen dat de kans dat gevonden verschillen op toeval berusten kleiner is dan vijf procent. Indien de percentages niet optellen tot 100 procent, is dit het gevolg van afrondingsverschillen en/of het niet tonen van de categorie ‘weet niet/geen antwoord’. We geven de resultaten op wijk- en kernniveau weer in de vorm van kaartjes. Er zijn twee soorten kaartjes: kaartjes die per kern/wijk tonen hoe deze scoort ten opzichte van het gemiddelde van de gemeente Nissewaard en, indien van toepassing, kaartjes die per kern/wijk de ontwikkeling t.o.v. 2020 tonen. Voor sommige vragen hebben we een samengestelde of samenvattende score berekend. We beschrijven dan op de desbetreffende dia hoe deze score is opgebouwd. • Positieve significante ontwikkelingen t.o.v. 2020 worden aangeduid met: of • Negatieve significante ontwikkelingen t.o.v. 2020 worden aangeduid met: of

11

Terug naar inhoudsopgave

Inleiding en onderzoeksverantwoording (2) Leeswijzer

Dit rapport laat de uitkomsten van 15 thema’s zien. In het rapport worden de resultaten op hoofdlijnen beschreven. Indien mogelijk, vergelijken we de uitkomsten van deze meting met de meting van 2020. Bij vragen waar dit relevant is, bespreken we welke verschillen er zichtbaar zijn op wijkniveau en/of de achtergrondkenmerken geslacht en leeftijd. Bij leeftijd hebben we de resultaten uitgesplitst naar zeven categorieën: 1824, 25-34, 35-44, 45-54, 55-64, 65-74 en 75-85 jaar. Soms is een vraag gesteld aan een deel van de respondenten. De percentagebasis en het aantal respondenten staat dan vermeld boven de figuur.

12

Leefbaarheid woonbuurt

Terug naar inhoudsopgave

Fysieke kwaliteit Meeste tevredenheid over buitenverlichting in de buurt, het minst over aanwezigheid van parkeerplaatsen voor auto’s

De inwoners van Nissewaard konden voor acht stellingen over de fysieke kwaliteit van hun buurt aangeven of zij het hier (helemaal) mee eens of (helemaal) mee oneens zijn. De meeste overeenstemming is er met de stellingen ‘in mijn buurt is het buiten goed verlicht’ en ‘in mijn buurt is genoeg groen’ (resp. 78% en 77%). Ongeveer twee derde van de inwoners (65%) zegt dat er in hun buurt weinig tot geen dingen kapot zijn, een iets kleiner aandeel (61%) geeft aan dat hun buurt goed toegankelijk is voor rolstoel/rollator/wandelwagen. De stelling waar de minste inwoners, namelijk iets meer dan vier op de tien (42%), het mee eens zijn, is dat er in de buurt genoeg parkeerplaatsen zijn voor auto’s.

Algehele tevredenheid over de fysieke kwaliteit van de buurt gelijk aan 2020

De schaalscore fysieke kwaliteit voor de gemeente Nissewaard bedraagt in 2024 een 6,0. Dit verschilt niet significant van de schaalscore in 2020 (6,1). Men is dus ongeveer in gelijke mate tevreden over de kwaliteit van de fysieke voorzieningen in de buurt. Al is de algehele schaalscore niet veranderd ten opzichte van 2020, zijn er wel twee fysieke voorzieningen in de buurt waarover men meer tevreden is: de toegankelijkheid voor rolstoelen en dergelijke (van 61% naar 65%) en de verlichting (van 75% naar 78%). Over twee andere fysieke voorzieningen is men in 2024 juist minder tevreden dan in 2020: het onderhoud van perken, plantsoenen en parken (van 58% naar 51%) en hoe schoon de buurt is (van 50% naar 47%). * De schaalscore fysieke kwaliteit is berekend op basis van stellingen 1-6 uit de vragenlijst: wegen/paden/pleintjes, perken/plantsoenen/parken, toegankelijkheid voor rolstoel/rollator/wandelwagen, buitenverlichting, geen tot weinig dingen kapot en schoonheid van de buurt. De schaalscore varieert tussen 0 en 10. Hoe hoger de score, des te meer inwoners de kwaliteit van deze fysieke voorzieningen waarderen.

Figuur 1.1 In hoeverre bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken over uw buurt? Basis: alle inwoners. In mijn buurt is het buiten goed verlicht

78%

12%

10%

1%

In mijn buurt is genoeg groen

77%

11%

11%

1%

13%

2%

In mijn buurt zijn weinig tot geen dingen kapot

65%

Mijn buurt is goed toegankelijk voor rolstoel/rollator/wandelwagen

61%

In mijn buurt zijn perken, plantsoenen en parken goed onderhouden

51%

In mijn buurt zijn de wegen, paden en pleintjes goed onderhouden

47%

Mijn buurt is schoon

47%

In mijn buurt zijn genoeg parkeerplaatsen voor auto’s

42%

0% (Helemaal) mee eens

19%

20%

Niet eens, niet oneens

17%

16%

20%

28%

1%

21%

31%

1%

26%

27%

1%

16%

40%

40%

60%

(Helemaal) mee oneens

80%

6,1

2024

6,0

14 0

2

4

6

8

2%

100%

Geen antwoord

Figuur 1.2 Schaalscore fysieke kwaliteit* voor 2020 en 2024. Basis: alle inwoners.

2020

7%

10

Terug naar inhoudsopgave

Fysieke kwaliteit naar leeftijd Jongste inwoners het meest tevreden over fysieke kwaliteit woonbuurt De schaalscore fysieke kwaliteit voor de gemeente Nissewaard is een 6,0.

Figuur 1.3 Schaalscore fysieke kwaliteit*, uitgesplitst naar geslacht en leeftijd. Basis: alle inwoners.

Tussen leeftijdsgroepen zijn er significante verschillen: de jongste (18-24 en 25-34) en oudste inwoners (75-85 jaar) zijn positiever over de fysieke kwaliteit van de buurt dan de inwoners in de middelste leeftijdscategorieën (45-54, 55-64 en 65-74). Ook inwoners van 35-44 jaar en van 6574 jaar zijn nog weer positiever dan inwoners van 45-64 jaar.

10,0

De schaalscore (6,6) is het hoogst bij de jongste inwoners (18-24 jaar).

4,0

9,0 8,0 7,0 6,0

6,0

6,1

6,0

Totaal

Man

Vrouw

6,6

6,4

6,1

5,8

5,8

6,0

45-54

55-64

65-74

6,4

5,0

3,0 2,0 1,0 0,0

Geslacht

* De schaalscore fysieke kwaliteit is berekend op basis van stellingen 1-6 uit de vragenlijst: wegen/paden/pleintjes, perken/plantsoenen/parken, toegankelijkheid voor rolstoel/rollator/wandelwagen, buitenverlichting, geen tot weinig dingen kapot en schoonheid van de buurt. De schaalscore varieert tussen 0 en 10. Hoe hoger de score, des te meer inwoners de kwaliteit van deze fysieke voorzieningen waarderen.

18-24

25-34

35-44

75-85

Leeftijd in categorieën

15

Terug naar inhoudsopgave

Fysieke kwaliteit per kern/wijk Figuur 1.4 Schaalscore fysieke kwaliteit per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

Tevredenheid fysieke kwaliteit lager dan gemiddeld in De Hoek, De Akkers, Vriesland en Waterland. Er zijn vier wijken waar de inwoners significant minder positief zijn over de fysieke voorzieningen in de buurt: • De Hoek (5,4) • De Akkers (5,5) • Vriesland (5,5) • Waterland (5,7). In drie kernen/wijken (Zuidland, Maaswijk en De Elementen) liggen de schaalscores voor fysieke kwaliteit juist significant hoger dan het gemeentelijke gemiddelde (schaalscores tussen 6,3 en 7,0).

In De Hoek is de lagere tevredenheid van inwoners met name terug te zien bij de volgende fysieke voorzieningen: de toegankelijkheid (60% in De Hoek t.o.v. 51% gemiddeld in Nissewaard), verlichting (77% t.o.v. 63%), de mate waarin de buurt heel is (65% t.o.v. 55%) en de netheid van de buurt (47% t.o.v. 33%). 1. 2.

Vanwege het kleine aantal waarnemingen in Buitengebied (n=8), nemen we de resultaten van deze kern/wijk hier (en in de volgende kaartjes) niet mee. Dit gebied is daarom in het wit weergegeven. Halfweg is een industrieterrein en is daarom niet meegenomen in de steekproef. Ook dit gebied is in het wit weergegeven.

16

Terug naar inhoudsopgave

Verbinding en sociale cohesie

Figuur 1.5 In hoeverre bent u het eens of oneens met de volgende uitspraken over uw buurt? Basis: alle inwoners. Ik voel me thuis in deze buurt

79%

12%

7%

1%

Ik woon in een huis dat past bij mijn situatie en wensen

79%

10%

10%

1%

Ik zou niet zo snel weggaan uit deze buurt

68%

17%

14%

1%

Buurtbewoners gaan op een prettige manier met elkaar om

67%

22%

9%

2%

Veel inwoners voelen zich thuis in hun buurt

De schaalscore verbinding* voor de gemeente Nissewaard bedraagt een 7,3, de schaalscore sociale cohesie* is een 6,6. Naarmate inwoners ouder worden, ervaren zij significant meer verbinding in de buurt. Zowel 65-74-jarigen als 75-85-jarigen hebben een hogere schaalscore dan de inwoners tussen 18 en 54 jaar. De oudste inwoners van Nissewaard (65-74 jaar en 75-85 jaar) ervaren bovendien de meeste sociale cohesie in de buurt (schaalscore 6,8). Dit verschil is met name zichtbaar in vergelijking met de 45-54-jarigen en de 55-64-jarigen.

* De schaalscore ‘verbinding’ is berekend op basis van stellingen 1-3 uit de vragenlijst (‘ik woon in een huis dat bij me past’, ‘ik voel me thuis in deze buurt’ en ‘ik zou niet zo snel weggaan’). De schaalscore ‘sociale cohesie’ is berekend op basis van stellingen 4-6 (‘buurtbewoners gaan prettig met elkaar om’, ‘buurtbewoners staan voor elkaar klaar’ en ‘buurtbewoners zijn te vertrouwen’). De schaalscores variëren tussen 0 en 10. Hoe hoger de score, des te positiever men is over de verbinding of de sociale cohesie in de buurt.

54%

31%

9%

Buurtbewoners staan voor elkaar klaar

54%

32%

10%

(Helemaal) mee eens

20%

Niet eens, niet oneens

40%

60%

(Helemaal) mee oneens

80%

6% 3%

100%

Geen antwoord

Figuur 1.6 Schaalscores verbinding en sociale cohesie, uitgesplitst naar geslacht en leeftijd. Basis: alle inwoners. Geslacht

Vijfenzestigplussers ervaren de meeste verbinding en sociale cohesie in de buurt

Buurtbewoners zijn te vertrouwen

0%

Leeftijd in categorieën

Een groot deel van de inwoners van Nissewaard, namelijk bijna acht op de tien (79%), geeft aan zich thuis te voelen in hun buurt (Figuur 1.5). Eenzelfde aandeel woont in een huis dat past bij hun situatie en wensen. De minste overeenstemming is er met de stellingen ‘buurtbewoners zijn te vertrouwen’ en ‘buurtbewoners staan voor elkaar klaar’ (beide 54%). In beide gevallen is ongeveer een tiende het hier (helemaal) mee oneens (resp. 9% en 10%).

Totaal

6,6

Man

6,5

Vrouw

6,6

18-24

6,6 6,4

7,3 7,3 7,4

25-34

6,7 6,8

35-44

6,5

7,0

6,3

55-64

6,4

65-74

6,8

75-85

6,8

2

4

6

Schaalscore sociale cohesie

7,1

45-54

0

Schaalscore verbinding

7,5 7,6 7,8

8

10

Terug naar inhoudsopgave

Verbinding per kern/wijk Meeste onderlinge verbinding in De Elementen en Simonshaven (#), het minste in Gildenwijk

Er zijn zeven kernen/wijken waar de schaalscore verbinding significant hoger ligt dan het gemeentelijke gemiddelde van 7,3. In de wijk De Elementen en de kern Simonshaven (#) ervaart men de meeste verbinding (beide 8,2), gevolgd door Hekelingen (7,9).

Figuur 1.7 Schaalscore verbinding per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

In vijf wijken ligt de schaalscore verbinding significant lager dan het gemeentelijke gemiddelde. In Gildenwijk (6,4) en De Akkers (6,5) ervaart men de minste verbinding met de buurt.

De lagere verbondenheid in Gildenwijk wordt met name veroorzaakt doordat minder inwoners zich thuis voelen in de buurt (59% t.o.v. 80% gemiddeld in Nissewaard) en minder inwoners aangeven dat ze niet zo snel zouden weggaan uit de buurt (55% t.o.v. 68%).

18

Terug naar inhoudsopgave

Sociale cohesie per kern/wijk Minste sociale cohesie in de wijk Vriesland

De schaalscore sociale cohesie ligt in zeven kernen/wijken significant hoger dan gemiddeld: • Hekelingen • Zuidland • Geervliet • Maaswijk • De Elementen • Heenvliet • Abbenbroek

Figuur 1.8 Schaalscore sociale cohesie per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

Vier wijken scoren op sociale cohesie beneden het gemeentelijke gemiddelde, waarbij de schaalscore het laagst ligt in Vriesland (5,9).

De lagere sociale cohesie in Vriesland is met name zichtbaar bij de stellingen over de prettige omgang tussen inwoners en het onderlinge vertrouwen.

19

Terug naar inhoudsopgave

Voorzieningen Hoge waardering voor winkels voor dagelijkse boodschappen en zorg in de buurt

Er zijn twee voorzieningen waar ongeveer acht op de tien inwoners van Nissewaard (79%) tevreden over zijn: de winkels voor dagelijkse boodschappen zoals de supermarkt, bakker, slager en drogist en zorgvoorzieningen zoals de huisartsenpraktijk, apotheek en fysiotherapie (Figuur 1.9). De tevredenheid over ontmoetingsplekken in de buurt ligt lager: twee op de vijf inwoners is hier (zeer) tevreden over, 13 procent is (zeer) ontevreden. Onder zulke voorzieningen vallen bijvoorbeeld een buurt- of dorpshuis of een wijkcentrum. Bijna de helft (47%) is tevreden over de voorzieningen voor basisonderwijs, waarbij een relatief groot aandeel aangeeft het niet te weten (42%). Bijna twee derde van de inwoners (64%) is tevreden over het openbaar vervoer in de buurt (Figuur 1.10). De tevredenheid over de speelmogelijkheden voor kinderen tot 12 jaar ligt op ruim 40 procent, maar relatief veel inwoners hebben hier ‘geen antwoord’ geantwoord (30%). Dit geldt ook voor de voorzieningen voor peuterspeelzalen en/of voorschoolse opvang in de buurt (52%). De tevredenheid over voorzieningen in de buurt is het laagst bij voorzieningen voor ouderen, zoals sport voor ouderen of een hellingbaan (18%). Bijna een kwart van de inwoners (23%) geeft aan hier (zeer) ontevreden over te zijn. Bij deze stellingen staan verschillende voorzieningen die gericht zijn op specifieke doelgroepen.

Dit kan verklaren waarom bij deze voorzieningen een relatief groot aandeel ‘geen antwoord’ heeft geantwoord op de vraag. Als het gaat om basisonderwijs, heeft bijvoorbeeld 60 procent van de 65-plussers ‘geen antwoord’ gegeven en 20 procent van de 35-44-jarigen.

Figuur 1.9 In hoeverre bent u tevreden over de volgende voorzieningen in uw buurt? (1) Basis: alle inwoners. Winkels voor dagelijkse boodschappen, zoals supermarkt, bakker, slager, drogist etc.

79%

9%

11%

1%

(Gezondheids-)zorgvoorzieningen, zoals huisartsenpraktijk, apotheek, fysiotherapie etc.

79%

12%

9%

1%

Basisonderwijs voor (mijn) kinderen

47%

Ontmoetingsplekken, zoals buurthuis, wijkcentrum, dorpshuis etc.

40%

0% Niet eens, niet oneens

(Helemaal) mee eens

8% 3%

42%

27%

13%

20%

20% 40% 60% 80% 100% (Helemaal) mee oneens Geen antwoord

Figuur 1.10 In hoeverre bent u tevreden over de volgende voorzieningen in uw buurt? (2) Basis: alle inwoners.

Openbaar vervoer

64%

Speelmogelijkheden voor kinderen tot 12 jaar

43%

Sportvoorzieningen

43%

16% 15% 26%

Peuterspeelzalen en/of voorschoolse opvang

35%

10%

Voorzieningen voor jongeren vanaf 12 jaar, zoals trapveldje, hangplek etc.

30%

20%

Voorzieningen voor ouderen, zoals sport voor ouderen, hellingbaan, etc.

18%

0% (Helemaal) mee eens

Niet eens, niet oneens

29%

20%

13%

40%

13% 6% 30%

14%

17%

52% 22% 23%

60%

(Helemaal) mee oneens

28% 31%

80%

100%

20 Geen antwoord

Terug naar inhoudsopgave

Oordeel ontwikkeling buurt Aandeel inwoners die positief zijn over buurtontwikkeling is gestegen, maar nog steeds vindt bijna een derde dat de buurt achteruit is gegaan

Acht procent van de inwoners van Nissewaard vindt dat hun buurt in het afgelopen jaar vooruit is gegaan. Een groter aandeel, namelijk bijna een derde (32%), is van mening dat de buurt juist achteruitgang heeft vertoond. Het merendeel (56%, niet in figuur) vindt echter dat de buurt in het afgelopen jaar gelijk is gebleven. In vergelijking met 2020 is het aandeel inwoners dat positief is over de ontwikkeling van de buurt significant toegenomen (van 5% naar 8%). Er zijn in 2024 nog ongeveer even veel inwoners als in 2020 die vinden dat de buurt in het voorgaande jaar achteruitgang heeft vertoond.

Figuur 1.11 Oordeel over ontwikkeling buurt in afgelopen 12 maanden, voor 2020 en 2024. Basis: alle inwoners.

2020

31%

2024

32%

40%

30%

20% Achteruitgegaan

5%

8%

10%

0%

10%

20%

Vooruit gegaan

21

Terug naar inhoudsopgave

Oordeel ontwikkeling buurt per kern/wijk (1) Verschillen tussen wijken wat betreft oordeel ontwikkeling buurt

Er zijn twee wijken waar men bovengemiddeld positief is over de ontwikkeling van de buurt: Sterrenkwartier (19%) en De Elementen (16%). In de wijken Vierambachten (1%), Schenkel (3%) en Maaswijk (3%) ligt dit aandeel juist beneden het gemeentelijke gemiddelde.

In vier wijken zijn er significant meer inwoners dan gemiddeld in Nissewaard die vinden dat de buurt in het afgelopen jaar achteruit is gegaan: Centrum (46%), De Hoek (44%), De Akkers (43%) en Waterland (43%).

Figuur 1.12 Oordeel over ontwikkeling buurt in afgelopen 12 maanden per kern/wijk (% vooruit gegaan). Basis: alle inwoners.

Figuur 1.13 Oordeel over ontwikkeling buurt in afgelopen 12 maanden per kern/wijk (% achteruit gegaan). Basis: alle inwoners.

22

Terug naar inhoudsopgave

Oordeel ontwikkeling buurt per kern/wijk (2) Grootste toename in Sterrenkwartier

Inwoners negatiever in Centrum, Hoogwerf en Vogelenzang

Figuur 1.14 Oordeel over ontwikkeling buurt in afgelopen 12 maanden per kern/wijk voor 2020 en 2024 (% vooruit gegaan). Basis: alle inwoners.

Figuur 1.15 Oordeel over ontwikkeling buurt in afgelopen 12 maanden per kern/wijk voor 2020 en 2024 (% achteruit gegaan). Basis: alle inwoners.

In vijf kernen/wijken is het aandeel inwoners dat vindt dat de buurt vooruit is gegaan significant groter dan in 2020: Heenvliet, Schiekamp, Sterrenkwartier, De Akkers en Hekelingen. De procentuele toename is het grootst in de wijk Sterrenkwartier (van 4% naar 19%).

In drie wijken zijn er, in vergelijking met 2020, significant meer inwoners die vinden dat de buurt achteruit is gegaan: Centrum (van 31% naar 46%), Hoogwerf (van 24% naar 35%) en Vogelenzang (van 21% naar 30%).

23

Terug naar inhoudsopgave

Redenen oordeel ontwikkeling buurt (1) De inwoners van Nissewaard die vinden dat hun buurt in het afgelopen jaar vooruit is gegaan, konden in een open antwoord aangeven waaruit dit volgens hen blijkt. Zoals in de woordenwolk in Figuur 1.16 te zien is, is er een aantal thema’s dat vaker terugkwam in de open antwoorden:

•

Inwoners vinden het positief dat verschillende aspecten van de buurt vernieuwd zijn, zoals wegen en fietspaden, bruggen, speeltuinen, de riolering en stations (zoals metro- of busstations). Ook noemen zij vaak de bouw van nieuwe huizen.

•

Men is tevreden over het onderhoud van de woonomgeving, met name als het gaat om groenvoorzieningen. Maar ook huurwoningen worden genoemd. Ook het planten van nieuw groen komt voorbij in de open antwoorden.

•

Daarnaast komt de nabijheid van verschillende voorzieningen voorbij in de open antwoorden, zoals supermarkten, een medisch centrum en andere winkels.

Figuur 1.16 Woordenwolk van de vraag ‘Waaruit blijkt dat de buurt vooruit is gegaan?’ (Basis: inwoners die vinden dat de buurt in het afgelopen jaar vooruit is gegaan, n = 347)

24

Terug naar inhoudsopgave

Redenen oordeel ontwikkeling buurt (2) De inwoners van Nissewaard die vinden dat hun buurt in het afgelopen jaar achteruit is gegaan, konden ook aangeven waaruit dit volgens hen blijkt. Onder andere de volgende thema’s keerden vaak terug in de open antwoorden: •

Inwoners vinden dat het onderhoud van de buurt (door de gemeente) onvoldoende is, met name het onderhoud van de groenvoorzieningen. Zij wijzen er bijvoorbeeld op dat er te veel onkruid is. Ook wijzen zij op buurtbewoners die hun tuin slecht onderhouden.

•

Andere redenen die te maken hebben met buurtbewoners: zij veroorzaken bijvoorbeeld overlast, maken rommel of zijn niet sociaal genoeg.

•

Verder klaagt men veel over rondzwervend vuil op straat, met name rondom containers.

•

Een andere reden voor achteruitgang is dat inwoners in het algemeen veel overlast ervaren. Men noemt vooral vaak verkeersoverlast, overlast door buurtbewoners en overlast door hangjongeren.

Figuur 1.17 Woordenwolk van de vraag ‘Waaruit blijkt dat de buurt achteruit is gegaan?’ (Basis: inwoners die vinden dat de buurt in het afgelopen jaar achteruit is gegaan, n = 1.029)

25

Terug naar inhoudsopgave

Prettig wonen in de buurt

Figuur 1.18 Hoe prettig vindt u het om in uw buurt te wonen? Basis: alle inwoners.

Inwoners van Nissewaard beoordelen de leefbaarheid van hun buurt (prettig wonen) met een gemiddeld rapportcijfer 7,5.

9%

35%

0%

Een ruime meerderheid van de inwoners (57%) vindt het ‘erg prettig’ om in hun buurt te wonen (rapportcijfer 8-10). Het meest gegeven rapportcijfer is een 8 (37%, niet in figuur). Ruim een derde van de inwoners (35%) geeft hun buurt een 6 of een 7 en iets minder dan één op de tien inwoners vindt het wonen in hun buurt ‘niet prettig’ (rapportcijfer 1-5).

Vijfenzestigplussers meer tevreden over leefbaarheid van hun buurt dan jongere inwoners

De oudste inwoners van de gemeente, namelijk die van 65-74 jaar en de 75-85-jarigen, beoordelen het wonen in de buurt met een significant hoger rapportcijfer (7,6) dan de 18-24jarigen (7,2) en de 45-54-jarigen (7,3).

20%

57%

40%

1-5 niet prettig

60%

6-7 middel

80%

100%

8-10 erg prettig

Figuur 1.19 Gemiddeld rapportcijfer prettig wonen in de buurt, uitgesplitst naar geslacht en leeftijd. Basis: alle inwoners. 10 9 8

7,5

7,4

Totaal

Man

7,5

7,2

7,3

7,5

7,3

7,5

7,6

55-64

65-74

7,6

7 6 5 4 3

In eerdere edities is niet aan inwoners gevraagd hoe prettig ze het vinden om te wonen in hun buurt, maar wat het rapportcijfer is voor hun totaaloordeel over de buurt. In 2018 en 2020 was dit gemiddelde rapportcijfer een 7,0, in 2016 was het een 7,3.

2 1 Vrouw 18-24

Geslacht

25-34

35-44

45-54

Leeftijd in categorieën

75-85 26

Terug naar inhoudsopgave

Prettig wonen in de buurt per kern/wijk Rapportcijfer prettig wonen in buurt het laagst in Gildenwijk en De Akkers en het hoogst in Simonshaven (#) en De Elementen

Figuur 1.20 Gemiddeld rapportcijfer prettig wonen in de buurt per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

In vier wijken beoordelen de inwoners wonen in de buurt met een significant lager rapportcijfer dan gemiddeld in de gemeente: • De Hoek • Gildenwijk • De Akkers • Waterland.

In Gildenwijk en De Akkers vindt men het het minst prettig wonen in de buurt (beide rapportcijfer 6,8). In Gildenwijk beoordeelt een vijfde van de inwoners (20%) de leefbaarheid van de buurt als onvoldoende (rapportcijfer 1-5), in De Akkers bedraagt dit aandeel 16 procent. Er zijn zeven kernen/wijken waar het rapportcijfer leefbaarheid woonbuurt significant hoger ligt dan gemiddeld. De waardering voor het prettig wonen in de buurt is het hoogst in de kern Simonshaven en de wijk De Elementen (beide rapportcijfer 8,2).

27

Terug naar inhoudsopgave

Zorg gemeente voor woon- en leefomgeving

Figuur 1.21 Wat vindt u van de zorg van uw gemeente voor uw woon- en leefomgeving? Basis: alle inwoners.

Inwoners van Nissewaard beoordelen de zorg van de gemeente voor de woon- en leefomgeving met een gemiddeld rapportcijfer 6,4.

24%

0%

Bijna de helft van de inwoners (48%) beoordeelt de zorg van de gemeente voor hun woon- en leefomgeving met een rapportcijfer 6 of een 7 en vindt het dus ‘voldoende’. Een kwart (24%) geeft aan dat de zorg van hun gemeente ‘onvoldoende’ is, een soortgelijk aandeel (25%) vindt het juist ‘goed’ en geeft een rapportcijfer van een 8 of hoger.

Jongste inwoners (18-24 en 25-34 jaar) en oudste inwoners (7585 jaar) het meest te spreken over de zorg van de gemeente voor de woon- en leefomgeving Bij leeftijd zijn er verschillen zichtbaar wat betreft het oordeel van inwoners over de zorg van de gemeente voor de woon- en leefomgeving: de hoogste waarderingen worden gegeven door de 7585-jarigen (6,7) en de inwoners van 18-24 jaar en 25-34 jaar (6,6). In deze groepen ligt het rapportcijfer significant hoger dan bij de inwoners van 55-64 jaar oud.

48%

20%

25%

40%

1-5 onvoldoende

60%

6-7 voldoende

80%

8-10 goed

3%

100%

Weet niet

Figuur 1.22 Gemiddeld rapportcijfer voor zorg van de gemeente voor de woon- en leefomgeving, uitgesplitst naar geslacht en leeftijd. Basis: alle inwoners. 10 9 8 7

6,4

6,3

6,4

6,6

6,6

Totaal

Man

Vrouw

18-24

25-34

6,5

6,2

6,2

45-54

55-64

6,4

6,7

6 5 4 3 2 1 Geslacht

35-44

Leeftijd in categorieën

65-74

75-85

28

Terug naar inhoudsopgave

Zorg gemeente voor woon- en leefomgeving per kern/wijk Inwoners bovengemiddeld positief over zorg van de gemeente voor woon- en leefomgeving in Maaswijk en De Elementen, tevredenheid juist laag in De Hoek en De Akkers

Figuur 1.23 Gemiddeld rapportcijfer voor zorg van de gemeente voor de woon- en leefomgeving, per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

Als het gaat over de zorg van de gemeente Nissewaard voor de woon- en leefomgeving, zijn er twee wijken waar de inwoners hier significant minder positief over zijn dan gemiddeld: • De Hoek (rapportcijfer 5,9) • De Akkers (6,0). In twee andere wijken, namelijk Maaswijk (6,7) en De Elementen (7,3), beoordeelt men de zorg van de gemeente voor de woon- en leefomgeving juist met een significant hoger rapportcijfer dan gemiddeld.

29

Terug naar inhoudsopgave

Betrokkenheid bij de buurt

Figuur 1.24 Betrokkenheid van inwoners bij de buurt, voor 2020 en 2024. Basis: alle inwoners. 100%

3%

90%

14%

4% 17%

80% 70% 42%

60%

Ruim een derde van de inwoners van Nissewaard (36%) voelt zich betrokken bij hun buurt.

42%

50% 40% 30% 20%

40%

36%

2020

2024

10%

Jongste inwoners voelen zich het minst betrokken bij hun buurt, oudere inwoners juist het meest

In Nissewaard voelen, in vergelijking met alle andere leeftijdscategorieën, significant minder 18-24-jarigen en 25-34jarigen (beide 17%) zich betrokken bij hun buurt. Inwoners vanaf 55 jaar voelen zich significant vaker betrokken dan alle jongere inwoners (18-54 jaar) Betrokkenheid bij de buurt wordt dus groter naarmate inwoners ouder zijn.

Ja

Een beetje

Nee

Geen antwoord

Figuur 1.25 Betrokkenheid van inwoners bij de buurt, uitgesplitst naar geslacht en leeftijd. Basis: alle inwoners.

Geslacht

In vergelijking met 2020 is het aandeel inwoners dat zich betrokken voelt bij de buurt significant gedaald (van 40% naar 36%). Er zijn juist meer inwoners dan vier jaar geleden die zich niet betrokken voelen (van 14% naar 17%).

0%

Leeftijd in categorieën

Betrokkenheid van inwoners bij de buurt afgenomen

Totaal

36%

42%

17%

4%

Man

37%

43%

17%

4%

Vrouw

37%

42%

17%

4%

18-24

17%

25-34

17%

39%

38%

49%

35-44

28%

45-54

31%

55-64 65-74

47% 41%

46%

75-85

28% 48%

42%

20% Ja

36%

40%

Een beetje

Nee

6% 21%

3%

21%

2%

13%

37%

51%

0%

6%

60% Geen antwoord

80%

3%

12%

5%

6%

8%

30100%

Terug naar inhoudsopgave

Betrokkenheid bij de buurt per kern/wijk Laagste betrokkenheid in de buurt in Vriesland

In vier wijken ligt de betrokkenheid van inwoners bij de buurt significant lager dan het gemiddelde van Nissewaard: Waterland (28%), Hoogwerf (26%), De Akkers (24%) en Vriesland (22%)

Men voelt meeste betrokkenheid met buurt in Heenvliet

Vijf kernen/wijken scoren op betrokkenheid van inwoners bij de buurt juist significant boven het gemeentelijke gemiddelde. De betrokkenheid ligt het hoogst in Heenvliet (55%). Figuur 1.26 Betrokkenheid van inwoners bij de buurt, per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

Betrokkenheid van inwoners bij de buurt in vier wijken gedaald

In de Akkers (van 36% naar 24%), Waterland (van 39% naar 28% en Hoogwerf (van 38% naar 26%) voelen significant minder inwoners zich betrokken bij de buurt dan in 2020. In deze wijken ligt de betrokkenheid dus ook beneden het gemeentelijke gemiddelde. Ook in Maaswijk is de betrokkenheid van inwoners gedaald (van 44% naar 37%), maar hier is de betrokkenheid wel vergelijkbaar met het gemiddelde van Nissewaard. Figuur 1.27 Ontwikkeling 2020-2024 betrokkenheid van inwoners bij de buurt, per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

31

Overlast in de buurt

Terug naar inhoudsopgave

Overlast in de buurt (1) Figuur 2.1 Kunt u voor de onderstaande vormen van overlast steeds aangeven hoeveel overlast u hier zelf van ondervindt? (% ervaart veel overlast). Basis: alle inwoners.

Meeste overlast in de buurt door te hard rijden, overlast bovendien toegenomen in vergelijking met 2020

Van 15 mogelijke vormen van overlast in de buurt, ervaren de inwoners van Nissewaard de meeste overlast door te hard rijden (37% ervaart veel overlast). Daarna volgen parkeeroverlast (31%) en hondenpoep op de stoep, straat en grasveldjes (26%). Het aandeel inwoners dat veel overlast ervaart is het laagst bij overlast door horecagelegenheden, zoals cafés, restaurants of snackbars (1%). In vergelijking met 2020 is de overlast van twee soorten buurtproblemen significant toegenomen: te hard rijden (van 31% naar 37%) en parkeeroverlast (van 26% naar 31%). Dit zijn dus ook de buurtproblemen die de meeste overlast veroorzaken in de gemeente. Het aandeel inwoners dat veel overlast ervaart door buurtbewoners ligt significant lager dan in 2020 (6% t.o.v. 8%).

Te hard rijden

31%

Parkeeroverlast

26%

Hondenpoep op stoep, straat, grasveldjes

26% 25%

37%

31%

19% 20%

Rommel op straat 15% 13%

Agressief gedrag in het verkeer 8% 7%

Overlast van rondhangende jongeren Vernield straatmeubilair

7% 6%

Drugshandel*

6% 6% 8%

Overlast door buurtbewoners Drugsgebruik (bv. op straat, bij coffeeshops)*

2024 2020

5%

Dronken mensen op straat

3% 3%

Mensen die verward gedrag vertonen*

3%

Bekladde muren en/of gebouwen

3% 3%

Door mensen op straat worden lastiggevallen Overlast door horecagelegenheden, zoals cafés, restaurants of snackbars

2% 2%

1% 2%

0%

5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40%

* De overlastvorm ‘mensen die verward gedrag vertonen’ is in 2020 niet voorgelegd aan inwoners. In 2020 werden drugshandel en drugsgebruik bovendien gezamenlijk, in plaats van apart, uitgevraagd. Vergelijking is dus niet mogelijk.

33

Terug naar inhoudsopgave

Overlast in de buurt (2) Bijna twee derde van de inwoners van Nissewaard (64%) ervaart veel overlast in de buurt, significant meer dan in 2020 (60%). Figuur 2.2 Overlast in de buurt per type overlast* (% ervaart veel overlast). Basis: alle inwoners.

Meer inwoners ervaren veel verkeersoverlast

Van de drie soorten overlast in de buurt komt verkeersoverlast het meest voor (51%), gevolgd door fysieke verloedering (38%). Minder dan twee tiende van de inwoners (17%) ervaart veel sociale overlast in de buurt. In vergelijking met 2020 is het aandeel inwoners dat veel overlast ervaart door verkeersoverlast significant toegenomen (van 43% naar 51%).

64%

Totale overlast

60%

51%

Verkeersoverlast

43%

2024

36%

17%

Sociale overlast

Van de verschillende soorten verkeersproblemen, zijn de toenames in het percentage inwoners dat veel overlast ervaart vooral zichtbaar bij te hard rijden (van 31% naar 37%) en parkeeroverlast (van 26% naar 31%).

2020

38%

Fysieke verloedering

17%

0%

10%

20%

30%

40%

50%

60%

70%

* Verkeersoverlast bestaat uit te hard rijden, parkeeroverlast en agressief gedrag in het verkeer. Fysieke verloedering bestaat uit rommel op straat, vernield straatmeubilair, bekladde muren en/of gebouwen en hondenpoep op straat. Sociale overlast bestaat uit dronken mensen op straat, drugsgebruik/ drugshandel, overlast door horecagelegenheden, overlast door buurtbewoners, door mensen op straat worden lastiggevallen, hangjongeren. Voor het totaalcijfer sociale overlast hebben we alleen de overlastvormen gebruikt die ook in de vragenlijst van 2020 zaten voor de vergelijking. 34

Terug naar inhoudsopgave

Verkeersoverlast per kern/wijk Meeste verkeersoverlast in Schiekamp

In drie wijken ligt de ervaren verkeersoverlast significant hoger dan gemiddeld in de gemeente Nissewaard: • Schiekamp (67%) • Centrum (60%) • De Akkers (58%) In de kern Zuidland en de wijk De Elementen (41%) ligt het lager dan gemiddeld.

Figuur 2.3 Verkeersoverlast (% ervaart veel overlast), per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

Verkeersoverlast ligt in zes wijken hoger dan in 2020

In zes wijken is de verkeersoverlast significant toegenomen in vergelijking met 2020, in de kernen zijn er geen significante ontwikkelingen: • Centrum (van 46% naar 60%) • Schiekamp (van 54% naar 67%) • Groenewoud (van 39% naar 56%) • Vogelenzang (van 35% naar 44%) • De Akkers (van 43% naar 58%) • Maaswijk (van 35% naar 45%) Figuur 2.4 Ontwikkeling 2020-2024 verkeersoverlast (% ervaart veel overlast), per kern/wijk

35

Terug naar inhoudsopgave

Fysieke verloedering per kern/wijk Meeste fysieke verloedering in Gildenwijk

In vier wijken zijn er significant meer inwoners dan gemiddeld die veel overlast ervaren door fysieke verloedering in de buurt: Centrum (53%), Gildenwijk (56%), De Akkers (53%) en Waterland (47%). In de vier meest westelijke kernen ligt de ervaren overlast door fysieke verloedering significant lager. Dit geldt ook voor de wijken Vierambachten, Schenkel en Maaswijk.

Toename in fysieke verloedering in Centrum

Alleen in de wijk Centrum is het aandeel inwoners dat veel overlast ervaart door fysieke verloedering significant toegenomen in vergelijking met 2020 (van 40% naar 53%). De ervaren overlast ligt hier bovendien boven het gemeentelijke gemiddelde.

Figuur 2.5 Fysieke verloedering (% ervaart veel overlast), per kern/wijk. Basis: alle inwoners. Figuur 2.6 Ontwikkeling 2020-2024 fysieke verloedering (% ervaart veel overlast), per kern/wijk

36

Terug naar inhoudsopgave

Sociale overlast per kern/wijk Meer sociale overlast dan gemiddeld in Centrum, Gildenwijk en De Akkers

In drie wijken ligt de ervaren sociale overlast significant hoger dan het gemeentelijke gemiddelde, waarbij het aandeel het hoogst is in Gildenwijk (37%).

Sociale overlast gedaald in Maaswijk

In de meeste kernen/wijken is de ervaren sociale overlast ongeveer gelijk gebleven aan 2020. Alleen in Maaswijk ligt het aandeel inwoners dat veel sociale overlast ervaart significant lager dan in 2020 (van 14% naar 9%). De ervaren overlast ligt hier bovendien beneden het gemeentelijke gemiddelde.

In vijf kernen/wijken gaat het op sociale overlast beter dan gemiddeld in de gemeente: Heenvliet (6%), Zuidland (4%), Schenkel (11%), Maaswijk (9%) en Hekelingen (9%). Figuur 2.7 Sociale overlast (% ervaart veel overlast), per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

Figuur 2.8 Ontwikkeling 2020-2024 sociale overlast (% ervaart veel overlast), per kern/wijk.

37

Veiligheidsbeleving

Terug naar inhoudsopgave

Onveiligheidsgevoelens Figuur 3.1. Hoe vaak voelt u zich… Basis: alle inwoners. …niet veilig in/nabij het metrostation?

Metrostation de plek waar onveiligheidsgevoelens het meest voorkomen bij inwoners

De onveiligheidsgevoelens van de inwoners van Nissewaard zijn het grootst in of nabijheid het metrostation: bijna vier op de tien (38%) voelen zich hier soms of vaak onveilig. Bijna twee tiende van de inwoners (18%) geeft aan onveiligheidsgevoelens (soms/vaak) te ervaren in de eigen buurt, een vergelijkbaar aandeel (17%) ervaart dit bij het winkelcentrum bij hen in de buurt. Wel voelt in beide gevallen de helft (48%) zich hier nooit onveilig.

29%

26%

21%

15%

2%

…niet veilig in eigen buurt? …niet veilig in het winkelcentrum bij u in de buurt?

16%

32%

48%

1%

15%

31%

48%

3%

2%

2%

…niet veilig in eigen huis? …niet veilig bij/in sport- en ontmoetingsplekken in de openbare ruimte?

Onveiligheidsgevoelens in de eigen buurt afgenomen

In vergelijking met 2020 voelen de inwoners van Nissewaard zich minder vaak onveilig in de eigen buurt: zowel het aandeel dat zich soms (van 19% naar 16%) als vaak (van 3% naar 2%) onveilig voelt, is significant afgenomen. Daarnaast zijn er juist meer inwoners die aangeven zelden of nooit gevoelens van onveiligheid te ervaren in hun buurt (van 74% naar 81%).

9%

Vaak

Soms

9%

26%

9%

24%

63%

1%

1%

0%

20%

Zelden

Nooit

41%

40%

60%

24%

80%

100%

Geen antwoord

Figuur 3.2. Hoe vaak voelt u zich niet onveilig in de eigen buurt, 2020 en 2024. Basis: alle inwoners. 100%

1%

3%

81%

74%

90% 80% 70% 60%

Geen antwoord

50%

Zelden of nooit

40%

Soms

30%

Vaak

20%

10%

16%

19%

0%

2%

3%

2024

2020

39

Terug naar inhoudsopgave

Onveiligheidsgevoelens in de buurt per kern/wijk Onveiligheidsgevoelens in de buurt het hoogst in Gildenwijk

Het aandeel inwoners dat zich soms of vaak onveilig voelt in de eigen buurt, ligt in vijf wijken significant hoger dan gemiddeld in de gemeente: Waterland (27%), De Akkers (29%), De Hoek (30%), Centrum (29%) en Gildenwijk (34%). In zeven kernen/wijken liggen de onveiligheidsgevoelens in de buurt lager dan het gemeentelijke gemiddelde. In de kern Geervliet (4%) voelen de minste inwoners zich wel eens onveilig in de buurt. Figuur 3.3 Onveiligheidsgevoelens in de buurt (% vaak/soms), per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

Onveiligheidsgevoelens in vier wijken afgenomen

In vier wijken ligt het aandeel inwoners dat zich vaak of soms onveilig voelt in de eigen buurt significant lager dan in 2020: • Sterrenkwartier (van 35% naar 21%) • De Akkers (van 39% naar 29%) • Vriesland (van 36% naar 22%) • Maaswijk (van 15% naar 9%)

Figuur 3.4 Ontwikkeling 2020-2024 onveiligheidsgevoelens in de buurt (% vaak/soms), per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

40

Terug naar inhoudsopgave

Rapportcijfers veiligheid in de buurt Figuur 3.5 Rapportcijfers voor verschillende onderdelen van veiligheid in de buurt. Basis: alle inwoners.

Waardering gestegen voor veiligheid van de buurt op het gebied van criminaliteit en het veiligheidsgevoel

Verschillen zichtbaar wat betreft geslacht en leeftijd

Mannen geven het veiligheidsgevoel in de buurt een hoger rapportcijfer dan vrouwen (6,7 t.o.v. 6,9). Naarmate inwoners ouder zijn, geven ze een hogere waardering voor het veiligheidsgevoel in de buurt (18-24: rapportcijfer 6,4, 75-85: 7,1). Over de verkeersveiligheid zijn de jongste inwoners juist het positiefst. Het rapportcijfer dat zij geven (6,9) ligt significant hoger dan bij de 35-74-jarigen.

6,8

2024

6,6

2020

6,4

Verkeersveiligheid

6,4

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Figuur 3.6 Rapportcijfers voor verschillende onderdelen van veiligheid in de buurt, uitgesplitst naar geslacht en leeftijd. Basis: alle inwoners. Totaal

Geslacht

In vergelijking met 2020 zijn de inwoners van Nissewaard significant positiever geworden over de veiligheid van de buurt wat betreft criminaliteit (rapportcijfer gestegen van 6,4 naar 6,7) en het veiligheidsgevoel (van 6,6 naar 6,8).

6,4

Veiligheidsgevoel

6,4

Man

6,4

Vrouw

6,7 6,8 6,8 6,9 6,7 6,7

6,4

6,6 6,4

18-24

Leeftijd in categorieën

De inwoners van Nissewaard beoordelen de verschillende aspecten van de veiligheid van hun buurt in 2024 met de volgende rapportcijfers: • Criminaliteit: 6,7 • Veiligheidsgevoel: 6,8 • Verkeersveiligheid: 6,4 Men geeft alle drie de aspecten dus een ‘voldoende’.

6,7

Criminaliteit

25-34 35-44

6,1

45-54

6,1

55-64

Veiligheidsgevoel Verkeersveiligheid

6,8 6,9 6,9 7,0

6,4

75-85

Criminaliteit

6,5 6,6

6,4

65-74

6,9

6,6 6,6 6,6 6,6 6,7

6,6

1

2

3

4

5

6

7

6,9 7,1

41 8

9

10

Terug naar inhoudsopgave

Rapportcijfer criminaliteit in de buurt per kern/wijk Inwoners van Gildenwijk minst positief over veiligheid in de buurt op het gebied van criminaliteit

Inwoners van wijken ten zuiden van Centrum positiever over veiligheid van de buurt op het gebied van criminaliteit

In de kernen in het westen en de kernen/wijken De Elementen, Maaswijk en Hekelingen ligt het rapportcijfer hoger dan gemiddeld.

* Aangezien de vraag is geformuleerd in termen van de veiligheid op het gebied van criminaliteit, betekent een hoger rapportcijfer dat inwoners hier positiever over zijn

In de wijk Centrum en de omringende wijken (De Hoek, Gildenwijk, Groenewoud, De Akkers, Vriesland en Waterland) ligt het rapportcijfer voor de criminaliteit in de buurt significant lager dan gemiddeld. Het rapportcijfer is het laagst in Gildenwijk (6,0).

Figuur 3.7 Gemiddeld rapportcijfer criminaliteit in de buurt, per kern/wijk. Basis: alle inwoners.

In zeven kernen/wijken ten zuiden van Centrum is het rapportcijfer dat inwoners geven voor de veiligheid in de buurt op het gebied van criminaliteit toegenomen in vergelijking met 2020*. In Waterland (van 5,8 naar 6,3), De Akkers (van 5,8 naar 6,3) en Vriesland (van 5,8 naar 6,5) ligt het rapportcijfer wel nog steeds beneden het gemeentelijke gemiddelde.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15848657/1