40. Galilei -Meerjaren begroting 2026-2030
Tekst van het document
Meerjarenbegroting Galilei 2026–2030 Datum: 26 november 2025
INHOUD 1 Inleiding ........................................................................................................................................... 2 1.1 Uitgangspunten bij de begroting ................................................................................................... 2 2 Begroting onderwijsgroep Galilei 2026 ........................................................................................... 3 2.1 Toelichting begroting Galilei 2026 ............................................................................................... 4 2.1.1 Algemene strategische doelen richting 2029 .......................................................................... 4 2.1.2 Specifieke doelen per pijler .................................................................................................... 4 2.2 Toelichting van de baten ............................................................................................................... 6 2.2.1 Baten 2026.............................................................................................................................. 6 2.2.2 Geoormerkte gelden ...............................................................................................................
6 2.2.3 Subsidies................................................................................................................................. 7 2.2.4 Overige baten ......................................................................................................................... 7 2.3 Toelichting van de lasten ............................................................................................................... 8 2.3.1 Personele lasten ...................................................................................................................... 8 2.3.2 Afschrijvingen – grondslagen en impact op de lasten ............................................................ 9 2.3.3 Huisvestingslasten ................................................................................................................ 10 2.3.4 Overige lasten ....................................................................................................................... 11 2.5 STO exploitatie 2026................................................................................................................... 12 3. Meerjarenbegroting Galilei 2026 – 2030 ...................................................................................... 13 3.1 Toelichting Meerjarenbegroting Galilei 2026 – 2030 .................................................................
13 3.1.1 Meerjarenontwikkelingen baten ........................................................................................... 13 3.2 Meerjarenontwikkeling lasten ................................................................................................. 15 3.2.1 Personele lasten & formatie ontwikkeling ........................................................................... 15 3.2.3 Afschrijvingen & investeringen ........................................................................................... 16 3.2.4 Huisvestingslasten ................................................................................................................ 16 3.2.5 Overige instellingslasten ...................................................................................................... 17 4 Ontwikkeling vermogenspositie & weerstandsvermogen .............................................................. 18 5 Ontwikkeling ratio’s & liquiditeit .................................................................................................. 20 6 Investeringen per school ................................................................................................................. 22 7 Liquiditeitsbegroting 2026 – 2030 .................................................................................................
23 8 Meerjaren balans 2026 – 2030 ....................................................................................................... 24 9 Overige onderwerpen ..................................................................................................................... 25 9.1 Strategische positionering Helinium en verwerking in de begroting ...................................... 25 Bijlage: Galilei onderwijsgroep Kerncijfers en formatie ratio’s ....................................................... 26
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
1
1 INLEIDING De geconsolideerde begroting van Onderwijsgroep Galilei is samengesteld uit de deelbegrotingen van de vijf scholen en het bestuurskantoor & bovenschools. Deze zijn opgesteld in overleg met de rectoren en directeuren op basis van kaders uit de interne kaderbrief 2026.
1.1 UITGANGSPUNTEN BIJ DE BEGROTING 1. Beleidsrijk begroten Uitgaven worden gekoppeld aan doelen en resultaten. Het jaarplan beschrijft wat de school wil bereiken; de begroting geeft aan welke middelen daarvoor nodig zijn. We maken inzichtelijk welke kosten uit structurele middelen komen en welke uit incidentele middelen. 2. Prijsbijstelling en loonontwikkeling Voor 2026 geldt een prijsbijstelling van 4,88%. De nieuwe Cao-afspraken zijn verwerkt. • Loonstijging 4,6% per 1 november 2025 • Loonstijging 1,2% per 1 november 2026 Vanaf 2027 rekenen we met prijsbijstelling van 6% ter compensatie. 3. Formatieplan 2026-2030 De formatie is gebaseerd op de leerlingenprognose. Voor ziektevervanging hanteren we 2% van de totale salariskosten, wat neerkomt op € 200 per leerling. Loonkosten voor geoormerkte gelden (Zoals STO, basisvaardigheden en ISK) wordt apart vermeld in de begroting. 4. Jaarplan schooljaar 2025-2026 Activiteiten volgen uit het strategisch beleidsplan 2025-2029 ‘Richting aan ruimte’ en de schoolplannen. Personele kosten uit het jaarplan worden lineair (7/12) verwerkt in de begroting 2026. 5. Subsidies en aanvullende bekostiging Voor elk thema, zoals kansengelijkheid, werkdrukmiddelen, basisvaardigheden, STO en nieuwkomers, is een afzonderlijke toelichting opgenomen. 6.
Weerstandsvermogen Het cumulatieve exploitatieresultaat over 2026-2030 is negatief, omdat het hoge weerstandsvermogen van voorgaande jaren wordt afgebouwd. Ultimo 2025 bedraagt het geprognotiseerde weerstandsvermogen 33%. Iedere school levert een evenredige bijdrage aan het beoogde percentage naar rato van het aantal leerlingen. De norm bedraagt 18%. 7. Uitgaven en investeringen Uitgaven vinden alleen plaats binnen het vastgestelde resultaat. Voor additionele investeringen is vooraf toestemming van de bestuurder vereist. Het afdrachtspercentage voor bovenschoolse kosten en het bestuurskantoor blijft 7,2% van de bekostiging (3,6% per onderdeel).
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
2
2 BEGROTING ONDERWIJSGROEP GALILEI 2026
Onderwijsgroep Galilei Meerjaren begroting 2026-2030 3 Baten
Begroting 2026
Totaal: 3 Baten
€
56.238 €
55.555 €
52.513 € 55.904
€ € € €
46.376 € 2.246 € 4.071 € 6.357 €
45.369 € 1.912 € 3.930 € 6.376 €
43.190 € 44.701 1.818 € 1.912 3.857 € 3.893 5.749 € 6.726
3.1 Rijksbijdragen € 3.2 Overheidsbijdragen/subsidies overige overheden € 3.5 Overige baten €
4 Lasten
4.1 Personeelslasten 4.2 Afschrijvingen 4.3 Huisvestingslasten 4.4 Overige instellingslasten
Totaal: 4 Lasten
6 Financiële baten en lasten 6.1 Financiele baten 6.2 Financiele lasten
Totaal: 6 Financiële baten en lasten
Resultaat
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
53.785 € 1.169 € 1.285 €
Prognose Begroting Realisatie 2025 2025 2024 53.173 € 795 € 1.587 €
€
59.050 €
57.587 €
€ €
-395 € 15 €
-515 € 14 €
€
-380 €
-501 €
50.459 € 53.014 797 € 1.509 1.257 € 1.381
54.614 € 57.232 -625 € 1 €
-624 €
-765 15
-750
€ -2.431 € -1.531 € -1.477 € -578
3
2.1 TOELICHTING BEGROTING GALILEI 2026 De begroting van Onderwijsgroep Galilei is beleidsrijk opgesteld en sluit aan bij onze missie: ruimte. Dit betekent ruimte voor diversiteit, een gevarieerd onderwijsaanbod, samenwerking, persoonlijke ontwikkeling en groei. Hieronder benoemen wij waar wij rekening mee hebben gehouden bij het opstellen van de begroting. 2.1.1 ALGEMENE STRATEGISCHE DOELEN RICHTING 2029
• • • • •
Elke leerling en medewerker voelt zich veilig, gehoord en uitgedaagd om te groeien. Elke leerling ontwikkelt zich tot een actieve, bewuste burger. Iedere school werkt actief samen met het bedrijfsleven en maatschappelijke partners. Medewerkers ervaren ruimte voor samenwerking, professionele ontwikkeling en balans. Digitale geletterdheid is structureel onderdeel van onderwijs én werkprocessen.
2.1.2 SPECIFIEKE DOELEN PER PIJLER
1. Ruimte voor diversiteit • • • •
Minimaal 60% van de leerlingen ervaart dat er aandacht is voor diversiteit. 90% van leerlingen en 95% van medewerkers voelt zich veilig op school. Dalende lijn in het aantal leerlingen met een toelaatbaarheidsverklaring (TLV). Structurele samenwerking met bedrijfsleven en maatschappelijke partners vastgelegd in schoolplannen.
2. Ruimte voor gevarieerd onderwijsaanbod • •
Elke school heeft beleid voor ICT-vaardigheden en digitale geletterdheid, inclusief aandacht voor AI en ethiek. Samenwerking met bedrijven en maatschappelijke partners om toekomstgericht onderwijs vorm te geven.
3. Ruimte voor elkaar • • •
75% van leerlingen ervaart voldoende contact en begeleiding door mentor / coach. 83% van ouders heeft goed zicht op studievorderingen van hun kind. 90% van medewerkers ervaart goed contact met collega’s; 80% voelt zich goed geïnformeerd door leidinggevende.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
4
4. Ruimte voor eigen leerproces • • •
59% van leerlingen ervaart zicht op ontwikkeling en begeleiding. 65% van medewerkers is tevreden over ontwikkelingsmogelijkheden. Binnen 2 jaar: 95% van medewerkers voert jaarlijks een gesprek over functioneren en professionele ontwikkeling.
5. Ruimte voor groei naar de toekomst • • • • •
Oud-leerlingen presteren in vervolgonderwijs minimaal op voorspelde referentiewaarde (NCO). 80% van de leerlingen van Praktijk College heeft binnen 1 jaar een baan of volgt onderwijs. Elke school legt vast bij welke processensamenwerking met de omgeving noodzakelijk is. Schoolgebouwen dragen bij aan bewustwording over duurzaamheid. Ons onderwijs sluit aan op de wereld van morgen.
De kosten voor het behalen van deze strategische doelen zijn verwerkt in de meerjarenbegrotingen van de scholen. .
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
5
2.2 TOELICHTING VAN DE BATEN Bedragen x €1.000,Omschrijving 3 Baten 3.1 Rijksbijdragen 3.2 Overheidsbijdragen/ subsidies overige overheden 3.3 Overige baten Totaal Baten
Begroting 2026
Prognose 2025
Realisatie 2024
53.785
53.173
53.014
1.169
795
1.509
1.285 56.238
1.587 55.555
1.381 55.904
2.2.1 BATEN 2026 De totale baten voor 2026 bedragen € 56,2 miljoen en zijn grotendeels afhankelijk van het aantal leerlingen. Voor 2026 geldt een prijsbijstelling van 4,88%. Voor de jaren 2027-2030 hebben we een extra inflatiecorrectie van 1,2% toegepast om de loonstijgingen te compenseren. Voor de overige kosten hebben we geen inflatiecorrecties opgenomen maar we verwachten dat hogere kosten gecompenseerd worden door hogere baten. Basisbekostiging De basisbekostiging bedraagt € 42,7 miljoen in 2026. Brede scholen (Maerlant en Helinium) ontvangen een dubbele vaste voet (totaal € 550.000 per school). ISK Nissewaard, een onderdeel van Praktijk-College en Helinium bieden NT2 onderwijs aan. De inkomsten die hier mee gemoeid zijn bedragen € 0,8 miljoen bij Praktijk-College en € 0,6 miljoen bij Helinium. 2.2.2 GEOORMERKTE GELDEN • Ondersteuningsbudget VMBO: € 3,4 miljoen voor kleinere klassen en extra ondersteuning o.a. door hulp van gedragswetenschappers. • Werkdrukmiddelen: € 1,6 miljoen werkdrukverlichting. De helft van het geld is voor individuele werkdrukverlichting en de andere helft wordt in samenspraak met de PMR van de school ingevuld en besteed aan onder andere inhuur van externe examinatoren, pauzesurveillance etc. • Strategisch personeelsbeleid: € 0,3 miljoen voor studiekosten en professionalisering in het kader van strategisch werkgeverschap en het generatiepact.
• Functiemix: € 0,8 miljoen voor optimalisatie LD/LC/LB verdeling. • Onderwijskansen VO: € 1,1 miljoen op basis van achterstandscores. Dit geld is bedoeld om kinderen uit achterstandssituaties gelijke kansen te geven door b.v. extra ondersteuning bij taal. • Aanvullende bekostiging VMBO GL: € 74.000 voor het dekken van de kosten die gepaard gaan met het volgen van praktijkvakken in het 3e en 4e leerjaar van deze leerweg. • Structurele bekostiging basisvaardigheden: Vanaf 2027 ontvangen we hiervoor ruim 0,7 miljoen per jaar. Met dit bedrag kunnen we investeren in taal, rekenen, burgerschap en digitale geletterdheid. Doordat we hier structureel geld voor ontvangen geeft dit meer financiële zekerheid om hier in te investeren.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
6
2.2.3 SUBSIDIES Basisvaardigheden: Restant van € 520k (Praktijk College €60k, Maerlant € 460k) Vanaf 2027 ontvangen we in plaats van subsidie, structurele bekostiging voor alle leerlingen (182,- per leerling), dit biedt meer financiële stabiliteit. Sterk Techniek Onderwijs Onderwijsgroep Galilei participeert al enkele jaren in de Sterk Techniek Onderwijs regio Voor 2026 begroten we € 700k waarvan € 300k voor personele lasten; € 200k ter dekking van investeringen en € 200k voor overige kosten. Deze subsidie is essentieel voor kwaliteitsverbetering en innovatie maar kent een tijdelijk karakter. Vooralsnog loopt de subsidie t/m 2028. 2.2.4 OVERIGE BATEN De overige baten bedragen € 1,2 miljoen en bestaan voornamelijk uit:
• • •
Vrijwillige ouderbijdragen (schoolgeld, excursies) Kantineopbrengsten Huurinkomsten
Ten opzichte van voorgaande jaren worden geen grote afwijkingen verwacht. Deze inkomsten zijn stabiel, maar vormen slechts een klein deel van de totale baten (ongeveer 2%)
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
7
2.3 TOELICHTING VAN DE LASTEN 2.3.1 PERSONELE LASTEN Bedragen x €1.000,Omschrijving 4.1 Personele lasten 4.1.1 lonen en salarissen 4.1.2 overige personele lasten 4.1.3 ontvangen vergoedingen Totaal Personele lasten
Begroting 2026
Prognose 2025
Realisatie 2024
43.178 3.230 32 46.376
42.357 2.795 217 45.369
41.224 3.788 -310 44.701
De personele lasten vormen ongeveer 80% van de totale lasten en bedragen in 2026 € 46,3 miljoen. De formatie daalt in de begroting vanaf augustus 2026 met 7,3 FTE naar 411,5 FTE (inclusief ziektevervanging). De daling is voornamelijk gerelateerd aan het Helinium. Er is een risico dat deze bezuiniging niet volledig realiseerbaar is. Voor afvloeiing is een transitievergoeding van € 0,5 miljoen opgenomen. Het management van het Helinium heeft op basis van de strategische formatieplanning een daling in de formatie opgenomen van 10,5 FTE. Op dit moment is de inschatting gemaakt dat een grotere besparing op de formatie niet realistisch is met instandhouding van kwalitatief goed onderwijs. Vanwege de risico’s, hebben we voorzichtigheidshalve ook in de jaren 2027 tot en met 2030 een post voor transitievergoedingen opgenomen.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
8
2.3.2 AFSCHRIJVINGEN – GRONDSLAGEN EN IMPACT OP DE LASTEN De afschrijvingslasten stijgen in 2026 naar ruim € 2,2 miljoen (+ 17% t.o.v. 2025) door nieuwbouw mycollege, verduurzaming De Ring van Putten en MJOP-investeringen bij Maerlant. Deze stijging heeft structurele impact op de afschrijvingslasten in de exploitatie.
Omschrijving 4.2 Afschrijvingen 4.2.1 Afschrijving gebouwen 4.2.3 Afschrijvingen inventaris en apparatuur 4.2.4 Afschrijving overige materiële vaste activa Totaal afschrijvingslasten
Begroting 2026
Prognose 2025
Realisatie 2024
631 1.614 1 2.246
357 1.552 3 1.912
397 1.512 3 1.912
Hoge investeringen aan het einde van 2025 en in 2026 (Verduurzaming bij De Ring van Putten, nieuwbouw mycollege) leiden tot structureel hogere afschrijvingslasten. Subsidies dekken slechts een deel van de extra lasten (DUMAVA-subsidie dekt 30% van de verduurzamingskosten). • • •
Ingebruikname van nieuwbouw mycollege (afschrijvingseffect 35k) Verduurzaming De Ring van Putten (afschrijvingseffect 93k) Hoge investeringen vanuit het MJOP (met name Maerlant) (afschrijvingseffect 187k)
In onze grondslagen hanteren we de volgende afschrijvingstermijnen:
Soort actief Terreinen Gebouwen Verbouwingen Interne verbouwingen/duurzaamheid Machines & installaties/duurzame apparatuur/ schilderwerk Schoolmeubilair Leermiddelen/ Audiovisuele middelen/ICT/ Overige inventaris
Afschrijvingstermijn Geen 40 jaar 30 jaar
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
15 jaar 10 jaar 15 jaar 5 jaar
9
2.3.3 HUISVESTINGSLASTEN De huisvestingslasten voor 2026 bedragen € 4,1 miljoen, in lijn met de prognose voor 2025. Deze kosten omvatten huur, energie, schoonmaak, onderhoud en belastingen. De huisvestingslasten zijn als volgt opgebouwd: Bedragen x €1.000,Omschrijving 4.3 Huisvestingslasten 4.3.1 Huur 4.3.3 Contractonderhoud, klachten & storingen 4.3.4 Energie en water 4.3.5 Schoonmaakkosten 4.3.6 Belastingen en heffingen 4.3.7 Dotatie onderhoudsvoorziening 4.3.7 Overige huisvestingslasten Totaal Huisvestingslasten
Begroting 2026
Prognose 2025
Realisatie 2024
268 674 1.452 1.102 245 0 330 4.070
220 758 1.426 1.032 241 0 253 3.930
268 658 1.426 1.010 250 0 281 3.893
In 2025 zijn de schoonmaakkosten opnieuw aanbesteed. Dit zorgt voor een flinke toename van de kosten. Vanaf 2026 gaat mycollege over naar de nieuwbouw. Dit nieuwe gebouw wordt een BENG (Bijna Energie Neutraal Gebouw). Omdat het de komende jaren niet mogelijk is om aan te sluiten op het energienet wordt er gebruik gemaakt van generatoren waardoor het op voorhand onzeker is hoe hoog de energiekosten zullen zijn voor mycollege. De generatoren worden bekostigd door de gemeente maar de brandstof zullen we zelf moeten betalen.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
10
2.3.4 OVERIGE LASTEN De overige instellingslasten voor 2026 zijn geraamd op € 6,4 miljoen, vergelijkbaar met de prognose voor 2025. Deze kosten zijn per school ingeschat op basis van historische uitgaven en contracten. De overige instellingslasten zijn als volgt opgebouwd: Bedragen x €1.000,Omschrijving 4.4 Overige instellingslasten 4.4.1 administratie en beheer 4.4.2 inventaris, apparatuur en leermiddelen 4.4.3 Leer- en hulpmiddelen 4.4.4 Overige instellingslasten Totaal Overige instellingslasten
Begroting 2026
Prognose 2025
Realisatie 2024
479 1.370 1.934 2.574 6.357
555 1.475 1.932 2.414 6.376
578 1.379 2.005 2.764 6.726
Administratie en beheer: € 479k (Telefoonkosten, vergaderkosten, drukwerk, accountantskosten, salarispakket Visma-Raet, extern deskundigen voor o.a. Europese aanbestedingen en bovenschoolse projecten). Inventaris/Apparatuur en leermiddelen: € 1,37 miljoen (Voornamelijk ICT, internet en reprokosten) Leer- en hulpmiddelen: € 1,93 miljoen (Digitale en niet-digitale leermiddelen, vakgroepbudgetten) Overige instellingslasten: € 2,58 miljoen (Schoolreisjes, excursies, sportdagen, PR & marketing, testen en projecten). De overige instellingslasten blijven stabiel maar ICT en projectkosten vragen aandacht. Structurele monitoring van contracten en strategische keuzes (zoals Neon*) zijn belangrijk om kosten beheersbaar te houden. *Neon (Nederlands Onderwijsinstituut) is een coöperatie van schoolbesturen en leraren die iets willen veranderen, door leermiddelen te ontwikkelen die aansluiten bij wat leraren en leerlingen nodig hebben en zo meer grip op de kosten te krijgen. Nu wordt de markt gedomineerd door uitgevers die niet transparant zijn over de kwaliteitseisen die zij hanteren en onvoldoende inzicht in de wetenschappelijke onderbouwing van gemaakte keuzes voorzien. Wij volgen deze ontwikkeling en overwegen hierbij aan te sluiten op een later moment.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
11
2.5 STO EXPLOITATIE 2026 Onderwijsgroep Galilei | STO
€ € € €
Begroting 2026 € 755 € € 755 €
Prognose 2025 € 290 € € 290 €
4 Lasten 4.1 Personeelslasten 4.2 Afschrijvingen 4.3 Huisvestingslasten 4.4 Overige instellingslasten Totaal: 4 Lasten
€ € € € €
365 201 189 755
€ € € € €
77 208 5 290
€ € € € €
460 205 228 893
6 Financiële baten en lasten 6.1 Financiële baten 6.2 Financiële lasten Totaal: 6 Financiële baten en lasten
€ € €
-
€ € €
-
€ € €
-
Resultaat
€
-0 €
-
3 Baten 3.1 Rijksbijdragen 3.2 Overheidsbijdragen/subsidies overige overheden 3.5 Overige baten Totaal: 3 Baten
-0 €
Realisatie 2024 893 893
Het STO-programma draagt bij aan het versterken van het techniekonderwijs en het realiseren van onze strategische ambitie om leerlingen beter voor te bereiden op technische beroepen. Aangezien de STO-subsidie een tijdelijk karakter heeft (tot en met 2028) is het belangrijk om tijdig scenario's uit te werken voor continuïteit na afloop van de subsidieperiode. In 2026 start een nieuwe projectperiode. Vanuit deze financiering worden onder andere de afschrijvingslasten van eerdere investeringen gedekt (0,2 miljoen). Daarnaast zijn extra middelen beschikbaar doordat de doorlopende leerroute (DLR) naar het MBO tijdelijk is gepauzeerd. Deze middelen worden als volgt ingezet: Personele lasten: Maerlant € 128k, Helinium €137k, Praktijk College €12k, mycollege € 28k Projectmanagement: financiën en administratie: €60k via het bestuurskantoor Materiële kosten: De materiële kosten, 189k worden geadministreerd via Maerlant. Deze kosten kunnen deels worden gedeclareerd door niet-techniekscholen die participeren in het STO-project. Dit heeft geen resultaatseffect voor Maerlant.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
12
3. MEERJARENBEGROTING GALILEI 2026 – 2030 Onderwijsgroep Galilei Meerjaren begroting 2026-2030 3 Baten
3.1 Rijksbijdragen 3.2 Overheidsbijdragen/subsidies 3.5 Overige baten
Totaal: 3 Baten 4 Lasten
4.1 Personeelslasten 4.2 Afschrijvingen 4.3 Huisvestingslasten 4.4 Overige instellingslasten
Totaal: 4 Lasten
6 Financiële baten en lasten 6.1 Financiële baten 6.2 Financiële lasten
Totaal: 6 Financiële baten en lasten
Resultaat
Begroting Begroting Begroting 2026 2027 2028
Begroting Begroting 2029 2030
€ € €
53.785 € 1.169 € 1.285 €
54.815 € 1.211 € 1.279 €
54.647 € 1.216 € 1.275 €
€ 56.238 € 57.305 € 57.138 €
56.991 € 57.633 € 55.555 € 52.513 € 55.904
€ € € €
46.376 € 2.246 € 4.071 € 6.357 €
45.970 € 2.456 € 3.987 € 6.178 €
46.158 € 2.321 € 3.987 € 6.168 €
46.233 € 46.060 € 2.328 € 2.286 € 3.987 € 3.987 € 5.972 € 5.972 €
€ €
-395 € 15 €
-341 € 15 €
-281 € 15 €
€ 59.050 € 58.590 € 58.633 €
€
-380 €
€ -2.431 €
-326 €
-266 €
55.273 € 55.914 € 446 € 446 € 1.273 € 1.273 €
Prognose Begroting Realisatie 2025 2025 2024 53.173 € 795 € 1.587 €
50.459 € 53.014 797 € 1.509 1.257 € 1.381
45.369 € 1.912 € 3.930 € 6.376 €
43.190 € 44.701 1.818 € 1.912 3.857 € 3.893 5.749 € 6.726
58.519 € 58.304 € 57.587 € 54.614 € 57.232 -261 € 15 €
-246 €
-261 € 15 €
-246 €
-515 € 14 €
-501 €
-625 € 1 €
-624 €
-765 15
-750
-959 € -1.228 € -1.282 € -425 € -1.531 € -1.477 € -578
3.1 TOELICHTING MEERJARENBEGROTING GALILEI 2026 – 2030 3.1.1 MEERJARENONTWIKKELINGEN BATEN De baten vertonen een licht stijgende lijn, voornamelijk door een toename van het aantal leerlingen en de prijspeilcorrecties (4,88% voor 2026 en daarbovenop 1,2% vanaf 2027) ter compensatie van de opgenomen CAO- stijgingen. Belangrijke ontwikkelingen: • Subsidie basisvaardigheden: Bij Maerlant en Praktijkcollege loopt deze subsidie nog door tot 31 juli 2026. Dit resulteert in 2026 in een extra bate van 460k bij Maerlant en 60k bij Praktijk College. • Structurele bekostiging basisvaardigheden: Vanaf 2027 nemen wij een aanvullende bekostiging van €182,- euro per leerling op ter vervanging van de subsidie basisvaardigheden. Op totaalniveau gaat dit om een bedrag van ongeveer 750k. • Overgangsregeling basisbekostiging: Deze tegemoetkoming (198k in 2025) vervalt volledig in 2026. • Rijksbijdragen: Wordt berekend op basis van een licht stijgende leerlingenpopulatie; van 4.096 per 1 oktober 2025 naar 4.245 per 1 oktober 2029. Helinium bereikt in 2027 een dieptepunt van 759 leerlingen, waarna een geleidelijke stijging volgt.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
13
Leerlingen prognose 1 oktober
2025
2026
2027
2028
2029
Galilei totaal
4.096
4.129
4.130
4.188
4.245
Op peildatum 1 oktober 2025 verwachten we 4.096 leerlingen (eerder hebben we 4101 gecommuniceerd n.a.v. de telling DUO) verdeeld over 5 scholen. Dit aantal stijgt naar 4.245 in 2030. Aandachtspunt: Als we de ISK-leerlingen (55) bij Helinium buiten beschouwing laten blijft Helinium in deze begrotingsperiode boven de opheffingsnorm (647,5). Bij drie opeenvolgende jaren onder deze norm vervalt bekostiging. In deze begroting hanteren wij het uitgangspunt ‘going concern’; verlies van bekostiging is niet in de begroting verwerkt.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
14
3.2 MEERJARENONTWIKKELING LASTEN De lasten blijven in de komende jaren hoog, vooral door personele kosten (ongeveer 80% van het totaal) Om de begroting in balans te houden zijn besparingen noodzakelijk. Hieronder de belangrijkste ontwikkelingen: 3.2.1 PERSONELE LASTEN & FORMATIE ONTWIKKELING
Aug
Aug
Aug
Aug
Aug
Aug
De c
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2025
(T-2)
FTE
DIR
8,1
8,1
8,1
8,1
8,1
8
8,1
8,9
FTE
Reguliere PNIL
0,5
0,5 [3]
0,5
0,5
0,5
0,5
4,6
10,2 [3]
FTE
OP
FTE
OP mutatie
FTE
O P subtotaal
278,4
FTE
OOP
131,8
FTE
OOP mutatie
0
FTE
O O P subtotaal
131,8
FTE
Subtotaal
418,8
FTE
Ziektevervanging PNIL
FTE
Totaal
[1]
De daling in OP van 5,4 FT E is voor 4,7 FT E gerelateerd aan formatie mutaties bij het Helinium en voor 5,9 FT E bij het Praktijk college. Deze OP mutatie lopen gedeelteljk weg tegen de groei in OP die is opgenomen bij de Ring van Putten en MY college.
[2]
De daling in OOP van 10,5 FT E is voor 5,8 FT E gerelateerd aan formatie mutaties aangegeven door het management van het Helinium. Het restant betreft kleine personele mutaties bij de andere scholen.
[3]
Wij signaleren dat de bewustwording t.a.v. het verminderen van inhuur steeds beter gaat binnen Galilei. De inhuur die doorloopt betreft inkoop begeleiding en projectcontrol (subsidies).
[4]
Wij kiezen er vanaf 2026 voor om ziektevervanging om te rekenen naar formatie. Op totaal niveau betreft dit 8,55 FT E
[5]
Na correctie voor ziektevervanging is binnen Galilei een daling van 7,3 FT E begroot in de periode aug 2025 - aug 2026.
278,4
278,4
273
270,8
269,8
269,1
283,5
281,8
0
-5,4
-2,2
-1
-0,7
-2,2
-
-
270,8
269,8
269,1
266,9
283,5
281,8
131,8
121,3
119,4
117,6
115
123,4
132
-10,5
-1,9
-1,8
-2,6
-1,4
-
0
121,3 [2]
119,4
117,6
115
113,6
123,4
132
402,9
398,8
396
392,7
389
419,6
432,9
0
8,55 [4]
8,55
8,55
8,55
8,55
0
0
418,8
411,5 [5]
407,35
404,55
401,25
397,55
419,6
432,9
273 [1]
Recent is er door HR een proces in gang gezet, waarbij de scholen een strategische formatieplanning voor meerdere jaren opzetten. Deze strategische formatieplanning moet worden opgebouwd vanuit de benodigde functies in combinatie met de lessentabel. De verwachting is dat dit komend jaar met hulp van Foleta, het formatieplanning pakket verder vorm krijgt.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
15
3.2.3 AFSCHRIJVINGEN & INVESTERINGEN Door nieuwbouw (mycollege), verduurzaming (De Ring van Putten) en MJOP-investeringen stijgen de afschrijvingslasten structureel. Ten opzichte van 2025 is de stijging in 2026 ruim € 2,2 miljoen (+15%). Subsidies zoals DUMAVA dekken slechts 30% van de verduurzamingskosten. Hier tegenover staat dat we geen dotaties meer aan een onderhoudsfonds hoeven te doen en dat de energiekosten zullen dalen als gevolg van de verduurzamingsmaatregelen. Onderstaand zijn de investeringen weergegeven zoals deze zijn opgenomen in de begroting. bedragen x €1.000,Galilei
2026
2027
2028
2029
2030
Investeringen per jaar
12.823
3.214
1.503
1.281
2.167
Grote investeringen in 2026: • • • • •
Nieuwbouw MY college: € 1,4 miljoen Duurzaamheidsinvesteringen: € 3,7 miljoen MJOP- gerelateerd onderhoud: € 4 miljoen ICT: € 0,8 miljoen (o.a. vervanging wifi-acces-points, digitale schoolborden, iPads) Meubilair: € 1 miljoen (waarvan € 0,5 miljoen voor mycollege en € 0,3 miljoen voor De Ring van Putten)
3.2.4 HUISVESTINGSLASTEN Huisvestingslasten blijven stabiel in deze begroting en rond € 4 miljoen, maar er zijn onzekerheden: • • •
• • •
Extra kosten door netcongestie bij mycollege (gebruik aggregaten, brandstof voor eigen rekening) De gebruikslasten voor ISK Nissewaard zijn voor dit schooljaar 40k maar het is niet zeker dat ISK op deze locatie kan blijven. Mogelijke besparingen door vertrek uit TPH2 bij Helinium zijn niet meegenomen in de begroting. Wanneer de ISK uit TPH2 verhuist naar Helinium kan dit een besparing van maximaal 70k opleveren. Er is serieuze interesse voor huur van een aantal lokalen en kantoren te huren bij Helinium. We hebben de gebruikslasten die we hiermee besparen geraamd op 80k op jaarbasis. Er gaat gestuurd worden op een actievere beheersing van de post onderhoud en storingen. In de begroting is hier een bezuiniging van 100k opgenomen. Schoonmaakkosten stijgen door een nieuw contract met ingang van 2026 met 76k. Met name bij Helinium is er een flinke stijging van de kosten. Afhankelijk van de besluiten die we nemen over TPH1 en TPH2 kunnen deze kosten nog wijzigen.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
16
3.2.5 OVERIGE INSTELLINGSLASTEN De overige instellingslasten zijn begroot op € 6,4 miljoen, vergelijkbaar met 2025. Belangrijke posten: • • •
Administratie en beheer: we begroten een daling van 300k voor deskundigenadvies omdat er geen grote projecten gepland staan. ICT: ten opzichte van 2025 begroten we een daling van de kosten van 100k doordat er een aantal migratieprojecten zijn afgerond. Leer en hulpmiddelen: stabiel maar het Neon-initiatief waarbij we nog niet zijn aangesloten kan mogelijk in de toekomst voor een betere beheersing van de kosten voor leermiddelen zorgen.
Verder bestaan de kosten uit: • • • • • • •
Contributies bestuurlijke organisatie (€ 0,2 miljoen) Reisjes en excursies (€ 0,7 miljoen), hiervan ontvangen we ongeveer 80% terug via ouderbijdragen. Testen en toetsten (€ 0,3 miljoen) Kantine (€ 0,2 miljoen), hier staan baten tegenover. STO- materiaal: (€0,2 miljoen), hier staan baten tegenover (budgetneutraal). Schoolfruit en maaltijden:(€ 0,3 miljoen), hier staan baten tegenover (budgetneutraal). Overige kosten zoals verzekeringen, Culturele vorming, representatiekosten, VAVO, projecten.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
17
4 ONTWIKKELING VERMOGENSPOSITIE & WEERSTANDSVERMOGEN Begin 2026 bedraagt het geprognotiseerde eigen vermogen ongeveer 18,3 miljoen, dit leidt tot een weerstandsvermogen van 33%. Het hoge weerstandsvermogen wordt o.a. veroorzaakt door de stelselwijziging in 2024 toen de onderhoudsvoorziening is opgeheven en toegevoegd aan het eigen vermogen. (+ 3,5 miljoen) en ook de extra bekostiging voor NPO (Nationaal Programma Onderwijs) waarmee de achterstanden die zijn opgelopen in de Coronaperiode moeten worden ingehaald. We hebben ervoor gekozen dit laatste geld over een langere termijn uit te geven. Dit is een reden waarom we de komende jaren een negatief resultaat begroten totdat het weerstandsniveau weer is genormaliseerd. De kaders voor het weerstandsvermogen zijn als volgt: Door middel van de benoemde signaleringsgrenzen van het Ministerie van OCW wordt bepaald welke instellingen financieel zwak (< 10%) en rijk (> 40%) zijn. Galilei hanteert al enkele jaren een bandbreedte van 13%-15% voor de meerjarenbegroting. Onder invloed van de stelselwijziging voor de voorziening groot onderhoud wordt nu een interne norm van 18% gehanteerd voor het weerstandsvermogen. Doordat zowel de baten als het eigen vermogen afnemen blijft het weerstandsvermogen van Helinium relatief hoog.
Dit betekent echter niet dat de financiële positie van de school gezond is; het beschikbare vermogen moet immers doelmatig worden ingezet. Gezien de onzekerheden die in deze meerjarenbegroting zijn opgenomen , weegt het behalen van het streefpercentage momenteel minder zwaar dan het waarborgen van een financieel verantwoorde bedrijfsvoering. Op totaalniveau is onze verwachting dat ons weerstandsvermogen met 21% in 2030 nog steeds boven de interne norm van 18%. Bedragen x €1.000,Ontwikkeling eigen vermogen Galilei onderwijsgroep
Prognose 2025
Ultimo 2026
Ultimo 2027
Ultimo 2028
Ultimo 2029
Ultimo 2030
18.319
16.552
15.943
15.096
14.961
15.163
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
18
Weerstandsvermogen Onderstaand de weerstandspercentages voor de gehele Onderwijsgroep en individueel per school berekend.
Maerlant
Weerstand percentage 2025 41%
Weerstand percentage 2026 38%
Weerstand percentage 2027 37%
Weerstand percentage 2028 35%
Weerstand percentage 2029 33%
Weerstand percentage 2030 33%
Helinium
49%
38%
30%
21%
13%
10%
Praktijk College De Ring van Putten MY college
23%
16%
16%
16%
17%
20%
24%
24%
24%
24%
23%
22%
29%
27%
29%
30%
30%
28%
33%
28%
26%
24%
22%
21%
Resultaat 2027
Resultaat 2028
Resultaat 2029
Resultaat 2030
Cum. resultaat
School
Onderwijsgroep Galilei
Ontwikkeling resultaten per school Bedragen x €1.000,School
Realisatie 2025 Resultaat 2026
Maerlant
445
-311
-218
-325
-371
-47
-827
Helinium
-1.246
-1.753
-970
-969
-930
-405
-6.273
Praktijk College (incl ISK)
-600
-191
37
34
89
220
-411
De Ring van Putten
97
-24
79
29
-16
-132
33
MY college
-231
16
151
46
-68
-130
-216
Bovenschools-en bestuurskantoor
5
-167
-38
-44
14
66
-164
-1.530
-2.430
-959
-1.229
-1.282
-428
-7.858
Onderwijsgroep Galilei
Een belangrijke constatering bij bovenstaande meerjarenbegroting is dat de cumulatieve negatieve resultaten voor 80% worden veroorzaakt door het negatieve exploitatieresultaat bij Helinium. Binnen de onderwijsgroep Galilei hebben wij het doel gesteld om binnen deze meerjaren begroting de negatieve exploitatie bij het Helinium, om te buigen naar een resultaat neutrale situatie. De strategische herpositionering van het Helinium is in detail beschreven in de begroting van het Helinium. Een samenvatting hiervan hebben wij onderstaand opgenomen. Daarnaast zijn de cumulatief negatieve resultaten bij het Maerlant gebaseerd op de strategische beslissing om het weerstandsvermogen binnen het Maerlant af te bouwen. ISK Nissewaard draagt financieel niet bij aan het weerstandsvermogen maar moet in de meerjarenbegroting een financieel neutraal resultaat behalen. Strategische herpositionering Helinium Voor de periode van 2026 -2030 ziet Helinium zich voor de maatschappelijke opdracht gesteld om een volledig en breed openbaar onderwijsaanbod voor de regio te handhaven in een licht krimpende markt. De school richt zich op leerlingen die goed en kansrijk onderwijs nodig hebben, met aandacht voor hun
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
19
talenten in de volle breedte van alle niveaus die de school aanbiedt. In het streven naar goed onderwijs zal de school werken aan een krachtige organisatie die het mogelijk maakt dit onderwijs te kunnen realiseren. Door de krimp waar de school mee te maken heeft, zal dat gepaard gaan met gefaseerde aanpakken zodat de school zich binnen de begroting duurzaam kan ontwikkelen met de focus op het onderwijs. De school heeft de ambitie de leeromgeving te zijn waar medewerkers, leerlingen en ouders samen de toekomst veilig kunnen stellen van ieder kind. Op basis van de resultaten van de overige scholen en het bestuurskantoor is de onderwijsgroep met de in de begroting opgenomen bezuinigingen en eventuele kleine bijsturing in toekomstige jaren voldoende in staat zorg te dragen voor een financieel gezonde exploitatie. Vanuit de Inspectie van het Onderwijs is er toezicht op het publieke eigen vermogen. Een belangrijke indicator die daarbij wordt gesteld betreft het normatieve eigen vermogen. In 2024 bedraagt dit normatieve eigen vermogen 13 miljoen. Dit resulteert in een bovenmatig eigen vermogen voor Onderwijsgroep Galilei van 8,7 miljoen per 31 december 2024. De komende jaren worden deze overtollige middelen door begrote exploitatietekorten geleidelijk teruggebracht. Zoals eerder vermeld is de interne norm voor het weerstandsvermogen 18%.
Deze is berekend aan de hand van een gekwantificeerde risicoanalyse. Op basis daarvan is berekend dat het minimaal benodigde eigen vermogen 9,8 miljoen bedraagt. Dit vermogen is noodzakelijk voor het dekken van de verschillende risico’s (zie risicoanalyse december 2024).
5 ONTWIKKELING RATIO’S & LIQUIDITEIT De liquiditeitspositie van de onderwijsgroep zal in 2026 dalen onder invloed van investeringen. Dit heeft impact op de ontwikkeling van verschillende ratio’s. De onderstaande kengetallen geven een goede indruk van de financiële positie van de onderwijsgroep. Zo gebruikt de Onderwijsinspectie kengetallen voor het financieel toezicht en Onderwijsgroep Galilei gebruikt de kengetallen onder andere als kader voor de jaarlijkse begrotingscyclus. Solvabiliteit 1 & 2 Met het oog op de kredietwaardigheid is het wenselijk dat het eigen vermogen toereikend is om de normale financiële risico’s op te vangen. Voor het beoordelen van de solvabiliteit wordt de verhouding in het eigen vermogen ten opzichte van het totale vermogen als uitgangspunt gehanteerd.
Solvabiliteit 1 is het Eigen vermogen/Totaal vermogen Solvabiliteit 2 is het (Eigen vermogen + Voorzieningen)/Totaal vermogen
Rentabiliteit Dit is de verhouding tussen het exploitatieresultaat en de totale baten. Omdat het de bedoeling is dat rijksbijdragen worden besteed aan het onderwijsproces heeft een langjarig rendement van iets boven de 0% in principe de voorkeur.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
20
Liquiditeit De liquiditeitsratio (current-ratio = vlottende activa/kortlopende schulden) geeft inzicht in hoeverre Onderwijsgroep Galilei op korte termijn (< 1 jaar) aan haar verplichtingen kan voldoen.
Huisvestingsratio
Met de huisvestingsratio geven we aan welk deel van de totale lasten gaat over huisvesting. De norm OCW hiervoor is op < 10% gesteld. Onderstaand laten wij de verwachte ontwikkeling van verschillende ratio’s zien. De algemene trend daarbij is dat onder invloed van negatieve resultaten de ratio’s geleidelijk zullen dalen. Daarnaast zal er de komende jaren geïnvesteerd worden in nieuwbouw (MY college) en verduurzaming hetgeen effect heeft op de liquiditeitspositie. Kengetal
Absolute omvang liquide middelen ultimo
2025
2026
2027
2028
2029
2030
Norm
23 mio
15 mio
12 mio
11 mio
9 mio
9 mio
100k
Solvabiliteit 1
58%
54%
52%
50%
50%
51%
n.v.t.
Solvabiliteit 2
65%
63%
61%
59%
59%
60%
>30%
Rentabiliteit
-3%
-4%
-2%
-2%
-2%
1%
n.v.t.
Liquiditeit
2,0
1,0
0,8
0,8
0,8
0,7
> 0,75
Huisvestingsratio
8%
7,9
8,3
8,4
8,6
8,8%
n.v.t.
Gezien de dalende trend in de liquiditeitsratio en het risico dat we vanaf 2027 dicht bij de norm komen, voeren wij een strakke monitoring en sturen we tijdig bij om continuïteit en financiële stabiliteit te waarborgen.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
21
6 INVESTERINGEN PER SCHOOL De investeringen per school zijn als volgt opgenomen in de meerjarenbegroting. Bedragen x €1.000,School
2026
2027
Maerlant
2.116
Helinium
1.021 759
De Ring van Putten
5.461
MY college
3426
Praktijk College
Bovenschools- en Bestuurskantoor Totaal onderwijsgroep Galilei
2028
1.385
2029
2030
472
594
421
729
438
381
757
282
288
58
243
724
210
153
737
85
85
85
85
40
10
10
10
10
12.823
3.215
1.503
1.281
2.253
De investeringen voor 2026 zijn vastgesteld. In de jaren daarna zullen deze nog vanuit de schoolplannen worden aangevuld. Voor de jaren na 2026 zijn alleen de investeringen vanuit MJOP en ICT opgenomen Belangrijke investeringen in 2026 zijn o.a. bij De Ring van Putten waar een voor 3 miljoen in een ventilatiesysteem met WTW wordt geïnvesteerd, daarnaast zijn er voor 4,2 miljoen investeringen opgenomen vanuit het meerjarenonderhoudsplan.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
22
7 LIQUIDITEITSBEGROTING 2026 – 2030
Liquiditeitsbegroting (x €1.000)
2026
2027
2028
2029
2030
Stand liquide middelen 1-1
€
20.638 € 8.308 € 6.379 €
5.757 € 5.310
Resultaat
€
-2.431 €
-1.282 €
Investeringen
€
-12.823 € -3.214 € -1.503 €
Afschrijvingen
€
2.246 € 2.456 € 2.321 €
Egalisatierekening
€
-32 €
-32 €
-32 €
-32 €
-32
Dotatie overige voorzieningen
€
-180 €
-180 €
-180 €
-180 €
-180
Debiteuren/ Kortlopend
€
1.318 €
500 €
500 €
500 €
500
Crediteuren/ kortlopend
€
-428 €
-500 €
-500 €
-500 €
-500
Berekende liquide middelen 31-12 €
-959 € -1.228 €
8.308 € 6.379 € 5.757 €
-425
-1.281 € -2.167 2.328 € 2.286
5.310 € 4.792
De liquiditeitsbegroting geeft aan dat de Onderwijsgroep in de periode van de meerjarenbegroting geen liquiditeitsproblemen verwacht. De investeringen in nieuwbouw, duurzaamheid gecombineerd met de negatieve resultaten in de periode 2026 tot en met 2030, leiden er wel toe dat de liquiditeitspositie per ultimo 2030 daalt naar 4,7 miljoen.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
23
8 MEERJAREN BALANS 2026 – 2030 Onderstaand geven wij de verwachte meerjaren balans weer. Hierin is het resultaat en de positie liquide middelen verwerkt in aansluiting met de exploitatiebegroting en de liquiditeitsbegroting.
Bijlage bij de begroting: Meerjarenbalans 2026-2030 1
Activa
1.1
Vaste activa
1.1.2
Materiële vaste activa
1.2
Vlottende activa
2025
2026
2027
2028
2029
2030
9.780
20.357
21.115
20.297
19.250
19.131
1.2.2
Vorderingen en overlopende activ
1.318
500
500
500
500
500
1.2.4
Liquide middelen
20.639
8.308
6.379
5.757
5.310
4.792
Totaal vlottende activa
21.957
8.808
6.879
6.257
5.810
5.292
Totaal activa
31.737
29.165
27.994
26.554
25.060
24.423
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2
Passiva
2.1
Eigen vermogen
2.1
Algemene/ Bestemmingsreserve
21.561
20.183
17.752
16.793
15.565
14.283
Resultaat boekjaar
-1.378
-2.431
-959
-1.228
-1.282
-425
Totaal vermogen
20.183
17.752
16.793
15.565
14.283
13.858
2.2
Voorzieningen
2.571
2.751
2.931
3.111
3.291
3.471
2.4.4
Schulden aan OCW/EZ
2.4
Kortlopende schulden
8.983
8.662
8.270
7.878
7.486
7.094
Totaal passiva
31.737
29.165
27.994
26.554
25.060
24.423
Als gevolg van enkele grote investeringen en de negatieve resultaten zien wij dat zowel de liquide middelen positie als de eigen vermogen positie afneemt.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
24
9 OVERIGE ONDERWERPEN 9.1 STRATEGISCHE POSITIONERING HELINIUM EN VERWERKING IN DE BEGROTING In de begroting komt naar voren dat de negatieve resultaten en strategische herpositionering van het Helinium een grote bijdrage heeft in de begrootte exploitatieresultaten voor de periode 2026 – 2030. In deze begroting hebben wij de strategische beslissingen samenhangend met het Helinium daar waar mogelijk verwerkt. In enkele gevallen hebben wij ervoor gekozen om de beleidsrichting te beschrijven maar het financiële effect nog niet te verwerken, omdat het financiële effect nog niet betrouwbaar ingeschat kan worden.
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
25
BIJLAGE: GALILEI ONDERWIJSGROEP KERNCIJFERS EN FORMATIE RATIO’S Bedragen x 1.000 2026
2027
2028
2029
2030
Exploitatie Baten
56.238
57.305
57.138
56.991
57.633
Lasten
59.050
58.590
58.633
58.519
58.304
Financiële Baten
-380
-326
-266
-246
-246
Resultaat
-2.431
-959
-1.228
-1.282
-425
Inkomsten Leerlingen
4.096
4.129
4.130
4.188
4.245
Rijksbijdrage
48.715
49.629
49.637
50.247
50.884
Formatie FTE op 1-8 Directie
10,1
9,1
9,1
9,1
9
OOP
121,3
119,4
117,6
115
113,6
OP
273
270,8
269,8
269,1
266,9
Loonkosten
43.178
43.147
43.336
43.467
43.299
Loonkosten per leerling
10,542
10,450
10,493
10,379
10,200
Ratio Directie 1-8
405,5
453,7
453,8
460,2
471,7
Ratio OOP 1-8
121,3
119,4
117,6
115,0
113,6
Ratio OP 1-8
15,0
15,2
15,3
15,6
15,9
Investeringen
12.823
3.215
1.503
1.281
2.253
Afschrijvingen
2.269
2.478
2.337
2.341
2.298
Investeringen
Begroting 2026 Galilei 26 november 2025
26