22.Ontwerpbestemmingsplan J.A. Heijwegenlaan; Bijlage 8a Verkeersadvies en parkeerberekening
Tekst van het document
Verkeersonderzoek Heijwegenlaan Opdrachtgever
Gemeente Nissewaard
Datum
13 december 2021
Auteur
Tjitte Prins en Frank de Winter
Kenmerk
008576.N01.05
Pagina
1/16
1. Inleiding De gemeente is van plan om ruimtelijke ontwikkelingen rond de Heijwegenlaan toe te staan. Deze plannen voorzien in het verhuizen van een aantal scholen binnen het gebied en het bouwen van woningen. Deze studie is bedoeld om inzicht te geven in de verkeerseffecten van de plannen. Onderstaand zijn de plannen weergegeven.
Figuur 1 – Plannen voor de Heijwegenlaan
Goudappel BV werkt vanuit Amsterdam, Den Haag, Deventer, Eindhoven en Leeuwarden Snipperlingsdijk 4
Postbus 161
+31(0) 570 666 222
BTW
NL 0072 11 879 B01
7417 BJ Deventer
7400 AD Deventer
info@goudappel.nl
KVK
3801 7479
Nederland
Nederland
www.goudappel.nl
IBAN NL09 INGB 0001 2746 32
De plannen hebben de volgende onderdelen: •
Vestiging 103 eengezinswoningen en 175 appartementen
•
Het verplaatsen van scholen (My college en Penta MAVO) binnen het gebied
•
Het verplaatsen van de Rietvelden HAVO/ buiten het gebied
•
Het handhaven van het Praktijkcollege, de Levende Steen en de sporthal Den Oert, inclusief parkeerplaats binnen het gebied.
2. Huidige verkeerssituatie
Figuur 2 – Ligging van het plangebied
2
Het gebied rond de Heijwegenlaan bestaat uit woningen in het zuidelijk deel: in totaal staan momenteel 463 woningen in het gebied. In het noordelijk deel van het gebied staan een aantal scholen, te weten: MY college (vmbo, 430 leerlingen) aan de Zinkseweg 2, Praktijk College aan de Van Dintelstraat 11 (190 leerlingen) en Scala Rietvelden aan de Heijwegenlaan (mavo/havo, 900 leerlingen). Totaal bevat het gebied 1.520 leerlingen. Aan de noordoostzijde ligt de sporthal Den Oert en aan de noordzijde het kerkgebouw De Levende Steen. Voor de auto vormt de aansluiting van de Heijwegenlaan op de Hekelingseweg de hoofdontsluiting van de wijk. Alleen de parkeerplaats van de Levende Steen heeft een aparte aansluiting op de Groene Kruisweg; dit vormt voor de auto een afgesloten deel van het gebied. Alle wegen in het gebied zijn erftoegangswegen met een maximum snelheid van 30 km/u. Wel is de Heijwegenlaan voorzien van een tweerichtingenfietspad. Alle kruispunten in het gebied zijn gelijkwaardig en het gebied kent zowel langs- als dwarsparkeerplaatsen.
Figuur 3 – Aanduiding 30 km/u-zone aan het begin (oostzijde) van de Heijwegenlaan
In de periode van 3 tot 16 december 2020 heeft de gemeente tellingen laten houden op een aantal wegen in het gebied. Ter toelichting op de tellingen: op 15 december 2020 is de gedeeltelijke lockdown overgegaan in een harde lockdown; dit betekent dat de telcijfers vrijwel geheel betrekking hebben op de periode met de gedeeltelijke lockdown. Het NDW (Nationaal Dataportaal Wegverkeer) heeft inzicht in de verkeerseffecten door deze te vergelijken met 3 maart 2020 (voor de
3
lockdown)1. De index voor de verkeersintensiteit op het onderliggend wegennet is voor Zuid-Holland is 91% op 8 december en 88% op de 15e. Globaal genomen mag verwacht worden, op basis van bovenstaande waarnemingen, dat de verkeersintensiteiten gemiddeld 10% lager liggen vanwege de Corona-maatregelen. Op specifieke locaties kan dit natuurlijk afwijken. Door deze aantallen “terug te rekenen” naar de situatie pré-Corona, gaan we ervan uit dat de verkeerssituatie op kortere termijn weer teruggaan deze situatie. Dat is natuurlijk onzeker: wellicht wordt er minder met het OV gereisd en meer thuisgewerkt? Dit is echter onzeker en vooralsnog houden we daarom de pré-Corona situatie aan. In figuur 4 is de gemiddelde verkeersintensiteit (werkdagen) weergegeven en het 85% percentiel van de gereden snelheden. De V85 betekent dat 15% van de weggebruikers sneller rijdt dan de aangegeven snelheid. De snelheden in figuur 4 liggen allen onder de 30 km/u, met uitzondering van de C. Villeriuslaan aan de noordzijde. Dit vormt een aandachtspunt bij de uitwerking van het gebied.
Figuur 4 – Getelde gemiddelde etmaalintensiteiten (werkdag) en snelheden (85%-percentiel) in de periode van 3 tot 16 dec. 2020 (exclusief Corona-opslag)
1
Bron: https://www.verkeerskunde.nl/artikel/effecten-van-harde-lockdown-op-verkeer
4
straat
Etmaalintensiteiten (werkdag) minimum maximum gemiddeld
Snelheid gemiddeld V85
C. Villeriuslaan
337
527
413
26,0
31,2
Zinkseweg
369
427
375
19,3
24,3
J Witteveenlaan
104
126
115
22,2
26,9
J.A. Heijwegenlaan
3.137
3.527
3.321
23,4
28,6
Tabel 1 – Gemeten etmaalintensiteit en snelheden (3-14 dec. 2020)2 Om de intensiteiten te verhogen naar een situatie pré-Corona is een opslag van 10% nodig. Dit betekent dat de intensiteiten op de J.A. Heijwegenlaan op werkdagen tussen de 3.450 en 3.900 mvt/etmaal zit (gemiddeld 3.650). De gemeten intensiteiten zijn passend voor een erftoegangsweg, waarbij meestal een grenswaarde van 4.000 tot 6.000 mvt/etmaal wordt aangehouden.
3. Plansituatie De plannen voor het gebied Heijwegenlaan noord zijn samengevat in tabel 1. Met het plan wijzigt ook de wegenstructuur in het noordelijk deel van het gebied, zie figuur 1: •
Aan de oostzijde wordt de J. Witteveenweg langs de nieuwe schoolgebouwen doorgetrokken naar de C. Villeriuslaan/Groene Kruisweg. Na de bocht naar links wordt dit een fietsstraat met eenrichtingsverkeer voor de auto’s.
•
De Zinkseweg wordt verbreed en krijgt een aansluiting op de C. Villeriuslaan/Groene Kruisweg.
Categorie Nieuw Verplaatst binnen gebied Verplaatst buiten gebied Handhaven binnen gebied
Onderdeel
Omvang
Grondgebonden woningen Appartementen koop en huur My college (no-hoek) Penta MAVO (gedeelte Charles de Foucauld is nieuw in het gebied) Rietvelden HAVO (naar Molenwatering) Praktijkcollege Levende Steen Sporthal Den Oert
103 wo 175 app 430 leerlingen 600 leerlingen 600 leerlingen 270 leerlingen
Tabel 2 – Plannen voor Heijwegenlaan
Naast de weekenden zijn ook de intensiteiten op 15 en 16 dec (ingaan strenge lockdown) niet meegeteld. 2
5
Door de plannen gaat het leerlingenaantal in het gebied van 1.520 nu naar 1.300: een lichte afname. In bijlage 1 is een berekening gemaakt wat de verschillende onderdelen van de huidige en toekomstige situatie aan verkeer genereren, op basis van de publicatie CROW 381. Dit is vervolgens toegedeeld aan het wegennet. Samengevat zijn de resultaten als volgt: •
In de huidige situatie genereert het gebied Heijwegenlaan gemiddeld 3.900 autoritten per werkdagetmaal. Het overgrote deel van het verkeer in het gebied wordt afgewikkeld via de Heijwegenlaan (87%) en de rest via de C. Villeriuslaan (500 mvt/etm).
•
Met realisatie van de plannen gaat dit naar 3.600 en 1.900 mvt/etmaal voor de Heijwegenlaan en de C. Villeriuslaan. Dit betekent een beperkte groei voor Heijwegenlaan (6%), maar een forse groei voor de C. Villeriuslaan (bijna een verviervoudiging). In absolute aantallen blijven de aantallen beperkt.
•
In de plansituatie genereert het gebied gemiddeld 5.500 autoritten per werkdagetmaal: een groei van 40%.
In figuur 5 zijn berekende intensiteiten opgenomen:
Figuur 5 – Berekende verkeersintensiteiten voor de huidige situatie (I-huidig) en voor de plansituatie (I-plan) in mvt/werkdagetmaal
6
Door de C. Villeriuslaan te verbinden met het de rest van het gebied blijven de verkeerseffecten van de ruimtelijke ontwikkeling op de Heijwegenlaan en andere wegen beperkt. Nergens overschrijden de intensiteiten waarden, die worden aangehouden voor erftoegangswegen (4.000 tot 6.000 mvt/etm): dat betekent dat de intensiteiten prima passen op wegen in woonwijken.
4. De fietsstraat Het noordelijk deel van de Witteveenlaan wordt in de plannen een fietsstraat met autoverkeer in één richting en fietsverkeer in twee richtingen. De berekende intensiteit op deze weg is circa 400 mvt/etmaal. Dit komt overeen met circa 40 mvt/u in de spitsen. Rekening houdend met het leerlingenaantal van de Penta Mavo (600 ll.) en My College (430 ll.) kunnen de fietsintensiteiten hier oplopen tot circa 500 - 700 fietsers in het drukste uur (ochtendspits). Het fietsberaad heeft in maart 2019, op basis van analyse van het gebruik van fietsstraten, adviezen opgesteld over fietsstraten binnen de kom3. Conform de eisen van Duurzaam Veilig dienen functie, vorm en gebruik bij elkaar te passen en voor een fietsstraat is dit: •
Functie: er is sprake van een hoofdfietsroute voor de fiets en een erftoegangsfunctie voor het autoverkeer.
•
Vorm: de fietsstraat dient als zodanig herkenbaar te zijn door rijbaanbreedte, profielindeling, verharding, kruispuntsvorm etc.
•
(Beoogd) gebruik: veel fietsers en lage intensiteit en snelheid van auto’s en er is ruimte voor overstekende voetgangers.
In de Witteveenlaan noord wordt het gebruik door de auto aangepast door hier eenrichtingsverkeer in te stellen. Het fietsberaad stelt dat optredende intensiteiten en wegbreedte bepalend zijn voor het succes van een fietsstraat. Daarbij is de indicator “hinderlijke ontmoetingen per fietser” een bepalende factor.
3
CROW-fietsberaad (maart 2019), Fietsberaadnotitie aanbevelingen fietsstraten binnen de kom.
7
Het Fietsberaad komt tot het volgende schema voor de wegbreedte:
Figuur 6 – Aanbevolen rijbaanbreedte (cm) voor fietsstraten met tweerichtingsverkeer en partieel eenrichtingsverkeer. Opvallend is dat in figuur 6 de auto-intensiteiten laag zijn en de verwachte fietsintensiteiten het aangegeven aantal overstijgen. Aangezien de fietsers ook van meerdere richtingen komen in het drukste uur, wordt aanbevolen 4,5 m aan te houden en het deel tussen de inritten van beide scholen breder te kiezen t.b.v. manoeuvreren. Passend is om hier te kiezen voor een fietsstraat met één rijloper.
5. Kruispunten De plannen voor Heijwegenlaan hebben consequenties voor de kruispunten: •
De rotonde Heijwegenlaan – Hekelingseweg;
•
Het kruispunt C. Villeriuslaan – Groene Kruisweg (met verkeerslichten) en
•
Het kruispunt Hekelingseweg – Groene Kruisweg (met verkeerslichten).
In het rapport ‘Verkeerseffecten Nissewaard naar 2040’ is nagegaan wat de verkeerseffecten van alle bouwplannen tezamen zijn op het wegennet. In deze studie is rekening gehouden met de extra realisatie van bijna 300 woningen en 2.000 m2 bvo aan bedrijventerrein: dat is meer dan waar nu actueel in deze studie sprake van is. Toetsing van de verkeerseffecten in deze studie leert dat de eerste twee kruispunten de toekomstige verkeersintensiteiten goed kunnen verwerken en dat hier geen aanleiding is om maatregelen te nemen.
8
Figuur 7 – Het kruispunt Hekelingseweg – Groene Kruisweg – Winston Churchilllaan
Het derde kruispunt (Hekelingseweg – Groene Kruisweg) is echter kritisch: •
Volgens de berekeningen nemen de verkeersintensiteiten op dit kruispunt toe met 12% en 4% in de ochtend- respectievelijk avondspits door de ruimtelijke ontwikkeling.
•
In de situatie met de ruimtelijke ontwikkelingen overschrijdt dit kruispunt de maximale cyclustijd: deze gaat van 110 sec (zonder de RO) naar 129 (met RO). De grenswaarde voor de cyclustijd ligt op 120 sec en dat betekent dat het kruispunt overbelast raakt. Een oplossing is om richting 7 (Groene Kruisweg west rechtsaf naar de Hekelingseweg) twee opstelstroken te geven.
9
Bijlage 1: berekening verkeersgeneratie en toedeling Uitgangspunten: Spijkenisse is sterk stedelijk De ligging is: rest bebouwde kom De verkeersgeneratie uit CROW, publicatie 381 is gebruikt Huidige situatie:
huidig
eenheid
categorie CROW 381
Verkeersgeneratie/eenh. min max
80
aantal
koop, appartement midden
5,2
6
240
aantal
koop, huis tussen/hoek
6,7
7,5
36
aantal
huur, appartement, midden/goedkoop/SH
3,2
4
108
aantal
huur, huis, SH
4,5
5,3
Praktijkcollege
190
100 ll
middelbare school
11
17,6
My college
430
100 ll
middelbare school
11
17,6
Rietvelden Havo/Mavo
600
100 ll
middelbare school
11
17,6
TOTAAL
463
woningen
Functie koopwoningen bestaand (app. 25%) koopwoningen bestaand (huis 75%) huurwoningen bestaand (app 25%) huurwoningen bestaand (huis 75%)
Tabel B1 – Gehanteerde uitgangspunten voor de huidige functies4
4
De verdeling van de bestaande woningen is geschat.
10
Functie
huidig
eenheid
Verkeersgeneratie totaal Min max gemiddeld
Koopappartementen
80
aantal
415
479
447
Koopwoningen
240
aantal
1605
1797
1701
huurappartementen
36
aantal
115
144
129
huurwoningen
108
aantal
484
571
527
Praktijkcollege
190
aantal ll
21
33
27
My college
430
aantal ll
47
76
61
Rietvelden Havo/VWO
1200
aantal ll
99
158
129
2.787
3.258
3.022
TOTAAL
Tabel B2: berekening verkeersgeneratie huidige situatie in mvt/etmaal (weekdag) • • • •
•
Gemiddelde verkeersgeneratie weekdag per etmaal: 3.022 autoritten Gemiddelde verkeersgeneratie werkdag per etmaal: 3.355 autoritten Gemeten intensiteit pp Den Oert: gemiddeld 115 mvt/etm werkdag (telling) + 10% Corona = 127 mvt/etm Gemeten intensiteit De Levende Steen (C. Villeriuslaan): gemiddeld 413 mvt/etm werkdag (telling) + 10% Corona = 454 mvt/etm Totale verkeersgeneratie = 3.936 autoritten per werkdagetmaal.
Nieuwe woningen De diversen fasen van het plan zijn:
Figuur B1- fasering ruimtelijke ontwikkelingen Heijwegenlaan
11
De verkeersgeneratie van de nieuwe onderdelen is: aantal
categorie CROW 381
Verkeersgeneratie/eenh. min max
Eengezinswoningen E - H
103
koop, huis tussen/hoek
6,7
7,5
Appartementen koop C
18 15
3,2
4
Appartementen koop D
100
middenhuur-app sociaal app Koop/huur-app middenduur
5,2
6
Appartementen huur D
42
3,2
4
TOTAAL NIEUW
278
type
sociaal
Tabel B3 – Gehanteerde uitgangspunten voor de nieuwe woningen
type
Aantal woningen
Min
Verkeersgeneratie totaal max gemiddeld
Eengezinswoningen E - H
103
690
773
731
Appartementen huur C
33
106
132
119
Appartementen koop D
100
520
600
560
Appartementen huur D
42
134
168
151
TOTAAL NIEUW
278
1.450
1.673
1.561
Tabel B4: berekening verkeersgeneratie nieuwe woningen in mvt/etmaal (weekdag)
Gemiddelde verkeersgeneratie weekdag per etmaal: 1.561 autoritten Gemiddelde verkeersgeneratie werkdag per etmaal: 1.733 autoritten Totale verkeersgeneratie per werkdagetmaal = • De huidige verkeersgeneratie: 3.936 autoritten • Minus afname 220 leerlingen: 35 autoritten • Plus de verkeersgeneratie van de nieuwe woningen: 1.806 autoritten • Totaal = 5.634 autoritten, een toename van 44%. In onderstaande figuur is aangegeven waar de diverse verkeersstromen op het netwerk komen:
12
Figuur B2 – Aantakking van de ontwikkelingen op het netwerk De verkeersgeneratie van de verschillende delen per week- en werkdag etmaal en ochtenden avondspits zijn:
min
Weekdagetmaal max gemiddeld
Werkdagetmaal gemiddeld
1: Bestaande woningen oost 30%
786
897
842
934
2: Bestaande woningen middenoost 25%
655
748
701
778
3: Bestaande woningen middenwest 20%
524
598
561
623
4: Bestaande woningen west 15%
393
449
421
467
5a: Bestaande woningen noordwest 10%
262
299
281
311
5b: praktijk college
30
48
39
43
6: Fase C
106
132
119
132
Onderdeel
13
7: Fase E
235
263
249
276
8: Fase F
174
195
185
205
9: Fase H & G
281
315
298
331
10: Fase D
554
668
611
678
11: Sporthal Den Oert
127
127
127
127
12: De levende steen
454
454
454
454
13: Penta Mavo
66
106
86
95
14: MY College
47
76
61
68
TOTAAL
4.641
5.320
4.980
5.523
Tabel B5 – verkeersgeneratie per onderdeel voor week- en werkdagetmaal Op basis van de gemiddelde werkdag etmaalgegevens zijn op basis van kentallen de spitsstromen berekend. Daarbij zijn de volgende kentallen gehanteerd: Werkdagetmaal
OS-ingaand
OS-uitgaand
AS ingaand
AS-uitgaand
woningen
1%
8%
6%
2,5%
sporthal/ Levende Steen
3%
0
3%
5%
school
25%
1%
1%
10%
Tabel B6 – Omrekeningsfactoren van etmaal naar spits
Hierdoor is sprake van de volgende verkeersgeneratie in de spits: Onderdeel 1: Bestaande woningen oost 30% 2: Bestaande woningen midden-oost 25% 3: Bestaande woningen midden-west 20% 4: Bestaande woningen west 15% 5a: Bestaande woningen noord-west 10% 5b: praktijk college
OS-ingaand
OS-uitgaand
AS ingaand
AS-uitgaand
9
75
56
23
8
62
47
19
6
50
37
16
5
37
28
12
3
25
19
8
11
0
0
4
14
6: Fase C
1
11
8
3
7: Fase E
3
22
17
7
8: Fase F
2
16
12
5
9: Fase H & G
3
26
20
8
10: Fase D
7
60
45
19
11: Sporthal Den Oert
4
0
6
4
12: De levende steen
14
0
23
14
13: Penta Mavo
24
1
1
10
14: MY College
17
1
1
7
TOTAAL
116
381
315
156
Tabel B6 – Verkeersgeneratie van de onderdelen in de ochtend- en avondspits
Totaal zijn er dus in de ochtendspits 497 autoritten en in de avondspits 471, dat is een aandeel van 9,0% respectievelijk 8,5%. Dit verkeer is vervolgens toegedeeld aan het wegennet (de locaties zijn opgenomen in figuur B2): Heijwegenl Ipse dB
Witteveenl Z
Witteveenl N
134
134
Zinkseweg Z
Villeriuslaan
Intensiteiten
Heijwegenl O
1: woningen 30%
800
2: woningen 25%
700
78
78
78
3: woningen 20%
500
500
123
123
4: woningen 15%
300
300
167
167
5a: woningen 10%
155
155
155
156
5b: praktijk college
20
20
20
23
6: Fase C
32
32
32
100
7: Fase E
94
94
94
182
8: Fase F
55
55
55
205
9: Fase H & G
250
81
81
81
134
15
10: Fase D
508
11: Sporthal Den Oert
100
508
170
27
170 27
27 454
12: De levende steen 13: Penta Mavo
47
48
48
48
14: MY College
32
32
32
32
TOTAAL
3.595
1.342
724
386
832
1.927
Intensiteit OS (9%)
324
121
65
35
75
173
Intensiteit AS (8,5%)
306
114
62
33
71
164
Tabel B7 - Toedeling intensiteiten aan het wegennet
16