CConstaterende datNeder-Betuwe
Koppel je AI →
Document · PDF

Jaarbericht operationele prestaties Brandweer en Ambulancezorg 2021

Beeldvormende avond ('Het Beeld') 30 juni 2022, gemeente Neder-BetuweBij agendapunt: Berichten uit gemeenschappelijke regelingen1.760 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

/// Jaarbericht operationele prestaties Brandweer en Ambulancezorg 2021

/// Jaarbericht Brandweer 2021 VRGZ hanteert voor de zorgnorm een systematiek waarbij risico’s van een gebied of object gekoppeld zijn aan een bepaalde mate van overschrijding van wettelijke opkomsttijden. Daarbij is aangegeven of al dan niet compenserende maatregelen genomen moeten worden om risico’s te beperken of incidentbestrijding te versterken. Die risicogerichte systematiek levert vier categorieën van opkomsttijden op: 1.

Voldoet (binnen de wettelijke tijd aanwezig);

2.

aanvaardbaar zonder compenserende maatregelen te nemen (aanvaardbaar omdat het hierbij gaat om een beperkte overschrijding van de wettelijke opkomsttijd, gekoppeld aan een laag risico);

3.

aanvaardbaar, maar met compenserende maatregelen;

4.

niet aanvaardbaar (boven de wettelijke tijd van 18 minuten).

Zorgnorm

2020

2021

Prio-1 incidenten

670

100%

Voldoet

307

46%

Aanvaardbaar zonder maatregelen

168

26%

Aanvaardbaar met maatregelen

178

28%

Niet aanvaardbaar

5

Zorgnorm

72%

341

100%

133

39%

112

33%

95

28%

1

0 (afgerond)

Zorgnorm

72%

Voor de zorgnorm gelden niet alle alarmeringen van de brandweer (in 2021 4.286), maar alleen de maatgevende incidenten (woningbranden of gelijkwaardige gebouwbranden met prio-1-melding): in 2021 waren dat er 341. Die prio-1-meldingen zijn ten opzichte van 2021 gedaald: dit is volledig toe te schrijven aan het nagenoeg wegvallen van de automatische brandmeldingen. Voor de zorgnorm wordt de optelsom gehanteerd van de incidenten onder ‘voldoet’ en ‘aanvaardbaar zonder maatregelen’: over 2021 komt deze uit op 72%. Ook de categorie ‘aanvaardbaar met maatregelen’ zou meegerekend kunnen worden bij de zorgnorm. Het gaat hierbij echter vooral om woningbranden. Omdat een woningbrand echter niet specifiek te koppelen is aan genomen compenserende maatregelen, worden deze niet meegerekend.

Zorgnorm per gemeente Zorgnorm 2021

Totaal prio-1 incidenten

Zorgnorm

Berg en Dal

17

76%

Beuningen

7

43%

Buren

20

55%

Culemborg

17

89%

Druten

5

60%

Heumen

4

75%

Maasdriel

24

67%

Neder-Betuwe

22

95%

Nijmegen

89

76%

Tiel

42

60%

West Betuwe

40

83%

West Maas en Waal

15

67%

Wijchen

18

39%

Zaltbommel

21

81%

Totaal

341

Voorbeelden compenserende maatregelen •

Specifieke voorlichting over brandveiligheid bij alle objecten met risico’s.

•

Gebiedsgerichte voorlichting (wijken, bedrijventerreinen) om veiligheidsbewustzijn en zelfredzaamheid te vergroten.

•

Maatregelen om de uitruk- en opkomsttijden te optimaliseren. Een voorbeeld hiervan is een pilot waarbij vijf posten met een langere uitruktijd e-bikes beschikbaar zijn gesteld (op hun verzoek). Zo kunnen vrijwilligers die door afstand tot de kazerne of hinder in infrastructuur een langere opkomsttijd hebben met de auto, sneller bij de kazerne zijn. De pilot is in april 2022 gestart en duurt twee jaar.

•

Kennis van risico-objecten bij de posten borgen en vergroten door oriëntatieoefeningen bij die objecten.

•

Advisering van extra maatregelen, alternatieven in kader van bereikbaarheid of extra bluswatervoorzieningen waar nodig.

Incidenten regionaal

Cijfers Risicobeheersing regionaal

Totaal aantal alarmeringen: 4.286

Adviezen op bouwaanvragen

1.715 839

Resultaten

2020

2021

Aantal branden

1.507

1.410

Controles op veilig bouwen en gebruik

Aantal hulpverleningen

2.140

2.311

Adviezen evenementen

100

Aantal loze meldingen

757

565

Adviezen omgevingsveiligheid

233

Het aantal branden is gedaald door een lager aantal buitenbranden. Het zwaartepunt van alarmeringen ligt bij de hulpverlening. Alleen al door een storm bijvoorbeeld kan dat aantal fors stijgen.

Brandveilig Leven heeft op de volgende manieren mensen bereikt: Voorlichting

1.000

Voorlichtingscontainer Huis Familie van der Werf

393

Facebook

Door de succesvolle aanpak van loze meldingen (nabellen bij een melding en aanmerken als prio-2) is dat aantal sterk gedaald.

Aantal branden

2020

2021

Gebouwen/bijgebouwen

317

360

Buitenbranden

770

631

Overig (kleine branden)

420

419

Aantal hulpverleningen

2020

2021

Ongevallen

586

611

Gezondheid

301

400

Leefmilieu

579

633

Overig

674

667

175.000

Het aantal adviezen op bouwaanvragen is gedurende de coronacrisis toegenomen in plaats van afgenomen en is nog altijd hoog. In het eerste kwartaal van 2021 werden de werkzaamheden met fysieke contacten beperkt door de coronacrisis, daarna zijn meer controles op veilig bouwen en gebruik gehouden. Het totaal is uiteindelijk uitgekomen op 839 controles (ten opzichte van de geplande 900). Het aantal gegeven adviezen voor evenementen is door de coronamaatregelen uitgekomen op slechts vijftien procent van de reguliere aantallen. Het aantal adviezen omgevingsveiligheid is wel op niveau gebleven. Door corona is de voorlichting waarbij fysieke contacten nodig zijn beperkt gebleven. Er is wel extra geïnvesteerd in digitale voorlichtingsmiddelen.

Alarmeringen 2021

Brand

Dienst Gezondverlening heid

Leef milieu

Ongeval Verkeer

Meldingen Totaal OMS

Berg en Dal

43

35

37

60

26

2

33

236

Beuningen

38

20

7

12

38

0

11

126

Buren

63

27

39

50

37

1

8

225

Culemborg

69

36

29

21

15

1

16

187

Druten

31

8

12

22

15

0

15

103

Heumen

24

17

5

15

20

2

15

98

Maasdriel

98

24

29

21

34

2

16

224

Neder-Betuwe

98

28

16

21

41

1

5

213

Nijmegen

325

212

68

181

128

13

286

1.213

Tiel

158

71

33

84

60

1

60

467

West Betuwe

197

66

49

47

94

1

31

485

West Maas en Waal

29

20

17

28

34

2

9

139

Wijchen

68

32

17

37

28

1

40

223

Zaltbommel

167

43

41

34

38

0

20

343

Incidentcijfers per gemeente

/// Operationele prestaties Ambulancezorg Gelderland-Zuid 2021 Aantal ritten Ambulancezorg Gelderland-Zuid (AZGZ) In 2021 is het aantal declarabele ritten gestegen tot het hoogste aantal in vijf jaar. De stijging is een trend van de afgelopen jaren. Deze kende een dip in 2020, omdat door corona minder beroep werd gedaan op de acute zorg. In 2021 herstelde dat zich weer. Het aantal ICoverplaatsingen van COVID-patiënten was lager dan in 2020. In 2021 zijn in totaal 1.173 COVID-verdachte en 965 COVID-bewezen patiënten vervoerd. Hieronder het aantal declarabele ritten, onderscheiden naar A1-ritten (spoed, met optische- en geluidssignalen), A2-ritten (spoed, maar zonder optische- en geluidssignalen) en B-ritten (planbaar vervoer).

Aantallen declarabele ritten Aantal ritten

Urgentie meldkamer

Jaar

A1

A2

B

Totaal

2019

10.593

8.679

10.077

29.349

2020

11.027

8.351

9.593

28.971

2021

12.281

9.073

10.107

31.461

AZGZ rijdt ook veel ritten die niet te declareren zijn. Bijvoorbeeld ritten waarbij wel eerste hulp wordt verleend, maar geen vervoer naar het ziekenhuis noodzakelijk is (in 2021 in totaal 9.465) of loze/geannuleerde ritten. Ook deze ritten kenden het hoogste aantal in vijf jaar.

2019

2020

2021

Berg en Dal

3.136

2.798

2.935

Beuningen

1.423

1.450

1.492

Buren

1.398

1.370

1.603

Culemborg

1.596

1.588

1.782

Druten

975

1.034

1.119

Heumen

925

872

986

Maasdriel

1.151

1.201

1.355

Neder-Betuwe

1.213

1.309

1.316

Nijmegen

17.034

16.462

17.152

Tiel

3.860

3.680

4.090

West-Betuwe

2.733

2.909

2.905

West Maas en Waal

1.295

1.186

1.092

Wijchen

2.253

2.399

2.434

Zaltbommel

1.407

1.486

1.632

Verdeling totaal aantal ritten per gemeente

Responstijden De landelijke norm voor de responstijd bij spoedvervoer ligt op 15 minuten. De responstijd wordt gerekend vanaf binnenkomst van een melding op de meldkamer tot het moment van aankomst van de ambulance bij de patiënt. De gemiddelde responstijd van spoedritten lag in 2021 op 10.24 minuten, nagenoeg gelijk aan die van 2020 (10.25). De gemiddelde responstijd voor het A2-vervoer (normtijd 30 minuten) komt in 2021 uit op 16.17 minuten (2020: 15.57). Spoedritten binnen de tijdsnorm De wet Ambulancezorgvoorzieningen schrijft voor dat onder normale omstandigheden het percentage spoedritten met een responstijd binnen de 15 minuten ten minste 95% moet zijn, gerekend over de gehele regio. In 2021 lag dit percentage in Gelderland-Zuid op 90,1%.

Percentage A1 ritten per gemeente onder de 15 minuten 2019

2020

2021

Berg en Dal

85%

81%

84%

Beuningen

96%

95%

95%

Buren

90%

85%

87%

Culemborg

85%

85%

85%

Druten

92%

91%

88%

Heumen

95%

88%

89%

Maasdriel

89%

80%

81%

Neder-Betuwe

90%

89%

85%

Nijmegen

99%

98%

97%

Tiel

97%

94%

94%

West-Betuwe

92%

88%

82%

West Maas en Waal

92%

92%

88%

Wijchen

95%

93%

91%

Zaltbommel

88%

77%

82%

Totaal

92,8%

90,7%

90,1%

Oorzaken overschrijding 15 minuten: • De geografie van de regio met grote doorsnijdende rivieren met relatief weinig bruggen en met ruitvormig doorkruisende autosnelwegen vormt al een uitdaging op zich. • Belangrijkste oorzaak is de gelijktijdigheid van incidenten, die de afgelopen jaren toeneemt: als tijdens de ene spoedmelding een tweede binnenkomt, moet een voertuig van verder komen met een langere aanrijtijd. Vooral in cijfers van de gemeenten met een lagere bevolkingsdichtheid en van kernen aan de randen van de regio is dit terug te zien. • De wet schrijft een percentage van 95% voor onder ‘normale omstandigheden’. In 2021 waren de omstandigheden niet normaal door de COVID-pandemie. Het verwisselen van beschermende kleding en reinigen en luchten van voertuigen kostte tijd, wat ook de kans op gelijktijdigheid vergrootte. • Groei van complexe zorgvragen door meer inwoners met chronische ziekte(n), waardoor zorgverleningen langer duren (het stellen van een voorlopige diagnose of het uitsluiten ervan wordt complexer).

2020

2021

A1 totaal A1 < 15m A1 >15m A1 totaal

A1 <15m

A1 >15m

Berg en Dal

1.029

832

197

1.144

956

188

Beuningen

683

647

36

720

681

39

Buren

681

577

104

828

721

107

Culemborg

679

575

104

854

727

127

Druten

474

429

45

534

469

65

Heumen

416

367

49

455

403

52

Maasdriel

578

462

116

632

510

122

Neder-Betuwe

652

581

71

658

557

101

Nijmegen

4.515

4.409

106

4.762

4.634

128

Tiel

1.199

1.128

71

1430

1.347

83

West-Betuwe

1.404

1.229

175

1.463

1.203

260

West Maas en Waal

517

476

41

536

471

65

Wijchen

1.157

1.073

84

1.195

1.090

105

Zaltbommel

759

586

173

802

659

143

Totaal

14.743

13.371

1373

16.013

14.428

1.585

Aantallen A1 ritten per gemeente onder en boven de 15 minuten

Verbeteren prestaties Uit onderzoek met de zorgverzekeraars blijkt dat AZGZ binnen de bestaande middelen de capaciteit en inzettijden nagenoeg optimaal heeft georganiseerd, op enkele kleine verbeteropties na. Deze zijn opgepakt en kunnen leiden tot tienden van procenten verbetering. De focus van AZGZ blijft sterk liggen op het verbeteren van het prestatiecijfer voor de gehele regio. Zo kan na overleg met de zorgverzekeraars de paraatheid in 2022 uitgebreid worden met 14 diensten per week, met het accent op het westelijke deel van de regio.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11642731/2