CConstaterende datNeder-Betuwe
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 3k - Bijlage 10 bij de toelichting - Onderzoek stikstofdepositie

Raadsvergadering 4 juli 2024, gemeente Neder-BetuweBij agendapunt: Bestemmingsplan Herenland-West (niet behandeld in Het Besluit)8.208 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Onderzoek stikstofdepositie

Opheusden, Herenland west fase 3

Gemeente Neder Betuwe

Datum: 18 september 2023 Projectnummer: 230207 Versie: 2.0

INHOUD

1

Inleiding

3

1.1 1.2

Situering en huidige situatie Toekomstige situatie

3 4

2

Wettelijk kader en berekeningsmethodiek

6

2.1 2.2

Natura 2000-gebieden Berekeningsmethodiek

6 7

3

Onderzoeksgegevens

9

3.1 3.2 3.3 3.4 3.5

Referentiesituatie -algemeen Referentiesituatie -plangericht Referentiesituatie – brongegevens voor berekening Aanlegfase Toekomstige situatie, gebruiksfase

9 10 14 16 17

4

Onderzoeksresultaten

20

4.1 4.2

Aanlegfase Gebruiksfase

20 21

5

Conclusie

22

5.1 5.2 5.3

Aanlegfase Gebruiksfase Eindadvies

22 22 22

Bijlage 1: Aerius pdf-bestand aanlegfase – maximale uitstoot Bijlage 2: Aerius pdf-bestand aanlegfase – onderverdeling per werktuig Bijlage 3: Aerius pdf-bestand gebruiksfase

1

Inleiding In Opheusden bestaat het voornemen om woningbouw in de vorm van zowel gestapelde als grondgebonden woningen te realiseren. Om de beoogde ontwikkeling juridisch-planologisch mogelijk te maken is dan ook voorliggende bestemmingsplanherziening opgesteld. In het kader van de Wet natuurbescherming is het noodzakelijk de mogelijke stikstofuitstoot door de beoogde ontwikkeling inzichtelijk te maken. Het voorliggende rapport voorziet in dit onderzoek.

1.1

Situering en huidige situatie Het voorliggende plan voorziet in de realisatie van woningbouw op de locatie Herenland West, gelegen tussen de spoorlijn, de Hamsestraat en aan de oostkant begrensd door de Van Maanenstraat, Zijlstrastraat en de Nannenbergstraat. Het plangebied valt binnen twee vigerende bestemmingsplannen, namelijk ‘Kernen Neder-Betuwe’ en ‘Buitengebied Kesteren’. De locatie ligt ten westen van de kern van Opheusden. De directe omgeving wordt gekenmerkt door onder andere woningbouw, bedrijvigheid, natuur en land- en tuinbouw. Navolgende figuren geven de ligging van de ontwikkellocatie ten opzichte van de nabije omgeving en een luchtfoto van de ontwikkellocatie weer.

Topografische kaart met aanduiding ontwikkellocatie (in rood)

3

Luchtfoto van de ontwikkellocatie (in rood)

1.2

Toekomstige situatie De beoogde ontwikkeling voorziet in de realisatie van in totaal 113 woningen waarvan 21 sociale huurappartementen, 38 koopappartementen, 23 rijwoningen, 18 twee-onder-één kappers en 13 vrijstaande woningen. Navolgende figuur geeft het stedenbouwkundige ontwerp weer.

4

Stedenbouwkundig ontwerp (bron: Buro Kracht, 06-03-2023)

5

2 2.1

Wettelijk kader en berekeningsmethodiek Natura 2000-gebieden Ingevolge artikel 2.1 van de Wet natuurbescherming zijn er Natura 2000-gebieden aangewezen ter uitvoering van Vogelrichtlijn en/of Habitatrichtlijn. Dit impliceert dat eenieder voldoende zorg in acht moet nemen voor deze gebieden en dat negatieve gevolgen zo veel mogelijk beperkt dienen te worden. Voor de habitattypen en leefgebieden waarvoor instandhoudingsdoelstellingen gelden in Natura 2000-gebieden zijn kritische depositiewaarden (KDW) voor stikstofdepositie vastgesteld. Met de KDW wordt bedoeld: de grens waarboven het risico bestaat dat de kwaliteit van het habitat significant wordt aangetast als gevolg van de verzurende en/of vermestende invloed van atmosferische stikstofdepositie. Plannen zoals het in dit rapport genoemde plan kunnen door stikstofemissie effect hebben op habitattypen binnen omliggende Natura 2000-gebieden en gelet op de instandhoudingsdoelstelling van een Natura 2000-gebied de kwaliteit van de natuurlijke habitats en de habitats van soort verslechteren. Gezien het gegeven dat stikstofemissie, in de vorm van stikstofoxiden (NOx) of ammoniak (NH3), kan plaatsvinden bij onder andere landbouw, gemotoriseerd verkeer, industrie en ook bij de verwarming van huizen, is het wettelijk vereist deze emissie in beeld te brengen. Het voorliggende rapport voldoet aan deze vereiste.

Onderstaande figuur geeft de locaties van de dichtstbijzijnde Natura 2000-gebieden weer.

Situering ontwikkellocatie ten opzichte van Natura 2000-gebieden

6

Het betreft de volgende dichtstbijzijnde Natura 2000-gebieden met de bijbehorende afstanden tot de ontwikkellocatie: - Rijntakken (Nederrijn) circa 560 meter - Rijntakken (Waal) circa 2,4 kilometer Overige Natura 2000-gebieden zijn op grotere afstand van het plangebied gelegen. De opgesomde en grafisch weergegeven Natura 2000-gebieden zijn niet per definitie gelijk aan de Natura 2000-gebieden met stikstofgevoelige habitattypen maar geven slechts een overzicht van de ligging van het plan ten opzichte van nabijgelegen Natura 2000-gebieden. In voorgaande figuur wordt de locatie van het plan inzichtelijk gemaakt en tevens worden de mogelijk aanwezige stikstofgevoelige habitattypen weergegeven, van zeer gevoelig (donker paars), gevoelig (licht paars) tot minder/niet gevoelig (licht groen). De meest actuele kaart van alle Natura 2000-gebieden is via de website van de provincie te raadplegen en niet per definitie opgenomen in het programma Aerius Calculator 20221.

2.2

Berekeningsmethodiek De berekeningen naar de stikstofdepositiebijdrage vanwege de aanlegfase en gebruiksfase van het plan worden uitgevoerd met het programma Aerius Calculator 2022. De gehanteerde ‘grenswaarde’ voor de stikstofdepositie bedraagt 0,00 mol/hal/j. In het kader van een stikstofonderzoek kunnen significant negatieve effecten met deze waarde worden uitgesloten, waardoor het uitvoeren van vervolgonderzoeken niet aan de orde is en het aspect stikstofdepositie geen belemmering vormt voor de realisatie van een plan of project2. Een hogere waarde wordt beschouwd als overschrijding zodat er op verzoek van het bevoegd gezag een nadere beschouwing conform wettelijke kaders dient plaats te vinden. Blijkens jurisprudentie kan daarbij nader onderzoek achterwege blijven wanneer stikstofdepositie plaatsvindt op hexagonen die niet overbelast of naderend overbelast zijn3. Immers, op deze hexagonen leidt een stikstofdepositie niet tot een overschrijding of naderende overschrijding van de kritische depositiewaarde 4. Dit betekent per definitie dat stikstofdepositie daar geen probleem vormt voor de gunstige staat van instandhouding van de aanwezige habitats en dat significante gevolgen in zoverre zijn uitgesloten5. In geval de depositie de grens van de KDW overschrijdt noemen we dit overbelast. In de praktijk wordt een veiligheidsmarge van 70 mol/ha/jaar aangehouden voor het

1

Aerius Calculator 2022.1, release op 26 januari 2023, versie 6 april 2023.

2

Met deze versie van de Aerius Calculator 2022 kan tot maximaal 25 kilometer rondom de emissiebronnen gerekend worden. In Nederland zijn over het algemeen binnen 25 kilometer Natura 2000-gebieden aanwezig. In gebieden waar mogelijk op meer dan 25 kilometer afstand van emissiebronnen overschrijdingen mogelijk zijn, zijn in de relevante windrichtingen rekenpunten gelegd om overschrijdingen uit te sluiten.

3

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2012:BY7360

4

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2016:497

5

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2021:1969 7

gebruik van berekeningen voor toestemmingsverlening van initiatieven. Hexagonen noemen we naderend overbelast als de depositie hoger is dan de KDW minus deze veiligheidsmarge. Hexagonen met een depositie lager dan deze waarde zijn gedefinieerd als niet overbelast. Uit het navolgende hoofdstuk zal moeten blijken of op basis van de rekenresultaten een overschrijding op overbelaste hexagonen wordt geconstateerd. Bij de berekening van stikstofemissies door mobiele werktuigen, bijvoorbeeld in de aanlegfase, maakt het programma Aerius Calculator 2022 gebruik van een nadere specificatie van Stage klasse, brandstofverbruik, draaiuren en – indien van toepassing – AdBlue verbruik. Daarmee geeft het programma Aerius Calculator 2022 een range waarbinnen invoer en berekening van gegevens en brandstofverbruik voor materieel mogelijk is. Hierbij worden nieuwere machines geclassificeerd als schoner en hebben derhalve ook een lager brandstofverbruik. Voor stikstofemissie is niet voor elk materieel bedrijfsspecifieke informatie beschikbaar, vandaar dat als controlemechanisme de berekeningsmethodiek uit onderzoek van TNO6 ‘Onderbouwing AERIUS emissiefactoren voor wegverkeer, mobiele werktuigen, binnenvaart en zeevaart’ (d.d. 8 oktober 2020) kan worden gehanteerd. Daarbij wordt de berekening in twee stappen uitgevoerd.

Stap 1: brandstofverbruik (liters) bij draaiuren 0,245 x arbeid [kWh] Stap 2: aanvullend brandstofverbruik (liters) bij stationair draaien + (0,52 + 0,0034 x maximaal vermogen [kW]) x draaiuren [h] In combinatie met de door TNO7,8 vastgestelde gemiddelde motorlast van 60% (bij uitsluiting stationair gebruik) en een gemiddelde belasting van circa 65% (bij uitsluiting stationair gebruik) betreft de totale gemiddelde motorlast (inclusief stationair) ongeveer 39%. Uitgaande van deze berekening en vergelijkbare projecten hanteert SAB, tenzij anders door de opdrachtgever c.q. aannemer vermeld, het gemiddelde vermogen van materieel. Op basis van de TNO-formule zou het brandstofverbruik derhalve gemiddeld conform de kenmerken in onderstaande tabel moeten zijn, de door SAB gehanteerde ervaringscijfers sluiten hierbij aan. Gemiddeld brandstofverbruik

Aerius indeling vermogen 18 <= kW < 37 37 <= kW < 56 56 <= kW < 75 75 <= kW < 130 130 <= kW < 300 300 <= kW < 560 560 <= kW < 1000

Gemiddeld brandstofverbruik 3 liter/uur 5 liter/uur 7 liter/uur 11 liter/uur 22 liter/uur 43 liter/uur 78 liter/uur

6

TNO rapport 2020 R11528

7

TNO rapport 2020 R11528

8

TNO emissiefactoren 2020 voor AERIUS 2020 8

3 3.1

Onderzoeksgegevens Referentiesituatie -algemeen In gevolg van recente jurisprudentie door de Raad van State 9 kan bij onderzoek naar stikstofdepositie worden uitgegaan van intern salderen en geldt hierbij geen vergunningplicht Wet natuurbescherming wanneer geen sprake is van een significant negatief effect. Daarmee is voor intern salderen relevant wat de als referentiesituatie aangewezen gebruiksdoeleinden zijn (geweest) op de ontwikkellocatie. Uitgaande van diezelfde jurisprudentie dient in geval van een bestemmingsplanprocedure te worden uitgegaan van de feitelijke legale planologische situatie.

9 Raad van State, 201907146/1/R2, dd. 20 januari 2021

9

3.2

Referentiesituatie -plangericht Er zijn drie bestemmingsplannen die op de plaats van de ontwikkellocatie gelden. 3.2.1. Herenland fase 3 Dit bestemmingsplan is ten noorden van de ontwikkellocatie geldig. Dit plan is op 24 september 2020 vastgesteld. De navolgende figuur laat de enkelbestemmingen zien.

Bestemmingsplan Herenland fase 3 met het door de aangeduide rode omkadering gedeelte van het voorliggende plangebied (bron: ruimtelijke plannen) Met dit bestemmingsplan valt het desbetreffende gedeelte van het plangebied volledig onder de bestemming ‘Agrarisch’.

10

3.2.2. Buitengebied Kesteren Dit bestemmingsplan heeft betrekking op de meerderheid van het oppervlak van de ontwikkellocatie. Dit plan is op 8 april 2014 vastgesteld. De navolgende figuur laat de enkelbestemmingen zien.

Bestemmingsplan Buitengebied Kesteren met het door de aangeduide rode omkadering gedeelte van het voorliggende plangebied (bron: ruimtelijke plannen)

11

Met dit bestemmingsplan valt het desbetreffende gedeelte van het plangebied volledig onder de bestemming ‘Agrarisch’.

3.2.3. Herenland Dit bestemmingsplan heeft betrekking op een klein gedeelte ten noordoosten van de ontwikkellocatie. Dit plan is op 24 oktober 2001 vastgesteld. De navolgende figuur laat de enkelbestemmingen zien.

Bestemmingsplan Buitengebied Kesteren met het door de aangeduide rode cirkels gedeelten van het voorliggende plangebied (bron: ruimtelijke plannen)

12

Met dit plan valt het plangebied deels onder een agrarische bestemming (groene vlak) en deels onder woondoeleinden nader uit te werken (gele vlak). Op de onderstaande historische luchtfoto’s10 en de kaarten gewaspercelen 2014-202211 is echter duidelijk te zien dat de gronden sindsdien nog als grasland in gebruik waren. Om die reden is het feitelijke gebruik als agrarische gronden meegenomen in de referentiesituatie.12 Aan het uiterste noordoosten van voorliggend initiatief is lang een bedrijfsgebouw geweest ,maar dit gebouw is sinds 2021 geamoveerd. Er wordt met dit bedrijfsgebouw niet mee intern gesaldeerd.

Luchtfoto 2012 noodoosten plangebied en begrenzing huidige geldende bestemmingsplan Herenland Bron: Topotijdreis

10 Topotijdreis, https://www.topotijdreis.nl/satelliet/2020/@131921,481225,13 11 Gewaspercelen (BRP), Ministerie van Economische Zaken, 2012-2022 12 Raad van State, ECLI:NL:RVS:2022:1894

13

Luchtfoto 2022 noodoosten plangebied en begrenzing huidige geldende bestemmingsplan Herenland Bron: Topotijdreis

3.3

Referentiesituatie – brongegevens voor berekening Op basis van hoofdstuk 3.1 wordt geconcludeerd dat er op basis van landbouwgrond intern kan worden gesaldeerd. Op zo dicht bij de realiteit te blijven is ervoor gekozen om de kaart gewaspercelen van de PDOK Viewer te hanteren. De ontwikkellocatie betreft in de huidige situatie verschillende landbouwpercelen waar zowel tijdelijk als vast grasland op staat. Navolgende figuur geeft de betreffende percelen weer.

14

4

3

2

1

Overzicht gewaspercelen (bron: PDOK)

Voor het grasland aangeduid met het cijfer 4 is niet het totale oppervlak meegenomen in de berekening, maar enkel het gedeelte dat in het plangebied inbegrepen is. Navolgende tabel geeft een overzicht van de genummerde percelen en hun kenmerken. De stikstofnorm is rechtstreeks van tabel 2 ‘stikstof landbouwgrond’ mestbeleid 2023 overgenomen. Dit beleid komt voort uit de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland. De onderverdeling dierlijke en kunstmest is conform de mineralenbalans van het CBS berekend.13

13 Voor kunstmest wordt uitgegaan van 4% vervluchtiging en voor dierlijke mest van 15% ver-

vluchtiging. 15

Kenmerk

Oppervlak (Ha)

Stikstofnorm (kg N/ha/j)

Grasland, blijvend Grasland, tijdelijk Grasland, tijdelijk Grasland, blijvend

0,86 0,59 0,52 0,59

250 50 50 250

Perceel 1 2 3 4

3.4

Kunstmest NH3-emissie (kg/j) 4,18 0,57 0,51 2,86

Dierlijke mest NH3-emissie (kg/j) 23,31 3,20 2,82 15,99

Aanlegfase De beoogde ontwikkeling voorziet in de realisatie van in totaal 113 woningen waarvan 21 sociale huurappartementen, 38 koopappartementen, 23 rijwoningen, 18 twee-onder-één kappers en 13 vrijstaande woningen. De start van de aanlegfase zal in 2023 plaatsvinden. Daarom is in dit onderzoek uitgegaan van rekenjaar 2023 voor de aanlegfase. Ten behoeve van de aanlegfase voor het plangebied vinden een aantal relevante stikstofemissies naar de lucht plaats. Hoewel het onwaarschijnlijk is dat de volledige aanlegfase in 2023 uitgevoerd wordt, betreft dit onderzoek een bestemmingsplan. Dit is derhalve mogelijk om dit bestemmingsplan in 2023 te realiseren. Deze stikstofemissies worden veroorzaakt door mobiele werktuigen en bouwverkeer ten behoeve van het plan en worden in onderstaande paragrafen beschreven.

3.4.1

Mobiele werktuigen Voor de aanleg zal gebruik worden gemaakt van mobiele werktuigen. Er is een inschatting gemaakt van het totale gebruik van mobiele werktuigen. Onderstaande tabellen geven een overzicht van het totale groot materieel en het maximaal toegestane NOx uitstoot in deze periode. Dit wil zeggen dat een hogere uitstoot een toename veroorzaakt op ten minste een van de relevante hexagonen op de naastgelegen Natura2000 gebieden. Er is voor deze benadering gekozen, om de ‘stikstofruimte’ inzichtelijk te maken in het kader van dit bestemmingsplan. Overzicht maximale uitstoot – rekenjaar 2023 VerUitstoot BrandstofverLeefUitstoot NH3 Bedrijfsduur Kenmerk mogen NOx bruik tijd (kg/jaar) (uren/jaar) in kW (kg/jaar) (liters/jaar) Totale toegestane uitstoot stage 75 - 560 76,3 16,8 ca 4.030 ca. 70.200 bouwverkeer IV inbegrepen

AdBlue verbruik (liters/jaar) ca. 4.914

Ter indicatie zou bovenstaand resultaat kunnen worden omgezet naar de volgende onderverdeling in voertuigen:

16

Overzicht inzet groot materieel - rekenjaar 2023 Vermogen Bedrijfsduur Voertuig in kW Leeftijd (uren/jaar) Sloopkraan 130 - 300 stage IV ca. 15 Shovel 75 - 130 stage IV ca. 500 Graafmachine 75 - 130 stage IV ca. 750 Boor-/Heistelling 300 - 560 stage IV ca. 150 Mobiele kraan 130 - 300 stage IV ca. 2.165 Betonpomp 130 - 300 stage IV ca. 350 Bestratingsmachine 75 - 130 stage IV ca. 100

Brandstofverbruik (liters/jaar) ca. 300 ca. 5.000 ca. 7.500 ca. 6.000 ca. 43.300 ca. 7.000 ca. 1.100

AdBlue verbruik (liters/jaar) ca. 21 ca. 350 ca. 525 ca. 420 ca. 3.031 ca. 490 ca. 77

Aangetoond is dat het bestemmingsplan uitvoerbaar is. Welke apparatuur noodzakelijk is, zal tijdens de aanvraag omgevingsvergunning helder worden. In bijlage 1 is de Aerius export van de maximale uitstoot voor het rekenjaar 2023 bijgevoegd. In bijlage 2 is duidelijkheidshalve de bovenstaande onderverdeling per werktuig voor het rekenjaar 2023 bijgevoegd. 3.4.2

Bouwverkeer Ten behoeve van de aan- en afvoer van bouwmaterialen en het personeel ter plaatse vindt van en naar de ontwikkellocatie werkverkeer plaats. Gemiddeld per jaar komen er 8 busjes (lichtverkeer) en 5 vrachtwagens per dag naar het plangebied, dat zijn respectievelijk circa 16 en 10 bewegingen. Het bouwverkeer is gemodelleerd vanuit de ontwikkellocatie over een lengte van 150 meter voor zwaar verkeer en 50 meter (conform beleid provincie Gelderland) voor lichtverkeer in de richting van het kruispunt Hamsestraat/Parallelweg. Hierna is het aan- en afrijdende verkeer door zijn snelheid en rij- en stopgedrag nog niet dan wel niet meer te onderscheiden van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt en derhalve opgenomen in het heersende verkeersbeeld.14

3.5

Toekomstige situatie, gebruiksfase De beoogde ontwikkeling voorziet in de realisatie van in totaal 113 woningen waarvan 21 sociale huurappartementen, 38 koopappartementen, 23 rijwoningen, 18 twee-onder-één kappers en 13 vrijstaande woningen. De voor stikstofdepositie relevante bronnen voor dit plan in de gebruiksfase betreffen de stookinstallaties van de te realiseren nieuwbouw en de aantrekkende verkeersbewegingen ten gevolge van het plan. Deze worden in onderstaande paragrafen beschreven. In bijlage 3 is de Aerius export van de gebruiksfase bijgevoegd. De nieuwbouw is op zijn vroegst in 2024 gereed. Daarom is in dit onderzoek uitgegaan van rekenjaar 2024 voor de gebruiksfase.

3.5.1

Stookinstallaties De nieuwbouw krijgt geen aansluiting op het gastransportnet (Wet voortgang energietransitie, 01-07-2018) en is haardloos verwarmd. Er vindt derhalve geen stikstofdepositie naar de lucht plaats ten gevolge van stikstof emitterende stookinstallaties. De stikstofdepositie voor de gebruiksfase betreft voor dit plan enkel de stikstofdepositie door de verkeersgeneratie. 14

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2001:AB2320 17

3.5.2

Verkeer Aan de hand van CROW, ASVV 2021, d.d. oktober 2021, is de verkeersgeneratie bepaald. Op basis van de omgevingsadressendichtheid (CBS, 2023) wordt de stedelijkheidsgraad van een gemeente vastgesteld. De gemeente Neder-Betuwe wordt geclassificeerd als ‘niet stedelijk’. Onderhavige locatie wordt beschouwd als ‘rest bebouwde kom’. Onderstaande tabel geeft de verkeersgeneratie weer van de beoogde nieuwbouw waarbij het getal naar boven is afgerond. Zo wordt de worst-case situatie berekend. Berekening verkeersgeneratie per etmaal kenmerk aantal Appartementen (sociale huur) Appartementen (koop midden) Hoek/tussenwoning (koop) Twee-onder-een kapwoning (koop) Vrijstaande woning (koop) totaal afgerond

21 38 23 18 13 113

kencijfer

per

verkeersgeneratie gemiddeld

4,1 6,0 7,4 7,8 8,2

woning woning woning woning woning

86,1 228,0 170,2 140,4 106,6 740

Bovenop de hierboven beschreven verkeersgeneratie wordt gerekend met een aantrekkende werking voor middelzwaar vrachtverkeer van 1% van de totale verkeersgeneratie. In dit geval betreft dit, naar boven afgerond, gemiddeld per jaar 8 middelzware vrachtverkeerbewegingen per etmaal. Het verkeer is gemodelleerd vanaf de nieuwbouw op drie verschillende manieren: - De verkeersgeneratie van de koopwoningen (afgerond 230 bewegingen) is vanuit de ontwikkellocatie over de nieuw aan te leggen weg in de richting van de Parallelweg. Over deze weg is ervoor gekozen om zowel het lichtverkeer als het zwaar verkeer over een lengte van 150 meter te modelleren. Dit omdat de daadwerkelijke grens tussen de ontwikkellocatie en het ‘openbare domein’ niet aanschouwelijk genoeg is. Vanaf de genoemde punten is het aan- en afrijdende verkeer door zijn snelheid en rijen stopgedrag nog niet dan wel niet meer te onderscheiden van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt en derhalve opgenomen in het heersende verkeersbeeld.15 - 70% van het resterende verkeer is gemodelleerd vanuit de ontwikkellocatie over de Hamsestraat. Over deze weg geldt de checklist van de Provincie Gelderland en de daarin opgenomen uitgangspunten voor het modelleren van wegverkeer. Voor licht verkeer geldt een lengte van 50 meter en 150 meter voor middelzwaar vrachtverkeer.

Vanaf de genoemde punten is het aan- en afrijdende verkeer door zijn snelheid en rij- en stopgedrag nog niet dan wel niet meer te onderscheiden van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt en derhalve opgenomen in het heersende verkeersbeeld.16

15

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2001:AB2320

16

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2001:AB2320 18

-

17

30% van het resterende verkeer is gemodelleerd vanuit de ontwikkellocatie over de Nannenbergstraat en over de Gerrit Achterbergstraat. Over deze wegen gelden de checklist van de Provincie Gelderland en de daarin opgenomen uitgangspunten voor het modelleren van wegverkeer. Voor licht verkeer geldt een lengte van 50 meter en 150 meter voor middelzwaar vrachtverkeer. Vanaf de genoemde punten is het aan- en afrijdende verkeer door zijn snelheid en rij- en stopgedrag nog niet dan wel niet meer te onderscheiden van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt en derhalve opgenomen in het heersende verkeersbeeld. 17

Raad van State, ECLI:NL:RVS:2001:AB2320 19

4 4.1

Onderzoeksresultaten Aanlegfase Onderstaande figuur geeft een uitsnede van de Aerius-berekening van de aanlegfase weer.

Resultaatblad Aerius aanlegfase

Met de gehanteerde parameters blijkt dat uit de uitgevoerde berekeningen van de aanlegfase een grootste afname van 0,27 mol stikstof/ha/j op in totaal 339,87 ha gekarteerd Natura 2000-gebied voor de relevante hexagonen in de toekomstige situatie ten opzichte van de referentiesituatie. Dit zijn hexagonen in Natura 2000-gebieden die in het kader van de Wet natuurbescherming relevant zijn bevonden voor beoordeling van het onderdeel stikstofdepositie. Daarmee is sprake van een afname van stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden.

20

4.2

Gebruiksfase Onderstaande figuur geeft een uitsnede van de Aerius-berekening van de gebruiksfase weer.

Resultaatblad Aerius gebruiksfase

Uit de uitgevoerde berekeningen voor de gebruiksfase blijkt een grootste afname van 0,48 mol stikstof/ha/j op in totaal 2.964,43 ha gekarteerd Natura 2000-gebied voor de relevante hexagonen in de toekomstige situatie ten opzichte van de referentiesituatie. Dit zijn hexagonen in Natura 2000-gebieden die in het kader van de Wet natuurbescherming relevant zijn bevonden voor beoordeling van het onderdeel stikstofdepositie. Daarmee is sprake van een afname van stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden.

21

5

Conclusie In Opheusden bestaat het voornemen om 113 woningbouw te realiseren. In het kader van de Wet natuurbescherming is de stikstofuitstoot door de beoogde ontwikkeling inzichtelijk gemaakt.

5.1

Aanlegfase Met de gehanteerde parameters blijkt uit de uitgevoerde berekeningen van de aanlegfase: - een afname van 0,01 mol stikstof/ha/j op 319,87 ha gekarteerd Natura 2000-gebied ‘Veluwe’ voor de relevante hexagonen in de toekomstige situatie ten opzichte van de referentiesituatie. Dit zijn hexagonen in Natura 2000-gebieden die in het kader van de Wet natuurbescherming relevant zijn bevonden voor beoordeling van het onderdeel stikstofdepositie; - een afname van 0,27 mol stikstof/ha/j op 20,0 ha gekarteerd Natura 2000gebied ‘Rijntakken’ voor de relevante hexagonen in de toekomstige situatie ten opzichte van de referentiesituatie. Dit zijn hexagonen in Natura 2000-gebieden die in het kader van de Wet natuurbescherming relevant zijn bevonden voor beoordeling van het onderdeel stikstofdepositie. Daarmee is sprake van een afname van stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden.

5.2

Gebruiksfase Uit de uitgevoerde berekeningen van de gebruiksfase blijkt: -

-

een afname van 0,02 mol stikstof/ha/j op 2.9126,75 ha gekarteerd Natura 2000-gebied ‘Veluwe’ voor de relevante hexagonen in de toekomstige situatie ten opzichte van de referentiesituatie. Dit zijn hexagonen in Natura 2000-gebieden die in het kader van de Wet natuurbescherming relevant zijn bevonden voor beoordeling van het onderdeel stikstofdepositie; een afname van 0,48 mol stikstof/ha/j op 47,68 ha gekarteerd Natura 2000-gebied ‘Rijntakken’ voor de relevante hexagonen in de toekomstige situatie ten opzichte van de referentiesituatie. Dit zijn hexagonen in Natura 2000-gebieden die in het kader van de Wet natuurbescherming relevant zijn bevonden voor beoordeling van het onderdeel stikstofdepositie.

Daarmee is sprake van een afname van stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden.

5.3

Eindadvies Geconcludeerd wordt dat aan de hand van de gehanteerde parameters significant negatieve effecten derhalve worden uitgesloten. Er is geen vergunning ten behoeve van de Wet natuurbescherming benodigd.

22

Bijlage 1: Aerius pdf-bestand aanlegfase – maximale uitstoot

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

SAB xxx, xxx Opheusden Herenland West Aanlegfase 2023 maximaal verbruik

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RtPSNmBmyiAi 25 mei 2023, 11:30 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Referentiesituatie - Referentie Aanlegfase - Beoogd Referentiesituatie - Referentie Aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RtPSNmBmyiAi (25 mei 2023)

2022 2023

0,49 mol/ha/j 0,22 mol/ha/j 0,00 ha 339,87 ha 0,00 mol/ha/j 0,27 mol/ha/j

53,4 kg/j 17,0 kg/j 4037464 4037464

83,8 kg/j

Rijntakken Rijntakken

2/10

Projectberekening

Aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | mobiele werktuigen  Verkeersnetwerk

RtPSNmBmyiAi (25 mei 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

16,8 kg/j 0,2 kg/j

76,3 kg/j 7,5 kg/j

3/10

Projectberekening

Referentiesituatie (Referentie), rekenjaar 2022 Emissiebronnen 1 2 3 4

Landbouw | Landbouwgrond | Bron 1 Landbouw | Landbouwgrond | perceel 2 Landbouw | Landbouwgrond | perceel 3 Landbouw | Landbouwgrond | perceel 4

RtPSNmBmyiAi (25 mei 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

27,5 kg/j 3,8 kg/j 3,3 kg/j 18,9 kg/j

-

4/10

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RtPSNmBmyiAi (25 mei 2023)

5/10

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

339,87

Per gebied

Berekend (ha gekarteerd)

Veluwe (57) Rijntakken (38)

RtPSNmBmyiAi (25 mei 2023)

319,87 20,00

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

2.349,80

2.349,80 2.162,63

0,00

0,00 0,00

0,00

0,00 0,00

339,87

319,87 20,00

0,27

0,01 0,27

6/10

Projectberekening

Aanlegfase, Rekenjaar 2023 1

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte Naam

Totaal mobiele werktuigen 2

mobiele werktuigen X:170992,56 Y:437980,01 3,95 ha

Stageklasse

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

Brandstof­verbruik

70200 l/j

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

bouwverkeer (terrein) X:171097,06 Y:438077,29 361,44 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

NOₓ NH₃

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

bouwverkeer - zwaar X:170918,79 Y:438101,16 149,73 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RtPSNmBmyiAi (25 mei 2023)

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Draaiuren AdBlue verbruik

4030 u/j 4914 l/j

76,3 kg/j 16,8 kg/j Stof Emissie

NOₓ NH₃

76,3 kg/j 16,8 kg/j

Links Rechts NOₓ 5,4 kg/j Type scherm - NO₂ 1,5 kg/j Hoogte - NH₃ 0,1 kg/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

16,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 10,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 2,0 kg/j Type scherm - NO₂ 0,6 kg/j Hoogte - NH₃ 40,9 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 10,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

7/10

Projectberekening

4

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Bouwverkeer - licht X:170954,03 Y:438135,43 50,79 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RtPSNmBmyiAi (25 mei 2023)

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 70,9 g/j Type scherm - NO₂ 15,4 g/j Hoogte - NH₃ 4,9 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

16,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

8/10

Projectberekening

Referentiesituatie, Rekenjaar 2022 1

Landbouw | Landbouwgrond

Naam Bron 1 Locatie X:171039,12 Y:437851,5 Oppervlakte 0,86 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

NH₃

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Mestaanwending (dierlijke mest)

Landbouw | Landbouwgrond

Naam perceel 2 Locatie X:170975,55 Y:437924,58 Oppervlakte 0,59 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

0,5 m 0,000 MW 0m

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Mestaanwending (dierlijke mest)

Landbouw | Landbouwgrond

Naam perceel 3 Locatie X:171012,07 Y:437980,93 Oppervlakte 0,52 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

 

RtPSNmBmyiAi (25 mei 2023)

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

Type

Mestaanwending (kunstmest) Mestaanwending (dierlijke mest)

0,5 m 0,000 MW 0m

0,0 kg/j 4,2 kg/j 0,0 kg/j 23,3 kg/j 3,8 kg/j

Stof

Mestaanwending (kunstmest)

Emissie

NH₃

Type

27,5 kg/j

Stof

Mestaanwending (kunstmest)

3

0,5 m 0,000 MW 0m

Type

2

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

Emissie

NH₃

0,0 kg/j 0,6 kg/j 0,0 kg/j 3,2 kg/j 3,3 kg/j

Stof

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Emissie

0,0 kg/j 0,5 kg/j 0,0 kg/j 2,8 kg/j

9/10

Projectberekening

4

Landbouw | Landbouwgrond

Naam perceel 4 Locatie X:171053,18 Y:438076,66 Oppervlakte 0,58 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

 

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

Type

Mestaanwending (kunstmest) Mestaanwending (dierlijke mest)

0,5 m 0,000 MW 0m

NH₃

18,9 kg/j

Stof

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Emissie

0,0 kg/j 2,9 kg/j 0,0 kg/j 16,0 kg/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230405_989cfb3815 Database versie 2022.1_989cfb3815 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RtPSNmBmyiAi (25 mei 2023)

10/10

Bijlage 2: Aerius pdf-bestand aanlegfase – onderverdeling per werktuig

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

SAB xxx, xxx Opheusden Herenland West Aanlegfase 2023 onderverdeling per werktuig

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RnQJrNdAfrtm 25 mei 2023, 14:30 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Referentiesituatie - Referentie Aanlegfase - Beoogd Referentiesituatie - Referentie Aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RnQJrNdAfrtm (25 mei 2023)

2022 2023

0,49 mol/ha/j 0,22 mol/ha/j 0,00 ha 339,87 ha 0,00 mol/ha/j 0,27 mol/ha/j

53,4 kg/j 17,0 kg/j 4037464 4037464

83,8 kg/j

Rijntakken Rijntakken

2/10

Projectberekening

Aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | mobiele werktuigen  Verkeersnetwerk

RnQJrNdAfrtm (25 mei 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

16,8 kg/j 0,2 kg/j

76,3 kg/j 7,5 kg/j

3/10

Projectberekening

Referentiesituatie (Referentie), rekenjaar 2022 Emissiebronnen 1 2 3 4

RnQJrNdAfrtm (25 mei 2023)

Landbouw | Landbouwgrond | Bron 1 Landbouw | Landbouwgrond | perceel 2 Landbouw | Landbouwgrond | perceel 3 Landbouw | Landbouwgrond | perceel 4

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

27,5 kg/j 3,8 kg/j 3,3 kg/j 18,9 kg/j

-

4/10

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RnQJrNdAfrtm (25 mei 2023)

5/10

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

339,87

Per gebied

Berekend (ha gekarteerd)

Veluwe (57) Rijntakken (38)

RnQJrNdAfrtm (25 mei 2023)

319,87 20,00

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

2.349,80

2.349,80 2.162,63

0,00

0,00 0,00

0,00

0,00 0,00

339,87

319,87 20,00

0,27

0,01 0,27

6/10

Projectberekening

Aanlegfase, Rekenjaar 2023 1

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte

mobiele werktuigen X:170992,56 Y:437980,01 3,95 ha

Sloopkraan

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 300 l/j SCR: ja

Naam

Shovel

NOₓ NH₃

Stageklasse

Brandstof­verbruik

76,3 kg/j 16,8 kg/j

Draaiuren AdBlue verbruik

15 u/j

21 l/j

500 u/j 350 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 7500 l/j SCR: ja

750 u/j 525 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 6000 l/j SCR: ja

150 u/j 420 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 43300 l/j SCR: ja

2165 u/j 3031 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 7000 l/j SCR: ja

350 u/j 490 l/j

Bestratingsmachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 1100 l/j SCR: ja

100 u/j 77 l/j

Boor-/Heistelling Mobiele kraan Betonpomp

2

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

bouwverkeer (terrein) X:171097,06 Y:438077,29 361,44 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer RnQJrNdAfrtm (25 mei 2023)

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

NOₓ NH₃

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 5000 l/j SCR: ja

Graafmachine

Stof Emissie

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃ NOₓ NH₃ NOₓ NH₃ NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

0,3 kg/j 72,0 g/j 6,5 kg/j 1,2 kg/j 9,8 kg/j 1,8 kg/j 5,6 kg/j 1,4 kg/j 45,5 kg/j 10,4 kg/j 7,4 kg/j 1,7 kg/j 1,4 kg/j 0,3 kg/j

Links Rechts NOₓ 5,4 kg/j Type scherm - NO₂ 1,5 kg/j Hoogte - NH₃ 0,1 kg/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

16,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 10,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

7/10

Projectberekening

3

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

bouwverkeer - zwaar X:170918,79 Y:438101,16 149,73 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 4

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Bouwverkeer - licht X:170954,03 Y:438135,43 50,79 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RnQJrNdAfrtm (25 mei 2023)

Max. snelheid

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 2,0 kg/j Type scherm - NO₂ 0,6 kg/j Hoogte - NH₃ 40,9 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 10,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 70,9 g/j Type scherm - NO₂ 15,4 g/j Hoogte - NH₃ 4,9 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

16,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

8/10

Projectberekening

Referentiesituatie, Rekenjaar 2022 1

Landbouw | Landbouwgrond

Naam Bron 1 Locatie X:171039,12 Y:437851,5 Oppervlakte 0,86 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

  2

 3

RnQJrNdAfrtm (25 mei 2023)

NH₃

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Mestaanwending (dierlijke mest)

Landbouw | Landbouwgrond

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

0,5 m 0,000 MW 0m

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Mestaanwending (dierlijke mest)

Type

Mestaanwending (kunstmest) Mestaanwending (dierlijke mest)

0,5 m 0,000 MW 0m

0,0 kg/j 4,2 kg/j 0,0 kg/j 23,3 kg/j 3,8 kg/j

Stof

Mestaanwending (kunstmest)

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

Emissie

NH₃

Type

Landbouw | Landbouwgrond

27,5 kg/j

Stof

Mestaanwending (kunstmest)

Naam perceel 3 Locatie X:171012,07 Y:437980,93 Oppervlakte 0,52 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

0,5 m 0,000 MW 0m

Type

Naam perceel 2 Locatie X:170975,55 Y:437924,58 Oppervlakte 0,59 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

Emissie

NH₃

0,0 kg/j 0,6 kg/j 0,0 kg/j 3,2 kg/j 3,3 kg/j

Stof

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Emissie

0,0 kg/j 0,5 kg/j 0,0 kg/j 2,8 kg/j

9/10

Projectberekening

4

Landbouw | Landbouwgrond

Naam perceel 4 Locatie X:171053,18 Y:438076,66 Oppervlakte 0,58 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

 

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

Type

Mestaanwending (kunstmest) Mestaanwending (dierlijke mest)

0,5 m 0,000 MW 0m

NH₃

18,9 kg/j

Stof

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Emissie

0,0 kg/j 2,9 kg/j 0,0 kg/j 16,0 kg/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230405_989cfb3815 Database versie 2022.1_989cfb3815 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RnQJrNdAfrtm (25 mei 2023)

10/10

Bijlage 3: Aerius pdf-bestand gebruiksfase

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

SAB xxx, xxx Opheusden gebruiksfase Gebruiksfase 2024

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RSudonxoLkLr 25 mei 2023, 11:34 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Referentiesituatie - Referentie Gebruiksfase - Beoogd Referentiesituatie - Referentie Gebruiksfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RSudonxoLkLr (25 mei 2023)

2022 2024

0,49 mol/ha/j 0,01 mol/ha/j 0,00 ha 2.964,43 ha 0,00 mol/ha/j 0,48 mol/ha/j

53,4 kg/j 0,9 kg/j 4037464 4037464

14,4 kg/j

Rijntakken Rijntakken

2/11

Projectberekening

Gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 

Verkeersnetwerk

RSudonxoLkLr (25 mei 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

0,9 kg/j

14,4 kg/j

3/11

Projectberekening

Referentiesituatie (Referentie), rekenjaar 2022 Emissiebronnen 1 2 3 4

RSudonxoLkLr (25 mei 2023)

Landbouw | Landbouwgrond | Bron 1 Landbouw | Landbouwgrond | perceel 2 Landbouw | Landbouwgrond | perceel 3 Landbouw | Landbouwgrond | perceel 4

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

27,5 kg/j 3,8 kg/j 3,3 kg/j 18,9 kg/j

-

4/11

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RSudonxoLkLr (25 mei 2023)

5/11

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

2.964,43

Per gebied

Berekend (ha gekarteerd)

Veluwe (57) Rijntakken (38)

RSudonxoLkLr (25 mei 2023)

2.916,75 47,68

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

2.752,85

2.752,85 2.602,30

0,00

0,00 0,00

0,00

0,00 0,00

2.964,43

2.916,75 47,68

0,48

0,02 0,48

6/11

Projectberekening

Gebruiksfase, Rekenjaar 2024 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Planverkeer - Ontsluiting noord X:171014,82 Y:438043,22 240,96 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Planverkeer - ontsluiting noord licht verkeer X:170951,5 Y:438133,12 50,78 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Planverkeer ontsluiting zuid X:171000,29 Y:437850,76 159,77 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RSudonxoLkLr (25 mei 2023)

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

3

Max. snelheid

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 7,9 kg/j Type scherm - NO₂ 1,8 kg/j Hoogte - NH₃ 0,5 kg/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

357,0 p/etmaal 4,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 1,5 kg/j Type scherm - NO₂ 0,3 kg/j Hoogte - NH₃ 99,7 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

357,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 3,3 kg/j Type scherm - NO₂ 0,7 kg/j Hoogte - NH₃ 0,2 kg/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

230,0 p/etmaal 2,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

7/11

Projectberekening

4

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Planverkeer ontsluiting oost X:171113,97 Y:438138,12 30,11 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 5

Planverkeer ontsluiting oost - licht X:171149,66 Y:438151,49 50,71 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Planverkeer ontsluiting oost - middelzwaar X:171195,16 Y:438171,58 150,30 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RSudonxoLkLr (25 mei 2023)

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

6

Max. snelheid

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 0,4 kg/j Type scherm - NO₂ 95,8 g/j Hoogte - NH₃ 26,7 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

153,0 p/etmaal 2,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 0,7 kg/j Type scherm - NO₂ 0,1 kg/j Hoogte - NH₃ 42,7 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

153,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 0,2 kg/j Type scherm - NO₂ 54,2 g/j Hoogte - NH₃ 7,0 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

0,0 p/etmaal 2,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

8/11

Projectberekening

7

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Planverkeer ontsluiting noord zwaar verkeer X:170916,43 Y:438097,62 Type scherm 150,88 m Hoogte Binnen bebouwde kom (doorstromend) Afstand tot de weg Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RSudonxoLkLr (25 mei 2023)

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 0,4 kg/j - NO₂ 0,1 kg/j - NH₃ 14,0 g/j

-

-

Voertuigbewegingen

0,0 p/etmaal 4,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

9/11

Projectberekening

Referentiesituatie, Rekenjaar 2022 1

Landbouw | Landbouwgrond

Naam Bron 1 Locatie X:171039,12 Y:437851,5 Oppervlakte 0,86 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

  2

 3

RSudonxoLkLr (25 mei 2023)

NH₃

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Mestaanwending (dierlijke mest)

Landbouw | Landbouwgrond

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

0,5 m 0,000 MW 0m

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Mestaanwending (dierlijke mest)

Type

Mestaanwending (kunstmest) Mestaanwending (dierlijke mest)

0,5 m 0,000 MW 0m

0,0 kg/j 4,2 kg/j 0,0 kg/j 23,3 kg/j 3,8 kg/j

Stof

Mestaanwending (kunstmest)

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

Emissie

NH₃

Type

Landbouw | Landbouwgrond

27,5 kg/j

Stof

Mestaanwending (kunstmest)

Naam perceel 3 Locatie X:171012,07 Y:437980,93 Oppervlakte 0,52 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

0,5 m 0,000 MW 0m

Type

Naam perceel 2 Locatie X:170975,55 Y:437924,58 Oppervlakte 0,59 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

Emissie

NH₃

0,0 kg/j 0,6 kg/j 0,0 kg/j 3,2 kg/j 3,3 kg/j

Stof

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Emissie

0,0 kg/j 0,5 kg/j 0,0 kg/j 2,8 kg/j

10/11

Projectberekening

4

Landbouw | Landbouwgrond

Naam perceel 4 Locatie X:171053,18 Y:438076,66 Oppervlakte 0,58 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

 

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

Type

Mestaanwending (kunstmest) Mestaanwending (dierlijke mest)

0,5 m 0,000 MW 0m

NH₃

18,9 kg/j

Stof

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

Emissie

0,0 kg/j 2,9 kg/j 0,0 kg/j 16,0 kg/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230405_989cfb3815 Database versie 2022.1_989cfb3815 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RSudonxoLkLr (25 mei 2023)

11/11

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14320351/1