CConstaterende datNeder-Betuwe
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2g - Bijlage 7 bij de toelichting - Voortoets stikstofdepositie

Raadsvergadering 4 juli 2024, gemeente Neder-BetuweBij agendapunt: Bestemmingsplan Parallelweg ong., Opheusden8.229 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg ongenummerd Nederbetuwe

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Gegevens over het rapport: Plannaam: Datum: Projectnummer Buro SRO:

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden 06 december 2023 16.90.31

Gegevens projectbetrokkenen: Opdrachtgever:

Gelderplant

Gegevens Buro SRO: Bezoekadres vestiging Arnhem: Telefoon: E-mail: Internet:

Sweerts de Landasstraat 50 6814 DG te Arnhem 026 – 35 23 125 arnhem@buro-sro.nl www.Buro-SRO.nl

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Inhoudsopgave Hoofdstuk 1

Inleiding ................................................................................................................................. 5

1.1

Doelstelling onderzoek .......................................................................................................................... 5

1.2

Projectbeschrijving ................................................................................................................................ 5

1.3

Maatgevende Natura 2000-gebieden.................................................................................................... 8

Hoofdstuk 2

Wettelijk kader ...................................................................................................................... 9

2.1

Landelijke wet- en regelgeving .............................................................................................................. 9

2.2

Voortoets ............................................................................................................................................... 9

2.3

Intern salderen .................................................................................................................................... 10

2.4

Passende beoordeling ......................................................................................................................... 10

Hoofdstuk 3

Berekeningssystematiek ....................................................................................................... 11

3.1

Gebruikt rekenmodel........................................................................................................................... 11

3.2

Input rekenmodel ................................................................................................................................ 11

3.2.1 Referentiesituatie................................................................................................................................. 11 3.2.2 Toekomstig gebruik .............................................................................................................................. 18 3.2.3 Aanlegfase ............................................................................................................................................ 19 Hoofdstuk 4

Resultaten berekening .......................................................................................................... 21

4.1 Referentiesituatie........................................................................................................................................ 21 4.2 Gebruikfase ................................................................................................................................................. 22 4.3 Aanlegfase ................................................................................................................................................... 27 Hoofdstuk 5

Conclusies ............................................................................................................................. 33

Bijlagen

35

Bijlage 1: Toelichting uitgangspunten aanlegfase ............................................................................................. 37 Bijlage 2: Toelichting verkeersbewegingen ....................................................................................................... 38 Bijlage 3: AERIUSberekening gebruiksfase ........................................................................................................ 39 Bijlage 4: AERIUSberekening aanlegfase ........................................................................................................... 40

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Hoofdstuk 1 1.1

Inleiding

Doelstelling onderzoek

Aan de Parallelweg in Opheusden wordt een bedrijfswoning met loods voor een boomkwekerij gebouwd . Doel van dit onderzoek is toetsing van mogelijke (negatieve) effecten op Natura 2000-gebieden, als gevolg van de activiteiten die het bestemmingsplan mogelijk maakt, aan de Wet natuurbescherming. Ten behoeve van een voortoets in het kader van de Wet natuurbescherming is de toekomstige gewenste situatie gemodelleerd op basis van de aangeleverde gegevens door de opdrachtgever, ervaringscijfers en kengetallen. De depositie is op de omliggende Natura 2000-gebieden berekend en getoetst of het plan (mogelijke) significant negatieve effecten veroorzaakt op de instandhoudingsdoelstellingen van Natura 2000gebieden. Voorliggende rapportage geeft een overzicht van de gehanteerde uitgangspunten en rekenmethodiek, de berekende resultaten en de conclusie.

1.2

Projectbeschrijving

Het plangebied is gelegen aan de Parallelweg naast nr. 61 te Opheusden. Onderstaande afbeelding toont de globale ligging van het plangebied in de omgeving.

Ligging van het plangebied (bron: Open Streetmap)

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Ligging van het plangebied (Bron GoogleMaps)

De eigenaren van Gelderplant Export B.V verplaatsen hun bedrijf van de Parallelweg 49c naar de locatie naast nr. 61 in Opheusden. Daar wordt een bedrijfswoning met loods voor een boomkwekerij gebouwd. Op onderstaande afbeelding is de toekomstige situatie aangegeven. Dit houdt in dat de locatie geschikt wordt gemaakt om de bedrijfsbebouwing op te richten met een bedrijfswoning (via een wijzigingsbevoegdheid in het bestemmingsplan). Voor het overige wordt de locatie ingericht, rekening houdend met de aanwezigheid van de poelkikker. Ten behoeve van de aanleg van de gewenste bebouwing en werkzaamheden is het bijbehorende bestemmingsplan opgesteld. De maatregelen die nodig zijn ten behoeve van de uitvoering van het bestemmingsplan, zijn in deze voortoets stikstof onderzocht waarmee de maximale planologische situatie is onderzocht.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Afbeelding toekomstige situatie (bron: Buro SRO)

 Impressie toekomstige situatie (Bron Huibers Bureau voor Architectuur)

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

1.3

Maatgevende Natura 2000-gebieden

Voor het uitvoeren van de stikstofdepositieberekening moet rekening gehouden worden met Natura 2000gebieden. AERIUS toetst automatisch aan alle Natura 2000-gebieden in Nederland en aan nabijgelegen buitenlandse Natura 2000-gebieden. Het meest nabijgelegen en maatgevende Natura 2000-gebied voor dit project is Rijntakken. Deze ligt op een afstand van ca. 1,3 km van het project. Op de afbeelding hieronder zijn het plangebied en de betreffende Natura 2000-gebieden weergegeven.

Ligging plangebied in relatie tot de maatgevende Natura 2000-gebieden (bron: www.aerius.nl)

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Hoofdstuk 2 2.1

Wettelijk kader

Landelijke wet- en regelgeving

In het kader van de toets aan de Wet Natuurbescherming wordt bepaald of een project of plan (mogelijke) significant negatieve effecten veroorzaakt op de instandhoudingsdoelstellingen van Natura 2000-gebieden. Voor plannen en projecten dient middels een voortoets, eventueel gevolgd door een passende beoordeling, getoetst te worden of het plan mogelijk significant negatieve effecten kan hebben op gevoelige habitattypen die gelegen zijn binnen omliggende Natura 2000-gebieden. De beoordeling van plannen, projecten en andere handelingen is uitgewerkt in paragraaf 2.3 van de Wet natuurbescherming. Met het verdwijnen van het Programma Aanpak Stikstof is de ontwikkelingsruimte en standaard grenswaarde voor projecten niet meer beschikbaar. Op 16 juni 2020 hebben provincies de geldende beleidsregels voor intern en extern salderen vastgesteld. Dit vormt het nieuwe beleid op basis waarvan de vergunningverlening binnen de Wet natuurbescherming met betrekking tot stikstofdepositie plaatsvindt.

2.2

Voortoets

Een voortoets heeft tot doel te onderzoeken of er sprake kan zijn van significante gevolgen voor beschermde Natura 2000 gebieden. De significantie van de gevolgen voor een gebied als gevolg van een plan worden afgezet tegen de instandhoudingsdoelstellingen van een Natura 2000-gebied. De instandhoudingsdoelstellingen zijn neergelegd in het aanwijzingsbesluit en zijn uitgewerkt in het beheerplan voor dat gebied. Wanneer een plan of project gevolgen heeft voor het gebied, maar de instandhoudingsdoelstellingen daarvan niet in gevaar brengt, zijn significante gevolgen uitgesloten. Bij de voortoets wordt bekeken of het bestemmingsplan afzonderlijk of in combinatie met andere plannen of projecten significante gevolgen kan hebben. In hoeverre stikstofdepositie voor significante gevolgen op Natura 2000-gebieden kan zorgen, wordt in eerste instantie bepaald door te bezien of de ontwikkelingen die het plan mogelijk maakt tot een toename van stikstofdepositie leiden. Hierbij mag een vergelijking worden gemaakt met het bestaande gebruik (referentiesituatie) binnen het project zelf (intern salderen) of mag met het stoppen van een stikstofuitstotende activiteit elders worden gecompenseerd (extern salderen).

Van plannen die ten opzichte van de feitelijke situatie geen toename van de stikstofdepositie veroorzaken op Natura 2000-gebieden met stikstofgevoelige gebieden waarvan de Kritische Depositie Waarde (KDW) wordt overschreden of bijna wordt overschreden (achtergrondwaarde 70 mol/ha/j onder de KDW), zijn significante gevolgen met zekerheid uit te sluiten. In dat geval hoeft geen passende beoordeling te worden opgesteld. In het geval uit de voortoets blijkt dat:  de ontwikkeling wel kan leiden tot een toename van stikstofdepositie op één of meer in het kader van Natura 2000 beschermde stikstofgevoelige gebieden;  van deze stikstofgevoelige gebieden de KDW al wordt overschreden of door de toename van de stikstofdepositie kan worden overschreden; dient een volgende stap gezet te worden. Op dat moment wordt door middel van een ecologische voortoets onderzocht of ecologische significante effecten uitgesloten kunnen worden. Het gaat hierbij bijvoorbeeld om kleine deposities en/of deposities voor een korte tijd. Mocht dat laatste ook niet het geval zijn dan is een passende beoordeling en een vergunning in het kader van de Wet natuurbescherming (Wnb) noodzakelijk. Voor het opstellen van deze voortoets is gebruik gemaakt van de Handreiking Voortoets (februari 2021), een hulpmiddel dat zowel door het Rijk als de provincies wordt onderschreven.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

2.3

Intern salderen

Om te bepalen wat de referentiesituatie is waarmee intern mag worden gesaldeerd, is het in eerste instantie van belang de referentiedatum te bepalen. Dit betreft de datum van het definitieve aanwijzingsbesluit van het desbetreffende Natura 2000-gebied of diens voorganger Vogelrichtlijngebied of Habitatrichtlijngebied. Vervolgens is het voor de referentiesituatie bepalend welke ruimtelijke procedure gevolgd wordt: is er sprake van een plan of een project? Bij een berekening in het kader van een bestemmingsplanprocedure (een plan) is de feitelijke en planologisch legale situatie ten tijde van de vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan de referentiesituatie. In het geval van een vergunningsprocedure (een project) is een geldige natuurvergunning of natuurtoestemming de referentiesituatie. Als er geen natuurvergunning of natuurtoestemming is, is de milieuvergunning of milieumelding, die gold op de referentiedatum bepalend voor de referentiesituatie. Als na de referentiedatum een milieutoestemming is verleend, die minder stikstofuitstoot mogelijk maakt dan de vergunning die gold op de referentiedatum, bepaalt dat de referentiesituatie. Is er ook geen milieumelding of milieuvergunning, dan geldt de activiteit die op de referentiedatum was toegestaan en sindsdien onafgebroken aanwezig is geweest als referentiesituatie.

2.4

Passende beoordeling

Wanneer een plan significante negatieve gevolgen kan hebben, moet het bestuursorgaan ingevolge de Wet natuurbescherming een passende beoordeling opstellen vóórdat het plan kan worden vastgesteld. Deze passende beoordeling moet de zekerheid geven dat de natuurlijke kenmerken van het betreffende gebied niet worden aangetast. Het bestemmingsplan zal rekening moeten houden met de in het aanwijzingsbesluit voor het betrokken gebied vastgestelde instandhoudingsdoelstellingen en de wijze waarop deze zijn uitgewerkt in het voor het gebied vastgestelde beheerplan. Als het bevoegd gezag (in veel gevallen Provinciale Staten) op grond van de passende beoordeling niet de vereiste zekerheid heeft verkregen dat een plan de natuurlijke kenmerken niet zal aantasten, kan het plan in beginsel niet worden vastgesteld. Dat is alleen anders als er geen alternatieve oplossingen beschikbaar zijn, sprake is van dwingende redenen van openbaar belang en compenserende maatregelen worden getroffen, dan kan een plan toch worden vastgesteld.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Hoofdstuk 3 3.1

Berekeningssystematiek

Gebruikt rekenmodel

In deze voortoets is gerekend met de AERIUS Calculator. De rekenkern van AERIUS wordt gevormd door het Operationeel Prioritaire Stoffen model (OPS) van het RIVM. Dit model berekent de verspreiding van stikstof door de lucht en de depositie. OPS houdt daarbij rekening met verschillende factoren die de verspreiding en depositie van stikstof beïnvloeden, bijvoorbeeld de windrichting en -kracht, de ruwheid van het terrein en de hoogte van de vegetatie. Voor wegverkeer wordt gebruikt gemaakt van Standaard Rekenmethode 2 (SRM2). Daarmee sluit AERIUS aan op de modellering in het Nationaal Samenwerkingsverband Luchtkwaliteit.

3.2

Input rekenmodel

Belangrijk voor elk rekenmodel is de kwaliteit van de input. In deze paragraaf wordt voor elk onderdeel de bijbehorende uitgangspunten beschreven en onderbouwd.

3.2.1 Referentiesituatie Voor het berekenen van de gevolgen van de voorgenomen ontwikkeling op de beschermde natuurgebieden is het noodzakelijk de referentiesituatie te modeleren. Omdat sprake is van een plan is de feitelijke en planologisch legale situatie ten tijde van de vaststelling van het nieuwe plan de referentiesituatie

Bemesting agrarische gronden Zoals eerder door de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State is geoordeeld, dienen voor de beoordeling van de gevolgen van een plan voor Natura 2000-gebieden alle samenhangende gevolgen betrokken te worden. In de uitspraak van AbRS 23 maart 2016, r.o. 27.4 (Randweg Haps) is ook bevestigd dat terecht de positieve gevolgen van de aanleg van de randweg als gevolg van het feitelijk verdwijnen van landbouwgronden betrokken mogen worden. Het is vaste jurisprudentie van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State dat bij bestemmingsplannen, voor wat betreft het aspect stikstof, als referentiesituatie de feitelijk bestaande en planologisch legale situatie voorafgaand aan de vaststelling van het plan gehanteerd moet worden. De beëindiging van het agrarisch grondgebruik met bemesting van de agrarische percelen (grasland en maïs) is het rechtstreekse, onlosmakelijke (positieve) gevolg van de ontwikkeling van een bedrijventerrein op diezelfde locatie. Voertuigbewegingen van en naar deze percelen en de inzet van mobiele werktuigen op de percelen (bijvoorbeeld de inzet van tractor voor de daadwerkelijke bemesting) zijn buiten dit onderzoek gelaten. Op deze wijze is er sprake van een worstcase aanname.

Planologische situatie De gronden in het plangebied vallen binnen het bestemmingsplan Buitengebied Kesteren dat vigerend was voorafgaand aan de vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan waarvoor voorliggend onderzoek is uitgevoerd. Binnen dit bestemmingsplan zijn de gronden aangeduid met de Enkelbestemming ‘Agrarisch’. Agrarisch gebruik van gronden, waaronder beweiden en bemesten zijn en waren conform dit bestemmingsplan toegestaan.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Uitsnede vigerend bestemmingsplan Buitengebied Kesteren 2014

Betrokken landbouwgronden Binnen het plangebied bevinden zich naast landbouwgronden ook erven, waterlopen en perceeltoegangswegen. Alleen de gronden die in 2022 volledig in agrarisch gebruik waren en bij de RVO opgegeven zijn in basis registratie gewaspercelen, zijn beschouwd.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Afbeelding 6: Uitsnede basisregistratie gewaspercelen (bron: www.Pdok.nl) Op basis van bovenstaande gegevens kan geconcludeerd worden dat het terrein als bemeste landbouwgrond bij RVO is opgegeven als zijnde bouwland, niet zijnde blijvend grasland. Grondsoort Bij de aanwending van mest op deze agrarische percelen vervliegt een deel van de toegepaste meststoffen, waarna het elders weer neerslaat. Welk deel vervluchtigt en vervolgens op andere locaties deponeert is locatie afhankelijk. Met name gewas en bodemsoort spelen hierbij een rol. De bodemsoort op de locatie is volgens het uitvoeringsbesluit Meststoffenwet grondsoort klei te classificeren.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Afbeelding 7: Uitsnede Grondsoortenkaart Uitvoeringsbesluit Meststoffenwet5 Teelt Op het perceel zijn de afgelopen jaren laanbomen (spillen) geteeld. Emissie NH3/j Om de NH3 emissie bij bemesten te berekenen wordt aangesloten bij de uitgangspunten die de WUR hanteert bij berekening van de NH3-emissie in het model NEMA6 (NEMA staat voor Nationaal Emissiemodel voor Ammoniak). NEMA wordt gebruikt voor de EmissieRegistratie en voor de Klimaat en Energie Verkenning en is eerder ook door CDM toegepast voor monitoring van de generieke maatregelen in het kader van de PAS. De met NEMA berekende ammoniakemissie wordt ook gebruikt als input voor de berekening van stikstofdepositie met AERIUS. In onderhavige studie is de meest recente versie van NEMA gebruikt (Van Bruggen et al., 2022) 7. In NEMA wordt voor ammoniakemissie onderscheid gemaakt naar de emissie uit mest van de verschillende soorten landbouwdieren en naar andere bronnen, zoals kunstmest en gewasresten. In navolgend overzicht is de emissie van stikstof (N) omgerekend naar ammoniak (NH3) voor de referentiesituatie. Omdat geen mestgegevens bekend zijn is gebruik gemaakt van gebruiksnormen en is ervan

5

https://ez.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=61d2e75688b24ec2bd102b2f8d7f7fc2 https://www.wur.nl/nl/onderzoek-resultaten/projecten/commissie-van-deskundigen-meststoffenwetcdm/documenten/gasvormige-emissies-nema.htm 7 https://www.wur.nl/nl/onderzoek-resultaten/projecten/commissie-van-deskundigen-meststoffenwetcdm/documenten/gasvormige-emissies-nema.htm 6

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

uitgegaan dat de volledige gebruiksnorm ook daadwerkelijk maximaal wordt gebruikt. Onder de tabel worden de kolommen en de laatste rijen toegelicht.

Type

Oppervlakte (ha)

Gebruiksruimte (Kg N per ha)

Gebruiksruimte (Kg N per perceel)

TANgehalte

Vervliegbare stikstof (N)

Emissie -factor (% TAN)

Emissie (Kg N)

Omrekening naar NH3

90

76,05

48%

36,50

46%

16,79

20.48

Laanbomen: Spillen Drijfmestrundvee

0.845

TOTAAL

Type Voor de toegepaste type mest wordt uitgegaan van rundveedrijfmest. Dit type drijfmest heeft het laagste TAN gehalte van alle drijfmesten (zie TAN gehalte hierna) en de laagste emissiefactor door de wijze van toediening (zie emissiefactor hierna). Voor de Parallelweg te Dodewaard is dit ook toegepast, al is daarvan bekend dat het uitstrooien van vaste mest regelmatig wordt toegepast als bemestingsvorm. Dit leidt dus ook hier wederom tot een onderschatting en daarmee worstcase aanname. Kunstmest wordt gebruikt als aanvulling op de dierlijke mest om de maximale stikstofgebruiksruimte in te vullen.

Oppervlakte Onder oppervlakte wordt verstaan de oppervlakte grasland en akkerland die in 2022 volledig agrarisch in gebruik waren en zodanig bij de RVO opgegeven zijn in de Basis registratie gewaspercelen. Het oppervlak van het betreffende perceel is 0.845 hectare. Gebruiksruimte kg N/ha/j Het onderstaande overzicht toont de geldende stikstof gebruiksnormen van RVO voor 2023.

Tabel: Stikstof gebruiksnormen 20238

8

https://www.rvo.nl/sites/default/files/2023-02/Tabel-2-Stikstof-landbouwgrond-2023.pdf

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Er is uitgegaan van Boomkwekerijgewassen Laanbomen: Spillen. Als de gebruiksnorm voor alle mestsoorten lager is dan de gebruiksnorm voor dierlijke mest, is de gebruiksnorm voor alle mestsoorten leidend voor het toepassen van mest9. De gebruiksnorm voor dierlijke mest is 90 kg N per ha, tenzij er een derogatievergunning is. Worst case aanname is dat er geen derogatievergunning is. Gebruiksruimte kg N per perceel per jaar De gebruiksruimte per hectare wordt ingevuld door mestsoorten mest te vermenigvuldigen met de oppervlakte van het perceel. TAN-gehalte Niet alle stikstof in mest is beschikbaar om als ammoniak te vervluchtigen. Dit is mede afhankelijk van de zogenaamde TAN (Totaal Ammoniakaal Stikstof). Het TAN-gehalte verschilt per type mest. Uit onderstaand overzicht blijkt dat het TAN-gehalte voor bijvoorbeeld Rundveedrijfmest 48% bedraagt en die van varkensdrijfmest 53%. Als worst-case is uitgegaan van het gebruik van Rundveedrijfmest. Dit is conservatiever dan uitgaan van 60%.

Overzicht TAN-gehaltes (bron: Provincie Gelderland) Voor kunstmest is geen sprake een TAN gehalte en wordt de emissiefactor direct bepaald en berekend op basis van het stikstofgehalte van de kunstmest. Hierbij is de gemiddelde emissiefactor (EF), gewogen naar grondsoort, voor de meest gebruikelijk toegepaste N-kunstmest (calcium ammonium nitraat) gebruikt, te weten 2,5%10 als worst-case benadering.

9

Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (2019), Hoeveel mest gebruiken. Hoe rekent u dat uit? Huijsmans, J.F.M., 2012, Emissiefactoren voor mesttoediening, beweiding en kunstmest voor berekening van de nationale ammoniakemissie. https://edepot.wur.nl/245128 10

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Emissiefactor De wijze van bemesting heeft invloed op de vervluchtiging (emissie) van stikstof (N) in de vorm van ammoniak naar de lucht. In onderstaande tabel zijn de vervluchtigingspercentages gebaseerd op Bijlage Tabel B17.311 uit het rapport Van Bruggen et al, 2022. Toedieningstechniek Emissiefactor Grasland - drijfmest In sleufjes in de grond 17% Deels in sleufjes en deels op de grond 17% In strookjes op de grond 17% Bovengronds bemesten 68% Onbeteeld bouwland - drijfmest mestinjectie 2% In sleufjes in de grond 24% deels in sleufjes en deels op de grond 30% In strookjes op de grond 36% Onderwerken in 1 werkgang 22% Onderwerken in 2 werkgangen 46% Bovengronds bemesten 69% Onbeteeld bouwland – vaste mest onderwerken in 2 werkgangen bovengronds bemesten Beteeld bouwland – drijfmest In sleufjes in de grond In strookjes op de grond Tabel 5: Overzicht Emissiefactoren (bron:12)

46% 69% 24% 36%

Als worst case wordt uitgegaan van drijfmest. Meest gebruikte toedieningstechniek op grasland en in boomgaarden (onbeteeld bouwland) is ‘onderewrken in 2 werkgangen 13. Emissie Kg Stikstof (N) De vervliegbare stikstof vermenigvuldigd met de emissiefactor levert de emissie in kg stikstof (N) op. Omrekening naar kg ammoniak (NH3) De emissie van stikstof wordt doorgaans uitgedrukt in kilogrammen van de verschillende vormen waarin reactief stikstof voorkomt (stikstofoxiden en ammoniak). Voor het invoeren van de bron mestaanwending – dierlijke mest in de Aeriuscalculator moet de kg stikstof (N) omgerekend worden naar emissie ammoniak (NH 3). 1 kg NH3 bevat 0,82 kg stikstof. Door de hoeveelheid vrijkomende stikstof in kg te delen door 0,82 is de hoeveelheid vrijkomende kg NH3 bepaald. Er wordt in deze berekening dus rekening gehouden met een uitstoot door de bemesting van 20,48 kg/j aan NH3. Deze emissie is met een vlakbron gemodelleerd op de agrarische gronden die feitelijk agrarisch in gebruik zijn.

11

Van Bruggen et al, 2022, Emissies naar lucht uit de Landbouw berekend met NEMA voor 1990-2020 Van Bruggen et.al (2023), Emissies naar lucht uit de Landbouw berekend met NEMA voor 1990-2021 13 Huijsmans J. & Verwijs B. (2019) Beoordeling mesttoediening in de praktijk 12

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

3.2.2 Toekomstig gebruik Verkeersbewegingen Met betrekking tot het beoogde plan is het van belang te kijken naar de verwachte toename van het aantal verkeersbewegingen. Voor het bepalen van de extra verkeersbewegingen wordt gebruik gemaakt van de publicatie 381: ‘Toekomstbestendig parkeren’ van het CROW. Bedrijfswoning In deze publicatie geldt als uitgangspunt 8,6 motorvoertuigbewegingen per etmaal voor een vrijstaande woning in matig stedelijk buitengebied. Het plan gaat uit van 1 woning waardoor het aantal verkeersbewegingen in de toekomstige situatie circa 8,6 per etmaal zal bedragen. Bedrijfsgebouw Voor de verkeersaantrekkende werking van de bedrijfsvoering is uitgegaan van de opgave van de initiatiefnemer. De hoeveelheid licht verkeer voor de loods is ingeschat op 18.500 verkeerbewegingen per jaar. En de hoeveelheid zwaar vrachtverkeer voor de loods is ingeschat op 7.750 verkeerbewegingen per jaar.

Verkeersbewegingen seizoenmigranten Voor het bepalen van de verkeersgeneratie van de seizoenarbeiders wordt voor de logiesfunctie aangesloten bij de norm voor kamerverhuur (zelfstandig, niet-studenten) en wordt uitgegaan van de ligging van de huisvesting in een matig stedelijke omgeving binnen het 'buitengebied'. Hiervoor hanteert het CROW een norm van maximaal 2,4 verkeersbewegingen op een gemiddelde werkdag. Uitgaande van een worst case scenario is gekozen om van werkdagen weekdagen te maken waardoor met 7 dagen gerekend wordt. Met voorliggende ontwikkeling worden in totaal 10 bedden gerealiseerd, ervan uitgaande dat seizoenwerkers 8 maanden per jaar werken zullen er dus per jaar 576 verkeersbewegingen zijn. waarmee in totaal in de praktijk het aantal verkeersbewegingen aanzienlijk lager zal liggen aangezien er wordt gewoond op de plaats van het werk en er dus waarschijnlijk niet elke dag vervoer nodig zal zijn, ook zal een gedeelte van de werknemers zich gezamenlijk verplaatsen of gebruik maken van een fiets in plaats van een auto. . Zie bijlage 2 voor een toelichting op de definities van licht, middelzwaar en zwaar verkeer. Verkeersbewegingen worden in AERIUS als lijnbronnen weergegeven. Deze lijnbronnen worden ingetekend van de woning en de loods tot het punt waar de verkeersbewegingen opgaan in het algemene verkeersbeeld.

In dit geval gaan de verkeersbewegingen op in het algemene verkeer op de Parallelweg en de Marktstraat op het punt waar het verkeer op snelheid is gekomen. Voor de lengte van de segmenten is aangesloten bij de ‘Vuistregel lengte van lijnbronnen wegverkeer in AERIUS’. Deze vuistregel luidt:  Binnen de bebouwde kom: 50 meter voor personenauto’s en 150 m voor vrachtverkeer.  Buiten de bebouwde kom: 80 meter voor personenauto’s en 250 m voor vrachtverkeer.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Hierop worden de volgende uitzonderingen gehanteerd:  Als het verkeer binnen de bovengenoemde afstand een kruising of splitsing bereikt, dan geldt die kortere afstand tot die splitsing.  Als een weg (vrijwel) uitsluitend gebruikt wordt door één bedrijf of enkele bedrijven (bijvoorbeeld een toegangsweg van een steenfabriek in de uiterwaarden), dan wordt de hele toegangsweg meegenomen plus de afstand die hierboven is genoemd.  Iedere andere redelijke uitzondering. In dit geval is er geen aanleiding gebruik te maken van een uitzondering. Overige bronnen De woningen worden conform het Bouwbesluit gasloos uitgevoerd. Daarmee is er geen sprake van een verbrandingsinstallatie in het huis. Mogelijke stikstofuitstoot door de toekomstige woningen en bijgebouwen is kleinschalig en incidenteel en daardoor niet modelleerbaar, zoals ook beargumenteerd in de Handreiking woningbouw en AERIUS van de Rijksoverheid (januari 2020).

3.2.3 Aanlegfase Naast het toekomstig gebruik is ook de stikstofuitstoot tijdens de aanlegfase van het project van belang. Bij de realisatie van parallelweg naast 61 zijn gedurende korte tijd werktuigen en machines van de bouwer in het plangebied aanwezig. Ook de verkeersbewegingen van de werklieden van en naar de bouwplaats geven een korte toename van stikstof emissie. Van een deel van de machines (handgereedschap, snelbouwkranen, liften) wordt ervan uit gegaan dat deze elektrisch zijn en dus geen stikstofuitstoot veroorzaken. Voor de daadwerkelijke aanleg is nog geen bestek gemaakt. Daarom is er op basis van vergelijkbare projecten en ervaringen elders een zo goed mogelijke raming gemaakt van de activiteiten die zorgen voor stikstofuitstoot tijdens de aanlegfase. In deze berekening is ervan uitgegaan dat de aanlegfase van het project maximaal 1 jaar duurt. Verkeersbewegingen Tijdens de aanlegfase zal er sprake zijn van verkeersbewegingen door de werklieden die met de bouw van de loods, verharding en bedrijfswoning bezig zijn. Bij de gemaakte inschatting van het aantal verkeersbewegingen van licht verkeer is er rekening mee gehouden dat werklieden met werkbusjes arriveren, waarbij er meerdere werklieden in één werkbus zitten. Daarnaast zorgen de aan- en afvoer van materiaal en de mobiele werktuigen voor verkeersbewegingen door middelzwaar en zwaar vrachtverkeer.

De schatting van de verkeersbewegingen in de aanlegfase is te zien in de Aeriusberekening in de bijlage. Zie bijlage 2 voor een toelichting op de definities van licht, middelzwaar en zwaar verkeer.

Verkeersbewegingen worden in AERIUS als lijnbronnen weergegeven. Deze lijnbronnen worden ingetekend van het werkterrein tot het punt waar de verkeersbewegingen opgaan in het algemene verkeersbeeld. Om die reden is het verkeer opgegaan in het algemene verkeersbeeld op de Markstraat vanaf het punt waar het verkeer op snelheid is gekomen. Voor de lengte van de segmenten is aangesloten bij de ‘Vuistregel lengte van lijnbronnen wegverkeer in AERIUS’. Deze vuistregel luidt:  Binnen de bebouwde kom: 50 meter voor personenauto’s en 150 m voor vrachtverkeer.  Buiten de bebouwde kom: 80 meter voor personenauto’s en 250 m voor vrachtverkeer.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Hierop worden de volgende uitzonderingen gehanteerd:  Als het verkeer binnen de bovengenoemde afstand een kruising of splitsing bereikt, dan geldt die kortere afstand tot die splitsing.  Als een weg (vrijwel) uitsluitend gebruikt wordt door één bedrijf of enkele bedrijven (bijvoorbeeld een toegangsweg van een steenfabriek in de uiterwaarden), dan wordt de hele toegangsweg meegenomen plus de afstand die hierboven is genoemd.  Iedere andere redelijke uitzondering. In dit geval is er geen aanleiding gebruik te maken van een uitzondering. Mobiele werktuigen Er zijn mobiele werktuigen nodig voor het realiseren van parallelweg naast 61. Voor het invoeren van de mobiele werktuigen is een inschatting gemaakt van de STAGE klassen van de werktuigen, het brandstofverbruik, het aantal draaiuren van een werktuig en mits van toepassing het AdBlue verbruik, waarmee de uitstoot NOx en NH3 door AERIUS is bepaald. Het brandstofverbruik is bepaald op basis van een inschatting van het totale aantal draaiuren (belast en stationair) en het vermogen van het werktuig. De uitstoot van de mobiele werktuigen wordt in AERIUS als een vlakbron ingetekend, op de locatie van de werkzaamheden. De overige machines zoals vrachtwagens voor de aan- en afvoer van materieel vallen onder de verkeersbewegingen. In de Aeriusberekening in de bijlage is te zien wat de uitgangspunten voor de aanlegfase zijn per bron.

In bijlage 1 is toegelicht hoe tot de uitgangspunten voor de aanlegfase is gekomen.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Hoofdstuk 4

Resultaten berekening

4.1 Referentiesituatie In het model is de referentiesituatie ingevoerd. Op navolgende uitsnede is de bron weergegeven die van invloed zijn op de stikstofdepositie in de referentiesituatie. Bron 1 betreft de bemesting. De volledige Aeriusberekening is opgenomen in de bijlage.

Bron 1 Uit de berekening volgt dat in de referentiesituatie de uitstoot van NOx 0 kg/j bedraagt en de uitstoot van NH3 20,5 kg/j.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

4.2 Gebruikfase In het model is de referentiesituatie ingevoerd. Op navolgende uitsnedes zijn de bronnen weergegeven die van invloed zijn op de stikstofdepositie in de referentiesituatie. Bron 1 t/m 6 betreft de verkeersbewegingen. De volledige Aeriusberekening is opgenomen in de bijlage.

Afbeelding ingevoerde bronnen AERIUS referentiesituatie

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Bron1: Wegverkeer Woning

Bron2: Wegverkeer Woning

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Bron3: Wegverkeer loods

Bron4: Wegverkeer loods

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Bron5: Wegverkeer loods

Bron6: Wegverkeer loods

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Seizoenarbeiders wegverkeer

Seizoenarbeiders wegverkeer

Totale emissie gebruikssituatie Uit de berekening volgt dat in de gebruikssituatie de uitstoot van NOx 12,9 kg/j bedraagt en de uitstoot van NH3 0,4 kg/j.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

4.3 Aanlegfase Op navolgende uitsnede zijn de bronnen weergegeven die van invloed zijn op de stikstofdepositie van het initiatief tijdens de aanlegfase. Bronnen 1-6 betreffen de verkeersbewegingen en bronnen 7-9 betreffen de mobiele werktuigen. De volledige Aeriusberekening is opgenomen in de bijlage.

Bron 1

Bron 2

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Bron 3

Bron 4

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Bron 5

Bron 6

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Bron 7

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Bron 8

Bron 9

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Totale emissie aanlegfase Uit de berekening volgt dat in de aanlegfase de uitstoot van NOx 30,8 kg/j bedraagt en de uitstoot van NH3 0,9 kg/j. Stikstofdepositie de Natura 2000-gebieden De uitstoot van NOx als gevolg van de verkeersbewegingen en de mobiele werktuigen in de aanlegfase zorgt ten opzichte van de referentiesituatie niet voor een bijdrage hoger dan 0,00 mol/ha/j op (bijna) overbelaste hexagonen van Natura 2000-gebieden.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Hoofdstuk 5

Conclusies

De berekening ten behoeve van de Wet natuurbescherming is uitgevoerd in het kader van een aanpassing van de bestemming. Het plan voorziet in het realiseren vaneen vrijstaande bedrijfswoning (als wijzigingsbevoegdheid) en een loods met huisvesting voor arbeidsmigranten en een boom- en handelskwekerij aan de Parallelweg naast nr. 61 te Opheusden. Eindconclusie Als gevolg van de ontwikkelingen in het plangebied waarvoor de berekeningen zijn uitgevoerd neemt de stikstofdepositie op (bijna) overbelaste hexagonen van de Natura 2000-gebieden in zowel de gebruiksfase als de aanlegfase niet toe. Er is dus geen sprake van mogelijke negatieve effecten op beschermde Natura 2000gebieden. Het aanvragen van een Wnb-vergunning is daarom niet nodig voor dit project.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Bijlagen

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Bijlage 1: Toelichting uitgangspunten aanlegfase Onderstaand is toegelicht hoe is gekomen tot de uitgangspunten voor het modelleren van de aanlegfase. STAGE klasse De stageklassen betreffen emissienormen voor mobiele werktuigen en zijn afhankelijk van het bouwjaar en het vermogen van het mobiele werktuig. Voor elk werk wordt door een bouwer normaal gesproken een machine ingezet met het laagste vermogen dat werkbaar is voor de uitvoering. Dit omdat machines met een hoger vermogen meer brandstofverbruik hebben. Bij de selectie van het vermogen is dan ook gekozen voor een gemiddeld vermogen passend bij het werk. Voor wat betreft het bouwjaar is uitgegaan van mobiele werktuigen van Stage klasse IV, in lijn met jurisprudentie14. Als de initiatiefnemer heeft aangegeven oudere of nieuwere mobiele werktuigen te gebruiken, is van de door de initiatiefnemer opgegeven bouwjaren uitgegaan. Brandstofverbruik Om het brandstofgebruik (Diesel) per jaar te schatten is conform de Instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2022 aangesloten bij de formule die is opgenomen in het TNO rapport 2021 R1230515. De formule is als volgt: Brandstofverbruik [liters/uur] = 0,095 x maximaal vermogen [kW]) + 0,54. De uitkomst hiervan vermenigvuldigen met het aantal draaiuren per jaar levert het brandstofverbruik per jaar op.

AdBlue verbruik Het AdBlue verbruik in liters varieert van 4% tot 7% van het dieselgebruik. Per STAGE klasse is er een maximum aan AdBlue verbruik. Voor het inschatten van het verwachte aantal liter wordt in deze berekening uitgegaan van het normale AdBlue-gebruik dat door TNO gegeven wordt (Ligterink et al TNO_2021_R12305). Voor Stage IV en V werktuigen is dit 6% van het dieselverbruik. Voor Stage III is dit 3% van het dieselverbruik.

14

AbRS 1 september 2021 ECLI:NL:RVS:2021:1960 (Zandzoom) Ligterink et al., 2021. ‘AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen’. TNO_2021_R12305, p. 26 15

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Bijlage 2: Toelichting verkeersbewegingen De begrippen voor licht, middelzwaar en zwaar verkeer zijn door Infomil bepaald voor de Monitoringstool in het kader van de Regeling Beoordeling Luchtkwaliteit 2007 (RBL 2007). In de onderstaande tabel worden deze begrippen toegelicht: Categorie

Omschrijving uit besluit

Alledaagse omschrijving

Lichte motorvoertuigen

Motorvoertuigen op 3 of meer wielen, met uitzondering van de voertuigen uit de categorieen ‘middelzware’ en ‘zware’ voertuigen

- alle personenauto’s

Gelede en ongelede autobussen*, en andere motorvoertuigen die ongeleed zijn en voorzien van 1 achteras met 4 banden

- alle autobussen*

Gelede motorvoertuigen en motorvoertuigen met een dubbele achteras, met uitzondering van autobussen

- vrachtwagens met 3 of meer assen (>20 ton GVW)

Middelzware motorvoertuigen

Zware motorvoertuigen

- de meeste bestelauto’s - vrachtwagens met 4 wielen

- vrachtwagens met 2 assen en 4 achterwielen (<20 ton GVW)

- vrachtwagens met aanhanger - trekkers met oplegger

*Voor bussen is een aparte categorie in de Aeriuscalculator.

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Bijlage 3: AERIUSberekening gebruiksfase

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

Buro SRO Oost Parallelweg naast 61, 4043KH Opheusden Parallelweg naast 61, Opheusden Gebruiksfase

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

Re6wQ9E1t7ks 04 december 2023, 09:57 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Situatie 1 - Beoogd Situatie 1 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

Re6wQ9E1t7ks (04 december 2023)

2023 -

0,4 kg/j

12,9 kg/j

2/8

Projectberekening

Situatie 1 (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 

Verkeersnetwerk

Re6wQ9E1t7ks (04 december 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

0,4 kg/j

12,9 kg/j

3/8

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). Re6wQ9E1t7ks (04 december 2023)

4/8

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Situatie 1" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

Re6wQ9E1t7ks (04 december 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

-

-

5/8

Projectberekening

Situatie 1, Rekenjaar 2023 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Re6wQ9E1t7ks (04 december 2023)

Bron 1 wegverkeer woning X:169760,48 Y:437927,65 150,33 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Bron 2 wegverkeer woning X:169715,2 Y:437934,31 150,22 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Bron 3 wegverkeer loods X:169739,02 Y:437886,44 300,27 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Type scherm Hoogte Afstand tot de weg

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

4,3 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal Type scherm Hoogte Afstand tot de weg

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

4,3 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal Type scherm Hoogte Afstand tot de weg

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

9.250,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar

47,3 g/j 9,3 g/j 4,4 g/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

47,2 g/j 9,3 g/j 4,4 g/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

0,6 kg/j 0,1 kg/j 51,7 g/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

6/8

Projectberekening

4

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 5

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 6

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Bron 4 wegverkeer loods X:169737,3 Y:437885,96 300,19 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Bron 5 wegverkeer loods X:169729,23 Y:437925,57 380,94 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Bron 6 wegverkeer loods X:169661,78 Y:437940,8 521,92 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Type scherm Hoogte Afstand tot de weg

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

9.250,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar 0,0 /jaar Type scherm Hoogte Afstand tot de weg

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

0,0 /jaar 0,0 /jaar 3.875,0 /jaar 0,0 /jaar Type scherm Hoogte Afstand tot de weg

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

0,0 /jaar 0,0 /jaar 3.875,0 /jaar 0,0 /jaar

0,6 kg/j 0,1 kg/j 51,6 g/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

4,9 kg/j 1,4 kg/j 0,1 kg/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

6,7 kg/j 2,0 kg/j 0,2 kg/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Re6wQ9E1t7ks (04 december 2023)

7/8

Projectberekening

Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023.0.1_20231106_3125d8b3c1 Database versie 2023.0.1_3125d8b3c1_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

Re6wQ9E1t7ks (04 december 2023)

8/8

Bijlage 4: AERIUSberekening aanlegfase

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

Buro SRO Oost Parallelweg naast 61, 4043KH Opheusden Parallelweg naast 61, Opheusden Gebruiksfase - 48% TAN gehalte

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RtGR4E7Ls1bX 07 december 2023, 11:19 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Referentiesituatie Mest - Referentie Aanlegfase - Beoogd Referentiesituatie Mest - Referentie Aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RtGR4E7Ls1bX (07 december 2023)

2023 2024

0,08 mol/ha/j 0,01 mol/ha/j 0,00 ha 13,37 ha 0,00 mol/ha/j 0,07 mol/ha/j

20,5 kg/j 0,9 kg/j 4043575 4043575

30,8 kg/j

Rijntakken Rijntakken

2/11

Projectberekening

Referentiesituatie Mest (Referentie), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1

Landbouw | Landbouwgrond | Bron 1

RtGR4E7Ls1bX (07 december 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

20,5 kg/j

-

3/11

Projectberekening

Aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2024 Emissiebronnen 5 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | werktuigenbouw bedrijfswoning 6 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Werktuigenbouw verharding + loods 9 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Werktuigenbouw waterberging  Verkeersnetwerk

RtGR4E7Ls1bX (07 december 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

0,2 kg/j 0,6 kg/j 21,6 g/j 14,8 g/j

7,9 kg/j 21,7 kg/j 0,7 kg/j 0,4 kg/j

4/11

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

1000 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RtGR4E7Ls1bX (07 december 2023)

5/11

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

13,37

Per gebied

Berekend (ha gekarteerd)

Veluwe (57) Rijntakken (38)

8,21 5,16

RtGR4E7Ls1bX (07 december 2023)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

2.395,13

2.331,23 2.395,13

0,00

0,00 0,00

0,00

0,00 0,00

13,37

8,21 5,16

0,07

0,01 0,07

6/11

Projectberekening

Referentiesituatie Mest, Rekenjaar 2023 1

Landbouw | Landbouwgrond

Naam Bron 1 Locatie X:169786,04 Y:437821,66 Oppervlakte 0,84 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Meststoffen

RtGR4E7Ls1bX (07 december 2023)

Type

Uittreedhoogte Warmteinhoud Spreiding

Mestaanwending (dierlijke mest)

0,5 m 0,000 MW 0m

NH₃

20,5 kg/j

Stof

NOₓ NH₃

Emissie

0,0 kg/j 20,5 kg/j

7/11

Projectberekening

Aanlegfase, Rekenjaar 2024 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RtGR4E7Ls1bX (07 december 2023)

Wegverkeer bouw bedrijfswoning X:169575,78 Y:437937,95 Type scherm 472,25 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Van A naar B 1 Normaal 0m Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

-

200,0 /jaar 20,0 /jaar 40,0 /jaar 0,0 /jaar

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

200,0 /jaar 20,0 /jaar 40,0 /jaar 0,0 /jaar

Wegverkeer bouw loods + verharding X:169800,64 Y:437918,62 Type scherm 383,39 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Van B naar A 1 Normaal 0m Max. snelheid

-

Aantal voertuigbewegingen

Wegverkeer bouw bedrijfswoning X:169838,99 Y:437914,47 Type scherm 305,78 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Van B naar A 1 Normaal 0m Max. snelheid

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

150,0 /jaar 20,0 /jaar 50,0 /jaar 0,0 /jaar

94,4 g/j 25,7 g/j 4,0 g/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

61,1 g/j 16,6 g/j 2,6 g/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

85,3 g/j 24,0 g/j 3,3 g/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

8/11

Projectberekening

4

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Wegverkeer bouw loods + verharding X:169598,34 Y:437949,88 Type scherm 553,45 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Van A naar B 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 5

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

In file

150,0 /jaar 20,0 /jaar 50,0 /jaar 0,0 /jaar

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte

werktuigenbouw bedrijfswoning X:169760,21 Y:437895,17 0,05 ha

Graafmachine

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

Naam

Stageklasse

NOₓ NH₃

Brandstof­verbruik

161 l/j

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja

mobiele kraans

Stage-V, >= 2019 , 75-560 kW, diesel, 246 l/j SCR: ja

12 u/j

Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, 95 l/j SCR: nee

28 u/j

trilplaat/stamper Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, 12 l/j SCR: nee

8 u/j

Heistelling

16 u/j

RtGR4E7Ls1bX (07 december 2023)

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

10 l/j

Stof Emissie

NOₓ NH₃

kleine graafmachine

laadschop

7,9 kg/j 0,2 kg/j

Draaiuren AdBlue verbruik

16 u/j

125 l/j

20 u/j

7 l/j

NOₓ NH₃

465 l/j

0,1 kg/j 34,6 g/j 4,8 g/j

15 l/j

NOₓ NH₃ NOₓ NH₃ NOₓ NH₃

28 l/j

NOₓ NH₃

0,8 kg/j 38,6 g/j 1,0 kg/j 30,0 g/j 1,3 kg/j 59,0 g/j 2,0 kg/j 0,0 kg/j 0,3 kg/j 0,0 kg/j 2,5 kg/j 0,1 kg/j

9/11

Projectberekening

6

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte

Werktuigenbouw verharding + loods X:169777,75 Y:437807,04 0,52 ha

laadschop

Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, 183 l/j SCR: nee

ruw terrein heftruck

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, 423 l/j SCR: ja

80 u/j

Trilplaat/stamper Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, 81 l/j SCR: nee

54 u/j

Graafmachine

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

117 l/j

6 u/j

7 l/j

Heistelling

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

645 l/j

33 u/j

39 l/j

hijskraan

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

904 l/j

90 u/j

54 l/j

betonpomp

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

234 l/j

12 u/j

14 l/j

Shovel

Stage-IV, 2014-2018, 56-75 kW, diesel, 349 l/j SCR: ja

66 u/j

21 l/j

Naam

7

Stageklasse

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer RtGR4E7Ls1bX (07 december 2023)

NOₓ NH₃

Brandstof­verbruik

Draaiuren AdBlue verbruik

36 u/j

Wegveerkeer bouw waterberging X:169798,02 Y:437918,25 Type scherm 385,07 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Van B naar A 1 Normaal 0m Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

21,7 kg/j 0,6 kg/j

25 l/j

NOₓ

3,8 kg/j NH₃ 1,4 g/j NOₓ 2,9 kg/j NH₃ 0,1 kg/j NOₓ 1,9 kg/j NH₃ 0,0 kg/j NOₓ 0,7 kg/j NH₃ 28,1 g/j NOₓ 3,5 kg/j NH₃ 0,2 kg/j NOₓ 5,4 kg/j NH₃ 0,2 kg/j NOₓ 1,3 kg/j NH₃ 56,2 g/j NOₓ 2,2 kg/j NH₃ 83,8 g/j

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

1,0 /jaar 0,0 /jaar 1,0 /jaar 0,0 /jaar

Stof Emissie

1,3 g/j 0,0 kg/j 0,0 kg/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

10/11

Projectberekening

8

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

Wegveerkeer bouw waterberging X:169599,76 Y:437949,39 Type scherm 552,59 m Hoogte Buitenweg Afstand tot de weg Van A naar B 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 9

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

In file

1,0 /jaar 0,0 /jaar 1,0 /jaar 0,0 /jaar

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning

Naam Locatie Oppervlakte Naam

Werktuigenbouw waterberging X:169801,83 Y:437807,53 0,13 ha

Stageklasse

Graafmachine Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

NOₓ NH₃

Brandstof­verbruik

90 l/j

0,7 kg/j 21,6 g/j

Draaiuren AdBlue verbruik

9 u/j

1,8 g/j 0,0 kg/j 0,0 kg/j

5 l/j

Stof Emissie

NOₓ NH₃

0,7 kg/j 21,6 g/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023.0.1_20231106_3125d8b3c1 Database versie 2023.0.1_3125d8b3c1_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RtGR4E7Ls1bX (07 december 2023)

11/11

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

Voortoets stikstofdepositie Parallelweg naast 61, Opheusden

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14320242/1