CConstaterende datMiddelburg
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2. Regionale factsheets KWOZ

Commissie Ruimte 12 mei 2025, gemeente MiddelburgBij agendapunt: Memo over kwalitatief onderzoek Zeeland (KOW) op verzoek van Bram de Buck (HVM)6.946 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Regionale factsheets KWOZ Stec Groep aan provincie Zeeland 12 maart 2025

2

Regionale factsheets KWOZ

Inhoudsopgave Bevelanden 1.1 1.2 1.3

Woningmarkt Demografie en verhuizingen Woningbehoefte

Schouwen-Duiveland 1.1 1.2 1.3

Woningmarkt Demografie en verhuizingen Woningbehoefte

Tholen 1.1 1.2 1.3

3 3 5 7

9 9 11 13

15 Woningmarkt Demografie en verhuizingen Woningbehoefte

15 17 19

Walcheren

21

1.1 1.2 1.3

21 23 25

Woningmarkt Demografie en verhuizingen Woningbehoefte

Zeeuws-Vlaanderen 1.1 1.2 1.3

Woningmarkt Demografie en verhuizingen Woningbehoefte

27 27 29 31

3

Regionale factsheets KWOZ

Bevelanden In deze regionale factsheet voor de regio Bevelanden vatten we de belangrijkste regionale uitkomsten samen die niet zijn beschreven in de hoofdrapportage van het KWOZ. Dit betreft informatie over de huidige woningmarkt, demografische ontwikkelingen, verhuisbewegingen en de kwantitatieve en kwalitatieve woningbehoefte. Per onderwerp benoemen we de belangrijkste conclusies voor deze regio.

1.1 Woningmarkt Belangrijkste conclusies woningmarkt Bevelanden • De goedkope koopwoningvoorraad tot € 235.000 is in vier jaar tijd sterk afgenomen. In 2020 had nog 52% van de koopwoningen een WOZ-waarde lager dan € 235.000, in 2024 is dit 16%. • In het huidig aanbod op de koopwoningmarkt is een verdere afname van het goedkope koopwoningsegment te zien. In november 2024 had slechts 18% een vraagprijs tot € 290.000. • De passende woningvoorraad voor huishoudens met een laag inkomen is hierdoor krap geworden. De koopwoningvoorraad die bereikbaar voor hen is, is beperkter geworden en er zijn onvoldoende huurwoningen om dit op te vangen.

Figuur 1: Ontwikkeling koopwoningvoorraad naar WOZ-klassen op de Bevelanden, 20202024 18.000 16.000 14.000 12.000 10.000 8.000 6.000 4.000 2.000 0 Tot € 235.000

€ 235.000 tot € 290.000

2020 Bron: CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).

€ 290.000 tot € 390.000 2022

€ 390.000 tot € 500.000 2024

Meer dan € 500.000

4

Regionale factsheets KWOZ

Tabel 1: Huidig aanbod te koop (november 2024) en verkochte woningen (2023-2024) op de Bevelanden Prijsklassen

Te koop nov. ‘24

Verkocht nov. ’23‘24

%

%

Totaal

% Zeeland

Bevelanden

Tot € 235K

34

6%

141

11%

175

10%

19%

€ 235K tot € 290K

75

12%

300

24%

375

20%

18%

€ 290K tot € 390K

133

22%

302

24%

435

24%

24%

€ 390K tot € 500K

153

25%

274

22%

427

23%

19%

Meer dan € 500K

209

35%

219

18%

428

23%

21%

Totaal

604

100%

1236

100%

1840

100%

100%

Bron: Funda (november 2024). Bewerking: Stec Groep (2024). Verkoop afgelopen jaar. Afgerond op vijftallen.

Tabel 2: Betaalbaarheidsgrenzen en omvang woningvoorraad naar prijsklasse op de Bevelanden Aantal huishoudens

Betaalbare klasse huur en koop

Primaire doelgroep sociale huur (tot € 27.725 / € 37.625)

Koop: tot € 170.000 Huur: tot € 650,53 / € 697,07

11.355

9.430

980

92%

Secundaire doelgroep sociale huur

Koop: € 170.000 - € 235.000 Huur: € 650,53 -

9.800

2.000

4.290

64%

7.710

795

7150

103%

16.820

345

20.375

123%

(€ 27.725 / € 37.625 tot € 47.699 / € 52.671) Middeninkomens (€ 47.699 / € 52.671 tot € 66.000)

Passende huurwoningen*

Passende koopwoningen

Inkomensgroep

Aandeel passend

€ 879,66 Koop: € 235.000 – € 290.000 Huur: € 879,66 € 1.157,95

Hoge inkomens (> € 66.000)

Koop: > € 290.000 Huur: > € 1.157,59

Bron: Hypotheker.nl, CBS Microdata (2024, cijfers 2022). Bewerking Stec Groep (2024). *Huurprijzen van particuliere woningen betreft deels een inschatting door het CBS. Van een deel van de woningvoorraad is prijs of eigendom onbekend.

5

Regionale factsheets KWOZ

1.2 Demografie en verhuizingen Belangrijkste conclusies demografie en verhuizingen Bevelanden • Het aantal 55-plussers (+21% ) en het aantal alleenstaanden (+19%) is sterk toegenomen. • Sinds 2020 is er sprake van een positiever binnenlands migratiesaldo dan daarvoor. Wel overlijden er sinds 2021 meer personen dan dat er geboren worden in de regio. • Met name gezinnen en 75-plussers verhuizen relatief vaak binnen de eigen gemeente. • Gezinnen verhuizen het vaakst naar een grondgebonden koopwoningen en 75-plussers naar een sociale huurwoning in het nultredensegment.

Figuur 2: Inwoners naar leeftijdsklassen (links) en huishoudens naar samenstelling (rechts) op de Bevelanden, periode 2014-2024 30.000

17.000

25.000

16.000 15.000

20.000

14.000

15.000

13.000

10.000

12.000

5.000

11.000

0

10.000 2014201520162017201820192020202120222023 0-15 jaar 55-75 jaar

15-35 jaar >75 jaar

35-55 jaar

Alleenstaanden

Stellen

Gezinnen

Bron: CBS (2024, cijfers 2014-2023). Bewerking Stec Groep (2024).

Figuur 3: Bevolkingsontwikkeling per jaar op de Bevelanden, periode 2015-2024* 1.600 1.400 1.200 1.000 800 600 400 200 0 -200 -400 2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Natuurlijke groei (geboorte - sterfte)

Binnenlands migratiesaldo

Buitenlands migratiesaldo

Totale bevolkingsontwikkeling

Bron: CBS (2024, cijfers 2015-2024). Bewerking Stec Groep (2024). *Tot en met november 2024.

2024*

6

Regionale factsheets KWOZ

Figuur 4: Inkomende verhuizingen naar herkomst per doelgroep op de Bevelanden, 20192023 0%

10%

20%

A&S < 35 jaar

30%

40%

50%

40%

Gezinnen

60% 32% 27%

34%

A&S 55-75 jaar

28%

42%

90%

15%

9%

22% 21%

66%

9%

22%

Binnen-provinciaal

100%

17% 12%

28%

A&S >75 jaar Binnengemeentelijk

80% 11%

52%

A&S 35-55 jaar

70%

12%

Buiten-provinciaal

Buitenlands

Bron: CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2023). Bewerking Stec Groep (2024). A&S = alleenstaanden en stellen.

Figuur 5: Bewoonde woning per verhuizende doelgroep op de Bevelanden, 2019-2021 0%

10%

20%

A&S < 35 jaar

21%

2%

Gezinnen

23%

4%

A&S 35-55 jaar

25%

3%

A&S 55-75 jaar A&S >75 jaar SH GGB

30%

50%

70%

10%

90%

61%

22%

SH APP / NULT

100%

2% 6% 3% 8%

47%

59% Koop GGB

80% 24%

45%

VSH GGB

60%

46%

17% 9%

40%

17%

1% 7%

3%

14%

8% VSH APP / NULT

15% Koop APP / Nult

Bron: CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). GGB = Grondgebonden, APP / NULT = Appartement / Nultredenwoning. SH = sociale huur, VSH = Vrijesectorhuur. Huurprijzen zijn enkel bekend voor de periode tot en met 2021.

7

Regionale factsheets KWOZ

1.3 Woningbehoefte Belangrijkste conclusies woningbehoefte Bevelanden • Naar verwachting neemt met name het aantal 75-plussers sterk toe tot 2050 (+72%). Ook aan gezinnen en alleenstaanden tussen de 35 en 55 jaar wordt echter een toename verwacht. • Er ontstaat op basis van de huidige woningvoorraad en verwachte demografische ontwikkelingen met name behoefte aan nultredenwoningen. Aan grondgebonden koopwoningen ontstaat theoretisch gezien een overschot. Op basis van de Zeeuwse prognose zijn er in de toekomst onvoldoende andere huishoudenstypen om deze woningen te bewonen. Het is afhankelijk van (extra) migratie uit binnen- of buitenland of dit overschot ook daadwerkelijk zal ontstaan.

Tabel 3: Verwachte huishoudensontwikkeling Bevelanden naar doelgroepen, 2024-2050 Doelgroepen

2024

2024-2031

2024-2041

2024-2050

A&S <35 jaar

4.480

-170 (-4%)

-650 (-14%)

-500 (-11%)

Gezinnen

15.420

+630 (+4%)

+1.940 (+13%)

+2.990 (+19%)

A&S 35-55 jaar

5.895

+675 (+11%)

+1.370 (+23%)

+1.280 (+22%)

A&S 55-75 jaar

13.605

+550 (+4%)

-105 (-1%)

-465 (-3%)

A&S >75 jaar

7.930

+1.765 (+22%)

+4.155 (+52%)

+5.670 (+72%)

Overig*

150

+20 (+15%)

+25 (+17%)

+65 (+42%)

Totaal

47.480

+3.475 (+7%)

+6.740 (+14%)

+9.045 (+19%)

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose 2022. Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen. *Huishoudenstypen die niet onder de andere doelgroepen zijn in te delen, zoals huishoudens met drie volwassenen.

8

Regionale factsheets KWOZ

Figuur 6: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2024-2041 op de Bevelanden -6.000

-4.000

-2.000

0

-1.030

SH GGB

4.000

6.000

1.310 560 975

VSH GGB KOOP GGB

2.000

-3.715

-205 1.070 1.265

SH APP z. lift VSH APP z. lift

825 470

KOOP APP z. lift

610 485

SH NULT.

5.000

1.785

VSH NULT.

435

KOOP NULT.

155 Woonwens

1.400 1.960

Verhuisgedrag

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose (2022), WoON2021, CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). SH = sociale huur, VSH = vrijesectorhuur. GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartement zonder lift en NULT = Nultreden. Afgerond op vijftallen.

Tabel 4: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2024-2041 op de Bevelanden Woningtype

Woonvoorkeur

Verhuisgedrag

Gemiddelde

SH GGB

-1.030

+1.310

+140

VSH GGB

+560

+975

+770

Koop GGB

-3.715

-205

-1.965

SH APP z. lift

+1.070

+1.265

+1.165

VSH APP z. lift

+825

+470

+645

Koop APP z. lift

+610

+485

+550

SH NULT

+5.000

+1.785

+3.395

VSH NULT

+1.400

+435

+920

Koop NULT

+1.960

+155

+1.055

Totaal*

+6.675

+6.675

+6.675

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose (2022), WoON2021, CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). SH = sociale huur, VSH = vrijesectorhuur. GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartement zonder lift en NULT = Nultreden. *Exclusief overige doelgroepen. Afgerond op vijftallen.

9

Regionale factsheets KWOZ

Schouwen-Duiveland In deze regionale factsheet voor de regio Schouwen-Duiveland vatten we de belangrijkste regionale uitkomsten samen die niet zijn beschreven in de hoofdrapportage van het KWOZ. Dit betreft informatie over de huidige woningmarkt, demografische ontwikkelingen, verhuisbewegingen en de kwantitatieve en kwalitatieve woningbehoefte. Per onderwerp benoemen we de belangrijkste conclusies voor deze regio.

1.1 Woningmarkt Belangrijkste conclusies woningmarkt Schouwen-Duiveland • De goedkope koopwoningvoorraad tot € 235.000 is in vier jaar tijd sterk afgenomen. In 2020 had nog 41% van de koopwoningen een WOZ-waarde lager dan € 235.000, in 2024 is dit 12%. • In het huidig aanbod op de koopwoningmarkt is een verdere afname van het goedkope koopwoningsegment te zien. In november 2024 had slechts 12% een vraagprijs tot € 290.000. • De passende woningvoorraad voor huishoudens met een laag- en middeninkomen is hierdoor krap geworden. De koopwoningvoorraad die bereikbaar voor hen is, is beperkter geworden en er zijn onvoldoende huurwoningen om dit op te vangen.

Figuur 7: Ontwikkeling koopwoningvoorraad naar WOZ-klassen op Schouwen-Duiveland, 2020-2024 5.000 4.500 4.000 3.500 3.000 2.500 2.000 1.500 1.000 500 0 Tot € 235.000

€ 235.000 tot € 290.000 2020

Bron: CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).

€ 290.000 tot € 390.000 2022

€ 390.000 tot € 500.000 2024

Meer dan € 500.000

10

Regionale factsheets KWOZ

Tabel 5: Huidig aanbod te koop (november 2024) en verkochte woningen (2023-2024) op Schouwen-Duiveland Prijsklassen

Te koop nov. ‘24

Verkocht nov. ’23‘24

%

%

Totaal

% Zeeland

SchouwenDuiveland

Tot € 235K

5

2%

21

6%

26

4%

19%

€ 235K tot € 290K

25

10%

86

24%

111

18%

18%

€ 290K tot € 390K

20

8%

64

18%

84

14%

24%

€ 390K tot € 500K

53

22%

61

17%

114

19%

19%

Meer dan € 500K

143

58%

123

35%

266

44%

21%

Totaal

246

100%

355

100%

601

100%

100%

Bron: Funda (november 2024). Bewerking: Stec Groep (2024). Verkoop afgelopen jaar. Afgerond op vijftallen.

Tabel 6: Betaalbaarheidsgrenzen en omvang woningvoorraad naar prijsklasse op Schouwen-Duiveland Aantal huishoudens

Betaalbare klasse huur en koop

Primaire doelgroep sociale huur (tot € 27.725 / € 37.625)

Koop: tot € 170.000 Huur: tot € 650,53 / € 697,07

4.090

3.000

145

77%

Secundaire doelgroep sociale huur

Koop: € 170.000 - € 235.000 Huur: € 650,53 -

3.295

1.055

1.175

68%

2.610

320

1.790

81%

5.705

150

8.260

147%

(€ 27.725 / € 37.625 tot € 47.699 / € 52.671) Middeninkomens (€ 47.699 / € 52.671 tot € 66.000)

Passende huurwoningen*

Passende koopwoningen

Inkomensgroep

Aandeel passend

€ 879,66 Koop: € 235.000 – € 290.000 Huur: € 879,66 € 1.157,95

Hoge inkomens (> € 66.000)

Koop: > € 290.000 Huur: > € 1.157,59

Bron: Hypotheker.nl, CBS Microdata (2024, cijfers 2022). Bewerking Stec Groep (2024). *Huurprijzen van particuliere woningen betreft deels een inschatting door het CBS. Van een deel van de woningvoorraad is prijs of eigendom onbekend.

11

Regionale factsheets KWOZ

1.2 Demografie en verhuizingen Belangrijkste conclusies demografie en verhuizingen Schouwen-Duiveland • Het aantal 55-plussers (+17%) en het aantal alleenstaanden (+14%) is sterk toegenomen. • Sinds 2020 is er sprake van een positiever binnenlands migratiesaldo dan daarvoor. Wel overlijden er al sinds 2015 meer personen in de regio dan dat er geboren worden. • Met name jongeren, gezinnen en 75-plussers verhuizen relatief vaak binnen de eigen gemeente. • Gezinnen verhuizen het vaakst naar een grondgebonden koopwoningen en 75-plussers naar een sociale huurwoning in het nultredensegment.

Figuur 8: Inwoners naar leeftijdsklassen (links) en huishoudens naar samenstelling (rechts) op Schouwen-Duiveland, periode 2014-2024 12.000

7.000

10.000

6.000 5.000

8.000

4.000

6.000

3.000

4.000

2.000

2.000

1.000

0

0 2014201520162017201820192020202120222023 0-15 jaar 55-75 jaar

15-35 jaar >75 jaar

35-55 jaar

Alleenstaanden

Stellen

Gezinnen

Bron: CBS (2024, cijfers 2014-2023). Bewerking Stec Groep (2024).

Figuur 9: Bevolkingsontwikkeling per jaar op Schouwen-Duiveland, periode 2015-2024* 600 500 400 300 200 100 0 -100 -200 -300 2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Natuurlijke groei (geboorte - sterfte)

Binnenlands migratiesaldo

Buitenlands migratiesaldo

Totale bevolkingsontwikkeling

Bron: CBS (2024, cijfers 2015-2024). Bewerking Stec Groep (2024). *Tot en met november 2024.

2024*

12

Regionale factsheets KWOZ

Figuur 10: Inkomende verhuizingen naar herkomst per doelgroep op Schouwen-Duiveland, 2019-2023 0%

10%

20%

30%

A&S < 35 jaar

61%

Gezinnen

61%

40%

50%

70%

5%

46%

7%

A&S 55-75 jaar

46%

6%

90%

100%

19%

12%

25%

10%

31%

16%

41%

73%

Binnengemeentelijk

80%

9%

A&S 35-55 jaar

A&S >75 jaar

60%

7%

5%

Binnen-provinciaal

18%

Buiten-provinciaal

4%

Buitenlands

Bron: CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2023). Bewerking Stec Groep (2024). A&S = alleenstaanden en stellen.

Figuur 11: Bewoonde woning per verhuizende doelgroep op Schouwen-Duiveland, 20192021 0%

10%

A&S < 35 jaar

30%

29%

Gezinnen

25%

A&S 35-55 jaar 15%

A&S >75 jaar

18% VSH GGB

40%

2%

50%

60%

70%

80%

49%

90% 15%

59%

4%

30%

A&S 55-75 jaar

SH GGB

20%

2%

10% Koop GGB

10% 14%

56% SH APP / NULT

6% 13%

48% 46%

3%

100%

11% 22% 15%

VSH APP / NULT

Koop APP / Nult

Bron: CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). GGB = Grondgebonden, APP / NULT = Appartement / Nultredenwoning. SH = sociale huur, VSH = Vrijesectorhuur. Huurprijzen zijn enkel bekend voor de periode tot en met 2021.

13

Regionale factsheets KWOZ

1.3 Woningbehoefte Belangrijkste conclusies woningbehoefte SchouwenDuiveland • Naar verwachting neemt met name het aantal 75-plussers sterk toe tot 2050 (+44%). Ook aan gezinnen en alleenstaanden tussen de 35 en 55 jaar wordt echter een toename verwacht. • Er ontstaat op basis van de huidige woningvoorraad en verwachte demografische ontwikkelingen met name behoefte aan nultredenwoningen. Aan grondgebonden koopwoningen ontstaat theoretisch gezien een overschot. Op basis van de Zeeuwse prognose zijn er in de toekomst onvoldoende andere huishoudenstypen om deze woningen te bewonen. Het is afhankelijk van (extra) migratie uit binnen- of buitenland of dit overschot ook daadwerkelijk zal ontstaan.

Tabel 7: Verwachte huishoudensontwikkeling Schouwen-Duiveland naar doelgroepen, 2024-2050 Doelgroepen

2024

2024-2031

2024-2041

2024-2050

A&S <35 jaar

1.190

-75 (-6%)

-230 (-19%)

-255 (-21%)

Gezinnen

4.600

+125 (+3%)

+370 (+8%)

+695 (+15%)

A&S 35-55 jaar

1.655

0 (+0%)

+205 (+12%)

+170 (+10%)

A&S 55-75 jaar

5.050

+100 (+2%)

-335 (-7%)

-745 (-15%)

A&S >75 jaar

3.410

+515 (+15%)

+1.085 (+32%)

+1.485 (+44%)

50

+10 (+20%)

+10 (+20%)

+15 (+33%)

15.950

+670 (+4%)

+1.105 (+7%)

+1.365 (+9%)

Overig* Totaal

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose 2022. Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen. *Huishoudenstypen die niet onder de andere doelgroepen zijn in te delen, zoals huishoudens met drie volwassenen.

14

Regionale factsheets KWOZ

Figuur 12: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2024-2041 op Schouwen-Duiveland -2.000

-1.500

-1.000

-500

0

-580

SH GGB

1.000

1.500

2.000

325 70 150

VSH GGB KOOP GGB

500

-1.410

-790 285 400

SH APP z. lift VSH APP z. lift

255 120

KOOP APP z. lift

140 195

SH NULT.

1.420

505

VSH NULT.

120 Woonwens

380 Verhuisgedrag

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose (2022), WoON2021, CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). SH = sociale huur, VSH = vrijesectorhuur. GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartement zonder lift en NULT = Nultreden. Afgerond op vijftallen.

Tabel 8: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2024-2041 op Schouwen-Duiveland Woningtype

Woonvoorkeur

Verhuisgedrag

Gemiddelde

SH GGB

-580

+325

-130

VSH GGB

+70

+150

+110

Koop GGB

-1.410

-790

-1100

SH APP z. lift

+285

+400

+340

VSH APP z. lift

+255

+120

+185

Koop APP z. lift

+140

+195

+165

SH NULT

+1.420

+505

+960

VSH NULT

+380

+120

+250

Koop NULT

+545

+65

+305

+1.090

+1.090

+1.090

Totaal*

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose (2022), WoON2021, CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). SH = sociale huur, VSH = vrijesectorhuur. GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartement zonder lift en NULT = Nultreden. *Exclusief overige doelgroepen. Afgerond op vijftallen.

15

Regionale factsheets KWOZ

Tholen In deze regionale factsheet voor de regio Tholen vatten we de belangrijkste regionale uitkomsten samen die niet zijn beschreven in de hoofdrapportage van het KWOZ. Dit betreft informatie over de huidige woningmarkt, demografische ontwikkelingen, verhuisbewegingen en de kwantitatieve en kwalitatieve woningbehoefte. Per onderwerp benoemen we de belangrijkste conclusies voor deze regio.

1.1 Woningmarkt Belangrijkste conclusies woningmarkt Tholen • De goedkope koopwoningvoorraad tot € 235.000 is in vier jaar tijd sterk afgenomen. In 2020 had nog 63% van de koopwoningen een WOZ-waarde lager dan € 235.000, in 2024 is dit 27%. • In het huidig aanbod op de koopwoningmarkt is een verdere afname van het goedkope koopwoningsegment te zien. In november 2024 had slechts 32% een vraagprijs tot € 290.000. • De passende woningvoorraad voor huishoudens met een laag inkomen is hierdoor krap geworden. De koopwoningvoorraad die bereikbaar voor hen is, is beperkter geworden en er zijn onvoldoende huurwoningen om dit op te vangen.

Figuur 13: Ontwikkeling koopwoningvoorraad naar WOZ-klassen in de regio Tholen, 20202024 6.000 5.000 4.000 3.000 2.000 1.000 0 Tot € 235.000

€ 235.000 tot € 290.000 2020

Bron: CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).

€ 290.000 tot € 390.000 2022

€ 390.000 tot € 500.000 2024

Meer dan € 500.000

16

Regionale factsheets KWOZ

Tabel 9: Huidig aanbod te koop (november 2024) en verkochte woningen (2023-2024) in de regio Tholen Prijsklassen

Te koop nov. ‘24

Verkocht nov. ’23‘24

%

%

Totaal

% Zeeland

Tholen

Tot € 235K

17

12%

67

19%

84

17%

19%

€ 235K tot € 290K

29

20%

104

30%

133

27%

18%

€ 290K tot € 390K

30

21%

62

18%

92

19%

24%

€ 390K tot € 500K

24

17%

71

20%

95

19%

19%

Meer dan € 500K

44

31%

46

13%

90

18%

21%

Totaal

144

100%

350

100%

494

100%

100%

Bron: Funda (november 2024). Bewerking: Stec Groep (2024). Verkoop afgelopen jaar. Afgerond op vijftallen.

Tabel 10: Betaalbaarheidsgrenzen en omvang woningvoorraad naar prijsklasse in de regio Tholen Aantal huishoudens

Passende koopwoningen

Inkomensgroep

Betaalbare klasse huur en koop

Primaire doelgroep sociale huur (tot € 27.725 / € 37.625)

Koop: tot € 170.000 Huur: tot € 650,53 / € 697,07

2.885

2.015

420

84%

Secundaire doelgroep sociale huur

Koop: € 170.000 - € 235.000 Huur: € 650,53 -

2.210

505

1.770

103%

1.825

135

1.885

111%

3.815

60

3.865

103%

(€ 27.725 / € 37.625 tot € 47.699 / € 52.671) Middeninkomens (€ 47.699 / € 52.671 tot € 66.000)

Passende huurwoningen*

Aandeel passend

€ 879,66 Koop: € 235.000 – € 290.000 Huur: € 879,66 € 1.157,95

Hoge inkomens (> € 66.000)

Koop: > € 290.000 Huur: > € 1.157,59

Bron: Hypotheker.nl, CBS Microdata (2024, cijfers 2022). Bewerking Stec Groep (2024). *Huurprijzen van particuliere woningen betreft deels een inschatting door het CBS. Van een deel van de woningvoorraad is prijs of eigendom onbekend.

17

Regionale factsheets KWOZ

1.2 Demografie en verhuizingen Belangrijkste conclusies demografie en verhuizingen Tholen • Het aantal 55-plussers (+24%) en het aantal alleenstaanden (+19%) is sterk toegenomen. • Sinds 2020 is er sprake van een positiever binnenlands migratiesaldo dan daarvoor. Ook natuurlijk gezien worden er in de regio meer personen geboren dan dat er overlijden. • Met name jongeren, gezinnen en 75-plussers verhuizen relatief vaak binnen de eigen gemeente. • Gezinnen verhuizen het vaakst naar een grondgebonden koopwoningen en 75-plussers naar een sociale huurwoning in het nultredensegment.

Figuur 14: Inwoners naar leeftijdsklassen (links) en huishoudens naar samenstelling (rechts) in de regio Tholen, periode 2014-2024 4.500 4.000

8.000

3.500

7.000

3.000

6.000

2.500

5.000

2.000

4.000

1.500

3.000

1.000

2.000

500

1.000

0 2014201520162017201820192020202120222023

0

Alleenstaanden 0-15 jaar 55-75 jaar

15-35 jaar >75 jaar

Stellen

Gezinnen

35-55 jaar

Bron: CBS (2024, cijfers 2014-2023). Bewerking Stec Groep (2024).

Figuur 15: Bevolkingsontwikkeling per jaar in de regio Tholen, periode 2015-2024* 500 400 300 200 100 0 -100 -200 2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Natuurlijke groei (geboorte - sterfte)

Binnenlands migratiesaldo

Buitenlands migratiesaldo

Totale bevolkingsontwikkeling

Bron: CBS (2024, cijfers 2015-2024). Bewerking Stec Groep (2024). *Tot en met november 2024.

2024*

18

Regionale factsheets KWOZ

Figuur 16: Inkomende verhuizingen naar herkomst per doelgroep in de regio Tholen, 20192023 0%

10%

20%

A&S < 35 jaar

30%

40%

50%

51%

Gezinnen

60%

5%

36%

A&S 55-75 jaar

4% 7%

90%

6%

29%

8% 16%

42%

7%

80%

Binnengemeentelijk

100%

12%

42%

45%

A&S >75 jaar

80%

32%

59%

A&S 35-55 jaar

70%

16%

Binnen-provinciaal

Buiten-provinciaal

4%

Buitenlands

Bron: CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2023). Bewerking Stec Groep (2024). A&S = alleenstaanden en stellen.

Figuur 17: Bewoonde woning per verhuizende doelgroep in de regio Tholen, 2019-2021 0% A&S < 35 jaar

20% 17%

40%

3%

60%

80%

58%

Gezinnen

25%

2%

A&S 35-55 jaar

24%

3%

A&S 55-75 jaar

12%

A&S >75 jaar

14%

23%

SH GGB

VSH GGB

Koop GGB

100% 14%

62%

2% 10%

47%

20%

53%

18% 55%

SH APP / NULT

7%

VSH APP / NULT

7% 17% 9% Koop APP / Nult

Bron: CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). GGB = Grondgebonden, APP / NULT = Appartement / Nultredenwoning. SH = sociale huur, VSH = Vrijesectorhuur. Huurprijzen zijn enkel bekend voor de periode tot en met 2021.

19

Regionale factsheets KWOZ

1.3 Woningbehoefte Belangrijkste conclusies woningbehoefte Tholen • Naar verwachting neemt met name het aantal 75-plussers sterk toe tot 2050 (+99%). Ook aan gezinnen en alleenstaanden tussen de 35 en 75 jaar wordt echter een toename verwacht. • Er ontstaat op basis van de huidige woningvoorraad en verwachte demografische ontwikkelingen met name behoefte aan nultredenwoningen. Ook aan andere woningtypen zien we op basis van de gemiddelde woningbehoefte een behoefte ontstaan. Dit is wel afhankelijk van de mate waarin migratie ook in de toekomst naar Tholen zal blijven plaatsvinden.

Tabel 11: Verwachte huishoudensontwikkeling in de regio Tholen naar doelgroepen, 20242050 Doelgroepen

2024

2024-2031

2024-2041

2024-2050

A&S <35 jaar

1.080

-60 (-5%)

-180 (-16%)

-90 (-8%)

Gezinnen

4.002

+280 (+7%)

+815 (+20%)

+1.260 (+32%)

A&S 35-55 jaar

1.315

+225 (+17%)

+510 (+39%)

+535 (+41%)

A&S 55-75 jaar

3.095

+295 (+10%)

+370 (+12%)

+495 (+16%)

A&S >75 jaar

1.650

+360 (+22%)

+995 (+60%)

+1640 (+99%)

35

0 (+6%)

+10 (+26%)

+20 (+57%)

11.180

+1.105 (+10%)

+2.525 (+23%)

+3.865 (+35%)

Overig* Totaal

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose 2022. Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen. *Huishoudenstypen die niet onder de andere doelgroepen zijn in te delen, zoals huishoudens met drie volwassenen.

20

Regionale factsheets KWOZ

Figuur 18: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2024-2041 in de regio Tholen -400

-200

0

200

400

SH GGB

130

VSH GGB

150 190

KOOP GGB

600

800

1.000

1.200

1.400

560

-225

460 200

SH APP z. lift VSH APP z. lift

230

65 105

KOOP APP z. lift

395

200

SH NULT.

1.195

430

VSH NULT.

45

285

Woonwens

Verhuisgedrag

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose (2022), WoOn2021, CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). SH = sociale huur, VSH = vrijesectorhuur. GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartement zonder lift en NULT = Nultreden. Afgerond op vijftallen.

Tabel 12: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2024-2041 in de regio Tholen Woningtype

Woonvoorkeur

Verhuisgedrag

Gemiddelde

SH GGB

+130

+560

+345

VSH GGB

+150

+190

+170

Koop GGB

-225

+460

+115

SH APP z. lift

+200

+395

+300

VSH APP z. lift

+230

+65

+145

Koop APP z. lift

+105

+200

+150

SH NULT

+1.195

+430

+815

VSH NULT

+285

+45

+165

Koop NULT

+460

+170

+315

+2.515

+2.515

+2.515

Totaal*

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose (2022), WoOn2021, CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). SH = sociale huur, VSH = vrijesectorhuur. GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartement zonder lift en NULT = Nultreden. *Exclusief overige doelgroepen. Afgerond op vijftallen.

21

Regionale factsheets KWOZ

Walcheren In deze regionale factsheet voor de regio Walcheren vatten we de belangrijkste regionale uitkomsten samen die niet zijn beschreven in de hoofdrapportage van het KWOZ. Dit betreft informatie over de huidige woningmarkt, demografische ontwikkelingen, verhuisbewegingen en de kwantitatieve en kwalitatieve woningbehoefte. Per onderwerp benoemen we de belangrijkste conclusies voor deze regio.

1.1 Woningmarkt Belangrijkste conclusies woningmarkt Walcheren • De goedkope koopwoningvoorraad tot € 235.000 is in vier jaar tijd sterk afgenomen. In 2020 had nog 59% van de koopwoningen een WOZ-waarde lager dan € 235.000, in 2024 is dit 25%. • In het huidig aanbod op de koopwoningmarkt is een verdere afname van het goedkope koopwoningsegment te zien. In november 2024 had slechts 30% een vraagprijs tot € 290.000. • De passende woningvoorraad voor huishoudens met een laag- of middeninkomen is hierdoor krap geworden. De koopwoningvoorraad die bereikbaar voor hen is, is beperkter geworden en er zijn onvoldoende huurwoningen om dit op te vangen.

Figuur 19: Ontwikkeling koopwoningvoorraad naar WOZ-klassen op Walcheren, 2020-2024 25.000 20.000 15.000 10.000 5.000 0 Tot € 235.000

€ 235.000 tot € 290.000

2020 Bron: CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).

€ 290.000 tot € 390.000 2022

€ 390.000 tot € 500.000 2024

Meer dan € 500.000

22

Regionale factsheets KWOZ

Tabel 13: Huidig aanbod te koop (november 2024) en verkochte woningen (2023-2024) op Walcheren Prijsklassen

Te koop nov. ‘24

Verkocht nov. ’23‘24

%

%

Totaal

% Walcheren

Zeeland

Tot € 235K

124

14%

378

25%

502

21%

19%

€ 235K tot € 290K

133

16%

400

26%

533

22%

18%

€ 290K tot € 390K

144

17%

276

18%

420

18%

24%

€ 390K tot € 500K

172

20%

223

15%

395

17%

19%

Meer dan € 500K

283

33%

255

17%

538

23%

21%

Totaal

856

100%

1.532

100%

2.388

100%

100%

Bron: Funda (november 2024). Bewerking: Stec Groep (2024). Verkoop afgelopen jaar. Afgerond op vijftallen.

Tabel 14: Betaalbaarheidsgrenzen en omvang woningvoorraad naar prijsklasse op Walcheren Aantal huishoudens

Betaalbare klasse huur en koop

Primaire doelgroep sociale huur (tot € 27.725 / € 37.625)

Koop: tot € 170.000 Huur: tot € 650,53 / € 697,07

16.070

11.635

1.400

81%

Secundaire doelgroep sociale huur

Koop: € 170.000 - € 235.000 Huur: € 650,53 -

11.955

4.525

7.800

103%

8.920

1.300

7.235

96%

17.310

510

19.850

118%

(€ 27.725 / € 37.625 tot € 47.699 / € 52.671) Middeninkomens (€ 47.699 / € 52.671 tot € 66.000)

Passende huurwoningen*

Passende koopwoningen

Inkomensgroep

Aandeel passend

€ 879,66 Koop: € 235.000 – € 290.000 Huur: € 879,66 € 1.157,95

Hoge inkomens (> € 66.000)

Koop: > € 290.000 Huur: > € 1.157,59

Bron: Hypotheker.nl, CBS Microdata (2024, cijfers 2022). Bewerking Stec Groep (2024). *Huurprijzen van particuliere woningen betreft deels een inschatting door het CBS. Van een deel van de woningvoorraad is prijs of eigendom onbekend.

23

Regionale factsheets KWOZ

1.2 Demografie en verhuizingen Belangrijkste conclusies demografie en verhuizingen Walcheren • Het aantal 55-plussers (+14%) en het aantal alleenstaanden (+15%) is sterk toegenomen. • Sinds 2021 is er sprake van een positiever binnenlands migratiesaldo dan daarvoor. Wel overlijden er al sinds 2015 meer personen in de regio dan dat er geboren worden. • Met name gezinnen en 75-plussers verhuizen relatief vaak binnen de eigen gemeente. • Gezinnen verhuizen het vaakst naar een grondgebonden koopwoningen en 75-plussers naar een sociale huurwoning in het nultredensegment.

Figuur 20: Inwoners naar leeftijdsklassen (links) en huishoudens naar samenstelling (rechts) op Walcheren, periode 2014-2024 25.000

35.000 30.000

20.000

25.000

15.000

20.000

10.000

15.000 10.000

5.000

5.000 0

0

2014201520162017201820192020202120222023

0-15 jaar 55-75 jaar

15-35 jaar >75 jaar

35-55 jaar

Alleenstaanden

Stellen

Gezinnen

Bron: CBS (2024, cijfers 2014-2023). Bewerking Stec Groep (2024).

Figuur 21: Bevolkingsontwikkeling per jaar op Walcheren, periode 2015-2024* 2.000 1.500 1.000 500 0 -500 -1.000 2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Natuurlijke groei (geboorte - sterfte)

Binnenlands migratiesaldo

Buitenlands migratiesaldo

Totale bevolkingsontwikkeling

Bron: CBS (2024, cijfers 2015-2024). Bewerking Stec Groep (2024). *Tot en met november 2024.

2024*

24

Regionale factsheets KWOZ

Figuur 22: Inkomende verhuizingen naar herkomst per doelgroep op Walcheren, 2019-2023 0%

10%

A&S < 35 jaar

20%

30%

40%

38%

50%

60%

23%

Gezinnen

23%

46%

A&S >75 jaar

11%

13%

10%

22% 21%

Binnen-provinciaal

100%

23%

23% 63%

Binnengemeentelijk

90% 26%

23%

41%

A&S 55-75 jaar

80%

13%

56%

A&S 35-55 jaar

70%

10% 12%

Buiten-provinciaal

4%

Buitenlands

Bron: CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2023). Bewerking Stec Groep (2024). A&S = alleenstaanden en stellen.

Figuur 23: Bewoonde woning per verhuizende doelgroep op Walcheren, 2019-2021 0% A&S < 35 jaar

10% 8% 2%

Gezinnen 11%

A&S 55-75 jaar

6% 1%

30%

50%

60%

VSH GGB

80%

90%

38% 31% 66% Koop GGB

10% 1% 8% 38%

35%

SH APP / NULT

100%

4% 5%

54%

5%

4%

70%

52%

A&S >75 jaar 3% 5% SH GGB

40%

28%

22%

A&S 35-55 jaar

20%

4% 6%

3%

24%

2%

23%

VSH APP / NULT

Koop APP / Nult

Bron: CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). GGB = Grondgebonden, APP / NULT = Appartement / Nultredenwoning. SH = sociale huur, VSH = Vrijesectorhuur. Huurprijzen zijn enkel bekend voor de periode tot en met 2021.

25

Regionale factsheets KWOZ

1.3 Woningbehoefte Belangrijkste conclusies woningbehoefte Walcheren • Naar verwachting neemt met name het aantal 75-plussers sterk toe tot 2050 (+61%). Ook aan gezinnen en alleenstaanden tussen de 35 en 55 jaar wordt echter een toename verwacht. • Er ontstaat op basis van de huidige woningvoorraad en verwachte demografische ontwikkelingen met name behoefte aan nultredenwoningen. Aan grondgebonden koopwoningen ontstaat theoretisch gezien een overschot. Op basis van de Zeeuwse prognose zijn er in de toekomst onvoldoende andere huishoudenstypen om deze woningen te bewonen. Het is afhankelijk van (extra) migratie uit binnen- of buitenland of dit overschot ook daadwerkelijk zal ontstaan.

Tabel 15: Verwachte huishoudensontwikkeling Walcheren naar doelgroepen, 2024-2050 Doelgroepen

2024

2024-2031

2024-2041

2024-2050

A&S <35 jaar

6.860

-195 (-3%)

-655 (-10%)

-545 (-8%)

Gezinnen

16.070

+410 (+3%)

+1.270 (+8%)

+2.140 (+13%)

A&S 35-55 jaar

7.110

+605 (+8%)

+1.360 (+19%)

+1.005 (+14%)

A&S 55-75 jaar

16.360

+190 (+1%)

-270 (-2%)

-895 (-5%)

A&S >75 jaar

10.070

+2.190 (+22%)

+4.515 (+45%)

+6.175 (+61%)

Overig

225

+40 (+18%)

+105 (+47%)

+110 (+49%)

Totaal

56.695

+3.240 (+6%)

+6.325 (+11%)

+7.985 (+14%)

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose 2022. Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen. *Huishoudenstypen die niet onder de andere doelgroepen zijn in te delen, zoals huishoudens met drie volwassenen.

26

Regionale factsheets KWOZ

Figuur 24: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2024-2041 op Walcheren -8.000

-6.000

-4.000

-2.000

0

4.000

6.000

8.000

-410 -390

SH GGB

620 1.000

VSH GGB KOOP GGB

2.000

-6.125

-2.195 295

SH APP z. lift

1.930

VSH APP z. lift

1.005 735

KOOP APP z. lift

825 995

SH NULT.

5.425

2.675

VSH NULT.

500 Woonwens

2.030 Verhuisgedrag

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose (2022), WoOn2021, CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). SH = sociale huur, VSH = vrijesectorhuur. GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartement zonder lift en NULT = Nultreden. Afgerond op vijftallen.

Tabel 16: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2024-2041 op Walcheren Woningtype

Woonvoorkeur

Verhuisgedrag

Gemiddelde

SH GGB

-410

-390

-395

VSH GGB

+620

+1.000

+810

Koop GGB

-6.125

-2.195

-4.160

SH APP z. lift

+295

+1.930

+1.115

VSH APP z. lift

+1.005

+735

+870

Koop APP z. lift

+825

+995

+915

SH NULT

+5.425

+2.675

+4.050

VSH NULT

+2.030

+500

+1.265

Koop NULT

+2.555

+965

+1.760

Totaal*

+6.220

+6.220

+6.220

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose (2022), WoOn2021, CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). SH = sociale huur, VSH = vrijesectorhuur. GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartement zonder lift en NULT = Nultreden. *Exclusief overige doelgroepen. Afgerond op vijftallen.

27

Regionale factsheets KWOZ

Zeeuws-Vlaanderen In deze regionale factsheet voor de regio Zeeuws-Vlaanderen vatten we de belangrijkste regionale uitkomsten samen die niet zijn beschreven in de hoofdrapportage van het KWOZ. Dit betreft informatie over de huidige woningmarkt, demografische ontwikkelingen, verhuisbewegingen en de kwantitatieve en kwalitatieve woningbehoefte. Per onderwerp benoemen we de belangrijkste conclusies voor deze regio.

1.1 Woningmarkt Belangrijkste conclusies woningmarkt Zeeuws-Vlaanderen • De goedkope koopwoningvoorraad tot € 235.000 is in vier jaar tijd sterk afgenomen. In 2020 had nog 61% van de koopwoningen een WOZ-waarde lager dan € 235.000, in 2024 is dit 34%. • In het huidig aanbod op de koopwoningmarkt is een verdere afname van het goedkope koopwoningsegment te zien. In november 2024 had 35% een vraagprijs tot € 290.000. • De woningvoorraad is op dit moment nog relatief passend voor alle inkomensgroepen. Wanneer de koopwoningprijzen hard blijven stijgen, zal de passende woningvoorraad voor huishoudens met een laag inkomen wel krapper worden.

Figuur 25: Ontwikkeling koopwoningvoorraad naar WOZ-klassen in Zeeuws-Vlaanderen, 2020-2024 25.000 20.000 15.000 10.000 5.000 0 Tot € 235.000

€ 235.000 tot € 290.000

2020 Bron: CBS Microdata (2024). Bewerking Stec Groep (2024).

€ 290.000 tot € 390.000 2022

€ 390.000 tot € 500.000 2024

Meer dan € 500.000

28

Regionale factsheets KWOZ

Tabel 17: Huidig aanbod te koop (november 2024) en verkochte woningen (2023-2024) in Zeeuws-Vlaanderen Prijsklassen

Te koop nov. ‘24

Verkocht nov. ’23‘24

%

%

Totaal

% ZeeuwsVlaanderen

Zeeland

Tot € 235K

250

17%

494

32%

744

25%

19%

€ 235K tot € 290K

262

18%

402

26%

664

22%

18%

€ 290K tot € 390K

305

21%

282

18%

587

20%

24%

€ 390K tot € 500K

317

22%

235

15%

552

18%

19%

Meer dan € 500K

314

22%

140

9%

454

15%

21%

1.448

100%

1.553

100%

3.001

100%

100%

Totaal

Bron: Funda (november 2024). Bewerking: Stec Groep (2024). Verkoop afgelopen jaar. Afgerond op vijftallen.

Tabel 18: Betaalbaarheidsgrenzen en omvang woningvoorraad naar prijsklasse in ZeeuwsVlaanderen Aantal huishoudens

Betaalbare klasse huur en koop

Primaire doelgroep sociale huur (tot € 27.725 / € 37.625)

Koop: tot € 170.000 Huur: tot € 650,53 / € 697,07

13.865

8.920

3.970

93%

Secundaire doelgroep sociale huur

Koop: € 170.000 - € 235.000 Huur: € 650,53 -

10.560

1.940

8.865

102%

7.530

890

6.920

104%

16.965

315

17.810

107%

(€ 27.725 / € 37.625 tot € 47.699 / € 52.671) Middeninkomens (€ 47.699 / € 52.671 tot € 66.000)

Passende huurwoningen*

Passende koopwoningen

Inkomensgroep

Aandeel passend

€ 879,66 Koop: € 235.000 – € 290.000 Huur: € 879,66 € 1.157,95

Hoge inkomens (> € 66.000)

Koop: > € 290.000 Huur: > € 1.157,59

Bron: Hypotheker.nl, CBS Microdata (2024, cijfers 2022). Bewerking Stec Groep (2024). *Huurprijzen van particuliere woningen betreft deels een inschatting door het CBS. Van een deel van de woningvoorraad is prijs of eigendom onbekend.

29

Regionale factsheets KWOZ

1.2 Demografie en verhuizingen Belangrijkste conclusies demografie en verhuizingen Zeeuws-Vlaanderen • Het aantal 55-plussers (+12%) en het aantal alleenstaanden (+15%) is sterk toegenomen. • In 2022 en 2024 is er sprake van een positiever binnenlands migratiesaldo dan daarvoor. Wel overlijden er al sinds 2015 meer personen in de regio dan dat er geboren worden. • Met name gezinnen en 75-plussers verhuizen relatief vaak binnen de eigen gemeente. • Gezinnen verhuizen het vaakst naar een grondgebonden koopwoningen en 75-plussers naar een sociale huurwoning in het nultredensegment.

Figuur 26: Inwoners naar leeftijdsklassen (links) en huishoudens naar samenstelling (rechts) in Zeeuws-Vlaanderen, periode 2014-2024 35.000

20.000 18.000 16.000 14.000 12.000 10.000 8.000 6.000 4.000 2.000 0

30.000 25.000 20.000 15.000 10.000 5.000 0

2014201520162017201820192020202120222023 0-15 jaar 55-75 jaar

15-35 jaar >75 jaar

35-55 jaar

Alleenstaanden

Stellen

Gezinnen

Bron: CBS (2024, cijfers 2014-2023). Bewerking Stec Groep (2024).

Figuur 27: Bevolkingsontwikkeling per jaar in Zeeuws-Vlaanderen, periode 2015-2024* 1.500 1.000 500 0 -500 -1.000 2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

Natuurlijke groei (geboorte - sterfte)

Binnenlands migratiesaldo

Buitenlands migratiesaldo

Totale bevolkingsontwikkeling

Bron: CBS (2024, cijfers 2015-2024). Bewerking Stec Groep (2024). *Tot en met november 2024.

2024*

30

Regionale factsheets KWOZ

Figuur 28: Inkomende verhuizingen naar herkomst per doelgroep in Zeeuws-Vlaanderen, 2019-2023 0%

10%

20%

30%

A&S < 35 jaar

40%

50%

55%

Gezinnen

60%

70%

12%

9%

66%

A&S 35-55 jaar

13%

A&S >75 jaar

7%

11%

59%

30%

13%

15%

14% 8%

Binnen-provinciaal

100%

17%

82%

Binnengemeentelijk

90% 25%

10%

45%

A&S 55-75 jaar

80%

Buiten-provinciaal

5% 5%

Buitenlands

Bron: CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2023). Bewerking Stec Groep (2024). A&S = alleenstaanden en stellen.

Figuur 29: Bewoonde woning per verhuizende doelgroep in Zeeuws-Vlaanderen 2019-2021 0%

10%

A&S < 35 jaar

21%

Gezinnen

A&S >75 jaar SH GGB

30%

25% 16% 8%

40%

4%

50%

70%

80%

3%

1%

17% 56%

4%

15%

39%

90%

100% 7%

2% 9%

48%

7%

VSH GGB

60%

51%

30%

A&S 35-55 jaar A&S 55-75 jaar

20%

29%

9% 15%

84% Koop GGB

SH APP / NULT

VSH APP / NULT

Koop APP / Nult

Bron: CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). GGB = Grondgebonden, APP / NULT = Appartement / Nultredenwoning. SH = sociale huur, VSH = Vrijesectorhuur. Huurprijzen zijn enkel bekend voor de periode tot en met 2021.

31

Regionale factsheets KWOZ

1.3 Woningbehoefte Belangrijkste conclusies woningbehoefte ZeeuwsVlaanderen • Naar verwachting neemt met name het aantal 75-plussers sterk toe tot 2050 (+38%). Ook aan gezinnen en alleenstaanden tussen de 35 en 55 jaar wordt echter een toename verwacht. • Er ontstaat op basis van de huidige woningvoorraad en verwachte demografische ontwikkelingen met name behoefte aan nultredenwoningen. Aan grondgebonden koopwoningen ontstaat theoretisch gezien een overschot. Op basis van de Zeeuwse prognose zijn er in de toekomst onvoldoende andere huishoudenstypen om deze woningen te bewonen. Het is afhankelijk van (extra) migratie uit binnen- of buitenland of dit overschot ook daadwerkelijk zal ontstaan.

Tabel 19: Verwachte huishoudensontwikkeling Zeeuws-Vlaanderen naar doelgroepen, 2024-2050 Doelgroepen

2024

2024-2031

2024-2041

2024-2050

A&S <35 jaar

4.305

-395 (-9%)

-875 (-20%)

-885 (-21%)

Gezinnen

14.495

+70 (+0%)

+610 (+4%)

+1.070 (+7%)

A&S 35-55 jaar

6.465

+565 (+9%)

+1.115 (+17%)

+675 (+10%)

A&S 55-75 jaar

15.480

-315 (-2%)

-2.050 (-13%)

-2.955 (-19%)

A&S >75 jaar

9.825

+1.510 (+15%)

+3.045 (+31%)

+3.735 (+38%)

Overig

170

+15 (+10%)

+35 (+20%)

+45 (+28%)

Totaal

50.735

+1.445 (+3%)

+1.875 (+4%)

+1.685 (+3%)

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose 2022. Bewerking Stec Groep (2024). Afgerond op vijftallen. *Huishoudenstypen die niet onder de andere doelgroepen zijn in te delen, zoals huishoudens met drie volwassenen.

32

Regionale factsheets KWOZ

Figuur 30: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2024-2041 in Zeeuws-Vlaanderen -8.000

-6.000

-4.000

-2.000

0

-1.165

SH GGB

2.000

6.000

735 300

VSH GGB KOOP GGB -6.795

4.000

1.215

-3.965 1.070 1.365

SH APP z. lift VSH APP z. lift

700 475

KOOP APP z. lift

505 330

SH NULT.

4.585

1.630

VSH NULT.

320 Woonwens

1.275

Verhuisgedrag

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose (2022), WoOn2021, CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). SH = sociale huur, VSH = vrijesectorhuur. GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartement zonder lift en NULT = Nultreden. Afgerond op vijftallen.

Tabel 20: Woningbehoefte op hoofdlijnen in periode 2024-2041 in Zeeuws-Vlaanderen Woningtype

Woonvoorkeur

Verhuisgedrag

Gemiddelde

SH GGB

-1.165

+735

-220

VSH GGB

+300

+1.215

+755

Koop GGB

-6.795

-3.965

-5.375

SH APP z. lift

+1.070

+1.365

+1.215

VSH APP z. lift

+700

+475

+585

Koop APP z. lift

+505

+330

+415

SH NULT

+4.585

+1.630

+3.115

VSH NULT

+1.275

+320

+800

Koop NULT

+1.335

-275

+525

Totaal*

+1.830

+1.830

+1.830

Bron: Zeeuwse huishoudensprognose (2022), WoOn2021, CBS Microdata (2024, cijfers 2019-2021). Bewerking Stec Groep (2024). SH = sociale huur, VSH = vrijesectorhuur. GGB = grondgebonden, APP z.lift = appartement zonder lift en NULT = Nultreden. *Exclusief overige doelgroepen. Afgerond op vijftallen.

Regionale factsheets KWOZ

Colofon Datum: 12 maart 2025 Projectnummer: 24.072 Opdrachtgever: Provincie Zeeland Opdrachtnemer: Stec Groep Adviseurs: Lukas Meuleman, Job Wevers & Matthijs Ham Stec Groep Onderzoek en advies over wonen, werken en leefomgeving Postbus 217, 6800 AE Arnhem Willemsplein 5, 6811 KA Arnhem 026 - 751 41 00 info@stec.nl www.stec.nl

33

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15435293/1