CConstaterende datMaassluis
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 2 Analyse verdieping WMO Stuurgroep WSD

Thema-avond 2 29 juni 2021, gemeente MaassluisBij agendapunt: 20.00-21.15 uur: Toelichting op de regiovisie ouderenzorg WSD1.867 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

WMO | leeftijd: kosten Wmo nemen over het algemeen niet toe naar leeftijd, kosten met name hoog in Delft en Westland

Wmo-gebruik* naar leeftijd Toelichting

Gemiddelde kosten € x 1.000 per leeftijdscategorie, 2019 6,0 5,5

▪ Gemiddelde kosten liggen iets hoger voor de licht vergrijsde populatie (65-70) ▪ Naar mate men ouder wordt nemen de gemiddelde kosten voor Wmoondersteuning niet toe. Mogelijk te verklaren door overheveling van Wmo-kosten naar Wlz bij het krijgen van een Wlz-indicatie

5,0 4,5 4,0

Delft

3,5

Westland

3,0

Vlaardingen

2,5

Schiedam

▪ Gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Maassluis (ROG-plus) maken gemiddeld genomen minder kosten per persoon dan Delft en Westland. Verschil in aanbod (geclusterde) woonvoorzieningen speelt hierin hoogstwaarschijnlijk een rol (zie verdieping op Plus wonen)

Maassluis

2,0 1,5 1,0 0,5 0,0 65-70

70-75

75-80

80-85

85-90

90+

* Excl beschermd wonen, aanpassingen aan je huis, PGB, en hulpmiddelen en diensten © IG&H - Utrecht 2021

1

WMO | type: verschil tussen gemeenten in kosten voor Wmo-categorieën deels te verklaren door verschillen in aanbod groepsbegeleiding

Gemiddelde kosten per gemeente per type arrangementen Toelichting

Gemiddelde WMO-kosten € x 1.000 per persoon (2019)

▪ De gemiddelde WMO-kosten per persoon voor begeleiding zijn in Delft en Westland opvallend hoger dan in de ROG-plus gemeenten

Begeleiding

5,8

Huishoudelijke Hulp

5.7 4.4

4.0

3.6 2,5

Delft

2.7

Westland

▪ Huishoudelijke hulp vergelijkbaar in tarieven

2.5

2.5

2.5

Maassluis

Vlaardingen

Schiedam

▪ Dit wordt met name gedreven door hogere kosten voor groepsbegeleiding (ontmoetingscentra en dagbesteding) ▪ Verschil in aanbod groepswoningen/ woonvoorzieningen speelt waarschijnlijk hierin een rol. Mogelijk hebben de ROG-plus gemeenten relatief meer aanbod waardoor de beschikbare middelen efficiënter kunnen worden ingezet

Begeleiding groep: ontmoetingscentra, begeleiding groep (oude categorie), dagbesteding Begeleiding individueel: begeleiding individueel, persoonlijke verzorging, sociaal persoonlijk functionering, ZG-begeleiding, overig persoonlijk maatwerk © IG&H - Utrecht 2021

2

WMO | veelgebruikers: kleine groep (8% / 800) ouderen maakt een kwart van totale Wmo-kosten (27%); groep is relatief jong en ontvangt vaker begeleiding Een kwart van de zorgkosten (WMO) onder 65+-ers wordt gemaakt door 8%; zij hebben tussen 6K en 30K jaarlijkse zorgkosten (2019)

~9200 ouderen (92%)

~800 ouderen (8%)

Totale zorgkosten (mln)

73% van alle kosten

Kenmerken 8%-groep Hoog aandeel begeleiding, veelal groepsbegeleiding

Veelgebruikers

27% van alle kosten

Begeleiding

HH en Begeleiding

HH

29%

61%

10%

92%

Rest

Type Wmo

5% 3%

25 20 15

Veelgebruikers

10

Rest

Groep

Individueel

66%

34%

54%

46%

Soort begeleiding

5 0 (0, 5785]

(5785, 11000]

(11000, 16500]

(16500, 22000]

(22000, 27500]

(27500, 33000]

Verzekerden gecategoriseerd op jaarlijkse zorgkosten

▪ 800 65+’ers maakten in 2019 tussen de 6K en 30K aan Wmo-kosten; deze 8% is verantwoordelijk voor een kwart (27%) van alle Wmo-zorgkosten* van de gemeenten Delft, Westland, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam** ▪ Deze groep is kenmerkend t.o.v. de rest van de Wmo-gebruikers door: ▪ Hoog aandeel met begeleiding, waarvan twee derde groepsbegeleiding ontvangt ▪ Hoog aandeel 60-80 jarige (61% tov 35%). Ook aandeel mannen is hoger (13% tov 6%)

© IG&H - Utrecht 2021

Meer vrouwen, maar aandeel mannen is hoger 15%

600

10%

400

5%

200

0%

344

435

Man

Vrouw

0

Aandeel 60-70 jarige het hoogst 20%

400

15%

300

10%

200

5% 0%

205 288 231

100 55

0

60-7070-8080-90 90+

Bron: Declaratie data Wmo, ROG-plus, gemeente Delft en gemeente Westland (2019), * excl beschermd wonen, aanpassingen aan je huis, PGB, en hulpmiddelen en diensten , **Aandeel 8%-groep per gemeente het hoogst in Delft, verdeling ROG-plus gemeente vergelijkbaar, lager aandeel in Westland

3

Kwetsbare ouderen | Wmo-gebruik: grootgebruikers Wlz/Zvw zijn niet de veelgebruikers van Wmo

Bij de groep kwetsbare ouderen (grootgebruikers Wlz/Zvw) ligt het aandeel man en het aandeel met begeleiding lager

Veelgebruikers Wmo

Grootgebruiker Zvw/Wlz

Man

Vrouw

43%

57%

30%

Begeleiding

Veelgebruikers Wmo Grootgebruiker Zvw/Wlz

29% 15%

Gemiddelde Wmo-kosten per persoon ligt bij de grootgebruikers Wlz/Zvw ook lager, Wmo-kosten zijn iets hoger dan gemiddeld Gem. Wmo-kosten per persoon (€x1.000, 2019)

10,6

70%

HH en Begeleiding

61%

HH

10%

3,8 Regionaal gemiddelde

3,3

85% Veelgebruikers Wmo

Grootgebruiker Zvw/Wlz

Bron: Gekoppelde data van DSW en zorgkantoor en Wmo-declaratiedata van ROGplus Westland en Delft (2016 – 2020) © IG&H - Utrecht 2021

4

Kwetsbare ouderen | Wmo gebruik 2 jaar voor intramurale opname: voorafgaand aan intramurale opname neemt Wmo-gebruik toe, met name in begeleiding

Het aantal ouderen met Wmo voorafgaand aan opname neemt toe

468 384

493

523

Ouderen maken voorafgaand aan intramurale opname* steeds meer gebruik van begeleiding 10% 11% 6% 9% 11% 13% 15% 16% 17% 19% 11% 12% 15% 16% 18% 18%

422

325

8% 9%

De gemiddelde Wmo-kosten nemen 2 jaar voorafgaand aan intramurale opname toe

1.600 1.400 1.200

278 214

84% 80% 78%

75% 71% 68%

83% 65% 62%

1.000 800

24

21

18

15

12

9

6

3

Aantal maanden voor aan Wlz-opname/indicatie

24

21

18

15

12

9

6

Aantal maanden voor aan Wlzopname/indicatie Begeleiding

Beide

3

Geen opname

600

24

21

18

15

12

9

6

3

Aantal maanden voor aan Wlz-opname/indicatie

Huishoudelijke Hulp

Bron: Gekoppelde data van DSW en zorgkantoor en Wmo-declaratiedata van ROGplus gemeenten en Delft (2016 – 2020) © IG&H - Utrecht 2021

5

Kwetsbare ouderen | Wmo gebruik 1 jaar voor Wlz indicatie: ouderen met Wmo leggen minder hoge druk op Zvw-zorg en krijgen gemiddeld lagere zorgindicatie

Leeftijd

57%

Met WMO

Zonder WMO

515 ouderen Relatief oudere groep dat allemaal wijkverpleging ontvangt en minder zorg uit Zvw

384 ouderen Jongere groep dat relatief minder wijkverpleging ontvangt en een iets hogere VV6+ zorgvraag

12%

65-75 75-85 85+

38%

14%

ZZP

38% 0% 1%

7%

42% 44%

50%

Gem. leeftijd intramuraal = 84,8 VV4 VV5 VV6 VV7 VV9

43%

Gem. leeftijd intramuraal = 84,1

30%

54% 1% 1%

14%

54%

Toelichting ▪ In het jaar voorafgaand aan een Wlz-indicatie (VV4 of hoger) of intramurale opname ontvangt ongeveer 57% Wmo (515 van 899 65-plussers) ▪ De groep ouderen met Wmo: ▪ Zijn iets ouder voordat ze intramuraal worden opgenomen of Wlz-indicatie ontvangen

Wijkverpleging % van 65+-’ers

100%

93%

▪ Ontvangen een iets lager type Zorg Zwaarte Pakket (ZZP) dan ouderen zonder Wmo

Wmo kosten (€/mnd)

€ 560

€0

▪ Krijgen allemaal (100%) wijkverpleging

Zorgkosten (€/mnd) Gem. duur tussen zkh opname en Wlz - indicatie

▪ Maken gemiddeld minder kosten in de Zvw € 1.680

€ 2.064

4 maanden

3 maanden

(334 ouderen)

(357 ouderen)

Bron: Gekoppelde data van DSW en zorgkantoor en Wmo-declaratiedata van ROGplus gemeenten en Delft (2016 – 2020) © IG&H - Utrecht 2021

6

Pluswonen: 321 ouderen woonachtig in een PlusWoning zijn gemiddeld ouder als ze intramuraal worden opgenomen, druk op andere zorg blijft redelijk gelijk

Ouderen in Pluswoningen zijn vaak 85-plus en maken gemiddeld ~€383 kosten in de Wmo per maand

Jaarlijks zorggebruik blijft redelijk gelijk, gemiddelde MSZ-kosten nemen iets toe en kosten wijkverpleging af Huisartsbezoek

Ziekenhuisbezoek*

(per jaar)

(per jaar)

Leeftijd 5,8

8% 61%

31%

65-75

8,1

5,4

7,7

▪ Tussen 2018-2020 zijn er 34 ouderen (bekend bij DSW) intramuraal opgenomen na Pluswonen ▪ Deze ouderen zijn allemaal binnen 3 maanden opgenomen

75-85 85+ Voor

Zorgkosten Wmo

Inwoners van Pluswonen zijn gemiddeld ouder intramuraal opgenomen

Na

Voor

Na

Zorgkosten (excl. Wlz)

Kosten wijkverpleging

(per maand)

(per maand)

1.453

1.552

838

781

Voor

Na

Voor

Na

383 per maand

▪ De gemiddelde leeftijd van deze groep is 88,8 jaar. Dit is 4 jaar ouder dat het gemiddelde van ROGplus gemeenten en Delft ▪ Interessante vervolganalyse is om te onderzoeken wat het effect van PlusWonen op de duur van intramurale opname is

Bron: Gekoppelde data van DSW en zorgkantoor en Wmo-declaratiedata van ROGplus gemeenten en Delft (2016 – 2020)

© IG&H - Utrecht 2021

Pluswonen: Huurappartementen in voormalig verzorgingshuis van Frankelandgroep met extra Wmo-ondersteuning voor Zorgbehoevende ouderen die voorheen in aanmerking zouden komen voor ZZP 1 t/m 3 *exclusief SEH-bezoeken

7

Mogelijke vervolganalyses Wmo | op basis van aangeleverde data zijn er verschillende interessante vervolganalyses mogelijk Extra mogelijkheden ◼ Effect Wmo op duur intramurale opname (een soortgelijke analyse kan worden uitgevoerd bijvoorbeeld met het verschil tussen wel of geen Pluswonen) ◼ Verdieping op zorggebruik wanneer wel of geen gebruik wordt gemaakt van zorg vanuit de Wmo ◼ Effect van verschillen in Wmo-pakketten tussen gemeente op zorgvraag ◼ Vergelijking in hoe lang ouderen op de wachtlijst staan voordat ze intramuraal worden opgenomen, wanneer wel of geen gebruik wordt gemaakt van Wmo ◼ Vergelijkbare groepen ouderen vinden die wel of geen gebruik maken van Wmo. Op deze groepen kunnen verdiepende

analyses worden uitgevoerd om aan te tonen of Wmo intramurale opnamen kan uitstellen ◼ Verdiepende analyses bij het gebruik van dagbesteding voor intramurale opname, stelt dit de opname uit?

◼ Data wordt op eenzelfde manier aangeleverd door alle 8-gemeenten Randvoorwaarden

◼ Data is geanonimiseerd/versleuteld ◼ Data kan periodiek aangeleverd en verwerkt worden

© IG&H - Utrecht 2021

8

Nieuwe woonoplossingen

~300 extra intramurale plekken in de regio in 2025, waarna meer volgt

Uitbreiding van zorg voor 1850 ouderen in nieuwe woonoplossingen

Uitvoering

Intramurale capaciteit

Doelstelling en afspraken van het convenant lokaal verder vormgeven en uitvoeren

Voorbeeld KPI’s

Doelstelling

Monitoren en besturing | voortgang op gezamenlijke doelstelling met een dashboard bijhouden en bijsturen wanneer nodig

▪ Aantal gerealiseerde en geplande Intramurale plekken (geschikt voor ZPP 4 en hoger) en nieuwe woonoplossingen per gemeente ▪ Verschil planning/realisatie van woonzorgplekken met (verwachte) zorgvraag e ▪ # mensen op de wachtlijst per gemeente met verdieping op zorgkosten en eigenschappen van deze groep ▪ Mogelijk ook aanvullende informatie van de woonzorgplek (bijv. doelgroep, aanbieder, etc,)

© IG&H - Utrecht 2021

Netwerkzorg

Inzicht in & koppelen van vraag en aanbod wijkverpleging (voor de huisartsen)

Multidisciplinaire ouderenbenadering bij ouderen met verminderend geheugen

Preventie

Sociale benadering bij ouderen met dementie

Pilot starten met transfer vplk van beide ziekenhuizen

Herindeling en samenvoeging van team MDO en Preventie om de uitvoering en pilotvormgeving gezamenlijk te laten plaatsvinden

▪ Aantal transfers ▪ % transfer succesvol ▪ Ervaringen client en personeel ▪ Tijdsinvestering HA en transfervplk

▪ Kosten en type zorggebruik in Wmo, Zvw en Wlz voor en na start pilot ▪ Uitstel en duur van intramurale opname -> vergelijking met vergelijkebare controle-groep ▪ Kwalitatieve data: ervaringen client en personeel ▪ Aantal patiënten in pilot en eigenschappen van deze groep (diagnose, zorggebruik, leeftijd etc.)

9

Monitor Product | Voorbeeld dashboard nieuwe woonzorgplekken WSD ouderenzorg

Gemeente Allemaal

Prognose en realisatie woonzorgplekken ouderen

Algemene getallen

Ouderen in dataset

29.000

Woonsituatie

Laatste update: 01-04-2021

6.000

Allemaal

5.000

Zorgtype

4.000

Allemaal

Leeftijd 65+

5.370 1.370

3.000

2.350 500

2.000 850

1.000 Zorgvraag +3%

Aantal gerealiseerde Intramurale plekken

0

+4%

2020

+2%

4.000

Aantal gerealiseerde Woonoplossingen

2030

730

1.850

Nu

2025

Intram. Plekken

Nieuwe woonvormen

Zorgvraag

-1% 1

2

3

4

Zorgkosten p.p. 900

1

850

2

1500 3

Kwartaal

© IG&H - Utrecht 2021

1100 4

Ouderen op de wachtlijst

Aantal ouderen op de wachtlijst (VV4 t/m VV9)

Kwartaal 1200 1000 800 600 400 200 0

1

2

Kwartaal

3

4

120

Zonnehuis PvF Argos Overig Laurens Frankeland Careyn DWO Careyn de Vloot

1015 (+2%) Gem. duur intramurale opname (maanden)

24 (-1 maand) 10

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10305316/2