CConstaterende datMaasdriel
Koppel je AI →
Document · PDF

UIT-24-05735 - 2 Jaarstukken 2023 GR Avri zienswijzeversie

Gemeenteraad 13 juni 2024, gemeente MaasdrielBij agendapunt: Jaarstukken 202323.387 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

RATIO WEERSTANDSVERMOGEN BETEKENIS Groter dan 2,0 Uitstekend Tussen 1,4 en 2,0 Ruim voldoende Tussen 1,0 en 1,4 Voldoende Tussen 0,8 en 1,0 Matig Tussen 0,6 en 0,8 Onvoldoende Kleiner dan 0,6 Ruim onvoldoende Tabel 12: Waarderingstabel weerstandsvermogen

Pagina 25 van 72

Rekening

ONTWIKKELING WEERSTANDSVERMOGEN

2023

Begroting 2024

Verschil

Basispakket

Gekwantificeerde risico's Beschikbare weerstandscapaciteit Ratio weerstandsvermogen Betekenis

(A) (B) (B/A)

6.285 5.155 0,82 Matig

7.504 6.572 0,88 Matig

2.807 -1.417 0,22

Pluspakket

Gekwantificeerde risico's Beschikbare weerstandscapaciteit Ratio weerstandsvermogen Betekenis

(A) (B) (B/A)

0 16

100 -252

Uitstekend

100 268 2,68 Uitstekend

Bedrijfsafval

Gekwantificeerde risico's Beschikbare weerstandscapaciteit Ratio weerstandsvermogen Betekenis

(A) (B) (B/A)

60 545 9,08 Uitstekend

104 451 4,34 Uitstekend

44 94 4,75

Bedrijfsvoering

Gekwantificeerde risico's Beschikbare weerstandscapaciteit

(A) (B)

1.126 1.784

830 849

55 935

Ratio weerstandsvermogen

(B/A)

1,58 Ruim voldoende

1,02

0,38

Voldoende

7.471 7.500 1,00 Voldoende

8.538 8.140 0,95 Matig

Betekenis TOTAAL

Gekwantificeerde risico's Beschikbare weerstandscapaciteit Ratio weerstandsvermogen Betekenis

(A) (B) (B/A)

3.006 640 0,40

Tabel 13: Ontwikkeling weerstandsvermogen Avri (x €1.000) In tabel 13 is het weerstandsvermogen uiteengezet. De uitkomsten zijn afgezet tegen de begroting 2024. Dankzij positieve resultaten van Avri is het totaal van het weerstandsvermogen voldoende. Hierbij merken we op dat het programma Basispakket (waarin de grootste risico's worden gelopen) een weerstandsratio van factor 0,82 (matig) heeft. Programma Basispakket Het weerstandsvermogen blijft nagenoeg gelijk op ratio 0,82 (voldoende). De begrote dotatie vanuit de risico-opslag in de afvalstoffenheffing van € 1 miljoen en het positieve rekeningresultaat op het Basispakket van 0,5 miljoen is in het weerstandsvermogen opgenomen. Daarentegen is de voorziening gedaald door een hoger benodigd vermogen nazorgfonds. Programma Pluspakket In verband met het niet uitvoeren van het extra inzamelen van gft in de zomermaanden van 2022 is in 2023 de heffing voor het extra inzamelen van gft teruggeven in de aanslag afvalstoffenheffing. Ook is de reserve incontinentiemateriaal overgeheveld naar een voorziening. Per ultimo 2023 is de reserve teruggebracht tot € 16.000. Hierdoor is het weerstandsvermogen voor dit programma tijdelijk uitstekend. Programma Bedrijfsafval Door het positieve resultaat op het programma Bedrijfsafval is het weerstandsvermogen voor dit programma uitstekend.

Programma Bedrijfsvoering Door de dotatie van het dividend van Realisatie BV en het voordeel in de overheadlasten in deze jaarrekening is de beschikbare weerstandscapaciteit nu op een ruim voldoende niveau.

Pagina 26 van 72

8.6.

Nazorgfonds stortplaats

Voor het bepalen van de omvang van het nazorgfonds hebben we de effecten van de huidige uitgangspunten van de provincie (rekenrente 3,1%) afgezet tegen dezelfde uitgangspunten bij een gestegen rekenrente van 3,45%. Hierin is ook een risico meegenomen van de aangepaste uitgangspunten.

(BEDRAGEN * 1.000)

1-1-2023

Provincie Provincie nieuw (reken- oud (rekenrente 3,45% rente 3,1%)

1-1-2024

Vermogen (provincie)

7.060

8.534

8.534

8.534

Benodigd

5.806

7.725

12.257

17.466

Saldo

1.254

809

-3.723

-8.932

Risico’s Saldo Tabel 14: Effecten overdracht stortplaats

-4.710 -3.456

-3.919 -3.110

-521 -4.244

0 -8.932

Impact

Kans

Risico

De risico’s zijn als volgt bepaald: (BEDRAGEN * 1.000) Rekenrente (3,1%)

5.209

10%

521

Vervangingstermijn 75/100

2.541

75%

1.906

Monitoring

1.989

75%

1.492

Totaal Tabel 15: Risico’s overdracht stortplaats 8.7.

3.919

Kengetallen financiële positie

Kengetallen financiële positie

Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte

Jaarrekening 2023

Jaarrekening 2022

49,9%

39,1%

49,3% 4,3% 0,1%

39,1% 3,8% 5,5%

Tabel 16: Kengetallen financiële positie Netto schuldquote Dit kengetal geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van Avri ten opzichte van de omzet. Het laat zien in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. De netto schuldquote is ten opzichte van 2022 verslechterd. Dat komt voornamelijk door de aankoop van grond op bedrijvenpark Medel. Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Vanwege de verstrekte lening aan Cirtex van € 350.000 is dit kengetal 0,6% lager dan de hierboven genoemde netto schuldquote. Solvabiliteitsratio De solvabiliteitsratio geeft de mate aan, waarin de bezittingen zijn betaald met eigen middelen. Anders gezegd: het aandeel van het eigen vermogen in het totaal vermogen. Hoe hoger de verhouding eigen vermogen ten opzichte van het totale vermogen, hoe gezonder de gemeenschappelijke regeling. Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin Avri in staat is aan de financiële verplichtingen te voldoen. De solvabiliteit is verbeterd als gevolg van de resultaten van 2023, die zijn toegevoegd aan de reserves (en aan de voorziening Basispakket). Structurele exploitatieruimte Dit kengetal is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte Avri heeft om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is.

Pagina 27 van 72

9. ONDERHOUD KAPITAALGOEDEREN 9.1.

Onderhoud gebouwen

Het meerjarenonderhoudsplan (MJOP) vormt de basis voor de jaarlijkse dotatie in de voorziening groot onderhoud gebouwen. Met deze voorziening worden de kosten van het groot onderhoud van de Avri-gebouwen geëgaliseerd. Alleen in het plan opgenomen kosten voor groot onderhoud mogen ten laste komen van de voorziening. Een actuele onderhoudsplanning is op basis van het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) noodzakelijk, om de hoogte van de voorziening te onderbouwen. De kosten voor vervangingsinvesteringen en groot onderhoud laten de gebruikelijke forse fluctuaties zien. Om deze fluctuaties te egaliseren is de voorziening groot onderhoud ingesteld. Daarmee worden de jaarlijkse kosten gelijkmatig verdeeld. In 2020 is het MJOP van Avri locatie Geldermalsen geactualiseerd. Dit heeft een looptijd tot en met 2039. In 2025 zal het MJOP wederom worden geactualiseerd. Om de voorziening groot onderhoud op het gewenste niveau te houden wordt jaarlijks € 207.000 aan deze voorziening gedoteerd. Voor de locatie Tiel is in 2017 een MJOP opgesteld. Dit plan is eind 2023 geactualiseerd, maar nog niet opgenomen in de voorziening groot onderhoud. In 2024 wordt dit in de voorziening verwerkt. Het is onze intentie om in 2024 te starten met revitalisering van ons kantoor en de bijbehorende ruimten.

Zo zorgen we dat de kantoren weer passen bij de huidige bezetting en behoefte van onze medewerkers. Ook wordt het gebruik van de verschillende terreinen herzien. Het saldo van de voorziening groot onderhoud gebouwen bedroeg per 1 januari 2023 € 896.000. In 2023 is een dotatie aan de voorziening opgenomen van € 207.000 en is € 94.000 onttrokken. Het saldo per 31 december 2023 komt daarmee uit op € 1.009.000.

Onderhoud gebouwen bedragen x € 1.000 Voorziening onderhoud gebouw

31-12-2022 Toevoegingen Onttrekkingen 896

Totaal 896 Tabel 17: Verloopoverzicht voorziening onderhoud gebouwen 9.2.

31-12-2023

207

-94

1.009

207

-94

1.009

Bedrijfsmiddelen

Waar het gaat om ons materiaal zijn in 2023 de achterladers vervangen. In de eerste helft van 2024 worden bovendien een aantal zijladers en een drietal transportvoertuigen vervangen. De nieuwe voertuigen zijn geschikt voor het gebruik van duurzame brandstof HVO (Hydrotreated Vegetable Oil). In onze overslaghal wordt het afgeschreven materieel vervangen door tijdelijke inzet van huurmaterieel. Gelijktijdig wordt een marktconsultatie opgezet om het gehuurde materieel te vervangen door elektrisch aangedreven machines. Door de beschikbaarheid van het laadplein Watthub en de beperking van het gecontracteerd vermogen in het Rivierengebied is dit een duurzame invulling. Vanaf 2024 zal vaker gebruik worden gemaakt van shortlease voor onze personen- en bestelauto’s. Zo streven we naar een bedrijfsmatig stabielere situatie. Eind 2023 waren de volgende bedrijfsmiddelen (voertuigen) aanwezig: Tractie

2022

2023

Bedrijfsauto

68

72

Fiets/scooter

10

10

Onkruidbestrijdingsmaterieel

4

5

Overige

8

8

Vrachtwagen

53

56

Winterdienst materieel

38

38

Veegmachine 3 Tabel 18-A: Overzicht bedrijfsmiddelen (voertuigen)

3

Pagina 28 van 72

In Rivierenland staan ruim 1.500 verzamelcontainers voor de inzameling van restafval, glas, papier, textiel. In 2023 zijn er 47 containers bijgekomen vanwege de komende uitbreiding van het gescheiden inzamelen van incontinentiemateriaal. Door demontage en hergebruik van technisch geschikte delen geven we afgeschreven ondergrondse containers een tweede leven. Zo gaan we duurzaam om met kapitaalgoederen. Eind 2023 waren de volgende containers in Rivierenland aanwezig: Tractie

2022

2023

Glas

316

316

Incontinentie

61

101

Papier

147

150

Restafval

822

823

Textiel

109

112

Verpakkingsafval 20 20 Tabel 18-B: Overzicht bedrijfsmiddelen (verzamelcontainers)

Pagina 29 van 72

10. FINANCIERING 10.1.

Inleiding

Het treasurybeheer is de (beleids-)uitvoering van de treasuryfunctie, binnen de kaders van het huidige Treasurystatuut 2023 van GR Avri. De treasuryfunctie omvat alle activiteiten die gericht zijn op de financiële vermogenswaarden, financiële geldstromen, de financiële posities en hieraan verbonden risico’s. 10.2.

Risicobeheer

Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is een wettelijke limiet. Deze bepaalt de maximale omvang van de externe kort geld-positie in enig jaar. De zogenaamde netto vlottende schuld mag voor gemeenschappelijke regelingen maximaal 8,2% bedragen van het begrotingstotaal (€ 4,4 miljoen). Daarboven moet lang geld worden aangetrokken. In 2023 is de kasgeldlimiet niet overschreden, zoals te zien in tabel 19.

Kasgeldlimiet (bedragen x € 1.000) 1. Toegestane kasgeldlimiet Begrotingstotaal 2023 In procenten van de grondslag

53.569 8.2%

In bedrag

4.400

2. Omvang vlottende korte schuld Opgenomen gelden < 1 jaar

-

Schuld in rekening-courant

-

Gestorte gelden door derden < 1 jaar Totale omvang van de vlottende schuld

-

Contante gelden in kas

-

3. Vlottende middelen

Tegoeden in rekening-courant

279

Overige uitstaande gelden < 1 jaar

2.115

Totale omvang van de vlottende middelen

2.394

Totaal netto vlottende schuld (2.) (3.)

-2.394

Toegestane kasgeldlimiet (1.)

4.400

Toets kasgeldlimiet

Ruimte (+) / Overschrijding (-) = (1.) - (2.) + (3.)

Tabel 19: Kasgeldlimiet

Pagina 30 van 72

6.794

Renterisico De renterisiconorm bepaalt dat jaarlijks 20% van het begrotingstotaal (€ 10,714 miljoen) onderhevig mag zijn aan renteherziening en herfinanciering. Hiermee is een maximumgrens gesteld aan het renterisico op de langlopende leningenportefeuille. Van renteherziening is sprake als in de leningsovereenkomst is bepaald dat de rente gedurende de looptijd in een bepaald jaar wordt aangepast. De vaste schulden bestaan uit geldleningen waarop geen renteherzieningen plaatsvinden. Er is dus geen renterisico voor wat betreft herziening van de rente op de bestaande leningen.

Renterisiconorm 2023 (bedragen x € 1.000) 1

Renteherzieningen

2

Betaalde aflossingen vaste schuld

3.134

3

Renterisico op vaste schuld (1+2)

3.134

4a

Begrotingstotaal

53.569

4b

Bij ministeriele regeling vastgesteld percentage

4

Renterisiconorm

10.714

5a

Ruimte onder renterisiconorm (4-3)

7.580

20%

Tabel 20: Renterisiconorm Kredietrisicobeheer Kredietrisico's zijn risico's op het niet-terugontvangen van uitgezette middelen. Avri heeft enkel een lening van € 350.000 verstrekt aan Cirtex. Cirtex is een verbonden partij van ons. Daarmee is het kredietrisico beperkt. 10.3.

Financiering

De waarde van de vaste activa van Avri bedraagt ultimo 2023 € 37,8 miljoen. Avri heeft per 31-12-2023 voor € 35,1 miljoen aan leningen uitstaan. De vraag naar externe financiering was in 2023 hoog, door aflossingen en de aankoop van grond op bedrijvenpark Medel in Tiel. Avri is een kapitaalintensieve organisatie met een jaarlijkse financieringsbehoefte. Als gevolg hiervan is de leningenportefeuille uitgebreid met circa € 5,9 miljoen. In tabel 21 zijn de langlopende geldleningen uiteengezet. Schulden langer dan 1 jaar

Datum einde Looptijd

Stand Rente %

Stand

31-12-2022

Aflossingen

Geldlening BNG 40.10.12.12 (2005)

16-12-2020

Geldlening BNG 40.10.85.83 (2013)

1-10-2023

2,21%

420.000

420.000

0

Geldlening BNG 40.10.89.41 (2014)

15-1-2024

2,00%

1.250.000

1.000.000

250.000

Geldlening BNG 40.110.118 (2015)

1-10-2035

1,60%

3.250.000

250.000

3.000.000

Geldlening BNG 40.110.265 (2015)

2-1-2036

1,60%

3.271.604

246.913

3.024.691

Geldlening BNG 40.110.308 (2015)

2-1-2036

1,60%

3.312.500

250.000

3.062.500

Geldlening BNG 40.110.355 (2016)

25-1-2041

1,75%

2.204.000

116.000

2.088.000

Geldlening BNG 40.110.356 (2016)

25-1-2041

2,13%

1.400.000

0

1.400.000

Geldlening BNG 40.112.541 (2019)

22-1-2044

1,55%

4.400.000

200.000

4.200.000

Geldlening BNG 40.112.895 (2019)

14-6-2044

0,82%

3.784.000

176.000

3.608.000

Geldlening BNG 40.113.547 (2020)

17-1-2045

0,69%

3.204.000

144.000

3.060.000

Geldlening BNG 40.113.548 (2020)

17-1-2045

0,69%

1.246.000

56.000

1.190.000

Geldlening BNG 40.102.511 (2022)

17-1-2027

4,34%

1.062.500

250.000

812.500

Geldlening BNG 40.112.427 (2022)

17-12-2038

1,46%

400.000

25.000

375.000

Geldlening Gem. Huizen (2023) *

1-4-2033

3,32%

0

0

4.000.000

Geldlening BNG 40.116850 (2023) *

1-11-2033

3,36%

0

0

5.000.000

29.204.604

3.133.913

35.070.691

Totaal * nieuwe leningen

Tabel 21: Overzicht langlopende geldleningen

Pagina 31 van 72

0

31-12-2023 0

De langlopende schulden zijn afgelost op basis van de met de bank overeengekomen aflossingsverplichtingen. De totale rentelast bij bovengenoemde langlopende geldleningen over 2023 bedraagt € 492.596. Deze rentelasten zijn verwerkt in het programma Algemene baten en lasten en naar de overige programma’s doorbelast. Renteschema Renteschema voor jaar:

2023

a.

De externe rentelasten over de korte en lange financiering

492.596

b.

De externe rentebaten over de korte en lange financiering

-205.064

Saldo rentelasten en rentebaten

287.532

De rente die aan grondexploitatie

0

c1.

moet worden doorberekend c2.

De rente van projectfinanciering die aan

0

het betreffende taakveld moet worden toegerekend c3.

De rentebaat van doorverstrekte

0

leningen indien daar een specifieke lening voor is aangetrokken (= projectfinanciering), die aan het betreffende taakveld moet worden toegerekend Aan taakvelden toe te rekenen externe rente

0

d1.

Rente over eigen vermogen

0

d2.

Rente over voorzieningen

0

Totaal aan taakvelden toe te rekenen rente

287.532

e.

De aan taakvelden toegerekende rente (renteomslag)

494.036

f.

Renteresultaat (positief) op het taakveld 0.5 Treasury

-206.503

Tabel 22: Renteschema Tabel 22 toont het renteschema volgens de notitie rente 2017 van de commissie BBV. Het renteresultaat laat een voordeel zien van € 206.503. Dat voordeel is vooral ontstaan door de ontvangen rente op schatkistbankieren in het 3e en 4e kwartaal. Dit voordeel is gestort in de Algemene Bedrijfsreserve.

Pagina 32 van 72

Tabel 23 laat een positief verschil van 39,9% zien in het saldo van rentelasten en rentebaten, vergeleken met 2022. Saldo Renteverschil bedragen x € 1.000 31-12-2023 31-12-2022

Saldo rentelasten en rentebaten

287.532

Verschil in %

-39,9%

Totaal

287.532

478.769

478.769

Tabel 23: Saldo renteverschil In Tabel 24 wordt het verschil in renteomslag tussen 2023 en 2022 weergegeven. Deze tabel laat zien dat de renteomslag in 2023 is afgenomen met 11,8%. Deze daling geeft aan dat er in 2023 beduidend minder middelen worden toegewezen aan rentelasten dan in 2022. Toegerekende Rente (Renteomslag) bedragen x € 1.000

31-12-2023 31-12-2022

Saldo rentelasten en rentebaten

494.035

Verschil in %

-11,8%

Totaal

494.035

Tabel 24: Renteomslag

Pagina 33 van 72

560.028

560.028

11. BEDRIJFSVOERING 11.1.

Inleiding

Het is onze missie om samen met 250.000 inwoners en de acht gemeenten te werken aan een schoon Rivierenland. We zijn een klantgerichte overheidsorganisatie die op een duurzame manier regionaal grond- en afvalstoffen inzamelt. We voeren daarnaast taken uit in het beheer van de openbare ruimte en veiligheid voor de gemeenten Buren, West Betuwe, Tiel, NederBetuwe, Culemborg en Zaltbommel. We zijn goed in ons werk en we weten wat mensen van ons nodig hebben om prettig te wonen. Onze dienstverlening sluit aan bij de behoeftes van gemeenten en inwoners, waarbij onverwachte ontwikkelingen zo min mogelijk invloed hebben op dienstverlening en kosten. Om dit goed te kunnen doen is een robuuste en wendbare organisatie belangrijk. In 2023 is aan die robuuste en wendbare organisatie verdere invulling gegeven door het verstevigen van een aantal ondersteunende afdelingen, zowel in de zin van bemensing als in processen. Zo zijn interim teamleiders vervangen door vaste teamleiders en heeft interne communicatie een boost gekregen. Bovendien is ERP-software (Enterprise Resource Planning) aangekocht. Inmiddels zijn we gestart met de implementatie van dat systeem, zodat de grip op bedrijfsprocessen wordt verhoogd. In januari/februari 2023 werd onze organisatie geconfronteerd met een staking. De cao kwam moeizaam tot stand.

Medewerkers hebben gebruik kunnen maken van hun stakingsrecht en met de inzet van alle medewerkers heeft deze staking niet tot grote verstoringen geleid. Uiteraard heeft dit wel impact gehad op de bedrijfsvoering. Veel tijd is ook gestoken in het opstellen van het Strategisch Koersplan. Dat is gebaseerd op de ‘houtskoolschets’, zoals die in 2022 door een raadswerkgroep werd opgesteld. In het najaar van 2023 werd het Koersplan als concept opgeleverd. Daarna is het de procedure richting gemeenten ingegaan.

11.2.

Strategisch Koersplan; vijf strategieën

In het Strategisch Koersplan staat hoe wij de komende jaren invulling geven aan onze uitdagende ambities en opgaven. Dat doen we in het belang van onze partnergemeenten. Onder de noemer ‘Hart voor Rivierenland’ zet Avri zich in voor een schone, duurzame en veilige leefomgeving, waarin generaties van nu en de toekomst prettig kunnen leven en meedoen. Dit vraagt om een langetermijnperspectief tot 2030, in lijn met de landelijke klimaatdoelen. Het Algemeen Bestuur van Avri heeft op 15 februari 2024 ingestemd met het Strategisch Koersplan. De overgang naar een circulaire economie is een opgave voor gemeenten en daarmee ook voor Avri. In aansluiting op EUdoelen en Rijksdoelen wil Rivierenland in 2050 volledig circulair zijn. Dat betekent dat we de ketens van grondstoffen moeten sluiten, door grondstoffen als plastic, gft, papier en textiel in te zamelen en opnieuw te gebruiken. Avri speelt hierin een belangrijke rol door als regisseur op te treden tussen inwoners, bedrijven en gemeenten. Zo kunnen we grondstoffen nog beter inzamelen, sorteren en terug in de markt brengen. Avri ontwikkelt zich van afvalinzamelaar tot leverancier van hoogwaardige grondstoffen. Het Strategisch Koersplan bevat naast onze ambitie, die beschrijft wat we tot stand willen brengen, vijf strategieën. Deze geven aan hoe we de ambitie gaan realiseren, inclusief de doelen en acties om dit te kunnen bereiken.

Het onderliggend manifest beschrijft onze idealen en intenties. Onze kernwaarden vormen daarbij de basis van waaruit we handelen. De 5 strategieën: 1. De transitie van afval naar grondstof aanjagen 2. Circulair ondernemerschap en maatschappelijke waarde creëren 3. Meewerken aan biodiversiteit en klimaatadaptatie 4. Samen een schone en veilige leefomgeving realiseren 5. De bedrijfsvoering versterken. De volledige tekst van het Strategisch Koersplan, inclusief een opsomming van de acties die bij de strategieën horen, is te vinden op de Avri.nl. 11.3.

Programma GRIP

In 2021 is het programma GRIP van start gegaan. Doel van het programma is het realiseren van prijsstabiliteit en het verbeteren van de voorspelbaarheid van de afvalstoffenheffing. Dat bereiken we door kostenreductie en kostenbeheersing, maar ook door het vergroten van de opbrengst.

Pagina 34 van 72

Er zijn drie pijlers die het programma inhoud geven: Inwoners, Markt en Organisatie. In onderstaande figuur is het programma GRIP visueel weergegeven.

Figuur 1: Programma GRIP Door het onderbrengen van 16 projecten in het programma GRIP wil Avri kostenreductie en -beheersing behalen. Daarnaast willen we de opbrengst vergroten door het leveren van toegevoegde waarde op producten en diensten. Het doel is het vergroten van invloed op de keten, het verbeteren van het weerstandsvermogen en een meer wendbare bedrijfsvoering. De voorspelbaarheid moet toenemen en dat moet bijdragen aan een betere reputatie voor Avri. De kostenreductie is gebaseerd op schone grondstofstromen. De kosten gaan hierbij echter voor de baten uit. In 2023 is het programma afgesloten. Nog lopende projecten zijn opgenomen als acties in het Strategisch Koersplan. 11.4.

Communicatie

Om de doelen van Avri te bereiken, is een nog intensievere samenwerking tussen de verschillende disciplines een voorwaarde. In 2023 is het team communicatie opnieuw vormgegeven met verschillende expertises. Het team wordt nu meer aan de voorkant betrokken bij nieuwe ontwikkelingen, beleidsvoornemens en uitvoeringszaken. Het doel blijft: draagvlak bij inwoners creëren voor onze opgave, om onze doelstellingen voor Rivierenland succesvol te realiseren. Communicatie over uitvoerende taken Er was de basiscommunicatie over de inzameling en de IBOR-taken, naast de jaarlijks terugkerende thema's zoals de Ewaste race, Week van de Afvalhelden en Week van de Circulaire Economie. Daarnaast waren er in 2023 nog een aantal grotere communicatiethema's, zoals de inzameling van incontinentiemateriaal en luiers in vier nieuwe gemeenten, de aankoop van het perceel op bedrijvenpark Medel en de wijzigingen in de papierinzameling. Vooral dat laatste onderwerp riep controverse op en vroeg veel inzet vanuit het team communicatie. Bovendien heeft het team communicatie bijgedragen aan het Strategisch Koersplan en aan het project Schone Grondstoffenaanpak, dat in 2023 van start ging. Online Voor online communicatie geldt dat 2023 is gebruikt ter voorbereiding van grote projecten van 2024: een nieuwe website en de doorontwikkeling van de Avri-app.

Interne communicatie Ook de interne communicatie is in 2023 onder de loep genomen. Daarbij is een visie opgesteld voor 2023 en 2024. In 2023 is de narrow casting (berichtgeving via beeldschermen) vervangen en verbeterd. Daarnaast zijn de voorbereidingen getroffen voor een nieuw intranet, dat in 2024 beschikbaar komt. Ook zijn de eerste stappen gezet voor de her-introductie van personeelsblad Boemerang. In 2023 droeg de interne communicatieadviseur onder meer bij aan projecten als de verbouwing van Meersteeg 15 (gepland 2024), diverse P&O-projecten, integriteit, het medewerkerstevredenheidsonderzoek, de staking in februari en het dossier Bedrijfsafval.

Pagina 35 van 72

11.5.

Inclusiviteit en Social Return On Investment (SROI)

Voor Avri is het doel van inclusiviteit en SROI tweeledig: ten eerste doen mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt werkervaring op, zodat ze kunnen deelnemen aan het arbeidsproces. Ten tweede vervult Avri zijn rol als maatschappelijk verantwoord ondernemer, door inclusiviteit te bevorderen. Dit doen we in nauwe samenwerking met Werkzaak Rivierenland. Wel zien we, als gevolg van de veranderende regelgeving, een terugloop in met name het aantal SW’ers. Bij Avri waren in 2023 de onderstaande aantallen SW- en participatiemedewerkers werkzaam

Neder-Betuwe West-Betuwe Buren Tiel Totaal 11.6.

SW’ers 10 5 12 9 36

P-wetters 4 5 6 7 22

Duurzaam inzetbare medewerkers

In 2023 is een aantal stappen gezet om te werken aan de duurzame inzetbaarheid van medewerkers. Dan gaat het om aspecten als vitaliteit, veiligheid, strategische personeelsplanning en het ontwikkelen van een lerende organisatie. Hieronder een greep wat we in 2023 hebben opgepakt: De opvolging van de uitkomsten van het PMO (periodiek Medisch Onderzoek); Er is een MTO (Medewerkers Tevredenheids Onderzoek) uitgevoerd; De actualisatie van het handboek veiligheid; Er wordt extra ingezet op het begeleiden van verzuim; Diverse interne trainingen in het kader van personeelszorg. 11.7.

ICT

We willen de ICT van Avri minder complex maken. In het kader daarvan hebben wij in 2023 een Europese aanbesteding voor een ERP-systeem uitgezet. Met dat systeem gaan we al onze kernregistraties op één plaats (applicatie) vastleggen en onderhouden. In 2023 hebben we HRM als eerste afdeling omgezet naar deze nieuwe omgeving. In 2024 volgen onder andere Financiën, Contractmanagement en Customer Relationship Management (CRM). In verband met het aflopen van het contract met onze huidige ICT-dienstverlener hebben we ook het technisch beheer van onze ICT-server-, werkplek- en netwerk-infrastructuur opnieuw Europees aanbesteed. In 2024 gaan we over naar een nieuwe ICT-dienstverlener. De nieuwe, toekomstbestendige ICT-omgeving is vooral gericht op het op ieder tijdstip, plaatsonafhankelijk en op ieder apparaat effectief kunnen samenwerken. In 2023 hebben we in het kader van datagestuurd werken onze BI-omgeving (Business Intelligence) qua rapportagemogelijkheden verder uitgebouwd. Onze inzamelwagens zijn met boordcomputers gaan rijden en we zijn ondergrondse containers op vullingsgraad gaan ledigen. 11.8.

Facilitair

In 2023 hebben we enkele kantoren als pilot opgeknapt. Daarna zijn we verdergegaan met een plan om onze sterk verouderde kantooromgeving in zijn geheel te revitaliseren. Deze plannen zijn nu nagenoeg afgerond en kunnen op korte termijn aanbesteed worden. Na het verwezenlijken van deze plannen beschikt Avri over een fijn en modern kantoor voor de medewerkers waar activiteit gerelateerd kan worden (samen)gewerkt. 11.9.

Beveiliging/AVG

In het kader van de bewustwording informatiebeveiliging en AVG hebben ook de nieuwe Avri-medewerkers in 2023 een elearning op dit gebied gevolgd. Gelukkig vonden er in 2023 geen beveiligingsincidenten of datalekken plaats. 11.10.

Beleidsindicatoren

De wet Gemeenschappelijke regelingen schrijft inzicht in de beleidsindicatoren voor. De cijfers in tabel 25 geven inzicht in formatie, bezetting, externe inhuur, overhead en ziekteverzuim en dragen bij aan de vergelijkbaarheid van gemeenten.

Pagina 36 van 72

Formatie en bezetting Formatie (fte) Bezetting

31-12-2023 289,54 275

- man

216

- vrouw

59

Externe inhuur % t.o.v. salariskosten Overhead % Ziekteverzuim % Tabel 25: Beleidsindicatoren 11.11.

21% 13% 8,56%

Rechtmatigheid

Vanaf verslagjaar 2023 dient het Dagelijks Bestuur van Avri een rechtmatigheidsverantwoording op te nemen in de jaarrekening. Hiermee legt het DB verantwoording af over de naleving van de regels voor het financiële reilen en zeilen in de organisatie. Om met een bepaalde mate van zekerheid vast te stellen dat de financiële handelingen hebben plaatsgevonden binnen de kaders van wet- en regelgeving, is Avri getoetst op drie criteria: Voorwaardencriterium Begrotingscriterium Misbruik en oneigenlijk gebruik. Vanwege deze toetsing is de geldende financiële verordening van Avri, als onderdeel van het normenkader, aangevuld met onder anderen de (tolerantie)kaders voor deze criteria. In het Algemeen Bestuur van 14 december 2023 zijn de mutaties op de geldende financiële verordening van Avri vastgesteld. De totale lasten van Avri over het boekjaar zijn € 58.485.000. Met een verantwoordingsgrens van 3,0% over de totale lasten komt dit neer op € 1.754.000. De rapporteringsgrens voor afwijkingen is vastgesteld op 0,05% van de totale lasten, zijnde € 29.000. Voorwaardencriterium Het voorwaardencriterium heeft voor Avri vooral betrekking op de aanbestedingsrechtmatigheid. De controlewerkzaamheden op inkopen en aanbestedingen zijn gericht op het voldoen aan de Europese aanbestedingswetgeving.

Dit betekent dat intern primair is gecontroleerd op inkopen boven de Europese drempel (€ 215.000 bij diensten en leveringen) en dat enkel constateringen op het gebied van Europese aanbestedingswetgeving een effect hebben op het rechtmatigheidsoordeel. Tijdens de interne controle is een interne inkoopanalyse opgesteld over de jaren 2020 t/m 2023. Over het boekjaar 2023 zijn controlewerkzaamheden verricht. De focus ligt hierbij op crediteuren met lasten groter dan € 200.000 in de periode 2020 t/m 2023 en op nieuwe crediteuren in 2023 met lasten groter dan € 50.000. Op basis van onze controle van in totaal 112 aanbestedingsdossiers zijn zeven trajecten geconstateerd die niet voldoen aan de Europese aanbestedingswetgeving en boven de rapporteringsgrens van € 29.000 uitkomen.

Door deze zeven dossiers is in 2023 een aanbestedingsonrechtmatigheid ontstaan van € 549.908. Er zijn inmiddels maatregelen genomen om deze onrechtmatigheden in 2024 te herstellen. Zo zijn bij een aantal trajecten Europese aanbestedingen afgerond en rechtmatige contracten getekend. Bij andere trajecten eindigen de contracten in 2024 waardoor ook de onrechtmatigheid stopt.

Pagina 37 van 72

Binnen Avri wordt het proces rondom de aanbestedingsrechtmatigheid nog verder aangescherpt. Zowel vanuit financiën, inkoop als contractmanagement is continue aandacht geborgd. Als het gaat om het kiezen van de juiste aanbestedingsvorm blijft bewustwording binnen de gehele organisatie van essentieel belang. Inkoop heeft hierbij, aan de voorkant van aanbestedingen, een belangrijke adviserende rol. Begrotingscriterium Avri heeft intern controle verricht op overschrijdingen van de totale lasten, totale baten en investeringen ten opzichte van de bestuursrapportage 2023. De gerealiseerde baten en lasten 2023 wijken bij de vier programma’s Basispakket, Pluspakket, Bedrijfsafval en Algemene baten en lasten af van de bestuursrapportage en leiden tot een saldo van €1.219.000 in het voordeel van Avri. Dit bedrag is toegevoegd aan de reserves.

Op programmaniveau zijn geen ongeautoriseerde overschrijdingen van de baten en lasten geconstateerd. Een toelichting op de verschillen binnen de programma’s wordt in de desbetreffende hoofdstukken van dit jaarverslag (3 t/m 6) gegeven. Ook is vastgesteld dat bij de investeringskredieten geen van de geautoriseerde kredieten overschreden is.

Om onrechtmatigheden binnen het begrotingscriterium te voorkomen heeft Avri binnen haar eigen planning- en controlecyclus meetmomenten gedurende het jaar gecreëerd. In december vóór het boekjaar en oktober van het lopende boekjaar wordt door middel van voortgangsrapportages een prognose afgegeven tot en met het einde van het boekjaar. Beide momenten geven Avri de mogelijkheid om begrotingswijzigingen in te dienen die door het Algemeen Bestuur vastgesteld dienen te worden. Conform de financiële verordening van Avri is vaststelling van de bestuursrapportage voor eind oktober, met daarin een overschrijding van baten en/of lasten, door het Algemeen Bestuur voldoende om een onrechtmatigheid te voorkomen.

Pagina 38 van 72

Misbruik en oneigenlijk gebruik (M&O) Avri heeft in het kader van de Regiodeal Fruitdelta Rivierenland 2020-2023 een subsidie van € 300.000 ontvangen. Eind 2023 is het subsidietraject afgerond en verantwoord. In totaal is door Avri een bedrag van € 254.000 besteed, waarvan € 48.461 in boekjaar 2023. De lasten van Avri zijn binnen de gestelde financiële en inhoudelijke subsidievoorwaarden gebleven. In het boekjaar 2023 is daarom geen sprake van oneigenlijk gebruik van overheidssubsidies. In het M&O-beleid van Avri zijn de risicovolle processen benoemd en zijn per proces beheersmaatregelen vastgelegd. Deze zijn in de processen geïntegreerd (eerste lijn). De werking ervan wordt in het kader van de VIC gecontroleerd en gerapporteerd (tweede lijn). Op basis hiervan wordt geconstateerd dat er in de hele breedte van de organisatie voldoende aandacht is voor dit rechtmatigheidscriterium en dat opzet en werking van de maatregelen passend en toereikend zijn. Uit de controles en bevindingen van interne controle zijn verder geen signalen van misbruik en oneigenlijk gebruik gebleken. Conclusie Op basis van bovenstaande kan vastgesteld worden dat in het boekjaar 2023 een onrechtmatigheid is ontstaan van in totaal € 549.908. De onrechtmatigheid is minder dan 1% van de totale lasten in de jaarrekening 2023. Daarmee blijft het binnen de vastgestelde verantwoordingsgrens van 3%.

De conclusie is dan ook dat door Avri financieel rechtmatig is gehandeld in het boekjaar 2023.

Pagina 39 van 72

12. VERBONDEN PARTIJEN 12.1.

Inleiding

Verbonden partijen zijn rechtspersonen waar Avri een bestuurlijke en een financiële band mee heeft. Dit zijn onder andere vennootschappen (waarvan de aandelen geheel of gedeeltelijk in het bezit zijn van Avri), verenigingen of stichtingen die een publiek belang behartigen. Het kan ook gaan om andere gemeenschappelijke regelingen. Met de bestuurlijke band wordt bedoeld dat Avri één of meer zetels heeft binnen de betreffende partij, of stemrecht. Van een financiële band is sprake als middelen ter beschikking zijn gesteld aan deze partij. 12.2.

Verbonden partijen Avri

Avri Realisatie B.V. Soort verbintenis Gevestigd Openbaar belang Bestuurlijk belang Omvang belang Avri

Taak / doelstelling

Veranderingen in belang gedurende het begrotingsjaar Relatie met programma Deelnemende partijen Financiën Financiële consequenties begrotingsjaar Vermogen en resultaat verbonden partij

Deelneming Geldermalsen Zie taak / doelstelling Aandeelhouder Avri beschikt over 100% van de aandelen met een nominale waarde van € 74.874. Avri Realisatie B.V. is in 1999 opgericht (destijds Avri Ontwikkeling B.V.). Het doel van deze B.V. is om de middelen van Avri maatschappelijk nuttig aan te wenden. Maatschappelijk nuttig betekent onder meer dat overcapaciteit aan aanwezige middelen en ruimte wordt verhuurd aan derden die afval recyclen en duurzame energie produceren. De opbrengsten kunnen ten goede komen van de afvalstoffenheffing. Geen. Programma Basispakket Niet van toepassing

Eigen vermogen Vreemd vermogen Exploitatieresultaat

31 december 2021 € 2.622.000 € 7.700.000 € 532.000

31 december 2022 € 3.535.000 € 7.698.104 € 913.000

Risico's Het financiële risico betreft de deelname in het aandelenkapitaal (€ 75.000). Daarnaast is in de Nota Risicomanagement en Weerstandsvermogen van GR Avri het maatschappelijke risico beschreven, volgend uit de bestuurlijke verantwoordelijkheid van Avri als enig aandeelhouder van deze B.V. Toelichting De huurovereenkomst met de Grondbankcombinatie (GBC) loopt tot 30 juni 2024. In het vierde kwartaal van 2023 zijn onderhandelingen gestart met GBC over het verlengen van de huurovereenkomst met 5 jaar tot 1 januari 2029. Mede hierom wordt in 2024 groot asfaltonderhoud uitgevoerd van de verhuurde vloeistofdichte asfaltvloer. De overeenkomst met Reterra (groen en afval compostering) is verlengd tot 30 juni 2024. In verband met heroriëntatie voor het nog in te richten braakliggende terrein (2 ha) wordt Reterra altijd maximaal met 1 jaar verlengd. Er zijn verschillende ideeën voor het nog in te richten terrein, maar bij het opstellen van deze jaarrekening zijn er geen concrete ontwikkelingen te melden. Enkele initiatieven die met derden worden verkend zijn gft-vergisting/compostering, plasticfabriek (deelstroom pdb), een kleinschalige waterstoffabriek en het plaatsen van batterijen voor stroomopslag. Tussen de afgesloten stortplaats en het motorcrossterrein (MCC) is in 2023 een acculaadplein voor vrachtwagens en zwaar materieel aangelegd.

Deze locatie van WattHub is in september door de koning geopend en is volop in bedrijf. In 2023 is er een dividend uitgekeerd van € 750.000.

Pagina 40 van 72

Avri Solar B.V. Soort verbintenis Gevestigd Openbaar belang Bestuurlijk belang Omvang belang Avri Taak / doelstelling Veranderingen in belang gedurende het begrotingsjaar Relatie met programma Deelnemende partijen Financiën Financiële consequenties begrotingsjaar Vermogen en resultaat verbonden partij

Deelneming Geldermalsen Zie taak/doelstelling Aandeelhouder. Avri Realisatie B.V. is de oprichtster van Avri Solar B.V. en enig aandeelhouder van deze vennootschap. Avri Solar B.V. kent een zelfstandige jaarrekening die geconsolideerd wordt met de jaarrekening van Avri Realisatie B.V. Avri Solar B.V. is in 2014 opgericht ten behoeve van de realisatie en mogelijk de exploitatie van een solarpark op de afgewerkte stortplaats van Avri. Geen. Programma Basispakket Niet van toepassing Avri Solar B.V. heeft geen personeelsleden in dienst.

Eigen vermogen Vreemd vermogen Exploitatieresultaat

31 december 2021 € 1.075.000 € 8.087.000 € 512.000

31 december 2022 € 1.946.000 € 8.035.000 € 871.000

Risico's Het risico betreft de deelname in het aandelenkapitaal van Avri Realisatie B.V. Daarnaast is in de Nota Risicomanagement en Weerstandsvermogen van GR Avri het maatschappelijke risico beschreven, dat volgt uit de bestuurlijke verantwoordelijkheid. Toelichting Avri Solar B.V. is in 2014 opgericht ten behoeve van de realisatie en exploitatie van een solarpark op de afgewerkte stortplaats van Avri. Dit zonnepark is begin 2018 gerealiseerd en sindsdien in gebruik. Avri Realisatie B.V. is de oprichtster van de Solar B.V. en enig aandeelhouder van deze vennootschap. Avri Realisatie B.V. fungeert ook als bestuur en AvA voor Avri Solar B.V. Avri Solar B.V. kent een zelfstandige jaarrekening die geconsolideerd wordt met de jaarrekening van Avri Realisatie B.V. Vooral door de hoge stroomopbrengsten in 2022 van Solar B.V. heeft Realisatie B.V. in 2023 een dividend uitgekeerd van € 750.000 aan de GR-Avri. In 2023 waren de prijzen weer op gelijk niveau als in 2021, de periode voor de energiecrisis. Begin 2023 is op verzoek van Liander met hen een congestiemanagement contract afgesloten. Bij congestiemanagement worden grootzakelijke klanten gevraagd om bij dreigende overbelasting de transportvraag tijdelijk aan te passen, tegen een financiële vergoeding. Hierdoor blijft het elektriciteitsnet betrouwbaar en veilig.

Eind 2023 is een PPA (Power Purchase Agreement = stroomafnameovereenkomst) met Essent afgesloten. In 2023 (en nog steeds) is intensief overlegd met Betuwewind over de kansen en bedreigingen om van onze aparte aansluitingen en kabels één gezamenlijke netaansluiting te maken. Mede door Liander en Tennet vraagt dit meer tijd. Belastingsamenwerking Rivierenland (BSR) Soort verbintenis Gemeenschappelijke regeling Gevestigd Tiel Deze gemeenschappelijke regeling verzorgt de heffing en invordering van waterschapsbelastingen, afvalstoffenheffing en gemeentelijke belastingen. Openbaar belang Tevens verzorgt BSR de uitvoering van de Wet onroerende zaken en het beheer en de uitvoering van vastgoedinformatie. Deelnemer in de gemeenschappelijke regeling, vertegenwoordiging met één lid in het Bestuurlijk belang AB BSR. Het totaal aantal stemmen van de deelnemers betreft 13. Avri heeft één stem in het Omvang belang Avri Algemeen Bestuur. Voor burgers, bedrijven en instanties heeft de samenwerking als voordeel dat ze één aanslagbiljet ontvangen en één organisatie als aanspreekpunt hebben. Door Taak / doelstelling schaalvergroting en samenwerking kan BSR de belastingtaak effectiever en efficiënter uitvoeren. Veranderingen in belang gedurende het Geen. begrotingsjaar Relatie met programma Programma Basispakket

Pagina 41 van 72

Deelnemende partijen Financiën Financiële consequenties begrotingsjaar Vermogen en resultaat verbonden partij

BSR is een samenwerkingsverband op het gebied van belastingen van Waterschap Rivierenland, Avri en de gemeenten Culemborg, Maasdriel, Montfoort, West Betuwe, Tiel, West Maas en Waal, Wijk bij Duurstede en IJsselstein. De financiële bijdrage aan BSR bedraagt volgens de meerjarenraming die is opgenomen in de begroting 2024 van BSR € 728.000 voor 2025. 31 december 2021 31 december 2022 Bestemmingsreserves € 385.000 € 397.000 Voorzieningen € 471.000 € 629.000 Overige passiva € 7.640.000 € 8.495.000 Exploitatieresultaat € 46.000 € 12.000

Risico's Niet van toepassing Toelichting Sinds 2008 worden de aanslagen afvalstoffenheffing voor Avri opgelegd en geïnd door de BSR. Wettelijke en marktontwikkelingen zorgen voor kostenstijgingen binnen de bedrijfsvoering. De stijging is met name het gevolg van stijgende personeelskosten door cao-indexeringen, functiewaardering en uitbreiding van de formatie in de bedrijfsvoering van BSR. Daarnaast stijgen de onderhouds- en licentiekosten van de software vanwege wettelijke ontwikkelingen (o.a. landelijke voorziening WOZ, BAG) en prijsindexeringen. Ook wordt er geïnvesteerd in standaardisatie. Door een nieuwe kostentoedeling in 2021 van BSR stijgt onze reguliere bijdrage in 3 jaar tijd met € 200.000. Dit gebeurt structureel in stappen van € 65.000 per jaar, bovenop de eerdergenoemde kostenstijgingen. Coöperatie Circulair Textiel Rivierenland U.A. (Cirtex) Soort verbintenis Deelneming Gevestigd Tiel Openbaar belang Zie taak / doelstelling Bestuurlijk belang Deelnemer Avri is, samen met stichting 2Switch en Werkzaak Rivierenland deelnemer in de Omvang belang Avri Coöperatie Circulair Textiel Rivierenland U.A. (Cirtex). Het voor en met haar leden opzetten en exploiteren van een (circulair) textielsorteercentrum, waarbij het ingezamelde textiel wordt gesorteerd, bewerkt en Taak / doelstelling verkocht in hoofdzakelijk de regio Rivierenland.

Daarnaast levert Cirtex een bijdrage aan de maatschappelijke ondersteuning van onder meer mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Veranderingen in belang gedurende het Geen begrotingsjaar Relatie met programma Programma Basispakket Deelnemende partijen 2Switch, Werkzaak Financiën Financiële consequenties Avri heeft in 2023 een lening verstrekt van € 350.000 voor de financiering van de begrotingsjaar inrichting van het sorteercentrum. 31 december 2021 31 december 2022 Eigen vermogen €0 €0 Vermogen en resultaat verbonden partij Vreemd vermogen €0 €0 Exploitatieresultaat €0 €0 Risico's Het financiële risico betreft de verstrekte lening (€ 350.000). Werkzaak borgt tot de dekking/garantstelling tot maximaal € 240.000 van het eventuele exploitatietekort, gedurende de 4-jarige pilotperiode. Toelichting De in januari 2022 gestarte pilot met als streven het sluiten van de regionale textielketen wordt voortgezet in de vorm van een coöperatie. Het circulair textielcentrum Cirtex draagt op verschillende manieren bij aan duurzaamheid en aan een regio waar iedereen telt en mee kan doen. Cirtex geeft oud textiel een tweede leven, zorgt voor het hergebruik van kostbare grondstoffen binnen de regio en mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt krijgen een kans om mee te doen in de maatschappij met een leuke en nuttige baan. Op 9 december 2022 is de akte van oprichting formeel ondertekend.

Daarmee is Cirtex per 1 januari 2023 officieel opgericht. Om die reden is er geen jaarrekening over 2022 opgemaakt.

Pagina 42 van 72

JAARREKENING

Pagina 43 van 72

13. OVERZICHT BATEN EN LASTEN 13.1.

Inleiding

Tabel 26 toont het totaaloverzicht van de baten en lasten van de programma's. BegrotingsJaarrekening wijziging Berap 2023 2023 2023

Begroting 2023

BATEN EN LASTEN (BEDRAGEN * € 1.000)

Verschil

Voordeel Jaarrekening /nadeel 2022

Lasten N

35.710

N

15.540

N

2.472

22

-790 -1.065 -47 78

V

-252

56.661

58.485

-1.824

N

53.470

36.087

36.606

37.396

35.710

17.048

18.026

V

15.704

2.277

2.423

2.329

2.647

V

2.723

0

0

0

957

790 978 318 957

V

16.018

53.536

54.528

55.983

59.026

3.043

V

Saldo baten en lasten

-232

-357

-678

541

1.219

667

Mutatie reserves

232

357

678

-541

Totaal vermogensmutaties Totaal

232 0

357 0

678 0

-541 0

-1.219 -1.219 0

-667 0

Programma Basispakket

36.136

36.483

37.002

37.792

Programma Pluspakket

15.519

16.182

17.212

18.277

Programma Bedrijfsafval

2.113

2.220

2.347

2.394

0

0

100

53.768

54.885

Programma Basispakket

35.740

Programma Pluspakket

15.519

Programma Bedrijfsafval

Algemene Dekkingsmiddelen

Totaal lasten Baten

Algemene Dekkingsmiddelen

Totaal baten

V 54.137

-667

Tabel 26: Totaaloverzicht baten en lasten In het boekjaar 2023 vertoont de totale mutatie in reserves een afwijking ten opzichte van de bestuursrapportage. De werkelijke mutatie bedraagt een voordeel van € 541.000, terwijl in de bestuursrapportage sprake was van een nadeel van € 678.000. Deze afwijking resulteert in een positief verschil van € 1,219 miljoen. 13.2.

Incidentele baten en lasten

In lijn met de BBV-notitie 'Incidentele en structurele baten en lasten' worden in de jaarrekening de grootste incidentele baten en lasten per programma uitgewerkt. De inzet van reserves en voorzieningen (incidentele middelen) zijn uitgewerkt in de toelichting op de balans. Incidentele baten en lasten

Incidentele baten Incidentele lasten

Rekeningresultaat

541

Dividend Realisatie B.V.

750

Renteresultaat

206

Reserve bedrijfsaval

396

Overheveling reserve incontinentie

112

Teruggave aanslag extra gft

140

Voorziening basispakket

849

Exploitatie bedrijfsafval

253

Incidentele baten & lasten

1.605

Incidenteel resultaat Structureel resultaat

1.101

504 37

Tabel 27: Incidentele baten en lasten 2023 Dividend Realisatie B.V. (voordeel € 750.000): Inkomsten gegenereerd door de realisatie van dividend van Avri Realisatie B.V. Het betreft een eenmalige opbrengst. Renteresultaat (voordeel € 206.000):

Pagina 44 van 72

Het renteresultaat van € 206.000 betreft inkomsten uit rente-inkomsten. Deze inkomsten worden beschouwd als incidenteel, omdat ze niet regelmatig voorkomen en niet behoren tot de kernactiviteiten van de onderneming. Ze representeren uitzonderlijke financiële gebeurtenissen die tijdelijk van invloed zijn op het totale resultaat. Reserve Bedrijfsafval t.b.v. Basispakket Incidenteel is de reserve Bedrijfsafval ingezet ten behoeve van het Basispakket. Dit heeft bij het vastgestelde tarief van de afvalstoffenheffing een positief effect op de voorziening Basispakket. Resultaat en structureel resultaat: Door het rekeningresultaat te verminderen met de incidentele baten en lasten resulteert een minimaal voordeel van € 37.000 als structureel resultaat. 13.3.

Wet normering topinkomens

Onbezoldigde topfunctionarissen De Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT) schrijft voor dat voor topfunctionarissen in de zin van de WNT, de bezoldigingsgegevens openbaar worden gemaakt in de jaarrekening. In tabel 28 zijn de bestuurders van Avri benoemd. Wet Normering Topinkomens (WNT) Gemeente

Naam

Culemborg D. Bijvoet Buren J.P. Neven Neder-Betuwe S.H.R. van Someren West Betuwe J.W. van Vrouwerff Tiel R. Dijkstra Zaltbommel C.A.H. Zondag West Maas en Waal F.J.J. van Gelder West Maas en Waal V. van Neerbos West Maas en Waal E.J. Slootweg Maasdriel E.H.C. van Hoften Maasdriel T. Nettenbreijers

Functie

Bezoldiging

januari 2023 t/m december 2023

Onbezoldigd

AB-lid (Voorz.) + DB lid (Voorz.)

januari 2023 t/m december 2023

Onbezoldigd

AB-lid

januari 2023 t/m december 2023

Onbezoldigd

AB-lid + DB lid

januari 2023 t/m december 2023

Onbezoldigd

AB-lid

januari 2023 t/m december 2023

Onbezoldigd

AB-lid

januari 2023 t/m december 2023

Onbezoldigd

AB-lid + DB lid AB-lid als plaatsvervanger F.J.J. van Gelder

januari 2023 t/m december 2023

Onbezoldigd

augustus 2023 t/m december 2023

Onbezoldigd

AB-lid

december 2023

Onbezoldigd

AB-lid

Januari 2023 t/m mei 2023

Onbezoldigd

AB-lid

oktober 2023 t/m december 2023

Onbezoldigd

Tabel 28: WNT: functionarissen zonder dienstbetrekking

Pagina 45 van 72

Periode AB-lid

Bezoldigde topfunctionarissen In tabel 29 is de bezoldiging over 2023 opgenomen, gelet op de WNT-voorschriften. De totale bezoldiging van de directeur in 2023 bedraagt € 186.297. De totale bezoldiging blijft binnen het individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum. 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling Gegevens 2023 bedragen x € 1 Naam: Functiegegevens: Aanvang en einde functievervulling in 2022:

W. Brouwer Directeur [01-01] - [31-12]

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte):

1,0

Dienstbetrekking?

Ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoeding

€ 163.922

Beloningen betaalbaar op termijn

€ 22.375

Sub totaal

€ 186.297

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

€ 223.000

-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag

€0

Bezoldiging

€ 186.297

Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan

€ 0, n.v.t.

Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

N.v.t.

Gegevens 2022 bedragen x € 1 Naam: Functiegegevens: Aanvang en einde functievervulling in 2021:

W. Brouwer Directeur [01-01] - [31-12]

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte):

1,0

Dienstbetrekking?

Ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoeding

€ 142.024

Beloningen betaalbaar op termijn

€ 22.368

Sub totaal

€ 164.392

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

€ 216.000

Bezoldiging

€ 164.392

Tabel 29: WNT: bezoldiging functionarissen met en zonder dienstbetrekking vanaf 13e maand functievervulling

Pagina 46 van 72

14. BALANS PER 31 DECEMBER 2023 EN TOELICHTING Onderstaand is de balans per 31 december 2023 uitgewerkt. De ontwikkeling van activa en passiva is afgezet tegen de balans per 31 december 2022. De ontwikkeling van de saldi tussen begin- en eindbalans 2023 wordt in de navolgende paragrafen toegelicht. Balans GR Avri Bedragen x € 1.000

-2 31-12-23

31-12-22

37.882

30.033

425

75

78

64

Vorderingen op openbare lichamen

7.545

3.125

Overige vorderingen Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar

3.657

7.119

2.115

3.883

279

278

Overlopende activa

2.740

2.507

Totaal activa

54.721

47.084

Vaste activa Materiele vaste activa Investeringen met een economisch nut Financiële vaste activa Kapitaalvertrekkingen aan deelnemingen Vlottende activa Voorraden Voorraad strooizout Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar

Liquide middelen Bank Overlopende activa

Compensabele verliezen:

Vaste passiva Eigen vermogen Algemene Bedrijfsreserve

1.784

849

Reserve bedrijfsafval

545

688

Reserve pluspakket

17

268

Reserve ontvlechtingskosten Neerijnen

0

Resultaat boekjaar

0

1

6.595

6.315

35.071

29.205

Voorzieningen Voorzieningen Vaste schulden langer dan één jaar Leningen van binnenlandse banken Vlottende passiva Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Schulden aan openbare lichamen

2.286

2.218

Kasgeldleningen

0

0

Banksaldi

0

0

6.678

7.175

Overlopende passiva

1.745

365

Totaal passiva

54.721

47.084

Overige schulden Overlopende passiva

Tabel 30: Balans Avri per 31 december 2023

Pagina 47 van 72

14.1.

Algemene Grondslagen jaarrekening

Algemene Grondslagen De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV). De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen als zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn. Activabeleid De Nota Activabeleid 2018 is door het Algemeen Bestuur Avri in december 2018 vastgesteld. De nota is primair bedoeld als instrument voor de kaderstellende rol van het Algemeen Bestuur. Waarderingsgrondslagen Onder investeringen worden verstaan: uitgaven ter verwerving van een goed of ter bereiking van een doel waaraan een nuttigheid kan worden toegekend die langer duurt dan een jaar. Investeringen worden verantwoord op de balans onder de post vaste activa. Onder de vaste activa worden conform het BBV de volgende vaste activa onderscheiden: - Materiële vaste activa; - Financiële vaste activa. Activa worden gewaardeerd op basis van de verkrijgings- of vervaardigingprijs. De verkrijgingprijs omvat de inkoopprijs en de bijkomende kosten.

De vervaardigingprijs omvat de aanschaffingskosten van de gebruikte grond- en hulpstoffen en de overige kosten die rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend. Van vervaardiging is in deze, en in voorgaande jaarstukken geen sprake. Materiële vaste activa Er worden twee soorten materiële vaste activa onderscheiden (BBV artikel 35), te weten: - Investeringen met een economisch nut (vergelijkbaar met het bedrijfsleven, waarbij het meerjarig economisch nut meeweegt in de activeringsgronden); - Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut. Investeringen met een economisch nut zijn alle investeringen die bijdragen aan de mogelijkheid middelen te verwerven en/of die verhandelbaar zijn. Dit betekent onder andere dat alle gebouwen een economisch nut hebben. In het BBV is opgenomen dat activa met een meerjarig economisch nut geactiveerd moeten worden. Daarnaast mag er op deze investeringen niet resultaatafhankelijk (extra) worden afgeschreven. Met andere woorden: activa met een meerjarig economisch nut moeten eenduidig worden geactiveerd en vervolgens moet er op consistente wijze worden afgeschreven. Alle materiële vaste activa worden geactiveerd. In voorliggende jaarrekening zijn alleen investeringen met een economisch nut van toepassing en geactiveerd. Indien van toepassing worden duurzame waardeverminderingen, overeenkomstig art.

65 BBV, in mindering gebracht op de waarde van de materiële vaste activa. Afschrijvingstermijnen De afschrijvingen vinden voor iedere categorie activa enkel lineair plaats op basis van de volgende afschrijvingstermijnen: Gronden geen afschrijvingen Bedrijfsgebouwen tussen de 15 en 25 jaar Vervoermiddelen tussen de 5 en 12 jaar Machines, apparaten, installaties tussen de 5 en 25 jaar Overige materiële vaste activa tussen de 3 en 15 jaar Financiële vaste activa De financiële vaste activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgingprijs. Indien de waarde van het aandelenkapitaal daalt onder de verkrijgingsprijs dan vindt afwaardering plaats. Vlottende activa Onder vlottende activa zijn opgenomen: - Vorderingen; - Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar; - Overlopende activa; - Liquide middelen. Vorderingen en overlopende activa De vorderingen en overlopende activa zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde. In de gevallen waarin de invordering niet mogelijk blijkt te zijn, wordt tot afboeking wegens oninbaarheid overgegaan. De voorziening dubieuze debiteuren is ter dekking van het risico dat openstaande vorderingen op de balansdatum oninbaar blijken te zijn.

Pagina 48 van 72

Liquide middelen De liquide middelen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde. Voorraden De voorraden worden gewaardeerd tegen de marktwaarde, wanneer deze lager is dan de verkrijgingsprijs. Passiva De voorzieningen, de vaste schulden, de vlottende schulden en de overlopende passiva zijn eveneens opgenomen tegen nominale waarde. 14.2.

Toelichting op de balansposten - Vaste activa

Investeringen met een economisch nut In tabel 30 is het verloop over 2023 van de materiële vaste activa uiteengezet. Materiële vaste activa b edragen x € 1.000

Gronden en terreinen

VervoersGebouwen middelen

Machines en installaties

Overige MVA

Totaal

Boekwaarde 31-12-2022

3.431

7.376

5.558

546

13.121

30.032

+ Investeringen

8.005

77

2.615

35

1.187

11.919

- Desinvesteringen

0

0

0

0

0

0

- Afschrijvingen

0

-450

-1.168

-74

-2.378

-4.070

- Afschrijvingen Desinvesteringen

0

0

0

0

0

0

11.436

7.003

7.005

507

11.930

37.881

Boekwaarde 31-12-2023

Tabel 30: Waardeverloop materiële vaste activa De investeringen betreffen voornamelijk investeringen in gronden (activering grond Medel), en de aankoop van minicontainers, brengvoorzieningen en vervoermiddelen. De afschrijvingen volgen uit het beleidskader Nota Activabeleid. Kapitaalverstrekking aan deelnemingen Kapitaalverstrekking aan deelnemingen Bedragen x € 1.000

31-12-2023

31-12-2022

Avri Realisatie BV

75

75

Lening U/G Cirtex

350

0

Totaal

425

75

Tabel 31: Kapitaalverstrekking aan deelnemingen Avri Realisatie B.V. De deelneming Avri Realisatie B.V. betreft een 100% kapitaalbelang en is gewaardeerd voor € 74.874. De vennootschap is in 1999 opgericht met als doel om nieuwe - veelal commerciële - activiteiten te ontwikkelen op Grondstoffenpark Rivierenland en hiermee vermogensopbouw te genereren. Dit buiten de eigen risicosfeer van Avri. Het eigen vermogen van Avri Realisatie B.V. bedroeg op 31 december 2022 € 3.535.380. Avri Realisatie B.V. heeft een kapitaalbelang van 100% in Avri Solar B.V., een dochtervennootschap die in 2014 is opgericht ten behoeve van de realisatie en exploitatie van een solarpark op de afgewerkte stortplaats van Avri. Lening U/G Cirtex Dit jaar is een 10-jarige lening verstrekt aan Cirtex, een verbonden partij van Avri.

Pagina 49 van 72

14.3.

Toelichting op de balansposten - Vlottende activa

Voorraad strooizout Voorraad Bedragen x € 1.000

31-12-2023

31-12-2022

Strooizout

78

64

Totaal

78

64

Tabel 32: Voorraad strooizout Op 31-12-2023 was 1.230 ton strooizout in voorraad; deze is gewaardeerd tegen de huidige marktwaarde van € 63,75 per ton. Het strooizout wordt gebruikt voor de uitvoering van de gladheidbestrijding voor de IBOR-gemeenten. Vorderingen op openbare lichamen Vordering op openbare lichamen Bedragen x € 1.000

31-12-2023

31-12-2022

550

510

Belastingdienst

2.459

829

Vorderingen gemeenten

1.819

950

Overige

2.717

836

Totaal

7.545

3.125

BSR

Tabel 33: Vorderingen openbare lichamen BSR betaalt 0,5% van de van inwoners ontvangen afvalstoffenheffing uit, nadat de belastinginning over een heffingsjaar volledig door hen is afgewikkeld. De heffingsjaren 2020 tot en met 2023 zijn op 31 december 2023 nog niet afgewikkeld. Daarom betaalt BSR het bedrag nog niet aan Avri, maar wordt het achtergehouden om voldoende liquide te zijn. Avri heeft daardoor een vordering op BSR. De vordering op de Belastingdienst per 31-12-2023 bestaat voornamelijk uit de terugvordering van omzetbelasting. De vordering op de gemeenten bestaat hoofdzakelijk uit de afrekeningen van meerwerkopdrachten, beheer openbare ruimtetaken en handhavingstaken over 2023. In de post ‘Overige’ zijn de te ontvangen loonsubsidies over 2023 opgenomen, de nog te ontvangen afrekening van het Basispakket, en de nog te ontvangen rente van Cirtex.

Pagina 50 van 72

Overige vorderingen Overige vorderingen b edragen x € 1.000

31-12-2023

31-12-2022

750

1.449

2.101

4.454

Voorui tbetaa l de bedra gen en overi ge vorderi ngen

952

1.568

Nog te ontva ngen va n credi teuren

577

340

-715

-608

-8

-84

3.657

7.119

Vorderingen op derden Debi teuren Debi teuren a fva l s toffenheffi ng

Voorziening dubieuze debiteuren Afva l s toffenheffi ng Bedri jfs a fva l Totaal

Tabel 34: Overige vorderingen De post 'Debiteuren afvalstoffenheffing' bestaat voor het grootste deel uit de geraamde opbrengst van containerledigingen en aanbiedingen restafval in 2023. Inwoners betalen na afloop van het heffingsjaar het variabele deel van de afvalstoffenheffing op basis van de registraties. De post 'Vooruitbetaalde bedragen en overige vorderingen' bestaat voor € 128.000 uit een bankgarantie, voor € 15.000 uit overige vorderingen en voor € 809.000 uit vooruitbetaalde aanslagen nazorgfonds. Onder de post ‘Nog te ontvangen van crediteuren’ is ook opgenomen de vordering op onze verwerkers, ten aanzien van afgevoerde grondstoffen. De stijging van de ‘Voorziening dubieuze debiteuren afvalstoffenheffing’ is gebaseerd op de ervaringscijfers en openstaande saldi over oude heffingsjaren. De cijfers zijn gebaseerd op de (concept) financiële verantwoording van BSR. Toelichting vooruitbetaalde aanslagen provincie Bedragen x € 1.000

31-12-2023

31-12-2022

Totale waarde fonds (provincie)

8.534

7.060

Nettowaarde verplichting (contant)

7.725

5.806

809

1.254

Saldo vooruitbetaald

Tabel 34a: vooruitbetaalde aanslagen provincie Toelichting systematiek verwerking stortplaats In Nederland is het verplicht een stortplaats die niet meer in exploitatie is – en voorzien van de definitieve eindafwerking – over te dragen aan een provinciale nazorgorganisatie. In geval van Avri is dat de provincie Gelderland. De exploitant (Avri) betaalt voor de overdracht een geldbedrag aan het nazorgfonds voor de eeuwigdurende nazorg. Het geldbedrag (doelvermogen) moet voldoende zijn om de jaarlijkse kosten, periodieke vervangingen en risico’s te dekken. Het benodigde doelvermogen is de netto contante waarde van de toekomstige kosten bij aanvang van de nazorg en wordt door het provinciale nazorgfonds zelf berekend met een landelijk gevalideerd rekenmodel. Het doelvermogen wordt door het nazorgfonds opgebouwd. Tot het moment van overdracht is het fonds afhankelijk van o.a. de inleg door Avri, het beleggingsrendement van het nazorgfonds, veranderingen in rekenrente en inflatie. Ook veranderende inzichten in het beheer van de locatie en de levensduur van bodembeschermende voorzieningen hebben invloed. Het nazorgfonds bepaalt enkel via een goedgekeurd nazorgplan het doelvermogen. Avri actualiseert het nazorgplan en raamt daarom zelf het doelvermogen via het concept nazorgplan. Avri doet dit bedachtzaam en wil niet ver afwijken van de provinciale standpunten.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14208218/1