CConstaterende datMaasdriel
Koppel je AI →
Document · PDF

22000272 Bijlage 12 Verkeersstromenonderzoek

Gemeenteraad 30 mei 2024, gemeente MaasdrielBij agendapunt: Vaststellen bestemmingsplan Appelgaerde Rossum Noord 20245.525 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

VERKEERSONDERZOEK BESTEMMINGSPLAN APPELGAERDE ROSSUM RUBENS ONTWIKKELING B.V.

Colofon Opdrachtgever:

Rubens Ontwikkeling B.V.

Projectnummer: Status:

2023PIT01 Definitief

Opgesteld door: Gecontroleerd door:

G. Braam R. van der Geld

Bestandsnaam:

80-2023PIT01-RD03

Veghel, 20 november 2023

INHOUDSOPGAVE 1

INLEIDING

1

1.1 1.2

Aanleiding Leeswijzer

1 1

2

HET ONDERZOEK

2

2.1 2.2 2.3

Onderzoeksvragen Onderzoeksmethodieken Beschrijving plangebied

2 2 2

3

ONDERZOEKSRESULTATEN EN VERKEERSGENERATIE

4

3.1 3.2 3.3

Mechanische verkeerstellingen Verkeersgeneratie Verdeling van het verkeer

4 5 6

4

CONCLUSIE EN ADVIES

8

4.1 4.2 4.3

Conclusie verkeersonderzoek Beoordeling beheersmaatregelen Advies

8 8 10

BIJLAGE I:

RESULTATEN MECHANISCHE VERKEERSTELLINGEN

BIJLAGE II:

TOEKOMSTIGE VERKEERSINTENSITEITEN SCENARIO 1

BIJLAGE II:

TOEKOMSTIGE VERKEERSINTENSITEITEN SCENARIO 2

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

1

INLEIDING

1.1 Aanleiding Tussen de H.C. de Jonghweg en de Hogeweg in Rossum is Rubens Ontwikkeling B.V. voornemens 120 woningen te bouwen. Het bestemmingsplan voor deze ontwikkeling heeft ter inzage gelegen en daarop zijn reacties binnengekomen. Om deze reacties te beantwoorden en te beoordelen of de omliggende wegen de toename van het verkeer als gevolg van de nieuwe woningen verkeersveilig kunnen verwerken moet de huidige en toekomstige verkeerssituatie in beeld worden gebracht. Vandaar dat Buiten-Ruimte door Rubens Ontwikkeling B.V. is gevraagd een verkeersonderzoek uit te voeren. In deze rapportage leest u de resultaten van het verkeersonderzoek.

Figuur 1: Het bouwplan Appelgaerde.

1.2 Leeswijzer In hoofdstuk 2 staan de onderzoeksvragen, gebruikte onderzoeksmethodieken en het toekomstige plan beschreven. De onderzoeksresultaten en een berekening van de verkeersgeneratie staan in hoofdstuk 3 en in hoofdstuk 4 leest u de conclusie en het advies.

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

1

2

HET ONDERZOEK

2.1 Onderzoeksvragen Om inzicht te krijgen in de huidige verkeerssituatie op de omliggende wegen en te bepalen of deze wegen de toename van het verkeer verkeersveilig kunnen verwerken, wordt in deze rapportage antwoord gegeven op de onderstaande onderzoeksvragen.

Hoofdvraag: Kunnen de omliggende wegen de toename van het verkeer van het bouwplan Appelgaerde verkeersveilig verwerken?

Deelvragen: -

Wat zijn de huidige verkeersintensiteiten per etmaal op de wegen H.C. de Jonghweg, Hogeweg en de Wetering? Wat is de samenstelling van dit verkeer en hoe hard rijdt dit verkeer? Hoeveel verkeersbewegingen genereert het bouwplan Appelgaerde per etmaal? Hoe wordt het verkeer in de toekomstige situatie verdeeld over de omliggende wegen?

2.2 Onderzoeksmethodieken Voor het beantwoorden van de onderzoeksvragen zijn de huidige verkeersintensiteiten inzichtelijk gemaakt met mechanische verkeerstellingen, is de verkeersgeneratie van het bouwplan Appelgaerde berekend en is de inrichting van de omliggende wegen getoetst aan de richtlijnen in de landelijke verkeersveiligheidsvisie Duurzaam Veilig en het bermschadecriterium van het CROW. Uitgangspunten: Voor de verkeersgeneratie zijn de maximale kencijfers uit de Nota parkeernormen van de gemeente Maasdriel in de categorie ‘niet stedelijk’ en ‘rest bebouwde kom’ gehanteerd. Voor het berekenen van de verkeersgeneratie van het bouwplan is de woningverdeling zoals opgenomen in het bestemmingsplan Rossum ‘Noord 2022 Appelgaerde aangehouden’ (30% sociale huurwoningen, 19% rijwoningen, 13% hoekwoningen, 20% twee-onder-een-kap woningen en 18% vrijstaande woningen). 2.3 Beschrijving plangebied In het plangebied worden 120 woningen gebouwd. Dit zijn 12 sociale koopwoningen, 24 sociale beneden-boven woningen, 23 rijwoningen, 16 hoekwoningen, 24 twee-onder-een-kap woningen en 14 vrijstaande woningen. Daarnaast zijn er in het bouwplan 7 vrije kavels en twee ontsluitingswegen ingetekend. Een aan de noordzijde van het plangebied aan de H.C. de Jonghweg en een aan de zuidzijde van het plangebied aan de Hogeweg. Beide ontsluitingen liggen binnen de bebouwde kom van Rossum.

Wegbeeld omliggende wegen De H.C. de Jonghweg is een erftoegangsweg en bestaat uit elementenverharding. Parallel aan de rijbaan liggen vrijliggende fietspaden van asfalt. De rijbaan is 6,00 meter breed en de maximaal toegestane snelheid binnen de bebouwde kom is 50 km/h en buiten de bebouwde kom 60 km/h.

Figuur 2: Ligging woonwijk Appelgaerde

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

2

De Hogeweg (bibeko)1 is een erftoegangsweg binnen de bebouwde kom. De rijbaan bestaat uit elementenverharding en ter hoogte van de toekomstige ontsluiting naar het bouwplan ligt over een beperkte lengte geen trottoir. De rijbaan van dit gedeelte van de Hogeweg is 5,10 meter breed en de maximaal toegestane snelheid is 50 km/h. De Hogeweg (bubeko)2 is een erftoegangsweg buiten de bebouwde kom. De rijbaan bestaat uit asfalt met aan beide zijden grasbetontegels met een opsluitband. De rijbaan is inclusief de grasbetontegels en opsluitbanden 4,10 meter breed en de maximaal toegestane snelheid is 60 km/h. De Wetering is een erftoegangsweg binnen de bebouwde kom en bestaat uit elementverharding. Aan één zijde van de rijbaan ligt een trottoir en aan de andere zijde van de rijbaan liggen haakse parkeervakken uitgevoerd in grasbetonstenen. De rijbaan is 5,50 meter breed en de maximaal toegestane snelheid is 50 km/h. H.C. de Jonghweg

Hogeweg (bibeko)

Hogeweg (bubeko)

De Wetering

Figuur 3: Foto’s wegen rondom het bouwplan.

1 2

bibeko = binnen de bebouwde kom. bubeko = buiten de bebouwde kom.

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

3

3

ONDERZOEKSRESULTATEN EN VERKEERSGENERATIE

3.1 Mechanische verkeerstellingen Voor het inzichtelijk maken van de verkeerintensiteiten op de omliggende wegen van het bouwplan zijn op 4 locaties mechanische verkeerstellers geplaatst. Deze verkeerstellers hebben van donderdag 2 maart t/m woensdag 15 maart 2023 het passerende verkeer geregistreerd. In deze paragraaf wordt antwoord gegeven op de volgende deelvraag: -

Wat zijn de huidige verkeersintensiteiten per etmaal op de wegen H.C. de Jonghweg, Hogeweg en de Wetering? Wat is de samenstelling van dit verkeer en hoe hard rijdt dit verkeer?

Figuur 4: Locaties mechanische verkeerstellingen.

In tabel 1 staan de resultaten van de mechanische verkeertellingen. De aantallen zijn uitgedrukt in etmaal intensiteiten tijdens een gemiddelde werkdag (maandag t/m vrijdag). In de laatste kolom staat de V85. Dit is de maximale snelheid die door 85% van het geregistreerde gemotoriseerd wordt gereden.

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

4

Resultaten mechanische verkeerstellingen Locatie nr. 1

Straatnaam

Richting Noord Zuid West Oost West Oost West Oost

Wetering

2

Hogeweg (bubeko)

3

Hogeweg (bibeko)

4

H.C. de Jonghweg

Snelheidsregime 50 60 50 60

Werkdag 120 220 100 245 525 280 235 515 280 735 1.495 760

Snelheid V85 37 60 46 65

Tabel 1: Resultaten mechanische verkeerstellingen.

Een gedetailleerd overzicht van de resultaten van de mechanische verkeerstellingen staat in bijlage I van deze rapportage. Het is de verwachting dat het bouwplan een bouwperiode van ongeveer 10 jaar heeft. Vandaar dat de gemeten intensiteiten op de omliggende wegen tot het jaar 2035 zijn vermeerderd met de gemiddelde autonome groei. Deze is op basis van het verkeersmodel en de verkeerscijfers van alle in- en uitgaande wegen3 van Rossum in de periode 2021 – 2035 gemiddeld 0,46% per jaar. In tabel 2 staan de berekende intensiteiten voor het jaar 2035. Verkeersintensiteiten 2035 Locatie nr. 1

Straatnaam Wetering

2

Hogeweg (bubeko)

3

Hogeweg (bibeko)

4

H.C. de Jonghweg

Richting Noord Zuid West Oost West Oost West Oost

Snelheidsregime 50 60 50 60

Werkdag 127 233 106 259 555 296 249 545 296 777 1.581 804

Snelheid V85 37 60 46 65

Tabel 2: Berekende verkeersintensiteiten jaar 2035.

3.2 Verkeersgeneratie Om te bepalen of de omliggende wegen voldoende capaciteit hebben om het verkeer van het bouwplan Appelgaerde te verwerken is inzicht in de verkeersgeneratie van het bouwplan nodig. Vandaar dat in deze paragraaf antwoord wordt gegeven op de volgende deelvraag: -

Hoeveel verkeersbewegingen genereert het bouwplan Appelgaerde per etmaal?

De kencijfers voor de verkeersgeneratie van woningen van het CROW gaan uit van een weekdag. Voor woningen is bij de verkeersgeneratie de werkdag maatgevend. Om een weekdag om te rekenen naar een werkdag wordt volgens de CROW-systematiek een correctiefactor van 1,1 toegepast. In tabel 3 op de volgende pagina is de verkeersgeneratie van het bouwplan Appelgaerde op basis van het woningbouwprogramma en de kencijfers van het CROW voor een werkdag berekent.

3

Waaldijk, Maarten van Rossumstraat / Doorninstraat, H.C. de Jonghweg, Hogeweg, Burg. Van Randwijckstraat en Maasweg.

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

5

Verkeersgeneratie Categorie woning Sociaal koop Sociaal beneden-boven Rijwoning Hoekwoning 2-onder-één-kap Vrijstaande woning Vrije kavel Subtotaal

Aantal 12 24 23 16 24 14 7 120

Correctiefactor weekdag naar werkdag

Kencijfer per woning 6 6 7,8 7,8 8,2 8,6 8,6

Verkeersgeneratie 72 144 179 125 197 120 60 898

1,1

988

Tabel 3: Verkeersgeneratie bouwplan Appelgaerde per werkdag.

In totaal genereert het bouwplan Appelgaerde op een werkdag 988 verkeersbewegingen per etmaal. 3.3 Verdeling van het verkeer Voor het bepalen van de toekomstige verkeersintensiteiten op de omliggende wegen, wordt in deze paragraaf een antwoord gegeven op de volgende deelvraag: -

Hoe wordt het verkeer in de toekomstige situatie verdeeld over de omliggende wegen?

Huidige verdeling Voor het bepalen van de huidige verdeling van het verkeer op de omliggende wegen zijn de verkeersintensiteiten in de Hogeweg, de Wetering, en de H.C. de Jonghweg bij elkaar opgeteld. Vervolgens is per weg berekend hoeveel verkeer er procentueel rijdt en in welke rijrichting. Uit de berekening blijkt dat 55% van het verkeer het gebied inof uitrijdt via de H.C. de Jonghweg, 19% rijdt via de Hogeweg (bubeko), 18% via de Hogeweg (bibeko) en 8% rijdt het gebied in- of uit via de Wetering.

Toekomstige verdeling Voor het bepalen van de toekomstige verdeling van het verkeer zijn twee scenario’s berekent.

Figuur 5: Verdeling verkeer huidige situatie.

Bij scenario 1 is de toekomstige verdeling van het verkeer gebaseerd op de huidige verdeling van het verkeer. Dit betekent dat de verkeersgeneratie van 988 verkeersbewegingen per etmaal procentueel hetzelfde is toegewezen aan de omliggende wegen als in de bestaande situatie. In tabel 4 staan de toekomstige (afgeronde) verkeersintensiteiten op basis van scenario 1 voor het jaar 2035.

Locatie Wetering

Richting Noord Zuid Hogeweg (bubeko) West Oost Hogeweg (bibeko) West Oost HC de Jonghweg West Oost

Intensiteiten 2035 127 106 259 296 249 296 777 804

Verdeling 4% 4% 8% 10% 9% 10% 27% 28%

Intensiteiten toekomst 170 312 142 338 734 396 333 730 396 1040 2117 1077

Breedte rijbaan

Intensiteiten Duurzaam Veilig

Intensiteiten bermschade

Ontsluiting

5,5

4000-6000

n.v.t.

Zuid

5,1

n.v.t.

560

Zuid

4,1

4000-6000

n.v.t.

Zuid

6,0

4000-6000

n.v.t

Noord

Tabel 4: Verdeling verkeer op basis van huidige verdeling in toekomstige situatie (scenario 1 - jaar 2035.

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

6

Een overzichtskaart met de toekomstige (afgeronde) verkeersintensiteiten van scenario 1 staat in bijlage II van deze rapportage. Bij scenario 2 is de toekomstige verdeling van het verkeer gebaseerd op een verkeerskundige beredenering. Dit betekent dat de verkeersgeneratie van 988 verkeersbewegingen op basis van omgevingskenmerken en toekomstige ontwikkelingen is toegewezen aan de omliggende wegen. De kruising H.C. de Jonghweg – Van Heemstraweg (N322) wordt in de toekomst omgebouwd tot een rotonde. Hierdoor is de route vanuit het bouwplan naar de A2 via de H.C. de Jonghweg logischer en verkeersveiliger dan via de Hogeweg (bubeko). Vandaar dat de hoofdverdeling vanuit het bouwplan is bepaald op 70% (692 verkeersbewegingen) via de noordzijde en 30% (296 verkeersbewegingen) via de zuidzijde. Aan de noordoostzijde van het bouwplan zijn weinig bestemmingen. Daarnaast is het via de zuidzijde Hogeweg (bibeko) logischer en aantrekkelijker om naar het centrum te rijden. Hierdoor is het verkeer op de H.C. de Jonghweg hoofdzakelijk uitgaand verkeer (beredeneerd vanuit het centrum) en is op deze weg uitgegaan van een verdeling van het verkeer van 60% (415 verkeersbewegingen) naar het westen en 40% (277 verkeersbewegingen) naar het oosten.

Het verkeer aan de zuidzijde van het bouwplan kan via de Hogeweg (bibeko), Hogeweg (bubeko) en de Wetering naar het centrum en de Van Heemstraweg (N322) rijden. De route via de Hogeweg (bibeko) is vanuit het bouwplan de meest logische route naar het centrum. Daarnaast zal verkeer hoofdzakelijk via de Hogeweg (bubeko) naar de Van Heemstraweg (N322) rijden en is het aannemelijk dat het verkeer in de Wetering overwegend lokaalverkeer is. Vandaar dat aan de zuidzijde van het bouwplan is uitgegaan van een verdeling van 60% (178 verkeersbewegingen) dat via de Hogeweg rijdt en 40% (118 verkeersbewegingen) via de Wetering. De Hogeweg (bubeko) is vanwege de beperkte rijbaanbreedte minder aantrekkelijk dan de H.C. de Jonghweg om naar de Van Heemstraweg (N322) te rijden. Hierdoor zal het verkeer vanuit het bouwplan voornamelijk de Hogeweg (bibeko) gebruiken als route naar het centrum en is de verdeling bepaald op 65% (116 verkeersbewegingen) naar het oosten en 35% (62 verkeersbewegingen) naar het westen. In tabel 5 staan de toekomstige (afgeronde) verkeersintensiteiten op basis van scenario 2 voor het jaar 2035.

Locatie Wetering

Richting Noord Zuid Hogeweg (bubeko) West Oost Hogeweg (bibeko) West Oost HC de Jonghweg West Oost

Intensiteiten 2035 127 106 259 296 249 296 777 804

Verdeling 6% 6% 3% 3% 6% 6% 28% 42%

Intensiteiten toekomst 186 352 165 289 614 326 308 664 355 1054 2273 1219

Breedte rijbaan

Intensiteiten Duurzaam Veilig

Intensiteiten bermschade

Ontsluiting

5,5

4000-6000

n.v.t.

Zuid

5,1

n.v.t.

560

Zuid

4,1

4000-6000

n.v.t.

Zuid

6,0

4000-6000

n.v.t

Noord

Tabel 5: Verdeling verkeer op basis van beredenering in toekomstige situatie (scenario 2 - jaar 2035).

Een overzichtskaart met de toekomstige (afgeronde) verkeersintensiteiten van scenario 2 staat in bijlage III van deze rapportage. De verschillen in de verkeersintensiteiten van scenario 1 en 2 zijn klein. Hierdoor kan worden geconcludeerd dat beide scenario’s een goed beeld geven van de toekomstige afwikkeling op de omliggende wegen.

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

7

4

CONCLUSIE EN ADVIES

4.1 Conclusie verkeersonderzoek In deze paragraaf wordt op basis van de resultaten uit de voorgaande hoofstukken een antwoord gegeven op de hoofdvraag.

-

Kunnen de omliggende wegen de toename van het verkeer van het bouwplan Appelgaerde verkeersveilig verwerken?

Bij scenario 1 en 2 zijn de toekomstige verkeersintensiteiten op de H.C. de Jonghweg, Hogeweg (bibeko) en de Wetering lager dan de maximale streefwaarden voor de capaciteit in de landelijke verkeersveiligheidsvisie Duurzaam Veilig. De verkeersintensiteit op de Hogeweg (bubeko) is in beide scenario’s in de toekomst hoger dan de maximale streefwaarde voor de verkeersintensiteit in het bermschadecriterium4 van het CROW. Hierdoor is de kans op toekomstige bermschade groot en kan deze weg de toename van het verkeer door het bouwplan Appelgaerde niet goed verwerken. 4.2 Beoordeling beheersmaatregelen Voor het verkeersveilig verwerken van het extra verkeer van het bouwplan op de Hogeweg (bubeko) zijn beheersmaatregelen noodzakelijk. In deze paragraaf worden de potentiële beheersmaatregelen beoordeeld op uitvoerbaarheid, kosten en het verwachte effect op de omgeving.

Verbreden rijbaan Hogeweg (bubeko) Volgens de berekening van de verkeersgeneratie blijkt dat de toekomstige verkeersintensiteit op de Hogeweg (bubeko) in het jaar 2035 maximaal 734 verkeersbewegingen per etmaal is. Op basis van het bermschadecriterium van het CROW is bij 734 verkeersbewegingen en een berm van kleigrond een rijbaan van minimaal 4,50 meter breed benodigd. Hiervoor zou de rijbaan van de Hogeweg (bubeko) over een lengte van 900 meter 0,40 meter verbreed moeten worden. De bomen in de Hogeweg (bubeko) staan op een afstand van ongeveer 1,00 meter van de rijbaan. Als de rijbaan 0,40 meter wordt verbreed is de kans groot dat de wortels van de bomen beschadigen. Daarnaast is het relatief duur om over een lengte van 900 meter de rijbaan te verbreden. Bij een verbreding van de Hogeweg (bubeko) neemt mogelijk de verkeersintensiteit op deze weg toe omdat deze toegankelijker is voor het verkeer. Desondanks is het effect op de omgeving beperkt doordat de woningen in deze straat relatief ver van de rijbaan staan. Beoordelingscriteria Uitvoerbaarheid Kosten Effect omgeving

Score o

Tabel 6: Verbreden rijbaan Hogeweg (bubeko).

Fysiek afsluiten Hogeweg (bubeko) Bij een fysieke afsluiting van de Hogeweg (bubeko) kan alleen nog bestemmingsverkeer gebruikmaken van deze weg. Hierdoor neemt de verkeersintensiteit op deze weg af tot onder de maximale streefwaarde voor de verkeersintensiteit van het bermschadecriterium van het CROW, maar moeten bewoners en bedrijven deels een andere route rijden en wordt het hoogstwaarschijnlijk drukker op de Hogeweg (bibeko) en de Wetering.

Criterium waarbij op basis van het aantal verkeersbewegingen, breedte van de rijbaan en de ondergrond van de berm (zand / kleigrond) wordt bepaald hoe groot de kans is op bermschade en eventuele verkeersonveiligheid. 4

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

8

De Hogeweg (bibeko) en de Wetering zijn beide erftoegangswegen binnen de bebouwde kom. Op dit type weg is de maximale streefwaarde voor de verkeersintensiteit volgens de landelijke verkeersveiligheidsvisie Duurzaam Veilig 4.000 tot 6.000 verkeersbewegingen per etmaal. Als het verkeer dat theoretisch vanuit het bouwplan gebruik gaat maken van de Hogeweg (bubeko) en het bestaande doorgaande verkeer op deze weg wordt verdeeld over de Hogeweg (bibeko) en de Wetering, blijft de verkeersintensiteit op deze wegen onder de maximale streefwaarde. De kosten voor een fysieke afsluiting zijn laag, maar het effect op de omgeving is groot. Door een fysieke afsluiting van de Hogeweg (bubeko) zijn woningen en bedrijven nog maar vanuit één richting bereikbaar en moeten aanwonenden een andere route rijden. Beoordelingscriteria Uitvoerbaarheid Kosten Effect omgeving

Score + + -

Tabel 7: Fysieke afsluiting Hogeweg (bubeko).

Alleen bestemmingsverkeer Hogeweg (bubeko) Voor het verlagen van de verkeersintensiteit op de Hogeweg (bubeko) kan met borden een geslotenverklaring, uitgezonderd (brom)fietsers en bestemmingsverkeer worden ingesteld. Hierdoor is het voor doorgaand verkeer verboden gebruik te maken van deze weg en neemt de verkeersintensiteit af tot onder de maximale streefwaarde voor de verkeersintensiteit van het bermschadecriterium van het CROW. Op de Hogeweg (bibeko) en de Wetering wordt het drukker, maar net zoals bij een fysieke afsluiting blijft de intensiteit op deze wegen onder de maximale streefwaarde voor de verkeersintensiteit zoals opgenomen in de landelijke verkeersveiligheidsvisie Duurzaam Veilig. De kosten voor een geslotenverklaring, uitgezonderd (brom)fietsers en bestemmingsverkeer zijn laag en het effect op de omgeving is klein. Doorgaand verkeer wordt geweerd, maar de woningen en bedrijven blijven vanuit twee richtingen bereikbaar. Beoordelingscriteria Uitvoerbaarheid Kosten Effect omgeving

Score + + +

Tabel 8: Alleen bestemmingsverkeer Hogeweg (bubeko).

Aanleg passeerkommen Hogeweg (bubeko) Bij het aanleggen van 3 of 4 passeerkommen wordt de rijbaan op een aantal locaties verbreed tot >4,50 meter. Hierdoor is de rijbaan van de Hogeweg (bubeko) breed genoeg om maximaal 734 verkeersbewegingen per etmaal verkeersveilig te verwerken. Voor het aanleggen van passeerkommen moeten een aantal bomen worden gekapt en de naastgelegen sloot deels worden overkluisd met een duiker. Passeerkommen zijn goedkoper dan een verbreding van heel de rijbaan, maar duurder dan borden of het fysiek afsluiten van de Hogeweg (bubeko). Daarnaast neemt bij passeerkommen mogelijk de verkeersintensiteit op deze weg toe omdat deze toegankelijker is voor het verkeer. Desondanks is net zoals bij een verbreding van heel de rijbaan het effect op de omgeving beperkt doordat de woningen in de straat relatief ver van de rijbaan staan. Beoordelingscriteria Uitvoerbaarheid Kosten Effect omgeving

Score o o

Tabel 9: Aanleg passeerkommen Hogeweg (bubeko).

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

9

4.3 Advies Op basis van de resultaten van het verkeersonderzoek adviseren wij met borden een geslotenverklaring, uitgezonderd (brom)fietsers en bestemmingsverkeer in te stellen in de Hogeweg (bubeko). Hierdoor neemt de verkeersintensiteit op deze weg hoogstwaarschijnlijk af tot onder de maximale streefwaarde voor de verkeersintensiteit in het bermschadecriteria van het CROW. Daarnaast wordt met deze beheersmaatregel geen beperkingen opgelegd voor aanwonenden en bedrijven en kunnen de omliggende wegen de extra verkeersbewegingen goed verwerken. Bij een geslotenverklaring met borden bestaat de kans dat autoverkeer het bord negeert en door de Hogeweg (bubeko) gaat rijden. Vandaar dat wij adviseren de verkeersintensiteiten en de staat van de bermen jaarlijks te monitoren en bij (te) hoge verkeersintensiteiten 3 of 4 passeerkommen aan te leggen. Hiermee wordt de capaciteit van de Hogeweg (bubeko) vergoot en neemt de kans op bermschade af. Voor het waarborgen van de verkeersveiligheid adviseren wij ter hoogte van de aansluitingen van het bouwplan op de H.C. de Jonghweg en de Hogeweg (bibeko) snelheidsremmende maatregelen aan te leggen waarmee de gelijkwaardigheid van de kruisingen wordt benadrukt. Ook adviseren wij in de Hogeweg (bibeko) een voetpad aan te leggen tussen de Wetering en het bestaande voetpad in de Hogeweg (bibeko).

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

10

BIJLAGE I

RESULTATEN MECHANISCHE VERKEERSTELLINGEN

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

Locatie

Uitgangspunten

Plaats

Rossum

Meetperiode

2-03-23

Weg

Wetering

Classificatie

op basis van ascombinaties

t/m

Locatie

1

Licht verkeer

asafstand < 3,75 meter

Richting 1

Hogeweg (ri. Noord)

Middelzwaar verkeer

asafstand 3,75 - 7,0 meter

Richting 2

Graskarper (ri. Zuid)

Zwaar verkeer

asafstand > 7,0 meter

15-03-23

Onderzoeksresultaten Intensiteiten - alle voertuigen

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Richting 2

Snelheid (km/u)

Etmaalcijfers

Werkdag

Weekdag

Werkdag

Weekdag

Gem.

V85

donderdag 2 maart 2023

201

Etmaal (0-24u)

214

100%

198

100%

119

109

96

89

29

37

vrijdag 3 maart 2023

253

Dag (7-19u)

172

80,4%

159

80,5%

97

88

76

71

28

36

zaterdag 4 maart 2023

195

Avond (19-23u)

28

13,0%

25

12,5%

15

14

13

11

29

37

zondag 5 maart 2023

145

Nacht (23-7u)

14

6,6%

14

7,0%

7

7

8

7

28

36

maandag 6 maart 2023

199

Ochtendspits (7-9u)

34

16,0%

27

13,7%

19

14

15

13

29

37

dinsdag 7 maart 2023

208

Avondspits (16-18u)

37

17,1%

33

16,9%

22

20

15

14

29

36

woensdag 8 maart 2023

223

donderdag 9 maart 2023

220

vrijdag 10 maart 2023

212

Snelheid (km/u)

zaterdag 11 maart 2023

177

Weekdag

Gem.

V85

zondag 12 maart 2023

107

Voertuigverdeling

Doorsnede

Richting 1

Werkdag

Weekdag

Licht verkeer

206

Middelzwaar verkeer Zwaar verkeer

Richting 2

Werkdag

Weekdag

191

113

104

94

87

29

36

maandag 13 maart 2023

218

7

6

5

4

2

2

29

37

dinsdag 14 maart 2023

185

1

1

1

1

0

0

26

37

woensdag 15 maart 2023

224

Weekdag

Gem.

V85

Gemiddelde maandag

2

Intensiteiten - middelzwaar

Doorsnede Werkdag

Werkdag

Richting 1 Weekdag

Werkdag

Richting 2

Weekdag

Werkdag

Snelheid (km/u)

Middelzwaar verkeer

Etmaal (0-24u)

7

100%

6

100%

5

4

2

2

-

-

Gemiddelde dinsdag

9

Dag (7-19u)

6

2,8%

5

2,6%

5

4

2

1

-

-

Gemiddelde woensdag

2

Avond (19-23u)

0

0,2%

0

0,1%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde donderdag

6

Nacht (23-7u)

0

0,0%

0

0,1%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde vrijdag

6

Ochtendspits (7-9u)

0

0,0%

0

0,0%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde zaterdag

4

Avondspits (16-18u)

0

0,2%

0

0,2%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde zondag

1

Weekdag

Gem.

V85

Gemiddelde maandag

0

Intensiteiten - zwaar

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Werkdag

Richting 2

Weekdag

Werkdag

Snelheid (km/u)

Zwaar verkeer

Etmaal (0-24u)

1

100%

1

100%

1

1

0

0

-

-

Gemiddelde dinsdag

2

Dag (7-19u)

1

0,5%

1

0,5%

1

1

0

0

-

-

Gemiddelde woensdag

0

Avond (19-23u)

0

0,1%

0

0,1%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde donderdag

1

Nacht (23-7u)

0

0,0%

0

0,0%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde vrijdag

1

Ochtendspits (7-9u)

0

0,0%

0

0,0%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde zaterdag

2

Avondspits (16-18u)

0

0,0%

0

0,0%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde zondag

1

Locatie

Uitgangspunten

Plaats

Rossum

Meetperiode

Weg

Hogeweg

2-03-23

Classificatie

op basis van ascombinaties

Locatie Richting 1

2

Licht verkeer

asafstand < 3,75 meter

Van Heemstraweg (ri. West)

Middelzwaar verkeer

Richting 2

asafstand 3,75 - 7,0 meter

Wetering (ri. Oost)

Zwaar verkeer

asafstand > 7,0 meter

(bubeko)

t/m

14-03-23

Onderzoeksresultaten Intensiteiten - alle voertuigen

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Richting 2

Snelheid (km/u)

Etmaalcijfers

Werkdag

Weekdag

Werkdag

Weekdag

Gem.

V85

donderdag 2 maart 2023

527

Etmaal (0-24u)

522

100%

490

100%

245

228

276

262

51

60

vrijdag 10 maart 2023

390

Dag (7-19u)

402

77,1%

386

78,7%

206

180

196

205

51

60

zaterdag 11 maart 2023

534

Avond (19-23u)

55

10,5%

68

14,0%

31

36

23

32

51

60

zondag 12 maart 2023

318

Nacht (23-7u)

65

12,5%

36

7,3%

8

11

57

25

51

59

maandag 13 maart 2023

592

Ochtendspits (7-9u)

52

9,9%

50

10,2%

11

7

41

43

52

61

dinsdag 14 maart 2023

577

Avondspits (16-18u)

98

18,7%

87

17,7%

62

54

36

33

52

61

Voertuigverdeling

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Richting 2

Snelheid (km/u)

Werkdag

Weekdag

Werkdag

Weekdag

Gem.

V85

Licht verkeer

506

97,1%

478

97,7%

238

222

269

257

51

60

Middelzwaar verkeer

12

2,3%

9

1,8%

6

4

7

5

47

56

Zwaar verkeer

3

0,6%

3

0,5%

2

2

1

1

44

52

Weekdag

Gem.

V85

Gemiddelde maandag

5 0

Intensiteiten - middelzwaar

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Werkdag

Richting 2

Weekdag

Werkdag

Snelheid (km/u)

Middelzwaar verkeer

Etmaal (0-24u)

12

100%

9

100%

6

4

7

5

-

-

Gemiddelde dinsdag

Dag (7-19u)

10

1,8%

7

1,4%

5

3

5

4

-

-

Gemiddelde woensdag

-

Avond (19-23u)

1

0,2%

1

0,1%

1

0

1

0

-

-

Gemiddelde donderdag

14

Nacht (23-7u)

2

0,3%

1

0,2%

1

1

1

1

-

-

Gemiddelde vrijdag

0

Ochtendspits (7-9u)

1

0,2%

1

0,1%

1

0

1

0

-

-

Gemiddelde zaterdag

0

Avondspits (16-18u)

3

0,5%

2

0,4%

1

1

2

1

-

-

Gemiddelde zondag

-

Weekdag

Gem.

V85

Gemiddelde maandag

2 0

Intensiteiten - zwaar

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Werkdag

Richting 2

Weekdag

Werkdag

Snelheid (km/u)

Zwaar verkeer

Etmaal (0-24u)

3

100%

3

100%

2

2

1

1

-

-

Gemiddelde dinsdag

Dag (7-19u)

3

0,6%

3

0,5%

2

2

1

1

-

-

Gemiddelde woensdag

-

Avond (19-23u)

0

0,0%

0

0,0%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde donderdag

2

Nacht (23-7u)

0

0,0%

0

0,0%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde vrijdag

3

Ochtendspits (7-9u)

1

0,1%

0

0,1%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde zaterdag

4

Avondspits (16-18u)

0

0,0%

0

0,0%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde zondag

-

Locatie

Uitgangspunten

Plaats

Rossum

Weg

Hogeweg

Locatie Richting 1 Richting 2

Meetperiode (bibeko)

2-03-23

t/m

Classificatie

op basis van ascombinaties

3

Licht verkeer

asafstand < 3,75 meter

Wetering (ri. West)

Middelzwaar verkeer

asafstand 3,75 - 7,0 meter

Weteringshoek (ri. Oost)

Zwaar verkeer

asafstand > 7,0 meter

15-03-23

Onderzoeksresultaten Intensiteiten - alle voertuigen

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Richting 2

Snelheid (km/u)

Etmaalcijfers

Werkdag

Weekdag

Werkdag

Weekdag

Gem.

V85

donderdag 2 maart 2023

519

Etmaal (0-24u)

509

100%

484

100%

231

221

279

264

38

46

vrijdag 3 maart 2023

556

Dag (7-19u)

398

78,0%

389

80,3%

195

179

203

210

38

46

zaterdag 4 maart 2023

509

Avond (19-23u)

43

8,4%

59

12,2%

25

31

18

28

39

47

zondag 5 maart 2023

371

Nacht (23-7u)

69

13,6%

36

7,5%

12

11

58

25

39

47

maandag 6 maart 2023

522

Ochtendspits (7-9u)

74

14,6%

70

14,4%

23

17

51

53

36

46

dinsdag 7 maart 2023

562

Avondspits (16-18u)

87

17,1%

84

17,2%

51

51

36

33

39

47

woensdag 8 maart 2023

554

donderdag 9 maart 2023

530

vrijdag 10 maart 2023

587

Snelheid (km/u)

zaterdag 11 maart 2023

469

Voertuigverdeling

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Richting 2

Werkdag

Weekdag

Werkdag

Weekdag

Gem.

V85

zondag 12 maart 2023

313

Licht verkeer

491

96,3%

470

96,9%

220

212

271

257

39

46

maandag 13 maart 2023

533

Middelzwaar verkeer

15

2,9%

12

2,4%

8

7

7

5

36

43

dinsdag 14 maart 2023

545

Zwaar verkeer

4

0,7%

3

0,6%

2

2

1

1

31

38

woensdag 15 maart 2023

577

Weekdag

Gem.

V85

Gemiddelde maandag

8

Intensiteiten - middelzwaar

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Werkdag

Richting 2

Weekdag

Werkdag

Snelheid (km/u)

Middelzwaar verkeer

Etmaal (0-24u)

15

100%

12

100%

8

7

7

5

-

-

Gemiddelde dinsdag

16

Dag (7-19u)

13

2,6%

10

2,1%

7

6

6

5

-

-

Gemiddelde woensdag

4

Avond (19-23u)

1

0,2%

1

0,1%

1

0

0

0

-

-

Gemiddelde donderdag

2

Nacht (23-7u)

1

0,2%

1

0,2%

1

1

0

0

-

-

Gemiddelde vrijdag

12

Ochtendspits (7-9u)

2

0,4%

2

0,3%

1

1

1

1

-

-

Gemiddelde zaterdag

8

Avondspits (16-18u)

2

0,5%

2

0,4%

1

1

1

1

-

-

Gemiddelde zondag

1

Weekdag

Gem.

V85

Gemiddelde maandag

2

Intensiteiten - zwaar

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Werkdag

Richting 2

Weekdag

Werkdag

Snelheid (km/u)

Zwaar verkeer

Etmaal (0-24u)

4

100%

3

100%

2

2

1

1

-

-

Gemiddelde dinsdag

3

Dag (7-19u)

4

0,7%

3

0,6%

2

2

1

1

-

-

Gemiddelde woensdag

3

Avond (19-23u)

0

0,0%

0

0,0%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde donderdag

2

Nacht (23-7u)

0

0,0%

0

0,0%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde vrijdag

2

Ochtendspits (7-9u)

1

0,1%

0

0,1%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde zaterdag

2

Avondspits (16-18u)

1

0,1%

1

0,1%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde zondag

3

Locatie

Uitgangspunten

Plaats

Rossum

Meetperiode

Weg

H.C. de Jonghweg

Classificatie

op basis van ascombinaties

2-03-23

t/m

Locatie

4

Licht verkeer

asafstand < 3,75 meter

Richting 1

Van Heemstraweg (ri. West)

Middelzwaar verkeer

asafstand 3,75 - 7,0 meter

Richting 2

Kersenbogerd (ri. Oost)

Zwaar verkeer

asafstand > 7,0 meter

15-03-23

Onderzoeksresultaten Intensiteiten - alle voertuigen

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Richting 2

Snelheid (km/u)

Etmaalcijfers

Werkdag

Weekdag

Werkdag

Weekdag

Gem.

V85

donderdag 2 maart 2023

1.394

Etmaal (0-24u)

1.490

100,0%

1.360

100,0%

734

665

756

695

55

65

vrijdag 3 maart 2023

1.518

Dag (7-19u)

1.231

82,7%

1.122

82,5%

606

551

625

572

55

65

zaterdag 4 maart 2023

1.206

Avond (19-23u)

178

11,9%

163

12,0%

74

68

104

94

55

65

zondag 5 maart 2023

803

Nacht (23-7u)

80

5,4%

75

5,5%

54

46

26

29

55

66

maandag 6 maart 2023

1.431

Ochtendspits (7-9u)

252

16,9%

195

14,4%

172

133

80

62

56

64

dinsdag 7 maart 2023

1.544

Avondspits (16-18u)

257

17,2%

229

16,8%

97

88

160

141

56

66

woensdag 8 maart 2023

1.542

donderdag 9 maart 2023

1.425

vrijdag 10 maart 2023

1.512

Snelheid (km/u)

zaterdag 11 maart 2023

1.264

Voertuigverdeling

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Richting 2

Werkdag

Weekdag

Werkdag

Weekdag

Gem.

V85

zondag 12 maart 2023

738

Licht verkeer

1.431

96,1%

1.312

96,5%

710

646

721

667

56

65

maandag 13 maart 2023

1.385

Middelzwaar verkeer

36

2,4%

29

2,1%

14

11

22

17

52

62

dinsdag 14 maart 2023

1.558

Zwaar verkeer

23

1,5%

19

1,4%

10

8

13

11

45

55

woensdag 15 maart 2023

1.561

Weekdag

Gem.

V85

Gemiddelde maandag

20

Intensiteiten - middelzwaar

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Werkdag

Richting 2

Weekdag

Werkdag

Snelheid (km/u)

Middelzwaar verkeer

Etmaal (0-24u)

36

100,0%

29

100,0%

14

11

22

17

-

-

Gemiddelde dinsdag

33

Dag (7-19u)

34

2,3%

27

2,0%

13

11

21

16

-

-

Gemiddelde woensdag

15

Avond (19-23u)

1

0,1%

1

0,1%

0

0

1

1

-

-

Gemiddelde donderdag

3

Nacht (23-7u)

1

0,0%

1

0,0%

0

0

0

0

-

-

Gemiddelde vrijdag

35

Ochtendspits (7-9u)

4

0,3%

3

0,2%

2

2

2

1

-

-

Gemiddelde zaterdag

23

Avondspits (16-18u)

7

0,5%

6

0,4%

2

2

5

4

-

-

Gemiddelde zondag

6

Weekdag

Gem.

V85

Gemiddelde maandag

12

Intensiteiten - zwaar

Doorsnede Werkdag

Richting 1 Weekdag

Werkdag

Richting 2

Weekdag

Werkdag

Snelheid (km/u)

Zwaar verkeer

Etmaal (0-24u)

23

100,0%

19

100,0%

10

8

13

11

-

-

Gemiddelde dinsdag

24

Dag (7-19u)

20

1,3%

16

1,2%

9

7

11

9

-

-

Gemiddelde woensdag

27

Avond (19-23u)

1

0,1%

1

0,1%

0

0

1

0

-

-

Gemiddelde donderdag

6

Nacht (23-7u)

2

0,1%

1

0,1%

0

0

1

1

-

-

Gemiddelde vrijdag

5

Ochtendspits (7-9u)

4

0,2%

3

0,2%

2

1

2

1

-

-

Gemiddelde zaterdag

4

Avondspits (16-18u)

3

0,2%

3

0,2%

2

1

2

1

-

-

Gemiddelde zondag

23

BIJLAGE II

TOEKOMSTIGE VERKEERSINTENSITEITEN SCENARIO 1

27% / 1.040 28% / 1.077

9% / 333 10% / 338

10% / 396 8% / 396

4% / 170

4% / 142

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

BIJLAGE III

TOEKOMSTIGE VERKEERSINTENSITEITEN SCENARIO 2

28% / 1.054 42% / 1.219

6% / 308 3% / 289

6% / 355 3% / 326

6% / 186

6% / 165

Verkeersonderzoek bestemmingsplan Appelgaerde Rossum – Rubens Ontwikkeling B.V.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14061120/1